Kilo Veremiyorsanız Nedeni Hormonlar Olabilir

Ancak diyete başlamadan önce kişinin kendi vücuduna dair bir takım ipuçlarını bilmesini gerektiğini belirten Uz. Dr. Pınar Alarslan, “Gözardı edilen bazı rahatsızlıklar kilo vermemizi engelleyip motivasyon düşüklüğüne sebep olabilir. Bu sebeple özellikle diyet öncesi hormon testlerinin yaptırılması gerekmektedir” dedi.

Düzenli diyet ve egzersize rağmen kilo vermekte zorlanılıyorsa bunun endokrin problemlerden kaynaklanabileceğini kaydeden Medical Park İzmir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği'nden Uz. Dr.

Pınar Alarslan, kilo verememenin hormonal nedenlerini şöyle açıkladı: “Hashimoto hastalığı ya da tiroid ameliyatı sonrası hipotiroidi gelişebilir. Hipotiroidi de ödem, kilo alımı, adet düzensizliği, kabızlık yapabilir. Tanı tiroid hormon testleriyle konulup tedavide tiroid hormon preparatı kullanılır.

İnsülin direnci kilo verememenin en sık nedenlerinden birisidir. Genetik kökenli, metabolik sendrom ya da polikistik over hastalığından kaynaklanabilir. Karın ve bel çevresinde yağlanma, sık acıkma atakları, yemek sonrası halsizlik gibi şikayetlere sebep olabilir. Tanı insülin ve kan şekeri düzeyi ölçülerek konulabilir.

Hastalar diyet egzersiz ve ilaç tedavisinden fayda görür ve tedavi edilmezse diyabete ilerleyebilir. Böbreküstü bezinden aşırı kortizol hormonu salgılanması cushing sendromu olarak bilinir.

Aşırı kortizol salgısı kilo alımı, insülin direnci, kan şekeri ve tansiyon yükselmesi, adet düzensizliği, tüylenme artışına sebep olabilir. Prolaktin hormon fazlalığı da kilo verememenin nedenleri arasındadır. Prolaktin hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.

Kadınlarda memeden süt gelmesi, adet düzensizliği yaparken, erkeklerde daha çok cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilir. Büyüme hormonunun hipofiz bezinde adenom olmasına bağlı fazla çalışması da tüm organların ve boyun orantısız büyümesine, kilo artışına, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskinin artmasına sebep olur.”

Ayrıca Alarslan, D vitamini, kalsiyum, selenyum ve magnezyum, demir, B12, omega-3 eksikliğinin de kilo vermede zorlanmaya sebep olabileceğini söyledi.

Vücut yağ oran kitlesinin aşırı artmasıyla obezitenin oluştuğunu belirten İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Can Karaca, obezitenin birçok hastalığı beraberinde getirdiğini vurguladı.

İEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Karaca, “Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre obezite sıklığı erkeklerde yüzde 15,2 kadınlarda ise yüzde 23,9. Kadınların yüzde 30,1'i obez öncesi iken, erkeklerde bu oran yüzde 38,9 oranına ulaştığı görülüyor” dedi.

Obezitenin şeker, kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getirdiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr.

Karaca, beden kitle indeksi 30'un üzerinde olanların obez olarak değerlendirildiğini, bunun yanı sıra bel çevresinin de önemli bir ölçüt olduğunu aktardı. Yrd. Doç. Dr.

Karaca, kadınlarda 88, erkeklerde ise 102 santimetreden geniş bel çevresinin obezite habercisi olabildiğini belirterek, hızlı ve zahmetsiz sonuç alındığı için ameliyata yönelişin hızlandığını ancak zayıflamada ameliyatın son çare olarak düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Ameliyat şartları

Diyet, egzersiz, psikoterapi ve ilaç tedavileri ile yanıt alamayan hastalar için ameliyat uygulanabileceğine değinen Yrd. Doç. Dr. Karaca, şunları söyledi: “Hızlı ve zahmetsiz sonuç alındığı için ameliyat giderek daha çok hasta tarafından tercih ediliyor. Ancak potansiyel riskler gözardı ediliyor.

Ameliyat diğer yöntemlerle fayda görmeyen, beden kitle indeksi 40'ın üzerindekilerle indeksi 35'in üzerinde olup obeziteye bağlı en az bir ek hastalığı olan kişiler için uygundur. Ameliyat kilo kaybını sağlasa da bu bedelsiz değildir. Ameliyat vücuda ciddi bir metabolik yük getirir.

Ameliyat sonrası takip hayati öneme sahiptir. Mide dikişlerinden kaçak, kanama ve enfeksiyon gibi doğrudan ameliyatın tekniğiyle ilgili sorunlar olabilir.

Bunun yanı sıra gıda alımında güçlük, vitamin ve mineral yetmezlikleri, kansızlık, kemik erimesi, beslenme yetersizliği, safra kesesi taşı gibi ameliyatın uzun dönem sonuçları ile ilgili de olabilir.”

Ameliyat sonrası hastaların mutlaka proteinden zengin ama yağdan fakir bir diyetle beslenmesi gerektiğine işaret eden Karaca, iyi çiğnenebilen hazmı kolay gıdaların tercih edilmesini tavsiye etti.

Page 3

Dr. Necdet Budak'ın sosyal medya hesaplarına ilgi yoğun. Budak'ın 5 aylık sürede takipçi sayısı 10 bine; 4 aylık Instagram hesabı ise 6 bine yakın takipçi sayısına ulaştı. kanalı da bulunan Rektör Budak'ın hesabı son 28 günlük kayıtlara göre 1 milyon 800 bin sayfa görüntüleme sayısına ulaştı.

Dr. Necdet Budak, göreve geldiği ilk günden itibaren sosyal medya hesaplarını aktif kullanıyor. Kısa süreli rektörlüğü döneminde öğrenci, akademisyen ve idari çalışanlar ile etkin bir iletişim tarzını benimseyen ve binlerce kişiyle yüz yüze görüşen Rektör Budak, sosyal medyayı da aktif kullanıyor.

Öğretim üyeleri ve dekanlara sosyal medya hesaplarından öğrencilerle iletişim halinde olmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Budak, “Sosyal medya günümüz iletişimi açısından biz yöneticilerin kullanması gereken bir mecra. Özellikle gençlerin isteklerini ve dünyalarını algılamamızda bu kanalları da kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu durum denetim mekanizmalarını da daha aktif hale getiriyor. Öğrencilerimizden gelen istek ve önerileri anında personelimize iletiyoruz” dedi.

“Öğrencilerim aynı zamanda danışmanlarım”

Prof. Dr. Budak, “Öğrencilerim aynı zamanda danışmanlarım. Benim 65 bin danışmanım var. Onların her birinin ayrı bir cevher olduğunu düşünüyorum. Onlardan geri bildirim almak ve yeni şeyler öğrenmek açısından da sosyal medyayı büyük bir kolaylık olarak görüyorum” diye konuştu.

“Yakından takip edebiliyoruz”

Sosyal medya kanalıyla isteklerini rektöre anında ileten öğrenciler ise pozitif ve çözüm odaklı bir anlayışa sahip olan Rektör Prof. Dr. Budak'ın sosyal medyada aktif olmasından memnun. Fen Fakültesi Matematik Bölümü 2.

sınıf öğrencisi Gülçin Yaman, “Rektörümüzün sosyal medyada aktif olmasının öğrencileriyle daha iç içe olmasını sağladığını düşünüyorum. Düşüncelerimizi, isteklerimizi çoğunlukla orada belirtebiliyoruz. Rektör hoca da bizim düşüncelerimize önem verdiği için dönüşlerde bulunuyor ve bu bizi mutlu ediyor.

Ayrıca okulda yapılanları daha yakından takip edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ege Üniversitesi aidiyetimizi güçlendirdi''

İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü 4. sınıf öğrencisi İhsan Canıtez de, şunları söyledi:

“Rektör hocamızı sosyal medyada aktif görmek bizler de Ege Üniversitesi aidiyetini güçlendirdi. Başka şehirlere gittiğimizde hocamızın yaptıklarını göstermek için profilini açıp gösteriyoruz. Herkesin ortak söylediği şey; ‘öğrenci ile bu kadar iç içe rektör bulmak zor, iyi değerlendirin' oluyor.”

“Kişiliğinden ötürü sevdiriyor”

Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunu Can Osman Aksoy ise, “Batıdaki herhangi bir üniversitedeki rektörün mezuniyette dans etmesi gibi sempatik olaylar yöneticileri halka daha fazla yaklaştırıyor.

İnsanlar böylelikle yöneticileri kendine yakın görüyor ve saygıdan ve rütbeye duyulan sevgi yakınlıktan duyulmaya başlıyor. Yani gerçek sevgi oluyor. Rektörümüz samimi cevapları birebir iletişim ile kendini rütbesinden ötürü değil kişiliğinden ötürü sevdiriyor.

Şahsen rektörlük görevi bitse dahi, ne zaman ihtiyacı olursa olsun karşılık beklemeksizin yanında olurum” diyerek düşüncelerini ifade etti.

“Rektörü kimse göremez, kimse ona ulaşamaz algısını yıktı''

Psikoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi İpek Mine Akkaya da, “Rektörümüzün sosyal medyada aktif olması iyi bir izlenim oluşturuyor. Kampüste neler yapıldığı hakkında daha çabuk bilgi edinebiliyoruz” derken, İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü 2.

sınıf öğrencisi Kerem Cufalar ise, “Rektörümüzün sosyal medyada aktif olarak güzel bir şey yaptığını, gayet başarılı kullandığını düşünüyorum. Öğrencilerin en küçük isteklerini mesajlarını dahi es geçmeden okuyor, cevaplıyor ve önem veriyor.

‘Rektörü kimse göremez kimse ona ulaşamaz' algısını yıktı” dedi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü 3. sınıf öğrencisi Yusuf Baziki de şunları söyledi:

“Özellikle 'da zaman zaman ciddi zaman zaman esprili zaman zaman ise eleştirel tweetler atması sıradanlıktan uzaklaştırıyor. Atılan tweetlere dönüşü ilk zamanlara göre düştü ama şu anda da gayet ilgili.”

Page 4

Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) tarafından düzenlenen Kulüplerarası İzmir İl Müsabakaları'nda çifte şampiyonluk sevinci yaşadı. Genç ve Yıldız Takım, Türkiye Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.

Karşıyaka Belediyespor Genç Erkek Hentbol Takımı'nın ardından, Yıldız Takım da Kulüplerarası İzmir İl Müsabakaları'nı zirvede tamamladı.

Yıldızlar, oynanan son maçta Göztepe karşısında 31-23'lük skorla galip gelerek şampiyonluk kupasını kaldırdı.

Çift devreli lig usulü gerçekleşen turnuvayı yenilgisiz olarak tamamlayan her iki takım da Türkiye Şampiyonası'na direk olarak gitmeye hak kazandı.

Hedef Türkiye kupası

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Şampiyonluklarıyla gurur kaynağımız olan hentbolcularımızı yürekten kutluyorum. Sporcularımızı başarıya götüren antrenörlerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki hem Genç hem Yıldız Takımımız Türkiye Şampiyonası'nda da zirveye çıkacaktır. Başarılar, bol şanslar diliyorum” dedi.

Page 5

Maliyetinin yüzde 75'ini İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin karşılayarak kente kazandırdığı Tire Stadı'nda açılış için geri sayım başladı.

UEFA standartlarında inşa edilen 15 bin kişilik stat, 15 Nisan Pazar günü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı törenle hizmete girecek.

Aynı gün İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Küçük Menderes'te kurduğu Avrupa standartlarındaki 12. arıtma tesisinin de açılışı yapılacak.

Süper Lig maçları ve uluslararası karşılaşmalara ev sahipliği yapabilecek UEFA standartlarında inşa edilen 15 bin kişilik Tire Stadı'nda artık tüm hazırlıklar tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Belediyesi'nin işbirliğiyle kente kazandırılan yeni stat 15 Nisan Pazar günü törenle açılacak.

Yaklaşık 60 milyon TL'yi bulan maliyetinin yüzde 75'i Büyükşehir, yüzde 25'i Tire Belediyesi tarafından karşılanan yeni Tire Stadı'nın açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapacak.

Ses, ışık ve görüntüde son teknoloji

4 Eylül 2015'te temeli atılan Tire Stadı'nın 60 milyon lirayı bulan yapım maliyetinin 46 milyon liralık kısmını İzmir Büyükşehir Belediyesi karşıladı.

Bornova Doğanlar Stadı'nın ardından Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı ikinci stat olma özelliği taşıyan yeni Tire Stadı'nın çimlendirme çalışması 1.2 milyon TL'ye mal oldu.

4'e 6 boyutlarındaki iki skorboardun yanı sıra ses ve ışık sistemleriyle Tire Stadı, Türkiye'nin en modern spor tesislerinden oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, stadın yapımına verdiği katkıların yanı sıra bağlantı yolları ve otopark imalatlarını da gerçekleştirdi.

Stadın yanındaki 29 bin metrekarelik yeşil alana ise antrenman sahası ve koşu parkurları yapılacak. Stat içinde sosyal tesisler ve misafir takımlar için konaklama tesisi de bulunacak. Yeni Tire Stadı, estetik görünümü kadar mükemmel akustiği ile de ev sahibi takımlar için önemli bir avantaj sağlayacak.

Küçük Menderes'in 12. arıtması da açılacak

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun İzmir programı kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesinin Küçük Menderes Havzasını kirlilikten kurtarmak için başlattığı arıtma seferberliğinin son halkası olan Tire İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin de resmi açılışı yapılacak.

2016 yılı Eylül ayı sonunda tesisin temelini atan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Tire bölgesinin evsel atıklarını arıtacak 66 bin kişi kapasiteli ileri biyolojik arıtma tesisini 10.9 milyon liraya mal etti. Tesis, günde 11 bin 731 metreküp atık su arıtıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Küçük Menderes Havzasında kurduğu arıtma tesisi sayısı, Tire İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile birlikte 12'ye çıktı.

Page 6

Gaziantep'te düzenlenen Minik Yıldız Türkiye Karate Şampiyonası'nda Türkiye birinciliği elde eden Aliağalı Doğan Egecan Tercan, şampiyona sonrası Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a ziyarette bulundu.

29 Mart-1 Nisan tarihlerinde Gaziantep'te düzenlenen ve 59 ilden 2 bin 204 kişinin katıldığı Minik Yıldız Türkiye Karate Şampiyonası'na Aliağa Demirspor Kulübü adına üç sporcu katıldı.

Henüz mavi kuşakta olan Doğan Egecan Tercan, 2008 doğumlu +45 kiloda kumite dalında Türkiye şampiyonu oldu. Tercan, ilk rakibi Adanalı sporcuyu 8-0 farkla 30 saniyede yendi. İkinci turda İstanbullu sporcu ile yaptığı maçı yine 8-0 farkla süre bitmeden kazandı.

Yarı finalde Ankaralı rakibiyle 0-0 berabere kalarak hakem kararı ile finale adını yazdıran Tercan, daha önce yenildiği Antalyalı rakibini 1-0 yenerek Türkiye şampiyonu oldu.

Birincilik kupası ile Aliağa'ya dönen Tercan, şampiyonluk sevincini Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ile paylaştı. Tercan'ı makamında ağırlayan Başkan Serkan Acar, Aliağalı şampiyonu tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

“Hedefimiz olimpiyatlar”

Ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan karate antrenörü Nezahat Aksu, hedefleri arasında dünya şampiyonasına gitmek olduğunu söyledi.

Aksu, “Aliağamızı en iyi şekilde temsil eden Doğan Egecan Tercan, 27-29 Nisan tarihlerinde Sırbistan'ın Belgrad şehrinde yapılacak olan Balkan Karate Çocuk Şampiyonası'na katılmaya hak kazanarak ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek. Öncelikle hedefimiz Balkan şampiyonu olmak.

Daha sonra ise Avrupa, dünya ve olimpiyatlarda birinci olmak. Aliağa'nın bu başarıları elde etmesinde büyük katkısı olan, spora ve sporcuya desteğini hiçbir zaman esirgemeyen belediye Başkanımız Serkan Acar'a da çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Источник: https://www.iha.com.tr/izmir-haberleri/kilo-veremiyorsaniz-nedeni-hormonlariniz-olabilir-1983617/

Neden kilo veremiyorum | Kilo verememenin nedenleri | Kışın kilo vermeme

Kilo Veremiyorsanız Nedeni Hormonlar Olabilir

Kategori: Diyetisyen – 1.670Yorum Yazın

Neden kilo veremiyorum sıklıkla karşılaştığımız bir sorudur. Bu sorunun herkes için farklı cevapları olabilir.

Kilo vermek dengeli beslenme, egzersiz ve hareketli yaşamla birlikte fazla kalori tüketimi ve metabolizma hızıyla sağlanabiliyor. Bu yazıda neden kilo veremiyorum sorusunun genel ve olası cevaplarını bulabilirsiniz.

Bu cevaplar içerisinden sizi ilgilendirdiğini düşündüklerinizi kontrol edin ve hemen kilo vermeye başlayın!

Health Line sitesinden öğrendiğimize göre Kilo vermek küresel ölçekte büyük bir iştir.

Kilo verme programlarının ve ürünlerinin ABD ve Avrupa’da yalnızca yıllık 150 milyar dolardan fazla kâr elde ettiği tahmin ediliyor.

Pek çok insan diyet yiyecekler, diyet kampları, egzersiz programları, diyet ürünler, kilo verdiren mucize kıyafetler, jeller, cihazlar, takviye ilaçlar için çılgın düzeyde paralar harcıyor.

Birkaç dakikanızı ayırın! Ben neden kilo veremiyorum sorusunun cevabı çok başka bir nedene bağlı olabilir. Siz de zayıflama endüstrisinin iyi bir müşterisi olmadan önce ben neden kilo veremiyorum endişenizi tekrar gözden geçirin!

Sağlık nedenleri ile kilo veremiyor olabilirsiniz. Beslenme, egzersiz gibi önlemler kilo vermenizi sağlamayabilir. Bu durumda aşağıdaki hormonal bozuklukların sizde olma ihtimali bulunabilir.

 • Lipedema (Lipödem): Dünya çapında dokuz kadından yaklaşık birini etkilediğine inanılan bu durum, bir kadının kalça ve bacaklarının, kaybedilmesi çok zor olan aşırı yağ birikmesine neden olur. Lipödem sıklıkla kolay morarma ve ağrıya neden olur.
 • Hipotiroidizm: Düşük tiroid hormon düzeyleri metabolizmada kilo kaybına yol açabilecek bir yavaşlamaya neden olur. Dünya genelinde yaygın bir sağlık sorunu olup kilo verememenin hormonal nedenleri arasında önemli bir yer tutuyor.
 • Polikistik over sendromu (PCOS): Bu durum, insülin direnci ve karın bölgesindeki hormonal yağ birikimi ile karakterizedir. Üreme çağındaki kadınların % 21’ine etki ettiği düşünülmektedir. Polikistik over sendromu yumurtalıklardaki küçük ama çok sayıdaki kistik yapıyla ortaya çıkar. Modern kadının başını ağrıtan hastalıklardan biridir ve kadın kısırlığı ile de ilintilidir.

Diyet yaptığım halde neden kilo veremiyorum? D vitamini eksikliği sebep olabilir mi?

Kilo verememenin bir nedeni de D vitamini eksikliği olabilir. Modern yaşam güneş ışınlarını daha az almamızı ve D vitamini sentezini yeterli düzeyde yapmamamıza neden oluyor. Bu da metabolizma ile ilgili olarak kilo vermeyi engelliyor.

Yaş almak kilo vermeyi zorlaştırır mı?

Evet, her beş yaş aldığınızda vücudunuzda birkaç kilo fazlalık ortaya çıkar. Bu durum metabolizma hızınızın yavaşlaması ve motor yeteneklerinizin azalmasıyla ilgilidir.

Özellikle kadınlar diyet yapsalar bile kilo vermekte yaş ilerledikçe zorlanabilirler.

Neden hızlı kilo veremiyorum?

Kadınlar menopoz döneminde neden hızlı kilo veremiyorum sorusunu sıklıkla soruyorlar. Menopoz sırasında kilo almak veya kilo verememek aslında kader değildir. Vücudun bu geçişini sağlıklı bir şekilde sağlayıp etkili kilo verme dönemine geçilebilir. Panik yok! Kolay da değil, rehavete kapılmak da yok!

Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri

Doğumdan sonra neden kilo veremiyorum? Kadınlar genellikle doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında süt salgılamak için daha iyi beslenme, hareket eksikliği, uyku düzensizliği gibi gerekçeler öne sürüyor. Oysa gerçek neden Gestasyonel Etkiler (Genetik) olabilir.

Ne yazık ki, aşırı kilo alma eğiliminiz kısmen kontrolünüz olmayan faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan biri genetiktir, ancak daha az bilinen diğer faktörler, rahminde maruz kaldığınız koşulları içerir. Bunlar annenizin diyetini ve hamilelik sırasında kazandığı kilo miktarını içerir.

Araştırmalar, hamilelik sırasında aşırı kilo alan kadınların, çocukluk döneminde veya yetişkin olarak aşırı kilolu veya şişman olan büyük bebekleri doğurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Dahası, hamile bir kadının diyet seçimleri, çocuğun gelecekte bir kilo sorunu geliştirip geliştirmediğini etkileyebilir. Yakın zamanda yapılan bir hayvan çalışmasında, “Batı” diyeti ile beslenen sıçanların, hamileliği yavaş olan ve yaşamları boyunca çeşitli noktalarda obez olan bebekleri doğurduğu ortaya çıkmıştır.

Bu genetik faktörler emzirirken neden kilo veremiyorum diyenlerin durumunu açıklayabilir. Doğum sonrası kilo verememenin nedenleri arasında genetik faktörler de yer alıyor.

Spor yapıyorum neden kilo veremiyorum

Spor yaptığım halde neden kilo veremiyorum? Sadece spor yapıyor olmak tek başına kilo verme nedeni değildir. Egzersiz yapıyorsunuz, ama vücudunuza fayda sağlayacak şekilde değil! Bu nedenle spor yapıyorum neden kilo veremiyorum diyenler neyi hatalı yapıyor olabilir?

Spor yaparken neden kilo veremiyorum diyenlerden misiniz? Çok fazla egzersiz yapıyorsunuz ya da biraz karıştırmanız ve vücuda biraz şok vermeniz gerekiyor.

Spor yaparken neden kilo veremiyorum? Çeşitli antrenman tekniklerinin tadını çıkarın: Ağırlık antrenmanı, Pilates, yoga ve interval antrenmanı. Hızlı ve sert patlamalar iyidir.

Ve kilo eğitimi metabolizmanızı arttırmak için çok faydalıdır.

Spor yapmama rağmen neden kilo veremiyorum diyorsanız spor şeklinizi ve egzersiz programınızı belirli aralıklarla değiştirin. Etkiyi artırın.

Az yediğim halde neden kilo veremiyorum?

Bazı kişiler az yediğim halde neden kilo veremiyorum sorusunun öznesidir. Bu durumun iki temel nedeni olabilir. Birincisi az yemek göreceli bir kavramdır.

Az yiyorum zannedip çok kalorili bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Günlük kalori miktarınızı analiz edin. Bu konuda neden kilo veremiyorum test çalışmalarını yapabilirsiniz.

Buradan ulaşabileceğiniz neden kilo veremiyorum testini uygulayın!

Az yediğim halde neden kilo veremiyorum sorusunun ikinci ihtimali sindirim ve emilim sisteminizin iyi düzeyde olmamasıdır. Sindirim siteminin hazım yavaşlığı kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Bağırsaklarımızda bulunan bakteriler hastalıkla savaşmamıza, yiyeceklerimizi işlememize, besin maddelerini üretmemize ve hormon üretmemize yardımcı olur. Uygun bağırsak florası ve mide florası sahibi değilseniz probiyotik beslenme ile veya desteklerle çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin sebebi parazit olabilir. Bu parazitlerden kurtulmak için bitkisel ve tıbbi tedaviler uygulamanız ve beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. Kilo verememenin sebebi parazit ise doktor tedavisi gerekebilir!

Neden artık kilo veremiyorum?

Neden artık kilo veremiyorum sorusunun çok ilginç bir cevabı olabilir: Yemeğinizi çiğnemiyorsunuz! Yediklerinizi yeterince çiğnemediğiniz zaman bütün işi mide ve sindirim sistemine se ediyorsunuz. Bu durumda midenin kapasitesini aşıyor! Yani mide yediklerinizin bir kısmını sindiremiyor. Siz de kilo alıyorsunuz!

Yiyeceklerinizi adeta sıvı olana kadar çiğnemek kilo vermede ve daha iyi sindirim performansında gerçekten yardımcı olacaktır. Bu gerekçeleri neden kilo veremiyorum kadınlar kulübü gibi platformlarda yapılan paylaşımlarda bulamazsınız!

Diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum?

Siz de diyet yapmama rağmen neden kilo veremiyorum diyorsanız uyku düzeninizi gözden geçirin. Az uyumak kilo aldırabilir! Bu konuda çok uyumak kilo aldırır mı isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Eğer bir gecede 9 saatten fazla uyku alırsanız, arkadaşlarınızın kıskançlığı olabilirsiniz, ama çok fazla veya çok az uyku – gece 5 saatten az – kilo alma ile ilişkilendirilebilir. Her ikisi de, vücudunuzun iştahınızı ve açlığınızı kontrol eden hormonları yaratma yolunu açabilir. Ve eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız, egzersizlerinizi de atlayabilirsiniz.

Kilo verememenin tıbbi nedenleri arasında uyku apnesi bulunabilir. Uyku apnesi kilo verememenin tıbbi nedenleri içerisindedir. Böyle bir sorununuz varsa mutlaka tıbbi destek alın.

Ramazanda neden kilo veremiyorum?

Oruç tutmak kilo vermeyi destekleyebilir. Bazı durumlarda Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusuyla da karşılaşıyoruz. Bu sorunun cevabı yeterince su içmemekten kaynaklanabilir. Çünkü iftar ve sahur arasında yeterince su içmemek Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusunun açıklaması olabilir.

Zor kilo verememenin nedenleri veya kışın neden kilo veremiyorum diyenler hep benzer bir alışkanlığa sahip olabiliyor: Az su içmek! Her gün 2 ila 6 bardak temiz, sade su arasında ekstra kilo kaybetmenize yardımcı olabilir.

Su hiç kalori içermez, bu yüzden kilo vermeden susuzluğunuzu karşılar. Ve yeterince su içtiğinizde, şekerle dolu soda, meyve suları veya kahve içeceklerini yakalama olasılığınız daha düşük olabilir.

Tatlı içeceklerde yüksek kaloriler, büyük bir kilo alımına katılabilir.

Ramazanda su ihtiyacının iftar ve sahur arasında tamamlanması kilo vermek açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca oruca hazırlık diyeti, oruç diyeti yaparak da Ramazanda neden kilo veremiyorum sorusuna çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin nedenleri

Kilo verememenin psikolojik nedenleri

Stresli ve günlerinizde beslenme dengesini yakalamak zor olabilir. Stres, kilonuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Uzun süreli stres = kan şekeri dengesizliğine ve göbek ve bel çevresinde kilo alımına bağlı yüksek kortizol sağlayabilir.

Kilo verememenin psikolojik nedenleri olabilir. Bu nedenler sizi yemek yemeye ve sadece yiyerek psikolojinizi düzeltmeye itebilir. Bu durum da kilo verememenin 7 nedeni gibi listelerde genellikle bulunmaz. Şimdi siz kilo verememenin 7 nedeni listelerini bir yana bırakıp kilo verememenin nedeni nedir sorusuna psikolojik destek alarak da çözüm bulabilirsiniz.

Kilo verememenin nedeni nedir sorusunun cevabı psikolojik de olabilir!

Diyet yapıyorum neden kilo veremiyorum?

Diyet yapıyorum neden kilo veremiyorum diyenler! Hazır yemekle diyet olmaz! Diyet ürünler tüketerek diyet yapmak kilo verdirmeyebilir. Ekmeği kesmekle diyet olmaz!

Az yiyorum neden kilo veremiyorum diyenlerin önemli bir bölümü de evde yemek yapmıyor! Restoran yemekleri, hazır gıdalar, düşük kalorili gazlı içecekler ve gıdalarla az yediğini düşünüyor.

Güven bana, o restoranın yemek pişirmek için ne kullandığını bilmiyorsun. En kötü bitkisel yağları, yoğun miktarda tereyağı ve düşük kaliteli ürünleri kullandıklarını varsayalım. Sağlıklı yemek pişirmek isteyen ve sağlıklı ürünler kullanan bir yerde yemek yemediğiniz sürece mutfağınızı sevmeyi öğrenin!

Kilo verememenin nedenleri (Detoks)

Diyette neden kilo veremiyorum? Diyet yaptığım halde hatta farklı diyet programları uyguladığım halde kilo veremiyorum diyebilirsiniz. Evet, kilo verememenin nedenleri arasında karaciğerinizi ihmal etmek de bulunabilir!

Beslenme düzeninizde özellikle alkol, kahve, şeker yoğunsa zaman zaman karaciğeriniz temizlenme ihtiyacı hisseder, yorulur. Karaciğerdeki toksik düzeyi azaltmak, karaciğeri temizlemek ve bir mola vermek diyette kilo verememenin nedenlerini açıklayabilir. Karaciğeri temizleyen detoks suyu hazırlayarak çözüm bulabilirsiniz!

Karaciğeriniz yavaşlamışsa toksinleri, hormonları ve diğer maddeleri etkili bir biçimde işleyemez. Bu durumda karaciğerde toksik birikim olur. Detoks yaparak karaciğerinizi belirli dönemlerde arındırın!

Etiketler: Neden kilo veremiyorumBu Yazıyı Paylaş!Paylaş!Tweetle!!Pinterest!

Источник: http://www.diyetforever.com/neden-kilo-veremiyorum/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть