Kışı Sağlıklı Geçirmenin Yolları

Kışı sağlıklı geçirmenin en sağlıklı ve sömürüsüz yolu: Kış sebzeleri

Kışı Sağlıklı Geçirmenin Yolları

Havaların soğuması ile beraber kış hastalıkları da ortaya çıkmaya başladı.

Dengesiz ve yetersiz beslenme alışkanlığına sahip olanlar için kış, kendini bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hastalıklara karşı vücudun dirençsizliği ile gösteriyor.

Vücudumuz kış aylarında her zamankinden daha çok vitamin ve minerale ihtiyaç duyuyor. Bağışıklığı güçlendirmenin yolu da kış sebzelerini tüketmekten geçiyor.

Kışın soğuk yüzünü gittikçe daha çok hissettirmeye başladığı bugünlerde vücudumuzun hastalıklara karşı direnci azalıyor.

 Grip ve soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemimizin zayıf anını yakalamaya çalışan sinsi hastalıklara karşı durabilmek için beslenmemize dikkat etmemiz ve vücudumuz için gerekli vitamin ve minerallerden yeterince almamız gerekiyor.

Bağışıklık sistemimiz bizleri hastalıklara ve enfeksiyonlara sebep olan mikroplara karşı koruyan çok önemli bir sistem.

Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında hızla yayılan virüs enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkan solunum yolu hastalıkları, bağışıklık sistemimiz zayıfladığı zamanlarda daha da ağırlaşabilir, hatta bronşit, zatürre gibi başka hastalıklara yol açabilir.

Kış sebzelerinin ve sağladıkları vitaminlerin bağışıklık sistemimiz üzerindeki olumlu etkisine dikkat çeken Herbalife Beslenme Danışma Kurulu üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, kış sebzelerinin sağlıklı ve güçlü bir kış geçirmek için ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Tamer’in verdiği bilgileri kısaca derledik.

Vitamin deposu lahana

Sindirim ve solunum sistemlerinin yüzeyini kaplayan “mukoza” denilen zarın mikroplara karşı direncini artıran A vitamininin ön maddesi olan beta-karoten; inflamasyon adı verilen önemli bir direnç sürecinde rol oynayan C vitamini ve kalsiyumun, hatta kanama – pıhtılaşma süreçlerinde görev alan K vitamininin lahanada bolca bulunduğunu biliyor muydunuz? Lahana kansızlık ve sinir sistemi gelişimi için gerekli folat ve hücre fonksiyonlarında görevli potasyum açısından da zengin bir kaynaktır. Aslında doğru pişirilmiş bir porsiyon lahananın düzenli olarak tüketilmesi, vücut için gerekli günlük vitamin ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Zengin lif kaynağı pazı ve ıspanak

Pazı ve ıspanak, halk arasında bilindiği gibi demir açısından değil, ama A ve C vitaminleri ile folat açısından zengin, lif açısından ise süper zengin sebzelerdir.

Üstelik porsiyon başına oldukça düşük kalori içeren bu sebzelerin dikkat edilmesi gereken bir özellikleri daha var: İçerdikleri oksalat denen madde, kalsiyumu bağlayan ve böbrek taşı sorunu bulunan kişilerde bu sorunu artırabilen bir içeriktir.

Bu sebzeler hafifçe pişirildiklerinde oksalat içeriği azalır, diyetteki kalsiyum serbestleşir ve bu sorun çözülmüş olur.

Metabolik kardiyovasküler hastalıkların ve hipertansiyonun düşmanı kabak

Kış aylarında hem yemeği, hem salatası hem de tatlısı ile sofralarımızın vazgeçilmezi olan kabak, vücudumuzu diyabet gibi metabolik, hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıklardan korumada rol alan C, B vitaminleri, pantotenik asit, folik asit, potasyum ve yüksek miktarda karoten içerir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması ve zararlı bir takım maddelerin vücuttan atılmasında önemli rol oynayan lif açısından da zengin bir besin maddesidir. Kabak, diğer sebzelerle kıyaslanınca kalori içeriği yüksek sayılabileceğinden, kontrollü porsiyonlarla tüketilmesi uygun olacak.

Karaciğer dostu enginar

Bir başka mükemmel lif kaynağı da enginar. Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra özellikleri sayesinde safra yollarının sağlıklı çalışmasına ve sağlıklı çalışan safra yollarının artan akışkanlığı ile karaciğerin de sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca C vitamini açısından da oldukça zengin, inflamasyonda ve kollajen üretiminde olumlu etkileri görülüyor.

Mükemmel bir sıvı kaynağı marul

Göbek marul, yıl boyunca kolayca bulunan ve çoğunluğu sudan oluşan bir sebze. Neredeyse yok denilecek kalori içeriğiyle, tokluk hissi vermesi, sindirimi kolaylaştırması ve sıvı desteği vermesi marulun en önemli özellikleri.

Klasik uzun marullar ise göbek marullardan farklı olarak yüksek miktarda A vitamini ve bir miktar folat içerirler.

A vitamini, tüm seröz zarlarda, yani sindirim ve solunum sistemlerinin iç yüzeylerinde, gözde, bağışıklık sisteminde önemli koruyucu görevlere sahip.

Az kalorili bol vitaminli şalgam

Ülkemizde özellikle güney yörelerinde sofraların baş tacı olan, uzun yıllardır da suyu ile artık her yerde tüketildiği gözlemlenen şalgam, az kalorili fakat bol kalsiyum ve A, C, K vitaminlerinden zengin içeriğiyle, kış aylarında sizi hastalıklardan korumada önemli bir rol oynayabilir.

Demir deposu roka

Aslında brokoli ve lahana ile aynı familyadan gelen roka da onlar gibi A, C ve K vitaminleri ile kalsiyum açısından zengin olmasının yanında, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve kan üretiminde rol oynayan demir için de önemli bir kaynaktır.

Gözde, kısmi görme kaybına neden olan maküler dejenerasyon isimli hastalığın önlenmesinde etkili olduğu da görülmüşolan rokanın da çiğ tüketildiği taktirde içerdiği oksalat nedeniyle bazı yararlı besin maddelerinin emilimini bozma olasılığı mevcuttur.

Üst solunum yolu enfeksiyonları için rezene

Sadece manavda değil aktarlarda ve hatta bazen eczanelerde dahi rastlayabileceğiniz, şifa niteliğinde bir bitki olan rezene, C vitamini yanı sıra potasyum, magnezyum ve bakır açısından da zengin bir besin maddesi. Hem inflamasyonu geriletir, hem de damarlarda pıhtı oluşumunu önleyici etkileri var. Kış aylarında soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir.

Kuvvetli antioksidan kereviz, havuç

Kereviz düşük kalorisi, yüksek lif içeriği ile sık tercih edilmesi gereken bir kış sebzesi.

Üstelik C vitamini deposu olarak kuvvetli bir antioksidan, yüksek fosfor içeriği ile de diş ve kemik dostu bir besin maddesidir. Bir başka güçlü antioksidan bitki ise göz dostu havuçtur.

Daha önce de bahsettiğim gibi havuç, güçlü bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir cilt ve sağlam gözler için gerekli olan A vitamini deposu.

Kronik hastalıkların düşmanı turunçgiller

Bu kadar sebzeden bahsetmişken turunçgillerin bağışıklık sistemine olumlu etkilerinden bahsetmemek olmaz. Yüksek C vitamini ve antioksidan etkili içeriği ile pek çok kronik hastalıktan ve enfeksiyonlardan koruyucu limon, portakal ve greyfurt da kış sebzelerinin yanında sofralarımızdaki yerlerini almalıdırlar.

Источник: https://gaiadergi.com/kisi-saglikli-gecirmenin-en-saglikli-ve-somurusuz-yolu-kis-sebzeleri/

Sağlıklı Olma Yolları

Kışı Sağlıklı Geçirmenin Yolları

Sağlıklı Olma Yolları Kuvvetli Olmanın Yolları – Bu makaledeki notlar: sağlıklı olmanın yolları sağlıklı olma yolları..

SAĞLIKLI OLMANIN YOLLARI

1-SUYU SEVİNİZ. GÜNE İKİ BARDAK SU İÇEREK BAŞLAYIP, GÜN BOYUNCA 2-2,5 LİTRE SU TÜKETMEYE ÇALIŞINIZ.

2-HER SEBZE VE MEYVEYİ MEVSİMİNDE EN AZ İKİ DEFA TÜKETİNİZ. DOĞANIN TAMAMINI KULLANMIŞ SAYILIRSINIZ.

3-ÇOCUKLAR İÇİN SÜTÜ, BÜYÜKLER İÇİN DE ÖZELLİKLE YOĞURDU HER GÜN SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİNİZ. YAŞAMIN SIRLARINDAN BİRİ OLAN PROBİYOTİKLERİ BÜNYENİZE ALMIŞ OLURSUNUZ.

4-HASTA OLMASANIZ BİLE, ŞİFALI OTLARI/BİTKİLERİ KULLANARAK VÜCUT DİRENCİNİZİ (BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ) KUVVETLİ TUTUNUZ.

5-EVİNİZDE KURUTULMUŞ NANE, IHLAMUR, ADAÇAYI, KEKİK, KUŞBURNU, FESLEĞEN,KETEN TOHUMU, ZENCEFİL, ÇÖREKOTU, GÜNLÜK, YEŞİL ÇAY İLE SOĞAN VE SARIMSAĞI HER ZAMAN BULUNDURUNUZ. HER GÜN BUNLARDAN EN AZ BİRİNİ KULLANMAYA ÇALIŞINIZ. BUNLAR VÜCUDUNUZUN KORUYUCU ŞÖVALYELERİDİR.

6-SARIMSAK, SOĞAN, TERE, MAYDANOZ, NANE, DEREOTU, ROKA, FESLEĞEN TÜRÜ YEŞİLLİKLERİ FAZLA TÜKETİNİZ. BUNLAR VÜCUDUNUZUN YAKIN KORUMALARIDIR.

7-SALATANIZI MÜMKÜN OLDUĞU KADAR ÇOK ÇEŞİTTEN OLUŞTURUNUZ.

8-HAZIR ÇORBALAR YERİNE KENDİ YAPTIĞINIZ ÇORBALARI TERCİH EDİNİZ. GIDANIN EN DOĞALINI ELDE ETMİŞ OLURSUNUZ.

9-KIŞ İÇİN EV YAPIMI DOMATES SALÇASINI TERCİH EDİNİZ. DOMATES DOĞANIN BİZE ARMAĞANI HARİKA BİR ANTİOKSİDANDIR.

10-KATKI MADDELERİ İÇEREN GIDALARI, MEVSİM DIŞI SEBZE VE MEYVELERİ FAZLA TÜKETMEYİNİZ. BÜNYENİZİ FAZLA DİNAMİTLEMEMİŞ OLURSUNUZ.

11-YILDA DÖRT KEZ, ON BEŞ GÜN HİÇ ET TÜKETİLMEMESİ YARARLIDIR.

12-GÜNLÜK 3-4 ADET BADEM, CEVİZ VE FINDIK ALMANIZ SİZİ HER DAİM KUVVETLİ KILAR,

13-HAFTADA EN AZ 2 KEZ BAKLİYAT VE BALIK TÜKETMEĞE ÇALIŞINIZ.

14-SICAK YEMEKLER İÇİN TOPRAK, ÇELİK VE CAM KAPLARI TERCİH EDİNİZ.

15-KIŞ AYLARINDA TULUM PEYNİRİ, PORTAKAL, LİMON, GREYFURT, MANDALİNA VE KUŞBURNU TÜKETİMİNİ ARTIRINIZ.

16-KIŞIN DIŞARIDA İŞLERİNİZ YOĞUN İSE; GÜNE PEKMEZ İÇEREK BAŞLAYINIZ. BU UYGULAMA VÜCUDUNUZUN ANTİFRİZİDİR.

17-ZİHİNSEL ÇALIŞIYORSANIZ KURU ÜZÜM YİYİNİZ. BEYNİNİZ ENERJİSİZ KALMASIN.

18-EKMEK TERCİHİNİZİ KEPEKLİDEN YANA KULLANINIZ. BAĞIRSAKLAR KEPEKLİ TAM POSALARLA TANIŞSIN.

19-HER SABAH 20 DAKİKA DERİN NEFES ALIP VERME ÇALIŞMASI YAPILMASI, HER NEFES ALIMLARINDA 4-5 SANİYE NEFESİN İÇİMİZDE TUTULMASI ÇOK YARARLIDIR. DOĞRU NEFES ALDIĞIN KADAR HAFİFLERSİN.

20-SABAHLARI OFİS VE EVİNİZİ 5 DAKİKA TAM HAVALANDIRARAK MAKSİMUM DÜZEYDE OKSİJEN, GÜNLÜK 30 DAKİKA TEMPOLU YÜRÜMEKLE DE TÜM ORGANLARINIZIKAZANIRSINIZ.

21-GÜLMEYİ HİÇ ERTELEMEYİNİZ. RUHUNUZUN EN İYİ İLAÇLARINDANDIR.

22-GECE UYKU ORTAMININ KARANLIK OLMASI, YORGUNLUK DURUMLARINDA İSE ÖĞLEYİN KISA SÜRELİ UYKULAR İYİDİR. VÜCUDUMUZDA Kİ PEK ÇOK RESTORASYON İŞLEMİ GECE, KISA SÜRELİ UYKULARDA DA GÜNLÜK TAMİRATLAR YAPILMAKTADIR.

23-FIRSAT BULDUKÇA TOPRAĞA ÇIPLAK AYAKLA BASINIZ. TÜM OLUMSUZLUKLARINIZ TOPRAĞA GEÇER.

24-HER GÜN 5 DAKİKA GÖZLERİNİZİ KAPATIP HİÇBİR ŞEY DÜŞÜNMEMEYİ ÖĞRENİNİZ.BU SİZİN YENİDEN DOĞUMUNUZ GİBİDİR.

25-YAŞAMINIZ BOYUNCA, VÜCUDUNUZU ÇOK KÖTÜ ÜŞÜTMEMEYE ÇALIŞINIZ.

26-KAHVALTI MASANIZDA BALI HER DAİM BULUNDURUNUZ. BİN BİR ÇİÇEĞİN ÖZÜTÜDÜR O.

27-YAĞ TERCİHİNİZİ GENELDE ZEYTİNYAĞINDAN TARAFA KULLANINIZ. VÜCUDUNUZ HEP BUNU BEKLER.

28-KAHVALTININ MUTLAKA TAM YAPILMASI, ÖĞLE ÖĞÜNÜNÜN ORTA, AKŞAM ÖĞÜNÜNÜN DE HAFİF ALINMASI HER DAİM İYİDİR.

29-TUZ VE ŞEKERİ BÜNYENİZE ÖLÇÜLÜ ALINIZ. BUNLARIN AZI KARAR FAZLASI HEP ZARARDIR.

30-MARGARİNLERİ FAZLA KULLANMAMAK CİLDİNİZE, KALBİNİZE VE DAMARLARINIZA VERDİĞİNİZ EN BÜYÜK ÖDÜLDÜR.

31-GÜNLÜK BİR ELMA VE BİR HAVUCUN BÜNYENİZDE HARİKALAR YARATTIĞINI UNUTMAYINIZ.

Sevgiyle Kalın…

Yaşlanmak bir dağa tırmanmak gibidir.
Çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş alanınız genişler.

Mutlu Ve Sağlıklı Olmanın 20 Yolu

Yalnızsanız ve bu yalnızlık sizi mutsuzluğa sürüklüyorsa sağlık uzmanlarının uyarılarına kulak verin. Basit ama etkili yirmi farklı yolla kendinizi daha zinde ve mutlu hissedebilirsiniz.

Elle Dergisi

1. Kahkahalarla gülün
Çünkü kahkaha atmak vücuttaki enerjiyi artıran, stresi ve depresyonu büyük ölçüde azaltan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor.

2. Seks yapın
Rahatlamak ve gevşemek için bire bir! İyi bir orgazm beyin kimyanızı değiştirerek vücudunuzu rahatlatır ve tansiyonunuzu dengede tutar.

3. Su için
Her gün 8 bardak su içmeye herkesin ihtiyacı olmasa da sizin ihtiyacınız olabilir ve gerçekten iyi olmak için 8 bardak bile yeterli olmayabilir.

4. Ellerinizi yıkayın
Gün içinde belli aralıklarla ellerimizi yıkamamız sağlığımız açısından ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak adına çok önemli.

5.Tükettiğiniz besinler arasında ayrım yapmayınız
Meyveler ve sebzeler arasında ayrım yapılması çok yanlış. Önemli olan bol çeşitli şekilde beslenmektir. Devamlı aynı besinlerle beslenmemeye özen gösterin.

6. Diş ipi kullanın
Diş ipi kullanımı edinilmesi zor bir alışkanlık, ama diş eti hastalıklarından korunmanın ve parlak gülüşlere sahip olmanın en etkili yollarından biri.

7.Derin nefes alın
Stresi ve kandaki yüksek basıncı anında ve etkili şekilde durdurmak için yapılması gereken tek şey dakikada altı kere derin ve yavaşça nefes alıp vermek.

8. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirin
Depresyonda iken, kafanızdaki problemler çözüme ulaşmamış olsa bile çevrenizin ısrarları sonucunda mutlu hareketler sergilemek zorunda kalırsınız ve bu da ister istemez pozitif enerjinizin artıp daha sağlıklı düşünmenize yardımcı olur.

9. Masaj yaptırın

Araştırmalar gösteriyor ki, iyi yapılmış bir masaj kan dolaşımını hızlandırıyor ve mutluluk hormonu olan serotonin salgısını artırıyor.Öyleyse ne bekliyorsunuz.

10. Dik durun
Belki farkında değilsiniz ama hepimiz kambur duruyoruz. Oysa ki otururken ve ya ayaktayken fark etmez, daima dik durmalıyız.

11. Check up yaptırın
Önemsiz sağlık problemleriniz için bile olsa düzenli olarak doktora gitmelisiniz.

12. Uyku düzeni
İyi bir uyku uyumak moralin yüksek olmasına, hafızanın kuvvetli çalışmasına ve gündelik hayatın yarattığı stres ile daha kolay başa çıkılmasına yardımcı olur.

13. Evcil hayvan besleyin
Unutmayın ki ne kadar kötü bir gün geçirmiş olursanız olun eve döndüğünüzde size doğru kuyruk sallayarak koşan köpeğinizi gördüğünüzde her şeyi bir anda unutabilirsiniz.

14. Beyninizi çalıştırın
Mesela işe yeni bir dil öğrenmekle başlayabilirsiniz. Bu zihninizi zinde tutacağı gibi aynı zamanda daha sivri bir zekaya sahip olmanızı da sağlar.

15. Uygun kilonuzu koruyun
Kendinize sağlığınız açısından uygun olan kilonuzu koruyun. Sık sık kilo alıp vermekten kaçınmaya çalışın.

16.Prezervatif kullanmayı unutmayın
Seks yapmak keyif verir. Bunun farkındayız. Ama keyif alacağım derken de hastalığa yakalanmamak gerekiyor. Bu nedenle asla korunmadan cinsel ilişkide bulunmayın!

17. Doğaya geri dönün
Mümkün olduğunca doğayla iç içe olmanız bile sağlığınızı olumlu anlamda etkiler.

18. Yüzün ya da egzersiz yapın
Egzersiz yapmak ve yazın yüzmek tüm vücudunuzu sımsıkı yapacak ve size enerji verecek

19.Sigarayı bırakın
Sağlığınızı daha doğrusu hayatınız kurtarmak istiyorsanız adım olarak sigarayı bırakmaya karar verin ve onu bırakın1

20. Aşık olun
Birini delice sevdiğinizde beyin dopamin hormonu salgılıyor ve bu da sevinçten kıpır kıpır olup geleceğe çok daha pozitif bakmanızı sağlıyor.

Daha Başarılı Olmanın En İyi Yolları Nelerdir?

aibicim calısıorm basarılı olamıorm özellikle sayısal derslerde sorun nerde acil cevap?

Sabahları Nasıl Enerjik Olunur – Sabahları Canlı Olmanın Yolları – Sabahları Kalkınca Nasıl Enerjik Olunur

Halsiz ve yorgun uyanırsanız, çalışmadan önce bir bardak kahve için. Sabahki enerji seviyeniz yükseltmek için erkenden kalkmanıza gerek yok. Gün içinde yaşadıklarınız sizi etkilediği için, uynadığınızdada ya daha yorgun yada daha neşeli uyanırsınız.

İşte sabaha enerjik uyanmanızın yolları.

Gözlerinizi kapalı tutun
Bu sene National Sleep Foundation tarafından Amerika’da yapılan ankette, amerikalıların yüzde 63ü hafta boyunca yeterince uyamadığı belirtildi. Psikiyatris Tracey I.

Marks genel olarak 7-9 saat uyunulması önerilirken, herkesin bu kurala uymadığını söyledi. Bazıalrının daha çok uykuya ihtiyacı varken, bazılarını daha az uykuya ihtiyacı oluyor( aha altı saatten az olmasın yada devamlı uyku sorunu yaşayacaksınız).

Uykunuz geldiğinde yatağınıza gidin ve alarmlı saat olmadan uyanın.

Yemeyi azaltın
Akşam yemeğini nezaman yediğiniz ve ne yediğinizde uykunuzu etkileyecektir. Dr. Finkelstein gece geç yemek vücudunuzun yemekleri sindirmesini zorlaştırdığını ve uykunuzu kaçırdığını belirtti.

Şişkinlik yada mide bozukluğu yaşadığınızda, muhtemelen yatakta dönüp duruyorsunuzdur. Daha da kötüsü, gece geç saatte uzun yemek, gece yarısında uyuyamama ihtimalini yükseltir.

Eğer geç yerseniz, az ve hafif birşeyler yiyebilirsiniz.

Yeşilaycı olun
İçki sizi rahatlatmasına rağmen, ergeç uykunuzu bölecektir. Muhtemelen gece boyunca tuvalete gitmek için uyanacaksınız, ama ayrıca son içkiniz bittikten sonra, beyninizin 3-4 saat uyanık kalmasına neden olur, diyor Dr. Marks. Kafayı çektiğinizde, yatmadan en az 4 saat önce yudumlayın.

Düzenli Uyku planını benimseyinYetişkinler büyük bekelerdir. Düzensiz saatler, günlük ritminizden göz kapaklarınızı rahatsız eder ve uyku düzeninizi düşürür. Tahminen hergün aynı saatte yatıyor ve aynı saatte kalkıyorsunuz. Sabah vücudunuzun daha zinde olması için vücudunuzu alıştırın.Karanlıkta uyuyun

ışığı açık bırakmak,uyumayı denediğinizde içsel mekanizmanıza engel olabilir. Açtığınızda, tüm lambaları kapatın, bilgisayar ekranınızı siyaha dönüştürün ve diğer tüm ışık gelen yerleri kapatın, dijital saatinizi bile

Источник: https://www.notusta.com/saglikli-olma-yollari-23348/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть