Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Kolesterol Nasıl Düşer? | Cilt Bakımı

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı?

Kolesterol belirtileri nelerdir; Kolesterol yaşam için gereklidir ama fazla kolesterolün olması beraberinde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Yağ içeren her gıda ve besin doymuş yada doymamış yağ içermektedir. Eğer doymuş yağ fazla alınırsa kolesterol seviye yükselmeye başlar ve bunun sonucunda yüksek kolesterol oluşur.

Doymuş yağ en çok hayvansal gıdalarda bulunur yani tükettiğiniz her hayvansal gıda kolesterolün  yükselmesine neden olur. Daha kaliteli ve uzun bir yaşam için mutlaka yediklerinize dikkat etmeli kolesterolünüzü daima kontrol altında tutmalısınız. Kısaca kolesterol nedir açıklamak gerekirse hayvansal kaynaklı gıdalardan alınan ve kanda bulunan yağdır.

Kolesterol aslında vücut tarafında da üretilmektedir. Vücuda enerji veren hücre yapısını oluşturan hormonal dengeyi sağlayan kolesterol bal mumuna benzeyen bir yapıdadır. İlk dönemler kolesterol belirtileri kendini fazla göstermese de kolesterol seviyesi yükseldikçe damarlar tıkanır ve kalp krizine neden olabilir.

Kolesterol lipoprotein tarafından taşınmaktadır. Kan plazmasındaki lipoprotein, suda çözünürlüğü düşük olan lipid moleküllerini kan dolaşım sistemi aracılığıyla vücut içinde taşırlar. Lipoproteinler aracılığı ile kan damarlarında taşınan kolestrol asla kana bulaşmaz. Lipoproteinler ikiye ayrılır bunlar;

 • Düşük yoğunluklu lipoproteinler ( LDL) Kötü kolesterol
 • Yüksek yoğunluklu lipoproteinler ( HDL) İyi kolesterol

Kolestrol Neden Yükselir

LDL yani düşük yoğunluklu lipoproteinler kötü kolesterol olarak bilinirken ve HDL yani yüksek yoğunluklu lipoproteinler ise iyi kolesterol olarak bilinir. Peki kolestrol neden yükselir sorusuna daha sadece anlaşır şekilde anlatmaya çalışayım. Lipoproteinler görevi kolesterolü kan damar yolu taşımaktır.

Eğer kolesterol seviyesi yükselirse vücut bunun tamamını kullanamaz ve bal mumuna benzeyen yağ yani kolesterol damar duvarlarına yapışarak burada birikmeye başlar, zamanla damar duvarında biriken kolesterol kan akışını yavaşlatmaya başlar ilerleyen evrede ise damar tamamen tıkanır hatta kan akışı olmaz.

Kalp krizi, felç ve ciddi sağlık sorunları artık kendini göstermeye başlar.

Kolesterol hücre zarlarının inşası ve bakımı için gereklidir. Kolesterol içeren hücre zarları daha geniş sıcaklık aralığında akışkan olarak bulunur. Kan damarları içerisinde hareket etmelerine rağmen asla kana karışmazlar. Ortalama olarak 70 kilo olan bir bireyde 35 gr kolesterol bulunmaktadır. Kilolu kişilerde kolesterol daima yüksektir.

Aslında vücut aç kaldığında kolesterolü yani yağı tüketmeye başlar kısaca zayıfladıkça sağlıklı olursunuz. Kolesterol genelde kilolu kişilerde daha sık görülmektedir.

Peki ciddi sağlık sorunları neden olan kolesterol belirtileri nelerdir, kolesterol yükseldiğini nasıl anlarız, kolesterol belirtileri nedenleri nelerdir kolesterol ne düşür ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım.

Kolesterol belirtileri nelerdir

Kolesterol Belirtileri Nedenleri

Yüksek kolesterol çok sinsi ilerleyen ve genelde belirtileri çok nadir görülen bir sağlık sorudur. Zaten çoğu kişi yüksel kolesterolü kan testin sonra öğrenir.

Sizlere kolesterolün belirtileri nasıl anlaşılır yüksel kolesterolde görülen sağlık sorunlarını nelerdir bilgi vermeye çalışayım… Kolesterol asla size hasta yapıp yatağa düşürmez kişi normal yaşantısına devam eder.

İnsanlar yüksek kolesterolden dolayı gördüğü rahatsızlıklardan dolayı bazı sağlık sorunlar yaşar ve bu sorulara cevap arar aslında bu sorunlar genelde yüksek kolesterol gizli belirtileridir . Kolesterolün yükseldiğini nasıl anlarız, en sık karşılaşılan sorunlar ve nelerdir?

Kolesterol belirtileri baş ağrısı

Kolesterol ile baş ağrısının direk bağlantısı olmamasına rağmen tıkanan damarda kan akışının düzenli olmaması sonucu baş ağrısı görülme olasılığı çok yüksektir. Eğer tıkanan damar beyne gidiyorsa baş ağrısı daha şiddetli olur. Ara sıra bağ ağrısı çekiyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

Kolesterol mide bulantısı yapar mı

Mide bulantısı, mide yanması yaşayan kişilerde yapılan testlerde kolesterol belirtisi olduğu görülmüştür. Özellikle yaşın ilerlemesi ile beraber iştahsızlık ve mide bulantısı kolesterol yükseliğine bağlıdır ve Kolesterol mide bulantısı yapar eğer belli dönemlerde mide bulantısı iştah kaybı varsa kesinlikle kolesterol testi yapmanız gerekmektedir.

Kolesterol ensede ağrı yapar mı

Direk olarak kolesterol ensede ağrı yapmaz ama Bazı ilaçlar (örneğin antidepresan ilaçlar ve kolesterol ilaçları) ciddi şekilde ensede ağrı yaptığı bilinmektedir.

Kolesterol uyku yapar mı

Kan kolesterol düzeyinin artması uyku yapar. Genelde kolesterol seviyesi yüksek olanlar uyku durumunu sıklıkla yaşamaktadır.

Kolesterol baş döndürür mü

Aslında kolesterol en belirgin özelliklerinde biride baş dönmesidir. Kolesterol baş dönmesine genelde mide bulantısı eşlik etmektedir.

Yüksek kolesterol kulak çınlaması yapar mı

Yüksek kolesterol kulak çınlamasına neden olmaktadır. Genelde tıkanan damarlar kulak çınlaması eşlik eder. Genelde kulak çınlaması ile kolesterol bağlantısı çoğu kişiye alakasız gelmesine rağmen kolesterol belirtilerinden biride kulak çınlamasıdır.

Yüksek kolesterol göğüs ağrısı yapar mı

Damarların tıkanması kalp krizi ve felç geçirme riskini artırmaktadır. Bilindiği üzere kalp krizinin en büyük belirtisi göğüs sıkışmasıdır. Göğüs sıkışması asla ihmal edilmemeli ve kesinlikle altında yatan neden bulunmalıdır.

Kolesterol belirtileri ayaklarda yanma

Kolesterolün belirtilerinden biride ayakta yanma ve uyuşma yapmasıdır. Tıkanan damarlar eğer ayaklara giden damar ise ayaklarda yanma, uyuşma, ateş basması olarak kendini gösterecektir.

Kolesterol bacak ağrısı yapar mı

Kolesterol bacak ağrısı yapmaktadır. Tıkanan damar ayaklara giden damar ise ayaklarda uzun amanda duruluyorsa yanma ve ağrı sıklıkla görülmektedir.

Kolesterol kol ağrısı yapar mı

Tıkanan damar kola gidiyorsa kolda ağrı görülmektedir.

Yaraların geç iyileşmesi

Kolesterol seviye yüksek ise kan dolaşımı tam olamayacağından oluşan yaralar çok geç iyileşmektedir.

Ayak tırnaklarında kalınlaşma

Ayak tırnaklarının kalınlaşması sebebi yeterli miktarda kan ve oksijen gitmemesi sonucu oluşur. Tıkanan damar ayağa giden damar ise tırnaklarda kalınlaşma görülür. Ayrıca ayakların morarması da aynı kolesterol yükseliğinin sebebidir. Aynı sorun kollarda ve ellerde görülebilir.

Tıkanmış damar

Yüksek Kolesterol Nelere Sebep Olur

Maalesef kolesterol yükseldiğini anlamak çok zordur genelde az önce açıkladığımız belirtiler ile işaret vermeye çalışsa da  bir çok insan yaşadığı sorunları kolesterole bağlamamaktadır.

Yüksek kolesterolün en büyük verdiği ciddi zarar damar tıkanıklığıdır. Damar duvarını yavaş yavaş yapışan kolesterol zamanla damarı ve tıkar ve damarın elastik yapısını kaybetmesine neden olur.

Ciddi sağlık sorunlarının başladığı bu süreç sonunda kalp krizi başta olmak üzerine felç ve ciddi sağlık sorunları görülmeye başlar.

Bilmeniz gereken bir durum ise damar hangi organa bağlı ise artık zamanla organda görevini yapamadığından dolayı organ hasarları örülmeye başlar.

Kolesterol testi aça karınla yapılan bir testtir. Kolesterol testi ise kişinin Düşük yoğunluklu lipoproteinler ile Yüksek yoğunluklu lipoproteinler seviyesine bakılır. Eğer kolesterol testi yaptıracaksanız sağlıklı sonuç almak için 9 ile 12 saat öncesine kadar bir şey yememeniz gerekmektedir.

Bu test sonucunda kanda bulunan bütün yağ değerleri tan olarak ortaya çıkmaktadır. Tam kolesterol testi yapak risklerin ortandan kalmasını sağlayacaktır. Eğer çok kilolu iseniz kesinlikle belli dönemlerde bu testi yapmanızı tavsiye ederim. Kolesterol testini 20 yaşından sonra ve 5 yılda bir yapılması gerekmektedir.

Kesinlikle aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa tam kolesterol testi yaptırmalısınız.

 • Ailenizde yüksek kolesterol ya da kalp hastalığı öyküsü varsa
 • Fazla kiloluysanız
 • Fiziksel açıdan hareketsizseniz
 • Diyabet hastasıysanız
 • Yağ oranı yüksek besinler tüketiyorsanız

Test sonuçlarında 200 mg/dL yakın değer ise ideal seviye olduğu anlamına gelir.  200-239 mg/dL sınır olarak bildirilmiştir eğer bu seviyede ise tedbir almanız gerektiği anlamına gelmektedir. 240 mg/dL yüksek kolesterol olduğunu göstermektedir. Değer ne kadar yüksek çıkarsa riskte artmaktadır ve hemen tedaviye başlanmalıdır.

 • Total Kolesterol : 200 mg/dL olmalıdır.
 • LDL Kolesterol  : 130 mg/dL altında olmalıdır.
 • HDL Kolesterol : 40mg/dL  üstünde olmalıdır

Kolesterol testinde bu değerler ayrı ayrı verilmektedir.

Kolesterol Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız

Kolesterolü düşürmek için mutlaka hayat tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değişmeniz gerekmektedir. Eğer kilolu iseniz kilolardan kurtulmalı ve beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

 • Doymuş yağları hayatınızdan çıkarın
 • Balık ve tavuk yerken deri kısmını tüketmeyin
 • Az yağlı yada yağsız et tüketin. Gerekirse bir süre et yemeyin
 • Yağlı yiyecekleri fazla tüketmeyin
 • Her gün bol bol taze meyve ve sebze tüketin.
 • Tam tahıllı gıdalar tüketin.
 • Her gün düzenli egzersiz yapın, bol bol yürüyüş iş yeri fazla hareketsiz kalmayın. Yemek tabaklarını küçültün otobüsten 1 yada 2 durak önce inin ve yürüyün.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
 • Sigarayı bırakın.

Kolesterol nedir, nasıl oluşur

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kilo kolesterol ilişkisi: Yüksek kilolu kişiler mutlaka kilolarından kurtulması gerekmektedir.  Bel çevresi erkeklerde 100 cm, bayanlarda 85 cm’den fazla ise kesinlikle risk altındasın demektir.

Düzenli egzersiz yapmalısınız: Düzenli olarak spor yapma alışkanlığı edinmelisiniz günde en az 30 dakika olmak koşulu ile. Risk grupları içerisinde iseniz bir an önce egzersiz faaliyetlerine başlamalısınız.

Doğal ürünler tüketin: Balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri kolesterolü kontrol altında tutmak için çok etkilidir. Düzenli olarak balık tüketin. Ayrıca keten tohumu tüketmek çok faydalı olacaktır.

Kolesterole iyi gelen bitkiler: Bazı kaynaklar bitkilerde kolesterol olmadığını söylese de bazı kaynaklar ise bitkilerde kolesterol bulunduğu aktarmıştır. Gerçek olasan ile daima bitkisel ürünler hayvansal gıdalar hem daha iyi hemde daha sağlıklıdır.

Kolesterolü düşüren bitkiler ise ceviz, elma, yulaf ezmesi, fındık, badem, yer fıstığı, Brüksel lahanası, üzüm, yeşil çay, domates, enginar, limoni portakal, karpuz, kivi, muz, patlıcan, havuç ayrıca sofranızdan yeşillikleri eksik etmeyin. Yemekleri zeytin yağı ile yapın. Özellikle cevizin kolesterolü düşürmedeki etkisi çok büyüktür.

Her gün bir avuç ceviz faydalı olacaktır. Kepekli ekmek tercih etmeli tuzu azaltmalısınız. Son olarak her gün 2 litre su tüketin.

Yüksek Kolesterolün Tedavisi

Gerekli testler yapıldıktan sonra sizde yüksek kolesterol var ise doktorunuz size bazı reçeteli ilaçlar yazacaktır. Ayrıca tedaviyi desteklemek için kolesterol diyetti ve beslenme düzeni hakkında bilgide verecektir.

Genelde yağlı gıdalarda uzak durmanızı ve düşük yağlı diyetler tüketmenizi söyleyecektir. Zira kolesterol tedavisinde ilaç tek başına etkili değildir. Kolesterolü düşürmek sizin elinizde.

Kolesterol ilaçlarını tüketmenin de ciddi riskleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi en son çare olmalıdır.

Kolesterol nedir, kolesterol belirtileri nelerdir ayrıntılı anlatım videosunu izlemenizi tavsiye ederim

Yüksek kolesterolün belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışırken nedenleri ve bazı kolesterol düşürün yöntemler neler bahsetmeye çalıştım. Bazen yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen kolesterol düşmüyorsa kalıtsal nedenlere bağı olarak yüksek çıkabilir kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Düzenli bir hayat sizi ömür boyu kolesterolden uzak tutabilir. Tavsiyem 5 yılda bir kolesterol testi yaptırmanız ve daima kolesterolünüz kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Bu sayede damar sertliği, kalp krizi ve felç olma riski sıfıra iner. Genelde yüksel kolesterol beslenme alışkanlıkların değiştirilmesi ile düşmektedir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/kolesterol-belirtileri-nelerdir/

Kolesterol

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı?

Kolesterol, bir lipide, yani bir yağ türüne verilen isimdir. Kolesterol hayvansal içerikli besinlerde ve aynı zamanda insan vücudunun tüm hücrelerinde yer alan mum gibi bir yapısı olan yağa benzer bir maddedir. Kolesterolün, yüksek kolesterol şeklinde bir çeşidi bulunmaktadır.

Yüksek kolesterol ise LDL nin, yani kötü kolesterolün insan kanında birikmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. İnsan kanının toplam kolesterolün ve kötü kolesterolün yüksek olması durumunda, HDL iyi kolesterolün düşük olması, insanlar için büyük bir risk oluşturmaktadır.

İnsan kanında aşırı yüksek bir miktarda yer alan kolesterol yavaş bir şekilde damar duvarında birikmektedir. Bu tür durumlarda kalp krizi, damar tıkanması, böbrek yetmezliği ve aynı zamanda felç gibi hastalıkların ortaya çıkma riski tamamen artmaktadır.

İnsan vücudunda yer alan yüksek kolesterol günümüzde en sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olmaktadır. Özellikle kalp hastalıkları için çok önemli bir risk faktörü olmaktadır.

Lipit adı verilen hayvansal yağlar ve aynı zamanda kolesterol, hücre zarının en önemli yapı taşlarından biridir. Ayrıca kolesterol kan yağları gibi düşünülüyor olsa da, onlardan tamamen farklıdır, yağ değildir.

Kolesterol bir steroiddir ve steroidler kortizon adı verilen iltihapla savaşma gibi bir işlevi olan antienflamatuvar maddeleridir.

Kolesterol insan vücudunun ihtiyacına göre her gün farklı bir oranda üretilen, insan vücudunun en önemli yapı taşlarından birisidir.

Kolesterolün oluşma sebeplerinden biri aile geçmişinde böyle bir rahatsızlığın görülmesi, yani genetik özelliklere bağlı olarak ortaya çıkmasıdır. Daha sonraki sebepler ise, yüksek oranda yağ içeren besinlerin tüketilmesi ve çok yağlı bir beslenme programının olmasıdır.

İnsanların aşırı kilosundan dolayı tansiyon hastalığı ortaya çıkmaktadır. Diyabet, birtakım hastalıklar ve aynı zamanda düzenli bir şekilde kullanılması gereken bazı ilaçlar sonucunda tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda ise kan damarlarının tamamı tıkanan kadar herhangi bir belirti ortaya çıkmamaktadır.

Bazı insanlar da ise cildin atlında küçük bir yağ birikintisi oluşabilir.

İnsan vücudunda yer alan kanın kolesterolün ortaya çıkmasına neden olan ve kolesterol düzeyini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar, kalıtım, beslenme alışkanlığı, stres ve şişmanlık gibi sebeplerdir. Özellikle doymuş yağların hepsi ve trans yağlar kolesterolün ortaya çıkmasındaki en önemli sebepler arasında yer almaktadır.

Kolesterolün oluşmasında tüketilen besinler haricinde, genler tarafından da oluşabilir. Kolesterol hastalığı bireye anne ya da babasından genetik olarak geçebilir. Hareketsiz yaşam da kolesterolün ortaya çıkmasındaki en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Sigara ve alkol kullanımı da en önemli sebeplerden biridir.

İnsanların stresli bir hayatının olması da etkilemektedir.

Kolesterolün Belirtileri

Kolesterol hastalığı anjin ve aynı zamanda inme gibi ciddi hastalıklara bağlantılı olmaktadır. Kalp hastalığı kalbe kan gönderen ve böylece beslenmesini sağlayan arterlerin ebat olarak daralmasına neden olmaktadır.

Kolesterol ve aynı zamanda atık ürünler gibi yağlı maddeler, kalp damarlarından biri olan arterlerin içerisinde yoğun bir şekilde birikir. Bu birikme durumuna plak adı verilmektedir ve plak kanın arterler içerisindeki akşını tamamen engellemektedir.

Kalbe giden kan akışının azalması sonucunda göğüs ağrısı, bacak ağrısı gibi birtakım rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Kolesterolün çok belirgin bir belirtisi yoktur ama kolesterolün yavaş yavaş yükselmesi ile birtakım ciddi hastalıklara neden olabilir.

Kısa bir süre içerisinde oluşan bir belirtisi bulunmamaktadır ama zamanla kolesterolün yükselmesi ile birlikte damarlarda yaş birikir ve bu da kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

İnsanlarda birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan yüksek kolesterol seviyesi değerlerini dengede tutmak için birtakım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. LDL kolesterol adı verilen kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesi için birtakım yöntemler bulunmaktadır.

Özellikle kolesterol seviyesi düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak yüksek kolesterolün düşürülmesi için kullanılan ilaçların zararının olup olmadığının henüz kanıtlanmış bir araştırması bulunmamaktadır.

Bazı doktorlar zararlı bulurken, bazıları ise zararsız bulmaktadır. Yüksek kolesterolün tedavisi için ilk uygulanması gereken yöntem ise düzenli ve sağlıklı beslenmedir.

Düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslendiğiniz zaman hem normal bir kiloya kavuşabilir hem de yüksek kolesterolü olması gereken değerlere getirebilirsiniz.

Kolesterol değerlerinin normal seviyede olmasını sağlamanın en iyi çözümü diyet yapmaktır. Yaşam tarzınızda mutlaka değişiklik yapmanız gerekmektedir. İlk olarak katı yağ tüketimini sınırlamanız gerekmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızın yüzde yedisinden daha az ve aynı zamanda kolesterol tüketiminiz günde iki yüz mg den daha düşük olması gerekmektedir.

Ayrıca kilo vermek, sigara içmemek ve düzenli olarak spor yapmak da kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olacak diğer faktörlerdendir. Kolesterolün normal değerler arasında yer alması için, kolesterol düşürücü ilaçların, diyet ve egzersizlerin yeterli olmadığı zamanlarda kullanılması gerekmektedir.

Kolesterol için kullanılan ilaçlar, daha çok statinler, fibratlar, nikotinik asitler ve aynı zamanda omega-3 yağ asitleri olmaktadır. Statinler türü ilaçlar daha çok kolesterol ve aynı zamanda yüksek kolesterol olan LDL üretimini de azaltmaktadır. Bu ilaçlar insan vücudu tarafından iyi bir şekilde tedaviye cevap vermekte ve aynı zamanda yüksek kolesterol için kullanılır.

Fibratlar ise    yüksek kolesterolün normal değerler içerisinde olmasına yardımcı olur fakat kolesterol üzerinde etkisi biraz düşüktür. Nikotinik asit, VLDL değerlerinin normal seviyelerde olmasına ve düşük kolester9ol değerlerinin ise yükseltilmesine yardımcı olmaktadır. Bu tür ilaçların birtakım yan etkileri bulunmaktadır.

Bu yan etkiler, yüzün kızarması, kaşıntı ve aynı zamanda karaciğer hastalıklarıdır. Omega-3 yağ asitleri ise yüksek triliserid, düşük tansiyon ve ayrıca orta kolesterol değerlerine sahip olan hastaların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı

Düzenli egzersiz ve aynı zamanda diyet yapan bireylerde, kolesterol seviyesinde herhangi bir düşüş olmazsa, bu durumda ilaç kullanımı gerçekleştirilmelidir. Kolesterol ilaçlarının düzenli ve miktarına uygun bir şekilde kullanılması durumunda kolesterol seviyesi normal değerler arasında yer alacaktır.

Kolesterolün yüksek olması durumunda, ilaç kullanımın yanı sıra egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak ve diyet yapmak gereklidir. Kolesterol tedavi yöntemlerinden biri olan ilaç kullanımında, birtakım yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

İlaçların bırakılması durumunda yan etkiler tamamen ortadan kalkar ve aynı zamanda insan vücudunda kalıcı bir etki bırakmaz.

Kolesterol hastalığını birtakım besinleri daha sık bir şekilde tüketerek doğal yöntemlerle kontrol altına alabilirsiniz. Mesela, yulaf yiyebilirsiniz, çünkü yulaf yüksek kolesterolü düşürmekte çok başarılı bir besin kaynağıdır.

Aynı zamanda yulafa ek olarak besin lifi içeriği olan elma, armut, erik gibi meyveleri de çok sık bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Kuru yemiş grubunda yer alan fındık, kolesterolü düşüren besin maddelerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda fındık E vitamini, lif ve doymamış yağ açısından da çok zengin bir besin kaynağıdır.

Günde bir avuç fındık tüketebilirsiniz. Omega-3 açısından çok zengin bir besin kaynağı olan balık düşük kolesterolü normal seviyelerde olmasına yardımcı olmaktadır. Balık kan basıncını düzenler ve damar tıkanıklığı riskini düşürmektedir.

Zeytinyağı, tereyağı ve ay çiçek yağı gibi diğer yağlara göre, daha az işlem görmüş sağlıklı olan yağları kullanmalısınız. Zeytinyağını günde düzenli olarak iki yemek kaşığından daha fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/kolesterol/

Kolesterol nasıl düşürülür?

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı?

Kolesterol kanda bulunan yumuşak yağ benzeri bir maddedir. Hücre zarı yapımında ve hormonların üretiminde önemli rol üstlenir. Aslında kolesterol vücudun temel yapı taşıdır.

Fakat kanda yüksek düzeyde bulunması kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Kanda bulunan kolesterol iki ayrı kaynaktan kana karışır.

Birincisi vücudun kendi ürettiği ikincisi ise yediğimiz besinlerden meydana gelir.

Kolesterolün düşürülmesi kalp damar sağlığı açısından önemlidir. Ceviz içeriğinde bulunan omega 3 yağ asiti kan yağlarının dağılmasında etkilidir. Ayrıca uzun süre kan yağlanmasına maruz kalındığında damar iç çeperlerinde plakalar oluşturarak özellikle damarların kıvrımlı bölgelerinde tıkanıklığa neden olarak kalbin durmasına ve hastanın hayati teh altına girmesine neden olur.

Kolesterol Belirtileri (Yüksek Kolestrolün Belirtileri)

Baş ağrısı

Halsizlik

Aşırı yorgunluk hissi

Ayaklarda ve bacaklarda yanma

Soluk cilt, cildin solgun görünmesi

Yaraların geç iyileşmesi

Baş dönmesi

Ayak tırnaklarında kalınlaşma

Ayak parmaklarında morarma

El ayaklarda üşüme veya uyuşma

Ağrı ve kramplar yaşama

Nefes darlığı

Göz kapakları çevresinde sarı cilt lekeleri

Deri altında ve göz çevresinde yağ birikmesi

Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar

Bacaklarda meydana gelen ağrılar

Cilt ve göz çevresinde meydana gelen sarımtırak lekeler

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

-Kötü beslenme (Yağlı kırmızı et, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar, paketlenmiş gıdalar, katı margarin, tereyağ, kızarmış yiyecekler, katı bitkisel yağ çerez, cips, kraker gibi atıştırmalıklar)

Obezite (Aşırı kilo) Aşırı kilolu olmak vücuttaki trigliserid seviyesini yükseltirken iyi kolesterolü (HDL'yi) düşürür.

Hareketsiz yaşam (Egzersiz yapmamak ve hareketsizlik kolestrolü yükseltir)

Sigara / Alkol kullanımı

Yaşlanma (Erkekler 50 yaşını aştıktan sonra LDL seviyelerinde dikkat edilmesi gereken oranda yükseklik yaşarlar. Kadınların LDL seviyeleri menopoza kadar nispeten daha düşüktür ancak menopoz sonrasında erkeklerin LDL seviyesine yaklaşmaya başlar.)

Genetik

Stres

Diyabet

Yüksek tansiyon

Tiroit Salgısı Azlığı

Metabolik sendrom

Bulaşıcı hastalıklar

Bazı gıdalar (Konunun sonuna bakınız)

İnsulin direnci, polikistik over sendromu, erken menopoz, tiroid tembelliği, hipotiroidi, guatr, şeker hastalığı gibi endokrinoloji ve metabolizma alanına giren faktörler iyi kolesterolü düşürüp, kötü kolesterolün yükselmesine zemin hazırlıyor.

Kolesterol ilaçları vücudun temel ayarlarını bozuyor

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı?

Kolesterol düşürücü ilaçların, statinlerin yan etkileri var mı? Neler?

Statinler bugüne kadar yüz binlerle ifade edilen insan üzerinde en çok araştırmanın yapıldığı ilaçlardır. Yine milyonlarca insan tarafından 20 yıldır kullanılmaktadır. Dolayısıyla yan etkileri iyi bilinen ilaçlardır. En önemli iki yan etkisi rabdomiyoliz dediğimiz böbrek yetmezliğiyle birlikte kas harabiyeti gelişmesi, sıklığı 1/10 milyon reçetede (veya %0.

007),diğeri karaciğer yetmezliğidir, sıklığı 0.5-1/100 bin hasta yılı. Bunun dışında kas ağrıları, karaciğer enzim yükselmesi gibi yan etkileri görülebilir. Yan etkileri ilaç kesildiğinde 3 ay içinde düzelir. Düzenli hekim kontrolünde kullanıldığında son derece güvenli ilaçlardır. Herkes tarafından rahatlıkla kullanılan aspirine göre daha güvenli ilaçlardır.

Küçük bir araştırma yaptım

TKD’ nin açıklamasını okuyunca içime su serpildi; statinlerin güvenli ilaçlar olduklarına inandım elbette ama kendim de bu konuyu bir araştırayım dedim.

Bunun için de tıbbi yayınların yer aldığı www.pubmed.com isimli sitede arama motoruna “statins side effects” (statinlerin yan etkileri) yazdığımda karşıma tam 6.253 yayın çıktı.

Hak verirsiniz ki bu kadar çok yayının özetlerini okumak bile pratik olarak mümkün değil. Hemen hesapladım: Özetlerin her biri 10 dakikada hiç ara vermeden 24 saat okunsa bile bunun için tam 40 gün gerekiyor.

Ben de bunlar içinden “American Journal of Cardiovascular Drugs” isimli tıp dergisinde yer alan ve statinlerin yan etkilerinin tam 892 bilimsel yayının kaynak gösterilerek değerlendirildiği bir makaleyi seçtim.

Bu son derecede objektif bir çalışma; çünkü her iki uzmanın da ilaç endüstrisi ile çıkar ilişkileri olmadığı gibi makale Robert Wood Johnson Generalist Physician Faculty tarafından Dr. Golomb’a verilen bir ödül sayesinde gerçekleştirilmiş. Üstelik bu kurum makalenin ne yöntemine, ne yayınların toplanması, analizi, değerlendirilmesi, yazılması ve ne de yayınlanması için hangi dergiye gönderileceğine hiç karışmamış

Her iki uzmanın da statinlere karşı önyargılı olmadıklarını gönül rahatlığı içinde söyleyebilirim; çünkü makalenin sonuç bölümünde şu sözlere yer veriyorlar:

“Herhangi bir ilacı kullanan bir kimsede yan etkiler ortaya çıktığında tedavinin fayda-zarar dengesinin yeniden değerlendirilmesi gerekir.

Statinler bugün için kalp-damar hastalıklarından korunmada temel ilaçlar olmakla beraber bunların yan etkileri ne yok denecek kadar azdır ve ne de önemsizdir.

Tüm diğer ilaçlar için olduğu gibi statinlerin de potansiyel yan etkilerine karşı uyanık olunmalıdır.”

Zurnanın zırt dediği yer

Statinler HMG-CoA redüktaz enzimini engelleyerek etki ederler. Bu sayede sadece kolesterol sentezi değil hücre biyolojisi ve insan fizyolojisinde çok önemli rolleri olan koenzim Q10, heme-A ve izoprenil proteinlerin yapımı da etkilenir.

Ayrıca kolesterol bir son ürün değildir; seks hormonları (östrojen, testosteron),kortikosteroitler, D vitamini ve safra asitleri gibi sağlıklı hayatın olmazsa olmaz pek çok ürünü de kolesterolden yapılır.

Kolesterol hücre duvarının, beyin ve sinir sisteminin çok önemli bir yapıtaşıdır.

İş burada da bitmiyor. Nitrik oksit ve enflamasyon mediatörlerinden çoklu-doymamış yağ asitlerine kadar birçok ürün ve fonksiyon da bu ilaçtan etkileniyor.

Netice şudur ki bir kimseye statin vermekle sadece kolesterol yapımı engellemekle kalınmaz, “sağlıklı çalışan bir sistemin temel ayarları ile de oynamış olunur.”

Statinler hücrelerin işleyişini bozuyor

Bu araştırmadan çıkarılması gereken önemli bilgiler ve uyarılar var; tabii anlayana!

BİR: Statinlerin kaslar üzerine olan olumsuz tesirlerinden sorumlu tutulan mitokondrial mekanizmalar ilacın diğer ters etkilerinin de sebebi olabilir.

İKİ: İlacın aksi tesirleri dozla ilgilidir ve statinlerin etkinliklerini artıran (özellikle sitokrom P450 3A4 sisteminin baskılanması) ilaçlar bu riski artırır. Son senelerde sayıları giderek artan “yüksek doz çığlıkları atan kardiyologları” hatırlayın!

ÜÇ: Statinlerin aksi tesirlerinin ortaya çıkmasında metabolik sendrom, tiroit hastalıkları ve mitokondrial fonksiyon bozukluğuna yol açan genetik mutasyonlar gibi başka risk faktörleri de vardır. Bunlar mitokondrial ve metabolik hassasiyeti artırarak etkili olurlar.

DÖRT: Statinlerle alakalı aksi tesirler içinde bilişsel kayıplar, nöropati, pankreas, karaciğer ve seksüel fonksiyon bozuklukları da vardır.  

BEŞ: Doktorların statin tedavisinin aksi tesirlerinden farkındalıkları hastalar tarafından sık bildirilen aksi tesirler için bile düşüktür.  

Gelelim neticeye

Golomb ve Evans şöyle diyorlar:

Ben de diyorum ki:

BİR: Statinler sadece kolesterol yapımını engelleyerek kanda kolesterol seviyelerinin azalmasına sebep olmazlar. Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için gerekli olan birçok hormon, D vitamini, safra tuzları, koenzim Q10, heme-A ve izoprenil proteinlerin yapımını da bozarlar.

Bunlar “vücudun temel mekanizmalarının alt-üst olması” demektir. Bir binanın kolonlarının ve enerji sisteminin hasra uğratılmasından farksızdır.

İKİ: Başkanından 2.900 üyesi olduğunu öğrendiğimiz TKD’ nin statinlerin güvenirliliğini kanıtlayan hangi çalışmaları vardır, merak ediyorum.

ÜÇ: TKD’ nin böyle bir yayınlanmış araştırması olmasa bile hiç değilse 20 seneden beri kullandıkları bu ilaçların yan etkilerini izleyen, değerlendiren bir sistemi var mıdır ve bugüne kadar ne gibi veriler elde edilmiştir?

DÖRT: Bunu da bırakalım; ülkemizde sağlıklı işleyen bir “yan etki bildirme sistemi” var mıdır yok mudur? Yoksa her şey Allah yoluna mı yapılmaktadır?

Ve elbette TKD’ den cevap bekliyorum.

KAYNAKLAR

 1. 1.       http://www.tkd.org.tr/pages.asp?pg=460
 2. 2.       Am J Cardiovasc Drugs. 2008;8(6):373-418.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz.

Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli.

Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir.

Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir.

Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!

Источник: https://www.haberturk.com/blog/ahmet-rasim-kucukusta/693964-kolesterol-ilaclari-vucudun-temel-ayarlarini-bozuyor

Kolesterol İlaçlarının Yan Etkileri Var mı?

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı?

Kolesterolle ilgili farklı görüşler mevcuttur.

Bir grup bilim adamı kolesterolün vücud için yararlı olduğunu, ilaçlarla ya da beslenme yoluyla düşürmenin faydasız hatta zararlı olduğunu savunurken, diğer bir kesim ise; kolesterolün kalp damar hastalığının en önemli nedeni olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Çok sayıda araştırma, bazı durumlarda koroner kalp hastalığının tedavisinde ilaçların etkili olduğunu ortaya koyarken, yine birçok araştırma, tespit edilmiş bir koroner kalp hastalığı olmayan kişilerin statin türü kolesterol ilaçlarını koruyucu amaçla kullanmalarının toplam ölüm oranını azaltmadığını göstermektedir.

Kolesterol Nedir?

Hücre zarlarının, çeşitli hormon ve dokuların yapısını oluşturan temel maddelerden biri olan kolesterol, kanda bulunan balmumuna benzer bir yağdır.

Yağlar kanda çözünemediği için hücrelere taşınırken belli taşıyıcı maddelere bağlanması gerekir. Kolesterol, kanda lipoprotein adlı moleküllerle birlikte taşınır.

Kolesterolü hücrelere LDL adı verilen madde (kötü kolesterol) getirir ve HDL adlı madde (iyi kolesterol) ise uzaklaştırır.

İnsan vücüdunda 140-160 g kadar kolesterol bulunur ve vücud günde 5-6 g kolesterol üretir. Bunun 1 g kadarı karaciğerde, geri kalanı ise diğer dokularda üretilir.

Karaciğerde yapılan kolesterol oranı, gıdalarla alınan kolesterolün kontrolü altında olmasına rağmen, diğer dokularda oluşan kolesterol bu durumdan etkilenmez . Örneğin fazla sayıda yumurta tüketildiğinde karaciğerde kolesterol üretimi durur.

Besinlerle kolesterol alınmazsa, vücut kendisi için gerekli kolesterolü sentezler. İnsan beyninde ise, ortalama 35-40 g kolesterol mevcuttur ve sinirlerin etrafını bir kablo gibi sarmakla görevlidir.

Ancak son dönemlerde yapılan bir araştırma kolesterolün sadece karaciğerdeki kolesterol yapımıyla ve besinlerle bağlantılı olmadığını göstermiştir.

Cincinnati Üniversitesi bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı ve sonuçları Nature Neuroscience adlı dergide yayınlanan çalışmaya göre, kandaki kolesterol düzeyini kısmi olarak beyin belirlemektedir.

Yapılan deneyde, açlık hormonu “ghrelin” düzeyinin artmasının, hayvanların kanındaki kolesterol oranının yükselmesine neden olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılara göre kandaki kolesterol düzeyinin yükselme sebebi, beynin karaciğere daha az kolesterol depolama emri vermesinden kaynaklanmaktadır.

Kolesterolün Sağlık Faydaları Nelerdir?

Kolesterol hücre zarının yapı taşıdır. Yeni doğmuş bebeğin gelişimi için mutlak gerekli bir maddedir. Kolesterolün olmaması halinde sinir sistemi görevini yapamaz, sindirim sistemi bozulur ve cinsel fonksiyon bozukluğu ortaya çıkar.

Kolesterol bazı hormonların yapımında görev alır. Örneğin erkeklik hormonu olarak da bilinen testosteronun sentezi için gereklidir. Testosteronun yetersiz olması erkek karakterinin ve libidonun  azalmasına ve de kısırlık gibi sorunlara neden olur.

Kolesterolün olmaması hücre bütünlüğünün bozulmasına ve fonksiyon kaybına sebebiyet verir. Kolesterol beyin faaliyetleri için de gereklidir. Eksikliği psikolojik bozukluklara ve bunamaya yol açabilir.

Kolesterol yetersizliği çocukluk döneminde  gelişim bozukluğuna ve zeka geriliğine sebep olur.

Kolesterol İlaçları Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Kolesterol damar sertliğine yol açan etkenlerden biri olmakla birlikte yüksek kolesterol mutlakla damar sertliği anlamına gelmez. Kolesterolün yüksek olması genetik faktör, sigara kullanımı, hipertansiyon ve diyabet gibi diğer risk etkenlerinin mevcudiyetinde daha ciddi oranlarda damar sertliğine neden olabilir.

Bazı doktorlar, kalp krizi geçirmemiş, stent, baypas uygulanmamış, damarlarında proplem saptanmamış bir hastaya sadece kolesterolünün yüksek olması nedeniyle ilaç verilmesinin doğru olmadığını belirtiyorlar.

İlaçların, kolesterolünü diyetle düşüremeyen ve kalp hastası olanlara verilmesi gerektiğini; kalp hastalığına karşı koruma sağlıyor mantığı ile sağlıklı insanlara statinlerin verilmemesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Kolesterol İlaçları Nasıl Etki Gösteriyor?

Kolesterol yüksekliğinin tedavisinde statinler, ezetimib, fibrik asit ve probucol içeren ilaçlar kullanılmaktadır. En fazla kullanılan kolesterol düşürücü ilaçlar ise statinlerdir. Statinler, “kötü kolesterol” (LDL) oranını düşüren, fibratlar ise trigliseritleri azaltan ve “iyi kolesterol” (HDL) düzeylerini artıran ilaçlardır.

Kalp hastalığı olan ve kalp damar hastalıkları yönünden yüksek risk grubunda olan kişilerde bu hastalıkların tedavisi ve önlenmesinde kullanılan statinler, HMG-CoA Redüktaz adlı bir enzimi engelleyerek kolesterol üretimini %30 ila 50 oranında azaltmaktadırlar. Bu grupta, lovastatin, simvastatin pravastatin, atorvastatin, fluvastatin ve cerivastatin içeren ilaçlar farklı ticari markalarla satılmaktadır.

• Kolesterol ilaçlarının karaciğer fonksiyonlarında bozulma ve kas zedelenmesi gibi yan etkileri olabilir. Statinlerin karaciğere olan olumsuz etkisi idiyosenkrazi biçimindedir. İlacın bırakılmasıyla geçer ve kalıcı hasara yol açmaz.

Statin grubu kolesterol ilaçların karaciğerle ilgili yan etkileri SGPT, SGOT ve GGT testleriyle, kaslarda yol açtığı yan etkiler de CPK testiyle anlaşılabilir. Kolesterol ilaçlarının cinsel güçte azalmaya yol açabileceğini bulgular mevcuttur.

Kolesterol tedavisinde kullanılan ilaçların özellikle kadınlarda hafıza sorunlarına neden olduğunu gösteren veriler de bulunmaktadır. Ayrıca hastanın ilaca karşı hassasiyeti sözkonusu ise yan etki görülür, bu durum doza ve süreye bağımlı değildir.

• Harvard Tıp Okulu bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları Neurology adlı dergide yayınlanan
araştırmaya göre statinler, inme geçirmiş hastalarda ikinci defa inme geçirme riskini artırmaktadır.

Beynin, ‘ön’, ‘yan’, ‘temporal’ ya da ‘artkafa’ olarak bilinen 4 lobundan birinde inme geçirmiş kişilerin statine başlamaları halinde yeniden inme geçirme riski %22 olmaktadır.

Araştırmacılar bu durumun, düşük kolesterolün kanama olasılığını artırması ya da statinlerin kandaki pıhtılaşma faktörünü etkileyerek kalp krizi veya inme riskini yükseltmesinden dolayı olabileceğini belirtmişlerdir.

• Kolesterolün fazla düşürülmesi majör depresyona yol açabilir ve unutkanlık gibi proplemlerde artış olabilir. Kolesterol düşüklüğü bazı hormonların yapımında azalmaya sebep olur. Kas ve eklem ağrıları, mide bağırsak sisteminde tahriş ve safra kesesi taşı oluşumu ortaya çıkabilir.

• Sonuçları Int. Journal of Clinical Practice adlı dergide yayınlanan bir çalışmada 6 ay boyunca statin tedavisi gören orta yaş üstü erkeklerin %22’sinde sertleşme proplemi başladığı tespit edilmiştir.

• Vücudda oluşan ve  az da olsa besinler yoluyla alınabilen vitamin benzeri bir madde olan koenzim Q10, antioksidan ve kofaktör olarak adenozin trifosfat üretiminde görev alır. Karaciğerde kolesterol üretimi statinlerle engellendiğinde vücuttaki CoQ10 miktarı da azalmaktadır.

• ABD, İngiltere, Norveç, Hollanda İtalya, İrlanda ve Japonya’daki 17 üniversite’den 33 bağımsız araştırmacının 90 bin kişi üzerinde yaptığı ve sonuçları Lancet adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, kolesterol ilaçları 100 kişinin 9’unda uzun vadede şeker hastalığına neden olmaktadır.

• Statinlerin AIDS tedavisinde kullanılan proteaz inhibitörleriyle birlikte alınması halinde, statinler vücutta birikerek sorunlara neden olabilir.

• Tufts Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları The American College of Cardiology‘de yayınlanan araştırmaya göre kolesterol değerlerinin hızla düşürülmesi kanser riskini arttırabilir.

Araştırmacılar, kanser ve ilaçlar arasındaki ilişkinin kesin olmamasına karşın kolesterolü hızlı bir biçimde düşürmenin kanser riskini artırdığı konusunda şüphe olmadığını ifade etmişlerdir.

Araştırmacılar, ayrıca kalp krizi geçiren kişilerin %75’inin kolesterol değerlerinin normal olduğunu belirtmişlerdir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/saglik-rehberi/kolesterol-ilaclarinin-yan-etkileri

Kolesterol İlaçları Mutlaka Kullanılmalı Mı Dır?

Kolesterol İlaçları Nasıl Kullanılmalı?

SGK, kolesterol ilaçlarını ödeme kapsamından çıkarmalıdır

Prof.dr.ahmet Rasim Küçükusta

Tüm dünyada milyonlarca insan gereksiz yere kolesterol hapı içiyor. Bu, bir taraftan milyarlarca liranın çöpe atılması bir taraftan da milyonlarca insanın yok yere ilaç yan etkilerinden zarar görmesi demek.

Eğer kalp krizi ve felç geçirmemişseniz, sağlıklı bir insansanız ve sadece kolesterolünüz yüksek olduğu için kalp-damar hastalıklarından korunmak amacıyla ilaç içiyorsanız sağlığınız tehde olabilir.

Kalp krizi, felç gibi ölümcül kalp damar hastalıklarından korunmanız için kolesterol ilaçlarına “ömür boyu abonelik kaydı” yaptırmadan önce yapmanız gereken çok daha önemli şeyler var:

Bir: Yüksek tansiyonunuz, diyabetiniz varsa mutlaka tedavi olmalısınız.

İki: Obez veya fazla kilolu iseniz ideal kilonuza gelmelisiniz.

Üç: Her gün 30-40 dakika düzenli egzersiz yapmalısınız; sofranızda şekeri sıfırlamalı, unlu gıdaları en aza indirmelisiniz; sigara ve alkol içmemelisiniz; düzenli uyumalı ve stresten uzak kalmalısınız.

Bunları yerine getirdikten sonra kolesterolünüzün düşmesi yanında sadece kalp-damar hastalıklarından değil başta kanser, diyabet, astım olmak üzere daha pek çok hastalıktan da uzak kalmış olacaksınız.

Uzmanlar ne diyor?

Dünyaca ünlü kalp cerrahımız ve günümüzün televizyon yıldızı Prof. Dr. Mehmet Öz Okyanus ötesinden sesleniyor (1):

“Kolesterole ilaçla tedavi yöntemleri Koroner damar tıkanıklığı gibi ateroskleroz rahatsızlıkları olan kişilerde yaşam kurtarıcı bir rol oynar ancak aynı ilaçların sağlıklı kişilerde ne derece yarar sağladığı kanıtlanması oldukça zor bir nokta.

Doktorlar hastalarının sigarayı bırakmaları, kilo vermeleri ya da egzersiz yapmaları konusunda motive edemedikleri için ilaçla tedaviye yöneliyorlar.

Ancak daha kaliteli ve gelişmiş bir yaşam tarzına hastaları yönlendirmek ilaçla tedaviden çok daha önemlidir.”

***

İstiharelerin değişmez mekânı Cleveland Klinik’ ten Prof. Dr. Murat Tuzcu gazete röportajında “O halde niye sadece kolesterol ilaçlarından söz ediliyor?” sorusunu şöyle cevaplıyor (2):

“Tam aksine, ilaçtan çok önce, kalp için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve bu yolla ideal kiloyu korumaktan söz ediyoruz. Şimdiye kadar bulunan ilaçların hiçbiri sözünü ettiğim bu 3 nokta kadar yararlı değil.

Üstelik çok ileri kalp hastası olup da beslenmelerinde çok köklü değişiklik yapanların damar sertliklerinin gerilediğini gösteren araştırmalar da var.

Keza yüksek tansiyonunu ilaç ve hayat tarzı değişiklikleriyle tam anlamıyla kontrol altına alanlarda da plakların küçüldüğü gösterildi.”

***

Türk Kardiyoloji Derneği genel sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aksoy diyor ki (3):

“Türk Kardiyoloji Derneği olarak önceliğimiz kişilerin hasta olmamalarını sağlamaktır. Kalp damar hastalıklarının önlenmesinde yaşam tarzımız çok önemli bir rol oynuyor, doğru tercih yaptığımız takdirde kalp-damar hastalıklarını yüzde 80 -85 oranında önleyebiliriz.

İlaçlar, hastalarımızın sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarını hayata geçirmekte başarısız kaldığı durumlarda başvurduğumuz yöntemlerden sadece birisidir. Sağlık konusunda hastaların doğru bilgilere sahip olması sağlıklı bir toplum için büyük önem taşıyor.

Derneğimiz de yıllardır bu yönde kampanyalar gerçekleştiriyor.”

**

Kardiyoloji uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu Habertürk’ te yayınlanan Sansürsüz programında diyor ki (4):

“Bir kardiyolog olarak ben kolesterol ilacı yazıyorum ama çok, çok, çok az yazıyorum. Ben inanıyorum ki bugün kolesterol ilacı kullananların yüzde 80’ i ilaçları boş yere alıyorlar. Muayenehaneme gelen 10 hastanın 6’ sının ilacını bıraktırıyorum, belki 1 veya 2 hastaya yeni ilaç başlatıyorum. Hastalar iyi diyet yaparlarsa kesinlikle kolesterolleri düşer.”

**

Kardiyoloji uzmanı Dr. Olcay Emel diyor ki (5):

“Günümüzde milyonlarca gencecik insanın statin kullanması hekimlerin cahilliği ve ilaç firmalarının şişirmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ama yoğun genetik yükü olanları da iyi seçmek gerekli… Kardiyoloji dernekleri de fazla statin kullanılmasını vurgulamıyor ama belki de gereksiz kullanmanın sakıncalarını daha çok vurgulayabilirler.”

***

Bir başka kardiyolog Dr. Sinan Turan diyor ki (6):

“Uygulamada işin şirazesinden çıktığını, tıpkı pek çok konuda olduğu gibi kolesterol ilaçlarının da gerçek endikasyonların çok ötesinde reçete edildiği konusunda size katılıyorum, ama bu başka bir konudur.”

**

Kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez bir televizyon sohbetinde diyor ki (7):

“Doğru bildiğimiz yanlışlardan birisi bir defa kolesterol, çok büyük bir yanlış. Gördük ki özellikle son zamanlarda çıkan bazı kolesterol düşürücü ilaçlar çok fazla düşürünce Amerika’da bazı ilaçlar piyasadan toplandı.

Gördük ki çok düşük kolesterol o kadar iyi değil. Benim ameliyat ettiğim hastaların yüzde 50’sinden fazlasının kolesterolü normal. Kan yağları normal. O ince büyüyü tam çözebilmiş değiliz. Ayrıca çok düşük kolesterol kanser nedeni. Onun için normal sınırının altına düşürmemeliyiz. Şeker gibi.

Şekerinizi 60'a düşürürseniz hipoglisemiye girersiniz, kolesterol de çok düşük olunca hem hormonlarımız bozuluyor, hem metabolizmamız bozuluyor. O bahsettiğim Alzheimer, görme bozuklukları, psikolojik bozukluklar, kısırlık, cinsel güçsüzlük, hastalıklar ortaya çıkıyor. Her şey normalinde olmalı.

Gelelim neticeye

Sosyal Güvenlik Kurumu' nun, kalp krizi ve felç geçirmemiş, sadece kolesterolü yüksek olan sağlıklı insanlara yazılan kolesterol ilaçlarını ödeme kapsamından çıkarması gerekir.

SGK bu sayede yapacağı tasarrufla bu kişilere düzenli egzersiz yapma, doğru beslenme, fazla kilolarını verme, sigara ve alkolü bırakma konularında her türlü tıbbi ve ekonomik yardımı yapmalıdır

Источник: https://www.drmustafasener.com/kolesterol-ilaclari-mutlaka-kullanilmali-mi-dir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть