Kış Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Beyin Yorgunluğu Sorununa Nasıl Çözüm Bulunur?

Kış Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Beyin yorgunluğu yaşayan kişiler öncelikli olarak yaşamlarından stresi çıkartmalıdır. Ardından yaşamlarının en doğru şekilde düzene sokmaları gerekir.

Beyin Yorgunluğu

Vücuttaki metabolizma hormon üreten hormonlar tarafından düzenlenir. Hormonların yönetimi hipotalamus tarafından kontrol edilen hipofiz bezine aittir. Hipotalamus, vücudun koruyucu bir sistemidir, sigortasıdır ve sıklıkla enerji eksikliğinden dolayı kapanır.

  Artan stres düzeyi sayesinde hormonal problemler günümüzde yaygın durumdadır. Sürekli acele ve zaman yetersizliğinden dolayı, çoğu zaman vücudumuzun sinyallerini, artan yorgunluk ve sinirlilik gibi durumlar görülmez.

Hormonal sistemdeki işlerinde ve başarısızlıklarında bir ihlal olduğunu gösterebilirler. 

Beyin yorgunluğu modern tıp için gerçek bir sorundur. Bu durumun semptomları sadece şiddetli halsizlik ve yorgunluk şeklinde meydana gelmez. Aynı zamanda diğer birçok belirtileri de içerebilir. Bunlar;

 • Kas ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı, bazı gıdalara karşı intolerans
 • Sindirim problemlerinin yaşanması
 • Boğazda ağrı oluşumları
 • Kan basıncında ve kalp hızında değişimlerin meydana gelmesi
 • ışığa ve seslere karşı artan duyarlılığı içerebilir.

Bu durumdan kurtulmak adına uzman desteğinin yanında kişilerin kendi yaşamlarını düzene sokmaları ve stresten kurtulmaları da çok önemlidir.

Saraçoğlu Kürü

 • 1 bardak taze kaynar çay
 • 10 ile 12 adet karanfil

Gün içinde taze demlenen sıcak çayın içine 10 ya da 12 adet karanfil eklenmelidir.

Bu şekilde 4 dakika kadar bekletilir ve ardından yudumlayarak içilmelidir. Beyin yorgunluğu tedavi edilmesi için şeker kullanılmamalıdır. Bu çay haftada 4 kez ve günde 2 defa içilmelidir.

Özellikle stresten kaynaklı oluşan sorunları ortadan kaldırır.

Biberiye

 • 1 tutam kuru biberiye
 • 1 bardak kaynar içme suyu

Kaynar su içinde biberiye 10 dakika demlenir. Ardından süzülen içecek gece yatmadan önce içilmelidir. Sabahları beyinde var olan yorgunluğun silinmesini sağlar. Bu sayede güne daha dinç başlanır.

Ada çayı

Bu çayın beyin için oldukça önemli koruyucu özellikleri bulunur. Bundan dolayı yemeklerde kullanılabilir. Yahut 1 yemek kaşığı ada çayı sıcak suda demlenerek çay haline getirilebilir. Gün içinde 1 bardak içilmesi yeterlidir. İçme suyu ile hazırlanmalıdır.

Elektronikten Uzak Kalma

Uykudan en az 2-3 saat önce tüm elektronik cihazları kapatılmalıdır. En azından haftada bir gün doğa ile baş başa kalınması gerekir.

Enerji Noktalarını Devreye Sokulur

Refleks terapi, yorgunluğu rahatlatmak için harika bir yoldur ve enerji hareketini geri kazandıran ünlü shiatsu masajı gerekebilir. Özellikle işten sonra yorgunluğu gidermek adına insanlara ayak masajı gibi bir amonyak masajı yardımcı olacaktır.

 En basit canlandırıcı kendi kendine masajdır. Küçük parmağın tırnak yatağının her iki tarafındaki noktaları, tırnak deliğinin yakınına her iki elle 2-3 dakika boyunca, başparmak veya işaret parmağıyla noktalara bastırarak masaj yapılabilir.

 Tercihen akupunktur elemanları ile herhangi bir anti-stres masajı yararlı olacaktır.

Vitaminler

Sürekli yorgunluk ve zayıflık hissi, özellikle vitamin A, B ve E vitaminleri, demir, iyot, çinko, selenyum ve magnezyum eksikliğiyse vitamin-mineral açlığından kaynaklanabilir. Bunun için düzenli alınmalıdır.

İnsülin 

Kandaki şeker seviyesinde keskin bir artış, aktif bir insülin üretimine neden olur. Karbonhidratlar hızla emilir ve daha sonra şeker seviyesi keskin bir şekilde düşer ve onunla birlikte insanların kuvvetleri de düşer. Bu nedenle yavaş sindirilebilir karbonhidratlar tercih edilmelidir.

Esneme

Birçok bilim insanına göre esneme, vücudun iç stresi azaltmasına ve yorgunluğunu sarsmasına yardımcı olur. Kan, oksijen akışı ve soğutucu hava, hücrelerinin performansını artırır. Esneme vücut beyin hücrelerinin kendi kendini soğutma doğal fonksiyon içerir. Düzenli şekilde uygulanması sağlık açısından da faydalı olur.

Doğru Nefes

Sıklıkla, beyin hücrelerinin oksijen eksikliğinden mustarip olması nedeniyle yorgunluk ile baş etmek mümkün değildir. Özellikle büyük mega kentlerin sakinleri için kalıcı durumdadır.  Kan damarlarının sürekli daralması ve dokuların kan akışının bozulmasından dolayı, oksijen açlık problemi ağırlaşır. 

Egzersiz

Düzenli şekilde egzersiz yorgunluk, ılımlı yük, daha az az stres hormonu salgılanmasına olanak sağlar. Beyinde yorgunluk sendromu, aktif yaşam tarzı ve fitness ile semptomların şiddetini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

 Buna ek olarak, çok sık yorgunluk ve güçsüzlük hatta tamamen sağlıklı kişilerde duygu nedeniyle netrenirovannosti kardiyovasküler sistem oluşur. Bunun için düzenli olarak haftada 3 defa egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz uygulaması sadece beyin yorgunluğu değil beden yorgunluğu ve sağlıklı yaşam içinde gereklidir.

Egzersizin yanında düzenli şekilde beslenmek ve gerekli vitaminleri almak da çok önemli bir detaydır.

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/beyin-yorgunluguna-ne-iyi-gelir.html

Vitamin Eksikliğinde Halsizlik ve Halsizliğin Tedavisi

Kış Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Halsizlik pek çok hastalığa bağlı olabildiği gibi vitamin eksikliğinde de ortaya çıkabilir. B12, C, D ve E vitaminleri halsizliğin giderilmesinde etkili olan vitaminlerdendir.

Halsizlik Tedavisi

Halsizlik fizyolojik ve psikolojik pek çok hastalığın belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle tıp dünyasında tek başına halsizlikten söz etmek mümkün değildir. Vücut içerisindeki pek çok soruna işaret ettiği gibi yine vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin eksikliği söz konusu olduğunda da halsizlik sorunu görülebilmektedir.

Halsizlik uzun süre stres altında kalma, çok çalışma ya da herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmıyorsa ve belirli zamanlarda ortaya çıkıyorsa vitamin eksikliğine bağlı olarak görülme ihtimali artabilmektedir. Bunu önlemek adına günümüzde vitamin hapları beslenmeye takviye bir çözüm olarak sunulmaktadır.

Saçlarda dökülme ve matlaşma, tırnaklarda kırılmalar, soluk cilt tonu gibi belirtilerle birlikte halsizlik görülen kişiler için doğal vitamin hapları bulunmaktadır.

Bunlar eczanelerde ve aktarlarda bulunduğu gibi vitamin ve mineral takviyesi olarak satışa sunulan yoğurt ve ya çay gibi ürünlerde tercih edilebilmektedir.

Halsizliğin ortadan kaldırılması için kullanılan bu takviyelerin yanı sıra beslenme düzeni sağlanarak daha dinç bir vücuda ve zihne kavuşmak da mümkündür. Bunun için diyetisyen hekimlerden yardım almak daha doğru olacaktır.

Halsizliğe İyi Gelen Vitaminler

Halsizlik, yorgunluk, uzun süren uykusuzluk ve vücudun gündelik hareketlerini yaparken zorlanması gibi durumlarda E, D, B12, C vitaminlerinin alınması oldukça faydalı sonuçlar vermektedir.

Ancak vitaminleri doğru bir şekilde kullanmak ve aşırıya kaçmamak gerekir.

Bununla birlikte vitaminlere ek olarak magnezyum, demir ve çinko gibi minerallerden de faydalanılması durumunda halsizlik büyük ölçüde ortadan kaldırılabilmektedir.

Halsizlik uzun süre hücrelere gerekli olan besinlerin gitmemesi ya da vücudun dinlenmemesi durumunda ortaya çıkabilmektedir. Alınan vitaminler ise vücuttaki hücrelerin yenilenmesini ve daha sağlıklı bir şekilde beslenebilmesini sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı vitaminler sağlıklı hücre yapısı ile birlikte sağlıklı ve dinç bir vücuda kavuşmayı sağlamaktadır.

Halsizliğe İyi Gelen Vitaminler

C Vitamini

Günlük beslenme tablosu içerisinde yer alması gereken en önemli vitaminlerden biri olan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmayı sağlamaktadır. Ayrıca hücrelerin sağlıklı bir şekilde çoğalmasında ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında da önemli bir payı vardır. ,

Meyve, sebze, soğan, maydanoz, limon, elma, portakal gibi pek çok besinde bulunan C vitamini halsizlik problemi olan kişilerin vücudunda bulunan protein ve karbonhidratların parçalanarak enerjiye dönüştürülmesinde etkili bir vitamindir. Enerji deposu olduğundan dolayı düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Kanserin önlenmesinde de etkili olan C vitamini vücudu halsiz bırakacak ola her türlü hastalığa karşı korunmayı sağlamaktadır.

Bununla birlikte kış mevsiminde yaşanan mevsimsel yorgunlukları, bahar aylarında yaşanan kas ağrılarını ve güneşten yeterince faydalanmanın mümkün olmadığı zamanlarda yaşanan ruhsal sorunları da C vitamini atlatmak mümkün olabilmektedir.

Bedensel ve zihinsel aktivitelerde önemli rol oynayan bu vitamini dışarıdan takviye olarak almanın yanında besinler aracılığı ile almak da mümkündür.

D Vitamini

Güneşin yeterli olmadığı kış günlerinde yaşanan halsizlikleri ve uykusuzluk gibi sorunları önlemek isteyenler tarafından alınması gereken D vitamini pek çok besin içerisinde bulunmaktadır. Kalsiyum ve fosforun emilmesin sağlayarak daha sağlıklı bir kemik yapısına kavuşmaya yardımcı olan D vitamini, güçsüz ve yorgun vücutlar için oldukça etkilidir.

Bağırsakların çalışmasını sağlayan bu vitamin aynı zamanda sindirim sistemine de katkıda bulunur ve kasların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt sorunlarını da ortadan kaldıran bu vitamin tiroid hastalarının yaşamış olduğu yorgunluk sorununa da çare olabilmektedir.

Aşırı yorgunluk hallerinde ve yoğun güç isteyen durumlarda D vitamini takviyesi alınabileceği gibi süt, yumurta, balık yağı ve balık tüketimi ile de vücuda alınabilmektedir.

B12 Vitamini

Vücuttaki halsizliğin en büyük nedenlerinden olan B12 vitamini eksikliği nedeniyle kişilerde gün boyu yorgunluk, isteksizlik, uykusuzluk, zihin yorgunluğu gibi sorunlar görülebilmektedir. Genellikle vejetaryen beslenme tarzını benimsemiş olan kişilerde yaşanan yorgunluğun en önemli nedeni B12 eksikliği olabilmektedir.

Kırmızı et, balık, tavuk, ciğer, yoğurt, peynir, yumurta gibi pek çok besinde B12 vitamini bulunmaktadır.

Zihin yorgunluğunun giderilmesinde de önemli olan bu vitaminin eksikliğinde uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, bunalımlar, kaslarda kasılmalar, kollarda ve bacaklarda görülen uyuşukluklar ve halsizlikler görülebilmektedir. Unutkanlık ve uyuşuk ruh hali de bu vitaminin eksik olması halinde ortaya çıkan durumlardandır.

Hücrelerin yenilenmesinde etkili olan bu vitamin sinir sisteminin daha güçlü olmasını sağladığı gibi çocuklarda görülen iştahsızlık ve buna bağlı halsizliklerin giderilmesinde de etkili olmaktadır.

Dinlenmekle geçmeyen halsizliklerde genellikle B12 eksikliğinden söz edilebileceği gibi bu vitaminin takviye edilmemesi durumunda ise kişilerde ilerleyen zamanlarda kansızlık ve depresyonda ortaya çıkabilmektedir.

E Vitamini

Yorgunluk sorunu olan kişilerde kullanılması gereken vitaminlerden biri olan E vitamini, hücrelerin yenilenmesini sağladığı gibi kansere karşı koruyucu bir rol üstlenmektedir.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek kişilerde görülen Alzheimer gibi rahatsızlıkları da önlemektedir.

Zihinsel sorunlar, yorgunluk, bitkinlik, cinsel isteksizlik gibi konularda E vitamini takviyesi almak gerekebilir.

Sardalye, ton balığı gibi deniz ürünlerinde, zeytinyağı, fındık yağı, yumurta, tavuk, ciğer, domates, marul, lahana, ıspanak ve patates gibi besinlerde sıkça bulunur.

Gündelik olarak düzenli beslenmeyen kişilerde E vitamini eksikliğine bağlı olarak stres ve halsizlik problemi görülebilmektedir.

Bu durumun tedavisi için günlük tüketilmesi gereken E vitamini takviye olarak hap şeklinde alınabilir.

(1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://vitamindozu.com/yorgunluk-halsizlik-icin-vitamin.html

Doğa uyandı siz hala uyuyor musunuz?

Kış Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Kışa veda edip yepyeni bir mevsime “merhaba” dediğimiz bu günlerde uyuma isteği, yorgunluk, kas krampları ve eklem ağrılarından şikâyetçi misiniz? Her üç kişiden birinde görülen bahar yorgunluğu ile mücadelede uzmanlar, gün ışığından daha çok yararlanmayı, egzersiz yapmayı ve sosyalleşmeyi öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, bahar yorgunluğu hakkında bilgiler verdi.

Mevsim dönümüyle birlikte tazelenen doğanın enerjisinin kendinize de yansımasını istediğimiz şu günlerde beklentilerin tam aksine uyuma isteği, yorgunluk, kas krampları ve eklem ağrılarının görüldüğünü ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, şunları söyledi: “Hemen hastalandığınız endişesine kapılmayın.

Tabiat uyanmıştır fakat her üç kişiden bir kişi hala mevsim dönümüne uyum sağlayamamıştır ve bahar yorgunluğu şikâyeti çeker. Bahar yorgunluğu bir hastalık değildir. Birkaç gün ile en fazla dört hafta kadar devam eder ve kendiliğinden geçer.

Bedensel ve ruhsal yorgunluğun karışımına uyku halinin eşlik etmesi şeklinde tanımlanabilen bu durum genç kadınlarda ve çocuklarda, erkekler ve yaşlılara göre daha fazla görülür.”

Bahar yorgunluğunun sebebi: Düşük miktardaki serotonin

Yapılan bir çalışmada düşük miktardaki serotonin hormonunun bahar yorgunluğuna sebep olduğunun ortaya çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, “Karanlık kış günlerinde vücudunuzun serotonin depolaması mümkün olmamış, buna karşılık uyku hormonu olan melatonin hormonunun vücudunuzdaki konsantrasyonu yükselmiştir.

Bahar aylarında daha fazla açık havada bulan kişilerin vücudunda, serotonin ve melatonin hormonu tekrar denge miktarına ulaşıncaya dek fazladan serotonin üretilir. Bunun yanı sıra kış mevsiminde vücut ısınız yaza göre bir tık daha düşüktür ve bahar aylarının gelmesi ile yeni ısıya vücudunuz hemen adapte olamaz” diye konuştu.

Bu öneriler yorgunluğunuzu azaltacak

Bahar yorgunluğuna karşı alınacak bazı tedbirlerle yeni mevsime uyumun kolaylaşabileceğini ve şikâyetlerin azaltılabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, şu tavsiyelerde bulundu:

1-En iyi terapi gün ışığıdır: Her gün, özellikle öğleden sonra gün ışığı almak biyolojik mekanizmalarınızı tekrar harekete geçirecektir.

2-Nefes egzersizleri yorgunluğu azaltır: Baharın taze havasını soluyarak yapılan nefes egzersizleri beyninize daha fazla oksijen gitmesi anlamına gelir ve bu yorgunluğu azaltır. Kapalı bir yerde çalışıyorsanız sık sık pencerenizi açın ve solunum egzersizlerini taze havayı soluyarak yapın.

3-Egzersiz yapın: Mevsimsel yorgunluğu yenmede egzersiz yapmanın özel bir önemi vardır. Her fırsatı daha fazla hareket etmek için kullanın. En basit haliyle daha fazla merdiven çıkarak, daha fazla açık havada yürüyerek vücudunuza daha fazla oksijen dolar ve dolaşım sisteminizin hızlanır.

4-Beslenmenize dikkat edin: Bahar yorgunluğuna karşı sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, fazladan mineral ve C vitamini içeren besinler tüketmek uyumunuzu kolaylaştırır. Yorgunluk çoğu zaman da düşük miktarda sıvı alımı ile ortaya çıkabildiği için, bolca su, çay ve şekersiz içecekler için.

5-Çok kısa öğle uykusu: Güç toplamak için imkânınız varsa öğlen uykusuna yatabilirsiniz fakat bunun 30 dakikayı geçmemesine dikkat edin. Aksi durumda vücudunuzda tekrar uyku hormonu olan melatoninin salınımı artar.

6-Zıt duş alın: Sabahları sıcak suyla yapılan duşun üstüne soğuk su ile yapılan sıcak-soğuk banyolar (zıt duş) size dinçlik verecektir. Zıt duşu sadece kollarınıza ve bacaklarınıza, sadece boynunuza ya da tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.

7-Arkadaşlarınızla buluşun: Doğa uyanırken siz uykuya dalmayın ve yatağın içine gizlenmeyin.

Kendinizi yorgun hissettiğiniz için erkenden yatağa girmek mevsimsel yorgunluğu yenmek için izlenecek yanlış bir yoldur. En güzeli; arkadaşlarla buluşmak, aktivitede bulunmak, konser veya sinemaya gitmektir.

Unutmayın ki hoşunuza giden aktivite ve etkinlikler tıpkı güneş ışığı gibi vücudunuzda serotonin salınımını artırır.

BAHAR YORGUNLUĞU DEYİP GEÇMEYİN! Psikolog Aycan Bulut, bahar yorg… BAHAR YORGUNLUĞU ATLATMAK İÇİN BOL SIVI TÜKETİN Dahiliye Uzmanı Dr. Sertuğ Akkor…

Bahar yorgunluğunu bu besinlerle yenin!

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili baharı zinde geçirmenizi sağlayacak besinleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Kivi

Kivi, içerdiği C vitaminiyle dikkat çeken bir meyve. Sabahları veya gün içinde tüketilen bir adet kivi enerji vererek metabolizmayı canlandırıyor.

Kışın yavaşlamış metabolizma hızlanarak bahar yorgunluğuyla daha kolay baş etmenizi sağlıyor. İçerdiği C vitamini sayesinde demir içeriği yüksek besinlerle birlikte yenildiğinde vücudun demir emilimini de artırıyor.

Örneğin; sabah kahvaltıda yumurtayla birlikte kivi tüketebilirsiniz.

Çilek

Çilek su ve lif oranı yüksek olduğu için hem tok tutuyor, hem de kan şekerini hızlı yükseltmiyor.

Aynı zamanda bahar yorgunluğunun önlenmesinde de etkili olan potasyumdan ve vücut direncinin artırılmasını sağlayan antioksidanlardan da zengin bir meyve.

Düşük kalorisi ve enerji verici etkisiyle beslenme listenizde sıklıkla yer alabilir. Günlük 1 porsiyon meyve olarak 12 adet küçük çilek tüketebilirsiniz.

Ananas

Ananas hem yorgunluğa yol açan ödemin atılmasında fayda sağlıyor, hem de diyet yapanlar için iyi bir meyve. Kalorisi az, su içeriği yüksektir. Lifli yapısından dolayı bağırsakları çalıştırıyor ve tok tutuyor. C vitamini ve lif oranı oldukça yüksek olan ananası günde 2 halkayı geçmeyecek şekilde tüketerek, gün içinde gerekli olan enerjiyi depolayabilirsiniz.

Ceviz, fındık, badem

Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili içerdikleri E vitamini, lif, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri sayesinde ceviz, fındık ve bademin yorgunluğun düşmanı olan besinler arasında yer aldıklarına işaret ederek, “Özellikle antioksidan etkisi olan E vitamini bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol üstleniyor. Günde 10 fındık veya 6-8 adet badem ya da 3 tam ceviz tüketmek, baharı enerjik geçirmeniz için çok önemli” diyor.

Yumurta

Yüksek protein kalitesi, selenyum, çinko, iyot ve demir içeriğiyle her mevsimin en değerli besinidir yumurta. İyi bir demir deposudur. Eğer demir eksikliğinin olası sonuçları olan yorgunluk, uykuya eğilim ve halsizlik gibi semptomlarınız varsa buların ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca sağladığı kas aktivasyonuyla daha enerjik hissetmenize katkıda bulunuyor. Beynin en önemli yapı malzemesi, bir tür vitamin olan ‘kolin’dir.

Günde bir veya 2 yumurta yediğinizde güne zinde başladığınız gibi, beyninizdeki kolin oranını artırarak hafıza kaybı ve erken bunama gibi sorunların gelişme riskini de düşürebilirsiniz.

Muz

Muz, potasyum kaynağı olması sayesinde kas krampları ve kas güçsüzlüğüne karşı çok etkili olmasının yanı sıra beyin hücrelerinin ölmesini engelleyebiliyor.

Düzenli olarak gün içerisinde yenildiğinde, beyinde seratonin denilen mutluluk hormonu düzeyini arttırabiliyor.

Karanlıkta salgılanan uykuya geçişi kolaylaştıran melatonin hormonunun salgısını da arttırarak kaliteli bir uyku sağlayabiliyor. Günde bir adet yerli muzu ara öğün olarak tüketebilirsiniz.

Enginar

Enginar, içerdiği A vitamini, C vitamini, niasin, potasyum ve posa sayesinde vücudu dinlendiriyor, dinçlik sağlıyor. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırıyor. Bu sayede de bahar yorgunluğuna karşı mücadele ederek, enerjik hissetmenize katkıda bulunuyor. Enginarı çiğ olarak salatalarda veya pişmiş olarak haftada 2 kez tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Semizotu

İçerdiği yüksek su oranıyla baharla birlikte artan su ihtiyacına katkı sağlıyor. Sebzeler arasında omega 3 yağ asitlerinden en zengin sebze olan semizotu, bu sayede bağışıklığın güçlendirilmesinde çok büyük önem taşıyor.

Vücudumuzda demir ve kalsiyum depolarının dolu olmasına yardım ediyor. Böylece bahar yorgunluğunu hissetmez veya çok kısa zamanda atlatabilirsiniz.

Haftada 2 kez yoğurtlu semizotu salatası yapabilir veya zeytinyağlı sebze yemeği olarak pişirebilirsiniz.

Kefir

Kefir, içerdiği probiyotik bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bahar yorgunluğunu daha kolay atlatmanızı sağlıyor.

Bilimsel araştırmalara göre probiyotik besinler, düzenleyici fonksiyonu olan T hücre yüzdesini arttırarak, mevsim geçişlerine karşı toleransı yükseltiyor.

Her gece bir bardak kefir tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Roka, tere, nane, maydanoz, reyhan gibi taze yeşillikler içerdikleri yüksek klorofil ile iyi birer antioksidanlar. Yüksek Lif oranları ile bağırsak hareketlerini artırıyorlar. C vitamini içerikleri de yüksek oluyor.

Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeleri çiğ olarak da bol bol tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz çok önemli. Potasyum ve folik asit açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler yorgunluğu önleyip, baharı enerjik geçirmenize yardımcı oluyor.

Sofranızda her öğünde koyu yeşil yapraklı sebzelere yer vermeyi ihmal etmeyin.

Bahar yorgunluğunuzu alacak 10 tavsiye

+10Sabah kalkınca çalışma ortamını, odanızı, evinizi iyi havalandırın. Oksijen sizi daha enerjik kılabilir.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/psikoloji/haber/1048353-bahar-yorgunluguna-ne-iyi-gelir

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler

Kış Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ya da ne derseniz… Günümüz dünyasında hemen herkesin şikayet ettiği başlıca sorunlardan yalnızca bir tanesidir. Yorgunluğa neden olan neredeyse sayısız sebep vardır. Bu sebepler fiziksel ve zihinsel sebepler olabilir.

Bunun dışında sebebi olmayan yorgunluklar da görülebilmektedir, bunlar genellikle zihinsel yorgunluk sebepleri olarak gösterilmektedir. Yorgunluğun fiziksel sebepleri arasında çeşitli fiziksel hastalıklar olabileceği gibi, vücuttaki kasların fazla çalışması sonucu da oluşabilmektedir.

Genellikle yoğun fiziksel aktivite sonrası görülen yorgunluk biçimidir. Yorgunluğun diğer başlıca sebepleri arasında; yoğun iş temposu içinde yeteri kadar dinlenmeye vakit ayırmamak da yer almaktadır. Yaz aylarında görülen yorgunlukların sebebi yoğun nem oranı ve sıcaklık artışları da olabilir.

Ayrıca yaz aylarında çalıştırılan klimaların bazı gazları da yorgunluk hissine neden olabilmektedir. Yorgunluğa sebep olabilecek bir diğer sebep de yeterli ve dengeli beslenmeme ve bünyenin ihtiyacı olan vitamin, minarel ve yararlı besin maddelerinin yeteri miktarda alınmaması da olabilir.

İşte bütün bu bilgilerden hareketle düzenli ve dengeli bir beslenme hem sağlıklı yaşam için faydalı olacak hem de yorgunluk belirtilerini üzerinizden atabilmenize yardımcı olabilecektir. Şimdi bütün bu bilgiler ışığında yorgunluğa iyi gelen yiyecekler konusunda bir liste sıralayalım.

Sindirimi oldukça kolay olan hayvansal bir gıda olan yoğurt, birçok hastalık ve rahatsızlığa iyi geldiği gibi yorgunluğa da oldukça iyi gelmektedir.

Özellikle kronik yorgunluk tedavisinde doktorların da tüketilmesini önerdiği yoğurt, içerdiği faydalı bakteri türleri olan bir takım probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemine oldukça katkı sağlayan bir yiyecektir.

Bu özellikleriyle yorgunluk için de oldukça işe yarayacak bir yiyecektir.

Yorgunluğun temel sebeplerinden birinin vücuttaki kasların fazla çalışması sonucu oluşan yorgunluk olduğu bilinmektedir.

Dolayısıyla kaslarımız için gerekli olan protein ve enerjiyi sağlamak için düzenli ve dengeli beslenme bir hayli önemlidir.

Bu noktada fasulye, içerdiği yüksek protein miktarı ve tirozin adı verilen maddeyi oldukça fazla ihtiva edişiyle kaslara gereken besin ve enerji akışını sağlar ve ayrıca bünyede genel bir uyanıklık sağlamaktadır.

3. Kahvaltı

Halsizlik ve yorgunluk insanı gün içinde etkileyen ve gerek iş gerek sosyal hayat performansını etkileyebilecek ve rahatsızlıklara yol açabilecek bir sorundur. Beslenme düzeni ve sağlıklı yaşam bu sorunların ortadan kalkması için çok kilit bir öneme sahiptir. Dolayısıyla güne başladığımız ilk dakikalardan itibaren yediklerimize ve içtiklerimize oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir.

Yoğun koşuşturmaca içinde pek çok insan ne yazık ki günün belkide en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamaktadır. Oysa ki kahvaltı, gün içinde mutlaka tüketilmesi gereken ve güne iyi bir başlangıç yapmak adına tüketilmesi gereken bir öğündür, dolayısıyla atlanması oldukça sakıncalıdır. Kahvaltı güne başlangıcınızı ve gününüzün başladığı gibi devam etmesi için oldukça önemlidir.

Kahvaltı, insan vücudunun gece uyku boyunca kaybettiği enerjiyi tekrar kazanarak gün içinde depolaması açısından oldukça önemlidir. Kahvaltıda mümkün mertebe peynir, zeytin ve ceviz gibi bazı kabuklu kuru yemişler düzenli olarak tüketilmelidir.

Ayrıca domates, sivri biber, zeytin yağı gibi ek besin maddeleriyle kahvaltı öğününün besleyiciliğini ve yorgunluk konusunda kahvaltının etkinliğini artırabilirsiniz.

4. Baklagiller

Baklagiller familyasına ait hemen hemen tüm sebzeler yoğun miktarda B1 ve B2 vitamini içerdiklerinden ötürü yorgunluğa çok iyi gelen yiyeceklerdendir.

Ayrıca lifli yiyecekler olduklarından dolayı diyabet konusunda da oldukça faydalı yiyeceklerdir.

Nohut, börülce, bakla, mercimek, kuru fasulye gibi baklagilleri haftada mümkün olduğunca 2 – 3 kere tüketmek, yorgunluğunuzu gidermek için bünyenizin ihtiyaç duyduğu B1, B2 ve diğer mineraller açısından oldukça faydalı olacaktır.

5. Ginseng

Ginseng, özellikle son senelerde Çin alternatif tıp yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla bizim ülkemizde de gündeme gelen bir yiyecek.

Özellikle canlandırıcı ve yenileyici özelliklerinden ötürü Uzak Asya coğrafyalarında 5000 yılı aşkın bir süredir alternatif tıbbın bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanıldığı biliniyor.

Eski Asya alternatif tıp yöntemleri arasında yaşam iksiri olarak adlandırılan ginsengin pozitif enerji ve güçlülüğü açığa çıkardığına inanılır. Ginseng fizyolojik olarak bünyede kan dolaşımını artırmakta ve çeşitli bedensel aktivitelerin gerçekleştirilmesinde ittirici gücü olan bir yiyecektir.

6. Keten tohumu

Keten bitkisi yoğun miktarda B 12 vitamini ihtiva etmektedir. B 12 vitaminin genel insan bünyesi için faydalarından başlıcaları sinir sistemini canlandırması, hafızaya sağladığı katkılar ve bağışıklık sisteminin geliştirilmesi yönünde faydalardır.

Bu vitaminin eksik olduğu durumlarda insanlarda birtakım hafıza sorunları, dikkat dağınıklıkları ve depresyon rahatsızlıkları görülebilmektedir. Keten tohumu da B 12 vitamini bakımından en zengin yiyeceklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en önemli yağ asitlerinden omega 3, omega 6 ve omega 9 adı verilen doğal yağ asitlerini de içermektedir. Bir diğer faydası da kandaki kötü yağ olarak bilinen kolesterol seviyesini uygun değerlere çektiği ve kalp sağlığı için de faydalı olduğu noktalarıdır.

Bütün bu özellikleriyle insanların yaşadığı yorgunluk, halsizlik sorunlarına sebep olan nedenlerden biri eğer bunlardan biriyse keten tohumu da yorgunluk ve halsizlik konularında oldukça yararlı bir yiyecektir.

Источник: https://evdesifa.com/yorgunluga-iyi-gelen-yiyecekler/

1. Yoğurt

Sindirimi oldukça kolay olan hayvansal bir gıda olan yoğurt, birçok hastalık ve rahatsızlığa iyi geldiği gibi yorgunluğa da oldukça iyi gelmektedir.

Özellikle kronik yorgunluk tedavisinde doktorların da tüketilmesini önerdiği yoğurt, içerdiği faydalı bakteri türleri olan bir takım probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemine oldukça katkı sağlayan bir yiyecektir.

Bu özellikleriyle yorgunluk için de oldukça işe yarayacak bir yiyecektir.

2. Fasulye

Yorgunluğun temel sebeplerinden birinin vücuttaki kasların fazla çalışması sonucu oluşan yorgunluk olduğu bilinmektedir.

Dolayısıyla kaslarımız için gerekli olan protein ve enerjiyi sağlamak için düzenli ve dengeli beslenme bir hayli önemlidir.

Bu noktada fasulye, içerdiği yüksek protein miktarı ve tirozin adı verilen maddeyi oldukça fazla ihtiva edişiyle kaslara gereken besin ve enerji akışını sağlar ve ayrıca bünyede genel bir uyanıklık sağlamaktadır.

Kansızlığa İyi Gelen Bitki & Besinler Nelerdir?

Kış Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Haber güncelleme tarihi 28.12.2018 13:23

Tıp dilinde anemi olarak adlandırılan kansızlık, alyuvar olarak adlandırılan kırmızı kan hücrelerinin kanda eksik olarak bulunmasıdır. Alyuvarlar insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kemik iliğinde üretilen alyuvarlar, içeriğindeki hemoglobin proteini sayesinde bütün vücuda oksijen taşır.

 Demir eksikliği, regl dönemi, beslenme alışkanlıkları ve kronik hastalıklar gibi birçok nedene bağlı olarak kansızlık oluşabilir. Kansızlığın temel nedenlerinden biri demir eksikliğidir. Demir eksikliği sonucunda alyuvarlar içinde yeterince hemoglobin üretilemez. Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık problemi demir eksikliği anemisi olarak adlandırılmaktadır.

Ancak demir eksikliği anemisinin de birçok nedeni bulunmaktadır.

Demir eksikliği anemisinin en yaygın nedenlerinin başında regl dönemi gelmektedir. Regl dönemini ağır ve uzun geçiren kadınların çoğunluğunda demir eksikliği anemisine rastlanılır. Ayrıca hamilelik döneminde demir eksikliği problemine sıkça rastlanılır.

Bebeğin yeterli oksijen alabilmesi ve beslenebilmesi için ekstra demire ihtiyaç vardır. Bunun sonucunda ise hamilelik döneminde demir eksikliği anemisine sıkça rastlanılır. Bu nedenle hamileler gebeliğin 20. haftasından itibaren demir takviyesi alırlar.

 Kansızlığın temel nedenlerinden bir diğeri ise vitamin eksikliğidir. B12 vitamini, folik asit ve demir yetersizliğinden kaynaklanan kansızlık probleminin tedavi edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

Ayrıca birçok kronik hastalık karşısında kansızlık problemi ortaya çıkabilir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

 • Güçsüzlük
 • Yorgunluk
 • Çabuk yorulma
 • Dikkat eksikliği
 • Üşüme
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Dilin şişmesi, kızarması, çatlaması veya kabarcık oluşması
 • İştahsızlık
 • Kabızlık
 • Nefes almada güçlük
 • Çarpıntı
 • Yutkunma zorluğu
 • Tırnak çatlakları ve tırnakların kaşık şeklini alması
 • Ağız kenarının çatlaması
 • Saç dökülmesi

Kansızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

1. Kuzu Ciğeri

Kansızlık problemine karşı tüketilmesi önerilen besinlerden biri olan kuzu ciğeri, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır.

Bol miktarda B12 vitamini içeren kuzu ciğeri, A vitamini, K vitamini, B6 vitamini gibi diğer önemli vitaminleri de içermektedir. Kuzu ciğerinin içeriğindeki önemli vitaminlerin yanı sıra çinko, bakır, manganez ve selenyum gibi önemli mineraller de bulunur.

 Uzmanlar 100 gr kuzu ciğeri tüketimi ile günlük demir ihtiyacının yarısının karşılanabileceğini belirtmektedir.

2. Kuzu Eti

Kuzu ciğeri gibi kuzu etinde de bol miktarda B12 bulunmaktadır. 100 gr kuzu eti ile günlük demir ihtiyacının %9’unu karşılayabileceğiniz gibi B12 vitamininin ise %39’unu karşılayabilirsiniz. Ancak kuzu eti yüksek miktarda doymuş yağ içermektedir. Bu nedenle kuzu eti tüketiminden önce mutkala doktorunuza danışmalı ve aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

3. Sığır Eti

İçerisinde birbirinden önemli vitamin ve minerali birlikte barındıran sığır eti, 100 gr tüketilmesi halinde günlük demir ihtiyacının %11’ini karşılamaktadır. Sığır eti, selenyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor ve çinko gibi önemli minerallerin yanı sıra B12 ve B6 gibi vitaminleri de ieçrmektedir.

4. Tavuk

Kansızlık nedenlerinin başında gelen B12 ve demir vitamini eksikliklerini tavuk tüketimi ile ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Uskumru Balığı

Ton balığı, sardalya ve somon gibi balıklar kansızlık tedavisine önemli katkılarda bulunmaktadır. Ancak uskumru balığı tüketimi ile günlük demir ihtiyacınızın 3 katı kadar fazlasını karşılayabilirsiniz.

6. Beyaz Peynir

Bol miktarda B12 vitamini içeren beyaz peynir ile kansızlık tedavisine katkı sağlayabilirsiniz.

7. Yumurta

Her gün 1 adet yumurta tüketerek B12 ve demir vitamini ihtiyacını önemli oranda karşılayabilirsiniz. 1 adet yumurta tüketimi ile B12 vitamininin %11’ini karşılarken; demir ihtiyacınızın %5’ini karşılayabilirsiniz.

8. Ispanak

Vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan ıspanak, vücut sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Gün içinde tükettiğiniz 100 gr çiğ ıspanak ile demir ihtiyacınızın %15’ini karşılayabilirsiniz.

9. Brokoli

Vitamin ve mineral deposu olarak nitelendirilen brokoli ile günlük demir ihtiyacınızın %3’ünü karşılayabilirsiniz.

10. Portakal

En çok sevilen kış meyvelerinden biri olan portakal, günlük demir ihtiyacınızın %1’ini karşılamanıza yardımcı olur.

11. Muz

Her gün 1 adet muz tüketerek günlük demir ihtiyacınızın %2’sini karşılayabilirsiniz.

Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? 

1. Isırgan Otu

Demir eksikliği anemisine karşı önerilen bitkilerin başında gelen ısırgan otu, vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir.

Isırgan otu tüketimi ile demir eksikliği anemisi tedavisine katkı sağlayabilirsiniz. Kansızlık tedavisi için özellikle tohumlarının tüketilmesi gerektiği belirtilir.

Ancak hamilelerin ve diyabet hastalarının ısırgan otu tüketiminden kaçınmaları gerektiği ifade edilmektedir. 

2. Maydanoz

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan maydanoz, kansızlık tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Uzmanlar yarım bardak maydanozda 1,89 mg demir bulunduğunu belirtmektedir. Ayrıca maydanozu salata ve yemeklerde tüketebileceğiniz gibi maydanoz suyu kürünü de önerilen şekilde tüketebilirsiniz.

2. Kakao Bitkisi

Çikolata, diyetisyenler tarafından genellikle önerilmese de demir eksikliği anemisine karşı tüketilmesi önerilen besinler arasında yer alır. Kakao çekirdeği, demir vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. 50 gram siyah çikolatada 1,75 gr demir vitamini bulunmaktadır. Buna bağlı olarak siyah çikolata tüketimiyle kansızlığa fayda sağlayabilirsiniz.

3. Kaba Yonca

Kaba yonca olarak adlandırılan bitki, genellikle hafif dereceli kansızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Kaba yonca bitkisini salatalara ekleyebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Demir vitanini bakımından güçlü bir içeriğe sahip olan kaba yonca, ayrıca A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, C, E ve K gibi vitaminleri de içerir.

Önerilen İçerik; Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/kansizliga-iyi-gelen-bitki-besinler-nelerdir-15699h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.