Kök Hücre Tedavisiyle Gençleşme

içerik

Kök Hücre İle Cilt Gençleştirme

Kök Hücre Tedavisiyle Gençleşme

Hücrelerimiz belli bir yaşta ölmeye başladığı için yaşlanırız. Peki bu hücreleri cilde geri vererek cildi gençleştirmek mümkün mü?

Cildi genç tutan nedir?

Cildimize genç görüntüyü veren, cildi dik tutan; bağ dokuları ve cilt kalitesini sağlayan; kolajen üreten dokulardır. Bu dokuları, fibroblast denen hücreler oluşturur.

Ortalama 28-30’lu yaşlara kadar bu hücrelerimiz %100 oranındadır. Cildimiz bu şekilde genç kalır.

Cilt ne zaman, nasıl yaşlanmaya başlar?

Cildimizde yaşlanma 28-30’lu yaşlarda başlar. Sebebi ise bağ dokuları ve kolajeni üreten fibroblast hücrelerinin her yıl %2 oranında ölmeye başlamasıdır. 30’lu yaşlarda başladığını varsayarsak yaşımız 40 olduğunda; biz cildimizdeki fibroblast hücrelerimizin %20’sini kaybetmiş oluruz.

Dolayısı ile cildi dik tutan bağ dokuların ve cilt kalitesini veren kolajeninden; yani cildimizin gençliğinin %20’sinden eksilir gider. Çizgiler, sarkmalar ve yaşlanma belirtileri başlar.

Fibroblast hücreleri file gibi çapraz şekilde birbirine bağlıdır. Bu hücreler ölmeye başladığında file kopmaya başlar; kısacası bağ dokusu aşağıya doğru inmeye başlar. Kolajen üreten dokuların da şekli bozulur ve cildimiz kolayca kırışarak yaşlı bir görüntüye bürünür. Hücre ölümü yaşımız ilerledikçe devam ettiği için cildimiz gittikçe daha yaşlı görünür.

Cilt gençliğini geri kazanmak ve sürekli kılmak kök hücre tedavisi ile mümkün müdür?

Cildin genç kalmasını sağlayan ve zamanla azalan fibroblast hücrelerini Sağlık Bakanlığı Onaylı Kök Hücre laboratuvarlarında tekrar üreterek cilde geri vermek, dolayısı ile gençliği geri kazanmak ve sürekli kılmak mümkün.

Kök hücre tedavisi ile cilt gençleştirme işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle ciltten fibroblast hücrelerinin alınması gerekir. Uzman hekim tarafından kulak arkasından, estetiği bozmayacak bir şekilde küçük bir biyopsi parçası (4-6 mm) alınır. Alınan parça fibroblast kök hücrelerin üretilmesi için özel koşullarda Sağlık Bakanlığı Onaylı Kök Hücre laboratuvarına gönderilir.

Kültür sonucunda (4-6 hafta içinde) fibroblast kök hücreler çoğaltılır. Uzman hekim hücrelerin öldüğü bölgelere; enjeksiyon yöntemiyle yeni hücreleri nakleder. Bu işlem kök hücreler laboratuvarda üretildikten sonra 30-45 gün aralıklar ile toplamda 3 kez tekrarlanır.

Cilde kök hücre tedavisi ne kadar sürer?

İlk aşamada üretime gönderilmek üzere alınacak olan dokunun alınması maksimum 15 dakika sürer. Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarında hücrelerin üremesi 30-45 gündür. İlk uygulama parça alındıktan 30-45 gün sonra, diğer 2 uygulama da ortalama 1’er ay ara ile yapılır. Her bir uygulama ortalama 1,5–2 saat sürer.

Cilde kök hücre tedavisi sonrasında kişi günlük hayatına hemen dönebilir mi?

Kişi uygulama sonrası günlük yaşantısına hemen dönebilir.

Bu yöntem dünyada ve Türkiye’de ne kadar zamandır, nasıl uygulanmaktadır?

Bu yöntem dünyada 1960’lı yıllarda bulunmuştur. Yaşlanma ile ölen hücreleri, çoğaltarak geri yerine koyarak gençleşmeyi sağlayan tek yöntem olarak dünyada kabul edilmektedir.

Amerika’da FDA (Food and Drug Administration) onaylı olan bu yöntem 17 yıldır pek çok Avrupa ülkesinde yüz binlerce kişiye uygulanmıştır.

Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı onaylı olarak kök hücre laboratuvarlarında üretilerek 2016 yılından bu yana uygulanmakta olan bu yöntem binlerce kişiye uygulanmıştır.

Cilde kök hücre tedavisi ilk uygulamada nasıl bir etki sağlar?

Her bir uygulama bir biyopsi alınması ve yaklaşık 1’er ay ara ile yapılan toplamda 3 kür enjeksiyonlardan oluşur. Sonrasında hücrelerin cilt altında çoğalması etkinleşmesi süreci başlar.

İstenilen etkilerin görülmesi biyopsi alınmasından sonra yaklaşık 1 yılı bulur. Cilt 1 yılda ancak 8-10 yıl boyunca ölmüş fibroblast hücrelerini kabul edebilir.

1 yıl içerisinde ne kadar çok hücre verirseniz verin, cildin kendisini onarma hızını değiştirmeniz mümkün değildir ve cilt 1 yılda kendisini en fazla 8-10 yıl geriye götürebilir.

Uygulama tekrarlanabilir mi?

Fibroblast Kök Hücre yöntemi ile cilt, 1 yılda en fazla 8-10 yıl gençleşme yeteneğine sahiptir. Diğer yandan yaşlanma süreci devam ettiği için hücreler yaşlanma hızı oranında ölmeye devam eder. Ancak bu yöntemin avantajı; 1 yıl sonra tekrar uygulanarak cilde 8-10 yıl boyunca ölen hücre miktarı bir kez daha verilebilir.

Cilde kök hücre tedavisinin riskleri nelerdir?

Sağlık Bakanlığı onaylı bu yöntemde kişiye hiçbir yabancı madde olmaksızın sadece kendi dokusundan üretilmiş fibroblast hücreleri verildiği için; bu hücreler başka bir hücreye dönüşemez. Yabancı bir hücre verilmediği için kanser hücresine dönüşmediği kanıtlandıktan sonra FDA onayını almıştır.

Cilde kök hücre tedavisinin etkileri ne zaman görülmeye başlar?

Cildin kendisini onarması yavaş yavaş gerçekleştiğinden 9-12 ay sonra etkisi en üst seviyeye ulaşır. Bazı hastalarda bu süre 18 ile 24 aya uzayabilir.

Tedavi sonrasında yapay bir görüntü olur mu?

Tedavi sonrası jest ve mimiklerde değişiklik görülmez. İfade kaybı yaşanmaz. İstenmeyen yapay bir görüntü oluşmaz.

Yüze kök hücre tedavisi sadece gençleşme amaçlı mı kullanılır?

Sadece gençleştirme amaçlı değil, akne-skar çukuru, güneş lekeleri, geniş gözenekler, kesik ve yara izleri, cilt sarkmaları gibi deri ve deri altında meydana gelen cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir.

Stromal Vascular Fraksiyon (SVF)

Geçmişte kök hücrelerin sadece kemik iliğinde olduğu düşünülüyordu. Ancak yağ dokumuzda kemik iliğinden 4 kat daha fazla kök hücre olduğu tespit edildi.

Yağ dokusundan kök hücre nasıl elde edilir?

Yağ dokusundan SVF kök hücre elde edebilmek için hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınır ve Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarlarında çeşitli işlemlerden sonra SVF elde edilir.

SVF’nin içerisinde ne tip hücre türleri vardır?

SVF’nin içeriğinde; erişkinde mevcut bulunan pek çok farklı hücre türü vardır.

Bunlardan bazıları; farklı hücrelere dönüşebilme yetisi olan mezenkimal kök hücre, damar sistemini tedavi edebilen endotelyal kök hücre, kan hastalığı tedavisinde kullanılabilen hematopoetik hücreler, cilt yüzey bölge tedavisinde kullanılabilen keratinosit, cilt bağ dokusunu oluşturan fibroblast ve diğer pek çok türde kök hücre çeşitleridir.

SVF’nin kullanım alanları nelerdir?

Son zamanlarda estetik cerrahide de kullanılan SVF kök hücre türü yüze, memeye uygulanan yağ dolgularının ömrünü uzatabilmek için kullanılır ve bu sayede kişinin kendi yağından kalıcı dolgu elde edilmiş olur. Kalıcı yağ dolgusu ile tüm dolgu işlemleri yapılabilir.

Yanık tedavilerinde, kapanmayan yaralar gibi bazı cilt problemlerinde de kullanılabilir.

Keratinosit Hücre (Üst Deri Hücresi)

Çok derin akne-skar izleri veya ameliyat izi gibi üst derinin tahrip olduğu durumlarda, sadece üst deriyi de üretebilmek ve istenilen bölgeye vermek mümkündür. Günümüz teknolojisinde derinin tüm katları kök hücre laboratuvarlarında üretilebilir.

Epidermis derinin en dıştaki tabakasıdır. Asıl olarak “Keratinosit” adı verilen hücrelerden oluşur. Çok derin akne-skar izlerinde veya sezaryan gibi dikiş izlerinde kaybolan epidermis tabakasını geri yerine getirmek için, üst deriyi de ayrıca tedavi etmek gerekir.

Bu amaçla gerçekleştirilen tedavilerde keratinosit hücreler Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarlarında çoğaltıldıktan sonra 30-45 gün ara ile hastanın gerekli bölgesine doktor tarafından özel bir yöntemle 3 seans şeklinde uygulanabilir.

Sitemizde yer alan içerikler sadece bilgi amaçlıdır. Tedaviniz için lütfen doktorunuza danışınız.

Источник: https://www.vbbgentek.com/kok-hucre-ile-cilt-genclestirme

Kök Hücre ile Gençleşme

Kök Hücre Tedavisiyle Gençleşme

Kök Hücre tedavisi ile GENÇLEŞME uygulaması ile kendi yağınızdan elde edilen kök hücreler, size kaybettiğiniz gençlik ve sağlık hücrelerini tekrar kazandıracaktır. Tedavinin başarı oranı hastanın yaşı ve durumu ile orantılıdır.

 • Kök hücrelerin dokundukları hücrelere dönüşme özelliği vardır. Kök hücreler bu nedenle GENÇLEŞME tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Verilecek hücre sayısı hastanın yaşına göre belirlenir. Tedavi mezenkimal kök hücre (hastanın kendi yağ dokusu veya kemik iliğinden elde edilen) kullanarak gerçekleştirilir.
 • Hangi tedavinin uygulanacağına hastanın durumuna göre karar verilir. 45 gün ara ile 3 seans veya 3 gün üst üste uygulama ile gerçekleştirilebilir.
 • Kök hücreler intravenöz (damar yoluyla) verilirken aynı zamanda yüze de yüzün bağ dokusunu oluşturan fibroblast otolog hücreler enjekte edilir.
 • Tedavi protokolü tamamen hastanın durumuna göre ayarlanır, her hasta için farklı protokol uygulanabilir.
 • Kök hücre ile gençleşme tedavisi saç ve cildin düzelmesinde, biyolojik yaşın gerilemesinde, iç organların işleyişinin düzelmesinde ve daha birçok alanda %81 başarı sağlamıştır.

Yaşlanma Nedir?

Nedeni net olarak bilinmemekle beraber, belli bir yaşta vücudumuzda bizi sürekli iyileştiren sistem, bir anda durarak geriye doğru hareket etmeye başlar.

Genetik olarak yaşlanma, önceden programlanmış olan ve bünyemizde meydana gelen olumsuz yapısal, işlevsel ve psikolojik değişimlerin genel adıdır.

Yaşlanma ile beraber vücudumuz kendisini tamir etme ve hayatını iyi bir şekilde devam ettirme yeteneğini yavaş yavaş kaybeder.

İnsanoğlunu yaşlandıran iç ve dış etmenler bulunmaktadır. Bunların en başında zamanla azalan kök hücre rezervleri gelir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe, serbest radikallerin vücudumuzda meydana getirdiği oksidatif stres de yaşlanmanın ana sebeplerinden birisidir.

Serbest radikallerin etkisi 30’lu yaşlarda başlar ve 50’li yaşlardan sonra da hastalıklar olarak ortaya çıkar. Erişkinlerde yaşa bağlı olarak azalan büyüme hormonu (HGH) kişide kilo artışına, kas kalitesinde ve gücünde düşüşe, kalp fonksiyonlarında azalmaya, kemik yapısında bozulmalara, uyku düzensizliklerine ve kişinin kendisini depresif hissetmesine sebep olur.

Bunun dışında sağlıksız ve hareketsiz bir yaşam, hazır gıdalar, stres, sigara, alkol, aşırı şeker tüketimi, yaşa bağlı olarak hormonların azalması (HGH, DHEA-SO4, testesteron, melatonin, östrojen gibi) ve çeşitli bazı hastalıkların ortaya çıkması yaşlanmayı tetikleyen faktörlerdendir.

Kök hücre ile gençleşme tedavisi, iç organların işleyişinin düzelmesinde, biyolojik yaşın gerilemesinde, saç ve cildin düzelmesinde yüksek başarı sağlar.

Hangi organ, ne zaman yaşlanmaya başlar?

Akciğer 20’li yaşlardan sonra, cilt 20-30 yaşları arasında yaşlanmaya başlar ve yılda ortalama %2 yaşlanır. Kemik 30’lu yaşlarda, kalp 40’lı yaşlarda ve her yıl ortalama %1 oranında yaşlanır. Beyin 30’lu yaşlarda, kulak 30’lu yaşlarda, göz 30-40 yaşlarda, karaciğer 40 yaşlarda yaşlanmaya başlar ve kendisini yenilemesi büyük oranda azalır.

Yaşlanmayı hızlandırıcı diğer etmenler nelerdir?

Genetik kodlama dışında insanoğlunu yaşlandıran birçok dış etmen mevcuttur. Bunların en başında zamanla azalan kök hücre rezervleri bulunmaktadır. Bunun dışında sağlıksız ve hareketsiz bir yaşam, tüketilen hazır gıdalar, sigara, alkol, aşırı şeker tüketimi, bazı hastalıklar ve otoimmun sistemi rahatsızlıkları da yaşlandıran etmenler arasında sayılabilir.

Gençleşme ile ilgili tedaviler ve yöntemler nedir?

 • Ameliyatsız gençleşme tedavileri (dolgu, botoks, prp vb) hücre ölümünü durdurmaz, sadece görüntüyü değiştirir.
 • Cerrahi uygulamalar (estetik, medikal ameliyatlar) hücre ölümünü durdurmaz, sadece görüntüyü değiştirir.
 • Hareketli yaşam tarzı, doğal beslenme ve yaşlanmayı geciktiren bir yaşam biçimi.
 • Alternatif tıp (mezoterapi, homeopati, ozon tedavisi vb)
 • Kök hücre ile gençleşme tedavisi, ölen hücreleri tekrar yerine koyarak veya damardan verilerek DNA’yı düzenleyici etkisiyle yaşam süresini uzatmak için kullanılır.

Kök Hücre İle Gençleşme Nedir ?

Kök hücreler sürekli aktif halde tüm vücudumuzun yenilenmesini ya da gereken bölgelerin tedavisini sağlayan, vücudumuzdaki bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Doku veya organlarda bulunan hücrelerden zarar gören olduğunda, o hücreye dönüşerek organ ve dokuları tedavi eder. Sınırsız bölünebilme yetenekleri vardır.

Toplu halde belli bir bölgeye yöneltilirse o bölgenin iyileşmesini sağlar. Yaşlanmış hücreleri iyileştirir, immün sistemi ve buna bağlı hastalıkları tedavi eder. Kök hücre tedavisi tek bir hastalık için değil, tüm vücut sağlığı için tercih edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, oluşabilecek hastalıklara karşı önlem alınmasını sağlamış olur.

Genç kalmak ve gençleşmek ise kök hücre uygulamasının en doğal sonucu olacaktır. İlaçsız, kişinin kendi hücrelerinden üretilen kök hücreler, katkı maddesiz olarak kişiye geri verilir ve bu anlamda dünyada tek doğal yöntem olarak adlandırılır.

Yani neden kök hücre uygulaması diye düşündüğümüzde “gençleşmek, sağlıklı kalmak ve iyileşmek için” demek doğru olacaktır.

Kök Hücre İle Gençleşme Tedavisi

 • Vücudun kendi içerisinde bulunan kök hücreleri uyarıp iç organların fonksiyonlarını düzeltecek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve kendinizi daha enerjik, mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Sonuç olarak içten ve dıştan gençleştiğinizi hissedeceksiniz.
 • Tedavi mezenkimal kök hücre (hastanın kendi yağ dokusu veya kemik iliğinden elde edilen) kullanarak gerçekleştirilir.
 • Kök hücreler kendi yağınızdan elde edilip yaşlanan vücuda enjekte edildiğinde, kaybedilen gençlik ve sağlık hücrelerini tekrar kazandıracaktır.
 • Kök hücre rezervlerinizi çoğaltacak ve tüm organlarınızda, dokularınızda kendini yenileme süreçlerini başlatacaktır.

Kök hücreler intravenöz (damar yoluyla) verilirken aynı zamanda yüze de yüzün bağ dokusunu oluşturan fibroblast otolog hücreler enjekte edilir.

Kök Hücre ile Gençleşme uygulaması Ukrayna, Kiev’de bulunan GenCell Kök Hücre Tedavi Merkezi’mizde yapılabilmektedir.

Kök hücre ile gençleşme tedavisi kanser yapar mı ya da kanseri tetikler mi?

Kök hücre ile gençleşme tedavisi kesinlikle kanser yapmaz ya da kanseri tetiklemez. Tedavide kullanılan kök hücreler kişinin kendi hücreleridir ve kansere dönüşmesi mümkün değildir.

Kök hücre ile gençleşme tedavisi tekrarlanabilir mi, tekrarlanmalı mıdır?

Kök hücre ile gençleşme tedavisi kişinin yaşına, durumuna göre istenilen hallerde tekrarlanabilir.

Bilimsel Çalışmalar:

 1. Demchuk M.P., Ivankova O.V., Klunnyk M.O., Matiyashchuk I.G., Sych N.S., Sinelnyk A.A., Skalozub M.V., Sorochynska K.I. and Arkhypenko I.V. Use of Fetal Stem Cells for Anti-Aging and Rejuvenation Therapy // Journal of Regenerative Medicine, Volume 6, Issue 1. – 2017.

 2. Nataliia Sych, Mariya Klunnyk, Iryna Matiyashchuk, Mariya Demchuk, Olena Ivankova, Andriy Sinelnyk, Halyna Kuzmenko, Marina Skalozub and Khrystyna Sorochynska. Fetal Stem Cells Use as Antiaging and Rejuvenation Strategies // Journal of Cosmetology & Trichology, Volume 3, Issue 3.

  – 2017.

 3. Demchuk M.P., Ivankova O.V., Klunnyk M.O., Matiyahchuk I.G., Sych N.S., Sinelnyk A.A., Shulak M.M., Skalozub M.V. and Sorochynska K.I. Use of Fetal Stem Cells for Slowing Down Aging of the Spine. // Journal of Cosmetology & Trichology, Volume 6, Issue 3. – 2017.

Detaylı Bilgi Al

Источник: https://www.gencell.com.ua/tr/kok-hucre-ile-genclesme

Kök Hücre Tedavisi ile Estetik Mucizeler…

Kök Hücre Tedavisiyle Gençleşme

Estetik ve plastik cerrahide de yenilenme ve gençleştirmek amaçlı kullanılmakta olan kök hücreler, hekimler ve hastalar için pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Bu da özellikle estetik operasyonlarda sıkça başvurulmasını sağlıyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr.

Nuri Battal; kök hücre teknolojisinin en önemli özelliğinin kişinin kendi doğal hücreleri ile uygulanması olduğunu belirtiyor. Herhangi bir alerjik reaksiyon riski olmaması da tedaviyi son yılların gözdesi haline getiriyor. Son derece sağlıklı olan bu uygulamada kök hücreler, uygulandığı bölgede kolayca yaşamaya başlayarak, sorunları gideriyor.

Aynı anda istenmeyen yağlardan kurtulmayı da sağladığı için özellikle kadınlar için cazip bir yöntem oluyor.

Neredeyse tamamen ağrısız bir uygulama olan kök hücre teknolojisinde büyük cerrahi işlemlerde olduğu gibi aşırı şişmeler morarmalar pek görülmez.

Dikiş gerektirmediği ve uygulandığı bölgelerde herhangi bir iz bırakmadığı için de çok tercih ediliyor.

Pansuman gerektirmemesi, ağrılı ve yorucu kontroller olmaması, iyileşme süresinin kısa olması nedeniyle her geçen gün bu yöntemi uygulayanların sayısı artıyor.

Op. Dr.

Nuri Battal “Kişinin kendi dokusu uygulandığı için sonuçlar da ‘doğal’dır” dediği tedaviyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Uygulandığı bölgede kan dolaşımını artırdığı için cilt gençleşir ve daha parlak bir hal alır.

Konulduğu bölgelerde yeni hücre oluşumunu artırarak doku gençleşmesini artırır. Kendi doğal hücrelerimiz olup reaksiyon riski olmayan kök hücreler, yeniden yerleştirildiği vücudumuzda kolayca yaşamaya başlar ve eksiklikleri gideren son derece sağlıklı bir uygulamadır.

Neredeyse tamamen ağrısız bir uygulamadır. Büyük cerrahi işlemlerde olduğu gibi aşırı şişmeler morarmalar pek görülmez. Kişi normal yaşamına kısa sürede döner. Uygulandığı bölgelerde herhangi bir iz bırakmaz dikiş gerektirmez. Pansuman gerektirmez ağrılı ve yorucu kontroller yoktur.

İyileşme süresinin çok kısa olmasını yanı sıra tedavinin etkisi de kısa zamanda ortaya çıkmaya başlar.”

Kök hücre uygulaması nasıl yapılır?

Lokal ya da genel anestezi altında enjektör ile, genellikle hastaların da kurtulmak istediği bölgeler olan, karın bel ya da kalça bölgesinden bir miktar yağ dokusu özel kanüllerle alınır.

Sonrasında bir dizi işlemden geçirilerek kök hücreleri, yağ hücrelerinden ayrılır ve tamamen kök hücre içeren bir sıvı elde edilir. Bu milyonlarca kök hücre içeren sıvı, ihtiyaca göre kullanılacak yere enjekte edilir.

Konulduğu yerde eksik olan hücreleri tamamlayarak hızla yerleşip yaşamaya ve buradaki kan dolaşımını artırarak dokuları onarır ve hızlı bir iyileşmeyi başlatır.

 

Kök hücre yapılan ve en çok rağbet gören uygulamaların başında ise yüz gençleştirme geliyor.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.