KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

içerik

KOAH Hastalığı : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

KOAH hastalığı, hayat kalitesini düşüren ve ölüme kadar gidebilme ihtimali olan bir hastalıktır.

Sigara kullanımının son yıllarda artmasıyla birlikte ile birlikte sigara içmeye bağlı olarak gelişen hastalıklara yakalanan kişi sayısı da artış gösteriyor.

Sigaraya bağlı gelişen hastalıkların başında gelen KOAH hastalığı, dünya üzerinde ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında  AİDS’ten sonra 4. sırada geliyor.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığının ilk harflerinin alınmasıyla isimlendirilir. Bu ifadede yer alan kronik obstrüktüf uzun süreli tıkanma anlamına gelir. Uzun süre devam eden ve başta akciğer olmak üzere solunum yollarında meydana gelen mikrobik olmayan iltihap olarak değerlendirilir.

İltihaplar, akciğerlerden gelen hava akımının tıkanmasına neden olur. Bu hastalığın devamında ise sadece akciğerler değil tüm organlar zarar görmeye başlar. Ortaya çıkma süreci oldukça uzundur. Fakat ortaya çıktıktan sonra da dönüşü olmayan bir hastalıktır.

 Birçok tedavi yöntemi olmakla birlikte uygulanan tedavinin sonuç vermeme ihtimali de bulunuyor.

Anfizem ve kronik bronşit hastalıkları,  KOAH hastalığına davetiye çıkaran iki sağlık sorunudur. Kronik bronşit akciğerlerde hava kesesi olarak bilinen alveollerin bulunduğu bronş çeperlerinin iltihaplanması durumudur. Günlük öksürük ve balgam çıkarma en belirgin belirtileridir. Anfizem ise alveollerin hasar görmesiyle görevinin yerine getirememe sonucu bu belirtiler oluşur.

KOAH hastalığını en çok tetikleyen etken sigaradır. Sigara dumanı ve bunun gibi diğer zararlı maddelere sıklıkla maruz kalan kişiler hastalık riskini daha çok taşır. KOAH hastalığının nefes darlığı, hışırtılı solunum gibi belirtileri de vardır.

1. Anfizem ve kronik bronşit

KOAH  bir akciğer hastalığıdır. Kırılgan çeperlerin ve alveollerın elastik liflerinin tahribata uğraması sonucu ortaya çıkar. Nefes verildiğinde küçük hava yolları çöker ve akciğerlerin hava akımı zayıflamaya başlar.

Kronik bronşit, bronşların iltihaplanması ve bunun sonucunda az hava akımı geçecek kadar daralması anlamına gelir. Bronşların daralmasıyla birlikte akciğerler normalden daha fazla mukus tabakası üretmeye başlar.

Oluşan fazla mukus nedeniyle bronşların daralıp tıkanmasıyla kronik bronşit oluşur.

Çok uzun yıllar sigara kullanmak akciğerlere oldukça zarar verir. Akciğerlerin zarar görmesiyle birlikte çeşitli hastalıkları gözlenmeye başlar. Fakat KOAH hastalığında sigara kadar genetik faktörlerin de önemi vardır. Ayrıca pasif içicilik durumu ve kirli havaya maruz kalınması hastalığın görülme ihtimalini artırır.

3. Alfa-1 anti-tripsin eksikliği

Hastaların çok az bir kısmı genetik bozukluklar nedeniyle bu hastalığa yakalanıyor. Bu bozukluğun sebebi alfa-1 anti-tripsin adı verilen proteinin düşük seviyelerde olmasıyla birlikte gelişir.

Bu protein türü ise karaciğerde üretilip kan dolaşımına katılarak akciğerlerin korunmasına yardımcı olur. Sonuç olarak bu proteinin eksikliği karaciğeri etkilediği kadar akciğerleri de etkiler.

Karaciğer hasarı, çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkabileceği gibi sigara kullanmayan yetişkinlerde de gözlenebilir.

1. Öksürük

Hastalığın en belirgin belirtisi uzun süreli ve şiddetli kronik öksürüktür. Öksürük yardımı ile mukus vücudun solunum yollarını temizler. Mukus genellikle açık renklidir. Ancak hastaların mukuslarının rengi genellikle sarıdır.

Sabahları uyanıldığında öksürük şiddetli ve ağrılı bir şekilde gözlenebilir. Sigara kullanımı da devam ederse öksürük zamanla şiddetlenir. Öksürük problemi herhangi bir soğuk algınlığı veya daha başka bir rahatsızlıkla ilgili olmayabilir.

KOAH hastalığı belirtisi olma ihtimali göz önünde bulundurarak doktora başvurulmasında fayda var.

2. Hırıltı

Hastalık belirtilerinden biri olan hırıltı nefes alıp verirken rahatsız etmeye başlar. Dar ve tıkanmış hava yolları ile nefes alışverişi esnasında, sık sık ıslık tarzında bir ses duyulur. Ortaya çıkan bu sese hırıltı denir.

Hırıltı genellikle mukusun solunum yollarını tıkaması sonucu oluşur. Ancak her zaman KOAH hastalığı belirtisi olarak sayılmaz. Hırıltı genellikle astım ve zatürre gibi hastalıklarda ortaya çıkar.

Nadir de olsa KOAH hastalığının bir belirtisi olarak da kendini gösterebilir.

 

Hastalığın bir başka belirtisi de nefes darlığı olarak karşımıza çıkıyor. Nefes darlığının bir diğer ismi dispnedir. Nefes darlığı belirtisi ciğerlerdeki solunum yollarının iltihaplanmış ve hasar görmüş olmasından dolayı ortaya çıkmaya başlar. Bu durumda nefes alışverişlerinde zorlanmalar gözlenebilir.

Bahsedilen bu nefes darlığı belirtisi genellikle herhangi bir günlük aktivite esnasında ortaya çıkabilir. Bu durumda rutin işler, basit ev işleri, ve yürüyüş yapmak gibi işlevler daha zor yapılmaya başlanır. Giyinmek, banyo yapmak gibi günlük işler hastaları daha da zorlamaya başlar. Nefes darlığı, dinlenme durumundayken bile rahatsız etmeye devam eder.

Bu nedenle nefes darlığı en rahatsız edici ve zorlayıcı belirti olarak görülür.

4. Yorgunluk

Yorgunluk da çoğunlukla karşılaşılan durumlar arasında yer alır. Solunum güçlüğü aynı zamanda kana ve kaslara yeteri kadar oksijen gitmediği anlamına gelir.

Vücudun yeteri kadar oksijen alamaması durumunda, vücutta yorgunluk belirtileri ortaya çıkmaya başlar ve gerçekleştirilen hareketlerde yavaşlamalar görülür.

Ayrıca akciğerlerin oksijen sağlamak için normalden daha çok çalışmaya başlaması da yorgunluğa sebebiyet verir.

5. Solunum yolu rahatsızlıkları

Hastaların sık sık solunum yoluyla ilgili hastalıklar geçirmesi de KOAH hastalığı belirtileri arasında yer alır.

Bu hastalığın ciğerleri oldukça fazla yıpratmasından dolayı bakteriler, virüsler, toz ve tahriş edici pek çok madde solunum yollarında yer edinmeye başlar.

Bunun bir sonucu olarak da soğuk algınlığı, grip ve pnömoni gibi akciğer enfeksiyonları görülebilir. Böylelikle KOAH solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma oranı zamanla artış gösterir.

6. Kilo kaybı

Hemen hemen her hastalıkta ortaya çıkan kilo kaybı, KOAH hastalığında da gözlenir. Uzun süre KOAH hastası olan kişilerde ciddi kilo kayıpları meydana gelir.

Bunun nedeni ise vücutta akciğerlerin oksijen üretmek için sağlıklı halde olduğundan daha çok enerji tüketmesidir. Aynı zamanda bu fazla enerji tüketiminin yorgunluk olarak da geri dönüşü olur.

Ayrıca yorgunluk ve nefes darlığı sorunları da yemek yenmesini etkiler. Yeme düzeninin bozulması da kilo kaybı sürecini hızlandırır.

Bu belirtilere ek olarak ayak bileklerinin şişmesi, kalbin çok hızlı atması, dudak veya tırnakların gri bir renge ulaşması, özellikle sabahları yaşanan baş ağrıları, bel veya karında ağrıların yaşanması gibi belirtiler de gözlenebilir.

KOAH Tanı ve Tetkikleri

Yukarıda verilmiş olan belirtilerin birini ya da bir kısmını yaşıyorsanız tıbbi bir yardım almanız gerekebilir. Bunun için de göğüs hastalıkları uzmanına görünmeniz ve hastalığın teşhis edilmesi için belirli testler yaptırmanız gerekiyor.

 • Spirometri ismi verilen akciğer fonksiyon testini yaptırmakla işe başlayabilirsiniz. Bu test esnasında spirometriye bağlanmış olan geniş bir tüp içine hava üflemeniz gerekiyor. Daha sonra bu makine akciğerlerden ne kadar temiz hava geldiğini ve havanın ne kadar hızlı geldiğini hesaplar. Aynı zamanda bu test hastalık belirtileri görünmeden de hastalığın olup olmadığı belirlenebilir.
 • Göğüs röntgeni, amfem olup olmadığını gösterir. Ayrıca bu testle akciğerlerdeki diğer sorunlar veya kalp yetmezliği de saptanabilir.
 • Amfizem testine yardımcı olan bir diğer cihaz da bilgisayarlı tomografidir. Bu cihazla akciğer kanseri teşhisi de konabilir.
 • Atardamar kan gaz analizi testi ile akciğerlerin kana ne kadar oksijen getirdiği ve dışarı ne kadar karbondioksit atıldığını belirlenebilir.

KOAH Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH hastalığının tanısının konması dünyanın sonu olduğu anlamına gelmez. Pek çok insan küçük bir tedavi yöntemi uygulayarak ve sigarayı bırakarak hastalığı çok hafif bir şekilde atlatır. Etkili bir tedavi yöntemiyle de hastalık semptomları kontrol altına alınıp hastalığın şiddetlenmesi engellenmiş olur. Böylece hasta normal hayatına devam edebilir.

1. Sigarayı bırakma

Tedavinin en önemli adımı sigarayı bırakmaktır. Bu durum sadece hastalığın kötüye gitmesini önlemez, aynı zamanda düzgün bir şekilde nefes alıp vermeyi de kolaylaştırır. Fakat uzun süre bağımlısı olunan bir şeyi bırakmak hemen olacak kadar kolay bir iş değildir. Ayrıca deneyip bırakamama gibi sorunlar da görülebilir.

Bunun için sigara içimini bırakıp, nikotin yerine geçecek ürünler ve ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için de bir uzmana danışmanız gerekiyor. Böylelikle bu süreçte nasıl hareket edeceğiniz hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Ayrıca pasif içici olarak rol alıyorsanız da bu tür ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.

2. İlaç tedavisi

Doktorlar bazı belirti ve komplikasyonların geçmesi için ilaçla tedavi yöntemini kullanabilirler.

 • Bronkodilatör adı verilen ilaçlar solunum yolu etrafındaki kasların rahatlamasını sağlar. İlaç kullanımıyla aynı zamanda öksürme ve nefes darlığının etkilerini azaltılmaya çalışılır. Hastalığın şiddetine bağlı olarak bazı aktivitelerden önce bronkodilatör alımına ihtiyaç duyulabilir.
 • Soluma yoluyla kullanılan kortikosterid ilaçlar solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltıp şiddetlenmesini önleyebilir. Bu ilaçların yaralanma, ağız enfeksiyonu ve ses kısıklığı gibi yan etkileri olabilir.
 • Bazı ilaçlar bronkodilatör ve solunan steroidlerin birleşimi de olabilir.
 • Oral sterodiler, orta ve şiddetli derecede kısa süreli aralıklarla akut şiddetlenme yaşayan KOAH hastalarının daha kötüye gitmesini önlemeye çalışır. Fakat bu ilaçların uzun süre kullanımı kilo alımı, diyabet, katarakt gibi sorunlara neden olup, enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Theophylline ilaçları nefes almayı geliştirerek hastalığın şiddetlenmesini önler. Yan etkileri arasında baş ağrısı, bulantı, titreme görülebilir. Aynı zamanda yan etkileri alınan doza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 • Akut bronşit, zatürre ve grip gibi solunum yolları hastalıkları KOAH’ın şiddetlenmesine yol açar. Antibiyotik ilaçlar akut şiddetlenmesinin azalması için yardımcı olur.

3. Oksijen tedavisi

Genellikle doktorlar orta ve yüksek şiddetteki hastalara ek olarak oksijen tedavisi yöntemini kullanırlar. Eğer kanda yeteri miktarda oksijen bulunmuyorsa takviye oksijen alınması gerekir. Bunun için geliştirilen cihazlar bulunuyor.

Bu cihazlar taşınabilir ve hafiftir. Bazı hastalar sadece aktivite sırasında ve uyku esnasında bu cihazları kullanır. Bazı hastalar ise bu cihazları sürekli yanında bulundurmak zorundadır. Oksijen tedavisi hastanın yaşam kalitesini yükseltir.

4. Pulmoner rehabilitasyon programı

Bu program genelde eğitim, egzersiz, beslenme ve danışmanlık sistemlerinin birleşimidir. Bu programda hastane bakım süresi azaltılır. Hastaların günlük aktivitelerini yapmalarına yardımcı olunur. Yaşam kalitesini artırmak için çalışmalar yapılır.

5. Hastalık yönetimi

Tedaviler devam etmesine rağmen semptomlar günden güne daha kötü bir hal almaya başladıysa bu durum akut şiddetlenme olarak adlandırılır ve tedavi edilmediği zaman akciğer yetmezliğine yol açabilir.

Hastalığı şiddetlendiren faktörlerin başında solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği gibi durumlar gelir. Bundan dolayı bu faktörlerden kaçınmak gerekiyor.

Bunun için yıllık grip aşısı yaptırmak, sigaradan ve kullanılan ortamlardan uzak durmak, ilaçları düzenli olarak kullanmak ve ilaçları kullanırken önerilen dozun dışına çıkmamak hastaların tedavi aşamasında üstlenmesi gereken görevlerdir.

6. Ameliyat

Eğer kullanılan ilaçlar yeterli olmamış ve hastalık ilerlemeye başlamışsa hastalığın tedavisi için cerrahi operasyona başvurulabilir. Bunun için iki farklı ameliyat yöntemi bulunuyor. İlki zarar görmüş akciğer dokusunu almak için akciğer hacmi küçültme ameliyatıdır. İkincisi ise akciğer naklidir. Fakat burada vücudun organı reddetmesi gibi riskler de görülebilir.

KOAH Hastalığı Öldürür Mü?

KOAH hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Uygun tedavi yöntemleriyle hastalığın belirtilerini azaltmak ve semptomlarını kontrol altına almak mümkündür. Doğru tedavi yöntemiyle hastanın hayat kalitesi yükseltilmiş olur. Fakat hastalığın tanısı geç konmuş ve yanlış tedavi yöntemi uygulanmışsa hasta için kötü bir son yaşanabilir.

KOAH Hastası Ne Kadar Yaşar?

Bu soruya 3 ya da 5 yıl gibi net bir cevap verebilmek pek mümkün değildir. Hastanın ömrünü uygulanan tedavi yöntemi, hastalığın evresi ve hastanın tedaviye gösterdiği sonuçlar belirler. Kimi hastalar çok uzun yıllar yaşarken kimileri ise tedaviye olumlu yanıt vermesine rağmen başka nedenlerle ölebilir.

KOAH Hastalarına Öneriler

 • Çevrenizdeki insanlara KOAH hastalığı hakkında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgilendirme yapın.
 • Kendi sınırlarınızı doğru ayarlayın ve artık bu hastalıkla yaşamanız gerektiğini kabul edin.
 • Yapılması gereken işleri hızlı bir şekilde yapmaya çalışmayın.
 • Sizi nelerin iyi hissettirip nelerin kötü hissettirdiğini anlamak için günlük tutmaya çalışın.
 • Yeteri miktarda dinlenmeye özen gösterin. Hiçbir şey sizden daha değerli değil.
 • Evinizi her şeye kolay erişebilecek şekilde dekore edin.
 • Banyoda çok uzun süre kalmamaya çalışın.
 • Giyinirken fazla eğilip kalkmamaya çalışın. Ayakkabılarınızı bağlarken de yüksek bir yerde bağlamaya özen gösterin.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve düzenli olarak hareket edin.
 • Bu süreçte hasta bireylere yaklaşmamaya özen gösterin.
 • Hasta insanlarla el sıkıştıktan sonra ellerinizin temizliğine özen gösterin. Yanınızda antibakteriyel losyonlar taşıyabilirsiniz.
 • Grip veya soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarından birine yakalandığınızda geçmesini beklemek yerine mutlaka bir doktora gidin ve verilen ilaçları düzenli olarak kullanın.
 • Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa mutlaka ağzınızı ve burnunu atkı gibi kalın bir şeyle kapatın.

Источник: https://sebboy.com/koah-hastaligi/

KOAH Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur? – Uygulanan Tedavi Yöntemleri

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

Bir akciğer hastalığı olan KOAH hastalığını tedavi etmek amacıyla uygulanan tedavi yöntemleri arasında ilk sırayı sigarayı bırakmak alır. İlaç tedavileri, oksijen tedavileri, dengeli beslenme ve ilaçların düzenli kullanımı da koh tedavisinin parçalarıdır.

Koah hastalığı nedir nasıl tedavi edilir sorularına cevap vermek amacıyla hazırlanan bu yazımıza; hastalığın isminin nereden geldiğine bakmakla başlayalım. KOAH; ismini kronik obstrüktif akciğer hastalığı kelimelerinin baş harflerinden alır. Kronik kelimesi devamlı, süregelen veya sürekli anlamlarına gelir. Obstrüktif kelimesi ise kapatıcı, tıkayıcı anlamındadır.

İçerdiği kelimelerin anlamları incelendiğinde KOAH’ın akciğerlerde, bronşlarda (hava kanalları) veya alveollerde (hava kesecikleri) uzun süreli tıkanıklığa sebep olan akciğer hastalığı olduğu görülmektedir.

Koah nedir nasıl tedavi edilir, koah tedavi edilmezse ne olur gibi bütün sorulara cevap bulmak amacıyla koah tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsetmeye başlayalım.

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigarayı bırakmak KOAH tedavisinin birinci adımıdır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı teşhisi koyulmuş ve hala sigara içmeye devam eden kişilerin sigarayı bırakması; KOAH ile mücadele edilirken, yaşam kalitesini arttıracak en doğru adım olacaktır.

Sigara içerisinde bulunan nikotinin bağımlılık yapan bir madde olması sebebiyle kendi çabalarınızla sigarayı bırakmanız şimdiye kadar yaptığınız en zor şey olabilir. KOAH hastalığının dostu, sağlığınızın düşmanı olan sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız sigara bırakma polikliniklerinden destek alabilirsiniz.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığının sunduğu bir hizmet olan ALO 171 Sigara Bırakma Hattı’nı arayarak en yakın sigara bırakma polikliniğinin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak; KOAH ilerlemesini durduran en etkili yöntemdir.

Grip ve Zatürre (Pnömoni) Aşılarınızı Yaptırın

Pnömoni (Zatürre) Aşısı

KOAH hastalarında; grip salgınlarının görüldüğü dönemlerde koah alevlenmeleri artış gösterir. Bu nedenle grip veya soğuk algınlığı olan kişilerden uzak durmak gereklidir.

Bulaşıcı hastalıklarından olduğundan dolayı ellerinizi sık sık yıkayınız. Zatürre aşısı ile grip aşısı birbirinden farklı aşılardır ancak her ikisi de bu hastalık için önemlidir. Her ikisi de kronik obstrüktif akciğer hastalığının şiddetlenmesine yol açarlar.

Bu sebeple doktorunuza danışarak grip ve zatürre aşıları yaptırınız.

KOAH İlaçlarınızı Doğru ve Düzenli Şekilde Kullanın

Bronkodilatör

KOAH hastalığının tedavisi nasıldır sorusunun bir diğer cevabı; doktorunuzun reçete ettiği ilaçların düzenli kullanımıdır. Tedavide genel olarak; nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bronkodilatörler ve bronşlarda veya alveollerde hastalığa neden olan enfeksiyonları baskı altına alan iltihap giderici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilir.

Bronkodilatörler

Bu ilaç grubunda; beta 2 agonist, teofilin ve antikolinerjik içerikli ilaçlar bulunur. Her biri farklı bir tedavi sağlayan bu ilaçlar genellikle hava yollarındaki kasları gevşeterek öksürük, kronik nefes darlığı ve hırıltı belirtilerini azaltmak için kullanılır.

İltihap Gidericiler

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı; bronşlarda (hava kanalları) ve alveollerde (hava kesecikleri) akciğer dokusunu bozan iltihaplanmalara neden olabilir. Bu gruptaki ilaçlar bunların önüne geçmek için kullanılır.

Antibiyotikler

Akciğerde, bronşlarda ve alveollerde oluşmuş bakteriyel enfeksiyon varsa antibiyotikler reçete edilir. Ayrıca; balgam miktarı artıp rengi koyu yeşile döndüğü zaman doktorlar tarafından reçete edilir. Antibiyotikler mutlaka doktorun reçete ettiği dozda ve saatte alınmalıdır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Dengeli beslenme koah belirtilerini azaltır.

Düzensiz beslenme nedeniyle kilo kaybı yaşanması KOAH hastalarının sık karşılaştığı bir durumdur. Bu durumun asıl sebebi yemek yeme sırasında gerçekleşen nefes darlığıdır. Vücutta kilo kaybı yaşandığında solunum kasları da dahil olmak üzere tüm kaslar güçsüzleşir. Bu nedenle koah tedavisi sırasında düzenli bir beslenme planının takip edilmesi son derece önemlidir.

Koah tedavisi sırasında dikkat etmeniz gereken beslenme önerileri:

 • Sık sık ve az az yemek yemeye çalışın. Mide, hemen akciğerlerin altında olduğundan dolayı; bir öğünde fazla yemek yemek nefes alıp vermeyi zorlaştıracaktır.
 • Yemekleri yavaş yemeye ve iyi çiğnemeye dikkat edin.
 • Günde 2 litreden az olmamak üzere bol bol su için. Sıvı almak solunum yollarını rahatlatarak nefes darlığı gibi belirtileri azaltacaktır.
 • Posalı gıdaları bolca tüketmeye çalışın. Lahana, baklagiller ve kola gibi asitli gıdaları tüketmekten kaçının. Bunlar midenin gerilmesine neden olup nefes darlığı şikayetinizi arttıracaktır.
 • Yemek yerken dik durun.

Stresten Uzak Durun

Koah tedavisi sırasında stresten uzak durulmalıdır.

Stres; kişinin kendini kötü hissetmesine ve solunum güçlüğüne neden olur. Solunum zorlaştıkça heyecanlanıp daha da hızlı nefes almaya çalışılır. Bu durumda akciğer kasları daha çok yorulur ve nefes darlığı artar.

Bu da kişinin telaşlanmasına neden olur. Koah nasıl tedavi edilir sorusunun bir diğer cevabının stresten uzak durmak gerektiğidir.

Kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda; stresi nasıl kontrol altına alacağınızı öğrenmek endişelenmenizi önleyecektir.

Rahatlatıcı müzikler dinlemek, yoga yapmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek sizi stresten uzaklaştırır.

Oksijen Tedavinizi Uygulayın

Oksijen Tedavisi

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı sebebiyle ciddi nefes darlığı, sabahları baş ağrısı, sürekli ve sık nefes alma veya dudaklarda morarma belirtileri ile karşı karşıya kalınması solunum yetmezliği olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda tedavisine başlanan koah, oksijen tedavisi desteği gerektirir.

Solunum yetmezliği; vücudun düzgün çalışması için gerekli olan oksijenin sağlanamaması durumudur. Hastalığın ilerlemesiyle karşılaşılan bu durum; yorgunluk ve uyku hali, kronik nefes darlığı, baş ağrısı, gerginlik ve huzursuzluk gibi durumlara neden olur. Bu evreye ulaşmış olan koah hastalığının tedavisinde sürekli oksijen tedavisi kullanılması gerekebilir.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/koah-tedavisi.html

KOAH

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı, ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH havayollarını daraltır, solunumu güçleştirir.

Genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişen KOAH’da hastalar, öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşde bile oluşan nefes darlığına kadar değişik şikayetlere sahiptirler.

KOAH gelişimine yol açan nedenler nelerdir ?

KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin diğer yolları da risk faktörüdür. Sigaraya pasif maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunur.

KOAH’nin diğer kanıtlanmış nedenleri; iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler (buhar, iritan maddeler, dumanlar) ve iyi havalanmayan evlerde yemek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların (odun, tezek vb) yol açtığı iç ortam hava kirliliğidir.

Dünya Sağlık Örgütü “WHO”, organik yakıtların dumanlarına maruziyete bağlı olarak oluşan KOAH nedeniyle her yıl 400,000 kişinin öldüğünü tahmin etmektedir.

Dış ortam hava kirliliğinin KOAH gelişimindeki özgül rolü henüz çok iyi bilinmemekle birlikte, akciğerlere inhale edilen partikül yüküne katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Erken çocukluk döneminde geçirilen solunumsal enfeksiyonlar, akciğer fonksiyonlarında azalma ve erişkin dönemde solunumsal semptomlardaki artma ile ilişkilidir.

KOAH tanısı nasıl sağlanır ?

Risk faktörlerine maruziyet öyküsü olan kişilerde ve öksürük, balgam, eforla nefes darlığı olan hastalarda KOAH tanısı düşünülmelidir. Fakat tanı, solunum fonksiyon testleriyle doğrulanmalıdır. Bu testler, sadece tanıda değil, hastalığın şiddetinin belirlenmesi ve hastalığın seyrinin takibinde de kullanılmaktadır.

Solunum fonksiyon testleri, bir sağlık kuruluşunda bulunan ve birinci saniyedeki zorlu ekspiratuvar volüm (FEVı) ve zorlu vital kapasite (FVC)’yi ölçen spirometriyle kolayca yapılır.

Tedavi planını hazırlamadan önce, spirometrik anormalliğin boyutları, semptomların şiddeti ve diğer akciğer hastalıklarının (astım, tüberküloz vb) varlığına göre KOAH’nin şiddeti (risk altında, hafif, orta, ağır) belirlenmelidir.

Hafif KOAH

 • Çok fazla öksürüğünüz olabilir. Bazen balgam çıkarırsınız.
 • Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde nefesiniz biraz sıkışabilir.

Orta Şiddette KOAH

 • Daha çok öksürebilirsiniz ve balgam çıkarırsınız
 • Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde genellikle nefesiniz sıkışır.
 • Ağır bir iş yaparken veya günlük işlerinizi yaparken zorlanabilirsiniz.
 • Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz birkaç haftayı bulur.

Ağır veya çok ağır KOAH

 • Çok daha fazla öksürebilir ve çok fazla balgam çıkarırsınız.
 • Hem gündüz hem de gece nefesiniz daralır.
 • Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz birkaç haftayı bulur.
 • Artık işinize gidemeyebilir veya evde günlük işlerinizi yapamayabilirsiniz.
 • Merdivenleri çıkamayabilir veya oda içinde yürüyemeyebilirsiniz.
 • Çok çabuk yorulursunuz.

KOAH nasıl tedavi edilir ?

Etkili bir tedavi programında dört basamak vardır:

 1. hastalığın değerlendirilmesi ve izlenmesi,
 2. risk faktörlerinin azaltılması,
 3. farmakolojik ve farmakolojik olmayan yaklaşımlarla stabil KOAH'nin tedavisi,
 4. KOAH semptomlarında kısa süreli kötüleşme ile karakterize akut alevlenmelerin tedavisi

Sigara içiminin bırakılması, KOAH gelişme riskini azaltan ve hastalığın ilerlemesini durduran tek ve en etkili girişimdir.

Stabil KOAH tedavisi, semptomlar için bronkodilatörlerin kullanımını ve yılda bir (ya da iki) kez grip aşısı yapılmasını içerir.

Farmakolojik olmayan tedavi yaklaşımları ise, solunumsal rehabilitasyon programları, oksijen tedavisi ve sınırlı sayıdaki vakada uygulanan cerrahi girişimleri içermektedir.

KOAH, sıklıkla evde ya da hastanede bakım gerektiren alevlenmelerle seyreder.

Akciğerlerinizdeki hasarın hızını yavaşlatmak için siz ve aileniz neler yapabilirsiniz ?

  • Sigara içmeyi bırakabilirsiniz.
  • Bir doktor ya da hemşireden yardım isteyebilirsiniz. Sigarayı bırakmanıza yardım edecek haplar, özel sakızlar veya cilde yapıştırılan özel yamalar hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Bırakmak için bir gün belirleyin. Ailenize ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakmayı deneyeceğinizi söyleyin. Evde sigara bulundurmamalarını söyleyin. İnsanlara evden uzakta ya da dışalarıda sigara içmelerini söyleyin.
  • Sigara içme iste¤ğnizi artıran yerlerden ve kişilerden uzak durun. Evinizdeki kül tablalarını ortadan kaldırın.
  • Kendinizi meşgul edin. Ellerinizi meşgul edin. Sigara yerine kalem tutmayı deneyin.
  • Çok arzuladığınızda, sakız ya da kürdan çiğneyin. Meyve veya sebze atıştırın. Su için.
  • Bu dönemde, bir gün boyunca sigarayı bırakmış olmanın yararları konusunda düşünün.
  • Yeniden sigara içmeye başlarsanız, vazgeçmeyin. Yeniden bırakmayı deneyin. Tam olarak bırakana kadar, bazı insanlar pek çok kere bırakmayı dener.
 1. Aşağıdaki teh işaretlerinden herhangi birini gördüğünüzde acil yardım isteyin.

  • Konuşmada güçlük
  • Yürümede güçlük
  • Dudakların veya parmak tırnaklarının gri ya da mavi bir renk alması
  • Kalp atışlarında veya nabızda hızlanma ya da düzensizlik
  • İlacınız uzun süre rahatlatmıyorsa ya da etkilemiyorsa. Hala hızlı ve zor soluk alıp veriyorsanız
  • Evde duman, buhar ve ağır kokuların bulunmasını önleyin.
  • Evinizi boyatmak veya böcekler için ilaçlatmak zorundaysanız, bunları başka bir yerde kalabileceğinz zaman yaptırın.
  • Yemeklerinizi açık bir kap ya da pencere yanında pişirin. Böylece duman ve ağır kokular kolayca dışarıya çıkabilir. Uyuduğunuz ya da zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yerin yakınında yemek pişirmeyin.
  • Odun ya da gazla ısınıyorsanız, dumanlar çıksın diye bir kapı ya da pencereyi aralık bırakın.
  • İçerideki hava dumanlIysa ya da ağır kokular varsa, kapı ve pencereleri açın. Dışarıdaki havanın çok kirli veya tozlu olduğu günlerde pencerelerinizi kapatın ve evde oturun.
 2. Nefes alıp vermeniz zorlaştığında solunum egzersizleri size yardımcı olabilir. Bu egzersizler nefes alıp verirken kullandığınız kasları güçlendirebilir. Doktorunuzdan sizin için en uygun olan solunum egzersizlerini tarif etmesini isteyin.

  Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapın

  • Kol, bacak ve vücut kaslarınızı güçlendirirseniz, daha kolay hareket edersiniz.
  • 20 dakikalık yürüyüşler başlangıç için iyidir. Bu egzersizler kollarınızı, bacaklarınızı ve vücudunuzu güçlendirir.
  • Başladığınızda acele etmeyin.
  • Nefesiniz daralınca, durun ve dinlenin.
  • Yürüyüş ya da egzersiz için hoşunuza giden bir yer seçin.
  • Yapmaktan hoşlandığınız egzersizleri bulun.
  • Ailenizden birinden ya da bir arkadaşınızdan size katılmasını isteyin.
  • Doktorunuzla sizin için ne tür egzersizlerin uygun olduğunu konuşun.

  Sağlıklı gıdalar yiyin. Sağlıklı bir kiloya gelin.

  Ailenizden sağlıklı gıdalar alarak ve hazırlayarak size yardımcı olmalarını isteyin. Bol bol sebze ve meyve yiyin. Et, balık, yumurta ve soya gibi proteinli gıdalar alın.

  Yemek yerken:

  • Yemek yerken nefesiniz daralıyorsa, yavaş yiyin.
  • Yemek yerken daha az konuşun.
  • Çabuk doyduğunuzu hissediyorsanız, daha az ama daha sık yiyin.
  • Kilolu iseniz, kilo verin. Eğer kilolu iseniz, nefes alıp vermek ve gezinmek daha zordur.
  • Eğer çok zayıfsanız, kilo almak ve sağlıklı kalmak için ek gıdalar ve içecekler alın.
  • Arkadaşlarınız ve ailenizden size yardım etmelerini ve fikir vermelerini isteyin. İşleri yavaş yavaş ve oturarak yapın.
  • Mutfakta, banyoda ve uyuduğunuz yerde, ihtiyacınız olan şeyleri kolayca ulaşabileceğiniz tek bir yere koyun.
  • Yemek pişirmek, temizlik yapmak ve diğer günlük işleri yapmak için çok basit yollar bulun.
  • Eşyaları taşımak için tekerlekli küçük bir masa ya da el arabası kullanın. Eşyalara ulaşmak için uzun saplı bir sopa veya maşa kullanın.
  • Nefes alabileceğiniz bol elbiseler giyin.
  • Giymesi kolay elbiseler ve ayakkabılar kullanın.
  • Evinizde eşyalarınızı taşımak için başkalarından yardım isteyin; böylece sık sık merdiven çıkmak zorunda kalmazsınız.
  • Oturmak için hoşlandığınız ve başkalarını kabul edebileceğiniz bir yer seçin.

Источник: http://gogushast.hastane.akdeniz.edu.tr/koah

KOAH Tedavisi, Nasıl Geçer?

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı kısaca KOAH (COPD), kronik bir akciğer iltihaplanmasıdır ve akciğerlerden gelen hava akımının tıkanmasına neden olmaktadır.

Belirtileri arasında, nefes almada güçlük, öksürük, balgam çıkarma ve hırıltının olduğu KOAH, uzun süre boyunca, rahatsız eden gazlara ya da partiküler maddelere ve genellikle de sigara dumanına maruz kalınması sonucu oluşmaktadır.

KOAH hastaları, kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve birçok hastalık bakımından risk grubundadırlar.

Anfizem ve kronik bronşit ise, KOAH hastalığına davetiye çıkaran iki sağlık sorunudur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava kesecikleri olan alveollerin bulunduğu bronş çeperlerinde iltihaplanma yaşanmasıdır. Hastalık, günlük öksürük ve balgam çıkarma ile karakteristiktir. Anfizem ise, alveollerin hasar görmesi sonucu bozulmasıdır.

KOAH tedavi edilebilir bir hastalıktır ve uygun bir yönetim ile birçok KOAH hastası, hastalığın ilişkili olduğu diğer risklerin azaltılmasıyla, semptomlarını kontrol altına alabilmeyi başarmış ve hayat kalitesini artırmıştır.

Oluşum Nedenleri

Gelişmiş ülkelerde KOAH hastalığının ana oluşum nedeni tütündür. Gelişmekte olan dünyada KOAH genellikle, yanan yakıtların dumanına maruz kalan ve havalandırması iyi olmayan evlerde barınan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Klinik olarak, kronik şekilde sigara kullananların sadece % 25’inde KOAH gelişmektedir.

Akciğerler nasıl etkilenir?

Hava, nefes borusundan aşağıya inerek ve iki büyük tüp olan bronşlardan geçerek, akciğerlere ulaşmaktadır. Akciğerlerin içinde, bu tüpler bir ağacın dallarında olduğu gibi, çok sayıda küçük tüplere (bronşiyol) ayrılmaktadır.

Bu küçük tüplerin yani bronşiyollerin uç kısımlarında ise küçük hava kesecikleri (alveoller) yer almaktadır. Alveollerin çeperlerinde ise, oldukça ince yapıda bir sürü damar (kılcal damarlar) bulunmaktadır.

Havanın solunmasıyla oksijen, damarlardan geçerek kan dolaşımına katılmaktadır. Aynı zamanda, karbondioksit de dışarı atılmaktadır.

Akciğerlerimiz, bronşiyal tüplerin doğal elastikliğine dayanmaktadır. KOAH geliştiğinde ise, akciğerler bu doğal elastikliğini kaybeder ve çok fazla büyür.

Solunum yollarının tıkanması;

Anfizem: Bu akciğer hastalığı, kırılgan çeperlerin ve alveollerin elastik liflerinin tahribata uğraması sonucu oluşmaktadır. Nefes dışarı verildiğinde, küçük hava yolları çöker ve akciğerlerin hava akımı zayıflar.

Kronik bronşit: Bu hastalık, bronşların iltihaplanması ve daralması ile akciğerlerin daha fazla mukus üretmesi sonucu, tüplerin (bronşların) daralıp ve tıkanması şeklinde gelişmektedir.

Sigara ve diğer zararlılar: Uzun zaman boyunca sigara kullanmak, akciğerlere sayısız zarar vererek, KOAH oluşmasına yol açmaktadır. Fakat, genetik faktörler de KOAH oluşmasında rol oynamaktadır.

Çünkü, sigara kullananların sadece % 25’inde KOAH geliştiği saptanmıştır.

Ayrıca pasif içicilik ve hava kirliliği de KOAH oluşmasına neden olmaktadır ve yoğun toz altında çalışılan meslek grubundaki kişiler de risk altındadır.

Alfa-1 anti-tripsin eksikliği: KOAH hastalarının yaklaşık % 1’i, genetik bir bozukluk olan bu sorun nedeniyle, KOAH olmuşlardır. Bu genetik bozukluk, alfa-1 anti-tripsin adı verilen bir proteinin düşük seviyelerde olması sonucu gelişmektedir.

Alfa-1 anti-tripsin (AAt) ise, karaciğerde üretilir ve kan dolaşımına katılarak, akciğerlerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, bu proteinin eksikliği, karaciğeri etkilediği kadar, akciğerleri de etkilemektedir.

Karaciğer hasarı, bebek ve çocuklarda gelişebileceği gibi, sigara kullanmayan yetişkinlerde de gerçekleşebilmektedir. AAt eksikliği ile ilişkili KOAH hastalığı olan yetişkinlerde tedavi seçenekleri, KOAH’ın daha yaygın türlerindeki tedavi seçeneklerini de kapsamaktadır.

Buna ek olarak, bu tür KOAH hastalığı olan kişiler, akciğerleri daha fazla hasara uğramaması için, AAt proteini değişimi yapılarak tedavi edilmektedir.

Teşhis ve Testler

KOAH, genellikle tanısı konulamayan bir sorundur. Eğer KOAH belirtilerini yaşıyorsanız ve akciğer zararına maruz kaldığınız bir geçmişiniz var ise (özellikle sigara gibi), doktor aşağıdaki testleri yaptırmanızı tavsiye edebilmektedir;

Akciğer fonksiyon testleri: Spirometri yaygın olarak yapılan bir akciğer fonksiyon testidir. Bu test sırasında, spirometriye bağlı olan geniş bir tüp içine üflemek gerekmektedir. Daha sonra makine akciğerlerden ne kadar hava geldiğini ve havanın ne kadar hızlı geldiğini hesaplar. Ayrıca bu cihaz, henüz KOAH belirtileri ortaya çıkmadan da hastalığı belirleyebilmektedir.

Göğüs röntgeni: Bu röntgen, KOAH’ın temel nedeni olan amfizemi gösterebilmektedir. Ayrıca, akciğer sorunlarını ya da kalp yetmezliğini de bu cihazla tespit etmek mümkündür.

Bilgisayarlı tomografi (BT): Amfizem tespitine yardımcı olan bilgisayarlı tomografi, akciğer kanseri tespiti için de kullanılmaktadır.

Atardamar kan gaz analizi: Bu kan testi, akciğerlerin kana getirdiği oksijenin ve dışarı attığı karbondioksitin ne kadar iyi şekilde işleyip işlemediğini ölçmektedir.

KOAH Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH tanısının konulması dünyanın sonu değildir. Birçok insan, ufak bir tedavi ve sigaranın bırakılması ile, hastalığı hafif şekilde geçirmektedir. Etkili bir tedavi ile, hastalık semptomları kontrol altına alınabilmektedir ve hastalığın alevlenmesi ile komplikasyon riski azaltılabilmektedir. Böylece hasta, aktif hayatına devam edebilir.

KOAH tedavisinde baz alınan yöntemler aşağıdaki gibidir;

1.Sigara Kullanımını Bırakma

KOAH tedavisinde en önemli adım, sigarayı bırakmaktır. Bu durum sadece KOAH hastalığının daha da kötüye gitmesini önlemekle kalmayıp, nefes alıp verme işlevini de rahatlatacaktır. Fakat sigarayı bırakmak kolay değildir ve bu görev zor görülebilmektedir.

Ayrıca deneyip de başarısız olmak da söz konusudur. Bundan dolayı, nikotin yerine geçebilecek ürünler ve ilaçlar hakkında doktora danışabilirsiniz. Böylece belki, nasıl nüksedeceği hakkında bilgi de almış olursunuz.

Ayrıca, dolaylı olarak (pasif içicilik) da olsa, sigara dumanından kaçınmak iyi bir yöntem olabilir.

2.İlaç Tedavisi

Doktorlar, KOAH tedavisinde, belirti ve komplikasyonlar için birkaç tür ilaç kullanabilmektedir. Buna göre, bazı ilaçlar düzenli olarak diğer bazıları da gerekli olduğunda kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar şöyledir;

Bronkodilatörler: Bu ilaçlar, havayolu etrafındaki kasların rahatlatılmasını sağlamaktadırlar.

Aynı zamanda da öksürme ve nefes darlığını hafifletmeye yardımcı olan bu ilaçlar, daha kolay şekilde nefes alınmasını sağlamaktadır.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak, aktivitelerden önce kısa etkili bronkodilatöre ihtiyaç duyulabilmektedir. Ya da her gün kullanılan uzun etkili bronkodilatör veya her ikisini kullanmak gerekebilir.

Solunan steroidler: Soluma yoluyla kullanılan kortikosteroid ilaçlar, hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltabilmekte ve şiddetlenmeyi önleyebilmektedir. Bu ilaçların; yaralanma, ağız enfeksiyonları ve ses kısıklığı gibi yan etkileri olabilmektedir. Sık sık KOAH hastalığı artan hastalar için kullanışlı olan bu ilaçlar, Flovent ve Pulmicort gibi ilaçlardan oluşmaktadır.

Solunum ilaçlarının kombinasyonu: Bazı ilaçlar, bronkodilatörler ve solunan steroidler ile kombine edilebilmektedir.

Oral steroidler: Orta ve şiddetli derecede, kısa süren aralıklarla (5 gün gibi) akut şiddetlenme yaşayan KOAH hastalarının, daha da kötüye gitmesini önleyen ilaçlar, oral kortikosteroidlerdir. Ancak, bu ilaçların uzun süre kullanılması, kilo alma, diyabet, osteoporoz ve katarakt gibi ciddi yan etkilerin oluşmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilmektedir.

Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri: Yeni bir tür olan bu ilaçlar, hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltır ve hava yollarını rahatlatır. Bu ilaç daha çok, şiddetli KOAH yaşayan hastalar için uygundur. Genel yan etkileri ise, ishal ve kilo kaybıdır.

Theophylline: Bu ilaç, nefes almayı geliştirir ve hastalığın şiddetlenmesini önler. Yan etkileri ise, bulantı, baş ağrısı, hızlı nabız ve titremedir. Yan etkileri doz ile ilişkilidir ve düşük dozlarda alınması tavsiye edilmektedir.

Antibiyotik ilaçlar: Akut bronşit, zatürre ve grip gibi solunum yolları enfeksiyonları, KOAH semptomlarının şiddetlenmesine yol açmaktadır. Antibiyotikler ise, bu akut şiddetlenmelerin tedavi edilmesine yardımcı olur. Fakat genellikle önlenmesi için tavsiye edilmez.

3.Oksijen Tedavisi

Genellikle doktorlar, orta ve şiddetli KOAH hastalarında ek olarak bu tedaviyi kullanmaktadırlar. Eğer, kanda yeterli miktarda oksijen yok ise, vücut takviye oksijene ihtiyaç duyacaktır. Bundan dolayı geliştirilmiş olan bazı cihazlar vardır.

Bunlar taşınabilir ve hafif olabilmektedir. Bazı KOAH hastaları, sadece aktivite sırasında ya da uyurken oksijen cihazını kullanmaktadır. Diğer bazı cihazlar ise her zaman kullanılmaktadır.

Oksijen tedavisi yaşam kalitesini artıran bir tedavi yöntemidir.

4.Pulmoner Rehabilitasyon Programı

Bu program genellikle, eğitim, egzersiz, beslenme ve danışmanlık sistemlerinin bir kombinasyonu şeklindedir. Pulmoner rehabilitasyon programı, hastane bakım süresini azaltır, günlük aktivitelerin yapılmasına yardımcı olur ve yaşam kalitesini artırır. Bu konu hakkında doktordan referans alabilirsiniz.

5.Hastalık Yönetimi

Tedaviler devam etmesine rağmen, semptomlar, günden güne ya da haftalarca daha da kötüye gidiyor ise, bu durum akut şiddetlenmedir ve hemen tedavi edilmezse, akciğer yetmezliğine dahi yol açabilmektedir.

Hastalığı şiddetlendiren faktörler, solunum yolları enfeksiyonları, hava kirliliği ya da iltihaplanmayı tetikleyen diğer faktörler olabilmektedir.

Bundan dolayı, bu gibi faktörlerden kaçınmak, yıllık grip aşısını yaptırmak, sigaradan uzak durmak, ilaçları aksatmamak ve verilen dozunun dışına çıkmamak, hastalık yönetimini sağlayacaktır.

6.Ameliyat

Eğer ilaçlar tek başına yeterli olmamış ve hastalık ciddi şekilde şiddetlenmiş ise, ameliyat bir tedavi seçeneği olacaktır. Ameliyat tedavisi aşağıdaki şekildedir;

Akciğer hacim küçültme ameliyatı – zarar görmüş akciğer dokusu alınır.

Akciğer nakli – operasyonun organ reddi gibi önemli riskleri vardır.

Belirtileri

Genellikle KOAH belirtileri, akciğerlerde önemli bir hasar oluşmadıkça belli olmaz ve hastalık zamanla daha da kötüye gider, özellikle de sigara maruziyeti devam ediyorsa. Bir kronik bronşit hastasının yaşayacağı temel şikayet, iki yıl üst üste, en az üç ay boyunca yaşanan, her gün devam eden öksürük ve balgam çıkarma durumudur.

KOAH hastalığının diğer belirgin semptomları ise şöyledir;

 • Nefes darlığı, özellikle de fiziksel aktivite sırasında,
 • Hırıltı,
 • Göğüste sıkışma,
 • Sabahları uyanınca, akciğerlerde aşırı oranda biriken mukusa bağlı olarak, boğaz temizleme ihtiyacı yaşanması,
 • Kronik öksürük ve rengi şeffaf, beyaz, sarı ya da yeşilimsi olan balgam üretimi,
 • Dudaklarda ya da tırnak katmanlarında mavimsi renk oluşumu (siyanoz),
 • Sık sık solunum yolları enfeksiyonu yaşanması,
 • Enerji kaybı,
 • Kasıt olmaksızın yaşanan kilo kaybı (daha sonraki aşamalarda).

Risk Faktörleri

KOAH hastalığında risk faktörleri aşağıdaki gibidir;

 • Aşırı miktarda tütün tüketimi – KOAH’daki en önemli risk faktörüdür, özellikle de uzun bir periyot boyunca kullanılması ile dolaylı yoldan tütün, sigara ya da marijuana dumanına maruz kalınması, risklidir.
 • Astım hastası olunması ile birlikte sigara kullanımı,
 • Tozlara ve kimyasallara karşı mesleki maruziyet – uzun süre boyunca, kimyasal dumanlara, buharlara ve tozlara maruz kalınması.
 • Yaş – KOAH yıllarca yavaş şekilde gelişir ve 35-40 yaşlarında belirtiler başlamaktadır.
 • Genetik – alfa-1 anti-tripsin eksikliğinde olduğu gibi ender görülen genetik bozukluklar.

Komplikasyonlar

KOAH hastalığının yol açabileceği diğer sağlık sorunları şöyledir;

Solunum yolları enfeksiyonu: KOAH hastaları, soğuk algınlığı, grip ve zatürre gibi hastalıklara karşı daha duyarlıdır. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu, nefes almada güçlük yaşanmasına ve akciğer dokularında hasara sebep olabilmektedir. Bir yıllık, grip ve düzenli olarak zatürreye karşı pnömokokal aşısı yaptırmak, bazı enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kalp sorunları: Sebebi tam olarak anlaşılamamıştır ama KOAH, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinin artmasına yol açmaktadır. Sigarayı bırakmak ise bu riski azaltmaktadır.

Akciğer kanseri: Kronik bronşitli ve sigara kullananlar kişilerin, akciğer kanseri riski, sigara kullanan fakat kronik bronşit olmayan kişilere göre daha yüksektir. Sigarayı bırakmak, bu riski azaltmaktadır.

Hipertansiyon: KOAH akciğerlere kan getirerek, arterlerde yüksek kan basıncına neden olabilmektedir (pulmoner hipertansiyon).

Depresyon: Nefes darlığı ve ciddi hastalıklar ile mücadele etmek durumunda kalmak, depresyona yol açabilmektedir.

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Eğer bir KOAH hastasıysanız, bazı yöntemler yardımı ile, akciğer hasarını yavaşlatarak, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz;

 • Nefes kontrolü, nefes ve rahatlama teknikleri,
 • Bol miktarda su içerek ve hava nemlendirici kullanarak, hava yollarının temizlenmesini sağlamak ve mukus birikmesini önlemek.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak,
 • Sağlıklı beslenmek ve kiloya dikkat ermek,
 • Sigaradan, dumandan ve hava kirliliğinden kaçınmak,
 • Düzenli olarak doktor muayenesinden geçmek.
 • Alınacak önlemler
 • Diğer hastalıkların aksine, KOAH hastalığını önlemenin açık ve net bir yolu vardır; sigarayı bırakmak ya da sigara dumanından uzak durmak.
 • Ayrıca mesleki olarak, kimyasal duman ve tozlardan solunum koruma ekipmanları yardımıyla korunmak ya da bu konu hakkında işyerindeki sorumludan yardım istemek de önemli bir tedbir olacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/koah-tedavisi/

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Tedavisi

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

KOAH nasıl geçer? KOAH tedavisi için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Diğer yandan, uygulanan KOAH tedavisinin amacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, belirtileri azaltmak, KOAH alevlenmelerini ya da ataklarını önlemek ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Eğer hastaya KOAH tanısı konmuşsa, uygulanacak olan tedavi yöntemleri de bireysel olarak planlanacaktır. Bu konuda doktorla birlikte çalışılmaktadır. Hastalığın ne kadar ileri seviyede olduğuna bağlı olarak, tedavi seçenekleriniz aşağıdakileri içerebilmektedir: (1)

Sigarayı Bırakmak

KOAH tedavisinin en önemli unsuru sigarayı bırakmaktır. Yapılan çalışmalara göre, KOAH tedavisinde en iyi sonuç, ilaçların bir kombinasyonu ve davranışsal danışmanlık uygulandığında alınmaktadır. Diğer yandan, sigara içmiyorsanız, ikinci el dumana, iç ve dış hava kirliliğine, toz ve kimyasallar gibi hava yolu tahriş edicilere maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Fiziksel Aktivite

Düzenli olarak yapılan egzersiz, KOAH hastaları için önemlidir. Sizin için uygun olan fiziksel aktivite türü hakkında bilgi almak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Böylece, KOAH belirtilerinin daha az aktif olması sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, aktif kalmanız aynı zamanda nefes almanıza yardımcı olan kasları daha da güçlü tutmaktadır.

Bu nedenle, daha kolay nefes alınabilmektedir. (2)

İlaç Tedavisi

KOAH ilaçları belirtileri azaltmaya ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olmaktadır. KOAH tedavisinde en sık verilen ilaçlar şunlardır:

Bronkodilatatörler: Bu ilaçlar solunum yollarını rahatlatarak nefes almayı kolaylaştırmaktadır. KOAH durumunun ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz kısa etkili veya uzun etkili bronkodilatatörler ya da bunların ikisinin bir kombinasyonunu reçete edebilmektedir.

Kortikosteroidler: Kortikosteroidler hava yollarındaki iltihabı azaltmaktadır. İnhale kortikosteroidlerle yapılan düzenli tedaviler belirtileri ve yaşam kalitesini iyileştirmekte, akciğer fonksiyonunu arttırmakta ve KOAH ataklarının riskini azaltmaktadır. Kortikosteroidler tek başına veya uzun etkili bronkodilatatör ile birlikte verilebilmektedir. (3)

Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri: Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri, astım ve KOAH durumunda, aşırı üretilen bir enzim olan PDE4’ün etkisini bloke ederek inflamasyonu baskılamaktadır. Piyasada KOAH tedavisi için onaylanan tek PDE4 inhibitör ilacı bulunmaktadır. Bu ilaç çok kısa bir süre içinde etki göstermekte ve KOAH alevlenmelerinin sıklığını azaltmaktadır.

Antibiyotikler: Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu KOAH alevlenmesi vakalarında antibiyotikler kullanılabilmektedir. Antibiyotikler, virüslerin neden olduğu alevlenmelerin tedavisinde etkili değildir. (4)

Oksijen Tedavisi

KOAH için uygulanan tedavi yollarından bir diğer ise oksijen tedavisidir. Bu yöntemlerin tümünde, oksijen üç şekilde uygulanmaktadır:

 • Burun kanülü (her bir burun deliğine yerleştirilen küçük plastik tüpler) vasıtasıyla
 • Yüz maskesi (ağız ve buruna uyan) vasıtasıyla
 • Boynun önündeki bir kesikten nefes borusuna sokulan küçük bir tüp aracılığıyla (5)

Oksijen Dağıtım Sistemlerinin Türleri

KOAH hastası için uygun görülen oksijen verme sisteminin türü, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve doktorun önerisine bağlı olarak değişmektedir.

Taşınabilir oksijen yoğunlaştırıcılar: KOAH hastası olsa da daha aktif olan insanlar için bir seçenek olabilmektedir. Taşınabilir oksijen konsantratörleri daha fazla hareket özgürlüğü sunmaktadır.

Taşınabilir oksijen konsantratörleri, şarj edilebilir bir pil ile sürekli olarak güçlendirilmektedir. Böylece bu cihazlarla birlikte seyahat edebilir veya evinizdeki ana oksijen kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

(6)

Evde oksijen yoğunlaştırıcılar: KOAH tedavisinde oksijen konsantratörlerine ihtiyaç duyulabilir. Evde kullanılan oksijen yoğunlaştırıcılar daha ucuzdur fakat oldukça ağırdır ve bir elektrik prizine takılmaları gerekir. Havadaki oksijeni konsantre ederek ve diğer gazları çıkararak çalışmaktadır.

Sıkıştırılmış oksijen tankları ve silindirleri: KOAH oksijen tedavisi için bir başka seçenek olabilmektedir. Sıkıştırılmış veya basınçlandırılmış oksijen gazı içeren bu cihazların boyutları farklılık gösterebilir. Bazıları hareket ettirmek için ağırdır, ancak küçük boyutlu tanklar veya silindirler bir arabada taşınabilir veya tekerlekli olabilir.

Sıvı oksijen sistemleri: Sıvı oksijen, oksijen gazını soğutarak sıvı hale getirmektedir. Bu KOAH oksijen terapisi, genellikle daha aktif olan hastalarda kullanılmaktadır.

Bu nedeni daha fazla miktarda oksijen sıkıştırılmış oksijen tanklarına kıyasla daha küçük, daha rahat kaplarda saklanabilir olmasıdır.

Ancak, diğer yandan, sıvı oksijen tekrar buharlaşacağı için çok fazla o formda kalmamaktadır. (7)

KOAH Ameliyatı

Akciğer ameliyatı, bazı KOAH hastaları için faydalı olabilmektedir. Bu ameliyat, tüm KOAH tedavilerine rağmen iyileşme yaşamayan ciddi belirtilere sahip olan hastalar için son çare olarak düşünülmektedir. Doktorun uygulayabileceği 4 adet olası ameliyat türü bulunmaktadır:

 • standart akciğer hacmi azaltıcı cerrahi
 • bronkoskopik akciğer hacmi azaltıcı cerrahi
 • akciğer nakli
 • büllektomi

Standart ve bronkoskopik akciğer hacmi azalttırıcı cerrahi, daha iyi çalışabilmeleri için akciğer dokusundaki hasar görmüş akciğer dokusunu giderecek prosedürlerdir. Arasındaki fark ise bronkoskopik akciğer ameliyatı, bronkoskopi (soluk borusunun ve bronşların bronkoskopla incelenmesi) ile yapılırken, standart akciğer ameliyatında, açık cerrahi uygulanmaktadır.

Akciğer naklinde, KOAH hastasının sağlıksız akciğeri, bir donörün sağlıklı akciğeriyle değiştirilmektedir.  Büllektomi ise akciğerlerin hava kesesi yok edildiğinde oluşacak büllöz ve büyük hava boşluklarını gidermektedir. (8)

KOAH İçin Hangi Doktora Gidilir?

KOAH gibi akciğer hastalıkları için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (9)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir?

KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltmasıdır. KOAH, amfizem, kronik bronşit ve alfa-1 antitripsin eksikliğine bağlı amfizemi içeren bir hastalık ailesi için kullanılan bir terimdir. Bu akciğer hastalığı, genellikle kademeli olarak ilerlemekte, akciğerlerin içinde ve dışındaki hava akışının sınırlı olmasına neden olmaktadır.

KOAH kalbin işleyişini bile zorlaştıracak kadar ciddi olabilmektedir.

Hastalıklı akciğerler kana giden oksijen miktarını azaltabilmekte, sonuç olarak da, kalpten akciğerlere kadar olan kan damarlarındaki yüksek kan basıncını yani kalbin pompalanmasını zorlaştırabilmektedir.

Akciğer hastalığı aynı zamanda vücudun çok fazla sayıda kırmızı kan hücresi üretmesine neden olabilmektedir. Çok fazla kan hücresi üretilmesi kanın pompalanmasında negatif bir etki yaratmaktadır. (10)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir? detaylı bilgi için bakınız

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Belirtileri

KOAH genellikle zamanla yavaş yavaş ilerleyen uzun vadeli bir durumdur. KOAH başlangıcında herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir veya belirtiler çok hafif olabilir. Sürekli, mukuslu öksürük ve nefessizlik yaşama zamanla ortaya çıkmaya başlayan belirtilerdir.

KOAH geliştikçe muhtemelen kış aylarında daha kötü belirtiler ortaya çıkacaktır. KOAH nasıl anlaşılır? Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Sürekli devam eden bir öksürük
 • Egzersiz yaparken nefes darlığı
 • Düzenli olarak balgam öksürmek
 • Hırıltılı solunum
 • İstemsiz kilo kaybı
 • Çok yorgun hissetme
 • Geceleri nefes nefese uykudan uyanma
 • Ayak bileklerinin şişmesi (11)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Belirtileri detaylarını inceleyiniz

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedenleri

KOAH neden olur? Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğerler ve hava yolları hasar gördüğünde ve iltihaplandığında ortaya çıkmaktadır.

Genellikle uzun süre sigara dumanı gibi zararlı maddelere maruz kalma ile ilişkilendirilmektedir.

KOAH gelişme riskinizi artıracak faktörler ise şunlardır:

 • Sigara içmek
 • İşyerinde dumanlara ve toza maruz kalma
 • Hava kirliliği
 • Genetik faktörler (12)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedenleri daha fazla bilgi için

Источник: https://www.acil.net/koah-kronik-obstruktif-akciger-hastaligi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.