Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Kızamıkçık Nedir, Neden Olur? Bulaşma Yolları, Belirtileri ve Tedavisi

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Derinin çeşitli bölümlerinde kırmızı döküntüler şeklinde ortaya çıkan kızamıkçık virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Alman kızamığı olarak da bilinen bu hastalık daha çok 10 yaş altındaki çocuklarda görülmektedir.

Ortaya çıkardığı belirtiler yönünden kızamık hastalığıyla benzerlik taşı da onun kadar yaygın görülen bir sağlık problemi değildir. Kızamıkçık hastalığından korunmanın en etkili yolu küçük yaşlarda yapılan kızamıkçık aşısıdır.

Eğer okul öncesi dönemde aşıyla bağışıklık kazanılmazsa ilerleyen yaşlarda da hastalık etkeni virüsler kızamıkçığa neden olabilmektedir.

Kızamıkçık Neden Olur?

Kızamıkçık hastalığı Togaviridea familyası ve Rubivirüs sınıfı içerisinde yer alan RNA virüsünün sağlıklı bireylerin vücuduna girmesi soncunda oluşmaktadır.

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için ilk ortaya çıktığı dönemlerde yaygın bir şekilde görülen kızamıkçığın 1969 yılında rubella aşısının bulunmasıyla birlikte daha geniş bir alan yayılması önlenebilmiştir. Hamile bayanlarda bebeğe de bulaşma ihtimali olduğu için hem annenin hem de bebeğin yaşamsal fonksiyonlarına zarar verebilmektedir.

RNA virüsünün yaklaşık 2 ile 3 hafta arasında bir kulukça süresi vardır. Bu süre içerisinde kişinin sağlıklı bireylerle temas halinde olması virüslerin yayılmasına neden olabilmektedir.

Kızamıkçığın Bulaşma Yolları Nelerdir?

Kızamıkçık hastalığının kişilerarasında bulaşma yolları genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Hastalık virüsünü taşıyan kişinin hapşırması veya öksürmesi sonucunda havaya ve etrafa saçılan sıvı zerrecikleri ya da tükürüğüyle temas edilmesi
 • Hastalık etkeni virüslerin bulaşmış olduğu su birikintileri
 • Hastaların kişisel eşyalarıyla temas edilmesi
 • Virüs taşıyıcılarıyla öpüşülmesi, ilişki yaşanması, yiyecek ya da içecek paylaşımı
 • Hamile bayanlardan kan yoluyla bebeğe bulaşması

Kızamıkçık Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçığın belirtileri genellikle virüsler vücuda girdikten yaklaşık 2-3 hafta içerisinde görülmeye başlamaktadır. Küçük yaştaki çocuklarda çoğunlukla belirgin semptomlara rastlanmaz. Belirtiler ortaya çıkmaya başladıktan sonra en fazla 5 gün içerisinde kendiliğinde yok olur. Kızamıkçığın belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Yaklaşık 39 derece civarında yüksek ateş
 • Baş ve boyun ağrısı
 • Burun tıkanıklığı, hırıltılı nefes alma ve burun akıntısı
 • Gözden akıntı gelmesi ve gözün kanlanması
 • Kulakların arka kısmında ve boyunda bulunan lenf düğümlerinin hassaslaşması
 • Vücudun çeşitli bölümlerinde giderek şiddetlenen kaşıntılar
 • Yüz, kol, bacak ya da vücudun diğer bölümlerinde kırmızı ya da pembe renkli döküntüler
 • Erkeklerde testislerde şişlik ve ağrı hissi
 • Eklemlerde iltihaplanma ve sertleşme
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Halsizlik ve boyun tutulması

Yukarıda bahsedilen belirtilerin dışında nadiren beyin şişmesi, kulak enfeksiyonları ve kulak ağrısı gibi semptomlar da görülebilmektedir. Eğer hastada kulak ağrısı ve boyunda uyuşukluk gibi belirtiler varsa kesinlikle vakit kaybetmeden bir doktora görünmesi ileride daha büyük sorunlar yaşamamak adına önemli bir konudur.

Kızamıkçık Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kızamıkçıkta görülen belirtiler birçok sağlık problemiyle benzer olduğu için hastalığın varlığının kesin olarak saptanabilmesi için kan testi yapılmaktadır.

Hastaya uygulanan kan testiyle kızamıkçık virüsünün ya da antikorlarının kanda olup olmadığına bakılmaktadır.

Ayrıca yapılan kan testinin sonucunda kızamıkçık antikorlarına rastlanması kişinin hastalık etkeni virüslere karşı bağışıklık kazandığı anlamı taşımaktadır.

Kızamıkçık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde kızamıkçığı tamamen iyileştirebilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Hastalık belirtileri görülmeye başladıktan yaklaşık 10 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ayrıca doktorlar hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtilerin şiddetini azaltmak amacıyla çeşitli ilaçlar verebilmektedir.

Yüksek ateş olduğunda ya da kas ve eklem ağrıları şiddetlendiğinde hastaya ibuprofen ve parasetamol gibi maddeleri içeren ilaçlar verilebilmektedir. Bu ilaçların yanında dayanılmaz hale gelen ağrı ve acı hissinin azalması için asetaminofen adlı ilaç da doktor tarafından reçete edilebilmektedir.

Küçük çocuklarda ise çoğunlukla parasetamol şurup kullanımı tavsiye edilmektedir.

Hastalık virüsünü taşıyan kişiler hastalığın diğer insanlara bulaşmaması adına tedavi süreci boyunca evde istirahat etmeli ve diğer insanlardan kesinlikle uzak durmalıdır.

Ayrıca hastanın iştahı kapalı olsa bile beslenme düzenine dikkat etmeli ve öğünlerinde bol vitamin içeren sağlıklı gıdalar tüketmelidir.

Bunun yanında metabolizma faaliyetlerinin düzenlenmesi ve vücut ısısının dengelenmesi amacıyla sıvı alımına da dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelikte Kızamıkçık

Hayatında hiç kızamıkçık aşısı olmayan bayanların gebelik dönemlerinde hastalık etkeni virüsü taşıyan bireylerle teması sonucunda kızamıkçık olma ihtimali vardır. Eğer virüsler hamile bir kişinin vücuduna girerse kan yoluyla bebeğe de geçebilmektedir.

Bu olaya tıp dilinde konjenital kızamıkçık sendromu adı verilmektedir. Bu durum bebeğin ölümüne ya da çeşitli sağlık problemleriyle doğmasına neden olabilmektedir.

Hamilelik dönemlerinde daha tehli sonuçlara neden olan kızamıkçık özellikle gebeliğin ilk 20 haftasında ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir.

Konjenital Kızamıkçık Sendromunun Yeni Doğan Bebeğe Etkileri

Hamilelikte kızamıkçık geçirmenin bebek sağlığı üzerinde aşağıdaki gibi bazı olumsuz etkileri olabilmektedir.

 • Sindirim sistemi problemleri
 • Sağırlık, katarakt ve görme kusurları
 • Çeşitli kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Menenjit, beyin hasarları ve zihinsel engelli doğum
 • Doğumda deri döküntüleri ve düşük doğum
 • Glakom, tiroid ve bazı hormon bozuklukları
 • Akciğer iltihabı ve zatürre

Hamilelikte Kızamıkçık Tedavisi

Gebelik döneminde hastalığa yakalanan kişilerin iyileşmesini sağlayan herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Sadece belirtilerin hafiflemesi amacıyla hastaya hiperimmün globülin antikorları enjekte edilebilmektedir. Bu nedenle hem annenin hem de bebeğin zarar görmemesi adına aşı olmayan bayanların hamile kalmadan önce kızamıkçık aşısı olması önemli bir konudur.

Источник: //saglikhaberleri.com/kizamikcik-nedir-neden-olur-bulasma-yollari-ve-belirtileri-nelerdir-tedavisi/

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamıkçık, diğer adıyla Rubella, virüslerin sebep olduğu ve hafif döküntülerle ortaya çıkan, oldukça yaygın bulaşıcı hastalıktır. Kızamıktan farkı ise döküntülerin daha açık renkli olması ve hastalık sürecinin daha tehsiz, hafif seyretmesidir. Ancak hamilelik sırasında geçirildiğinde bebekte ciddi sorunlara neden olabilir.

KIZAMIKÇIK NEDENİ VE BELİRTİLER:

Kızamıkçık virütik bir hastalıktır. Rubella virüsü asıl nedendir. Bazen belirtisiz ortaya çıkabileceği gibi bazen lenf bezlerinin şişmesiyle seyredebilir. Yüzde ve vücutta pembe renkli lekeler oluşturur. Kış ve ilk bahar aylarında daha sık görülen kızamıkçık hastalığının kuluçka süresi 2-3 hafta arasındadır.

Kızamıkçık çok tehli bir hastalık olmamakla beraber hamileliğin ilk üç ayında geçirildiği takdirde bebekte kalp anomalileri, körlük, sağırlık gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamileler kızamıkçık hastaları ile temastan ve aynı ortamda bulunmaktan kaçınmalıdır.

Kızamıkçığın hamilelik döneminde ortaya çıkardığı sorunları engellemek adına birçok ülkede 12’li yaşlarda kız çocuklarına kızamıkçık aşısı yapılmaktadır. Kızamıkçığın en önemli belirtileri kulak arkasında ve kafanın arka kısmının alt bölgesinde bulunan lenf bezlerindeki büyümedir.

Lenf bezlerinin büyüme durumu kimi zaman döküntüden önce ortaya çıkabilir. Döküntü genellikle açık renkte, pembe ve yüzden başlayıp vücuda yayılan tarzdadır. Ortaya çıktıktan 1-2 gün sonra kaybolur.

Döküntü olmadan hastalığı geçiren kişiler de bulunmaktadır. Ayrıca ağız içinde lekeler olabilir. Bunun dışında gezici eklem iltihabı, ağrısı olabilir.

Bu rahatsızlık, sıklıkla ergenlik çağındaki kızlarda ortaya çıkar.

KIZAMIKÇIK TEŞHİS VE TEDAVİ:

Yapılan fizik muayenede bahsedilen belirtilerin görülmesi kızamıkçık olduğunu düşündürür. İdrar tahliliyle ilk 2 hafta içinde virüs tespit edilebilir. Boğazda da virüs saptanabilir. Kanda lökosit (akyuvarlar) ve trombosit düşüklüğü dikkat çeker. Hastalığın başlangıç döneminde ve 14 gün sonra alınan serumlarda rubella antikorunun 4 kat arttığı görülür.

Kızamıkçık, diğer döküntülü hastalıklarla karışabilir. Fakat kızamıkçıkta döküntüler çok çabuk kaybolur. Kızıldaki belirgin boğaz belirtileri bu hastalıkta yoktur. Ayrıca lenf bezlerinde büyüme diğer döküntü yapan hastalıklara göre çok daha belirgindir. Diğerlerinde bu kadar belirgin olmaz.

Akut romatizmal ateşle, romatizmal eklem iltihabı; kızamıkçığın neden olduğu eklem iltihabı ile karışabilir. Streptokok enfeksiyonları, akut romatizmal ateşten ayrımında yardımcıdır. Kısa sürede iyileşmesi ve çevrede benzer hastaların görülmesi de romatizmal eklem iltihabından ayırmaya yardım eder. Kızamıkçığın komplikasyonlarından biri de ensefalittir. Seyri oldukça hafiftir.

Hamileliğin ilk 3 ayında, kızamıkçık geçiren annelerin bebeklerinde doğumsal kızamıkçıklar ortaya çıkabilir. Hastalığın tedavisi gerekmez. Ancak görülen semptomları yok etmeye yönelik ilaçlar verilebilir.

Ateş yüksekse ateş düşürücü, eklem ağrısı ya da baş ağrısı varsa ağrı kesiciler tavsiye edilebilir. Çoğu zaman kendiliğinden geçen hafif bir hastalık olduğundan özel tedavi gerektirmez. Ancak anne karnındayken görme ve işitme ile ilgili sorunlar oluşmuşsa bunların bir kısmı erken cerrahi ile düzeltilebilir ya da en azından daha iyi hale getirilebilir.

Unutulmamalıdır ki doğumsal rubella önlenebilir. Bu nedenle çocukluk çağında kızamıkçık geçirip geçirmediğini bilmeyen tüm kadınların hamile kalmadan önce kan testi yaptırarak bağışıklıklarının olup olmadığının öğrenilmesi gereklidir.

Çok nadiren de olsa bağışıklığı olmayan kişilerde hamilelikten önce aşı uygulaması yapılabilir. Hamilelik gerçekleştikten sonra rubella taraması yapılan ve bağışıklığı olmadığı saptanan kadınlarda ise aşı işe yaramaz. Böyle bir durumda anne adayının hamileliği süresince kızamıkçığın hastalarından uzak durması gerekir. Aşının genellikle hamilelikten üç ay önce yapılması uygun görülür.

Ancak son araştırmalardan elde edilen verilere göre, aşıya bağlı doğumsal kızamıkçık gelişme riski yüzde 0.5 ila 1.3 arasındadır.

Bu risk gebeliğin erken dönemlerinde enfeksiyon geçirilmesi durumunda karşılaşılan yüzde 25’lik riskten çok daha düşük olduğu için günümüzde kızamıkçık aşısından sonra 28 gün süreyle gebe kalınmaması yeterli kabul edilmektedir.

Ülkemizde kızamıkçık aşısı, kabakulak ve kızamık aşılarıyla birlikte tüm çocuklara uygulanmaktadır.

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı, Dahiliye, Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları

Источник: //www.saglikk.com/kizamikcik-nedir/

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamıkçık, rubella virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Doğmamış çocuğa ciddi zarar verebilir. Kızamıkçık vakalarının sayısı aşılama programları sayesinde dramatik bir şekilde düşmüştür. Ancak bu enfeksiyona karşı savaş henüz kazanılamamıştır.

Kızamıkçık belirtileri (aynı zamanda Alman kızamığı olarak da bilinir) genellikle hafiftir ve enfeksiyondaki insanların yarısından fazlası bu enfeksiyona sahip olduğunu fark etmezler.

Bununla birlikte, gebeliğin erken dönemlerinde kızamıkçık, doğmamış çocuğa karşı önemli olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu “konjenital kızamıkçık sendromu” olarak bilinir.

Kızamıkçık önlenebilir bir hastalıktır. Aşı genellikle kızamık ve kabakulak ile birlikte verilir (MMR aşısı).

Kızamıkçık Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda kızamıkçık ile ilgili bazı temel hususlar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Rubella” latince “küçük kırmızı” anlamına gelir.
 • Kızamıkçık hastalığı viral ve ağırlıklı olarak öksürük yoluyla bulaşır.
 • Kızamıkçık virüsü plasentaya geçebilir ve fetüsü etkileyebilir.
 • Kızamıkçık olgularının yaklaşık yarısı çok az semptom gösterir.
 • Kızamıkçık hastalığının baskın belirtisi kızarıklıktır. Ancak, diğer belirtileri burun akıntısı, baş ağrısı ve ateş içerir.
 • Hamilelerde kızamıkçık doğmamış çocukta konjenital kızamıkçık sendromuna neden olabilir.
 • Konjenital kızamıkçık sendromu doğuştan sağırlığın önde gelen nedenidir.
 • Teşhis, kan veya tükürük numunelerinin test edilmesiyle yapılabilir.
 • Kızamıkçık enfeksiyonunu azaltacak hiçbir ilaç yoktur.
 • Kızamıkçık aşısı, hastalığı önlemenin tek yoludur.

Kızamıkçık Nedir?

Kırmızı bir döküntü ile karakterize edilen “kızamıkçık” Latince “küçük kırmızı” olarak nitelendirilir. Adını aldığı kızarıklık genellikle kızamıklardan daha az parlaktır; ancak kaşıntılı olabilir.

Kızamıkçık, ilk önce Almanya’daki bilim adamları tarafından kızamığa karşı ayrı bir hastalık olarak tanımlandı, dolayısıyla alternatif adı Alman kızamığı olarak tanımlandı.

Kızamıkçık nasıl bulaşır?” Virüs, lenf nodlarında ve nazofarenkste (burun boşluğuna ve yumuşak damağa bağlayan tüp) çoğalır ve öksürük yoluyla iletilir. Kızamıkçık hastası, kızarıklık gelmeden 1 hafta öncesinden ve 1 hafta sonrasında bulaşıcıdır.

Enfeksiyondan 5-7 gün sonra, virüs vücuda yayılırken kanda bulunabilir. Kızamıkçık virüsü plasentadan geçebilir ve teratojenik (mutasyona neden olan) özelliklere sahiptir. Virüs hücreleri yok edebilir veya bölünmesini önleyebilir; bu konjenital kızamıkçık sendromuna neden olur.

Kızamıkçık, yenidoğan bebeklerde veya 40 yaş üstü bireylerde nadiren grev görülür. Genel olarak, birey yaşça büyüdükçe kızamıkçık belirtileri o kadar kötüleşir.

Konjenital Kızamıkçık Sendromu

Doğumsal kızamıkçık sendromu, hamile bir kadına kızamıkçık virüsü ile bulaşmasıyla ve plasentadan doğmamış çocuğa geçtiğinde ortaya çıkar. Enfeksiyon, düşük veya ölü doğumları tetikleyebilir veya gelişmekte olan fetusta ciddi hasara neden olabilir. Konjenital kızamıkçık sendromu doğuştan sağırlığın önde gelen nedenidir.

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde enfekte olursa, fetüsün etkilenme olasılığı %51 olur. Gebe kaldıktan 13-26 hafta sonra enfekte olursa, bu olasılık %23’e düşer. Her yıl dünya çapında, yaklaşık 100.000 konjenital kızamıkçık sendromu vakası bulunmaktadır.

Genellikle en yaygın olarak sağırlık komplikasyonu görülür ve birden fazla kusur ortaya çıkabilir. Anne karnındaki bebek üzerindeki etkiler şunları içerebilir:

 • Sağırlık veya işitme engeli
 • Katarakt
 • Konjenital kalp hastalığı (özellikle pulmoner arter stenozu ve patent duktus arteriozus)
 • Anemi
 • Hepatit
 • Gelişimsel gecikme
 • Retinopati (retinada akut hasar)
 • Mikrofalemi (anormal derecede küçük, deforme olmuş gözler)
 • Karaciğer, dalak veya kemik iliği sorunları (bazen doğumdan kısa bir süre sonra kaybolur)
 • Küçük baş yapısı
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Mikrognatizm (küçük alt çene)

Çocuk geliştikçe, yaşını aldıkça ortaya çıkabilecek hastalıklar olabilir. Bunlar otizm, şizofreni, öğrenme engeli ve şeker hastalığı olabilir. Bununla birlikte, eğer gebeliğin 20.haftasından sonra kızamıkçık olursa, yenidoğan problemleri nadirdir.

Kızamıkçık virüsünün fetüsü etkilemek için kullandığı kesin mekanizmalar bilinmemektedir. Bazı araştırmalar, bunun aksine programlı hücre ölümü olarak bilinen “apoptozu” içerebileceğini gösterir.

Apoptozis, çeşitli nedenlerle tetiklenen normal bir fizyolojik süreçtir.

Kızamıkçık Teşhisi ve Tanı Testleri

Bir kişi kızamıkçık olduğuna inanıyorsa, ziyaret etmek yerine doktorun ofisini araması önemlidir. Hamile kadınlarla etkileşimden kaçınmak hayati önem taşır.

Teşhis, bir tükürük veya kan örneğini test ederek yapılır. IgM antikorları mevcutsa, yeni bir kızamıkçık enfeksiyonu anlamına gelir. IgG antikorları mevcutsa, geçmişte kızamıkçık enfeksiyonunun mevcut olduğunu ya da birey zaten aşılanmış olduğunu belirtmektedir. Hiçbir antikor mevcut değilse, kişi kızamıkçık enfeksiyonu taşımaz ve hiçbir zaman aşılanmamıştır.

Kızamıkçık Tedavisi

Kızamıkçık nasıl tedavi edilir?” Kızamıkçık enfeksiyonunu azaltacak hiçbir ilaç bulunmamaktadır. Çoğunlukla semptomlar oldukça hafiftir ve hiçbir tedaviye gerek yoktur.

Doktorlar kızamıkçık hastalığına yakalanan birisinin bulaşıcı dönemde (kızarıklık göründükten 1 hafta önce (kişinin enfekte olduğu düşünülürse) ve kızarma göründükten sonra 1 hafta kendisini insanlardan uzak tutmasını önerir.

Kızamıkçık Nasıl Önlenir?

Kızamıkçık oluşumunu önlemenin tek etkili yolu aşılama yöntemidir. Kızamık ve kabakulak ile birlikte ele alındığında, MMR aşısı bulaşmayı engeller ve 40 yıldır kullanılmaktadır.

Aşının yan etkileri azdır. İnsanların yaklaşık %15’inde enjeksiyondan yaklaşık 7-12 gün sonra hafif bir ateşlenme görülür ve %5’inde hafif bir kızarıklık gelişir. Gençler veya yetişkin kadınlarda eklem ağrısı yaşanabilir. 1.000.000’da 1’den azı şiddetli bir reaksiyona giriyor.

Источник: //www.hastalopedi.com/kizamikcik/

Kızamıkçık (Rubella) nedir? Belirtileri, tedavisi ve KKK aşısı

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

1960’lı yıllarda keşfedilen kızamıkçık aşısı ile Alman kızamığının Amerika ve diğer ülkelerde görülme oranı ciddi anlamda azalmıştır. Ancak bazı ülkelerde hala yaygın bir şekilde görülmektedir. Daha çok 5-9 yaş aralığındaki çocuklarda görülür. Çocukların yanı sıra virüs, yetişkinleri de enfekte edebilir.

Genellikle herhangi bir müdahale ve tedavi gerektirmeksizin bir haftadan kısa bir sürede kendiliğinden geçen bir enfeksiyondur. Ancak hamilelikte, bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir ve bebekte ciddi doğum kusurlarına yol açabilir.

Kızamıkçığa Togaviridea ailesine ait olan ‘Rubivirüs’ sınıfında bulunan RNA virüsü neden olur.

Kızamıkçığın kızamıktan farklı bir hastalık olduğu ise 1881 yılında keşfedilmiş, 1969 yılında bulunan rubella aşısı ile hastalık insidansı düşmeye başlamıştır.

Hastalığın konjenital yolla anneden bebeğe bulaştığı ise 1941 yılında fark edilmiştir. Hamile annenin kanından bebeğe kolaylıkla bulaşabilir.

Kızamıkçık nasıl bulaşır?

 • Virüslü kişinin hapşırırken ya da öksürürken burnundan veya boğazından havaya saldığı sıvı damlalarıyla temas eden kişi, hastalığı kapabilir.
 • Virüslü damlacıklarla kirlenen bir eşyaya dokunan kişilerde de virüs kapabilir.
 • Enfekte olan kişiyle yiyecek ve içecek paylaşımı da virüsü kapmanıza neden olabilir
 • Hamilelerde kan akışı ile bebeklerine virüs bulaşabilir.

Kızamıkçık yüzde ciddi kabarmalara neden olur

Kızamıkçık belirtileri

 • 38.9 oC ya da daha düşük ateş,
 • Baş ağrısı,
 • Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı,
 • Kırmızı ve iltihaplı gözler,
 • Boynun ve kulakların arka kısmında hassas lenf düğümleri,
 • Önce hafif başlayan, sonra şiddetlenebilen deri kaşıntıları,
 • Öncelikle yüzde başlayan, ardından da gövdeye, kollara ve bacaklara doğru yayılan pembemsi ya da kırmızımsı döküntüler
 • Testislerde şişlik,
 • Genç kadınlarda daha çok görülen eklem ağrıları ve eklemlerde iltihaplanma,
 • Daha çok yetişkinlerde görülen kas ağrıları,

Belirtilerin özellikle çocuklarda fark edilmesi zordur. Belirtiler genelde kişinin virüsle enfekte olmasından sonraki 2-3 hafta içerisinde ortaya çıkar. Hastalık belirtileri, genellikle 1 ile 5 gün arasında devam eder.

Bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür? Uyarılar ve öneriler

Kızamıkçık nadir de olsa beyin şişmesine ve kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Uzun süredir devam eden boyun ağrısı, kulak ağrısı ve boyun tutulması belirtileri ile karşılaşan kişilerin vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmeleri gerekir!

Derideki kırmızı döküntüler bazen kaşıntı yapabilir. Çocukların yanı sıra yetişkinlerde de bu kaşıntılara rastlamak mümkündür.

Çocuklarda kızamıkçık

Daha önce kızamıkçık aşısı ile bağışıklık kazanmayan çocuklarda kızamıkçık görülebilir. Hastalık belirtileri genelde hafif ateş, yüz, bacak ve gövdede soluk kırmızı renkli döküntüler ile seyreder.

Boynun ve kulağın arkasındaki şişmiş lenf bezleri, hastalığın tanısının koyulmasını kolaylaştırır.

Düzenli ve dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi, yatak istirahatı ve ateş düşürücü ilaçlar ile hastalık tedavi edilir.

Yetişkinlerde kızamıkçık

Çocukluk dönemlerinde kızamıkçık aşısı olmayan yetişkinler, hayatlarının herhangi bir döneminde kızamıkçık virüsü ile enfekte olabilir.

Çocuklarda görülen belirtilere ek olarak yetişkinlerde eklemlerde ağrı, sertleşme ve iltihaplanma görülebilir. Rahatsızlık, genelde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz ve tedavi gerektirmez.

Yatak istirahatı, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların kullanımı ile belirtiler kısa sürede geçer.

Kızamıkçık virüsünün mikroskop görüntüsü

Belirtiler, genelde diğer pek çok rahatsızlığın belirtisine benzediği için, en doğru teşhis kan testiyle yapılır.

Kan testleri ile kanınızda kızamıkçık virüsü ya da farklı kızamıkçık antikorları olup olmadığı kontrol edilir (Antikorlar; virüs ve bakterileri yok eden ve onların yayılmasını önleyen proteinlerdir).

Kanınızda antikorlara rastlanması, hastalığa karşı bağışıklığınız olduğu anlamına gelir.

Kızamıkçık tedavisi

Kızamıkçığın kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık, 7-10 gün içerisinde genelde tedavi gerektirmeksizin geçer.

Belirtilerin şiddetli olması durumunda ise doktorlar, genelde ateşi düşürmek ve ağrıyı azaltmak adına ibuprofen ve parasetamol içerikli ilaçlar reçete ederler.

Doktorunuz, ağrı ve acıdan kurtulmanız için asetaminofen (Tylenol) kullanmanızı da önerebilir. Küçük çocuklarda tedavi amacıyla parasetamol şurup kullanılabilir.

Tedavi boyunca hastalığın çevrenizdekilere ve diğer insanlara yayılmasını önlemek adına evde kalmanız ve bir süreliğine işe gitmemeniz gerekebilir.

Çocuğunuzda kızamıkçık mevcutsa, bu durumda onu okula göndermemeniz, virüsün diğer çocuklara da bulaşmaması adına oldukça önemlidir.

Bu süreçte aile bireylerinizle aynı eşyaları kullanmaktan da kaçınmanız gerekir.

Hamilelerde kızamıkçık tedavisi

Hamilelikte kızamıkçık tedavisinde genelde virüsle savaşabilen hiperimmün globülin antikolarlardan yararlanılır. Bu antikorlar, belirtilerin hafiflemesine yardımcı olurlar. Bebeğin konjenital kızamıkçık yani ‘doğuştan kızamıkcık sendromu’ ile doğması durumunda ise uzman bir ekip tarafından tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Kızamıkçık aşısı (KKK)

Kızamıkçıktan korunmada kızamıkçık aşısı, önemli bir rol oynar. Bu aşı, kızamıkçık-kabakulak-kızamık aşısı (KKK) şeklinde yapılır. Öncelikle bebek, 12-15 aylığa ulaştığında aşılanmalıdır.

Ardından çocuklar, 4-6 yaşına geldiğinde ikinci sefer tekrar aşılanmalıdır. Bu sayede çocukların sonraki yıllarda kızamıkçık virüsü ile enfekte olma olasılıkları da ortadan kalkar.

Özellikle kız çocuklarının hamileliklerinde kızamıkçık virüsü kapmalarının önlenmesi açısından KKK aşısı olmaları önemlidir.

Boğmaca nedir, neden olur? Belirtileri, aşısı ve tedavisi

Genelde yeni doğan bebekler, annelerinden kendilerine de geçen bağışıklık sayesinde 12 aylık olana dek, virüse yakalanmaktan korunurlar. Başka bir şehre seyahat etme vb. nedenlerden ötürü çocuğunuza, 12 aylık olmadan kızamıkçık aşısı yaptırabilmeniz de mümkündür. Bu durumda çocuğunuzu önerilen tarihlerde tekrar aşılatmayı da hiçbir şekilde ihmal etmemelisiniz!

Kızamıkçık aşısının genelde herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Ancak bazı kişilerde aşılamadan sonraki 7-12 gün arasında ateş ve hafif bir kızarıklık görülebilir. Bazı kadınlarda ve gençlerde aşıdan sonra geçici eklem ağrıları ve eklem sertlikleri de hissedilebilir.

Kimler KKK aşısı yaptırmalı?

 • Doğurganlık çağında, henüz hamile olmayan kadınlar,
 • Yurtdışına seyahat etmeyi planlayan kişiler,
 • Bir hastanede, herhangi bir sağlık kuruluşunda, okulda ya da çocuk bakım merkezinde çalışanlar,
 • 12 aylık olduktan sonra ve 4-6 yaş aralığında kızamıkçık aşısı yaptırmamış olanlar, kızamıkçık aşısı yaptırmalıdırlar.

KKK aşısı dikkat edilmesi gerekenler

 • Gelecek dört hafta içerisinde hamile kalmayı planlayan kadınlar,
 • Kanser, kan bozukluğu vb. başka bir rahatsızlığı bulunan ya da bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar kullananlar,
 • Jelatin, antibiyotik neomisin ya da KKK aşısına karşı yaşamı tehdit edici boyutta alerjisi bulunan kişiler, kızamıkçık aşısı (KKK) yaptırmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalı ve doktor onayı doğrultusunda aşı yaptırmalıdırlar.

Menenjit nedir? Belirtileri, nedenleri, tedavisi ve aşı

Daha önce aşılanmamış kadınların hamileyken kızamıkçık virüsü ile enfekte olma riski vardır. Bu durumda virüs; anneden bebeğin kan dolaşımına da geçebilir.

‘Konjenital (Doğuştan) kızamıkçık sendromu’ adı verilen bu durum, bebekte pek çok doğum kusuruna, düşüklere hatta ölü doğuma yol açabilir. Gebelikte kızamıkçık geçirmek son derece tehlidir.

Özellikle hamileliğinin ilk 20 haftasında bulaşan virüs, çok daha tehli olabilir.

 • Sağırlık, Kansızlık, İshal
 • Katarakt, Zihinsel engeller, Kalp kusurları
 • Menenjit, Karaciğer ve dalak hasarı
 • Düşük doğum ağırlığı, Doğumda deri döküntüsü
 • Glakom, Beyin hasarı
 • Tiroid ve diğer hormon sorunları
 • Akciğerlerin iltihabı

Doğumsal kızamıkçık sendromunun belirli bir tedavisi yoktur. Bu yüzden hamile kalmadan önce kadınların aşılanması önemlidir. Bununla birlikte görme-işitme ile ilgili problemler çoğu zaman erken cerrahi ile düzeltilebilir.

Hamile kalmayı planlayan tüm anne adaylarının, gebe kalmayı planladıkları tarihten en az bir ay öncesinde doktorlarına giderek kan testi yaptırmaları gerekir. Hamilelik öncesi kan testi ile virüse bağışıklık düzeyi saptanarak, gerekirse aşı yapılabilir.

Kızamıkçık virüsüne bağışıklığı olmadığı tespit edilen anne adaylarının gebe kalmadan en az 28 gün önce aşı yaptırmaları zorunludur! Hamileyken KKK aşısı yaptırmanız, bebeğiniz için risk oluşturabilir. 

Kaynaklar ve Referanslar1- What is Rubella 2- Rubella and pregnancy 3- German Measles (Rubella)

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/kizamikcik-rubella-nedir-belirtileri-tedavisi-ve-kkk-asisi/

Kızamıkçık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde sizlere KKK hastalıkları olarak bilinen kızamık – kızamıkçık – kabakulak üçlüsünün son hastalığından bahsedeceğiz.

Daha önce sizlere kızamık ve kabakulak hastalıkları hakkında genel bilgileri paylaşmıştık. Şimdi de grubun son hastalığı olan kızamıkçığı tanıtmaya çalışacağız.

Kızamık ile çok benzerlik gösteren kızamıkçık virüslerin yol açtığı, bulaşıcı bir hastalıktır.

Virüsü taşıyan kişilerden, solunum yoluyla vücuda girer ve hastalığın oluşmasını sağlar. Aslında çok teh içermeyen bir sağlık sorunudur.

Fakat hamileliğin ilk üç ayında geçirilirse, bebeğin ölümüne kadar varan ciddi sonuçların yaşanmasına sebep olur.

Genellikle kızamık hastalığı ile benzerlik gösterse de ikisi arasında hem meydana getiren etkenler hem de hastadaki belirtiler itibariyle farklılıklar vardır.

Su Çiçeği Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Her iki hastalıkta da deride kızarıklık ve deri döküntüleri meydana gelir. Fakat kızamıkçıktaki döküntüler daha açık renklidir ve kızamığa nazaran daha hafif seyreder.

Peki, kızamıkçık nasıl bir hastalıktır, neden oluşur, bulaşıcı mıdır, belirtileri nelerdir, aşısı ne zaman yapılır ve tedavisinde nasıl bir yol izlenmelidir? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamından ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kızamıkçık Nedenleri Nelerdir?

Kızamıkçık viral bir hastalıktır. Rubella adı verilen kızamıkçık virüsünün vücuda girip yerleşmesiyle hastalık meydana gelir.

Oldukça bulaşıcı olan kızamıkçık; hasta birinin hapşırması, konuşması veya öksürmesi sırasında, havaya saçılan damlacıklar yoluyla sağlıklı bir kişiye bulaşır.

Bu nedenle kızamıkçık hastalarına yakın temastan mutlaka kaçınılmalıdır.

Ek olarak hamilelik döneminde geçirilen hastalık, kan yoluyla bebeğe de bulaşır. Bu nedenle hamilelik döneminde geçirilen kızamıkçık hastalığı son derece tehlidir.

Kızamıkçık başladıktan sonra cilt döküntülerinin başlamasından birkaç gün önce veya sonrasında virüsün en yaygın olduğu dönemdir.

Bu sebeple hastalığı geçiren kişilerin, etrafındaki insanların sağlığı açısından bir süre kendilerini ortamlardan izole etmeleri önerilir.

Kızamıkçık Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kızamıkçık hastalığından korunmanın tek yolu aşı yaptırmaktır. Kızamıkçık geçiren bir kişi, derideki döküntüler başlamadan 4 gün önce ve 4 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır.

Bu nedenle ilk korunma yöntemi, hastalığı geçiren kişilerden uzak durmak ve temas etmekten kaçınmak olmalıdır.

Aynı bardaktan su içmek, aynı çatalı ve kaşığı kullanmak, kişisel eşyaları ortaklaşa kullanmak ve çok yakın durmak gibi davranışlardan mutlaka kaçınılmalıdır.

Kızamıkçık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamıkçık aşısı, kabakulak ve kızamık hastalıklarını da aynı anda önleyen bir karma aşıdır. Koruyuculuk oranı yaklaşık %95 oranındadır.

Kızamıkçık aşısı iki doz şeklinde uygulanır. İlk dozu 12 – 15 aylıkken, ikinci dozu 4 – 6 yaşları arasında uygulanır.

Eğer daha büyük yaştaki genç kızlara yapıldıysa, aşıdan sonraki 3 ay boyunca hamile kalmamaları istenir.

Eğer kişi, çocukken aşılanıp aşılanmadığından emin değilse yine iki doz şeklinde ancak 28 gün ara ile kızamıkçık aşısı uygulanabilir.

Kızamıkçık aşısının tıpkı diğer aşılar gibi hafif ateş, ağrı ve ciltte kızarıklık gibi yan etkileri olabilir.

Eğer bu etkilerin şiddeti fazla ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmediyse, geç kalınmadan bir sağlık kuruluşuna mutlaka gidilmelidir.

1960 yıllarından bu yana yapıldığı bilinen kızamıkçık aşısı özellikle çok seyahat eden, sağlık alanında çalışan ve doğurganlık çağındaki kadınlar tarafından mutlaka yaptırılmalıdır. Eğer daha önce aşı yaptırdığınızdan emin değilseniz, basit bir kan tahlili ile çelişkiden kurtulabilirsiniz.

Daha önce aşılanmış veya hastalığı bir kez geçirmiş kişilerin kanında kızamıkçık virüsünün antikorları oluştuğundan, hastalıktan ömür boyu korunma sağlanmış anlamına gelir.

Kızamıkçık aşısını kanser tedavisi görenler, AIDS gibi bağışıklık sisteminin tamamen çökmesine sebep olan hastalıkları geçirenler, hamileler, son dört hafta içerisinde başka bir aşı yaptıranlar ve yakın zaman içerisinde kan nakli olan kişiler yaptırmamalıdır.

Kızamıkçık Nasıl Teşhis Edilir?

Kızamıkçık genellikle doktorun fiziki muayenesi sonucunda teşhis edilmektedir. Ciltteki kırmızı döküntüler akla ya kızamığı ya da kızamıkçığı getirir. Fakat kesin anı kan testi ile konulmaktadır.

Çünkü kızamık ve kızamıkçık hastalığının etkenleri olan virüsler birbirinden farklıdır. Boğazdan alınan kültür veya idrar testi de kızamıkçık hastalığın tanısında kullanılan teşhis yöntemleridir.

Eğer kanda virüs varsa, alyuvar ve trombosit sayısında azalma olur.

Kızamıkçık Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamıkçık hastalığı eğer gebelikte meydana gelmemişse çok fazla teh içermez. Ciltte oluşan döküntüler genellikle kendi kendine geçer. Fakat bu hastaneye gidilmemesi veya tedavi olunmaması anlamına gelmez. Yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi birini bile görseniz mutlaka bir hastaneye gitmeli ve gerekli tetkiklerin yapılmasını talep etmelisiniz.

Geniz Eti (Adenoid) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Çünkü özellikle de viral hastalıkların çoğu, önlem alınmaz veya tedavi edilmezse beraberinde daha ciddi sorunların doğmasına sebep olabilir. Örneğin; kızamıkçıkta görülen en ağır komplikasyon ensefalit yani beyin iltihabıdır. Fakat genel olarak hastalık hafif şekilde atlatıldığı için, hekim semptomları yok etmeye yönelik ilaçlar verir.

Yani eklemağrılarını giderici, ateş düşürücü ve baş ağrılarını geçirecek ilaçlar yeterlidir. Bunların dışında evde bolca dinlenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketmek kızamıkçık hastalığının tedavisi arasında yer almaktadır.

Источник: //bilgihanem.com/kizamikcik-nedir/

Kızamıkçık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplumumuzda en çok görülen bulaşıcı hastalık türlerinden biri de kızamıkçık hastalığıdır.

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi mikropların neden olduğu bir hastalık olan kızamıkçık hastalığı özellikle etkisini uzun süreler devam ettirmesi durumunda bireylerin sosyal ve okul hayatının olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilmektedir.

Taşıdığı özellikleri nedeniyle genellikle tehli bir hastalık olmayan kızamıkçık hastalığı genellikle çocuklarda çok daha sık görüldüğünden dolayı çocuk hastalıkları arasında yer almaktadır.

Genellikle lenf bezlerinin şişmesine bağlı olarak etkisini gösteren kızamıkçık hastalığı yine diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi özellikle kış aylarında kendisini göstermekte ve tedavi edilmediği takdirde etkisini uzun süreler boyunca sürdürmektedir.

Tehli bir çocuk hastalığı olmamasına karşın belirtilerini gösterdiği ilk anlardan itibaren bireyin ciddi anlamda rahatsızlık duymasına neden olabilen kızamıkçık hastalığı hakkında uzmanlar anne ve babaları uyarmakta ve bu hastalığın henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hastanın ilgili doktora götürülmesi gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi çeşitli belirtiler doğrultusunda kendisini gösterebilen kızamıkçık hastalığının gerek teşhisi ve gerekse de tedavisi oldukça basit ve güvenilir yöntemler sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Birçok özelliğiyle kızamık hastalığıyla aynı özellikleri taşıyan kızamıkçık hastalığı ayrıca tedavisinin de en kısa sürdüğü bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır.

En gelişmiş toplumlarda dahi sıkça görülebilen kızamıkçık hastalığının meydana gelmesinde mikropların etken rol oynadığı gibi bu hastalığın meydana gelmesinde etkin rol oynayan diğer sebepler arasında mevsim değişiklikleri de önemli rol oynayabilmektedir.

Özellikle de kış aylarının son dönemleri ile bahar aylarının ilk dönemleri arasında kendisini belli etmeye başlayan kızamıkçık hastalığı bu her iki ay arasında yer alan kısa bir dönem içerisinde ortaya çıkmaktadır.

Kızamıkçık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği gibi diğer birçok bulaşıcı hastalıkların belirtilerinin birçoğu kızamıkçık hastalığının belirtileri arasında da yer almaktadır. Özellikle de kızamık hastalığından faklı nitelikler taşımasına rağmen kızamıkçık hastalığı ile kızamık hastalığının belirtileri hemen hemen aynı niteliklere sahip olmaktadırlar. Kızamıkçık hastalığının başlıca belirtileri şunlardır;

 • Orta vadeli ateşi meydana gelmesi: Kızamıkçık hastalığının ilk etkileri görüldüğünde beraberinde orta vadeli ateş durumu da gözlemlenebilmektedir.
 • Halsizlik durumu: Kızamıkçık hastalığının en belirgin belirtilerinden biri de hastalığın kendisini gösterdiği ilk anlardan itibaren hastanın halsizleşmeye başlaması durumudur.
 • Kulak arkası kısmında yer alan lenf bezlerinin şişmeye başlaması: Kızamıkçık hastalığının en belirgin belirtilerinden biri de hastalıkla birlikte kulak arkası bölgelerinde yer alan lenf bezlerinin aşırı biçimde şişmeye başlamasıdır.
 • Deri döküntülerinin meydana gelmesi: Kızamık hastalığının önemli belirtilerinden biri olan deri döküntüleri aynı zamanda kızamıkçık hastalığının da önemli belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Ağız iç kısmında meydana gelen beyaz renkli lekeler: Kızamıkçık hastalığının önemli belirtilerinden biri de ağız içi kısmında oluşan beyazımsı renkte lekelerdir.

Kızamıkçık Hastalığının Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Taşıdığı genel özellikleri sayesinde basit bir bulaşıcı hastalık olarak görülen kızamıkçık hastalığının teşhisi oldukça basit yöntemler sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Kızamıkçık hastalığının teşhisinde genel olarak idrar tahlilleri yapılmaktadır.

Kısa süreler içerisinde gerçekleştirilen idrar tahlilleri sayesinde kızamıkçık hastalığı kolaylıkla tespit edilebilmekte ve bunun hemen sonrasında ise tedavi sürecine geçilmektedir.

Kızamıkçık Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kızamıkçık hastalığının tedavisi de en az teşhisi kadar basit yöntemler sayesinde yapılmaktadır. Kızamıkçık hastalığının tedavisinde genellikle kızamıkçık aşısı denilen koruyucu ve hastalığın etkileri ortadan kaldırıcı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Oldukça başarılı sonuçlar verebilen kızamıkçık aşısı sayesinde kızamıkçık hastalığının etkileri kısa sürede ve tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Kızamıkçık hastalığının tedavisinde kullanılan diğer bir tedavi yöntemi ise antibiyotik ilaç yöntemi bu yöntem sayesinde de kızamıkçık hastalığı kısa sürede iyileştirilebilmekte ve ilgili doktorun gerek görmesi durumunda hasta birkaç gün hastanede yakın gözetim altına alındıktan sonra evine taburcu edilebilmektedir. Tedavi sonrası bir müddet dinlendirilen hasta tamamen iyileşme sağladıktan sonra günlük aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Kızamıkçık Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Diğer birçok bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kızamıkçık hastalığının etkilerinden de korunmanın birçok yolları bulunmaktadır. Bu yollar şunlardır;

 • Özellikle kış aylarında kalın giysiler giyilmelidir.
 • Yine özellikle kış aylarında aşırı miktarda soğuk su tüketilmemelidir.
 • Terli olunduğu durumlarda da soğuk su içilmemelidir.
 • Kızamıkçık veya diğer bulaşıcı hastalıkları taşıyan bireylerin bulunduğu ortamlardan kaçınılması kızamıkçık hastalığından korunmanın en önemli yollarıdır.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Bir önceki yazımız olan Çölyak Hastalığı başlıklı makalemizde çölyak hastalığı belirtileri, çölyak hastalığı diyeti ve çölyak hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: //doktorun.net/kizamikcik-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni