Kışın sağlıklı bir cilt için ne yapmalı? Cilt kuruluğu, kaşıntı, kızarıklık için öneriler

içerik

Cilt Kızarıkların Nedenleri ve Tedavisi İçin Yapılacaklar

Kışın sağlıklı bir cilt için ne yapmalı? Cilt kuruluğu, kaşıntı, kızarıklık için öneriler

Cilt kızarıklık sorunlarının tedavi edilmesi adına öncelikli olarak neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Bu belirlemenin ardından gerekli tedavi süreci başlayacaktır.

Cilt Kızarıklıkları

Ciltte meydana gelen döküntüler, kızarıklıklar ve diğer sorunlar dokusunda anormal bir değişiklik olduğunu gösterir. Bazı kızarıklık durumları bir virüsün olduğuna da işaret etmektedir.

Kızarıklıklar çoğu zaman alerjik reaksiyonlardan kaynaklı birçok nedene bağlı ya da bir ısırgan otu gibi bir bitkinin sokmasına neden olabilecek deri tahrişinden kaynaklanır.

Hatta bazı kızarıklık ve döküntü durumları da yaşamı tehdit eden ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Yaygın olan cilt kızarıklık sebepleri arasında;

Egzama

Egzama cildin iltihaplı, kırmızı, kuru ve kaşıntılı olduğu çeşitli durumları tanımlayan genel bir terimdir. Bu sorun insanlar arasında yaygın olarak gözlemlenen bir cilt hastalığıdır.

Özellikle insan vücudunun kıvrımlı bölgelerinde fazlasıyla gözlemlenir. Kulak arkalarında, parmaklarda ve vücudun diğer alanlarında da yuvarlak lekeler meydana gelebilir.

Erkek, kadın ve çocuklarda oluşan bir durumdur.

Granuloma Annulare

Ciltte kırmızımsı şişliklerle (papüller) dairesel şekilli bir döküntüden oluşan kronik bir cilt rahatsızlığıdır.  Bu durum, çoğunlukla sağlıklı olan ve erkek de kadınlardan iki kat daha yaygındır. Genç yetişkinler ile çocukları da etkiler.

n Planus

Genellikle açısal bir şekle ve kırmızımsı morumsu bir renge sahip, parlak, düz tepeli çıkıntılar üreten yaygın bir cilt bozukluğudur.  Çoğu zaman ayak bileği, el bileği, sırt ve boyunun iç kısımlarında meydana gelir. n planus 30 ile 70 yaş arası erişkinlerde görülür.

Gül Hasatlığı

Sıklıkla göğüste veya sırtta geniş, pullu, pembe bir yama ile başlayan yaygınlıktadır. Genellikle hafif, deri döküntüsü kuruluk meydana getirir. Yama genellikle ek pembe deri lekeleri ile takip edilir. Deri lezyonlarında bir kaşıntı, cilt kızarıklığı veya iltihabı vardır. Noktaların sayısı ve boyutları değişebilir.

Güneş Yanığı

Güneşten korunma, bulutlu günlerde bile güneş yanığından kaçınmanın en iyi yoludur. Cilt üzerinde kızarıklıkların olmasının ilk sıralardaki nedenleri arasında yer alır. Oluşan kızarıklıklar çoğu zaman gölgede durulduğu zaman kısa sürede ortadan kalkar.

Kabarcıklar

Kabarcıklar her boyutta gelişebilir. Kabarcıklar ciltte kızarma ve kuruluk sorunu meydana getirmektedir. Cinsel organda ve vücudun her tarafında oluşabilmektedir.  Bazıları acı verici, kırmızı veya kaşıntılıdır.

Tedavi

Cilt kızarıklık sorunlarının çoğu kısa sürede kendiliğinden ortadan kalkacak şekilde gelişmektedir. Geçmeyen ve devam eden sorunlarda önemli olan oluşan semptomun altında yatan nedenin belirlenmesidir.

Uzmanlar deri üzerinde oluşan bu sorunların nedenlerinin belirlenmesi adına öncelikli olarak fiziki muayene yapar. Ardından aile sağlık geçmişi ile alakalı olarak detaylı şekilde bilgi ister. Bu veriler toparlandıktan sonra hastada bazı test ve tetkiklerin yapılması istenir.

Tüm verileri elde eden uzman gerekli tanıyı koyarak tedavi sürecine başlar. Nedene bağlı olarak yapılacak olan tedavi planı da değişkenlik gösterir.

Özellikle egzama, sedef hastalığı, zehirli sarmaşık veya başka bir durum ile alakalı hastalığını olduğunu bilen kişilerin kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve diğer semptomlardan kurtulması için evde dikkat edeceği birçok detay vardır. Cilt kızarıklıkları ve döküntüleri için genel bakım adına yapılmaması gerekenler;

Yapılması Gerekenler

 • Yatmadan önce uzman hekimlerin verdiği bir antihistamin kullanımı yapılır. Bu ilacın kullanımında önemli olan düzenli olarak ve önerilen dozlarda kullanım yapılmasıdır.İlacın düzenli kullanımı kızarıklıkları ve kaşıntıları kısa sürede ortadan kaldırır.
 • Yulaf ezmesi banyosu yapılmalıdır. Küvet içine inceltilmiş olan yulaf ezmesi atılır. Sorunlu cilde sahip olan kişi en az 10 dakika boyunca bu banyoda beklemelidir. Semptomların hafifletilmesi konusunda oldukça etkilidir.
 • Var olan sorundan kaynaklı olarak açık yarası olan kişiler banyoda nazik bir yıkama yapmalıdır.
 • Üst üste en az 4-5 gün boyunca günde iki defa % 1 oranında hidrokortizonlu krem ​​veya merhem (tercihen banyo veya duşun ardından) uygulanması gerekir.
 • Döküntüye iyi bir nemlendirici ( yağlı veya petrol bazlı ürün seçilir) uygulanması gerekir.
 • Açık yaraları temizleyici ve su ile temizlemek hijyen açısından önemlidir. Ardından hidrojen peroksit uygulanması gerekir.

Yapılmaması Gerekenler

 • Cilde sürtünme alkolü kullanmamak gerekir.İyileşmeye yardımcı olmaz, bulaşıcı bakterileri öldürmez, cildi kurutur ve egzama gibi döküntüleri daha da kötüleştirir.
 • Cildi kurutabileceği için bir sabun kullanmamak gerekir.
 • Hafif losyon kullanımı yapılmalıdır.Çok iyi yayılırlar ama cilde emilmesi gerekir.
 • Neosporin gibi üçlü antibiyotikli merhem kullanmamak gerekir.Cilt enfeksiyonlarına neden olan stafil ve strep bakterileri öldürmemektedir. Bazı kişilerde içeriğindeki bir maddeye alerjik kontakt dermatit geliştirir.

Источник: //ciltte.com/erkek-cinsel-organda-kasinti-ve-kizariklik.html

Kış Aylarında Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Cilt Nasıl Nemlendirilir? Bakımı

Kışın sağlıklı bir cilt için ne yapmalı? Cilt kuruluğu, kaşıntı, kızarıklık için öneriler

Havaların iyice soğumaya başladığı zaman, vücudumuz da bazı tepkiler vermeye başlar. Özellikle ciltte yaşanmaya başlanan kuruma kış ayları için en sık karşılaşılan durumdur. Ciltteki kuruluğun ilerlemesiyle; cildin çatlaması, kızarıklık ve kaşıntı, egzama gibi canınızı sıkacak olaylar ortaya çıkabilir.

Kış aylarında farkına varılamayan en önemli etkenlerden bir tanesi cildin kaybettiği su oranıdır. Soğuk havanın etkisiyle ciltteki su kaybı, cilt kuruluğu oluşmasına neden olur.

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte rüzgar, evdeki sıcaklığın arttırılması ve kaloriferlerin yanmaya başlamasıyla evdeki havanın kuruluğu, cildi havasız bırakan giysiler, sıcak suyun ısıtan etkisiyle uzun süren banyo keyfi ve lif yapmak cildin kuruluğunu arttıran etkenler arasında yer alır.

Bu kadar yapılmaması gereken şey varsa, peki kış ayları için nemlendirici olarak ne kullanabiliriz sorusunun sorulması gayet normal. Basit ama etkili birkaç yöntemle cilt için nemlendirici uygulamalar yapılabilir.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Nemlendirici Krem

Kış aylarında tek başına yeterli olmamakla birlikte, su ve sıvı tüketmenin önemi büyüktür cilt kuruluğu için. Cildin nem dengesini koruması için en etkili yöntemlerden bir diğeri ise, düzenli olarak cilt yapısına uygun nemlendirici krem kullanılmasıdır.

Kış ayları için kullanılması gereken kremlerin yaz aylarında kullandığınız nemlendirici kremlerden farklı olması gerektiğini unutmamalısınız. Cildi nemlendirmek için kış aylarında kullanacağınız nemlendirici yağ bazlı olursa daha fazla faydasını görürsünüz.

Yağ bazlı kremler merhem yapısında olacağından, cildin yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve nemin hapsolmasını sağlar.

Oda Sıcaklığı

Havaların soğumasıyla birlikte ısınma araçları kullanılmaya başlanır. Isınmak zorunlu bir ihtiyaç elbette, ancak cilt için nemlendirici etkisini korumak adına evin içerisindeki nem oranını da dengede tutmak gerekir.

Evin bölümlerinde mümkün olduğunca nem oranı yüzde 30 ile 50 civarında olmalıdır. Evin sıcaklık derecesini sabitlemek de faydalı olacaktır. 20-26 derece aralığı ideal bir sıcaklık olacaktır.

Ayrıca evin nemini dengelemek açısından kalorifer peteklerine içi su dolu kaplar asmak doğru bir tercih olur. Eğer kabınız yoksa, su doldurduğunuz ve sıcaktan etkilenmeyecek bir kabı kalorifer peteğinin üzerine koyabilirsiniz.

Evinizde soba, petekli ısıtıcı kullanıyorsanız; terlemenizi sağlayacak kadar yakın ya da uzun süre bu tarz ısıtıcıların yanında oturmayın. Ter de tıpkı sıcak su gibi cildi kurutan faktörlerden bir tanesidir.

Güneş Koruyucu Krem

Yaz aylarında kullanılması önemli olduğu kadar, kış ayları için de 30 faktörlü güneşten koruyucu krem kullanmak önemlidir. Kış aylarında karın ya da buzun yüzeyinden yansıyan güneş ışınlarının cildinize temas ettiğini unutmayın.

Bu nedenle dışarı çıkmadan 30 dakika önce koruyucu kreminizi yüzünüze mutlaka sürün. Gerektiğinde tekrar sürebilmek için çantanızda da bir tane çanta boyu bulundurmanız faydalı olur.

Elbette sert hava koşullarından cildinizi korumak için pamuklu bir kaşkol rüzgarın direk cildinize çarpmasını engelleyecektir.

Kış Aylarında Duş

Soğuk havalarda banyo yapmaktan veya duş almaktan pek hoşlanılmaz. Ancak haftada maksimum 3 defa ve ılık suyla duş almak, cilt kuruluğu yaşama oranını azaltacaktır. Aynı zamanda duş süresini kısa tutmak da(10 dakika) kış ayları için cildin nemini korumasında artıdır.

Lif veya Kese Kullanılmamalı

Kese yapmak ya da liflenmek vücudun ölü derilerden kurtulduğunu düşündürse de, kış aylarında cilt kuruluğu yaşanmasını tetikleyen işlemlerden. Bu nedenle kese, lif ve vücut jeli kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bunların yerine hassas ciltler için kullanılabilen krem temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Bu temizleyicilerin cilde çıplak elle sürülmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Kış Aylarında Giyilen Kıyafetler

Kış aylarında kat kat giyinme alışkanlığından dolayı cilt yeterince havasız kalıyor. Bir de üstüne dar giysiler giyildiğinde, tam bir kaos yaşandığı söylenebilir.

Bu yüzden naylon, polyester ve sentetik malzemelerden oluşan kıyafetler giyilmemeli. Pamuklu giysiler kış ayları için oldukça ideal kıyafetlerdir.

Ayrıca dar olan giysiler yerine bol olanları tercih etmeniz, cilt için nemlendirici kullanma ihtiyacınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Cildinizi Yıpratmayın

Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin daha fazla dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi de soğuk havalarda cildi yıpratacak uygulamalar yapılmamasıdır. Tabii ki tıbbi olarak yapılması gereken zorunlu işlemler dışında.

Yani peeling, alkol içeren tonik kullanımı, jel yapısına sahip olan kozmetik ürünleri, temizleyiciler ve mendillerden uzak durmak gerekli.

Beklenmedik süprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, bu ürünlerden uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yüzünüzü Yıkayın

Günde 2 defa cildinize uygun bir temizleyiciyle yüzünüzü yıkamanız ve yıkadıktan sonra cildiniz nemliyken nemlendirici sürmeniz cildinize iyi gelecektir. Günlük yüz yıkama rutinine banyo sayısının da dahil olduğunu unutmayın. Düzenli kullanılan nemlendirici ve yaz aylarına göre bira daha yoğun kıvama sahip kremle cildiniz oldukça iyi bir forma sahip olacaktır.

Sıvı Sabun

Kış aylarında en fazla kuruluk yaşanan bölgeler eller ve ayaklardır. Bu bölgelerdeki deri, yağ bezlerinin az olmasından dolayı daha sık kururlar. Bu sebeple cilt için nemlendirici etkiyi kaybetmemek için, ellerinizi yıkarken kalıp sabun kullanmak ve el yıkama sıklığını 5’e düşürmek iyi olur.

Temizlik malzemelerinin de ellerinize direk temas etmesinden kaçınmalısınız. Nemlendirici kremi ise, gün içinde ihtiyaç duyduğunuz anlarda sürmelisiniz.

Eğer ki gün içerisinde ellerinizin çok fazla kuruduğunu hissediyorsanız, akşam yatarken nemlendirici krem sürdükten sonra pamuklu eldiven takarak gece boyunca nemin cilde hapsedilmesini sağlayabilirsiniz.

Kış Aylarında Eldiven Kullanırken Dikkat

Ev işlerini yaparken kullandığınız eldivenin en fazla 2 saat elinizde kalmasına özen gösterin. Çünkü eldivenin içinde elleriniz terleyeceğinden, kuruma ihtimali yüksek olacaktır. İşiniz 2 saatten fazla sürecekse, 2 saati doldurduğunuzda kısa bir mola vererek ellerinizi havalandırın.

Hatta bu esnada elinize nemlendirici krem sürebilirsiniz. 15 dakikalık mola sonrasında, işinize kaldığınız yerden devam etmeniz cilt kuruluğu yaşamanızın önüne geçecektir.

Dışarı çıkarken de eldiven takmadan 5 dakika önce elinize krem sürerek polar, deri veya anorak eldiven kullanabilirsiniz.

Ayakların Bakımı

Ayak derisinde zaman içinde kalınlaşma ya da nasırlaşma oluşabilir. Ölü derinin ayaktan uzaklaştırılması için ponza taşıyla törpüleyebilirsiniz. Haftada 1 defa banyo yaparken ayaklarınızı törpülerseniz, ölü derilerden kolayca kurtulursunuz. Banyo sonrasında süreceğiniz nemlendirici krem ise, ayaklarınızın yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Dudak Bakımı

Kış aylarında en fazla cilt kuruluğu hissedilen bölge dudaklardır. Bu yüzden soğuk havada dışarı çıkacağınız zaman cilt için nemlendirici dudak sticki sürmeyi unutmayın.

Gün içinde ihtiyacınız olabileceği ihtimaline karşı, çantanızda da bir tane bulundurun. Ayrıca dışarıdayken dudak yalama alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.

Islaklıkla soğuk havanın direk etkileşime geçmesi, dudaklarda çatlama oluşmasına neden olabilir.

Kış Aylarında Mükemmel Cilt bakımı İçin 12 Öneri

Источник: //saglikhaberleri.com/kis-aylarinda-cilt-kuruluguna-ne-iyi-gelir-cilt-nasil-nemlendirilir-bakimi/

Kış Aylarında Cildimizin Kurumasını Nasıl Engelleriz?

Kışın sağlıklı bir cilt için ne yapmalı? Cilt kuruluğu, kaşıntı, kızarıklık için öneriler

Her insanın kendine özgü bir cilt yapısı vardır. Kimisinin kuru kimisinin yağlıdır. Bunun dışında yaşanılan ortama göre cildin kazandığı bir karakteristik yapı söz konusudur.

Soğuk yerlerde yaşayanlar ile sıcak yerlerde yaşayanların ciltleri birbiri ile aynı değildir. Bu nedenle sıcak bir yerden soğuk yere gelen kişide ilk değişiklik ciltte yaşanacaktır.

Bunu hepimiz yaşıyoruz ve cildimizin verdiği tepkiyi fark ediyoruz. Mevsimlerde de aynı değişimin yaşanması son derece normaldir.

Kış mevsimi gelip hava soğumaya başladığı zaman ilk değişimi cildimizde fark ederiz. Nemini kaybeden cildimiz kurumaya başlar. Bu kuruluk ilerlediği zaman döküntülere neden olabilir.

Dolayısıyla bu durum baş edilmesi gereken bir problem haline dönüşür. Ama ilerlemeden önce kış mevsimine ve cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanmaya başlarsanız bu problemi önleyebilirsiniz.

Elbette herkes için bu geçerli olmayabilir.

Peeling Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Cildi hassas kişiler, mevsim değişikliklerinde aşırı tepkiler verebiliyor. Kış mevsiminde soğuyan havayla birlikte kurumaya başlayan cilt, döküntüler, kızarıklıklar ve kaşıntı gibi rahatsızlıklara neden olacaktır.

Hassas cilt yapısına sahipseniz bunun önlemini daha sorun başlamadan almalısınız. Cildinize gereken bakımı yapmalı, doğru nemlendiricileri kullanmalı ve düzenli olarak nem detoksu uygulamalısınız.

Bu şekilde böyle bir problemle karşılaşmadan kış mevsiminin tadını çıkartabilirsiniz.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Kuru cildin en temel nedeni kişilerin metabolik özellikleri, hormonal değerleri gibi detaylardır.

Ama son zamanlarda çevresel faktörler, kimyasal madde içeren kozmetiklerin kullanımı, sabunlar gibi etkenler de cilt kuruluğuna neden olmaktadır.

Çevresel faktörlerin başında ise kış soğuğu gelir. Kış soğuğunu rüzgâr, çevre kirliliği gibi etkenler de takip eder.

Cildimizin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktördür. Cildin doğal nemlendiricileri ise hylüronik asit ve seramidler gibi deri hücrelerinde bulunan maddelerdir.

Yaşla birlikte bu maddelerin cildimizdeki miktarı azalmaktadır. Yani cilt kuruluğunda ilk neden yaştır. Buna karşın hücrelerin içinde bulunduğu ortam da önemlidir. Dolayısıyla cildimizde bulunduğu ortama göre değişim göstermektedir.

Kuru iklim ve kış ayları da cildimiz için gerekli olan nemin azaldığı ortamlardır.

Kış aylarında cilt rahatsızlıklarının daha sık görüldüğü bilinmektedir. Rüzgar ve soğuk havanın etkisiyle cildimiz hassaslaşarak; kızarıklık, kuruluk ve çatlama gibi problemleri doğurur. Güneş ışınları kış aylarında rüzgar ve kurulukla birlikte yakıcı etkiler gösterir. Sonucunda da kızarıklık ve kılcal damarların artışına neden olur.

Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığı için kuruluk riski artmaktadır. Aynı zamanda çevresel nem ortamının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapmak, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına neden olarak kuruluğa sebep olmaktadır. Kuruluk en fazla kol ve bacaklarda görülmektedir. Buna ek olarak tüm gövdemizde de karşılaşabiliriz.

Cilt Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? (Nasıl Giderilir)

Ciddi anlamda ve çözümsüz cilt kuruluğu yaşayanlar mutlaka bir uzmana başvurmalıdırlar. Kişilerin şikayetlerine ve görülen belirtilerin durumuna, süresine göre tedavinin çizgisi belirlenir.

Bazı durumlarda yalnızca nemlendirici kullanmak yeterli olurken; şiddetli şikayetlerde ilaçlar, topikal kortikostreoid kremler kullanmak gerekebilir.

Ciddi cilt kuruluklarında rastgele nemlendirici kullanmak yerine mutlaka uzmana başvurmalısınız.

Kozmetik ürün alırken mutlaka nemlendirici özelliği olan ürünler kullanabilirsiniz. Banyo sonrasında da nemlendirici yağlardan faydalanabilirsiniz.

Kuru cilde sahip kişilerde, özellikle kış aylarında beliren kuruluğa halk arasında kış kaşıntısı da denmektedir.

Kış aylarında bu rahatsızlıktan korunmak adına mutlaka yoğun nemlendiriciler ve cildi koruyacak giysiler giyilmelidir.

Kuruluktan kurtulmak için cilt nemlendiricileri ilk sırada yer almaktadır. Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışmaktadır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturarak, derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engellemektedir.

Bu nemlendiriciler, vazelin, lanolin gibi yağlarda bulunmaktadır. Bunlar etkili nemlendiriciler olmasına karşın sürülmeleri biraz zordur. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki veya derinin alt katmanlarındaki nemi, yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlamaktadır.

Bunlar; gliserin ve bitkisel yağlardır.

Cilt bakımında kullanacağınız kremin pahalı olması iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Önemli olan cilt bakımından ürün seçerek pH bakımından cildin pH’sine yakın olması gerekmektedir.

Buna ek olarak renksiz, kokusuz olması, kolay sürülmesi, paraben ve fragnencea gibi katkı maddesi içermemesine dikkat edilmelidir.

Kuru ciltler için krem, yağlı ciltlerde ise su bazlı losyon formülleri tercih edilmelidir.

Kış Aylarında Cilt Kuruluğunu Önlemek için Neler Yapılmalı?

Soğuk havalarda cilt kuruluğuyla karşılaşmamak için bazı temel bakımlarda değişiklik yapılması gerekmektedir.

Mesela sıcak su ile banyo yapmak, cildin nemini uzaklaştıracağı için kuruluğa neden olacaktır. Bu nedenle ılık suyu tercih etmelisiniz.

Ayrıca banyo yaparken kurutmayan sabunları ve yağ içeren vücut şampuanlarını kullanmalısınız. Her banyo sonrasında da vücut nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

 • Fondötenle Kapatmayın: Eğer cildiniz kurumuş ve pul pul dökülüyorsa bunu fondötenle kapatmaya çalışmayın. Zaten başarılı olamayacak ve kötü bir görünüme neden olacaksınız. Bunun yerine yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalısınız. Zengin içerikli gece kremleri kullanmalı, nemlendirici içeren leke önleyici, anti-aging, güneş koruma faktörlü fondöten seçmelisiniz. Kış ayları için güneş aktivitesinin az olduğu zamanlarda peeling uygulaması yapmanın daha doğru olduğunu da unutmamalısınız.
 • Omega-3 Desteği Alın: Cildin kurumaması için sağlıklı beslenmeye de önem göstermelisiniz. Cildinizin gereksinim duyduğu vitaminleri, antioksidanları, mineralleri ve doymamış yağları vücudunuza almalısınız. Bu şekilde kışın cilt bakımı konusunda daha etkili bir çözüm bulmuş olursunuz. Omega-3 desteği ile kışın cilt bakımının etkisini artıracaktır. Meyve ve sebzelerle birlikte tahıllı besinler tercih edilmelisiniz.
 • Eldiven Kullanın: Soğuk havalarda mutlaka eldiven takmalısınız. Kış aylarında nem oranı düşük olduğu için deri kuruluğu görülebilir. Soğuk havanın olduğu zamanlarda açıkta kalan bölgeleri mutlaka kapatmalısınız.
 • Kısa Süreli Duş Alın: Sık sık duş almak ve duşta uzun vakit geçirmek cildin nem oranını kaybetmesine neden olur. Özellikle sıcak su kuruluğun daha da artmasına sebebiyet verir. Duş sonrasında ise mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Nemlendirici Duş Jeli Kullanın: Nemlendirici özelliği olan sabunlar ve duş jellerinden edinebilirsiniz. Bunlar sıcak suyun ve duşun olumsuz etkilerini bir miktar azalabilir.
 • Kimyasallardan Uzak Durun: Cildinizi yoğun ve bol miktarda kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden uzak tutmalısınız.
 • Dar Giysiler Kullanmayın: Cilde aşırı sürtünen çok dar kıyafetler, cildin kurumasına ve pul pul dökülmesine neden olur.
 • Klimalara Dikkat Edin: Bazen kış aylarında ısıtıcı olarak klimalar kullanılabilir. Böyle durumlarda, ortamdaki nem oranı azalır. Ortamın nemsiz kalması cildinde kurumasına zemin hazırlar.
 • Sağlıklı Beslenin: Kış aylarında yaz aylarına oranla su tüketiminde ciddi bir azalma olur. Su tüketiminin azalması, cildin kurumasında en önemli faktörlerden biridir. Kış aylarında kişiler suyu fazla aramadıkları için unutabilirler. Telefonunuza su içmeyi hatırlatan programlardan indirebilirsiniz. Bunun dışında dengesiz ve sağlıksız beslenme de cilt kuruluğuna neden olabilir. Vitamin, minerallerin, doğal yağların olduğu badem, fındık ve cevizi bol bol tüketmelisiniz. Bol zeytinyağı ile hazırlanan yemekler de hem sağlıklı olacak hem de cilt kuruluğunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Cilt Kuruluğu ile Birlikte Başlayan Diğer Sorunlar

Cildin nemini kaybederek kurumasına ek olarak bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Kızarıklık, döküntü, kırışıklık, çatlama, sarkma ve leke gibi problemleri de yaşayabilirsiniz.

Aynı zamanda cilt üzerinin giysiler, ter ve yağ salgıları ile sürekli örtülü olması, yağ bezi hastalıklarının artmasına neden olur.

Akne, sebore, milium kistler gibi problemleri doğuracaktır.

Cilt kuruluğu ile birlikte kaşıntı, deri kalınlaşması, renk değişiklikleri, kızarıklıklar sıklıkla görülebilir. Aynı zamanda deride egzamaları da beraberinde getirecektir. Aynı zamanda enfeksiyonlara bağlı olarak sulanmaya da neden olacaktır. Mikrobik enfeksiyonlar ise ilerleyen süreçte görülecektir.

Saç Nezlesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Deri bütünlüğünün bozulmasına neden olan kuruluk, bakteriyel ve viral hastalıklara neden olabilir. Cilt kuruluğu ile birlikte lipofilik mantar hastalıkları pitriasis versikolor (samyeli hastalığı) ve nem artışına bağlı olarak intertriginöz bölge enfeksiyonları daha sık oluşmaktadır.

Источник: //bilgihanem.com/kis-aylarinda-cildimizin-kurumasini-nasil-engelleriz/

Cilt kuruluğu sorununa ne iyi gelir? Cilt güzelliği için öneriler

Kışın sağlıklı bir cilt için ne yapmalı? Cilt kuruluğu, kaşıntı, kızarıklık için öneriler

Üstelik cilt kuruluğu ileri aşamaya ulaştığında cildin nem, yağ ve proteinini kaybetmesi sonucu kepeklenme, çatlama, kızarıklık, kaşıntı, hatta egzama gibi çok daha can sıkıcı sorunlar gelişebiliyor.

Kış aylarında cilt kuruluğu sorununun en önemli nedeni ise soğuk havada ciltten fark edilemeyen su kaybının aşırı artması.

Bunun yanı sıra rüzgâr, ev içindeki sıcak ve kuru hava, cildi kurutan giysiler, uzun sıcak banyolar, hamam ve saunalar, kese-lif ve cildi kurutucu hijyen ürünlerinin kullanımı da cilt kuruluğu sorununu artırabiliyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz soğuk kış aylarında sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın yollarını anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Cildiniz henüz kurumadan nemlendirici sürün

Su içmek ve sıvı almak genel sağlığımız için yararlı olsa da cilt kuruluğu sorununu önlemede yeterli gelmiyor maalesef. Nemi cilde hapsetmenin en etkili yolu ise bölgeye uygun bir nemlendiriciyi cilde düzenli olarak uygulamak.

Tercihen her akşam cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz kış aylarında kullanacağınız nemlendiricilerin yaz aylarında kullandıklarınıza nazaran daha yağ bazlı (merhem yapısında) olmasında fayda olduğunu belirterek şu bilgileri veriyor…

Nemlendirici cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturabiliyor ve nem kaybını engelleyebiliyor. Ayrıca nemlendirici ürünlerde önemli olan marka ve ürün fiyatı değil, nemlendiricinin cildin ihtiyacını karşılayabilmesi, düzenli kullanılması ve cilt henüz kurumadan önce nemliyken uygulanması. Çünkü sanılanın aksine kuru cilde nemlendirici uygulamak çok da faydalı olmuyor.

Oda ısısı 20-26 derece arasında olsun

Evin içindeki nem oranını yüzde 30-50 civarında tutun. Oda ısısını da 20-26 derece arasında sabitleyin. Evinizde nemli ortam yaratmak üzere evde hava nemlendiren bir cihaz kullanabilir veya kalorifer üzerine su dolu kap yerleştirebilirsiniz.

Şömine, soba veya kalorifer gibi ısı kaynaklarının önünde terleyecek kadar uzun süre oturmamaya da özen gösterin, çünkü terlemek de sıcak suyla yıkanmak gibi deriyi kurutan bir faktör.

Yarım saat önce güneş koruyucu uygulayın

Güneşli veya karlı günlerde ve kayak aktiviteleri sırasında dışarı çıkmadan yarım saat önce yüzünüze en az 30 koruma faktörlü güneşten koruyucu krem sürmeli ve gerektikçe bu işlemi tekrarlamalısınız. Soğuk ve rüzgârlı havalarda yüzünüzü, polar bir kaşkol ile korumayı da unutmayın.

Duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın

Haftada en fazla 3 kez ve ılık suyla duş (36.5 – 40.5 ‘C) almaya özen gösterin. Her gün yıkanmak, sıcak suyla yıkanmak veya yıkanma süresini uzun süre tutmak deriyi kurutan yanlış uygulamalar. Bu nedenle duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın.

Kese ve lif yapmayın

Kurutucu yan etkileri nedeniyle kese-lif işlemlerinden ve vücut jellerinden uzak durmaya özen göstermeniz gerekiyor. Vücut jeli yerine nemlendirici özelliği yüksek olan, hassas ciltlere yönelik bir krem temizleyici tercih etmeli ve cildinize çıplak elle sürmelisiniz.

Pamuklu ya da pazen giysileri tercih edin

Kış aylarında naylon, sentetik, polyester veya yünlü giysiler yerine cildin kurumasını ve kaşınmasını önleyen pamuklu ya da pazen giysiler kullanın. Aynı nedenden dolayı dar giysiler yerine bol giysiler tercih etmenizde de yarar var.

Soğuk havalarda maske ve peeling yapmayın

Tıbben gerekli haller dışında, özellikle kuru cildi sahipseniz, soğuk havalarda cildi yıpratan ve kurutan uygulamalardan (maske, peeling, alkol-bazlı tonik, jel yapısında kozmetikler, temizleyici mendil vs.) uzak durmanızda fayda var. Bu tür uygulamalar cilde beklenen yarar yerine beklenmedik zarar getirebiliyor.

Yüzünüzü günde iki kez yıkamanız yeterli

Yüzünüzü cilt temizleyicisiyle günde 2 kez nazikçe yıkayın ve nemlendiriciyi cildiniz henüz nemliyken sürün. Yüzünüzü banyo dahil günde 2 kez temizlemeniz yeterli. Nemlendiriciyi düzenli uygulamanız ve yaz aylarında kullandığınız yüz nemlendiricilerine nazaran kış aylarında kullandığınız nemlendiricilerden biraz daha yağlı olması önem taşıyor.

Gece yatarken pamuklu eldiven giyin

El ve ayak derisi yağ bezlerinden fakir oldukları için kış aylarında kuruluğun en sık görüldüğü deri bölgelerini oluşturuyorlar. Ellerinizi temizlerken sıvı sabun kullanmayın. El yıkama sırasında kalıp sabun kullanmalı ve el yıkama sıklığını günde 5-6’ya indirmelisiniz.

Deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu, kolonya, ıslak mendil ve antiseptik solüsyonlar gibi deriye zarar veren maddelerle temastan da kaçının. Nemlendiricileri her el yıkama sonrasında ve gün içinde ihtiyaç hissettikçe sürmeye özen gösterin. Gece yatarken ellerinize nemlendirici sürüp pamuklu eldiven giyerseniz nemi deride hapseder ve yumuşacık ellere kavuşursunuz.

Eldiven giymeden önce nemlendirici sürün

Elleriniz eldiven içinde terleyecek kadar uzun kalmamalı ve eldivenle günde 2 saatin altında iş yapmalısınız. Her 15-20 dakikada bir ellerinizi eldivenden çıkarmalı, nemlendirici sürmeli, 5 dakika havalandırılmalı ve sonra yine eldivenle işinize devam etmelisiniz.

Soğuk havalarda evden çıkmadan önce bir kat nemlendirici üzerine yün olmayan, polar, anorak, deri veya süet eldiven giymeyi de unutmayın.

Ayağınıza ponza taşı uygulayın

Ayak derisindeki kalınlaşma ve nasırlaşmaları haftada bir, ölü deriyi uzaklaştıran törpü ile ponza taşı gibi yöntemlerle giderin. Her banyo sonrası ayağınıza nemlendirici uygulayın. Gece yatarken de ayaklarınıza nemlendirici sürüp pamuklu çorap giyebilirsiniz.

Dudaklarınıza koruyucu merhem sürün

Kış aylarında en çok kuruluk hissedilecek deri bölgelerinden biri de dudaklar. Dudak yalama davranışından kaçının ve günde birkaç kez koruyucu bir dudak merhemi uygulayın. Bu uygulama dudaklarınızı şiddetli çatlama, egzama ve ikincil enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Güzellik her yaşta mümkün! Yaş gruplarına göre estetik tüyoları

Источник: //indigodergisi.com/2018/01/cilt-kurulugu-ne-iyi-gelir/

Kışın cilt kuruluğunu önlemenin püf noktaları

Kışın sağlıklı bir cilt için ne yapmalı? Cilt kuruluğu, kaşıntı, kızarıklık için öneriler

Cilt sorunları içinde en sık karşılaşılan problemlerden biri olan cilt kuruluğu, özellikle kış aylarında daha da artıyor. Çünkü soğuk hava, cildin nemini azaltan en önemli faktör. Kış aylarında cildin açık alanlarında kızarıklık ve pullanma sık görülebilirken, kuruluk kaşıntıyı da artırıyor. 

Cildimizin doğal nemi, deri bütünlüğünü sağlayan en önemli faktör. Cildin doğal nemlendiricileri hylüronik asid, seramidler gibi deri hücrelerinde bulunan maddelerdir.

Yaşla birlikte bu maddelerin ciltteki miktarı da azalıyor. Tabii doğal nem faktörü, hücrelerin içinde bulunduğu üretim ihtiyacına göre değişen bir faktör.

Kuru iklim ve kış ayları gibi ortam nemi azaldığında doğal nem faktörü üretimi artıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanları Dr. Figen Akın ve Dr. Mehmet Coşkun Acay, konuya dair merak edilenleri ve yapılması gerekenleri anlattı. 

Soğuk havalar cildimizi her zamankinden daha fazla kurutabiliyor. Ancak alınacak önlemlerle kış mevsiminin olası etkileri en aza indirilebilir” açıklamasında bulunurken, Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr.

Mehmet Coşkun Acay ise “Kuruluk en sık kol ve bacaklarımızda görülmekle beraber gövdemizin her yerinde oluşabilir.

Kış aylarında şiddetin artması sıklıkla kuruluğa eşlik eden başka problemleri de beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır.

Tek suçlu soğuk havalar değil

Sorunu ortaya çıkaran ya da artıran başka sebepler de mevcut. Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığından, kuruluk yakınması da sıklaşabiliyor.

Ayrıca; çevresel nem oranının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına neden olarak kuruluk problemini ortaya çıkarabiliyor ya da şiddetini artırabiliyor. Kuruluk en sık kol ve bacaklarımızda görülmekle beraber gövdemizin her yerinde oluşabilir.

Kış aylarında şiddetin artması sıklıkla kuruluğa eşlik eden başka problemleri de beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır. Örneğin aşırı kuruluk, balık pulu görünümü başka deri hastalıklarını da düşündürür.

Cildi nemlendirmek önemli

Cilt nemlendirmede kullanılan nemlendiriciler iki farklı mekanizma ile çalışır. Bazı nemlendiriciler, deri yüzeyinde bir katman oluşturur ve derinin doğal neminin buharlaşarak yitirilmesini engeller. Bu tür nemlendiriciler arasında vazelin, lanolin gibi yağlar bulunur.

Etkili nemlendiriciler olmalarına karşın sürülmeleri zordur. Diğer grup nemlendiriciler ise havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çekerek derinin nemlenmesini sağlarlar. Bunlara örnek gliserin ve bitkisel yağlardır. Cilt bakımında pahalı ürünler, iyi ürün demek değildir.

Cilt bakımında ürün seçerken PH’ının deri PH’ına yakın olmasına, renksiz ve kokusuz olmasına (parfümsüz), kolay sürülebilmesine, katkı maddesi (paraben, fragnencea gibi) içermemesine dikkat edilmeli. Kuru ciltlerde krem, yağlı ciltlerde su bazlı losyon formülasyonları tercih edilmeli.

Alerjik cilde sahip olanlar mutlaka doktor tavsiyesi ile ürün almalı.

SOĞUK HAVADA CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Cilt kuruluğuna eşlik eden diğer sorunlar

Kaşıntı: Kuru cildin en önemli özelliğidir.

Deri kalınlaşması: Cilt kaşındıkça kalınlaşır ve renk değişiklikleri olur.

Kızarıklıklar-sulantılar: Derinin kuruması ve kaşınması deride egzamaları da beraberinde getirir.

Mikrobik enfeksiyonlar: Derinin kuruması ve kaşınması derinin koruyuculuk görevini yapamamasına, deri bütünlüğünün bozulmasına neden olur. Bu ortamda bakteriyel ve viral etkenler kolayca hastalık yapabilir.

Cilt kuruluğunu nasıl önleyebiliriz?

Soğuk havalarda temel cilt bakımımızda bazı değişiklikler yapmalı ve cilt kuruluğuna yol açmamak için şunlara dikkat etmeliyiz:

 • Sıcak su, cilt kuruluğunu artıran en önemli faktörlere biridir. Sıcak su ile yıkanmayın.
 • Yıkanırken kurutmayan sabunlar, yağ içeren şampuanlar kullanın.
 • Her banyo sonrası özellikle cildiniz çok kurumadan etkin vücut nemlendiricilerini tercih edin.
 • El ve yüzünüz için günlük temizliğinizi ılık su ile yapın.
 • Her el yıkamanın ardından mutlaka bariyer özelliğinde nemlendiriciler kullanın.
 • Cilt temizliğinde PH’ı deri PH’ına yakın ürünler tercih edin.
 • Yaşadığınız ortamlarda nem oranını artıracak önlemler alın.
 • Biotin, çinko, folik asit, omega -3 yağ asitlerinden zengin beslenin.
 • Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucularını uygulayın. Aşırı güneşte kalma durumunda ise uygun nemlendiricileri kullanın.
 • Soğuk havalarda dışarı çıkarken eldiven kullanın.
 • Giysilerinizde yün veya sentetik ürünler yerine pamuklu olanları tercih edin.
 • Bol su için.

Cilt için en önemli vitaminler en çok hangi besinlerde var?

A vitamini: Ispanak, pazı, mercimek, pırasa, brokoli, havuç

C vitamini: Kivi, portakal, greyfurt, karnabahar, brokoli

E vitamini: Ispanak, fındık, badem, yeşil zeytin, kekik, kuru kayısı, brokoli

İKİ HAFTADA DAHA İYİ BİR CİLT İÇİN 9 ÖNERİ Sadece iki haftada daha iyi bir … SAĞLIKLI VE PARLAK BİR CİLDİN 5 BASİT KURALI Sağlıklı bir cilde sahip olmak i…

Cildinizi soğuktan ev yapımı maskelerle koruyun!

+5Avokado MaskesiAvokado maskesi kış aylarında kuruyan ve tahriş olan ciltler için idealdir. Bu maskeyi yapmak kolaydır. Avokadoyu rendeledikten sonra üzerine sızma zeytinyağı ekleyerek bu hoş kokulu ve yumuşak karışımı yüzünüze uygulayın. Bu besleyici maske cildinizi, vitaminler, mineraller, antioksidanlar tarafından besleyecek ve soğuk, kuru kış aylarının etkileriyle mücadele etmesine ve yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Источник: //hthayat.haberturk.com/guzellik/haber/1042395-kisin-cilt-kurulugunu-onlemenin-puf-noktalari

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Kışın sağlıklı bir cilt için ne yapmalı? Cilt kuruluğu, kaşıntı, kızarıklık için öneriler

Cilt kuruluğu, cildimizi kaplayan ‘stratum korneum’un su kaybetmesi sonucu oluşmaktadır. Kuru cilt ciddi, ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşturarak rahatsız ve çirkin bir görüntü oluşturabilmektedir. Cilt kuruluğu çevresel faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Bu faktörler sıcak su, sıcak veya soğuk hava, düşük nem gibi faktörlerdir. Ancak yine birçok nedeni bulunmaktadır.

Cilt kuruluğunuzu evde yapacak olduğunuz birkaç bakım kürü ile birlikte yok edebilirsiniz. Kronik ya da ağır kuru cilt sorunlarının cilt (dermatolog) konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kuru cilt genellikle geçicidir. Örneğin, sadece kış aylarında oluşan kuruluk gibi. Ama kimi zamanda bu cilt kuruluğu ömrünüzün sonuna kadar da devam edebilmektedir. Cilt kuruluğu, kollarınızda ve bacaklarınızın alt kısımlarında  oluşmasına rağmen ve bu kişiden kişiye değişir. Bu kapsamda belirtiler şöyle sıralanmaktadır;

 • Özellikle duş, banyo veya yüzme sonrasında cildinizde hissetmiş olduğunuz sıkılıklık
 • Kaba görünümlü cilt
 • Kaşıntı
 • Şiddetli pullanma veya hafif soyulma durumları
 • İnce çizgiler veya çatlaklar
 • Gri, koyu tenli kişilerde küllü cilt
 • kırmızılık
 • kanayabilir derin çatlaklar

Kuru cilt vakalarının çoğu bir çevre nedeninden dolayı olmasına rağmen, bazı hastalıklar da önemli ölçüde cildinizi etkileyebilir. Bu kapsamda nedenler şunlardır;

 • Hava: Sıcaklıklar ve nem seviyeleri cildinizi etkilemektedir. Bu durumda genellikle kışın cildinizin kurak olduğunu söyleyebiliriz. Eğer çöl bölgelerinde yaşayan biri iseniz ve ancak nem seviyeleri düşük kalırsa ancak tersi bir durum doğru olabilir.
 • Isı: Merkezi ısıtma, odun sobaları, uzay ısıtıcılar ve şömineler tüm nemi azaltmaya neden olmakta ve cildinizi kurutmaktadır.
 • Sıcak banyo ve duş: Uzun sıcak duş veya banyo cildinizi kurutabilir. Yani özellikle ağır klorlu havuzlarda sık yüzme cildinizi daha kötü bir hale getirebilmektedir.
 • Sert sabunlar ve deterjanlar: Deodorant ve antibakteriyel sabunlar genellikle cildinize en çok zarar veren ürünlerdir. Birçok şampuan kafa derisinin kuru olmasına da neden olmaktadır.
 • Güneşe maruz kalma: Güneş cildinizi kurutur ve ultraviyole (UV) radyasyonları derinin üst tabakasının ötesine nüfuz eder. En önemli hasar derin kırışıklıklar ve sarkmış ciltlerin oluşmasıdır diyebiliriz.
 • Diğer cilt hastalıkları: Atopik dermatit (egzama) ya da kalın pullara (sedef hastalığı) pürüzlü, kuru, ölü deri hücrelerinin birikmesi ile ilişkili cilt hastalıkları olan kişiler, kuru cilt oluşumuna yatkındırlar.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Herkes kuru bir cilde sahip olabilmesine rağmen, bazı kişiler bu duruma daha yatkındır. Bu kapsamda;

 • 40 yaşında daha yaşlı kişiler
 • Kuru, soğuk veya düşük nemli iklimlerde yaşayan kişiler
 • Hemşireler ve kuaförlük gibi cildinizisuya sokmanızı gerektiren bir işiniz varsa
 • Klorlanmış havuzlarda çok vakit geçiren kişiler

Kuru Cilt Komplikasyonları Nelerdir?

Kuru cilt kimi zamanlarda, bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sağlık sorunları ise;

 • Atopik dermatit (egzama): Bu durum aşırı kuruluğa, kızarıklığa, çatlama, enflamasyonlara sebep olmaktadır.
 • Enfeksiyonlar
 • Cildiniz en iyi çabalarınıza rağmen herhangi bir düzelme göstermezse
 • Kuru cildinize kızarıklıklar da eşlik ediyorsa
 • Kuruluk ve kaşıntı uykunuzu etkiliyorsa
 • Cilt kuruluğunuz sonucunda açık yaralar ya da enfeksiyon oluşması söz konusuysa
 • Cildinizde soyulmalar mevcutsa doktora görünmeniz gerekmektedir.

Cilt kuruluğunu gidermek için yapacak olduğunuz birkaç bakım kürü bulunmaktadır. Bu kürleri günlük ya da haftalık biçimde uygulamanız gerekmektedir.

1.Zeytinyağı

Zeytinyağı birçok antioksidan ve sağlıklı yağ asitleri içerir. Bu ise cildiniz için oldukça yararlıdır.

 • Düzenli nemlendirici için sızma zeytinyağını ince bir tabaka halinde hafifçe sürün.
 • Duş almadan bir saat önce, ellerinize, bacaklarınıza hafifçe zeytinyağı sürün. Duş alın ve daha sonra hafif bir nemlendirici uygulayın.
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı, dört yemek kaşığı kahverengi şeker ve bir çorba kaşığı balı karıştırın. Birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle ovun. Ardından duş alın ve daha sonra hafif bir nemlendirici uygulayın.

2.Süt Krema

Süt kreması ​​yatıştırıcı doğası ile cildin hassas pH seviyelerini korumaya yardımcı olur. Süt kreması da mükemmel bir nemlendiricidir.

 • Birkaç damla limon suyuna bir çay kaşığı süt ve iki çay kaşığı süt kreması karıştırın. Ellerinize ve bacaklarınıza uygulayın. Günde bir kez yapın.
 • Kalın bir macun haline getirmek için üç ya da dört yemek kaşığı kadar unu süt kremaya ekleyin. Yüzünüze, ellerinize ve bacaklarınıza macunu sürün. 15 dakika boyunca bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Günde bir kez yapın.

3.Süt

Süt büyük ölçüde kuru ve kaşıntılı ciltlere yardımcı olan anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, sütteki laktik asit ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin nem tutma yeteneğini artırır.

 • Soğuk süt ile bir bezi ıslatın ve beş ile yedi dakika boyunca kuru cilt üzerinde bekletin. Yavaşça ılık suya batırılmış bir başka bezle süt cildinizden temizleyin. Bu şekilde bu doğal nemlendirici cildinize kalacaktır. Her gün bunu yapın.
 • Dört yemek kaşığı süte, birkaç damla gül suyu ekleyin. Vücudun her yeri için bu karışımı uygulayabilirsiniz. 10 dakika boyunca bekletin ve soğuk suyla vücudunuzu yıkayın. Günde iki kez uygulamanız gerekmektedir.

4.Bal

Bal antioksidan, antimikrobiyal ve nemlendirici özellikleri ile en doğal nemlendiriciler biri olarak kabul edilir. Cildinizi ekstra yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için bal kullanabilirsiniz. Ayrıca, bal, birçok gerekli vitamin ve mineraller sahip olduğundan cildinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Banyo veya duş almadan önce, vücudun her yerine bal sürün ve 5 ile 10 dakika boyunca bekletin. İyi nemli cilt için her gün tekrarlayın.
 • Kısık ateşte küçük bir tavada balmumu eritin. Sonrasında bal ekleyin ve daha sonra zeytinyağı ekleyin. Vücudun her yerine bu karışımı sürün ve 10 dakika boyunca bekletin. Sonra bir duş alınız. Her gün tekrarlayın.

5.Yoğurt

Yoğurt mükemmel bir cilt nemlendiricisidir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile kuru ve kaşıntılı ciltleri yatıştırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, laktik asit içeriği sayesinde kuruluk ve kaşıntı neden olabilecek herhangi bir mikrop veya bakteriden kurtulmanıza yardımcı olur.

 • Ellerinize, yüzünüze ve bacaklarınıza nazikçe taze yoğurdu sürün. 10 dakika boyunca bekletin ve daha sonra bir banyo veya duş alınız. Günde bir kez yapın.
 • Bir buçuk fincan yoğurt ve üç yemek kaşığı püre veya harmanlanmış papayayı karıştırın. Birkaç damla bal ve limon suyu ekleyerek karıştırın. Cildinize uygulayın ve soğuk suyla yıkamadan önce 10 dakika boyunca bekletin. Haftada bir kez yapın.

6.Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kuru cilt tedavisi için gerçekten oldukça iyidir.

 • Uyumadan önce tüm vücudunuza sıcak hindistan cevizi yağı uygulayın. Sabah yıkayın. Cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için bu günlük olarak uygulayın.
 • Banyo ya da duştan sonra kuru cilde hindistan cevizi yağı sürün. Deri, sıcak ve esnek olduğundan hindistan cevizi yağı, daha kolay absorbe edilir. Günlük olarak uygulayın.

7.Avokado

Avokado, cildi iyileştirmeye yardımcı olan yağ asitleri, vitaminler ve antioksidanlar ile doludur. Yüksek A vitamini içeriği de cilt bakım ve onarımı yardımcı olur.

 • Avokadoyu hamur haline getirmek için püre şekline getirin. Tüm kuru cilt üzerine macunu sürün. 10 ile 15 dakika cildinizde bekletin ve ardından soğuk suyla durulayın. Günde bir kez bu işlemi tekrarlayın.
 • Avokadonun yarısını püre haline getirip ve bir buçuk fincan bal ile karıştırın. Kuru cilt üzerine karışımı uygulayın ve durulamadan önce 15 dakika bekletin. Haftada bir veya iki kez bu nemlendirici yüz maskesi uygulayın. Daha sık daha kullanmayınız.
 • Ayrıca cildinizi sulu ve nemli tutmaya yardımcı olmak için sağlıklı yağ alımını artırmak için günlük bir bardak avokado suyu  içebilirsiniz.

8.Yulaf Ezmesi

Kuru cildi rahatlatmak ve nemlendirmek için yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi yüksek protein içeriği ile su kaybını önler ve nemi korumaya yardımcı olur. Ayrıca, cildinizin genel sağlık için iyi anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

 • Ilık su dolu küvete bir fincan yulaf ezmesi dökün. Birkaç damla lavanta yağı ekleyin. 15 ile 30 dakika süreyle bu küvetin içinde bekleyin. Haftada bir kez uygulayın.
 • Bir fincan yulaf ezmesi ile bir muz püresini karıştırınız ve ardından biraz ılık süt ekleyerek bir yüz maskesi yapın. Kuru cilt üzerine bu yumuşak karışımı uygulayın ve 10 ile 15 dakika boyunca bekletin. Soğuk su ile durulayın. Haftada bir kez bu yüz maskesi kullanın.

9.Badem Yağı

Badem yağı dolayısıyla kuru ciltler için yumuşatıcı ve yağlayıcı olarak kabul edilir. E vitamini içermektedir. Ayrıca,  antioksidan özelliği cildin genel sağlığı için iyidir.

 • Yavaşça saf badem yağını ısıtın. Duş almadan önce yarım ılık yağ ile hafifçe bir saat boyunca vücudunuza masaj yapın. Duş sonrasında bazı hafif nemlendiriciler uygulayın. Günde bir kez yapın.
 • Yatmadan önce bir çay kaşığı badem yağını ılık bir bardak süt ile karıştırılarak içiniz. Bunun sonucunda sağlıklı bir cildin yanı sıra sağlıklı bir uyku keyfi için her gece tekrarlayın.

Not: Bademe alerjisi olanlar badem yağı ilaçları kullanmamalıdırlar.

10.Aloe Vera

Aloe vera, yatıştırıcı, antiseptik ve antifungal özellikleri ile kuru, tahriş olmuş cilde yardım eder ve pullanmaları önler. Bu basit çare cildinizi nemlendirecek ve zararlı maddelerden cildinizi koruyacak bir tabaka oluşturacaktır.

 • Taze aloe vera yaprağı keserek açın ve jeli sıkın.
 • Kuru cildiniz üzerine jeli uygulayın ve 10 ile 15 dakika bekletin.
 • Ilık su ile durulayın.
 • Günde iki kez yapın.

Kuru Cildi Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

 1. Cildinizi nemlendirmeye özen gösteriniz.
 2. Alkol içeren nemlendiriciler kaçının.
 3. Yatak odanızda bir nemlendirici kullanın.
 4. Çok makyaj yapmaktan kaçının. Yüzünüzü makyajdan temizlediğinize emin olun.
 5. Güneşten korunun.
 6. Bol su için.
 7. Düzenli ve sağlıklı beslenin.
 8. Vitamin yönünden zengin besinler, omega-3 yağ asitleri, balık, balık yağı, avokado, fındık gibi gıdalar tüketin.
 9. Sigara içmeyin, çok fazla alkol veya uyuşturucu kullanmayın.
 10. Sade su ile yüzünüzü yıkayın.

Источник: //evdesifa.com/cilt-kuruluguna-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..