KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

KOAH Hastası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yapılması Gerekenler

KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Akciğerin, hava kanallarının veya hava keseciklerinin zarar görmesi sonucu oluşan KOAH hastalığına yakalananların dikkat etmesi gereken konular vardır.

KOAH kelimesi Kronik Obstrüktif Akciğer hastalığı isminin harflerinden türetilmiş bir isimdir. Sinsi bir şekilde ilerleyen kronik akciğer hastalığı, geri dönüşü olmayan etkilere sahiptir. Hava yollarının daralmasına neden olurken, solunumun da her geçen gün biraz daha sıkıntılı olmasına neden olur.

KOAH hastalığının nedenleri arasında pek çok faktörü sayabilmemiz mümkündür. Genel olarak solunum yollarına bağlı olarak gelişen bu tehli hastalık, sigara gibi etkenlerle tetiklenebilir. Başta sigara olmak üzere, pipo ve nargile gibi alışkanlıklar bu hastalığın ilk nedenleri arasındadır.

 Öte yandan çalışma alanlarının tozlu bir havaya sahip olması, bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Tahta kesim atölyeleri, tavuk fabrikası ve taş ocakları gibi yerlerde çalışan kişilerin bu hastalığa yakalanma riskleri daha fazladır.

Ayrıca toksin maddeler içeren kostik temizleyiciler, uzun süreli temas sonucunda bu tarz bir tehye sürükleyebilir.

En çok görülen nedenleri bu şekilde olurken; aynı zamanda genetik faktörler, tedavisi yapılmamış astım, akciğerdeki iltihaplanmalar ve diğer akciğer hastalıkları da buna zemin hazırlayacaktır.

KOAH Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Hastalar fark etmese de, bazı alışkanlıklar hastalığın şikayetlerinin artmasına neden oluyor. Günlük yaşamın önemli ölçüde etkilenmesine neden olan bu alışkanlıklara dur demek, kişilerin biraz daha rahat nefes almasını sağlayabilir. Ayrıca uygulayacağınız nefes egzersizleri de daha rahat bir yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Hava Kirliliği Sırasında Dışarı Çıkmayın

KOAH hastalığını en çok tetikleyen durumlardan biri de hava kirliliğidir. Böyle havalar hava yolu sisteminin önemli şekilde etkilenmesine neden oluyor.

Şikayetlerin artmaması için, kötü havalarda dışarı çıkmamanız daha iyi bir karar olacaktır. Ayrıca çok soğuk havalarda ve grip salgınının olduğu zamanlarda dışarı çıkmamaya özen gösterin.

Çünkü grip; belirtilerinin daha da şiddetlenmesine sebep olan koah ataklarını tetikleyen bir durumdur.

Sigara ve Alkol Kullanmayın

KOAH tedavisi sırasında hastaların mutlaka sigarayı bırakması tavsiye ediliyor.

Sigara; hastalığı alevlendiren şeyler arasında olduğu için, bir süre sonra daha büyük sıkıntılar içinde olmanıza neden olabilir. Tabi suçlunun sadece sigara olmadığını belirtmek gerekir.

Başka tütün ürünlerini kullanmak gibi bir alışkanlığınız varsa, bunları da artık hayatınızdan çıkarmalısınız.

Hijyene Önem Verin

KOAH hastalarının dikkat etmesi gerekenler arasında bulunan bu kural, mutlaka ciddiye alınması gereken şeyler arasında bulunuyor.

Gün içinde hapşırma ve öksürme gibi olaylarda sadece ellerin kullanıldığını biliniyor. Tokalaşma gibi yollarla bu virüsler geçerken, hastalığa bir şekilde davetiye çıkarılır.

Bu tarz durumların meydana gelmemesi için, el temizliğini bir alışkanlık haline getirmeniz şarttır.

Beslenmenizi Gözden Geçirin

KOAH hastalarının beslenmesine herkesten daha çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle gaz yapan yiyecekler, astımı tetikleyen yiyecekler gibi pek çok türün olduğunu belirtmeliyiz.

Bu tarz bir durumun içinde olmamak için, bu yiyeceklerin tespitini yaparak bunlardan uzak durmakta yarar var. Tıka basa yemek yerine, gün içinde az ama sık şekilde yemek yiyebilirsiniz. Fazla yemek yemek nefes almayı zorlaştırır.

Aynı zamanda bol sıvı tüketimi de hastaların dikkat etmesi gereken konular arasındadır.

Nefes Egzersizleri Yapmayı İhmal Etmeyin

Nefes almakta zorluk çekiyorsanız; egzersiz yapmak size işkence gibi gelebilir ancak devam ettikçe nefes darlığınızın azalacağını aklınızdan çıkarmayın. Nefes darlığıyla mücadele etmek için kurulmuş olan Pulmoner Rehabilitasyon Merkezlerine danışabilirsiniz.

Evde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evdeki bazı sorunlar KOAH hastaları için daha fazla teh taşıyor. Bunlara bir düzen getirmeniz hastalığın etkilerinin azalmasına neden olabilir. Özellikle toz ve kir toplamaya çok müsait olan halılardan kurtulmalısınız. Gözle görülemeyecek şekilde toz bulutuna neden olan bu halılar, zaten solunum problemi çeken hastaları daha da kötü bir hale getirebilir.

Öte yandan amonyak madde içeren temizlik ürünleri, çamaşır suyu, arındırıcılar gibi pek çok ürün bilmeden kendinizi bir müddet kötü hissetmenize neden olabilir.

Bunların yerine daha doğal malzemeler kullanılarak ev temizliği sağlanmalıdır. Sirke, su veya karbonat temizlik için yeterli olacak şeyler arasında bulunur.

Riske girmeye gerek kalmadan, bunlar üzerinden yapılan bir temizlik daha iyi olacaktır.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/koah-hastasi.html

Koah Hastası Nasıl Beslenmeli? Koah Hastasının Diyeti – Sağlık Ocağım .NET

KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Koahlı hastalar kendilerine özgü hazırlanan diyetlere uydukları sürece daha iyi bir yaşam kalitesine ulaşabilirler. Diyet enerjisinin önemli kısmı bitkisel yağdan alınmalı, nişastalı, şekerli ve unlu yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır.

Beslenme düzeninde kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum açısından zengin olmalıdır. Bu mineraller solunum kaslarının kasılmasında görev alır. Koah hastaları için sağlıklı bir beslenme ve ideal kilo çok önemlidir.

Fazla kilo problemi olur ise kalbin ve akciğerin yükü de artar.

Yağ oranı yüksek yiyecekler

Bitkisel yiyecekler : Yağlı kuruyemişler (fındık, ceviz), zeytin, zeytin yağı, mısırözü yağı, ayçiçek yağı, soya yağı gibi besinler bitkisel yağ içeren besinlerdir.

Hayvansal yiyecekler : Tereyağı, süt, yoğurt, peynirler, etler (dana, koyun, tavuk ve balık), yağda pişmiş yumurta ve et mamulleri gibi besinler hayvansal yağ içeren besinlerdir.

Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum açısından zengin yiyecekler

Süt, yoğurt, ayran, peynirler, kurubaklagiller (kurufasulye, nohut, mercimek ve barbunya), meyveler (özellikle kuru meyveler), her türlü sebzeler (özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler), balıklar, etler (dana, koyun, tavuk), kuruyemişler (özellikle fındık, ceviz, badem) gibi besinler kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum açısından zengin besinlerdir.

Koah hastasının yiyebileceği yiyecekler ve yemekler

Protein içerikli yemekler : Etli kurubaklagil yemekleri, kıymalı yumurta, yumurtalı sebze yemekleri, her türlü etli ve kıymalı sebze yemekleri, her türlü kurubaklagil yemekleri, her türlü köfteler, her türlü kebaplar, balık buğulama, balık tava,et sote, çoban kavurma, pirzola, rosto, koyun fırın ve haşlama, söğüş et gibi yemekleri yiyebilirler.

Diğer yemekler : Her türlü çorbalar, her türlü pilav ve makarnalar, her türlü börekler, her türlü zeytin yağlı sebze yemekleri ve kavurmaları, zeytin yağlı dolma ve sarmalar, plakiler gibi günlük yemekler yiyebilirler.

Salata ve tatlı türü yiyecekler : Her türlü salatalar ( çoban salatası, havuç, marul, kırmızı lahana ve patates salataları, sütlaç, muhallebi, tavuk göğsü, krem şokella, puding ve supangle gibi tatlı ve salataları yiyebilirler.

Meyveler : Taze meyveler, komposto, hoşaf ve meyve suları, kabak tatlısı, ayva tatlısı gibi meyveleri ve meyve tatlılarını yiyebilirler.

Sıvı : Su koah hastaları için çok önemlidir. Sigaranın yıllar boyu etkisini temizleyecek en iyi içecek sudur ve günde en az 8 su bardağı su içilmelidir.

Koah hastaları beslenme şeklinde nelere dikkat etmeli?

Koah hastasının dikkat etmesi gereken kurallar : Koah hastası çay içerken çok şeker kullanmamalı, hafif tatlıları tercih etmeli (meyveli tatlılar, sütlü tatlılar ve kompostolar gibi), hamurlu tatlılardan uzak durmalı, öğünlerde çorba, pilav, makarna var ise ekmek ya çok az ya da hiç yenmemelidir.

Koah hastasının yüksek tansiyonu var ise : Yemekler tuzsuz yenmeli, zeytin tuzsuz yenmeli, eğer tuzsuz zeytin yok ise 2 tatlı kaşığı zeytin yağ ile salata yenmeli, turşu, salamura ve benzeri yiyecekler tüketilmemelidir.

Koah hastasının kalp rahatsızlığı var ise : Beyaz et daha sık tüketilmeli (tavuk, hindi, balık gibi), yemeklerde sıvı yağ kullanılmalı (mısırözü, ayçiçek ve zeytin yağı gibi), kahvaltıda tereyağı ve katı margarin yerine (becel, omega 3 ve omega 6’lı yumuşak bitkisel margarin kullanılmalı), sakatat (dalak, ciğer, böbrek, işkembe gibi) yenmemeli, yumurta haftada 2-3 adet tüketilmeli, süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin az yağlı olanları yenmeli, ağır hamurlu tatlılar yerine, sütlü tatlılar ve kompostolar tercih edilmeli, alkolden uzak durulmalı, tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı, zeytin, fındık, ceviz, badem, kurubaklagiller gibi yiyeceklerin tüketimi arttırılmalıdır.

Koah hastasının fazla kilosu ve kan şekeri yüksekliği var ise : Mutlaka diyetisyenin verdiği diyet listesi uyulmalı, şeker ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı, katı yağlar tüketilmemeli, sakatatlar yenmemeli, sütlü gıdaların az yağlı olanları tercih edilmeli, alkol alımı var ise bırakılmalı, tansiyon yüksekliği var ise tuzdan ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bütün bunların yanı sıra koahlı hastanın egzersiz yapması çok ama çok önemlidir. En önemlisi de koah hastası hastalığının farkında olduğu andan itibaren kesinlikle sigarayı bırakmalıdır.

Koah hastalığı ve korunma

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/koah-hastasi-nasil-beslenmeli-koah-hastasinin-diyeti/

KOAH hastalarına dikkat etmeleri için 8 öneri

KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

KOAH tüm dünyada sık görüldüğü halde toplumsal farkındalığı en düşük hastalıklardan biri. Her 10 KOAH’lıdan sadece birinin hastalığının farkında olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanları Prof. Dr. Kemal Tahaoğlu ve Dr.

Esra Sönmez, “KOAH’ın asıl nedeni tütün kullanımları. Genetik duyarlılık, çevresel uyaranlara maruziyet, mesleki nedenle toz ve kimyasallara maruz kalmak, hava kirliliği ve kent hayatı da KOAH’ın nedenleri arasında yer alıyor.

Son yıllarda kadınlardaki sigara kullanımındaki artış nedeniyle KOAH’ın kadınlarda görülme sıklığı artıyor” açıklamasında bulundu.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, yani bilinen adıyla KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak, nefes alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile karakterize bir hastalık.

KOAH’ın toplumda oldukça yaygın olduğunu ancak buna rağmen yeterince bilinmediğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanları Prof. Dr. Kemal Tahaoğlu ve Dr. Esra Sönmez, “Kişiyi zamanla başkalarının desteğine bağımlı hale getirmesi, kalıcı işgücü kayıplarına neden olması KOAH’ı, toplumsal anlamda da ciddiye alınması gereken bir soruna dönüştürüyor” dedi.

Sigara dumanına maruz kalan çocukların akciğer hastası olma olasılığının 2 ile 3 kat arttığını belirten Prof. Tahaoğlu ve Dr. Sönmez, “Bu nedenle, ebeveynlerin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri ve çocukların yanında sigara içmemeleri hayati öneme sahip” uyarısında bulundu.

KOAH kadınlarda artıyor

KOAH`ın sıklığı ile sigara içme oranlarının birbiriyle yakından ilgili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kemal Tahaoğlu ve Dr. Esra Sönmez, “Yapılan araştırmalara göre, KOAH olgularının yüzde 80 ile 90`ının nedeni sigara.

Sigara içen her beş kişiden birinde KOAH gelişme riski bulunuyor. Toplum genelinde erkek hastalığı olarak algılansa da kadınlardaki sigara kullanım artışı KOAH’ın kadınlarda görülme sıklığını da artırıyor” şeklinde konuştu.

KOAH riski taşıyanların sadece sigara içenler olmadığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanları Prof. Dr. Kemal Tahaoğlu ve Dr. Esra Sönmez, “Daha önce sigara içmiş olan ve sürekli sigara dumanına maruz kalan kişilerde de KOAH gelişebiliyor. Ayrıca KOAH`ın, kimyasal dumanlara ve organik tozlara maruz kalma sonucu da oluşması mümkün” dedi.

Belirtileri masum görmeyin

Hastalığın önemli bir kısmının özellikle erken dönemlerde görülen bazı şikayetlerle kendini gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kemal Tahaoğlu ve Dr. Esra Sönmez, “KOAH, ileri evresinde nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalara yol açıyor.

Bu şikayetler sinsice başlayıp, aylarca, hatta yıllarca devam edebiliyor. Ancak hastaların önemli bir kısmında, özellikle erken dönemde belirtisiz olabilmesi ya da başka hastalıklarla da örtüşen bazı şikayetlerin oluşması tanıyı geciktiren bir etken oluyor” şeklinde konuştu.KOAH’ın belirtilerini sıralayan Prof.

Tahaoğlu ve Dr. Sönmez,

“Daha önce hiçbir problemi olmayan bir kişide aniden nefes darlığı ortaya çıkıyor, ardından öksürük başlıyor ve bu sıkıntı uzun süre devam ediyorsa ve gribal enfeksiyonlardan sonra iyileşmek uzun sürüyor ve kişi risk faktörlerini taşıyorsa KOAH`ın varlığından şüphe edilmesi gerekiyor” dedi.

KOAH’ın en önemli tedavisi sigaranın bırakılması

KOAH için doğru tanıyı koyabilmenin ve hastalığın erken, orta, ileri ya da son evrede mi olduğunu doğru tespit edebilmenin tedaviyi etkileyen önemli bir ayrıntı olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanları Prof. Dr. Kemal Tahaoğlu ve Dr. Esra Sönmez, “KOAH`ta üç türlü tedavi söz konusu.

Birincisi, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan asıl tedavi; diğeri, hastalığın seyrini değiştirmeyen, ancak hastanın şikayetlerini azaltan rahatlatıcı, semptomatik tedavi; üçüncüsü ise KOAH`lı hastanın geri kalan mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanmasını sağlayıp yaşam kalitesini artırmaya yönelik uygulanan rehabilitasyon tedavisi.

Eğer hastaya ilk kez tanı konuyorsa ve hasta erken evrede ise, yapılabilecek en önemli tedavi sigarayı bıraktırmaya yönelik olacaktır. Hasta ileri evrede ise, o zaman ilk olarak hastayı, hastalığı ve oluşabilecek komplikasyonlar konusunda bilgilendirmek önemli.

İlaç tedavisi, gerekirse oksijen tedavisi ya da solunum desteği, solunum fizyoterapisi, beslenme ve diyet uygulanan tedavi yöntemlerinin başında geliyor. Tabii bu dönemde hastalara, KOAH`ın her evresinde olduğu gibi sigarayı bıraktırmak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

KOAH hastalarına 8 öneri

Sigara içmeyin.
Grip ve zatürre aşılarınızı yaptırın.

KOAH ilaçlarını doğru şekilde kullanın.
Egzersiz yapın.

Sağlıklı ve dengeli beslenin.
Enerjinizi iyi kullanın ve stresten uzak durun.

Doktorunuz kan gazı ölçümlerinizin sonucuna göre öneriyorsa, sürekli oksijen tedavisi alın.
Ataklarınızı azaltıcı önlemleri alın ve atağa girdiğinizi fark edin.

Источник: https://www.gercekgundem.com/saglik/104441/koah-hastalarina-dikkat-etmeleri-icin-8-oneri

KOAH hastalığı nedir? 40 yaş üstü yetişkinler dikkat!

KOAH Hastaları Kış Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı nefes darlığı ile kendisini gösteren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı KOAH, dünyada milyonlarca insanı tehdit ediyor. Hastalığın oldukça sık görülmeye başlandığını ifade eden Prof. Dr.

Mecit Süerdem, “KOAH diabet ile benzer sıklıkta görülmekte ve dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 5 milyon KOAH hastası öngörülmektedir. Türkiye’de 40 yaş üstü popülasyonda her 7 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 3 milyondan fazla insan KOAH yüzünden hayatını kaybediyor.

Ülkemizde ise yılda 26.000 kişi KOAH sebebiyle ölüyor.” diyerek KOAH hastalığının hayati risk taşıdığını vurguladı.

Hastalar arasında dayanışmayı sağlamak, tedavi görmekte olan hastalar arasında yardımlaşma ve iletişim ortamını hazırlamak, hastaları eğitmek ve toplumu bilgilendirmek amaçlarıyla 2015 yılı başında kurulan KOAH Hastaları Derneği Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mecit Süerdem, öksürük ve balgam şikayetleri ile kendini gösteren bu hastalığın toplumumuzda çoğu zaman kronik bronşit ve bazen de astım ile karıştırıldığını vurguladı.

Astım ve KOAH hastalığı her ne kadar benzese de, iki hastalığın temel farklılıklarla iki ayrı hastalık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mecit Süerdem, şu bilgileri aktardı: “İki hastalık arasındaki temel farklar; KOAH hastalığı 40’lı yaşlardan sonra astım ise genellikle çocukluk ve ergenlik çağında başlar.

Önemli risk faktörleri KOAH için tütün kullanımı iken astımda genellikle alerjik bünyeye sahip olmaktır. Astımlı hastalarda şikayetler zaman zaman ortaya çıkar fakat KOAH hastalarında sürekli bir şikayet hali vardır.

Sonbahar mevsiminde hava sıcaklığının düşmesi ve kış aylarında hava kirliliğinin başlaması ile birlikte KOAH hastalarının sağlık durumları kötüleşir. KOAH hastalığının tanısı için ‘spirometri’ diğer adıyla ‘soluk testi’ zorunludur. Soluk testi tüm hastanelerde yapılabilen basit bir testtir.

Risk faktörlerine maruziyeti bulunan orta-ileri yaştaki tüm kişilerin, yakınmaları olmasa da yılda bir kez soluk testi yaptırmasını öneriyoruz.”

Sigara en önemli risk faktörü

KOAH için en önemli risk faktörünün sigara olduğunun altını çizen Süerdem, “Bunun dışında diğer önemli riskler; kırsal bölgede ısınmak, yemek yapmak için yakılan organik maddelerin (odun, çalı, kömür, tezek) dumanına bağlı iç ortam hava kirliliği ve iş yerlerinde zararlı maddelerin solunmasıdır. KOAH’ın önemli bir nedeni de tedavisine dikkat etmeyen astımlı hastalarda zaman içinde KOAH hastalığı gelişmesidir. Tüm bu risklerin yanısıra KOAH, genellikle yaşam şartlarının kötü olması ve risklere maruziyetin yüksek olması nedeniyle düşük sosyoekonomik sınıfın hastalığıdır” diye konuştu.

Koah hastalığı belirtileri neler?

KOAH hastalığının en önemli işaretinin nefes darlığı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Mecit Süerdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nefes darlığına ek olarak öksürük ve balgam çıkarma yakınmaları da olabilir. Hastalığın şiddetine göre hastaların yakınmaları değişkenlik gösterir.

KOAH; hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere dört evreli bir hastalıktır. Hafif evrede; KOAH hastalarında nefes darlığı ve diğer belirtiler çok rahatsız edici olmayabilir. Dolayısıyla bu evredeki hastaların en az üçte ikisi tanı almaz.

Genellikle hastalık daha ileri evrelere geçince teşhis edilir. Dolayısıyla; ilk tanı alan hastalarda akciğer fonksiyonları çoğu zaman bir daha düzelmeyecek seviyede bozulmuş olur.

En ağır evredeki KOAH hastaları genellikle evden dışarıya çıkamayacak kadar şiddetli nefes darlığı çekerler ve sürekli oksijen tedavisine ihtiyaç duyarlar.”

KOAH pek çok hastalığa zemin hazırlıyor

KOAH hastalığında erken teşhis ve doğru tedavinin önemine dikkat çeken Süerdem, bu hastalığın bazı hastalıkları tetiklediğine veya mevcut olan bazı hastalıkları ağırlaştırdığına işaret ederek konu ile ilgili şu bilgileri aktardı: “KOAH hastalığı ile birlikte sık görülen hastalıklar başta kardiovasküler hastalıklar olmak üzere depresyon, mide-barsak hastalıkları, kas erimesi, diyabet, metabolik sendrom, uyku apne sendromu, osteoporoz ve kansızlıktır.”

Düzenli tedavi çok önemli

Süerdem, KOAH hastalığının tedavisinin başarılı olabilmesi için hastaların eğitilmelerinin şart olduğunu vurguladı.

Özellikle solunum yolu ile ilaç alımında kullanılan cihazların doğru teknikle kullanılmasının ve fizik aktivitenin sürdürülmesinin tedavinin başarısını belirleyen temel faktörler olduğunu söyledi.

Ayrıca her sonbaharda grip aşısı ve ömür boyu bir kez olmak üzere zatürre aşısı yaptırmanın alevlenmeleri önlemede önemi üzerinde durdu.

Demir eksikliği anemisi nedir? Nasıl tedavi edilir?

Источник: https://indigodergisi.com/2016/02/koah-hastaligi-nedir-40-yas-ustu-yetiskinler-dikkat/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.