KOAH Hastaları Yaz Aylarında Ne Yapmalı?

KOAH hastalığı nedir? KOAH belirtileri neler tedavisi nasıl yapılır?

KOAH Hastaları Yaz Aylarında Ne Yapmalı?

Tüm dünyada 600 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 2-3 milyon KOAH hastası bulunmakta. Günümüzde küresel bir sağlık sorunu boyutuna ulaşmış olan KOAH’ın 2020 yılında en sık rastlanan 3. ölüm nedeni ve 5. kronik sakatlık nedeni haline gelmesi bekleniyor. Peki, KOAH hastalığı nedir? KOAH belirtileri neler? KOAH tedavisi nasıl yapılır?

KOAH hastalığı nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), amfizem, kronik bronşit ve refrakter (geri dönüşümsüz) astımı da içeren ilerleyici akciğer hastalıklarını tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimdir. Bu hastalık nefes darlığı ile karakterizedir.

Bu, çoğu zaman sigara dumanından kaynaklanan tahriş edici gazlara veya partiküllü maddelere uzun süre maruz kalmadan kaynaklanır. KOAH'lı kişiler kalp hastalığı, akciğer kanseri ve çeşitli başka durumlar geliştirme riski altındadırlar.

Amfizem ve kronik bronşit, KOAH'a katkıda bulunan en yaygın iki durumdur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava keselerine (alveollerine) ve buradan hava taşıyan bronşiyal tüplerin kaplamasının iltihaplanmasıdır. Günlük öksürük ve mukus (balgam) üretimi ile karakterizedir.

Amfizem, sigara dumanı ve diğer tahriş edici gazlar ve partikül madde hasarına maruz kalmanın sonucu olarak akciğerlerin en küçük hava geçitlerinin (bronşiyoller) sonundaki alveollerin tahrip edildiği bir durumdur.

KOAH hastalığı belirtileri nelerdir?

KOAH belirtileri her kişi için farklı olabilir, ancak yaygın belirtiler şunlardır:

– Efor (yorulma) sonrası artan nefes darlığı– Sık öksürük (mukuslu ve mukussuz)– Hırıltı

– Göğüste sıkılık

Öksürük

KOAH hastalarının çoğunda ilk belirti öksürüktür; nefes darlığı ile birlikte olabilir. Sigara içenler, hafif başlayıp zamanla yaşamlarının bir parçası olan öksürüğü önemsemez ve sigara öksürüğü sanırlar. Sabahları ve kış aylarında yakınmalar daha sık ve şiddetlidir. Başlangıçta yakınmaların önemsenmemesi hastalığa erken tanı konmasını geciktirir.

Balgam çıkarma

Öksürükle birlikte balgam çıkarma sabahları daha fazladır. Balgam genelde sümüksü ve beyaz renklidir. Balgam miktarının artması, renginin sarı veya yeşil renge dönüşmesi solunum yollarında mikrobik bir iltihabın olduğunun göstergesidir.

Nefes darlığı

Nefes darlığı, özellikle hareket sırasında ortaya çıkar ve yıllar içinde yavaş yavaş artar. Nefes darlığı başlangıçta hızlı yürürken ya da merdiven/yokuş çıkarken ortaya çıkarken yıllar içinde giyinme, konuşma, hatta istirahat halinde bile hissedilir hale gelir.

Hastalık zaman içinde ilerledikçe hafif alışveriş poşetini taşıma, hatta yıkanma gibi günlük aktiviteler bile yapılamaz hale gelebilir. Zaman içinde göğüs kafesi genişler ve bir fıçı şeklini alabilir.

Nefes alındığında, kaburga aralıkları içeri doğru çekilir ve hasta nefesini dudaklarını büzerek vermeye çalışır.

KOAH hastalığının nedenleri nelerdir?

KOAH gelişimi için tüm dünyada en yaygın görülen risk faktörü sigara dumanıdır. Sigara içenler, içmeyenlere göre, daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunum fonksiyon kaybına ve daha yüksek KOAH ölüm oranlarına sahiptirler. Diğer tip tütün kullanımı (pipo, nargile vb.) ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkı yapar.

KOAH gelişiminde genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi aydınlatılamamış olmasına rağmen, sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas (odun, tezek, kök benzeri yakıt) kullanımına ikincil iç ortam hava kirliliği ve tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın en önemli çevresel risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda önemi giderek vurgulanmaya başlayan fiziksel aktivitede azalma, hareketsizlik de artık bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

KOAH hasatlığı için risk faktörleri nelerdir?

KOAH için risk faktörleri şunları içerir:

Tütün dumanına maruz kalma

KOAH için en önemli risk faktörü uzun süreli sigara içmektir. Pipo içenler, puro içenler ve sigara dumanına maruz kalan kişiler risk altında olabilirler. Astım, kronik inflamatuar hava yolu hastalığı ve sigara kullanımı kombinasyonu KOAH riskini daha da artırır.

İş ortamında kimyasal maddelere ve tozlara maruz kalma

İşyerindeki kimyasal buharlara ve tozlara uzun süre maruz kalmak akciğerlerinizi tahriş edebilir. Kömür ve metal işçilerinde, ulaşım sektöründe çalışanlarda, odun işçilerinde, kâğıt imalatında çalışanlarda ve çimento, tahıl ve tekstil işçilerinde KOAH görülme olasılığı daha fazladır. Bu iş alanlarında çalışanlar sigara da içiyorlarsa, hastalığın ortaya çıkma olasılığı çok yükselmektedir.

Yakıttan çıkan dumanlara maruz kalma

Gelişmekte olan ülkelerde, kötü havalandırılan evlerde yemek pişirmek kullanılan yakıtlardan çıkan dumanlara maruz kalan insanlarda, KOAH gelişme riski daha yüksektir.

Yaş

KOAH yıllar içinde yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır. Bu nedenle çoğu insanda semptomlar 35-40 yaşlarında ortaya çıkar.

Genetik

Hastaların yaklaşık %1'inde KOAH, akciğerleri korumaya yardımcı olan alfa-1 antitripsin isimli bir enzimin vücutta genetik olarak yetersiz düzeyde olması sonucu gelişir. Bu kişilerde sigara kullanımı KOAH’ın ortaya çıkışını hızlandırır.

KOAH hastalığı tedavisi nedir?

KOAH, tümüyle ortadan kaldırılamamakla birlikte, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi semptomları hafifletebilir, komplikasyonları önleyebilir ve genellikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Sigaranın bırakılması KOAH tedavisinin en önemli adımıdır. KOAH’ın kontrolünde en önemli uygulamalar sigaranın bırakılması, ev içi-dış ortam hava kirliliğinin azaltılması ve mesleki tozlar ve kimyasallardan uzak durulmasıdır.

KOAH tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

KOAH’ın tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları düzenli olarak, bazıları ise gerektiğinde kullanılır.

– Nefes açıcı ilaçlar– İnhalasyon (nefes alma) yoluyla uygulanan kortikosteroidler– Antibiyotikler

– Oksijen tedavisi

Nefes açıcı ilaçlar

– Bu grupta farklı yollarla (nefes yolu, ağızdan vb) uygulanan çeşitli ilaçlar yer almaktadır.

– Bu ilaçlar, solunum yollarını mümkün olduğunca açık tutmaya, genişletmeye yarar. Böylece nefes darlığı azalır.

– KOAH’da nefes sıkışması olduğunda nefes yoluyla uygulanan ve etkisi hızlı başlayan nefes açıcı ilaç almanız gerekebilir.

İnhalasyon (nefes alma) yoluyla uygulanan kortikosteroidler

– Bu ilaçlar, solunum yollarındaki mikrobik olmayan iltihabı azaltırlar.

– İlaçların nefes yoluyla alınması yan etkilerinin yok denecek kadar azaltılması ve doğrudan akciğerlere etki etmesi açısından özellikle tercih edilir.

– Solunum yoluyla verilen ilaçların etkili olması için doğru şekilde kullanılması gerekir. İlaçlar, hekimin önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Tedaviye uyum, yani ilaçların her gün düzenli kullanılması da çok önemlidir.

– Hem nefes açıcı hem de inhalasyonla uygulanan kortikosteroidleri bir arada içeren kombine inhaler ilaçlar da bulunmaktadır.

Antibiyotikler

Solunum yolu enfeksiyonları KOAH belirtilerinin alevlenmesine yol açabilir. Antibiyotikler KOAH alevlenmelerinin tedavisine yardımcı olurlar.

Oksijen tedavisi

Orta-ileri derecede KOAH’ı olan hastaların kandaki oksijen düzeyleri düştüğünde oksijen tedavisi almaları gerekebilir.

Haftanın Özeti

Источник: https://www.yeniakit.com.tr/haber/koah-hastaligi-nedir-koah-belirtileri-neler-tedavisi-nasil-yapilir-617748.html

KOAH Hastalığı : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

KOAH Hastaları Yaz Aylarında Ne Yapmalı?

KOAH hastalığı, hayat kalitesini düşüren ve ölüme kadar gidebilme ihtimali olan bir hastalıktır.

Sigara kullanımının son yıllarda artmasıyla birlikte ile birlikte sigara içmeye bağlı olarak gelişen hastalıklara yakalanan kişi sayısı da artış gösteriyor.

Sigaraya bağlı gelişen hastalıkların başında gelen KOAH hastalığı, dünya üzerinde ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında  AİDS’ten sonra 4. sırada geliyor.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığının ilk harflerinin alınmasıyla isimlendirilir. Bu ifadede yer alan kronik obstrüktüf uzun süreli tıkanma anlamına gelir. Uzun süre devam eden ve başta akciğer olmak üzere solunum yollarında meydana gelen mikrobik olmayan iltihap olarak değerlendirilir.

İltihaplar, akciğerlerden gelen hava akımının tıkanmasına neden olur. Bu hastalığın devamında ise sadece akciğerler değil tüm organlar zarar görmeye başlar. Ortaya çıkma süreci oldukça uzundur. Fakat ortaya çıktıktan sonra da dönüşü olmayan bir hastalıktır.

 Birçok tedavi yöntemi olmakla birlikte uygulanan tedavinin sonuç vermeme ihtimali de bulunuyor.

Anfizem ve kronik bronşit hastalıkları,  KOAH hastalığına davetiye çıkaran iki sağlık sorunudur. Kronik bronşit akciğerlerde hava kesesi olarak bilinen alveollerin bulunduğu bronş çeperlerinin iltihaplanması durumudur. Günlük öksürük ve balgam çıkarma en belirgin belirtileridir. Anfizem ise alveollerin hasar görmesiyle görevinin yerine getirememe sonucu bu belirtiler oluşur.

KOAH hastalığını en çok tetikleyen etken sigaradır. Sigara dumanı ve bunun gibi diğer zararlı maddelere sıklıkla maruz kalan kişiler hastalık riskini daha çok taşır. KOAH hastalığının nefes darlığı, hışırtılı solunum gibi belirtileri de vardır.

1. Anfizem ve kronik bronşit

KOAH  bir akciğer hastalığıdır. Kırılgan çeperlerin ve alveollerın elastik liflerinin tahribata uğraması sonucu ortaya çıkar. Nefes verildiğinde küçük hava yolları çöker ve akciğerlerin hava akımı zayıflamaya başlar.

Kronik bronşit, bronşların iltihaplanması ve bunun sonucunda az hava akımı geçecek kadar daralması anlamına gelir. Bronşların daralmasıyla birlikte akciğerler normalden daha fazla mukus tabakası üretmeye başlar.

Oluşan fazla mukus nedeniyle bronşların daralıp tıkanmasıyla kronik bronşit oluşur.

Çok uzun yıllar sigara kullanmak akciğerlere oldukça zarar verir. Akciğerlerin zarar görmesiyle birlikte çeşitli hastalıkları gözlenmeye başlar. Fakat KOAH hastalığında sigara kadar genetik faktörlerin de önemi vardır. Ayrıca pasif içicilik durumu ve kirli havaya maruz kalınması hastalığın görülme ihtimalini artırır.

3. Alfa-1 anti-tripsin eksikliği

Hastaların çok az bir kısmı genetik bozukluklar nedeniyle bu hastalığa yakalanıyor. Bu bozukluğun sebebi alfa-1 anti-tripsin adı verilen proteinin düşük seviyelerde olmasıyla birlikte gelişir.

Bu protein türü ise karaciğerde üretilip kan dolaşımına katılarak akciğerlerin korunmasına yardımcı olur. Sonuç olarak bu proteinin eksikliği karaciğeri etkilediği kadar akciğerleri de etkiler.

Karaciğer hasarı, çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkabileceği gibi sigara kullanmayan yetişkinlerde de gözlenebilir.

1. Öksürük

Hastalığın en belirgin belirtisi uzun süreli ve şiddetli kronik öksürüktür. Öksürük yardımı ile mukus vücudun solunum yollarını temizler. Mukus genellikle açık renklidir. Ancak hastaların mukuslarının rengi genellikle sarıdır.

Sabahları uyanıldığında öksürük şiddetli ve ağrılı bir şekilde gözlenebilir. Sigara kullanımı da devam ederse öksürük zamanla şiddetlenir. Öksürük problemi herhangi bir soğuk algınlığı veya daha başka bir rahatsızlıkla ilgili olmayabilir.

KOAH hastalığı belirtisi olma ihtimali göz önünde bulundurarak doktora başvurulmasında fayda var.

2. Hırıltı

Hastalık belirtilerinden biri olan hırıltı nefes alıp verirken rahatsız etmeye başlar. Dar ve tıkanmış hava yolları ile nefes alışverişi esnasında, sık sık ıslık tarzında bir ses duyulur. Ortaya çıkan bu sese hırıltı denir.

Hırıltı genellikle mukusun solunum yollarını tıkaması sonucu oluşur. Ancak her zaman KOAH hastalığı belirtisi olarak sayılmaz. Hırıltı genellikle astım ve zatürre gibi hastalıklarda ortaya çıkar.

Nadir de olsa KOAH hastalığının bir belirtisi olarak da kendini gösterebilir.

 

Hastalığın bir başka belirtisi de nefes darlığı olarak karşımıza çıkıyor. Nefes darlığının bir diğer ismi dispnedir. Nefes darlığı belirtisi ciğerlerdeki solunum yollarının iltihaplanmış ve hasar görmüş olmasından dolayı ortaya çıkmaya başlar. Bu durumda nefes alışverişlerinde zorlanmalar gözlenebilir.

Bahsedilen bu nefes darlığı belirtisi genellikle herhangi bir günlük aktivite esnasında ortaya çıkabilir. Bu durumda rutin işler, basit ev işleri, ve yürüyüş yapmak gibi işlevler daha zor yapılmaya başlanır. Giyinmek, banyo yapmak gibi günlük işler hastaları daha da zorlamaya başlar. Nefes darlığı, dinlenme durumundayken bile rahatsız etmeye devam eder.

Bu nedenle nefes darlığı en rahatsız edici ve zorlayıcı belirti olarak görülür.

4. Yorgunluk

Yorgunluk da çoğunlukla karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Solunum güçlüğü aynı zamanda kana ve kaslara yeteri kadar oksijen gitmediği anlamına gelir.

Vücudun yeteri kadar oksijen alamaması durumunda, vücutta yorgunluk belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve gerçekleştirilen hareketlerde yavaşlamalar görülür.

Ayrıca akciğerlerin oksijen sağlamak için normalden daha çok çalışmaya başlaması da yorgunluğa sebebiyet verir.

5. Solunum yolu rahatsızlıkları

Hastaların sık sık solunum yoluyla ilgili hastalıklar geçirmesi de KOAH hastalığı belirtileri arasında yer alır.

Bu hastalığın ciğerleri oldukça fazla yıpratmasından dolayı bakteriler, virüsler, toz ve tahriş edici pek çok madde solunum yollarında yer edinmeye başlar.

Bunun bir sonucu olarak da soğuk algınlığı, grip ve pnömoni gibi akciğer enfeksiyonları görülebilir. Böylelikle KOAH solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma oranı zamanla artış gösterir.

6. Kilo kaybı

Hemen hemen her hastalıkta ortaya çıkan kilo kaybı, KOAH hastalığında da gözlenir. Uzun süre KOAH hastası olan kişilerde ciddi kilo kayıpları meydana gelir.

Bunun nedeni ise vücutta akciğerlerin oksijen üretmek için sağlıklı halde olduğundan daha çok enerji tüketmesidir. Aynı zamanda bu fazla enerji tüketiminin yorgunluk olarak da geri dönüşü olur.

Ayrıca yorgunluk ve nefes darlığı sorunları da yemek yenmesini etkiler. Yeme düzeninin bozulması da kilo kaybı sürecini hızlandırır.

Bu belirtilere ek olarak ayak bileklerinin şişmesi, kalbin çok hızlı atması, dudak veya tırnakların gri bir renge ulaşması, özellikle sabahları yaşanan baş ağrıları, bel veya karında ağrıların yaşanması gibi belirtiler de gözlenebilir.

KOAH Tanı ve Tetkikleri

Yukarıda verilmiş olan belirtilerin birini ya da bir kısmını yaşıyorsanız tıbbi bir yardım almanız gerekebilir. Bunun için de göğüs hastalıkları uzmanına görünmeniz ve hastalığın teşhis edilmesi için belirli testler yaptırmanız gerekiyor.

 • Spirometri ismi verilen akciğer fonksiyon testini yaptırmakla işe başlayabilirsiniz. Bu test esnasında spirometriye bağlanmış olan geniş bir tüp içine hava üflemeniz gerekiyor. Daha sonra bu makine akciğerlerden ne kadar temiz hava geldiğini ve havanın ne kadar hızlı geldiğini hesaplar. Aynı zamanda bu test hastalık belirtileri görünmeden de hastalığın olup olmadığı belirlenebilir.
 • Göğüs röntgeni, amfem olup olmadığını gösterir. Ayrıca bu testle akciğerlerdeki diğer sorunlar veya kalp yetmezliği de saptanabilir.
 • Amfizem testine yardımcı olan bir diğer cihaz da bilgisayarlı tomografidir. Bu cihazla akciğer kanseri teşhisi de konabilir.
 • Atardamar kan gaz analizi testi ile akciğerlerin kana ne kadar oksijen getirdiği ve dışarı ne kadar karbondioksit atıldığını belirlenebilir.

KOAH Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH hastalığının tanısının konması dünyanın sonu olduğu anlamına gelmez. Pek çok insan küçük bir tedavi yöntemi uygulayarak ve sigarayı bırakarak hastalığı çok hafif bir şekilde atlatır. Etkili bir tedavi yöntemiyle de hastalık semptomları kontrol altına alınıp hastalığın şiddetlenmesi engellenmiş olur. Böylece hasta normal hayatına devam edebilir.

1. Sigarayı bırakma

Tedavinin en önemli adımı sigarayı bırakmaktır. Bu durum sadece hastalığın kötüye gitmesini önlemez, aynı zamanda düzgün bir şekilde nefes alıp vermeyi de kolaylaştırır. Fakat uzun süre bağımlısı olunan bir şeyi bırakmak hemen olacak kadar kolay bir iş değildir. Ayrıca deneyip bırakamama gibi sorunlar da görülebilir.

Bunun için sigara içimini bırakıp, nikotin yerine geçecek ürünler ve ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için de bir uzmana danışmanız gerekiyor. Böylelikle bu süreçte nasıl hareket edeceğiniz hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Ayrıca pasif içici olarak rol alıyorsanız da bu tür ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.

2. İlaç tedavisi

Doktorlar bazı belirti ve komplikasyonların geçmesi için ilaçla tedavi yöntemini kullanabilirler.

 • Bronkodilatör adı verilen ilaçlar solunum yolu etrafındaki kasların rahatlamasını sağlar. İlaç kullanımıyla aynı zamanda öksürme ve nefes darlığının etkilerini azaltılmaya çalışılır. Hastalığın şiddetine bağlı olarak bazı aktivitelerden önce bronkodilatör alımına ihtiyaç duyulabilir.
 • Soluma yoluyla kullanılan kortikosterid ilaçlar solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltıp şiddetlenmesini önleyebilir. Bu ilaçların yaralanma, ağız enfeksiyonu ve ses kısıklığı gibi yan etkileri olabilir.
 • Bazı ilaçlar bronkodilatör ve solunan steroidlerin birleşimi de olabilir.
 • Oral sterodiler, orta ve şiddetli derecede kısa süreli aralıklarla akut şiddetlenme yaşayan KOAH hastalarının daha kötüye gitmesini önlemeye çalışır. Fakat bu ilaçların uzun süre kullanımı kilo alımı, diyabet, katarakt gibi sorunlara neden olup, enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Theophylline ilaçları nefes almayı geliştirerek hastalığın şiddetlenmesini önler. Yan etkileri arasında baş ağrısı, bulantı, titreme görülebilir. Aynı zamanda yan etkileri alınan doza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 • Akut bronşit, zatürre ve grip gibi solunum yolları hastalıkları KOAH’ın şiddetlenmesine yol açar. Antibiyotik ilaçlar akut şiddetlenmesinin azalması için yardımcı olur.

3. Oksijen tedavisi

Genellikle doktorlar orta ve yüksek şiddetteki hastalara ek olarak oksijen tedavisi yöntemini kullanırlar. Eğer kanda yeteri miktarda oksijen bulunmuyorsa takviye oksijen alınması gerekir. Bunun için geliştirilen cihazlar bulunuyor.

Bu cihazlar taşınabilir ve hafiftir. Bazı hastalar sadece aktivite sırasında ve uyku esnasında bu cihazları kullanır. Bazı hastalar ise bu cihazları sürekli yanında bulundurmak zorundadır. Oksijen tedavisi hastanın yaşam kalitesini yükseltir.

4. Pulmoner rehabilitasyon programı

Bu program genelde eğitim, egzersiz, beslenme ve danışmanlık sistemlerinin birleşimidir. Bu programda hastane bakım süresi azaltılır. Hastaların günlük aktivitelerini yapmalarına yardımcı olunur. Yaşam kalitesini artırmak için çalışmalar yapılır.

5. Hastalık yönetimi

Tedaviler devam etmesine rağmen semptomlar günden güne daha kötü bir hal almaya başladıysa bu durum akut şiddetlenme olarak adlandırılır ve tedavi edilmediği zaman akciğer yetmezliğine yol açabilir.

Hastalığı şiddetlendiren faktörlerin başında solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği gibi durumlar gelir. Bundan dolayı bu faktörlerden kaçınmak gerekiyor.

Bunun için yıllık grip aşısı yaptırmak, sigaradan ve kullanılan ortamlardan uzak durmak, ilaçları düzenli olarak kullanmak ve ilaçları kullanırken önerilen dozun dışına çıkmamak hastaların tedavi aşamasında üstlenmesi gereken görevlerdir.

6. Ameliyat

Eğer kullanılan ilaçlar yeterli olmamış ve hastalık ilerlemeye başlamışsa hastalığın tedavisi için cerrahi operasyona başvurulabilir. Bunun için iki farklı ameliyat yöntemi bulunuyor. İlki zarar görmüş akciğer dokusunu almak için akciğer hacmi küçültme ameliyatıdır. İkincisi ise akciğer naklidir. Fakat burada vücudun organı reddetmesi gibi riskler de görülebilir.

KOAH Hastalığı Öldürür Mü?

KOAH hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Uygun tedavi yöntemleriyle hastalığın belirtilerini azaltmak ve semptomlarını kontrol altına almak mümkündür. Doğru tedavi yöntemiyle hastanın hayat kalitesi yükseltilmiş olur. Fakat hastalığın tanısı geç konmuş ve yanlış tedavi yöntemi uygulanmışsa hasta için kötü bir son yaşanabilir.

KOAH Hastası Ne Kadar Yaşar?

Bu soruya 3 ya da 5 yıl gibi net bir cevap verebilmek pek mümkün değildir. Hastanın ömrünü uygulanan tedavi yöntemi, hastalığın evresi ve hastanın tedaviye gösterdiği sonuçlar belirler. Kimi hastalar çok uzun yıllar yaşarken kimileri ise tedaviye olumlu yanıt vermesine rağmen başka nedenlerle ölebilir.

KOAH Hastalarına Öneriler

 • Çevrenizdeki insanlara KOAH hastalığı hakkında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgilendirme yapın.
 • Kendi sınırlarınızı doğru ayarlayın ve artık bu hastalıkla yaşamanız gerektiğini kabul edin.
 • Yapılması gereken işleri hızlı bir şekilde yapmaya çalışmayın.
 • Sizi nelerin iyi hissettirip nelerin kötü hissettirdiğini anlamak için günlük tutmaya çalışın.
 • Yeteri miktarda dinlenmeye özen gösterin. Hiçbir şey sizden daha değerli değil.
 • Evinizi her şeye kolay erişebilecek şekilde dekore edin.
 • Banyoda çok uzun süre kalmamaya çalışın.
 • Giyinirken fazla eğilip kalkmamaya çalışın. Ayakkabılarınızı bağlarken de yüksek bir yerde bağlamaya özen gösterin.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve düzenli olarak hareket edin.
 • Bu süreçte hasta bireylere yaklaşmamaya özen gösterin.
 • Hasta insanlarla el sıkıştıktan sonra ellerinizin temizliğine özen gösterin. Yanınızda antibakteriyel losyonlar taşıyabilirsiniz.
 • Grip veya soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarından birine yakalandığınızda geçmesini beklemek yerine mutlaka bir doktora gidin ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanın.
 • Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka ağzınızı ve burnunu atkı gibi kalın bir şeyle kapatın.

Источник: https://sebboy.com/koah-hastaligi/

YAZ DöNEMINDE KOAH KOMPLIKASYONLARINI ÖNLEMEK – KOAH – 2019

KOAH Hastaları Yaz Aylarında Ne Yapmalı?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişiler için, yaz sıcağı sadece rahatsız olmakla kalmaz, tehli komplikasyonlara yol açabilir. Aşırı ısı ve nem, nefes darlığı ve bronkospazmlar dahil olmak üzere KOAH semptomlarını kötüleştirebilir.

Burada, sıcak havalarda KOAH'la karşılaşabileceğiniz sorunlara ve ciddi yaz mevsimindeki komplikasyonların nasıl önleneceğine daha yakından bakın.

Yaz aylarında Dispne Dorsun

KOAH'lı hastaların birincil şikayetlerinden biri dispne veya nefes darlığıdır. Sıcaklık ısındığında, dispne düzeyiniz bazen normalden çok daha büyük olabilir. Bu neden?

Aşırı sıcaklıklar genellikle tüm vücuda stresle sonuçlanır. Vücudumuzun strese nasıl tepki verdiğini düşünürsek, sıcaklığın nefes nasıl etkilediğiyle ilgili fenomeni daha iyi anlayabiliriz.

Vücut her zaman normal vücut ısısını korumak için çalışmaktadır, ki bu yaklaşık 98.6 derece F'dir. Yaz sıcağında olduğu gibi aşırı hava koşullarına maruz kaldığımızda, vücudun kendini soğumaya çalışmak için ekstra enerji harcaması gerekir. normal vücut ısısını korumak için.

Bu ekstra enerji gereksinimi, vücudun daha fazla oksijen talep etmesine neden olur. Eğer KOAH'ınız varsa, enerjinizin çoğunu sadece nefes almak için kullanıyorsunuz, gün içinde yaptığınız her şeyden bahsetmiyorsunuz.

Bu nedenle aşırı sıcaklıklara maruz kaldığınızda daha yüksek bir nefes darlığı deneyimi yaşanması alışılmadık bir durum değildir.

Vücudunuzun sıcaklığını korumak için mücadele ederken vücudunuz daha fazla enerji kullanmaya zorlanıyor.

KOAH ve Isı ile Bronkospazmlar

Gerçekten sıcak bir günde dışarı çıkıp derin bir nefes aldın mı? Sonuç genellikle şaşırtıcıdır. Hava yolları zaten iltihaplı ve tahriş olan KOAH hastaları için, sıcak hava soluması bronkospazmaya yol açabilir.

Bir bronkospazm sırasında, solunum yollarının boyutunu azaltan solunum yollarının düz kasları (bronşlar). Hava yollarının boyutunda meydana gelen azalma, akciğerlerin içine veya dışına hava girmesini zorlaştırır. Daha sonra, nefes almanın zorlaştığını ve nefes darlığı yaşayacağınızı göreceksiniz.

Bu sadece bir problem olan yaz sıcağı değil. Yüksek iç ortam sıcaklıkları, havada KOAH semptomlarını kötüleştiren artan partiküler madde konsantrasyonları ile sonuçlanır. Hava kirleticiler mevcut olduğunda dış hava ile aynı şey geçerlidir. Ne yazık ki, açık hava kirleticilerinin hem KOAH alevlenmeleri hem de ölümlerle ilişkili olduğunu biliyoruz.

Komplikasyonların Önlenmesi

Havayı kontrol edemesek de çevremizi ve aşırı sıcaklığa ve neme maruz kalmamızı kontrol edebiliriz. Bu yaz sıcağını yenmek ve daha kolay nefes almak için atabileceğiniz bazı adımlar:

Bol miktarda sıvı tüketin: Sıcak yaz aylarında, aktivite düzeyinize veya susuzluğunuza bakılmaksızın sıvı alımınızı artırmalısınız.

Vücuttan gelen su kaybı (terleme yoluyla) rahat bir hareketsiz ortamda 0.3 litre / saat, yüksek ısı ve fiziksel aktivite kombinasyonuyla saatte 6.0 litreye kadar çıkabilir.

Bu su kaybını sıvı alımı ile telafi etmezseniz, hızlı bir şekilde su kaybına uğrayabilirsiniz.

Uygun Kıyafetler ve Güneş Koruyucuları giyiniz: Bir güneş yanığı, vücudunuzun kendini serinletmesini daha da zorlaştırır, bu nedenle doğrudan güneş ışığında olmayı planlamıyor olsanız bile, her gün iyi bir güneş koruyucusu taktığınızdan emin olun. Hafif, açık renkli, gevşek kıyafetler giyerek serin tutun. KOAH'lı pek çok insanda D vitamini eksikliği vardır, bu nedenle güneşten koruyucunuzu (D vitamini absorbe edebilir) güneşte ilk beş ila on dakika sonra uygulayabilirsiniz.

Faaliyetlerinizi Dikkatle Planlayın: Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, bunu sabahın erken saatlerinde veya güneş battıktan sonra yapın. Sürüş sırasında gölgeli bölgelere park edin ve aracınıza güneş koruyucuları yerleştirin. Klimalı mekanları ve iç mekan aktiviteleri seçin.

Havalı kal: Mümkünse, klimalı bir binada (özellikle sabahın erken saatlerinde veya daha sonra akşamın erken saatlerinde dışarı çıksa da, KOAH'lılar için çok sağlıklı olabilir) içeride kalın. Klima var, örneğin, kütüphane, alışveriş merkezi ya da bir arkadaş ya da ailenin evine giden yerlere gitmek için gününüzü planlayın.

Sağlığınız için klima gerekiyorsa, bunu doktorunuzdan aldığınız bir notla vergilerinizden düşürebileceğinizi unutmayın. Vücut ısınızı düşürmek için serin bir duş ya da banyo yapın. Ekstra enerji kullanımını içeren aktivitelerden kaçının. Bölgenizde bir ısı koruma barınağı önerip öneremeyeceğini görmek için yerel sağlık departmanınızı arayın.

Arkadaş Sistemini Kullan: Sıcak yaz aylarında, arkadaşlarınızın veya aile üyelerinizin iyi olduğundan emin olmak için günde en az iki kez aradıklarından emin olun. Sezon veya sıcağa bakılmaksızın bu iyi bir fikirdir.

Fazla Faaliyetten Kaçın: Sıcak günlerde yorucu fiziksel aktivitelerden veya egzersizlerden kaçınırsanız, ısıyı daha iyi tolere edebilirsiniz.

Yine, KOAH hastaları için egzersizin çok önemli olduğunu ve sadece yaşam kalitenizi arttırmakla kalmayıp sağkalımınızı artırabileceğini unutmamak önemlidir. En iyi bahsiniz, klimanın mevcut olduğu bir yerde egzersiz yapmaktır.

Fiziksel aktivite ve ısının birleşimi sıvı kaybını daha da arttırdığından bol su aldığınızdan emin olun.

İlaçlarınızı Yönetilen Şekilde Alın: İlaçlarınızı doktorunuzun belirttiği şekilde almayı unutmayın. Oksijen kullanıyorsanız, yaz aylarında oksijen gereksinimleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Hava Raporlarına Dikkat Edin: Mevcut hava koşullarına karşı sizi uyaran günlük hava raporu izlemek veya dinlemek için bir nokta haline getirin. Her iki ısıyı da dikkate alarak hava koşullarının şiddetini değerlendiren Ulusal Hava Durumu Servisi tarafından sağlanan ısı endeksi tablosunu nasıl kullanacağınızı öğrenin. ve nem.

Kirlilik tavsiyelerine de dikkat edin. Yukarıda belirtildiği gibi, içerideki veya dışarıdaki ısı artışı, havadaki partikül madde konsantrasyonunu artırır, bu da solunumunuzu etkileyebilir. Daha zorlu hava şartlarından yoksun, daha ılımlı hava koşullarında aktivitelerinizi planlayın.

Kısa süreli aşırı sıcaklıklar bile ciddi hastalıklara ve / veya KOAH komplikasyonlarına neden olabilir.

Alt çizgi

Yaz mevsiminiz için önemli olan yaz ve dışarıdaki zamanınızı arttırmak için harika bir zaman olabilir. Yine de ısı ve nemlilikte güvenliği düşünmek bir an için önemlidir.

Sıvı gereksinimlerinizin ısı ile önemli ölçüde artabileceğini ve dehidrasyonun hızla meydana gelebileceğini unutmayın.

Yukarıdaki birkaç basit adımı atmak, bu yaz aylarının keyfini sonuna kadar çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.diphealth.com/605-copd-the-heat-is-on-914679-69

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.