KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

KOAH Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur? – Uygulanan Tedavi Yöntemleri

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

Bir akciğer hastalığı olan KOAH hastalığını tedavi etmek amacıyla uygulanan tedavi yöntemleri arasında ilk sırayı sigarayı bırakmak alır. İlaç tedavileri, oksijen tedavileri, dengeli beslenme ve ilaçların düzenli kullanımı da koh tedavisinin parçalarıdır.

Koah hastalığı nedir nasıl tedavi edilir sorularına cevap vermek amacıyla hazırlanan bu yazımıza; hastalığın isminin nereden geldiğine bakmakla başlayalım. KOAH; ismini kronik obstrüktif akciğer hastalığı kelimelerinin baş harflerinden alır. Kronik kelimesi devamlı, süregelen veya sürekli anlamlarına gelir. Obstrüktif kelimesi ise kapatıcı, tıkayıcı anlamındadır.

İçerdiği kelimelerin anlamları incelendiğinde KOAH’ın akciğerlerde, bronşlarda (hava kanalları) veya alveollerde (hava kesecikleri) uzun süreli tıkanıklığa sebep olan akciğer hastalığı olduğu görülmektedir.

Koah nedir nasıl tedavi edilir, koah tedavi edilmezse ne olur gibi bütün sorulara cevap bulmak amacıyla koah tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsetmeye başlayalım.

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigarayı bırakmak KOAH tedavisinin birinci adımıdır.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı teşhisi koyulmuş ve hala sigara içmeye devam eden kişilerin sigarayı bırakması; KOAH ile mücadele edilirken, yaşam kalitesini arttıracak en doğru adım olacaktır.

Sigara içerisinde bulunan nikotinin bağımlılık yapan bir madde olması sebebiyle kendi çabalarınızla sigarayı bırakmanız şimdiye kadar yaptığınız en zor şey olabilir. KOAH hastalığının dostu, sağlığınızın düşmanı olan sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız sigara bırakma polikliniklerinden destek alabilirsiniz.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığının sunduğu bir hizmet olan ALO 171 Sigara Bırakma Hattı’nı arayarak en yakın sigara bırakma polikliniğinin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sigarayı bırakmak; KOAH ilerlemesini durduran en etkili yöntemdir.

Grip ve Zatürre (Pnömoni) Aşılarınızı Yaptırın

Pnömoni (Zatürre) Aşısı

KOAH hastalarında; grip salgınlarının görüldüğü dönemlerde koah alevlenmeleri artış gösterir. Bu nedenle grip veya soğuk algınlığı olan kişilerden uzak durmak gereklidir.

Bulaşıcı hastalıklarından olduğundan dolayı ellerinizi sık sık yıkayınız. Zatürre aşısı ile grip aşısı birbirinden farklı aşılardır ancak her ikisi de bu hastalık için önemlidir. Her ikisi de kronik obstrüktif akciğer hastalığının şiddetlenmesine yol açarlar.

Bu sebeple doktorunuza danışarak grip ve zatürre aşıları yaptırınız.

KOAH İlaçlarınızı Doğru ve Düzenli Şekilde Kullanın

Bronkodilatör

KOAH hastalığının tedavisi nasıldır sorusunun bir diğer cevabı; doktorunuzun reçete ettiği ilaçların düzenli kullanımıdır. Tedavide genel olarak; nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bronkodilatörler ve bronşlarda veya alveollerde hastalığa neden olan enfeksiyonları baskı altına alan iltihap giderici ilaçlar ve antibiyotikler reçete edilir.

Bronkodilatörler

Bu ilaç grubunda; beta 2 agonist, teofilin ve antikolinerjik içerikli ilaçlar bulunur. Her biri farklı bir tedavi sağlayan bu ilaçlar genellikle hava yollarındaki kasları gevşeterek öksürük, kronik nefes darlığı ve hırıltı belirtilerini azaltmak için kullanılır.

İltihap Gidericiler

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı; bronşlarda (hava kanalları) ve alveollerde (hava kesecikleri) akciğer dokusunu bozan iltihaplanmalara neden olabilir. Bu gruptaki ilaçlar bunların önüne geçmek için kullanılır.

Antibiyotikler

Akciğerde, bronşlarda ve alveollerde oluşmuş bakteriyel enfeksiyon varsa antibiyotikler reçete edilir. Ayrıca; balgam miktarı artıp rengi koyu yeşile döndüğü zaman doktorlar tarafından reçete edilir. Antibiyotikler mutlaka doktorun reçete ettiği dozda ve saatte alınmalıdır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Dengeli beslenme koah belirtilerini azaltır.

Düzensiz beslenme nedeniyle kilo kaybı yaşanması KOAH hastalarının sık karşılaştığı bir durumdur. Bu durumun asıl sebebi yemek yeme sırasında gerçekleşen nefes darlığıdır. Vücutta kilo kaybı yaşandığında solunum kasları da dahil olmak üzere tüm kaslar güçsüzleşir. Bu nedenle koah tedavisi sırasında düzenli bir beslenme planının takip edilmesi son derece önemlidir.

Koah tedavisi sırasında dikkat etmeniz gereken beslenme önerileri:

 • Sık sık ve az az yemek yemeye çalışın. Mide, hemen akciğerlerin altında olduğundan dolayı; bir öğünde fazla yemek yemek nefes alıp vermeyi zorlaştıracaktır.
 • Yemekleri yavaş yemeye ve iyi çiğnemeye dikkat edin.
 • Günde 2 litreden az olmamak üzere bol bol su için. Sıvı almak solunum yollarını rahatlatarak nefes darlığı gibi belirtileri azaltacaktır.
 • Posalı gıdaları bolca tüketmeye çalışın. Lahana, baklagiller ve kola gibi asitli gıdaları tüketmekten kaçının. Bunlar midenin gerilmesine neden olup nefes darlığı şikayetinizi arttıracaktır.
 • Yemek yerken dik durun.

Stresten Uzak Durun

Koah tedavisi sırasında stresten uzak durulmalıdır.

Stres; kişinin kendini kötü hissetmesine ve solunum güçlüğüne neden olur. Solunum zorlaştıkça heyecanlanıp daha da hızlı nefes almaya çalışılır. Bu durumda akciğer kasları daha çok yorulur ve nefes darlığı artar.

Bu da kişinin telaşlanmasına neden olur. Koah nasıl tedavi edilir sorusunun bir diğer cevabının stresten uzak durmak gerektiğidir.

Kendinizi gergin hissettiğiniz anlarda; stresi nasıl kontrol altına alacağınızı öğrenmek endişelenmenizi önleyecektir.

Rahatlatıcı müzikler dinlemek, yoga yapmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek sizi stresten uzaklaştırır.

Oksijen Tedavinizi Uygulayın

Oksijen Tedavisi

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı sebebiyle ciddi nefes darlığı, sabahları baş ağrısı, sürekli ve sık nefes alma veya dudaklarda morarma belirtileri ile karşı karşıya kalınması solunum yetmezliği olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda tedavisine başlanan koah, oksijen tedavisi desteği gerektirir.

Solunum yetmezliği; vücudun düzgün çalışması için gerekli olan oksijenin sağlanamaması durumudur. Hastalığın ilerlemesiyle karşılaşılan bu durum; yorgunluk ve uyku hali, kronik nefes darlığı, baş ağrısı, gerginlik ve huzursuzluk gibi durumlara neden olur. Bu evreye ulaşmış olan koah hastalığının tedavisinde sürekli oksijen tedavisi kullanılması gerekebilir.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: //akciger.info/koah-tedavisi.html

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Tedavisi

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

KOAH nasıl geçer? KOAH tedavisi için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Diğer yandan, uygulanan KOAH tedavisinin amacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, belirtileri azaltmak, KOAH alevlenmelerini ya da ataklarını önlemek ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Eğer hastaya KOAH tanısı konmuşsa, uygulanacak olan tedavi yöntemleri de bireysel olarak planlanacaktır. Bu konuda doktorla birlikte çalışılmaktadır. Hastalığın ne kadar ileri seviyede olduğuna bağlı olarak, tedavi seçenekleriniz aşağıdakileri içerebilmektedir: (1)

Sigarayı Bırakmak

KOAH tedavisinin en önemli unsuru sigarayı bırakmaktır. Yapılan çalışmalara göre, KOAH tedavisinde en iyi sonuç, ilaçların bir kombinasyonu ve davranışsal danışmanlık uygulandığında alınmaktadır. Diğer yandan, sigara içmiyorsanız, ikinci el dumana, iç ve dış hava kirliliğine, toz ve kimyasallar gibi hava yolu tahriş edicilere maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Fiziksel Aktivite

Düzenli olarak yapılan egzersiz, KOAH hastaları için önemlidir. Sizin için uygun olan fiziksel aktivite türü hakkında bilgi almak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Böylece, KOAH belirtilerinin daha az aktif olması sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, aktif kalmanız aynı zamanda nefes almanıza yardımcı olan kasları daha da güçlü tutmaktadır.

Bu nedenle, daha kolay nefes alınabilmektedir. (2)

İlaç Tedavisi

KOAH ilaçları belirtileri azaltmaya ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olmaktadır. KOAH tedavisinde en sık verilen ilaçlar şunlardır:

Bronkodilatatörler: Bu ilaçlar solunum yollarını rahatlatarak nefes almayı kolaylaştırmaktadır. KOAH durumunun ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz kısa etkili veya uzun etkili bronkodilatatörler ya da bunların ikisinin bir kombinasyonunu reçete edebilmektedir.

Kortikosteroidler: Kortikosteroidler hava yollarındaki iltihabı azaltmaktadır. İnhale kortikosteroidlerle yapılan düzenli tedaviler belirtileri ve yaşam kalitesini iyileştirmekte, akciğer fonksiyonunu arttırmakta ve KOAH ataklarının riskini azaltmaktadır. Kortikosteroidler tek başına veya uzun etkili bronkodilatatör ile birlikte verilebilmektedir. (3)

Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri: Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri, astım ve KOAH durumunda, aşırı üretilen bir enzim olan PDE4’ün etkisini bloke ederek inflamasyonu baskılamaktadır. Piyasada KOAH tedavisi için onaylanan tek PDE4 inhibitör ilacı bulunmaktadır. Bu ilaç çok kısa bir süre içinde etki göstermekte ve KOAH alevlenmelerinin sıklığını azaltmaktadır.

Antibiyotikler: Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu KOAH alevlenmesi vakalarında antibiyotikler kullanılabilmektedir. Antibiyotikler, virüslerin neden olduğu alevlenmelerin tedavisinde etkili değildir. (4)

Oksijen Tedavisi

KOAH için uygulanan tedavi yollarından bir diğer ise oksijen tedavisidir. Bu yöntemlerin tümünde, oksijen üç şekilde uygulanmaktadır:

 • Burun kanülü (her bir burun deliğine yerleştirilen küçük plastik tüpler) vasıtasıyla
 • Yüz maskesi (ağız ve buruna uyan) vasıtasıyla
 • Boynun önündeki bir kesikten nefes borusuna sokulan küçük bir tüp aracılığıyla (5)

Oksijen Dağıtım Sistemlerinin Türleri

KOAH hastası için uygun görülen oksijen verme sisteminin türü, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve doktorun önerisine bağlı olarak değişmektedir.

Taşınabilir oksijen yoğunlaştırıcılar: KOAH hastası olsa da daha aktif olan insanlar için bir seçenek olabilmektedir. Taşınabilir oksijen konsantratörleri daha fazla hareket özgürlüğü sunmaktadır.

Taşınabilir oksijen konsantratörleri, şarj edilebilir bir pil ile sürekli olarak güçlendirilmektedir. Böylece bu cihazlarla birlikte seyahat edebilir veya evinizdeki ana oksijen kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

(6)

Evde oksijen yoğunlaştırıcılar: KOAH tedavisinde oksijen konsantratörlerine ihtiyaç duyulabilir. Evde kullanılan oksijen yoğunlaştırıcılar daha ucuzdur fakat oldukça ağırdır ve bir elektrik prizine takılmaları gerekir. Havadaki oksijeni konsantre ederek ve diğer gazları çıkararak çalışmaktadır.

Sıkıştırılmış oksijen tankları ve silindirleri: KOAH oksijen tedavisi için bir başka seçenek olabilmektedir. Sıkıştırılmış veya basınçlandırılmış oksijen gazı içeren bu cihazların boyutları farklılık gösterebilir. Bazıları hareket ettirmek için ağırdır, ancak küçük boyutlu tanklar veya silindirler bir arabada taşınabilir veya tekerlekli olabilir.

Sıvı oksijen sistemleri: Sıvı oksijen, oksijen gazını soğutarak sıvı hale getirmektedir. Bu KOAH oksijen terapisi, genellikle daha aktif olan hastalarda kullanılmaktadır.

Bu nedeni daha fazla miktarda oksijen sıkıştırılmış oksijen tanklarına kıyasla daha küçük, daha rahat kaplarda saklanabilir olmasıdır.

Ancak, diğer yandan, sıvı oksijen tekrar buharlaşacağı için çok fazla o formda kalmamaktadır. (7)

KOAH Ameliyatı

Akciğer ameliyatı, bazı KOAH hastaları için faydalı olabilmektedir. Bu ameliyat, tüm KOAH tedavilerine rağmen iyileşme yaşamayan ciddi belirtilere sahip olan hastalar için son çare olarak düşünülmektedir. Doktorun uygulayabileceği 4 adet olası ameliyat türü bulunmaktadır:

 • standart akciğer hacmi azaltıcı cerrahi
 • bronkoskopik akciğer hacmi azaltıcı cerrahi
 • akciğer nakli
 • büllektomi

Standart ve bronkoskopik akciğer hacmi azalttırıcı cerrahi, daha iyi çalışabilmeleri için akciğer dokusundaki hasar görmüş akciğer dokusunu giderecek prosedürlerdir. Arasındaki fark ise bronkoskopik akciğer ameliyatı, bronkoskopi (soluk borusunun ve bronşların bronkoskopla incelenmesi) ile yapılırken, standart akciğer ameliyatında, açık cerrahi uygulanmaktadır.

Akciğer naklinde, KOAH hastasının sağlıksız akciğeri, bir donörün sağlıklı akciğeriyle değiştirilmektedir.  Büllektomi ise akciğerlerin hava kesesi yok edildiğinde oluşacak büllöz ve büyük hava boşluklarını gidermektedir. (8)

KOAH İçin Hangi Doktora Gidilir?

KOAH gibi akciğer hastalıkları için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (9)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir?

KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığının kısaltmasıdır. KOAH, amfizem, kronik bronşit ve alfa-1 antitripsin eksikliğine bağlı amfizemi içeren bir hastalık ailesi için kullanılan bir terimdir. Bu akciğer hastalığı, genellikle kademeli olarak ilerlemekte, akciğerlerin içinde ve dışındaki hava akışının sınırlı olmasına neden olmaktadır.

KOAH kalbin işleyişini bile zorlaştıracak kadar ciddi olabilmektedir.

Hastalıklı akciğerler kana giden oksijen miktarını azaltabilmekte, sonuç olarak da, kalpten akciğerlere kadar olan kan damarlarındaki yüksek kan basıncını yani kalbin pompalanmasını zorlaştırabilmektedir.

Akciğer hastalığı aynı zamanda vücudun çok fazla sayıda kırmızı kan hücresi üretmesine neden olabilmektedir. Çok fazla kan hücresi üretilmesi kanın pompalanmasında negatif bir etki yaratmaktadır. (10)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir? detaylı bilgi için bakınız

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Belirtileri

KOAH genellikle zamanla yavaş yavaş ilerleyen uzun vadeli bir durumdur. KOAH başlangıcında herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir veya belirtiler çok hafif olabilir. Sürekli, mukuslu öksürük ve nefessizlik yaşama zamanla ortaya çıkmaya başlayan belirtilerdir.

KOAH geliştikçe muhtemelen kış aylarında daha kötü belirtiler ortaya çıkacaktır. KOAH nasıl anlaşılır? Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Sürekli devam eden bir öksürük
 • Egzersiz yaparken nefes darlığı
 • Düzenli olarak balgam öksürmek
 • Hırıltılı solunum
 • İstemsiz kilo kaybı
 • Çok yorgun hissetme
 • Geceleri nefes nefese uykudan uyanma
 • Ayak bileklerinin şişmesi (11)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Belirtileri detaylarını inceleyiniz

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedenleri

KOAH neden olur? Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğerler ve hava yolları hasar gördüğünde ve iltihaplandığında ortaya çıkmaktadır.

Genellikle uzun süre sigara dumanı gibi zararlı maddelere maruz kalma ile ilişkilendirilmektedir.

KOAH gelişme riskinizi artıracak faktörler ise şunlardır:

 • Sigara içmek
 • İşyerinde dumanlara ve toza maruz kalma
 • Hava kirliliği
 • Genetik faktörler (12)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedenleri daha fazla bilgi için

Источник: //www.acil.net/koah-kronik-obstruktif-akciger-hastaligi-tedavisi/

KOAH

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı, ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH havayollarını daraltır, solunumu güçleştirir.

Genellikle kronik bronşit ve amfizem zemininde gelişen KOAH’da hastalar, öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşde bile oluşan nefes darlığına kadar değişik şikayetlere sahiptirler.

KOAH gelişimine yol açan nedenler nelerdir ?

KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin diğer yolları da risk faktörüdür. Sigaraya pasif maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunur.

KOAH’nin diğer kanıtlanmış nedenleri; iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler (buhar, iritan maddeler, dumanlar) ve iyi havalanmayan evlerde yemek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların (odun, tezek vb) yol açtığı iç ortam hava kirliliğidir.

Dünya Sağlık Örgütü “WHO”, organik yakıtların dumanlarına maruziyete bağlı olarak oluşan KOAH nedeniyle her yıl 400,000 kişinin öldüğünü tahmin etmektedir.

Dış ortam hava kirliliğinin KOAH gelişimindeki özgül rolü henüz çok iyi bilinmemekle birlikte, akciğerlere inhale edilen partikül yüküne katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Erken çocukluk döneminde geçirilen solunumsal enfeksiyonlar, akciğer fonksiyonlarında azalma ve erişkin dönemde solunumsal semptomlardaki artma ile ilişkilidir.

KOAH tanısı nasıl sağlanır ?

Risk faktörlerine maruziyet öyküsü olan kişilerde ve öksürük, balgam, eforla nefes darlığı olan hastalarda KOAH tanısı düşünülmelidir. Fakat tanı, solunum fonksiyon testleriyle doğrulanmalıdır. Bu testler, sadece tanıda değil, hastalığın şiddetinin belirlenmesi ve hastalığın seyrinin takibinde de kullanılmaktadır.

Solunum fonksiyon testleri, bir sağlık kuruluşunda bulunan ve birinci saniyedeki zorlu ekspiratuvar volüm (FEVı) ve zorlu vital kapasite (FVC)’yi ölçen spirometriyle kolayca yapılır.

Tedavi planını hazırlamadan önce, spirometrik anormalliğin boyutları, semptomların şiddeti ve diğer akciğer hastalıklarının (astım, tüberküloz vb) varlığına göre KOAH’nin şiddeti (risk altında, hafif, orta, ağır) belirlenmelidir.

Hafif KOAH

 • Çok fazla öksürüğünüz olabilir. Bazen balgam çıkarırsınız.
 • Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde nefesiniz biraz sıkışabilir.

Orta Şiddette KOAH

 • Daha çok öksürebilirsiniz ve balgam çıkarırsınız
 • Ağır bir iş yaptığınızda ya da hızlı yürüdüğünüzde genellikle nefesiniz sıkışır.
 • Ağır bir iş yaparken veya günlük işlerinizi yaparken zorlanabilirsiniz.
 • Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz birkaç haftayı bulur.

Ağır veya çok ağır KOAH

 • Çok daha fazla öksürebilir ve çok fazla balgam çıkarırsınız.
 • Hem gündüz hem de gece nefesiniz daralır.
 • Bir soğuk algınlığı veya akciğer enfeksiyonu geçirdiğinizde iyileşmeniz birkaç haftayı bulur.
 • Artık işinize gidemeyebilir veya evde günlük işlerinizi yapamayabilirsiniz.
 • Merdivenleri çıkamayabilir veya oda içinde yürüyemeyebilirsiniz.
 • Çok çabuk yorulursunuz.

KOAH nasıl tedavi edilir ?

Etkili bir tedavi programında dört basamak vardır:

 1. hastalığın değerlendirilmesi ve izlenmesi,
 2. risk faktörlerinin azaltılması,
 3. farmakolojik ve farmakolojik olmayan yaklaşımlarla stabil KOAH'nin tedavisi,
 4. KOAH semptomlarında kısa süreli kötüleşme ile karakterize akut alevlenmelerin tedavisi

Sigara içiminin bırakılması, KOAH gelişme riskini azaltan ve hastalığın ilerlemesini durduran tek ve en etkili girişimdir.

Stabil KOAH tedavisi, semptomlar için bronkodilatörlerin kullanımını ve yılda bir (ya da iki) kez grip aşısı yapılmasını içerir.

Farmakolojik olmayan tedavi yaklaşımları ise, solunumsal rehabilitasyon programları, oksijen tedavisi ve sınırlı sayıdaki vakada uygulanan cerrahi girişimleri içermektedir.

KOAH, sıklıkla evde ya da hastanede bakım gerektiren alevlenmelerle seyreder.

Akciğerlerinizdeki hasarın hızını yavaşlatmak için siz ve aileniz neler yapabilirsiniz ?

  • Sigara içmeyi bırakabilirsiniz.
  • Bir doktor ya da hemşireden yardım isteyebilirsiniz. Sigarayı bırakmanıza yardım edecek haplar, özel sakızlar veya cilde yapıştırılan özel yamalar hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Bırakmak için bir gün belirleyin. Ailenize ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakmayı deneyeceğinizi söyleyin. Evde sigara bulundurmamalarını söyleyin. İnsanlara evden uzakta ya da dışalarıda sigara içmelerini söyleyin.
  • Sigara içme iste¤ğnizi artıran yerlerden ve kişilerden uzak durun. Evinizdeki kül tablalarını ortadan kaldırın.
  • Kendinizi meşgul edin. Ellerinizi meşgul edin. Sigara yerine kalem tutmayı deneyin.
  • Çok arzuladığınızda, sakız ya da kürdan çiğneyin. Meyve veya sebze atıştırın. Su için.
  • Bu dönemde, bir gün boyunca sigarayı bırakmış olmanın yararları konusunda düşünün.
  • Yeniden sigara içmeye başlarsanız, vazgeçmeyin. Yeniden bırakmayı deneyin. Tam olarak bırakana kadar, bazı insanlar pek çok kere bırakmayı dener.
 1. Aşağıdaki teh işaretlerinden herhangi birini gördüğünüzde acil yardım isteyin.

  • Konuşmada güçlük
  • Yürümede güçlük
  • Dudakların veya parmak tırnaklarının gri ya da mavi bir renk alması
  • Kalp atışlarında veya nabızda hızlanma ya da düzensizlik
  • İlacınız uzun süre rahatlatmıyorsa ya da etkilemiyorsa. Hala hızlı ve zor soluk alıp veriyorsanız
  • Evde duman, buhar ve ağır kokuların bulunmasını önleyin.
  • Evinizi boyatmak veya böcekler için ilaçlatmak zorundaysanız, bunları başka bir yerde kalabileceğinz zaman yaptırın.
  • Yemeklerinizi açık bir kap ya da pencere yanında pişirin. Böylece duman ve ağır kokular kolayca dışarıya çıkabilir. Uyuduğunuz ya da zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz yerin yakınında yemek pişirmeyin.
  • Odun ya da gazla ısınıyorsanız, dumanlar çıksın diye bir kapı ya da pencereyi aralık bırakın.
  • İçerideki hava dumanlIysa ya da ağır kokular varsa, kapı ve pencereleri açın. Dışarıdaki havanın çok kirli veya tozlu olduğu günlerde pencerelerinizi kapatın ve evde oturun.
 2. Nefes alıp vermeniz zorlaştığında solunum egzersizleri size yardımcı olabilir. Bu egzersizler nefes alıp verirken kullandığınız kasları güçlendirebilir. Doktorunuzdan sizin için en uygun olan solunum egzersizlerini tarif etmesini isteyin.

  Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapın

  • Kol, bacak ve vücut kaslarınızı güçlendirirseniz, daha kolay hareket edersiniz.
  • 20 dakikalık yürüyüşler başlangıç için iyidir. Bu egzersizler kollarınızı, bacaklarınızı ve vücudunuzu güçlendirir.
  • Başladığınızda acele etmeyin.
  • Nefesiniz daralınca, durun ve dinlenin.
  • Yürüyüş ya da egzersiz için hoşunuza giden bir yer seçin.
  • Yapmaktan hoşlandığınız egzersizleri bulun.
  • Ailenizden birinden ya da bir arkadaşınızdan size katılmasını isteyin.
  • Doktorunuzla sizin için ne tür egzersizlerin uygun olduğunu konuşun.

  Sağlıklı gıdalar yiyin. Sağlıklı bir kiloya gelin.

  Ailenizden sağlıklı gıdalar alarak ve hazırlayarak size yardımcı olmalarını isteyin. Bol bol sebze ve meyve yiyin. Et, balık, yumurta ve soya gibi proteinli gıdalar alın.

  Yemek yerken:

  • Yemek yerken nefesiniz daralıyorsa, yavaş yiyin.
  • Yemek yerken daha az konuşun.
  • Çabuk doyduğunuzu hissediyorsanız, daha az ama daha sık yiyin.
  • Kilolu iseniz, kilo verin. Eğer kilolu iseniz, nefes alıp vermek ve gezinmek daha zordur.
  • Eğer çok zayıfsanız, kilo almak ve sağlıklı kalmak için ek gıdalar ve içecekler alın.
  • Arkadaşlarınız ve ailenizden size yardım etmelerini ve fikir vermelerini isteyin. İşleri yavaş yavaş ve oturarak yapın.
  • Mutfakta, banyoda ve uyuduğunuz yerde, ihtiyacınız olan şeyleri kolayca ulaşabileceğiniz tek bir yere koyun.
  • Yemek pişirmek, temizlik yapmak ve diğer günlük işleri yapmak için çok basit yollar bulun.
  • Eşyaları taşımak için tekerlekli küçük bir masa ya da el arabası kullanın. Eşyalara ulaşmak için uzun saplı bir sopa veya maşa kullanın.
  • Nefes alabileceğiniz bol elbiseler giyin.
  • Giymesi kolay elbiseler ve ayakkabılar kullanın.
  • Evinizde eşyalarınızı taşımak için başkalarından yardım isteyin; böylece sık sık merdiven çıkmak zorunda kalmazsınız.
  • Oturmak için hoşlandığınız ve başkalarını kabul edebileceğiniz bir yer seçin.

Источник: //gogushast.hastane.akdeniz.edu.tr/koah

KOAH Tedavisi, Nasıl Geçer?

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı kısaca KOAH (COPD), kronik bir akciğer iltihaplanmasıdır ve akciğerlerden gelen hava akımının tıkanmasına neden olmaktadır.

Belirtileri arasında, nefes almada güçlük, öksürük, balgam çıkarma ve hırıltının olduğu KOAH, uzun süre boyunca, rahatsız eden gazlara ya da partiküler maddelere ve genellikle de sigara dumanına maruz kalınması sonucu oluşmaktadır.

KOAH hastaları, kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve birçok hastalık bakımından risk grubundadırlar.

Anfizem ve kronik bronşit ise, KOAH hastalığına davetiye çıkaran iki sağlık sorunudur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava kesecikleri olan alveollerin bulunduğu bronş çeperlerinde iltihaplanma yaşanmasıdır. Hastalık, günlük öksürük ve balgam çıkarma ile karakteristiktir. Anfizem ise, alveollerin hasar görmesi sonucu bozulmasıdır.

KOAH tedavi edilebilir bir hastalıktır ve uygun bir yönetim ile birçok KOAH hastası, hastalığın ilişkili olduğu diğer risklerin azaltılmasıyla, semptomlarını kontrol altına alabilmeyi başarmış ve hayat kalitesini artırmıştır.

Oluşum Nedenleri

Gelişmiş ülkelerde KOAH hastalığının ana oluşum nedeni tütündür. Gelişmekte olan dünyada KOAH genellikle, yanan yakıtların dumanına maruz kalan ve havalandırması iyi olmayan evlerde barınan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Klinik olarak, kronik şekilde sigara kullananların sadece % 25’inde KOAH gelişmektedir.

Akciğerler nasıl etkilenir?

Hava, nefes borusundan aşağıya inerek ve iki büyük tüp olan bronşlardan geçerek, akciğerlere ulaşmaktadır. Akciğerlerin içinde, bu tüpler bir ağacın dallarında olduğu gibi, çok sayıda küçük tüplere (bronşiyol) ayrılmaktadır.

Bu küçük tüplerin yani bronşiyollerin uç kısımlarında ise küçük hava kesecikleri (alveoller) yer almaktadır. Alveollerin çeperlerinde ise, oldukça ince yapıda bir sürü damar (kılcal damarlar) bulunmaktadır.

Havanın solunmasıyla oksijen, damarlardan geçerek kan dolaşımına katılmaktadır. Aynı zamanda, karbondioksit de dışarı atılmaktadır.

Akciğerlerimiz, bronşiyal tüplerin doğal elastikliğine dayanmaktadır. KOAH geliştiğinde ise, akciğerler bu doğal elastikliğini kaybeder ve çok fazla büyür.

Solunum yollarının tıkanması;

Anfizem: Bu akciğer hastalığı, kırılgan çeperlerin ve alveollerin elastik liflerinin tahribata uğraması sonucu oluşmaktadır. Nefes dışarı verildiğinde, küçük hava yolları çöker ve akciğerlerin hava akımı zayıflar.

Kronik bronşit: Bu hastalık, bronşların iltihaplanması ve daralması ile akciğerlerin daha fazla mukus üretmesi sonucu, tüplerin (bronşların) daralıp ve tıkanması şeklinde gelişmektedir.

Sigara ve diğer zararlılar: Uzun zaman boyunca sigara kullanmak, akciğerlere sayısız zarar vererek, KOAH oluşmasına yol açmaktadır. Fakat, genetik faktörler de KOAH oluşmasında rol oynamaktadır.

Çünkü, sigara kullananların sadece % 25’inde KOAH geliştiği saptanmıştır.

Ayrıca pasif içicilik ve hava kirliliği de KOAH oluşmasına neden olmaktadır ve yoğun toz altında çalışılan meslek grubundaki kişiler de risk altındadır.

Alfa-1 anti-tripsin eksikliği: KOAH hastalarının yaklaşık % 1’i, genetik bir bozukluk olan bu sorun nedeniyle, KOAH olmuşlardır. Bu genetik bozukluk, alfa-1 anti-tripsin adı verilen bir proteinin düşük seviyelerde olması sonucu gelişmektedir.

Alfa-1 anti-tripsin (AAt) ise, karaciğerde üretilir ve kan dolaşımına katılarak, akciğerlerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, bu proteinin eksikliği, karaciğeri etkilediği kadar, akciğerleri de etkilemektedir.

Karaciğer hasarı, bebek ve çocuklarda gelişebileceği gibi, sigara kullanmayan yetişkinlerde de gerçekleşebilmektedir. AAt eksikliği ile ilişkili KOAH hastalığı olan yetişkinlerde tedavi seçenekleri, KOAH’ın daha yaygın türlerindeki tedavi seçeneklerini de kapsamaktadır.

Buna ek olarak, bu tür KOAH hastalığı olan kişiler, akciğerleri daha fazla hasara uğramaması için, AAt proteini değişimi yapılarak tedavi edilmektedir.

Teşhis ve Testler

KOAH, genellikle tanısı konulamayan bir sorundur. Eğer KOAH belirtilerini yaşıyorsanız ve akciğer zararına maruz kaldığınız bir geçmişiniz var ise (özellikle sigara gibi), doktor aşağıdaki testleri yaptırmanızı tavsiye edebilmektedir;

Akciğer fonksiyon testleri: Spirometri yaygın olarak yapılan bir akciğer fonksiyon testidir. Bu test sırasında, spirometriye bağlı olan geniş bir tüp içine üflemek gerekmektedir. Daha sonra makine akciğerlerden ne kadar hava geldiğini ve havanın ne kadar hızlı geldiğini hesaplar. Ayrıca bu cihaz, henüz KOAH belirtileri ortaya çıkmadan da hastalığı belirleyebilmektedir.

Göğüs röntgeni: Bu röntgen, KOAH’ın temel nedeni olan amfizemi gösterebilmektedir. Ayrıca, akciğer sorunlarını ya da kalp yetmezliğini de bu cihazla tespit etmek mümkündür.

Bilgisayarlı tomografi (BT): Amfizem tespitine yardımcı olan bilgisayarlı tomografi, akciğer kanseri tespiti için de kullanılmaktadır.

Atardamar kan gaz analizi: Bu kan testi, akciğerlerin kana getirdiği oksijenin ve dışarı attığı karbondioksitin ne kadar iyi şekilde işleyip işlemediğini ölçmektedir.

KOAH Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH tanısının konulması dünyanın sonu değildir. Birçok insan, ufak bir tedavi ve sigaranın bırakılması ile, hastalığı hafif şekilde geçirmektedir. Etkili bir tedavi ile, hastalık semptomları kontrol altına alınabilmektedir ve hastalığın alevlenmesi ile komplikasyon riski azaltılabilmektedir. Böylece hasta, aktif hayatına devam edebilir.

KOAH tedavisinde baz alınan yöntemler aşağıdaki gibidir;

1.Sigara Kullanımını Bırakma

KOAH tedavisinde en önemli adım, sigarayı bırakmaktır. Bu durum sadece KOAH hastalığının daha da kötüye gitmesini önlemekle kalmayıp, nefes alıp verme işlevini de rahatlatacaktır. Fakat sigarayı bırakmak kolay değildir ve bu görev zor görülebilmektedir.

Ayrıca deneyip de başarısız olmak da söz konusudur. Bundan dolayı, nikotin yerine geçebilecek ürünler ve ilaçlar hakkında doktora danışabilirsiniz. Böylece belki, nasıl nüksedeceği hakkında bilgi de almış olursunuz.

Ayrıca, dolaylı olarak (pasif içicilik) da olsa, sigara dumanından kaçınmak iyi bir yöntem olabilir.

2.İlaç Tedavisi

Doktorlar, KOAH tedavisinde, belirti ve komplikasyonlar için birkaç tür ilaç kullanabilmektedir. Buna göre, bazı ilaçlar düzenli olarak diğer bazıları da gerekli olduğunda kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar şöyledir;

Bronkodilatörler: Bu ilaçlar, havayolu etrafındaki kasların rahatlatılmasını sağlamaktadırlar.

Aynı zamanda da öksürme ve nefes darlığını hafifletmeye yardımcı olan bu ilaçlar, daha kolay şekilde nefes alınmasını sağlamaktadır.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak, aktivitelerden önce kısa etkili bronkodilatöre ihtiyaç duyulabilmektedir. Ya da her gün kullanılan uzun etkili bronkodilatör veya her ikisini kullanmak gerekebilir.

Solunan steroidler: Soluma yoluyla kullanılan kortikosteroid ilaçlar, hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltabilmekte ve şiddetlenmeyi önleyebilmektedir. Bu ilaçların; yaralanma, ağız enfeksiyonları ve ses kısıklığı gibi yan etkileri olabilmektedir. Sık sık KOAH hastalığı artan hastalar için kullanışlı olan bu ilaçlar, Flovent ve Pulmicort gibi ilaçlardan oluşmaktadır.

Solunum ilaçlarının kombinasyonu: Bazı ilaçlar, bronkodilatörler ve solunan steroidler ile kombine edilebilmektedir.

Oral steroidler: Orta ve şiddetli derecede, kısa süren aralıklarla (5 gün gibi) akut şiddetlenme yaşayan KOAH hastalarının, daha da kötüye gitmesini önleyen ilaçlar, oral kortikosteroidlerdir. Ancak, bu ilaçların uzun süre kullanılması, kilo alma, diyabet, osteoporoz ve katarakt gibi ciddi yan etkilerin oluşmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilmektedir.

Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri: Yeni bir tür olan bu ilaçlar, hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltır ve hava yollarını rahatlatır. Bu ilaç daha çok, şiddetli KOAH yaşayan hastalar için uygundur. Genel yan etkileri ise, ishal ve kilo kaybıdır.

Theophylline: Bu ilaç, nefes almayı geliştirir ve hastalığın şiddetlenmesini önler. Yan etkileri ise, bulantı, baş ağrısı, hızlı nabız ve titremedir. Yan etkileri doz ile ilişkilidir ve düşük dozlarda alınması tavsiye edilmektedir.

Antibiyotik ilaçlar: Akut bronşit, zatürre ve grip gibi solunum yolları enfeksiyonları, KOAH semptomlarının şiddetlenmesine yol açmaktadır. Antibiyotikler ise, bu akut şiddetlenmelerin tedavi edilmesine yardımcı olur. Fakat genellikle önlenmesi için tavsiye edilmez.

3.Oksijen Tedavisi

Genellikle doktorlar, orta ve şiddetli KOAH hastalarında ek olarak bu tedaviyi kullanmaktadırlar. Eğer, kanda yeterli miktarda oksijen yok ise, vücut takviye oksijene ihtiyaç duyacaktır. Bundan dolayı geliştirilmiş olan bazı cihazlar vardır.

Bunlar taşınabilir ve hafif olabilmektedir. Bazı KOAH hastaları, sadece aktivite sırasında ya da uyurken oksijen cihazını kullanmaktadır. Diğer bazı cihazlar ise her zaman kullanılmaktadır.

Oksijen tedavisi yaşam kalitesini artıran bir tedavi yöntemidir.

4.Pulmoner Rehabilitasyon Programı

Bu program genellikle, eğitim, egzersiz, beslenme ve danışmanlık sistemlerinin bir kombinasyonu şeklindedir. Pulmoner rehabilitasyon programı, hastane bakım süresini azaltır, günlük aktivitelerin yapılmasına yardımcı olur ve yaşam kalitesini artırır. Bu konu hakkında doktordan referans alabilirsiniz.

5.Hastalık Yönetimi

Tedaviler devam etmesine rağmen, semptomlar, günden güne ya da haftalarca daha da kötüye gidiyor ise, bu durum akut şiddetlenmedir ve hemen tedavi edilmezse, akciğer yetmezliğine dahi yol açabilmektedir.

Hastalığı şiddetlendiren faktörler, solunum yolları enfeksiyonları, hava kirliliği ya da iltihaplanmayı tetikleyen diğer faktörler olabilmektedir.

Bundan dolayı, bu gibi faktörlerden kaçınmak, yıllık grip aşısını yaptırmak, sigaradan uzak durmak, ilaçları aksatmamak ve verilen dozunun dışına çıkmamak, hastalık yönetimini sağlayacaktır.

6.Ameliyat

Eğer ilaçlar tek başına yeterli olmamış ve hastalık ciddi şekilde şiddetlenmiş ise, ameliyat bir tedavi seçeneği olacaktır. Ameliyat tedavisi aşağıdaki şekildedir;

Akciğer hacim küçültme ameliyatı – zarar görmüş akciğer dokusu alınır.

Akciğer nakli – operasyonun organ reddi gibi önemli riskleri vardır.

Belirtileri

Genellikle KOAH belirtileri, akciğerlerde önemli bir hasar oluşmadıkça belli olmaz ve hastalık zamanla daha da kötüye gider, özellikle de sigara maruziyeti devam ediyorsa. Bir kronik bronşit hastasının yaşayacağı temel şikayet, iki yıl üst üste, en az üç ay boyunca yaşanan, her gün devam eden öksürük ve balgam çıkarma durumudur.

KOAH hastalığının diğer belirgin semptomları ise şöyledir;

 • Nefes darlığı, özellikle de fiziksel aktivite sırasında,
 • Hırıltı,
 • Göğüste sıkışma,
 • Sabahları uyanınca, akciğerlerde aşırı oranda biriken mukusa bağlı olarak, boğaz temizleme ihtiyacı yaşanması,
 • Kronik öksürük ve rengi şeffaf, beyaz, sarı ya da yeşilimsi olan balgam üretimi,
 • Dudaklarda ya da tırnak katmanlarında mavimsi renk oluşumu (siyanoz),
 • Sık sık solunum yolları enfeksiyonu yaşanması,
 • Enerji kaybı,
 • Kasıt olmaksızın yaşanan kilo kaybı (daha sonraki aşamalarda).

Risk Faktörleri

KOAH hastalığında risk faktörleri aşağıdaki gibidir;

 • Aşırı miktarda tütün tüketimi – KOAH’daki en önemli risk faktörüdür, özellikle de uzun bir periyot boyunca kullanılması ile dolaylı yoldan tütün, sigara ya da marijuana dumanına maruz kalınması, risklidir.
 • Astım hastası olunması ile birlikte sigara kullanımı,
 • Tozlara ve kimyasallara karşı mesleki maruziyet – uzun süre boyunca, kimyasal dumanlara, buharlara ve tozlara maruz kalınması.
 • Yaş – KOAH yıllarca yavaş şekilde gelişir ve 35-40 yaşlarında belirtiler başlamaktadır.
 • Genetik – alfa-1 anti-tripsin eksikliğinde olduğu gibi ender görülen genetik bozukluklar.

Komplikasyonlar

KOAH hastalığının yol açabileceği diğer sağlık sorunları şöyledir;

Solunum yolları enfeksiyonu: KOAH hastaları, soğuk algınlığı, grip ve zatürre gibi hastalıklara karşı daha duyarlıdır. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu, nefes almada güçlük yaşanmasına ve akciğer dokularında hasara sebep olabilmektedir. Bir yıllık, grip ve düzenli olarak zatürreye karşı pnömokokal aşısı yaptırmak, bazı enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kalp sorunları: Sebebi tam olarak anlaşılamamıştır ama KOAH, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinin artmasına yol açmaktadır. Sigarayı bırakmak ise bu riski azaltmaktadır.

Akciğer kanseri: Kronik bronşitli ve sigara kullananlar kişilerin, akciğer kanseri riski, sigara kullanan fakat kronik bronşit olmayan kişilere göre daha yüksektir. Sigarayı bırakmak, bu riski azaltmaktadır.

Hipertansiyon: KOAH akciğerlere kan getirerek, arterlerde yüksek kan basıncına neden olabilmektedir (pulmoner hipertansiyon).

Depresyon: Nefes darlığı ve ciddi hastalıklar ile mücadele etmek durumunda kalmak, depresyona yol açabilmektedir.

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Eğer bir KOAH hastasıysanız, bazı yöntemler yardımı ile, akciğer hasarını yavaşlatarak, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz;

 • Nefes kontrolü, nefes ve rahatlama teknikleri,
 • Bol miktarda su içerek ve hava nemlendirici kullanarak, hava yollarının temizlenmesini sağlamak ve mukus birikmesini önlemek.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak,
 • Sağlıklı beslenmek ve kiloya dikkat ermek,
 • Sigaradan, dumandan ve hava kirliliğinden kaçınmak,
 • Düzenli olarak doktor muayenesinden geçmek.
 • Alınacak önlemler
 • Diğer hastalıkların aksine, KOAH hastalığını önlemenin açık ve net bir yolu vardır; sigarayı bırakmak ya da sigara dumanından uzak durmak.
 • Ayrıca mesleki olarak, kimyasal duman ve tozlardan solunum koruma ekipmanları yardımıyla korunmak ya da bu konu hakkında işyerindeki sorumludan yardım istemek de önemli bir tedbir olacaktır.

Источник: //evdesifa.com/koah-tedavisi/

KOAH Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

KOAH hastalığı Kişiye Özel Tedavi Gerektiriyor

KOAH hastalığı nedir belirtisi tedavisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltılaması olan KOAH, sigara ve zararlı gazların yol açtığı mikrobik olmayan solunum yolları iltihabıdır. Kronik uzun süre devam eden ve obstrüktif kelimesi de tıkayıcı anlamındadır.

Yani KOAH hastalığı uzun süre devam eden tıkayıcı solunum yolu hastalığıdır. uzun süre hava yolu tıkanmasına sebep olan bu hastalık ilerleyicidir ve tam olarak geri dönüş genellikle mümkün olmaz.

Bununla birlikte düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabilir ve ilerlemesi önlenebilir.

Dünya sağlık örgütü araştırmalarında KOAH dünyanın en önemli 4. ölüm sebebi olarak belirlenmiştir. Her yıl 3 milyona yakın kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Ülkemizde de 5 milyona yakın KOAH’lı olduğu tahmin edilmekte. Bunların sadece 400 binine KOAH hastalığı teşhisi konulmuştur.

Ülkemizde ve dünya genelindeki KOAH hastalarının %70 – %90’ı teşhis konmamış ve hastalığından haberdar olmayan KOAH’lılardır.

KOAH Nedir

Sigara tüketiminin ve hava kirliliğinin artmasıyla birlikte KOAH hastalığı nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı.  KOAH olarak bilinenKronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı zararlı gazlara ve parçacıklara maruz kalma sonucu, özellikle de sigara dumanına maruz kalma neticesinde ortaya çıkan ve mikrobik olmayan hava yolu iltihabıdır.

Kronik bronşit ve amfizem KOAH tanımı içinde yer alır. Akciğerin içinde kana hava taşımakla görevli akciğerin en küçük birimi olan hava kesecikleri vardır. Normalde balon gibi genişleyip daralabilen bu baloncuklar çeşitli dış etkenlerle esneme özelliklerini kaybederler. İçindeki havayı boşaltamayan kesecikler genişler ve genişlemiş kesecikler için hava boşaltımı zorlaşır.

Bu durum ‘Amfizem’ olarak adlandırılır. KOAH’lı hastalarda bu kesecikler mikrobik olmayan iltihap nedeniyle de şişer. Balgam üretmekle görevli bezlerin aşırı salgısı sonucu balgam miktarı artar. Artan balgam miktarı hava yollarını daraltır ve havanın geçişi zorlaşır. Bu durum da ‘Kronik Bronşit’ olarak adlandırılır.

KOAH nedir sorusunun cevabı en geniş haliyle bu şekilde verilebilir.

KOAH Nedenleri

KOAH’ın en büyük sebebi sigaradır. Genellikle sigara bağımlılığı olanlarda ya da sigara dumanına fazla maruz kalanlarda görülür. Ülkemizde kadınlardaki sigara kullanımı son yıllarda artış göstermekte.Ülkemizdeki kadınlarda KOAH görülme oranı bununla paralel olarak hızla artmaktadır. Anne babası sigara içen çocuklarda da astım ve KOAH hastalığı görülme oranı daha yüksektir.

Bazı genetik etkenler ve çevresel faktörler de önemli KOAH nedenleri arasındadır. Odun, metal, maden, kağıt,çimento ve tekstil imalatı gibi işlerde çalışanların soluduğu organik-inorganik gazlar ve tozlar sigaradan sonra gelen KOAH nedenleri arasındadır.

KOAH Belirtileri

KOAH hastalığı belirtileri ilk olarak öksürükle ortaya çıkar. Bu öksürük genellikle sigaranın doğal bir sonucu olarak görülür ve önemsenmez. İlk aşamadaki KOAH fark edildiğinde ilerlemesi durdurulabilir. Ama genellikle bu aşamada fark edilmez.

İlk belirti olan öksürüğü zamanla nefes darlığı, balgam ve kronik öksürük takip eder. Nefes darlığı hastalığın ilk dönemlerinde daha çok merdiven çıkarken veya tempolu yürüyüşler sırasında hissedilir. İlerleyen dönemlerde ise düz yolda ve hatta istirahat halindeyken de görülmeye başlar, hasta hayatını olumsuz etkiler.

Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi için günlük aktivitelerin arttırılması oldukça önemlidir. Buna rağmen çoğu hastada tam tersi bir durum gözlenir. KOAH belirtileri arasında en rahatsız edici olanı nefes darlığı ile birlikte hasta günlük ihtiyaçlarını gideremeyecek duruma gelebilir.

Nefes darlığından kaynaklı göğüste sıkışma ve hırıltılı nefes alıp verme görülür. Hastalarda yine nefes darlığından kaynaklanan uyku bozuklukları, beslenme bozuklukları, kilo kaybı, morarma, aşırı yorgunluk, bacaklarda şişme ve kalp yetmezliği de görülebilir. KOAH hastalarında zaman zaman kanlı balgam da görülür.

KOAH belirtilerini birkaç madde halinde şu şekilde de sıralayabiliriz;

 • Çoğu gün görülen sık öksürük.
 • Çoğu gün balgam çıkarma.
 • Yaşıtlara göre daha kolay nefes daralması.

Özellikle 40 yaşın üzerindekiler, sigara içen veya daha önce içmiş olanlarda bu belirtiler görülüyorsa göğüs hastalıkları doktoruna başvurmaları gerekir. Belirtiler görülen hastalara basit bir nefes testi ile KOAH tanısı konulabilmektedir. Erken teşhis hastalığın ilerlememesi ve tedavisi için oldukça önemlidir.

KOAH Öldürür Mü

KOAH hastalarındaki artışla birlikte KOAH öldürür mü sorusu sıkça sorulmaya başlandı. KOAH son derece ölümcül bir hastalıktır. Dünya genelinde en önemli 4. , ülkemizde ise en önemli 3. ölüm nedenidir.Her yıl dünyada 3 milyon ve ülkemizde de 26 bin kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

KOAH Tedavisi

KOAH hastalığının tedavisi nde en önemli ve en etkili yöntem hastalığın nedenlerine yönelik tedbirler alınmasıdır. KOAH hastaları kullanıyorlarsa sigarayı mutlaka bırakmalıdır. Yine sigara dumanlı ortamlardan uzak durulması son derece önemli.

Daha önce sigara kullanmış olan 40 – 50 yaş grubu kişilerin bu yaşlarda sigarayı bıraktıklarında akciğerlerindeki hasar kısmen iyileşmektedir. Bununla birlikte KOAH hastaları günlük aktivitelerini arttırmalı ve yürüyüş gibi düzenli egzersizler yapmalı.

Sigara dışındaki hastalığa sebep olan diğer etkenlerin ortadan kaldırılması da KOAH tedavisi için önemlidir.

Tıbbi tedavide hastalığın derecesi önemlidir. Hastalığın durumuna göre akciğerlere giden havayı arttıracak ilaçlar ve inhaler steroidlerle uzun soluklu bir tedavi uygulanır.

Ağır seyreden KOAH hastalarına ise ilaçlara ek olarak günde en az   15-18 saat oksijen verilir. KOAH hastalarında ayrıca kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı gibi hastalıklar da görülebilir.

Bu hastalıklar varsa ayrıca bunlara yönelik de tedavi uygulanır.

KOAH Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Uygulanan tıbbi tedavinin yanı sıra Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu akciğer kanseri, sigara içenlere ve KOAH hastalığının bitkisel tedavisi için tere kürü öneriyor.

İnsan sağlığı üzerinde bitkilerin tedavi edici faydaları konusunda önemli çalışmaları olan Saraçoğlu akciğer kanserlerinin ve sigara içenlerin ciğerlerini rahatlatacak, nefes almalarını kolaylaştıracak ve balgamı söktürecek bir kür öneriyor.

KOAH bitkisel tedavi

KOAH Bitkise Tedavi

İnsanların kendilerine yaptıkları en büyük kötülüğün sigara içmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu öncelikle sigaranın bırakılmasını tavsiye ediyor. Bununla birlikte Prof. Saraçoğlu KOAH’lılar için ayda 4 – 5 gün düzenli olarak tere kürü  uygulanmasını öneriyor.

Tere kürü: Ayın ilk 4 gününde bir bağ tere tüketilmesi şeklinde oluyor. Terenin yarısı öğleden önce yarısı öğleden sonra tüketilir. Kür uygulanmaya başlandığında daha ikinci günde etkisini gösterir ve balgam sökülmeye başlar, hasta nefesinde rahatlama olur. Bu oranda tere tüketiminin tek yan etkisi idrarda hafif yanma hissidir.

Источник: //saglikloji.com/koah-hastaligi-nedir-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Dünya HIV/AIDS Günü İçin Bir Araya Geldiler
Dünya HIV/AIDS Günü İçin Bir Araya Geldiler
Sağlıkta Gelecek Tasarımı ve Grip Hastalığı İle Mücadelede Son Durum
Sağlıkta Gelecek Tasarımı ve Grip Hastalığı İle Mücadelede Son Durum