Kolera Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolera … Kolera: nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavi

Kolera Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yirmi birinci yüzyıl, yeni teknolojilerin zamanıdır.tıp alanında da dahil olmak üzere keşifler.

Daha önce tüm aileler ve bölgeler tarafından yutulan hastalıklar salgınları, insanlara korku ve korku aşıladıysa, bugün, tıp bilimcileri, daha önce tedavi edilemeyen birçok rahatsızlıkla mücadele etmenin yollarını bulmuşlardır.

Örneğin, on dokuzuncu yüzyılda Rusya'da kolera salgını iki milyondan fazla can aldı. Ancak, bugün bu hastalıktan ölüm oranı sadece% 5-10'dur.

İnsanlık tarihindeki en büyük salgınlar

Bir salgın hastalık veya enfeksiyonun kitlesel yayılımıdır. İnsanlık tarihinde, en tehli ve en tehli epidemileri birkaç düzine sayabilirsin.

 1. Çiçek hastalığı salgını. 1500 yılında, Amerikan kıtasının sakin sayısını 100 milyondan 10'a düşürdü! Hastalığın belirtileri – ateş, vücut ağrıları ve eklemler, apselere benzeyen bir döküntü. Enfeksiyon bulaşma yöntemi – havadan, iletişim-hane. Ölüm oranı -% 30.
 2. Grip salgını. En büyüğü 1918'de yapıldı. Hastalık yaklaşık yüz milyon insanı öldürdü. Grip bugüne kadarki en korkunç pandemi biridir.
 3. Veba ya da “Kara Ölüm”. 1348'de, bu hastalık Avrupalıların yarısının yaşamını talep etti ve ayrıca Çin ve Hindistan'ı vurdu. Sıçanların vebaların, daha hassas bir şekilde, pire taşıyorlar. Bazen hastalık zamanımızda, küçük kemirgenlerin yaşadığı bölgelerde kırılır. Hastalığın belirtileri ateş, öksürük, hemoptizi, ağır solumadır. Günümüz tıbbı yöntemleri günümüzde veba ile etkin bir şekilde mücadele etmelerine izin vermektedir.
 4. Sıtma salgını. Afrika ülkelerinin sakinleri için yaygın bir fenomen. Taşıyıcı bir sıtma sivrisinektir. Hastalığın ölüm oranı bugün için oldukça yüksektir.
 5. Tüberküloz. Bazen buna “beyaz veba” derler. Yayılmanın temel nedeni olumsuz yaşam ve çalışma koşulları, yoksulluktur. Erken dönemlerde hastalık tedavi edilebilir.
 6. Kolera. Bu, genellikle ölüme neden olan vücudun tamamen susuz kalmasıdır. Altı pandemik kolera farklı kıtalarda milyonlarca insanı öldürdü. Hastalığın belirtileri – kusma, ishal, konvülsiyonlar. Enfeksiyon esas olarak yiyecek ve su ile yayılır.
 7. AİDS. En korkunç salgınlar. Hastalık tedavi edilemez. Tek kurtuluş, yaşam boyunca bakım tedavisidir. Risk altında olan uyuşturucu bağımlıları var.
 8. Sarı ateş Aktarım şekli sıtmaya benzer. Semptomlar – titreme, baş ağrısı, kusma, kaslarda ağrı. Hastalık çoğunlukla böbrekleri ve karaciğeri etkiler. Sonuç olarak, bir kişinin cildi sarımsı bir renk kazanır.
 9. Tifüs salgını. Semptomlar – ateş, iştahsızlık, halsizlik ve halsizlik, baş ağrısı, ateş, titreme, mide bulantısı. Enfeksiyon kangren gelişmesine, akciğerlerin enflamasyonuna neden olabilir. Tifüs salgını birçok yönden Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının gidişatını etkiledi.
 10. Ebola ateşi. Ölümcül virüs. Olguların% 90'ında ölümcül sonuç ortaya çıkar. Virüs kan, balgam ve sperm yoluyla bulaşır. Semptomlar – şiddetli baş ağrısı, ateş, mide bulantısı, göğüste ağrı, kızarıklık, ishal, dehidrasyon, tüm organlardan kanama.

Küresel enfeksiyonların yayılmasının temel nedeni, hijyenik normların eksikliği, kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, yeni bölgelerin gelişmesidir.

Kolera salgını

Kolera bağırsak enfeksiyonukeskin bir sıvı kaybı, vücudun dehidrasyonu eşlik etti. Vibrio kolera bakterisinin neden olduğu. Hastalığın bulaşma yöntemi – ev – su yoluyla, kontamine yiyecekler.

Her biri kendi yolunda ciddi olan çeşitli kolera türleri vardır.

Örneğin, yerel sakinlere herhangi bir zarar vermeyen Nepal kolerası, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'nin nüfusu için ölümcül bir virüs haline gelmiştir.

Salgının en büyük cepleri Afrika'da kaydedildi,Latin Amerika, Hindistan. Her ne kadar modern tedavi yöntemleri bu rahatsızlıkla başa çıkabilse de, ölüm oranı hala% 5-10'dur. Rusya'da, 1830'da kolera salgını, bu tip enfeksiyonun ilk büyük ölçekli tezahürüdür. Veba ile birlikte milyonlarca insanın hayatını aldı.

Kendinizi ve sevdiklerinizi koleradan gözlemleyerek koruyabilirsiniz.kişisel hijyen kuralları.

Kişinin sağlığı için özellikle dikkatli olmak, genellikle ülke çapında ve ötesinde seyahat eden kişiler olmalıdır. Her zaman şüpheli yemek ve kafeteryalardan kaçınmanız gerekir.

Ve yiyecekler doğal pazarlarda değil, özel yerlerde satın alınmaz. Yabancı ülkeleri ziyaret ederken, aşılamak daha iyidir.

Kolera üç formu

Kolera, bağırsakları ve böbrekleri etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, dehidrasyon derecesine bağlı olarak insan vücudunda üç biçimde oluşabilir.

 1. Kolay. Ana semptomlar diyare, bazen hafif kusma, karnın hoş olmayan duyumlarıdır. Tuvaletteki arzular günde beş defaya kadar ulaşabilir. Hastanın genel esenliği tatmin edicidir.
 2. Ortalama şekli. Semptomlar – ishal (günde on defaya kadar) ve kusmaya devam ediyor, bu da artmaya devam ediyor. Hasta susuz ve kuru ağızla sürekli işkence altındadır. Küçük kaslar, ayaklar, parmak spazmları olabilir.
 3. Ağır formu. Kolera hastalığının bu aşamada genellikle ölümcül bir sonucu vardır. Semptomlar – günde 20 yıla kadar, çok sayıda bağırsak hareketi, tekrarlayan kusma, susama, ağız kuruluğu, kısık ses. Vücut susuz, bir kişi karakteristik bir görünüm kazanır – sivri bir yüz, buruşuk eller, batık gözler. Dudaklar, kulaklar, deri siyanotik hale gelir. Siyanoz bu şekilde gelişir. İşeme daha az sıklıkta görülür ve çok geçmeden tamamen kesilir.

Kolera çocuklar için en zorudur. Çünkü onların bedenleri, sıradışı sıvı kaybıyla başa çıkmayı henüz öğrenmemişti.

Kolera'nın en iyi korunumu kişisel hijyendir. Bu rahatsızlığı gösteren en ufak semptomlarda, kalifiye yardım için hemen hastaneye başvurmalısınız.

Kolera nasıl tanınır?

Çoğu zaman bu hastalık diğer benzerlerle karıştırılırbenzer semptomatolojiye sahip olan gıda zehirlenmesi ile ilgili hastalıklar. Zehirlenme, kural olarak, çoğu insan kendini tedavi eder. Sonuç olarak, bu ilaçlar ile tedavi yapılmaz ve bu süre içinde hastalığın kendisi daha şiddetli hale gelebilir.

Bu nedenle, her insan koleranın ne olduğunu, semptomlarının ne olduğunu ve nasıl savaşacağını bilmelidir. Yani, hastalığın ana belirtileri:

 1. İshal günde beş ila on veya daha fazla kez. Dışkı miktarı kademeli olarak artar ve bir kerede bir buçuk litreye kadar ulaşabilir!
 2. Zehirlenme gibi ağrılı duyular yoktur.
 3. Kusma artan bir karaktere sahiptir. Bulantı görülmez. Yırtık sıvı pirinç pullarını andırır.
 4. Vücudun hızlı dehidratasyonu. Cilt mavimsi olur. Bir adam sürekli susama, ağız kuruluğu ile eziyet edilir. Kolera nasıl görünür (hasta fotoğrafları), bilimsel broşürlerde ve ansiklopedilerde (ve bu yazıda az da olsa) görebilirsiniz.
 5. Kas krampları.

Kolera için ilk yardım

Sevdiklerinden birisinin hepsi gözlenirsekolera belirtileri, hemen bir doktora danışmalısınız. Hasta hemen hastaneye kaldırıldı. Ancak, tıbbi yardımın bu kadar çabuk gerçekleşemediği durumlar da vardır (nüfuslu bölgelerin dışında kalmak). Bu durumda, herkes ilk yardımın nasıl sağlanacağını bilmelidir.

Ana kural daha akıcıdır. Vücudun ne kadar kaybettiği, ne kadar “dökülmeye” çalışmanız gerektiği. İçecek her yarım saatte 200 ml'ye kadar önerilir. Ama sadece su değil, özel bir çözüm (su litresi başına – bir çay kaşığı tuz ve dört çay kaşığı şeker) olmalıdır.

Dışkıya özellikle dikkat edilmelidir.dezenfeksiyon. Ördekler, kişisel hijyen ürünleri enfeksiyonun yayılmasını önlemek için dikkatli bir şekilde işlenmelidir. Yatakların sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Giysileri 90 derecelik bir sıcaklıkta yıkayın. Yıkandıktan sonra, bunları ütülemek arzu edilir.

Bu tür önlemler zorunludur, çünkü günlük yaşamda enfekte olmak çok zor olmayacaktır.

Kolera etiyolojisi ve epidemiyolojisi

Geçmişin korkunç ve çaresiz hastalıklarından biriÇağ kolera olduğunu. mikroskop altında yapılan Foto bakteriler, açıkça ajan Hareket etmesine yardımcı olmak için taban tabana düzenlenmiş bir veya iki demetleri ile kavisli bir sopa olduğunu olun.

Koleraya neden olan mikroplar, – alkalin sevenlerortamı. Nişasta ve karbonhidratların yanı sıra seyreltik jelatin parçalayabilirler. Enfeksiyonun etken maddesi, kurumaya ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya karşı duyarlıdır. Kaynamada mikroorganizmalar anında ölür.

Kolera, gıda ve suda bulunabilen bir bakteriden kaynaklandığından, en iyi korunma, gıdaların doğru işlenmesidir.

Enfeksiyon içme suyu kaynaklarına girerse,tüm yerleşimlere çarpabilir. Bu bir salgın. Ve hastalık zaten bir bölgenin ya da ülkenin tamamının sınırları dışında olduğunda, o zaman bir pandeminin zaten bir yeri vardır. Kolera hem bir hastalık, bir salgın hem de bir pandemidir.

Tanı ve tedavi

Tabii ki, “kolera” teşhisi kendinizkoyamam. Hastalığın bazı belirtileri yeterli değildir. Özel bakteri laboratuvarlarında yapılan tıbbi muayenelere ihtiyacımız var. Araştırma için hasta izolasyonu gerekli – kusmuk, cal.

Eğer tarihe geçerseniz, kolera salgınıRusya'da 1830, birden fazla yaşam sürdü. Her şey o zamanın yeterince güçlü olmayan ilacıyla açıklanabilir. Bugün hastalık tedavi edilebilir. Bunu yapmak için zamanında tanı ve tedavi yapmak yeterlidir.

Kolera'nın bir salgın olduğu unutulmamalıdır. Aynı anda birkaç aile üyesine çarpabilir. Herhangi bir şüpheli semptom hastaneye gitme sebebi olmalıdır. Kolera inkübasyon süresi birkaç saatten beş güne kadardır. Bu sırada hastalar zaten enfeksiyonu taşır ve patojeni dış çevreye gönderir.

Hastalığın tedavisi sadece hastanelerde,özel bulaşıcı hastalıklar. Hekimlerin asıl görevi, hastanın vücudundaki su dengesini yenilemek ve sürdürmektir. Bunu yapmak için tuz çözeltileri ve ilaçları kullanın.

En yaygın bakteri patojenleriKolera klasik bir biyotip ve Kolera El Tor'dur. Her iki tip de antibiyotiklere duyarlıdır. Bu nedenle tedavi ayrıca antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir. Genellikle eritromisin kullanır.

Kolera karşı en iyi koruma zamanımızdaki aşıdır. Aşı ayda iki kez uygulanır. Dozlar hastanın yaşına bağlıdır.

Kolera önleme

Kolera, herhangi bir hastalık gibi, uyarmak daha iyidir,tedavi etmek yerine. Bunu yapmak için, kişisel hijyen kurallarını ve akut bağırsak enfeksiyonlarını önlemek için kullanılan tüm önlemleri takip etmek yeterlidir.

Yani:

 1. Kolera bakterileri oluşturan etken maddeler gıdada, suda bulunur. Bu nedenle, şüpheli kaynaklardan asla su içmemelisiniz. Aşırı durumlarda, kaynatılmalıdır.
 2. Sebzeler, meyveler, balık, et ve diğer çiğ yiyecekler tüketilmeden önce dikkatlice işlenmelidir.
 3. Sıhhi ve epidemiyolojik istasyonun yasak olduğu rezervuarlarda yüzemezsiniz. Belki de su bir kolera veya başka bir hastalıktır.
 4. Kolera belirtileri olan hastalar hemen hastaneye kaldırılmalı ve bulundukları odada – dezenfekte edilmelidir.
 5. Diğer ülkeleri ziyaret ederken, aşı yapmak daha iyidir. Kuşkusuz, aşılama% 100 koruma sağlamamaktadır, fakat bir salgın durumunda, aşılanmış organizma hastalıkla baş etmenin daha kolay olacaktır.

Tam iyileşmeden sonra bile, kolera bakterilerinin vücudu ikinci kez enfekte edebildiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, ekstra uyanıklık ve dikkat önleyemez!

Hastalık çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Çocuklarda hastalık tam olarak yetişkinlerde gelişir. Bununla birlikte, çocukların enfeksiyonu daha fazla taşımaları daha olasıdır.

Çoğu zaman, enfeksiyon su veya yiyecek yoluyla gerçekleşir. Ancak çocuklar söz konusu olduğunda, kirli ellerle yakın temas yoluyla bulaşma göz ardı edilmez.

Kolera bakterileri, bir çocuğun vücuduna girerek,şiddetli zehirlenmeye ve ishale neden olur. Hastalığın gelişimi böbreklerin (nefropati), kardiyak aritminin, pulmoner ödemin bozulmasına yol açar. Bazı çocuklar konvülsiyonlar, koma geliştirir. Bu nedenle, hastalığın erken teşhisi gereklidir. Bu gibi durumlarda, kolera hastalığı vakaların neredeyse yüzde yüzünde tedavi edilebilir.

Hasta çocukların ve yetişkinlerin tedavisi sadece kalıcı olarak gerçekleştirilir. Terapi, kayıp sıvıyı yenilemeyi amaçlamaktadır. Şiddetli sıvı şekilli hastalar intravenöz olarak enjekte edildi.

Hastaya bakım, ayrıca ev eşyalarının ve dışkının tam olarak dezenfekte edilmesini de içerir.

Tam ve sağlıklı bir diyet hakkında unutma. Hastalıktan sonra kişi çok fazla sıvı ve aynı zamanda kilo kaybeder.

Kolera çocuklarda en iyi korunma, her zaman ve her yerde ellerinizi, yiyeceklerinizi ve sadece kaynamış suları yıkamanızı öğretmektir. Bir çocuk bir anaokulu veya okulu ziyaret ettiğinde bu özellikle önemlidir.

Sonuç

Zamanımızda tıp ve bilimin gelişimiBirçok tehli hastalığın tedavisi için çözüm.

Örneğin, aşı, çiçek hastalığı, tifüs, şartlı hastalıklar haline geldi, çünkü aşı onları yaşamlarımızdan tamamen yok etti. Kolera hastalığı, aksine, Dünya'nın bazı bölgelerinde hala geçerlidir.

Bununla birlikte, bu hastalığı tedavi etmenin etkili yöntemleri bulunmuştur. Sadece zamanında yardım istemek yeterlidir.

Salgının en büyük salgınları kaydedildiAfrika, Asya ve Hindistan'ın uzak bölgeleri. Ana neden kirlenmiş su, sağlıksızlık, yoksulluk ve yoksulluktur. Bu ülkelerin birçok sakinleri için “hastane” kavramı bilinmemektedir. Bu gibi durumlarda, kolera teşhisi ve ilk acil yardım, bağımsız olarak (her zaman başarılı olmamakla birlikte) gerçekleştirilebilir.

Источник: //tr.luciafontaines.com/zdorove/115526-holera-eto-holera-prichiny-simptomy-diagnostika-i-lechenie.html

Kolera Nedir? Kolera Hastalığı Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Kolera Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolera, vibro coholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı, akut ve şiddetli ishal ile seyreden ve kusmanın da eşlik ettiği bir hastalıktır.

Kolera, kolera vibrionu adı verilen ve koleralı hastaların dışkılarından tecrit edilen bir mikroorganizma dır.

 Kolera, ilk olarak Kahire ve Hindistanda’ki hastalardan 1883’de Robert Koch tarafından görülerek tanımlanmıştır.

Kolera vibrionu kısa, hafif eğri 1,5 – 3 micron boyunda 0,4 – 0,6 micron eninde hareketli, gram negatif, kültürlerden alınan preparatlarda balık dizilerine benzeyen bir canlıdır.

Kolera illeti kolera illeti adiyye veya illeti mahüf olarak da adlandırılır. Dışkıdan alınan örneklerin laboratuvar incelemeleri sonucu meydana çıkar.

Kolera bulaşmış hastalarda ani başlayan karın ağrısız ishal, bulantısız kusma ve bacaklarda kramplara, kısa zamanda su ve elektrolit kaybına neden olur.

Kolera hastalığı nasıl bulaşır?

Hastalığı taşıyan insanların dışkıları ve kusmukları ile bakteri bulaşmış suyun içilmesi, yiyeceklerin yenmesi nedeni ile hastalık yayılma gösterebilir. Kolera salgın olarak seyreden, ortaya çıktığı bölgede yayılım gösteren, insanlık için çok tehli, öldürücü salgınlara neden olan bir hastalıktır.

Normal şartlarda evcil hayvanlardan ve deneysel olarak laboratuvar hayvanlarında kolera hastalığını meydana çıkarmak mümkün değildir.

 Çeşitli yollarla yayılan kolera virüsü, düşük sıcaklıklarda yaşayabildiği gibi, ılık ve nemli ortamları daha çok sever ve bu şartlarda daha çabuk çoğalır.

Kolera hijyen şartlarının yetersizliğinden meydana gelen bir hastalık olduğu gibi bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu temizliktir.

Kolera hastalığı belirtileri

Kolera belirtileri

Kolera hastalığında bazen hafif seyreden belirtiler görülür iken, bazende hiç belirti vermeyebilir. Fakat ciddi derecede olan kolera vakalarında tedavi hemen başlamaz ise ölüme neden olur. Şiddetli ishale ve kusmaya neden olan hastalık vücut sıvılarının çok hızlı bir şekilde azalmasına neden olur. Dışkılama sayısı günde 30 – 40 defayı geçebilir.

Bunun sonucunda eloktrolit kaybı oluştuğu için koleranın diğer klinik bulguları ortaya çıkmaya başlar.

 Bu belirtiler halsizlik, ağız kuruluğu, dilin paslı görülmesi, gözlerin çökmesi, deride turgor azaldığı için ellerin çamaşırcı elleri gibi buruşması, nabız atışında zayıflama, bacak ve kol kaslarında ağrılı kramplar oluşur. Şiddetli su kaybı ve şoku takiben hasta bir saat içerisinde ölebilir.

Kolera hastalığı teşhisi

Kolera teşhisinde, hastanın dışkısında oluşan vibrioların görülmesi sonucu tanıyı koymak mümkün olabilir. Bu noktada tespit edilen koleraya diyare kolerası denilir.

Hastalar 2-3 gün içinde iyileşir ve kusma, ishal ve bulantı kaybolabileceği gibi zaman içinde şikayetler tekrar ortaya çıkar.

Bu tip hastalar kolera virüsünün yayılmasına etken olan hastalar oldukları için tanılarının acil olarak konulması ve tedavilerinin yapılması gereklidir.

Kolerin kolera gravisin hafif seyirli şeklidir. Kolera sikka koleranın en ağır seyreden şeklidir ve hızlı başlar, ishal oluşmadan kollaps ve şok ölüm ile sonuçlanır. Tifoid şekil kolera, koleranın tifo ile karışan şeklidir. Koleranın laboratuvar incelemeleri tanısında kusmuk ve dışkı örnekleri kullanılır.

Kolera hastalığı tedavisi

Kolera hastalığının tedavisi çok gecikmemiş hastalarda çok zor değildir. Hastalığın ilk belirtileri görüldükten sonra hastaya hemen sıvı verilir ise hastalığı tamamen tedavi etmek mümkün olabilir.

Tedavide, vücudun ihtiyacı olan su ve tuz karışımı temiz su ile karıştırılır ve hastaya çok miktarda ağız yolundan verilir.

Tedavi sırasında hazır ORS solüsyonu bulunamaz ise 1 çay kaşığı şeker + 1 çay kaşığı tuz + 1 litre içme suyuna eklenerek hazırlanan sıvı tüketilir.

Kolera hastalığından korunma yolları

Koleradan korunma yolları

Kolera virüsü, insan vücudu dışındadiğer ortamlarda çok uzun yaşayamadığı için tek taşıyan insandır. Bulaş yolu, taşıyıcı – bulaşmış olan ortam – hasta – taşıyıcı şeklinde varlığını sürdürür.

 Bulaşma olmaması için ilk olarak taşıyıcı insanlar tespit edilmeli ve tedavileri uygulanmalıdır. Mekanik taşıyıcı faktör olan ev içi böcekler ortadan kaldırılmalıdır.

Hastalar, hastalık konusunda eğitim almış kişiler tarafından bakılmalı ve ortam bulaşıcılığı en aza indirilmelidir.

Hastaların kullandıkları eşyalar dezenfekte edilmelidir. Hastaların kullandıkları tuvaletler ve kanalizasyonlara kireç kaymağı gibi dezenfekte ürünleri kullanılmalıdır.

Kolera hastalığından korunma öncelikle çevre önlemleri alınarak sağlanmalıdır.

Bunların yanı sıra kolera salgını olan dönemlerde kolera aşısı yaptırmak fayda sağlayabileceği gibi, aşı tam koruma yöntemi değildir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/kolera-nedir-kolera-hastaligi-belirtileri/

Kolera Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kolera Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış bulaşıcı hastalıklardan biri olan kolera, Vibrio cholerae adı verilen bakterilerin ince bağırsağı ele geçirmesi sonucunda oluşmaktadır.

Asya ve Avrupa’da 1925 ve 1975 yılları arasında görülmeye başlamış olan bu hastalık tüm dünya genelinde yayılmaya göstermiştir.

İnsandan insana bulaşan kolera hastalığı en çok ishal ve kusma ile kendini göstermektedir.

Hastalığın çıktığı yıllardan sonra içme sularından da bulaştığı görülmüştür. Kolera hastalarının vücutlarından çok miktarda su çıkışına sebebiyet vermesi, bu hastalığın ölümcül özellikte olmasına neden olmaktadır. Ayrıca kirli suların temas ettiği yiyecekler de kolera hastalığının başlıca sebepleri arasındadır.

Tifo Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Ölümcül bir ince bağırsak hastalığı olarak nitelendirilebilen kolera hastalığında kişisel hijyene fazlasıyla dikkat etmek gerekir. İshal ve kusmanın durdurulmasına yönelik ilaçlarla tedavisi mümkün olan bu hastalık ihmal edildiğinde çok ciddi sonuçları olabilen bir sağlık sorunudur. Dışkıdan alınan örnekler neticesinde kolera hastalığının teşhisi yapılabilmektedir.

Kolera Hastalığı Nedir?

Gelişmemiş toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olan kolera, Vibrio cholerae denilen mikroorganizmaların ince bağırsak yapısında parazitlenmesi sonucunda ishal ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığının yaygın olduğu ülkelerden göç alan ülkeler kolera virüsüne karşı tehdit altında bulunmaktadır.

En önemli bulaşma unsuru arasında yer alan içme suyu, meyve ve sebzelerin yeterince yıkanmaması kesinlikle dikkat edilmesi gereken faktörler arasındadır.

Dünya ve Türkiye tarihine baktığımızda çok büyük kolera salgınlarının olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde bilinen en büyük kolera salgını, Balkan Savaşları sırasında meydana gelmiştir.

Bu salgında hem başka ülkelerden gelen göçmenler hem de askerler arasından, çok sayıda can kaybı yaşanmıştır.

Koleranın Nedenleri Nelerdir?

Yaz aylarında daha çok baş gösteren hastalıklardan biri olan kolera, sadece insanlarda görülme ihtimali olan bir hastalıktır.

İnsan dışkısı karışmış içme suları ve kuraklık bulunan yerlerde bu hastalık daha sık görülmektedir. Bu sebeple yerleşim alanlarındaki kanalizasyon alt yapılarının sağlam olarak inşa edilmesi gerekir.

Bulaştığı kişilerde ilk 6 ile 48 saat arasında kuluçka süresi bulunmaktadır.

Kuluçka dönemi sonunda aşırı sulu ishal durumu görülmektedir. İshal ve kusma ile birlikte vücuttan sıvı kaybının fazla olması bacaklarda kramp ve ani şokların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Pis sularda daha çok çoğalarak insan vücuduna bir şekilde yerleşen vibrio adı verilen bakteriler, koleranın en önemli sebebidir. Kuyu ve yüzey sularına temas edilmesi ya da içilmesi bu hastalığın vücuda hızla yayılması için yeterlidir.

Ayrıca az pişmiş ve çiğ deniz ürünlerinin sıkça tüketilmesi de bireysel olarak kolera hastalığına yakalanma ihtimalini yükseltmektedir. Kolera salgınlarının ve vakalarının yaygın olduğu toplumlarda sebze ve meyveleri çiğ olarak tüketmek ve yeterince yıkamadan yemek koleranın bulaşması için yeterli sebeplerden biridir.

Koleranın Belirtileri Nelerdir?

Kolera hastası olan kişilerde görülen ilk belirti şiddetli ishaldir. İshale kusma da eşlik ettiğinde doktorların koleradan şüphelenme ihtimalleri artmaktadır.

Laboratuvar ortamında yapılan dışkı testleri sonucunda tespit edilmesi mümkün olan ince bağırsak parazitleri, zamanında ve doğru müdahale edildiği takdirde vücuttan atılabilecektir.

Kolera hastalığını işaret eden diğer belirtiler arasında; hastada morarma, karnın içe dönük hali, gözlerin içe çökmesi, ses kısıklığı, nabzın çok hızlı atması ve ağızda kuruluk gibi durumlar gözlenir. Ortalama 2 ila 7 gün arasında süren hastalık tansiyon düşüklüğü, solunum yetersizliği ve inleme gibi durumlara da neden olmaktadır.

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir?

İçme suyu ve yeterince yıkanmamış besinler aracılığı ile bulaşma olasılığı bulunan kolera, bağırsak enfeksiyonları arasında en tehli özellikte olanıdır.

İçme suyu olarak çeşme suyunu tercih edenlerin mutlaka kaynatarak kullanmaları önerilmektedir. Özellikle küçük çocuklara verilen içme suyunu kaynatmadan vermek oldukça risklidir.

Bunun yanında meyve ve sebzeler yenmeden önce mutlaka iyice yıkanmalıdır.

Bunun için su dolu bir kabın içerisine, bir bardak sirke ekleyip, meyveleri bir saat kadar bekletebilirsiniz. Sinek ve hamamböceklerinin de etkili olduğu bu hastalıktan korunmak için bu tür haşerat ile de tam mücadele edilmesi gerekmektedir. Kolera salgını bulunan toplumların bulaşma ihtimaline karşın, toplumdan olabildiğince izole şeklinde yaşamaya dikkat etmeleri gerekir.

Kolera hastalığından tamamen korunmak ve bulaşma ihtimalini en aza indirmek isteyenler için bu hastalığın aşısı bulunmaktadır. Ancak koruyuculuk oranı düşük olmasından dolayı düzenli uygulanan bir aşı özelliğinde değildir ve etkili olduğu süre yaklaşık 4 aydır.

Kolera Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tedavisi bulunan ve uygun koşullarda bir-iki haftada iyileşme görülmesi mümkün olan kolera hastalığında başlıca tedavi şekli ishali durdurmaya yönelik ilaçlardır. Hastada aşırı ishal görülmesi durumunda sıvı kaybetme oranı yüksek olacağı için bir an önce ishalin durdurulması bu hastalığın tedavisindeki en önemli aşamadır.

Ayrıca kaybedilen sıvının vücuda tekrardan kazandırılması için hastanın bol sıvı tüketmesi, vitamin ve minerallerden zengin besinlerle beslenmesi iyileşme sürecini hızlandıracak formüllerdir. İyi bir bakım ile tedavisi çok kolay olan kolera hastalığında, eğer tedaviye geç kalınır veya gereken önem verilmezse, hasta aşırı sıvı kaybından hayatından olabilir.

Verem (Tüberküloz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Kolera teşhisi sonrasında hasta ve yakınlarının hijyen dahilinde doktorun verdiği önerilere dikkat etmeleri bu hastalığın iyileşmesindeki en önemli noktalardan biridir.

Aksi halde ince bağırsaktaki bakterilerin hijyen konusundaki dikkatsizlik nedeniyle tekrarlaması ishalin geç tedavi edilmesine ve vücudun aşırı derecede susuz kalmasına neden olacaktır.

Bu sebeple doktorun verdiği ilaçların yanı sıra içme suyunun kalitesine ve gıdaların yeterince yıkanmasına dikkat edilmelidir.

Источник: //bilgihanem.com/kolera-nedir/

Kolera Hastalığı Nedir? – Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kolera Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 16.01.2019 11:28

Çok duyduğumuz ve bir bakterinin sebep olduğunu bildiğimiz kolera hakkında bilinmesi gerekenlerden derlediğimiz yazımızda önce koleranın ne olduğu, neden olduğu ve belirtilerini açıklayıp daha sonra tedavisi ve korunma yollarından bahsedeceğiz. İnsanların akıllarına gelen sorular ise şöyle. Kolera hastalığı nasıl oluşur? Kolera neden olur? Kolera hastalığı nedir? Türkiye'de kolera hastalığı nasıl olur? Gibi soruların yanıtını bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolera Nedir?

Vibrio cholerae adında bir bakterinin sebep olduğu ince bağırsak enfeksiyonu olan kolerada bol sulu diyare (ishal) gözlenmekle birlikte, şiddetli olgular, dehidratasyon ve ölüme yol açabilir. Bakteriyel bir bağırsak enfeksiyonu olan kolera, salgınlar yapabilir. Bazı tipleri salgın yapmaya müsaittir.

Koleranın Görülme Sıklığı Nedir?

Hindistan'da mutat olarak gözlenen kolera, dünyanın diğer yerlerinde ise çevre koşullarının iyileştirilmesiyle beraber kontrol altına alınmıştır.

Kolera Neden Olur?

Kontamine (bulaşmış olan) gıda ya da suyun ağızda alınması sonucunda oluşan kolera, bakterinin ince bağırsaklarda parazitlenmesiyle gelişir. Temizlik, yemeiçme ile ilgili bir hastalıktır. Bu yüzden ülkenin şartları da belirleyici olur.

Kolera Belirtileri Nelerdir?

Bakterinin alınmasından itibaren 1-5 gün sonra başlayan kolerada ishale genellikle kusma da eşlik eder.

Fazla sıvı kaybı olduğu için bu sıvı yerine konmazsa ciddi dehidratasyon ve ölüm saatler içinde gerçekleşebilir.

Sıvı kaybına neden olan şey, kolera bakterilerinde üretilen ve damarlarda bulunan sıvının bağırsağa geçişini büyük oranda arttıran bir toksindir.

Kolera Tedavisi Nasıl Olur?

Koleranın tedavisi, oral rehidratasyon ile yapılır ve böylece kaybedilen sıvının geri kazandırılması amaçlanır.

Şiddetli olgularda ise rehidratasyon sıvısı damar yoluyla verilir. Antibiyotik ilaçlar enfeksiyonun yok edilmesine yardımcı olur ve ishal süresinin kısaltılması sağlanabilir.

Yeterli rehidratasyon (yeniden sıvılanım) ile genellikle tam olarak iyileşme sağlanır.

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir?

Kolera, atık suların içme sularına karışmasını engelleyerek çevre sağlığı koşullarının iyileştirilmesi ile tüm dünyada kontrol altına alınmıştır.

Koleradan korunmanın en etkili yollarından biri, koleranın mevcut olduğu bölgelere seyahat edenlerin sadece kaynatılmış ya da güvenilir kaynaklardan şişelenmiş suları içmesidir. Ayrıca bir diğer önlem de yöresel ya da yaygın salgın bölgelerine seyahat edenler içindir.

Bu kişiler için oral kolera aşısı mevcuttur fakat kolera aşısının koruyuculuğu hem çok yüksek değildir hem de uzun süreli değildir. Bu yüzden gidilecek ülkede kolera önemli bir problemse kolera aşısı olmak gerekir çünkü o dönemi kapsar ve o dönem için korumayı sağlar.

 Kolera aşısı, ancak o ülkede kolera varsa ve gerekli önlemlerin alınamayacağı düşünülüyorsa yaptırılmalıdır. Gitmeden 14 gün önce aşı yapılmalıdır. Bilinmelidir ki aşı her zaman için koruyucu değildir. Bu yüzden gereken hijyenik önlemlere dikkat etmek önemlidir.

Önerilen İçerik;

► Tuzun İnsan Sağlığına  Zararları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/kolera-belirtileri-ve-tedavisi-15810h.htm

Kolera Hastalığı Nedir, Kolera Tedavisi

Kolera Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

kolera hastalığı nedir, kolera tedavisi

Kolera nedir? Kolera, vibro cholerae isimli bir bakterinin sebep olduğu ince bağırsak hastalığıdır.

Koleranın yayılma hızı ve kolay bulaşıyor olması nedeniyle geçmişte kısa sürede milyonlarca insanın ölümüne sebep olduğu bilinmektedir. İlk olarak 1927-1975 yılları arasında Hindistanda ortaya çıkmıştır.

1970’lerden sonra avrupaya da yayılmıştır. Sadece insanlarda görülen bir hastalıktır. Dışkı, kusma ya da dışkılı su yoluyla bulaşır.

Kolera hastalığı çoğunlukla dışkı bulaşmış sularla doğrudan temas veya bu sularla yıkanan gıdalar ile yayılır.

Bundan dolayı su arıtım tesislerinde veya kanalizasyonlarda meydana gelecek bir hasar ya da yanlı uygulama hastalığın çok kısa sürede yayılması anlamına gelebilir.

Ayrıca hastaların dışkısı ve kusmuğu ile de yaygın olarak bulaşır. Günümüzde modern su arıtma ve kanalizasyon tesisleri ile risk yok denecek ölçüde azaltılmıştır.

Koleradan korunmak için hastalığın görüldüğü yerlerde meyve ve sebzeler kaynatılış suyla yıkanmalı, iyi pişirilmiş yemekler yenmeli, sadece kaynatılmış su içilmeli. Temiz çevre koşulları oluşturulmalı. Bebeklerde anne sütü ile beslenmeye önem verilmeli ve emzirme süresi uzatılmalıdır.

Kolera Hastalığı Nedir

Kolera hastalığı nedir? İnce bağırsakta ”enterioksin” olarak isimlendiren zehirli bir madde üreten vibrio cholerae, bağırsaklarda bulunan epitelyum hücrelerindeki adenil sikloz isimli enzimi uyarır.

Böylelikle 3,5 monofosfat isimli maddenin çoğalmasına sebep olunur ve hastadaki sıvı boşluğa geçer. Boşluktaki sıvı da yoğun ishalle dışarı atılır ve hastada şiddetli sıvı kaybı meydana gelir.

Bu sıvı kaybı dengelenmediği taktirde ve hasta tedavi edilmediğinde kolera hastalığı ölümcül olabilmektedir.

kolera hastalığı

Kolera Nedenleri

 • Yüzey suları ve kuyular: Koleraya sebep olan vibro cholerae bakterisi durgun sularda uzun süre yaşayabilmektedir. Bundan dolayı durağan yüzey sularında ve kuyu sularında görülme riski fazladır. Kolera salgınları genellikle bu tür sulardan başlar.
 • Çiğ meyve ve sebzeler: Kolera görülen bölgelerde soyulmamış, iyi pişirilmemiş veya ham sebze ve meyvelerin tüketilmesi kolera nedenleri arasındadır. Özellikle işlenmemiş gübre kullanılan bölgelerde bu gübrelerin durağan sularla buluşması salgın riskini arttırır.
 • Deniz ürünleri: Az pişmiş ya da çiğ tüketilen deniz ürünleri de kolera hastalığı nedenleri arasındadır. Bireysel kolera vakaları genellikle bu şekilde gelişir.
 • Tarlalar: Daha önce de bahsettiğimiz gibi tarlalarda suyla işlenmemiş gübrenin bir araya gelmesi hastalığın insanlara bulaşmasına ve salgına sebep oluyor. Özellikle bol suya ihtiyaç duyan pirinç gibi tarımsal ürünlerin yetiştiriciliğinde risk daha da artıyor.
 • İnsanlar: Hastalık nadiren insandan insana da bulaşabilmektedir. Du durum sadece insan dışkısıyla dolaylı ya da  doğrudan temas olması durumunda mümkün olur.

Kolera Belirtileri

Hastalığın 6-48 saatlik bir kuluçka süresi vardır. Kuluçka süresi tamamlandıktan sonra hastada ağrısız ve çok sulu ishal görülür. En çok ve en belirgin görülen kolera belirtileri:

 • İshal ve kusmaya bağlı vücutta tuz kaybı meydana gelir, kaslarda kramplar oluşur.
 • Karın ağrısı.
 • Ağız kuruluğu.
 • Az idrara çıkma.
 • Düşük tansiyon.
 • Aşırı susama hissi ve hızlı nabız.
 • Kısık ses meydana gelir ve hasta morarır.
 • Gözlerde çökme, karında çökme ve deride kırışmalar görülür.
 • Birkaç saatten sonra hasta aşırı sıvı kaybına bağlı şoka girebilir.

Kolera hastalığı belirtileri görüldükten sonra hastaya kısa sürede tedavi uygulanmazsa %60 ölüm riski vardır. Hemen tedaviye başlandığında ise bu oran %1’dir.

kolera hastalığı nedir

Kolera Tedavisi

Koleranın fazlasıyla basit bir tedavisi vardır. Öncelikle ilaçlarla hastadaki ishalin durdurulması hedeflenir. Bununla birlikte şiddetli kusma ve ishalin sebep olduğu su kaybının karşılanmasına çalışılır.

Vücudun kaybettiği tuz, potasyum ve su karşılanır. Kolera tedavisi nde aynı zamanda kolera mikrobunun öldürülmesine yönelik ilaç tedavisi de uygulanır. Hasta bol bol dinlendirilir.

Kolera tedavisi nde hasta bol vitaminli ve sulu gıdalarla beslenir.

Hastalığın yaygın olarak görüldüğü yerlerde kolera aşısı yapılmaktadır. Ancak bu aşı %50 oranında koruma sağlamaktadır ve aşı sadece 3-5 ay koruma sağlamaktadır.

Bu nedenle aşı sadece hastalığın yaygın görüldüğü dönemlerde yapılır.  Aşı yeterince koruma sağlamadığı için Dünya Sağlık Örgütü tarafınan günümüzde önerilmemektedir.

Daha etkili bir aşı geliştirilmesi için birçok bilimsel çalışma halen devam etmekte.

Источник: //saglikloji.com/kolera-hastaligi-nedir-kolera-tedavisi/

Kolera Hastalığı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kolera Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde görülebilen en tehli bulaşıcı hastalıklardan biri de kolera hastalığıdır. Bakterilerin neden olduğu kolera hastalığı etkilerini gösterdikten kısa süreler sonrasında genel sağlığın ciddi anlamda tehye girmesine neden olabilmektedir.

Bazı belirtilerinin de bulunabildiği kolera hastalığı özellikle de az gelişmiş ülkelerde etkilerini çokça gösterebilen ve tedavi edilmediği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır.

Geçmiş yıllara göre ülkemizde çok daha az görülebilen kolera hastalığı özellikle de çeşitli nedenlere bağlı olarak dış ülkelerden ülkemize gerçekleştirilen dış göçler ile birlikte etkilerini göstermeye az da olsa başlamıştır.

Dolaysıyla uzmanlar son dönemlerde kolera hastalığı hakkında uyarılarda bulunmakta ve bu ciddi sağlık sorununa neden olabilen faktörlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Tedavisinin kesin olarak bulunamadığı kolera hastalığının en belirgin niteliklerinden biri de yetişkinlere göre çocukları daha hızlı bir biçimde etkileri altına almasıdır.

Dolaysıyla çocukların vücut savunma sistemlerinin yetişkinlere oranla daha zayıf olduğunu belirten uzmanlar bu anlamda çocukların kolera ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinin çok daha yüksek olabildiğinin altını çizmektedirler.

Peki çağımızın en tehli hastalıklarından olan kolera hastalığı neden olur belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını ilgili uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak kolera hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Kolera Hastalığı Nedir?

Kolera hastalığı vibrio kolera ismindeki bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bakterinin ince bağırsaklarda yayılım göstermesi sonucunda ortaya çıkan kolera hastalığı tarihte ilk defa Hindistan ülkesinde ortaya çıkmış ve 1827 tarihi ila 1975 tarihi arasında ise dünya genelinde etkilerini göstermeye başlamıştır.

Kusma ve dışkılama yolu ile bulaşan kolera hastalığının en belirgin niteliği ise bakterinin vücuda çok hızlı bir şekilde giriş yapmasıdır.

Kolera Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kolera hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Kolera hastalığında bakterinin vücuda hızlı giriş yapması belirtilerinin hemen ortaya çıkacağı anlamına gelmemektedir.

Dolaysıyla bakterinin vücuda giriş yapmasından bir müddet sonrasında kolera hastalığının belirtileri de ortaya çıkmaya başlamaktadır. Kolera hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Sulu ve ağrısız ishal
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Morarma ve ses kısıklığı
 • Gözlerde ve karın bölgesinde çökme
 • Cillte kırışma
 • Hızlı navız atışı
 • Susama gibi belirtiler kolera hastalığının başlıca belirtileridir.

Kolera Hastalığının Tedavisi Bulunuyor Mu?

Kolera hastalığının tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır.

Ancak güçlü antibiyotik ilaçlar ve kolera hastalığından korunmak açısından uygulanan kolera aşısı sayesinde kolera hastalığından korunmak ve varolan etkilerinin zamanla en aza indirilmesi mümkün olabilmektedir.

Kolera hastalığı ciddi bir hastalık olduğundan tedavisinin hastane ortamında ve doktor kontrolü altında gerçekleştirildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kolera Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kolera hastalığından korunmanın en önemli yolu hastalığın etkili olduğu alanlarda kolera aşısının yapılmasıdır. Kolera aşısı kolera hastalığına karşı neredeyse yüzde yüze yakın bir oranda koruma sağlamaktadır. Bu ana korunma yöntemine ek olarak şu gibi önlemlerin de alınması oldukça önemlidir;

 • Hijyensiz çevre koşullarının uygun duruma dönüştürülmesi
 • Temiz olmayan sulardan ve besinlerden uzak durulması
 • Kişisel temizliğe önem verilmesi
 • Kolera hastalığının etkin olduğu ortamlarda yalnızca kaynamış su ve iyice pişirilmiş besinlerden tükketilmesine özen gösterilmelidir.

Kolera hastalığından korunma yolları hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kolera hastalığı neden olur belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da hastalık listelerinde ilk sırada bulundurulan kolera hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Demans Hastalığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: //doktorun.net/kolera-hastaligi-olur-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni