KOAH’ın Başlıca Risk Faktörlerinden Biri Sigara

KOAH için risk altında mıyım?

KOAH’ın Başlıca Risk Faktörlerinden Biri Sigara
KOAH için risk altında mıyım?

< < kOAH Risk Faktörleri: Sigara, Genetik ve Daha Fazlası Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) 'ye göre, başta kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kronik alt solunum yolu hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üçüncü ölüm sebebidir ve bu hastalık her yıl dünya çapında yaklaşık 3 milyon kişiyi öldürür. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaklaşık 16 milyon insan KOAH yüzünden her yıl hastaneye kaldırılır.

KOAH yavaş gelişir ve genellikle zamanla kötüleşir .KOAH'lı birisi ilk etapta yaşamayabilir Herhangi bir semptom Erken korunma ve tedavi, ciddi akciğer hasarını, solunum problemlerini ve hatta kalp yetmezliğini önlemeye yardımcı olabilir.

İlk adım, bu hastalıkların gelişimi için kişisel risk faktörlerini tanımlamaktır se.

Daha fazla bilgi edinin: KOAH semptomları “

Sigara içiciliği

KOAH için ana risk faktörü sigara içicidir ve Amerikalılara göre KOAH ölümlerinin yüzde 90'ına neden olmaktadır Akciğer Derneği (ALA) Sigara içen insanlar KOAH'tan ölme olasılıkları hiç sigara içmemiş olanlardan 13 kat daha fazladır.

Sigara içicisine uzun süre maruz kalma tehlidir. Ne kadar uzun süre sigara içersiniz ve ne kadar çok sigara içerseniz

Sigara içiciliğine maruz kalma riskinizi de arttırır İkinci el duman hem yanan tütünden duman içerir hem de sigara içen sigara içenlere ve sigara içen kişi tarafından ekshale edilen duman.

Hava kirliliği Hava kirliliği

Sigara, KOAH için başlıca risk faktörüdür ancak tek faktör değildir İç ve dıştaki kirleticiler maruz kalma yoğun veya uzun süreli olduğunda duruma neden olabilir. Kapalı hava kirliliği, pişirme ve ısıtma için kullanılan katı yakıt dumanlarından gelen partiküler maddeleri içerir. Kötü havalandırmalı odun sobalarını, biyokütle veya kömür yakan ya da ateşle pişirin.

Çevre kirliliğine maruz kalma başka bir risk faktörüdür. Kapalı hava kalitesi, gelişmekte olan ülkelerdeki KOAH ilerlemesinde rol oynamaktadır. Ancak, trafik ve yanma ile ilgili kirlilik gibi kentsel hava kirliliği, dünya genelinde daha büyük bir sağlık riski oluşturmaktadır.

Mesleki riskler Soğutma tozları ve kimyasalları

Endüstriyel tozlara, kimyasallara ve gazlara uzun süre maruz kalma, solunum yollarını ve akciğerleri tahriş edebilir ve inflaat edebilir. Bu, KOAH gelişme riskinizi arttırır.

Kömür madenciliği, hububat işleyicileri ve metal kalıplayıcılar gibi toza ve kimyasal buhara maruz kalan kişilerin KOAH gelişme olasılığı daha yüksektir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir araştırma, işe atfedilen KOAH'ın fraksiyonunun genel olarak yüzde 19.2 ve hiç sigara içmemiş olanlar arasında yüzde 31.1 olduğu tahmin edildi.

Genetics Genetik

Nadiren, genetik faktörler, hiç sigara içmeyen veya uzun süre partiküler maruz kalmış kişilere KOAH gelişimine neden olur.Genetik bozukluk protein alfa 1 (α 1) – antitripsin (AAT) eksikliğine neden olur.

Yaklaşık 100.000 Amerikalı AAT eksikliğine sahiptir. Fakat bunun farkında birkaç kişi var. AAT eksikliği, KOAH için iyi tanımlanmış tek genetik risk faktörü olmasına rağmen, araştırmacılar, hastalık sürecinde başka genlerin de bulunduğu sanılıyor.

Yaş Aralığı

KOAH en sık sigara içme öyküsü olan 40 yaş altı insanlarda görülür. İnsidans yaşla birlikte artar. Yaşınız hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yok, ancak sağlıklı kalmak için gerekli önlemleri alabilirsin. KOAH için risk faktörleri varsa, bunları doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

TakeawayTakeaway

45 yaşın üstündeyseniz, hastalığa yakalanmış aile üyeleriniz varsa veya halihazırda yaşlı veya önceden sigara içen biriyseniz, COPD hakkında doktorunuzla konuşun. KOAH'ın erken teşhisi başarılı tedavinin anahtarıdır. Sigarayı mümkün olan en kısa sürede terk etmek de çok önemlidir.

C:

Eğer bir doktor bir kişinin KOAH'tan şüpheleniyorsa, KOAH'ı teşhis etmek için çeşitli testler uygulayabilir. Doktor akciğerlerin hiperinflasyonu veya amfizemi andıran diğer bulgular gibi KOAH bulguları aramak için göğüs radyografisine bakabilir.

Doktorların KOAH'ı teşhis etmek için kullanabilecekleri en faydalı testlerden biri, bir spirometri gibi pulmoner fonksiyon testidir.

Bir doktor, bir kişinin KOAH olup olmadığını ve hastalığın ciddiyetini belirleyecek spirometri ile kişinin nefes alma ve nefes alma yeteneğini değerlendirebilir.

Alana Biggers, MDAnswers tıp uzmanlarının görüşlerini temsil eder. Tüm içerik kesinlikle bilgilendirici ve tıbbi tavsiye olarak düşünülmemelidir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/am-i-at-risk-for-copd-2744

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.