Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı

Kış Aylarında Saç Bakımı İçin Altın Öneriler

Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı

Havanın soğumasıyla cildin sağlıklı yapısı bozulabilir, saç dökülmeleri gibi problemler ortaya çıkabilir. Kış ayında rüzgarın, yağmurun ve karın etkisiyle cildin nem ve yağ dengesi bozulmaktadır. Bahar aylarına girildikten sonra saç bakımı faaliyetlerine başlamak gerekir. Saçın yapısına uygun bakım kürleri sayesinde saçlarınız eski sağlıklı görüntüsüne kavuşacaktır.

En sık problemlerden olan saç dökülmesi ve kepeklenme kişiyi psikolojik ve biyolojik olarak etkiler. Vücudumuzda her değişiklik bize yanlış giden bir şeyin sinyalini vermektedir. Uzun süren saç dökülmelerinde mutlaka bir dermatoloğa ya da saç uzmanına başvurmak gerekir. Vitamin eksikliği, yanlış beslenme, kullanılan ilaçlar, psikolojik problemler saçı deforme etmektedir.

Saç neden dökülür?

Saçın büyüme ve dinlenme ve dökülme evreleri vardır. Saç yaklaşık 2-7 yıl arasında büyümeye devam eder, 6 aylık bir sürede parçalanma evresi yaşarken 2 yıl sürecek bir dinlenme evresine geçer. Dinlenme süresinde yeni oluşan saç hücresi kendini güçlendirir ve diğer saç döküldüğünde daha hızlı büyümeye başlar.

Saç dökülmeleri süre ve yoğunluk durumuna göre değerlendirilir. 100-120 tel ve üzeri dökülmelerde, sadece bir bölgedeki dökülmelerde saçta farklı problemlerin varlığı değerlendirilmelidir. Erkek hormonunun daha fazla üretilmesi kadında da erkekte de saç dökülmesine neden olmaktadır. Uzun süren saç dökülmelerinde mutlaka saçın dökülme sebebi araştırılmalıdır.

Stres saç dökülmesine neden olur?

Sınav evresinde olan öğrencilerde, ergenlik döneminde, ayrılık zamanlarında saç dökülmeleri sıkça görülebilir. Stres tüm vücudun dengesini değiştiren, sürekli kortizol salgılanmasına neden olan bir ruh halidir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan stres birçok hastalığa açık olunmasına neden olur. Bunlardan biri de saçın kırılması, dökülmesi, kepeklenmesidir.

Saç bakımı kürlerini uyguladığınızda dışarıdan büyük bir destek sağlamış olursunuz ancak yoğun saç dökülmeleriniz varsa bunun derin araştırılması önemlidir. Stresle birleşen kötü hava koşulları saçınızı iyice zayıflatır, kıl köklerinin sağlığını etkilediğinden cansız ve mat hale gelmesine neden olur.

Saçtaki kepek neden oluşur?

Kepeğin en önemli sebebi, ölü derilerin nemsizlikle birlikte dökülmesidir. Banyo yapar yapmaz saçını havasız bırakan tesettürlü bayanlar kepek problemini oldukça sık yaşarlar.

Cildimizde olduğu gibi saç diplerinde de kalınlaşmış ölü der tabakası bulunur. Havalar soğuduğunda cilt nemini ve yağını kaybederek ölü derileri atmaya başlar.

Bazen masum gibi gözüken saç kepeğinin altında farklı cilt problemleri gerçekleşebilir, dikkatli gözlenmesi gerekir.

Saç kepeklerinin oluşma sebebi hormon dengesindeki bozulmalar, stres, alerjiler, karaciğerde problemler, sindirim ve boşaltım sistemindeki aksaklıklar, mineral ve vitamin eksikliği, uykusuzluk ve yorgunluk olabilir. Aşağıdaki bakım kürlerini yaptığınıza rağmen saç kepek problemi devam ederse içeriden tedavi yöntemine başlamanız gerekebilir.

Saç bakımı öncesi yapılması gerekenler

Saç bakımı yapmadan önce yapılması gereken ön hazırlıklarınız vardır. İlk önce saçınızın kırıklarını aldırmalı, bakım öncesinde saçınızı boyatmamalısınız. Saçınızın dökülmesini azaltmak için bir süre şekillendiricilerden uzak durmalısınız. Saçınızı yaşken değil, hafif nemliyken taramalı, tarağınızı kaliteli seçmelisiniz.

Sürekli saçınızı bağlayan, ören biriyseniz bir süre saçınızı rahat bırakmanız gerekiyor. Saç da tıpkı diğer hücreler gibi nefes almak zorunda ve belirli neme sahip olma zorundadır. Saçınız sürtünmeyle zarar gördüğünde çok sert yastıklar kullanmamalı, ser havluyla saçınızı kurulamamalısınız. Saç diplerinin kan akışını hızlandırmak kullanılan masaj aletleriyle saçınıza uygulayabilirsiniz.

Saç bakımı için elma sirkesi

Elma sirkesinin birçok faydalı asite sahip olması, onu doğal bir mikrop kırıcı haline getirir. Saç derinizde bakteriden oluşan rahatsızlıkları elma sirkesi mucizesiyle çözebilirsiniz.

Banyo yapmadan 2 saat önce, bir çay bardağını içine bir çay kaşığı elma sirkesini eklemeli ve saç diplerine masajla uygulamalısınız.

Eğer elma sirkesinin kokusundan rahatsız olmayacaksınız sirkeli suyu durulama suyunuz olarak kullanabilir, tüm vücuttaki olumsuz enerjiyi atabilirsiniz.

Elma sirkeli su uygulaması yaptıktan sonra saç diplerini besleyen bal kürünü uygulayabilirsiniz. Bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı balı biraz ılık su ekleyerek seyretin. Ardından sadece saç diplerine karışımı sürün. Parmaklarınızla saç diplerinizi çok yumuşak hareketlerle harekete geçirin. 1,5-2 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Yumurta ve fındık yağı mucizesi

Saç bakımı kürleri arasında bulunan yumurta ve fındık yağı, saçın nemini arttırır ve protein içeriğiyle saçı güçlendirir. Yağlı bir cilde sahipseniz yumurtanın sadece ak kısmından yararlanın.

Saçınız kuruysa yumurtanın tamamını kürünüzde kullanabilirsiniz. Yumurta ve birkaç damla fındık yağı saç diplerindeki bakterileri öldürür, ölü derileri temizler.

Fındık yağının E vitamini taşıması saç nemini yerine getirecektir.

Yumurtayla yapabileceğiniz diğer kür zeytinyağı ve balın katkısıyla gerçekleşir. Bir buçuk tatlı kaşığı balın içine bir çay bardağı zeytinyağı ve bir yumurta eklenerek karıştırılır.

Ardından saç diplerinden saç uçlarına doğru uygulama yapılır. İki haftada bir yapacağınız saç bakımı, saçlarınızı kısa sürede canlandırır, saç dökülmesini azaltır.

Bu kür sonrasında yapacağınız elma sirkesi bakımı da saç sağlığını desteklemektedir.

Hint yağı saçı besler

Senelerdir birçok uygarlıkta saç ve kirpik çıkarmak için kullanılan hint yağı, saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini en aza indirir. Hint yağının yanına ekleyeceğiniz birkaç faydalı madde sayesinde saç kepeği, saç dökülmesi ve saç kaşınmasından kurtulabilirsiniz.

Hardal, kan dolaşımını hızlandırdığı için pasif halde olan kıl köklerini uyandırır ve saç uzaması daha kısa sürede gerçekleşir. Yaptığınız saç bakımı, saç diplerine yapılmalı ve 1 saat saçta bekletilmelidir.

Bu kürün tekrarlanma aralığı haftada bir olabilir, çok fazla saç dökülmeniz varsa üç günde bir kürü tekrarlamanız gerekir.

Hint yağı, biberiye yağı, zeytinyağı, jojoba yağı, limon yağı gibi yağları aynı oranda karıştırın ve bu yağ karışımını, her banyoya girmeden 1 saat önce saçınıza masajla tatbik edin.

Masaj yaparken parmaklarınızın tırnak kısmını değil, etli kısmını kullanmaya özen gösterin, tırnaklarınızın arasında kalmış bir bakteri bu yolla yayılabilir ya da saçınızdaki bir mikrop tırnak diplerinizden farklı bölgelere geçebilir.

Saçınıza yağlarla masaj yaptıktan sonra 5 dakika güneşte beklerseniz, yağlar ısınacak ve dada çabuk derinizden emilecektir.

Saçlarınızdaki yoğurt mucizesi

Yoğurdu cilt bakımında sık sık kullanırız, saç sağlığında da yoğurdun gücü yadsınamaz. Protein, kalsiyum ve yağ içerikli yapısı saçın kepeklerini yok eder.

Ayrıca saç diplerinin nemlenmesini sağlayarak saçın kolay uzamasını, zayıf tüylerin güçlenmesini sağlar.

Saç bakımı kürlerinde yoğurdu tek olarak kullanabileceğiniz gibi limon suyu, zeytinyağı, zencefil, hardal, tarçın gibi malzemelerle kullanarak daha güçlü sonuçlar alabilirsiniz.

Yoğurdu oda sıcaklığında bekletin, sonrasında saç diplerine alından enseye doğru uygulayın. 5-10 dakika bekledikten sonra saçınıza masaj uygulamaya başlayın. Yoğurdun yağı kepekleri bitirir, protein yapısı saç kökünün gelişimini destekler. Eğer saçınız yağlıysa yoğurt maskesinin içine birkaç damla elma sirkesi ya da limon suyu ekleyebilirsiniz.

Mayonezi saçınıza dökün

Patates kızartmasını neşelendiren, tosta tadını veren mayonezin cilde olan yararlarını saymakla bitmez. İçinde bulunan yumurta yağ ikilisi, kuru cilt yapısını yağlandırırken nemlendirir.

Ciltte canlılık ve sağlıklı bir görünüm oluşturan mayonezle etkili bir saç bakımı maskesi yapabilirsiniz.

Mayonezin ılık olması ve masajla uygulanması gerekir, mayonezden bir yemek kaşığı kullanmanız yeterli olacaktır.

Koyu renkte bir saçınız varsa mayonezin içine biraz kakao yapı ya da kakao ekleyin. Bu sayede saç köklerini beslerken fazla yağların atılmasını sağlarsınız.

Saç bakımı yaparken saç köklerinizin hassasiyetini göz önünde bulundurmalısınız, çok sert masajlar saç köklerine yarar değil zarar verebilir.

Derinizi bir cam olarak düşünün ve onu çizmeyecek oranda baskı yapmayı deneyin.

Saç bakımı için diğer tavsiyeler

Saç yapısını birçok kimyasal uygulama bozduğu iş yapacağınız ilk iş şampuanınızı gözden geçirmeniz olmalı. Çok fazla kimyasal içermeyen, besleyici bitki özleriyle zenginleştirilmiş, organik şampuanları tercih etmelisiniz.

Dilerseniz biraz araştırarak kendi şampuanınızı da yapabilirsiniz. Saç bakımı yanında, saçınızın çok maruz kaldığı kimyasalları azaltmanız da gereklidir.

Saç kurutma makinenizi saç diplerine çok yaklaştırmamalısınız, dereceli düzleştiricileri tercih etmelisiniz.

Yapacağınız sarımsak yağını saçınız dökülse de dökülmese de genel saç sağlığı için kullanabilirsiniz. Küçük bir kavanozun içine zeytinyağı koyun, içine 10 diş kadar sarımsak rendeleyin. Kavanozun ağzını kapatarak 15-20 gün bekletin.

Güneş görmeyen alanda beklettiğiniz karışımı şampuanlarınızın içine ekleyebilir, direkt saçınıza maske olarak uygulayabilirsiniz. Saç bakımı için son tavsiye argan yağıdır, at şampuanının da saçları uzattığı da dillendirilir.

Siz de bakım kürlerinden dilediğinizi deneyebilir, saçınızdaki farkı gözlemleyebilirsiniz.

Источник: //www.ipuclarim.com/kis-aylarinda-sac-bakimi-icin-altin-oneriler/

Kış aylarında cilt bakımı için faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı

Hava sıcaklıklarının yurt genelinde düşük seyrettiği şu günlerde kış için hazırlıklarımız hız kazandı. Kendimizi kışa ne kadar iyi hazırlarsak, sağlığımızı ve iş performansımızı o kadar iyi koruyabiliriz.

Kışın gelişinden en fazla etkilenen organlarımızdan biri olan cildimiz, gereken özeni göstermediğimizde pek çok sorunla karşılaşmakta ve yaşam kalitemizi olumsuz etkilemekte.

Peki kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılmalı? Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, kış aylarında cilt bakımı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kış aylarında cildimizde ne gibi değişiklikler ortaya çıkıyor?

Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları nedeniyle vücudumuz, kan dolaşımını azaltır, yağ ve ter bezlerimizin çalışmasını yavaşlatır.

Kan dolaşımı yavaşladığı için cildimizin ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer besleyici maddeleri alması zorlaşır. Buna bağlı olarak gelişen cilt kuruluğu, kış aylarında en sık karşılaşılan cilt sorunlarından biridir.

Ciltte oluşan yüksek miktarda yağ ve nem kaybı, cildin canlı ve parlak görüntüsünü kaybetmesine yol açar, cilt hassasiyetlerinin oluşmasına neden olur.

Kış aylarında cilt bakımınızı ihmal etmemelisiniz.
Kış aylarında cilt kuruluğu, özellikle de tüm günü ofiste geçen beyaz yakalılar için büyük bir sorun haline gelmekte.

Üstelik, ofiste klima ve kombinin gereğinden fazla kullanılması nedeniyle oluşan yüksek sıcaklık, cilt kuruluğunu daha da arttırır ve kuru cilde sahip beyaz yakalıların ciltleri pul pul dökülmeye başlar.

Bu durumu gizlemek adına fondöten kullanmanın hiçbir faydası olmayacağı gibi, fazla miktarda kullanılan fondöten nedeniyle kapanan gözenekler cildin nefes almasını daha da zorlaştırır.

Kış aylarında gelişen cilt hassasiyetlerine bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı ve kızarıklıklar, cilde yapılan yanlış müdahaleler nedeniyle cildin lipid tabakasını, yani doğal nemin tutulduğu yağ asitleri kompeksinden oluşan koruyucu tabakasını daha fazla aşındırır. Bu aşınma nedeniyle ciltte akne, sebore, milium kistler ve bazı mantar hastalıkları hızla yayılabilir. Ciltte oluşan çatlamalar ve pullanmalar, cildin enfeksiyonlara daha kolay yakalanmasına yol açar, yaşlanma belirtilerini açığa çıkartır.

Kış aylarında cilt kuruluğu daha sık görülür.

Kış aylarında cilt bakımı nasıl yapılır?

Kış aylarında cildimizde oluşan değişimler, cildimizin türüyle yakından ilişkili. Nitekim yağlı ciltler daha az yağlanır, normal ciltlerde kuruluk artar, kuru ciltlerde ise bazı cilt hassasiyetleri gelişir.

Buna bağlı olarak, kış aylarında cilt bakımı konusunda cilt türlerine uygun önlemleri almak gerekir. Aynı şekilde, yaz aylarında cilt bakımı için kullanılan ürünleri kış aylarında kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Çünkü, yaz ve kış dönemi için ayrı ayrı üretilen cilt bakım ürünlerinin yağ ve nem oranları ile besleyici değerleri birbirinden farklı olduğu için etkileri de farklıdır. 

Kış aylarında cilt bakımı konusunu ele aldığımız yazımızın bu kısmında, cilt türlerine göre kış aylarında cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğine kısaca temas edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle vurgulamak istiyoruz.

Burada paylaşacağımız bilgiler cilt bakımı konusunda yalnızca genel bilgi niteliğindedir. Herhangi bir cilt hastalığınız veya cilt hassasiyetiniz varsa, bu bilgileri kullanmadan önce bir dermatologa danışmanızda yarar var.

Cildiniz için en doğru uygulamayı dermatologunuzdan öğrenebilirsiniz.

Cilt bakımınızı yapmadan önce cildinizi çok iyi tanımalısınız.

Kuru Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Kuru bir cilde sahipseniz, kış aylarında cilt bakımı konusuna çok dikkat etmeniz gerekir. Cilt temizliği için sabun bileşenleri içermeyen losyonları ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Kuru ciltlerin bakımında kullanılan sert sabunlar ve pH değeri yüksek dermokozmetik ürünler cilt kuruluğunun artmasına yol açıyor.

Aynı şekilde, alkol içeren tonikleri kullanmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü bu tonikler kuru ciltlerde koruyucu tabakanın zarar görmesine yol açıyor ve kuruluğu arttırdığı gibi, kaşıntı ve iltihaplara da zemin hazırlayabiliyor.

Cildinizde kuruluk miktarı artıp cildiniz pul pul dökülmeye başlamışsa, bunu fondötenle kapatmaya çalışmak yerine cilt bakımıyla çözmeye çalışmalısınız.

Kış aylarında cilt bakımı sırasında cildinizi beslemek için uygun bir gece kremi kullanabilir, yeşil çay gibi bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Göz çevreniz için özel serum ampul gibi hafif formdaki dermokozmetik ürünleri tercih edebilirsiniz.

Cildinizin kurumasını önlemek için nemlendirici krem veya jelleri tercih edebilirsiniz. Fakat cildinizin türüne uygun nemlendirici seçmeniz çok önemli. Cildinizi nemlendirmek adına fazla miktarda yağa maruz bırakırsanız, gözeneklerin tıkanması sonucu pek çok cilt sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Ayaklarınızı nemlendirmek içinse gliserin içeren ve pH değeri yüksek olmayan bir losyon iyi bir seçim olabilir.

Cildinize uygulayacağınız dermokozmetik ürünlerin bileşimine dikkat etmelisiniz.

Yağlı Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Yağlı ciltler, soğuğa genel olarak daha dayanıklıdır. Fakat, yağlı ciltlerde nem dengesini sağlamak oldukça zordur. Eğer yağlı bir cildiniz varsa, kış aylarında cilt bakımı için yağ bazlı değil, su bazlı nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

Nemlendiriciyi dışarıya çıkmadan önce değil, yatmadan önce uygulamanız daha etkin sonuçlar verecektir. Ayrıca, dışarıda hava soğukken banyoda uzun süre kalmamaya dikkat etmelisiniz. Yağlı ciltlerin 15-20 dakikadan uzun süren banyoları, ciltlerindeki koruyucu tabakanın aşınmasına yol açmakta.

Bu nedenle, banyonuzu fazla sıcak suyla yapmamaya dikkat etmeli ve kısa tutmaya çalışmalısınız.

Yağlı ciltlerin kış aylarında cilt bakımı konusunda dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da cilt temizliğinin ardından cildi iyice kurulamaktır. Yağlı ciltlerde ıslak kalan yüzeylerde başta cilt kuruluğu olmak üzere pek çok cilt rahatsızlığı kolay ve hızlı bir şekilde gelişebilmekte.

Aynı şekilde, cildinize herhangi bir uygulama yapmadan önce tüm su kalıntılarını temizlemelisiniz. Aksi durumda yaptığınız uygulamadan etkin bir sonuç alamayabilirsiniz.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra su kalıntılarından tümüyle kurtulmak için kağıt havlu veya temizleme pamuğu kullanmak doğru bir seçim olacaktır.

Cildinizi iyice kurulamadan herhangi bir uygulama yapmamalısınız.

Normal Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Cilt türünüz normalse, yağ salgınız ve gözenek genişliğiniz normal düzeyde demektir. Normal ciltlerde siyah nokta, sivilce ve kızarıklık gibi cilt hassasiyetleri çok seyrek görülür. Fakat, yaz döneminde normal ciltlerde yağ miktarı artarken, soğuk havalarda cilt kuruluğu artma eğilimi gösterir.

Dolayısıyla, normal ciltlerde de kış aylarında nem dengesini korumak gerekir. Eğer normal bir cilde sahipseniz, cildinizi temizlerken önce sıcağa yakın ılık su kullanabilir, cildinizi duruladıktan sonra soğuğa yakın su kullanabilirsiniz.

Bu şekilde cildinizdeki kan dolaşımını hızlandırıp cildinize daha fazla miktarda vitamin, mineral, antioksidan ve diğer besleyici maddelerin taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında normal ciltlere uygulanacak nemlendiricilerde bitkisel protein ve peptid düzeyinin yüksek olması tercih edilebilir. Cildin havayla temas eden yüz ve el gibi açık bölgelerinde kuruma ve kızarıklık miktarı fazla olacağı için bitkisel protein ve peptide ihtiyacı artacaktır.

El kuruluğuna karşı uygulanacak bakım kreminden sonra ellerin yaklaşık yarım saat kadar cerrah eldiveni içinde bekletilmesi gerekir. Soğuk havalarda ellerinizde çatlamalar oluşuyorsa, fazla sıcak suyla temastan kaçınmalı ve kullandığınız sabunu mutlaka değiştirmelisiniz.

Sert ve pH değeri yüksek sabunların yol açtığı çatlaklar, özellikle de bulaşık yıkarken çeşitli sağlık risklerine zemin hazırlayabilmekte.

Göz çevresinde cilt kalınlığı normalden 7 kat ince olduğu için fazla krem kullanmamalısınız.

Karma Ciltler İçin Kış Aylarında Cilt Bakımı

Karma ciltlerin temizliği de bakımı da oldukça zordur. Yüzünüzün yalnızca T bölgesi yağlı ve geri kalan kısmı kuruysa, kuru olan kısımlarda kış boyunca cilt kuruluğu yüksek seyredecek, yağlı kısımlarda ise nem dengesini korumak zorlaşacaktır.

Karma ciltler için kış aylarında cilt bakımı konusunda en doğru yol, cildi yağlandırmadan nemlendirip besleyen ürünler kullanmaktır.

Nemlendirici için yağ bazlı ürünleri tercih ederseniz, cildinizi nemlendirmek yerine yağ miktarını arttırır ve cildinizde oluşan parlamayı kapatmakta zorlanabilirsiniz.

Su bazlı nemlendiricilerin yanı sıra su bazlı cilt temizleyiciler ve maskeler de karma ciltlerin bakımında ilk sırada değerlendirilebilecek ürünler arasında yer almakta. Fakat, burun bölgenizde iyi sonuçlar veren bir bakım ürünü yanaklarınızda aynı sonuçları vermeyebilir.

Üstelik, burun bölgeniz için faydalı olan bir ürün yanak bölgenizde kırışıklıkların artmasına yol açabilir. Bu konuda dilerseniz, bir dermatologa başvurarak sizin için en iyi ürünleri önermesini isteyebilirsiniz.

Tercihiniz doğal maskelerden yanaysa, özellikle de içeriğinde bal, maden suyu ve limon bulunan maskeleri deneyebilirsiniz.

Karma cilde sahipseniz, aynı bakım ürününü cildinizin tamamına uygulamamalısınız.

Kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Kış aylarında cilt bakımı konusunu bu şekilde ele aldıktan sonra, yazımızın bu kısmında kış aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiğine de kısaca temas edeceğiz.

Nitekim, cilt bakımından etkin sonuçlar alabilmek için cilt sağlığı konusunda bazı şeylere dikkat etmemiz şart.

Cilt sağlığımıza zarar veren nedenler ortadan kalkmadıkça cilt bakımından istediğimiz sonuçları almamız mümkün değil.

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Kış aylarında cildimizin sağlıklı beslenmeye olan ihtiyacı artmakta. Günlük olarak almanız gereken vitaminleri, mineralleri, antioksidanları ve diğer besleyici maddeleri alırsanız, cilt sağlığınızı doğal yollarla koruyup güçlendirebilirsiniz.

Kış aylarında özellikle de karbonhidrat alımınızı sınırlandırmalı, cildinizde aşırı yağlanma oluşmasını engellemelisiniz. Cildinizin yağ dengesini korumak için protein ağırlıklı beslenebilir, protein için esas kaynak olarak hayvansal gıdaları tercih edebilirsiniz.

Hayvansal gıdalarda yüksek oranda bulunan demir, kan dolaşımınızı hızlandırıp cilt sağlığınızı güçlendirecektir.

Kış aylarında cilt sağlığı için ayrıca ceviz ve fındık gibi kuruyemişleri tercih edebilir, bunlara ek olarak soğan, sarımsak, lahana, roka, mercimek, greyfurt, ıspanak, portakal, turp ve pancar tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Yeterli miktarda demir alırsanız, kan dolaşımınız hızlanır ve cildiniz daha iyi beslenir. 

A, C ve E vitaminlerini ihmal etmemelisiniz. 

Cilt sağlığı konusunda A, C ve E vitaminlerinin pek çok faydası var. Nitekim A vitamini, cildin kolajen üretmesini destekleyerek kırışıklıkları azaltır, cildi gençleştirir, deri pullanması ve egzamaya iyi gelir, cilde elastikiyet kazandırır.

C vitamini, ciltte lezyon oluşumunu engeller, lekelere iyi gelir, ultraviyole ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlar. E vitamini ise cilde zarar veren serbest radikallerin dolaşımını önler, cildin daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve bariyer fonksiyonunu güçlendirir.

Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha iyi sonuçlar alabilmek için A, C ve E vitamini yönünden zengin besinlere yönelebilirsiniz.

Günlük su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Günlük su tüketimi, metabolizmamız açısından hayati bir öneme sahip. Yeterince su tüketmediğimiz zaman vücudumuzda hiçbir doku veya sistem, işlevini tam olarak yerine getirmiyor. Tükettiğimiz su miktarı, dolaşım sistemimizden sindirim sistemimize kadar tüm metabolizmamızı etkiliyor.

Vücudumuzdan toksinleri atamadığımızda, ortaya çıkan değişim ilk olarak cildimizde beliriyor. Kış aylarında cilt bakımı konusunda daha iyi sonuçlar alabilmek için günlük su tüketiminize mutlaka dikkat etmelisiniz. Günde ortalama 1.500 kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı 1.5 litreden az olmamalı.

Eğer hamileyseniz, günlük su tüketim miktarınız 2 litrenin altına inmemeli.

Su içmek cildi güzelleştirir.

Ölü hücreleri temizlemelisiniz.

Ciltte biriken ölü hücreler, gözeneklerin tıkanması nedeniyle cildinizin nefes almasını engeller ve cildinizin doğal ışıltısını kaybetmesine yol açar. Cildinizdeki ölü hücreleri temizlediğinizde, cildinizin yağ ve nem dengesini doğal yollarla korumasına büyük katkı sağlamış olursunuz.

Ölü hücreleri temizlemek için cildinize peeling uygulayabilir veya doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Fakat, kış aylarında peeling yaparken çok dikkatli olmalısınız. Özellikle de kuru ciltlerde kış aylarında peeling uyguladıktan sonra soğuk havayla temas, cilde büyük zarar vermekte.

Bu nedenle, soğuk havalarda peeling yapmamaya dikkat etmeli, peelingden hemen sonra soğuk havayla temastan kaçınmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: İpek Disk Makyaj Temizleme Pamuğu

Kış aylarında cilt bakımı konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, cilt bakımı ve temizliğinde kullanabileceğiniz İpek disk makyaj temizleme pamuğundan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Hidrofil pamuk piyasasında lider bir konuma sahip İpek Pamuk‘un en fazla tercih edilen ürünlerinden biri olan bu ürünler, disk şeklinde 70 adet hidrofil pamuktan oluşmakta.

Tümüyle pamuktan üretilen bu ürünleri kullanarak cildinizde kalıntı bırakmadan temizlik ve bakım sağlayabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Источник: //blog.ofix.com/kis-aylarinda-cilt-bakimi/

Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı

Kışın saçlar, nemi muhafaza etmekte zorlanır, kurur ki bu nedenle daha kırılgan hale gelir ve hasar görmeye başlar. Bu nedenle de soğuk havaya uygun kış saç bakımı rutini planlamak gereklidir. İşte doğal malzemeler ile evde kolayca uygulayabileceğiniz kış için saç maskesi ve kış aylarında saç bakımı önerileri, esraninportresi’nde.

Kış soğukları iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı ki bunun en net olumsuz belirtilerini kuruyan ve çatlayan dudaklarda, ellerde görmek mümkün.

Bu sebeple de zaten sizlerle daha önce kışın cilt bakımı için önerilerimizi derlediğimiz yazımızı paylaşmıştık. Cildimiz kadar net göremesek de saçlar da en az cilt kadar kış aylarının sert iklim koşullarından etkilenir.

Bu nedenle de soğuk havaya uygun kış saç bakımı rutini planlama zamanıdır.

Kışı, bir fincan sıcak kakao ile rahatça geçirmek için mükemmel olsa da, doğru önlemler alınmazsa kuru ve yağışlı havanın saçınıza zarar verebileceğini göz ardı edemezsiniz.

Çünkü bu dönemlerde saçlarınız, nemi muhafaza etmekte zorlanır, daha kırılgan hale gelir ve hasar görmeye başlar. Ayrıca kuruyan saçlarla birlikte gelen elektriklenmiş görünümü de göz ardı etmemek gerek.

Tüm bunlara rağmen bilmelisiniz ki, bunlar doğru kış saç bakım rutinine sahip olduğunuz sürece kolaylıkla önlenebilen problemlerdir. Peki kış aylarında saç bakımı nasıl olmalı?

1- Kepeklenme ve Pul Pul Dökülme için :

Kafa derisi havadaki nem eksikliği nedeniyle kış aylarında her zamankinden daha fazla kurur ve kaşınır. Bu kepek ve saç dökülmesine neden olabilen saçlı deri tahrişine neden olur. Çoğu insanın farkında olmadığı şey saçlardaki kepek sorunun doğru bakımla yönetilebilir olabileceğidir.

Tek ihtiyacınız olan şey, bir çorba kaşığı zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ve bir çay kaşığı limon suyu. Yağı, sıcak olana kadar birkaç saniye ısıtın ve sonra limon suyu ile karıştırın.

Karışım saç derinizi yakmayacak kadar soğuduktan sonra saç derinize masaj yaparak uygulayın ve 20-30 dakika bekletin.

Hafif bir şampuan ve ardından saç uçlarına saç kremi uygulayarak saçınızı temizleyebilirsiniz.

2- Elektriklenme ile Mücadele için :

Kışın en can sıkıcı şeylerinden biri de sık sık saçların elektriklenmesidir. Kazaklar, hırkalar, eldivenler saçlarınıza dokundukça saçlardaki bu elektriklenme sorunu daha rahatsız edici hale geliyor.

Bunu çözmek için öncelikle saçınızı tararken plastik saç taraklarından uzak durmanız yerine doğal kıl yapısı bulunan saç tipine uygun bir saç tarağı-fırçası seçmeniz gereklidir.

Ayrıca saçınızı koruyan ve besleyen doğal yağlarını uzaklaştırmamak adına saçlarınızı sıcak suyla değil ılık suyla yıkayın.

Saçınızı pürüzsüz bir şekilde korumak için saçlarda kalabilen nemlendirici özellikle saç kremlerini de kullanabilirsiniz. Bu ürünü seçerken ısıya karşı koruyucu özelliği olmasına da özen gösterin.

3- Cansız Saçlar için :

Kışın nem eksikliği, kafa derinizi kurutmakla kalmaz, aynı zamanda saçınızı donuk ve cansız görünmesine neden olur.

Bunu önlemek için geniş dişli ahşap tarakla saçlarınızı tarayın ve çiğ bal ile saç köklerinden uçlarına kadar tüm saça maske uygulaması yapın. Saçınızı bir duş başlığı veya havlu ile örtün ve yaklaşık 30 dakika bekletin.

Ilık su ile bolca yıkayın. Bal, nemi saçlarda hapseden ve saçın parlaklığını geri kazanmasına yardımcı olan doğal bir mucizedir.

4- Sağlıklı Saçlar için Zeytinyağı :

Saçlarınızın güçlenmesine ve beslenmesine yardımcı olan ve en kolay ulaşılabilen doğal malzemelerden biridir, zeytinyağı.

Bunun için tek yapmanız gereken, iki çay kaşığı zeytinyağını hafifçe ısıtmak ve yavaşça kafa derinize masaj yaparak uygulamak. Bu masaj, yağın köklere derinlemesine nüfuz etmesine yardımcı olur.

Ayrıca, kafa derinizin nemli kalmasını, kan dolaşımını arttırmanızı ve foliküllerin yeterince beslenmesini sağlar. Tüm bu uygulamalar aynı zamanda saç dökülmesini de önleyecektir.

Zeytinyağı, saç, cilt ve tırnak bakımı için kullanılabilecek çok faydalı bir doğal malzemedir. İşte, birbirinden farklı–> zeytinyağı ile güzellik ipuçları esraninportresi’nde.

5- Saç Kurutma Adımlarına Kışın Dikkat :

Özellikle uzun saçlarınız varsa, saçlarınızı tamamen kurutmak uzunca bir süre alabilir. Ancak yine de, tekrar ediyorum, asla saçlar çok ıslak haldeyken yüksek ısı ile kurutmaya başlamayın. Çünkü bu saç derisinde kepek, saç uçlarında kırılma ve bölünme gibi bir çok soruna neden olur.

Ayrıca hunharca havluyla saçları kurulamaya çalışmak da sürtünme nedeniyle saçlarınıza hasar verebileceğinden sakıncalıdır.

Saçınızı kurutmanın en iyi yolu, nemi hafifçe bir havluyla sıkmak ve serin ortamda bir sıcak olmayan bir derecede, saçlara çok yaklaştırmadan kurutma makinesi kullanmak olacaktır. İşleri hızlandırmak için sıcak hava kullanıyorsanız, kurutucuyu saçınızdan en az 15 santimetre uzakta tuttuğunuzdan emin olun.

6- Saç Kremi Kullanımına Dikkat :

Saçlarınız kış aylarında alabileceği tüm neme ihtiyaç duyar ve bu da saç bakımını alışkanlığınızın hayati bir parçası haline getirir. Saç yağları ve derin nemlendirici maskelerin haftada en az bir kere kullanılması, saçınızın sağlığını korumak için hayati önem taşır. Her yıkama sonrası saç kremi kullanımı önemlidir.

Saçınızı şampuanlayın ve iyice yıkayın. Tüm köpüklerin durulanması tamamlandıktan sonra saç kremi orta boylardan uçlarına kadar uygulayın.

Saçlarının en eski ve en hasarlı parçaları, uçları oldukları için uçlara konsantre olun. Kremi birkaç dakika saçta bırakın, soğuk veya ılık suyla durulayın.

Yıkama işlemini nemli halde kapatacak ve saçınızı pürüzsüz hale getirecek şekilde soğuk suyla tamamlamanız önerilir.

Son durulama adımı olarak yarı yarıya soğuk su ile karıştırılmış elma sirkesi kullanımı saçlara ekstra parlaklık da katacaktır.

Источник: //www.esraninportresi.com/guzellik/bakim/sac-bakimi/kis-aylarinda-sac-bakimi-nasil-olmali/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri
Tırnaklardaki Renk Ve Şekil Bozukluklarının Nedenleri