Kireçlenme (Osteoartrit)

Eklem Kireçlenmesi ve Osteoartrit Nedir?

Kireçlenme (Osteoartrit)

Osteoartrit Belirtileri Nelerdir? Osteoartrit Nedir? En çok görülen eklem rahatsızlığı olan Osteoartrit eklem kıkırdağında bozulma ve kayba yol açar. Eklemde yıpranan kıkırdağın yerine yeni kemik oluşumu meydana gelir. Bu durum da ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olur.

Yavaş seyirli bir hastalık olan osteoartrit kadınlarda ellerde ve dizlerde daha çok görülürken erkeklerde kalçanın tutulmasına daha sık rastlanır.

Eklem kireçlenmesi olarak da bilinen osteoartrit eklemlerin yüzeylerinde ve altındaki kemikte hasara neden olarak eklemin görevini yapamamasına yol açar. Kireçlenme sadece kemiklerdeki büyüme ve çıkıntılar meydana gelmesini ifade etse de osteoartrit bunun daha ötesinde eklem yapısında ciddi bozulmalara sebebiyet verir.

Osteoartrit Nedenleri

Eklemlerde kıkırdak kaybına bağlı olarak meydana gelen iltihabi bir hastalık olan osteoartrit en çok görülen eklem rahatsızlığıdır.

Yaşlılık, kalıtsal özellikler, eklemlerde yapısal bozukluk, fazla kilo, spor yaralanmaları ve mesleki faktörler, çarpma ve düşmeler osteoartrite yol açan nedenlerdir.

Osteoartrit hastası olan kişinin kıkırdak dokusu ince ve düzensizdir ve kıkırdağın altındaki kemik dokuda kalınlaşma meydana gelir. Bu durum eklemin yapısının ve mekaniğinin bozulmasına, hareketinin kısıtlanmasına yol açar. Böylece eklemlerde şekil bozukluğu meydana gelir.

Osteoartrit Belirtileri

• Eklem ağrısı, hareket zorluğu ve şişlik gibi belirtiler görülür. Hareket sırasında ve sonrasında ağrı, eklemlerde çıtırtı sesi, hava değişimine bağlı olarak görülen eklem sorunları osteoartritin belirtileridir.

• Hastalığın başlangıcında ağrı hareket edildikçe artar, dinlenince geçer. Ancak hastalık ilerlediğinde dinlenme zamanında ve gece de ağrı görülür.

• Zamanla eklem çevresindeki kemiklerde büyüme ve çıkıntılar oluşabilir. Bunlarda eklemlerde şekil bozukluğuna yol açar.

• Kireçlenme en çok boyun, bel, kalça, dizler, el ve ayak başparmağı eklemleri ve diğer el parmaklarının eklemlerinde kendini gösterir.

• Hastanın genel sağlığında bozulmaya neden olmaması osteoartrit hastalığını iltihaplı eklem hastalıklarından ayıran bir özelliktir.

Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit tamamen tedavi edilemese de ağrının azalmasını ve hastalığın ilerlemesini önleyebilecek ilaçlar vardır. Tedaviyle osteoartrit hastasının günlük işlerini ağrısız ve kısıtlama olmadan yapabilmesi amaçlanır.

Kilo vermek diz ve kalça eklemlerindeki fazladan yükü ve bunun neticesinde meydana gelebilecek hasarı önleyebildiği ve yük taşıyan eklemleri rahatlattığı için tedavide önemli bir yer teşkil eder. Alınan her bir kilo, diz üzerinde her adımda 4 kiloluk yüklenmeye sebebiyet verir.

Osteoartrit Egzersizleri

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı eklemleri korumak amacıyla kas kuvvetlendirme egzersizleri önerebilir. Eklem hareketi olmaksızın ve ekleme yük bindirmeden kas gücünü arttıran egzersizler tercih edilir. Düz yolda düşük tempolu yürüyüşler ve yüzme gibi aktiviteler de faydalıdır.

Elektroterapi, ultrason, sıcak ve soğuk uygulamaları, kaplıca, masaj gibi fizik tedavi uygulamalarıyla  ağrı ve tutukluğunun giderilmesi, eklem fonksiyonlarının geliştirilebilmesi ve bozulması önlenebilir.

Osteoartrit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

• Ağrılı eklemler için ağrı kesici ilaçlar ve bazı kremler kullanılır. Şiddetli ağrılar varsa iltihap önleyici etkisi olan romatizma ilaçlarından yararlanılabilir. Ancak bu tür ilaçların uzun müddet kullanımı iç organlarda yan etkilere yol açabilir.

• Hafif ve orta şiddetli ağrılarda dışardan uygulanan krem ve jeller yararlı olabilir.

• Eklem ağrılarını azalttıcı, kıkırdak kaybını yavaşlatıcı ve eklem yüzeyinde iyileştirici katkı sağlayan glukozamin kullanılabilir.

• Kıkırdağın parçalanmasına neden olan enzimlerin işlevini engelleyen, kıkırdak elastikiyeti sağlayan ve yeni kıkırdak üretimine faydalı olduğu belirtilen kondroidin sülfat adlı madde de osteoartritte kullanılmaktadır. Glukozamin ve kondroidin sülfat’ın birlikte kullanımı daha çok etkili olmaktadır.

•Almanya’da büyük ilgi gören Kollajen Hidrozalat adlı madde de eklem sorunlarında kullanılmaktadır.

• Glukozamin, kondroidin, kollajen hidrozilat ve hyalüronik asit içeren Prohyalüron adlı ürün Alman doktorlar tarafından daha etkili bulunmakta ve hastalara verilmektedir.

Uyarı! Glukozamin kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından elde edildiği için deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerde önemli alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Şiddetli mide ağrılarına, yanma, bulantıya neden olabilir. Kan şekerini yükseltebilir.

Yan etkilerin görülme sıklığı ürünün kalitesiyle de ilgili olduğu için sadece güvenilirliği olan ürünler doktor onayı alındıktan sonra kullanılmalıdır.

(Ayrıca bitkisel veya doğal ürünler sentetik ilaçlarla etkileşime girebileceği için herhangi bir ilaç tedavisi alan kişiler Dr gözetimi olmadan bu tür ürünleri kullanma konusunda ihtiyatlı olmalıdır)

İlaç tedavisi dışında eklem içine ya da çevresine yapılan iğneler vardır. İğne tedavisinde en çok kortizonlu ilaçlar kullanılmaktadır. Hyaluronat preparatları iğne tedavisinde kullanılan diğer bir ilaçtır.

Osteoartrit Ameliyatı

İlaç tedavilerinden beklenen sonuç alınamıyorsa veya hastalık ilerliyorsa ameliyat gündeme gelebilir. Cerrahi müdahaleyle sürekli ağrı ve fonksiyon kayıpları önlenebilir. Bir kısım hastada hasta eklemin bütünüyle değiştirilmesi ve protez ameliyatı gerekebilir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/osteoartrit-nedir

Osteoartrit Hakkında Merak Edilenler

Kireçlenme (Osteoartrit)

osteoartrit halk arasında kireçleme olarak bilinmektedir. İki kemiğin birbirine sürtmesi sonucunda eklemler arasında ki kıkırdağın yok olması sonucunda oluşur.

İçindekiler

 • Osteoartrit
 • Belirtileri
 • Teşhis
 • Tedavi
 • Hastalara Öneriler
 • Kaynaklar

Osteoartrit

Osteoartrit

Halk arasında kireçleme olarak bilinmektedir. Daha çok 50 yaş üzerinde bulunan insanları etkilemektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde en sıklıkla görülen eklem hastalığı olarak bilinmektedir. Osteoartrit vücut üzerinde bulunan herhangi bir eklemde görülebilir. En sıklıkla etkilendiği eklemlerden biri eller, alça, diz ve omurgadır.

Kireçleme olduğu zaman eklemlerde bulunan kıkırdak yapısında bir bozulma oluşması meydana gelecektir. Bunun sonucunda eklem kıkırdağı bulunmaktadır. Bunun altında bulunan bir kemik vardır. İşte bu sürtünme nedeniyle bir takım değişiklikler meydana gelecektir. Bu kemikte olan büyümeler eklem kıkırdağının çıkıntı oluşması eklemimizin normalde olan yapısının bozulmasına neden olacaktır.

Ve böylelikle de hareketlerde kısıtlanma başlayacaktır.

Belirtileri

İnsanların vücudunda bulunan bir takım eklemlerde daha çok görülmektedir. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Kireçlenmenin oluşmasında bir takım etkenler bulunmaktadır. Özellikle de 40 yaşından önce görülmesi oldukça nadir olmaktadır. Yaşlanma neticesinde eklem kıkırdağının da değişiklikler olur.

Kadınlarda her zaman için osteortrit görülme ihtimalinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Kireçlemenin oluşmasında ikinci faktör ise katılımsal olmaktadır. Kıırdağın özünde bulunan maddelerin katılımsal olarak biliniyor. Bu nedenle de el ekleminde kireçlemenin katılımsal olarak oluştuğu bilinmektedir.

Yıpranma nedeniyle de aşınmalar meydana gelecektir.

Yıllar içerisinde oluşan küçük travmalar sebebi ile eklemin çok yük taşıması sonucunda yeteneğini bozacaktır. Kıkırdak yıkımına neden olacak ve kireçlemeye yol açacaktır.

Bu durum özellikle de kilolu olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Kemiği etkilemekte olan hastalıklar nedeniyle de kireçleme oluşmaktadır.

Özellikle gut ve romatoid artrit osteoartrite hastalığının olmasında çok önemli rol oynamaktadır.

Teşhis

Vücudumuzun içerisinde bulunan herhangi bir eklemimizde eğer ki ağrı, tutukluk ya da şişlik gibi belirtiler olduğu zaman doktora gitmemiz gerekmektedir. Doktora şikayetler söylendikten sonra hastalığın neden kaynaklandığını bilmek için bir takım incelemelerde bulunmak isteyecektir.

Ağrımakta olan eklemin röntgen filmini çekmek isteyecektir. Hastaya Osteoartrit tanısı konulurken röntgen filmi çok yardımcı olacaktır. Fakat bazı kişilerde röntgen filmi sadece yeterli olmayacaktır. Bu durumda başka bulguları da incelemek isteyecektir. Hastalığı belirlemek için kan testi isteyebilir.

Fakat Kireçlemenin teşhisini koyacak herhangi bir kan testi günümüzde bulunmamaktadır. Bu nedenle de iltihaplı romatizma hastalığı olup olmadığını incelemek için kan testi isteyebilir. En son olarak da osteoartrit tanısını koymak için ağrıyan eklemden bir miktar sıvı alınması gerekecektir.

Bu alınan sıvı sayesinde her zaman için en iyi teşhisin konulması mümkün olacaktır. 

Tedavi

Tedavi hastalığın ne olduğuna ve boyutuna uygun olarak doktor tarafından hastaya verilecektir. TEdavide ki amaç her zaman için hastanın ekleminde olan ağrının dinmesi ve kısıtlı hareketlerinin kısıtlanmaması için gündelik yaşamında her zaman için zorlukları giderilmesi için uygulanacaktır. Ve en son olarakta hastalığın ilerlemesini durdurmak için bir tedavi uygulanacaktır.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da ilk basamak hastaya hastalığını anlatmak ve hastanyı bilgilendirmek olacaktır. Hasta her zaman bilinçlenmesi gerekmektedir. Ağır egzersiz olan hareketlerden uzak durmalıdır. Eğer hastanın fazla kilosu varsa o zaman ideal kilosuna inmesi için diyete girmesi gerekmektedir. Ağrının azalması için dinlenmeninde çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Düzenli egzersiz: Buradaki amaç eklemi çevrlemekte olan kasların güçlenmesini sağlamak olacaktır. Bu sayede eklemin taşyatacak olduğu güç kaslar sayesinde azalacaktır. Fakat bu egzersiz mutlaka doktor tarafından verilmesi gerekmektedir.

Fizik Tedavi: Osteoartrit teşhisi konulmuş bir hastanın fizik tedaviye girmesi eğer ki önerildiği zaman sizlerde yapmalısınız. Doktorun ön görmesi sonucunda hastaya sıcak ya da soğuk uygulamalar yaptırılır. Ağrının kesilmesi için akım tedavileri de bunlardan biri olmaktadır.

İlaç Tedavisi: Her zaman için ağrı kesiciler ve iltihap dağıtıcılar kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar doktor kontrolünde her zaman için kullanılmalıdır. Burada ki amaç kıkırdağı güçlendirecek ilaçlar son derece faydalı olmaktadır.

Eklem içi enjeksiyon: Eğer ki hekimizin sizlerin bütün yapılanlara rağmen ağrınız bir türlü inmiyorsa o zaman yapacağı eklem içine kortizon enjekte etmesi olacaktır. Kortizon ilacının dışında eklem içine kayganlığı sağlamakta kayganlaştırıcı sıvılarda enjekte edilmesi gerekmektedir. 

Cerrahi Müdahale:Cerrahi müdahale her zaman için en son tedavi şekli olmaktadır.

Şiddetli bir ağrı olması durumunda ya da eklem kireçleme nedeniyle çok ciddi bir hasar aldığı zamanlarda ve yukarıda saymış olduğumuz bütün tedavi yöntemlerine rağmen bir türlü sonuç alınmadığı zamanlarda tercih edilmektedir.

Eğer ki eklemde ciddi oranda işlev kaybı varsa o zman uygulanmalıdır. Diz ve kalça eklemlerinde kireçleme olduysa o zaman protez takılarak hastanın gündelik hayatında bir aksama olmadan yaşaması sağlanacaktır. 

Hastalara Öneriler

 • Oturuken ya da yatarken her zaman için sırtımızı ve boynumuzu korumamız gerekirse desteklememiz gerekmektedir;
 • Bir yere uzanacağınız zaman sizlerin zorlanmadan uzanmaya çalışın. Gerekirse ayaklarınızın altına bir şey alın;
 • Bükme ya da sıkma gibi eklemleri zorlayacak hareketlerden her zaman için kaçınmanız gerekmektedir;
 • Aşırı kilolu olan bir kişi iseniz sizler de bir an önce kilo vermeniz gerekecektir. Bu kilo vermeniz her zaman için ağrınızın dinmesini sağlayacaktır;
 • Her gün düzenli olarak egzersiz yapmanız şart olduğunu da bilmelisiniz. Her duyduğunuz egzersizi yapmamalısınız. Sadece uzman tarafından sizlere önerilmiş olan egzersizleri yapmanız gerekmektedir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/osteoartrit.html

Osteoartrit Belirtileri

Kireçlenme (Osteoartrit)

Osteoartrit yani halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, 65 yaş üstü yetişkinlerin üçte birinden fazlasını etkilemektedir. Genç yetişkinlerin önemli bir kısmı da osteoartrit belirtilerini yaşamaktadır.

Osteoartrit başlangıcı, kıkırdağın yaş veya ağır kullanım nedeniyle kopmaya başlamasıyla ortaya çıkar. Kıkırdak normalde kemik uçlarını örter ve kemiklerin serbestçe hareket etmelerini sağlar. Kıkırdak dejenerasyonu eklem kemiklerini ortaya çıkarır ve kemiklerin birbirine temas etmesine neden olur. (1)

Osteoartrit nasıl anlaşılır? Osteoartrit ana belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Etkilenen eklemleri hareket ettirmede sorun yaşama
 • Sertlik (güne başlarken daha şiddetlidir, ancak kişi hareket etmeye başladıktan yaklaşık 30 dakika sonra düzelmeye başlar)

Bazı durumlarda osteoartrit olan bazı kişiler bu belirtileri yaşamayabilir. Belirtiler genelde yalnızca bir eklemde veya sadece bir kaçında hissedilir. Birçok durumda bu belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar.

Osteoartrit ’in diğer belirtileri ise şunları içerir:

 • Etkilenen eklemler her zamankinden daha büyüktür
 • Eklemi bir süre hareket ettirmedikten sonra ağrı ve sertlik daha da kötüleşir
 • Eklemlerde sıcaklık hissi
 • Kas kaybı
 • Etkilenen eklemdeki hassasiyet
 • Etkilenen eklemlerde hareket sınırlılığı
 • Hasta, etkilenen eklemde çıtırtılı bir ses hissedebilir (2)

Sertleşme (Kireçlenme)

Osteoartrit olan çoğu insan için, sertlik sabahları oldukça rahatsız edici olur. Genellikle, hareketsizlik veya dinlenme periyotlarından sonra da daha kötüleşir. Bu zamanlarda, eklemler fazlasıyla hissedebilir. Ağrı, sertlik ve hareket etmede zorlama en belirgin belirtilerdir.

Ağrı

Eklem hastalıklarının en ortak belirtisidir. Kas ağrısı çevredeki dokuda da oluşabilir. Genellikle ağrı ve sertlik uykudan veya bir süre hareketsizlikten sonra daha yoğun olur.

