Kişiye Özel Lazer Tedavisi

Excimer Lazer

Kişiye Özel Lazer Tedavisi

Lazer teknolojisinin göz tedavilerinde kullanılmaya uygun hale getirilmesi 1988 – 1990 yılları arasında bulunmuş, test edilerek uygulanmaya başlanmıştır. Excimer lazer, mükemmel bir hassasiyetle, lazeri göze uygulayan cihazın adıdır. Lazer ile göz tedavilerinin bir çoğu bu cihazın yardımı ile yapılmaktadır.

Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi gözde kırılma kusurlarının tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemidir. Excimer lazer cihazı, bilgisayar aracılığı ile programlanır ve hastanın görme bozukluğunun çeşidine, derecesine, kornea kalınlığına göre kornea tabakasını yeniden şekillendirerek, görüşün yeniden net olması sağlanır.

Halk arasında, “göz lazer ameliyatı”, “göz çizdirme” olarak da bilinen operasyon tam olarak budur.

Excimer Lazer kullanılarak yapılan tedaviler nelerdir?

PRK-LASEKPRK tekniği, kornea epiteli alındıktan sonra lazerin uygulanmasıdır.Kornea epitel dokusu, kendini 3 günde yeniler.

LASEK tekniği ise kornea epitelinin alkol ile yumuşatılarak kaldırılması ve altta kalan kısma lazer uygulanmasıdır. Ardından epitel tekrar eski pozisyonuna yerleştirilir. Epitel dokunun kendini yenilemesi yani iyileşmesi üç gün sürecektir.

LASIK
Mekanik bir bıçak ile kornea dokusundan bir kapakçık – flap kaldırılıp, kapakçığın altındaki dokuya Excimer Lazer ışınları uygulanarak görme kusurunun düzeltilmesi yöntemidir.

Intralase LASIK
Bu yöntemde mekanik bıçak kullanılmaz, flap – kapakçık, lazer ile açılır. IntraLase iFS femtosaniye lazer teknolojisi ve kişiye özel Excimer Laser ‘in birlikte kullanımıyla gerçekleştirilen Intralase Lasik Excimer Laser, refraktif cerrahide miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme kusurlarının giderilmesi için uygulanmaktadır.

Halk arasında İLASIK olarak da bilinen, Intralase LASIK lazer ile yapılan tedaviler içinde en güvenli olandır.

WAVEFRONT (Kişiye özel tedavi)
Wavefront analizi yardımıyla, gözün bütününe ait kırma kusurları haricindeki diğer kusurları da giderilebildiği için daha kaliteli bir görme elde edilir.

Wavefront tıpkı kişinin parmak izi gibi, kendine özgü kornea haritası üzerinden çalışılan, kişiye özel bir tedavi yöntemidir. Bu sayede karanlıkta görüş kalitesi diğer standart lazer yöntemlerine göre daha üst seviyelere çıkmaktadır.

Her gözün, karakteristik yapısı birbirinden farklı olduğu için bu tedavinin diğerlerinden farkı, kişinin kendisine özel bir tedavi olmasıdır.

İleri Göz Takip Sistemi
Lasik tedavisi sırasında kullanılan cihazda bulunan bir özelliktir. Turbo Eye Tracker (turbo göz takip) sistemi sayesinde hastaların gözlerinde tüm yatay ve dikey hareketler izlenebilmektedir.

Operasyon sırasında, hastanın gözlerini gereğinden fazla hareket ettirmesi gibi durumlarda cihaz kendini durduracak ve hastanın göz sağlığını tehye atacak herhangi bir işlem yapmayacaktır.

Hasta lazer cihazına tekrar yatırıldığında, operasyona devam edilebilecek şartlar sağlandıysa, cihaz, gözde bıraktığı işleme, kaldığı yerden devam edecektir.

Statik Torsiyon (dönme) kontrolü sayesinde, hastanın dikey (otururken) ve yatay (sırtüstü yatarken) pozisyondaki en küçük göz hareketleri arasındaki farklılıklar dahi otomatik olarak düzeltilmektedir.

Dinamik Torsiyon kontrolünde ise gözün tüm dönme hareketleri takip edilerek gerekli düzeltme otomatik olarak yapılır.

Kimler Excimer Laser tedavisi olabilir?

18 yaşın üzerinde olup gözlük ve kontakt lens kullananlar.Gözlerinde keratokonus, göz tansiyonu gibi göz hastalıkları bulunmayanlar.Diabet ve romatizma gibi sistemik hastalıkları bulunmayanlar.Göz kusuru en az bir yıldır değişmeyenler.

Hamile ve emzirme döneminde olmayanlar.

Lazer Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullananların ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakmış olması gerekmektedir.

* Gözlerinizi ovuşturmayın. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa derhal bırakın. Zararsız gibi görünen göz ovuşturması keratokonus hastalığına neden olmaktadır.

* Hijyene dikkat edin.

Göz alerjisi olarak bilinen Konjonktivit hastalığı, ortak makyaj malzemesi kullanımından, temiz olmayan ellerimizden ve ortak kullanılan havlulardan bulaşmaktadır.

*Düzenli muayene olun.

Rutin bir göz muayenesi ile sadece göz hastalıkları değil, diyabetten yüksek tansiyona kadar birçok hastalık erken teşhis edilebilmektedir. Yılda en az bir kez göz muayenesi olun.

*Bu belirtilere dikkat

Geçici bile olsa görme kaybı, çift görme, renklerde solukluk, gözde ışık çakmaları gibi belirtiler acil olarak müdahale gerektirir. Bu belirtilere rastladığınızda ertelemeden göz hekimine başvurun. * Ellerinizi iyice yıkayın * Başınızı arkaya yatırın * Gözünüzün alt kapağını hafifçe aşağı çekerek damlayı damlatın * Göz damlasının ucunu asla gözünüze değdirmeyin

* Damlayı damlattıktan sonra gözünüzü 15 saniye kapalı tutun

ONLINE RANDEVU Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.ANLADIM

Источник: https://duzeygozmerkezi.com.tr/excimer-lazer/

Lazer Tedavisi Yapılan Göz Hastalıkları – Sağlık Ocağım .NET

Kişiye Özel Lazer Tedavisi

Lazer teknolojisi, göz hastalıkları tedavisinde uzun yıllardır uygulanmaktadır. Farklı göz hastalıkları için farklı lazer yöntemleri vardır. Halk arasında gözlükten kurtulma ameliyatı ya da göz çizdirme olarak bilinen operasyonlar excimer lazer kullanılarak yapılan ameliyatlardır.

Lazer tıp dünyasının pek çok alanında olduğu gibi göz hastalıkları tedavisinde de başarılı sonuçlar vermektedir. 5-10 dakikalık bir lazer operasyonu ile gözlük ve lenslerden kurtulmak mümkün olabilmektedir. 10 derecelik miyoplar, 6 derecelik astigmat, 6 derecelik hipermetroplar lazer tedavisi ile tamamen iyileşebilmektedir.

Lazer ameliyatı 18 yaşını doldurmuş, son iki senede 0.50 dereceden fazla göz kusuru değişmemiş, kornea dokusu kalınlığı yeterli olan hastalarda uygulanabilir.

Lazer tedavisi yapılan göz hastalıkları

Miyop (uzağı görememe) : En sık görülen kırılma kusurudur ve uzağı görme bozulmuştur. Yüksek dereceli miyoplarda yakın görmede etkilenmiştir. Nedeni, gelen görüntünün göz arkasındaki retina tabakasının önünde odaklanmasıdır. Miyop gençlerde daha sık görülür. İlk belirtisi gözleri kısarak bakmaktır.

Hipermetrop (yakını görememe) : Yakın görme bozulmuştur ve yüksek dereceli hipermetroplar da uzak görmede etkilenebilir. Nedeni, gelen görüntünün retina tabakasının arkasında odaklanmasıdır. Yakını görememe çocuklarda ve ileri yaşlarda daha sık görülen bir göz sorunudur.

Astigmat (çarpık görme) : Cisimler çarpık ya da iç içe geçmiş gibi görünür. Öndeki şeffaf tabakanın düzgünlüğünün bozulmasına bağlı olarak görüntü birkaç odağa birden düşer. Bu rahatsızlıkta uzak ve yakın görme çarpık algılanır. Astigmat bulunan hastalarda miyop ve hipermetrop sorunu da bulunmaktadır.

Presbiyopsi (yaşlı göz) : 40 yaşın üzerinde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan görememe sorunudur. Bu sorun ile birlikte yaşın ilerlemesi sonucu yakını görememe problemi de artar. Bu durum göz merceğinin esnekliğini kaybetmesi nedeni ile gelişir. Presbiyopsi, hipermetrop olan kişilerde daha erken yaşlarda ortaya çıkar.

Katarakt : Göz bebeğinin arkasındaki doğal merceğin görme kapasitesini düşürecek derecede şeffaflığını yitirerek bulanıklaşması dır. Kataraktın en önemli sebebi yaşlanma dır.

Katarakt, genellikle 60 yaş üzeri insanlarda görülse de doğuştan kataraktlı bebekler ve orta yaşlarda da görülen kataraktlı hastalar da vardır.

Katarakt bulanık görme, çift görme, perdeli görme, geceleri zor görme, ışık saçılmaları ve sık sık gözlük numarası değiştirme ihtiyacı gibi şikayetlere neden olur.

Günümüzde, presbiyopsi dışındaki kırılma kusurları excimer lazer ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler PRK, bıçaklı LASIK, LASEK, wavefront, lazer bıçaklı LASIK ve Epi-LASIK olarak bilinen lazer yöntemlerinin ortak noktası, excimer lazer tedavisinin kullanılmasıdır.

Göz hastalıklarında uygulanan lazer yöntemleri

Göz hastalıkları ve lazer tedavisi

PRK lazer tedavisi nedir : PRK lazer tedavisi günümüzde çok fazla tercih edilmeyen eski bir yöntemdir. Bu işlem sırasında gözün en arka kısmındaki şeffaf tabaka damla ile uyuşturulur ve en dışındaki epitelyum zarı kazınarak atılır. Bundan sonra excimer lazer uygulanarak kırılma kusuru düzeltilir. İşlem sonrası 3-5 gün gözde ağrı, batma, sulanma ve bulanık görme gibi sorunlar olabilir. Net görme 1-2 hafta arasında başlar.

LASIK lazer tedavisi nedir : LASIK lazer en sık tercih edilen yöntemdir. Korneadan keratom denilen otomatik bıçaklı bir teknik ile çok ince bir kapak kaldırılır ve altındaki kısma excimer lazer uygulanarak kırılma kusuru düzeltilir.

Sonrasında kapak yerine yerleştirilir. Bu işlem kısa süren ve ağrısı az olan bir işlemdir. Tedaviden hemen sonra hasta görmeye başlar ve ertesi gün görme netleşir. Göz yapısı uygun olan hastalarda LASIK yöntemi ile 8-10 derecelik miyop, 4-6 derecelik hipermetrop, 5 derecelik astigmat başarılı bir şekilde düzeltilebilir.

LASEK lazer tedavisi nedir : Kornea tabakası LASIK tedavisine uygun kalınlıkta olmayan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. LASIK tedavisinden farkı, korneadan kapak kaldırma işlemi yapmaya gerek duyulmamasıdır. LASEK tedavisinde kornea tabakası üzerinde bulunan epitelyum zarı özel bir solüsyon yardımı ile oyularak kenara çekilir.

Daha sonra excimer lazer uygulanır ve kırılma kusuru düzeltilir. İşlemden sonra iyileşmenin daha çabuk olması için geçici kontakt lens takılır. LASEK tedavisinden sonra 3-5 gün hafif ağrı sulanma, batma hissi, puslu görme, ışığa karşı hassasiyet gibi şikayetler görülebilir. İşlemden sonra görmede düzelme 1-2 haftaya kadar başlar.

Epi-LASIK lazer tedavisi nedir : Epi – LASIK tedavisi LASEK tedavisi ile benzerlik gösterir.

Kornea tabakasının epitelyum zarı, keratom adı verilen ve otomatik çalışan, ucunda sert plastik bulunan cihaz ile kaldırılır. Lazer uygulanır ve sonrasında zar tekrar yerine yerleştirilir.

LASEK tedavisine göre tedaviden sonra iyileşme daha hızlı, şikayetler daha az, işlemin başarısı daha yüksektir.

İntralase Femtosecond Lazer Keratom (Lazer bıçağı) tedavisi nedir : Lazer yöntemleri arasında oldukça gelişmiş bir teknolojidir ve LASIK tedavisi ile benzer özelliktedir. Fakat bu işlemde korneadan kapak kaldırma işlemi otomatik bıçak ile değil, lazer ile yapılır.

Bu sayede yapılan işlemin emniyeti en yüksek seviyeye çıkar ve tedavi sonrası görme kalitesi daha yüksek olur.

Bu tedavi sayesinde, şeffaf tabaka kalınlığı az olan veya tabaka çok düz olduğu için LASIK işlemi uygulanamayan hastaların tedavi şansı daha yüksek olur.

Yüksek dereceli miyop ve hipermetroplar da, karışık astigmat sorunu olanlarda ya da wavefront tedavisi yapılması gereken hastalarda lazer keratom tercih edilen bir yöntemdir.

Wavefront lazer tedavisi nedir : Excimer lazer teknolojisinin en gelişmiş yöntemidir. Standart lazer tedavisinde sadece göz bozuklukları düzeltilir iken, Wavefront tedavisi ile şeffaf tabaka (kornea tabakası), göz merceği ve gözün diğer kısımlarındaki ışık saçılma ölçümleri dikkate alınarak ”kişiye özel” tedavi uygulanabilmektedir.

Aberasyon olarak adlandırılan ışık saçılmalarını azaltmada, tedavi sonrasında daha kaliteli görmeyi sağlamada etkili bir yöntemdir.

Işık saçılmaları olan ve göz bebeği büyüklüğü olan, gece araç kullanmakta sıkıntısı olan hastalarda wavefront yardımlı excimer lazer tedavisi tercih edilen bir yöntemdir.

Bunların dışında normal lazer tedavisi olduğu halde ışık saçılmaları devam eden hastalarda da wavefront lazer yöntemi uygulanır.

Femtosaniye Lazer tedavisi nedir :Ayrıca son yıllarda katarakt cerrahisinde de lazer yardımı ile tedaviler uygulanmaktadır.

Femtosaniye Lazer teknolojisi sayesinde miyop, hipermetrop ve astigmat tedavilerinden sonra katarakt cerrahisi de lazer yardımı ile tedavi yapılmaktadır.

Femtosaniye Lazer yöntemi ile katarakt ameliyatlarının en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştirildiği yuva kusursuz bir şekilde hazırlanır.

Femtosaniye lazer teknolojisi – lazer ile katarakt tedavisi olarak tanımlanan Fako cerrahisinin en önemli aşamalarının kişiye özel ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayarak iyileşme sürecini kısaltmakta ve daha güvenli ameliyat yapılabilmesine yardımcı olmaktadır.

Excimer lazer tedavisi öncesi nelere dikkat edilir?

Gözde miyop, astigmat ya da hipermetrop dışında başka bir hastalık varlığı (katarakt, glokom ve diyabetik retinopati gibi), göz derecesinin ilerlemesinin durmuş olması gibi problemlerin olmaması gerekir.

İşlemden önce gerekli olan tüm muayene ve tetkiklerin (kornea topografisi, optik olarak ölçülmüş kornea kalınlığı, pakimetri, wavefront ölçümü, göz tansiyonu ölçümü, göz dibi muayene gibi) yapılmış olması ve çıkan sonuçların lazer tedavisine uygun olması gereklidir.

Göze uygulanacak tedavinin (PRK, standart LASIK, LASEK, Wavefront, Epi-LASIK gibi yöntemlerin) dikkatli bir şekilde belirlenmesi gerekir.

Excimer lazer tedavisinin riskleri var mıdır?

Lazer ile yapılan göz ameliyatı riskleri

Lazer ile göz hastalıkları güvenli bir şekilde tedavi edilmektedir. Lazer tedavisinde gözü kaybetme riski yoktur. Lazer tedavisi deneyimli bir doktor, iyi cihazlar ve iyi ekip ile yapıldığında son derece başarılı bir tedavidir.

Excimer lazer tedavisi dünya genelinde oldukça yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Excimer lazer tedavisinde de her cerrahide olduğu gibi % 1’lik komplikasyon oluşabilir.Lazer tedavisi sonrası enfeksiyon riski vardır. Ancak doktorun önerdiği ilaçlar düzenli kullanıldığında bu risk azalır.

İyi yapılan bir lazer tedavisi sonrası görme kusuru bozukluğu tekrar oluşmadığı bilinmekle beraber, numaranın istenilen seviyeye düşmemesi gibi bir riski olabilir. Görme kusurunun tekrar geri gelmesi genellikle durmamış göze uygulanan tedavi sonrası ya da uygulanan tedavinin yeterli olmaması nedeni ile oluşur.

Lazer operasyonu sonrasında korneada yeterli direnç kalmamış ise kornea ektazisi gelişebilir. Kornea ektazisi, korneanın fazla dikleşmesi anlamına gelir. Tüm lazer operasyonlarında korneanın yeterli direncini koruması için korneanın arka kısmında en az 300 mikronluk güvenli kalınlık bırakılmalıdır. Ektazi gelişen hastalarda düzeltme amaçlı tekrar operasyon yapılır.

Lazer ile yapılan göz ameliyatının iyileşme süresi

Lazer tedavisinin en önemli avantajlarından biri iyileşmenin hızlı olmasıdır. Lazer ile yapılan göz ameliyatının ertesi günü hasta günlük yaşamına geri dönebilmektedir.

Diğer avantajlarından biri de ağrısız bir yöntem olmasıdır. Lazer tedavisinden sonra görmenin geri gelmesi daha erken olur. Lazer tedavisi uygulanan hasta 1-2 hafta sonra denize, havuza girebilir.

Yine lazer ile göz ameliyatı sonrası 1-2 hafta geçtikten sonra makyaj yapılabilir.

Lazer ile yapılan göz ameliyatlarının fiyatları neden farklı?

Tıbbi uygulamalarda da rekabet ortamı vardır ve bu nedenle bu tür tedavi yöntemleri bir endüstri gibi yansımaktadır. Bu duruma bağlı olarak yatırımlar yapılır ve fiyatlarda oynamalar olur. Lazer ile göz hastalıklarının tedavisinde uygulamanın fiyatına göre karar vermek hasta açısından zordur.

Bu tedavilerde normalin çok altında fiyata tedavi uygulanır ise bu durumda tedavinin kalitesinde de düşüklük olduğunu düşündürebilir. Çünkü maliyetin altında tedavi uygulanıyor ise mutlaka başka bir şeylerden kısıtlama yapılır.

Lazer ile yapılan göz ameliyatı sonrası tekrar bir problem gelişir ise bazen bu durumun telafisi imkansız olabilmektedir. Bu nedenle bu tür ameliyatlarda tedavinin fiyatından ziyade, tedavinin kalitesine, kullanılan aletlerin kalitesine ve doktorun deneyimine güvenebilmek önemlidir.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: https://www.saglikocagim.net/lazer-tedavisi-yaplan-goz-hastalklar/

Excimer Lazer Tedavisi

Kişiye Özel Lazer Tedavisi

Excimer Laser, argon-florid gaz karışımının elektrikle uyarılması sonucu elde edilen ve 193 nm dalga boyuna sahip UV lazerdir. Tüm dünyada 30 yıla yakın bir zamandır Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi gözde kırma kusurlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Excimer Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözde kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop ve astigmat) tedavisinde kullanılan ve bütün dünyada en yaygın yöntem olan Excimer Laser ile gözlük ve kontakt lenslerinizden birkaç dakikada kurtulmak mümkündür.

Görme bozukluğunun derecesine göre, bilgisayar aracılığıyla programlanan Excimer Laser ışını ile gözün üzerindeki saydam kornea tabakasının yeniden şekillendirilerek doğru odaklama ve net görme sağlanır.

Ancak, bu operasyonun tecrübeli bir hekim tarafından iyi bir donanım ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Son 30 yıldır tüm dünyada milyonlarca hasta üzerinde başarıyla uygulanan Excimer Laser, etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle gözdeki kırma kusurunun derecesi hesaplanır ve kornea yapısı incelenir. Excimer laser ile kornea yapısı bilgisayar destekli olarak tekrar şekillendirilerek hastanın gözlükten kurtulması gerçekleşmiş olur.

Excimer Lazer Tedavisi Yöntemleri

Lazer işlemi korneanın epitel tabakasının altında yer alan stroma tabakasına uygulanır. Bu tabakaya ulaşmak üzere uygulanan yönteme göre Excimer Lazer tekniği farklı alt isimlendirmelere sahiptir.

PRK veya No-Touch: Epitel tabakasının spatül veya alkol ile uzaklaştırılarak alttaki stroma tabakasına excimer laser uygulanması PRK; lazer yöntemi ile uzaklaştırılmışsa No-Touch yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Operasyon sonrası epitel 4-5 gün içinde kendini yenilemekte ve ameliyat sırasında kişi ağrı duymamaktadır. 1-2 gün batma hissi veya ağrı olabilmekte ve görmenin keskinleşmesi birkaç ay sürebilmektedir.

LASIK: Bu yöntemde korneada bir kapak (flap) oluşturulmaktadır. Bu kapak önceleri bıçak kullanılarak oluşturulurken günümüzde femtosaniye lazer sistemi ile gerçekleştirilir. Kapak kaldırılarak alttaki dokuya Excimer Lazer uygulanmakta ve korneanın yeniden şekillendirilmektedir.

iLASIK: Femto-lasik olarak da adlandırılan bu yeni teknik refraktif cerrahideki en önemli gelişmelerden biridir.

Mekanik hiç bir girişime izin vermeyen tamamen bilgisayar kontrollü sistem, lasik için gerekli korneal kesiyi bıçak ile değil lazer ile gerçekleştirmektedir.

Standart yöntem dışında iLASIK yönteminde kişinin kornea haritası çıkarılarak kişiye özel tedavi ile gözlükten kurtulması sağlanır.

LASIK’de epitel soyulmadığı için ağrı-batma minimum düzeyde ve kısa sürelidir. Lazer sonrası görme keskinliği çoğu hastada bir hafta içinde maksimum düzeyine ulaşır.

Excimer Lazer Tedavisi Kimler için Uygundur?

Excimer Lazer ameliyatı -10 dereceye kadar miyop, +6 dereceye kadar hipermetrop, 6 dereceye kadar astigmat rahatsızlığı olan 18 yaşından büyük ve göz yapısı uygun olan kişilere başarı ile uygulanabilmektedir.

Ancak glokom veya keratokonus gibi göz rahatsızlığı olanlar; diyabet veya romatizma gibi sistemik hastalığı olan kişiler ayrıca hamile ve emzirmekte olan anneler lazer operasyonu için uygun adaylar değillerdir.

Excimer Lazer Tedavisi Öncesi

Excimer Lazer ameliyatı öncesinde sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullanan hastalarımızın ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakmış olması önerilmektedir.

Excimer Lazer Tedavisi Sonrası

Operasyon sonrası 4–5 saat süre ile gözlerde yanma, sulanma ve az da olsa bulanık görme normal karşılanmalıdır. 1–2 saatte bir verilen damlalar kullanılır. Ertesi gün yapılacak kontrol sonrası kişiler günlük hayatlarına dönebilmektedir. Hasta ertesi gün göze sabun ve şampuan kaçırmadan banyo yapabilir; (gözleri kapalı tutarak) yüz yıkayabilir.

Ayrıca 3 hafta süre ile havuz-denize girilmemeli, 2 hafta süre ile göz makyajı yapılmamalıdır. Gözleri ovalayıp kaşımaktan kaçınılmalıdır.

Excimer Lazer Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular

• Excimer Lazer tedavisi güvenli midir?

Excimer Lazer, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylıdır ve tamamen güvenli bir yöntemdir.

• Excimer Lazer tedavisi sonrası katarakt ameliyatı olunabilir mi?

Excimer Lazer operasyonu herhangi biz göz tedavisine engel oluşturmamakta ve sebep olmamaktadır.

• Excimer Lazer tedavisi tekrarlanabilir mi?

Excimer Lazer sonrası göz numarasının eskiye dönmesi söz konusu olmaz. Yalnızca düzeltme gerektirecek kadar yüksek göz derecelerinde, kornea yapısının uygunluğuna göre operasyon tekrarlanabilir.

• Excimer Laser tedavisinde retina zarar görür mü?

Excimer Laser, gözün ön kısmında bulunan kornea tabakasına uygulanan bir işlemdir. Retinanın bu işlemden dolayı zarar görmesi gibi bir teh yoktur.

• Excimer Laser tedavisine ağrı veya kanama oluşur mu?

Excimer Laser tedavisi gözün damarsız kısmına (Kornea) uygulandığından kanama gerçekleşmez. Ayrıca, damla anestezi yöntemi kullanıldığı için işlem sırasında hastalar ağrı veya acı duymamaktadır.

• Excimer Laser tedavisi sonrasında göz damlası kullanılması gerekir mi?

Excimer Laser ameliyatı sonrasında ilk birkaç ay göz damlası kullanılmaktadır.

• Operasyonunun süresi nedir?

Excimer Lazer operasyonu her iki göz için toplamda 10 ila 15 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanır.

• Excimer Lazer yöntemi nasıl belirlenir?

Excimer Lazer tedavi yöntemine kişinin göz yapısına ve kusur derecesine göre detaylı bir değerlendirme ardından uzman hekim tarafından belirlenebilir.

• Excimer Lazer sonrasında göz kuruluğu yaşanıyor mu?

Excimer Lazer operasyonun ardından kısa bir süre göz kuruluğu yaşanabilir. Suni gözyaşı ile bu kuruluk giderilebilmektedir. Zaman içinde gözyaşı damlasına da ihtiyaç kalmaz.

• Lazer tedavisi sonrası glokom (göz tansiyonu) oluşma riski nedir?

Excimer Lazer operasyonu sonrası kullanılan steroid damlalar kimi hastalarda göz tansiyonuna geçici olarak etki edebilir. Damla kullanımına bağlı göz tansiyonu yükselmesi ilacın kesilmesi ile normal değerlere geri döner.

Düzenleme Tarihi: 18.06.2019

Источник: https://www.batigoz.com/excimer-lazer-tedavisi

Yüz Kızarıklığı Lazer Tedavisi Aşamaları ve Fiyatı

Kişiye Özel Lazer Tedavisi

Yüz kızarıklığı oluşması birçok nedenden kaynaklanabilir. Tedavisi için son zamanlarda lazer ışınları kullanılarak yüz kızarıklığının geçmesi de mümkün olmaktadır.

Yüz Kızarıklığı Lazer Tedavisi

Yüz bölgesinde meydana gelen kılcal damarların yüzde kızarıklık olmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda kırmızı bir renk oluşacaktır. Yüzde kızarıklık olması kişileri rahatsız edecek bir durum oluşumuna neden olacaktır.

Genişlemiş olan kılcal damarlar sağlık açısından herhangi bir sorunun olmasına neden olmasa bile bazı kişilerde rahatsız edici bir görüntü oluşması sonucunda kılcal damarların tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Lazer son yıllarda kullanılmakta olan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Lazer ısısı sayesinde damarların yok olması sağlanacak ve doğal bir şekilde vücuttan yok olmasını sağlayacaktır.

Lazer yöntemiyle yanaklarda daha yoğunlukta meydana gelecek olan kılcal damarların 4 mm den daha büyük olması sonucunda ya genişlemiş olan damarların tedavisinde uygulanacak olan bir yöntem olmaktadır.

Yanaklarda oluşan kılcal damarların gelişmesi her yaşta görülebilir. Bunun herhangi bir nedeni olmadan genişlemesi de söz konusu olacağı gibi bazı kişilerde hassas olan ciltlerinin güneş ışınlarına maruz kalması sonucunda da meydana gelebilir.

Boyun bölgesinde oluşacağı gibi aynı zamanda bu damarların gelişerek kızarıklık olması sonucunda ense bölgesinde de meydana gelecektir. Bu görüntü oluşması sonucunda kişiler bunun tedavisini aramaktadır.

Son zamanlarda lazer ile yüz bölgesinde meydana gelecek olan problemlerin yok olması için uygulanacaktır. Lazer tedavisi yüzde meydana gelen kızarıklığın tedavisinde etkili olur.

Bunun için özel olarak üretilen lazer cihazları her zaman için uzman bir hekimin kontrolünde cilde uygun olan doz belirlenerek verilmesi gerekmektedir. Yüzde meydana gelen kılcal damarların tedavisinde günümüz de Nd-YAG adı verilen bir lazer makinesi çok etkili olmaktadır.

Kılcal damarların ya da deforme olmuş olan cildin tedavisinde uygun olan doz verilmesi sonucunda etkili olacaktır.

Yüz Kızarıklığı Lazer Tedavisi Aşamaları

Yüzde oluşan kızarıklığın ana nedenleri arasında kılcal damarların gelişmesi sonucunda meydana gelecek kızarıklığın rahatsız etmesi durumunda kişilerin uygulayacak olduğu tedavi yöntemi için lazer tedavisi uygulanacağı zaman derinin üzerinde görülmeyen ve genişlemiş olan birçok damarın yok edilmesi için sıklıkla lazer tedavisi uygulanır. Bunun için uygulanacak olan lazer tedavisinde uygulanacak olan seanslar 15 ile 30 dakika arasında değişmekte ve kılcal damarların yok olması çoğunlukla 1 ile 3 seans arasında değişen süre ile iyileşme görülecektir.

Yüzde kızarıklık tedavisinde etkili olabilmesi için seans aralıklarının her zaman için doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için 1 ay ile 6 hafta arasında değişen süre ile uygulanması gerekmektedir.

Lazer tedavisi gerçekleşmesi için özel gözlük kullanılması gerekmektedir. Bunun için cildin temiz olması her zaman için önemli olacaktır.

Ayrıca yüz bölgesine uygulanan lazer ışığının daha sonradan zararlı olmaması için 3 gün süre ile yüz bölgesinde uygulanan kısmın mutlaka elastik bandaj uygulanması gerekmektedir.

Cildin yatışması için lazer tedavisini yapacak olan doktor tarafından önerilecek yatıştırıcı özelliği olan kremler kullanılmalıdır. Bu kremlerin içeriği alo vera jeli olmalıdır.

Bir defa lazer tedavisi görmüş olan hastanın kesinlikle 6 hafta boyunca zararlı olan güneş ışınlarından korunması gerekiyor. Özellikle güneşe çıkması durumunda güneş kremleri kullanmalıdır. Ayrıca uygulama sonrasında tedavi uygulanacak olan kişinin 3 gün en az duş almaması ve yüzünü yıkamaması çok önemli olacaktır. Terlememeye de tedavi gören kişinin dikkat etmesi gerekiyor.

Yüz Kızarıklığı Lazer Fiyatları

Hastaya uygulanacak olan yüzdeki kızarıklığın gitmesi için yapılacak lazer tedavisinin etkili olması için seanslar değişiklik gösterecektir.

Özel olarak üretilen cihazlar sayesinde yapılacak olan bu tedavi yönteminde kişinin cildi üzerinde bir miktar yanma olabileceği gibi sonrasında batma hissi de birkaç gün süresi ile devam edebilir. Geçici bir kahve renkli olan ten üzerinde koyulaşmanın olması görülecektir.

Lazer tedavisinde kullanılacak olan yöntem, yüzde meydana gelen kızarıklığın derinliğine ve büyüklüğüne göre uygulanacak olan seans ve yapılacak olan işleme göre ücretinde değişiklik olacaktır. Lazer tedavisi uygulayacak olduğunuz hastanelerde fiyatlarında değişiklik oluşabilir.

Kılcal damar tedavisinde uygulanacak olan lazer ışınları ile tedavisi ile yapılacak tedavi yönteminin seans başı ücreti 1000 TL ile 8000 TL arasında değişen ücretleri bulunmaktadır.

(toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading…

Источник: https://ciltte.com/yuz-kizarikligi-lazer-tedavi.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.