KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH Hastalığının Belirtileri ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH hastalığının belirtileri; hastalığın hangi evrede olduğu, kişinin genel sağlık durumu ve uygulanan tedaviye göre değişkenlik gösterecektir. Koah nedir belirtileri nelerdir nasıl tedavi edilir sorularını detaylı olarak cevaplandırmaya başlayalım.

Kronik Obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) kronik bir akciğer hastalığıdır. Hastalık tipik olarak zamanla daha şiddetli olarak görülür.

KOAH uzun zaman boyunca solunum yollarında tıkanmaya neden olurken, ileriki evrelerde koah hastalığı belirtilerinin daha şiddetli olarak görülmesine neden olarak akciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur.

Belirtilerin hafif olduğu erken evrelerinde tespit edildiğinde önlenmesi mümkün olabilir.

Özellikle her iki cinsiyetten olmak üzere 40 yaş üstü insanlarda daha fazla olarak görülür. Her geçen gün KOAH sebepli olarak ölümler artarken, ülkemizde de her beş kişiden birinin KOAH hastası olduğu biliniyor.

Ortaya Çıkışı

Bu hastalığın ortaya çıkışı genel olarak sigara kaynaklıdır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığına yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğu uzun yıllar sigara içmiştir ya da sigara dumanına maruz kalmıştır.

İltihap şeklinde gelişen hastalık, hava yollarında daralma ile kendini gösterir. Kana oksijen taşımakla görevli olan hava keseciklerinde bulunan hasar sonrası, bu kesecikler esnekliğini yitirirler. Genişleyen hava kesecikleri ise, solunum sıkıntılarının yaşanmasına neden olacaktır.

Bu durumdan dolayı her geçen gün bu bölümde biraz daha şişme görülürken, mukus üretimi de çoğalır.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

KOAH hastalığının belirtileri; hafif, orta, şiddetli ve ağır şiddetli olmak üzere dört tip evresinde farklılıklar gösterir. Bu evrelerde görülen belirtiler şiddet olarak gitgide artmaya başlar.

Özellikle ilk dönemlerde nefes darlığı, öksürük ve balgam gibi koah belirtileri görülür. İlk olarak hafif evrede görülen bu belirtiler, hastalar tarafından önemsiz bir gribe bağlanabilir.

Aynı zamanda hastaların günlük hayatını etkileyen nefes darlığı gibi sorunlarda bu dönemde başlayacaktır. Göğüste tıkanma gibi sorunlarda hastalığın bu döneminde sıklıkla ortaya çıkacak şeyler arasındadır.

Eğer bu aşamada tedaviye başlanırsa, hastalığın ilerlemesi de durdurulabilir. İlk dönemlerde bu şekilde ortaya çıkan belirtiler, daha sonraki dönemlerde şiddetini arttırarak önlenemez bir duruma gelebilir.

Hastalığın ikinci evresinde öksürük, nefes darlığı, balgam, hırıltılı solunum, yorgunluk gibi şikayetler artar. Üçüncü evre olan şiddetli evrede koah belirtileri biraz daha ağır şekilde görülürken, hastanın günlük yaşantısının önemli ölçüde etkilenmesine neden olacaktır. Fiziksel aktivitede azalmalar yaşanırken, hastalar basit yürüyüşlerde bile zorluk çekebilirler.

Hastalığın en şiddetli evresi olan dördüncü evre en tehli ve ölümcül olan evredir, hastaların artık yardım alamadan günlük işlerine devam edemediği bir dönemdir.

Bu dönemlerde oksijen yetersizliğine bağlı olarak morarmalar, aşırı şekilde yorgunluk, kalp ritim bozuklukları gibi önemli sorunlar ortaya çıkar.

Koah krizi diye nitelendirilen anlarda akciğerdeki solunum yetmezliği  sebebiyle ölümler bile gerçekleşebilir. Aynı zamanda hastalar bu dönemde, ciddi şekilde kilo kaybetmeye başlayacaktır.

Tanısı Nasıl Konulur?

KOAH hastalığı için risk faktörü bulunan kişilerde ilk olarak, gösterilen belirtilerin koah bulgularına işaret edip etmediği üzerinde durulmalıdır. Balgam, öksürük ve nefes darlığı gibi durumlar hastalığın en önemli belirtileri arasındadır.

Tabi hastalığın tanısının kesin olarak yapılabilmesi için, solunum fonksiyonları testi şarttır. Solunum fonksiyonları testi, sadece hastalığın belirlenmesi için kullanılmaz. Aynı zamanda hastalığın hangi evrelerde olduğunun tespiti de yine bu test yardımıyla yapılacaktır.

Sağlık kuruluşundaki FEV ve FVC değerlerini ölçen spirometri ile testin kısa sürede yapılması sağlanır. Tedaviye özel olarak bir plan yapılmadan önce, hastanın yaşadığı belirtiler ve diğer hastalıklarına göre bir adım atılır.

Bunun yanında KOAH şiddeti de hesaba katılarak, buna uygun olarak bir tedavi planına başlanacaktır.

KOAH teşhisi koyulurken önemli sorunlardan biri; koah hastalığını nefes darlığı belirtisine neden olan diğer hastalıklardan ayırmaktır. KOAH ile en çok karışan hastalıklar astım ve amfizemdir.

Tedavi Yöntemleri

KOAH tehli bir hastalık olmasına karşılık, önlenebilir bir özelliğe sahiptir. Önlenebilirden kasıt; belirtilerin görülme sıklığının ve ataklarının azaltılabilir olmasıdır.

Eğer KOAH ileri evrelerindeyse ve akciğerlerde, bronşlarda(akciğere oksijen taşıyan hava kanalları) veya alveollerde(akciğerlerdeki hava kesecikleri) hasara neden olduysa bunun tedavisi mümkün değildir. KOAH tedavisi için hastaların sigarayı bırakması, çok büyük bir adımdır.

Aynı zamanda hastaların bulundukları yerlerin hijyen açısından daha iyi olmasını sağlaması, kimyasallardan uzak durması hastalık için yapılması şart olan diğer adımlardan biridir.

Bunun yanında hastaların gün içinde egzersize ağırlık vermesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilen şeyler arasındadır. Bu şekilde solunum problemleri de bir miktar azalmış olur.

Sigara içen KOAH hastaları için en etkili tedavi; sigarayı bırakmaktır.

Koah tedavisi sırasında, hastaların sıklıkla şikayet ettiği belirtilerin azaltılması sağlanır.

Özellikle öksürük, solunum yetersizliği, hırıltılı nefes almak, balgam gibi günlük yaşantının kalitesini bozacak şeylerin azaltılması sağlanacaktır.

Bunun yanında hastalığın ilerlememesi adına, birtakım çalışmalarda yine tedavi sırasında yapılır. Atakların önlenmesi ve hastalığın ortaya çıkardığı durumları engellemek tedavinin diğer amaçları arasındadır.

Tedavide Kullanılan İlaçlar

KOAH tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar, tedavinin amacına yönelik adımları hayata geçirebilmek için gereklidir. Özellikle hastaların en büyük sorunu olan nefes darlığına yönelik ilaçların bu dönemde kullanılması mümkün olur.

Bunun yanında antibiyotik, kortikosteroidler, oksijen tedavisi gibi pek çok yöntem hastalığın tedavisi sırasında kullanılır. Tüm evrelerde kullanılan bu ilaçlar, hastalığın mikrobik olarak azaltılması için gereklidir. Bu sayede akciğerlerin büyük oranda kaybedilmiş işlevlerinin de geri kazandırılması amaçlanır.

Hem nefes açıcı ilaçlar, hem de kortikosteroid tarzı ilaçlar aynı özende, eksiksiz bir şekilde kullanılmalıdır.

KOAH tedavisinde reçete edilen ilaçların tam olarak etki edebilmesi için, hastaların mutlaka düzenli bir şekilde bunların kullanımına devam etmeleri gerekir.

KOAH Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların özellikle yorucu aktivitelerden kaçınarak, bu zamanları dinlenerek geçirmesi tavsiye edilir. Öte yandan beslenme düzenine de yeni bir yön getirilmelidir.

Mümkün olduğu kadar sağlıklı bir beslenme şekliyle zengin bir şekilde beslenmek gerekir. Çok fazla enerji isteyen durumlardan kaçınmak doğru olacaktır.

Özellikle evin içi buna uygun olarak dekore edilerek, kolay şekilde ulaşılması gereken eşyalar hastayı fazla yormayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: //akciger.info/koah-belirtileri.html

Her yıl 3 milyon kişi KOAH’tan ölüyor

KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH nedir? sorusu 21 Kasım Dünya KOAH Günü öncesinde gündem oldu.

 Haberimizde 'KOAH belirtileri nelerdir ve KOHA tedavisi nasıl yapılır?' sorularının detaylı anıtını bulabilirsiniz. Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr.

Akın Kaya, 21 Kasım Dünya KOAH Günü nedeniyle yaptığı açıklamada dünyada 384 milyon KOAH hastası olduğunu ve her yıl 3 milyon kişinin bu hastalıktan öldüğünü ifade etti.

KOAH NEDİR?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), amfizem, kronik bronşit ve refrakter (geri dönüşümsüz) astımı da içeren ilerleyici akciğer hastalıklarını tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimdir. Bu hastalık nefes darlığı ile karakterizedir.

Bu, çoğu zaman sigara dumanından kaynaklanan tahriş edici gazlara veya partiküllü maddelere uzun süre maruz kalmadan kaynaklanır. KOAH’lı kişiler kalp hastalığı, akciğer kanseri ve çeşitli başka durumlar geliştirme riski altındadırlar.

Amfizem ve kronik bronşit, KOAH’a katkıda bulunan en yaygın iki durumdur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava keselerine (alveollerine) ve buradan hava taşıyan bronşiyal tüplerin kaplamasının iltihaplanmasıdır. Günlük öksürük ve mukus (balgam) üretimi ile karakterizedir.

Amfizem, sigara dumanı ve diğer tahriş edici gazlar ve partikül madde hasarına maruz kalmanın sonucu olarak akciğerlerin en küçük hava geçitlerinin (bronşiyoller) sonundaki alveollerin tahrip edildiği bir durumdur.

KOAH BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Prof. Dr. Kaya, “Eğer sigara kullanıyorsanız ya da sürekli öksürük, balgam veya nefes darlığı gibi sorunlar yaşıyorsanız KOAH üzerinde düşünme zamanınız gelmiş demektir. Bunun için ne geç ne de erken, tam doğru zamandasınız” dedi.

Sigara içenlerin yarısında zamanla KOAH hastalığının geliştiğini bildiren Dr. Kaya, “Ancak hastalığın teşhisindeki gecikme nedeniyle akciğerdeki yıkım maalesef yıllarca ‘saman altından su yürütülmesi’ gibi sinsi bir şekilde devam etmektedir.

40-50 yaşlardan sonra hastalığa bağlı şikayetler aşikar hale gelmekte ve kısa sürede kişiyi sınırlamakta ve yaşam kalitesini çok düşürmektedir.

KOAH nefes darlığı, özellikle nefes verme sırasında güçlük, göğüste sıkışma, yürürken veya merdiven veya yokuş çıkarken tıkanma, nefes alıp verme sırasında hırıltı, hışırtı, öksürük ve balgam çıkarma gibi belirtilerle kendini gösterir” ifadelerini kullandı.

“Sizde KOAH var mı? Bu sorunun cevabını almak için birkaç dakika zaman ayırmanız ve bir göğüs hastalıkları uzmanına gidip solunum testi yaptırmanız yeterli olacaktır” diyen Prof. Dr. Akın Kaya, “KOAH önlenebilir, tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Eğer halen sigara kullanıyorsanız veya geçmişte kullanmış iseniz, mesleki veya çevresel zararlı toz, duman ve gazlara maruziyetiniz varsa solunum testi yaptırmak için şimdi tam zamandasınız.

Ne geç kalmış sayılırsınız ve de bunun için henüz erken değil” dedi.

KOAH TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? 

KOAH, tümüyle ortadan kaldırılamamakla birlikte, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi semptomları hafifletebilir, komplikasyonları önleyebilir ve genellikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

Sigaranın bırakılması KOAH tedavisinin en önemli adımıdır. KOAH'ın kontrolünde en önemli uygulamalar sigaranın bırakılması, ev içi-dış ortam hava kirliliğinin azaltılması ve mesleki tozlar ve kimyasallardan uzak durulmasıdır.

KOAH tedavisinde kullanılan ilaçlar

KOAH'ın tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları düzenli olarak, bazıları ise gerektiğinde kullanılır.

– Nefes açıcı ilaçlar– İnhalasyon (nefes alma) yoluyla uygulanan kortikosteroidler– Antibiyotikler

– Oksijen tedavisi

Nefes açıcı ilaçlar

– Bu grupta farklı yollarla (nefes yolu, ağızdan vb) uygulanan çeşitli ilaçlar yer almaktadır.

– Bu ilaçlar, solunum yollarını mümkün olduğunca açık tutmaya, genişletmeye yarar. Böylece nefes darlığı azalır.

– KOAH'da nefes sıkışması olduğunda nefes yoluyla uygulanan ve etkisi hızlı başlayan nefes açıcı ilaç almanız gerekebilir.

İnhalasyon (nefes alma) yoluyla uygulanan kortikosteroidler

– Bu ilaçlar, solunum yollarındaki mikrobik olmayan iltihabı azaltırlar.

– İlaçların nefes yoluyla alınması yan etkilerinin yok denecek kadar azaltılması ve doğrudan akciğerlere etki etmesi açısından özellikle tercih edilir.

– Solunum yoluyla verilen ilaçların etkili olması için doğru şekilde kullanılması gerekir. İlaçlar, hekimin önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Tedaviye uyum, yani ilaçların her gün düzenli kullanılması da çok önemlidir.

– Hem nefes açıcı hem de inhalasyonla uygulanan kortikosteroidleri bir arada içeren kombine inhaler ilaçlar da bulunmaktadır.

Antibiyotikler

Solunum yolu enfeksiyonları KOAH belirtilerinin alevlenmesine yol açabilir. Antibiyotikler KOAH alevlenmelerinin tedavisine yardımcı olurlar.

Oksijen tedavisi

Orta-ileri derecede KOAH'ı olan hastaların kandaki oksijen düzeyleri düştüğünde oksijen tedavisi almaları gerekebilir.

İHA

Источник: //www.karar.com/hayat-haberleri/her-yil-3-milyon-kisi-koahtan-oluyor-1034961

KOAH nedir? KOAH belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğerlerden tıkanmış hava akışına neden olan kronik inflamatuar bir akciğer hastalığıdır. Çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıkabilen KOAH nedir, belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Koah hastalığının semptomları arasında nefes alma zorluğu, öksürük, mukus (balgam) üretimi ve hırıltıyı gibi durumlar var. Bu, çoğu zaman sigara dumanından kaynaklanan tahriş edici gazlara veya partiküllü maddelere maruz kalmadan kaynaklanır. 

KOAH nedir?

KOAH’lı kişiler kalp hastalığı, akciğer kanseri ve çeşitli başka durumlar geliştirme riski altında. Amfizem ve kronik bronşit, KOAH’a katkıda bulunan en yaygın iki durumdur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava keselerine (alveollerine) ve buradan hava taşıyan bronşiyal tüplerin kaplamasının iltihaplanması.

Amfizem, sigara dumanı ve diğer tahriş edici gazlar ve partikül madde hasarına maruz kalmanın sonucu olarak akciğerlerin en küçük hava geçitlerinin sonundaki alveollerin tahrip edildiği bir durumdur.

Koah belirtileri

Hastalığın semptomları, belirgin akciğer hasarı meydana gelinceye kadar genellikle görünmezler ve genellikle sigara içmeye maruz kalıyorsa, zamanla kötüleşirler. Hastalığın diğer belirtileri ve semptomları arasında şunlar olabilir,

 • Özellikle fiziksel aktiviteler sırasında nefes darlığı
 • Hırıltı
 • Göğüste sıkışma
 • Kronik öksürük
 • Dudakların ya da tırnak yataklarının maviliği
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları
 • Enerji eksikliği
 • İstenmeyen kilo kaybı (sonraki aşamalarda)
 • Ayak bileklerinde, ayaklarda veya bacaklarda şişme

KOAH’lı kişilerde, semptomlarının her geçen gün değişmeden daha kötü hale geldiği ve en az birkaç gün sürdüğü bölümler de yaşanabilir.

KOAH nedenleri

Gelişmiş ülkelerde hastalığın başlıca nedeni tütün kullanımıdır. Sigara içen birçok insan akciğer fonksiyonlarının azalmasına yol açabilse de, kronik sigara içicilerin sadece yüzde 20 ila 30’u klinik olarak belirgin bu hastalık gelişebilir.

Akciğerler nasıl etkilenir?

Hava, nefes borunuzun ve bronşlardan akciğerlerinize doğru hareket eder. Akciğerlerinizin içinde, bu tüpler birçok kez – bir ağacın dalları gibi – küçük hava keselerinin kümelerinde sonlanan birçok küçük tüplere (bronşiyoller) bölünür.

Hava keseleri, küçük damarlar (kılcal damarlar) ile dolu çok ince duvarlara sahiptir. Solunan havadaki oksijen bu kan damarlarına geçer ve kan akışına girer. Aynı zamanda, karbon dioksit – metabolizmanın atık ürünü olan bir gaz – soluklanır.

Akciğerler, vücudunuzdan hava almak için bronşiyal tüplerin ve hava keselerinin doğal esnekliğine güvenir. KOAH, elastikiyetini ve aşırı genişlemesini kaybetmelerine neden olur; bu da nefes verirken akciğerlerinizdeki havanın sıkışmasına neden olur.

Astım ve dumanınız varsa KOAH riskiniz daha da fazladır. İşyerinde kimyasallara ve dumanlara maruz kalıyorsanız, bu hastalığı  geliştirebilirsiniz. Hava kirliliğine uzun süre maruz kalma ve tozu solumak da KOAH’a neden olabilir.

Gelişmekte olan ülkelerde, tütün dumanı ile birlikte, evler genellikle yetersiz havalandırılarak, ailelerin yemek pişirmek ve ısıtmak için kullanılan yakıtın yanmasından gelen dumanları solunması da neden olabilir.

KOAH gelişmesine genetik yatkınlık olabilir. KOAH’lı kişilerin yaklaşık yüzde 5’ine kadar alfa-1-antitripsin adı verilen bir protein eksikliğine sahiptir. Bu eksiklik akciğerlerin bozulmasına neden olur ve ayrıca karaciğeri de etkileyebilir.

KOAH tanısı

Hastalığın tanısı için tek bir test yoktur. Tanı semptomlara, fiziksel muayeneye ve tanı testi sonuçlarına dayanır.

 • Sigara içen veya geçmişte sigara içtiyseniz
 • Çok fazla sigara dumanına maruz kalıyorsanız
 • Ailenizde varsa
 • Astım ya da diğer solunum rahatsızlıklarınız varsa

gibi durumlar varsa risk altında olabilirsiniz. 

KOAH testi

Spirometri, akciğer fonksiyonunu değerlendirmek için invaziv olmayan bir testtir. Test sırasında, derin bir nefes alır ve sonra spirometre bağlı bir tüpe üflersiniz.

Görüntüleme testleri bir göğüs röntgeni veya CT taramasını içerir. Bu görüntüler akciğerlerinize, kan damarlarına ve kalbe ayrıntılı bir bakış sağlayabilir.

Bir arteriyel kan gazı testi, kan oksijen, karbon dioksit ve diğer önemli seviyelerini ölçmek için bir arterden kan örneği almayı içerir.

Bu testler, KOAH veya astım, kısıtlayıcı akciğer hastalığı veya kalp yetmezliği gibi farklı bir durumunuz olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

KOAH tedavisi

Tedavi semptomları hafifletebilir, komplikasyonları önleyebilir ve genellikle hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. 

 • ilaç
 • Oksijen terapisi
 • Ameliyat
 • Yaşam tarzı değişiklikleri

KOAH riskini azaltmak için neler yapılır?

 • Sigarayı bırakın
 • Mümkünse, duman ve kimyasal dumanlardan kaçının.
 • Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alın. Sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak için doktorunuz veya diyetisyeninizle çalışın.
 • Ne kadar egzersizin sizin için güvenli olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Etiketler: KOAHkoah belirtileriKOAH nedir?

Источник: //www.gidahatti.com/koah-nedir-belirtileri-tedavisi-132630/

KOAH Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH hastalığı nedir belirtisi tedavisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltılaması olan KOAH, sigara ve zararlı gazların yol açtığı mikrobik olmayan solunum yolları iltihabıdır. Kronik uzun süre devam eden ve obstrüktif kelimesi de tıkayıcı anlamındadır.

Yani KOAH hastalığı uzun süre devam eden tıkayıcı solunum yolu hastalığıdır. uzun süre hava yolu tıkanmasına sebep olan bu hastalık ilerleyicidir ve tam olarak geri dönüş genellikle mümkün olmaz.

Bununla birlikte düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabilir ve ilerlemesi önlenebilir.

Dünya sağlık örgütü araştırmalarında KOAH dünyanın en önemli 4. ölüm sebebi olarak belirlenmiştir. Her yıl 3 milyona yakın kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Ülkemizde de 5 milyona yakın KOAH’lı olduğu tahmin edilmekte. Bunların sadece 400 binine KOAH hastalığı teşhisi konulmuştur.

Ülkemizde ve dünya genelindeki KOAH hastalarının %70 – %90’ı teşhis konmamış ve hastalığından haberdar olmayan KOAH’lılardır.

KOAH Nedir

Sigara tüketiminin ve hava kirliliğinin artmasıyla birlikte KOAH hastalığı nedir sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı.  KOAH olarak bilinenKronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı zararlı gazlara ve parçacıklara maruz kalma sonucu, özellikle de sigara dumanına maruz kalma neticesinde ortaya çıkan ve mikrobik olmayan hava yolu iltihabıdır.

Kronik bronşit ve amfizem KOAH tanımı içinde yer alır. Akciğerin içinde kana hava taşımakla görevli akciğerin en küçük birimi olan hava kesecikleri vardır. Normalde balon gibi genişleyip daralabilen bu baloncuklar çeşitli dış etkenlerle esneme özelliklerini kaybederler. İçindeki havayı boşaltamayan kesecikler genişler ve genişlemiş kesecikler için hava boşaltımı zorlaşır.

Bu durum ‘Amfizem’ olarak adlandırılır. KOAH’lı hastalarda bu kesecikler mikrobik olmayan iltihap nedeniyle de şişer. Balgam üretmekle görevli bezlerin aşırı salgısı sonucu balgam miktarı artar. Artan balgam miktarı hava yollarını daraltır ve havanın geçişi zorlaşır. Bu durum da ‘Kronik Bronşit’ olarak adlandırılır.

KOAH nedir sorusunun cevabı en geniş haliyle bu şekilde verilebilir.

KOAH Nedenleri

KOAH’ın en büyük sebebi sigaradır. Genellikle sigara bağımlılığı olanlarda ya da sigara dumanına fazla maruz kalanlarda görülür. Ülkemizde kadınlardaki sigara kullanımı son yıllarda artış göstermekte.Ülkemizdeki kadınlarda KOAH görülme oranı bununla paralel olarak hızla artmaktadır. Anne babası sigara içen çocuklarda da astım ve KOAH hastalığı görülme oranı daha yüksektir.

Bazı genetik etkenler ve çevresel faktörler de önemli KOAH nedenleri arasındadır. Odun, metal, maden, kağıt,çimento ve tekstil imalatı gibi işlerde çalışanların soluduğu organik-inorganik gazlar ve tozlar sigaradan sonra gelen KOAH nedenleri arasındadır.

KOAH Belirtileri

KOAH hastalığı belirtileri ilk olarak öksürükle ortaya çıkar. Bu öksürük genellikle sigaranın doğal bir sonucu olarak görülür ve önemsenmez. İlk aşamadaki KOAH fark edildiğinde ilerlemesi durdurulabilir. Ama genellikle bu aşamada fark edilmez.

İlk belirti olan öksürüğü zamanla nefes darlığı, balgam ve kronik öksürük takip eder. Nefes darlığı hastalığın ilk dönemlerinde daha çok merdiven çıkarken veya tempolu yürüyüşler sırasında hissedilir. İlerleyen dönemlerde ise düz yolda ve hatta istirahat halindeyken de görülmeye başlar, hasta hayatını olumsuz etkiler.

Hastalığın ilerlemesinin önlenmesi için günlük aktivitelerin arttırılması oldukça önemlidir. Buna rağmen çoğu hastada tam tersi bir durum gözlenir. KOAH belirtileri arasında en rahatsız edici olanı nefes darlığı ile birlikte hasta günlük ihtiyaçlarını gideremeyecek duruma gelebilir.

Nefes darlığından kaynaklı göğüste sıkışma ve hırıltılı nefes alıp verme görülür. Hastalarda yine nefes darlığından kaynaklanan uyku bozuklukları, beslenme bozuklukları, kilo kaybı, morarma, aşırı yorgunluk, bacaklarda şişme ve kalp yetmezliği de görülebilir. KOAH hastalarında zaman zaman kanlı balgam da görülür.

KOAH belirtilerini birkaç madde halinde şu şekilde de sıralayabiliriz;

 • Çoğu gün görülen sık öksürük.
 • Çoğu gün balgam çıkarma.
 • Yaşıtlara göre daha kolay nefes daralması.

Özellikle 40 yaşın üzerindekiler, sigara içen veya daha önce içmiş olanlarda bu belirtiler görülüyorsa göğüs hastalıkları doktoruna başvurmaları gerekir. Belirtiler görülen hastalara basit bir nefes testi ile KOAH tanısı konulabilmektedir. Erken teşhis hastalığın ilerlememesi ve tedavisi için oldukça önemlidir.

KOAH Öldürür Mü

KOAH hastalarındaki artışla birlikte KOAH öldürür mü sorusu sıkça sorulmaya başlandı. KOAH son derece ölümcül bir hastalıktır. Dünya genelinde en önemli 4. , ülkemizde ise en önemli 3. ölüm nedenidir.Her yıl dünyada 3 milyon ve ülkemizde de 26 bin kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

KOAH Tedavisi

KOAH hastalığının tedavisi nde en önemli ve en etkili yöntem hastalığın nedenlerine yönelik tedbirler alınmasıdır. KOAH hastaları kullanıyorlarsa sigarayı mutlaka bırakmalıdır. Yine sigara dumanlı ortamlardan uzak durulması son derece önemli.

Daha önce sigara kullanmış olan 40 – 50 yaş grubu kişilerin bu yaşlarda sigarayı bıraktıklarında akciğerlerindeki hasar kısmen iyileşmektedir. Bununla birlikte KOAH hastaları günlük aktivitelerini arttırmalı ve yürüyüş gibi düzenli egzersizler yapmalı.

Sigara dışındaki hastalığa sebep olan diğer etkenlerin ortadan kaldırılması da KOAH tedavisi için önemlidir.

Tıbbi tedavide hastalığın derecesi önemlidir. Hastalığın durumuna göre akciğerlere giden havayı arttıracak ilaçlar ve inhaler steroidlerle uzun soluklu bir tedavi uygulanır.

Ağır seyreden KOAH hastalarına ise ilaçlara ek olarak günde en az   15-18 saat oksijen verilir. KOAH hastalarında ayrıca kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı gibi hastalıklar da görülebilir.

Bu hastalıklar varsa ayrıca bunlara yönelik de tedavi uygulanır.

KOAH Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Uygulanan tıbbi tedavinin yanı sıra Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu akciğer kanseri, sigara içenlere ve KOAH hastalığının bitkisel tedavisi için tere kürü öneriyor.

İnsan sağlığı üzerinde bitkilerin tedavi edici faydaları konusunda önemli çalışmaları olan Saraçoğlu akciğer kanserlerinin ve sigara içenlerin ciğerlerini rahatlatacak, nefes almalarını kolaylaştıracak ve balgamı söktürecek bir kür öneriyor.

KOAH bitkisel tedavi

KOAH Bitkise Tedavi

İnsanların kendilerine yaptıkları en büyük kötülüğün sigara içmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu öncelikle sigaranın bırakılmasını tavsiye ediyor. Bununla birlikte Prof. Saraçoğlu KOAH’lılar için ayda 4 – 5 gün düzenli olarak tere kürü  uygulanmasını öneriyor.

Tere kürü: Ayın ilk 4 gününde bir bağ tere tüketilmesi şeklinde oluyor. Terenin yarısı öğleden önce yarısı öğleden sonra tüketilir. Kür uygulanmaya başlandığında daha ikinci günde etkisini gösterir ve balgam sökülmeye başlar, hasta nefesinde rahatlama olur. Bu oranda tere tüketiminin tek yan etkisi idrarda hafif yanma hissidir.

Источник: //saglikloji.com/koah-hastaligi-nedir-belirtileri-tedavisi/

Koah Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

koah hastalığı nedir belirtileri tedavisi

Belirtileri zamanla ortaya çıkan koah hastalığı “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” nın kısaltmasıdır. Halk arasında kısaca KOAH olarak bilinen bu hastalık bir anda belirti göstermez ve belirtiler yavaş yavaş zamanla ortaya çıkar. Öyle ki koah belirtisi ortaya çıkması birkaç yılı dahi bulabilmektedir.

Koahın en sık görülen belirtileri arasında; ısrarcı öksürük, hırıltılı soluk alıp verme ve nefes darlığı gibi bulgular yer alır.

Koah belirtilerine ve koah tedavisine ayrıntılı olarak geçmeden önce gelin hep birlikte koah nedir daha yakından bakalım;

Koah Nedir

koah nedir

Ülkemizde de özellikle uzun süre sigara kullananlarda  koah gibi rahatsızlar görülmektedir. Koah hastalığı amfizem ile kronik bronşit hastalık grubundadır.

Amfizem; akciğerin nefes alıp vermesini sağlayan alveollerde hava boşluklarında oluşan genişlemedir. Bu genişlemeler kalıcıdır ve anormal derecededir. Hava boşluklarında görülen genişleme sonucunda hava yollarında ise daralma meydana gelir. Hava yollarının daralması sonucunda hava çıkışı olumsuz yönde etkilenir. Sonuç olarak hastalık kendisini nefes darlığı şeklinde belli eder.

Kronik bronşit ise sürekli öksürme durumudur. Oluşan bu kronik öksürük yıl içerisinde birden fazla görülebilir. Kronik bronşit tanısı için en az 2 – 3 yıl şiddetli öksürük ve balgam çıkarma gibi şikayetlerin devam etmesi beklenir.

Akciğer broşlarında iltihap kaynaklı reaksiyonlar görülürken broşlarda aynı zamanda küçülme söz konusudur. Balgam miktarındaki artış ile birlikte broşlardaki daralma daha da artar.

Bu aşamada tavsiye edilen detaylı bir araştırma yapılarak verem ya da başka bir akciğer hastalığının olup olmadığının iyice araştırılması gerektiğidir.

Koah hastalığı ile sigara kullanımı arasında doğru orantılı bir ilişki vardır.

Yapılan araştırmalar koah hastalığına yakalanan kişilerin geçmişinde genellikle uzun yıllar sigara kullandıkları sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Kısaca söylersek uzun süre sigara kullanmak koah hastalığını tetikleyen en önemli sebeptir. Sigara kullanımına bağlı olarak görülen koah hastalığının 50-60 yaş aralığında görülme oranı daha yüksektir.

Toz, hava kirliliği, çeşitli kimyasallar ve sigara akciğerlerin iltihaplanmasına neden olan faktörlerdir. Özellikle sigara akciğerleri doğrudan etkiler ve başta koah olmak üzere çeşitli akciğer hastalıklarına neden olur. Ancak sigara kullanmak koah hastalığının en temel nedenlerinden birisidir.

Sigara akciğer kanallarının iltihaplanmasına neden olur ve akciğer kanalları daralır ve esnekliğini kaybeder. Akciğer kanallarının esnekliğini kaybetmesi zamanla bu kanalların tahrip olmasına neden olur. Tahrip olan akciğer kanallarının belirtisi nefes darlığı, balgamlı  öksürük şeklinde olur bu hastalığa da koah adı verilir.

 

Koah belirtisi gösteren kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları ve gerekli tetkikleri yaptırarak tedaviye başlamaları önemlidir.

Zaman zaman bu belirtileri gören kişiler ihmal ederek önlem almaz ise ilerlemiş koah gelişir ve tedavisi daha uzun zaman alır.

Hatta zamanında müdahale ve tedavi yapılmaz ise akciğerler fonksiyonlarını büyük ölçüde kaybedebilir, kandaki oksijen azalır ve bu durumda diğer organlar da zarar görebilir.

Koah Hastalığı Belirtileri

koah hastalığı belirtileri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi koah belirtileri hastalığın ilk aşamasında kendisini kısa sürede belli etmez. Hatta 40 yaşından önce bu hastalığın belirtisi pek görülmez.

Ancak hastalığın seyri ve yaşın da ilerlemesiyle birlikte koah belirtileri kendisini daha şiddetli hissettirir ve günlük yaşamı etkilemeye başlar.

Koah belirtileri kış evsimlerinde daha çok kendisini gösterir.

Koah ilk dönem belirtileri; 

 • Hırıltılı bir soluma
 • Israrlı geçmeyen sık tekrar eden öksürük
 • Nefes darlığı ve göğüste baskı hissetmek
 • Öksürüklerin kimi zaman balgamlı olması
 • Sık sık grip ve nezle yaşanması

Koah hastalığının ilk aşamadaki belirtilerinin haricinde hastalığın ilerleyen evrelerinde farklı belirtiler de oluşmaya başlar.

Koah hastalığı İlerleyen belirtileri; 

 • Kilo kaybı yaşanması
 • Özellikle sabahları baş ağrısının yaşanması
 • Yorgunluk hissi ve kaslarda güç kaybı
 • Ayaklarda ve bacaklarda ödem oluşması
 • Tırnak ve dudakların beyazlaşması

Koah hastalığının genel olarak ilk ve en önemli belirtisi şiddetli öksürüktür. Önceleri daha hafif olan öksürükler zamanla daha da şiddetlenir ve önlenemez bir hal alır.

Genelde sigara kullanan kişiler öksürük nedenini sigaraya bağlarken altta yatan sebebin aslında bir koah belirtisi olduğunu fark edemeyebilirler.

Tabi bu durum koah hastalığının erken tanı ve tedavisini geciktireceği için tedavinin başarı şansını da oldukça düşürmektedir.

Şiddetli öksürüğün yanı sıra balgam çıkarma gibi şikayetler de koah belirtileri arasında yer alır. Sabahları uyandıktan sonra öksürüklü balgam çıkarma gibi belirtiler görülür.

Beyaz renkte olan balgamlar hastalığın ilerleyen seviyelerinde renk değişikliği de gösterebilmektedir. Kişi balgam söker ve balgamlar kimi zaman kanlı olabilir.

Balgam miktarındaki anormal artışlar ve balgam renginin farklılaşması iltihap kaynaklı bir sorun olduğunu da göstermektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde olmak çok önemlidir.

Koah hastalığının ilk seviye belirtilerinden biri de hafif düzeyde nefes darlığı yaşanmasıdır. İlk etaplarda merdiven çıkarken, poşet taşırken görülen nefes darlığı hastalığın ilerlemesi ile birlikte giyinirken, konuşurken bile görülebilmektedir.

Koah hastalığı görülen bireylerde göğüs kafesinin zamanla şiştiği görülür. Koah hastası kişinin nefes alırken kaburga kemiklerini içeri çektiği, nefes verirken de oldukça zorlandığı görülür. Ve koah hastası kişinin göğüs kısmında sürekli ağrılar oluşur.

Eğer siz de nefes alıp vermede zorluk ya da hırıltılı nefes gibi belirtiler yaşıyorsanız ve geçmişte sigara kullandıysanız ya da halen kullanıyorsanız koah hastalığının erken tanı ve başarılı tedavisi için vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Koah Hastalığı Tedavisi

koah hastalığı tedavisi

Koah tedavisini kısa süreli olarak düşünmemek gerekir. Koah hastalığı için kişinin yaşam düzenini değiştirmesi hastalığın tedavisinde çok önemlidir.

Hastalığın nedeni sigara kaynaklı ise; sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Ayrıca mesleki ya da çeşitli sebeplerden dolayı sigara ya da zararlı dumanlara maruz kalınma durumu varsa gerekli önlemler alınmalıdır.

Koah hastasının sağlıklı beslenme, egzersiz ve açık hava yürüyüşleriyle akciğerlerin temiz hava alması sağlanmalıdır. Ayrıca tedavi aşamasında doktorun önerdiği ilaç ve tabletler aksatılmadan kullanılmalı ve kontroller aksatılmamalıdır.

Koah hastalığının geçmesi hastalığının seyrine göre değişir. Koah hastalığı akciğerlerde kalıcı zararlar verir. Koah hastalığının tedavisinde amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak akciğerlerin daha çok zarar görmesini engellemektir.

Koah hastalığının tam geçmesi gibi bir durumdan bahsetmek zordur çünkü akciğerlerde kalıcı hasarlar artık oluşmuştur ancak çeşitli tedaviler ve önlemlerle koah hastalığının ilerlemesi durdurulabilir.

Koah hastalığının ilerlemesini engellemek için;

 • Öncelikle sigara bırakılmalıdır.
 • Nefes alıp verirken hastanın rahatlaması için inhaler yani nefes açıcı spreyler kullanılır.
 • Balgamların azalması için balgam azaltıcı ilaçlar kullanılır.
 • Koah tedavisinde akciğerlerin iltihaplanmasını azaltmak için doktorun reçete ettiği iltihap giderici antibiyotikler ya da tabletler de kullanılabilir.

Koah Neden Olur

Koah hastalığını tetikleyen çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler  koah hastalığın sebeplerini oluşturur.

Sigara Kullanımı; Koah hastalarının en büyük ortak özellikleri çok uzun yıllar sigara kullanmalarıdır. Koah hastalığı ile ilgili istatistiklerde 5 koah hastasından 4’ünün sigara içtiği belirtilmektedir.

Uzun süre sigara kullanma akciğerleri çok olumsuz etkiler ve iltihaplanmasına neden olur. Ayrıca sigarayı çok uzun süre kullananların % 25’inde koah görülmektedir.

Sadece sigara içenler değil, sigara dumanına çok sık maruz kalanlarda koah olma riski taşımaktadır.

Hava Kirliliği; Kötü hava kirliliği akciğerleri doğrudan etkiler. Koah hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalarda hava kirliliğin koah hastalığını tetiklediği belirtilmektedir.

Toz ve Duman; Uzun süre toz ve kimyasal içeren tozlara maruz kalmak akciğerlerin iltihaplanmasına neden olabilir ve koah hastalığını tetikler. Sigara dumanı, kömür dumanı, tahıl tozu akciğerlere zarar veren dumanlardır.

Silikozis; Kot taşlama, beyazlatma işinde çalışanlarda ortaya çıkan tozun solunum yoluyla akciğere yerleşmesi sonucunda silikozis hastalığı oluşur. Bu da koaha neden olan sebeplerdendir.

Nargilenin Zararları, Nargile Kanser Yapar Mı

Источник: //www.faydaloji.com/koah-hastaligi-nedir-belirtileri-tedavisi/

KOAH Tedavisi, Nasıl Geçer?

KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı kısaca KOAH (COPD), kronik bir akciğer iltihaplanmasıdır ve akciğerlerden gelen hava akımının tıkanmasına neden olmaktadır.

Belirtileri arasında, nefes almada güçlük, öksürük, balgam çıkarma ve hırıltının olduğu KOAH, uzun süre boyunca, rahatsız eden gazlara ya da partiküler maddelere ve genellikle de sigara dumanına maruz kalınması sonucu oluşmaktadır.

KOAH hastaları, kalp hastalıkları, akciğer kanseri ve birçok hastalık bakımından risk grubundadırlar.

Anfizem ve kronik bronşit ise, KOAH hastalığına davetiye çıkaran iki sağlık sorunudur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava kesecikleri olan alveollerin bulunduğu bronş çeperlerinde iltihaplanma yaşanmasıdır. Hastalık, günlük öksürük ve balgam çıkarma ile karakteristiktir. Anfizem ise, alveollerin hasar görmesi sonucu bozulmasıdır.

KOAH tedavi edilebilir bir hastalıktır ve uygun bir yönetim ile birçok KOAH hastası, hastalığın ilişkili olduğu diğer risklerin azaltılmasıyla, semptomlarını kontrol altına alabilmeyi başarmış ve hayat kalitesini artırmıştır.

Oluşum Nedenleri

Gelişmiş ülkelerde KOAH hastalığının ana oluşum nedeni tütündür. Gelişmekte olan dünyada KOAH genellikle, yanan yakıtların dumanına maruz kalan ve havalandırması iyi olmayan evlerde barınan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Klinik olarak, kronik şekilde sigara kullananların sadece % 25’inde KOAH gelişmektedir.

Akciğerler nasıl etkilenir?

Hava, nefes borusundan aşağıya inerek ve iki büyük tüp olan bronşlardan geçerek, akciğerlere ulaşmaktadır. Akciğerlerin içinde, bu tüpler bir ağacın dallarında olduğu gibi, çok sayıda küçük tüplere (bronşiyol) ayrılmaktadır.

Bu küçük tüplerin yani bronşiyollerin uç kısımlarında ise küçük hava kesecikleri (alveoller) yer almaktadır. Alveollerin çeperlerinde ise, oldukça ince yapıda bir sürü damar (kılcal damarlar) bulunmaktadır.

Havanın solunmasıyla oksijen, damarlardan geçerek kan dolaşımına katılmaktadır. Aynı zamanda, karbondioksit de dışarı atılmaktadır.

Akciğerlerimiz, bronşiyal tüplerin doğal elastikliğine dayanmaktadır. KOAH geliştiğinde ise, akciğerler bu doğal elastikliğini kaybeder ve çok fazla büyür.

Solunum yollarının tıkanması;

Anfizem: Bu akciğer hastalığı, kırılgan çeperlerin ve alveollerin elastik liflerinin tahribata uğraması sonucu oluşmaktadır. Nefes dışarı verildiğinde, küçük hava yolları çöker ve akciğerlerin hava akımı zayıflar.

Kronik bronşit: Bu hastalık, bronşların iltihaplanması ve daralması ile akciğerlerin daha fazla mukus üretmesi sonucu, tüplerin (bronşların) daralıp ve tıkanması şeklinde gelişmektedir.

Sigara ve diğer zararlılar: Uzun zaman boyunca sigara kullanmak, akciğerlere sayısız zarar vererek, KOAH oluşmasına yol açmaktadır. Fakat, genetik faktörler de KOAH oluşmasında rol oynamaktadır.

Çünkü, sigara kullananların sadece % 25’inde KOAH geliştiği saptanmıştır.

Ayrıca pasif içicilik ve hava kirliliği de KOAH oluşmasına neden olmaktadır ve yoğun toz altında çalışılan meslek grubundaki kişiler de risk altındadır.

Alfa-1 anti-tripsin eksikliği: KOAH hastalarının yaklaşık % 1’i, genetik bir bozukluk olan bu sorun nedeniyle, KOAH olmuşlardır. Bu genetik bozukluk, alfa-1 anti-tripsin adı verilen bir proteinin düşük seviyelerde olması sonucu gelişmektedir.

Alfa-1 anti-tripsin (AAt) ise, karaciğerde üretilir ve kan dolaşımına katılarak, akciğerlerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı, bu proteinin eksikliği, karaciğeri etkilediği kadar, akciğerleri de etkilemektedir.

Karaciğer hasarı, bebek ve çocuklarda gelişebileceği gibi, sigara kullanmayan yetişkinlerde de gerçekleşebilmektedir. AAt eksikliği ile ilişkili KOAH hastalığı olan yetişkinlerde tedavi seçenekleri, KOAH’ın daha yaygın türlerindeki tedavi seçeneklerini de kapsamaktadır.

Buna ek olarak, bu tür KOAH hastalığı olan kişiler, akciğerleri daha fazla hasara uğramaması için, AAt proteini değişimi yapılarak tedavi edilmektedir.

Teşhis ve Testler

KOAH, genellikle tanısı konulamayan bir sorundur. Eğer KOAH belirtilerini yaşıyorsanız ve akciğer zararına maruz kaldığınız bir geçmişiniz var ise (özellikle sigara gibi), doktor aşağıdaki testleri yaptırmanızı tavsiye edebilmektedir;

Akciğer fonksiyon testleri: Spirometri yaygın olarak yapılan bir akciğer fonksiyon testidir. Bu test sırasında, spirometriye bağlı olan geniş bir tüp içine üflemek gerekmektedir. Daha sonra makine akciğerlerden ne kadar hava geldiğini ve havanın ne kadar hızlı geldiğini hesaplar. Ayrıca bu cihaz, henüz KOAH belirtileri ortaya çıkmadan da hastalığı belirleyebilmektedir.

Göğüs röntgeni: Bu röntgen, KOAH’ın temel nedeni olan amfizemi gösterebilmektedir. Ayrıca, akciğer sorunlarını ya da kalp yetmezliğini de bu cihazla tespit etmek mümkündür.

Bilgisayarlı tomografi (BT): Amfizem tespitine yardımcı olan bilgisayarlı tomografi, akciğer kanseri tespiti için de kullanılmaktadır.

Atardamar kan gaz analizi: Bu kan testi, akciğerlerin kana getirdiği oksijenin ve dışarı attığı karbondioksitin ne kadar iyi şekilde işleyip işlemediğini ölçmektedir.

KOAH Tedavisi Nasıl Yapılır?

KOAH tanısının konulması dünyanın sonu değildir. Birçok insan, ufak bir tedavi ve sigaranın bırakılması ile, hastalığı hafif şekilde geçirmektedir. Etkili bir tedavi ile, hastalık semptomları kontrol altına alınabilmektedir ve hastalığın alevlenmesi ile komplikasyon riski azaltılabilmektedir. Böylece hasta, aktif hayatına devam edebilir.

KOAH tedavisinde baz alınan yöntemler aşağıdaki gibidir;

1.Sigara Kullanımını Bırakma

KOAH tedavisinde en önemli adım, sigarayı bırakmaktır. Bu durum sadece KOAH hastalığının daha da kötüye gitmesini önlemekle kalmayıp, nefes alıp verme işlevini de rahatlatacaktır. Fakat sigarayı bırakmak kolay değildir ve bu görev zor görülebilmektedir.

Ayrıca deneyip de başarısız olmak da söz konusudur. Bundan dolayı, nikotin yerine geçebilecek ürünler ve ilaçlar hakkında doktora danışabilirsiniz. Böylece belki, nasıl nüksedeceği hakkında bilgi de almış olursunuz.

Ayrıca, dolaylı olarak (pasif içicilik) da olsa, sigara dumanından kaçınmak iyi bir yöntem olabilir.

2.İlaç Tedavisi

Doktorlar, KOAH tedavisinde, belirti ve komplikasyonlar için birkaç tür ilaç kullanabilmektedir. Buna göre, bazı ilaçlar düzenli olarak diğer bazıları da gerekli olduğunda kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar şöyledir;

Bronkodilatörler: Bu ilaçlar, havayolu etrafındaki kasların rahatlatılmasını sağlamaktadırlar.

Aynı zamanda da öksürme ve nefes darlığını hafifletmeye yardımcı olan bu ilaçlar, daha kolay şekilde nefes alınmasını sağlamaktadır.

Hastalığın şiddetine bağlı olarak, aktivitelerden önce kısa etkili bronkodilatöre ihtiyaç duyulabilmektedir. Ya da her gün kullanılan uzun etkili bronkodilatör veya her ikisini kullanmak gerekebilir.

Solunan steroidler: Soluma yoluyla kullanılan kortikosteroid ilaçlar, hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltabilmekte ve şiddetlenmeyi önleyebilmektedir. Bu ilaçların; yaralanma, ağız enfeksiyonları ve ses kısıklığı gibi yan etkileri olabilmektedir. Sık sık KOAH hastalığı artan hastalar için kullanışlı olan bu ilaçlar, Flovent ve Pulmicort gibi ilaçlardan oluşmaktadır.

Solunum ilaçlarının kombinasyonu: Bazı ilaçlar, bronkodilatörler ve solunan steroidler ile kombine edilebilmektedir.

Oral steroidler: Orta ve şiddetli derecede, kısa süren aralıklarla (5 gün gibi) akut şiddetlenme yaşayan KOAH hastalarının, daha da kötüye gitmesini önleyen ilaçlar, oral kortikosteroidlerdir. Ancak, bu ilaçların uzun süre kullanılması, kilo alma, diyabet, osteoporoz ve katarakt gibi ciddi yan etkilerin oluşmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilmektedir.

Fosfodiesteraz-4 inhibitörleri: Yeni bir tür olan bu ilaçlar, hava yollarındaki iltihaplanmayı azaltır ve hava yollarını rahatlatır. Bu ilaç daha çok, şiddetli KOAH yaşayan hastalar için uygundur. Genel yan etkileri ise, ishal ve kilo kaybıdır.

Theophylline: Bu ilaç, nefes almayı geliştirir ve hastalığın şiddetlenmesini önler. Yan etkileri ise, bulantı, baş ağrısı, hızlı nabız ve titremedir. Yan etkileri doz ile ilişkilidir ve düşük dozlarda alınması tavsiye edilmektedir.

Antibiyotik ilaçlar: Akut bronşit, zatürre ve grip gibi solunum yolları enfeksiyonları, KOAH semptomlarının şiddetlenmesine yol açmaktadır. Antibiyotikler ise, bu akut şiddetlenmelerin tedavi edilmesine yardımcı olur. Fakat genellikle önlenmesi için tavsiye edilmez.

3.Oksijen Tedavisi

Genellikle doktorlar, orta ve şiddetli KOAH hastalarında ek olarak bu tedaviyi kullanmaktadırlar. Eğer, kanda yeterli miktarda oksijen yok ise, vücut takviye oksijene ihtiyaç duyacaktır. Bundan dolayı geliştirilmiş olan bazı cihazlar vardır.

Bunlar taşınabilir ve hafif olabilmektedir. Bazı KOAH hastaları, sadece aktivite sırasında ya da uyurken oksijen cihazını kullanmaktadır. Diğer bazı cihazlar ise her zaman kullanılmaktadır.

Oksijen tedavisi yaşam kalitesini artıran bir tedavi yöntemidir.

4.Pulmoner Rehabilitasyon Programı

Bu program genellikle, eğitim, egzersiz, beslenme ve danışmanlık sistemlerinin bir kombinasyonu şeklindedir. Pulmoner rehabilitasyon programı, hastane bakım süresini azaltır, günlük aktivitelerin yapılmasına yardımcı olur ve yaşam kalitesini artırır. Bu konu hakkında doktordan referans alabilirsiniz.

5.Hastalık Yönetimi

Tedaviler devam etmesine rağmen, semptomlar, günden güne ya da haftalarca daha da kötüye gidiyor ise, bu durum akut şiddetlenmedir ve hemen tedavi edilmezse, akciğer yetmezliğine dahi yol açabilmektedir.

Hastalığı şiddetlendiren faktörler, solunum yolları enfeksiyonları, hava kirliliği ya da iltihaplanmayı tetikleyen diğer faktörler olabilmektedir.

Bundan dolayı, bu gibi faktörlerden kaçınmak, yıllık grip aşısını yaptırmak, sigaradan uzak durmak, ilaçları aksatmamak ve verilen dozunun dışına çıkmamak, hastalık yönetimini sağlayacaktır.

6.Ameliyat

Eğer ilaçlar tek başına yeterli olmamış ve hastalık ciddi şekilde şiddetlenmiş ise, ameliyat bir tedavi seçeneği olacaktır. Ameliyat tedavisi aşağıdaki şekildedir;

Akciğer hacim küçültme ameliyatı – zarar görmüş akciğer dokusu alınır.

Akciğer nakli – operasyonun organ reddi gibi önemli riskleri vardır.

Belirtileri

Genellikle KOAH belirtileri, akciğerlerde önemli bir hasar oluşmadıkça belli olmaz ve hastalık zamanla daha da kötüye gider, özellikle de sigara maruziyeti devam ediyorsa. Bir kronik bronşit hastasının yaşayacağı temel şikayet, iki yıl üst üste, en az üç ay boyunca yaşanan, her gün devam eden öksürük ve balgam çıkarma durumudur.

KOAH hastalığının diğer belirgin semptomları ise şöyledir;

 • Nefes darlığı, özellikle de fiziksel aktivite sırasında,
 • Hırıltı,
 • Göğüste sıkışma,
 • Sabahları uyanınca, akciğerlerde aşırı oranda biriken mukusa bağlı olarak, boğaz temizleme ihtiyacı yaşanması,
 • Kronik öksürük ve rengi şeffaf, beyaz, sarı ya da yeşilimsi olan balgam üretimi,
 • Dudaklarda ya da tırnak katmanlarında mavimsi renk oluşumu (siyanoz),
 • Sık sık solunum yolları enfeksiyonu yaşanması,
 • Enerji kaybı,
 • Kasıt olmaksızın yaşanan kilo kaybı (daha sonraki aşamalarda).

Risk Faktörleri

KOAH hastalığında risk faktörleri aşağıdaki gibidir;

 • Aşırı miktarda tütün tüketimi – KOAH’daki en önemli risk faktörüdür, özellikle de uzun bir periyot boyunca kullanılması ile dolaylı yoldan tütün, sigara ya da marijuana dumanına maruz kalınması, risklidir.
 • Astım hastası olunması ile birlikte sigara kullanımı,
 • Tozlara ve kimyasallara karşı mesleki maruziyet – uzun süre boyunca, kimyasal dumanlara, buharlara ve tozlara maruz kalınması.
 • Yaş – KOAH yıllarca yavaş şekilde gelişir ve 35-40 yaşlarında belirtiler başlamaktadır.
 • Genetik – alfa-1 anti-tripsin eksikliğinde olduğu gibi ender görülen genetik bozukluklar.

Komplikasyonlar

KOAH hastalığının yol açabileceği diğer sağlık sorunları şöyledir;

Solunum yolları enfeksiyonu: KOAH hastaları, soğuk algınlığı, grip ve zatürre gibi hastalıklara karşı daha duyarlıdır. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu, nefes almada güçlük yaşanmasına ve akciğer dokularında hasara sebep olabilmektedir. Bir yıllık, grip ve düzenli olarak zatürreye karşı pnömokokal aşısı yaptırmak, bazı enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kalp sorunları: Sebebi tam olarak anlaşılamamıştır ama KOAH, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskinin artmasına yol açmaktadır. Sigarayı bırakmak ise bu riski azaltmaktadır.

Akciğer kanseri: Kronik bronşitli ve sigara kullananlar kişilerin, akciğer kanseri riski, sigara kullanan fakat kronik bronşit olmayan kişilere göre daha yüksektir. Sigarayı bırakmak, bu riski azaltmaktadır.

Hipertansiyon: KOAH akciğerlere kan getirerek, arterlerde yüksek kan basıncına neden olabilmektedir (pulmoner hipertansiyon).

Depresyon: Nefes darlığı ve ciddi hastalıklar ile mücadele etmek durumunda kalmak, depresyona yol açabilmektedir.

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Eğer bir KOAH hastasıysanız, bazı yöntemler yardımı ile, akciğer hasarını yavaşlatarak, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz;

 • Nefes kontrolü, nefes ve rahatlama teknikleri,
 • Bol miktarda su içerek ve hava nemlendirici kullanarak, hava yollarının temizlenmesini sağlamak ve mukus birikmesini önlemek.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak,
 • Sağlıklı beslenmek ve kiloya dikkat ermek,
 • Sigaradan, dumandan ve hava kirliliğinden kaçınmak,
 • Düzenli olarak doktor muayenesinden geçmek.
 • Alınacak önlemler
 • Diğer hastalıkların aksine, KOAH hastalığını önlemenin açık ve net bir yolu vardır; sigarayı bırakmak ya da sigara dumanından uzak durmak.
 • Ayrıca mesleki olarak, kimyasal duman ve tozlardan solunum koruma ekipmanları yardımıyla korunmak ya da bu konu hakkında işyerindeki sorumludan yardım istemek de önemli bir tedbir olacaktır.

Источник: //evdesifa.com/koah-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi