Klima Çarpmasında Antibiyotik Kullanılmaz!

Klima Çarpması Belirtileri, Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir

Klima Çarpmasında Antibiyotik Kullanılmaz!

klima çarpması belirtileri, klima çarpmasına ne iyi gelir

Yaz aylarında hayli sıcak olan havaların bunaltıcı etkisinden kurtulmak için kullanılan klimalar bilinçsiz kullanıldığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle sürekli olarak kapalı alanda çalışması gereken kişiler sıcak havayla temas ettiğinde vücutlarında çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Bunun yanında aşırı terli bir şekilde klimalı bir ortama girmek de klima çarpmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir. Vücut direnci düşük olan kişilerde klima çarpması ihtimali çok daha yüksek olmaktadır ve bu durum kişinin yaşam kalitesini büyük oranda etkilemektedir.

Klima çarpmadı özellikle kulak rahatsızlığı olan kişilerde felç olmaya kadar giden kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

Klima çarpması fark edilerek bununla ilgili önlem alınmadığı takdirde zatürre gibi tehli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle klima çarpması belirtileri çok iyi bilinerek bu belirtiler gözlendiği takdirde doktora başvurmak özellikle yaşlılar, çocuklar ve bağışıklığı zayıf olan kişilerde hayati önem taşımaktadır.

Klima çarpması belirtileri birçok farklı rahatsızlığın belirtilerine benzediği için çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Klima çarpması belirtilerinin başında yüksek ateş gelmektedir. Ani ısı değişiminden etkilenen vücut bunu bir teh olarak algıladığı için vücut ısısını yükselterek bu tehye karşı önlem almaya çalışmaktadır.

Bunun yanında kişide halsizlik, isteksizlik ve huzursuzluk da klima çarpmasının belirtileri arasında sayılabilir. Klima çarpması kişide şiddetli baş ağrısına da neden olabilmektedir. Ayrıca klima çarpmasının olduğu kişilerde şiddetli kas ve eklem ağrısı, göğüs ağrısı şikayeti de sıklıkla görülmektedir.

Yine bu kişilerde boyun tutulması, harekette güçlük gibi diğer fiziksel ağrıların da oldukça fazla görüldüğünü söyleyebiliriz.

klima çarpmasına ne iyi gelir

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir

Klima çarpmasının önüne geçmek için klima 23-24 derecede olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Böylece oda sıcaklığı vücudun sıcaklığına yakın olduğu için rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkmayacaktır.

Kullanılan klimada nem oranını ayarlama özelliği bulunuyorsa nem oranını %50 civarında tutmak vücut için en ideal ortamın oluşmasını ve klimanın zararlı etkilerinden korunmayı sağlayacaktır.

Terli bir şekilde kapalı ortama girildiğinde hemen klimayı açmak yerine vücut ısısının düşmesi için bir süre bekleyip ardından klimayı çalıştırmak klimanın olumsuz etkilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Klimanın hava üfleme panellerinin ayarlanarak kişinin doğrudan üzerine gelmesinin önüne geçilmesi de alınabilecek diğer önlemlerden biridir. Belirli aralıklarla açık havaya çıkarak doğal sıcaklıkla temas etmek de klima çarpmasının önüne geçilmesini sağlayan tedbirler arasında sayılabilir.

Bunun dışında klima bakımlarının düzenli olarak yapılması klimanın sağlığa zararlarını önlemede çok önemli olmaktadır.

Eğer kişi klima çarpmasına yakalandıysa klima çarpmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı çok önemli olacaktır. Öncelikle böyle bir durumla karşılaşan kişinin mutlaka doktora gitmesi gerektiğini belirtmemiz gerek.

Bunun dışında kişinin evde uygulayacağı çeşitli yöntemler de klima çarpmasının zararlı etkilerinden kişinin kurtulmasına yardımcı olacaktır. Kişide yüksek ateş olduğu durumlarda kişinin ılık bir duş alarak dinlenmesi kısa sürede ateşinin normale inmesini sağlayacaktır.

İshal durumlarında ise bol sıvı tüketmek faydalı olacaktır. Zayıf düşen vücudun direncini arttırmak için kişinin antioksidan içeren bitki çayları içmesi de vücudun kendine gelmesi için önemlidir.

Kas ağrısı ve boyun tutulması gibi şikayetlerde kas gevşetici almak, ılık suyla sorunlu bölgeye masaj yapmak o bölgenin rahatlamasını sağlayacaktır.

Klima Çarpması Baş Ağrısı

Klimanın hayatımızda çok daha fazla yer edinmesiyle birlikte baş ağrısı şikayetlerinde de artış görülmüştür. Vücut bulunduğu ortama uyum sağlamak istediği için ani ısı değişimleri vücutta şok etkisi yaratmaktadır. Bu da şiddetli baş ağrılarını beraberinde getirmektedir.

Çok fazla klimalı ortamlarda bulunanlar baş ağrısına ne iyi gelir sorusunu sıklıkla sormaktadır. Bu nedenle ani ısı değişimlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmak klima çarpması baş ağrısı sorununun önüne geçmek için çok önemli olmaktadır.

Klima Çarpması İshal

İshal, özellikle mikroplar ve bakteriler nedeniyle dışkılamada meydana gelen düzensizlikler, şekilsiz ve sıvı dışkılama şeklinde kendini göstermektedir. Yaz aylarında sıklıkla kullanılan klimalar da ishale neden olabilmektedir.

Klimaların bakımları düzenli yapılmadığı takdirde klima filtreleri havayı temizleme görevini yerine getiremediği için havada mikropların ve bakterilerin çoğalmasına neden olacaktır. Bu da klima çarpması ishal sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İshal başka bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği için bu belirtiyle karşılaşıldığı takdirde mutlaka doktora başvurularak teşhis ve tedavinin doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. (İshal problemi olanlar ishale ne iyi gelir yazımızı okuyabilir.)

klima çarpması mide bulantısı

Klima Çarpması Mide Bulantısı

Klimalı ortamlarda uzun süre çalışan ve ani ortam değişikliği yaşayan kişilerde sık görülen şikayetlerden biri de mide bulantısı olmaktadır.

 Kişinin yaşamış olduğu klima çarpması mide bulantısı şikayeti de bu ani değişikliğe uyum sağlamaya çalışan vücudun bir tepkisidir.

Bu durumla karşılaşıldığında ılık bir duş alarak vücut ısısını normal seviyeye getirmeye çalışmak ve mideyi rahatlatıcı besinler tüketmek faydalı olacaktır.

Источник: http://saglikloji.com/klima-carpmasi-belirtileri-klima-carpmasina-ne-iyi-gelir/

Dikkat! Klima çarpar

Klima Çarpmasında Antibiyotik Kullanılmaz!

Küresel ısınma nedeniyle sıcaklıkların her geçen yıl daha da artmasıyla klima kullanımında da artış yaşandı. Ancak mekanlarda ve araçlarda kullanılan klimaların yanlış kullanımından doğan zararları da azımsanmayacak kadar fazla. Klimanın bilinçsiz kullanımı kas ağrıları başta olmak üzere tutulmalara, enfeksiyon hastalıklarına ve alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mübeccel Akman, 'Bilinçsiz klima kullanımında çocuklar, yaşlılar, şeker hastaları ve böbrek yetmezliği olan kişiler daha çok teh altındadır. Çünkü bu gruptaki kişilerin vücut dirençleri klimanın havaya saçtığı bakteriler nedeniyle daha da zayıf düşebilir.' diyor.

Klima kaynaklı sağlık problemleri genellikle bilinçsiz veya aşırı kullanım sebebiyle görülür. Sıcak yaz günlerinde mekan içi ve dışındaki sıcaklık farkı ve ani hava değişimi vücut direncini düşürür. Bu durum da viral enfeksiyonların sık görülmesine sebep olur.

Özellikle klima ilk çalıştırıldığı zamanlarda filtresinde biriken mikroplar havaya karışarak enfeksiyonlara neden olabilir. Enfeksiyona bağlı olarak zatürre başta olmak üzere çeşitli hastalıklar da gelişebilir. Bilinçsiz klima kullanımında çocuklar, yaşlılar, şeker hastaları ve böbrek yetmezliği olan kişiler daha çok teh altındadır.

Çünkü bu gruptaki kişilerin vücut dirençleri klimanın havaya saçtığı bakteriler nedeniyle daha da zayıf düşebilir.

“Lejyoner” hastalığına dikkat

Lejyoner Hastalığı, 'Legionella pneumophila' adlı bir bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Bu bakteri, akciğerlere yerleşip zatürreye yol açabilir. Klimaların içerisinde oluşan nemli ortam, bu bakterinin yaşaması ve çoğalması için elverişlidir.

Bu nedenle klima filtrelerinin özelliklerine göre belirli aralıklarla temizlenmesi ve değiştirilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca filtrelerin orijinal olmasına da dikkat edilmedir.

Kalitesiz filtrelerin daha çok mantar, küf, virüs ve bakterileri barındırdığı unutulmamalıdır.

Kas ağrılarına ve tutulmalara dikkat

Aşırı sıcak nedeniyle terleyen kişilerin kasları gevşer, aynı anda klimanın etkisiyle karşılaşınca da şiddetli kas ağrıları ve kas tutulmaları yaşanabilir. Bu duruma hapşırma, geniz akıntısı, gözlerde sulanma-yaşarma, kuru öksürük de eklenir.

Bu sebeple klimanın verdiği havanın direk olarak yüz ve vücudun diğer bölgelerine isabet etmemesi gerekir.

Eğer klimanın yönü çevrildiği halde boyun ve omuz bölgesinde tutulma hissi ve ağrılar yaşanıyorsa o bölgeler bir şal ile sarılarak soğuk havanın direk temas etmesi önlenebilir.

Terliyken klimalı ortama girmeyin!

Aynı durum restoran ve alışveriş merkezi gibi kapalı mekanlar için de geçerlidir. Eğer uzun süre bu tarz ortamlarda durulması gerekiyorsa, klimanın verdiği serin havadan olabildiğince korunmak gerekir.

Özellikle aşırı serin olan mekandan dışarı çıkıldığında direk sıcak havayla temas eden vücut tutulmaya ve kaslarda ağrı oluşumuna daha müsaittir. Aynı şekilde terliyken klimalı bir ortama girmek de, ani sıcaklık değişimi sebebiyle kas kasılmalarına, boyun veya bel tutulmalarına sebep olabilir.

Bu yüzden fıtık problemi ve kireçlenme sorunu olan kişilerin özellikle tedbirli olmaları gerekir.

Araç içindeki klima yüz felcine yol açabilir

Araba içinde kullanılan klima da, solunum yolu hastalıklarından bronşit, sinüzit ve zatürreyi tetikleyebilir. Bunların haricinde göz ve beyin iltihabı, bademcik iltihabı, bazı kas hastalıklarına da sebep olabilir.

Çok fazla yüze temas eden klima, nadiren de olsa yüz felcine yol açabilir. Bu sebeple araçta klima kullanılırken, yüz ve göğüs bölgesine serin havanın direk gelmesi önlenmeli, klima ön cama doğru yönlendirilmelidir.

Klimanın bakımı aksatılmamalı

Klima doğru kullanıldığında ve düzenli olarak bakımı yapıldığında rahatlıkla kullanılabilir. Alınacak bazı önlemlerle oluşabilecek hastalıklarından da korunmuş olunur.

Öncelikle klima içindeki filtreler bakterilere karşı koruyucu özellikte olanlardan seçilmelidir. Klimanın en uygun serinletme ısı seviyesi ise 18 derecedir.

Klimanın ayarı yapılırken aniden en soğuk konuma getirilmemeli, yavaş yavaş belirli zaman aralıklarıyla ve vücudun ısı değişikliğine göre ortam soğutulmalıdır.

Klima çalışırken pencerenizi aralayın

Klima çalışırken ortamdaki pencerelerden biri az da olsa aralanabilir. Sıcak-soğuk hava değişimini sağlamak için klimalı mekanı sık sık havalandırmak da fayda sağlar. Klimanın açık olduğu ortamlarda uyumak oldukça tehlidir. Odalar yatmadan önce klima ile serinletilmeli ve sonrasında mutlaka kapatılmalıdır. Ayrıca klimalı ortamlarda sigara içilmesi de oldukça zararlıdır.

Klima çarpması yaşandıysa hemen hekime görünün

Klima çarpması sonucu rahatsızlık yaşayan kişiler hemen konusunda uzman bir hekime başvurmalıdır. Ardından şikayetleri ortadan kaldıracak ilaç tedavisine başlanmalıdır. Klima nedeniyle ortaya çıkan zatürre tedavisinde ise 15-20 gün süresince hastaya antibiyotik verilir. Uygun doz ve sürede kullanıldığında hasta tamamen iyileşir.

Ayrıca klimanın ortamdaki nem oranını azaltması kronik bronşit hastası olan kişilerin balgamlarını dışarı atmalarını da zorlaştırır. Bu sebeple kronik bronşit hastalarında öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler daha sık görülür.

Klima çarpması sonucu öksürük, ateş, yorgunluk gibi bulgular görülüyorsa grip ile karıştırılmamalı, zatürre başlangıcı olabileceğinden hemen bir göğüs hastalıkları uzmanından yardım alınmalıdır.

Источник: http://www.haber7.com/genel-saglik/haber/1165366-dikkat-klima-carpar

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть