Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

içerik

Yüksek Kolesterol Neden Olur? Yüksek Kolesterol Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

Kolesterol, hayvanların vücut dokularındaki hücre zarlarında bulunan ve kan plazmasında taşınan bir sterol yani bir steroid ve alkol birleşiminden oluşur. Daha az miktarlarda bitkilerde de bulunur. İlk olarak 1754 yılında safra taşlarında kolesterol bulunduğu için, bu maddenin adı Yunanca cehole(safra) ve steros (katı) sözcükleri ile kimyadaki-ol ekinden türetilmiştir.

Kolesterol özellikle hayvansal gıdalarda bulunur. Fakat vücuttaki kolesterolün sadece küçük bir miktarı gıdadan oluşur. Çoğu vücut tarafından sentezlenir.

Vücudun her hücresinde olduğu gibi, onun sentezlendiği veya hücre zarlarının daha çok olduğu organ ve dokularda (karaciğer, omurilik, beyinde ve ateromlarda) kolesterolün yoğunluğu daha fazladır.

Kolesterol kanda normalden daha fazla bulunduğu taktirde damarlarda ateroskleroz yanidamar sertleşmesine neden olabilir ve bazende safra pigmentleri ile birleşerek safra taşlarının oluşmasına yol açar.

Kolesterol bir sürü biyokimyasal reaksiyonda yer almasına rağmen özellikle lipo proteinlerin kolesterolü taşıma biçimleri ve kandaki kolesterol seviyeleri ile, kalp hastalıkları arsındaki bağlantıdan bilinir. Vücut kolesterolü kullanarak hormonlar kortizol yani üreme hormonları D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Kanda bu tür işlemler için çok az kolesterol bulunması yeterlidir.

Fakat kanda fazla değerlerde kolesterol bulunur ise, kan damarlarında birikerek sertleşmeye ve daralmaya yani ateroskleroz – ateriyoskleroza sebep olur. Aterosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolestrerol değildir. Akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum gibi maddelerde birikir.

Ateroskleroza halk arasında damar sertliği, damar kireçlenmesi adı verilir. Yüksek kolesterolün zararlarından söz edilirken, adı geçen kötü kolesterol, (düşük yoğunluklu lipo protein) ingilizce (low densty lipo proteins LDL) tarafından taşınan kolesterol düzeyidir.

Yüksek yoğunluklu lipo protein ingilizce (high denstiy lipo proteins HDL) tarafından taşınan kolesterole iyi kolesterol adı verilir.

Yüksek kolesterole neden olan faktörler

Yüksek kolesterolün nedenleri genellikle yaşam şekli ile alakalı bazı sebepler kanda yüksek kolesterol olma riskini arttırabilir.

Örneğin, doymuş yağlar yönünden zengin sağlıksız beslenmek, egzersiz yapmamak, fazla kilolu olmak, sigara içmek, fazla ölçüde alkol tüketmek, tavsiye edilen alkol miktarı erkekler için günde 3-4 ünite, kadınlar için günde 2-3 ünite alkol tüketmeleri tavsiye edilir.

Fakat alkolü, sigarayı mümkün olduğunca hiç tüketmemek sağlığın her hangi yönünden bakıldığında en doğrusu uzak durmaktır.

Doymuş yağ oranından zengin olan besinler ise kırmızı et, sosis, sert peynir, tereyağı, domuz yağı, hamur işleri kekler, kurabiyeler, börekler, baklavalar, bisküviler ve kaymak başta olmak üzere bunlarda doymuş yağ oranı fazla olduğu için daha az tüketilmesi önemlidir. Ayrıca tedavisi olan bazı hastalıklar yüksek kolesterole neden olabilir.

Bunlardan bazıları, hiper tansiyon (yüksek tansiyon), şeker hastalığı (diyabet), böbrek ve karaciğer hastalıkları, pankreasta akut iltihap ve tiroid bezi hastalıkları gibi bazı hastalıklarda yüksek kolesterole neden olur. Bunların yanı sıra bazı kalıtsal hastalıklarda yüksek kolesterole zemin hazırlayabilir.

Mesela, ailede koroner kalp hastalığı, inme veya kolesterole bağlı başka hastalık öyküleri var ise kolesterol hastası olma riski de artmaktadır. Kadınlarda erken menopoz ve etnik guruplarda risk faktörü olabilir.

Kolesterolün yaygın olduğu bazı yerleşim bölgelerinde geçmişe dayalı akrabalar var ise kolesterol hastası olmak çokta imkansız değildir.

Yüksek kolesterolün belirtileri

Yüksek kolesterol kalp hastalığı, anjin ve inme gibi ciddi rahatsızlıklar ile ilintili olup, koroner kalp hastalığında kalbin kanla beslenmesini sağlayan, arterlerin daralmasına arteriyoskleroza neden olur.

Kolesterol ve atık ürünler gibi yağlı tortular arterlerin içinde birikir ve plak adı verilen bu birikim kanın arterler içinde akışını engeller. Arteriyoskleroz yani arteterler daralıyor ise kolesterol yüksekliği görülebilir.

Belirtiler dahilinde kalbe giden kan akışının hızlanması sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısı yaşanabilir. Bacaklara kan taşıyan damarların daralmasından dolayı bacak ağrısı, kalbe kan taşıyan damarların içinde pıhtı oluşması sonucu kalp yetmezliği meydana çıkabilir.

Ayrıca göz etrafında veya cildin başka yerlerinde sarı lekeler oluşması (xanthomalar)da kolesterol birikmesi sonucu oluşur. Kalıtsal yüksek kolesterol genelde ailede yüksek kolesterol hastalığı bulunanlarda görülür.

Yüksek Kolesterol tedavisi–Hamilelikte yüksek kolesterol

Источник: https://www.saglikocagim.net/yuksek-kolesterol-nedenleri/

Kolesterol : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

Bir yağ türü, yani bir çeşit lipid olan kolesterol; hayvansal kaynaklı yiyeceklerde ve bütün hücrelerde yer alan, mumun yapısındaki yağlara benzer bir maddedir.

Bedendeki her hücrede yer alan ve önemli işlevlerin devamlılığını sağlayan bu madde, yüksek seviyede kendini göstermeye başladığında sağlığı tehdit eder.

Beden tarafından üretildiği gibi aynı zamanda kimi gıdalar aracılığıyla da vücuda dahil edilebilir.

Yoğunluk açısından kana kıyasla daha az kıvama sahip olan kolesterol, bu sebeple kana karışamaz. Su bazlı bir yapıya sahip olan kandaki görevini yerine getirmek için lipoproteinler tarafından taşınır.

Normal şartlar altında vücuda yararlı olan kolesterol, kimi durumlarda sağlığı tehdit eden ve yaşam kalitesini düşüren bir duruma dönüşebilir.

Birtakım belirtiler ile varlığını gösteren kolesterol, normal şartlarda tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Kolesterol Nedir?

Bedenin bütün hücreleri içerisinde yer alan ve yağa benzeyen bir yapıya sahip olan maddedir. Aynı zamanda kolesterin adıyla da bilinir. Vücut hormonları, D vitaminini ve gıdaları sindirebilmek adına bu maddeye gereksinim duyar.

Hücre duvarlarının yapısında yer alan ve duvarı koruyan kolesterol aynı zamanda bağırsaklarda yer alan sindirim safra asitlerinin oluşumunda da önemli bir görev üstlenir.

Bedenin D vitamini üretimine destek olup bunların sindirimine katkı sağladığı gibi kimi hormonların üretiminde de pay sahibidirler.

İki çeşit lipoprotein aracılığıyla kana taşınan madde, LDL kolesterol ve HDL kolesterol olarak 2 ayrı türe sahiptir. LDL’de düşük yoğunluklu lipoprotein, HDL’de ise yüksek yoğunluklu lipoprotein söz konusudur. LDL kötü kolesterol olarak HDL ise iyi olarak bilinir.

Kolesterolün anlaşılmasında güçlüğe sebep olan faktör ise yüksek-düşük kavramlarının karmaşık bir şekilde kullanılmasıdır. Örneğin; yüksek kolesterol, kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin çok miktarda olması manasına gelir.

 Kolesterolün  yüksek seviyede olması ise kalp krizi, korner kalp rahatsızlığı gibi çeşitli kardiovasküler problemlerin meydana gelmesine neden olabilir. Ayrıca damarların içerisinde yağ birikimine de sebebiyet verebilen yüksek kolesterol, arterlerin içerisinden yeteri kadar kanın geçmesini engeller.

Yüksek kolesterol durumunda beyne yeteri kadar kan gitmediği için felç gibi durumların oluşumu da söz konusu olabilir.

Kolesterol Kaç Olmalı?

Karaciğere üretilen LDL, kan aracılığıyla kolesterolü taşıyan ve moleküler yapıda bir tip proteindir. LDL’nin yüksek seviyede olması halinde kötü kolesterol ortaya çıkar.

Kötü kolesterolün yüksek olması ile birlikte damar yapısı bozulur ve damar tıkanıklarına bağlı olarak birçok hastalık ortaya çıkabilir.

Bu yüzden kolesterol seviyenizin kaç olduğunu bilmek ve bu değerin hangi anlama geldiğini öğrenmek sağlığınız için son derece önemli bir adımdır.

 • 100 mg ve daha düşük; en sağlıklı seviyedeki LDL olarak kabul edilir.
 • 100-129 mg arası; sağlıklı LDL seviyesi olarak kabul edilse de kişinin biraz dikkatli olması önerilir.
 • 130-159 mg arası; sağlıklı LDL seviyesinin aşıldığını gösterir.
 • 160-189 mg arası; LDL değerinin olması gerekenden yüksek olduğu anlamına gelir.
 • 190 mg ve üzeri; LDL seviyesinin aşırı yüksek olduğunu anlamını taşır.

Kolesterolün, genetik faktörlerden kötü alışkanlıklara kadar birçok sebebi olabilir. Yüksek kolesterolün hayatı kötü etkilememesi için kötü alışkanlıklardan uzak durulmaya, kolesterolü yükselten yiyecekleri fazla tüketmemeye gayret gösterilmelidir. Genetik faktörler gibi sebepler yüzünden risk sınıfında bulunan hastaların kolesterole karşı çok daha bilinçli olması gerekir.

1. Kalıtım

Vücudun ne kadar kolesterol üreteceğini göz önüne aldığımız zaman genlerin önemli bir rol oynadığını görebiliriz.

Kötü kolesterol aileden kaynaklanan bir sorun olabilir ve bu durumda kalıtımsal faktörlerin hastalıkta kilit bir rol oynadığı bilinir.

Fakat her ne kadar kalıtım kaynaklı bir kolesterol ile karşı karşıya olsanız da hastalık karşısında asla yenilgiyi kabul etmemeniz gerekir. Kötü alışkanlıklardan uzak durup yiyip içtiklerinize dikkat ederek risk durumunu en aza indirebilirsiniz.

2. Beslenme alışkanlıkları

Vücuttaki kolesterolün yaklaşık olarak yüzde 85’lik kısmı vücut tarafından otomatik olarak üretilirken geriye kalan yüzde 15’lik kısım ise yiyeceklerden elde edilir.

Balık, tavuk, et, süt ve deniz ürünleri gibi kaynaklar, kolesterol üretimine katkı sağlar.

Diğer taraftan yumurtanın sarısı, kurabiye, hazır yiyecekler, kızartmalar, cipsler, şarküteri ürünleri ise kolesterol açısından riskli durumların ortaya çıkmasına sebep olabilecek ürünlerdir.

Kolesterol konusundaki şikayetlerin oluşumunda çok büyük bir pay sahibi olan beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeniz halinde bu tip şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Trans yağ ve doymuş yağ oranı yüksek bir beslenme alışkanlığına sahipseniz damarlarınızda plak oluşumu, sertlik ve tıkanıklık görülebilir. Kolesterol şikayetiniz varsa kötü kolesterolü artıran besinlerden uzak durup seviyenin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için taze sebze ve meyvelerle beraber lifli gıdaları tercih edebilirsiniz.

3. Fazla kilolar

Hem kolesterolü yükselten hem de kalp krizi başta olmak üzere birçok hastalığın önünü açan fazla kilolardan ne kadar hızlı kurtulursanız sizin için o kadar iyi olur.

Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltmenizi sağlayacak olan kilo verme işlemi sayesinde şikayetlerinizde önemli bir azalma gözlemleyebilirsiniz.

Erkekler için 102, kadınlar için ise 89 santimetreden daha kalın bel çevresine sahip olan kişiler yüksek kolesterol için risk sınıfı içerisinde yer alırlar.

4. Fiziksel aktivitelerin yeteri kadar yapılmaması

Hareketsiz bir hayat birtakım hastalıklara neden olabilir. Pek çok sağlık problemine davetiye çıkarabilen hareketsiz bir hayat tercihi, kötü kolesterolün yükselmesine de neden olabilir. Düzenli bir egzersiz programı uygulayarak hem fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz hem de kötü kolesterol düzeyinin azalmasına yönelik süreci hızlandırabilirsiniz.

5. Yaş ve cinsiyet faktörü

Yaş ilerledikçe cinsiyet fark etmeksizin kolesterol seviyesinde bir artış görülür ve bu hastalığa ilişkin risk düzeyi de doğal olarak yükselir. Yaş; kalp krizi, felç gibi birçok hastalık için risk seviyesini yükselten bir faktör olduğu gibi kolesterole yönelik riskleri de artırır.

Felç ile Alakalı Daha Detaylı Bilgi Edinmek İsterseniz: Felç Rehberi

Diğer taraftan kadınların, erkeklere nazaran kolesterol riskinin daha yüksek olduğu da söylenebilir. Menopoz öncesi kadınların, yaşıtı erkeklere kıyasla daha düşük kötü kolesterole sahip olduklarını ama menopoz sonrasında ise kötü kolesterol seviyelerinin erkeklere nazaran daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

6. Sigara kullanmak

Damar sağlığı için büyük zararlar doğuran sigara, onlarca farklı hastalığa sebep olabilir.

Sigara damarla sebep olduğu hasarlar yüzünden söz konusu damarların içerisinde kolesterolün birikme hızını artırır. Ayrıca kolesterol ile sigara arasındaki ilişki bununla da sınırlı kalmaz.

Vücutta sağlıklı işleyen fonksiyonlar için gereken kolesterol seviyesinin düşmesine de yine sigara sebep olur.

Hem yüksek kolesterol hastalığına yakalanmamak için hem de eğer bir kolesterol hastasıysanız bu hastalığın etkilerini azaltmak ve hızlı bir şekilde hastalıktan kurtulmak için sigarayı bırakmanız gerekir. Bu sayede sadece kolesterol hastalığından kurtulmakla kalmayıp aynı zamanda hayatınızı kötü etkileyen birçok sağlık probleminin de etkilerini kaybetmesine uygun bir zemin hazırlayabilirsiniz. 

7. Stres

Damar sağlığı ile doğrudan alakalı bir rahatsızlık olan yüksek kolesterolü tetikleyen faktörlerden birisi de strestir. Her geçen gün psikolojik sorunların önemli hastalıklara sebep olduğuna ilişkin yeni detayları öğrenmeye devam ediyoruz.

Çok stresli bir hayata sahipseniz ve stres yaşamınızda büyük yer kaplıyorsa potansiyel bir yüksek kolesterol hastası olabilirsiniz.

 Bu durumun önüne geçmek için kendinizi iyi hissetmek adına çeşitli faaliyetler yapmaya, hayatınızı güzelleştirmeye gayret göstermelisiniz.

8. Alkol alışkanlığı

Tıpkı sigara gibi yüksek kolesterol kaynaklı şikayetlerin artışına sebep olan bir diğer kötü alışkanlık alkoldür.  Alkol tüketmeden yaşayamayacağınızı düşünüyorsanız bile bu tüketimi minimum seviyede tutmaya gayret göstermeniz gerekir.

9. Bazı hastalıklar

Kronik böbrek rahatsızlıkları, hipotiroidi ve diğer böbrek hastalıkları başta olmak üzere kimi sağlık sorunları yüksek kolesterol riskinin artmasına sebep olur. Diyabetli hastaların bedeninde yüksek seviyede bulunan kan şekeri, iyi kolesterolün düşmesine sebep olurken kötü kolesterolün artmasına zemin hazırlar. Ayrıca yüksek kan şekeri, damar sağlığına da ciddi hasar verebilir.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol hastalığına ilişkin belirtiler birçok durumda kendini gayet açık bir şekilde gösterir ve hastanın sağlığında bir şeylerin yolunda gitmediği yönünde izlenime kapılmasına sebep olur.

Siz de aşağıda sıraladığımız kolesterol belirtilerinden birine ya da birkaçına, altında başka bir sebep yatmadığını bilmeniz ve düşünmeniz halinde rastlıyorsanız yüksek kolesterol hastalığına yönelik bir şüpheye kapılıp uzmana danışmanız gerekebilir.

1. Yorgunluk ve halsizlik durumu

Eğer kanınızda kötü kolesterol seviyesi yükselirse damarlarınızda, kalbinizde ve arterlerde kimi hastalıklara yönelik belirtiler ortaya çıkar. Kolesterol seviyesinin artmasıyla beraber meydana gelen önemli problemlerden biri de vücutta yer alan organlara yeterli düzeyde oksijen ve kan taşınamamasıdır. Bunun neticesinde ise fazla yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Halsizlik ve yorgunluk başka bir hastalığa dönük semptom olabildiği gibi o gün içerisinde gerçekleştirilen eylemlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Burada belirtinin doğru bir şekilde saptanması ve devamlılık gösterip göstermediğinin analiz edilmesi önemlidir.

2. Ayak ve bacaklarda oluşan yanma hissi

Ayaklar dolaşım sisteminin de en uç noktasında yer alan uzuvlardır. Kolesterol seviyesinin yüksek olmasıyla beraber damar ve arterlerde oluşan katı bir yağ buraları tıkayıp kan transferini engeller.

Damarlarda bir daralma meydana geldiği için kan dolaşımı çok düzgün bir şekilde gerçekleşemez.

Bununla beraber ayaklarınızda ve bacaklarınızda yeteri kadar kanın buralara ulaşamaması sebebiyle ateş basmaları ve yanmalar gözlenebilir.

3. Cildin solgun bir hal alması

Cildin solgunlaşması gibi belirtiler genelde kansızlık ile ilişkilendirilir. Ama diğer taraftan kolesterol seviyesinin yükselmesi ile de solgunluğun meydana geldiği durumlar mevcuttur.

LDL’nin yani kötü kolesterolün artış göstermesi ile beraber damarların tıkanıp kan dolaşımının engellenmesi yüzünden oksijen daha zor taşınır.

Gerekli bölgelere yeteri kadar kan ve oksijen ulaşmadığı için ciltte ve ten renginde bir solgunluk oluşur.

4. Yaraların geç iyileşmesi

Vücutta oluşan kesiklerin ve yaraların daha çabuk iyileşmesi için proteine gereksinim duyulur. Bunun yanı sıra kan dolaşımının da sağlıklı bir şekilde işliyor olması yaranın daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar. Ama yüksek kolesterol neticesinde dolaşım negatif olarak etkilenir ve yaraların iyileşmesi daha uzun süreleri bulabilir.

5. Ayak tırnaklarının kalınlaşması ve parmaklarda morarma

Dolaşım sistemi kaynaklı problemlerin ortaya çıkması ile beraber ayak tırnaklarında kalınlaşma gözlenebilir. Bunun yanı sıra ayak parmaklarında bir morarma da oluşabilir. Bu belirtiler kolesterolün önemli göstergelerindendir.

6. El ve ayaklarda üşüme hissi

Vücuttaki kan dolaşımının en uç noktaları arasında yer alan eller ve ayaklar, yüksek kolesterol yüzünden dolaşımın kötü etkilenmesi sebebiyle standart kan geçişi meydana gelmediği için bazı olumsuzluklar yaşarlar. Yetersiz kan dolaşımı yüzünden el ve ayaklardaki damarlara kanın ulaşamaması sebebiyle üşüme hissedilebilir.

7. Nefes darlığı

Yüksek kolesterol yüzünden pek çok kalp ve arter rahatsızlığı meydana gelebilir. Nefes darlığı da bu tip kardiovasküler hastalıklardan birinin belirtisi olarak kabul edilir.

Kolesterol Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normal şartlar altında ve hastalığın ilerlemediği durumlarda kolesterol, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Eğer siz de yukarıda sıraladığımız belirtilere kendi bedeninizde rastlıyorsanız ve doktor tarafından bir teşhis aldıysanız tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz. Kolesterol nasıl düşürülür, öğrenmek isteyenler için bazı tedavi yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

1. Yaşam tarzı değişikliği

Yüksek kolesterole ilişkin ortaya çıkan şikayetlerin en az seviyeye indirilmesi için ilk olarak uzman tarafından hastaya hayat tarzının değiştirilmesi tavsiye edilir. Zira birçok durumda beslenme ve hayat tarzı ile alakalı bir hastalık olan kolesterol, yaşam tarzında birtakım değişikliklere gidilmesi halinde daha hızlı çözümlenebilen bir problemdir.

Sigara ve içki tüketiminin bırakılması, olabildiğince sağlıklı besinler ile yeterli bir beslenme alışkanlığına sahip olunması, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden olabildiğince uzak kalıp tam tahıl tüketimine daha çok şans verilmesi, doğal sebze ve meyve tüketiminin artırılması ve düzenli olarak egzersiz yapılması hastalığın birçok belirtisini ortadan kaldırabilir.

2. İlaçlar

Sadece yaşam tarzının değiştirilmesi ile kolesterole ilişkin rahatsızlıkların ortadan kaldırılması mümkün olmayabilir. Bu durumda doktorlar tarafından bu sefer hastalara ilaç takviyesi önerilir. Bu ilaçların düzenli kullanılması ve kullanım sürecinde doktorla iletişimin sürdürülmesi halinde orta vadede bazı şikayetler ortadan kaldırılabilir.

Kolesterol seviyesini dengelemek adına safra asiti bağlayıcı durumdaki reçineler, statinler, kolesterol emilimini destekleyen ihbitörler ve statinlerden oluşan ilaçlar tavsiye edilebilir. Bu ilaçları kullanmak, sağlıksız beslenme ve hayat tarzına devam edilebileceği anlamına gelmez. Hastalar ilaç kullandıkları süre zarfında hayat tarzlarına ve beslenme düzenlerine dikkat etmelidirler.

Источник: https://sebboy.com/kolesterol/

Yüksek Kolesterol Nedir, Belirtileri Nelerdir, Düşürmek İçin Neler Yapılır?

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

Yüksek kolesterol ya da diğer adıyla kötü kolesterol, günümüzde en mühim sağlık problemlerinden biri olarak görülmekte ve özellikle kalp damar hastalıkları açısından önemli bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Kolesterol ve hayvansal yağlar (lipit), hücre zarlarının olmazsa olmaz, esas yapıtaşlarıdır. Lipit, her ne kadar kan yağları olarak algılansa da, yağ değildir! Lipit bir steroiddir. Kortizon diye adlandırılan ve iltihapla mücadele eden maddelere Steroid adı verilmektedir.

Kolesterol de, vücudun ihtiyaç durumuna göre gün aşırı üretilen ve olmazsa olmaz doğal bir maddedir.

Bütün organ hücrelerinin, bilhassa beyin, gözler, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde yer alan hücreler içerisinde, zarlarında Omega-3 ve kolesterol bulunmazsa bebeklerin sinir ve beyin sisteminin gelişmesine, kuvvetli olmalarına ve hızla büyümesine imkan yoktur.

Kan kolesterolü ve kan yağları, kolesterol ilaçları azaltılmadan ve olağan seviyesinde durduğu sürece, hücreler ve bağışıklık sistemi de güçlü olacaktır.

Bunun sonucu olarak da, hastalık durumları ve özellikle de kanser olma engellenecek ya da her tür kanser ile mücadele daha güçlü bir şekilde devam edecektir.

Yapılan bilimsel çalışmalarda, düşük kolesterole sahip kişilerde kanser türlerinin ve özellikle kolon kanserinin (kalınbağırsak) daha çok görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Düşük kolesterol olan bireylerde, diğer tüm nedenlere bağlı olarak ve tıpta “total mortalite” denilen ölüm ihtimalinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Finlandiya’da yapılan bir araştırma ile de yüksek kolesterol bulunan kişilerin daha da uzun yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Hücre yapısının oluşturulmasında kullanılan, enerji ve hormon üretimine katkı sağlayan, balmumuna benzeyen bir yağdır, Kolesterol. İnsan vücudu ihtiyaç duyduğu kadar kolesterol üretebilir ve aynı zamanda tüketilen gıdalardan da kolesterol alınır.

Yüksek kolesterol yani kolesterol fazlası, bu maddenin yapısı sebebiyle bir zaman sonra damarlarda plakalar oluşturmaya ve birikmeye başlar.

Yüksek kolesterolün başlı başına bir hastalık türü olmamasına rağmen, damarları etkilemesinden dolayı, kalp ve damar hastalıkları gibi ölümcül teh taşıyan hastalıklara sebebiyet verebilir.

Kolesterol tipleri, iyi (hdl) ve kötü (ldl) olarak iki türde olmaktadır.

Damarlarda bulunan plak tabakalarının temizlenmesine ve kötü kolesterol düzeyinin azaltılmasına yardımcı olan iyi kolesterol, damar tıkanıklığına, kan dolaşımı sorunlarına veya kalp hastalıklarına neden olan ise kötü kolesterol olarak adlandırılır.

Yüksek kolesterolün, sağlık bakımından böylesine tehli olmasının nedeni, genelde kötü kolesterolü bulunan bireylerde herhangi bir belirtinin görülmemesidir.

Diğer bir deyişle, uzun yıllar boyunca yüksek kolesterol ile yaşasanız bile, kalp ya da damarlarla ilgili sorun yaşamadığınız sürece kolesterol seviyesinin olması gerekenden yüksek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Bahsi geçen bu zamanda kolesterolünüzü ölçtürmediyseniz, kolesterolün damarlarınızda birikme ihtimali doğmuş olabilir.

Yüksek kolesterol insanı hasta yapmaz ve günlük yaşantıyı etkilemez. Belirtileri çok azdır ve genelde rutin kontroller esnasında yapılan testlerle ortaya çıkar. Az olmakla beraber yüksek kolesterolü olan kişilerde, cilt katmanında biriken kolesterol el, ayak ve göz çevresinde kabarıklıklara neden olabilir. Bunlar, yağ bezesine benzer şekilde görülebilir.

Yüksek Kolesterolün Riskleri

Kolesterolün düşük mü yoksa yüksek mi olup olmadığını bilmemek, ne yazık ki onun yol açabileceği hastalıkları engellemez. Uzun zaman yüksek kolesterolü bulunan bir kişinin yaşayabileceği en kötü tehlerden bir tanesi, damar tıkanıklığıdır.

Bu süreçte kolesterol damar duvarına yapışır, zamanla damarın elastik özelliğini kaybetmesine ve kan akışında kullanılan yolun daralmasına neden olur. Kolesterol plakları damarların çatlamasına neden olur ve bu da çatlaklarda kan pıhtılaşması oluşturur. Kolesterolün birikmesi sebebiyle daralan damarı iyice daraltan pıhtılaşma, kan akışını durma noktasına da getirebilir.

Bütün bu olumsuzlukların sonucunda da, kalp krizi ve inme gibi hayati tehye neden olabilecek sağlık problemleri görülebilir.

Kolesterolün Yükselme Sebebi Nedir?

Karaciğer tarafından zaten üretilen kolesterol, gıdalardan alındığında genellikle fazla kolesterol olarak kabul edilir. Omega-3 gibi yağ asidi içeren gıdalar (keten tohumu, fındık, balık, badem vb.

) iyi kolesterol ve sağlıklı yağ sınıfında yer alırken, doymuş yağ oranı yüksek olan gıdalar (tereyağı, tam yağlı süt, margarin, yağlı peynir vb.) ve trans yağ bulunan gıdalar (krakerler, hazır kurabiyeler, kızarmış patates, fast-food vb.) yüksek kolesterole sebebiyet veren sınıfta yer alırlar.

Sık sık tüketilen hazır gıdalar, atıştırmalıklar ya da hayvansal gıdalar yüksek kolesterole neden olabilmektedir.

Sürekli olarak hareketsiz durmak, aşırı kilolu olmak veya spordan uzak kalmak yüksek kolesterole neden olabilecek diğer hususlardır. Tabii ki kilolu olan her insanda yüksek kolesterol olacak diye bir şey söylenemez, fakat aşırı kilosu olanların birçoğunda bu durum görülmektedir. İnsan yaşlandıkça kolesterol seviyesi de artmaktadır.

Bu yüzden uzmanlar, 20 yaş sonrası her 5 yılda bir ve 40 yaş sonrası her 2 senede bir kolesterol ölçümünü öneriyorlar. Şayet yüksek kolesterolünüz var ise ve bunu beslenmeyle kontrole almaya çalışıyorsanız, hangi yaşta olursanız olun, her sene kolesterol ölçümü yaptırmak yararınıza olacaktır.

Kolesterol için ilaç kullanıyorsanız, zaten doktorunuz sizden her 6 ayda bir kez kolesterol ölçümü isteyecektir.

İdeal kiloda olmanıza ve düzenli olarak spor yapmanıza rağmen, yüksek kolesterolünüz çıktıysa bunun sebebi, ailenizden bir ya da birkaç kişide yüksek kolesterolün olabileceği ihtimalidir. Genetikle yakından ilgili olan yüksek kolesterol, kalıtımsal olarak aile bireyleri arasında dönüp durabilir. Şeker, hipotiroid, karaciğer ve böbrek hastalıkları da kolesterolü yükseltebilmektedir.

Kolesterol Testi

Aç karnına yapılan kan testine Kolesterol testi denilmektedir. Bu testin sonucunda iyi ve kötü kolesterol düzeyleriyle birlikte diğer trigliserit düzeyleri de ölçülebilir.

Şayet tam kolesterol testi yapılacaksa, testin yapılacağı kişi 9 ile 12 saat aç kalmalıdır. Kandaki bütün yağların ölçüldüğü bu test haricinde, sadece LDL seviyesini ölçebilen bir test daha vardır.

Bu test ise tok karnına yapılabilir.

Uzmanların ilk uyguladıkları test “basit kolesterol testi” dir. Bu testte kötü kolesterol ölçülebilir. Yine bu test için olması gereken bir beslenme şartı yoktur ve tok karnına yapılabilir.

Kolesterol Test Sonuçları

Uygulanan kan testiyle, düşük seviyeli LDL kolesterol ve yüksek seviyeli HDL kolesterol seviyeleri ölçülür. Daha sonra alınan sonuçlara göre kolesterolün yüksek olup olmadığı kontrol edilir.

Yüksek Kolesterolü Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Bu hususta en etkili olabilecek şey, beslenme alışkanlığında ve yaşam tarzında yapılacak değişimlerdir.

 • Doymuş yağı daha az tüketin.
 • Tavuk ve balıkların derisini yemeyin.
 • Yağsız ya da az yağlı et tüketin.
 • Yemekleri buharda pişirin ya da haşlayın (kızartmayın).
 • Taze meyve ve sebzeyi her gün bol bol tüketin.
 • Düzenli olarak her gün egzersiz yapın. Hareketsiz kalmayın.
 • Tam tahıllı besinler tüketin.
 • Fazla kiloları atın.
 • Sigara içmeyin.

Bazı istisnai hallerde yukarıda saydığımız önerileri gerçekleştirseniz bile genetik nedenlerle kolesterol yüksek çıkabilir. Böyle durumlarda doktorunuz kolesterol ilacı kullanmanızı tavsiye edebilir.

Yüksek kolesterol belirtileri olmadan, uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde yaşamak mümkün, fakat kolesterol ölçümü yaptırmazsanız onun yüksek olup olmadığını bilmeniz mümkün değil!

Yüksek kolesterol denetim altına alınmaz ise; damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı ve bu hastalıklara bağlı inme ve kalp hastalıkları riski yükselebilir.

Bazı hallerde kolesterol beslenme şekliyle düşürülebilirken, bazen de ilaç tedavisi uygulamak gerekebilir.

Kendinizde yüksek kolesterol olup olmadığına dair bir şüpheniz varsa, daha fazla vakit kaybetmeden kolesterol testi yaptırmanız, en doğru tercih olacaktır.

Источник: http://www.bilgibaba.org/yazi/yuksek-kolesterol-nedir-belirtileri-nelerdir-dusurmek-icin-neler-yapilir

Yüksek Kolesterol Nedenleri

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

Kandaki kolesterol seviyesi, iyi kolestrol ve kötü bir iki farklı bileşene dayanmaktadır. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) arter duvarlarında toplanan ve kalp hastalığı riskini artıran kötü kolesteroldür.

İyi kolestrol veya HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) kan dolaşımından LDL’yi çıkarmak için işlev görmekte ve karaciğere yeniden işlenmesini sağlamak için taşınmasına yardımcı olmaktadır. LDL sayısı yüksek olduğunda ve HDL sayısı düşük olduğunda, halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla, yüksek kolesterol ortaya çıkmaktadır. (1)

Yüksek kolesterol neden olur? Yüksek kolesterole katkıda bulunabilecek birçok faktörü sayabilmek mümkündür. Bazıları yaşam tarzıyla ilgilidir, bu nedenle doktorlar genellikle yüksek kolesterolle mücadele etmek için öncellikle yaşam tarzı değişikliklerini önermektedir. Diğer faktörler, genetik veya diğer tıbbi durumlardan kaynaklanabilmektedir.

Yaşam biçiminin, iyi kolesterol (HDL) ya da kötü kolesterol (LDL) üzerinde rol oynayabilmesine ya da diğer bir değişle kolesterol düzeylerine etki edebilmesine örnek olarak verilecek bazı durumlar şunlar olabilmektedir:

 • Doymuş yağ miktarı açısından yüksek bir diyet
 • Hareketsiz olmak
 • Fazla kilolu ya da obez olmak
 • Geniş bir bel çevresine sahip olma
 • Sigara içmek (2)

Yüksek kolesterolünüz varsa, diyetisyenin ilk olarak inceleyeceği şey yaşam biçimi faktörleridir. Bu faktörler üzerinde bazı değişiklikler yapmak oldukça yardımcı olacaktır. Yaşam tarzınızın yüksek kolesterol riskinizi artırabileceği çeşitli alanlar bulunmaktadır ve bunlara aşağıdakiler dâhildir:

Diyet

Örnek vermek gerekirse, yumurta ve karaciğer gibi kolesterol içeren gıdalar yıllar boyunca yüksek kolesterol hastalarına tavsiye edilmemekteydi, ancak, zamanla anlaşıldı ki, aslında bu tür gıdaların yüksek kolesterol düzeyleri üzerinde çok fazla etkisi bulunmamaktadır ve kişi tüketmekten keyif alıyorsa, bu gıdaları tüketmesinde bir sıkıntı yoktur.

Diğer yandan, diyetinizdeki asıl suçlunun doymuş yağlar olması daha muhtemeldir. Doymuş yağ, turta, kek, katkılı tereyağı ve domuz yağı, yağlı et, pastırma ve sosisler, krema ve peynir gibi tam yağlı süt ürünleri gibi gıdalarda bulunan bir yağ türüdür. (3)

Fazla Kilolu ya da Obez Olmak

Fazla kilolu olmak, kişinin daha yüksek kötü kolesterol (LDL) ve trigliserid seviyelerine ve daha düşük seviyede iyi kolesterole (HDL) sahip olma riskini artırmaktadır. Aynı zamanda, göbek bölgesi çok yağlı olan kişiler ve geniş bir bel çevresine sahip olan kişilerde yüksek kolesterol görülme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle, kalp rahatsızlığı riski de aynı oranda artmaktadır.

Fiziksel Hareket Eksikliği

Düzenli fiziksel aktivite eksikliği, kötü kolestrol seviyenizi artırabilir ve daha aktif bir hale gelmek, kötü kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir. Daha aktif hale gelmenin kolesterolü nasıl düşürdüğü tam olarak belli olmasa da, genellikle yüksek kolesterol için bilinen bir risk faktörü olan inaktivite (hareketsizlik) ve obezite arasında bir bağlantı bulunmaktadır.

Ayrıca, egzersizin kötü kolesterolün kandan karaciğere hareket etmesine yardımcı olan enzimleri uyararak safra haline dönüştürülebileceği veya atık olarak atılabileceği düşünülmektedir. Ne kadar çok egzersiz yapılırsa, vücut o kadar çok kötü kolesterolü doğal bir şekilde yok edebilmektedir. (4)

Aşırı Alkol Tüketimi

Her ne kadar ılımlı miktarda alkolün kolestrol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği düşünülse de, tersine aşırı dozda alkol de kötü kolesterolü yükseltebilmektedir.

Düzenli olarak, büyük miktarda alkol içmek, kolesterol ve trigliserid seviyenizi artırabilir.

Diğer yandan, aşırı alkol tüketimi kan basıncınızı artırırken, kalp krizi ya da felç gibi daha ciddi sağlık sorunları riski de oluşturabilmektedir.

Sigara İçmek

Sigara, kolesterol düzeylerini etkilemektedir çünkü sigara içinde bulunan ve akrolein adı verilen bir madde aynı zamanda, HDL kolesterolün karaciğere yağ birikintileri taşımasını önleyen bir kimyasaldır.

Bu durumda, atardamar duvarlarınızda birikebilir ve arterlerinizi daraltarak ateroskleroza (damar sertliği) neden olabilir. Sigara içmek aynı zamanda HDL kolesterol düzeylerinizi de düşürmektedir.

(5)

Diğer Faktörler

Yüksek kolestrol riskinin artmasına neden olabilecek bazı sağlık koşulları bulunmaktadır. Onları şöyle sıralamak mümkündür:

 • 2 tip diyabet
 • Zayıf bir tiroid
 • Böbrek ve karaciğer hastalığı

Bazı ilaçların kullanımı da kolesterolü etkileyebilmektedir. Bu ilaçlar şunları içermektedir:

 • Diüretikler
 • Kortikosteroidler
 • Östrojen
 • Beta blokerler
 • Bazı bağışıklık sistemi bastırıcıları

Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız, muhtemelen bu durumda kolesterol düzeylerinizi takip altına almanız gerekecektir.

Kişi yaşlandıkça kolesterol düzeylerinin artması doğaldır. Kadınlar bazen menopozdan sonra kolesterol seviyelerinde bir yükseliş yaşayabilmektedir.

Yakın aile bireylerinizin herhangi birinde, erken yaşta, felç ya da koroner kalp hastalığı yaşanmışsa, yüksek kolesterolünüz olma olasılığı yüksektir. Erken yaş normalde 55 yaşın altında olan yakın bir erkek akraba (baba veya erkek kardeş) veya 65 yaşın altındaki bir kadın akraba (anne ya da kız kardeşi) anlamına gelmektedir. (6)

Yüksek Kolesterol Nedir?

Vücut, birçok hormon, D vitamini ve yağ sindirimine yardımcı safra asitlerini üretmek için kolesterole ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak için kandaki kolesterolden az miktarda alınması yeterlidir.

Eğer kişinin kan dolaşımında çok fazla kolesterol varsa, bu aşırı kolesterol fazladan kalbe ait koroner arterler, beyindeki karotis arterler (şah damarı), bacaklara ve bağırsaklara kan sağlayan arterler de dâhil olmak üzere arter duvarları boyunca biriktirilebilmektedir.

Kolesterol birikintileri, arterlerin daralmasına ve tıkanmasına neden olmakta, vücudun kan akışını düşürmekte ve belirli bölümlerinde belirtiler ve plakların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. (7)

Yüksek Kolesterol Nedir? daha fazlası için

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Yüksek kolesterol sıklıkla sessiz katil olarak adlandırılmaktadır, çünkü çoğu insan yüksek kolesterol başlangıcında gözle görülür herhangi bir belirti yaşamamaktadır. Yüksek kolesterol nasıl anlaşılır? Yüksek kolesterolün belirtileri şunlar olabilmektedir:

 • Angina – kalbi besleyen bir veya daha fazla arterin daralmasından kaynaklanmaktadır
 • Kalp krizi – kalbi besleyen atardamarların birinde meydana gelen tıkanıklığın bir sonucudur
 • Felç – boyun veya beyindeki damarlardan birinde meydana gelen tıkanıklığın bir sonucudur
 • Bacak kaslarını besleyen bir atardamar tıkanmasından kaynaklanan ağrı

Bu belirtiler, kalp ve dolaşım hastalığının varlığına da işaret etmektedir. (8)

Yüksek Kolesterol Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Yüksek Kolesterol Tedavisi

Kolesterol düzeylerini tedavi ile düşürmek koroner arter hastalığı, kalp krizi, felç ve diğer bozuklukların gelişme riskini azaltmaktadır.

Kolesterol nasıl geçer? Sağlıklı bir yaşam tarzı, yüksek kolestrol seviyesine karşı en iyi savunmayı sağlamaktadır. Böylece, koroner arter hastalığına bağlı diğer risk faktörlerine karşı da önlem alınmış olur. Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri, yüksek kolesterolün idaresinde genel tedavinin önemli bir parçasıdır:

 • Doymuş yağ ve kolestrol açısından düşük bir diyet uygulayın
 • Çok çeşitli sebzeler, kepekli tahıllar, meyveler, kuruyemişler ve baklagilleri yiyin
 • Fiziksel aktivite düzeyinizi yükseltin
 • Sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun
 • Alkol tüketimini sınırlayın
 • Sigarayı bırakın

Bazı durumlarda, yüksek kolesterol tedavisi için ilaç tedavisine başvurabilmektedir. (9)

Yüksek Kolesterol Ameliyatı

Yüksek kolesterol için belirli bir ameliyatla tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak, bazı koşullarına müdehale edilerek yüksek kolesterolü engellemek mümkündür. Örneğin, yüksek kolesterolün nedeni obezite ise, bariatrik cerrahi (obezite ameliyatı) düşünebilmektedir. (10)

Yüksek Kolesterol İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yüksek kolesterol teşhisi ve tedavisi için aile hekimine, iç hastalıkları uzmanına, kalp hastalıkları uzmanına (kardiyolog) ya da bir diyetisyene başvurabilirsiniz. (11)

Bilgi almak için bakınız: Yüksek Kolesterol Tedavisi

Источник: https://www.acil.net/yuksek-kolesterol-nedenleri/

10 Önemli İpucuyla Yüksek Kolesterol Belirtileri

Kolesterol Yüksekliğinin Nedenleri

Yüksek kolesterol ne yazık ki birçok insanın muzdarip olduğu yaygın bir rahatsızlık.

Kolesterol aslında “kanda ve büyük ölçüde ödde bulunan, besinlerle alınan sterol, kolesterin” şeklinde tanımlanan ve herkesin vücudunda kendine yer bulan bir madde olsa da işin içine sık sık duyduğumuz o “iyi kolesterol”, “kötü kolesterol” kavramları girince ortalık bir miktar karışıyor, insan kendisinin böyle bir sorunu olup olmadığını anlamakta zorlanabiliyor.

Tüm bunların yanında tabii ki iyi de olsa kötü de olsa kandaki kolesterol seviyelerini dengede tutmak büyük önem taşıyor. Durum kesin olarak “hastalık” şeklinde tanımlanabilir hale geldiğinde tabii ki mutlaka ama mutlaka doktorların önerileri doğrultusunda hareket etmek gerekiyor ama yiyeceklerin de bu konuda bize yardımcı olabileceği söyleniyor.

İşte tüm bunlar nedeniyle biz de istedik ki size yüksek kolesterolün belirtilerinden söz edelim, yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı yiyecekleri sıralamayı da ihmal etmeyelim. Böylece siz de vücudunuzun size anlatmak istediklerine kulak verebilir, böyle bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilir ve buna göre zamanında önlemlerinizi alabilirsiniz.

O zaman buyurunuz sizi yüksek kolesterol belirtilerine doğru alalım.

Göz çevrenizde sık sık yağ bezeleri oluşuyor ya da renk değişimleri oluyorsa…

topfashiondiy

Yüksek kolesterolün en bilinen belirtilerinden biri göz kapağı ya da göz altı gibi göz çevresinde oluşan yağ bezeleri, beyaz-sarı renkli kabarcıklar. Cilt altında yağ birikimi nedeniyle oluşan bu sorunu siz de sık sık yaşıyorsanız bunun yalnızca görünüşünüzü bozan estetik bir sorun olmadığını bilmeli, gerekli ölçümleri yaptırmak üzere doktorun yolunu tutmalısınız, bizden söylemesi.

Hiçbir neden yokken el ve ayaklarınızda içten içe yanmalar hissediyorsanız…

katyjanerose

Kandaki kolesterol seviyesinin normalin üzerinde olması durumunda kan dolaşımı bu durumdan olumsuz etkileniyor tahmin edebileceğiniz gibi. Sağlıklı bir şekilde dolaşımını sürdüremeyen kan, el ve ayaklar gibi vücudumuzun uç kısımları başta olmak üzere birçok yerinde yanma hissinin yaşanmasına da neden olabilir.

Kendinizi sürekli aşırı yorgun hissediyor, “Kolumu kaldıracak halim yok” cümlesini sık sık kuruyorsanız…

cheatsheet

Yüksek kolesterol, zaman içinde kanımızda plakların oluşmasına neden olabiliyor.

Bu seviyelere kadar çıkan kötü kolesterol, damarların tıkanmasına dek giden ciddi sorunlara neden olabildiği gibi kan dolaşımını da etkilediğinden vücudumuz kendisini yeterince enerjik ve zinde hissedemeyebiliyor. Hal böyle olunca biz de kendimizi ortada bildiğimiz hiçbir sebep yokken çok yorgun, halsiz ve bitkin hissedebiliyoruz.

Eğer siz de bir süredir böyle bir durumla karşı karşıyaysanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışabilir, yorgunluğunuzun gerçek sebebini öğrenebilirsiniz.

El ve ayak parmaklarınızda morarmalar oluyorsa..

Tıpkı yukarıda anlattığımız el ve ayaklarda oluşabilecek yanmalar gibi el ve ayaklarda morlukların oluşumu da yüksek kolesterol belirtileri arasında gösteriliyor.

“Bu nasıl olabilir?” derseniz hemen açıklayalım: Söylediğimiz gibi yüksek kolesterol kan dolaşımını olumsuz yönde etkiliyor.

Sağlıklı bir şekilde vücudumuzda dolaşamayan kan da bu şekilde yanma, morarma ve hatta kimi zaman üşüme gibi farklı sorunlara neden olabiliyor.

Açılan en ufak bir yaranın bile iyileşmesi çok zaman alıyorsa…

Yine kan dolaşımının zarar görmesi neticesinde kanın büyük rol oynadığı yaraların iyileşme süreci de zarar görüyor. Mutfakta kazara elinizi ufacık yaraladığınızda bile bu yaranın iyileşmesi uzun zaman almaya başladıysa bunu hafife almamanız, bir an önce doktorunuza danışarak sebeplerini öğrenmeniz büyük önem taşıyor.

Bacaklar başta olmak üzere vücudunuzun çeşitli yerlerine sık sık kramp giriyorsa…

health.harvard

Kanda olması gerekenden çok daha yüksek seviyelerde bir kolesterol söz konusu olduğunda plaklar oluşabiliyor, bu durum damar sertliğinden tutun damarların tıkanmasına kadar çok ciddi seviyelere taşınabiliyor. İşte tüm bu etkileri nedeniyle yüksek kolesterol kendini bacaklarda oluşan kramplarla gösterebiliyor.

Eğer başka bir sebep olmadığını bildiğiniz halde bacaklarınıza sık sık kramplar gidiyorsa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin deriz.

Nefes darlığı sorunu yaşamaya başladıysanız…

canadianpharmacymeds

Kan dolaşımının sağlıklı şekilde ilerleyememesi ve damarlaın yavaş yavaş plaklar nedeniyle tıkanmaya başlaması nefes alıp verme rutinimizi de deiştiriyor ve olumsuz yönde etkiliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Nefes darlığı, tam da bu nedenlerle yüksek kolesterolün en ciddi belirtileri arasında gösteriliyor. Siz, siz olun böyle bir sorun karşısında hiç ihmal etmeden doğruca doktorunuzun yolunu tutun.

Sık sık başınız dönmeye başladıysa…

foreheadcare

Damarların tıkanması beyin ve kalp gibi hayati organlarımızın da zaman içinde zarar görmesine neden olabiliyor. Tıkanmaya başlayan damarlar nedeniyle sağlıkla işlevlerini yerine getirmesi için ihtiyacı olan oksijeni bulamayan beyin, baş dönmesi gibi farklı tepkiler verebiliyor.

Baş dönmesi, sadece yüksek kolesterolün değil birçok ciddi hastalığın habercisi olabilir diyor ve sizi yine mutlaka doktorunuza danışmaya davet ediyoruz. Sağlık bu, ihmale gelmez.

Kalp çarpıntısı gibi ciddi sorunlar yaşadığınızı düşünüyor ya da kalbinizde bir ağrı hissediyorsanız…

healthline

Yüksek kolesterolün belki de en ciddi işaretlerinden ve sonuçlarından biri damarların tıkanması nedeniyle oluşan kalp çarpıntıları. Kolesterolün fazlalığı nedeniyle kanda oluşan plaklar erken fark edilmezse ne yazık ki damarların tıkanmasına neden oluyor söylediğimiz gibi. Bu da kalbimiz için büyük bir risk demek oluyor.

Bakın bu konu mühim: Yüksek kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir, yüksek kolesterolü düşürmek için neler yapılabilir?

theharmonycompany

Yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı başlıca yiyecekler şöyle: Baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, lifli tahıllar, balık, zeytin, sarımsak ve zeytinyağı.

Kısacası hayvansal ürünler yerine mevsiminde, taptaze sebzeler ve meyveler size bu konuda destek olmaya hazır.

Bunun dışında yüksek kolesterolü düşürmek için yapmanız ve yapmamanız gerekenlerden de kısaca bir bahsedelim diyor ve sizi hemen aşağıya doğru alıyoruz.

 • Yüksek kolesterolün en temel sebeplerinden biri hayvansal besinler olduğundan eğer böyle bir sorununuz varsa bir süre et ve et ürünleri başta olmak üzere hayvansal gıdalarla aranıza mesafe koyarak işe başlayabilirsiniz.
 • Günde en az 30 dakika-1 saat yürüyüşler yapabilir, gündelik hayatınızın içinde egzersize eskisinden daha çok zaman ayırmayı deneyebilirsiniz.
 • Eğer her gün mutlaka ekmek yeme gibi bir alışkanlığınız varsa ve ne yaparsanız yapın ekmekten vazgeçemiyorsanız en azından buğday ekmeği gibi işlenmemiş ya da daha az işlenmiş ekmekleri tercih etmeye çalışabilirsiniz.
 • Abur cuburlardan, işlenmiş her türlü gıdadan uzak durmaya özen gösterebilirsiniz.
 • Psikolojik olarak sizi strese sokan durumlardan olabildiğince uzak durmaya çalışabilirsiniz.
 • Yukarıda da söylediğimiz gibi bitkisel ürünlerle hazırlanan yemek tariflerini bol bol tüketebilirsiniz.
 • Fazla kilolardan muzdaripseniz elinizden geldiğince hızlı ama sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu konuda mutlaka bir diyetisyen ve beslenme uzmanından destek almayı da ihmal etmemelisiniz.
 • Son olarak tabii ki doktorunuzun söylediklerini harfi harfine dinlemeli, önerdiği ilaçları doğru şekilde ve doğru zamanda almalı ve onun önermediği hiçbir şeyi düzenli olarak yiyip içmemelisiniz.
 • Источник: https://yemek.com/yuksek-kolesterol-belirtileri/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

   ×
   Рекомендуем посмотреть