Klima Bakterileri Zatürre Yapıyor

içerik

ZATÜRRE TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Klima Bakterileri Zatürre Yapıyor

Zatürre, akciğerlerin birinde ya da her ikisinde de bulunan hava keseciklerinin iltihaplanması ile oluşan bir enfeksiyondur.

Bu durumda hava keseleri bir sıvı ile veya irinli bir madde ile dolabilir. Ayrıca öksürükle birlikte yüksek ateş, ürperme ve nefes alma zorlukları yaşanabilir.

Bakteri, virüs veya mantar gibi pek çok çeşitli organizma zatürreye sebep olabilen etmenler arasındadır.

Zatürrenin ciddiyeti ise orta seviyeden yaşam tehdit edici seviyeler arasında değişiklik gösterebilir. En ciddi olarak oluşan durumlar ise bebekler, küçük yaştaki çocuklar ve 65 yaşın üstündeki insanlardır. Bu durumun sebebi ise bağışıklık sisteminin bu kişilerde daha zayıf olmasıdır. Böylelikle vücut hastalığa direnmede güçlük yaşar ve zatürre oluşumu gözlenir.

Bakteriyel Zatürre: Herhangi bir yaştaki herhangi bir kişiyi etkileyebilir. Oldukça ciddi bir soğuk algınlığı veya grip sonrası gelişebilir. En yaygın görülme şekli ise AIDS ve kanser gibi hastalıklardan dolayı zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlarda oluşmasıdır.

Virüs Kaynaklı Zatürre: Çocuklarda ve yaşlılarda meydana gelen bu zatürre çeşidi genellikle solunum sistemi virüslerinden dolayı oluşmaktadır. Ciddi sonuçlar oluşturmaz ve hastalık süreci kısa değildir. Ancak grip virüsü, viral zatürreye sebep olabilir ve bu durum çok ciddi sonuçlara yol açabilir veya ölümcüldür.

Mikroplasma Zatürre: Virüs ya da bakteri kaynaklı değildir ancak özellikleri her ikisine de benzerdir. Genelde çocuklarda ve yaşı ilerlemiş kişilerde oluşur.

Zatürre Neden Oluşur?

Pek çok mikrop zatürreye sebep olabilir. En yaygın olarak soluduğumuz havada bulunan bakteri ve virüslerden dolayı oluşmasıdır. Vücut genelde bu tip mikropların akciğere bulaşmasını engeller. Fakat bazı zamanlarda bu mikroplar bağışıklık sisteminizi yenebilir. Hatta bu durum sağlığınız yerindeyken dahi gerçekleşebilir. Zatürreye sebep olan mikropları sıralayacak olursak;

 • Bakteri: Yapılan araştırmalara göre zatürreye sebep olan bakteriler arasında en yaygını streptococcus pneumoniaedır. Bu tip bir zatürre genelde grip veya soğuk algınlığı sonrası oluşur. Böyle bir durumda akciğerin bir lobu etkilenebilmektedir.
 • Bakteri benzeri organizmalar: Mikroplazma zatürre diğer tip zatürre çeşitlerine göre en hafif olarak gerçekleşenidir. Birazcık dinlenme ile kısa sürede eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.
 • Virüs: Soğuk algınlığı veya gribe sebep olan virüsler zatürreye de sebep olabilir. Genelde 5 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde oluşur. Çok ciddi etkileri yoktur. Ancak bazı durumlarda oldukça ciddi etkileri oluşabilmektedir.
 • Mantar: Bağışıklık sistemi zayıf olan ve sağlık problemleri yaşayan insanlarda en yaygın olarak oluşan zatürre çeşidi mantar kaynaklıdır. Özellikle büyük dozda organizma solunması durumunda oluşur.

Zatürrenin belirtileri ve işaretleri hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve hastalığa sebep olan mikroba göre hastalığın derecesi de göz önüne alındığında oldukça fazla değişik şekilde ortaya çıkabilir. Orta derecedeki belirtiler soğuk algınlığı ve grip ile benzerlik göstermektedir. Ancak biraz daha uzun sürmektedir. Zatürrenin işaretleri ve belirtileri;

 • Titreme, terleme ve yüksek ateş,
 • Balgam oluşumuna sebep olan öksürük,
 • Nefes aldığınızda ve öksürdüğünüzde oluşan göğüs ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Halsizlik,
 • Mide bulantısı, kusma ve ishal durumları zatürrenin genel belirtileri arasında sayılabilir.

Yeni doğanlarda ve bebeklerde herhangi bir belirti oluşmayabilir. Belirti oluştuğunda ise kusma ile birlikte öksürük ve ateş çıkması meydana gelir.

Bunun yanında yorgunluk, halsizlik, yememe sorunu ve nefes darlığı oluşabilir.

65 yaşın üzerindeki kişilerde zatürre belirtileri ise genelde vücut sıcaklığında birtakım düşüşler meydana gelmesi ve ani mental sorunların yaşanması şeklinde oluşmaktadır.

Nefes alma sorunu, göğüs ağrısı, 39 derecenin üzerinde kalıcı bir yüksek ateş ve kalıcı bir öksürük oluştuğunda bir doktora görünmenin zamanı gelmiş demektir.

Zatürre Risk Faktörleri Nelerdir?

Zatürre için risk faktörleri;

 • Kronik hastalıklar: Astım, kronik akciğer hastalığı ve kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde zatürre oluşumu daha yüksek bir risk içerir.
 • Bağışıklık sistemi: AIDS tedavisi görmek, steroid kullanmak, organ nakli gerçekleşmiş olması ve kemoterapi görmek vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıcı etmenlerdir ve zatürreye sebep olan mikroplar, zayıf bir bağışıklık sisteminden faydalanarak gelişimini gerçekleştirebilir.
 • Sigara: Sigara kullanan insanların bakteri ve virüslere karşı savaşma kapasitesinde azalma görülür. Bu durum da zatürre risk faktörleri arasında yer almaktadır.
 • Hastane ortamı: Eğer hastane yoğun bakım ünitesinde iseniz, soluk alma cihazı sayesinde büyük bir zatürre riski altındasınız demektir.

Zatürre Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhisini yapabilmek için ilk olarak doktorunuz tarafından medikal geçmişiniz ve steteskop ile akciğerlerin dinlenmesi gibi klasik bir fiziksel muayene yapılacaktır. Ardından aşağıda bahsedeceğimiz birtakım testleri yaptırmanız gerekebilir.

 • X-ray: Göğüs bölgesinden çekilen bir film ile enfeksiyonun konumunu belirlenmek üzere doktorunuz tarafından hastalığın teşhisi yapılır. Ancak bu yöntem ile hastalığa sebep olan mikrobun türü belirlenememektedir.
 • Kan Testi: Bu test ise enfeksiyonu doğrulamak ve hastalığa sebep olan organizmayı belirlemek üzere yapılır. Ancak kesin bir tanımlama mümkün değildir.
 • Nabız oksimetre: Kanınızda bulunan oksijen seviyesini belirlemek için bu teste başvurulur. Çünkü zatürre, akciğerden kana oksijen geçişini engellemektedir.
 • Sputum testi: Akciğerlerden alınan bir sıvı örneği laboratuvar ortamında incelenir ve enfeksiyon belirlenmeye çalışılır.

Eğer 65 yaş ve üzerinde iseniz doktorunuz tarafından birtakım farklı testler istenebilir. Bunlar bilgisayarlı görüntüleme (CT) ve plevra sıvısı kültürü testleridir.

Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre tedavisi enfeksiyonu tedavi etmek ve komplikasyonları önlemek üzerine kurulmuş adımları izlenmesi ile yapılır.

Toplum kaynaklı zatürreye sahip olan kişilerin tedavisi genellikle ilaç tedavisi ile birlikte ev ortamında yapılır. Pek çok belirtinin birkaç gün ve haftada düzeldiği görülse de, halsizlik ve bitkinlik birkaç ay daha sürecektir.

Belirli tedavi yöntemleri ise yaşa, genel sağlık durumuna ve zatürrenin ciddiyetine göre değişiklik göstermektedir.

1.Antibiyotik

Bu tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar, bakteri kanyaklı zatürre tedavisinde kullanılır. İlk olarak hastalığa sebep olan etmenin bakteri olduğu tespit edilmeli ve ardından tedavi işlemi için en uygun antibiyotik seçilmelidir. Eğer belirtileriniz de herhangi bir gelişme oluşmuyor ise doktorunuzdan yeni bir antibiyotik isteyebilirsiniz.

2.Ateş Düşürücüler

Bunlar genelde aspirin, ibuprofen (advil, motrin IB ve diğerleri) ve asetaminofen (tylenol ve diğerleri) gibi ilaçları içermektedir. Zatürre hastalığı sırasında oluşan yüksek ateşin düşürülmesi için bu ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

3.Öksürük İlacı

Bu ilaçlar dinlenmeye gereken önemi gösterdiğiniz sürece öksürüğünüzü azaltmak için kullanılır. Öksürüğü tamamen kesmek iyi bir fikir değildir. Çünkü öksürük, akışkanların akciğere akmasında ve gevşetilmesinde önemli bir rol oynar.

65 yaş üzeri kişilerde, tansiyonunuz düştüğünde, nefes almak için yardım alma ihtiyacı duyduğunuzda, vücut sıcaklığınız normalin altına indiğinde, kalp atış hızınız düzensizleştiğinde, nefes alıp verme hızınız arttığında ciddi durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda hastaneye gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/zaturre-tedavisi/

Zatürre Nedir? Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Klima Bakterileri Zatürre Yapıyor

Zatürre Bulaşıcımıdır? Zatürre Belirtileri Nelerdir? Zatürre Nedir? Akciğer dokusunda oksijeni alıp verme görevini yapan alveol adı verilen hava keseciklerinin iltihaplanması olan zatürre, her yaşta görülmekle birlikte bebek, küçük çocuklar ve ileri yaştaki kişileri daha fazla etkiler.

Mikroplar, normal koşullarda bağışıklık sistemi ve bronşlardaki önleyici mekanizmalar sebebiyle hava keseciklerine kadar ulaşamaz. Bağışıklık sisteminin zayıflaması halinde ise virüs ve bakteri gibi mikro organizmalar hava keseciklerine ulaşarak bu keseciklerin iltihapla dolmasına yol açar.

Akciğerde oluşan bu enfeksiyon, havayla dolu küçük akciğer keseciklerine iltihap hücrelerinin birikmesine ve buraya kan damarlarından gelen serumun dolmasına yol açar. İçleri serum sıvısı ve iltihap hücreleri ile dolan alveoller solunum fonksiyonlarını yerine getiremezler ve hastada solunum yetersizliği görülebilir.

Zatürre hastalığı, en çok  bebekler, 65 yaş üzerindeki kişiler, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, doğuştan beyin ve solunum sistemi anomalileri ve müzmin akciğer ya da kalp hastalığı bulunanlarda görülmektedir.

Zatürre Belirtileri

Yüksek ateş, üşüme, titreme, iştahsızlık, öksürük, balgamda kan olması, paslı balgam, nefes almayla ve öksürmeyle artan şiddetli göğüs ağrıları, nefes darlığı, küçük çocuklarda kusma ve ishal gibi belirtilere yol açar.

Zatürre Tehlimidir?

• Zatürre hastalığı yaşlı kişilerde sinsi bir şekilde başlayabilir ve belirti vermeyebilir. Öksürük az olabilir, balgam çıkmayabilir ve ateş de yükselmeyebilir. Fakat hasta yorgun görünür veya bilinci bulanıklaşır. Vücut ısısı azalır ve şok tablosu oluşabilir.

• Zatürreye yol açan bakteriler, aynı zamanda kan ile tüm vücuda yayılarak bakteriyemi denilen tablo ve beyin zarında da menenjit gibi ciddi enfeksiyonlara sebep olabilirler.

• Küçük çocuklar, yaşlılar, kalp, diyabetliler, kalp ve akciğer hastalığı, kronik böbrek ve kronik karaciğer yetmezliği bulunanlar, KOAH hastaları, kemoterapi görenler, AIDS hastaları, doğumsal bağışıklık bozukluğu olanlar, dalağı alınmış olanlar ve alkolikler risk altındadır.

Zatürre Hastalığına Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

• Pnömokok bakterisi, tüm zatürre vakalarının yarısından  sorumludur. Pnömokok bakterisi sebebiyle oluşan zatürre özellikle bağışıklık sistemini bozan herhangi bir hastalığı olan kişilerde, diyabet, böbrek ya da karaciğer sirozu olanlarda ve yaşlı kişilerde  ölümcül sonuçlara yol açabilir.

• Pnömokok türü mikroplar, kışın olduğu gibi yazın da zatürreye yol açabilirler. Uzun süre kullanılmayan klima ve benzeri cihazlar; Lejyonella pnömonisi adı verilen bir zatürre bulaşmasına sebep olabilir.

• Sıcağın etkisiyle bozulan besinler, kirli su ve içecekler de mikrop kaynağı olabilir. Sıcak sebebiyle tüketilen fazla miktardaki soğuk yiyecek ve içecekler, boğazdaki normal bakteri florasının bozulmasına neden olarak fırsatçı mikropların ortama hakim olmasına yol açar ve hastalık oluşturabilir.

• Egzoz gazı gibi çevreyi kirleten gazlar zatürre riskini artırabilir. Fosil yakıtların yakılmasıyla oluşan kükürt dioksit ve partikül madde denilen kirleticilerin yanı sıra, nitrojen oksitleri gibi otomobillerin çalışması sırasında egzozlarla havaya karışan çeşitli gazlar havayı kirleten maddelerdir.

• MacMaster Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları “Journal of Respiratory and Critical Care Medicine” adlı derginin 2010 Ocak sayısında yayınlanan araştırmaya göre, endüstriyel baca ve egzoz gazlarına uzun süre maruz kalan yaşlılar, havası temiz ortamlarda yaşayanlara oranla 2 kat daha fazla zatürreye yakalanmaktadırlar. Araştırmacılar hava kirliliğinin, sülfür dioksit sebebiyle immün sistemi üzerinde de olumsuz etkide bulunduğunu belirtmişlerdir.

Zatürre Bulaşıcımıdır?

Hasta kişiyle yakın temas hastalığın bulaşmasına neden olur. Bakteriler tek başına ya da damlacıklar içinde solunum yoluyla vücuda girerler.

Mikrop içeren damlacıkların hasta kişinin öksürmesi ya da hapşırmasıyla havaya karışması ve kişinin bunu soluması ile bulaşır. Ayrıca, kişinin ağız, burun veya boğazında hastalık yapmadan bulunabilen bazı mikroplar, vücut direncinin düşmesiyle hastalığa yol açabilirler.  Zatürre, gripten sonra da gelişebilir.

Zatürre Teşhisi Nasıl Konur?

Zatürrenin teşhisinde, akciğer filmi, kan tahlili ve balgam incelemeleri yapılır. Tümöral etkenler de bazen bronşları tıkayarak zatürreye zemin hazırlayabilir. Bu yüzden özellikle ileri yaşta ve sigara içen hastaların bu yönden de incelenmeleri uygun olacaktır.

Zatürre Tedavisi Nasıl Olur?

Başlangıçta olası tüm etken mikroorganizmaları kapsayacak geniş etki spektrumlu antibiyotik tedavisi uygulanır. Ağır enfeksiyonlarda birden fazla antibiyotik beraber kullanılabilir.

Başka bir hastalığı olmayan, genç ve genel durumu iyi olan kişilerde zatürre ayaktan tedavi edilebilir, fakat 65 yaşın üzerindekilerin, altta yatan başka hastalığı olanların, solunum yetmezliği bulunanların veya ağır zatürresi olanların hastanede yatırılarak tedavi edilmeleri gerekebilir.

Zatürre Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedaviye başlandıktan sonra genellikle birkaç gün içerisinde ateş düşer ve hasta kendini daha iyi hisseder. Muayene bulgularının ve akciğer filminin düzelmesi ise daha uzun zaman alır. Zatürrenin tedavisi 1 ila 3 hafta sürer.

Zatürre Aşısı Nedir?

Zatürreye yol açan bakterinin 90 tipi vardır. Ancak bunlar arasında hastalığa en çok sebep olan 23 tip bakteri bulunmaktadır. Pnömokok aşısı, hastalığa en çok neden olan 23 tip bakteri içerir.

Zatürre Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Zatürre aşısının mevsimi yoktur. Aşı yıl boyunca her zaman yapılabilir.

Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Tek bir doz aşıyla yıllar süren bir bağışıklık kazanılır. Ancak 65 yaş üzeri kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda ise 5 yıl sonra ikinci bir aşı gerekebilir.

Zatürre Aşısının Yan Etkileri?

Yan etkileri genellikle hafiftir. Aşı yapılan yerde küçük bir kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşabilir. Aşı sonrası ilk bir gün içinde hafif bir ateş görülebilir. Ancak ateşli hastalıklar, enfeksiyonlar gibi aktif başka bir hastalık sırasında aşı uygulanmamalıdır.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/zaturre-belirtileri

Klima ile serinlerken zatürre olmayın!

Klima Bakterileri Zatürre Yapıyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi klimalar neredeyse herkesin hayatına dahil olmuş durumda. Ev, işyeri ve arabalarımızda sıkça kullandığımız klimalar dikkatsiz ve yanlış kullanıldığında birçok ciddi sağlık problemini de beraberinde getirmektedir.

Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan, yanlış kullanılan klimalar, gribal enfeksiyonlardan yüz felcine kadar birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlıyor.

Klimaları çok düşük ısılarda uzun süre kullanmayın

İnsan organizması, ani ısı değişikliklerinden kolayca etkilenebilir. Soğuk ortam, vücut direncini düşürerek, fırsatçı bakterilerin aktif hale geçmesine yol açar. Özellikle sıcak ortamdan ani olarak soğuk ortama giriş, sağlık açısından istenilen bir durum değildir. Bu nedenle, klimaların ısı derecesinin ayarlanması ve çok düşük ısılarda kullanılmaması önemlidir.

Yüz felcine neden olabilir

Özellikle çocuklar, yaşlılar üst ve alt solunum yolu ile ilgili problemi olanlar (örneğin kronik sinüzit ve bronşiti olanlar) klima kullanımına dikkat etmelidirler. Ayrıca klimaların direkt olarak, kişinin üstüne soğuk hava üflemesi yüzdeki sinir kılıfı üzerine etki ederek ödem ve yüz felci oluşturabilir.

Alerji hastaları dikkat!

Klimaların üflediği soğuk hava ve ortama yaydığı tozlar, özellikle alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini ve krizlerini tetikleyerek astım krizlerinin ortaya çıkmasına ve şiddetli kuru öksürüklerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, alerjik bünyesi olan kişiler, ani ısı değişikliklerinden ve çok soğuk ortamlardan kaçınmalıdır.

Zatürree olmamak için

Klimalar yoluyla oluşan hastalıklardan en önemlisi, ‘legionella pnömonisi’ (atipik pnömoni) olarak adlandırılan zatürredir.

Bu hastalık, ilk kez 1976 senesinde Pensilvanya lejyonerlerinin yaptıkları bir toplantıda bulunan kişilerde görülmüş ve toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu nedenle de ‘lejyoner hastalığı’ olarak adlandırılmıştır.

Hastalığın tanınması ile birlikte, bu zatürre tipinin alışılagelmiş zatürre belirtileri göstermediği fark edilmiştir. Dolayısıyla, tipik pnömoniden farklı olduğu için, atipik pnömoni olarak da adlandırılmıştır. Hastalığa neden olan, ‘legionella pneumophilia’ denen bir bakteridir.

Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda üremekte ve buradan ortam havasına dağılmaktadır. Sıklıkla, otel ve hastanelerden kaynaklanan salgınlar yapar ancak tek tek görülen vakalar da nadir değildir. İnsandan insana bulaştığı gösterilmemiştir.

Sigara kullananlar daha fazla risk altında

Klimatize işyerleri ve büyük otellerde çalışanlar, havalandırma işçileri ve sağlık personeli riskli gruplardır. Bu arada, bakteriyi alan kişinin vücut direnci de çok önemlidir.

Bebek, çocuk ve yaşlılar, şeker hastaları, alkolikler, kortizon tedavisi alanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizliği ve kronik akciğer hastalıklarına sahip kişilerde, hastalığın oluşumu daha yüksek orandadır.

En yaygın, kolaylaştırıcı faktör ise sigara içimidir.

Belirtileri dikkate alın

Hastalarda, tipik zatürreden farklı olarak, akciğere ve solunum sistemine ait şikayetler ön planda değildir. İlk 24- 28 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve huzursuzluk vardır.

Daha sonra ateş ve ilk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları olabilir. Hastaların %20’sinde sinir sistemi bulguları, konsantrasyon bozuklukları hatta koma görülebilir.

Tüm bu bulgular içinde, solunum sistemi ile ilgili olduğunu aklımıza getirecek en önemli bulgu öksürüktür.

Hastalık tamamen tedavi edilebilir

Hastalık genellikle tek taraflıdır. Bilgisayarlı akciğer tomografisi ile daha detaylı inceleme yapılması gerekebilir. Birtakım laboratuar testleri tanıya yardımcı olabilir.

Hastalığın tedavisinde, 15-21 gün süreyle, bu bakterilere yönelik antibiyotikler kullanılmalıdır. Uygun antibiyotik seçilmesi önemlidir, çünkü her antibiyotik bu bakteriyi tedavi edememektedir. Uygun antibiyotiğin, uygun dozda ve uygun sürede kullanımı ile hastalık tamamen iyileşmektedir.

Tüm bu hastalıklardan korunmak için;

•    Klimaların bakım ve temizliğinin, her yıl ciddi ve düzenli olarak yapılması önemlidir. •    Bakteri filtresi kullanılmalıdır.•    25 derece civarı sıcaklık, en uygun ısı derecesidir. Ortamın aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir.

•    Klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Klimaları oldukça sık kullanmaya başladığımız şu günlerde, ateş, öksürük, halsizlik şikayeti olan kişiler, bu bulguların basit bir gribal enfeksiyon olmayıp, zatürree başlangıcı olabileceği akılda bulundurmalı ve bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurarak tetkiklerini yaptırmalıdırlar.

Memorial Şişli Hastanesi
Göğüs Hastalıkları Bölümü
Uzm. Dr. Füsun Soysal

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/648719-klima-ile-serinlerken-zaturre-olmayin

Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Klima Bakterileri Zatürre Yapıyor

Zatürre tedavisi bu hastalığa neden olan bakterilerin antibiyotiklerle öldürülmesiyle yapılır. Hangi antibiyotiğin kullanılacağı ise bazı değişkenlere bağlıdır. Örneğin yaşınız, belirtilerinizin ciddiyeti, hastanede yatma gereği olup olmadığı gibi.

Antibiyotiği ne kadar uzun süre kullanacağınız tamamen hastalığınızın ciddiyetine bağlıdır. Zatürre ne kadar ciddiyse tedavisi de o kadar uzun sürmektedir. Zatürreye yakalanan kişiler 24-48 saatte hastalığın belirtileriyle karşılaşırlar.

Öksürük, nefes darlığı, hızlı kalp atışı, ateş, terleme ve titreme, göğüs ağrısı ve iştahsızlık en belirgin belirtileridir. Bu hastalığın her 1000 kişiden 8’inde görülmektedir.

Zatürre Nasıl Tedavi Edilir ?

Hafif atlatılan zatürre tedavileri yaklaşık 2 – 3 günde sonuç vermeye başlar. Bu süreç içerisinde durumunuz kötüye de gidebilir. Ama doktorunuz durumunuzu izlemek için birkaç gün tedavi şeklinizi değiştirmez. Ayrıca unutmayın, zatürre tedavisi ne kadar erken başlarsa sonuç almanız o kadar kolay olur.

Zatürre tedavisi için bakteriler öldürülmelidir

Zatürre tedavisine başlamanıza rağmen belirtilerinizde hiçbir düzelme olmuyorsa, hatta durumunuz daha da kötüye gittiyse doktorunuz büyük ihtimalle bir kültür ve hassaslık testi yapacaktır. Bu test sizdeki zatürreye neden olan organizmanın türünü belirlemek için yapılır. Ayrıca doktorunuz bu test sayesinde zatürreye neden olan bakterinin antibiyotiklere dirençli olup olmadığına bakar.

Eğer zatürre tedavisi için hastaneye gitmeniz gerekmiyorsa bakterinin türünü bir an önce belirlemek çok önemli olmaktadır. Çünkü ona uygun antibiyotik kullanmak tedavi sürecinizi hızlandırır. Hastaneye gitmenizi gerektiren durumlarda da doktorunuz bakterinin türünü hemen belirleyerek tedaviye başlar.

Mutlaka hastaneye gitmesi gereken kişiler:

 • 65 yaşın üzerindekiler.
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, kalp sorunları, diyabet, kronik böbrek hastalığı, kronik karaciğer hastalığı gibi başka sorunları bulunanlar.
 • Kendi kendine bakamayanlar ya da bakacak kimsesi olmayanlar.
 • Dokularına oksijen gitmesini engelleyecek kadar hasta olanlar.
 • Akciğerlerinde iltihap olduğu için göğüs ağrısı çekenler. Bu yüzden mukusu öksürükle atamayanlar.
 • Zatürre uzun zamandır iyileşmediyse ve nefes darlığı arttıysa.
 • Yemek yiyemeyenler, yediği zaman istifra edenler.

Viral Zatürre Tedavisi Nedir ?

Zatürrenin tek nedeni bakteriler değil. Virüsler de zatürreye neden olabiliyor. Ama virüsler yüzünden oluşan zatürrenin tedavisi antibiyotiklerle mümkün olmamaktadır. Evde kendinize iyi bakmak ve dinlenmek viral zatürre tedavisinin önemli bir noktasıdır. Çünkü viral zatürre için kanıtlanmış bir tedavi yolu bulunmaktadır.

Evde Zatürre Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Sizin ya da evdeki birinin zatürre geçirmesi evde de bazı noktalara dikkat etmeyi gerektiriyor. İşte iyileşmenize ve yan etkilerden korunmanıza yardımcı öneriler:

 • İyice dinlenin. Dehidrasyonu önlemek için bol bol sıvı tüketin.
 • Öksürüyorsanız aşırı dereceye ulaşmadığı sürece öksürmeye devam edin. Çünkü öksürük vücuttaki bakteri ve mikropları atmak için iyi bir yol. Ama öksürüğünüz nefesinizi rahatsız edecek derecede arttıysa, kusmaya neden oluyorsa, dinlenmenize engel oluyorsa öksürükle ilgili de önlem almanız gerekir.
 • Vücudunuzu rahatlatmak, halsizliği almak için Aspirin gibi ilaçları deneyebilirsiniz. Ama zatürre çocuksa aspirin konusunda dikkatli olun. 19 yaşının altında çocuklarda aspirin kullanımı Reye sendromuna yol açabilmektedir.

Tedaviye başladığınızdan bir hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağırabilir. Çünkü durumunuza göre zatürre tedavisi devam eder ya da tedavi şekli değiştirilir.

Bu yüzden siz de zatürre belirtilerinizde bir değişiklik olursa doktorunuzu durumdan haberdar edin.

Örneğin öksürüğünüz kötüleştiyse, nefes darlığı arttıysa, ateşiniz varsa, çok halsiz hissediyorsanız doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Aşırı derecede ilerleyen ve tehdit oluşturan zatürre tedavileri evde değil hastane ortamında yapılır. Yani zatürre tedavisi için geciktiyseniz ya da evdeki tedavi sonuç vermediyse doktorunuz hastaneye yatmanızı isteyebilir. Hastanede ilaç tedavisinin yanı sıra kendinizi toparlamanız için size serum da verilebilir.

Zatüre Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar Hangileri ?

Zatürre tedavisi esnasında öksürük ya da halsizlik için ilaç kullanacaksanız çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle de zatürre çocuğunuza bulaşmışsa çok daha hassas davranmalısınız. Bu yüzden ilaçların etiketlerini iyi okumak önemlidir. Çocuğun yaşına ve kilosuna göre ilaç miktarı çoğunlukla değişir. Bu hastalığın tedavisi için verilen antibiyotikler aşağıdaki gibidir:

 • Zihtromax ve Zmax (azitromycin içerir)
 • Biaxin (clarithromycin içerir)
 • Eryc (erytromcin içerir)
 • Doryx (doxycycline içerir)
 • Factive (gemifloxacin içerir)
 • Levaquin (levofloxacin içerir)
 • Avelox (moxiflacin içerir)

Источник: https://www.cevapsepeti.com/zaturre-tedavisi-nasil-yapilir/

Klimalar nedeniyle Zatürre ve Lejyoner hastalığı yazın da görülmeye başlandı

Klima Bakterileri Zatürre Yapıyor

Legionelle Pneumophilia adlı bir bakterinin sebep olduğu, bir zatürre türü olan Lejyoner hastalığı, salgınlara neden olabildiği gibi, kişileri tek tek etkileyen vakalara da neden olabilir. Klimaların filtre sistemlerinde kendine üremek için uygun ortam bulan bakteriler, klimanın yaydığı hava sonucu insanların solunum yollarına ulaşırlar.

Lejyoner hastalığı nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Bu anlamda otel, restoran ve benzeri büyük ve havalandırmaya ihtiyaç duyulan yerlerde çalışan kişiler bu hastalığa yakalanma konusunda daha büyük risk grubundadır. Ancak, özellikle yaz aylarında arabaya binen, evinde klima çalıştıran, AVM’lerde zaman geçiren pek çok kişi için de risk söz konusudur.

Lejyoner hastalığı belirtileri nelerdir?

Lejyoner hastalığının tipik olan ve kışın karşılaşılan zatürrreden farklı bazı özellikleri mevcuttur. Örneğin; akciğerde yaşanan yoğun tahribat yerine sıklıkla eklem ve kas ağrıları, halsizlik, ateş, baş ağrısı, uykuya dalmada güçlük gibi belirtiler vardır. Bunların yanı sıra; öksürük, konsantrasyonda güçlük, mide bulantısı, kusma, ishal gibi belirtiler de görülebilir.

Lejyoner hastalığından korunmak için ne yapılabilir?

Yazın bunaltıcı havalarda ihtiyaç duyduğumuz klimanın hastalık sebebi olmaması için, bazı önlemler alarak kendimizi korumamız mümkündür. Araçlarda ve evlerdeki klimaların direkt yüze ve göğse vurmayacak şekilde ayarlanması, yoğun zaman geçirilen ev ve iş yerlerindeki klimaların filtre bakım ve temizliklerinin belirli aralıklarla yapılması bu anlamda oldukça önemlidir.

Dünyada sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıklardan biri olan zatürre, günümüzde antibiyotiklerin yaygın kullanımı ve aşılama programlarına rağmen hala etkin bir hastalıktır.

Ülkemizde görülme sıklığı yılda % 1-2 arasında değişen zatürre, ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer alır. Zatürre (Pnömoni); akciğerlerimizin bakteri, virüs gibi mikroplar ile oluşan iltihabıdır.

Hava yollarının iltihabına bronşit, hava keseciklerinin iltihabına da zatürre denir.

Soluduğumuz havada en başta oksijen, sonrasında ise gözle görülmeyen sayısız partiküller yani toz zerrecikleri ve mikroplar vardır. Hasta bir kişi öksürükle 3500, hapşırık ile 40 bin damlacık saçar.

Bu damlacıkların 10 mikrondan büyük olanları burun ve boğazda kalır. Sağlıklı kişilerin akciğerlerinde bulunan kendine özel savunma mekanizmaları bunları yok eder.

Savunma mekanizmaları yetersiz olduğunda ise mikroplar yerleşir, çoğalır ve zatürre hastalığı oluşur.

Zatürrenin belirtileri nelerdir?

Zatürre hastaları doktora ateş, üşüme, titreme, öksürük, balgam, iştahsızlık, baş ağrısı, bulantı, kusma, boğaz ağrısı, kas ağrısı, karın ağrısı hatta ishal şikayetleriyle gelebilirler. Zatürre vakalarının %80’inde öksürük vardır.

Balgam sarı renkte ya da paslı gibi, kiremit renginde olabilir. Hastada % 40 batıcı yan ağrı olur. Bu durumda iltihap akciğer zarına ulaşmış demektir.

65 yaş üstü kişilerde, zihin bulanıklığı ve solunum sayısında artış zatürre işareti olabilir.

Muayenede, hava yolları ve hava keseciklerinin iltihaplanmasına ait ral ve özel solunum şekilleri duyulur. Pnömoni olduğu düşünülen hastaya, kandan tetkik yapılarak, iltihap bulguları ve akciğer grafisinde zatürre görünümleri araştırılır.

Balgam kültür ve antibiogramla mikrobun ne olduğu ve bunlara hangi antibiyotiğin daha etkili olduğu saptanarak tedavi yapılır. Tedavi süresi 10-14 gün, bazı pnömonilerde 21 gündür.

Klinik iyileşme kısa sürede olmasına karşın, grafideki düzelme daha geç olabilir.

Zatürre neden önemli bir hastalıktır?

Yüksek görülme hızı, sıklığı ve ölüm nedenleri arasında üst sıralarda yer alması (ölüm nedenleri sıralamasında 6.

sırada), hastaneye yatmayı gerektiren hastalıkların önde gelenlerinden olması gibi nedenlere bakıldığında zatürrenin neden önemli olduğu açıkça görülür. Hastaneye yatan zatürreli hastaların %10-15’inde ölüm meydana gelebilir.

Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, kalp, böbrek, kan hastaları yüksek risk grubundadırlar. Bu gibi nedenlerden ötürü, zatürre önemsenmesi gereken bir hastalıktır.

Kişiyi zatürreye hazırlayan faktörler nelerdir?

Bunların başında hiç şüphesiz sigara vardır. Akciğerlerimizin savunma mekanizmalarını bozduğundan sigara içilmemelidir. Diğer faktörleri sıralamak gerekirse;

 1. Yaşı ilerlemiş kişiler; dengeli beslenmeli, yeterli istirahat etmeli, soğuktan ve mikroplu ortamlardan korunmalıdır.
 2. Diyabeti ve kronik hastalıkları olanlar düzenli tedavi olmalıdır.
 3. Alkolden uzak durulmalıdır.
 4. Gereksiz ve fazla antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.
 5. Kişi, yıllık influenza ve 5 yılda bir ya da ömür boyu 1 kez yapılan pnömokok aşılarını yaptırmalıdır.

Zatürreden korunmak neden önemlidir?

Zatürre ölümlere en çok neden olan hastalıklardan biri olduğundan titizlikle üzerinde durulması gerekir. Pnömokok pnömonisi’nde ölüm hızı 65 yaş üzerindekilerde 3-4 kat daha yüksektir.

Yaşlılarda pnömoni sıklığı ise, genç erişkine göre 3-5 kat fazladır. Yaşlı pnömonilerin % 90’ından fazlası hastaneye yatış gerektirmektedir. Üstelik bunların hastanede kalma süresi, gençlere göre 2 kat daha uzun olmaktadır.

Pnömonide ölümlerin % 90’a yakını 65 yaş üstündekilerde görülmektedir.

https://www.medikalakademi.com.tr/zaturre-pnomoni-tedavi-korunma-asi/

Aşağıdaki faktörler, zatürreye yakalanma ve zatürreden ölme riskini arttırır:

 • Yaşlılık
 • Diyabet
 • Böbrek yetersizliği
 • Kanser
 • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)
 • Nörolojik bozukluklar
 • Mide ve bağırsak hastalıkları
 • Karaciğer yetmezliği
 • Beslenme yetersizliği
 • Yatağa bağımlılık

Zatürre aşısı yaptırmak faydalı mıdır?

Zatürre, 65 yaş sonrası hastalarda en önemli ölüm nedenlerinden biridir. Aşı, sağlıklı çocuk ve genç erişkinlerde hastalığı önlemede % 70, pnömoni ve hospitalizasyonu önlemede %50, ölümleri önlemede % 80 etkindir. Bu nedenle, zatürre aşısı yaptırmak faydalı olacaktır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/klimalara-dikkat-zaturre-lejyoner-hastaligi-yazin-da-goruluyor/

“Klima İle Serinleyeyim” Derken Zatürre Olmayın

Klima Bakterileri Zatürre Yapıyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi klimalar neredeyse herkesin hayatına dahil olmuş durumda. Ev, işyeri ve arabalarımızda sıkça kullandığımız klimalar dikkatsiz ve yanlış kullanıldığında birçok ciddi sağlık problemini de beraberinde getirmektedir.

Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan, yanlış kullanılan klimalar, gribal enfeksiyonlardan yüz felcine kadar birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlıyor. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’ndenUz. Dr. Füsun Soysal, bilinçsiz klima kullanımının yol açtığı hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Klimaları çok düşük ısılarda uzun süre kullanmayın

İnsan organizması, ani ısı değişikliklerinden kolayca etkilenebilir. Soğuk ortam, vücut direncini düşürerek, fırsatçı bakterilerin aktif hale geçmesine yol açar. Özellikle sıcak ortamdan ani olarak soğuk ortama giriş, sağlık açısından istenilen bir durum değildir. Bu nedenle, klimaların ısı derecesinin ayarlanması ve çok düşük ısılarda kullanılmaması önemlidir.

Yüz felcine neden olabilir

Özellikle çocuklar, yaşlılar üst ve alt solunum yolu ile ilgili problemi olanlar (örneğin kronik sinüzit ve bronşiti olanlar) klima kullanımına dikkat etmelidirler. Ayrıca klimaların direkt olarak, kişinin üstüne soğuk hava üflemesi yüzdeki sinir kılıfı üzerine etki ederek ödem ve yüz felci oluşturabilir.

Alerji hastaları dikkat!

Klimaların üflediği soğuk hava ve ortama yaydığı tozlar, özellikle alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini ve krizlerini tetikleyerek astım krizlerinin ortaya çıkmasına ve şiddetli kuru öksürüklerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, alerjik bünyesi olan kişiler, ani ısı değişikliklerinden ve çok soğuk ortamlardan kaçınmalıdır.

Zatürree olmamak için

Klimalar yoluyla oluşan hastalıklardan en önemlisi, ‘legionella pnömonisi’ (atipik pnömoni) olarak adlandırılan zatürredir.

Bu hastalık, ilk kez 1976 senesinde Pensilvanya lejyonerlerinin yaptıkları bir toplantıda bulunan kişilerde görülmüş ve toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu nedenle de ‘lejyoner hastalığı’ olarak adlandırılmıştır.

Hastalığın tanınması ile birlikte, bu zatürre tipinin alışılagelmiş zatürre belirtileri göstermediği fark edilmiştir. Dolayısıyla, tipik pnömoniden farklı olduğu için, atipik pnömoni olarak da adlandırılmıştır. Hastalığa neden olan, ‘legionella pneumophilia’ denen bir bakteridir.

Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda üremekte ve buradan ortam havasına dağılmaktadır. Sıklıkla, otel ve hastanelerden kaynaklanan salgınlar yapar ancak tek tek görülen vakalar da nadir değildir. İnsandan insana bulaştığı gösterilmemiştir.

Sigara kullananlar daha fazla risk altında

Klimatize işyerleri ve büyük otellerde çalışanlar, havalandırma işçileri ve sağlık personeli riskli gruplardır. Bu arada, bakteriyi alan kişinin vücut direnci de çok önemlidir.

Bebek, çocuk ve yaşlılar, şeker hastaları, alkolikler, kortizon tedavisi alanlar, kemoterapi görenler, böbrek yetersizliği ve kronik akciğer hastalıklarına sahip kişilerde, hastalığın oluşumu daha yüksek orandadır.

En yaygın, kolaylaştırıcı faktör ise sigara içimidir.

Belirtileri dikkate alın

Hastalarda, tipik zatürreden farklı olarak, akciğere ve solunum sistemine ait şikayetler ön planda değildir. İlk 24- 28 saat içinde halsizlik, kırgınlık, yaygın kas ağrıları, şiddetli baş ağrısı ve huzursuzluk vardır.

Daha sonra ateş ve ilk iki günde yoğun olmak üzere kuru öksürük görülür. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi sindirim sistemi bulguları olabilir. Hastaların %20’sinde sinir sistemi bulguları, konsantrasyon bozuklukları hatta koma görülebilir.

Tüm bu bulgular içinde, solunum sistemi ile ilgili olduğunu aklımıza getirecek en önemli bulgu öksürüktür.

Hastalık tamamen tedavi edilebilir

Hastalık genellikle tek taraflıdır. Bilgisayarlı akciğer tomografisi ile daha detaylı inceleme yapılması gerekebilir. Birtakım laboratuar testleri tanıya yardımcı olabilir.

Hastalığın tedavisinde, 15-21 gün süreyle, bu bakterilere yönelik antibiyotikler kullanılmalıdır. Uygun antibiyotik seçilmesi önemlidir, çünkü her antibiyotik bu bakteriyi tedavi edememektedir. Uygun antibiyotiğin, uygun dozda ve uygun sürede kullanımı ile hastalık tamamen iyileşmektedir.

Tüm bu hastalıklardan korunmak için,

 • Klimaların bakım ve temizliğinin, her yıl ciddi ve düzenli olarak yapılması önemlidir.
 • Bakteri filtresi kullanılmalıdır.
 • 25 derece civarı sıcaklık, en uygun ısı derecesidir. Ortamın aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir.

 • Klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Klimaları oldukça sık kullanmaya başladığımız şu günlerde, ateş, öksürük, halsizlik şikayeti olan kişiler, bu bulguların basit bir gribal enfeksiyon olmayıp, zatürre başlangıcı olabileceği akılda bulundurmalı ve bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurarak tetkiklerini yaptırmalıdırlar.

Güncellenme Tarihi: 16 Haziran 2011Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2011

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/klima-ile-serinleyeyim-derken-zaturre-olmayin/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.