Kirli Hava Bronşite Neden Oluyor

Bronşit Belirtileri ve Tedavisi

Kirli Hava Bronşite Neden Oluyor

Bronşit Nedir: Nefes alırken aldığımız temiz hava soluk borusundan akciğerlere gider. Soluk borusu akciğerlere iki kolla gitmektedir. Bu kollara bronş denir.

  Bronşların iltihaplanmasına bronşit denilmektedir. Bronşit olayları daha çok havaların soğuk olduğu kış aylarında görülmektedir. Bronşit 2 türlüdür.

 Kronik bronşit ve akut bronşitçeşitleri vardır.

Akut bronşit bakteri ya da virüsler nedene ile bronşlarda şişme olayının olmasıdır. Daha çok kış aylarında görülen bronşit tipidir. Burun yerine ağızdan nefes alanlar da daha sık görülmektedir. Bunun sebebi ağızdan alınan havanın ısıtılamadan akciğerlere gönderiliyor olmasıdır.

Kronik bronşit ise kirli havanın olduğu şehirlerde yaşayan insanlarda görülen iki üç aydan fazla sürebilmekte olan nefes alırken zorlanılan ve kuru öksürük ile başlayıp balgam çıkarma durumlarının yaşandığı bronşit türüdür. Genellikle ileri yaşlarda olan insanları etkilemektedir.

Bronşit Neden Olur

 • Sigara içmekten,
 • Kirli havanın olduğu şehirlerde yaşamaktan
 • Nemli yerler
 • Kirli ortamlar
 • Boğmaca ve kızamık hastalıkları
 • Genetik faktörlerden dolayı oluşabilmektedir.

Bronşit Belirtileri

 • Geçmeyen ya da uzun süren öksürük,
 • Nefes alıp verirken göğüste oluşan ağrı,
 • Hafif ateş,
 • Titreme,
 • Yorgunluk,
 • Mukus salgısının artarak balgam çıkarma,
 • Hırıltılı soluma,
 • Öksürükten kan gelmesi,
 • Gece saatlerinde nefesin tıkanması,
 • Uyuyamama,

gibi belirtiler sonucunda bronşit belirtileridir. Mutlaka uzman bir doktora; özellikle göğüs hastalıkları doktoruna görünmenizde fayda olacaktır.

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir

Bebeklerde de bronşit vakaları görülebilmektedir. Bebekler 3 aylıktan küçük ise onları bu hastalardan uzak tutmak da fayda vardır. Bebeklerde solunum rahatsızlıkları yetişkinlere göre daha geç geçmektedir. Bu durumda bebeklere bol su takviyesi yapılmalıdır.

Bebeklere bol su içirilmeli, sigara içenlerin bulunduğu ortamdan uzaklaşılmalı, balgam giderici şuruplar verilmeli, terlemesi engellenmelidir. Nefes almasını kolaylaştırmak için odada nefes makinesi bulundurulabilir. Mutlaka çocuk doktora başvurulmalıdır. Yattığı odanın temizliğine dikkat edilmelidir. Tıkanık olan burundaki sümüksü yapı temizlenmelidir.

Bronşit Tedavisi

Akut bronşit çeşidinin sebebi genellikle virüsler olduğu için doktorlar antibiyotik ilaçlarla bronşit tedavisi uygulamaktadırlar. Antibiyotik kullanırken unutulmaması gereken 2 durum vardır.

Bunlardan birincisi antibiyotiklerin zamanında ve tavsiyeye uygun alınması ikincisi ise antibiyotiklerin iyileştim düşüncesi ile doktorun tavsiyesinden önce bırakılmamasıdır. Bunlara dikkat edilmezse bronşite tekrardan yakalanma olasılığınız yüksektir.

Günümüzde doktorlar antibiyotik tedavisi uygularken eskiye göre daha dikkatli davranmaktadırlar.

Kronik bronşitte ise ilk önce yapılması gereken sigara içiliyorsa sigaradan vazgeçmektir. Kirli havanın olduğu ortamlardan uzak durulmalı, nem oranı düşük, sisin çok sık görülmediği, temiz ortamlarda bulunulmalıdır. Hastanın bulunduğu ortam ısıtılmalıdır.

Kışın kaloriferlerin üzerinde su bulundurmak ortamdaki havanın nem oranını ayarlamakta yardımcı olabilir. Böylece kronik bronşithastaları daha rahat nefes alabilmektedirler. Ayrıca bu hastalara uygun aletlerle hava takviyesi de yapılmaktadır. Bronşitte bol su tüketilmelidir.

Bronşite Ne İyi Gelir

Bronşit tedavisi sırasında doktor tavsiyesinin yanı sıra kullanabileceğiniz bazı bitkisel ürünler de mevcuttur. Bu ürünler bronşite iyi gelir.

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın bir iki diş olarak kesilip süt ile kaynatılıp içilince iltihabın giderilmesini sağlar. Soğan balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Günde 1 çay bardağı soğan suyu içmek bronşlarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Bal öksürük kesici bir özelliğe sahiptir. Süt ya da limon ile karıştırılıp içilen bal öksürüğün daha kısa sürede kesilmesini sağlar.

Tuzlu su ile gargara yapılması durumunda boğazda biriken balgam temizlenir ve böylece daha rahat nefes alıp verme işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Son zamanlarda çok kullanılan ve adından sıkça bahsedilen zerdeçal da bronşit tedavisi için tercih edilen bir üründür.

Источник: https://www.kadindiyari.net/bronsit-belirtileri-ve-tedavisi/

Bronşit: Akut ve kronik bronşitin nedenleri, belirtileri, tanısı ve tadavisi

Kirli Hava Bronşite Neden Oluyor

Nefes aldığımızda, hava; burundan soluk borusuna oradan da akciğerlere geçer. Soluk borusu, akciğerlere giden iki kola ayrılır. Bu kolların her birine bronş denir. Bu bronşların, çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bunları ayrı ayrı inceleyelim.

Soğuk algınlığından sonra görülen, yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olup, bronşlarda şişme ve balgam artışı şeklinde kendini belli eder. Sebebi, sıklıkla solunum yollarının üst bölgesine yerleşen bakteri ya da virüstür. Çocuklarda görülme ihitmali fazladır.

AKUT BRONŞİTİN NEDENLERİ

Akut bronşitin en büyük nedeni virüslerdir. Vücut direnci düşerse bu virüsler iltihaba neden olurlar. Bronşlara zarar verirler. Bronşlar da bu duruma tepki vererek ,şişer ve balgam üretirler.

Grip ve nezle gibi soğuk algınlığından sonra da bu durumla karşılaşılabilir. Soğuk havalar, bu hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli faktördür. Buna bir de ağızdan nefes almak eklenirse hava yeterince ısıtılamaz ve bronşit riskini arttırır. Sigara kullanmak ya da dumanına maruz kalmak, iltihaba neden olur ve bronşit gelişebilir.Çevresel faktörler de

önemli bir etkendir. Fabrika dumanları, ani ısı değişiklikleri, çok kuru ya da çok nemli havalar bronşiti tetikleyebilir.

AKUT BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtisi öksürük ve öksürük sonrası gelen balgamdır. Şiddetli ve inatçı bir öksürük vardır. Öksürükle birlikte, iltihabın neden olduğu ağrı, göğüs bölgesinde daha şiddetli bir şekilde hissedilir. Ayrıca öksürük, hastalığın bulaşmasına neden olur. Havadan, hastalığın bulaşması gerçekleşir.

Balgam ise hastalık ilerledikçe, daha da fazlalaşır. Ayrıca hafif ateş, titreme, boğaz ve kaslarda ağrı hastalığın diğer belirtilerindendir. Hastalık ilerledikçe zatürreye yol açabilir.

BRONŞİT TANISI NASIL KONUR? (KRONİK VE AKUT)

Yapılan fizik muayene ve tetkiklerle bronşit tanısı konur. Diğer solunum yolu hastalıklarından ayırt etmek ve kesin tanı koymak için, akciğer filmi çekilir. Hastanın boğazından kültür alınır ve gerekli kan tahlilleri yapılır.

AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ

Tedavide kullanılan ilaçlar, hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ateş düşürücüler, öksürük şurupları, ağrı kesiciler kullanılır. Balgamı kolay bir şekilde çıkarmak için, buna yönelik ilaçlar hastaya önerilir. Tedavinin fayda sağlaması için, sigarayı mutlaka bırakmak gerekir.

Antibiyotik tedavisi virüslere etki etmez. Dolayısıyla bronşit tedavisinde kullanılmaz. Fakat virüs yanında, bakteri de boğazda hastalığa neden olduğundan, antibiyotik kimi doktorlar tarafından hastalara önerilir.

KRONİK BRONŞİT

Hava kirliliği olan şehirlerde oturanlarda ve sigara içenlerde, kronik bronşit sık görülür. Yapılan çalışmalar,40-60 yaş arasındaki erkeklerin dörtte birinden fazlasında bu hastalığın görüldüğünü göstermektedir. Birbirini izleyen en az iki yıl içinde, en az birbirini takip eden üç ay süren ve balgam çıkarmayla birlikte görülen öksürük, kronik bronşit olarak tanımlanmaktadır.

KRONİK BRONŞİTE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

 1. Sigara ; Kronik bronşit oluşumunun en büyük sebebidir. Günde 20 sigaradan fazla içenlerde, bu hastalığın gelişme ihtimali çok fazladır. Bronşlarda, mukus yapımını arttırır.

 2. Hava kirliliği ; Sigara gibi, havanın kirli olması da bronşlarda mukus salgısını arttırır. Dumanlı havalarda, kükürtdioksitin fazla olduğu bölgelerde, bronşit riski artmaktadır.

 3. Bunların dışında nemli yerler, tozlu ortamlar, kötü hava koşulları, solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklar kronik bronşite neden olmaktadır.

KRONİK BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın en çok görülen ve en önemli belirtisi uzun süren öksürük ve balgam çıkarmadır. Geceleri çok rahatsız edici bir öksürük vardır. Hastayı uykusundan uyandırır. Bronşlar daralmıştır.

Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile, nefes almada güçlük çekilir. Hasta, çabuk yorulur. Nefes alıp verirken, kişinin solunumu hırıltılıdır. Yani sesli soluk alıp verir.

Kronik bronşitte, ateş yükselmesine pek rastlanmaz.

Tedavinin ilk şartı sigaranın bırakılmasıdır. Sigarayı bırakınca, hastanın öksürmesinde ve balgam çıkarmasında azalma görülür. Hastanın, nefes alıp vermesinde belirgin bir değişiklik vardır. Kişi, çok daha rahat bir yaşam sürer.

Solunum yollarına yerleşen bakteri ve virüsleri yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavinin doğru uygulanması için, hastanın boğaz ya da balgam kültürü yapılır ve o mikroba uygun ilaç verilir.

Kirli havayı solumanın, bronşite neden olan bir faktör olduğunu belirtmiştik. Bronşiti olan kişilerin, imkanı varsa kışın, dumanın fazla olduğu zamanlarda, daha ılık ve temiz ortamlarda yaşamaları hastanın şikayetlerini azaltır.

Yapılan solunum egzersizleri ile hastanın daha rahat nefes alıp vermesi amaçlanır. Bu yöntem, fizyoterapistler tarafından kullanılır.Gerekirse hastaya oksijen tedavisi uygulanır.

Hastayı eğitmek, hastalığı hakkında bilgilendirmek de tedavinin bir parçasıdır. Bu şekilde hasta nasıl davranacağını bilir ve bronşitle yaşamaya alışır. Hastanın psikolojisini olumlu yönde etkiler.

Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/bronsit.html

Bronşit Nedir? Bronşit Belirtileri ve Bronşit Tedavisi

Kirli Hava Bronşite Neden Oluyor

Ağustos 27, 2012 – 12:39 PM

İnsan soluk alıp vererek havada bulunan oksijeni alıp dışarıya karbondioksit verir buraya kadar genel olarak bilinen bilgiler verildi.

Soluk alıp verme  organımız olan akciğerlerde yer alan en küçük hava keseciklerininduvarlarında yer alan mukoza yapısı alınan havayı nemlendirme görevi yapar işte bu mukoza yapısının iltihaplanmasıyla bronşit oluşur.

Burada bronşitin ne olduğunu ve tedavi şekli hakkında bilgiler bulacaksınız.

Bronşit Nedir?

Bronşit,Bronchitis Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki çeşidi vardır. Akut bronşit grip gibi hastalıklarla beraber görülebilirken, kronik bronşit daha ciddi bir iltihaplanmadır ve mutlaka tedavi gerektirir.

Akut bronşit : Genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar.

Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli (mukopurulent) balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kronik bronşit : Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş, iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Akut bronşit zamanında tedavi edilmezse bu zamanla kronik bronşite dönuşebilir. Doktorun zamanında doğru teşhis yapması bu yüzden çok önemlidir. Ayrıca her iki bronşitte de yapılacak ilk iş eğer içiliyorsa sigarayı bırakıp istirahat etmektir.

Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Akut ve kronik olarak iki gruba ayrılır.

Akut bronşit : Genellikle grip, kızamık, boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar.

Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük, az yapışkan balgam, sonraları sümüksü cerahatli balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür.

Akut Bronşit

Akut bronşit sıradan bir hastalık olarak kabul edilir ve soğuk algınlığının ardından gelişir. Çok yaygındır.

Hastalık etkeni genellikle üst solunum yollarında önceden bulunan ve sık rastlanan virüslerdir. Başlangıçtaki virüs enfeksiyonu- na daha sonra eklenen bakteri enfeksiyonu bile fazla önemli değildir.

Gelişen bu komplikasyon yaygın kullanılan birkaç antibiyotikle kolayca denetim altına alınabilir.

HASTALIĞIN NEDENLERİ

Akut bronşitin iki temel nedeni vardır:
Enfeksiyonlar ve fizikokimyasal etkenler.

Soluk borusu ve bronşların iltihabı, üst solunum yollarında (burun, boğaz, gırtlak) grip enfeksiyonu sırasında çok sık gelişen bir komplikasyondur. Boğmaca ve kızamık sırasında da soluk borusu ve bronş enfeksiyonları na sık rastlanır. Özellikle gençlerde görülen akut bronşitlerde, başlıca etken bakterilerden çok virüslerdir.

Ama bakteriler de akut bronşit etkeni olabilir. Bakteriler bronş-lara hava ya da kan yoluyla ulaşabileceği gibi, solunum yolu mukozasında saprofit olarak da, yani normal koşullarda bir hastalığa yol açmadan bulunabilir.

Herhangi bir nedenle organizmanın direnci zayıflar ve savunma sistemi etkisiz kalırsa, enfeksiyona yol açabilen saprofit bakteriler de bronşit etkenine dönüşebilir. Fizikokimyasal etkenler içinde genellikle gaz halinde havada asılı olarak bulunan ve bronş mukozasına zarar veren birçok madde yer alır.

Fabrika ve ev bacaları ile taşıtların egzos borularından çıkan dumanlar ve solunum yollarında iltihaba yol açtığı kesinlikle bilinen sigara dumanı bunların basında gelir.


Hazırlayıcı Etkenler

Hastalığı hazırlayıcı etkenlerin basında çevre ve iklim koşulları yer alır.

Ani sıcaklık değişikliklerinde, sürekli sıcak ve kuru ya da tam tersi tozlu ve nemli ortamlarda solunum yollannın koruyucu sıvı salgısı azalır.

Ani bastıran soğuklar ve hava değişimleri gibi etkenler solunum yolları hastalıklarının daha çok sonbahar ve kış aylarında görülme-sinin başlıca nedenidir.

Akut bronşitin öbür etkenleri ise soğuk algınlığı, burun orta bölmesi eğriliği (deviasyon) ya da polip gibi oluşumlardır.

Üst solunum yollannın, yani burun, boğaz, gırtlak ve soluk borusunun enfeksiyonları na neden olan soğuk algınlığından başka öteki iki etken de burun solunumunu engeller.

Dolayısıyla bunlar solunumun ağız yoluyla yapıl-masına, sonuç olarak yeterince ısıtılmamış ve nemlendirilmemiş bir havanın solunmasına neden olur.

Akut Bronşit Belirtileri

Özellikle soğuk algınlığı sonrasında öksürükle birlikte hafif ateş (37,5°C- 38,5°C ) görülür.

Soluk borusu ve bronşlarda gelişen iltihap göğsün orta bölümünde, göğüs kemiğinin arkasın-da, öksürüğün artırdığı bir ağrıyla birlikte ortaya çıkar.

Bazen daha hafif olan ağrılar bütün göğse yayılabilir; solunum kaslarının zorlanmasıyla solunum sıklaşır ve öksürük inatçı bir hal alır.(işte bunu iyi tanıyorum) Bronş iltihabının en önemli belirtisi olan öksürük bronşlardaki savunma mekanizmasının bir göstergesidir.

Olağan koşullarda da, bronş duvarlarım uyaran herhangi bir etkene karşı şiddetli bir öksürük yanıtı görülebilir ve uyarıcı etken dışarı atılmaya çalışılır. Ama bronşitte bronş mukozası iltihaplanarak örselenmiştir.

Bu durumda bronş duvarındaki mukus salgısı büyük ölçüde artar, damarlarda toplanan aşırı miktardaki kanın sıvı bölümü bronş boşluğuna sızar, eksüda denen bu sızıntının artması bronşları yabancı madde etkisi yaparak uyarır.

Hastalığın en önemli ikinci belirtisi olan balgam çıkarma, damar dışına sıvı sızması ve mukus salgısının artmasının sonucudur. Başlangıçta az çıkarılan ve koyu kıvamlı olan balgam, hastalık ilerledikçe daha akışkan ve boldur. Bazen günde yarım litre, daha seyrek olarak da bir litre kadar balgam çıkarılabilir.

HASTALIĞIN SEYRİ
Akut bronşit genellikle tehli bir gelişme göstermez. Hasta iki hafta içinde iyileşebilir.

Kalp hastalığı olanlarda, çok küçük çocuklarda ve yaşlılarda hastalık daha uzun sürebilir.
Virüslerin etken olduğu bir enfeksiyonun bronşlarda doku yıkımına yol açması, buralarda bakterilerin de üremesini kolaylaştırır. Bu durumda hastalığın gidişi daha kötüdür. Bakteri enfeksiyonları nın eklendiği bronşitlerin en kötü sonucu grip sonrası gelişen zarürreedir.

Akut Bronşit Tedavisi

Akut bronşitin etkeni genellikle virüstür ve bu durumda antibiyotik tedavisi-nin yaran yoktur. Ama virüs enfeksi-yonuna bakteri enfeksiyonu eklenirse antibiyotik kullanmak gerekir. Bu nedenle virüslerin etken olduğu düşünülse bile. akut bronşitli hastalara olası bakteri enfeksiyonuna karşı antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Ayrıca bronş salgılannın akışkanlığım artıran balgam yumuşatıcı (mukolitik) ilaçlar verilerek balgamın atılması sağlanmalıdır. Ateş yükseldiğinde yaygın biçimde kullanılan diğer düşürücülere başvurulur. Daha önce bahsedildiği gibi öksürük aşırı miktarda artan bronş salgısının temizlenmesi için gerekli bir savunma mekanizması oluşturur.

Öksürü k ilaçları ancak çok gerektiğinde kullanılmalıdır.

Kronik Bronşit

Kronik bronşit sessiz başlayıp yavaş bir ilerleme göstererek yıllar boyu süren ve sonunda ağır solunum yetmezliğine yol açan bir hastalıktır, iki yıldan uzun bir süre zaman zaman yinelemelerle aylarca süren öksürük ve balgam yakınmaları olan bir hastaya, verem gibi aynı belirtileri veren başka bir hastalık olasılığı elendikten sonra kronik bronşit tanışı konabilir. Nedenleri Kronik bronşitin nedenleri tam ve açık biçimde ortaya konamamıştır. Doğrudan hastalık nedeni değilse de hazırlayıcı üç önemli etken olarak sigara dumanı, hava kirliliği ve solunum yolları enfeksiyonları gösterilebilir. Bu etkenler yalnız kronik bronşite değil, yatkınlığı olan kişilerde başka koşullarla birleşerek solunum yolu hastalıklarına da yol açmaktadır. Doğumdan başlayarak var olan kişisel yatkınlığın pek önemli olmadığı, hastalığın gelişmesinde kötü sağlık koşullannın ve kötü alışkanlıkların belirleyici olduğu kabul edilmektedir. Sigara dumanı ve hava kirliliği bronş ağacında mukus yapımım artıran en önemli etkenlerdir. Bunlara bir enfeksiyonun da eklenmesiyle bronş mu-kozasının hastalanması kolaylaşır. Hava kirliliğine yol açan gaz ve tozların özellikle sanayi bölgelerinde oldukça belirleyici etkisi vardır. Amonyak, aseton, asetik asit, hidroklorik asit, hidroflüorik asit, metal buharları, hidrojen sülfür ve kükürt dioksit son derece zararlıdır.

Hava kirliliğinin önemini belirleme-ye yönelik istatistik incelemeler, kronik bronşit olgulannın ve bu hastalıktan ölüm oranının artışı ile mevsimlik sis yoğunluğunun özellikle de havadaki kükürt dioksit ve sisle karışık duman (smog) yoğunluğunun artışı arasında çok yakın bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Kronik Bronşit Belirtileri

Hastalığın en önemli belirti si kuru ya da balgamlı öksürüktür. Ama balgam yutağa gelince dışarı atılmak yerine yutula-bilir. Ateş genellikle hafiftir. Solunum zorlaşmıştır ve solunum sorunları ön plandadır. Nefes darlığı, fiziksel güç harcama durumunda hastanın hareketlerim kısıtlayacak ölçüde artabilir.

Nefes darlığının nedenim anlamak için kronik bronşite bağlı olarak akciğerlerde ortaya çıkan değişiklikleri bilmek gerekir. Bronşların hava geçişini sağlayan iç boşluğu, bir yandan eksüda ve mukoza salgısının artarak birikmesi, öte yandan bronş duvarının damarlardan sızan sıvı nedeniyle şişerek kalınlaşması sonucun-da önemli ölçüde daralmıştır.

Hastalık sırasında bronş duvarındaki esnek liflerin yerini sert bağdoku lifleri alır. Bu nedenle esnekliği azalan bronşlar solunum sırasında yeterince genişleyemez. Bütün bu değişiklikler solunum hareketlerine karşı direnen bir güç oluşturur. Akciğer-lere giren hava akımı aşın ölçüde sınırlanır ve ancak dinlenme sırasındaki gereksinimi karşılayabilir.

Vücudun oksijen gereksinimini artıran kas hareketleri sırasında bütün dengeler altüst olur.

Nefes darlığı, yani son derece zorlukla sürdürülen yetersiz solunum gözlenir. Hasta dinlenmek zorunda kalır.

Nefes darlığı nedeniyle karşılanamayan hızlı soluma gereksinimi, akciğerlerin daha çok kanı oksijenlendirebil- mek için daha hızlı çalışmak zorunda kalmasmın sonucudur.

Fiziksel güç har-candığında dokularda oksijen gereksinimi ve karbon dioksit üretimi artar. Bron-şitli hastanın akciğerleri, kana yeterli oksijen sağlayabilecek durumda değildir.

Sonuçta dolaşımdaki kanda oksijen miktarı azalır. Oksijen açığım kapatmak için solunum hareketleri daha sık ve derindir. Hasta sıkıntıyla hava gereksinimi duyar, yani nefes darlığından yakınır.

Kronik Bronşit Tedavisi

Alınması gereken ilk önlem sigaranın bırakılmasıdır. Kronik bronşitin geliş-mesinde sigaranın baş sorumlu olduğu genel olarak kabul edilen bir gerçektir.

Uzun süre sigara içen bir hasta sigarayı bıraktığında ya da azalttığında özellikle sabah yataktan kalkınca yaşanan sıkıntılı öksürük nöbetleri ve çıkarılan balgamın kısa sürede ortadan kalktığı, solunumun kolaylaştığı ve genel sağlık durumunun hızla düzeldiği gözlenir.

Böylece sigaranın kronik bronşit gelişimindeki etkisi, sigara bırakıldığında gözlenen sonuçlara bakılarak kolayca kanıtlanabilir.

Hava kirliliği önemli bir sorundur. Çoğu zaman bireysel çözümlerin ötesi-ne taşmakla birlikte, kirli havayı solumaktan özenle kaçınmak gerekir.

Solunum sisteminin hava kiriiliğine de bağlı olarak gelişen kronik hastalık-lanndan ölüm oranı son derece yüksektir. Bu durum sanayi merkezleri ve büyük şehirlerden elde edilen istatistik verilerde açık biçimde ortaya çıkar.

Bu verilere göre kronik solunum sistemi hastalıklarından ölüm, kalp damar has-talıklanndan ölüm oranının ardından ikinci sırayı almaktadır.

Bu nedenle kronik bronşit hastalarının havanın kirli olduğu yerlerden uzak durması yaşamsal bir önem taşır.

Bu hastalar yılm belirli zamanlarım, özellikle kış aylannda sis görülmeyen, nem oranı düşük, yumuşak ve ılıman bir havası olan bölgelerde geçirmeye özen göstermelidirler.

Bronşitin yinelenme ve kronikleşme eğilimi gösterdiği hastaların, tozlu ya da zararlı gazlara açık bir ortamda çalışıyorlarsa, meslek değiştirmeleri gerekebilir.

Daha önce de belirtildiği gibi kronik bronşitin ilerlemesine ya da giderek kötüleşmesine neden olan enfeksiyonlar da önemlidir. Enfeksiyon etkeni olan bakteri ve virüslerin solunum yollanna girişi engellenemez; ama kış aylarında görülen salgın hastalıklarda bulaşmaya karşı genel önlemler alınabilir. Öte yandan mikropların gelişmesine uygun bir ortamın oluşması da engellenebilir.

Kış aylannda yaygın olarak görülen akut bronşit olgulannda yatakta dinlen-meye özen göstetirimeli, iyileşme dönemi evde geçirilmelidir.

Böylece hem soğuktan ve ani sıcaklık değişimlerinden korunma sağlanır, hem de solunum yolları için son derece zararlı olan sis ve kirli dumanın solunması önlenir.

Aşrıya kaçmamak koşuluyla hastanın bulunduğu ortam iyi ısıtılmalı, nem oranı yeterli olmalıdır.

Bu nedenle radyatör ya da sobaların üstünde su bulundurulmalı dır. Kronik bronşitli hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar hastanın ve hastalığın durumuna göre seçilir. Her şeyden önce balgamın akışkanlığım artırıcı ve yoğunluğunu azaltıcı ilaçlar kullanılır.

Bronş mukozasındaki iltihap için iltihap giderici ilaçlara başvurulur. Ayrıca hem bronşit sonucu gelişen daralmayı önlemek, hem de salgılanan balgamın daha kolay atılabilmesini sağlamak için bronş genişletici ilaçlar kullanılmalıdır.

Doğrudan solunum yoluna uygulanan ilaçlar ve solunum alıştırmaları kronik bronşitte çok yararlı olmaktadır.

Solunum tedavisi uygun bir alet ile çeşitli ilaçların aerosol olarak püskürtülmesi biçiminde uygulanır.

Bu yöntemle antibiyotik, balgam söktürücü, bronş genişletici ve iltihap giderici ilaçlar verilebilir.

ilacın doğrudan solunum yoluna verilmesi, sindirim sisteminden ve kandan geçerek zararlı etkiler yaratmasını engeller. Bu yöntemle ilaç, etkilenmesi istenen dokuya doğrudan ulaştırılabilir.

Solunum alıştırmalannın tedaviden çok, koruyucu etkileri vardır. Bu yolla hastaya nasıl daha iyi soluk alıp verebileceği öğretilir.

Antibiyotik tedavisi yıllarca son derece gelişigüzel uygulanmıştır. Özellikle kış aylannda koruyucu antibiyotik tedavileri bile yapılıyordu.

Artık günümüzde bu yaklaşım geçerliliğim yitirmiştir. Antibiyotik tedavisi yalnızca ateş, öksürük ve aşın balgam çıkarma gibi enfeksiyon belirtilerinin alevlendiği durumlarda uygulanır. Bu uygulama için sorumlu bakterileri ve doğru antibiyotiği saptamak amacıyla balgam kültürü alınmalı, antibiyogram yapılmalıdır. Böylece hastalık etkenine karşı etkili olan antibiyotik belirlenebilir.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/hastalik-ve-tedavi/bronsit-nedir-bronsit-belirtileri-ve-bronsit-tedavisi.html

Kronik bronşit nedenleri ve tedavi yöntemleri

Kirli Hava Bronşite Neden Oluyor

kronik bronşit her yaşta dikkat edilmesi gereken sürekli kontrol altında tutulması ve doktor kontrolündetedavininyapılması gereken ciddi bir hastalıktır.

Kronik bronşit ve nedenleri

Kronik Bronşit sigara, kirli hava, toz ve kirli gazlara maruz kalmak gibi durumlarda ortaya çıkabilen bir durumdur. Kronik bronşit hafif ya da şiddetli olabilir ve birkaç aydan yıla kadar daha uzun sürebilir. Kronik bronşit ile bronş tüpleri kızarıklıklara (kırmızı ve şişmiş) devam eder, tahriş olur ve zamanla aşırı balgam üretmeye başlar.

Kronik bronşiti olan insanlar havayolu ve akciğerlerin pnomoni  gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha hassastırlar. Basit kronik bronşit hastalık grubunda  akciğer korunur ve hava akımı kısıtlanmamış olur. Ancak ileri derece kronik bronşitte hava hapsi olduğu için tehlidir. Daha da İleri dönemde hava akımı da ileri derecede kısıtlanır ve bu daha da vücut için tehlidir.

kronik bronşitte dönemler 4 evre olarak gruplanır. Dördüncü evrede ise kalbe daha fazla yüklenildiği için kalp yetmezliğine gidiş görülebilir. Kronik bronşit çok ciddi bir şekilde ele alınması gereken bir hastalıktır. Genellikle yetişkinler ve çocuklarda görülür ve en önemli nedeni sigara kullanmaktır.

Kronik bronşit ayrıca kronik obstruktif akciğer hastalıklarından bir durumdur

Kronik bronşit belirtileri

 • Baş ağrısı
 • Genellikle hasta hissetmek
 • Titreme
 • Ateş (genellikle hafif)
 • Nefes darlığı
 • Hışıltı (nefesle sesli bir ıslık veya tıslama sesi)
 • Öksürük
 • Balgam (Balgam beyaz, renkli ve nadiren de kanlı olabilir)
 • Nefes sıkışması
 • Göğüs ağrısı
 • Yorgunluk

Kronik bronşit genellikle normalden daha uzun sürer. Hışıltı, nefes darlığı ve öksürük günlük yaşamın bir parçası olabilir. Nefes alma güçleşebilir. Kronik bronşit en az 3 ay devam eden öksürük şikâyetinin üst üste 2 yıl tekrarlaması olarak ta bilinir. Bu durum yetişkin hastalar içindir. Eğer kronik bronşitin belirtileri başlar ve kötüleşirse kronik bronşitin üstüne akut bronşitin eklendiği de düşünülmelidir. Yetişkinlerde bronşitin en sık nedeni sigaradır. Sigara dışında hava kirliliği, toksik gazlar ve iş ortamları kronik bronşiti tetikler. Klimalar da bronşlarda hasara neden olup bronşite neden olabilmektedir. Bu nedenle klima altında uzun süre kalmamak gerekir.

Bronşit riskini azaltmak için şu önlemler alınabilir;Sigara içilmesinin engellenmesi:

 • Evde oda içinde, balkonda ve mutfakta sigara içilmemelidir. Üstümüze sinen kokular bizi ve çocuğu etkiler. Çocuklarımızı seviyorsak onlar için fedakârlık yapmamız gerekir. Eve gelindiği zaman önce duş alınmalı ve kıyafetler değiştirilmelidir. Dişler fırçalanmalıdır. Bu şekilde sigara kokusundan arındıktan sonra çocukları sevmeliyiz.
 • Grip aşısı: Özellikle kreşe ve anaokuluna giden çocukların, astımı olan çocukların, sık bronşit olan çocukların mutlaka grip aşısını eylül-ekim veya kasım aylarında yılda bir defa yaptırmaları tavsiye edilir.
 • Pnömoni aşısı: Ayrıca astım veya kronik bronşit varsa zaturre aşısı da yapılması  iyi olur.
 • Ellerin Yıkanması: Ellerin düzenli yıkanması grip ve bakteriyel enfeksiyonların bulaşmasını azaltacaktır.
 • Nemlendirici kullanımı: Çocuklarda nemlendiriciler çok tavsiye edilmez. Çünkü çocuklarda astım sık görülen bir hastalık olduğu için ve buhar oluşturmak ev tozu akarlarının çoğalmasına neden olduğu için tavsiye edilmez.
 • Maske kullanımı:Dışarısı çok soğuksa veya hava kirliyse dışarı çıkarken maske takılması faydalı olabilir.

Tedavi kullanılan yöntemler

 • Sprey kullanımı:Spreyleri ağızdan ve burundan kullanarak akciğerlerdeki hava geçişlerini rahatlatarak ya da açarak kronik bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Antibiyotikler :Antibiyotikler, kronik bronşit hastalarında yaygın olan solunum yolu enfeksiyonlarıyla mücadelede yardımcı olabilir.
 • Aşılar: Kronik bronşit hastaları, enfeksiyonları önlemek için yılda bir grip aşısı yaptırmalı ve her 5-7 yılda bir pnömoni çekilmelidir.
 • Oksijen Terapisi :Bir hastanın hastalığı ilerledikçe, nefes almasının gittikçe zorlaştığı ve ilave oksijen gerektirebileceği düşünülmektedir. Oksijen çeşitli şekillerde bulunur ve evde kullanabileceğiniz ürünler de dahil olmak üzere farklı ve uygun cihazlarla birlikte verilebilir.
 • Ameliyat :Kronik bronşit olan bazı hastalar için hasar gören akciğer dokusunun küçük paylarının çıkarıldığı akciğer volüm azaltma cerrahisi önerilebilir.
 • Rehabilitasyon: Kronik bronşit tedavisinde önemli bir rol alan pulmoner iyileştirme eğitim, beslenme danışmanlığı, özel nefes alma tekniklerini öğrenme, sigarayı bırakma ve egzersiz rejimi başlatma konularında yardımcı olmaktadır. Kronik bronşit hastaları genellikle fiziksel olarak sınırlı olduğundan, herhangi bir fiziksel aktiviteden kaçınabilirler. Bununla birlikte, düzenli fiziksel aktivite, bir hastanın sağlık ve refah düzeyini artırabilir.
 • Nefes egzersizleri:Özellikle kronik bronşit için bu egzersizler hayati önem taşıyabilir. Zaman geçtikçe kötüye gidebilecek belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olabilirler. Nefes egzersizleri, günlük faaliyetleriniz sırasında kendinizi daha az harcamanıza ve egzersiz yaparken uygun forma dönmenize yardımcı olur.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://akciger.info/kronik-bronsit.html

Bronşit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Kirli Hava Bronşite Neden Oluyor

Akciğerler, solunan havayı alarak temizler ve diğer organlara ileterek onların da sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesine yardımcı olur.

Akciğer temiz havayı diğer organlara naklederken bronşit tüpleri önemli bir görev üstlenir. Eğer bu bronşit tüpleri tahriş olursa bronşit adını verdiğimiz hastalık meydana gelir.

Bronşit akut ve kronik olmak üzere iki farklı türde karşımıza çıkar. Genelde renksiz bir mukus maddesiyle beraber öksürük halinde meydana gelir.

Akut bronşit son derece yaygın görülen ve solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığıyla beraber ortaya çıkan bir çeşit hastalıktır. Kronik bronşit ise akut türdeki bronşite kıyasla daha ciddi bir problemdir. Bronş tüplerinin tahriş olması veya iltihaplanması neticesinde oluşan bir hastalıktır.

Bu hastalığın en büyük sebebi sigara içmek ya da hayat boyunca çok fazla sigara dumanına maruz kalmak olabilir. Akut tip bronşit hastalığının sebepleri doğru bir şekilde belirlendiğinde ve erken tedaviye başlandığında kısa sürede iyileşmek mümkün olabilir. Ama iyileşme belirtilerinin hemen arkasından öksürüğün geçmesi mümkün değildir.

Kronik tipteki bronşit ise akuta kıyasla daha zor geçen ve tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Diğer taraftan alerjik bronşit ise alerjik astımın bir çeşididir. Her yaş grubundan insanda gözlenebilir. Çevresel koşullara ya da kalıtımsal faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Doktorun sorduğu sorulara verilecek yanıtlar ve birkaç test sayesinde teşhisi konabilir.

1. Soluk borusunda ve bronşlarda iltihap oluşması
Bazı mikroorganizmalar ve bakteriler solunum kanalıyla bronşlarda ve soluk borusunda iltihaplanmaların oluşmasına sebep olabilir. Genelde sonbahar ve kış mevsimlerinde rastlanan bu durum boğazda tahrişe sebep olan diğer etmenlerle birleşerek daha şiddetli bir probleme neden olabilir.

2. Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Vücut direncinin düşmesi ve çeşitli sebepler yüzünden bağışıklık sisteminin zayıf hale gelmesi, her hastalığa karşı vücudun savunmasız kalmasına sebep olabileceği gibi bronşit oluşumu ihtimalini de artırır. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için doğru beslenmeye ve bedeninizi zinde tutmaya gayret gösterin.

3. Diğer solunum yolu enfeksiyonları
Kış aylarında artış gösteren virüs ve bakteriler, vücudun direncinin düşmesiyle beraber çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar atlatılmazsa ve beden direnci bir an önce normal seviyesine getirilemezse bronşite yakalanma ihtimali artar.

4. Sigara kullanmak
Kronik türde bronşit oluşumuna sebep olan faktörlerden birisi de sigara, nargile gibi sağlığa zararlı tütün ürünlerinin kullanılmasıdır.

Sigara içen birinin içmeyen birine kıyasla bronşite yakalanma ihtimali daha yüksektir. Özellikle günde yaklaşık yirmi tane sigara içiyorsanız bu ihtimal daha da artacaktır.

Diğer taraftan sigara yüzünden bronşlarınızdaki mukus oluşumu artacak ve bu sebeple zaman geçtikçe bronşlarınız daha güçsüz hale gelecektir.

5. Kirli havaya maruz kalmak
Teknolojinin gelişmesi, araç kullanımının artması ve fabrikaların çevre dostu salınımlar yapmaması gibi birçok sebep yüzünden hava kirliliği her geçen gün artıyor.

Havanın çok kirli olduğu, tozlanma oranını yüksek olduğu ya da fazla nemli olan alanlarda yaşıyorsanız vücudunuz bronşite karşı dirençsiz bir yapıda olabilir, dolayısıyla bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz artmış olur.

6. Kronik rahatsızlıklar
Bronşit oluşumuna sebep olan kronik rahatsızlıklar arasında kronik akciğer enfeksiyonu, kronik fibroz, kronik astım gibi birçok hastalık bulunuyor. Bu hastalıklar yüzünden bronşlar gücünü kaybeder, hastalık sürdüğü sürece zayıflamaya devam ederler. Zayıflayan bronşlarda kızarıklıklar ve şişlikler de oluşabilir.

7. Anne sütü ile beslenmemek
Bebeklerde bronşit oluşumunun önemli nedenlerinden biri de anne sütünden mahrum kalmaktır. Anne sütü hem bağışıklık sistemini güçlendiren hem de vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayan bir mucize olduğu için bebeklerin anne sütüyle beslenmemesi hastalıkların önünü açabilir.

8. Zehirli gaz solumak
Kükürt dioksit gibi zararlı maddelerin bulunduğu havaları solumak bronşite yakalanma ihtimalini artırır. Bu tip gazların havaya karıştığı yerlerde yaşıyorsanız mukus salgınızda ciddi bir artış görülecektir. Diğer taraftan egzoz gazına karşı hassasiyetiniz varsa da bronşite yakalanma ihtimaliniz artar.

Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

1. Öksürük kesici ilaçlar
Bronşit hastalığıyla beraber başlayan öksürüğü kesmek için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi öksürük ilaçlarıdır. Eğer öksürüğünüzün çok şiddetli değilse bu ilaçları kullanmanız çok doğru olmayabilir. En net karara ulaşmak için doktorunuzun tavsiyesine uymanız daha doğru olacaktır.

2. Antibiyotik
Bakteriyel unsurları bedenden uzaklaştırarak bronşit hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan durumlardan kurtulmanın yollarından biri de antibiyotik ilaçlardır. Fakat bu ilaçlar kesinlikle doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

Bir yakının tavsiyesiyle ya da eczaneye gidip doktor onayı olmadan almanız bazı komplikasyonlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Ayrıca vücuttaki bakterilerin antibiyotiklere karşı daha dirençli hale gelmesi sebebiyle bu tip ilaçlar eskisi kadar kuvvetli etki göstermemeye başladı.

3. Diğer ilaçlar
Eğer vücudunuz herhangi bir şeye karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsa veya astım ya da kronik akciğer hastalığına sahipseniz doktorlar daha rahat nefes alıp verebilmeniz için bir cihaz ve iltihabı atıp kapanmış akciğer kanallarını açabilmek için çeşitli ilaçlar da reçete edebilir.

Bitkisel Ürünlerle Bronşit Nasıl Geçer?

Doktorun vermiş olduğu ilaçların yanı sıra yine doktorun da onayıyla kullanabileceğiniz bazı bitkisel kaynaklar sayesinde tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerden birini ya da birkaçını doktorunuzdan onay alarak deneyebilirsiniz:

l Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı taze limon kabuğunu rendeleyin ve karşımı iki dakika dinlendirdikten sonra için.l C vitamini bakımından son derece zengin bir meyve olan portakal bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalığı yenmenizi kolaylaştırır.

Bir bardak portakal suyunun içerisine bir tatlı kaşığı miktarında çekilmiş badem ilave edin ve karıştırarak için.l Anti-bakteriyel etki gösteren bal, bronşit tedavisinde oldukça önemli bir katkı sağlar ve boğazın yumuşamasını sağlayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Çayınızın içine bir tatlı kaşığı bal atmanız yeterli olacaktır.

l Boğazlardaki tıkanıklığı ve iltihabı geçirmek için bir bardak suyu kaynatın ve ılımaya bırakın. Ilık suyun içerisine iki çay kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu atıp karıştırın.l Bronşitle beraber gelen öksürükten kurtulmak için dil altınıza bir damla kekik yağı damlatabilirsiniz.

l İltihabı temizlemek için tarçın, zencefil ve karanfili toz hale getirin ve bir bardak sıcak suyun içine bu karışımdan bir çay kaşığı atarak karıştırın ve için.l Sabah aç karnına bir çay kaşığı kadar soğan tüketerek ya da soğanı yemeklerinize dahil ederek daha hızlı iyileşebilirsiniz.

l Nane ve zencefil çayı sayesinde öksürük şikayetinizi azaltabilir, akciğerlerinizdeki mukustan kurtulabilirsiniz.l Bir bardak sütün içerisine üç diş sarımsak doğrayarak yatmadan önce için. Akut tipi bronşite oldukça iyi gelecektir.l Bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve kaynatın. Aç karnına günde 2-3 kez için.

İstanbul'la ilgili belgeler de var! Yıllardır tüm dünyadan saklamışlarBit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Источник: https://www.mynet.com/bronsit-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221503-mykadin

Bronşit Neden Olur ? Belirtileri Neler ?

Kirli Hava Bronşite Neden Oluyor

Bronşit, akciğerlere hava taşıyan kanalcıklardaki (bronşlar) iç zarların iltihaplanması sonucu oluşan bir tür alt solunum yolu iltihabı. Akut ve kronik olmak üzere iki türü var.

Akut bronşit, genellikle soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişir. Oldukça yaygındır. Özellikle çocuk ve bebeklerde görülür. Kronik bronşitse, uzun süreli tahriş (sigara, kimyasal vb.

) sonunda gelişen iltihaplanmalardır. Görece daha az gelişir. Ancak daha tehlidir.

Bronşit Nedenleri Neler ?

Bronşitin asıl nedeni soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüsler. Antibiyotikler virüsleri öldüremediğinden, antibiyotik tedavisi bu nedenle bronşit vakalarında tercih edilmez.

Bronşit kanalı

Bronşitin bir diğer nedeni de akciğerleri uzun süre tahriş eden etkenler. Örneğin uzun süre sigara kullananlar, kimyasal maddelerle uzun süre yakın temasta olan kişiler, çevre kirliliğinin yüksek olduğu yerlerdeki kişilerin kronik bronşit olma riski yüksektir. Bu hastalığa yakalanma riski yüksek olan kişiler:

Sigara kullananlar: Daha önce de değindiğimiz gibi sigara gibi ciğerlere uzun vadede zarar veren maddeler kronik bronşite neden olabiliyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar: Akut bronşit genellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra görülür. Bunun nedeni vücudun direncinin ve bağışıklık sisteminin zayıflaması. Zayıflayan bağışıklık sistemi iltihaplanmayı durduramaz ve bu şekilde bronşit başlar.

Bazı iş alanlarında çalışanlar: Bazı kişiler işleri nedeniyle kimyasal maddelere uzun süre maruz kalabilir. Özel maske ve kıyafetler bazı durumlarda yeterince koruyucu olamaz. İşte bu gibi durumlarda kronik bronşit gelişebilir.

Bronşitin Belirtileri Neler ?

Akut ve kronik bronşitin en belirgin belirtileri:

 • Öksürük
 • Renkli balgam
 • Yorgunluk
 • Hafif ateş
 • Titreme
 • Göğüs bölgesinde rahatsızlık

Akut bronşitlerde bu belirtiler kısa sürede ortadan kalkar. Belki öksürük 1 – 2 hafta sürebilir. En az 3 aylık ataklar halinde süren kronik bronşitse 2 yıl boyunca sizi rahatsız edebilir. Eğer kronik bronşitiniz varsa atak dönemleri başınıza bela olacak demektir. Belirtiler bu dönemde ağırlaşarak kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir.

Bronşit Bana Ne Yapar ?

Akut bronşit genellikle kalıcı hasara neden olmaz. Ancak bazı vakalarda zatürreye çevirebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Bunun dışında akut bronşitin neden olduğu sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Kronik bronşit
 • Astım
 • Kistik fibrozis
 • Bronşektazi
 • Tüberküloz
 • Sinüzit

Bronşit Tanısı Nasıl Konur ?

Bronşitin ilk günleri sıradan bir soğuk algınlığıyla benzer belirtiler verir. Bu nedenle ayırt etmesi güç olabilir. Bronşit belirtileri şüphesiyle doktora başvuran kişi öncelikle fiziki muayeneden geçer.

Muayene sırasında Doktor akciğerleri ayrıntılı dinleyebilmek için stetoskop adlı bir cihaz kullanır. Bu şekilde ciğerlerde bir sorun varsa belirlemek daha kolaydır. Bunun dışında doktorunuz sizi bir dizi teste sokabilir.

Bunlar:

Akciğer grafisi: Göğüs hastalıklarının belirlenmesinde kullanılan en güvenilir yöntem. Standart akciğer grafisi 2 yönlü olarak çekilir. Bu şekilde düz akciğer grafisinde kalp ve diyafram ardında kalan lezyonlar yan grafi ile görüntülenebilir.

Standart bir akciğer grafisi: akciğer kanseri, bronşektazi, pnömoni, akciğer kisti, plörezi, pnömotoraks ve diğer pek çok akciğer sorununu belirlemede etkilidir.

Ayrıca görüntülediği alan nedeniyle kalp, kemik yapısı ve göğüs duvarının yumuşak dokusundaki sorunları da belirleyebilir.

Balgam kültürü: Tanı konurken başvurulan bir diğer test de budur. Balgam kültüründe kişi laboratuvar ortamında örnek verir. Bu şekilde hangi bakterinin ciğerlere yerleştiği belirlenebilir.

Solunum fonksiyon testi: Bu testte spirometre denen bir cihaz yardımıyla nefes alınır. Bu şekilde ciğerlerin kapasitesi, soluk alıp verirken bir sorun yaşanıp yaşanmadığı belirlenebilir.

Bronşit Nasıl Tedavi Edilir ?

Akut bronşit tedavisi genellikle bol sıvı içmek, dinlenmek, öksürük şurubu kullanmak ve pis havadan uzak durmaktan ibarettir. Kronik durumlarda ise ağızdan alınan antiinflamatuar steroid ilaçlarlar verilebilir.

Sağlıklı ciğerlere sahip olan ve kronik sağlık problemi olmayan kişilere antibiyotik tedavisi verilmez. Bunun nedeni hastalığın temelinde virüs olmasıdır. Vücut zaten öksürük ve balgamla bu hastalıktan kendi kendine kurtulabilmektedir.

Eğer öksürük çok rahatsız edici bir boyutta ise öksürük şurubu kullanılabilir. Aspirin veya asetaminofen içeren bir ağrı kesici alınması ve bol su içilmesi tavsiye edilir. Reye sendromu riskine karşı 19 yaşının altında çocuklara bu hastalık esnasında aspirin verilmemelidir.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/bronsit-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.