Kış Sakatlanmalarından Korunmanın Yolları

Spor Sakatlanmalarına Karşı Önleminizi Alın

Kış Sakatlanmalarından Korunmanın Yolları
Ortopedi ve Travmatoloji

Spor, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarındandır. Ancak bilinçsiz yapılan sporlar sakatlanmalara yol açarak yaşam kalitenizi düşürebilir. Memorial Hizmet Hastanesi Ortopedi Bölümü uzmanları, sağlıkla spor için dikkat edilmesi gereken noktalar ve spor sakatlanmalarında uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Spora yeni başlayanlar bunlara dikkat etmeli!

Spor yapanların yeterli ısınma, germe hareketlerini yapmaması, spora uygun ekipman seçilmemesi, sporun yanlış mekanda yapılması sakatlanma riskini artırmaktadır. Hangi spor yapılırsa yapılsın, öncesinde mutlaka 5-10 dakika ısınma ve germe hareketleri uygulanmalıdır.

Asla tok karnına spor yapılmamalıdır. Yapılacak spora uygun olan kıyafetler ve ayakkabılar tercih edilmelidir. Sportif aktivite sırasında terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı olacaktır. Özellikle sıcak havalarda bu durum sıklıkla görülür ve mutlaka su takviyesi gereklidir.

Bunun için spora başlamadan 15 dakika önce azar azar su ya da sportif içeceklerden alınmalı ve spor sırasında da belirli aralıklarla devam edilmelidir. Spor yaparken adalelerde meydana gelecek kramp ya da ağrı sonrası, yapılan spora o an hemen ara verilmelidir.

Dinlendikten sonra kişinin şikayetleri devam ettiği takdirde, sporun o sırada tamamen kesilmesi gerekmektedir.

Halı saha maçlarında daha seçici olun!

Halı sahada spor yapacak kişilerin öncelikle, o sahanın zemininin spor yapmaya elverişli olup olmadığına dikkat etmesi gerekmektedir. Halı sahanın direkt beton üstüne yerleştirilip yerleştirilmediği, halı liflerinin uzunluğu, üzerine dökülen kumun cinsi ve miktarı çok önemlidir.

Çoğu saha zemin şartları zaman içersinde deforme olmasına rağmen yenileme yapmadığı için sakatlıklar için ciddi risk oluşturabilmektedir. Bununla birlikte zemine uygun ayakkabı ve giysiler kullanılmalıdır.

Halı sahaya uygun giyilecek bir ayakkabı ile zeminle ayakkabı arasında kayma sağlanabilir ve buna bağlı sakatlıklar en aza indirilebilir. Bu arada dikkat edilmesi gereken bir nokta da, sahanın olası bir sakatlık anında en azından ilk müdahalenin yapılabileceği asgari ilk yardım şartlarına sahip olmasıdır.

Pek çok halı sahada sakatlık sonrası uygulanacak buz kompresi olmadığı için genellikle sakatlanan kişide daha fazla kanama olmakta ve iyileşme gecikmektedir. Yapılacak buz kompresi ve sakatlanan kısmın bandajlanması, iyileşme süresinin kısalmasına neden olacaktır.

Bu tür maçlarda sakatlık oluştuğunda, ayağınızın burkulması, dizinizin sakatlanması, ya da adalelerinizde bıçak batma tarzında yanma olması durumunda meydana gelecek ikincil bir zedelenme, ciddi sakatlanmalara yol açabilir.

Geçmeyen ağrılarda mutlaka bir ortopediste başvurulmalı

Kısa sürede iyileşebileceğiniz bir durum yerine, menisküs yırtığı, ön çapraz bağ kopması, ayak bileğinizde bağ kopuğu ya da kırık nedeni ile ameliyata kadar uzanan önemli sakatlıklar açığa çıkabilir.

Bunların oluşmaması için, herhangi bir zedelenme ya da sakatlık anında sporun bırakılması ve o bölgeye buz kompresi uygulanması gerekir. Bu uygulamaya saat başı 15-20 dakika olarak 24 saat devam etmelidir. Bu arada sakatlanan bölge bandajlanmalı ve istirahate alınmalıdır.

Bu uygulamaların sonunda şikayetler artan hızda devam ediyorsa mutlaka bir ortopediste başvurulmalıdır.

Menisküs yırtıkları tedavisi 

En sık görülen belirti ağrıdır. Ağrı eklem hattı boyunca ya da tüm dizde olabilir. Eğer yırtık menisküs kısmı çok büyükse kilitlenme olur. Dizinizi tam olarak düzeltemezsiniz. Menteşe arasına girmiş bir parça gibidir. Bir kalemi kapı menteşesine koyunca kapının tam olarak açılmaması gibi düşünün.

Yırtık menisküs çıkartılmazsa uzun süren etkileri oluşur.  Eklem yüzeyindeki kıkırdak yırtılabilir ya da zedelenir ve bu eklemi kireçlenmeye(osteoartrıtıs) götürür. Diz şişebilir, sert ve gergin hale gelebilir. Sıvı eklem içinde dolaşır ve hasta dizimde su var der. Bunlar her menisküs yırtığında aynı değildir.

Tanı hastanın hikayesi ve fizik muayene ile konulur. Muayenede ağrının yeri saptanır, dizin kilitli olup olmadığına bakılır ve Manyetik rezonans görüntüleme filmi ile kesin tanı konulur. Bu ağrısız ve radyasyonsuz bir incelemedir.

Bu muayene ve tetkikler sonrası yırtık varsa artroskopi yapılarak yırtık kısım dikilir ya da çıkartılır. Ameliyat sonrası aynı gün yürüyerek evinize dönebilir, 2-3 gün sonra işinize başlayabilirsiniz.

Bu işlemler öncesi ve sonrası ağrı ve şişliğin giderilmesi için günde 3-4 kez 10-15 dakika buz kompresi uygulanmalıdır. Aynı zamanda adalelerin zayıflamaması için derhal egzersizlere başlanmalıdır.

Spor sakatlanmalarını önlemek için;

  • Öncelikle fiziksel kondisyonumuzun yapılan spora uygun olması gerekir. Eğer bir spora başlayacaksanız yeterli oranda antrenman yapmalısınız. Seçtiğiniz spora uygun belirli aralıklarla yapılan antrenmanlar, sizi yaptığınız spora daha uygun hale getirecek ve sakatlık olasılığı da bu oranda azalacaktır.
  • Yaptığınız sporun kurallarını çok iyi bilmelisiniz. Özellikle temas sporlarında bu daha çok önem kazanır. Kurallara uyulmadan yapılan sporlarda sakatlık oranı artmaktadır. Bunun yanı sıra yaptığımız spora uygun giyinmeli ve uygun ekipman kullanmalıyız. Yaptığımız spora göre dizlerimizi, ellerimizi, gözümüzü, dişlerimizi ve başımızı koruyucu araçlar kullanmalıyız. Giydiğimiz ayakkabıların içlerindeki destekler daima gözden geçirilmeli ve mutlaka topuk rampası aşil tendonunu korumak için konulmalıdır.
  • Sakatlıkların önlenmesinde dinlenmenin ayrı bir önemi vardır. Yorgun olarak yapılan spor sonrası sakatlık oranlarında önemli derecede artma gözlemekteyiz. Aynı şekilde sporun uzun süre yapılması (tenis maçının birkaç ayrı kişi ile yapılıp 3-4 saat sürmesi, ya da arka arkaya 2 kere halı saha maçı oynamak gibi) vücudumuz için zararlı olacaktır ve sakatlığa davetiye çıkaracaktır. Vücudumuzun önce dinlenmesi gerektiğini ve daha sonra spor yapmamız gerektiğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız.
  • Yapılacak her sporun öncesinde mutlaka iyi bir ısınma ve germe yapılmalıdır. İyi ve doğru bir şekilde yapılacak ısınma ve germeler, sizi yapacağınız spora daha uygun hale getirir ve sakatlık riskini azaltır.
  • Yorgun olduğunuzda ya da ağrınız olduğunda asla spor yapmamalısınız. Ağrı size bir problem olduğunu göstermektedir. Üzerine gitmekle daha sonra ciddi sorunlar yaratacak sakatlıklarla yüz yüze kalabilirsiniz. Ne yazık ki bu gibi yanlış ayakkabı giyme, destek kullanmama ve ağrısı olmasına rağmen spora devam etme sonrası onlarca ayak, bilek, diz zedelenmeleri ve aşil tendon rüptürü görülektedir. Bunun yanında bilhassa kış mevsiminde sakatlık sonrası kayak yapmaya devam etmek dizde bağ ve menisküslerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Sağlık Rehberi Yazıları

Источник: https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/spor-sakatlanmalarina-karsi-onleminizi-alin/

Spor sakatlanmalarından korunmak için bunlara dikkat

Kış Sakatlanmalarından Korunmanın Yolları

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Akmaz, fitness, pilates, halı saha maçları gibi en çok tercih edilen sporlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi…

Koşu

En sık görülen sorunlar

Aşırı kullanım problemleri, adalede kronik yorgunluklar, kas ve tendon zorlanmaları, aşırı kullanım yaralanmaları, eklem ve bağ yaralanmaları ile menisküs lezyonları görülür. Araştırmalara göre tüm bunların nedeni; antrenman yanlışlıkları (mesafe ve temponun ani artması), anatomik faktörler ile ayakkabı ve zemin kaynaklıdır. Tedavi süreleri, sorunun durumuna göre değerlendirilir.

Ne yapmalı?

Aktiviteye başlamadan önce medikal bir kontrolün yapılması kaçınılmazdır. Bu kontrol özel bir merkezde yapılmalıdır. Buradaki amaç; genel olarak bir sporu yapmaya ya da belirli bir spor için muhtemel yasaklı durumların varlığını saptamaya yöneliktir. Bu durum EKG, kardiyak enzimler, röntgen ve hastanın muayenesiyle araştırılır.

Koşudan önce

• Soğuk havalarda koşarken uzun kollu giysinizin üzerine rüzgarlık veya yağmurluk giyin. Fermuarlı tercih edin ki, fazla ısındığınızda açıp ısınızı dengeleyebilesiniz.

• Koşularınıza mümkünse rüzgâra karşı başlayın. Gücünüz yerindeyken problem daha az olacaktır fakat aynı zamanda dönüşte önden gelen rüzgâr daha fazla üşümenize yol açacaktır.

• Karda koşarken dengeleyici kas grupları daha fazla çalışır ve bu nedenle koşu sonrası kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak daha yavaş ve kısa koşmayı deneyin.

Koşu için kesin yasaklı durumlar

· Yeni geçirilmiş miyokard enfarktüsü, tipik göğüs ağrısı.

· Doğuştan kalp hastalığı

· Kalp kasının kasılma özelliğinin azalması

· Kalp zarının iltihabi hastalığı, kalp kasının iltihabi hastalığı

· Kalp ritim ve iletim bozuklukları

Fitness

En sık görülen sorunlar

Daha çok omuz yaralanmaları, bilek burkulmaları görülebilir. Açık alanda bulunan fitness aletlerinin yanlış kullanımları ise omuz ve diz ağrılarını beraberinde getirmektedir.

Ne yapmalı?

Omuz için yapılan ağırlık çalışmalarında sorunla karşılaşmamak için teknik açıdan dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Örneğin; pull-down hareketini omuz arkasına değil, omuz önüne doğru yapmak, bench-press hareketinde dirsekleri omuz hizasının altına düşürmemek, her türlü harekette alet kolunu veya barı tutarken avuç içleri yüze bakacak şekilde hareket etmek gerekir. Oluşacak yaralanmalar ameliyat gerektirebilmektedir.

Pilates

En sık görülen sorunlar

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşan bir egzersiz programıdır.

Amaç; artan esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyondur. Pilates kaslardaki kuvveti artırırken bununla birlikte esnekliği, dengeyi ve koordinasyonu da beraberinde geliştirmektedir.

Bu denge kurulamazsa adale hastalıklarına neden olabilir.

Ne yapmalı?

Pilatese başlamadan önce bel fıtığı yönünden mutlaka durum tespiti sağlanmalıdır. Bel fıtığının düzeyine göre FTR veya beyin cerrahisi operasyonu gerekebilir ve tedavisi birkaç ay sürebilir.

Dikkat!

Bel fıtığınız varsa, Pilates sizin için uygun bir spor değildir. Bunun yerine yüzme, cerrahi gerektirmeyen bel fıtıkları için ideal bir spordur.

Egzersiz- Jimnastik

En sık görülen sorunlar

En sık görülen sorunlar El bileği yaralanmaları, el bileği menisküslezyonu, gaglion kistleri, elin sırt kısmındaki krişlerin tendinileri, distal radial fizis lezyonları, dirsek yaralanmaları ve golfçu dirseği en çok karşılaşılan durumlardır.

Ne yapmalı?

Olası sakatlanmalara karşı, öncesinde ısınma ve germe egzersizleri yapılmalı, kaslar ısıtılmalı ve esnetilmelidir. Tedavide, el bileği ateli kullanımından cerrahiye kadar uzanan bir çeşitlilik vardır. El bileği artroskopisi, el bileği üzerinden küçük iki adet delik açılarak bir tanesinden kamera, ikincisinden özel yapılmış aletlerle girilerek el bileği içyapılarının incelenmesidir.

Yüzme

En sık görülen sorunlar

Daha çok omuzla ilgili sakatlıklar, kısa zamanda ve mesafede kuvvet ihtiyacı olan sporcularda tendon kopmaları ve adale yırtıkları görülür.

Ne yapmalı?

Sakatlanma riski çok düşük ya da hiç sakatlık yaşamamış yüzücülerin, özellikle omuz örtüsü (scapular) ve rotator manşon (tendonları omuz etrafına yapışan dört kası içine alan kas grubu) güç ve kontrollerinin yüksek düzeyde olduğunu gösterir. İstirahat ve FTR ile tedavi edilebilirler. Tedavinin süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Halı saha maçları

En sık görülen sorunlar

Alt ekstremitede bacak, ayak bileği kırıkları en sık görülen sakatlıklar olarak karşımıza çıkar.

Ne yapmalı?

İyi ısınmalı, uygun zemin ve uygun ayakkabı ile oynanmalıdır. Oluşacak sakatlıklar alçı veya ameliyatla tedavi edilmektedir. Birçok spor türünde olduğu gibi, futbolda da içsel ve dışsal etmenlerin yaralanmada rolü vardır.

Zemin koşuları, koruyucu malzeme kullanımı, sporcunun kondisyon düzeyi, sporcunun eğitim düzeyi, sahanın zemini, sahanın aydınlatılması gibi birçok etmen söz konusudur.

Yaralanmanın cinsine bağlı olarak iyileşme süreleri 1 hafta ile 6 ay arasında değişmektedir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/spor_sakatlanmalarindan_korunmak_icin_bunlara_dikkat_edin.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть