Kolon Kanseri Nedir?

içerik

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda en yaygın olarak görülen üçüncü kanser türüdür. Kolorektal kanser olarak da bilinen kolon kanseri, kolon veya rektumda başlamaktadır.

Kolon kanseri, kolonda bulunan hücrelerin anormal ve kontrol dışı bir şekilde büyümesiyle ortaya çıkmaktadır.

Kolon ve rektum sindirim sisteminin bir parçasıdır. Aslında kalın bağırsak olan kolon ve rektum, kolonun anüse bağlandığı bir geçittir. Rektum da kolonun son bölümü olarak bilinmektedir. (1)

Kolon Kanseri Çeşitleri

Kolon kanserinin, etkilenen dokulara bağlı olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Adenokarsinom en sık görülen kolon kanseri çeşididir ve kolon kanseri vakalarının yaklaşık olarak yüzde 90’ı ila yüzde 95’ini oluşturmaktadır. Kolon kanserinin bu çeşidi, kolonun mukus salgılayan salgı bezlerinde başlamaktadır.

Bununla birlikte, adenokarsinom kanserinin de pek çok varyantı ve alt tipi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse,  müsinöz adenokarsinom, aşırı mukus üreten ve kolonun sağ tarafında bulunma eğilimi gösteren bir alt tiptir.

Diğer adenokarsinoma varyantları şunlardır:

 • Signet halkalı hücreli karsinom
 • Tırtıklı adenokarsinom
 • Cribriform komedo tipi adenokarsinom
 • Mikropapiller karsinom
 • Medüller karsinom

Adenokarsinom yanı sıra, kolonda ortaya çıkabilecek diğer kolon kanseri çeşitleri ise şöyle sıralanmaktadır:

 • leiomyosarkomlar
 • Kolorektal lenfomalar
 • Nöroendokrin tümörler
 • Gastrointestinal stromal tümörler (GIST) (2)

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri başlangıcında, genellikle spesifik belirtiler yaşanmamaktadır. Çoğu belirti kanser ilerlediği zaman ortaya çıkmaktadır.

Kolon kanseri nasıl anlaşılır? Ortak kolon kanseri belirtileri şunları içermektedir:

 • İshal veya kabızlık
 • Dışkıda değişiklikler
 • Dışkıda kan görme
 • Karın ağrısı, kramplar, şişkinlik ya da gaz
 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrı
 • Bağırsaklarda sürekli doluluk hissi
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Demir eksikliği anemisi

Kanser kolon dışında vücudun başka bölgelerine yayılırsa, başka belirtiler de gelişebilmektedir. Bu durumdan genellikle karaciğer etkilenmektedir. (3)

Kolon kanseri belirtileri makalemizi inceleyebilirsiniz

Kolon Kanseri Nedenleri

Kolon kanseri neden olur? Kolon kanserinin spesifik bir nedeni yoktur. Kolondaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde hızla büyümesi sonucu oluşmaktadır. Bu durumu tetikleyebileceği düşünülen bazı faktörler ise şunlardır:

 • 50 yaş ve üzerinde olmak
 • Aile öyküsü
 • Genetik değişiklikler
 • Yağ ve kırmızı et açısından zengin bir diyet
 • Ağır alkol kullanımı
 • Sigara içmek
 • Obezite, diyabet ve egzersiz eksikliği

Risk sahibi olmak kolon kanseri sahibi de olunacağı anlamına gelmemektedir. Diğer yandan, riskler de dikkate alınmalıdır. Örneğin, aile öyküsü bulunmayan 50 yaşın üzerindeki bir kişi sağlıksız ve hareketsiz bir hayat sürüyorsa, rutin kontroller yaptırmasında fayda vardır. (4)

Kolon kanseri nedenleri hakkında daha geniş bilgi için tıklayın

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri nasıl geçer? Kolon kanseri için uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri hastanın yaşına, genel sağlığına ve kanserin yeriyle büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Uygulanan tedavi yöntemleri aşağıda sıralanmış olanları ya da bunların bir kombinasyonunu içerebilmektedir:

 • Kolon kanseri ameliyatı
 • Kemoterapi
 • Radyasyon tedavisi
 • Tamamlayıcı ve alternatif terapiler
 • İlaç tedavisi (5)

Kolon kanseri tedavisi daha fazla detay için

Kolon Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kolon kanseri tanısı ve tedavisi için tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu ve cerrahi onkolog gibi uzmanlara başvurulmaktadır. (6)

Kolon Kanserine Ne İyi Gelir?

Diğer kanser türleri gibi kolon kanseri de tıbbi açıdan oldukça ciddi bir sağlık durumudur ve hayati teh oluşturabilmektedir. Bu nedenle, bitkisel tedavi ve evde tedavi yöntemlerini denemeden önce mutlaka bir uzman tavsiyesi almanız gerekir.

Kolon Kanseri Bitkisel Tedavisi

Ginseng: Ginseng bitkisi yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu nedenle, hücrelerin kanseri oluşturmasını engelleyebilmektedir. Hatta kanserli hücreleri öldürdüğü de düşünülmektedir. Ginseng çayını kolon kanseriyle mücadele etmek için tercih edebilirsiniz.

Yeşil çay: Yeşil çayın serbest radikallerle mücadele etme gücü bulunmaktadır ve bu gücü içerdiği yoğun kateşinler ve epikateşinler gibi zengin organik bileşiklerden almaktadır. Kanseri önlemeye yardımcı olan yeşil çayı, kolon kanseri riskini azaltmak için kullanabilirsiniz. (7)

Sarımsak: Sarımsak, allisin isimli güçlü bir madde içermektedir ve bu nedenle de kanserli hücrelerin yayılmasını önlemek ve dokulara verilen hasarları gidermek için kullanılabilmektedir. Bazı çalışmalara göre, sarımsak kanserli hücrelere olan yakın sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri etkisizleştirebilmektedir.

Keten tohumu: Keten yağı omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu nedenle kolon kanseri de dâhil olmak üzere vücut boyunca proinflamatuvar molekülleri azaltabilmekte veya inhibe edebilmekte, böylece de kanserin yayılmasını önlemek için çalışabilmektedir. (8)

Yaban mersini: Yaban mersini antioksidanlar açısından son derece zengindir. Bu nedenle kanserli hücrelerle mücadele etme gücüne sahiptir. Ayrıca, bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Tüm kanserlerin riskini önemli ölçüde azaltmak için serbest radikalleri ortadan kaldırabilmekte ve hücresel mutasyonu azaltabilmektedir.

Ispanak: Ispanak hem besin değerleri açısından zengindir hem de iyi bir lif kaynağıdır. Bu nedenle kanserle mücadele etmek için ideal bir hale gelmektedir. Kolon kanserini tetikleyen ya da belirtileri arasında olan kabızlık ve hemoroid gibi problemler için faydalı olabilmektedir. (9)

Zeytinyağı: Zeytinyağı kanseri ortadan kaldırmak için çalışan zengin fenolik içeriği nedeniyle etkili bir bitkisel tedavi yöntemi olabilmektedir. Zeytinyağı ayrıca, besin alımını iyileştirmek ve bağırsakları kanserin tahribatına karşı korumak için gerekli olan enzim üretimini teşvik etmektedir.

Zerdeçal: Zerdeçal kurkumin isimli son derece güçlü özellikleri bulunan bir madde içermektedir. Bu madde vücuda adeta antioksidan takviyesi yapmaktadır. Böylece de vücut kanserli hücrelere karşı daha etkili bir şekilde mücadele edebilmektedir. (10)

Zencefil: Zencefil de kolon kanseri riskini azaltmak için kullanılabilecek en etkili bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu için bağırsakları pek çok hasardan koruyabilmektedir. (11)

Elma sirkesi: Elma sirkesi ağırlıklı olarak bağırsakları temizlemek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, sindirim sisteminde birikebilecek toksinleri yok etmeye de yardımcı olmaktadır. Toksinler sindirim sisteminde biriktiği takdirde, bu durum pek çok hastalığa yol açabilmektedir. (12)

Kolon Kanseri Evde Tedavi Yöntemleri

Balık: Uskumru ve ton balığı gibi diğer yağlı balıklarla birlikte somon, zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Sadece antioksidan özellikleri nedeniyle kanseri doğrudan önlemekle kalmamakta, aynı zamanda obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi kansere katkıda bulunan çevresel faktörleri veya sağlık sorunlarını azaltmaya da yardımcı olabilmektedir. (13)

Diyet ve takviyeler: Meyve ve sebzeler açısından zengin, ancak aynı zamanda, kırmızı et açısından da düşük bir diyetle beslenmek kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri tüketen kişilerin kolon kanserine yakalanma riski de daha düşüktür. (14)

Источник: //www.acil.net/kolon-kanseri-nedir/

Kolon Kanseri Nedir? Kolon Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kolon Kanseri Nedir?
Kolon kanseri, kolonun herhangi bir yerinde oluşabilir. Tüm kolonunuzun bir kamera (kolonoskopi) ile donatılmış uzun ve esnek bir tüp kullanarak incelenmesi, kolon kanseri ve polipleri tespit etmenin bir yoludur.

Kolon kanseri, sindirim sisteminizin son kısmı olan kalın bağırsak kanseridir (kolon). Kolon kanserlerinin çoğu, adenomatöz polipler olarak adlandırılan hücrelerin küçük, kansersiz (benign) kümeleri halinde başlar.

Zaman içinde bu poliplerin bazıları kolon kanserine dönüşebilir.

Polipler küçük olabilir ve varsa semptomları az olabilir. Bu nedenle doktorlar, kansere dönüşmeden önce polipleri tanımlayıp çıkararak kolon kanserini önlemeye yardımcı olmak için düzenli tarama testleri önermektedir.

Bağırsak Kanserinin belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Diyare veya kabızlık veya dışkınızın kıvamında bir değişiklik olmak üzere, bağırsak alışkanlıklarınızdaki bir değişiklik, dört haftadan uzun süre oluyorsa.
 • Dışkıda rektal kanama veya kan gelmesi.
 • Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlıkları.
 • Bağırsaklarınızım tamamen boş olmadığını hissetmek.
 • Zayıflık veya yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybı.

Kolon kanseri olan birçok insan, hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti yaşamazlar.

Semptomlar, kalın bağırsakta ki kanserin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak muhtemelen değişir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Dışkıda kan gibi bağırsak kanseri belirtileri veya bağırsak alışkanlıklarında devam eden bir değişiklik fark ederseniz, doktordan randevu almaktan çekinmeyin.

Kolon kanser taramasına ne zaman başlamanız gerektiğiyle ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Genellikle kolon kanser taramalarına 50 yaşında başlanması tavsiye edilir. Doktorunuz, hastalığınız ile ilgili aile öykünüzde kanser gibi başka risk faktörleriniz de varsa daha sık veya daha erken bir tarama önerebilir.

Kolon Kanseri Riskini Arttıran Kalıtsal Gen Mutasyonları

Kolon kanseri riskini arttıran kalıtsal gen mutasyonları, ailelerden geçebilir, ancak bu kalıtsal genler, yalnızca küçük bir kanser yüzdesine bağlanır. Kalıtsal gen mutasyonları kansere kaçınılmaz değildir, ancak bir bireyin kanser riskini önemli ölçüde artırabilir.

Kalıtsal Bağırsak Kanseri sendromlarının en yaygın biçimleri şunlardır:

Kalıtsal nonpolipoz kolorektal kanser (HNPCC)

Ayrıca Lynch sendromu denilen HNPCC, kolon kanseri ve diğer kanserlerin riskini artırır. HNPCC olan insanlar 50 yaşından önce kanser geliştirme eğilimindedir.

Ailesel adenomatöz polipozis (FAP)

FAP kolon ve rektumunuzun iç yüzeyinde binlerce polip geliştirmenize neden olan nadir bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen FAP’lı kişiler 40 yaşından önce  kanser geliştirme riski vardır.

FAP, HNPCC ve diğer daha nadir miras kalan kolon kanserleri sendromları, genetik testlerle tespit edilebilir. Ailenizin kolon kanseri öyküsünden endişe ediyorsanız, aile öykünüzün bu şartlarda bir riskiniz olduğunu gösterip göstermediği konusunda doktorunuzla konuşun.

Beslenme ve Artan Kolon Kanseri Riski Arasındaki İlişki

Büyük insan gruplarının çalışmaları, tipik bir Batı beslenmesiyle artan kolon kanserleri riski arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Tipik bir Batı beslenmesi yağdan ve liften düşüktür.

İnsanlar tipik beslenmenin yağ ve lif bakımından yüksek olduğu bölgelerden tipik Batı beslenmesinin en yaygın olduğu bölgelere geçtiğinde, bu kişilerde kolon kanserinin riski önemli ölçüde artmaktadır.

Bunun neden ortaya çıktığı belli değil, ama araştırmacılar, yüksek yağlı, düşük lifli bir beslenmenin kolonda yaşayan mikropları etkileyip etkilemediğini ya da kanser riskine katkıda bulunabilecek altta yatan inflamasyona neden olup olmadığını araştırıyorlar.

Bu aktif bir araştırma alanıdır ve araştırma devam etmektedir.

Yaşlılık

Kolon kanseri teşhisi konan kişilerin büyük çoğunluğu 50 yaşın üzerindedir. Kolon kanseri gençlerde ortaya çıkabilir, ancak daha az sıklıkla görülür.

Afrikalı-Amerikalı ırk

Afrikalı-Amerikalılar diğer ırkların insanlarından daha fazla kolon kanseri riskine sahiptir.

Kişisel bir kolorektal kanser veya polip öyküsü

Kolon kanseri veya adenomatöz polipler zaten varsa, ileride kolon kanseri riski daha yüksektir.

Inflamatuar bağırsak koşulları

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi kolonun kronik inflamatuar hastalıkları kolon kanseri riskini artırabilir.

Kolon kanseri riskini arttıran kalıtsal sendromlar

Ailenizin nesillerinden geçen genetik sendromlar kanser riskini artırabilir. Bu sendromlar, aynı zamanda Lynch sendromu olarak da bilinen ailesel adenomatöz polipoz ve kalıtsal polip dışı kolorektal kanserleri içerir.

Kolon kanserinin aile öyküsü

Eğer bir aile üyenizde kanser hastalığı varsa, kolon kanseri geliştirmeniz daha olasıdır. Birden fazla aile üyesi kolon kanserine veya rektal kansere sahipse, riskiniz daha da büyüktür.

Düşük lifli, yüksek yağlı beslenme

Kolon kanseri ve rektal kanser, liften düşük ve yağ ve kalorileriden yüksek bir beslenme ile ilişkili olabilir. Bu alanda yapılan araştırmalar karışık sonuçlar vermiştir. Bazı çalışmalarda kırmızı et ve işlenmiş etlerden yüksek beslenen kişilerde kanser riski artmıştır.

Hareketsiz bir yaşam tarzı

Hareketsiz iseniz,  kanser geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Düzenli fiziksel aktivite yapmak  kanser riskinizi azaltabilir.

Diyabet

Diyabet ve insülin direnci olan kişilerde kanser riski artmıştır.

Obezite

Obez olan kişilerde  kanser riski artar ve normal kilolu olanlara kıyasla kolon kanserinden ölme riski de eş orantılı artar.

Sigara içmek

Sigara kullanan kişilerde kanser riski artabilir.

Alkol

Ağır alkol kullanımı kanser riskini artırır.

Kanser için radyasyon tedavisi

Önceki kanserleri tedavi etmek için karına yönlendirilen radyasyon terapisi, kolon ve rektal kanser riskini artırır.

