Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

Sigarayı bırakma ve kilo alma. Sigarayı bırakmanın etkili yolu

Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

Herkes, sigaranın vücudumuzun sağlığına zararlı olduğunu bilir. Ancak bunu anlamak, insanlar hala sigara içmeye devam ediyor.

Sigara içmek zarar!

Tekrar bir nikotin damlası olduğunu hatırlamaya değer mi?bir atı öldürür. Rusya Sağlık Bakanlığı zaten uyardı ve paketler üzerinde korkunç hastalıklar ile resimler basıldı ve fiyatlar yükseltildi ve insanlar hala sağlıklarını kaybetmek için para öderler.

Ne diyebiliriz ki, sigara kızları en çokpahalı “- sarımsı dişler, ağız kokusu ve cildin hızlı yaşlanmasıdır. Muhtemelen artık modaya uygun ve paha biçilmez sağlık bir paket sigaraya eşittir.

Sigara içilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir.Kalbin sağlığını etkiler, 50 kilogram fazla kilo gibi. Sigara içmenin, her ne kadar kolay olsa da, bağımlılığı reddedilemez. Pek çoğu bu gerçeğe katılmayacak, ama neden sigarayı bırakmıyorlar?

Bu makalede, bir kez ve tamamen sigaradan kurtulmanıza yardımcı olacak. Sigara ile mücadele için bilinen tüm yolları içerir.

Sigarayı bırakmak nasıl? Bunu kendin hakkında konuş

Yani, sigarayı bırakmaya karar verirken, en önemlisi -Kendini özelleştir. Birincisi, bundan sonraki hayat değişmeyecek ve vücut için, hatta minimal olanlarda hiçbir sonuç olmayacaktır. Kendinizi ispat etmenin kolay olduğunu kanıtlayın. Hiç sigara içmediğini ya da hiç içmediğini, ama geçmiş yaşamında olduğunu hayal et. Bu, elinize sigara alma arzusuyla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Ama sen zaten iyi bir çocuk olduğun için karar verdinsigarayı bırakmak, böyle bir eylem için kendinizi ödüllendirmek için sevdiğiniz şeyleri bulmanız gerekir. Örneğin, bir dişçiye gitmek ve profesyonel bir diş temizliği yapmak diş hekimi için tek hoş prosedürdür.

Kızın bir sorusu ise – güzellik salonuna inmek ya da gitmek, bir cilt için spa prosedürleri yapmak ya da bir krem ​​almak ya da canlandırmak. Bu tür armağanlardan sonra, tekrar sigaraya para harcamak istemezsiniz.

Ama sonra birçok kişi böyle bir soru soruyor: “Sigarayı bırakıyorum – hangi belirtiler beklemeli?” Bazen nikotin açlığı sıradan bir açlık ile karşılaştırılır. Yani, diyette olduğunuzu hayal edin. Sigarayı bırakmak ve kilo almamak için aşağıyı okuyun.

Hamilelik sırasında sigara içmek

Şu anda, bu konu çok ciddidünyanın birçok ülkesi. Hamile kadınların yarısından fazlası sigara içiyor. Çalışmalar, hamilelik sırasında sigara içmenin bebeğin gelecekte de entelektüel gelişimini etkileyebileceği oksijen açlıklarına neden olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, sigara içmek plasentayı çok incedir, bu nedenle, genellikle sigara içen kadınlar kendi kendini kürtaj ettirirler, prematüre bebekler doğarlar. Ve yeni doğanların fiziksel anormallikleri, ruhsal bozuklukları vardır.

Ayrıca, böyle bir bebek için doğum büyük bir stres haline gelir.

Bu sorunun etrafında son kez ortaya çıktıbirçok efsane. Örneğin: Hamilelik sırasında sigarayı bırakmak vücut için stres yaratacaktır. Bu bir yalan.

Hamilelik hakkında bir kez öğrendikten sonra, derhal kötü bir alışkanlık atmak mümkün ve gereklidir. Vücudunuz için stres olsun, ama bir çocuk için sigara içmeye devam edeceksiniz.

Ayrıca, çocuk nikotin bağımlılığına sahip olacak ve doğduğu zaman sağlık problemleri olacaktır.

İkinci efsane – ilk şartlarda sigara içebilirsinizgebelik. Bu bir yalan. İlk haftalarda sigara içmek en tehli olanıdır, çünkü fetüs henüz plasenta tarafından korunmaz, bu da çeşitli intrauterin hastalıklara neden olur. Hamilelik sırasında sigara içiyorsanız, sadece hayatınızı değil, doğmamış bebeğinizin hayatını da kırarsınız ve bu çok pahalıdır!

Hapları bırakarak yardım eder mi?

Şu anda piyasada haplar çıktısigarayı bırakmak. Tüm ilaçların farklı duygular üzerinde farklı bir etki şekli ve etkisi vardır. İşte size en uygun olanı seçmek için bazı örnekler.

