Kış soğuğu cilt hastalıklarını azdırıyor

Kış soğuğu cilt hastalıklarını azdırıyor

Kış soğuğu cilt hastalıklarını azdırıyor

Kış mevsiminde havaların soğuması, rüzgar, hava kirliliği, kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirme, daha az su içilmesi ve terlemenin azalması gibi faktörler ciltte kuruluğun artmasına, bunun sonucunda da çeşitli cilt hastalıklarının gelişmesine veya alevlenmesine neden oluyor. Kış aylarında cildimizi tehdit eden bir başka etken ise stres. Güneşin kış aylarında yüzünü daha az göstermesi birçok kişide depresif duygu durumuna neden oluyor. Bu yüzden stresle tetiklenen cilt hastalıklarının da görülme sıklığı artıyor. Ciltte oluşan kızarıklık, çatlama, kaşıntı ve pullanma gibi yaşam kalitesini düşüren sorunların artmaması için bir dizi önlem almak çok önemli. Acıbadem International Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam kış mevsiminde sık görülen 5 cilt hastalığını anlattı, bu hastalıkların oluşturduğu yakınmalara karşı önerilerde

SEBOREİK EGZAMA SOĞUK SEVMEZ

Egzama; stres, gıda ve birçok çevresel faktörle tekrarlanan kronik bir hastalık.

Soğuk hava, nem kaybı, rüzgar, uzun süren sıcak suyla yapılan banyolar…  Bu etkenler en çok yüz bölgesinde; kızarıklık, kaşıntı, pullanma ile görülen ve halk arasında “yağ egzeması” olarak bilinen seboreik dermatit şikayetini artıyor.

Yakınmalar ayrıca  saçlı deri ve göğsün üst bölgesinde de çok görülüyor. Ne yapmalısınız?

 • Rüzgarlı havada dışarıda zaman geçirmemek gibi çevresel faktörlere karşı önlemler almaya özen gösterin.
 • Cildinize her gün düzenli olarak yağlı olmayan nemlendirici krem sürün.
 • Seboreik egzemaya yönelik, eczanelerden temin edilen özel krem ve şampuanları tercih edin.
 • Hekiminizle düzenli olarak iletişim kurun, çünkü krem ve şampuanların zaman zaman hekim kontrolünde değişmesi gerekebiliyor.

GRİBAL ENFEKSİYONLAR SEDEF’İ TETİKLİYOR

Sedef stresle tetiklenen kronik bir cilt hastalığı. Ayrıca  kış mevsiminde  oluşan gribal enfeksiyonlar da bu hastalığı tetikleyebiliyor. Güneşle azalan sedef hastalığı, havaların soğumasıyla birlikte şiddetini artırıyor.

Kaşıntı bazen çok şiddetli olabiliyor, genellikle diz, dirsek ve saçlı deride tutulum gelişebiliyor. Kızarıklık ve sedef rengindeki kabuklanmalar hastalığın tipik görüntüsünü oluşturuyor.

 Ne yapmalısınız?

 • Güneş ışınlarının sedef gibi cilt hastalıklarına yararlı etkisi var. Her gün 15 dakika düzenli olarak güneş ışınlarından faydalanmayı ihmal etmeyin.
 • Kapalı ortamda çalışıyorsanız öğle saatleri arasında dışarı çıkıp temiz hava ve güneşten faydalanmaya çalışın.
 • Düzenli olarak hekiminizi ziyaret edip hastalığınızın kontrol altında olmasını sağlayın.

ELLERDE KONTAKT DERMATİT RİSKİ

Havaların soğuması kontakt dermatit hastalığını da tetikleyebiliyor. Özellikle soğuktan daha çok etkilenen ellerde kuruma, çatlama ve kaşıntı şikayetleri oluyor. Ellerde oluşan bu sorunlar yaşam kalitesini  bozan önemli bir problem haline gelebiliyor. Ne yapmalısınız?

 • Dışarı çıkarken soğuktan korunmak için mutlaka eldiven giyin.
 • Ellerinizi eczaneden temin ettiğiniz zeytinyağlı veya gliserinli el sabunlarıyla yıkayın.
 • Ellerinize her su değdiğinde el kremi sürmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Bulaşık yıkarken ve iş yaparken içi pamuklu eldiven giymeyi unutmayın.
 • Hastalığın tekrar nüks etmesini önlemek için dermatoloğunuzun tedavi için verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmayı asla ihmal etmeyin.

KAŞINTIYA KARŞI NEMLENDİRİCİ

Kaşıntı toplumda bir sağlık probleminin belirtisi olarak bilinse de aslında kendisi de” tek başına bir hastalık olabiliyor” ve tüm vücutta oluşabiliyor.

  Kaşıntı hastalığının kış aylarının başlangıcında görülme sıklığı artıyor, bunun en önemli nedeni ise soğuk havanın cildimizi kurutması.

Kış aylarında ısıtıcılar nedeniyle havanın kuruması, az su içilmesi, güneş ışınlarının yeryüzüne daha az ulaşması, stres ve enfeksiyonlardaki artış, özellikle ilerleyen yaşlarda, genel bir kaşıntı şikayetine neden oluyor.

Ne yapmalısınız?

 • Sıcak suyla banyo yapmayın,
 • Hamam ve saunaya girmeyin,
 • Duştan sonra vücudunuza nemlendirici krem sürmeyi alışkanlık haline getirin,
 • Bol su içmeye özen gösterin,
 • Baharatlı yemeklerden kaçının,
 • Stresten uzak kalmaya çalışın.

DAMAR DARALMASININ SONUCU: PERNİO

Pernio soğuğa maruz kalınması sonucunda el, ayak, kulak ve burun gibi vücudun uç bölgelerindeki damarlarda daralmaya bağlı oluşan beslenme bozukluğu nedeniyle gelişiyor. Bu hastalıkta ciltte kızarıklık, kabuklanma ve yanma hissi oluşuyor.

 Ne yapmalısınız?

 • Soğuk havada sokağa çıkarken eldiven kullanmayı ve yün çorap giymeyi ihmal etmeyin.
 • Kan dolaşımını bozduğu için sıkı giysilerden kaçının.
 • Kan dolaşımını artırması nedeniyle düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin.

Источник: //www.saglikk.com/kis-sogugu-cilt-hastaliklarini-azdiriyor/

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir ve Tedavileri

Kış soğuğu cilt hastalıklarını azdırıyor

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasında  soğuk algınlığı  ve grip başı çekmektedir. Soğuk algınlığıyla grip halk arasında çoğu kez karıştırılır.

Soğuk algınlığı çeşitli virüsler tarafından oluşturulan hafif seyirli, üst solunum yolları bulgu ve belirtileriyle seyreden ve dünyada en fazla görülen hastalık tablosudur.Soğuk algınlığına yaklaşık 200 kadar virüs neden olur.

Diğer pek çok virüs başka organ ve sistemlerde infeksiyon meydana getirirken başlangıç dönemlerinde soğuk algınlığına benzer belirtilere yol açabilir.Bundan kaynaklı soğuktan kaynaklanan hastalıklar hakkında size bilgiler vermek isteriz.

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir? 

Soğuktan kaynaklanan bir çok hastalık vardır. Bu hastalıklar arasında soğuk algınlığı ve grip karıştırılmaktadır. Öksürük , kaşıntılı cilt, eklem ağrısı ve sinüzit soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasındadır.

Soğuk Algınlığı ve Grip 

Popüler inanışın aksine, soğuk algınlığı ve grip semptomları düşük sıcaklıkların  doğrudan bir sonucu değildir. Birçok birey,  bağışıklık sisteminden kaynaklanan bakteriyel veya viral kaynaklı soğuk algınlığı ve grip semptomlarından muzdariptir.

Kış aylarında, sıcaklıklar düşmeye başladığında, vücut normal vücut sıcaklığını düzenlemek için doğal olarak aşırı dozda çalışmaya başlar. Vücudunuzu vücut sıcaklığını düzenleyen vücudunuza yardımcı olacak çeşitli sıcak giysilerle kaplayarak bunu dengelemeye çalışın. Grip genellikle çevreden hava yoluyla bulaşır.

Yine de, kendinizi soğuk rüzgarlardan korumak her zaman yardımcı olur.

Öksürük

Kışın toz, kuruluk ve soğuk rüzgarlar öksürük semptomlarına katkıda bulunur. Aşırı sıcaklarda  soğuk içecek almak da boğaz enfeksiyonunu tetikler. Motor kullanırken  her zaman bir kask takın ya da tozdan korunmak için eşarp kullanın.

Kaşıntılı Cilt 

Hassas ciltli birçok insan kışın kaşıntılı hale gelir. Bununla ilgilenmenin en iyi yolu, her gece hindistan cevizi, zeytin veya badem yağı uygulamaktır. Düşük nem oranıyla soğuk hava, buna etki ettiği için önlemek adına doğal yağlar yararlıdır.

Baş Ağrısı

Soğuk rüzgarlar bazen başınıza  zarar verir. Bu nedenle, başınızı sıcak tutmak için  eşarp veya bere  ile kendinizi koruyun.

Solunum Hastalıkları

Kış mevsiminde hava molekülleri daha ince ve daha kısıtlı hale gelir. Sonuç olarak, astım veya KOAH gibi solunum rahatsızlıkları olan kişiler aşırı soğuk havalarda nefes almanın giderek zorlaştığını hissederler. Bu etkiyi etkisiz hale getirmek için, dışarı çıkarken yüz ve göğsün için sıcak tutacak giysiler giyilmelidir.

Kalp  Krizi

Birçoğumuz, kışların kalp krizlerinin başlıca mevsimlerinden biri olduğunun farkında değiliz. Sıcaklık düştükçe, damarlar daralır ve kalbin kan pompalamasını zorlaştırır. Uzmanlara  göre, 30 yaşın üzerindeki insanlar kış mevsiminde kendilerini yormaktan kaçınmalıdırlar.

Eklem  Ağrısı ve Romatizma

Kış sezonunda eklem ağrılarına bilimsel bir kanıt yoktur, ancak kışın ağrılarından muzdarip birçok insan vardır. Eklem ağrılarından kurtulmanın en yaygın yollarından biri, kendinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmaktır.

Ayrıca, bir çift kalın  giysiler yerine iki veya üç elbiseyi üst üstü olacak şekilde ince kıyafet giyin. Egzersiz yapmak,   kış zamanında tüm eklem ve kas sertliğinden kurtulmanın başka bir yoludur.

Güneşin tadını çıkarmak da eklem ağrılarından kurtulmanın harika bir yoludur.

Sinüzit 

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasında bulunmasa da sinüzit kış aylarında artmaktadır.

Burun tıkanıklığı, baş ağrıları, öksürük, burun akıntısı  gibi semptomlar kış aylarında insanların kendilerini mutsuz hissetmesini sağlar. Sinüs sorunları, evler kapalı olduğunda ve uygun havalandırma bulunmadığında ortaya çıkar.

Bu sezon sinüziteden uzak durmak için, yeterli dinlenmeye, sağlıklı beslenmeye, bol miktarda sıvı içmeye ve tozdan kaçınmaya dikkat edin.

Çocuklarda Yaygın Kış Hastalıkları 

Çocuklar son derece hassastırlar ve durumlarında fazladan dikkat edilmesi gerekir, çocuklardaki en yaygın kış sorunlarından bazıları şunlardır:

 • Bronşiyolit / RSV, solunum yolu hastalıklarına yol açan solunum yollarının bir enfeksiyondur.
 • Grip veya  soğuk algınlığı çocukları daha çok etkiler.
 • Pnömoni, bakterilerin, virüslerin veya mantarların neden olduğu akciğerlerin enfeksiyonudur. Akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanmasına neden olur ve nefes darlığına neden olan irinle doldurur. Pnömoni gerçekten ciddi olabilir.
 • Krup, çocuklarda trakea ve larinkste şişmeye neden olan ve solunum güçlüğüne neden olan  bir solunum enfeksiyondur.
 • Boğaz ağrısı, çocuklarda boğaz iltihabı ve ağrıya neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur .

Çocuklar kışlık kıyafetler giymek konusunda çok fazla rahatsızlık yaratabilirler, ancak  bu konuda aileler üstüne düşeni yapmalı ve çocuklarına dikkat etmelidir.

Yaşlılarda  Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar 

 • Sıcaklık düştüğünde, yaşlıların karşılaştığı genel sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:
 • Hipotermi – anormal veya tehli derecede düşük vücut ısısına sahip olma durumu – görülmektedir.
 • Donma, cildin veya diğer dokuların donmasıdır, kan dolaşımının zayıf olduğu insanlar için yaygındır.
 • Yüksek tansiyon, kış aylarında gerçekten yaygındır ve doğru şekilde izlenmelidir
 • Akciğer spazmı göğsünde sıkışması,   bronşiyollerin iltihabını soğuk tetikler.

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıkların Engellemesi 

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar  için ev tedavisi;  dinlenmek ve bol miktarda sıvı içmek ile başlamaktadır.

Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, boğaz pastilleri, boğaz spreyleri, öksürük damlaları ve öksürük şurupları gibi yaygın reçetesiz ilaçlar semptomları hafifletebilir, ancak soğuktan kaynaklanan hastalıkların süresi genelde  önlemez veya kısalamaz. Sıcak tuzlu su ile gargara boğaz ağrısı olan insanlara yardımcı olabilir.

Hasta olan  bebekler ve küçük çocuklar için tedavi de destekleyici olmaktadır. Dehidrasyonun önlenmesi için dinlenmeye izin vermek ve bol miktarda sıvıyı teşvik etmek özellikle önemlidir .

Burun damlaları ve ampul emme, bebeklerde nazal geçişlerden nazal mukusu temizlemek için kullanılabilir.

Asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçlar , yaş ve kilo için paket önerilerine dayanarak ağrı veya ateş için alınabilir .

C vitamini , çinko, ekinezya ve diğer bitkisel ilaçlar gibi yaygın soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için yaygın alternatif tedaviler  de kullanılabilir. Özellikle kış aylarında sıcak çorba – tavuk çorbası , mercimek – içilmelidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Hastalıklara karşı bir şifa olmasından kaynaklı C Vitamini ( Askorbik Asit ) başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Источник: //www.sanaldoctor.com/soguktan-kaynaklanan-hastaliklar/

Kışın sık görülen cilt hastalıkları

Kış soğuğu cilt hastalıklarını azdırıyor

Sıcak-soğuk deyip mevsimler dönerken vücudumuz da etkileniyor. Hastalıklar kapıyı daha çok çalıyor, biz de doktora daha sık gider oluyoruz. Özellikle kış mevsiminde enfeksiyonlar; soğuk hava, rüzgar, hava kirliliği gibi nedenlerle bizi hasta ediyor. Hava değişimi sadece solunum yollarında hastalıklara neden olmuyor.

Cilt sağlığını da tehdit ediyor. Tabii kışın kapalı ortamlarda geçirilen vaktin uzaması, daha az su içilmesi ve terlemenin azalması da cilt sağlığımıza zarar veriyor. Tüm bu faktörler ciltte kuruluğun artmasına, bunun sonucunda da çeşitli cilt hastalıklarının gelişmesine veya alevlenmesine neden oluyor.

Stres deri hastalıklarını seviyor!

Kış aylarında cildimizi tehdit eden bir başka etken ise stres! Güneşin kış aylarında yüzünü daha az göstermesi birçok kişide depresif duygu durumuna neden oluyor. Bu yüzden stresle tetiklenen cilt hastalıklarının da görülme sıklığı artıyor.

Ciltte oluşan kızarıklık, çatlama, kaşıntı ve pullanma gibi yaşam kalitesini düşüren sorunların artmaması için bir dizi önlem almak çok önemli. Acıbadem International Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr.

Hülya Sağlam, kış mevsiminde sık görülen 5 cilt hastalığını anlattı, hastalıklar hakkında önerilerde bulundu.

Seboreik egzama (dermatit)

Egzama; stres, gıda ve birçok çevresel faktörle tekrarlanan kronik bir cilt hastalığıdır.

Soğuk hava, nem kaybı, rüzgar, uzun süren sıcak suyla yapılan banyolar… Bu etkenler en çok yüz bölgesinde; kızarıklık, kaşıntı, pullanma ile görülen ve halk arasında ‘yağ egzaması’ olarak bilinen seboreik dermatit şikayetini artıyor. Yakınmalar ayrıca saçlı deri ve göğsün üst bölgesinde de çok görülüyor. 

Ne yapmalısınız?

 • Rüzgarlı havada dışarıda zaman geçirmemek gibi çevresel faktörlere karşı önlemler almaya özen gösterin.
 • Cildinize her gün düzenli olarak yağlı olmayan nemlendirici krem sürün.
 • Seboreik egzemaya yönelik, eczanelerden temin edilen özel krem ve şampuanları tercih edin.
 • Hekiminizle düzenli olarak iletişim kurun, çünkü krem ve şampuanların zaman zaman hekim kontrolünde değişmesi gerekebiliyor.

Sedef

Sedef de stresle tetiklenen kronik bir cilt hastalığı. Ayrıca kış mevsiminde oluşan gribal enfeksiyonlar da bu hastalığı tetikleyebiliyor.

Güneşle azalan sedef hastalığı, havaların soğumasıyla birlikte şiddetini artırıyor. Kaşıntı bazen çok şiddetli olabiliyor, genellikle diz, dirsek ve saçlı deride tutulum gelişebiliyor.

Kızarıklık ve sedef rengindeki kabuklanmalar hastalığın tipik görüntüsünü oluşturuyor. 

Ne yapmalısınız?

 • Güneş ışınlarının sedef gibi cilt hastalıklarına yararlı etkisi var. Her gün 15 dakika düzenli olarak güneş ışınlarından faydalanmayı ihmal etmeyin.
 • Kapalı ortamda çalışıyorsanız öğle saatleri arasında dışarı çıkıp temiz hava ve güneşten faydalanmaya çalışın.
 • Düzenli olarak hekiminizi ziyaret edip hastalığınızın kontrol altında olmasını sağlayın.

Kontakt dermatit

Havaların soğuması kontakt dermatit(egzama) hastalığını da tetikleyebiliyor. Özellikle soğuktan daha çok etkilenen ellerde kuruma, çatlama ve kaşıntı şikayetleri oluyor. Ellerde oluşan bu sorunlar yaşam kalitesini bozan önemli bir problem haline gelebiliyor.

Ne yapmalısınız?

 • Dışarı çıkarken soğuktan korunmak için mutlaka eldiven giyin.
 • Ellerinizi eczaneden temin ettiğiniz zeytinyağlı veya gliserinli el sabunlarıyla yıkayın.
 • Ellerinize her su değdiğinde el kremi sürmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Bulaşık yıkarken ve iş yaparken içi pamuklu eldiven giymeyi unutmayın.
 • Hastalığın nüksetmesini önlemek için dermatoloğunuzun tedavi için verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmayı asla ihmal etmeyin.

Kaşıntı hastalığı

Kaşıntı toplumda bir sağlık probleminin belirtisi olarak bilinse de aslında kendisi de tek başına bir hastalık olabiliyor ve tüm vücutta oluşabiliyor.

Kaşıntı hastalığının kış aylarının başlangıcında görülme sıklığı artıyor, bunun en önemli nedeni ise soğuk havanın cildimizi kurutması.

Kış aylarında ısıtıcılar nedeniyle havanın kuruması, az su içilmesi, güneş ışınlarının yeryüzüne daha az ulaşması, stres ve enfeksiyonlardaki artış, özellikle ilerleyen yaşlarda, genel bir kaşıntı şikayetine neden oluyor. 


Ne yapmalısınız?

 • Sıcak suyla banyo yapmayın.
 • Hamam ve saunaya girmeyin.
 • Duştan sonra vücudunuza nemlendirici krem sürmeyi alışkanlık haline getirin.
 • Bol su içmeye özen gösterin.
 • Baharatlı yemeklerden kaçının.
 • Stresten uzak kalmaya çalışın.

Pernio

Pernio cilt hastalığı, kışın soğuğa maruz kalınması sonucunda el, ayak, kulak ve burun gibi vücudun uç bölgelerindeki damarlarda daralmaya bağlı oluşan beslenme bozukluğu nedeniyle gelişiyor. Bu cilt hastalığında kızarıklık, kabuklanma ve yanma hissi oluşuyor. 

Ne yapmalısınız?

 • Kışın soğuk havada sokağa çıkarken eldiven kullanmayı ve yün çorap giymeyi ihmal etmeyin.
 • Kan dolaşımını bozduğu için kışın sıkı giysilerden kaçının.
 • Kan dolaşımını artırması amacıyla kış da olsa düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin.

Video: Kışın en çok görülen cilt hastalıkları

İlginizi çekebilir

5 adımda sağlıklı bir cilde kavuşun!

Kışın cildinize ışıltı getirin!

Cildiniz için 9 öneri

Cildiniz için nemli tavsiyeler

Erkeklere özel cilt bakım önerileri

Paylaş

Источник: //www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/kisin-sik-gorulen-cilt-hastaliklari

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..