Kolestrol ve Protein Eksikliği Hastalık Nedeni?

içerik

Protein Eksikliği Kadın Hastalıklarına Neden Oluyor!- Kadin.com

Kolestrol ve Protein Eksikliği Hastalık Nedeni?

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr.

İsmet Tamer, kadınların sıklıkla şikâyet ettiği saç dökülmesi, ciltte erken kırışıklıklar, tırnaklarda zayıflama, ödem gibi sorunların protein eksikliğinden kaynaklanabileceğini belirterek, “Sık sık hastalanıyorsanız, hafif bir serinlik ya da rüzgârdan sonra hapşırmaya başlıyor, spor salonunda biraz fazla çalışsanız dönüşte halsizlik, yorgunluk, hafif ateş ve kırıklık hissediyorsanız, siz siz olun ve günlük protein tüketiminizi gözden geçirin, bağışıklık sisteminizi zayıf düşürmeyin” dedi. Tamer, protein tüketimi konusunda önemli uyarılarda bulundu

Protein Vücudunuz İçin Hayati Öneme Sahip

Protein vücudumuzda sudan sonra en çok bulunan maddedir. Kaslar, kemikler, eklemler, cildimiz, saçlarımız, iç organlarımızın pek çok bölümü, neredeyse vücudumuzun her parçasında protein bulunur.

Kanda oksijen taşıyan hemoglobinin yapısında da, bağışıklık sistemimizin önemli hücrelerinde de, sindirim sistemimizdeki enzimlerin fonksiyonel kısımlarında da proteinler yer alır.

Egzersiz yapan insanların, hem egzersiz sırasında hem egzersiz sonrasında kaslarında ortaya çıkan hasar ve onarımlar için proteine ihtiyaçları vardır.

Vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerin en küçük yapı taşları da aminoasitlerdir. Spor yapan ve kaslarını artırmak, güçlendirmek isteyen pek çok kişi için aminoasit kelimesi tanıdık gelebilir.

Ama her aminoasit aynı değildir, her birinin farklı görevleri olduğu gibi tüketilmeleri ile ilgili farklılıklar da vardır. Esansiyel aminoasit dediğimiz grup, mutlaka her gün diyetimizde bulunması gereken proteinlerdir.

Onlar olmadan kaslarımızın güçlenmesi bir yana vücudumuzun düzgün çalışması bile mümkün olmaz. Özellikle hayvansal proteinler ile süt ve süt ürünleri esansiyel aminoasit açısından zengin kaynaklardır.

Kadınların Proteine İhtiyacı Var

Düzenli spor yapan kadınların da en az erkekler kadar düzenli protein almaları gerekiyor. Protein tüketmek ya da protein desteği denince akla hemen kas yığını erkekler gelmemeli.

Düzenli egzersiz yapan, vücudunun sıkı olmasını arzulayan, sağlığına önem veren kadınların her gün vücut ağırlıklarının kilogramı başına en az 0.8 gram protein tüketmeleri gerekiyor.

Eğer orta ya da daha yüksek aktivitede spor yapıyorsanız bu miktarı kilo başına 1,2 ila 1,5 gr düzeylerine çıkarabilirsiniz.

Vücudunuz Protein İhtiyacını Belli Eder

Aslında düzenli ve sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor olsanız bile bazen vücudunuz size daha fazla proteine ihtiyacı olduğuna dair işaretler gönderebilir.

Örneğin kadınların çok sıklıkla şikâyetçi oldukları saç dökülmesi probleminin nedenlerinden birisi de yeterince proteinden zengin beslenmemek olabilir.

Aynı şekilde ciltte ortaya çıkan esneklik sorunları, erken kırışıklıklar ve tırnaklarda zayıflama gibi durumlar da sizin daha fazla proteine ihtiyacınız olduğunu gösteren bir işaret olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Sık sık hastalanıyorsanız, hafif bir serinlik ya da rüzgârdan sonra hapşırmaya başlıyor, spor salonunda biraz fazla çalışsanız dönüşte halsizlik, yorgunluk, hafif ateş ve kırıklık hissediyorsanız, siz siz olun ve günlük protein tüketiminizi gözden geçirin, bağışıklık sisteminizi zayıf düşürmeyin.

Kadınlarda sık rastlanan bir şikâyet de vücudun ödem toplamasıdır. Aslında ödem, çoğu zaman yeterli proteine sahip olmayan hücrelerden, hücreler arası ortama sızan sıvının yer çekimi etkisiyle bazı bölgelerde, mesela ayak bileklerinde toplanmasıdır. Yeterli protein alımı, bu sıvının dışarı sızmasını engelleyebilir ve ödemden kurtulmanıza bir çözüm getirebilir.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Unutkanlık İçin Hangi Besinler Yenmeli

Aşırı Protein Tüketimine De Dikkat Edin

Aşırı protein tüketimi hiçbir soruna çözüm değildir, bunu da unutmamalı! Özellikle aşırı miktarda kırmızı et tüketimi, hem de yağlı olursa kolon kanseri gibi bazı durumlara da yol açabilir.

Siz siz olun, her gün düzenli olarak ve tüm öğünlere yayılmış şekilde yeterli ve kaliteli protein tüketmeyi ihmal etmeyin. Eğer fırsat ya da zaman eksikliği yaşıyorsanız, o zaman da güvenilir markaların size uygun protein desteklerinden yararlanmanız da sakınca yok.

İster içeceklerinize, isterseniz yoğurt veya sütlü tatlılarınıza ekleyerek daha da lezzetli seçenekler yaratabilirsiniz.

Источник: https://kadin.com/protein-eksikligi-kadin-hastaliklarina-neden-oluyor

Protein Eksikliği Nedenleri ve Protein Eksikliğine İyi Gelen Besinler – Sağlık Ocağım .NET

Kolestrol ve Protein Eksikliği Hastalık Nedeni?

İnsan vücudunun ortalama %16’sı proteinden oluşmaktadır. Vücutta proteinler depo şeklinde bulunmaz, belirli görevlere sahip hücreler hücre bileşenleri şeklinde bulunur.

Proteinler sindirim kanalında yapı taşları olan aminoasitlere ayrılarak kana geçer ve karaciğere taşınır. Karaciğerde aminoasitlerden vücut doku proteinleri üretilir. Proteinler hücrelerin esas yapısını oluşturur.

Belirli hücreler birleşerek vücut dokularını ve organları oluşturur. Birçok hücre zamanla ölür ve yenileri üretilir.

İnsan vücudu, büyüme ve gelişme için, kasların, organların, deri ve diğer dokuların devamı ve onarımı için her yaş grubunda proteine ihtiyaç duyar. Protein insan vücudundaki organizmaların en önemli yapı taşıdır. Bundan dolayı da insan vücudunun ihtiyaç duyduğu önemli bir besindir.

Protein eksikliği nedenleri

Protein eksikliğinin bazı nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Protein kısıtlaması olan diyetler
 • Yetersiz beslenme
 • Vejeteryan  beslenme
 • Açlık
 • Uzun süren beslenme bozuklukları
 • Maddi imkansızlıklardan dolayı yeterli protein içeren besin alınamaması
 • Emilimin bozulmasına neden olan hastalıklar/bozukluklar
 • Protein kaybettiren enteropati ve bu duruma neden olan hastalıklar
 • Karaciğer, böbrek hastalıkları
 • Geniş yanıklar
 • Vücut sıvılarının bazı durumlar nedeniyle boşaltılması
 • Ciddi kanamalar.

Protein eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar

Protein eksikliği plazmanın kimyasal ve fiziksel dengesini bozabileceğinden insan vücudunda önemli rahatsızlıkları ortaya çıkmasına neden olabilir.

Protein eksikliği bağışıklık sistemini nasıl etkiler? Protein eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına, dolayısıyla da sık hastalanmaya, alerjik bünyeye neden olabilir, çünkü vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmede proteinin rolü tartışılmaz.

Protein eksikliği kasları ve vücut yapısını nasıl etkiler? Diyette yeterli protein alınmaması durumunda orantısız bir vücut şekli oluşur, karın şiş, kollar ve bacaklar ince olur. Ciddi protein eksikliği kas kaybına neden olur.

Protein eksikliği saçları nasıl etkiler? Protein eksikliği nedeniyle saç dökülmesi, kırılgan saç telleri ve saç tellerinde incelme sık görülür.

Protein eksikliği ödeme neden olur mu? Ödem deri altında sıvı biriknini ifade eder. Protein eksikliği bacaklar, ayaklar, ayak bilekleri eller ve el bilekleri ve vücudun herhangi bir yerinde ödeme neden olabilir.

Protein eksikliği cildi nasıl etkiler? Protein eksikliği ciltte pigment kaybına ve güneşte cildin daha kolay yanmasına neden olur. Protein eksikliğinden dolayı cilt kurur ve ciltte döküntüler oluşur.

Protein eksikliği yara iyileşmesini geciktirir mi? Protein eksikliği yavaş iyileşen veya iyileşmeyen inatçı yaralara ve bası yaraları, deri ülserlerinin iyileşmesinde gecikmeye neden olur.

Protein eksikliği diş ve diş etlerini nasıl etkiler? Protein eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biri diş problemleridir. Özellikle de diş sağlığınız zaman zaman bozuluyorsa, dişlerinizi fırçalarken diş etleriniz kanıyorsa protein eksikliğiniz olabilir.

Protein eksikliğinin büyüme ve gelişmede etkisi nedir? Çocukluk çağında (gelişme döneminde) yeterli protein alınamaması çocukların büyüme ve gelişiminde geriliğe neden olur.

Protein eksikliği uyku sorunlarına neden olur mu? Protein eksikliği olan kişilerde uyuma güçlüğü, anksiyete gözlenir.

Protein eksikliği ağrıya neden olur mu? Protein eksikliği durumunda baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantıları, yorgunluk görülür.

Protein eksikliği tırnakları nasıl etkiler? Protein eksikliği nedeniyle tırnak etrafında derin şerit oluşumları, el ve ayak tırnaklarında çıkıntılar veya beyaz çizgiler, kırılgan tırnaklar oluşur.

Protein eksikliği için önerilen besinler

Protein eksikliğini gidermek için çok fazla et yemek yeterli protein aldığınız anlamına gelmez. Kaliteli protein almak önemlidir.

Proteinli besinleri yağda veya yağlı pişirmek protein emilimini azaltır. Bu nedenle et ve beyaz etin yağsız olanları tercih edilmeli, mümkün olduğunca kendi yağında pişirmeye özen gösterilmelidir.

  Etlerin buharda, kısık ateşte haşlayarak ve fırında pişirilmesi önerilir.

Et ve et türleri: Etler beslenmede önemli yer tutarlar. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan etleri kırmızı et; kanatlılar ve su ürünlerinin etleri beyaz et olarak adlandırılır. Etin bileşiminde protein, yağ, mineraller ve vitaminler vardır. Etlerin protein miktarı ve protein kalitesi yüksektir.

Yağlı etlerin özellikle doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksektir. Balıklar çok uzun zincirli çoklu doymamış omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Etler; B 12 vitamini, demir, çinko gibi birçok vitamin ve mineral içerirler. Etler iyi kalite protein kaynağıdır.

Özellikle protein ihtiyacının arttığı dönemlerde (gebelik, emzirme, çocukların gelişme dönemi ve sporcular gibi) diyette mutlaka bulundurulması önerilir.

Protein Eksikliğinde Et Türlerinin Faydası Nedir

Yumurta: İnsanların beslenmesinde önemli yeri olan yumurta protein kalitesi yüksek bir besindir. Yumurta proteinlerinin tamamının (%100) vücut proteinlerine dönüştüğü bilinmektedir. Bu nedenle yumurta proteinleri örnek protein olarak değerlendirilmektedir.

Yumurta yağının %33’ü doymuş, %16 kadarı çoklu doymamış, kalanı tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur. Yumurtanın sarısında yağ daha yoğundur. Yumurtanın sarısı demir, A vitamini ve B grubu vitaminleri bakımından zengin olup, C vitamini hariç tüm besin öğelerinden değişik miktarlarda içermektedir.

Sporcular tarafından da sıklıkla tüketilir. Özellikle yumurta beyazının protein değeri yüksektir.

Protein Eksikliğinde Yumurta Tüketiminin Faydası Nedir

Süt ve süt ürünleri: Bu grupta yer alan başlıca besinler; süt, yoğurt, peynirdir. Ayrıca kefir gibi canlı mikroorganizma içeren fermente süt ürünleri de bu grupta değerlendirilir.

Süt grubu besinler protein, kalsiyum, B2 vitamini, B12 vitamini başta olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır.

Süt ve süt ürünlerinin içerdiği kaliteli protein her yaş grubunda vücudun çalışması, çocukluk döneminde büyüme, yetişkinlikte ise doku onarımının sağlanması için gereklidir.

Protein Eksikliğinde Süt Ürünleri Tüketiminin Faydası Nedir

Kuru baklagiller: Fasulye, nohut, mercimek, börülce, bakla, bezelye Türkiye’de yaygın olarak tüketilmektedir.Tanelerin dış kısmında posa (lif), iç kısımlarında ise nişasta bulunur. Kuru baklagillerin yağ oranı düşüktür ve çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Kuru baklagillerin protein değeri yüksektir. Özellikle et ve yumurtanın bulunmadığı ya da yağ ve kolesterolden kısıtlı diyet önerildiği veya vejeteryan beslenme şekli olanlarda, diyetteki kuru baklagiller miktarı arttırılarak protein gereksinimi karşılanabilir. Ancak kuru baklagillerin protein kalitesi düşüktür.

Çünkü elzem aminoasitlerden kükürtlü aminoasitler sınırlı, posa içeriği yüksek ve sindirilmesi zordur. Kuru baklagiller belirli oranda tahıllarla karıştırılır ve iyi pişirilir ise protein kalitesi yükseltilebilir.

Kuru baklagiller kalsiyum, çinko, magnezyum, demir gibi mineraller ve B12 dışındaki tüm B grubu vitaminler açısından da zengindir.

Protein Eksikliğinde Kurubaklagiller Tüketiminin Faydası Nedir

Yağlı tohumlar: Fındık, susam, ceviz, badem, kabak çekirdeği ve benzeri yağlı tohumlar, yemeklere daha fazla lezzet vermek için ve çerez olarak kullanılırlar. Bu besinler; B grubu vitaminler, mineraller, yağ ve protein bakımından zengindirler. Yağ içerikleri yüksek olduğu halde bitkisel yağ olduğu için kolesterol içermezler.

Sağlıklı beslenme için yağlı tohumların kavrulmamış ve tuzlanmamış olanları tercih edilmelidir. Özellikle çocukların ve ağır işlerde çalışanların veya spor yapanların diyetine enerji değeri yüksek olan yağlı tohumlar eklenmelidir. Yağlı tohumlar; doymamış yağ, E vitamini ve flavanoidler içerdiğinden koroner kalp hastalığı ve kanser riskini azaltırlar.

Ancak kilo aldırma etkileri de olduğundan ölçülü tüketilmesi gerekir.

Protein Eksikliğinde Yağlı Tohumların Faydası Nedir

Tahıllar: Tahıllar vücudun enerji kaynağıdır. Ayrıca, azımsanmayacak oranlarda protein de içerirler.

Bu proteinin kalitesi düşük olmakla birlikte kuru baklagiller ya da süt, yumurta gibi besinlerle tüketildiklerinde protein kalitesi arttırılabilir. Tahıllar bir miktar yağ da içerirler. Tahıl tanelerinin yağı E vitamini açısından zengindir.

Tahıllar B12 vitamini dışındaki diğer B grubu vitaminler yönünden zengin, özellikle B1 vitamininin (tiamin) en iyi kaynağıdır.

Protein Eksikliğinde Tahıl Tüketiminin Faydası Nedir

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/protein-eksikligi/

Protein Eksikliği Nelere Yol Açar?

Kolestrol ve Protein Eksikliği Hastalık Nedeni?

İnsan vücudundaki organizmaların en önemli yapı taşıdır ve tüm canlılar için en gerekli olan besinlerden biridir. Proteinler aminoasitlerin birleşmesiyle ortaya çıkan bir besin kaynağıdır ve aynı zamanda karmaşık yapılı organik bir molekül grubunda yer almaktadır. Protein tüm canlılarda hücre içerisinde yüksek bir oranda bulunmaktadır.

İnsan vücudunda en çok ihtiyaç duyulan besin proteindir, bu nedenle protein insan vücudunda karaciğer ve diğer organların dokularında, kaslarda yüzde seksen oranında protein bulunmaktadır. İnsan ve tüm canlı vücudunda bulunan kemik yapısında, yağ dokusunda protein oranı daha azdır.

Proteinin insan vücudunda yüzde seksen gibi yüksek bir oranda bulunmasından dolayı protein eksikliği nelere yol açar gibi bir soru akla gelmektedir. Proteinin insan vücudunda yüksek bir oranda bulunmasından dolayı, insan vücudunda gerçekleştirmiş olduğu görevi ve işlevi de aynı derecede çok önemli ya da çok fazladır.

Protein eksikliğinde, protein açısından yüzde seksen oranına sahip karaciğer ve diğer organ dokuları zarar görecektir ve aynı zamanda kaslarda da birtakım olumsuz reaksiyonlar gerçekleşecektir.

Protein eksikliğinin insan vücudunda olması durumunda insan metabolizmanın büyüme, gelişme merkezleri büyük oranda olumsuz olarak etkilenmektedir.

İnsan vücudundaki protein ihtiyacının karşılanmaması ya da proteinin eksik olması durumunda saç derisinin sağlıksız olması sebebiyle saç dökülmesinin olması, saçlardaki pigmentasyon oranının azalması gibi reaksiyonlar göstermektedir. Aynı zamanda insan vücudunda meydana gelen yaraların tekrar onarılması ve eski haline döndürülmesi için gerekli olan bir besin kaynağıdır.

İnsan vücuduna giren tüm besinlerin sindirimi, sentezi ve insan vücuduna giren, insan vücudunda birtakım olumsuz reaksiyonlara sebep olan tüm enfeksiyonları engelleme en önemli işlevlerinden biridir. Protein eksikliği insan vücudunda herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen yaraların iyileşmesi gecikmektedir ya da yaraların iyileşme durumu gerçekleşmemektedir.

Sindirim sistemi ve onun bir işlevi olan sentezleme işlemi de tam olarak gerçekleşmemektedir. Aynı zamanda protein insan vücudunda bulunan su oranının da dengelenmesini sağlamaktadır. İnsan vücudunun karşılaması gereken proteinin eksikliği durumunda, metabolizmada bulunan su oranı dengesi de sağlanmayacaktır.

Protein eksikliğinde özellikle bebek ve çocuklarda zeka gelişmesi durumunda birtakım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Protein insan metabolizmasının en önemli minerallerinde olan azot mineralinin dengede olmasını sağlamaktadır ve protein aynı zamanda kan serumunun içeriğinde bulunan katı maddelerin yüksek bir oranına sahiptir.

Protein aynı zamanda insan vücudunda bulunan aminoasitlerin birbirine bağlanması sonucunda meydana gelen büyük organik bileşikler olarak insan vücuduna fayda sağlanmaktadır.

Proteinler insan vücudunda aç olunan durumlarda vücut tarafından en son tüketilen bir besindir ve proteinlerin sindirilmesi her yiyecekte olduğu gibi midede başlamaktadır. .

Aynı zamanda insan vücudunda proteinin eksik olması durumunda kişide oluşan halsizlik durumunu sonucunda ortaya çıkan kas kaybından dolayı, kişi hızlı kilo almaya başlar. Protein eksikliğinde yürümek gibi çok az enerji harcanan bir eylemde bile insanlar çabuk yorulmaktadır.

İnsan vücudunda bulunan protein oranının düşmesi sonucunda birtakım belirtilerle bize bu mesajı vermektedir.

Protein eksikliği belirtileri şunlardır, yürüyüş ya da herhangi bir fiziksel aktivite yaptığınız zaman çabuk yoruluyor olmanız, saçın sağlığının git gide yitirmesi ve bunun sonucunda saçın dökülmesi, halsizlik ve kas kaybının yaşanmasından dolayı gerçekleşen aşırı kilo alma, tırnakların çok çabuk kırılması, ayak ve ayak bileklerinin altında su dolu sıvının birikmesi, saçta bulunan pigmentasyon maddesinin azalması sebebiyle saçın hızlı bir şekilde dökülmesi, saç tellerinin yıpranması, cansız saçların ortaya çıkması, deride aşırı kuruluğun olması, kızarıklık, pul pul dökülme ve deri ülserinin ortaya çıkması, aşırı karın ağrısı ve aynı zamanda meydana gelen mide bulantısı, kan şekerinin düşük olmasından dolayı uykusuzluk ve bununla beraber şiddetli baş ağrısının olması gibi birçok bariz olan belirtileri bulunmaktadır.

1. Çabuk Yorulma

İnsanların gün içerisinde kısa mesafede yürümeleri, sabahları halsiz bir şekilde uyanarak, gün boyunca halsiz hissetme durumunun devam etmesi, herhangi bir hareket yapmak için kendini çok isteksiz hissetmesi gibi durumların hepsi çabuk yorulmanın belirtileri arasında yer almaktadır.

Çabuk yorulma durumu önemsiz görülse de alt yapısında farklı sebepler yer alabilir, mesela uyku düzeninin bozuk olması, spora başlamadan önce ısınma hareketlerinin aşamasının atlanıp ağır hareketlere direkt geçilmesi durumunda, insan vücudunda bulunan protein oranının azalmasından dolayı çabuk yorulma durumu yaşanabilir.

Bir diğer adı anemi olan kansızlığın alt yapısında birtakım nedenler yer almaktadır. Dünyada insan nüfusunun bir kısmı kansızlık durumuyla karşı karşıya kalmış olsa da ciddi belirtileri yaşamadıkları sürece bu durumu çok önemsemezler.

Kansızlıkta görülen belirtileri azaltmak için kan ilacı kullanan bireylerin bu çabaları yeterli olmamaktadır ve bu durum için doktor tarafından gerekli görülen tedavi şekli uygulanmalıdır.

 İnsanlarda kansızlık durumunun görülmesinin başlıca sebeplerinden biri de protein eksikliğidir, insan vücudunda protein seviyesinin düşmesi sonucunda kansızlık görülmektedir. Kansızlığı önlemek için yeterli miktarda günlük olarak protein almamız gerekmektedir.

3. Kan Basıncının Düşmesi

Kan basıncının kanın damarlardaki akışı aşamasında damar çeperine yapmış olduğu baskıya verilen isimdir. İnsanlarda görülen kan basıncının düşmesinin başlıca sebeplerinden biri insan vücuduna yeterli bir oranda protein bulunmamasıdır.

Kan basıncı seviyeleri olan 120/80 normal olarak kabul edilir, 120’den 139/80’ne de normal olarak değerlendirilir ama sınır seviyede bulunan kan basıncı seviyesi 140/90 üzeri bir seviyeye sahipse bu durumuna yüksek tansiyon adı verilir.

 Kan basıncı seviyesinin normal değerlerde olabilmesi için günlük alınması gereken protein ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

4. Hastalıklara Karşı Direncin Azalması

İnsan vücudunu birtakım mikroplardan ve enfeksiyonlardan koruyan, insan vücudunun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalıklara karşı direncin azalmasına neden olmaktadır.

Hastalıklara karşı direncin azalmasının başlıca sebeplerinden biri de protein eksikliğidir, insan vücudunda protein seviyesinin azalması durumunda hastalıklara karşı direncin azaldığı gözlemlenmiştir.

5. Diş Eti Hastalıkları

İnsan vücudunda belirli bir oranda bulunması gereken protein seviyesinin azalması nedeniyle birtakım diş hastalıkları görülmektedir. Bu diş eti hastalıkları, diş etinin şişmesi, diş eti kanamaları olduğu görülmektedir. Diş eti hastalıklarının sona ermesi için protein eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir.

6. Göz Bozuklukları

İnsan vücudundaki protein seviyesinin azalması gibi bir durumda göz bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Protein eksikliğinde göz bozukluğu uzağı net görememe, yakını net görememe, bulanık görme, renklerin birbirine karışması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Protein göz sağlığı için çok gerekli olan bir besindir.

Protein Bulunan Yiyecekler Nelerdir?

Protein vücudun tüm alanında, yani saç telinde, el ve ayak tırnaklarında, insan metabolizması sisteminin en küçük biriminde bile çok önemli bir işlevi vardır.

İnsan vücudunun ortaya çıkardığı enerjinin yüzde on ya da yüzde on beşi kadarını, birtakım besinlerden alınan proteinlerden karşılamaktadır. İnsan vücudunda bulunan hücrelerin yapı taşı olan proteinin insan vücudu için birçok faydası bulunmaktadır.

İnsan vücuduna dışarıdan gelen mikroplarla, metabolizma bulunan savunma mekanizmasını harekete geçirmektedir.

Protein bulunan yiyecekler, tavuk, hindi eti, az yağlı dana ya da sığır eti, balıklardan somon, ton balığı, süzme peynir, yumurta, yoğurt, kuru yemişler.

Источник: https://evdesifa.com/protein-eksikligi-nelere-yol-acar/

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Kolesterol Nasıl Düşer? | Cilt Bakımı

Kolestrol ve Protein Eksikliği Hastalık Nedeni?

Kolesterol belirtileri nelerdir; Kolesterol yaşam için gereklidir ama fazla kolesterolün olması beraberinde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Yağ içeren her gıda ve besin doymuş yada doymamış yağ içermektedir. Eğer doymuş yağ fazla alınırsa kolesterol seviye yükselmeye başlar ve bunun sonucunda yüksek kolesterol oluşur.

Doymuş yağ en çok hayvansal gıdalarda bulunur yani tükettiğiniz her hayvansal gıda kolesterolün  yükselmesine neden olur. Daha kaliteli ve uzun bir yaşam için mutlaka yediklerinize dikkat etmeli kolesterolünüzü daima kontrol altında tutmalısınız. Kısaca kolesterol nedir açıklamak gerekirse hayvansal kaynaklı gıdalardan alınan ve kanda bulunan yağdır.

Kolesterol aslında vücut tarafında da üretilmektedir. Vücuda enerji veren hücre yapısını oluşturan hormonal dengeyi sağlayan kolesterol bal mumuna benzeyen bir yapıdadır. İlk dönemler kolesterol belirtileri kendini fazla göstermese de kolesterol seviyesi yükseldikçe damarlar tıkanır ve kalp krizine neden olabilir.

Kolesterol lipoprotein tarafından taşınmaktadır. Kan plazmasındaki lipoprotein, suda çözünürlüğü düşük olan lipid moleküllerini kan dolaşım sistemi aracılığıyla vücut içinde taşırlar. Lipoproteinler aracılığı ile kan damarlarında taşınan kolestrol asla kana bulaşmaz. Lipoproteinler ikiye ayrılır bunlar;

 • Düşük yoğunluklu lipoproteinler ( LDL) Kötü kolesterol
 • Yüksek yoğunluklu lipoproteinler ( HDL) İyi kolesterol

Kolestrol Neden Yükselir

LDL yani düşük yoğunluklu lipoproteinler kötü kolesterol olarak bilinirken ve HDL yani yüksek yoğunluklu lipoproteinler ise iyi kolesterol olarak bilinir. Peki kolestrol neden yükselir sorusuna daha sadece anlaşır şekilde anlatmaya çalışayım. Lipoproteinler görevi kolesterolü kan damar yolu taşımaktır.

Eğer kolesterol seviyesi yükselirse vücut bunun tamamını kullanamaz ve bal mumuna benzeyen yağ yani kolesterol damar duvarlarına yapışarak burada birikmeye başlar, zamanla damar duvarında biriken kolesterol kan akışını yavaşlatmaya başlar ilerleyen evrede ise damar tamamen tıkanır hatta kan akışı olmaz.

Kalp krizi, felç ve ciddi sağlık sorunları artık kendini göstermeye başlar.

Kolesterol hücre zarlarının inşası ve bakımı için gereklidir. Kolesterol içeren hücre zarları daha geniş sıcaklık aralığında akışkan olarak bulunur. Kan damarları içerisinde hareket etmelerine rağmen asla kana karışmazlar. Ortalama olarak 70 kilo olan bir bireyde 35 gr kolesterol bulunmaktadır. Kilolu kişilerde kolesterol daima yüksektir.

Aslında vücut aç kaldığında kolesterolü yani yağı tüketmeye başlar kısaca zayıfladıkça sağlıklı olursunuz. Kolesterol genelde kilolu kişilerde daha sık görülmektedir.

Peki ciddi sağlık sorunları neden olan kolesterol belirtileri nelerdir, kolesterol yükseldiğini nasıl anlarız, kolesterol belirtileri nedenleri nelerdir kolesterol ne düşür ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım.

Kolesterol belirtileri nelerdir

Kolesterol Belirtileri Nedenleri

Yüksek kolesterol çok sinsi ilerleyen ve genelde belirtileri çok nadir görülen bir sağlık sorudur. Zaten çoğu kişi yüksel kolesterolü kan testin sonra öğrenir.

Sizlere kolesterolün belirtileri nasıl anlaşılır yüksel kolesterolde görülen sağlık sorunlarını nelerdir bilgi vermeye çalışayım… Kolesterol asla size hasta yapıp yatağa düşürmez kişi normal yaşantısına devam eder.

İnsanlar yüksek kolesterolden dolayı gördüğü rahatsızlıklardan dolayı bazı sağlık sorunlar yaşar ve bu sorulara cevap arar aslında bu sorunlar genelde yüksek kolesterol gizli belirtileridir . Kolesterolün yükseldiğini nasıl anlarız, en sık karşılaşılan sorunlar ve nelerdir?

Kolesterol belirtileri baş ağrısı

Kolesterol ile baş ağrısının direk bağlantısı olmamasına rağmen tıkanan damarda kan akışının düzenli olmaması sonucu baş ağrısı görülme olasılığı çok yüksektir. Eğer tıkanan damar beyne gidiyorsa baş ağrısı daha şiddetli olur. Ara sıra bağ ağrısı çekiyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

Kolesterol mide bulantısı yapar mı

Mide bulantısı, mide yanması yaşayan kişilerde yapılan testlerde kolesterol belirtisi olduğu görülmüştür. Özellikle yaşın ilerlemesi ile beraber iştahsızlık ve mide bulantısı kolesterol yükseliğine bağlıdır ve Kolesterol mide bulantısı yapar eğer belli dönemlerde mide bulantısı iştah kaybı varsa kesinlikle kolesterol testi yapmanız gerekmektedir.

Kolesterol ensede ağrı yapar mı

Direk olarak kolesterol ensede ağrı yapmaz ama Bazı ilaçlar (örneğin antidepresan ilaçlar ve kolesterol ilaçları) ciddi şekilde ensede ağrı yaptığı bilinmektedir.

Kolesterol uyku yapar mı

Kan kolesterol düzeyinin artması uyku yapar. Genelde kolesterol seviyesi yüksek olanlar uyku durumunu sıklıkla yaşamaktadır.

Kolesterol baş döndürür mü

Aslında kolesterol en belirgin özelliklerinde biride baş dönmesidir. Kolesterol baş dönmesine genelde mide bulantısı eşlik etmektedir.

Yüksek kolesterol kulak çınlaması yapar mı

Yüksek kolesterol kulak çınlamasına neden olmaktadır. Genelde tıkanan damarlar kulak çınlaması eşlik eder. Genelde kulak çınlaması ile kolesterol bağlantısı çoğu kişiye alakasız gelmesine rağmen kolesterol belirtilerinden biride kulak çınlamasıdır.

Yüksek kolesterol göğüs ağrısı yapar mı

Damarların tıkanması kalp krizi ve felç geçirme riskini artırmaktadır. Bilindiği üzere kalp krizinin en büyük belirtisi göğüs sıkışmasıdır. Göğüs sıkışması asla ihmal edilmemeli ve kesinlikle altında yatan neden bulunmalıdır.

Kolesterol belirtileri ayaklarda yanma

Kolesterolün belirtilerinden biride ayakta yanma ve uyuşma yapmasıdır. Tıkanan damarlar eğer ayaklara giden damar ise ayaklarda yanma, uyuşma, ateş basması olarak kendini gösterecektir.

Kolesterol bacak ağrısı yapar mı

Kolesterol bacak ağrısı yapmaktadır. Tıkanan damar ayaklara giden damar ise ayaklarda uzun amanda duruluyorsa yanma ve ağrı sıklıkla görülmektedir.

Kolesterol kol ağrısı yapar mı

Tıkanan damar kola gidiyorsa kolda ağrı görülmektedir.

Yaraların geç iyileşmesi

Kolesterol seviye yüksek ise kan dolaşımı tam olamayacağından oluşan yaralar çok geç iyileşmektedir.

Ayak tırnaklarında kalınlaşma

Ayak tırnaklarının kalınlaşması sebebi yeterli miktarda kan ve oksijen gitmemesi sonucu oluşur. Tıkanan damar ayağa giden damar ise tırnaklarda kalınlaşma görülür. Ayrıca ayakların morarması da aynı kolesterol yükseliğinin sebebidir. Aynı sorun kollarda ve ellerde görülebilir.

Tıkanmış damar

Yüksek Kolesterol Nelere Sebep Olur

Maalesef kolesterol yükseldiğini anlamak çok zordur genelde az önce açıkladığımız belirtiler ile işaret vermeye çalışsa da  bir çok insan yaşadığı sorunları kolesterole bağlamamaktadır.

Yüksek kolesterolün en büyük verdiği ciddi zarar damar tıkanıklığıdır. Damar duvarını yavaş yavaş yapışan kolesterol zamanla damarı ve tıkar ve damarın elastik yapısını kaybetmesine neden olur.

Ciddi sağlık sorunlarının başladığı bu süreç sonunda kalp krizi başta olmak üzerine felç ve ciddi sağlık sorunları görülmeye başlar.

Bilmeniz gereken bir durum ise damar hangi organa bağlı ise artık zamanla organda görevini yapamadığından dolayı organ hasarları örülmeye başlar.

Kolesterol testi aça karınla yapılan bir testtir. Kolesterol testi ise kişinin Düşük yoğunluklu lipoproteinler ile Yüksek yoğunluklu lipoproteinler seviyesine bakılır. Eğer kolesterol testi yaptıracaksanız sağlıklı sonuç almak için 9 ile 12 saat öncesine kadar bir şey yememeniz gerekmektedir.

Bu test sonucunda kanda bulunan bütün yağ değerleri tan olarak ortaya çıkmaktadır. Tam kolesterol testi yapak risklerin ortandan kalmasını sağlayacaktır. Eğer çok kilolu iseniz kesinlikle belli dönemlerde bu testi yapmanızı tavsiye ederim. Kolesterol testini 20 yaşından sonra ve 5 yılda bir yapılması gerekmektedir.

Kesinlikle aşağıdaki durumlardan biri sizde varsa tam kolesterol testi yaptırmalısınız.

 • Ailenizde yüksek kolesterol ya da kalp hastalığı öyküsü varsa
 • Fazla kiloluysanız
 • Fiziksel açıdan hareketsizseniz
 • Diyabet hastasıysanız
 • Yağ oranı yüksek besinler tüketiyorsanız

Test sonuçlarında 200 mg/dL yakın değer ise ideal seviye olduğu anlamına gelir.  200-239 mg/dL sınır olarak bildirilmiştir eğer bu seviyede ise tedbir almanız gerektiği anlamına gelmektedir. 240 mg/dL yüksek kolesterol olduğunu göstermektedir. Değer ne kadar yüksek çıkarsa riskte artmaktadır ve hemen tedaviye başlanmalıdır.

 • Total Kolesterol : 200 mg/dL olmalıdır.
 • LDL Kolesterol  : 130 mg/dL altında olmalıdır.
 • HDL Kolesterol : 40mg/dL  üstünde olmalıdır

Kolesterol testinde bu değerler ayrı ayrı verilmektedir.

Kolesterol Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız

Kolesterolü düşürmek için mutlaka hayat tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değişmeniz gerekmektedir. Eğer kilolu iseniz kilolardan kurtulmalı ve beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

 • Doymuş yağları hayatınızdan çıkarın
 • Balık ve tavuk yerken deri kısmını tüketmeyin
 • Az yağlı yada yağsız et tüketin. Gerekirse bir süre et yemeyin
 • Yağlı yiyecekleri fazla tüketmeyin
 • Her gün bol bol taze meyve ve sebze tüketin.
 • Tam tahıllı gıdalar tüketin.
 • Her gün düzenli egzersiz yapın, bol bol yürüyüş iş yeri fazla hareketsiz kalmayın. Yemek tabaklarını küçültün otobüsten 1 yada 2 durak önce inin ve yürüyün.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun.
 • Sigarayı bırakın.

Kolesterol nedir, nasıl oluşur

Kolesterol Nasıl Düşürülür

Kilo kolesterol ilişkisi: Yüksek kilolu kişiler mutlaka kilolarından kurtulması gerekmektedir.  Bel çevresi erkeklerde 100 cm, bayanlarda 85 cm’den fazla ise kesinlikle risk altındasın demektir.

Düzenli egzersiz yapmalısınız: Düzenli olarak spor yapma alışkanlığı edinmelisiniz günde en az 30 dakika olmak koşulu ile. Risk grupları içerisinde iseniz bir an önce egzersiz faaliyetlerine başlamalısınız.

Doğal ürünler tüketin: Balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri kolesterolü kontrol altında tutmak için çok etkilidir. Düzenli olarak balık tüketin. Ayrıca keten tohumu tüketmek çok faydalı olacaktır.

Kolesterole iyi gelen bitkiler: Bazı kaynaklar bitkilerde kolesterol olmadığını söylese de bazı kaynaklar ise bitkilerde kolesterol bulunduğu aktarmıştır. Gerçek olasan ile daima bitkisel ürünler hayvansal gıdalar hem daha iyi hemde daha sağlıklıdır.

Kolesterolü düşüren bitkiler ise ceviz, elma, yulaf ezmesi, fındık, badem, yer fıstığı, Brüksel lahanası, üzüm, yeşil çay, domates, enginar, limoni portakal, karpuz, kivi, muz, patlıcan, havuç ayrıca sofranızdan yeşillikleri eksik etmeyin. Yemekleri zeytin yağı ile yapın. Özellikle cevizin kolesterolü düşürmedeki etkisi çok büyüktür.

Her gün bir avuç ceviz faydalı olacaktır. Kepekli ekmek tercih etmeli tuzu azaltmalısınız. Son olarak her gün 2 litre su tüketin.

Yüksek Kolesterolün Tedavisi

Gerekli testler yapıldıktan sonra sizde yüksek kolesterol var ise doktorunuz size bazı reçeteli ilaçlar yazacaktır. Ayrıca tedaviyi desteklemek için kolesterol diyetti ve beslenme düzeni hakkında bilgide verecektir.

Genelde yağlı gıdalarda uzak durmanızı ve düşük yağlı diyetler tüketmenizi söyleyecektir. Zira kolesterol tedavisinde ilaç tek başına etkili değildir. Kolesterolü düşürmek sizin elinizde.

Kolesterol ilaçlarını tüketmenin de ciddi riskleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi en son çare olmalıdır.

Kolesterol nedir, kolesterol belirtileri nelerdir ayrıntılı anlatım videosunu izlemenizi tavsiye ederim

Yüksek kolesterolün belirtileri hakkında bilgi vermeye çalışırken nedenleri ve bazı kolesterol düşürün yöntemler neler bahsetmeye çalıştım. Bazen yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen kolesterol düşmüyorsa kalıtsal nedenlere bağı olarak yüksek çıkabilir kesinlikle bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Düzenli bir hayat sizi ömür boyu kolesterolden uzak tutabilir. Tavsiyem 5 yılda bir kolesterol testi yaptırmanız ve daima kolesterolünüz kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Bu sayede damar sertliği, kalp krizi ve felç olma riski sıfıra iner. Genelde yüksel kolesterol beslenme alışkanlıkların değiştirilmesi ile düşmektedir.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/kolesterol-belirtileri-nelerdir/

Protein Eksikliği Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Kolestrol ve Protein Eksikliği Hastalık Nedeni?

Vücut fonksiyonlarımızın normal işleyişini sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu çeşitli besin maddeleri vardır. Bunlar arasında; “makro ve mikro besin” diye iki farklı gruba ayırdığımız besin maddeleri bulunmaktadır.

Makro besinler; “karbonhidrat, protein ve yağlar” iken mikro besinler; “vitaminler ve minerallerdir”.

Protein, makro besinler arasında belki de en önemli olanıdır çünkü, vücudumuzun her bir bölümü proteinlerden oluşmakta veya işleyişini bu besin maddesiyle sürdürmektedir.

Bu şekilde hayati bir öneme sahip olduğundan dolayı vücutta yaşanabilecek olası bir protein eksikliği durumu, çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilir.

Protein eksikliğinin aslında tam olarak neden kaynaklandığını ve böyle bir sorundan muzdarip olup olmadığınızın anlaşılmasını sağlayacak belirtilerin neler olduğunu bilmeniz, problemin “teşhis ve tedavisi” için oldukça önemli olacaktır.

Protein Nedir?

Protein vücutta birçok farklı göreve sahip makro moleküllerdir. Yağ ve karbonhidratlar gibi makro besin çeşitlerinden bir tanesidir. DNA oluşumundan, hücrelerin oluşumuna ve hücreler arası iletişime kadar birçok farklı görevi bulunur.

Özellikle hayvansal ürünlerde, beyaz ve kırmızı ette, yumurtada, süt ve süt ürünlerinde büyük miktarlarda protein bulunur.

Bunun yanısıra bitkiler de protein içerirler, baklagillerden mercimek 100 gramında 25 gram protein bulundurduğu için önemli bir protein kaynağıdır. (1)

Proteinin sporcular tarafından en çok bilinen özelliği ise, kas kütlelerinde büyük oranlarda bulunmasıdır. Protein eksikliği vücutta birçok farklı belirti ile kendini gösterebilir ve tedavi edilmediği takdirde önemli hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Protein eksikliği belirtilerine bakmadan önce protein eksikliği neden olur sorusuna bakalım.

Protein Eksikliği Neden Olur?

Protein eksikliği, vücudun ihtiyacı olan miktarda proteini alamamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Dünya çapında tahminen bir milyar insan yeterli miktarda protein tüketememektedir. (2) Bu durum özellikle Güney Asya ve Orta Afrika ülkelerinde görülmektedir.

Protein eksikliği sorununun en önemli formu kuvaşiorkor (kwashiorkor, beslenme yetersizliği hastalığı) olarak bilinen hastalıktır. Bu hastalık, kıtlık ve dengesiz beslenmenin yaygın olduğu bölgelerde yaşayan çocuklarda oldukça sık görülür.

Batı dünyasında protein eksikliği çok rastlanan bir durum olmasa da yetersiz beslenmeye bağlı olarak bu bölgelerde de görülebilir. Protein eksikliği vücudun neredeyse tamamını etkileyebilen bir durumdur ve birçok farklı belirti ile kendini gösterir.

Uzun vadede protein tüketiminin az olması vücut formunun bozulmasına ve kas kaybının başlamasına neden olabilir.

Protein Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Yetersiz beslenmenin oluşturabildiği protein eksikliği belirtilerini aşağıda listeliyoruz:

1. Ödem Problemi Oluşturabilir

Şiş ve kabarık cilt ile birlikte kendini belli eden ödem, beslenme yetersizliği hastalığının klasik bir belirtisidir. Bilim insanları bu durumun albümin düşüklüğü ile ilişkili olduğunu düşünmektedir. Albumin insan kanında en çok bulunan protein çeşididir.

Albuminin temel özelliklerinden biri onkotik basıncı düzenlemesidir. Onkotik basınç, kan sirkülasyonunu sağlar. Albumin eksikliği dokulara kanın iletimi sırasında sorunlar yaratabilir bu da dokuların su toplamasına sebep olur. Protein eksikliği karın bölgesinde şişkinlik de yaratabilir.

Şişmiş bir karın beslenme yetersizliği hastalığının belirgin özelliğidir.

2. Karaciğerin Yağlanmasına Neden Olabilir

Kuvaşiorkor hastalığının belirgin bir diğer özelliği karaciğerde yağ birikmesidir.

 Karaciğerde kontrol altına alınmayan yağlanma enflamasyona, karaciğer hastalıklarına ve hatta karaciğerin iflas etmesine neden olabilir.

Karaciğer yağlanması obez kişilerde ve yoğun alkol kullanan kişilerde de görülmektedir. Protein eksikliğinin karaciğerde yağlanmaya nasıl sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir.

3. Saç, Cilt ve Tırnak Problemleri Oluşabilir

Protein eksikliği kendini sıklıkla saçta, ciltte ve tırnaklarda belli etmektedir. Bu dokular büyük miktarlarda protein içerdiği için protein eksikliğine hassastırlar.

Kuvaşiorkor hastalığına sahip çocuklarda kızarık, kesikli ve lekeli ciltler görülmektedir. (3) Protein eksikliği saçların incelmesine, saç renginin solmasına, saç kaybına, tırnakların yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.

(4) Bununla birlikte ciddi bir protein eksikliğiniz yoksa bu durumların görülmesi muhtemel değildir.

4. Kas Kaybı (Atrofi) Gerçekleşebilir

Sporcuların diyet dönemlerinde yaşamaktan çekindikleri bir durum kas kaybıdır. Bu sebeple diyetteyken protein miktarına özen göstererek beslenmelerini kısarlar.

Kas kaybı protein eksikliğinin yaratabileceği en önemli durumlardan bir tanesidir. Kaslar vücudun en önemli ve büyük protein depolarıdır. Beslenme düzeninde yeterince protein olmadığı ve vücudun yeterince protein alamadığı zamanlarda vücut kas gibi dokularından protein çekerek kullanır. Bu da zaman içerisinde kas kaybının ve kas dokularının küçülmesine sebep olabilmektedir.

Yaşlı insanlarda ortalama değerlerde protein tüketimi bile yetersiz kalabilir ve kas kaybı yaşanabilir. Bir araştırma yaşlı erkekler ve kadınlarda az miktarda protein tüketiminin büyük miktarda kas kaybına sebep olduğunu göstermiştir. (5) Bu durumu destekleyen birçok araştırma bulunmaktadır.

5. Kemik Dokularının Sağlamlığını Olumsuz Etkileyebilir

Yetersiz protein tüketiminden olumsuz etkilenen dokular yalnızca kaslar değildir, kemikler için de protein besini oldukça önemlidir. Yeterli miktarda protein tüketmemek kemiklerin incelmesine ve yoğunluğunun azalmasına neden olabilir. Bu da kemiklerinizi risk altında bırakır.

Çalışmalar kadınların menopoz sonrası dönemde yaşadıkları osteoporoza karşı yüksek miktarda protein tüketiminin önemli olduğunu göstermektedir.

Bir araştırmada her gün 20 gramlık protein takviyesinin post-menopoz dönemindeki kadınlarda kemik kaybını %2,3 oranında yavaşlattığı gözlemlenmiştir. (6)

6. Çocuklarda Büyümeyi Durdurabilir

Protein kas kaybına engel olmakla kalmaz büyümeyi de tetikler. Protein yetersizliği ise durumu tam tersine çevirebilir. Besin eksikliği çocuklarda büyümenin durmasına sebep olabilmektedir. Birçok araştırma, düşük protein alımının büyümeyi zayıflattığını göstermektedir. (7)

7. Enfeksiyonların Şiddetini Arttırabilir

Protein eksikliği bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir. Bozulmuş bağışıklık sistemi, ciddi bir protein eksikliği belirtisi olan enfeksiyon riskini veya şiddetini artırabilmektedir. (8)

8. Açlık ve İştahı Arttırarak Yüksek Kalori Alımına Sebep Olabilir

Proteinin açlık hissini azalttığı ve dolayısıyla fazladan beslenmeyi engelleyerek kalori alımını azaltabildiği bilinmektedir. Bu durumun tam tersi olduğunda yani protein alımı azaldığında ise vücutta açlık hissi ve yiyecek tüketme isteği artar. (9)

Источник: https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/protein-eksikligi-neden-olur-belirtileri-nelerdir

12 Önemli İpucuyla Protein Eksikliği Belirtileri

Kolestrol ve Protein Eksikliği Hastalık Nedeni?

Daha ilkokuldan beri bildiğimiz bilgilerden biri proteinin vücudumuz için olmazsa olmaz olduğu, doğru. Ama ezbere konuşmanın ötesinde onun ne denli değerli olduğunu, eksikliğinde neler olabileceğini ne kadar biliyoruz?

Yıllarca “vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biri” dedik, daha sağlıklı bir hayat için protein almak şart dedik. Sonra işin içine bir de protein tozları gibi çeşit çeşit kimyasallar girmeye başladı, durum iyiden iyiye karıştı, herkesten farklı bir ses çıkmaya başladı.

Tam da bu yüzden bugün, proteinin ne denli önemli olduğunu anlatalım dedik, protein eksikliği belirtileri nelerdir herkes öğrensin, onun eksikliğinde nasıl sorunlar ortaya çıkabiliyor, bilmeyen kalmasın istedik.

Eğer aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı sizde de varsa doktorunuzun yolunu tutmanın vakti gelmiş demektir.

Ayaklarınız, bacaklarınız, elleriniz ya da vücudunuzun farklı bir bölümü ödem toplamaya başladıysa..

wisegeekhealth

İlginç olsa da protein eksikliği söz konusu olduğunda, vücutta sıvı birikimi olabiliyor. Hal böyle olunca, eller, ayaklar, bacaklar, bilekler başta olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünde ödem oluşuyor.

Çünkü vücut, ihtiyacı olan amino asitlere ulaşamazsa hücreler sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam edemeyebiliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Bu durumda kendini ödem toplamayla gösterebiliyor.

Eğer bildiğiniz herhangi bir neden ya da hastalığınız yokken vücudunuz ödem toplamaya başlarsa mutlaka doktorunuza danışmalı, değerlerinizi ölçtürerek protein eksikliğiniz olup olmadığını tam olarak tespit ettirmelisiniz, bizden söylemesi.

Eğer sık sık hasta oluyor, bu hastalıkları eskisi kadar kolay atlatamıyorsanız…

ppalimar.aupairnews

Protein, bağışıklık sistemimizin güçlü kalabilmesi için en gerekli maddelerden biri. Dolayısıyla protein eksikliği söz konusu olduğunda, özellikle grip, nezle gibi kış hastalıklarına yakalanma riskimiz artıyor. Hatta bununla da kalmıyor, hastalık süreci, eskisinden çok daha uzun sürüyor.

Eğer siz de şu sıralar sık sık hasta oluyorsanız ve hastalıklarınız eskisi kadar kolay geçmiyorsa protein eksikliği çekiyor olabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Vücudunuz farklı maddelere karşı eskiden hiç olmayan alerjik reaksiyonlar göstermeye başladıysa…

thedoctorsnews

Bağışıklık sisteminizin güçsüzleşmesi tabii ki sadece kış hastalıklarına yakalanmanıza ve geç iyileşmenize neden olmuyor, aynı zamanda alerji gibi diğer birçok rahatsızlığın da kapısını aralıyor.

Eğer eskiden hiç olmamasına rağmen bir anda farklı maddelere karşı vücudunuz alerjik reaksiyonlar göstermeye başladıysa bunun nedeni protein eksikliği nedeniyle bağışıklık sisteminizin sağlıksız çalışmaya başlaması olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar zaman zaman kendini ciltte kızarıklık, hapşırık gibi gösterebileceği gibi, gözlerde kızarıklık ve kanlanma, nefes darlığı gibi sorunlara da neden olabilir.

Kendinizi her zamankinden çok daha yorgun ve halsiz hissediyorsanız, yürümek bile size zor geliyorsa..

health

Kendinizi aşırı yorgun hissetmeniz size oldukça doğal bir durum gibi gelse de üzerinde durup tedbir almazsanız ciddi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer kısacık bir mesafeyi yürüyecek olmak bile gözünüzde büyüyor, daha üne başlar başlamaz kendinizi çok yorgun hissediyorsanız büyük bir ihtimalle vücudunuzda protein eksikliği var demektir.

Özellikle spor yapmaya çalışıyor ama ısınma hareketlerini es geçip doğrudan ağır egzersizler yapıyorsanız ya da uyku düzeniniz bozuksa, bu durumlar da vücudunuzun hızla protein tüketmesine neden oluyor. Bu da kısa bir süre sonra protein eksikliği çekmenize neden oluyor.

Eğer siz de benzeri durumlardan şikayetçiyseniz mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmalı, çok geç olmadan tedbirinizi almalı ve protein eksikliğinizi gidermelisiniz.

Ciddi miktarlarda kilo veriyor, verdiğiniz bu kiloları da kastan kaybediyorsanız…

foodnetwork

Eğer kısa sürede ciddi miktarlarda kilolar vermeye başladıysanız başlarda bu durum hoşunuza bile gidebilir ancak dikkat, yaşadığınız aslında oldukça sağlıksız, unutmayın.

Diyet ya da spor yapıyor olsanız bile ayda belirli bir orandan daha fazla kilo vermeniz durumunda mutlaka bir beslenme uzmanına ya da doktora danışın ve vücut değerlerinizi ölçtürün. Eğer kilo kaybınızın büyük bir kısmı kastan olduysa bu, vücudunuzun protein eksikliği çektiğini gösterir.

Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız protein eksikliğinizin boyutuna göre proteinli yiyeceklerden destek alarak ya da doktorunuzun, beslenme uzmanınızın önereceği takviyelerle protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Saç uçlarınız hiç olmadığı kadar çok kırılıyor ya da saçlarınız dökülüyorsa…

nanoil

Protein eksikliği vücudu tepeden tırnağa etkiliyor desek yanlış olmaz gördüğünüz gibi. Vücudumuzun temel yapı taşlarından olması nedeniyle proteinin vücuda az geldiği durumlarda saçlar da sağlıklarını koruyamıyor.

Zayıflamaya başlayan saç kökleri ve saç uçları, protein eksikliği çektiğinizi anlamanın en önemli ipuçlarından. Eğer saç uçlarınız daha önce hiç olmadığı kadar çok kırılıyorsa ya da saçlarınız dökülmeye başladıysa hiç vakit kaybetmeden alanında uzman doktorlara danışmayı ihmal etmemeli, beslenme düzeninizin içine protein yönünden zengin yiyecekleri daha fazla katmayı unutmamalısınız.

El ve hatta ayak tırnaklarınız çok daha kırılgan bir hale geldiyse..

sweetmacaw

Proteinin kemik gelişiminde bile ne denli etkili olduğunu çocukluğumuzdan beri biliyoruz ama eksikliğini ne yazık ki hemen fark edemiyoruz. Oysa protein eksikliği çektiğimizi anlamak için tırnaklarımıza bakmamız bile yetebiliyor.

Zira tırnaklar çok kırılgan hale geldiğinde ya da özellikle ayak tırnaklarında beyaz çizgiler oluşmaya başladığında bu durum, beslenme düzeninize daha çok proteinli yiyecekler sokmanız gerektiği anlamına geliyor. Aksi halde protein eksikliğinin daha ciddi belirtileriyle karşılabiliyorsunuz, aman diyelim.

Cildinizde pul pul dökülme, kızarıklık ya da kuruluk gibi farklı sorunlar kendini göstermeye başladıysa…

bodymindmend

Cildinizin protein eksikliği nedeniyle tıpkı alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinin artması gibi nedensiz kızarıklıklar, kuruluklar, pul pul dökülmeler yaşama olasılığı artabiliyor. Bunun da nedeni amino asitlerin cilt sağlığınızı korumada yetersiz olması sayılıyor.

Dolayısıyla eğer protein eksikliğiniz varsa cildiniz her zamankinden çok daha farklı bir hal alabilir, aşırı kuruma ve kızarma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer şu an böyle bir sorunla karşı kaşıyaysanız mutlaka ilgili alanda uzman doktorlara danışmanızda ve proteinden vitaminlere ve minerallere dek, birçok değerinizin ne durumda olduğunu öğrenmelisiniz.

Vücudunuzda meydana gelen küçücük bir kesik bile çok geç iyileşiyorsa..

thekitchn

Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler, yaraların hızlı iyileşmesinde de büyük rol oynuyor. Protein eksikliği söz konusu olduğunda ise tahmin edebileceğiniz gibi yaralar her zamankinden çok daha geç iyileşiyor.

Sözün kısası, mutfakta başınıza gelen küçücük bir kesik kazasının iyileşmesi bile her zamankinden uzun sürmeye başladıysa önlemlerinizi geç kalmadan alın, bizden söylemesi.

Uyumakta güçlük çekiyor, sürekli bir baş ağrısı çekiyorsanız..

theintelligencer

Protein eksikliğinin erken belirtilerinden biri de uykusuzluk olarak görülüyor. Eğer ortada hiçbir neden yokken ve uyumak isterken bir türlü uyuyamıyorsanız, bu durum kendini baş ağrısı, nedensiz bir üzüntü ya da depresyon olarak göstermeye başladıysa bir süre daha fazla proteinli yiyecekler tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Aynı şekilde şiddetli karın ağrıları ve bulantılar söz konusu olmaya başladıysa…

doctoroz

Amino asitlerin sağlıklı oranlarda vücutta bulunması sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde işlemesinde büyük rol oynuyor. Amino asitlerden, yani proteinlerden yoksun olan bir vücutta sindirim sistemi ne yazık ki çalışması gerektiği kadar çok ve sağlıklı bir şekilde çalışamıyor.

Bu da sık sık çekilen karın ağrıları ve hatta bulantı, kusma gibi durumlarla kendini gösterebiliyor.

Ve kanama gibi diş eti rahatsızlıklarınız oluşmaya başladıysa protein eksikliği çekiyor olabilirsiniz

remedytip

Protein eksikliğinin en yaygın belirtilerinden biri de dişlerde görülüyor. Diş sağlığınız, özellikle de diş eti sağlığınız dönem dönem bozuluyor, dişlerinizi fırçalarken kanamalar meydana geliyorsa bu, amino asitlerin işlerini yeterince yerine getiremediğinin bir işareti sayılıyor. Doğal olarak ilk şüphelenilen durumların başında da protein eksikliği geliyor.

Sözün kısası, başta da söylediğimiz gibi eğer yukarıda bir bir sıraladığımız bu belirtilerden biri, birkaçı veya hepsi sizde de varsa mutlaka vücudunuzdaki protein oranını ölçtürmeli, beslenme uzmanının ya da doktorunuzun önereceği besinlere ağırlık vermeli, gerekli görülmesi durumunda verilen takviyeleri de mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız.

Eğer ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, özel perhizler uygulamanız gereken bir hastalığınız söz konusuysa “Bu belirtiler bende de var, o zaman ben bol bol protein tüketeyim.” diye düşünerek kendi kendinize kararlar almayın, sağlığınıza katkı sağlamak isterken daha çok zarar vermiş olmayın, aman diyelim.

Источник: https://yemek.com/protein-eksikligi-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.