Kırmızı Pancarın 5 Faydası

içerik

Kırmızı Pancar : Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kırmızı Pancarın 5 Faydası

Bazı bitkiler sadece bir besin kaynağı olarak insan sağlığı için değil, ekonomik olarak ülkelerin kalkınması için de çok değerlidir. İstisnasız tüm insanların temel besin maddelerinden biri olan şekerin ham maddesi pancar da bunların başında gelir.

Gelişmiş kök yapısı sayesinde kuraklığa oldukça dayanıklı bir bitki olan pancar, yaprağı, gövdesi, kökü ile gıda endüstrisinde, küspesi ile hayvan yemi olarak değerlendirilir.

Üstelik pancar, yetiştiği toprağın kalitesini, kendisinden sonra ekilen ürünlerin verimliliğini artıran bir bitkidir. Şekerin kullanıldığı her üründe (çikolata, bisküvi, şekerleme, meyve suyu) kullanılır.

Pancar aynı zamanda ekilmesi, toplanması, taşınması, birbirinden çok farklı endüstrilerde çok farklı yan ürünlere dönüştürülmesi aşamalarında binlerce aile, milyonlarca insan için geçim kaynağıdır.

Ülkemizde Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde, 64 ilimizde üretimi yapılan pancar, ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir.

Pancar bitkisinin onlarca çeşidinden biri olan kırmızı pancarın yemeklik olarak bildiğimiz ve özellikle turşu olarak değerlendirdiğimiz kısmı, toprak altında kalan kökleridir. Yaprakları da yöresel pek çok yemekte kullanılır.

Mutfak dışında kök boya elde etmek için ve geleneksel tedavi bitkisi olarak da yaygın bir kullanımı vardır.

Kırmızı Pancarın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 43

Yağ (gr): 0.2

Karbonhidrat (gr): 10

Protein (gr): 1.6

Kırmızı Pancarın Faydaları

%90’ına yakını su olan kırmızı pancar içerdiği A, B, C ve P vitaminleri, fosfor, demir, bakır, potasyum, magnezyum, kalsiyum, brom, çinko ve manganez mineralleri ile çok değerli bir besindir. B grubu vitaminlerinden biri olan folik asit (folat) bakımından en zengin kaynaktır. Alkali bir besin ve çok güçlü bir antioksidandır.

1. Yüksek tansiyonu düşürür

Kırmızı lahananın içeriğinde yüksek miktarda potasyum vardır. Bilindiği gibi vücuttaki pek çok fonksiyon potasyum ve sodyum miktarındaki dengeye bağlıdır. Bunlardan birinin eksikliği ya da fazlalığı, vücudun sıvı ve elektrolit dengesini bozar.

Bu dengenin bozulması en başta kaslarda meydana gelen krampları doğurur. Başlı başına bir kas olan kalp bu eksiklikten en çok etkilenen organdır.

Kırmızı pancar, içeriğindeki potasyum sayesinde kalp kaslarını güçlendirir, kanın vücutta dolaşmasını kolaylaştırır, beyne yeterince kan gitmesini sağlar ve tansiyonu düzenler.

2. Kas-iskelet sistemine ait ağrıları giderir

Tıp biliminde fibromiyalji olarak adlandırılan, kas ve iskelet sistemine ait dokularda görülen yaygın ve sebebi bilinemeyen ağrıların giderilmesinde kırmızı pancar suyunun fayda sağladığı düşünülür. Kırmızı pancar ayrıca adet sancılarının giderilmesinde de etkilidir.

Fibromiyalji ile Alakalı Daha Detaylı Bilgi Edinmek İsterseniz: Fibromiyalji Rehberi

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Özellikle kış aylarında sık karşılaşılan enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele etmek için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyulur.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek vitamin, mineral ve diğer besin ögeleri en çok bitkisel gıdalardan elde edilir. Bu noktada kırmızı pancar yeşil yapraklı bir kök sebze olarak bağışıklık sistemine gereken desteği fazlasıyla verir.

Turşu olarak tüketildiğinde, savunma mekanizmasını harekete geçiren çok kıymetli bir besin halini alır.

4. Kansızlığı önler

Besinlerden alınan demir, B12 ve folik asit, her gün parçalanan kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bunlardan biri yetersiz olduğunda, vücutta yeterince kan hücresi üretilemez ve kansızlık meydana gelir. Kansızlık, kandaki alyuvar hücrelerinin yetersizliğini ifade eder.

Yaşlı insanlarda kansızlık en çok folik asit eksikliğinde görülür. Folik asit eksikliği kendini halsizlik, solgunluk, sık hastalanma gibi genel kansızlık belirtilerinin yanı sıra duyu kaybı, kasları kontrol edememe ve depresyon gibi belirtilerle gösterir.

Tüm bu bilgilerin ışığında vücuda birçok faydası görülen folik asidi almak için yapılabilecek en iyi tercih kırmızı pancar.

Kansızlık Hakkında Daha Detaylı Bilgiler İçin: Kansızlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

5. Kanın pıhtılaşmasını sağlar

Kanın bileşimindeki su oranı, hayatta kalabilmek için çok önemli. Damarlarda dolaşırken yeterince akışkan olması gereken kanın, herhangi bir sebeple damar dışına çıkacak olması halinde pıhtılaşması gerekir.

Aksi takdirde en ufak bir kesik bile vücuttaki bütün kanı kaybetmeye sebep olabilir. Kanın bu hayati fonksiyonunu yerine getirmesinde, kırmızı pancarda bolca bulunan manganezin payı büyüktür.

Manganez aynı zamanda kırmızı pancara antioksidan özelliği de verir.

6. Hücre sağlığını korur

Kırmızı pancar çok güçlü bir antioksidandır. Yağların oksitlenmesini yavaşlatarak, hücrelere zarar veren serbest radikallerin oluşumunu engeller, mevcut serbest radikalleri de kendine bağlayarak zararsız hale getirir. Bu, en başta anormal hücre çoğalmalarının yani kanser oluşumunun önüne geçen çok faydalı bir faaliyettir. Yaşlanma etkilerini azaltır.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı pancar çiğ yenir mi?Kırmızı pancarın tüketimi için ilk tercih her zaman çiğ ve büyün olarak yemek olmalı. Kabukları soyulduktan sonra mümkünse bir bütün halinde, üzerine limon sıkarak yenilebilir.

Bilim insanları, böyle değerli besin içeriği olan sebze ve meyvelerin küçük parçalara ayrılmadan yenmesini tavsiye ediyorlar.

Bütün olarak yemenin mümkün olmadığı durumlarda dilimlenerek ya da rendelenerek de tüketilebilir.

Kırmızı Pancarın Zararları

 • Kırmızı pancara rengini veren bileşik olan betanin, vücutta parçalanmaz ve tamamı idrarla dışarı atılır. Bu da kırmızı pancar yedikten sonra tuvalete gidildiğinde idrarın kırmızı renk almasına sebep olur. Tamamen zararsızdır ama idrarda ya da dışkıda kan olduğu izlenimi yaratarak telaşa sebep olabilir.
 • Kırmızı pancarın zararlı olduğuna dair herhangi bir bulgu, bilgi yok. Her besin maddesinin olduğu gibi, kırmızı pancarın da bileşenlerinden biri alerjik rekasiyona sebep olabilir.
 • Kırmızı pancar tiroide zararlı mı?Çok sık sorulan bu soru, kırmızı pancar yapraklarının, Karadeniz bölgesinde guatr hastalığına sebep olduğu söylenen kara lahanayla olan benzerliğinden kaynaklanıyor olabilir. Kırmızı pancarın tiroid bezinin işleyişini bozacak bir etkisi yoktur. Fakat pancar gibi birer kök bitkisi olan turpgillerlerin, iyot emilimini engelleyerek tiroid bozukluklarına sebep olabileceği görüşü yaygındır. Tiroidle ilgili sorunları olanların mutlaka en doğru bilgiyi doktorlarından almaları gerekir.
 • Kırmızı pancar ishal yapar mı? Bu ancak fazla tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir yan etkidir.
 • Kırmızı pancar gaz yapar mı? Kırmızı pancar böyle bir şikayete sebep olmaz. Fakat birlikte yenen gıdalarla etkileşime girmesi ve bağırsaklarda gaz oluşumuna sebep olması mümkün.
 • Kırmızı pancar mideye dokunur mu? Çiğ yenmesi ya da suyunun içilmesi halinde mideye sıkıntı vermez. Fakat turşu şeklinde yendiğinde asit oranı artacağından, rahatsız edebilir.

Источник: https://sebboy.com/kirmizi-pancarin-faydalari/

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir? | Kan Temizleyici Pancar Suyu

Kırmızı Pancarın 5 Faydası

Kırmızı pancarınfaydaları-yararları nelerdir? İlerleyen dakikalarda başka neler bulabileceksiniz? Kırmızı pancar suyu faydaları ve kullanım alanları, kırmızı pancar kürü, kırmızı pancar detoksu, kırmızı pancar nasıl tüketilir, kırmızı pancar suyu zayıflatır mı? E daha ne olsun?

Источник: https://www.fiskosta.com/kirmizi-pancarin-faydalari.html

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı Pancarın 5 Faydası

Belki de faydaları bilinmediğinden çok tüketilmeyen veya tadı pek tercih edilmeyen kırmızı pancarın faydaları fikrinizi değiştirebilir, değiştirmelidir…

Araştırmalara göre, kırmızı meyve ve sebzeler kanserle mücadelede oldukça etkili. Kırmızı pancar da kanserle savaşan sebzeler arasında yer alıyor. Hastalıklardan kurtulmak için sentetik ilaçlar yerine pancar gibi doğal besin kaynaklarını deneyebilirsiniz; daha doğrusu denemelisiniz. Kırmızı pancarın faydalarını bilmenizde fayda var!

Faydaları

Kırmızı pancar proteinler, vitaminler, enzimleri koruyan maddeler ve bileşenler içerir. A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, folik asit ve betanin de barındırır. Çeşitli renk pigmentleri de barındıran pancar, antioksidan ve antimikrobiyal özellik taşıyan çeşitli bileşikler de içerir.

Bu maddeler, vücudun birçok fonksiyonunda aktif rol oynar. Özellikle kalp ve damarlar, bağırsaklar, mide, sinir sistemi, karaciğer ve akciğer üzerinde olumlu etkileri vardır. Kanı temizlemesi de en belirgin özelliklerinden biri…

Kırmızı pancarın onlarca faydasından en dikkat çekenleri derledik:

 • Kırmızı pancarın içeriğinde “betasiyanin” adlı bir madde bulunuyor. Pancarın kırmızı rengi, içindeki “betasiyanin” bileşiminden gelir. Bu madde, kolon kanserinin oluşumunu engeller. 
 • İçeriğindeki “betalain” maddesi, strese bağlı ruhsal bozukluklara karşı etkilidir. 
 • Önemli bir “betanin” ve “folat” kaynağı olan pancarın, kalp-damar sağlığını etkileyen serum homosistein seviyeleri üzerinde sinerjik etkisi vardır. 
 • İçeriğinde bulunan “betanin” ve “vulgaxanthin” adlı antioksidan özellikli maddeler, kansere karşı etkilidir. 
 • Bünyesindeki “zeaxanthin” maddesi, “sarı nokta” olarak bilinen göz hastalığına karşı etkilidir. 
 • Pancar, karaciğer için ideal bir toniktir. Kanın toksinlerden temizliği için önemli bir detoksifikasyondur (toksinlerden arınma). 
 • Pancar suyu, beyin için önemli “osijenasyon” olayının gerçekleşmesine yardımcı olur. Böylece yaşlılarda bunamayı önler. 
 • Mide ve bağırsak güçlendirici özelliği olan kırmızı pancar, bağırsak faaliyetlerini düzenler ve hareketliliğini arttırır. 
 • Kabızlığa karşı iyi gelir, hazmı kolaylaştırır. 
 • Mide ağrısı ve ekşimesi gibi sorunlara karşı tüketilebilir. 
 • Kırmızı pancar suyu, havuç suyu ile eşit oranda karıştırılarak düzenli olarak tüketilirse kısa sürede kan üretimini destekleyerek, alyuvar miktarını artırır. 
 • Kırmızı pancar suyu kaynatılarak içildiğinde idrar söktürücü etkisi vardır. 
 • Her gün düzenli olarak 1 su bardağı kırmızı pancar suyu tüketildiğinde tansiyonu dengeler. 
 • Egzama, sedef ve kurdeşen gibi cilt rahatsızlıklarına karşı kullanılabilir. 
 • Karaciğer hastalıkları sonucu vücutta oluşan kaşıntıları önler. 
 • Böbrek kumu dökmeye yardımcı olur. 
 • Cildi güzelleştirir, yaşlılık etkilerinin görünmesini azaltır. 
 • Demir eksikliğinin tedavisinde etkilidir. 
 • Damarlarda toplanan kalsiyumu eriterek, vücuda dağıtılmasını sağlar. 
 • Herhangi bir çarpma veya darbe sonucu oluşan şişliklere uygulandığında şişlikleri indirir. 
 • Ilık pancar suyu, kulağa damlatıldığında kulak ağrılarını yatıştırır. 
 • Saç dökülmelerine karşı etkilidir. 
 • Maydanoz ve kereviz yaprakları ile kullanıldığında çeşitli rahatsızlıkların iyileşmesi için etkileri görülmüştür. 
 • Şeker hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır; ancak şeker oranı yüksek olduğu için diyabetlilerde tüketimi önerilmiyor. 
 • İçeriğindeki lifler, sindirim sistemi organlarının fonksiyonlarına yardımcı olur. 
 • Merkezi sinir sistemi ve kas sağlığı için önemli bir mineral olan potasyum bakımından zengin kırmızı pancar, kemiklerin korunması için de etkilidir. 

Pancar Tüketimi İçin İki Öneri

Pancar; haşlanarak, fırınlanarak, buharda pişirilerek ve çiğ olarak tüketilebilir. Kırmızı pancar tüketimi için çok sayıda tarif bulunuyor. Her maharetli elin farklı bir tüketim önerisi veya tarifi olabiliyor. Biz de pratik iki tarif paylaşalım:

 • Bir adet pancar, 1 adet havuç, 1 demet ıspanak ve 1 adet elmanın suyunu sıkın. Bir miktar zencefil ekleyin ve blenderde karıştırın. Hepsi bu kadar…
 • Haşlanmış pancarı rendeleyin, sarımsaklı yoğurtla karıştırın. Lezzeti sizi çok şaşırtacak! Afiyet olsun…

Pancarın İçeriğinde Hangi Madde, Ne Kadar Bulunur?

Bir kap (170 gram) pancarda bulunan maddeler ve miktarları şöyledir;

 • Folat: % 34 (136,0 mg)
 • Manganez: % 28 (0,55 mg)
 • Potasyum: %15 (518,50 mg)
 • Bakır: %14 (0,13 mg)
 • Lif: %14 (3,40 mg)
 • Magnezyum: % 10 (39,10 mg)
 • Fosfor: % 9 (64,60 mg)
 • Vitamin C: % 8 (6,12 mg)
 • Demir: % 7 (1,34 mg)
 • Vitamin B6: % 6 (0,11 mg)

Pancar Hakkında Bunları Da Bilmelisiniz!

 • Pancar genellikle salata, çorba ve turşulara katkı maddesi olarak eklenir. Aynı zamanda doğal renklendirici olarak kullanılır.
 • Pancarın bünyesinde bulunan önemli maddeler, uzun süreli kaynatma veya pişirme işlemlerinde büyük oranda azalır. Bu yüzde pişirme veya kaynatma işlemi en fazla 15 dakika uygulanmalıdır.
 • Pancar, su ile haşlandığında kaynatılan suyun rengi fuşya rengini alır. Bu suyun tüketilmesi sağlık için çok faydalıdır.
 • Vücudun potasyum ihtiyacı için pancar iyi bir kaynaktır. Bir adet küçük pancar tüketildiğinde yaklaşık 500 miligram potasyum alınmış olur.
 • Zayıflama diyetlerinde şeker oranı yüksek olduğu için pancar tüketimi tavsiye edilmemektedir. Şeker hastaları için de riskli bir besindir.
 • Pancar, içeriğindeki “oksalat” sebebiyle kalsiyum oluşmasına sebep olur. Bu da vücutta kalsiyum birikmesine yol açabilir. Bu sebeple böbrek taşı olanların fazla pancar tüketmemesi gerekmektedir.
 • Haşimato tiroidi ve metabolik sendrom gibi metabolik hastalıklarda pancar tüketimi tavsiye edilmiyor.
 • Pancar suyu, evde bulunması gereken en sağlıklı içeceklerden biridir. Taze bir sebze suyu olarak tüketildiğinde faydaları daha da artmaktadır.
 • Hipertansiyon hastalarının günde 1 bardak kırmızı pancar suyu içmesi tavsiye ediliyor.
 • Günlük düzenli olarak 1 bardak pancar suyu içmek gün boyu tansiyonu düzenleyerek, sinirleri yatıştırır.
 • Kırmızı pancar suyunun, yüksek miktarda ve seyreltilmeden içilmesi tavsiye edilmiyor. Bu yüzden elma, havuç gibi meyvelerin suları ile seyreltilmesi öneriliyor.
 • Yüksek miktarda seyreltilmemiş kırmızı pancar suyu karaciğere zarar verebilmektedir.
 • Ülser ve duodenum gibi rahatsızlıkları olanlara pancar önerilmiyor.

Pancar Hakkında Kısa Bilgiler

 • Pancar, “Chenopodiaceae” familyasına ait bir sebzedir. Pancar kökü, “beta vulgaris” türlerinin çeşitlerinden biridir.
 • Pancarın anavatanı; Akdeniz kıyı şeridi, Batı Anadolu, Ege denizi çevresi, Hindistan ve Orta Asya olarak kabul ediliyor.
 • Tarihte pancarın ilk izine 4000 yıl önce Akdeniz bölgesinde rastlanmaktadır.
 • M.S. 9. yüzyıldan itibaren Çin’de kullanılmaya başlanmıştır.
 • Tarih öncesi devirlerde Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa'nın kıyı kesimlerinde yabani pancar türleri yetiştirildiği tahmin ediliyor.
 • Pancar, Romalılar ve eski Yunanlılar zamanından beri kullanılan sebzelerdendir.
 • Pancar yetiştiriciliği, 16. yüzyılda düzenli olarak yapılmaya başlanmıştır.
 • Pancar, antik kültürlerde besin olarak değil tıbbi bitki olarak kullanılmıştır.
 • Antik çağlarda ateş ve kabızlık tedavisinde kullanılan pancar, Ortaçağ'da, sindirim bozukluklarında kullanılmış.
 • Türkiye’de hemen hemen bütün bölgelerde pancar yetiştirilmektedir.
 • Doğu Avrupa’da “pancar çorbası” yaygın olarak tüketilen bir gıdadır.
 • Eski Romalılar tarafından afrodizyak etkisi sebebiyle kullanılan pancar, bor da içerir. Bor, cinsel hormonların artmasına yol açar.
 • Kırmızı pancarda bulunan renk maddelerinden “betaksantin” terimi, Latince “pancar” anlamındaki “beta” ve Yunanca “sarı” anlamındaki “xanthos” sözcüklerinden türetilmiştir.
 • Pancara kırmızı rengi veren “betasiyanin” maddesi boyar bir maddedir. Kırmızı pancar tüketildiğinde idrar ve dışkı rengi, betasiyanin sebebiyle değişir.
 • “Betalain” pigmentleri, antioksidan etkili maddelerdir. Kırmızı pancarın antioksidan kapasitesi ile kırmızı pigment içeriği arasında yakın bir ilişki vardır.
 • Kırmızı pancardaki renk maddeleri, “betalain” grubunda yer alan maddelerdir. Betalain maddeleri üzerindeki etkin madde ise betanindir. Betanin, suda çözünme özelliğine sahiptir ve kırmızı doğal gıda boyası olarak kullanılmaktadır.
 • Betalainler, aynı zamanda azot içeren pigmentlerdir. Pancar kökü de betalain içerir. İşlenmiş et, dondurma, domates çorbaları, tatlılar, reçeller ve şekerlemeler gibi gıdaların renklendirilmesinde betalainler kullanılır.
 • Baharatların renklendirilmesinde pancar kullanılır. Bu yüzden genellikle “pancar kırmızı” adı verilir ve doğal bir gıda renklendiricidir.
 • Kırmızı pancar, kırmızı şarap üretiminde de kullanılmaktadır.

Источник: https://www.makaleler.com/kirmizi-pancarin-faydalari

Kırmızı Pancarın Faydaları, Zararları Nelerdir ve Nasıl Tüketilir?

Kırmızı Pancarın 5 Faydası

Kırmızı pancarın faydaları kısmına geçmeden önce kırmızı pancarın tarihini ve nerelerde üretildiğini biraz inceleyelim.

Kırmızı pancar, bildiğimiz pancar bitkisinin köküdür. Kara pancar diye de bilinen kırmızı pancarın, mordan kırmızıya dönük bir rengi vardır. Özellikle kış aylarında raflarda bolca görülen bir sebze olan kırmızı pancarın insan sağlığı açısından faydaları büyüktür.

İlk olarak Orta Çağ’ın başlarında Çin’in mutfaklarında yer almıştır. Çin kültüründe cinsellik ve afrodizyak etkisine sahip olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Orta Çağ’ın sonlarına ise zamanın hekimleri sindirim sistemi ve kanla ilgili problemlerde kırmızı pancarı kullanmıştır.

Tarihte bir çok alanda kullanılan kırmızı pancar 19. yüzyılda kadınların dudaklarını ve yanaklarını renklendirmek ve şaraba renk vermek için kullanılırdı.

İlk olarak tüketim için ekimine 1500’lü yıllarda Almanya ve İtalya’da başlanmış olup düzenli tarımına ise 16. yüzyılda başlanmıştır. Ülkemizin kıyı kesimlerinde üretimi yapılan kırmızı pancar daha çok Marmara, Ege ve kısmen Akdeniz bölgesinde üretilmektedir.

Türkiye’de genellikle turşu yapımında ve gıda boyası olarak kullanılmakta olsa da son senelerde sağlık anlamda mucizevi etkisi fark edilmiş ve bilinçli tüketimi artmıştır.

Genellikle turşusu tüketilen kırmızı pancarın, suyu da içilebilir. Pancarı en sağlıklı haliyle tüketmek ve kırmızı pancarın faydaları arttırmak için de çiğ tüketilmesi önerilmektedir. Evet, çiğ tüketmeye uygun olan bu sebze, salatalarınıza doğrayıp doğrudan tüketebileceğiniz faydalı besinler arasındadır.

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancarın faydaları listemizde belirttiğimiz tüm faydalar uzmanlar tarafından yapılan gözlemler incelenerek hazırlanmıştır.

Kırmızı Pancarın Kansere Faydaları

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, kırmızı pancarın kanser hastalığına iyi geldiği ve kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği gözlemlenmiştir.

Özellikle de son yıllarda kadınlarda yaygın olarak görülen rahim ağzı kanserini önleyici bir besin olduğu görüşleri bulunmaktadır. Erkeklerde ise prostat kanseri riskini azalttığı uzmanlar tarafından savunulan bilgiler arasındadır.

Ayrıca pancarda yer alan beta karoten akciğer kanserini önlemeye yardımcı olur.

Kırmızı Pancarın Cinsellik Üzerindeki Etkisi

Kırmızı pancarın faydaları arasında yer alan bir diğer özellik ise cinsel hayattaki ereksiyon durumuyla ilgilidir. Kırmızı pancarın içeriğinde yer alan nitrat nedeniyle doğal viagra olarak alınmaktadır.

Kan damarlarını genişletmesi ve kan dolaşımını penise kadar hızlandıran nitrik oksit miktarını arttırmaktadır. Bu özelliği sayesinde cinsel ilişki sırasında erkeklerin daha iyi ereksiyon olmasını sağlayarak daha uzun süre performans sergilemesini sağlamaktadır.

Kırmızı Pancarın Bağışıklık Sistemine Faydaları

İçerdiği zengin mineral ve vitaminler sayesinde doğal bir antibiyotik olarak nitelendirilen kırmızı pancar, hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yapılan gözlemler sonucunda, gerekli miktarda ve düzenli olarak kırmızı pancar tüketen kişilerin, vücut dirençlerinin arttığı ve daha dinç bir görünüm elde ettikleri saptanmıştır.

Kırmızı Pancarın Sindirim Sistemine Faydaları

Kırmızı pancarın faydaları arasında diyet lifleri bakımından zengin olması yer almaktadır. Lifli gıdalar da sindirim sistemine olumlu etki sağladığından, kırmızı pancar tüketmek, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların önüne geçer. Bağırsak hareketlerimiz daha düzenli olur.

Buradan yola çıkarsak da, sağlıklı bir sindirim sisteminin kilo verme üzerinde de olumlu etkiler yaratacağını söyleyebiliriz. Kırmızı pancar, kilo vermeye yardımcı, diyet yapanların da rahatlıkla tüketebileceği, besin değeri yüksek gıdalardan biridir.

Kırmızı Pancarın Kalp Sağlığına Faydaları

Kırmızı pancarın içerisinde yer alan sağlıklı bileşenler sayesinde, kalp hastalıklarını önlediği kanıtlanmış araştırmalar arasındadır.

Yararlı bileşenler içeren bu mucize sebze, damar tıkanıklığını önler, kalbe kan pompalanmasını hızlandırır, kalp sağlığını korur ve kalp krizi gibi olası kalp hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırır.

Kırmızı Pancarın Karaciğere Faydaları

İçerisinde yer alan diyet lifler ve antioksidan değerlerinin zengin olması nedeniyle kırmızı pancar, vücudumuza detoks etkisi yapar.

Bu sayede özellikle karaciğerde oluşabilecek toksinleri vücuttan hızla atmaya yardımcı olan kırmızı pancar sayesinde karaciğer sağlığımız da korunmuş olur.

Kırmızı Pancar Kansızlığa İyi Gelir

İnsan vücudunda kansızlığın en temel nedeni demir eksikliğidir. Kırmızı pancar, demir bakımından zengin bir besin olduğundan, kansızlıkla savaşan en önemli gıdalardan biridir.

Özellikle ıspanak ya da demir yönünden zengin diğer sebzelere göre, kırmızı pancarda bulunan demirin vücut tarafından daha kolay emilmesi de kansızlığı önlemesinin başlıca nedenlerinden biridir.

Tavsiye İçerik:  Beyaz Lahana

Yukarıda Saydığımız Kırmızı Pancarın Faydaları Dışındakileri de Maddeler Halinde Sıralayacak Olursak;

 • Kırmızı pancar, göz sağlığı için oldukça faydalı besinlerden biridir.
 • Vücutta oluşan iltihap, mantar gibi rahatsızlıklardan korunmada etkili bir sebzedir.
 • Özellikle spor yapan kişiler tarafından tüketilmesi önerilir çünkü spordan önce tüketildiğinde vücut gücünü arttırır.
 • Kemik sağlığı açısından da faydalı olan kırmızı pancar, kemik hastalıklarından korunmayı ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Kronik olarak hastalıklarla savaşan kişiler için özellikle tüketilmesi önerilir çünkü kırmızı pancar, içerdiği antioksidanlar sayesinde zararlı bakterilerin vücudumuzdan hızlıca atılmasını sağlar, iç organlarımızı temizleyerek hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan görevi görür.
 • Folik Asit ile B Vitamini bakımından zengin bir besin olan kırmızı pancar, anne adaylarının da tüketmesi gereken besinler arasındadır. Hamilelikte kırmızı pancarın faydaları hem annenin hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Kırmızı Pancarın Zararları Nelerdir?

Kırmızı pancarın faydaları kısmını madde madde incelemeye çalıştık. Şimdi sıra kırmızı pancarın zararları.

Diğer tüm besinler gibi kırmızı pancar da kontrollü tüketildiğinde, insan sağlığı açısından kesin kanıtlanmış bir zararı yoktur.

Aşırı tüketimi bünyelerde farklı etkilere yol açarak alerjik reaksiyonlara sebep olurken, ayrıca şeker hastalığı olan kişiler tarafından da uzman kontrolünde tüketilmesi gereken bir besindir. Kan şekerinin sağlıklı seviyede tutulması açısından, kırmızı pancar tüketiminde özellikle şeker hastalığı olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

Böbrek hastalarının da kırmızı pancar tüketiminden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiği uzmanlar tarafından yapılan uyarılar arasındadır. Bunun sebebi ise, pancarın içerisinde yer alan Oksalat‘ın böbrek taşı oluşmasına neden olabileceğidir.

Ek bir not olarak aşırı dozda pancar tüketimi dışkının renginin değişmesine de neden olabilir.

Kırmızı Pancar Kalori

100 gr baz alındında kırmızı pancar kalori ve besin değeri aşağıdaki gibidir:

 • 43 Kcal (100gr çörek otu kalori miktarı)
 • 325 mg Potasyum
 • 1,6 gr Protein
 • 16 mg Kalsiyum
 • 78 mg Sodyum
 • 10 gr Karbonhidrat
 • 2,8 gr Lif
 • 7 gr Şeker
 • 0,2 gr Yağ
 • 23 mg Magnezyum
 • 0,8 mg Demir içeren kırmızı pancar, ayrıca A, C, D, B6 ve B12 Vitaminleri bakımından da zengin bir besindir. Kırmızı Pancar bunların yanı sıra, antioksidan bakımından da zengin besinler arasındadır.

Kırmızı Pancar Nasıl Tüketilir?

Kırmızı pancar, genellikle kış aylarında pazar tezgahlarında bol bol gördüğümüz, dışı turpa benzeyen, kökleri ve yaprakları olan bir sebzedir. Besin değerinin zirve yaptığı dönemler ise Ekim ayı ve Haziran ayıdır.

Kırmızı pancarı tüketirken aşırı tüketmemeye de özen göstermelisiniz. Haftada iki kez, ana yemeklerinizin yanına garnitür olarak servis edebilir ya da pancarın doğrudan kendisinden ana yemek hazırlayabilirsiniz.

Dikkat: Önerilen miktarda tüketmek, istenilen besin değerlerinin karşılanması açısından yeterlidir. Aşırı miktarda tüketimi, kişiden kişiye farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu zaten sadece pancar için değil, her gıda için geçerli olan bir uyarıdır.

Türk mutfağında daha çok kırmızı pancar turşusu tüketiliyor olsa da, kırmızı pancar suyu da içilebilir, yaprakları da tüketilebilir, uygun besinlerle bir araya getirilerek yemek şeklinde de pişirilebilir. Bu sebeple kırmızı pancar nasıl haşlanır konusuna biraz değinelim.

Kırmızı Pancar Nasıl Haşlanır?

Kırmızı pancarın haşlanmadan önceki ve sonraki hali

Kırmızı pancarı haşlama işleminden önce mutlaka iyice yıkayın ve kabuklarını fırçalayarak güzelce temizleyin. Pancarımızı temizledikten sonra soğuk su konulmuş bir tencereye yerleştirin. Su seviyesi pancarların 1 parmak üstünde olması yeterli olacaktır.

Tencerenin içine 1 tutam tuz atın ve suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynamaya başladıktan en  fazla 15 dk sonra pancarlarınız haşlanmış olacaktır.

“Kırmızı pancarı eğer yemek şeklinde tüketecekseniz, besin değerlerinin kaybolmaması için pişirme süresine dikkat etmeli ve 15 dakikadan fazla pişirmemelisiniz.”

Ancak önerilen en sağlıklı tüketimi, çiğ olarak tüketilmesidir.

Ayrıca kırmızı pancarı salatalarınıza doğrayabilir, kahvaltıda omletinizin yanında ince dilimler halinde tüketebilirsiniz. Bunun dışında sevdiğiniz meyve ve sebzelerle karıştırarak suyunu da sıkabilirsiniz.

Pancar Yaprakları ile Hazırlanan Sağlıklı Tarif:

Yazımızın başlarında, pancarın sadece kök kısmının değil yapraklarının da tüketilmesi gerektiği, bunun sağlık açısından büyük faydaları olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle de yazımızı sonlandırırken sizlere pancar yapraklarını kullanarak hazırlayacağınız hem pratik hem de sağlıklı bir tarif verelim istedik.

Tarifimiz şöyle;

1 kg kadar pancar yapraklarını öncesinde sirkeli suda bekletip iyice tozundan arındırdıktan sonra güzelce yıkayıp, çok az zeytinyağı ve soğanla birlikte soteleyip, hazır olduktan sonra da yoğurt ekleyip tüketebilirsiniz.

Источник: https://faydalarizararlari.net/kirmizi-pancarin-faydalari/

Kırmızı pancar nasıl tüketilir? Faydaları neler? Nelere iyi gelir?

Kırmızı Pancarın 5 Faydası

Kırmızı pancar kansere karşı koruyor, kan basıncını dengeliyor. Peki kırmızı pancar nasıl tüketilir? Kırmızı pancarın faydaları nelerdir? Ne sıklıkta tüketmeliyiz? 

Kırmızı pancar tüketmek istiyor ancak nasıl hazırlayacağınızı bilmiyor musunuz? Kırmızı pancar tüketmenin en iyi yollarını sizin için derledik…

Kırmızı pancarın faydaları neler?

Diyabet hastalarının haftada 2-3 kez 1 yumru tüketmesi, hipertansiyon hastalarının da günde en fazla 1 su bardağı kadar suyunu içmesinin dozunda olacağını belirten Nur Ecem Ozman, 5 adet kırmızı pancarın faydalarını anlattı.

C vitamini, fosfat, potasyum gibi birçok vitaminler ve mineralleri içeren bu bitkinin önemli faydaları olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman; “Buna karşın hipertansiyon hastaları ‘kan basıncını dengeliyor’ diyerek aşırı tüketmekten kaçınmalı. Çünkü yaklaşık 136 gram gelen yumru bir kırmızı pancar 106 mg sodyum içeriyor. Bu da aşırı tüketiminin riskli olabileceğini gösteriyor. Yine diyabet hastaları da 136 gramlık bir pancarda 9 gram şeker bulunduğu için aşırı tüketmemelidir” diyor.

Bağışıklık sisteminin hücreleri görevlerini yerine getirebilmek için C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Enfeksiyon ve stres anlarında plazmada C vitamini konsantrasyonu hızla düşmeye başlıyor.

Kırmızı pancarın faydaları saymakla bitmiyor. Yapılan çalışmalar sonucunda, solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinin azalması ve hastalık süresinin kısa sürmesinde yeteri kadar C vitamini alımının önemine işaret ediyor.

Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Kırmızı pancar nasıl tüketilir?

Mevsiminde tüketilen kırmızı pancar oldukça faydalı. Kırmızı pancarı şu tariflerle sofranıza tüketebilirsiniz:

 • Pancar salatası
 • Pancar kavurması
 • Pancar yemeği
 • Pancar turşusu

Pancar salatası nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 2 adet pancar
 • 1 yumurta
 • 5-6 cevizin için
 • 3 yemek kaşığı kadar ufalanmış beyaz peynir
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz ve karabiber

200 dereceye ısıttığınız fırında pancarları folyoya sararak 40 dakika pişirin.

Pancar pişerken yumurta haşlayıp dilimleyin, ceviz ve beyaz peyniri doğrayın. Zeytinyağı, tuz ve karabiberi damak tadınıza göre bir kapta karıştırarak sosu hazırlayın.

Fırından alacağınız pancar kabuklarını soyun ve pancarları doğrayın, bir kaseye alarak sosla iyice karıştırın.

En üste diğer malzemeleri koyarak servis edebilirsiniz.

Kırmızı pancar nasıl tüketilir

Pancar kavurması nasıl yapılır?

Yıkadığınız pancarları tencereye alın, üzerini geçecek kadar su, daha sonra da sirke ve kıyılmış sarımsak ekleyin. Pancarlar yumuşayana kadar haşlayın. Pişip pişmediğini pancarlara bir çatal saplayarak deneyebilirsiniz.

Daha sonra suyunu süzerek soğumaya bırakın, pancarın kabuklarını soyarak küp küp doğrayın.

Başka bir tavada zeytinyağını ısıtın, soğanları renk alıncaya kadar kavurun. Daha sonra pancarı da ilave edip 2-3 dakika kavurun. Damak tadınıza göre tuz ilave edip karıştırın ve ocaktan alın.

Soğuduktan sonra sarımsaklı yoğurt ile servis yapabilirsiniz.

Pancar yemeği nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 2 adet pancar
 • 1 orta boy soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı tuz

Kırmızı pancarları yıkayarak haşlayın. Pancarlar haşlanınca (çatalla deneyebilirsiniz) biraz soğuduktan sonra kabuklarını soyun.

Başka bir tencerede zeytin yağı ile küp doğranan soğanı kavurun. Soğanlar pembeleşince pancarları ilave edin ve 2 dakika kadar kavurduktan sonra sirkeyi, limon suyunu ve tuzu ekleyip karıştırın.

Son olarak 1 çay bardağı suda 1 küp şeker eritin ve bu suyu tencereye ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte yemeği pişirin. Yemek suyunu çekene kadar pişirmeniz yeterlidir.

Kırmızı pancar turşusu nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 2 kilo kırmızı pancar
 • 5-6 diş orta boy sarımsak
 • 1.5 su bardağı (300 mL) sirke
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı tuz

Yıkadığınız pancarları düdüklü tencerede 10 dakika pişirin. Daha sonra suyunu süzerek kabuklarını soyabilirsiniz.

Pancarları ufak parçalar halinde kesin ve turşu kuracağınız, temiz kavanozlara yerleştirin. Sarımsakları havanda tuzla birlikte ezin ve kavanozlara koyun.

Pancarların haşlama suyuna 1.5 su bardağı sirke, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı da tuz ilave ederek kavanozlara dökün. Birkaç gün oda sıcaklığında beklettikten sonra pancar turşusu tüketime hazırdır.

Kırmızı pancar yaprağı yenir mi?

Evet kırmızı pancar yaprakları tüketebilirsiniz. Pancar yaprakları içerisinde, pancar sebzesinde olduğu gibi besleyici ve faydaları protein, fosfor ve çinko, B6 vitamini, magnezyum, potasyum, bakır ve manganez vardır. Kavurmasını yaparak veya yumurtayla birlikte pişirebilirsiniz.

Kırmızı Pancar

Bilişsel fonksiyonları iyileştiriyor

İlerleyen yaşla beyne giden kan akışı yavaşladığından bilişsel fonksiyonlar giderek azalıyor. Beyin hücrelerinin kanlanmasındaki azalma bunama ve Alzheimer ile ilişkilendiriliyor. Vücudumuzda nitrik oksit miktarındaki azalma beyne giden kan akışını ve beyindeki hücresel iletişimi bozabildiğinden, bu durum kronikleşirse beyin hasarı ve bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya neden oluyor.

Kırmızı pancar içeriğindeki nitratın vücutta nitrik okside dönüşmesi sayesinde beynin kanlanması ve bilişsel fonksiyonların en elverişli şekilde yürütülmesinde önemli rol oynuyor.

Kan basıncını dengeliyor

Yiyeceklerle alınan nitrat, vücutta nitrik okside indirgeniyor, nitrik oksit damarları gevşetip rahatlatıyor. Bu da kan dolaşımını iyileştirerek, kan basıncını düşürüyor. Kan basıncının yüksek seyretmesi kalp krizi, inme, kronik kalp yetmezliği ve böbrek hastalıklarına neden olabiliyor.

Hipertansiyon hastalarıyla yapılan çalışmalar, günde 1 su bardağını geçmemek şartıyla (250 ml) kırmızı pancar suyu tüketimin kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor.

Kalbi koruyor, kanserle savaşıyor

Kırmızı pancara mor rengini veren betalain aynı zamanda yüksek oranda antioksidan özellik gösteriyor. Vücudumuz her gün dışarıdan gelen ya da kendi oluşturduğu serbest radikallere yani kanserden kronik kalp yetmezliğine dek birçok hastalığa neden olabilecek zararlı maddelere maruz kalıyor.

Kırmızı pancar içeriğindeki betalainin antioksidan özellik göstermesi sayesinde bu serbest radikallerle savaşıyor ve bu özelliği sayesinde kalbi koruyor, kansere karşı savaşıyor. Ayrıca kırmızı pancarda bulunan betalain, plazmada bulunan ve kalp hastalıklarının oluşmasına neden olan homosistein düzeyini azaltarak da kalp hastalıklarına karşı koruyor.

Sindirim sistemini düzenliyor

Ozman “Orta boy bir kırmızı pancar yaklaşık 4 gram diyet posası içerir. Bu sayede bağırsaklarımızı korurken, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları önler. Ayrıca yeterli posa tüketimi kolon kanserine karşı koruyucu niteliktedir” diyor.

Gördüğünüz gibi kırmızı pancarın faydalaları saymakla bitmiyor. Bu yüzden mevsiminde yemeğini, salatasını ve turşusunu tüketmenizde fayda var.

Etiketler: KanserKırmızı pancarkırmızı pancar nasıl tüketilmeli

Источник: https://www.gidahatti.com/kirmizi-pancar-88842/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.