Kimler Organ Bağışı Yapabilirler?

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Kimler Organ Bağışı Yapabilirler?

Bu içeriğimizde çeşitli alt başlıklar halinde organ bağışı hakkında sorulabilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ayrıca organ bağışı nasıl yapılır sorusununda cevabını elimizden geldiğince verebilmeye çalışacağız.

Organ Bağışı Nedir?

Organ bağışı aynı zamanda organ nakli veya organ transplantasyonu olarakda isimlendirilmektedir. Tıbbi açıdan görev yapamayacak durumda olan veya vücuda zarar verecek hale gelmiş olan organın başka bir bireyden alınmış sağlam bir organ ile değiştirilmesine organ nakli denilmektedir.

Hangi Organlar Bağış Yapılabilir?

Karaciğer, kalp, böbrek, pankreas, akciğer, kornea, kemik iliği ve ince bağırsak şuan için sıklıkla organ bağışı yapılan organlar arasında bulunmaktadır. Sürekli olarak tıp gelişim içinde bulunmakta ve organ bağışı yapılan uzuvların sayısı artmaktadır.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?

Organ naklinde kullanılan organların bir kısmı canlılardan bir kısmı ise vefat eden kişilerden alınmaktadır. Örneğin kalp – damar hastalıkları sebebiyle vefat etmiş birinden sağlam olan kornea, böbrek vb. organlar alınarak hasta olan başka bir bireye nakledilebilir.

Ülkemizde ve tüm Dünya’da maalesef şuan organ bağışı sayısı halen istenilen düzeyde değildir.

Örneğin; böbrek nakli ile çok rahat şekilde sağlığına kavuşabilecek bireylerin neredeyse tamamı organ nakli yapılamadığı için sürekli diyaliz makinesine bağlı olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

Organ Bağışı Başarılı Sonuç Verir Mi?

Organ bağışı yaşam kalitesini yükseltme ve yaşam süresini uzatma konusunda ciddi öneme sahiptir. Organ nakillerinin çok büyük bir kısmı ciddi oranda başarı sağlamaktadır. Ayrıca organ nakli ömür boyu süren çeşitli tedavilere oranla daha maaliyetsizdir.

Organ bağışı yapılan bireyler hem sağlıklarına kavuşmakta hemde sürekli maddi olarak kendilerini zorlayan tedavi masraflarından kurtulmaktadırlar.

Organ nakli yapıldıktan sonra 20 yıldan daha uzun süre yaşayan bireyler bulunmaktadır, oysa ki nakil yapılmamış olsaydı hayatları daha kısa sürebilirdi.

Beyin Ölümü ile Bitkisel Hayat Arasındaki Fark Nedir?

Beyin ölümü tüm beyin fonksiyonlarının durduğu organların ise cihazlara bağlı olarak çalışmaya devam ettiği bir durumdur. Beyin ölümü gerçekleşen kişi artık tamamen ölmüştür. Sadece organları makinelerle hareket ettirilir.

Beyin ölümü gerçekleşmiş kişiler nöroloji, kardiyoloji, anesteziyoloji, nörosiruruji uzmanı olan 4 kişilik ekip tarafından incelenir ve ölümün gerçekleştiğine karar verilir.

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin kendisi hayattayken veya yakınları vefat ettiği zaman organlarını bağışlarsa hızlı şekilde organlar işlevini kaybetmeden alınarak başka bir bireye nakledilir.

Bitkisel hayat veya diğer ismiyle koma halinde ise hasta hayattadır ve yıllar sonra dahi iyileşip uyanabilmektedir. Bitkisel hayattaki kişinin ne zaman uyanacağı tahmin edilemez fakat beyin ölümü gerçekleşmeyene kadar hayatta olduğu bilinir ve tedavisi devam eder.

Organlar Para Karşılığında Satılabilir Mi?

2238 sayılı kanuna göre herhangi bir bedel karşılığında satılması yasaktır. Hem ülkemizde hemde tüm Dünya’da para karşılığında organ bağışı yasaktır.

Bağışlanan organlar ve organa ihtiyacı olan kişiler Ulusal Koordinasyon Sistemi takip edilmektedir ve ihtiyacı olan kişilere sıra ile ulaştırılmaktadır.

Medyada görülen organ satışı haberleri ise tamamen yasadışı ve tıbbi açıdan uygun olmayan yollarla böbreklerin satılmasıdır.

Organ Nakli Caiz Midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı 396 sayılı ve 06.03.1980 kanun ile organ bağışınan caiz olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Maide Suresi 32. Ayet’te de bu durum açıkça belirtilmiştir.
Kaynak: http://www2.diyanet.gov.tr/dinisleriyuksekkurulu/Sayfalar/OrganNakli.aspx

( Dini içeriklerin güvenilir kaynaklardan okunması gerektiğini düşündüğümüz için kaynağı sitemizde paylaşmak yerine linkini ekledik, linke tıklayarak diyanet işlerinin kendi sayfasından okuyabilirsiniz. )

Sağlık Sorunu Olanlar Organ Bağışı Yapabilir Mi?

İleri yaşta olan ve bazı sağlık sorunları bulunan kişilerin de sağlıklı ve iyi şekilde çalışan organları bir başka bireye nakledilebilir. İleri yaştaki bireylerin böbreklerinden birini bağışlaması bu duruma örnek gösterilebilir.

Organ Naklinde Vefat Eden Kişinin Vücut Bütünlüğü Korunur Mu?

Ameliyathane ortamında uzman bir ekip tarafından organ nakli gerçekleştirilir. Nakledilecek organ vericiden alındıktan sonra alıcıya nakledilene kadar uygun bir şekilde saklanır ve nakil gerçekleştirilir.

Organ nakli yapıldıktan sonra organlarını bağışlamış olan vefat eden bireyin vücudunun bakımı uygun bir şekilde saygı duyularak yapılır.

Vefat eden ve organlarını bağışlayan bireyin vücudunda ameliyat izi dışında hiçbir kusur bulunmaz ve vücut bütünlüğü korunur.

Organ Bağışı Yaptıktan Sonra Fikir Değiştirebilir Miyim?

Organ bağışı yapıp daha sonra vazgeçerseniz bağış kartınızı yırtıp atmanız ve organ bağışı yapmak istemediğinizi yakınlarınıza bildirmeniz yeterli olacaktır. İstediğiniz an organ bağışından veya bazı organlarınızın bağışlanmasından vazgeçebilirsiniz.

Organ Bağışı Nereye Yapılır?

1-) Sağlık Müdürlükleri2-) Hastaneler3-) Ehliyet Alırken Emniyet Müdürlüklerinde4-) Organ Nakli Yapan Merkezlerde

5-) Organ Nakli Vakıf ve Derneklerine

başvurarak organ bağışı yapabilirsiniz. Organ bağışı işlemi için sadece bağış belgesini doldurup kurumdaki iki tanık huzurunda imzalamanız yeterli olacaktır.

Organ bağışı kartınızı yanınızda taşımanız organ nakli işleminin daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Organ bağışında bulunduğunuzu ailenize veya yakınlarınıza belirtmeniz işlemlerin daha rahat gerçekleşmesine ( biraz önce belirttiğimiz gibi ailenin karşı çıkma durumu söz konusu olabiliyor. ) yardımcı olacaktır.

Источник: https://purtukal.com/genel/organ-bagisi-nasil-yapilir.html

edevlet sitesi

Kimler Organ Bağışı Yapabilirler?

Organ bağışı nedir ve kimler organ bağışı yapabilir?

TÜRKİYEDE ORGAN NAKLİ

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Organ nakli tedavisi olma şansı sadece başkasından alabileceği doku ve organ nakli ile olabilen hastalarda tedavi süresi uzun sürmekte uyumlu doku bulmak gerekir. Yeterli düzeyde donör olmamasına bağlı olarak hastaların maalesef tedavi şansı oldukça düşük düzeyde kalmaktadır.

Organ bağışı sayısının düşük olması da ülkemizde ki ciddi bir genel sağlık sorunudur ve uygulanacak genel sağlık politikaları ile aşılabilir. Kalp nakli ve karaciğer nakli bekleyen hastaların tedavi şansı sadece uygun organ bağışı sayesinde olduğu için uygun bağış yapılmadığı zaman hayatlarını organ yetmezliğine bağlı olarak kaybetmedirler.

Bütün organ nakli bekleyen hastaların tek tedavi şansı organ nakli değildir. Böbrek yetmezliği çeken hastaların hayatlarının diyaliz makinasına bağlı olarak geçmesine sebep olmaktadır.

Organ bağışının yeterli düzeyde olmaması hastaların hergün uygun böbrek bulunmasını bekleyerek geçirmelerine sebep olmaktadır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bugün yaklaşık olarak 30,580 civarında hasta kronik böbrek yetmezliği çekmektedir.  

Organ Nakli Uygulaması Nedir ?

Tedavi edilemeyen ve yapması gereken görevleri yerine getiremeyen hasar görmüş organların alınıp onların yerine alınan organların görevlerini  yerine getirecek gönüllü donördenn veya ölmüş bir insandan belli süreler içerisinde alınan organın organ bağışı bekleyen ve doku uyumu sağlayan hastaya nakil edilmesi işlemidir.

Hangi Organ ve Dokuların Nakli Yapılmaktadır?

Nakli yapılan organlar; böbrek nakli, karaciğer nakli  , kalp, akciğer, pankreas ve ince barsaktırlardır.

Nakli yapılan dokular ; kalp kapağı, kornea, kemik, kemik iliği, deridir.

Son dönemde yüz nakillerine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ PROF.DR.TUNCER KARPUZOĞLU ORGAN NAKLİ EĞİTİM, ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ yapılan nakiller konusunda oldukça başarılıdır.

Böbrekler genel olarak vücudumuzda iki tane olarak bulunurlar ve vücud da kanı süzerek vücudu zararlı maddelere maruz kalmaktan korumaya çalışırlar.

Ancak bir çok sebepten böbrek dokusu zarar görerek işlevini yapamaz hale gelebilir. Böbrek yetmezliğine bağlı ölümlerin `'ını oluşturan kronik iltihabi durumda böbrekler fonksiyonlarını kaybederler. Bu durumda böbrek nakli gerekir.
 

Kalp kasında meydana gelen tahribata bağlı olarak kalp kası kasılamaz hale gelir. Kalp kasının kasılmaması da organ bağışı neticesinde ancak halledebilir. Kalp nakli bekleyen hastaların nakil işlemmleri sadece ölmüş insan dan yapılabildiği için organ başışı uzun sürer.

Karaciğer karın boşluğunun sağ tarafında yer alır. Karaciğer hücrelerinin tahrip olduğu, siroz, kronik sarılık, karaciğer kanseri gibi tıbbi tedavinin başarısız kaldığı hastalıklarda karaciğer nakli tek çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Organ ve doku nakli, canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

1. Kadavra donör (verici):

Herhangi bir kaza vb olay neticesinde bir vatandaşın beyin ölümü gerçekleşirse bu hafta artık yaşama şansı kalmadığı için bu hastalar kadavra olarak değerlendirilebilir ve başlıca böbrek,kalp kapakları ,korneası gibi başka hastalarda kullanılabilecek organları organ bağışı yöntemi ile kullanılabilir.

2. Canlı donör:

Organ nakline ihtiyaçduyan bir vatandaşa organ ve doku uyumu gerçekleşen bir başkası organ bağışı yapabilir. Bağışı yapan kişi henüz hayatta iken bu bağışı yapmış olduğu için bu kişiye canlı dönör yani canlı organ verici denilmektedir. Genel olarak organ bağışlarında canlı donör böbrek nakillerinde çok sık olarak gerçekleşmektedir. 
Beyin Ölümü Nedir? Beyin ölümü kısaca bir vatandaşın herhangi bir nedene bağlı olarak artık geri dönüşümü mümkün olmayacak şekilde kaybolmasına denir. Hastanın beyin fonksiyonları dış desteklerle sürdüremeyeceği için bu hastalar organ başığı ile başka insanların sağlıklı yaşamalarına ailelerinin onayı ile sebep olabililer. Beyin ölümü tanısı almış kişilerin hayata dönmesi mümkün değildir. Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra bu kişiler kadavra donör olarak adlandırılır. Bu donörlerde en kısa süre içerisinde (organlar fonksiyonlarını kaybetmeden önce) organların alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gereklidir.

Beyin Ölümü İle Bitkisel Hayat Arasındaki Fark Nedir?

Beyin ölümünde geri dönüş yoktur ve beynin kontrolünde gerçekleşen solunum gibi olaylar makinalar yardımı ile devam ettirilir fakat bitkisel hayatta  hastalar dış uyaranlara tepki veremezken solunum beynin idaresinde devam eder ve bu hastalar tekrar sağlıklarına kavuşabilirler. Dünya da çok uzun süreler bitkisel hayatta kalmış sonra da sağlığına kavuşmuş insan örneği bulunmaktadır.

Источник: http://www.edevletsorgula.com/saglik/organ-nakli-ve-kimler-bagis-yapabilir.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.