Osteoartrit olan bazı insanlar, eklem hareketleri sırasında daha fazla ağrı hissetmekte ve dinlenme sırasındaki ağrıları azaltmaktadır. Zamanla, eklemler kullanılmadığında bile ağrı oluşabilir.

Ağrıyla beraber eklem hassasiyeti de başlamaktadır. (3)

Şişme

Şişme, romatizmal artrit olan hastalarda daha yaygın olarak görülen bir belirtidir. Bununla birlikte, osteoartrit olan insanlar da şişme yaşayabilirler. Şişkinlik, tahriş edici maddelere, (örneğin; kemiğe temas eden kemik gibi) vücudun bir tepkisidir. Bu durum yaşanan sertlik ve ağrıya katkıda bulunur.

Esneklik kaybı ve hareket alanı kısıtlılığı

Osteoartrit olan insanların yaklaşık yüzde 80’inde hareket alanı ile ilgili bazı sorunlar yaşanmaktadır. Yaklaşık yüzde 25’inin günlük yaşam aktivitelerine katılabilmesi için yardıma ihtiyacı bulunmaktadır.

Yorgunluk

Osteoartrit olan insanlar genellikle yaşamanın temel günlük görevlerini yerine getirmek için ekstra fiziksel gayret göstermek zorundadırlar. Bu yorgunluğa neden olabilir.

Eklemlerin ses çıkarması

Osteoartrit olan birçok insan hareket ederken eklem sesleri duyar.

Ateş

Ateş genellikle bir osteoartrit belirtisi değildir. Bununla birlikte, yaygın inflamasyon düşük dereceli bir ateşe neden olabilir. (4)

Diz, kalça veya eller en sık etkilenen eklemlerdir. (5)

Dizlerde Osteoartrit

Osteoartrit bir yaralanma (veya başka bir durum) sebep olmadıkça, çoğu durumda her iki dizi de etkiler. Hasta yürürken, özellikle yokuş yukarı veya merdiven çıkarken ağrı yaşar. Dizler pozisyonda kilitlenebilir, bu da bacağın düzeltilmesini zorlaştırır. Diz, kullanıldığında yumuşak, çıtırtılı bir ses çıkarabilir.

Kalçalarda Osteoartrit

Bir arabanın içine girip çıkmak veya ayakkabı ve çorapları giymek gibi kalça ekleminin hareketini gerektiren herhangi bir şey sorunlara neden olur.

Kalçadaki ağrı oldukça yaygındır, ancak kalçalarında osteoartrit bulunan bazı hastalar dizlerinde de ağrı çekerler. Daha az sıklıkta, uyluklarda ve ayak bileklerinde de ağrı hissedilebilir.

Ağrı genellikle yürüme sırasında hissedilir. Ancak bazı insanlar dinlenirken bile acı çekebilirler. (6)

Ellerde Osteoartrit

Bu durumdan üç alan etkilenebilir:

 • Başparmak tabanı
 • Parmakların üst eklemi (tırnağa en yakın)
 • Parmakların orta eklemi

Parmaklar sert, şişmiş ve ağrılı olabilir. Bazen parmak eklemlerinde çarpmalar meydana gelebilir. Bazı durumlarda parmak ağrısı azalır ve sonunda kaybolur; şişme ve yumrular kalır.

Etkilenen eklemlerde parmaklar biraz yana eğilebilirler. Parmakların arkasında sıvı dolu topaklar (kistler) gelişebilir; genellikle ağrılıdırlar.

Başparmakla bileğin yerde bir yumru gelişebilir. Bu durum yazı yazmak ya da kavanoz açmak gibi günlük işleri zor ve ağrı verici hale getirebilir. (7)

Acil olarak tıbbi yardım gerektiren durumlar

Osteoartrit yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, genellikle acil yardım gerektiren bir hastalık değildir. Eklem ağrısına, diğer ciddi sağlık sorunları da neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu başvurun:

 • Eklem ağrısının üç günden uzun sürmesi
 • Şiddetli, açıklanamayan eklem ağrısı
 • Eklemde şiddetli şişlik
 • Eklem hareketinde zorluk
 • Eklem çevresindeki deride ısı veya kızarıklık
 • Ateş veya açıklanamayan kilo kaybı (8)

Osteoartrit Hastalığı Nedir?

Osteoartrit yani halk arasında yaygın olarak bilinen kireçlenme, artritin en yaygın biçimidir ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir. Kemik uçlarındaki koruyucu kıkırdağın zamanla aşınmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit vücudunuzdaki herhangi bir ekleme zarar verebilmesine rağmen, en çok elinizde, dizlerinizde, kalçalarınızda ve omurganızdaki eklemleri etkilemektedir.

Altta yatan süreç tersine çevrilmemesine rağmen, osteoartrit belirtileri genellikle etkili bir şekilde kontrol altına alınabilir. Aktif olma, sağlıklı bir kilo verme ve diğer tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, ağrı ve eklemin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir. (9)

Osteoartrit hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kireçlenme (Osteoartrit)

Normal yaşamın bir parçası olarak, vücutta bulunan eklemler sürekli olarak aşınmaya maruz kalır. Çoğu vakada vücut hasarı kendisi onarır ve herhangi bir belirti oluşturmaz. Kireçlenme, vücudun onaramadığı rahatsızlıklardan biridir.

Zaman içerisinde farklı nedenlere bağlı olarak eklemlerde oluşur. Bu da hareketlerde zorlanmaya ve ağrıya yol açarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Kireçlenme, tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Hastalığı tetikleyen farklı nedenler vardır.

Başlıca nedenleri şöyledir;

Genler

Çeşitli genetik özellikler, bir kişinin kireçlenme yaşama olasılığını artırabilir. Bunlardan biri, vücudun kıkırdağını oluşturan bir protein olan kollajen üretiminde nadir görülen bir kusurdur. Bu anormallik kireçlenmenin 20 yaş gibi erken bir dönemde ortaya çıkmasına neden olabilir. Bir diğer kalıtsal sorun, kıkırdağın normalden daha hızlı yıpranması olabilir.

Menisküs nedir, neden yırtılır? Belirtileri ve tedavisi

Yaşın ilerlemesi

Osteoartrit (kireçlenme), genellikle orta ve ileri yaşlarda meydana gelir. Özellikle 50 yaşın üzerindeki bireylerde sıkça rastlanır. Yaşlanma ile kemik ve eklemlerin kıkırdak yapısında değişimler yaşanır. Buna bağlı olarak da kemik yapısının dayanıklılığı azalır. Bu da kemik erimesi ve kireçlenme gibi rahatsızlıkların oluşum riskini yükseltir.

Obezite

Aşırı kilolu olmak, kalçalara ve dizlere fazladan baskı yapar. Yıllar boyunca fazla ağırlık taşımak eklemlerdeki kıkırdakların hızlı yıpranmasına neden olabilir.

Araştırmalar, fazla kilolu olma ve ellerde kireçlenme riskindeki artış arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Bu çalışmalar aşırı yağ dokusunun eklemlere zarar verebilecek inflamatuar kimyasallar (sitokinler) ürettiğini göstermektedir.

Eklemlerdeki tekrarlayan hareketler veya yaralanmalar (kırık, cerrahi veya yıpranma gibi) osteoartrite yol açabilir. Örneğin bazı sporcular, kıkırdak yıkımını hızlandırabilecek şekilde eklemlere, tendonlara ve bağlara tekrar tekrar zarar verir.

Kireçlenme aşamaları ve gelişim süreci

Bazı mesleklere bağlı olarak uzun süre ayakta kalma, sürekli eğilme, ağır kaldırma veya başka hareketler kıkırdakların daha çabuk aşınmasını sağlar. Eklemi destekleyen kasların dengesizliği veya zayıflığı kıkırdak çökmesine yol açabilir.

Kemik ve eklemi etkileyen hastalıklar

Diabetik nöropati (şeker hastalığı), romatoid artrit (romatizmal hastalıklar) ve doğuştan kalça çıkığı gibi hastalıklar kireçlenmeye neden olabilir.

Hareketsiz yaşam sürmek

Eklemlerde kireçlenme oluşumunun en önemli faktörlerinden biri, hareketsiz yaşam sürmektir. Spor ve egzersiz yapmamak, masa başında çalışmak ve yatağa bağlı olmak, kireçlenme oluşumuna yol açabilir.

 • Kireçlenme olan eklemde hareketsizlik sırasında veya sonrasında ağrı oluşur
 • Ağrı olan ekleme hafif basınç uyguladığınızda ekleminiz rahatlayabilir
 • Sabah uyandığınızda veya hareketsiz kalındığında, eklemde sertlik belirginleşir
 • Eklemde esneklik kaybı yaşanabilir. Eklemler, esnekliğini yitirir ve yorulur
 • Kireçlenmiş eklemler, eskiye oranla daha kalın hissedilir
 • Etkilenen eklem etrafında sert yumru gibi duran ekstra kemik parçaları oluşabilir

Detaylı muayene kireçlenme teşhisinde önemlidir

Bu tedavilerin yardımcı olmadığı veya eklemlerin hasarının çok ağır olduğu vakalarda hasar görmüş bir eklemi onarmak ve güçlendirmek için ameliyat yapılabilir.

Yaşam tarzı değişikliği

Kireçlenme hastalığı tedavisinde yaşam tarzı değişiklikleri tıbbi tedaviden önce gelir. Egzersiz başta olmak üzere doktor tarafından verilen tavsiyeler, kireçlenme oluşumunun ilerlemesini önler ve kişiyi rahatlatır. Kireçlenme için önerilen yaşam tarzı değişiklileri aşağıda sıralanmıştır.

Kireçlenme egzersizi ve fizik tedavi

Egzersiz yapmak, yaşınız veya zindelik seviyeniz ne olursa olsun kireçlenme yaşayan kişiler için en önemli tedavilerden biridir.

Fiziksel olarak aktif kalmak kaslarınızı güçlendirir ve kireçlenme kaynaklı ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz yapmak kireçlenmeye karşı korunmanızı da sağlar.

Yüzme veya yürüyüş gibi düzenli olarak kendi başınıza yapabileceğiniz hafif egzersizleri tercih edebilirsiniz.Bir fizik tedavi uzmanı, evde de uygulayabileceğiniz ekleminizdeki kasları güçlendirecek, hareket genişliğinizi artıracak ve ağrıyı azaltacak kişiye özel bir egzersiz programı önerebilir. Bunu önerilen şekilde uygulamak, kireçlenmenin ilerlemesini önler.

Tai chi ve yoga

Bu hareket terapileri, derin nefes alma ile birlikte hafif egzersizler ve esneme hareketlerini (streching) içerir.

Birçok insan bu terapileri hayatlarındaki stresi azaltmak için kullanır ancak araştırmalar tai chi ve yoga‘nın osteoartrit ağrısını azaltabileceğini ve hareket etmeyi kolaylaştırabileceğini ileri sürmektedir.

Bilgili bir eğitmen tarafından yönlendirildiğinde, bu tedaviler güvenlidir. Ancak eklemlerinizde ağrıya neden olan hareketlerden kaçının.

Kilo kontrolü

Fazla kilolu kişilerin en fazla yaşadığı problemlerden biri kireçlenmedir. Vücudun ağır olması ve hareketsiz kalması özellikle dizde bulunan eklemleri olumsuz etkiler. Aynı zamanda kireçlenme olan kişilerin kilo alması da durumu daha fazla kötüleştirir. Kireçlenmeye karşı alınabilecek önlemlerden biri, sağlıklı bir kiloyu korumaktır.

Kireçlenme ilaçları

 • Eczanede reçetesiz olarak satılan parasetamol ilaçlar (Parol, Tamol, Vermidon...)
 • Parasetamol işe yaramazsa eklem ağrılarını azaltmak için non-steroid anti-inflamatuar ilaçları (NSAİİ) kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar ayrıca, eklemlerinizdeki şişmelerin de azalmasına yardımcı olabilirler.

NSAİİ tabletleri peptik ülser, astım ve anjin gibi belirli koşullara sahip kişiler için uygun olmayabilir. NSAİİ’ler midenizi mide asidine karşı koruyan astarı parçalayabilir.

Bu yüzden doktorunuz bu ilaçla birlikte bir mide ilacı da önerecektir.

Kireçlenme ameliyatı

Kireçlenme sorununuzun nerede olduğuna ve yaşadığınız ağrıya bağlı olarak önerilebilecek birkaç farklı ameliyat türü vardır. İşte artıları ve eksileri ile birlikte bu prosedürlerden bazıları:

Cerrah ekleminizin içinde artroskop adı verilen kalem boyutunda esnek bir tüp yerleştirir. Artroskop, bir fiber optik video kameraya sahiptir, böylece ekleminizin içi görülebilir. Birkaç küçük kesikle, doktor pürüzlü noktaları düzeltebilir. Ayrıca kistleri, hasarlı kıkırdakları veya kemik parçalarını çıkarabilir.

İleri evre kireçlenme tedavisinde ameliyat önemli bir seçenektir

Bu hızlı bir ameliyattır ve diğerlerine göre iyileşme süresi daha kısadır.

Bununla birlikte, çalışmalar artroskopik diz cerrahisinin sınırlı alanlarda kullanıldığını göstermektedir.

Prosedür sadece çok özel problemlerde,- örneğin, spor yapmaya çalıştığınızda kilitlenen bir diziniz varsa- ya da diziniz hiç bir tedaviye yanıt vermediyse etkili gibi görünmektedir.

Diz protezi (artroplasti)

Cerrah kemiğinizin hastalıklı kısımlarını çıkarır ve bunları metal veya plastik parçalar kullanarak yapay bir eklem ile değiştirir.

Protez ameliyatı genellikle ağrınızı önemli ölçüde azaltır ve yaşam kalitesini artırır.

Bununla birlikte, yapay eklemler zamanla yıpranacaktır ve yaklaşık 20 yıl içinde başka bir değiştirme yapmanız gerekebilir.

Osteoporoz (kemik erimesi) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Cerrah, hasarlı eklemin yakınındaki bir kemiği keser veya bacağınızı veya kolunuzu yeniden hizalamak ve basıncı kaldırmak için bir kemik parçası ekler. Bu zor bir ameliyattır ve ağrının giderilmesinde etkili görünmemektedir.

Eklem füzyonu

Cerrah iki veya daha fazla kemiği birleştirerek bir sürekli eklem oluşturmak için iğne, plaka, vida veya çubuk kullanır. Zamanla, eklemler birbirine kaynar.

Bu ameliyat normalde bir ömür boyu ağrınızı azaltmalıdır. Ancak, hareketliliği ve esnekliği ortadan kaldırır ve diğer eklemlere baskı yapabilir. Bu da kireçlenmenin vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmasına neden olabilir.

Kireçlenmeye iyi gelen yağlar

 • Pelesenk yağı
 • Susam yağı
 • Menekşe yağı
 • Buğday yağı
 • Biberiye yağı
 • Çörekotu yağı

Çınar Yaprağı Kürü

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı kadar kurutulmuş ve parçalanmış çınar yaprağı
 • 1 bardak su (musluktan olmamalıdır)

Kireçlenme hastalarına öneriler

 • Egzersiz yapın. Egzersiz, dayanıklılığınızı artırabilir ve ekleminizin etrafındaki kasları güçlendirerek ekleminizi daha stabil hale getirebilir. Yürümeyi, bisiklete binmeyi veya yüzmeyi deneyin. Egzersiz yaptıktan sonra saatlerce süren ağrı hissediyorsanız vücudunuzu biraz zorlamışsınızdır. Ancak önemli bir hasarınız yoksa egzersiz yapmayı bırakmayın. Bir ya da iki gün dinlenip, biraz daha düşük bir yoğunluk seviyesinde devam edin.
 • Kilo verin. Obezite ya da biraz fazla kilolu olmak, dizleriniz ve kalçalarınız gibi ağırlık taşıyan eklemlerinizdeki stresi artırır. Az miktarda kilo kaybı bile baskıyı hafifletebilir ve ağrınızı azaltabilir. Bir diyetisyen ve egzersiz yardımıyla çok daha kolay kilo verebilirsiniz.
 • Ağrıyı yönetmek için sıcak ve soğuğu kullanın. Hem sıcak hem de soğuk, ekleminizdeki ağrıyı hafifletebilir. Isı ayrıca sertliği azaltır ve soğuk kas spazmlarını ve ağrıyı hafifletebilir.

Menisküs nedir, neden yırtılır? Belirtileri ve tedavisi

 • Kapsaisin krem ağrı kesici kullanamayan insanlar için bir alternatif olabilir. Fayda sağlayabilmek için birkaç hafta boyunca günde üç ila dört kez tutarlı bir şekilde uygulamanız gerekir. Kapsaisin kremini uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.
 • Eczanelerde reçetesiz satılan ağrı kesici kremlerden kullanabilirsiniz. Bu kremler ve jeller, osteoartrit ağrısını geçici olarak rahatlatabilir.
 • Doktorunuz, ayakta durduğunuzda veya yürüdüğünüzde ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek ayakkabı eklerini veya farklı cihazları önerebilir. Bu cihazlar, baskıyı kesmeye yardımcı olmak için ekleminizi hareketsiz kılabilir veya destekleyebilir.
 • Baston gibi yardımcı aletler kullanın. Yardımcı aletler ağrılı ekleminizi etkilemeden gününüze geçirmeyi kolaylaştırır. Bir baston, yürürken dizinize veya kalçanıza aşırı yük binmesine engel olur. Bastonu acıyan bacağın karşısındaki elinizle taşıyın.
 • Eğer parmaklarınızda kireçlenme varsa, kavrama ve kapma araçları mutfakta çalışmayı kolaylaştırır. Doktorunuz size kullanabileceğiniz yardımcı cihazları önerebilir. Ayrıca kataloglar ve tıbbi malzeme mağazaları da fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.

Referanslar: 1- Osteoarthritis 2- Osteoarthritis Treatment 3- Osteoarthritis causes

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kireclenme-osteoartrit-nedir-kireclenmeye-ne-iyi-gelir-belirtileri-ve-tedavisi/

Osteoartrit Nedir? Osteoartrit Belirtileri (Kireçlenme Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Kireçlenme (Osteoartrit)

Osteoartrit veya kireçlenme, ailesel yatkınlığın katkısı, tekrar tekrar kullanılmaya, kaza veya yaralanmaya, bağlı olarak ya da eklemi tutan bazı romatizmal hastalıkların geç evrelerinde kıkırdak dokunun kabalaşması, yaşın ilerlemesi, aşırı kilo problemi nedeni ile gelişen bir durumdur.

Osteoartrit oluşması durumunda zarar gören ve tahrip olan kıkırdağın normalde parlak ve mavimsi beyaz olan rengi pürtüklü, sarımsı, ve mat bir görünüm kazanır. Eklemi oluşturan kemikler arasındaki mesafe daralır ve bunun sonucu olarak kemik uçları birbirine sürtünmeye başlar.

Osteoartrit eklemde sertlik, tutukluk veya katılık hissi, ağrı ve bazende şişlik gibi şikayetlere yol açar. Osteoartrit radyolojik görüntüleme yöntemlerinde eklemler daralmış, eklemi oluşturan kemikler birbirine yaklaşmış ve kemikte beyazlaşma görülür.

Osteoartrit yeni kemik oluşumu gibi kemiksi çıkıntılar oluşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kemiklerdeki şekil bozukluğu dışarıdan bakıldığında da fark edilebilir. Osteoartrit oluştuktan sonra eklem çevresindeki kaslarda da zayıflama başlar.

Osteoartrit (kireçlenme) belirtileri

Osteoartrit sorunu olan hastalarda şikayetler kireçlenmenin hangi eklemlerde olduğuna, ne kadar zamandır hastalığın varlığını sürdürdüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Şikayetler hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Osteoartritte karşılaşılan şikayetler genellikle bir ya da iki eklemde ağrı, şişlik ve katılık hissi, hareket etme sırasında eklemden kıtırtı şeklinde ses gelmesi, eklemin genişlemesi, deforme olması, bazı durumlarda şişlik gibi belirtiler bazen yavaş yavaş ortaya çıkar ve eklemlerin kullanılması ile şiddetlenir.

Osteoartrit (kireçlenme) hangi eklemleri etkiler?

Kireçlenme neden olur

Osteoartrit hangi eklemde gelişirse gelişsin bazı eklemler hastalığa yakalanmaya daha yatkındır. Osteoartiritin etkilediği eklemler genellikle boyun, bel, kalça, el parmakları, diz eklemi, ayak parmakları gibi eklemleri etkilemektedir.

Osteoartrit ve boyun : Omurganın boyun kısmındaki omurlar arasında daralma ve eklem harabiyeti nedeni ile meydana gelen ağrı omza ya da kafatasının arkasına yayılabilir.

Osteoartrit ve bel : Omurganın bel kısmındaki omurlar arasında yine daralma ve harabiyete bağlı sırt alt kısmına veya bacağa yayılım gösterebilir.

Osteoartrit ve kalça : Leğen kemiği ve uyluk kemiği arasındaki geniş eklemde kıkırdak zedelenmesi, gelişebilir ve ağrı kasığa, kalçaya ve dize kadar yayılabilir.

Osteoartrit ve el parmakları : El parmaklarında bulunan eklemler genişleyebilir. Özellikle başparmak kökündeki eklemde oluşan kireçlenme dolayısı ile hasta cisimleri kavramada zorluk çekebilir.

Osteoartrit ve diz : Diz ve diz eklemindeki tutulum nedeni ile merdiven inip çıkmada zorluk ve ekleme bağlanan kaslarda zayıflık söz konusu ise hastalığın ilerlemesi gibi riskler ve şikayetler meydana gelir.

Osteoartrit ve ayak parmakları : Ayak parmakları eklemlerinde şekil bozukluğu ve ağrı vardır.

Osteoartrit (kireçlenme) teşhisi nasıl konur?

Osteoartrit teşhisi hastanın fizik muayenesinde osteoartrit bulguları var ise osteoartrit olduğu konusunda bilgi verir. Muayene sırasında öncelikle hastanın öyküsü alınır ve ağrıyı arttıran, azaltan faktörler değerlendirilir.

Hastanın öyküsü dinlendikten sonra iskelet sistemi muayenesi, sorunlu eklemlerin radyolojik görüntüleme yöntemleri ve gerekli kan testleri yapılarak, eklem sorununun osteoartritten mi yoksa başka bir nedenden mi olduğu araştırılır.

Bütün bu tetkikler ile tanı konulamaz ise manyetik rezonans görüntüleme veya nükleer tıp incelemeleri gibi ileri tetkikler de istenebilir.

Osteoartrit (kireçlenme) tedavisi

Osteoartrit tedavisi

Osteoartrit hayati teh içeren bir hastalık değildir ve kişinin günlük yaşamını engellememelidir. Osteoartrit tedavisinde ağrıyı azaltmak ve daha rahat hareket etmeyi sağlamak amacı ile uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi vardır.

Osteoartrit tedavisi hastanın gereksinimine ve yaşam tarzına göre planlanmalıdır. Osteoartrit tedavisi günlük yaşamınızda eklemlerini korumaya yönelik değişiklikler yaparak başlar. Osteoartrit tedavisinde egzersizin önemi büyüktür. Fazla kilo problemi var ise kilo vermek yardımcı olur. Ağrıyı azaltmak için fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi oldukça etkilidir.

Osteoartritin ilaç tedavisi

İlaç tedavisi ağızdan alınan ve krem olarak sürülebilecek ilaçlar şeklinde hastayı takip eden doktoru tarafından verilir. Kireçlenme ilaçlarının mide sorunlarına neden olabileceği, karaciğer, böbrek ve kan hastalıklarını etkileyebileceği bilinmelidir.

Merhemler gibi sürülebilecek ilaçlar kireçlenme yapmış ekleme ve çevresindeki dokulara direkt olarak sürülebilir. Bu merhemler veya losyonlar ağızdan alınan ilaçlar ile aynı zaman sürecinde kullanılabilir.

Osteoartrit tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinde ilk olarak hasta ve hastanın yakınları hastalık hakkında bilgilendirilir. Hastaya uygulanacak tedavi hastanın fizik tedavi hekimi tarafından, hastanın genel sağlık durumu ve osteoartritli eklemin durumu göz önüne alınarak hastaya özgü tedavi planı yapılır.

Fizik tedavi uygulamalarında hastanın durumuna göre yüzeysel sıcak veya soğuk uygulamalar, masaj tedavisi, derin ısıtıcılar, hidroterapi, elektroterapi, elektrik stimülasyon, traksiyon ve tedavi edici egzersizlerden oluşan bir tedavi programı hazırlanır ve tedaviden sonra hasta tekrar fizik tedavi hekimi tarafından değerlendirilir.

Osteoartrit tedavisinde eklem enjeksiyonları

Eklem enjeksiyonlarına kadar yapılan tedavi yöntemleri ağrıları azaltmaz ise, hastanın doktoru eklem enjeksiyonu tedavisini önerir. Şişlik ve ağrı için kireçlenme yapmış ekleme direkt olarak enjeksiyon tedavisi uygulanabilir. Bu uygulama hastanın doktoru tarafından birkaç dakika içerisinde uygulanır. Bu işlem yılda 2-3 kez yapılır ve daha fazlası önerilmez.

Şişlik olan eklemde, eklem sıvısının neden olduğu gerginliği ve eklem içi basıncı azaltma amaçlı bu sıvıyı boşaltmak için de enjeksiyon tedavisi uygulanabilir.

Ekleme yapılan enjeksiyondan sonra ağrı azalacağı için, hasta farkında olmadan eklemini zorlar ise ileride ağrı tekrar artabilir. Bu nedenle hasta eklemini zorlamamalıdır.

Enjeksiyon tedavisinde kayganlaştırıcı madde enjeksiyonu da yapılır.

Osteoartrit tedavisinde cerrahi tedavi yöntemleri

Osteoartritin cerrahi tedavisinde ilaç, egzersiz ve fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ile tedavi edilemeyen osteoartrit vakalarında bir başka tedavi yöntemi de cerrahidir. Eklemlere yönelik en uygun cerrahi tedavi yöntemini ortopedi cerrahları yapar.

Cerrahi tedavide farklı cerrahi girişimler uygulanabilir. Cerrahi sonrası hasta en kısa zamanda ayağa kaldırılmaya çalışılır. Hastanın yürütülmesi ve günlük yaşamında bağımsız olabilmesi için aktif bir rehabilitasyon tedavisi uygulanır.

Eklemler nasıl korunur?

Eklemler nasıl korunur

Osteoartritli eklemlerin korunmasında amaç. eklem hasarının ilerlemesini durdurmaktır. Eklemler korunduğu sürece ağrının azalmasını da fayda eder.

Örneğin, dik durmaya çalışmak gerekir. Dik duruş pozisyonu boyun, bel, kalça ve diz eklemlerini korur. Tezgahın boyunu, öne eğilmeyecek şekilde ayarlamak işe yarar. Alçak sandalye, oturup kalkarken diz ve kalçaya fazla yük verilmesine sebep olur.

Kolçaklı ve yüksek sandalyede oturmayı tercih etmek gerekir. Yerden herhangi bir ağırlık kaldırırken gövdeyi yakın tutarak kaldırmak önemlidir. Yerden herhangi bir şeyi alırken dizler bükülerek alınmalıdır.

Parmak eklemlerini sıkıca kavrayarak zorlamamak gereklidir. Parmakları kavrayarak tutulacak aletlerin sapları kalın olmalıdır. Eklemlerin zorlanmaması için yardımcı malzemeler (kavanoz açacağı, dolap kapaklarını açmak için ilmekler, uzun saplı ayakkabı çekecekleri gibi) yardımcı aparatlar kullanılmalıdır.

Ellerinizi uzun süre kullanmanız gerektiğinde (yazı yazmak gibi) uğraşılar sırasında sık sık ara vererek el eklemlerini dinlendirmek gerekir.

Uzun yolculuklarda sık sık mola vererek yürümeye çalışılmalı, uçak yolculuklarında kabinde aralı aralı yürüyüşler yapılmalıdır. Kalça ve diz eklemleri sorunu var ise baston kullanarak eklemler desteklenmelidir.

Ayakları kavrayan, koruyan ve tabanı kaymayan ayakkabılar giyilmelidir.

Kireçlenme ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/osteoartrit-nedir-osteoartrit/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть