KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

KOAH hastalığı nedir? 40 yaş üstü yetişkinler dikkat!

KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı nefes darlığı ile kendisini gösteren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH, dünyada milyonlarca insanı tehdit ediyor. Hastalığın oldukça sık görülmeye başlandığını ifade eden Prof. Dr.

Mecit Süerdem, “KOAH diabet ile benzer sıklıkta görülmekte ve dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 5 milyon KOAH hastası öngörülmektedir. Türkiye’de 40 yaş üstü popülasyonda her 7 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 3 milyondan fazla insan KOAH yüzünden hayatını kaybediyor.

Ülkemizde ise yılda 26.000 kişi KOAH sebebiyle ölüyor.” diyerek KOAH hastalığının hayati risk taşıdığını vurguladı.

Hastalar arasında dayanışmayı sağlamak, tedavi görmekte olan hastalar arasında yardımlaşma ve iletişim ortamını hazırlamak, hastaları eğitmek ve toplumu bilgilendirmek amaçlarıyla 2015 yılı başında kurulan KOAH Hastaları Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Süerdem, öksürük ve balgam şikayetleri ile kendini gösteren bu hastalığın toplumumuzda çoğu zaman kronik bronşit ve bazen de astım ile karıştırıldığını vurguladı.

Astım ve KOAH hastalığı her ne kadar benzese de, iki hastalığın temel farklılıklarla iki ayrı hastalık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mecit Süerdem, şu bilgileri aktardı: “İki hastalık arasındaki temel farklar; KOAH hastalığı 40’lı yaşlardan sonra astım ise genellikle çocukluk ve ergenlik çağında başlar.

Önemli risk faktörleri KOAH için tütün kullanımı iken astımda genellikle alerjik bünyeye sahip olmaktır. Astımlı hastalarda şikayetler zaman zaman ortaya çıkar fakat KOAH hastalarında sürekli bir şikayet hali vardır.

Sonbahar mevsiminde hava sıcaklığının düşmesi ve kış aylarında hava kirliliğinin başlaması ile birlikte KOAH hastalarının sağlık durumları kötüleşir. KOAH hastalığının tanısı için ‘spirometri’ diğer adıyla ‘soluk testi’ zorunludur. Soluk testi tüm hastanelerde yapılabilen basit bir testtir.

Risk faktörlerine maruziyeti bulunan orta-ileri yaştaki tüm kişilerin, yakınmaları olmasa da yılda bir kez soluk testi yaptırmasını öneriyoruz.”

Sigara en önemli risk faktörü

KOAH için en önemli risk faktörünün sigara olduğunun altını çizen Süerdem, “Bunun dışında diğer önemli riskler; kırsal bölgede ısınmak, yemek yapmak için yakılan organik maddelerin (odun, çalı, kömür, tezek) dumanına bağlı iç ortam hava kirliliği ve iş yerlerinde zararlı maddelerin solunmasıdır. KOAH’ın önemli bir nedeni de tedavisine dikkat etmeyen astımlı hastalarda zaman içinde KOAH hastalığı gelişmesidir. Tüm bu risklerin yanısıra KOAH, genellikle yaşam şartlarının kötü olması ve risklere maruziyetin yüksek olması nedeniyle düşük sosyoekonomik sınıfın hastalığıdır” diye konuştu.

Koah hastalığı belirtileri neler?

KOAH hastalığının en önemli işaretinin nefes darlığı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Mecit Süerdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nefes darlığına ek olarak öksürük ve balgam çıkarma yakınmaları da olabilir. Hastalığın şiddetine göre hastaların yakınmaları değişkenlik gösterir.

KOAH; hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere dört evreli bir hastalıktır. Hafif evrede; KOAH hastalarında nefes darlığı ve diğer belirtiler çok rahatsız edici olmayabilir. Dolayısıyla bu evredeki hastaların en az üçte ikisi tanı almaz.

Genellikle hastalık daha ileri evrelere geçince teşhis edilir. Dolayısıyla; ilk tanı alan hastalarda akciğer fonksiyonları çoğu zaman bir daha düzelmeyecek seviyede bozulmuş olur.

En ağır evredeki KOAH hastaları genellikle evden dışarıya çıkamayacak kadar şiddetli nefes darlığı çekerler ve sürekli oksijen tedavisine ihtiyaç duyarlar.”

KOAH pek çok hastalığa zemin hazırlıyor

KOAH hastalığında erken teşhis ve doğru tedavinin önemine dikkat çeken Süerdem, bu hastalığın bazı hastalıkları tetiklediğine veya mevcut olan bazı hastalıkları ağırlaştırdığına işaret ederek konu ile ilgili şu bilgileri aktardı: “KOAH hastalığı ile birlikte sık görülen hastalıklar başta kardiovasküler hastalıklar olmak üzere depresyon, mide-barsak hastalıkları, kas erimesi, diyabet, metabolik sendrom, uyku apne sendromu, osteoporoz ve kansızlıktır.”

Düzenli tedavi çok önemli

Süerdem, KOAH hastalığının tedavisinin başarılı olabilmesi için hastaların eğitilmelerinin şart olduğunu vurguladı.

Özellikle solunum yolu ile ilaç alımında kullanılan cihazların doğru teknikle kullanılmasının ve fizik aktivitenin sürdürülmesinin tedavinin başarısını belirleyen temel faktörler olduğunu söyledi.

Ayrıca her sonbaharda grip aşısı ve ömür boyu bir kez olmak üzere zatürre aşısı yaptırmanın alevlenmeleri önlemede önemi üzerinde durdu.

Demir eksikliği anemisi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Источник: https://indigodergisi.com/2016/02/koah-hastaligi-nedir-40-yas-ustu-yetiskinler-dikkat/

Daha önce kalp krizi geçirmiş olan hastalar nelere dikkat etmeli?

KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Soğuk havalarda vücutta fizyolojik ve davranışsal olarak bir takım değişiklikler oluştuğunu belirten Doç. Dr. Ercan Erdoğan, “Sıcaklığın azalmasıyla deri damarları ısı kaybını azaltmak için fizyolojik olarak büzüşüyor. Kaslar istemsiz olarak titreyerek ısı oluşumunu artırıyor.

Vücut sıcaklığını koruyabilmek için kalp daha fazla kan pompalıyor. Sonucunda da kalbin daha fazla oksijene ihtiyacı oluyor. Ayrıca kalp damarlarındaki büzüşme; kanın pıhtılaşma özelliğinde, nabız sayısında ve kan basıncında artış meydana getiriyor.

Göğüs ağrısı, ritim bozuklukları, hipertansiyon atakları, kalp krizi ve ani ölümlerin görülme riski de yine bu dönemlerde artıyor” diye konuştu.

Kalp krizi riskinizi yok edin! Kimler kalp krizi riski taşıyor?

Doç. Dr. Erdoğan, soğuk havalar ve kalp hastalıkları ilişkisi hakkında şu bilgileri verdi: Her insan vücudunun soğuk havaya verdiği cevap farklı olabiliyor. Yaşın, fiziksel durumun, altta yatan kronik hastalıkların sayısı ve ciddiyeti, soğuğa karşı vücudun verdiği yanıtı etkiliyor.

Hipertansiyon, damar tıkanıklığı, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı, obezite, ailede kalp hastalığı öyküsü gibi risk faktörlerine sahip kişilerin kalp krizi riskinden korunmak için daha dikkatli olması ve kışa girmeden önce mutlaka yeni bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekiyor.

Soğuk havalarda rüzgarı arkanıza alarak yürüyün

Kalp ve tansiyon hastalığı olanların kış mevsiminde fiziksel kondisyonunu iyileştirmek için yürüyüş yapması gerekiyor. Ama açık havada spor yapmak yerine evde veya spor salonlarında egzersizi tercih etmeliler.

Soğuk havalarda yapılan fiziksel aktivitelerde ortam ısısı ve nemi, rüzgar, soğuğa maruz kalınan süre, fiziksel aktivitenin şiddeti kalbimiz için büyük önem taşıyor.

 Soğuk havalarda rüzgara karşı değil; rüzgarı arkaya alarak yürümeli.

Özellikle kalp krizi geçirenlerin dumanlı, kirli, rüzgarlı soğuk havalarda olabildiğince dışarı çıkmamasında fayda var.

Göğüs kafesinde baskı, ağırlık, yanma ve sıkışma gibi belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden hastaneye başvurulmalı.

Ayrıca tek veya her iki kolda, sırtta, midede ağrı, nefes darlığı, soğuk terleme, bulantı, baş dönmesi gibi belirtiler de kalp krizinin işareti olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde acilen hastaneye gidilmelidir.

Kalp hastaları nelere dikkat etmeli

Aşırı kalın giysiler yerine vücudu ısıtacak giysiler

Tok karnına egzersiz yapmayın, yemeklerden sonra en az 2 saat geçmiş ve midedeki dolgunluk hissinin azalmış veya kaybolmuş olmasına dikkat edin.

Özellikle soğuk havalarda yemeklerden hemen sonra mide doluyken egzersiz yapıp yediklerini eritme düşüncesi bilinen en büyük yanlışlardan.

Açık havada spor yapmak isteyenler, sabah erken saatler yerine havanın nispeten daha ılık olacağı öğlen saatlerini tercih etmeliler.

Düzenli olarak egzersiz yapmıyorsanız; orta yaş ve üzerindeyseniz, bu dönemde egzersize başlayacaksanız öncesinde doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Öte yandan kış aylarında aşırı kalın giysiler giymek yerine, vücudu ısıtacak giysiler tercih etmek gerekiyor.

Isı kaybının büyük kısmı baş bölgesinden olduğu için soğuk havada uzun süre kalacak olan kişiler bere veya şapka kullanmayı da ihmal etmemeli.

Kalp krizi belirtileri nelerdir? Krizi anlamanın yolları ve ilk yardım

Kış aylarında kalp krizi riskini azaltmak için uyulması gereken tavsiyeler şöyle:

  • Güne yavaş başlamak gerekir. Tansiyon özellikle sabah saatlerinde daha yüksektir. Güne yavaş ve huzurlu başlanırsa tansiyon ve nabız değerleri kendini gün içindeki koşturmacaya daha rahat adapte olacaktır.
  • Soğuk havaya çıkarken vücuttan ısı kaybını azaltmak gerekir. En çok ısı kaybı baş ve ellerden olduğu için bir şapka ve eldiven ile kişi kendini korumalıdır.
  • Kalın tek tabaka kıyafet giymek yerine ince birkaç tabaka kıyafet yine ısı kaybını engellemekte etkilidir.
  • Soğuk havada sigara içmek kalp damarlarının büzüşmesini arttıracağı için oldukça tehlidir. Alkol tüketimini de azaltmak kalp sağlığı için önemlidir.
  • Kış aylarında kilo almaya daha meyilli olunduğu için beslenmeye dikkat edilmelidir.
  • Özellikle 65 yaş üstünde veya bilinen kalp-damar hastalığı olan kişilerde grip aşısı ve zatüre aşısının yapılması kalp krizi riskini azaltır. Bu kişiler daha hassas olduğundan dolayı, grip kalp üzerindeki yükü arttıracaktır. Grip aşı ile enfeksiyonlara karşı daha güçlü direnmek mümkün.

Alkol ve sigaradan uzak durun

Isınmak için alkol alınmamalı. Alkol başlangıçta damarlarda genişlemeye neden olarak ısı artışı sağlasa da bu durum kalp, beyin, böbrek gibi hayati organlarda ısı kaybına yol açar. Soğuktan korunmak amacıyla sigara da içilmemeli.

Çünkü sigara, sempatik sinir sistemi uyarılmasına bağlı olarak kalp hızını, kan basıncını, kalp debisini arttırır ve neticede kalp kasının oksijen ihtiyacını da fazlalaştırır.

Ayrıca kalpte düzensiz atışlara, kalp krizine ve ani ölümlere yol açabilir.

Kalp krizi belirtileri ve kalp krizinde acil müdahale yöntemleri

Grip ve zatürre aşılarını mutlaka yaptırın

Enfeksiyonlar özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, kalp hastalarında oldukça ağır seyredebiliyor. Kalp krizini ve kalp yetmezliğini de tetikleyebiliyor.

Kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olanların havalar iyice soğumadan sonbahar mevsiminde grip ve zatürre aşısını yaptırmalarında fayda var.

Öte yandan kalp hastalarının grip ilaçları kullanırken de dikkatli olması gerekiyor.

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı şikayetleri için kış aylarında sıklıkla reçete edilen ilaçların çoğu tansiyon yükselmesine, ritim problemlerine ve kalp krizine yol açabiliyor. Kalple ilişkili yan etkilerinin fazla olması nedeniyle, kalp hastalarında soğuk algınlığı ilaçlarının kullanımının da bazı sakıncaları vardır. Bu nedenle bu ilaçların mutlaka bir doktor onayıyla alınması gerekir.

Düzenli ve dengeli beslenme önemli

Dengeli ve sağlıklı beslenme kalp sağlığı açısından büyük önem taşır. Kalp hastalığı olanların beslenme şekillerini kış mevsimine göre düzenlemeleri gerekir. Hastalar kendileri için uygun dozu aşmayacak şekilde her çeşit besin tüketebilir.

Ancak kış aylarında yeterli miktarda C vitamini alınmalı ve bolca kış meyveleri yemeliler. Soğuk havalarda kilo almamaya da özen göstermek gerekiyor.

Karbonhidratlar bakımından zengin bir diyet yerine; protein, yağ ve karbonhidrat oranları dengeli bir beslenme şeklinin benimsenmesi gerekir.

Bağışıklık genlerimiz iş başında

Yapılan araştırmaya göre kış aylarında vücudumuzda bağışıklık sistemini kontrol eden genler aktif hale gelmektedir. Bu genler güneş ışığını ve soğuk havayı algılar. Bu sayede enfeksiyonlarla vücudumuz daha güçlü mücadele eder.

Özellikle mevsimler arası sıcaklık farklılıkları fazla olan ülkelerde bu genetik değişimler daha belirgin olmaktadır. 22.000 gen üzerinde yapılan bu incelemede, kış aylarında yaklaşık dörtte birinde aktivitenin arttığı gösterilmiş.

İltihap hücreleri beklenenden fazla aktif hale geldiğindeyse bazı hastalar olumsuz etkilenebilir. Bu hastaların başında kalp hastaları gelmektedir

5 adımda kalp krizi riskini azaltma yöntemleri

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/daha-once-kalp-krizi-gecirmis-olan-hastalar-nelere-dikkat-etmeli/

Koah Hastası Nasıl Beslenmeli? Koah Hastasının Diyeti – Sağlık Ocağım .NET

KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Koahlı hastalar kendilerine özgü hazırlanan diyetlere uydukları sürece daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşabilirler. Diyet enerjisinin önemli kısmı bitkisel yağdan alınmalı, nişastalı, şekerli ve unlu yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.

Beslenme düzeninde kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum açısından zengin olmalıdır. Bu mineraller solunum kaslarının kasılmasında görev alır. Koah hastaları için sağlıklı bir beslenme ve ideal kilo çok önemlidir.

Fazla kilo problemi olur ise kalbin ve akciğerin yükü de artar.

Yağ oranı yüksek yiyecekler

Bitkisel yiyecekler : Yağlı kuruyemişler (fındık, ceviz), zeytin, zeytin yağı, mısırözü yağı, ayçiçek yağı, soya yağı gibi besinler bitkisel yağ içeren besinlerdir.

Hayvansal yiyecekler : Tereyağı, süt, yoğurt, peynirler, etler (dana, koyun, tavuk ve balık), yağda pişmiş yumurta ve et mamulleri gibi besinler hayvansal yağ içeren besinlerdir.

Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum açısından zengin yiyecekler

Süt, yoğurt, ayran, peynirler, kurubaklagiller (kurufasulye, nohut, mercimek ve barbunya), meyveler (özellikle kuru meyveler), her türlü sebzeler (özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler), balıklar, etler (dana, koyun, tavuk), kuruyemişler (özellikle fındık, ceviz, badem) gibi besinler kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum açısından zengin besinlerdir.

Koah hastasının yiyebileceği yiyecekler ve yemekler

Protein içerikli yemekler : Etli kurubaklagil yemekleri, kıymalı yumurta, yumurtalı sebze yemekleri, her türlü etli ve kıymalı sebze yemekleri, her türlü kurubaklagil yemekleri, her türlü köfteler, her türlü kebaplar, balık buğulama, balık tava,et sote, çoban kavurma, pirzola, rosto, koyun fırın ve haşlama, söğüş et gibi yemekleri yiyebilirler.

Diğer yemekler : Her türlü çorbalar, her türlü pilav ve makarnalar, her türlü börekler, her türlü zeytin yağlı sebze yemekleri ve kavurmaları, zeytin yağlı dolma ve sarmalar, plakiler gibi günlük yemekler yiyebilirler.

Salata ve tatlı türü yiyecekler : Her türlü salatalar ( çoban salatası, havuç, marul, kırmızı lahana ve patates salataları, sütlaç, muhallebi, tavuk göğsü, krem şokella, puding ve supangle gibi tatlı ve salataları yiyebilirler.

Meyveler : Taze meyveler, komposto, hoşaf ve meyve suları, kabak tatlısı, ayva tatlısı gibi meyveleri ve meyve tatlılarını yiyebilirler.

Sıvı : Su koah hastaları için çok önemlidir. Sigaranın yıllar boyu etkisini temizleyecek en iyi içecek sudur ve günde en az 8 su bardağı su içilmelidir.

Koah hastaları beslenme şeklinde nelere dikkat etmeli?

Koah hastasının dikkat etmesi gereken kurallar : Koah hastası çay içerken çok şeker kullanmamalı, hafif tatlıları tercih etmeli (meyveli tatlılar, sütlü tatlılar ve kompostolar gibi), hamurlu tatlılardan uzak durmalı, öğünlerde çorba, pilav, makarna var ise ekmek ya çok az ya da hiç yenmemelidir.

Koah hastasının yüksek tansiyonu var ise : Yemekler tuzsuz yenmeli, zeytin tuzsuz yenmeli, eğer tuzsuz zeytin yok ise 2 tatlı kaşığı zeytin yağ ile salata yenmeli, turşu, salamura ve benzeri yiyecekler tüketilmemelidir.

Koah hastasının kalp rahatsızlığı var ise : Beyaz et daha sık tüketilmeli (tavuk, hindi, balık gibi), yemeklerde sıvı yağ kullanılmalı (mısırözü, ayçiçek ve zeytin yağı gibi), kahvaltıda tereyağı ve katı margarin yerine (becel, omega 3 ve omega 6’lı yumuşak bitkisel margarin kullanılmalı), sakatat (dalak, ciğer, böbrek, işkembe gibi) yenmemeli, yumurta haftada 2-3 adet tüketilmeli, süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin az yağlı olanları yenmeli, ağır hamurlu tatlılar yerine, sütlü tatlılar ve kompostolar tercih edilmeli, alkolden uzak durulmalı, tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı, zeytin, fındık, ceviz, badem, kurubaklagiller gibi yiyeceklerin tüketimi arttırılmalıdır.

Koah hastasının fazla kilosu ve kan şekeri yüksekliği var ise : Mutlaka diyetisyenin verdiği diyet listesi uyulmalı, şeker ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı, katı yağlar tüketilmemeli, sakatatlar yenmemeli, sütlü gıdaların az yağlı olanları tercih edilmeli, alkol alımı var ise bırakılmalı, tansiyon yüksekliği var ise tuzdan ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bütün bunların yanı sıra koahlı hastanın egzersiz yapması çok ama çok önemlidir. En önemlisi de koah hastası hastalığının farkında olduğu andan itibaren kesinlikle sigarayı bırakmalıdır.

Koah hastalığı ve korunma

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/koah-hastasi-nasil-beslenmeli-koah-hastasinin-diyeti/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.