İlacın adıÇalışma prensibi
“Nicorette” (sakız, tablet, alçı)Çevresel ve merkezi ile etkileşime girerreseptörler, nikotin (n-holinoretseptory) tarafından aktive edilir. Bazı durumlarda, onları heyecanlandırır, diğerlerinde onları engeller. Aynı zamanda, merkezi sinir sistemini etkileyerek, “yoksunluk sendromu” nu kolaylaştıran, nöronların sonlanımlarında, mediatörlerin içeriğini ve salınımını etkiler.
“Tabex” (bitkisel kökenli tabletler)Bileşiminde, bu tabletler, nikotin ile aynı reseptörler üzerinde hareket eden ve onlara katılma olasılığını engellemenize izin veren bir alkanoid sitozine sahiptir.
“Bryzantine” (homeopatik tabletler)Bu ilaç madde içermez,Nikotin benzer. Anti-depresan ve anti-oksidan çağrılabilir. Semptomlar iştah, uykusuzluk, keyifsizlik, uyuşukluk azalmış ise, bu ilaç onlarla başa çıkmak için yardımcı olur.
“Corrida” (haplar)İlaç, kalamus otları içerir.Bu sigara içme düşüncesinden bile iğrenç duyumlara neden olur. Nasıl çalışır? Aynı zamanda sigara içmek ve bu ilacı almak, bulantı, baş dönmesi ve kalp çarpıntısı meydana gelir ve sigara içen bir sigara atmak zorunda kalır, aksi takdirde vücudun tepkisi artar.

Yani, her ilaç farklı ile savaşırsigarayı bırakma belirtileri. Ayrıca sigarayı bırakmak için tüm hapların farklı kontrendikasyonları olduğunu ve pratikte hepsinin hamile ve emzirmek için yasak olduğunu hatırlamanız gerekir. Onları al narkolog tavsiyesi üzerine olmalıdır.

Neden kilo alıyoruz?

Sigara içenlerin ilgisini çeken bir başka soru da sigara içmeyi bırakıp kilo almamaktır. Evet, ne yazık ki, vakaların% 85'inde sigarayı bıraktığınızda kilo alımı oluyor. Bu birkaç nedenden dolayı olur.

 1. Bir kişi sigarayı bıraktığında, tat alma duyusu vücutta değişir, yani yemek daha lezzetli hale gelir. Buna göre daha fazla yemek istiyorum.
 2. Bir gün önce bir paket sigara içmeden önce 200 kalori aldın. Bu, bir sandviç veya bir bardak soda yemeye eşdeğerdir.
 3. Ünlü “yoksunluk sendromu”. Daha önce, stres yaşarken ya da iş arasındaki zaman aralıklarında, bir sigarayı yakmak mümkün olsaydı, şimdi böyle bir olasılık olmazdı ve beyin sigarayı başka bir şeyle değiştirmeyi isterse, en popüler olanı yemekle.
 4. Ayrıca, nikotin açlığı sıradan açlığa çok benziyor ve siz farkına bile varmadan işe yarayan her şeyi yiyorsunuz.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilogram ile nasıl başa çıkılır?

Derhal bu konuda diyet olmadığına dikkat edilmelidir.dava yardımcı olmayacak. Bunun nedeni, reddedilme döneminde organizmanın muazzam stres altında olması ve yiyeceği de elinizden almanız durumunda, bozulma sağlanır.

Bu sorunun çözümünün yüzeyde yattığı ortaya çıktı. İlk önce – sürekli olarak neyi atıştırabileceğinizi kendiniz seçin. Kurutulmuş meyveler, ballar, herhangi bir sebze ve meyvelerin yanı sıra yeşiller de olabilir.

İkincisi, günlük diyetinizi yazın. Yiyecekler buharda pişirilmeli, kaynatılmalı veya fırınlanmalıdır, fakat aynı zamanda hoşunuza gitmeli, yani ne istersen pişirmelisin.

Kilo alımı ile mücadelede ideal çözümgünlük bir beden eğitimi olabilir. Bu normal egzersiz veya yoga olabilir. Bu tip fiziksel aktivitenin doğru nefes alma ve psikolojik etkileri sigarayı bırakmanıza ve kilo almanıza izin vermez.

Büyük psikanalist Freud'un dediği gibi, sigara içmek- Bu doğal emme alışkanlığıdır. Bu yüzden emme refleksi aynı zamanda “yoksunluk sendromu” ile de yardımcı olacaktır. Farklı şekerler, tatlılar vb. En iyisi – şekersiz.

Ağırlığını korumalıyızBirkaç ay Bu arada, alkol bu zor zamanlarda vücut için zararlıdır. Bir kişi içtiği zaman, yemek yemek ve sigara içmek ister, bu yüzden sigarayı bırakmak ve kilo alamamak için bir süre kaderi kışkırtmaya ve alkol ile ilgili unutmaya çalışmayın.

Sigarayı bırakmanın etkili yolu

Bildiğiniz gibi, bırakmanız gereken yüzlerce yöntem varsigara içmek Uzun süre konuşabilir ve sigarayı bırakmanın en etkili yolunu seçebilirsiniz. Ama bir sır var – bu bir sır değil! En önemli şey kendin istemek. Kendimiz dışında kimse yaşamımızı inşa etmez.

Kendinizi kötü bir alışkanlığı bırakmak istemiyorsanız, hap, kitap, sağlıklı beslenme veya egzersiz size yardımcı olmaz.

Ve “Ben sigarayı nasıl bırakacağımı biliyorum.on kez attı “tam olarak seninle ilgili olacak. Akrabalarınız ya da arkadaşlarınız sizi destekliyorsa ya da sigarayı bırakın.

Bu destek kötü bir alışkanlıktan ayrılmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi motive edin, bir kez ve sigara içmenin sizin için olmadığına karar verin ve ardından sigarayı bırakmanın tüm yöntemleri etkili olacak ve kesinlikle yardımcı olacaktır.

Birlikte sigarayı bırakmak!

Bu makaleyi okuduktan sonra belki tekrarGit ve bir sigara iç. Bu makalede verilen tüm ipuçlarını kullanın ve sizin için sigarayı bırakmanın en etkili yolunu bulun. Sevdiklerinizden yardım isteyin, sizi zorlamalarına, bu zor zamanlarda yardımcı olmalarına izin verin. Sigarayı bırakmak yaşamınızı engellemeyecek, ancak hayatı yalnızca yeni izlenimlerle dekore edecek!

>

Источник: https://tr.stuklopechat.com/zdorove/119414-kak-brosit-kurit-i-ne-nabrat-ves-effektivnyy-sposob-brosit-kurit.html

Sigarayı Bırakınca Kilo Almak İstemiyorum

Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

 • Sigara içmenin kilo kontrolünde faydalı olduğunu mu düşünüyorsunuz?
 • Sigara içen ve kilolu olan tanıdıklarınız var mı?
 • Sigara kilo kontrolü sağlasaydı tanıdığınız tüm sigara içiciler incecik olurdu değil mi?
 • Obez insanların 4’te 3’ü sigara içerler biliyor muydun?
 • Sigaranın içersinde kalori yakan herhangi bir maddenin bulunduğunu mu düşünüyorsunuz?
 • İnsanın 4000 bin zehirli dumanı içine çekmesinden kurtulması ile kilo almanın/vermenin nasıl bir bağlantısı olabileceğini düşünüyorsunuz?
 • Sizce sigarayı bırakan insanlar kilo alırsa neden alırlar?

Mutlaka Okuyun:

Sigarayı bırakmak sağlıklı bir yaşama doğru çok önemli bir adımdır, belki de en önemli adımdır. Bu adımı atmaya seçmek isterken bir çok insan kilo alacağını düşünür ve endişe taşır. Hatta bu endişe bir çok kişide (özellikle de kadınlarda) bu adımı atmaktaki en büyük engel olur.

“Sigarayı bırakmak kilo aldırır” düşüncesi nereden geliyor?

Bu düşünce ne kadar yanlış olsa da, bu düşünceye kapılmamızın bir çok nedeni var:

1. Çevrede 10’larca sigarayı bırakmış ve kilo almış örnekler,2. Kişinin kendi geçmiş deneyimleri,3. Sigaranın iştah kapattığı diye yanlış inanış,4. Sigaranın metabolizamayı hızlandırdığı ve fazladan kalori yakımı sağladığı diye yanlış inanış,

5. Sigaranın bağarsakları çalıştırdığı diye bir yanlış inanış daha.

Evet, irade gücüyle sigarayı bırakan kişiler kilo alırlar çünkü sigara yerine bütün gün bişeyler yerler ve içerler. Hep ümit ederlerki bu bir gün kendiliğinden geçecek.

Bu yaptıkları şey sigarayı “bırakmak” değildir! Sigaranın yerine “bişey koymaktır”. Yani var olan çok ciddi bir sorunlarını hayattan çıkartmak isterken yerine başka bir sorun koyarlar.

Halbuki doğru yöntemle sigarayı bıraktığınızda kilo almanız söz konusu değildir.

Aşağıdaki videolarda Uzm.Dr. Anıl Yeşildal, “Sigara Bağımlılığını Önleme” ile ilgili çeşitli bilgiler veriyor.

Beslenme tarzımda ve hareket oranımda hiç bir şey değişmedi sadece sigarayı bıraktım ve kilo aldım diye bir gerçek yoktur.Kilo almak ne demektir? Vücütumdaki yağ oranı veya su oranı veya kas oranı arttı demektir.

Sigara kullanmıyoruz diye birden vücut yağ veya su depolamaya başlamaz, kendi kendine kas da yapamaz.Dolaysıyla şu gerçeği artık lütfen kabul edelim: sadece sigara bırakarak kilo almanız mümkün değildir.

Sigara içicilerin çok iyi bildiği bir durum: çok kez yaşamışsınızdır, karnınız acıkmıştır, bişey yemezsiniz onun yerine sigara içersiniz ve birkaç dakika sonra o açlık duygusu kaybolur, doğru mu? Ve biz bu açlık duygusunu sigaradan dolayı bastırdık diye düşünürüz, doğru mu? Peki şimdi..

sigara içmeyen birisini düşünün lütfen, karnı acıkıyor, ve bişey yemiyor, sizce birkaç dakika sonra ne oluyur? Evet onların da açlık duygusu kayboluyor…allah allah bunun için hiç bişey yapmaları gerekmedi, akıllarına sigara da gelmediSiz açlığınızı kontrol edebiliyorsunuz, sigara içmenize rağmen, ondan dolayı değil ! Nikotin denilen maddenin iştahınız üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
Sigara içmenin kilo kontrolünde herhangi bir faydası olsaydı çevrenizde hem sigara içen hem de kilolu olan hiç kimse olmazdı. Araştırma sonuçlarına baktığımızda obez insanların 3/4’ü sigara içerler! Böyle bir araştırma sonucu da olamazdı!

Ve sigara içenlerin çoğunun spor yapmaya hali olmadığı için de ayrıca kilolu olurlar. Bir çok kişi sigarayı bıraktıktan sonra ilk kez hayatlarında spor alışkanlığını geliştirir ve kilo vermeyi de başarır.

Kilo Vermeyi Sağlayan Bir Başka Durum İse:

Yıllarca “kendimi zehirliyorum, bile bile öldürüyorum” düşünceleri vicdanımızı kemiririken sigarayı bıraktıktan sonra “başardım” düşüncesi muhteşemdir. Kişi kendisini hem fiziksel, hem zihinsel, hem duygusal yeniler. Bu yenilenme sürecinin sonunda kendimize güvenimiz artar. Ve yıllardır hayata geçiremediğimz bir çok kararı hayata geçirmeyi başarırız!

Neden Sigara İçmek Kalori Yakar Diye Düşünürüz?

Sigara içen bir kişinin vücutu uzun yıllar saat başı aldığı zehirli dozları atmakla meşguldü. Bağışıklık sisteminin hayati önem taşıyan bu görevi yerine getirebilmesi için tabiki enerjiye ihtyacı var.

Ancak bu fazladan harcanan enerji insanlara kilo aldıracak/verdirecek kadar değildir.

Bir de fazladan yapılan el harektlerinden dolayı kalori yaktığını düşünenler vardır…Evet, her hareket kalori yakar! Elimi hareket ettirmek için kendimi zehirlemek zorunda değilim!

Kilo verdirecek kadar hareket etmenin tek yolu: düzenli spor yapmaktır!

Nikotin bağımlılığının kişilere düzenli olarak yaptırdığı tek şey sigara içmektir. Bu kadar sık ve düzenli yapılan bişey tabii ki günlük hayatımızda yaptığımız bir çok şeye denk gelir ve o kadar sık ve düzenli denk gelir ki beynimizde şartlanmalar oluşur.

Tüm tiryakilerin “ayrılmaz ikilileri” vardır! Kahve-sigara, yemek sonrası-sigara, iş bitirdim-sigara, tuvalet-sigara…bunlar yıllar içinde o kadar ayrılmaz hale gelirki, kişi sanki birini diğeri olmadan yaşayamam inancına kapılır. Halbuki insan varlılığının tuvalet ihtiyacı, yani bağarsakların boşaltma sisteminin çalışması milyon yıllık evrensel bir geçmişe sahiptir.

Bağarsaklarımızın çalışması mağra devrinden bugüne bize miras kalmıştır! Sigarayla şartlanması dışında hiçbir alakası yoktur.

Kimler Sigarayı Bırakınca Kilo Alırlar?

Doğru metotla sigarayı bırakan hiç kimse kilo almaz hatta verir!

Bu yüzden “kilo alırım” bahanesinden birran evvel vazgeçin ve dünyanın en güçlü bağımlılığından kurtulmak için doğru adımı atın!

Mini Test:

Sigarayı bırakınca kilo almaktan korkuyorum
Evet/hayır

Daha önce bırakma denemelerim oldu ve kilo aldım
Evet/hayır

Bugüne kadar hayatımda kiloyla ilgili hiçbir sorun yaşamadım
Evet/hayır

Genelde bazı dönemlerde kilo aldığım olur (örn. tatil, bayramları, yılbaşı dönemi v.s.)
Evet/hayır

Stresli günlerimde atıştırmayı severim
Evet/hayır

0-1 Evet
Sigarayı bırakma kararı alırken sizin için “kilo alırım” diye bir kaygınızın olmaması şahane. Daha fazla ertelemeden Allen Carr Seanslarına katılabilirisiniz!

2-3 EvetZaman zaman kilo sorunuyla karşı karşıya kaldığınız için, sigarayı bırakmakla birlikte de muhakkak kilo alırım düşüncesini benimsemiş olabilirsiniz.

Sigara bırakma gününü ertelemek için hep bir bahanemiz olur zaten lütfen bir de kiloyu dert etmeyin, çünkü sigarayı bırakınca kilo alacaksınız diye bir şey yok!

Birran evvel faydalanarak Allen Carr Seanslarına katılarak kilo almadan, rahat ve kolay sigaradan kurtulabilirisiniz.

4-5 Evet
Kilolu olma kaygısı, belki de gerçeği hep hayatınızda vardı. Bu kolay bir durum değil. Ancak size çok iyi bir haberimiz var: bu demek değildir ki sigarayı bırakırsanız kilo alırsınız. Siz de çok kolay, rahat ve kilo almadan sigaradan kurtulabilirsiniz! Lütfen bir Allen Carr Uzmanıyla görüşmeyi ihmal etmeyin.

Источник: https://www.doktoramcam.com/sigarayi-birakinca-kilo-almak-istemiyorum/

Sigarayı bırakınca kilo almak istemiyorum: Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı?

Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

Okumaya başlamadan önce biraz düşünmenizi istiyorum:

 • Sigara içmenin kilo kontrolünde faydalı olduğunu mu düşünüyorsunuz?
 • Sigara içen ve kilolu olan tanıdıklarınız var mı?
 • Sigara kilo kontrolü sağlasaydı tanıdığınız tüm sigara içiciler incecik olurdu değil mi?
 • Obez insanların 4’te 3’ü sigara içerler biliyor muydunuz?
 • Sigaranın içerisinde kalori yakan herhangi bir maddenin bulunduğunu mu düşünüyorsunuz?
 • İnsanın 4 bin zehirli dumanı içine çekmesinden kurtulmasıyla kilo almanın/vermenin nasıl bir bağlantısı olabileceğini düşünüyorsunuz?
 • Sizce sigarayı bırakan insanlar kilo alırsa neden alırlar?

Sigarayı bırakmak sağlıklı bir yaşama doğru çok önemli bir adımdır, belki de en önemli adımdır. Bu adımı atmak üzereyken birçok insan kilo alacağını düşünür ve endişe taşır. Hatta bu endişe birçok kişide (özellikle de kadınlarda) bu adımı atmaktaki en büyük engel olur.

“Sigarayı bırakmak kilo aldırır” düşüncesi nereden geliyor?

Bu düşünce ne kadar yanlış olsa da, bu düşünceye kapılmamızın birçok nedeni vardır:

 1. Çevrede onlarca sigarayı bırakmış ve kilo almış örnekler,
 2. Kişinin kendi geçmiş deneyimleri,
 3. Sigaranın iştah kapattığına dair yanlış bilgilendirmeler,
 4. Sigaranın metabolizmayı hızlandırdığı ve fazladan kalori yakımı sağladığına dair yanlış bilgiler,
 5. Sigaranın bağırsakları çalıştırdığına dair bir yanlış inanış daha…

Evet, irade gücüyle sigarayı bırakan kişiler kilo alırlar çünkü sigara yerine bütün gün bir şeyler yerler ve içerler. Hep ümit ederler ki bu bir gün kendiliğinden geçecek.

Bu yaptıkları şey sigarayı “bırakmak” değildir! Sigaranın yerine “bir şey koymaktır”. Yani var olan çok ciddi bir sorunlarını hayattan çıkartmak isterken yerine başka bir sorun koyarlar.

Halbuki doğru yöntemle sigarayı bıraktığınızda kilo almanız söz konusu değildir.

Kilo almak beslenme tarzımız ve hareket oranımızla ilgilidir! “Beslenme tarzım ve hareket oranımda hiçbir şey değişmedi, sadece sigarayı bıraktım ve kilo aldım” diye bir gerçek yoktur.

Kilo almak ne demektir? Vücudumdaki yağ oranı veya su oranı veya kas oranı arttı demektir. Sigara kullanmıyoruz diye birden vücut yağ veya su depolamaya başlamaz, kendi kendine kas da yapamaz.

Dolayısıyla şu gerçeği artık lütfen kabul edelim; sadece sigara bırakarak kilo almanız mümkün değildir.

Sigara içicilerin çok iyi bildiği bir durum vardır. Belki siz de çok kez yaşamışsınızdır.

Karnınız acıkmıştır, bir şey yemezsiniz onun yerine sigara içersiniz ve birkaç dakika sonra o açlık duygusu kaybolur, doğru mu? Ve biz bu açlık duygusunu sigaradan dolayı bastırdık diye düşünürüz, doğru mu? Peki şimdi sigara içmeyen birisini düşünün lütfen, karnı acıkıyor ve bir şey yemiyor, sizce birkaç dakika sonra ne oluyor? Evet, onların da açlık duygusu kayboluyor… Allah Allah, bunun için hiçbir şey yapmaları gerekmedi, akıllarına sigara içmek de gelmedi.

Siz açlığınızı kontrol edebiliyorsunuz, sigara içmenize rağmen, ondan dolayı değil. Nikotin denilen maddenin iştahınız üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Sigara içmenin kilo kontrolünde herhangi bir faydası olsaydı çevrenizde hem sigara içen hem de kilolu olan hiç kimse olmazdı.

Araştırma sonuçlarına baktığımızda obez insanların 3/4’ü sigara içerler! Böyle bir araştırma sonucu da olamazdı! Ve sigara içenlerin çoğunun spor yapmaya hali olmadığı için de ayrıca kilolu olurlar.

Birçok kişi sigarayı bıraktıktan sonra ilk kez hayatlarında spor alışkanlığını geliştirir ve kilo vermeyi de başarır.

Kilo vermeyi sağlayan bir başka durum ise; yıllarca “kendimi zehirliyorum, bile bile öldürüyorum” düşünceleri vicdanımızı kemirirken sigarayı bıraktıktan sonra “başardım” düşüncesi muhteşemdir.

Kişi kendisini hem fiziksel, hem zihinsel, hem duygusal olarak yeniler. Bu yenilenme sürecinin sonunda kendimize güvenimiz artar.

Ve yıllardır hayata geçiremediğimiz birçok kararı hayata geçirmeyi başarırız!

Neden sigara içmek kalori yakar diye düşünürüz?

Sigara içen bir kişinin vücudu, uzun yıllar saat başı aldığı zehirli dozları atmakla meşguldür. Bağışıklık sisteminin hayati önem taşıyan bu görevi yerine getirebilmesi için tabii ki enerjiye ihtiyacı var.

Ancak bu fazladan harcanan enerji insanlara kilo aldıracak/verdirecek kadar değildir. Bir de fazladan yapılan el hareketlerinden dolayı kalori yaktığını düşünenler vardır.

Evet, her hareket kalori yakar! Elimi hareket ettirmek için kendimi zehirlemek zorunda değilim! Kilo verdirecek kadar hareket etmenin tek yolu: düzenli spor yapmaktır!

Nikotin bağımlılığının kişilere düzenli olarak yaptırdığı tek şey sigara içirmektir. Bu kadar sık ve düzenli yapılan bir şey ise tabii ki günlük hayatımızda yaptığımız birçok şeye denk gelir ve o kadar sık ve düzenli denk gelir ki beynimizde şartlanmalar oluşur.

Tüm içicilerin kendince “ayrılmaz ikilileri” vardır! Kahve- sigara, yemek sonrası-sigara, iş bitirdim- sigara, tuvalet- sigara… Bunlar yıllar içinde o kadar ayrılmaz hale gelir ki, kişi sanki birini diğeri olmadan yaşayamam inancına kapılır. Halbuki insan varlılığının tuvalet ihtiyacı, yani bağırsakların boşaltma sisteminin çalışması milyon yıllık evrensel bir geçmişe sahiptir.

Bağırsaklarımızın çalışması ilk çağlardan bugüne bize miras kalmıştır! Sigarayla şartlanması dışında hiçbir alakası yoktur.

Doğru metotla sigarayı bırakan hiç kimse kilo almaz hatta verir! Bu yüzden “kilo alırım” bahanesinden bir an evvel vazgeçin ve dünyanın en güçlü bağımlılığından kurtulmak için doğru adımı atın!

Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa bana www.ilknurustunucar.com/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

İlginizi çekebilir: Sigarayı azaltarak bırakmak daha mı kolay?

Yazarın tüm yazılarını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Источник: https://www.uplifers.com/sigarayi-birakinca-kilo-almak-istemiyorum-sigarayi-birakmak-kilo-aldirir-mi/

Kilo almadan sigarayı bırakmanın yolları

Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

Pek çok kişinin sigarayı bıraktıktan sonra ciddi bir kilo artışı ile karşılaşması tiryakileri bırakma konusunda engelliyor. Oysa sigarayı bıraktıktan sonra kilo artışını engellemek mümkün. KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Yurdagül, sigarayı bırakmak isteyenlerin kilo artışını nasıl engelleyebileceklerini anlatıyor!

Araştırmalar sigarayı bırakanların ortalama 2 – 5 kg arasında kilo aldığını ve günlük içilen sigara miktarına bağlı olarak alınan kilonun da farklılık gösterdiğini belirtmektedir.

Günlük 2 paket sigara içen bireyler, günlük1 paket sigara içen bireylerden daha fazla kilo almakta ve kilo alımı özellikle sigarayı bırakmayı takip eden ilk 6 aylık süreçte olmaktadır.

Peki sigara bırakmakla ağırlık artışı arasındaki nasıl bir ilişki vardır? Sigarayı bırakanlar kilo almaya mahkum mudur? Sigarayı bırakanların kilo almasının nedenleri nelerdir?

Sigarayı bırakmanın ardından kilo alımının temel nedenleri nelerdir?

Enerji dengesizliği: Ağırlık artışlarında temel faktör alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizliktir.

Günlük olarak alınması gereken enerji yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına, metabolizmaya ve yapılan egzersiz miktarına göre farklılık göstermekte; ancak temelde harcanan enerji alınan enerjiden fazla olduğu durumlarda kiloda artışlar meydana gelmektedir.

1 kg kaybetmek veya kazanmak için gerekli enerji 7000 kaloridir ve vücudumuza aldığımız her ekstra 7000 kalori kilomuzda 1 kg artışa neden olurken, harcadığımız her 7000 kalori de 1 kg azalma sağlar. Bu durumda alınan ve harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlamak ağırlık kontrolüne yardımcı olacaktır.

Metabolizmanın yavaşlaması: Metabolizmamız kalp, beyin ve karaciğer gibi önemli organların normal çalışabilmesi için enerjiye gereksinim duyar ve günlük olarak alınan enerjinin %70'i bu fonksiyonlar için kullanılır.

Sigaranın etken maddesi nikotin metabolik hızı artırmakta ve harcanan kalori miktarını artırmaktadır; ancak bu yöntem kalori harcamak için seçilecek son derece sağlıksız bir yöntemdir. Sigara içtikten sonra metabolizma hızlanır, içilen her sigara kalbin dakika 10-20 kez daha fazla vuruş yapmasına neden olur.

Sigara içenlerde kalp hastalıklarının yüksek olmasının bir nedeni de aslında budur. Sigara bırakıldığında metabolik hız azalır ve olması gereken sağlıklı seviyeye düşer.

Normal seviyeye düşüş birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir ve bu esnada daha az kalori harcanıyor olması da kilo alma ihtimalini artırır, ancak hiçbir zaman metabolizmayı hızlandırmak için sigara içmek doğru seçenek değildir.

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi: Araştırmalar sigarayı bırakan insanların yemek tüketimlerini artırdıklarını göstermektedir.

Sigarayı bırakmanın ardından tat ve koku alma hislerinin normale dönmesi nedeniyle iştahta artışlar meydana gelmekte, yemek alımındaki artışla beraber sevilen ve sevilmeyen besinlerde de değişiklikler olabilmektedir.

Özellikle yüksek kalori içeren tatlı ve yağlı besinlere eğilimin arttığı gözlemlenmiştir.

Ağızda birşeyler olması gerektiği hissi: Sigarayı bırakma sonrası ağızda veya elde sürekli birşeyin olmasının özlenmesi sonucunda, ağız ve eller yemek yemekle veya atıştırmakla meşgul edilmeye çalışılır. Sürekli bir şeyler tüketiliyor olması da alınan fazla enerji miktarını artırır.

Yiyeceklerin stres anında kurtarıcı olarak algılanması: Sigara stresi ve sıkıntıyı önlemek, yalnızlığı gidermek, kendini ödüllendirmek, zaman geçirmek ve sosyalleşmek gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Sigarayı bırakmanın ardından bütün bunların yerine yemek yemenin veya atıştırmanın koyulması kilo almanın bir diğer nedenidir.

Ağırlık artışı engellenebilir mi?

Sigara kalbe kilo almaktan çok daha fazla zarar verir.

Araştırmalar günde bir paket sigara içmenin kalp üzerinde oluşturduğu stresin ancak 45 kg ağırlık artışı sonrası olabileceğini belirtmekte, bu nedenle sigarayı bırakma sonrası kilo artışı olsa dahi bunun hiçbir zaman sigara ile aynı düzeyde olmayacağını vurgulamakta tersine sigarayı bırakmanın kişinin akciğer kanseri ve diğer kanserlere yakalanma riskini, kalp krizine ve inme geçirme riskini azaltacağını göstermektedir.

Sigarayı bırakanların kilosunda artış olması hiçbir zaman bir zorunluluk veya kaçınılamaz bir durum değildir. Kalp hastaları üzerinde yapılan çalışmalar sigarayı bırakmanın ardından beslenme ve yaşam biçimi değişiklikleri ile kilo alımınının engellediğini ortaya koymaktadır.

Alınan kalorilerin dengeli bir beslenme programıyla düzenlenmesi ve metabolizmanın uygun egzersiz programıyla hızlandırılması ağırlık kontrolü için en mükemmel yoldur. Özellikle yağlı besinleri kontrollü tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü yağlar en fazla enerji veren besin grubudur, 1 g yağ 9 kalori verirken, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori verir.

Dolayısıyla yağ miktarı azaltılmış besinleri seçerek aynı miktar yemek yemeye devam edilerek aynı kiloda kalınabilir.

Öneriler

l Etiket okuma alışkanlığı kazanıp yiyeceklerin içerisinde farkedilmeden alınan kalorilerin farkına varın

l Besinlerin daha az yağlı olanlarını tam yağlı olanlara tercih edin

l Yemek aralarında atıştırmak için kalorisi düşük besinleri tercih edin

l Sebze ve meyvelerden zengin, yağsız et ve ürünlerini, az yağlı veya yağsız süt ve ürünlerini içeren, kan şekerini dengeleyici tam tahıllı ürünlerin yer aldığı dengeli bir beslenme programını benimseyin

l Şeker ve şekerli besinlerden uzak durarak gereksiz kalori alımını azaltın. Şekerli besin tüketmek istiyorsanız doğal tatlandırıcılar ile yapılmış olanları tercih edin.

l Düzenli egzersiz yaparak kalori harcamanızı artırın, iştahınızı baskılayın, tekrar sigara içme arzunuzun önüne geçin ve stresinizi azaltın.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/kilo-almadan-sigarayi-birakmanin-yollari-2012-11-20.html

Kilo Almadan Sigara Bırakmanın 10 Altın Kuralı

Kilo Almadan Sigarayı Bırakma Yolları

Haber güncelleme tarihi 11.04.2019 09:56

Sigarayı bırakmak, oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Vücutla ciddi bir savaş gerektiren bu durum, oldukça dikkat gerektiriyor. Özellikle sigara bırakma aşamasında sürekli olarak bir şeylerin tüketilmesi, ileride geri dönüşü olmayan kilolara dönüşebiliyor.

Bu nedenle çoğu kişi vücut formunu bozmaktan korktuğu için sigarayı bırakamıyor. Ülkemizde her yıl ortalama 100 bin kişi sigaranın sebebiyet verdiği akciğer kanserinden ölüyor.

Sigaradan kaynaklı ölümlerin önüne geçmek için sürekli olarak kamu spotları, konferans ve seminerler düzenlense de istenilen düzeyde bir sonuç alınamıyor. Sigarayı bırakmada erkeklerin kadınlara oranla daha çok ilgi gösterdiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Bunun başlıca sebebi ise kilo alarak vücut formunun bozulmasından korkmalarıdır. Ancak uzmanlara göre kilo almadan da sigarayı bırakabilirsiniz.

İşte kilo almadan sigarayı bırakmanın yolları;

1. Sigarayı Neden Bıraktığını Bil

Sigarayı bırakmadan önce, neden bıraktığını bilmen önemlidir. Daha sağlıklı mı olmak istiyorsun, tasarruf mu yapacaksın, aileni mi koruyacaksın? Nedeninden emin değilsen kendine şu soruları sor:

 • Sigara içmenin nesini sevmiyorum?
 • Sigara içtiğimde neyi kaçırıyorum?
 • Sigara içmek sağlığımı nasıl etkiliyor?
 • Sigara içmeye devam edersem bana ve aileme ne olacak?
 • Bırakınca hayatım hangi açıdan daha iyi olacak?

Tüm bunların cevabını verdiğinde sigarayı bırakmak için bir nedenin olacaktır. Bu nedeni takip et.

2. Bol Bol Su İç

Kişi canı sigara içmek istediğinde direkt suya yönelin. Ancak sürekli olarak su içmek sıkıntı verebileceği için kimi zamanda vitamin ve mineral değerleri yüksek havuç, marul gibi besinlerle bastır.

3. Meyve Ye

Yemekten sonra sigara içme alışkanlığı meyve yemeye dönüştürebilirsin. Ancak meyveyi aşırı yemek yerine bir avuç kadar yemeniz gerekebilir.

4. Türk Kahvesi İç

Kişi Türk kahvesi alışkanlığını devam ettir. Eğer kahve içmiyorsan bunun yerine çay ve bitki çayları da tüketebilir.

5. Yürüyüş Yap

Sigara içmek istediğinizde koşuya çık ya da tempolu bir yürüyüş yap. Aklınıza sigara gelmemesi için sürekli olarak dikkatinizi başka şeylere odaklan.

6. Spora Başla

Kendini spora yönlendir. Sigaradan uzaklaştıkça sigaranın vücuda bıraktığı tahribatları daha rahat görecek ve bırakması daha da kolay olacaktır.

7. Tetikleyicilerden Uzak Dur

Diğer arkadaşlarınızın sigara içtiği sosyal ortamlardan uzak durmaya çalış. Normalde sigara için ayırdığınız vakti yürüyüşe veya başka bir aktiviteye çevir.

8. Herkese Bıraktığı Söyle

Aile ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakmaya çalıştığınızı söyle. Böylece size destek olacaklardır.

9. Bırakabileceğinize İnan

İnanmak başarmanın yarısıdır sözünün ne kadar gerçek olduğunu göreceksin. Bıraktığın gün çok iyi geçmeyebilir. Ancak önemli olan tek şey sigara içmemendir. Kendini 24 saat sigara içmediğin için ödüllendir. Bunu hak ettin. Eğer bugün bırakmaya hazır hissetmiyorsan uygun bir bırakma günü belirle. Sigarayı bırakmaya hazırlanmak için birkaç güne daha ihtiyacın varsa sorun değil.

10. Cesaretinizi Asla Kırma

Sigarayı bırakmakta başarılı olanların birçoğu bu alışkanlıktan kurtulmak için uzun yıllar boyunca ortalama 4 kez sigarayı bırakmayı denediklerini itiraf ediyorlar. Bir önceki denemedeki başarısızlık bir sonraki denemede de başaramayacağın anlamına gelmez. Bırakma kararlılığından asla vazgeçme.

Önerilen İçerik; Sigara Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 20 İlginç Bilgi

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/kilo-almadan-sigara-birakmanin-5-altin-kurali-15029h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.