Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Kistik Fibrozis Belirtileri, Nedenleri, Beslenme ve Tedavisi

Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kistik fibrozis hastalığının genler ile anne karnında bebeğe geçmesi sonucunda, çocukların doğum sonrasında organlarda salgı oluşmayacağından belirtiler ortaya çıkar. Tedavisi ömür boyu sürecektir.

Kistik Fibrozis

Kistik Fibrozis Solunum Desteği

Kistik fibrozis hastalığı doğuştan meydana gelen ve genetik olan bir hastalık olmaktadır.

Doğumdan sonra salgı bezlerini etkileyecek olan ve organların salgılamasında işlev bozukluğunun olmasına neden olacak, daha çoğunlukta akciğer ve bağırsak gibi organları etkileyecektir. Salgının akışkan kıvamda olması ile bilinmektedir.

Normal işlevini tamamlaması için bu salgı sürekli olarak organdan akar. Fakat kistik fibrozis hastalığı olması sonucunda genetik sorunlardan dolayı bu salgının akışkan özelliği olmayacaktır.

Hastanın anne karnında gelişimi sırasında bu hastalığa sahip olarak doğacaktır. Kistik fibrozis asla daha sonradan var olan bir hastalık olmayacaktır.

Doğum sonrasında iç organlarda salgı bezlerinin etkilenmesi sonucunda bu iç organlarda ciddi oranda fonksiyon kaybının yaşanmasına neden olacak bir durum ortaya çıkar.

Kistik Fibrozis Belirtileri

Hastalığın oluşması durumunda sıklıkla akciğerlerde mukus birikmesi neticesinde meydana gelecek belirtileri şunlardır:

 • Balgamlı öksürük;
 • Nefes darlığı;
 • Akciğer enfeksiyonları;
 • Karın bölgesinde şişlik.

Kistik fibrozis hastalarının yaz mevsiminde sıklıkla teri ile birlikte tuz kaybının olduğu da bilinmektedir. Bu durum hastanın susuz kalmasına neden olacaktır. Cildin özellikle ter ile tuz oranını atması sonucunda hastanın cildi üzerinde deri döküntüsü ya da hastanın sıklıkla cildi üzerinde yaranın oluşmasına neden olacak durum oluşacaktır.

sık sık vücudunun belirli bölgelerinde ödem oluşur. Burun eti birçok hastalarda görüleceği gibi hastalarda karaciğerinde yağlanmanın olduğu, ilerleyen dönemlerde siroz hastalığının da olmasına neden olur. Kansızlık birçok hastada görülmektedir. Yapılan kan testinde sıklıkla hastanın karaciğer fonksiyon enzimlerine bakıldığı zaman normalin çok üzerinde olduğu görülecektir.

Kan gazında ciddi oranda değişiklikler olur.

Diğer organlarda mukus salgılanamaması sonucunda hastanın çok tuzlu terlemesine neden olacak ve bunun sonucunda da tuz kaybı sonucunda vücudunun susuz kalmasına neden olacaktır. Bunların dışında diğer organlarda oluşması sonucunda şu belirtiler hastada ortaya çıkar:

 • Cilt üzerinde yaralar;
 • Sinüzit;
 • Parmakların şekil değişikliği;
 • Safra kesesinde taş;
 • Siroz;
 • Şeker hastalığı;
 • Erişkin erkeklerde kısırlık;
 • Kemik bozukluğu.

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda düşürecek belirtiler arasında olmaktadır. Kişiye kistik fibrozis tanısı konulması için ter testinin yapılması gerekmektedir.

Hastalığın genetik olacağından ailesinde kistik fibrozis hastalığı taşıyan kişiler değerlendirilmeli ve aile öyküsü göz önüne alınmalıdır, bunun neticesinde hastalığın patofizyolojisi konulmasında etkili olacaktır.

Kan testlerinin yapılması ve mutasyon testleri sonucunda hastanın tanısının konulması mümkün olacaktır.

Kistik Fibrozis Nedenleri

Bebeğin anne ya da babasında genlerden oluşacak bir sorun olmaktadır. Daha çoğunlukta akraba evliliğinden olan çocuklarda görülmektedir. Gende bir bozukluk olması sonucunda meydana gelecektir. Anne ya da babanın şayet genlerinde kistik fibrozis taşıyıcısı olması durumunda çocuklarda görülme ihtimali çok büyük olmaktadır.

Kistk fibrozise ait olan bir hastanın terlerinde oluşacak sodyumun artması sonucunda bunun neticesinde hastanın terinde aşırı miktarda tuz oluşacaktır.

Hastanın kronik olarak solunum yolu hastalıklarının neden olmasına rağmen bağırsaklarında da sorun oluşmasına neden olur.

Bu hastaların çoğunluğunda bebeklik dönemi içerisinde tanı konulacakken, genetik olarak hastalığın oluşması sonucunda hastanın ilerleyen yaşlarda da tanı konulması durumu söz konusu olabilir.

Kistik Fibrozis Tedavisi

Akciğeri yakından etkileyecek olan bu hastalığın günümüzde tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın salgı salgılamakta olan organlarda oluşan hasarı en aza indirmek amacıyla ömür boyunca dikkatli olması ve uygulanacak olan tedavinin hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olacağı bilinmelidir. Bunun için hastanın kriterleri arasında her daim beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor.

Hastanın solunum yollarını yakından etkileyecek olan bu hastalığın akciğerlere kalıcı bir hasar vermemesi için mutlaka 3 ile 6 ay arasında değişen sürelerde doktor tarafından kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Hastalık oluşması durumunda belirtileri olduğunda ve tanısı konulan kistik fibrozis hastalarının beslenmesi sırasında bağırsakların tıkanmasına neden olmayan, kabız olmamasına dikkat edeceği yiyecekler yemelidir. Hastalığın belirtilerinin şiddetlenmesinde en önemli etkenlerden bir tanesi de düzensiz beslenmesi ve hastanın yiyeceklerinin yeterli olmamasıdır.

Kistik Fibrozis Beslenmesi

Kistik fibrozise sahip olan bir hastada sıklıkla görülmekte olan vitamin eksikliklerini en aza indirmek için A, D, E, K vitamini bol olan yiyecekler tüketmesi gerekmektedir. Bunun dışında hastaların mineral eksikliğinin olması nedeniyle mineraller almasına da dikkat etmelidir.

Kalsiyum ciddi oranda düşecek ve çinko eksikliği oluşacağından çocuklarda gelişimi sırasında sorunların olmasına neden olacaktır. Bu durumda hastalara uygulanacak olan tedavi her zaman kişiye özel olacaktır.

Yapılacak olan testler sonucunda eksik olan vitaminler hastaya beslenmesine eklenmeli, mineraller bakımından zengin olan yiyecekler diyet listesine eklenmelidir.

Hastanın tedavisinde mutlaka hastanın yaşı göz önüne alınarak uygun bir tedaviye doktor tarafından başlanması gerekmektedir. Kötü beslenmemesi gerekiyor.

Kişinin enerjisinde düşme meydana geleceğinden, bu enerjisini sağlamak için oral yolla alacağı vitaminler verilmelidir. Her zaman doktor tarafından kişiye özel olan bir beslenme programının yapılması gerekmektedir.

Doktor tarafından referans olarak önerilmiş olan vitamin ve mineraller mutlaka zamanında ve doktorun önerdiği şekilde alınması gerekiyor.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kistim.com/kistik-fibrozis.html

Kistik Fibrozis: Nedenleri, Belirtileri, Seyri, Tanısı ve Tedavisi

Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kistik fibrozis, ailevi geçiş gösteren bir hastalıktır. Doğumdan itibaren birçok organımızı etkileyerek işlev bozukluğuna yol açar. Esas olarak etkilenen organlar ise dış salgı bezlerimizin olduğu organlardır. Normalde bu bezlerin ince ve akışkan bir salgısı vardır.

KF’li hastalarda ise bu salgıların kıvamı artmış olup, akıcılığı ve saflığı kaybolur. Bundan dolayı bu hastalığı geçiren kişilerin balgam çıkarması zorlaşmıştır. Küçük hava yollarının tıkanmasıyla, akciğer rahatsızlıkları başlar. Öksürük, hırıltı, zatürre, bronşit görülür.

Hastalık nedeniyle bu salgıların salınamaması ve kanallarda ortaya çıkan tıkanıklık nedeniyle bu salgıların bağırsaklara akamaması sonucu alınan besinler sindirilemez. Bol miktarda, kötü görünüşlü, yağlı, oldukça kötü kokulu dışkı oluşur. Hastada, karın şişliği ve gaz oluşur.

Hasta tedavi edilmediği takdirde, yeteri kadar kilo alamaz ve büyümeleri geri kalır.

Ayrıca hastaların ter bezlerindeki bozuklu nedeniyle, terleri normale göre çok daha tuzludur. Bu şekilde fazla miktarda kaybedilen tuz, sıcak havalarda hastada susuzluk problemine yol açar. Bu gibi durumlarda tuzlu ve sıvı gıdaların daha fazla alınması gerekmektedir.

KİSTİK FİBROZİS’İN NEDENLERİ

Kistik fibrozis genetik geçişli bir hastalık olduğu için, hem annenin hem de babanın hastalık geninin bir araya

gelmesiyle bebekte hastalık ancak görülebilir. Anne, hastalık belirtilerini göstermez. Çünkü annenin iki yapıtaşından birisi sağlamdır. Baba da anne gibi aynı özelliği gösterir. Onun da iki yapıtaşından biri sağlamdır. Bu anne ve babaya taşıyıcı denir. Taşıyıcı anne ve babadan doğacak olan çocukta bu hastalığın görülme ihtimali %25’tir.

Bebek anne karnında iken gebeliğin belirli haftalarında anne karnından alınan su veya başka örneklerle tanı konur. Bu işlem sırasına annenin ve bebeğin zarar görme olasılığı ihmal edilecek kadar azdır. Bebeğin hasta olduğu saptanırsa ailenin izni alınarak düşük yaptırılır.

KİSTİK FİBROZİS’İN BELİRTİLERİ

Kistik fibroziste hırıltılı soluma, fazla miktarda balgam çıkarma, öksürük, zatürre, bronşit gibi akciğer enfeksiyonları, nefes darlığı gibi akciğer sorunları vardır. Hastaların iştahları yerindedir fakat kilo alamazlar ve kilo kaybederler. Daha ileri yaşlarda bağırsak tıkanması gibi sindirim sistemine bağlı belirtiler vardır. Ayrıca:

 • Yeni doğanın ilk kakasını yapamaması,
 • Sık, kötü kokulu, fazla miktarda kaka görülmesi,
 • Yağların emilememesine bağlı olarak fazla gaz ve karın şişliği ortaya çıkar.

KİSTİK FİBROZİS NASIL SEYREDER?

KF’li hastaların yaşam süreleri ortalama 30-33 yıldır. Bu süre, gen ve gen ürünlerine yönelik tedavilerin yoğun olarak sürdürülmesiyle artacaktır.

Tanı yaşı ve hastalık nedeniyle hastanın kaybedilme yaşının karşılaştırılmasında, geç tanı konulan hastaların daha hafif klinik bulgular taşıdığı ve bunun taşınan mutasyonlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Eğitim ve sosyal yaşamda, geç tanı konulan hastalar arasında yüksek öğrenimlilerin, evli olanların ve tam gün çalışanların olduğu belirlenmiştir.

TANISI

KF’li hastaların %80’ine 5 yaşından önce tanı konulurken, %10’una ergenlik çağına kadar tanı konulmaktadır.

Ölüm oranının yüksekliğine ve yaşam kalitesini kötüleştirici etkisine rağmen, son yıllarda yeni ve etkin tedavi yöntemleri ile hastaların yaşam süreleri ve kalitesinde belirgin iyileşmeler olmuştur.

Gerek tipik, gerekse tipik olmayan ve hafif klinik şekillerde yaşam süresinin uzaması ile hastalarda tanının gecikebilmesi, hastalığın seyri ve tedavinin etkinliği açısından sorunlar oluşturmaktadır.

Ter bezi fonksiyonlarındaki sodyum ve klor iyonlarının emilmesinde görülen anormallik, KF için ter bezi testinin tanımlayıcı bir test olarak kabul edilmesini sağlamaktadır. KF’li hastaların terinde sodyum klorürün artmış olması ve tanıda bunun, ilk tanımlanan ve halen geçerli bir test olması nedeniyle özel bir önemi vardır.

KİSTİK FİBROZİS TEDAVİSİ

Yukarıda bahsettiğimiz KF’li hastalarda akciğer enfeksiyonlarının sık görülmesi ve diğer belirtilerin ortaya çıkması halinde doktora başvurulmalı önerilen antibiyotik tedavisine önerilen miktarda, şekilde ve sürede devam edilmelidir. Balgamın söktürülmesi amacıyla çocuğun göğüs bölgesine doktorun önerdiği biçimde günde en az iki defa bu işlem uygulanmalıdır. Ayrıca balgam sökücü ilaçlar kullanılır.

Çocuğun kızamık ve su çiçeği gibi önemli hastalıklar geçirmesi halinde doktora başvurulmalıdır. Buna ilaveten grip aşısının yapılması uygundur. Bu hastalığı geçiren çocuklar okullarına normal bir şekilde devam edebilirler. Her türlü sportif aktiviteyi yapabilirler. Ancak ortamda toz ve duman olmamalıdır. Ayrıca ağır kuvvet gerektiren işlerden kaçınılmalıdır.

KF’li hastalarda bağırsak emiliminin iyi olmaması, metabolik hızın fazla olması, enerji kayıplarının fazla olması, kronik enfeksiyonları nedeniyle negatif enerji dengesi söz konusudur. Bu nedenle hastaların diyetleri düzenlenirken normal enerji miktarının %120-150’si göz önüne alınarak düzenlenmelidir. Enerjilerinin %15-20’si protein, %45-50’si karbonhidrat, %35-40 yağ içermesi gerekir.

Yağda eriyen vitaminler diyete arttırılmış dozlarda eklenmelidir. Hastalar terle aşırı tuz kaybettiklerinden, tuz eklenmeli ve sıcak mevsimlerde miktarı arttırılmalıdır.

Ayrıca pankreas yetersizliğinden dolayı pankreas enzim tedavisi uygulanır. Yeterli kilo alamayan hastalarda, gece boyunca beslenmeleri amacıyla bağırsak içine beslenme önerilir.

Siroz ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda gerekirse karaciğer transplantasyonu yapılır.

Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/kistikfibrozis.html

Kistik Fibrozis: Nedenleri, Belirtileri, Teşhisi, Tedavisi, İlaçları

Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kistik fibrozis solunum ve sindirim sistemlerine hasar veren ciddi bir genetik hastalıktır. Bu hasar organlarda oluşan kıvamlı, yapışkan bir mukus kaynaklanır. Kistik fibrozisin etkilediği organlar şunlardır:

 • Akciğerler,
 • Pankreas
 • Karaciğer
 • Bağırsaklar

Kistik fibrozis ter, mukus ve sindirim enzimlerini üreten hücreleri etkilemektedir. Normal koşullarda salgılanan bu sıvılar ince ve zeytinyağı gibi yumuşaktır. Bunlar organları ve dokuları kayganlaştırarak kurumasını veya enfeksiyon kapmasını engeller. Kistik fibrozis hastalarında ise hatalı bir gen nedeniyle bu sıvılar kıvamlı ve yapışkan hale gelir.

Kayganlaştırıcı bir madde olarak görev görmez. Vücuttaki kanalları ve geçiş yollarını tıkar. Bu da enfeksiyonlar, solunum yetmezliği ve yetersiz beslenme gibi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kistik fibrozis hastalığı derhal tedavi edilmelidir. Erken teşhis ve tedavi yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde ve hastanın daha uzun yaşamasında kritik öneme sahiptir.

Kistik fibrozis Türkiye’de 3000’de bir görülen bir hastalıktır. Kistik fibrozis hastalarında günlük bakım önem taşısa da, hastalar günlük iş, okul gibi faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Günümüzde gelişen tarama testleri ve tedavi yöntemleri sayesinde hastaların 40-50’li yaşlara kadar yaşaması sağlanmaktadır.

Kistik fibrozis neden olur?

Kistik fibrozis belirli bir genin iki anormal kopyasını anne ve babasının her birinden alan çocuklarda ortaya çıkmaktadır.

Kistik fibrozis hastası olmayan ancak bu genin bir anormal bir de normal kopyasını taşıyan ebeveyn “kistik fibrozis taşıyıcısı” olarak adlandırılır. Bu ebeveynde genin normal kopyası baskın hale geldiğinden kendisinde kistik fibrozis görülmez.

Bazı durumlarda taşıyıcılar çocuklarına bu normal geni aktarırlar. Ancak bazı durumlarda ise ne yazık ki anormal gen çocuğa aktarılmaktadır.

Ebeveynlerinden birinden normal geni, diğerinden ise anormal geni alan çocuklar da kistik fibrozisin sadece taşıyıcısı olacak, hastalığa yakalanmayacaktır. Ancak ebeveynlerinin her ikisinden de anormal gen alan çocuklarda kistik fibrozis hastalığı ortaya çıkacaktır.

Ebeveynlerden her ikisi de bir anormal gen kopyası taşıyor ise,

 • çocukta iki anormal gen kopyası görülme ve kistik fibrozis hastalığının ortaya çıkma ihtimali %25’dir.
 • Çocuğun iki normal geni alma ihtimali %25’dir.
 • Çocuğun bir normal, bir anormal gen alma ihtimali %50’dir. Bu durumda çocuk taşıyıcı olacak, hastalığa yakalanmayacaktır.

Eğer ebeveynlerden birinde bir normal gen ve bir anormal gen varken, diğer ebeveynde iki normal gen var ise çocuğun kistik fibrozis taşıyıcısı olma ihtimali %50’dir. Ancak bu durumda çocuk sadece hastalığın taşıyıcısı olacak, hiçbir zaman fiilen kistik fibrozis hastası olmayacaktır.

Ebeveynlerden biri kistik fibrozis hastası, diğeri kistik fibrozis taşıyıcısı ise;

 • Çocuğun hastalığı kalıtsal olarak alma ihtimali %50’dir
 • Çocuğun taşıyıcı olma ihtimali %50’dir.

Ebeveynlerden biri kistik fibrozis hastası iken diğer ebeveynde iki normal gen var ise çocuk kistik fibrozis taşıyıcısı olacaktır.

Kistik fibrozis sonucu ortaya çıkan üreme problemleri nedeniyle her ikisi de kistik fibrozis hastası olan bir çiftin çocuk sahibi olması ihtimali zaten çok düşüktür.

Ancak her ikisi de kistik fibrozis hastası olan bir çiftin çocuk sahibi olması halinde bu çocuk %100 kistik fibrozis hastası olacaktır.

Kistik fibrozis belirtileri nelerdir?

Kistik fibrozis belirtileri kişiden kişiye ve hastalığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Kistik fibrozis belirtileri farklı yaşlarda ortaya çıkabilir.

Bazı kişilerde kistik fibrozis belirtileri bebeklikte ortaya çıkarken bazılarında çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda kistik fibrozis ergenlik ve sonrasına kadar kortaya çıkmayabilir.

Zaman geçtikçe kistik fibrozis belirtileri iyileşebilir veya kötüleşebilir.

Kistik fibrozis belirtileri arasında ilki deride tuzlu tat olmasıdır. Kistik fibrozis hastası çocukların ebeveynleri çocuklarını öptüklerinde ağızlarına tuzlu bir tat geldiğini ifade etmektedirler.

Solunum Problemleri

Kistik fibrozis hastalığında ortaya çıkan kıvamlı, yapışkan mukus akciğerlere hava taşıyan kanalları çoğunlukla tıkar.

Bu da aşağıdaki kistik fibrozis belirtileri ve semptomlarının görülmesine neden olur.

 • Hırıltılı solunum,
 • Kıvamlı mukus ya da balgam üreten sürekli öksürük,
 • Özellikle egzersiz sırasında nefes darlığı,
 • Tekrarlayan akciğer enfeksiyonları
 • Burun akıntısı
 • Sinüslerin tıkanması

Sindirim Problemleri

Pankreas tarafından üretilen enzimleri küçük bağırsağa taşıyan kanallar da bu anormal mukus tarafından tıkanabilir. Bu sindirim enzimleri olmadan bağırsak besinlerden gerekli besin maddelerini alamaz.

Bu durumda kistik fibrozis belirtileri şunlar olabilir:

 • Dışkının yağlı, kötü kokulu olması,
 • Kabızlık,
 • Mide bulantısı,
 • Karın şişliği,
 • İştahsızlık,
 • Çocuklarda düşük kilo
 • Çocuklarda büyüme geriliği

Kistik fibrozis nasıl teşhis edilir?

Ülkemizde 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yeni doğan her çocukta topuk kanı yoluyla kistik fibrozis taraması yapılmaktadır. Doktorlar bebekte kistik fibrozis belirtileri olup olmadığını anlamak için genetik bir test kullanmaktadır.

Bu genetik test yoluyla bebekte kusurlu kistik fibrozis geni olup olmadığına bakılır. Kan tahlili yoluyla bebeğin pankreas ve karaciğerinin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

Bununla birlikte aşağıdaki testler de yapılabilir:

Immunoreaktif Tripsinojen Testi (IRT)

İmmunoreaktif tripsinojen testi yeni doğan bebeklerde kanda immunoreaktif trispinojen adı verilen proteinin anormal bir düzeyde olup olmadığını anlamak için yapılan standart bir tarama testidir. IRT düzeyinin yüksek olması kistik fibrozis belirtisi olabilir. Ancak bu teşhisin doğrulanması için ileri testlere ihtiyaç duyulur.

Ter Testi

Ter testi kistik fibrozis teşhisi için en çok kullanılan testler arasında yer almaktadır. Ter testi yoluyla terdeki tuz miktarının fazla olup olmadığı kontrol edilir.

 Bu test, zayıf bir elektrik akımı ile ciltten ter atılmasını sağlayan bir kimyasal yoluyla yapılır. Bu ter bir ped veya kağıt üzerinde toplanarak analize gönderilir.

Ter normalden tuzlu ise kistik fibrozis teşhisi yapılır.

Tükürük Testi

Tükürük testinde doktor bir mukus numunesi alır. Bu numune akciğer enfeksiyonu olup olmadığını gösterir. Ayrıca belirli mikropların bulunup bulunmadığının ve bunlara yönelik hangi antibiyotiklerin kullanılması gerektiğin anlaşılmasına yardımcı olur.

Göğüs Röntgeni

Göğüs röntgeni solunum yollarındaki tıkanıklığa bağlı olarak akciğerlerde şişme olup olmadığını gösterir.

CT Taraması

CT taraması çeşitli açılardan alınan röntgenlerin birleşimi kullanılarak vücudun detaylı bir görüntüsünün çıkarılmasıdır. Bu görüntüler doktorların karaciğer, pankreas gibi belirli iç sistemleri görmesini sağlayarak kistik fibrozis nedeniyle ortaya çıkan organ hasarının boyutunu görmeyi mümkün hale getirir.

Akciğer Fonksiyonu Testleri

Akciğer fonksiyonu testleri akciğerlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını gösterir. Bu testler solunum yoluyla ne kadar hava çekilebildiğini ve akciğerlerin oksijeni vücudun geri kalanına doğru bir şekilde taşıyıp taşımadığını gösterecektir.

Kistik Fibrozis İlaçları

 • Akciğer enfeksiyonunu gidermek ve gelecekte başka enfeksiyonların ortaya çıkmasını önlemek için antibiyotikler kullanılabilir. Bu antibiyotikler sıvı, tablet veya kapsül formunda verilebilir. Daha ciddi vakalarda damar yoluyla antibiyotik enjeksiyonu yapılabilir.
 • Mukus inceltici ilaçlar ile mukusun daha ince ve daha az yapışkan olması sağlanmaya çalışılır. Bu ilaçlar mukusun öksürük yoluyla atılmasına ve akciğerleri terk etmesine de yardımcı olur. Bu yöntem ile akciğer fonksiyonu önemli ölçüde iyileştirilmiş olur.
 • İbuprofen ve indomethacin gibi steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar kistik fibrozis ile ilgili ağrı ve ateşi azaltmaya yardımcı olur.
 • Bronkodilatör ilaçlar yoluyla akciğerlere hava taşıyan boruların etrafındaki kaslar gevşetilir. Böylece hava akışı rahatlar. Bu ilaçlar solunum yoluyla veya fısfıs şeklinde alınabilir.
 • Bağırsak ameliyatı bağırsağın bir bölümünün alınmasını kapsayan bir ameliyattır. Bağırsaklarda gerçekleşen tıkanmayı gidermek için yapılır.
 • Kistik fibrozis sindirim problemlerine yol açarak yiyeceklerden gerekli besin maddelerinin alınmamasına da yol açabilir. Bu durumda burundan veya ameliyat yoluyla doğrudan mideye yönelik bir tüp yoluyla besleme yapılabilir.
 • Akciğer nakli ile hasar görmüş akciğer alınarak yerine sağlıklı akciğer yerleştirilebilir. Kistik fibrozis hastası kişilerde ciddi solunum problemlerinin ortaya çıkması halinde bu yöntem uygulanabilir. Bazı durumlarda her iki akciğerin de değiştirilmesi gerekebilir. Bu ameliyattan sonra zatürre gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Kistik Fibrozis Hastalığında Solunum Problemlerinin Giderilmesi

Solunum problemlerinin giderilmesinde temel amaç enfeksiyonun önlenmesidir. Günlük göğüs fizyoterapisi akciğer salgılarını gevşeterek öksürüğü teşvik eder. Bu uygulamada (perküsyon) kişi uygun bir pozisyonda tutulur ve sırtına vurulmak suretiyle akciğerlerin her bölgesinin boşalması sağlanır. Aile bireyleri küçük çocuklarda bu işlemi kendileri yapabilir.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinler de bu işlemi kendileri yapmayı öğrenebilirler. Göğüs fizyoterapisi genellikle günde iki kere uygulanmaktadır. Ancak aktif akciğer enfeksiyonu olması durumunda işlemin daha sık yapılması gerekebilir. Elektronik titreşim ile yapılan yeni mekanik tedaviler de yaygın şekilde uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemin maliyeti yüksektir.

Düzenli egzersiz yapmak da salgıların gevşemesini ve hareket etmesini sağlayarak kistik fibrozis hastalarında akciğer ve kalbin doğru çalışmasına yardımcı olur.

Kistik fibrozis akciğer enfeksiyonlarında antibiyotikler temel öneme sahiptir. Bu antibiyotikler damar yoluyla, ağız yoluyla veya fısfıs şeklinde verilebilir.

Akciğerlerdeki hava kanallarını çevreleyen kasları gevşetlek için bronkodilatör ilaçlar kullanılabilir. Akciğerlerdeki hava kanallarının şişmesini önlemek için steroidler verilebilir. Akciğerlerdeki mukusu incelten ilaçlar da öksürmeyi kolaylaştırabilir.

Ivacaftor adı verilen yeni bir ilaç ile G551D adı verilen belirli bir kistik fibrozis mutasyon geni taşıyan kişilerde mukus seviyesi düşürülebilmektedir.

Kistik Fibrozis Hastalığında Sindirim Problemlerinin Giderilmesi

Kistik fibrozis hastaları dengeli, yüksek kalorili ve yüksek proteinli beslenmelidir. Hastalık nedeniyle besinlerden yeterli maddelerin alınamaması nedeniyle özellikle çocukların büyüme gereksinimlerini karşılamak için günlük önerilen miktarın 1.5 katı kadar yemek yemesi gerekmektedir.

Kistik fibrozis hastalığında vitamin ve takviyeler de son derece önemlidir. Düzenli olarak A, D ve E vitamini takviyesi alınmalıdır. Bunlar multivitamin takviyesi olarak reçeteli şekilde de verilebilir. Bu takviyeler alınmaz ise kan değerleri düşecek ve vitamin eksiklikleri ortaya çıkacaktır.

Kistik fibrozis hastalarında sindirimi iyileştirmek için her ana ve ara öğünden önce takviye niteliğinde pankreatik enzimlerin alınması gerekir. Bunlar yağlı yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur.

Ciddi sindirim bozukluğu yaşayan kişilerde tüp yoluyla, nadiren de damar yoluyla yüksek kalorili besinler verilebilir.

Kistik Fibrozis Hastalığında Gen Tedavisi

Gen tedavisi yukarıdaki tedavilerden farklı olarak sadece semptomların yönetilmesine odaklanmaz. Bu tedavinin özelliği kistik fibrozis hastalığına yol açan nedeni ortadan kaldırarak hastanın hayatını kurtarmaya odaklanmasıdır.

1989 yılında kistik fibrozis hastalığına yol açan genin keşfedilmesinden beri araştırmacılar normal geni kopyalayıp bunu kusurlu hücreleri düzeltmek için kullanmayı keşfetmişlerdir. Artık yapılması gereken kistik fibrozis hastalarındaki çok sayıda kusurlu genin düzeltilmesine yönelik bir yöntemin geliştirilmesidir.

Genin taşınmasını engellemek için halihazırda birçok araştırma devam etmektedir.

Kistik Fibrozis Hastalarının Evde Bakımı

Kistik fibrozis bağırsakların yiyeceklerden yeterli besin maddelerini almasına engel olabilir. Bu nedenle kistik fibrozis hastaları gün içerisinde normal kişilerden %50 daha fazla kalori almalıdır.  Pankreatik enzim kapsülleri, antasitler, multivitaminler ve lifli ve tuzlu besinler düzenli olarak tüketilmelidir.

Kistik fibrozis hastaları şunlara dikkat etmelidir:

 • Akciğerlerdeki mukusu inceltmeye yardımcı olmak için bol miktarda su içilmelidir.
 • Hava kanallarındaki mukusu inceltmek için düzenli egzersiz yapılmalıdır. Yürüyüş, bisiklet veya yüzme gibi faaliyetler yapılabilir.
 • Sigaradan ve polenlerden uzak durulmalıdır. Bunlar solunum problemlerini arttırabilir.
 • Düzenli olarak grip ve zatürre aşısı yaptırılmalıdır.

Kistik fibrozis bulaşıcı mıdır?

Kistik fibrozis genler yoluyla aktarılan bir hastalıktır. Bulaşıcı değildir. Hastalığın ortaya çıkması için kişinin hem annesinden hem de babasından kusurlu kistik fibrozis genini alması gerekmektedir. Kistik fibrozis hastalığı solunum veya başka yollarla kişiden kişiye bulaşmaz.

Kistik fibrozis önlenebilir mi?

Kistik fibrozis hastalığının önlenmesi mümkün değildir. Ancak, kistik fibrozis hastası çiftler veya yakınlarında bu hastalık olan kişiler için gen testi yapılmalıdır.

Ebeveynlerin her ikisinden de alınan kan tahlili ya da tükürük testi yoluyla bir çocukta kistik fibrozis riski olup olmadığı anlaşılabilir.

Ayrıca bebeklerde riskin tespit edilmesi için hamile kadınlara da bu test yapılabilir.

Kaynaklar:

Источник: https://www.iyibakkendine.com/kistik-fibrozis-nedir-nedenleri-belirtileri-teshisi-tedavisi-ilaclari/

Kistik Fibroz Neden Olur? Kistik Fibrozis Genetik midir? – Sağlık Ocağım .NET

Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kistik fibrozis (Cystic fibrosis) (CF), kalıtsal genetik dünya genelinde sık rastlanan bir hastalıktır. Kistik fibroz insanlarda doğuştan bulunur ve bu hastalık sonradan oluşmaz.

Kistik fibrozis akciğerler ile sindirim sistemini kalın ve yapışkan bir mukoza salgısı ile etkiler. Bu durum, solunum ve sindirim fonksiyonlarının bozulmasına neden olarak solunum ve sindirim güçlüğüne yol açar.

Kistik fibroz tanısının doğan her bebekte konulması mümkün olmayabilir.

Kistik fibrozis belirtileri genellikle bebek 1-2 yaşına girdikten sonra meydana çıkmaya başlar.

Belirtiler sık ve uzun süren öksürük, çok miktarda balgam çıkarma, hırıltılı solunum, çocukların oyun oynaması sırasında çabuk yorulması, düzelmeyen nazal polip ve sinüzit, Yeni doğan bebeğin ilk kakasının çok katı olması ve kaka çıkarmada zorlanma bağırsaklara yapıştığı için, kakanın kötü kokulu olması, karın ağrısı, karın şişkinliği ve gaz, hastanın kilo alamaması, besin sindirimi zoluğundan dolayı ileri yaşlarda bağırsak tıkanması gibi belirtilerdir.

Kistik fibrozu olan kişilerin günlük tedavi görmeleri gereklidir. Tedavinin amacı, mukoza salgısının akciğerlerden temizlenmesini sağlamak için fizyoterapi tedavisi ve göğüs enfeksiyonlarını antibiyotik tedavisi ile önlemektir. Ayrıca başka ilaçlar ile de besinlerin sindirilmesine yönelik tedaviler uygulanır.

Son yıllarda uygulanan tedaviler kistik fibrozlu hastaların yaşam kalitesini arttırdığı gibi, yaşam süresini de uzatmaktadır. Günümüz koşullarında kistik fibrozisli hastaların yaklaşık yarısı 30 yaşına kadar yaşayabilmektedir. Fakat kistik fibrozun kesin tedavisi bulunmamaktadır.

Kistik fibroz oldukça ciddi bir hastalıktır ve günlük yaşamı çok fazla etkiler, yaşama süresini de azaltır.

Kistik fibroz neden olur?

Kistik fibroz kalıtsal ve genetik bir hastalıktır. Genetik hastalıklar değişime uğrayan genler (genes) nedeni ile oluşur.

Gen nedir? Genetik ne demektir?

Vücut milyonlarca hücreden (cels) meydana gelir. Her bir hücrede tam bir gen takımı bulunur. İnsan vücudunda binlerce gen vardır. Kalıtım yolu ile genin iki kopyası alınır ve biri anneden, diğeri de babadan geçer.

Genler bir takım talimatlar ile hareket ederek kişinin büyümesini ve vücudun çalışma biçimini belirler. Bu talimatlarda gerçekleşen değişikliklere mutasyon (mutation) veya değişim adı verilir. Mutasyonlar, bir genin normal çalışma kapasitesini engelleyebilir.

Bir gende gelişen mutasyon (değişim) genetik hastalıklara neden olur. Göz rengi, kan grubu veya boy gibi bazı insan vücudu özelliklerinden genler sorumludur.

Genler kromozom (chromosome) adı verilen ipliksi yapıların üzerinde taşınırlar. İnsanların her bir hücresinde 46 kromozom bulunmaktadır. Bu kromozomlar kalıtım yolu ile anne ve babadan alınır.

23 kromozomdan oluşan bir takım anneden, 23 kromozomdan oluşan bir takım ise babadan alınır. Bir kromozom çiftine cinsiyet kromozomları  adı verilir. Diğer 22 çifte ise otozomlar (autosomes) denir.

Otozomal genlerde oluşan değişimler (mutasyonlar), otozomal geçişli hastalıklara neden olur.

Kistik fibroz genetik olarak nasıl geçer?

Kistik fibroz, otozomal çekinik genetik bir hastalıktır. Bu hastalık değişime (mutasyona) uğramış olan bir gen çiftinin neden olduğu şeklinde tarif edilebilir. Her insanda kistik fibroz geninden bir kopya vardır.

Ancak hastalık yalnızca kistik fibroz geninin iki kopyasında da mutasyon (değişim) olan kişilerde ortaya çıkar. Hastalıktan etkilenen kişi, hem anneden hemde babadan kalıtım yolu ile değişim (mutasyon) geçirmiş genin birer kopyasını alır.

Çoğu durumda, kistik fibrozisten etkilenen kişinin anne ve babası, genin değişime uğramış tek bir kopyasına sahip taşıyıcılardır.

Kistik fibroz taşıyıcısı olan kişi veya çocukları kistik fibrozis hastası olur mu?

Kistik fibroz taşıyıcısında, kistik fibroz geninin bir kopyası değişime (mutasyona) uğramıştır ve kistik fibroz geninin diğer kopyası normaldir. Bu durum çok anormal değildir.

Her insanda değişim geçirmiş birkaç genin taşıyıcılığı vardır.

Normal genin varlığı, değişim (mutasyon) geçirmiş olan genin olumsuz etkilerine karşı koruma sağlar ve bu sayede taşıyıcının sağlığı etkilenmez.

Bir çifti oluşturan her iki eş de değişim (mutasyon) geçirmiş kistik fibroz geni taşıyorlar ise bebeklerinde (çocuklarında) kistik fibrozun ortaya çıkması sürpriz olmaz. Bu çiftin (eşlerin) çocuklarının kistik fibrozdan etkilenme olasılığı 4’te 1 veya % 25’tir.

Bunun nedeni, hem annede hemde babada kistik fibroz geninin değişime (mutasyona) uğramış kopyasının eşin çocuklarından herhangi birine aktarma ihtimalinin % 25 olmasıdır. Bu % 25’lik oranı aileler bazen yanlış algılamaktadırlar.

Kistik fibrozdan etkilenen bir çocukları var ise diğer çocuklarının etkilenmeyeceğini düşünürler. Bu doğru değildir ve bu % 25’lik oran her hamilelik için geçerlidir. Ayrıca çocuğun, değişime (mutasyona) uğramış geninin tek bir kopyasını kalıtım yolu ile alma oranı da 4’te 2’dir.

Değişime (mutasyona) uğramış olan genin kalıtım yolu ile tek bir kopyasını alan çocuklar, taşıyıcı olan anne ve babaları gibi sağlıklı yaşam sürebilir.

Kistik fibroz taşıyıcılığı nasıl anlaşılır?

Kistik fibroz ilişkili gende binden bile fazla değişim (mutasyon) tespit edilmiştir. Bir kişide kistik fibroz olup olmadığının anlaşılması için test yapılır. Değişimler genellikle çok fazla rastlanmaz ve laboratuvarlar normalde tüm gen değişimleri için test yapmazlar.

Fakat en yaygın kullanılan testler ile taşıyıcıların en az % 80’ini tespit etmek mümkündür. Kistik fibroz için yapılan genetik testler yapıldı ve gende değişim (mutasyon) bulunmadı ise taşıyıcı olma olasılığı oldukça düşüktür. Bununla birlikte ender rastlanan bir ya da birkaç değişime (mutasyona) sahip olma olasılığı da vardır.

Fakat bu olasılık çok yüksek değildir. Bazı gen değişimleri (mutasyonları) belirli etnik gruplarda daha sık rastlandığı için kişinin etnik kökeni önemlidir. Aile bireylerinden birinde veya çocuklarında kistik fibrozlu hasta var ve genlerdeki mutasyon biliniyor ise diğer aile üyeleri mutlaka genetik testleri yaptırmalıdır.

Kistik fibroz tanısı üniversite hastanelerinde genetik polikliniğinde yapılır.

Kistik fibroz taşıyıcısının çocukları kistik fibrozlu olur mu?

Anne ve babası kistik fibroz taşıyıcıları olan çocuğun kistik fibroz olma olasılığı yüksektir.

Eşlerden birine test uygulanır ise ve kistik fibroz geninde değişim (mutasyon) bulunmaz ise, bu çiftin çocuklarının kistik fibrozlu olma olasılığı düşüktür.

Bu durumda taşıyıcı olan anne ve babanın çocuğuna değişim (mutasyon) geçirmiş kistik fibroz genini taşıma olasılığı yüksektir. Bu durum gerçekleşir ise çocuk ta taşıyıcı olur. Çocuk testin etkisini anlayacak yaşa geldiğinde test yaptırılmalıdır.

Kistik fibroz tanısı bebek doğmadan konulur mu?

Annenin de babanın da kistik fibroz taşıyıcısı olduğu bilinmekte ise evlenme planı yapılırken önlerinde farklı seçenekler vardır. Bazı çiftler, kistik fibrozlu bebek sahibi olma olasılığını kabul etmeye karar verebilirler. Bazı çiftler ise bebekte kistik fibroz olup olmadığını bilmek için hamilelik sırasında genetik test yaptırırlar.

Doğum öncesi tanı, annenin hamileliği sırasında bebek üzerinde genetik hastalık testinin uygulanması işlemidir. Doğum öncesi tanı, yaşanılan bölgede bulunan yerel genetik merkezi aracılığı ile ayarlanabilir. Test sonucunda bebeğin kistik fibrozlu olduğu meydana çıkar ise, anne ve baba gebeliğin sürmesine ya da sonlanmasına karar verebilir.

Bu kararı, anne ve baba verir ve tıbbi personel onların verdiği kararı destekler.

Bronşektazi nedir?Akciğer apsesi neden olur? Zatürre nedir?

Источник: https://www.saglikocagim.net/kistik-fibroz-neden-olur-kistik/

Kistik Fibrozis Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 13:22

Kistik Fibrozis (Mukovizidozis) Nedir?

Kistik fibrozis, kalıtsal geçişli bir gen hastalığıdır. Doğumdan itibaren akciğer, pankreas, bağırsak, sinüsler, üreme organları, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülebilen bozukluklardır.

 Normal koşullarda, dış salgı bezlerinin salgısı sudan zengin ve akışkan bir kıvama sahiptir. Bu da organ sistemlerinin normal çalışmasını sağlamaktadır. Kistik fibrozis hastalığında ise bu salgılar susuz, koyulaşmış ve akıcı olma özelliğini kaybetmiş durumda olur.

Bu durumda salgılar özellikle akciğerde mikropların birikerek yerleşmesine ve enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Akciğerde oluşan enfeksiyonlar tekrarladığı taktirde akciğer hasarı meydana gelmektedir.

Ayrıca karaciğer ve pankreas salgıları da koyulaştığı için, salgılar bağırsak sistemine akamaz ve yiyecekler sindirilip vücuda yararlı hale gelememektedir.

 Sonuç olarak çocuklarda gelişim ve büyüme sorunu yaratan bu hastalık, ishal, karında gaz ve şişkinlik, vitamin eksikliği ve ter bezlerinde de sorun yaratarak, vücudun susuz kalmasına neden olmaktadır. Bu hastalık aynı anda solunum sistemi, sindirim sistemi gibi vücudun birden çok sistem ve organlarını etkileyebildiği için, işlev bozukluklarına neden olabilmektedir.

Kistik Fibrozis Nedenleri Nelerdir?

Her insanda farklı özelliklere sahip genler vardır. Genlerin özelliklerinin belirlenmesinde hem anne hem de babadan gelen gen özellikleri rol oynamaktadır. Kistik fibrozis hastalığı anne ya da babadan geçen, gendeki bozukluk sonucu oluşan kalıtsal bir hastalıktır. Bozuk geni taşıyan anne ve babanın her gebelikte;

 • %25 olasılıkla sağlıklı,
 • %50 olasılıkla taşıyıcı (hastalık bulguları yoktur tamamen sağlıklıdırlar ancak bozuk geni çocuklarına aktarabilirler),
 • %25 olasılıkla hasta olur (hasta kişide 2 gen de bozuktur).
 • Yani taşıyıcı anne ve babadan doğacak her bir çocuk dörtte bir ihtimalle hasta olacaktır. 

Kistik Fibrozis Belirtileri

Kistik fibrozis hastalığının akciğerlerle ilgili olan belirtileri şunlardır:

 • Balgamlı ve sık sık öksürme
 • Sürekli tekrarlayan ve iyileşmeyen akciğer enfeksiyonları (zatürre, bronşit, hırıltılı solunum)
 • Nefes darlığı

Kistik fibrozis hastalığının sindirim sistemi ile ilgili olan belirtileri:

 • Yenidoğan bebeklerin kakasının katı olması ve 24 saat içerisinde çıkaramamaları 
 • Fazla miktarda, yağlı ve kötü kokulu ishal
 • Karında şişlik, gaz ve ağrı
 • İştahlı olunmasına rağmen kilo alamama, büyüme ve gelişimin geri kalması
 • Bağırsak tıkanıklığı tablosu

Kistik fibrozis hastalığının diğer sistemler ile ilgili belirtileri

 • Terin fazla tuzlu olması
 • Özellikle sıcak mevsimlerde terle aşırı tuz ve su kaybı sonucu vücudun susuz ve tuzsuz kalması
 • Ciltte yaralar, soyulmalar ve ödem oluşumu
 • Sık tekrar eden, düzelmeyen sinüzit, nazal polip (burun eti)
 • Karaciğer hastalığı (siroz)
 • Safra kesesi taşları
 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Kısırlık (özellikle erkeklerde)
 • Kemik mineralizasyon bozuklukları (raşitizm veya osteoporoz).

Kistik Fibrozis Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kistik fibrozis hastalığının belirtileri gibi şikayetler de çok çeşitli olabilmektedir.

Kansızlık, karaciğer fonksiyon testlerinde yükseklik, klor değerlerinde bozukluk ve kan gazında değişikliklere rastlanması, akciğerin yanı sıra göğüs filmi bulguları, kistik fibrozis teşhisi için izlenen yollardandır.

 Kesin tanı ise ter testinde klor yüksekliğinin görülmesi ile konulmaktadır. Bu test sonucu 60 ve üzeri alınan değerler, kistik fibrozis anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kistik fibrozis gen mutasyonu analizi yapılara da, hastalığın oluştuğu mutasyon tipi saptanabilmektedir.

Kistik Fibrozis Tedavisi

Kistik fibrozis hastalığının tedavisi ömür boyu sürmektedir. Tedavinin amacı, hastanın yaşam kalitesini yükselterek, sağlıklı bir ömür geçirebilmesini sağlamaktır. Tedavi süresince doktor, hemşire, fizyoterapist, diyetisyenin yanı sıra anne ve babanın desteği de çok önemlidir.

 Bağırsaklarda eksik olan, besinlerin emilimini sağlayan enzimlerin ağız yolu ile hastaya verilmektedir. Gerektiği durumlarda çocuklara yüksek enerjili mamalar da verilebilmektedir.  Kistik fibrozis hastalarına A, D, E, K vitaminleri doktor önerisi ve kontrolüyle verilir.

Yine hastaya hekim tarafından önerilen miktarda fazla su ve tuz takviyesi yapılmaktadır. Balgam söktürücü ilaçların yanı sıra gerektiği durumlarda nefes açıcı ilaçlar da alınması gerekmektedir.  Ayrıca solunum yollarındaki koyu ve yapışkan balgamlar, akciğerden fizyoterapi yardımı ile atılmaktadır.

Bu nedenle yaşa ve hastaya göre fizyoterapi yöntemleri ömür büyu uygulanmalıdır.  Kistik fibrozis hastalığının kökten çözümü için tedavi araştırmaları hala devam etmektedir.

Özellikle son yıllarda gen tedavisi, kök hücre tedavisi ve hücrelerden klorun salgılara atılmasına yönelik tedaviler üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Kistik Fibroziste Kullanılan İlaçlar ve Yan Etkileri

Dornaz Alfa (Pulmozyme)

 • Doktor tarafından önerilen marka nebulizatörler ile verilmektedir.
 • Öncesinde ventolin verilmesine gerek yoktur.
 • Günde bir kere kullanılır.
 • Uygulamadan yarım-bir saat sonra fizyoterapi yapılarak balgamlar çıkarılır.
 • Sulandırılmasına gerek yoktur.

İlacın Yan Etkileri: Ses kısıklığı yapabilmektedir. Birkaç gün kullanıma ara verip tekrar başlandığında düzelir.

 • Doktorunuz aksini söylemedikçe devamlı kullanılması gerekir.

İnhale Tobramisin (TOBI)

 • Doktor tarafından önerilen marka nebulizatörler ile verilir.
 • Günde 2 kere kullanılmaktadır.
 • Sulandırmaya gerek yoktur.
 • Doktorunuz söylemedikçe öncesinde ventolin verilmesine gerek yoktur.
 • 28 gün kullanılıp, 28 gün ara verilerek toplam 6 ay kullanılmalıdır.

İlacın Yan Etkileri: Kulak çınlaması, duyma azlığı gelişirse hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

 • Gerek görülürse doktor tarafından tedavi süresi uzatılır.

Gentamisin

 • Öncesinde ventolin verilmelidir.
 • Doktor tarafından önerilen marka nebulizatörler ile verilir.
 • Günde 2 kere kullanılır.

İlacın Yan Etkileri: Kulak çınlaması, duyma azlığı gibi sorunlar yaşanırsa, hemen doktora başvurulmalıdır.

 • Doktorunuzun tavsiye ettiği sürece, genellikle en fazla 3 ay kullanılır.​

Kolimisin

 • Doktor tarafından önerilen marka nebulizatörler ile verilir.
 • Günde 2 kere kullanılır.
 • Hava yollarında daralmaya yol açabileceğinden, ilacın ilk uygulaması hastanede yapılmalıdır.
 • Gerek duyulursa öncesinde ventolin verilmesi önerilebilir.
 • Doktor tavsiyesine göre ara verilmeden en az 6 ay kullanılır.

Önerilen İçerik;

► En Çok Rastlanan Genetik Hastalıklar

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kistik-fibrozis-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-10917h.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.