Kışın Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Öneri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Öneri

Kışın Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Öneri

Güzel bir cilde sahip olmak her kadının rüyasıdır.Yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte cildinizi arındırmanın ve daha fazla güneş koruma kremi ile beslemenin vakti geldi. Bunu çok para ödemeden doğal yöntemlerle de başarabilirsiniz

Herkesin özlemle beklediği yaz mevsimi geldi, havalar iyice ısınmaya başladı. Bu da tatile çıkmak anlamına geliyor.

Dolayısıyla kış mevsiminde ışıltısını kaybeden, yıpranan ve kuruyan cildimizi yenilemenin tam zamanı. Üstelik ışıl ışıl parlayan, pürüzsüz ve gergin bir cilt için kozmetik ürünlere servet harcamanız da gerekmiyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Selda Yıldırım, cildinizi yaza hazırlamanın pratik formüllerini anlattı:

1- Pürüzsüz bir cilt için: Avokado, bol miktarda içerdiği A, B, C, D, özellikle de E vitaminiyle cilt için son derece yararlı yağ asitleri içeriyor.

Kuru cildi nemlendiriyor, cilt altı bağ dokusunu destekleyerek kırışıkların oluşmasını önlüyor ve ciltteki pürüzleri ortadan kaldırıyor.

Avokado maskesi için bir adet avokado, birkaç damla portakal ya da limon suyu, iki damla zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı balı iyice ezip püre haline getirdikten sonra cildinize uygulayın. Yüzünüzü mümkünse ılık bir havluyla kapatın. En fazla yarım saat sonra cildinizi temizleyin.

2- Ruşeym kırışıklar için birebir: Buğdayın özü olarak adlandırılan ruşeym, zengin E vitamini içeriği ile cilt yaşlanmasını geciktiriyor, cildi yeniliyor ve kırışıklıkların oluşmasını önlüyor.

Yine içeriğindeki omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, A, B1 ve D vitaminleriyle cildinizi besleyerek diri, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir görünüm sağlıyor.

Ruşeymi süt veya yoğurda karıştırarak tüketebileceğiniz gibi, yemek pişirirken ya da salatalarınızda baharat olarak kullanabilirsiniz.

3- Günde bir avuç kuruyemiş: İşlenmiş gıdalar yerine doğal antioksidan olan mevsim meyve ve sebzelerini taze olarak tüketin. Her gün bir avuç kadar fındık, fıstık, ceviz ve kuru kayısı cildinizin direncini yükseltir. Ayrıca cildinize hem ihtiyaç duyduğu nemi kazandırır, hem de tazeleyerek gençleşmesine katkı sağlar.

4- Bitkisel çaylarla cildinizi canlandırın: Bitkisel çaylarla yapacağınız maskeyle cildinizi canlandırabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler ise; birer tutam ısırgan otu, nane, papatya, adaçayı ve yeşil çay.

Bu çayları sıcak suda demlemeye bırakın, yarım saat sonra filtreden geçirerek süzün. Ilık haldeki süzülmüş çay karışımını pamuğa dökerek yüzünüze masajla sürün.

Haftada bir yapacağınız bu uygulama cildinize dinlenmiş, aydınlık ve canlı bir görünüm kazandıracak.

5- Günde 2 litre su: Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla beraber ter yoluyla vücuttan atılan su miktarı da artıyor. Bu nedenle cildimiz daha fazla suya gereksinim duyuyor.

Cildin normal nem dengesini koruması için günde ortalama 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Eğer su içmekten hoşlanmıyorsanız bardağınızın içine limon, salatalık ya da elma gibi aromasını sevdiğiniz bir meyve koyabilirsiniz.

Unutmayın; kahve ve çay suyun yerini tutmaz.

Buhar banyosu ve düzenli spor

6- Buhar banyosu sivilce ve lekeleri önlüyor: Cildimizi temizlemediğimiz takdirde, artan terlemeyle beraber gözeneklerde kir ve yağ birikiyor.

Bunlar da kısa süre içinde sivilce ve siyah noktalara, uzun vadede ise lekelenme ve cilt yaşlanmasına neden oluyor. Cildinizi arındırmak için buhar banyosu yapın.

Buhar banyosu gözenekleri açıyor ve cildin alt tabakalarında birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.

7- Peeling ile yeni bir cilt: Kimyasal peeling yönteminde amaç; cilt tabakalarında istenilen derinliğe kadar hasar oluşturmak ve ardından gelen cilt yenilenmesinin avantajlarından faydalanarak leke, iz, ince kırışıklıklar gibi çeşitli durumların ortadan kalkmasını ya da hafiflemesini sağlamak. Uygulama sonrasında cildiniz daha pürüzsüz, canlı ve yenilenmiş oluyor. Bu yöntem cildin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma süreci başlatıyor ve kollajen sentezlenmesini uyarıyor.

8- Alkol ve kahvenin üzerine bir bardak su: Aşırı alkol ve kafeinli içeceklerin tüketimi cildin su kaybederek kurumasına ve kırışmasına yol açıyor. Bu nedenle her bir bardak alkol veya kafeinli içecek tüketiminizi bir bardak suyla destekleyin.

Düzenli uyku ve spor cildi yeniler

9- Spor sayesinde daha genç bir cilt: Düzenli egzersiz yapan insanın cildine pompalanan kan miktarı artıyor. Böylece daha çok beslenen ciltte hücre yenilenmesi artarak daha sağlıklı ve genç bir görünüm ortaya çıkıyor. Haftada en az üç gün 45'er dakika açık havada yapacağınız tempolu bir yürüyüş ile cildinize sağlık kazandırın.

10- Sağlıklı cildin dostu kaliteli bir uyku: Uyku sırasında büyüme hormonunun salgılanması artarken; stres hormonunun salınımı ise azalıyor. Bu sayede cilt ölü hücrelerinden arınarak kendini yeniliyor. Unutmayın ki sağlıklı bir cildin altın kurallarından biri de sağlıklı bir uykudur.

Источник: https://www.happycenter.com.tr/happylife/kadin/puruzsuz-bir-cilt-icin-10-oneri

Kışın Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Öneri

Kışın Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Öneri
Dermatoloji ve Kozmetoloji Hava sıcaklıklarının gittikçe düşmesiyle birlikte ciltte gerginlik, dökülme ve çatlaklar oluşabiliyor. Açık hava ile iç mekanlar arasındaki sıcaklık farkı da ciltteki kuruluğu artırabiliyor. Kışın cildin canlılığını ve parlaklığını korumak için birkaç püf noktasına dikkat etmek yeterli olabiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Selma Salman, kış aylarında sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Soğuk ve kuru bir havanın hakim olduğu kış aylarında cildi nemlendirirken kullanılan ürünlerin krem, losyon formları yerine merhem, pomat gibi yoğunluğu daha fazla olanları tercih edilmelidir.

  Yüze kullanılacak nemlendirici seçilmeden önce dermatoloji uzmanı tarafından yapılan analizle cildin kuru, karma veya yağlı olup olmadığı belirlenmeli, daha sonra seçim yapılmalıdır. Kullanılan ürünlerin nem çekme özelliği olan maddeler içermesi arzu edilmektedir.

Özellikle havayı kurutan ısıtma araçları ciltte kurumaya neden olarak; gerginlik, pul pul dökülmelere el ve ayaklarda çatlaklara yol açmaktadır. Cilt kuruluğu konusunda önlem alınmadığı takdirde soğuğa en çok maruz kalan bölgelerde egzama oluşabilmektedir.  Cildin nem ihtiyacı diğer mevsimlere nazaran kışın artacağı için nemlendirici olarak su bazlı ürünler yerine daha yoğun içerikli ürünler önerilebilir.

 Gözeneklerin tıkanmamasına özen gösterin

Yüze uygulanacak yağ bazlı ürünlerin avokado, çuha çiçeği veya bademden elde edilen gözenekleri tıkamayacak içeriğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. Gözeneklerin tıkanmasına neden olan ürünler yüzde yağlanma ve sivilcelenmeye neden olabilmektedir.

 Alkol oranı yüksek toniklerden uzak durun

Yüz derisinin çok kuru ve hassas olduğu durumlarda, yoğun peeling sağlayan ürünler, kil maskesi ve alkol oranı yüksek toniklerden uzak durulmalıdır.

Yüzdeki yağ bariyerini yok eden bu tür ürürler soğuk havanın olumsuz etkilerine karşı cildi savunmasız bırakmaktadır.

Bunların yerine cildi kurutmayan temizleme sütleri ve köpükler, alkol içermeyen tonikler ve nemlendirici maskeler tercih edilmelidir.

 Temizleme jelleri yerine sabun kullanın

Soğuk havanın etkilerinden korunmak için eldiven, pamuklu kalın çorap ve kaşkol gibi ürünler kullanılmalıdır. Bu dönemde el hijyenini sağlamak için ıslak mendil, kolonya, el temizleme jelleri gibi cilt Ph dengesini bozabilen, kimyasal yükü yüksek ürünler yerine renksiz kalıp sabunlar kullanılmalıdır.

Ayaklarınızı ihmal etmeyin 

Kış aylarında topuklardaki sertleşme ve çatlak oluşumu artarak sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir. Nemlendirme sıklığını artırmakla birlikte, deriyi tahriş etmeden periyodik olarak topuklardaki ölü deriyi soymayı sağlayan dermatoloji uzmanının önerdiği ürünleri kullanmak fayda sağlamaktadır.

Bu işlem ayak için kullanılan nemlendiricilerin daha hızlı ve derine etki etmesini kolaylaştırmaktadır.

Kışın ısıtma araçları, ev ve ofis ortamında hem sıcak hem de kuru bir havaya yol açmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için eve ve ofise alınacak nem sağlayıcı cihazlar faydalı olabilir.

Kalorifer peteklerinin üzerine konulan suluklar, kaynatılan suyun oda içerisinde bir süre bekletilmesi veya odanın havalandırılması da içerideki havanın kurumasının önüne geçmektedir.

Kaynar suyla yıkanmayın 

Kış aylarında çok sıcak banyodan kaçınmak ve banyoda geçirilen zamanı azaltmak, cilt sağlığı bakımından fayda sağlamaktadır. Vücudun yağ bariyerini bozan sıcak banyo nem kaybına yol açabilmektedir. Çok sıcak suyla yıkanmak yerine ılık suyla duş tercih edilmelidir.

   Güneş ışınlarının ciltte yarattığı lekelenme, yaşlandırma ve cilt kanseri gibi olumsuz etkiler yaz ayları kadar olmasa bile kışın da devam etmektedir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cilt bakımının vazgeçilmez basamağı güneş koruyucuların kullanılmasına kışın da devam edilmelidir.

Kışın hasarlanan cildin bakımı için mezoterapi uygulamaları yapılabilmektedir. İlaç ve bitki özü karışımlarının ihtiyaç duyulan bölgeye küçük hacimlerle enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen mezoterapi işlemiyle; hücre ve bağ dokusu yenilenmektedir.

Cildin tekrar nem kazanmasını ve sıkılaşmasını sağlayan işlem; güneş ışığı, sigara, hava kirliliği gibi cilt altındaki doku hasarına yol açan zararlı etkenlerden de korunma sağlanmaktadır.

   

PRP (Platelet Rich Plazma) yani trombositten zengin plazma, kişiden alınan bir tüp kanın santrifüj edilerek bileşenlerine ayrıştırılması ile elde edilmektedir. PRP trombositten ve dolayısıyla trombosit içinde mevcut olan büyüme faktörlerinden zengin bir sıvıdır.

Elde edilen sıvının tedavi edilecek bölgeye enjekte edilmesiyle cildin kaybettiği nem tekrar kazandırılarak ciltte aydınlanma sağlanmaktadır.  PRP ve mezoterapi ile kombine edilebilen ve kolajen üretimini artıran altın iğneli radyofrekans, dermapen gibi yöntemler de bu mevsimde hasar gören cildi onarmada yardımcı olmaktadır.

Источник: https://www.hizmethastanesi.com/saglik-rehberi/kisin-puruzsuz-bir-cilt-icin-10-oneri/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.