Kimyasal Peeling Ve Kriyoterapi

içerik

Kimyasal Peeling Nedir? | Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kimyasal Peeling Ve Kriyoterapi

Yüzümüzdeki pek çok sorunla mücadele etmek için hem doğal hem de kimyasal pek çok yol deneriz. Çoğunlukla doğal yöntemler hem çok etkili hem de çok ekonomik olduğu için tercih edilir ve oldukça da etkilidir. Sitemizde bulunan pek çok doğal güzellik formülü, maskeleri ve öneriler bulunmaktadır.

Bugün tüm bu yöntemleri deneyen fakat bir türlü olumlu sonuç alamayan kişiler için kimyasal peeling hakkında bilgi vermek ve kimyasal peeling nedir neden tercih edilir zararları var mıdır gibi aklınıza takılan pek çok soruya da yanıt vermeye çalışacağız.

Siz de kimyasal peeling yaptırmayı düşünüyor fakat bu konuda çekinceleriniz varsa bu yazımızda aklınıza takılan pek çok şeyin cevabını bulacak ve kimyasal peeling fiyatlar hakkında da bilgi edineceksiniz. İlk olarak kimyasal diye adlandırılan bu peeling nedir ve neden yapılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Makalemizin sonunda ise bu peelingi yaptıran kişilerin deneyimlerine yer verecegiz.

Kimyasal Peeling Nedir ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling, bir diğer adı ile cilt soyma işlemi birkaç kimyasalın birlikte kullanması ile deriye uygulanan ve sağlıksız görünen, cansız ve mat derinin soyulması ile altından gelecek olan taze, ferah ve canlı cildin oluşmasını sağlayan bir işlemdir.

Daha açık ve net bir şekilde tarif etmek gerekirse cildin üst tabakasının tamamen soyulması ve ardından cildin doğal iyileşme süresi içerisinde en sağlıklı cildi vücudun kendisinin yapmasını sağlamaktır.

Kimyasallar ile yapılan bu peeling uygulamaları üç farklı kategoride yer alır birincisi yüzeysel ikincisi orta derinlikte üçüncüsü ise derin kimyasal peelingdir.

Kimyasal Peeling Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimyasal peeling işlemi yapılmadan önce geldin iyice araştırılması ve tanınması gerekmektedir. Diğer üzerinde bulunan bazı sebeplerden dolayı kimyasal peeling yarardan çok zarar sağlayabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için aşağıdaki özellikler mutlaka incelenmeli ve işlemler buna göre yapılmalıdır.

 • Ciltte açık yara var mıdır?
 • Son 12 ay içerisinde kimyasal peeling işlemi yapılmış mıdır?
 • Son 12 ay içerisinde yüzde uygulanmış bir cerrahi işlem var mıdır?
 • Kişinin salisilik asit peeling için veya aspirine alerjisi var mıdır?
 • Sigara kullanımı var mıdır?
 • Kişinin cilt hassasiyeti ne durumdadır?
 • Kişinin ağrı eşiği ve yara iyileşme süresi nedir?

Boyutuna Göre Kimyasal Peeling

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Çoğunlukla meyvelerden elde edilen glikolik asit ve sütte bulunan laktik asit ile uygulanan kimyasal peeling uygulamaları arasındaki en hafif işlemdir. Bu asitler sayesinde cildin en üst tabakası çok hafif bir şekilde soyulur ve kendisini yenileme sürecine geçilir.

Bu işlem yüzeysel olduğu için çoğunlukla bir güzellik merkezine gidilmesi şart değildir. Kozmetik sektörünün gelişmesi ile birlikte pek çok dermo kozmetik firmanın üretmiş olduğu içerisinde alfa hidroksi asitler bulunan peelinglerle piyasaya sürülmüştür.

Bu ürünler genellikle haftada bir defa kullanıma uygun olup gözünüzle göremeyeceğiniz kadar ince bir tabaka halinde cildinizi soyup cildin yenilenmesini sağlar.

Orta Seviyede Kimyasal Peeling

Çoğunlukla yüzdeki pigment değişiklikleri ve hafif ile orta derecedeki yüz kırışıklıkları tedavisinde tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda uzun süre güneşe maruz kalmış, güneşten korunmamış, güneş yanıklarının bulunduğu özellikle yüz, kol, omuzlar ve boyun bölgesinde ortaya çıkan cilt lekelerinin tedavisinde tercih edilir.

 Orta seviyedeki bu peeling işlemi sonrasında yüzde kırmızı bir renk kalabilir. Bu durum geçicidir. Daha sonra cilt açık kahverengiye doğru döner ve bir kaç güne kadar derin dökülmeye başlar. İyileşme süresi yaklaşık olarak yedi gün olarak tahmin edilir.

İyileşme sürecinde cildi temiz tutmak her gün mutlaka birkaç sefer yıkamak ve sonrasında cildi uygun bir nemlendirici ile beslemek bu sürenin kısalmasında etkilidir.

Yoğun / Derin Kimyasal Peeling

Yoğun kimyasal peeling işlemi cildi büyük oranda soymak için tercih edilir. Bu işlem sivilce ve akne lekeleri, cilt lekeleri, çiller ve derin kırışıklıkların tedavisi için son çare olarak düşünebilen en etkili yöntemdir.

Bu işlem diğer kimyasal peeling işlemlerinden daha farklı ve hem ağrılı hem de acılı olacağı için mutlaka lokal anestezi tercih edilmeli ve bu şekilde işleme başlanılmalıdır. Yoğun kimyasal peeling işleminden sonraki süreç oldukça sancılı geçebilir.

Her madde farklı tepkilere neden olabileceği gibi yüzde şişlikler görülebilir. Diğer kimyasal peelinglere göre yaklaşık olarak 1-2 iyileşme süreci bulunan yoğun bu peeling işleminde kızarıklığın tamamen yok olması 4-5 ay sürebilir.

Bu işlem mutlaka klinik bir ortamda uzman eller tarafından yaptırılmalıdır. Alelade bir güzellik salonunda yaptırılacak yoğun bu peeling ciltte büyük sorunlara yol açabilir ve geri dönüşü mümkün olmayabilir.

Kimyasal Peeling Yaptıranlara Ait Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

Aşağıda sizler için derlediğimiz kimyasal peeling olmadan önce ve olduktan sonra kişilerin değişimleri yer alıyor. İlk olarak sivilce problemleri için bu işleme başvuran bir kişinin yaşadığı gerçekten de harika bir değişim var. Yüzünde hem sivilce izleri hem de hali hazırda olan iltihaplı sivilcelerin nasıl geçtiğini görebilirsiniz.

Bu kadar etkili ve güzel sonuçlar alabileceğiniz bir soyma işlemi elbette herkesin isteyebileceği bir bakım yöntemidir. Bir de kırışıkların tedavisinde nasıl bir değişim olmuş buna değinmek istiyoruz. İleri yaşlarda daha da belirgin olan kırışıklıkların önüne kozmetik ürünler ile geçemediğiniz takdirde siz de bu yönteme başvurarak böyle değişimler yaşayabilirsiniz.

Çiller üzerinde de oldukça etkili olan bu kimyasal soyma işlemleri sizi adeta yeni baştan yaratabilir. Uzman ellere güvenmek ve bu konuda belki de cimriliği bir kenara bırakarak kendi sağlığınız ve güzelliğiniz için atabileceğiniz en kararlı adımı atabilirsiniz.

Kimyasal Peelingin Faydaları ve Zararları

Kimyasal peeling işlemi yaptırmadan önce üzerinde mutlaka düşünmeniz gereken faydaları ve zararları iyice değerlendirmeli ve kesinlikle bundan başka bir çözümünüz yoksa ancak bu yola başvurmanızı tavsiye ederiz. Kimyasal cilt bakım ürünleri ile yapılan peeling düşünen kişiler için biz de faydalarını ve zararlarını araştırdık. Aşağıda sırasıyla önce faydalarını sonrasında ise zararlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kimyasal Peeling Faydaları

Pürüzsüz bir cilt için yapılan kimyasal peeling uygulaması sayesinde gözaltı, göz çevresi ve ağız çevresindeki çizgiler kısa süre içerisinde yok olur. Her ne kadar güneşten korunmuş olsanız bile uzun süreler güneş altında kalmak zararlıdır.

Bu durum ciltte sarkmalar, şişlikler ve derin kırışıklıkların dışından yara ve güneş lekeleri olarak da karşımıza çıkar. Kimyasal peeling işlemi kısa süre içerisinde bu tarz cilt sorunlarından kurtulmanızı sağlar.

Zaman içerisinde oluşan yaşlılık lekeleri ve doğum kontrol ilaçlarının etki ettiği pek çok cilt kusurlarını da bu sayede yok olur. Bazı kişiler ergenlik döneminde yoğun akne problemleri ile karşılaşır.

Pek çok farklı ilaç kullanımı olsa da citte derin oyuklar bırakan akne lekelerinin tamamen yok olması yalnızca kimyasal olarak yapılan peeling ile mümkündür. Kimyasallar ile yapılan peeling aynı zamanda anti aging özelliği taşımaktadır.

Kimyasal Peeling Zararları

Kimyasal peeling yapılan işlem derinliğine göre farklılık gösterebilir. Hassas ciltlerde yapılan derin soymalı kimyasal peeling işlemi sonrasında geçmeyen lekeler meydana gelebilir. Yine hassasiyetli kişilerde en sık rastlanan bir diğer zarar ise soyulma işleminden sonra ciltte doku bozukluğunun yaşanmasıdır.

Buğday tenli ve esmer tenli kişilerde daha belirgin ve daha koyu renkte lekelerin meydana gelebileceği de bilinen büyük zararlardan bir tanesidir. Bu tarz zararlar ile karşılaşmamak için kimyasal peeling işlemi yaz ve bahar aylarının dışında özellikle de kış ayında tercih edilmelidir.

Bilindiği üzere kimyasal peeling işleminden sonra cilt UV ışınlarınından korunmalı ve mutlaka dışarıya çıkılırken ekstra kremler uygulanmalıdır. Bu süre yaklaşık olarak üç ay ile bir yıl arasında değişiklik gösterebilir. Çok sıkı korunan bir cilt bile bu peeling işleminin uzman kişiler tarafından yapılmaması halinde yarardan çok zarar sağladığı görülmektedir.

Elbette ki bu olumsuz etkileri azaltmak biraz da kişinin elinde olan bir durumdur. Doktorunuzun önerdiği gibi cildinize bakmaz ve onu korumazsanız bu zararlı etkiler bir nevi kaçınılmaz olacaktır.

Kimyasal Peeling Yaptıran Kişilerin Yorumları

 • Mürüvvet Ç (47): Hem yaşlanma hem de güneş lekelerim yüzünden kozmetik ürünlere harcadığım paralardan ve sonuç alamamaktan kaynaklı kalıcı bir çözüm aradığımda bu yöntemi öğrendim ve biraz araştırma yaptıktan sonra evime de yakın bir klinikte bu işlemin yapıldığını öğrenip denedim. Benim lekelerim bir hayli koyu renkliydi ve biraz da kırışıklıklarım vardır bu yüzden bana derin oyma işlemi yapıldı. Ağrı eşiğim düşük olduğu için ben ciddi anlamda hem işlem sırasında hem de sonrasında ağrı çektim ama şimdilerde halimden memnunum. Şuan 7. ayı tamamladım ve kızarıklıklarım büyük ölçüde azaldı. Kırışıklıklarım neredeyse yok oldular. Peeling işlemini kaliteli bir yerde yaptırmanızı tavsiye ederim.  Bir de değinmek istediğim kısım işlem sonrasının da maliyetli oluşu. Kremler ve bakım ürünleri de en az işlem kadar maliyetli.
 • Kemal Y (38): İş yerinde çalışırken sürekli güneş altında ve genellikle de korunmasız çalıştığımız için yüzümde güneşten kaynaklanan ve ergenlik zamanlarımdan kalma izler mevcuttu. Olduğumdan daha yaşlı gösterdiği için bu lekelerden ve izlerden rahatsız oluyordum bu yüzden ben de bu peeling işlemini tercih ettim. Orta seviyede soyma işlemi uygulandı ama ben belki beklentimi çok yüksek tuttuğum için belki de bende etkili olmadığı için bu işlemden memnun kalmadım.
 • Derya B (24): Derin sivilce izlerimden kaynaklı yanaklarım oyuklar içinde kalmıştı ve ben de derin soyma işlemi ile yüzüme peeling işlemi uygulatanlardanım. Eskiye nazaran çok daha iyi durumda olsam da bebek gibi bir cilt şimdilik hayal benim için. Cildime çok iyi bakmama rağmen oyuklar çok az kapandı. Ama işlem tekrar edilebildiği için birkaç yıl sonra yeniden denemeyi düşünüyorum. 
 • Hilal Ş (32): Elmacık kemiğimin altındaki mimik kırışıklıklarımın çok derin olması sebebi ile sadece bu bölge için peeling yaptırdım ve ben neticesinden çok memnunum. Bir hayli pahalı bir işlem olsa da bence güzelliğimiz için değer. Şimdi rahatlıkla gülümseyebiliyorum ve bence dudak kenarındaki mimik kırışıklıkları insanı olduğundan en az on yaş daha yaşlı gösteriyor. Ben kesinlikle bu işlemi yaptırmayı düşünen kişilere tavsiye ederim. 

Kimyasal peeling işlemi genellikle olumlu sonuçlansa da çok düşük bir ihtimal ile hassas ciltli kişilerde olumsuz etkileri de gözlenebiliyor.

Cildinize çok iyi bakıp bu durumun üstesinden gelmeniz de mümkün ama kalıcı bazı hasarların olma ihtimali de göz ardı edilemez. Bu yüzden kimyasal peeling uygulaması öncesinde ve sonrasında hangi adımları izlemeli ve yapmanız gereken işlemleri iyice araştırmalı ve öğrenmelisiniz. Bu sayede cildinizi olası hasarlardan korur ve iyileşme sürecini de hızlandırmış olursunuz. Kimyasal peeling işlemi sayesinde hem pürüzsüz hem de genç bir cilt istiyorsanız bu işlemi profesyonel kişiler ve mümkünse belgelerini inceleyebileceğiniz güvenilir bir klinikte yaptırmalısınız.

Bu Makaleyi Beğendiniz mi?

Источник: https://bakimliyim.org/kimyasal-peeling-nedir-faydalari-ve-zararlari/

KİMYASAL PEELING

Kimyasal Peeling Ve Kriyoterapi

Deri üzerine sürülen kimyasal solüsyonların etkisiyle, kontrollü olarak derinin üst katmanlarının soyulmasıdır. Derinin soyulmasıyla birlikte yara iyileştirme mekanizmaları aktifleşir, kollajen ve elastin üretimi artar. Böylece eskisinden çok daha genç, parlak, pürüzsüz ve lekesiz bir cilt ortaya çıkar. Uygulama yüz, boyun ve ellere yapılabilir.

Kimyasal peeling ile hangi estetik sorunlar tedavi edilir ?

 • Akne ve akne izleri
 • Siyah noktalar
 • Güneş lekeleri
 • Gebelik lekeleri
 • Yaşlılık lekeleri
 • Ciltteki ince kırışıklıklar (yüz ve dekolte bölgesindeki kırışıklıklar)
 • Ciltte yağlanma
 • Cilt gözeneklerinde genişleme

Kimyasal peeling için hangi maddeler kullanılır ?

 • En sık salisilik asit, alfa-hidroksi asitler (Glikolik asit,laktik asit,meyve asitleri), triklorasetik asit (TCA)  ve jessner solüsyonu kullanılır.
 • Akne ve akne izlerinin tedavisinde en sık salisilik asit uygulaması yapılır.
 • Cilt lekelerinin tedavisinde ise en sık glikolik asit tercih edilmektedir.

Kaç çeşit kimyasal peeling vardır ?

Kimyasal peeling solüsyonlarının içeriğine ve yoğunluğuna bağlı olarak deriyi soyma düzeyleri değişir. Buna göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere 3 çeşit peeling vardır.

Yüzeysel peeling

 • Yüzeysel peeling ile derinin en üst tabakası (epidermis) soyulur.
 • En sık salisilik asit, glikolik asit ve meyve asitleri içeren solüsyonlar kullanılır.
 • Cilt gözeneklerinin daralmasını, cilde parlaklık kazandırılmasını sağlar. Ciltteki ince kırışıklıkları azaltır.
 • Genellikle 2 – 4 hafta aralıklarla 4 – 8 seans uygulanır.
 • Uygulama sonrasında deride çok hafif bir kızarıklık ve soyulma oluşabilir. Kızarıklık ve soyulma 3 gün içinde düzelir.

Orta derecede peeling

 • Bu peeling yöntemi ile derinin en üst (epidermis) ve orta tabakası (üst dermis) soyulur.
 • Sıklıkla yüksek yoğunlukta glikolik asit ve TCA içeren solüsyonlar kullanılır.
 • Yüzeysel akne izleri, cilt lekeleri ve ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Derin akne izleri ve derin kırışıklıkların tedavisinde etkisizdir.
 • Genellikle 2-4 ay aralıklarla, 2-4 seans uygulanır.
 • İşlem sonrasında yüzde kızarıklık oluşur. 3 gün içinde deride soyulma ve dökülme başlar. Kızarıklık ve soyulma 1 hafta içinde düzelir.

Derin peeling

 • Derin peeling ile derinin en üst (epidermis) ve derin dermis tabakası soyulur.
 • Genellikle fenol veya yüksek yoğunlukta TCA kullanılır.
 • Derin akne izleri ve derin kırışıklıkların tedavisinde etkilidir.
 • Uygulamanın lokal anesteziyle yapılması gerekir. Hem uygulama sırasında, hem de uygulama sonrasında şiddetli ağrı oluşabilir.
 • Derin peelingde çok daha fazla deri tabakası soyulduğu için, diğer peelinglerden daha etkilidir ve etkisi daha uzun süre devam eder.
 • Genellikle tek seans yeterli olmaktadır.
 • Uygulama sonrasında deride yoğun kızarıklık ve soyulma ortaya çıkar. Cilt 1 ay içinde iyileşir fakat kızarıklık 1-3 ay süreyle devam edebilir.
 • Hastanın peeling sonrasında 1 ay süreyle ağrı kesici kullanması gerekir.

Kimyasal peeling kim tarafından uygulanır ?

Bu konuda eğitim almış, tecrübeli dermatologlar tarafından, klinik ortamında uygulanmalıdır.

Kimlere kimyasal peeling yapılmaz ?

 • Daha önce orta veya derin kimyasal peeling yapılanlarda (3 ay önce orta, 6-12 ay önce derin kimyasal peeling)
 • Akne tedavisi için tetrasiklin içeren ilaç kullananlarda
 • Kimyasal peeling öncesinde isotretinoin içeren ilaç kullananlarda kimyasal peeling yapılmaz. Bu nedenle, yüzeysel peelingden önce 3-6 ay, orta veya derin peelingden önce 6-12 ay beklenmelidir.
 • Doğum kontrol hapı kullananlarda
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda
 • Uygulama alanında aktif uçuk enfeksiyonu veya açık yaraları olanlarda
 • Koyu cilt rengi olanlarda
 • Hipertrofik skar, keloid hikayesi olanlarda
 • Aspirin alerjisi olanlarda
 • İş veya sosyal yaşam alanı nedeniyle yoğun güneş ışığı maruziyeti olanlarda
 • Gebelik veya emzirme döneminde kimyasal peeling yapılmaz.

Kimyasal peeling öncesi hazırlık yapılır mı ?

 • Peeling öncesinde hazırlık yapılması şart değildir, doktorun önerileri doğrultusunda, gerekli durumlarda hazırlık yapılabilir.
 • Kimyasal peeling ürünlerinin etkinliğinin arttırılması amacıyla, uygulamadan 2 hafta önce retinoik asit veya  alfa-hidroksi asit içeren kremler kullanılabilir. Bu kremlere peeling seans aralarında da devam edilebilir.
 • Kimyasal peeling uygulamasından 1 ay öncesinde başlayarak, uygulama gününe kadar yüksek faktörlü güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır. Uygulama sonrasında 3 ay süreyle güneşten koruyucu kullanmaya devam edilmelidir. Aksi takdirde kalıcı düzensiz leke oluşumu görülebilir.
 • Özellikle leke tedavisi için kimyasal peeling yapılacak olan kişilerin, peeling uygulamasından 1 ay önce başlayarak renk açıcı kremler kullanmaları yararlı olur. Böylece hem peeling öncesi cilt lekeleri azalır, hem de peeling sonrasında oluşabilecek renk koyulaşması önlenir.

Kimyasal peeling kaç seans uygulanır ?

Seans sayısı ciltteki sorunun türüne ve nedenine göre değişir. Cilde parlaklık kazandırmak için tek seans kimyasal peeling yeterli olur. Ancak akne izleri, yaşlılık lekeleri ve ince kırışıklıkların tedavisi için  4–8 seans uygulama yapmak gerekebilir.

 • Yüzeysel peeling 1-4 hafta aralıklarla 4–8 seans uygulanır.
 • Orta derecede peeling 2-4 ay aralıklarla, 2-4 seans uygulanır.
 • Derin peeling için genellikle tek seans yeterli olmaktadır.

Kimyasal peeling nasıl yapılır ?

İlk olarak cildin temizlenmesi, yağdan arındırılması gerekir. Daha sonra uygun peeling solüsyonu fırça yardımıyla cilde sürülür.

Yeterli süre cilt üzerinde bekletilen peeling solüsyonu nötralizan sıvı veya su kullanılarak ciltten temizlenir.

Daha sonra peeling yapılan alana nemlendirici ve yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremler sürülerek uygulama tamamlanır.

Ağrılı bir uygulama mıdır ?

 • Yüzeysel ve orta derinlikte peeling uygulamaları sırasında ve sonrasında ciltte hafif yanma oluşabilir. Fakat genellikle ağrı oluşmaz.
 • Derin peeling işlemi ağrılı bir uygulamadır. Sıklıkla lokal anestezi altında uygulanır. Tedavi sonrasında 1 ay süreyle anestezik kremler ve ağrı kesicilerin kullanılması gerekebilir.

Kimyasal peelingden ne kadar süre sonra günlük hayata dönülebilir ?

 • Yüzeysel peelingden sonra oluşan kızarıklık ve soyulma 3 gün içinde düzelir.
 • Orta derecede peelingden sonra oluşan kızarıklık ve soyulma 1 hafta içinde düzelir.
 • Derin peelingden sonra oluşan kızarıklık ve soyulma genellikle 1 ay sonra düzelir.

Kimyasal peeling uygulamasının yan etkileri nelerdir ?

 • Uygulama sonrasında kızarıklık, soyulma ve ağrı şikayetleri görülebilir. Bunların tedavisi için topikal kremler ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.
 • Koyu renkli cildi olanlarda, peeling sonrasında ciltte kalıcı beyazlaşma ortaya çıkabilir.
 • Açık renkli cildi olanlarda, peeling sonrasında ciltte renk koyulaşması görülebilir.
 • Kimyasal peeling solüsyonuna karşı cilt hassasiyeti olanlarda, alerjik reaksiyonlar ve kimyasal yanık gelişebilir.
 • Uygulama sonrasında akneye benzer cilt lezyonları oluşabilir.
 • Özellikle derin peeling sonrasında ciltte 1-3 ay süren kızarıklık oluşabilir.

Kimyasal peeling sonrasında nelere dikkat edilmelidir ?

 • İz kalmaması için soyulan cilt üzerindeki kabuklar koparılmamalıdır.
 • Peeling uygulamasından sonra 3 ay süreyle nemlendirici ve güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.
 • Doktorun uygun görmesi halinde peeling seans aralarında retinoik asit veya  alfa-hidroksi asit içeren kremler kullanılabilir.

Источник: https://www.bulentbagci.com/kimyasal-peeling.html

Kimyasal Peeling Uygulamaları | Cilt Bakımı

Kimyasal Peeling Ve Kriyoterapi

Kimyasal peeling yönteminde cilt tabakası altına bir takım asit bazlı içerikler enjekte edilerek cilt tabakasının soyulmasını sağlamak ve cildin uyarılması işlemidir.

Kimyasal peeling son zamanlarda ülkemizde çokça uygulayan yöntemlerden biri olmuştur, bu işlemi yaptıran kişiler genel anlamda olumlu yönde görüş bildirmişlerdir.

Kimyasal peeling yaptıranların genel olarak ilk amaçları ciltte ölü derinin ortadan kaldırılması ve yerini yeni canlı tabakasının oluşmasını sağlamaktır.

Kimyasal peeling yöntemi neredeyse 50 yılı aşkın süredir kullanılan ve etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir cilt bakım yöntemidir.

Kimyasal peelingin tercih edilmesinin birinci sebebi ciltte bulunan lekelerin etkili bir şekilde yok edilmesidir.

Eğer sizinde cildinizde lekeler varsa en etkili yöntemlerden biri olan kimyasal peeling ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Deri üzerinde lekelerin oluşmasının başlıca sebepleri hamilelik, yaş faktörü, güneş ışığı, sivilce izleri’dir. Bu saydığımız faktörler cildimizde kırmızı, kahveringi yada siyah lekelerin oluşmasına sebep olur.

Sizlerde bu sebeplerden dolayı cildinizde lekeler oluştuğunu fark ederseniz en etki bir yöntem olan kimsayal peeling yöntemi ile kurtulabilirsiniz.

Kimyasal peelin yöntemi kabul görmüş pek çok ünlü ismnde uyguladığı sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir.

Kimyasal peelingi tüm cilt tiplerine sağlıklı bir şekilde uygulanırken uygulama yöntemine ve şekline doktar tarafından karar verilmektedir.

Eczanede satılan kimsayal peelinglerde aynı şekilde güzellik uzmanları yada hekiminizin onayı gerekmektedir, bu şekilde evde kimyasal peeling yapabilirsiniz.

Güzellik merkezleri yada evde yapacağınız kimyasal peelingler ile etkili sonuçlar almanız mümkündür.

Kimyasal peeling uygulanma yöntemi olarak üç’e ayrılmaktadır. Bu üç grup uygulanış ve tedavi yöntemleri olatak birbirinden farklıdır.

Yüzeysel Kimyasal Peeling: En çok kullanılan kimyasal peeling yötemlerinden biridir.Meyve asitleri ile yapılan peeling’dir. AHA ( alfa hidrolik asitler) meyve asitleri cilde direk uygulanır.

Bu asitlerin içerisine sütten elde edilen laktik asit ve şeker kamışında elde edilen glikolik asit karışımdda eklenir. Cildin üst tabakasına kolay enjekte edilirken alt tabakalara inemezler.

Bu peeling yöntemini uyguladıktan hemen sonra normal hayata devam edilir ek önlemler almaya gerek yoktur.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling: TCA dediğimiz trikloraasetik asit ve glikolik asitlerin karışımı ile yapılmaktadır.

Orta derinlikte kimyaal peelin yüzeysel peelingin aksine daha alt tabakalara uygulanmaktadır, kısacası orta derinliktedi cilt lekeleri için çok etkili bir yöntemdir.

Hafif ve orta derecedeki kırışıklıklar, güneş yanıkları, vücudun herhangi bir yerinde çıkan deri altındaki lekelerin yok edilmesinde etkilidir.

Bu işlem sonrası ciltte kızarıklıklar meydana gelir. Bu işlemin etkisi bir hafta kadar sürmektedir 3 günde deride dökülmeler başlar. İyleşme sürecinde yani ilk hafta cilt bakımı düzenli şekilde yapılmalıdır.

Derinlemesine Kimyasal Peeling: Bakers solüsyonu, fenol solüsyonu, jessner birleşenleri ile oluşan çok etkili bir peeling yöntemidir.

Diğer yöntemlere nazaran daha ağrı ve zor bir peeling yöntemidir, tedavi süreci uzun sürmektedir ciddi ve ağır cilt tedavilerinde bu yöntem kullanılmaktadır.

İşlem sonra ağrı kesici kullanılır 2 hafta sürecek kadar yüzde şişmeler olur etkili sonuçların görülmesi ise 3 ay kadar sürebilmektedir. Kırışıklıklar, yüzde oluşan hasarlar, derin cilt lekeleri, derin sivilce izleri gibi durumlarda kullanılır

Kimyasal Peeling Seans Süresi ve Seans Sayısı

Seanslar genel olarak tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne ve derinliğine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca seans sayısı kişiden kişiye, vakaya ve uygulama şekline görede değişirken ortalama olarak;

 • Yüzeysel peeling için 2-4 hafta hafta rasında ve 4-8 seans
 • Orta derinlikte peeling uygulamasında 2-4 ay arasında ve 2-4 seans
 • Derin peeling uygulamasında ise tek seans olarak uygulanır.

Kimyasal Peeling Sonrası

 • Kimyasal peelimg 1 hafta öncesi saç boyama ve perma yapılmamalıdır.
 • Tedavi mümkünse ilkbahar ve kış aylarında yapılmalıdır
 • Tedavi süresi yıllık izin zamanı ve uzun tatil dönemi denk gelmelidir. Evden çıkmamanız gerekebilir.

Kimyasal Peeling Ağrılı ve Acılı Bir Tedavimidir

Yüzelsel ve orta derinlikteki kimyasal peeling’ler ciltte yanma, şişme ve hafif kızarıklıklar ile kendini göstermektedir. Acı ve ağrıyı azaltmak için kremler kullanılır. Derin kimyasal peeling’te ise çok ağrılı ve acılı bir soyma işlemidir, zaten tedavide lokal anestezi altında yapılır. Tedavi sonra anestezik kremler ve ağrı kesiciler ile ağrı ve acıl azaltılabilmektedir.

Kimyasal Peelinglerin Yan Etkileri

 • Ciltte kızarıklık ve yanma olur.
 • Hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar ve kimyasal yanıkların oluşma riski vardır.

Kimyasal peeling yapmaya karar verdiğinizde bu konuda araştırma yapmak ve fiyat almak için uygulama merkezlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Fiyat olaraka 250 liradan başlamaktadır.

Bu fiyata ürüler ve seans ücretleride eklediğinde toplam olarak 1500-2000 TL arası bir fiyat çıkabilmektedir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/kimyasal-peeling-uygulamalari/

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Ve Kriyoterapi

Yaşımız ilerledikçe güneş, hava kirliliği bir çok dış etkenin etkisi ile cildimizde lekeler, sivilceler sonrası oluşan izler meydana gelir. Kimyasal soyma (peeling) işlemi cildin yenilenmesini sağlar ve daha yumuşak ve parlak görünmesi sağlar.

Kimyasal soymanın (kimyasal peeling) yararları nelerdir?

Kimyasal soyma ile kuru, soluk ve lekeli ciltlerlerde cildin nemin artması, lekelerin ve bazı yüzeyel kırışıklıkların azalması ve daha aydınlık bir görünüm elde edilmesi mümkün olur.

Kimyasal soyma nasıl yapılır ve ne kadar sürer ?

Doktorunuz cildimizdeki problemlere göre üç ana peeling ajanından birini tercih eder. Soymanın derinliği arttıkça elde edilecek sonuçların daha çarpıcı olacağı fakat işlem sonrası iyileşme süresinin daha uzun olacağı unutulmamalıdır.

Yüzeyel soyma: Alfahidroksi asitler (AHA) ve betahidroksi (BHA) ile yapılır. Öğle arası cilt soyma işlemi olarak adlandırılabilir. İçeriklerini glikolik, laktik ve meyve asitleri (AHA) veya salisilik asit (BHA) oluşturur. Kuru ve hafif kırışıklıkları bulunan ciltler için tercih edilir.

Uygulanmaları kolay ve hızlıdır. Muayenehane şartlarında uygulanır.Uygulama sırasında anestezi yapılması gerekmez. Sadece uygulama esnasında batma hissi hissedilir. Uygulama sadece 10-15 dakika sürer. Kimyasal soyma ajanının konsantrasyonu ve süresini doktorunuz cildinizin özelliklerine göre tayin eder.

Haftalık veya aylık uygulama protokolleri vardır.

Orta derinlikte soyma: Trikloroasidik asit (TCA) solusyonları ile yapılır. Orta derecede güneş hasarı, pigmentasyon ve hafif kırışıklıkları olan ciltler için tercih edilir. Tüm yüze uygulanacaksa uygulama yaklaşık 15 dakika sürer.

TCA  konsantrasyonunun düşük olduğu solüsyonların uygulamalarında analjezi gerekmez iken daha yüksek konsantrasyonlu uygulamalarda ağrı kesici tabletlerin kullanılması gerekebilir. Muayenehane şartlarında uygulanılabilir.

Uygulama sırasında  önce yanma sonra batma hissi hissedilir. Cildin durumuna göre 1 ya da 2 ay ara ile uygulanılır. Uygulama sonrası  deride yaklaşık 1 hafta süren bir ödem olur. Yaklaşık 7-10 gün içinde tamamen iyileşme gerçekleşir.

Bazı yağ ve ter bezlerinin tıkanmasına bağlı beyaz noktalar gözlenebilir. Bunlar kendi kendine düşer.

Derin soyma: Fenolün kullanıldığı soyma işlemidir. Genellikle derin kırışıklılar ve yaygın lekelerin tedavisinde tercih edilir. Deride kalıcı renk azalmasına yol açabileceği için çok koyu tenli kişilerde tercih edilmez.

Tüm yüz uygulaması yaklaşık 1 ile 2 saat sürer. Üst dudak gibi küçük bölge uygulaması 10- 15 dakika kadar sürer. Tüm yüzün fenol ile soyulması genellikle küçük ameliyathane şartlarında anestezi altında yapılır.

Uygulama sonrası yaklaşık iki gün boyunca tutulan özel bir su geçirmez pansuman uygulaması yapılır. Sonrasında evde kullanılmak üzere antiseptik bazı pudrala ile takip gerekir. Deri de kabuklanma olur. 7-10 gün içinde yeni deri oluşur.

Deri ilk zamanlarda kırmızı görünümlü iken bir kaç hafta ile bir kaç ay içinde beyazlar. Derin soyma işlemi tek bir seansta yapılır ve çarpıcı sonuçlar elde edilir.

 Peeling‘in (kimyasal  soyma) yan etkileri nelerdir?

 •  En sık görülen yan etki deride koyu renk değişimlerinin (hiperpigmentasyon) gözlenmesidir. Bu yan etki çoğunlukla geçicidir. Genellikle peeling işlemi sonrası güneşten yeterli derecede korunma yapılmaz ise gözlenir.
 • Bazen de kimyasal peeling işlemi sonrası renk azalması (hipopigmentasyon) gözlenebilir.
 • Bazı hastalarda soyma işlemi deride uzun süre devam eden kırmızılığa neden olur.
 • Uçuk virüsünü taşıyan kişilerde soyma işlemi uçuğun aktifleşmesine neden olabilir. Uçuk lezyonlarının oral, topikal asiklovir ile tedavisi mümkündür. Uçuk hikayesi olanlara uygulama öncesi bu ilaç ile profilaksi yapılabilir.
 • Derin soyma işlemi sonrası enfeksiyon ve buna ikincil deride kalıcı izlerin oluşması

Kimlere kimyasal soyma yapılamaz ?

 • Son 6 ay içinde accutane (sivilce tedavisinde kullanılan) kullananlara peeling uygulanmaz
 • Aktif uçuk lezyonu ya da herhangi bir cilt enfeksiyonu bulguları taşıyanlara
 • Yüzünde siğil lezyonları olanlara
 • Hamilelere
 • Keloid ve hipertrofik nedbe (Yaraların kötü iyileşme şekli) gelişimine eğilimli kişilere
 • Güneş alerjisi hikayesi olanlara
 • Daha önce kimyasal soyma işlemine kötü reaksiyon verenlere
 • Yakın tarihte radyoterapi görenler
 • Son 2 gün içinde güneşe aşırı maruziyet ve yanık gelişenlere
 • Son 1 ay içinde uygulama yapılacak alana cerrahi girişim/lazer/kriyoterapi yaptıranlara
 • Kardiak rahatsızlığı olan hastalarda fenol ile soyma uygulaması risklidir.

Peeling (kimyasal soyma) öncesi yapılması gerekenler ?

 • Soyma işleminden 2 hafta önce bazı protokollerce önerilen topikal tedavilere başlamak gerekir.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce Retin-A içeren kremler ve mekaniksoyma yapan sünger uygulamaları bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminden 3-4 hafta önce her türlü epilasyon işlemleri bırakılmalıdır.
 • Soyma işleminin yapılacağı gün temiz herhangi bir kolonya ya da krem uygulamadan gelinmesi gereklidir.
 • Kimyasal peeling işleminden sonra doktorunuzun size önereceği topikal kremleri (nemlendirici, leke tedaviside kullanılan kremler) kullanmanız gerekir.
 • Peeling işleminden sonra mutlaka en az 28 faktörlü güneş kremi ile güneşten korunmak gerekir.
 • Peeling işleminin yapıldığı gün erkek hastalar traş  olmamalı, kadınlar da makyaj yapmamalıdır.
 • Kalıcı izlerin oluşmasını önlemek amacıyla kaşıma, her türlü soyma uygulamalarından uzak durulmalıdır.
 • Retin-A içeren ürünler soyma seansları esnasında kullanılmamalıdır. Ancak en son seanstan 1 ay sonra sonra kullanılmaya başlanabilir.
 • Cilt soyma işleminden en erken 1 ay sonra epilasyon yaptırılabilir.

Источник: https://www.defneerkara.com/vucut-estetik-ameliyati/ameliyatsiz-estetik/kimyasal-peeling.html

Kimyasal Peeling Zararları Fiyatları Kimyasal Peeling Yaptıranlar

Kimyasal Peeling Ve Kriyoterapi

Günümüzde siyah noktalarınızdan ve sivilceleriniz ve bunların bıraktığı izler için kullanılan birçok yöntem vardır. Bunlardan en çok bilinen ve en yaygın olan sistem peeling dir. Peeling aslında tam anlamıyla arındırmak anlamına gelmektedir.

Ciltteki ölü derinin soyularak alttan daha genç ve sağlıklı tabakanın ortaya çıkarılması işlemine peeling denir. Özellikle sivilcelerinizin bıraktığı derin izleriniz varsa ve yüzünüzde aktif sivilceleriniz varsa tercih edebileceğiniz en iyi yöntem kimyasal peeling dir.

Çünkü diğer yöntemler sivilcelerinizin yüzünüzde daha fazla dağılmasına ve ciltte geri dönüşümü çok zor hatta bazen kalıcı izler bırakmasına sebebiyet verir.

Güzellik salonlarında estetisyenler tarafından dozu düşük meyve asitlerinden yapılan peelingler kimyasal peeling değildir. Yaptıracağınız işlem kesinlikle bu konuda uzmanlaşmış cilt doktorları yani dermatologlar tarafından yapılmalıdır.

Kimyasal Peeling Nedir?  

Sivilcelerin yüzünüzde bıraktığı izleri ve ciltteki çeşitli lekeleri yok etmek için aynı zamanda yılların yüzünüzde bıraktığı izleri silmek için yani gençleştirme işlemi için kullanılan bir yöntemdir.

Yüzünüzün üst tabakasını çeşitli kimyasallar kullanarak soyulması işlemidir. Yüzünüzde zarar görmüş ya da yaşlanmış olan ölü deri soyularak alttan yeni deri çıkması sağlanır. Üstteki deri alındıktan sonra alttaki hücreler aktive edilerek cilde tazelik ve gençlik kazandırılır.

İşlem sırasında kullanılan kimyasallar aslında meyve asitleridir. Bu asitler sizin cilt tipinize ihtiyacınıza göre doktorunuz tarafından belirlenir.  İşleme başlamadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Öncelikle yakın bir zamanda estetik cerrahi veya buna benzer bir işlem geçirmemiş olmalısınız.

Yoğun sigara kullanan ve çok fazla güneşe maruz kalan, yeni doğum yapmış, emziren veya hamile kadınlar bu işlemden uzak durmalıdır.

Kimyasal Peeling Yapılma Nedenleri Ve Çeşitleri

Cilt problemlerinin en büyük oluşma sebebi yağ-nem dengesinin bozulmasıdır. Bu işlem sayesinde bu denge sağlanır ve cilt doğal parlaklığına kavuşur.

Zamanın yüzünüzde bırakmış olduğu izler ve ince kırışıklıklar, güneşin ve gebeliğin sebep olduğu lekeler, sivilce tedavisi ve kıl dönmesi, el üzerinde yaşlılığın sebep olduğu lekeler ve cilt kuruluğu gibi cildimizde oluşabilecek birçok hasarın ve bozukluğun giderilmesinde yardımcı olur.

Cildinize hangi peeling çeşidinin uygulanacağına sizin istekleriniz doğrultusunda doktorunuz karar vermelidir. Ne tarz bir problemle karşı karşıya olduğunuz ve cilt tipinize göre seçim yapılır. Özellikle açık renkli insanlarda çok fazla sorun olmamaktadır. Kimyasal peeling üç ana başlıkta toplanır.

Yüzeysel Peeling

Cilt kuruluğu, ince çizgiler, akne izleri ve pigmentasyon problemlerinde kullanılır. Derinin dış tabakasını soyarak daha genç ve taze bir cilt sağlar.

Cildin üzerine yapılan işlemde sürülen solüsyon derinin yüzeysel katmanlarında hafif bir yanık oluşturur. Her tür cilt tipi için uygundur. Cildinizde fazla kızarıklığa sebep olmaz ve kısa sürede iyileşir. Haftada bir uygulanabilir.

Genelde meyve asitleri kullanılır. Sosyal hayatı hiçbir şekilde etkilemez.

Orta Derece Peeling

Ciltteki üst deri ile orta derinin kaldırılması işlemidir. Yaşlanma izleri, akne tedavisi ve cilt kuruluğu problemlerinde kullanılır. Yüzeysel peelinge kıyasla birkaç derece daha fazla kuvvetli asit kullanılır.  Derinin üzerinde oluşan yanıktan zarar gören hücreler koparak zamanla dökülür. Hücrelerin çoğalması ve kolojen üretimi ile cilt daha düzgün bir şekilde yenilenir.

Ciltte ikinci derece yanıklar oluşabileceğinden iyileşme döneminde kesinlikle güneş ışıklarından uzak durmak gerekir. Mecbur kalındığı zamanlarda muhakkak güneş kremi ile korunulmalıdır.  Tamamen iyileşmesi bir haftayı bulabilir. Altı ile on iki ay da bir tekrarlanırsa elde edilen sonuçlar kalıcığını koruyacaktır.

Esmer ya da koyu renkli insanlarda renk açılması yapabileceğinden pek uygulanmamaktadır.

Derin Seviyeli Peeling

Ciddi izler ve lekelerin giderilmesinde aynı zamanda kanser yapıcı hücrelerin tedavisinde kullanılır. Çok acı verici bir işlem olduğundan ağrı kesiciler verilerek uygulanır. Kalp rahatsızlığı olan hastalarda kullanılmamaktadır. Hastalar birkaç gün sargı beziyle dolaşırlar. Uzun süreli bir bakım gerektirir.

Ciltte şişkinlikler olması normaldir. İyileşme süreci on beş günü bulabilir. Günümüzde bu yöntem yerine daha çok lazer ve soyma işlemleri yapılmaktadır. Çok önemli ve rahatsız edici durumlar gelişmedikçe (derin yara izleri, büyük kırışıklıklar ve ciddi güneş yanıkları gibi) doktorlar derin seviyeli peeling yapmazlar.

Sadece bir kez uygulanabilir bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling Yan Etkileri Var Mı?

Çok güvenli ve neredeyse yok denecek kadar az olan yan etkileri olmasına karşı yapılan bazı hatalar sonucunda ciddi zararlarda görülebilmektedir.

Yanlış hasta seçimi, hastanın işlem öncesinde ve sonrasında yapılması gereken bakımlarını yanlış veya hiç yapmaması, güneş ışınlarından korunamamak ve uygulanan peeling tekniğinin yanlış olması gibi nedenler olmasını istemeyen yan etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Bu yan etkiler ödem şeklinde olabilir. 24 saatle 48 saat arasında görülebilir ve genellikle üçüncü günde kaybolur. Kimyasal peeling sonrasında en sık görülen yan etki kızarıklıktır. Bir hafta ile on gün arasında sürebilir. Çok sık uçuk çıkaran insanlarda yayılmalar görülebilir. Bunun için antibiyotikler ve uçuk önleyici kremler kullanılmalıdır.

Evde Kimyasal Peeling Yapılır Mı? Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı için peeling olmazsa olmazlardandır. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle yapılan birçok peeling yöntemi vardır.  Karbonat, kahve ve çeşitli meyvelerle yapılan yöntemler cildinizin temizlenmesine tabi ki yardımcı olacaktır. Özellikle kimyasal peeling yukarıda da bahsedildiği gibi uzman dermatologlar tarafından yapılmalı.

Çünkü kimyasal peeling adından da anlaşılacağı gibi kimyasal ürünlerle daha doğrusu asit ve benzeri ürünler karıştırılarak yapılan bir işlemdir. İnternet te birçok sitede bu ürünlerden bahsedilmekte ve satışları da yapılmakta.

Özellikle TCA (triklosetik asit) diye bilinen tamamen zehir olan bu ürün karşınıza sıkça çıkmakta. Çeşitli videolarla da bu ürünler desteklenmektedir.

Yalnız dikkat etmeniz gereken en büyük nokta video da kullanılan ürün gerçekten katkı maddesi katılmadan mı kullanılıyor acaba?

Evde Uygulanan Yöntemler Ne Kadar Doğru?

Unutmayın ki bu zehiri sizin aynanız olan yüzünüze uygulayacaksınız. En ufak yaptığınız yanlışlık ya da duruma göre 5-10 saniyelik bir gecikme bile yüzünüzde geri dönülmesi imkansız hatalara sebebiyet verebilir.

Yalnız bir noktayı atlanmamalı; uzman bir doktora gitmeyip herhangi bir güzellik merkezinde kimyasal peeling yaptıracaksanız eğer evde yapacağınız işlemlerden çokta farklı olmayacaktır. Gerekli malzemeleri aldıktan sonra bu işlemi kendinizde yapabilirsiniz. (Tabi ki yukarıda bahsettiğimiz riskleri göze alabiliyorsanız.

) Yapmanız gereken en önemli şey uygulayacağınız bölgede malzemeyi 1-1,5 dakikadan fazla sakın tutmayın. Yüzünüzü muhakkak nemlendirin. İyileşme olana kadar asla yüzünüze sabun, şampuan ve benzeri ürünler kullanmayın. Asla makyaj yapmayın. Makyaj sizi güzelleştirmekten ziyade bu dönemde kalıcı zararlar verebilir.

Yüzünüzü aşırı ışıktan bilgisayar ve televizyon da dahil uzak tutun.

Kimyasal Peelingin Kullanıldığı Diğer Alanlar

Kimyasal peeling sadece yüzünüze uygulayacağınız bir ürün değil tabi ki. Yara, ameliyat ve jilet izleri, cilt çatlakları, saçkıran, nasır, mantar ve dövme silme işlemlerinde bu yöntemlere başvurulmakta.

Yalnız bu işlemleri kendi başınıza yapacaksanız asit oranlarına muhakkak çok dikkat etmeli ve sonrasında uygulamış olduğunuz bölgeyi çok iyi korumalısınız. Siz yine de güzelliğinizden ziyade bu ürünleri kullanırken sağlığınızı ön planda tutmalısınız.

  Mutlaka işinde uzman bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Источник: https://guzellikmaskeleri.com/kimyasal-peeling-yaptiranlarin-yorumlari/

Kimyasal Peeling ilgili Aklınıza Gelen Sorular ve Cevapları

Peeling işleminden kimler faydalanabilir?

Kimyasal peeling tedavisinden daha canlı, daha parlak ve daha pürüzsüz bir cilt isteyen herkes faydalanabilir.
Bu tedavi…

 •  Gözaltı ve dudak çevresindeki ince çizgilerde
 •  Yüzdeki güneş ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların hafiflemesinde
 •  Sivilce problemini kontrol altına almakta
 •  Akne izlerinin ve genişlemiş gözeneklerin hafiflemesinde
 •  Güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, çiller, doğum kontrol hapları ya da gebeliğe bağlı kahverengi lekelerde
 •  Dekolte ve el gibi hassas bölgelerde daha taze ve genç bir görünüm yaratmakta
 •  Ciltteki donuk ve cansız görünümü gidermekte etkilidir.

İşlemin etki mekanizması nedir?
Cildin en üst tabakasında yüzeysel bir soyulma ile cildin kendini yenileme mekanizmaları tetiklenmiş olur. Cilt gençleştirmede esas deride kontrollü bir travma yaratmaktır. Kimyasal peeling işleminde bu etki cildin soyulması ile yaratılır.

Böylece cilt kendini iyileştirme mekanizmalarını devreye sokarak daha fazla kolajen ve elastin üretmeye başlar. Ayrıca cilt yüzeyinin ölü derilerden arındırılması ile alttan daha sağlıklı, daha parlak bir cilt çıkar.

Kimyasal peeling bu iki etki mekanizmasının bir araya gelmesi ile cilt kalitesinde gözle görülür bir iyileşme yaratır.

Kimyasal peeling nasıl bir işlemdir?

Peeling tedavisi son derece konforlu ve kısa süren bir işlemdir. Cilt temizlendikten sonra yüze uygun görülen peeling solüsyonu sürülür. Solüsyon bir süre yüzde bekletildikten sonra, yüze solüsyonu nötralize eden bir formül sürülür.

Tedavi, cilde önce yatıştırıcı bir krem, ardından da bir güneş koruyucu uygulanması ile son bulur.

Kaç seans yapılması gerekir?
Tedavi protokolü cilt tipi ve ciltteki problemlere göre değişmekle birlikte ortalama 4 seans önerilir. Seanslar 7-10 gün aralıklarla yapılır.

Kullanılan peeling solüsyonunun gücü hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.

İşlem sonrasında sosyal hayatıma geri dönebilir miyim?
Evet. Tedaviden hemen sonra normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz. İşlem sonrası tedavinizi mutlaka doktorunuzun önerdiği bir güneş koruyucuyla desteklemelisiniz. Cilt hassaslaşacağı için bu dönemde güneşe karşı etkin bir korunma rutini geliştirmeniz son derece önemlidir.

Leke tedavisinde kimyasal peeling ile istediğim sonucu elde edebilir miyim?
Leke tedavisi karmaşık bir tedavidir, ancak ilk seçenek her zaman kimyasal peeling olmalıdır. Özellikle yüzeysel lekelerde kimyasal peeling tedavisi gayet başarılı sonuçlar verir.

Leke probleminin devam ettiği durumlarda peeling tedavisi lazer teknolojisi ile desteklenebilir.

Источник: https://www.drmustafakaratas.com/kimyasal-peeling.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.