Kışın Saçlarınızı Turuncu Besinler İle Koruyun

Bitkileri kışa hazırlamak ve soğuklardan korumak

Kışın Saçlarınızı Turuncu Besinler İle Koruyun

Kışın bitkiler soğukta donup ölmesin diye veya açıktaki dalları zarar görebilecekse neler yapmak gerekir, en önemli konulara değindim. Sadece sarıp sarmalamak hiç işe yaramayabilir. Önce neleri bilmek gerekir okuyun:

Bahçede veya balkonda bütün yıl açıkta (dış mekân) süs bitkileri yetiştiriyorsanız hem yaşadığınız çevrenizin iklim özelliklerini hem yetiştirdiğiniz bitkilerinizi iyi tanımalısınız.

O bitkilerin kışa ne kadar dayanıklı olduklarını iyi bilmelisiniz. Kışın kaç derece soğuklara dayanıyor, anavatanı neresidir vesaire iyice araştırmalısınız.

Nelere dikkat etmelisiniz, fikir edinmek açısından aşağıdaki bilgileri okuyabilirsiniz.

1- Yaşadığınız yer kışın en fazla ne kadar soğuk oluyor öğrenmelisiniz. Şu linke tıklayın (⇒ ⇒). Ankara için olan sayfa. Biraz aşağı gidince kendi ilinizi seçeceğiniz yere gelirsiniz.

Çıkan sonuçta, ilinize ait bilgilerde birkaç satır aşağıda kırmızı harflerle en yüksek sıcaklık denmiş. Onun bir alt satırında ise mavi olarak en düşük sıcaklık belirtiliyor.

En düşük sıcaklık kaç derece olmuş ve ne zaman olmuş öğrenebilir ve böylece ilinizin kışın en fazla ne kadar soğuk olabileceğini öğrenebilirsiniz.

2- Bitkinizin hangi tür olduğunu ve o türün kışın en fazla kaç derece soğuğa dayanacağını öğrenmelisiniz.

Sonuç: Diyelim ki bölgeniz kışın en fazla -8C derece soğuk oluyor. Bitkiniz ise en fazla -5C derece soğuğa uygun ise sorun yok. Çünkü uzun yıllar boyunca kaydedilmiş rekor soğukluk -8C derecedir. Her yıl o kadar soğuk olmaz. Meteorolojiyi takip ederek don olayı olacak günlerde o bitkiyi sadece naylonla sarmanız yeterli olur.

-10C derece ve daha soğuk havalarda, kış soğuklarına dayanıklılığı en fazla -7C dolaylarında olan bitkiler hasır vs. şeylerle sarılarak korunabilir.

Bu örneklere göre kıyaslamalar yapın. Mesela en fazla -5C derece soğuğa dayanan bir tür Ankara merkez ilçesinde belki iyi sarıp sarmalanarak korunabilir ama Ankaranın diğer açıklık ve yüksek kesimlerinde hiç bir koruma işe yaramaz. Kapalı yere almak zorundasınız.

Dikkat: Mikroklima – makroklima meseleleri önemlidir. Bir ilin genelde iklimi mesela Akdeniz iklimi olsa bile her yerinde aynı olmayabilir.

İzmir’in deniz seviyesindeki, tam deniz etkisindeki yerlerinde kışın soğuk en fazla -5C derece oluyorsa, emin olun denizden uzak ve yüksek ilçelerinde -10C dereceyi bulabilir.

Dolayısıyla -5C dereceden daha fazla soğukta yaşayamayan bir bitki İzmir’in her yerine uygundur demek ciddi bir hatadır.

Soğuk havanın etkisini arttıran faktörler

Bazen olur ki günlerce kar altında kalan bazı bitkiler ölmez ama aynı bitkiler kuru havada donarak ölür.

Sebebi nedir? Sebebi, sıfırın altında bir iki derece soğuğun öldürücülüğünün her bitkide tek başına bir etken olmayışıdır.

Soğukların uzun saatlerce kesintisiz süresi, havanın nemsizliği, bölgenin kuzey rüzgârlarına ve kuzeyden gelen soğuk hava dalgalarına açık olmaya elverişliliği ve hava basıncının yüksekliği soğuğun öldürücülüğünde rol oynarlar.

1- Soğukların süresi: Bazen birkaç saat süren -6° C derece soğuk zararlı olmazken bir günden daha fazla “kesintisiz” devam eden +5° C – -2° C dereceler arası soğuklar öldürücü olabilir.

2- Hava nemsizliği: Havası kuru olan bir yerdeki +2° C ile 0° C dereceler arası soğukluk, havası nemli olan bir yerdeki aynı derecedeki soğuğa göre çok daha fazla zararlıdır ve öldürücü olabilir.

3- Havanın yüksek basıncı: Soğuk havanın bitkilere zararlı olmasında yüksek basınç önemli bir etkendir. Yüksek basınç ve sıfırın altında soğuk bir araya gelince soğuğa dayanıklı olmayan birçok bitki ölür.

Bunun sebebi, yüksek basıncın nem çekici ve içeri nüfus edici özelliğidir. Bir yandan bitkinin nemini çekerken bir yandan nemin boşaldığı mikroskobik deliklerden dondurucu soğuk girer ve bitkiyi içten dondurup öldürür.

4- Kuzey rüzgârları: Kuzeye açık yerler kışın dondurucu soğuklara daha fazla maruz kalır. Soğuğa pek dayanıklı olmayan bitkilerinizi en azından güneye bakan, kuzey rüzgârlarını almayan duvar diplerine dikmelisiniz.

Dışmekân süs bitkilerimizi kışın soğuktan nasıl koruyacağız?

1- Bahçe bitkilerini kışa hazırlamak lazım. Bu iş özellikle -10C derece ve daha fazla soğuk olan yerler için çok önemlidir. Hazırlık bir önceki yıl başlar aslında. Yani sonbahar sonunda toprağa bol bol yanmış gübre karıştırın.

Sonra, temmuzdan itibaren NPK oranları eşit ağırlıkta olan bitki besinleri veya suni gübreler (hafif dozajlarda) vermeye bir ay ara ile, eylül başına kadar devam edin. Eğer kış sonunda toprağa doğal gübre katmıyorsanız suni gübrelere nisanda başlayın.

2- Susuz kalmaları soğuk havada zararlıdır. Birçok bitki uzmanı soğuğa pek dayanıklı olmayan bitkilerin kışın susuz bırakılmamasını öğütler. Yalnız, bunun için bitkilerin sadece susuz bırakılmaması yeterli değildir. Su tutucu dokular olmazsa su işe yaramaz. Bitkilerin nişasta üreterek kışa hazırlanmaları gerekir.

Bunun içinse potasyuma ihtiyaçları vardır. Ayrıca örneğin paşa kılıcı gibi bazı türler soğuk havada ıslak toprakta olursa ince kökler çürür. Islaklık ve soğukluk devam ederse çürüme rizomlarda devam eder ve bitki ölür.

Öyle ise bitkilerin en geç sonbahar serinleri henüz yeni başlıyorken iyice güçlenmiş ve o zamana kadar susuzluk sıkıntısı çekmemiş olmaları gerekir.

3- Koruyucu örtüler. Dalların hasırlarla örtülerek soğuktan korunması, toprak yüzeyinin samanlı karışımlarla kaplanarak köklerin soğuktan korunması bazı bölgelerde işe yarayabilir.

Örnek: Bu işlemler güller ve ortancalar için İstanbul’da hiç gerekmez ama Ankara’da ve daha fazla soğuk olan yerlerde gerekebilir.

Kışın begonvillerin hayatta kalabildiği İstanbuldan Muğla’ya kadar deniz etkisindeki yerlerde begonvillere de (özellikle kuzeyli yönlerden rüzgar alıyorlarsa) aynı koruma yapılmalı. Akdeniz Bölgesi’nde deniz seviyesi yerlerde genellikle gerekmez.

4- Kapalı alanlara almak. Soğuğa hiç dayanıklı olmayan bitkileri saksılarda yetiştirip kışın ısının sıfıra yaklaşmadığı kapalı yerlerde korumaya almalısınız.

Sıfırın altında birkaç derece soğuğa dayanabilen bitkileriniz varsa ve eğer İstanbul gibi kışın sadece hafif don olayları yaşanan bir yerde iseniz, hava durumunu takip ederek ısının sıfırın altına düştüğü günlerde o bitkileri sadece üstlerini örterek koruyabilirsiniz. Saksıda iseler en iyisi geçici olarak kapalı bir yere almaktır.

En başta dediğim gibi yetiştirmek istediğiniz bitkilerin soğuğa dayanıklılıkları hakkında iyi bilgilere sahip olmanız ve yaşadığınız çevrenizin genel iklim ve mikro klima özelliklerini iyi bilmeniz gerekiyor.

'Bitkileri kışa hazırlamak ve soğuklardan korumak' hakkında sorular, açıklamalar

Источник: https://azbitki.com/bitkileri-kisa-hazirlamak-ve-soguklardan-korumak

Kışın En Güzel Besinlerinden Olan Havucun 7 Faydası

Kışın Saçlarınızı Turuncu Besinler İle Koruyun

Kış aylarında yenen besinlerden biri olan havuç toprağın altında yetişen bir bitkidir. Toprak üzerinde yeşil sap kısmı olan havuç turuncu rengi ile doğanın bize sunduğu en mucizevi besinlerden biridir.

Yerin altından itibaren bir – bir buçuk metreye kadar uzayabilmekte olan havucun ana vatanı aslında Orta Asya’dır. Havuç soğuk aylarda yetiştirilmesi zor bir besindir. Ancak sağladığı faydalar da insanlar için çok önemlidir.

Ülkemizde de daha çok kış aylarında bilinmekte olan havuç hem meyve gibi hem de sebze gibi tüketilebilir.

Ülkemizin verimli topraklarında yetişmekte olan havucunda kendine ait pek çok yararı vardır. İnsan sağlığı için gereken vitamine ve minerale sahiptir. Minicik yapıları olsa bile havuçlar vitamin bakımından zengin besinlerdir.

Aslında insanlar da gereken tüm besinleri doğal ve şifalı bitkilerden beslenerek alsalar çok daha sağlıklı vücutlara sahip olabilirler. Vücudumuzda meydana gelen her türlü rahatsızlığın asıl çözümü toprakta yetişen organik meyve ve sebzelerdedir.

Havuç da toprağın insanlara sunduğu en önemli besin kaynaklarından biridir. İçerdiği mineraller sayesinde birçok derde devadır. 

Yaşadığımız zaman içerisinde çoğu zaman herkes sindirim sıkıntısı çekmiştir. Yaşanılan sindirim sıkıntısı insanların normal yaşamlarını dahi etkilemektedir. Çünkü günlük yemek yeme işlevini tamamlayan insanların güçlü vücutlara sahip olabilmeleri için tükettikleri besinlere dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yedikleri tüm besinlerin de sonrasında asıl önemli olan husus bu besinlerin sindirimidir. Sindirim sisteminizin ne kadar hızlı çalıştığını kontrol etmelisiniz. Sindirim sıkıntısı çeken insanlar, sindirimi güç olan besinleri tüketmekten kaçınmalıdır. Çünkü sindirim sistemi çok hassas bir yapıya sahiptir.

Eğer yenen besinlerin vücut için bir zararı olduğu tespit edilirse gerçek anlamda sindirim bozuklukları meydana gelebilir. Bu durum karşısında insanlar daha tedbirli olmalıdır.

Kabızlık, şişkinlik, boşaltım sorunu yaşayan insanlar sindirim sistemlerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Yenilen besinlerin dışarı atımı gerçekleşmezse kişi durduk yere kilo alabilir.

 Bu nedenle de insanlar sindirime bağlı rahatsızlık çekiyorlarsa sindirimlerini kolaylaştıran besinler tüketmeye özen göstermelidir. Sinirim sistemini rahatlatan besinler lifli gıdalardır. Lifli gıda deyince ilk  sırada yer alan besin ise havuçtur.

Havuç yüksek oranda lif içerdiği için kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarını kökünden çözer. Bu sayede artık daha kolay bir sindirim sistemine sahip olabilirler.

2. Beta Karotenin Önemi

Beta karoten, havucun  turuncu renk olmasını sağlayan bir renk pigmentidir. Beta karoten vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür. Yani bir tek havuçta bile bol miktarda A vitamini vardır. A vitamini ise hastalıklar için en doğru vitaminlerden bir tanesidir.

Göz sağlığı sorunları olan insanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalara göre bu kişilerin daha çok A vitamininden yoksun kalan kişiler olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla göz sorunlarının büyük bir çoğunluğu A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Göz sağlığının korunabilmesi için de çocukluk yaşlarından itibaren A vitamininin alınması sağlanmalıdır.

Havuç A vitamini deposu olarak bilindiği için kış aylarında her gün mutlaka bir tane tüketilmelidir.

Havuç beta karoten gibi içerisinde A vitamini bulunduran pek çok besin değerleri taşımaktadır. A vitamini taşıyan bu havuç insanların daha sık şekilde tüketmesi gereken bir besindir.

Beta karoten ve antioksidan açısından zengin bir besin olan havuç insan vücudunu kanser hücresinden korumaya yarar.

Tedavi süreci en zor olan hastalıklardan biri olan kanserden korunmak için de bol bol havuç tüketebiliriz.

4. Sağlıklı Bir Kalp İçin Havuç Tüketiminin Önemi

Kalpi hayatımızın devam ettirilmesi için gerekli olan organımızdır. İnsanların tüm hayatı boyunca dikkat etmeleri gereken vücut organlarının sağlığı için gerçek anlamda dikkatli olmaları gerekir. Sağlıklı bir bedene sahip olmanın ilk koşulu iyi bir şekilde beslenmektir.

İnsanlar iyi bir şekilde beslenmelerini gerçekleştirerek tüm hayatları boyunca sağıklı vücutlara sahip olabilirler. Kalp sağlığını koruyabilmek de vücut sağlığının başlıca kuralıdır. Sağlıklı kalplere sahip olmak isteyenler havuç tüketimini arttırabilirler.

Çünkü içerdiği besin değerleri bakımından havuç kalp rahatsızlıklarını, kalp ritim bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle de sağlıklı bir kalp için düzenli olarak havuç yenmelidir.

5. Bağışıklık Sistemini Korumaya Yardımcı

Kış mahsüllerinden biri olan havuç, kış hastalıklarından korunmak için de birebirdir. Kışın soğuk havanın da etkisi ile bazı hastalıklara yakalanırız. Bu hastalıklardan korunmak için de bol miktarda vitamin almaya çalışırız.

Kış hastalıklarından korunmak için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir. İnsanlar da  kışın bağışıklık sistemlerini güçlendiren besinler tüketmeyi önemserler. Havuç güçlü bir antioksidan olduğu için insanların bağışıklık sistemlerinin de korunmasına karşı büyük savaş vermektedir.

Bu nedenle küçük çocukların da havuç tüketimini sağlamak onları hastalıklardan korur. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanlar daha az hasta olurlar ya da hasta oldukları zamanlar da kısa sürede bu hastalığın üstesinden gelebilirler.

Dolayısıyla da kış aylarında bağışıklık sisteminin korumaya yardımcı olan havucu bol bol tüketmemiz gerekir.

6. Ağız Temizliğini Sağlar

Diş ve diş eti temizliğini sağlamak, komple ağız temizliğini  sağlamak ne yazık ki sadece dişlerimizi fırçalamakla gerçekleşemez. Bu nedenle insanlar ağız temizliğine çok dikkat ederler. Ağız temizliğinin tamamen yapılması için diş, diş eti, dil temizliklerinin de yapılması gerekmektedir.

İnsanlar da ağız temizliğini sağlamak için bazı yöntemleri kullanmaya başlarlar. Ama aslında yedikleri besinlerle bile komple ağız temizliğini yapmaları mümkündür. Ağız temizliğinin yapılması için düzenli olarak her gün yenen bir tane havuç yeterli olacaktır.

Havuç içerisinde bol miktarda fosfat ve potasyum içerdiği için dişler ve ağız için en önemli gıdalardan biri olmuştur.

7. Cildi Yaşlanmaya Karşı Korur

Otuz beş yaş üzeri insanlar için yaşlanma korkuları başlamaktadır. Bu durumda ciltlerinde belirmeye başlayan göz kenarı kırışıklıkları, alında oluşan kırışıklıklar ve de bazı diğer kırışık oluşumları başlamaktadır.

Bu kırışık oluşumlarının önüne geçilmesi için de yapılan bazı yöntemler vardır. Doğal besinler tüketilerek aslında kırışık oluşumunun önüne geçilmesi mümkündür. Havuç besininde böyle bir etkinin görüldüğü söylenmektedir.

Kırışıklıklar ile erken yaşta müdahale etmek isteyen insanlar mutlaka havuç tüketimlerini düzenli hale getirmelidir.

Havuç Nasıl Tüketilebilir?

Havuç pek çok hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Bu faydalı besini farklı şekillerde tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Havucun faydalarından yararlanmak için havuç suyu içilebilir. Artık günümüzde pek çok evde sıkma makineleri kullanılmaya başlanmıştır.

Bu sıkma makineleri sayesinde çoğu meyve ve sebzelerin suyunu kolay şekilde çıkarabilme imkânı bulmuşuzdur. Havuç suyunu içerek de havucun faydalarını alabiliriz. Bunun dışında her akşam yemeklerinde yapılan marul salatalarımızın üzerine rendelenmiş havucu ekleyebiliriz.

Hem de salatamızın görüntüsünün daha güzel  olmasını sağlayabiliriz. Sadece rendelenmiş havucu limon ve tuz ile karıştırarak da ekşili bir salata elde edebiliriz. Bunun dışında yapılan tüm sulu yemeklerde de havuç kullanımımızı arttırabiliriz.

Kışın hastalandığımız zamanlarda yapmış olduğumuz çorbaların içerisine iri iri havuç doğrayıp attıktan sonra blenderdan geçirebiliriz. Bu şekilde çorbaların içerisinde de havuç kullanarak havuç faydalarından yararlanabiliriz.

Bunun dışında mutfakta unlu yemeklerimizde, misafirlik ikramlarımızda da havucu dilediğimiz şekilde kullanabiliriz. Havuçlu kekler, havuçlu pastalar yaparak hem lezzetli hem de çok faydalı besinler elde edebiliriz.

Источник: https://evdesifa.com/kisin-en-guzel-besinlerinden-olan-havucun-7-faydasi/

Açılan Saçtaki Turunculuk Nasıl Geçer

Kışın Saçlarınızı Turuncu Besinler İle Koruyun

Saçlarınıza birkaç gölge, güzel bir sarışın tonunu elde etmeye  çalışıyorsunuz, yadan bunun yerine turunculuklar oluşan saçlarınızı nasıl düzelteceğinizi mi düşünüyorsunuz.

Turuncu saç renklerinden en kötü renk değilken, özellikle de pürüzlü ve yama yama olduğu ortaya çıktığı zaman bir saç açma işleminden sonra oluştuğunda son derece hayal kırıklığı yaratabilir. Bu,  kaçımız dan daha fazlasına oldu ve dünyadaki en sinir bozucu şeylerden biri.

Sonunda, turunculaşan saçı düzeltmek için bir kuaför ziyareti  yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Turuncu saçların düzeltilmesi gerçekten zor olmak zorunda değildir. Turuncu saçlarla sona eren saç açma işlemleri nadir değildir. Aslında, çok koyu saçları açmaya çalışırsanız, şansınız, 10 kattan 8’inde turuncu  saçlarla sonuçlanacağınızdır. Bununla birlikte, kendinizde evde bazı şeyler yaparak portakal renginden kurtulmanın  bir yolunun olduğunu bilmelisiniz.

Aşağıda, saç açma işleminden sonra turuncu saçların nasıl düzeltileceğini ve bunu yapmanın beş farklı yolunu bulacaksınız.Turuncu saçları nasıl düzeltebileceğimize dair ayrıntılar bulmaya başlamadan önce, saçlarınızın neden ilk kez turuncu haline dönüştüğü hakkında konuşalım.

Saç Turuncuya Neden Dönüşüyor?

Oreal saçlarınızı hafifletirken, saçınıza rengini veren doğal pigmentten kurtulamaz. Bütün esmerlerin saçlarına turuncu ve kırmızı tonları var, bu da açıldıktan sonra elde ettiğiniz artık renktir.

Bu grafik, her bir gölge tonunun sahip olduğu altta yatan pigmenti ve sağ taraftaki beyazlatma sonrasında hangi rengin eninde sonunda vereceğini gösterir. Gördüğünüz gibi, koyu renkli saçlı insanlar saçlarında en turuncu tonlara sahipler, bu da hafifletme seansından sonra turuncu saçlara dönüşme eğilimi uyandırıyor.

Turuncu saç elde etmenin bir başka nedeni, saçlarınızda minerallerin birikmesi. Hafif saçlarınız varsa, sülfat içeren ürünler kullanarak sarı ve turuncu renk tonları almanız muhtemeldir.

Saç Açıldıktan Sonra Turuncu Saç Nasıl Düzeltilir?

Turuncu saçları düzeltmenin bir çok yolu var ancak renkleri nötralize etmek fikrini düzeltmenin temel mantığı. Aşağıdaki renk çarkına bakarsanız, farklı tonlarda mavinin farklı tonlarda turuncuya karşı koyduğunu ve etkisiz hale getireceğini göreceksiniz. Bu nedenle çoğu tonlama şampuanı turuncu ve sarı tonları kaldırmak için mavi veya mor pigmentleri içerir.

saç açıldıktan sonra turunculuklar nasıl yok edilir

Toner ile Turuncu Saç Nasıl Sabitlenir?

Toner, sarı renkte turuncu ve sarı tonları saçlarınızdan nötralize etmeye ve soğuk tonlamış bir saç rengi vermenize yardımcı olur. Saçınızı açtıktan hemen sonra bir peroksit ile birlikte kullanabilirsiniz. İstediğiniz sonuçları elde etmek için saçınızı bir kereden fazla tonlamanız gerekebilir.

turuncu saçlar nasıl geçer

Turunculukları Yok Eden Ve Düzelten Saç Toneri Nasıl Seçilir?

Saçlarınızın turuncu tonlardan daha fazla sarı tonu varsa, Mor tonlama şampuanı veya Wella Colorcharm T18 gibi bir toner kullanın. Sarıdan daha fazla turuncu tonunuz varsa,turuncunun nötralize edilmesi için birkaç hafta içinde mavi tonlama şampuanı kullanmanız gerekecektir. Renk tablosunda görüldüğü gibi saçınızı nötralize etmek için zıt rengi kullanmak tonlamanın en iyi yoludur.

saç toneri nedir evde nasıl yapılır 2018

Saç Toneri Nedir, Evde Nasıl Yapılır?

Koyu saçlar açıldığında veya sarıya boyanmak istendiğinde saç açıcı uygulamasından veya oreal kullanımından sonra (saçlar orealle, volümlü oksidanla, saç açıcılar ile açıldığında saçta turunculaşmalar ve yama yama turuncu lekeler oluşabilir.

Saç boyama ve açmadan sonra saçta turunculanma çok sık karşılaşılan bir sorundur. Saç toneri işte bu turunculaşan saçları düzeltir ve yok eder.

Özellikle platin renge kadar açılmış saçlarda istenmeyen renk farklılıklarını ve turunculukları yok etmek ve saç tonlarını düzeltmek için kullanılır.

Manic Panıc Vırgın Snow ve jeans color platin en çok tercih edilen tonermarkalarındandır. Fakat manic panic virgin snowun fiyatı biraz pahalıdır 50 tl. Bu tonerde saça uygulanır, ve kutu üzerindekitalimatlara göre saçta bekletilir.

Eğer Saç tonerine bukadar para veremem derseniz size evde kendiniz yapabileceğiniz bir saç toneri tarifimizde var.

Evde saç toneri yapımı için gerekli malzemeler1 bardak su içine 2 çorpa kaşığı elma sirkesi koyun2 çorba kaşığı saç kremi2 damla kırmızı, 4 damla mavi

renk gıda boyası ( piyasada satılan saç tonerlerinin rengi mordur ve bu renklerin karışımı mor renk elde etmenizi sağlar.

saç toneri nedir nasıl uygulanır

Saç toneri nasıl yapılır?

Temiz yada kirli farketmez karıştırdığınız sirkeli suyu saçınıza dökün.Havlu yardımı ile fazla suyunu alın. İki çorba kaşı saç kreminin içine 2 damla kırmızı 4 damla mavi gıda boyasını ekleyin.

Bu toneri daha çok saçınızın açılmasını istediğiniz bölgelere yoğunluk vererek tüm saçınıza sürün.30 dk ve 45 dk arası saçınızda bekletin.Daha sonra saçınızı bol su ile yıkayın.

Son olarak tonlayıcı bir şampuan veya sülfat içermeyen bir şampuanla yıkayın.

Satın Aldığınız Saç Toneri Nasıl Uygulanır?

Saçınız için iyi bir toner, bir aplikatör fırçası, plastik bir kap ve bununla karıştırılacak hacimce 10 veya 20 geliştirici gerekir.

Toneri ve peroksidi 1: 2 oranında karıştırın.Aplikatör fırçasıyla, tonerinize ve geliştirici karışımını saçınıza uygulanmasına başlayın.Tüm turuncu saçlar kaplandığında, toneri 45 dakikadan fazla olmamak üzere saçınıza bırakın.

Tonlayıcı bir şampuan veya sülfat içermeyen bir şampuanla yıkayın.

Kutu boyayla turuncu saçları nasıl düzeltebilirim?

Saçınız sarı ve turuncu renkler ile yamalıysa, problem muhtemelen yeterince boya veya açıcı – oreal kullanmadığınız gerçeğidir.

Bunun çözümü saçlarınızı yeniden boyamak ve bu sefer size yardımcı olması için bir arkadaş edinmektir.

Saçınızı bölümleyin ve boyayın / saç açıcı suyunun eşit bir şekilde boyaya karıştırılıp saçın her yerine eşit şekilde uygulandığından emin olun. Turuncu saçınızı kutu saç boyasıyla düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Tüm saçınızı kaplamasına yeterli miktarda boya alın.Saçınızı ince bölümlere ayırın ve uygulayın.Uygulamayı eşit şekilde kapsamasına  sağlamak için size yardımcı olacak bir arkadaş edinin.Boyada önerilen süre boyunca bekleyelim.

Şampuanlama ile bitirin.

Açık Kahverengi Turuncu Saç Nasıl Düzeltilir?

Orta kül sarışın saç boyasını kullanarak turuncu saçları soğuk açık kahverengi bir tonda düzelmenin bir başka iyi yolu. Koyu turuncu renkte bir küllü sar boya kullanmak turuncu renkleri nötralize ederken saçlarınızı çok fazla aydınlatmaz, sizi açık kahverengi gölge bırakır.

Sana turuncu saçlarını yok edecek kahverengi bir renk daha al.Bütün talimatları izleyerek eşit şekilde uygulayın.

Tavsiye edilen süre için bekletin ve sonra şampuanla yıkayın. Saçınızı değiştirin.

Güzel Bebeksi Bir Sarı için Turuncu ve Kızıl Saçlar Nasıl Yok edilir?

Turuncu saçlardan sarışına gitmek için en iyi yol, nötralize edilmesi daha kolay olan sarı tonlara gelmek için iki hafta sonra saçlarınızı yeniden açmaktır. Bazı sarı tonlara ulaştığınızda, renginden memnunsanız saçınızı böyle bırakabilirsiniz.

Saç renginizi nötralize etmek ve hafifletmek için küllü sarı kutu boya kullanabilirsiniz.Yalnız yeşillenme olmaması için saç boyasının içine bir çorba kaşı su ve 1 şeker kaşığı saç kremi ekleyip karıştırmalısınız.

Ve boyayı saçınızda olması gerekenden asla fazla bekletmeyin.

İyi bir açıcı toz, 30 hacim geliştirici ve platin veya kül sarışın kutu saç boyası satın alın.Açıcıyı ve oksidanı plastik bir kapta 1: 2 oranında birleştirin.Saçınıza uygulayın ve 30 dakika bekletin.Saçınızı yıkayın ve kutu boyasını uygulamadan önce en az iki gün bekleyin.

Saçınızdaki turumcumsu sarı tonları etkisiz hale getirmek için kutu boya üzerindeki talimatları izleyin.

Turuncu Saçları Evde Doğal Düzleştirmek Nasıl Yapılır?

Doğal malzemeleri kullanarak evde saç tellerinin farklı tonlarını. Saçınızı turunculuklardan arındırmak için takip edebileceğiniz iki yöntem vardır:

1. Gülhatmi  Otları ve Elma Sirkesi

Bu yöntem için, 2 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 gram gülhatmi otları ve 1 su bardağı suya ihtiyacınız olacaktır.

Suyu kaynatın. Otları ve elma sirkesini ekleyin.Bu karışımı koyulaşıncaya kadar ısıtın, sonra soğumaya bırakın.Koyu  karışımı saçınıza uygulayın ve masaj yapın.10 dakika bekletin ve daha sonra sülfat içermeyen bir şampuan ve saç kremi ile durulayın.

2. Elma  Sirkesi karışımı olan su ile Durulayın

2. Saçlarınızı parlaklaştırmak ve boya renginizin güzel görünmesi için elma sirkesi ile durulayabilirsiniz. Bunun için, birkaç damla mavi veya mor sıvı gıda rengi, elma sirkesi 2 yemek kaşığı, hindistan cevizi yağı 2-3 çorba kaşığı ve 1 su bardağı suyu ihtiyacınız olacaktır.

Yatmadan önce hindistan cevizi yağını saçınıza uygulayın.Malzemelerin geri kalanından bir karışım hazırlayın.Sabahleyin saçlarınızı yıkayın ve koşullandırın. Saçınızı sirke ve gıda renklendirme karışımı ile durulayarak bunu takip edin.Sonuçları görmek için iki haftada bir tekrarlayın.

Turuncu saçların nasıl düzeltileceğini merak ettiyseniz, bunların hepsi etkili doğal çözümlerdir. Turuncu birikimini en aza indirecek kendi tonlama şampuanlarınızı oluşturmak için sülfat içermeyen şampuan ve saç kremlerine biraz mavi veya mor renk ekleyin.

Bu renk tonlama yöntemlerini denedikten sonra, muhteşem güzel saçlarınızı görün.

Kendinizde saç tonlama sırlarından herhangi birine sahip misin? Aşağıdaki yorum bölümünden bize bildirin.Sizin için bu konun uzmanı olan bir kuaför arıyorsanız alanında oldukça başarılı  SAN Kuaför Mustafa BATUR ‘u hiç şüphesiz tercih edebilirsiniz.Yeri İstanbul Acıbadem ‘de.Örnek çalışmalarını aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

turuncu saçlar nasıl geçer

Bir önceki yazımız olan İlkbahar Yaz Stiliniz için Trend Doğal Saç Renkleri 2017 başlıklı makalemizde 2016, 2016 saç renkleri ve 2017 saç renkleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: http://www.guzelkiz.com/acilan-sactaki-turunculuk-nasil-gecer/

Kışın Hastalıklardan Koruyan Yiyecekler

Kışın Saçlarınızı Turuncu Besinler İle Koruyun

Bereketli yağmurların kendini göstermesi, yazın bunaltıcı sıcaklıkların yerini serin rüzgarlara bırakmasıyla rahat bir nefes aldık. Gündüzleri ceket giyip terlemek gece kısa kollu giyip üşümek derken birçoğumuz şimdiden peçelerin esiri altında…

Ülkemizde soğuklar yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

Toplu alanlarda insanlardan bulaşabilen grip tüm kış ayı boyunca başa bela olabiliyor. Peki bu soğuk havalarda bizi  Hastalıklardan Koruyan Yiyecekler nelerdir? ne gibi yararları vardır inceleyelim.

Özellikle çocukların okuldan eve getirdiği hastalık tüm aileyi etkisi altına alabiliyor. Bu yazı özellikle sık sık hasta olanların ve annelerin ilgisini çekecektir. Yalnız şunu hatırlatmakta fayda var.

Genelde hastalıklar üzerinde bildiğimiz etkili olduğunu bildiğimiz tek bir gıdayı çok fazla tüketip yararını görmediğimiz gibi zararıyla karşılaşırız. Yiyecekleri çeşit çeşit ve miktarına göre tüketmek bizim için daha faydalı olacaktır. Kışın zorlu şartları hafif bir şekilde atlatmanın sağlıklı beslenmeden geçtiğini biliyoruz. Bu besinleri birlikte tanıyalım.

Kışın hastalıklardan kurtulmayı önleyen yiyecekler;

Meyveler;
Sindirim sistemi sağlığı için önemli meyvelerden biri nardır. Nar bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Kış kelimesiyle aklımıza gelen portakal, mandalina, limon gibi narenciyeler bizi soğuk kış şartlarından koruyan ve gribi engelleyen diğer meyvelerden. Ufak bir ayrıntı ise meyvelerin posasından yararlanmak için bütünüyle tüketmeliyiz.

Yine ıspanak yemeğinin yanında demirden daha çok faydalanmak için 1 bardak taze portakal suyu sıkıp içebiliriz.

Sebzeler;
İçeriğindeki vitamin ve minerallerden zengin brokoli.. A vitamini ve C vitamini öncülerinden havuç, balkabağı gibi turuncu sebzeler kışın bizi hastalıktan koruyan diğer besinler.

Bu sebzelerden oluşan 1 kase çorba sofralarımıza hem lezzet hem de sağlık getirir. Çocuklar sebze tüketiminde pek istekli davranmazlar.

Alternatif olarak makarnalarına brokoli ve ya kabak ekleyerek sağlıklı bir menü hazırlayabilirsiniz.

Et ve süt ürünleri;
Özellikler kefir sağlığa yararlı, bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir etkiye sahiptir. Vücudumuzda bakterilerle savaşır. Hastalıkları önlememize yardımcı olur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına et ve süt ürünlerinden oluşan protein kaynaklı yiyecekleri beslenme programımızda bulundurmalıyız.

İlginizi çekebilir :  Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Mineraller kemik, kas, sinir hücrelerinin yapısında bulunur. Vücudumuz enfeksiyonlarla karşılaştığında vitamin ve minerallere oldukça ihtiyaç duyarlar. Özellikle çinko, demir bakır gibi mineraller vücudumuzun korunmasında oldukça önemlidir.

Mevsimine göre alınmış meyveler ve sebzeler dikkatlice yıkanmalı ve her çeşit besin düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Özellikle çocukların ileri ki yaşantısını kolaylaştırmak adına küçük yaşta dengeyi korumasını öğrenmesi gerekir.

Düzenli beslenmek hastalıklardan korur mu?

Kışın en çok karşılaştığımız hastalıklardan biri olan grip; öksürük, baş ağrısı, yorgunluk ve boğaz ağrısı gibi birçok zorlu durumun içine girmemize sebep olur. Özellikle bulaşabilen bir hastalık olması hastalığa yakalanmayı bir hayli kolaylaştırır.

Düzenli ve Sağlıklı Beslenmenin Yararları

El hijyenine önem vermememiz, yoğun iş veya okul hayatında dışarıdan tükettiğimiz besinlerin kalitesiz oluşu vücudumuzu daha da dirençsizleştirir. Genelde hastalığa yakalandıktan sonra hemen beslenmemizi toparlamaya başlasak da vücut direncini kolay kolay toplayamaz.

Kış ayına yaklaştığımız bu dönemlerde düzenli beslenerek mikroplara karşı şimdiden önlem almakta fayda vardır. Güçlü bağışıklık sistemi demek mikroplarla daha iyi savaşmak demektir. Bağışıklık sistemi sağlığı çocuklar, yaşlılar, kanserli hastalar gibi hemen hemen her türlü insanın dikkat etmesi gereken bir durumdur.

İlginizi çekebilir :  Yazın Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler?

Çünkü vücudumuzun hastalanmaması ve direncini kaybetmemesi için besinler oldukça önemlidir. Düzenli beslenmek vücudun hastalıklara karşı daha erken toparlanmasında yardımcı olur. Besinlerden yararlanabilmek adına başta belirttiğim gibi tek tip beslenmek yerine besinleri çeşit çeşit ve miktarında tüketmeliyiz.

Hastalıklardan korunma adına düzenli beslenmeye ilave edecek olursak: Kişinin uykudan verimini almış olması, besinleri tükettikten sonra ağız bakımını gerçekleştirmiş olması, sigara tüketmemesi ve düzenli egzersiz yapması da hastalıklardan korunmanın bir diğer yoludur. Özellikle kış aylarında su tüketimi azalmaktadır. Suyu yeterli bir şekilde tüketmeye özen göstermemiz gerekir.

Источник: https://www.kadingibi.com/kisin-hastaliklardan-koruyan-yiyecekler/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.