Kolon Kanserini Önleme

Ortalama kolon kanser riski olan kişiler 50 yaşından itibaren tarama yapmayı düşünebilirler. Ancak, kolon kanseri aile öyküsünde olanlar gibi, risk artışı olan kişilerin daha erken tarama yapmayı düşünmeleri gerekir.

Kendi faydaları ve dezavantajları olan çeşitli tarama seçenekleri mevcuttur. Seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşup, birlikte hangi testlerin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Bağırsak Kanseri Riskinizi Azaltmak İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri Yapın

Günlük yaşamınızda değişiklikler yaparak kolon kanseri riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz

Çeşitli meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar yiyin

Meyve, sebze ve kepekli tahıllar, kanserin önlenmesinde rol oynayabilen vitaminler, mineraller, lifler ve antioksidanlar içerir. Çeşitli meyve ve sebzeleri seçerek bir dizi vitamin ve besin almaya özen gösterin.

Ilımlı alkol tüketin

Alkol almayı tercih ederseniz, içtiğiniz alkol miktarı bir kadehten fazla olmamalı.

Sigara içmeyi bırakın

Sizin için işe yarayacak çıkış yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya özen gösterin

Çoğu gün en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Eğer inaktif olursanız, yavaşça başlayın ve 30 dakikaya kadar kademeli olarak egzersizi artırın. Ayrıca herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın.

Sağlıklı kilo verin

Sağlıklı bir kiloya sahipseniz, günlük egzersiz ile sağlıklı bir beslenme düzenini birleştirerek kilonuzu korumak için çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, hedefinize ulaşmak için doktorunuza sağlıklı yolları danışın. Aldığınız egzersiz miktarını artırarak ve yediğiniz kalori miktarını azaltarak yavaşça kilo vermeyi hedefleyin.

Yüksek Risk Taşıyan İnsanlar İçin Bağırsak Kanseri Önleme

Bazı ilaçların prekanseröz polip veya kolon kanser riskini azalttığı bulunmuştur. Ancak, bu ilaçları ortalama kolon kanseri riski olan kişilere önermek için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu seçenekler genellikle yüksek kolon kanseri riski taşıyan kişiler için ayrılmıştır.

Örneğin, bazı kanıtlar, polipler ve kolon kanser riskinin, aspirin veya aspirin benzeri ilaçların düzenli kullanımını risklerin azalması ile ilişkilendirilmektedir.

Ancak, kolon kanserinin risklerini azaltmak için hangi doz ve ne kadar süreye ihtiyaç duyulacağı net değildir.

Her gün aspirin almak, gastrointestinal kanama ve ülser gibi bazı risklere sahiptir, bu nedenle doktorlar kolon kanser riski arttıkça bunu bir önleme stratejisi olarak önermezler.

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri hakkında bilgi vermeye başlamadan önce bu organın ne olduğunu, vücudumuzdaki işlevi ve yeri gibi bazı detayları paylaşarak bir giriş yapalım. Kolon dediğimiz kısım kalın bağırsağın üst kısmını oluşturan, dar bölümdür.

Halk arasında kolon için kullanılan kalın bağırsak ifadesi bu sebeple yanlış olmaz. Bir sindirim sistemi olan kolon anüs ile ince bağırsak arasında yer almaktadır.

Ortalama uzunluğu 1,5-2 metre olan kalın bağırsak sindirim sisteminin beşte biri gibi büyük bir kısmını kaplamaktadır.

Kalın bağırsağın baş kısmındaki geniş yere çekum adı verilir. Buradan sonra daralarak devam eden kısım asıl kolon dediğimiz bölümdür. Sonrasında ise rektum denilen bölüm bulunmaktadır.

Kalın bağırsak ince bağırsağı çepeçevre sarmış vaziyettedir. Toparlayacak olursak kalın bağırsak; çekum, kolon, rektum ve anal kanal olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.

Kolonun görevi su ve mineralleri alınan besinden ayırıp, geri kalanı dışkı yoluyla atılmak üzere anüste depolamaktır.

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İnce bağırsak kanserine göre görülme sıklığı daha fazladır. Hatta dünya üzerinde en sık görülen kanser türlerinden biri olduğu bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı'na göre ülkemizde en sık görülen ilk beş kanser arasında yer almaktadır.

  Her yaşta görülebilen kolon kanseri daha çok 50 yaş üstü insanlarda meydana gelir.

Sebebi tam olarak netleştirilmese de, genetik yatkınlık, inflamatuar hastalıklar, sağlıksız beslenme, kötü yaşam koşulları, bağırsaklarda meydana gelen polipler en önemli nedenler arasında gçsterilmektedir.

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Nedir?

Yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz gibi kolon aslında kalın bağırsağın bir bölümüdür. Bu sebeple kolon kanseri ifadesini duyduğumuz an aklımıza kalın bağırsak kanseri gelmelidir. Kalın bağırsak ağız yoluyla alınan besinlerdeki suyun, inorganik tuzların ve yağ asitlerinin emilimini yapmaktadır. Emilim sonrası geriye kalan besin dışkılama yoluyla atılmak üzere anüste bekletilir.

Anüs ise kalın bağırsağın çıkış noktasıdır. Buradaki hücrelerin DNA'sında meydana gelen hasar sonucu, kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla kanser meydana gelmektedir. Kolonda meydana gelen kansere ise kolon kanseri veya kalın bağırsak kanseri adı verilir. Cinsiyet olarak değerlendirdiğimizde erkek ve kadınlarda görülme oranı hemen hemen aynıdır.

Tüm kanserler arasında ise en sık görülen 3. kanser türüdür. Her yaşta görülen vakalar olsa da, genel olarak bakıldığında 50 yaş ve üzeri kişilerin daha çok kolon kanserine yakalandığı bilinmektedir.

Kanser oluşumu ilk etapta kolonda yer alan hücrelerde başlar, daha sonra dalga dalga yayılım gösterir. Eğer erken tanı konulmazsa en yakındaki organlara, lenf bezlerine ve kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer kısımlarına da yayılır.

Kolon Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Kolon kanseri hastalığın seyrine göre 4 evre halinde meydana gelmektedir. Hastalığın derecesini, hangi organlara geçtiğini ve tedavide doğru adımlar atılması adına evreleme yapılmaktadır.

 • Evre I: Hastalığın erken evresidir. Kanser hücreleri veya tümör henüz bağırsağın iç ve orta tabakalarındadır.
 • Evre II: Tümör kolonun daha derin duvarlarına yayılmaya başlamıştır. Fakat kanser lenf nodlarına sıçramamıştır. Patolojik inceleme sonrasında kanserin yüksek dereceli olduğunun görülmesi ve komşu organlara yayılmış olmasıyla cerrahi operasyon gerçekleştirilir ve radyoterapi uygulanır.
 • Evre III: Kanser artık lenf nodlarına yayılmış haldedir ancak diğer organlara veya vücudun diğer bölgelerine sıçramamıştır.
 • Evre IV: Hastalığın son ve en ileri safhası olan bu evrede kanser akciğer, karaciğer gibi hayati önemi olan organlara sıçramıştır.

Kolon Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi kolon kanseri için de asıl sebep budur, şu hatalar yapıldığı için meydana gelmektedir gibi kesin cümleler kurmak imkansızdır.

Ancak şimdiye kadar meydana gelen vakalardan derlenen bilgilere ve istatistiklere bakıldığında genetik faktörlerin büyük etken olduğu göze çarpmaktadır.

Yani ailede daha önce kolon kanseri olan biri varsa, siz de risk altındasınız demektir.

Sadece kolon kanseri değil, birinci derece akrabanızdan herhangi biri daha önce meme veya yumurtalık kanseri geçirdiyse de yine riskli grup içerisindesiniz demektir. Bunun yanında gardner sendromu, ailesel polipozis, ülseratif kolit ve crohn gibi hastalıklar da kolon kanserinin nedenleri arasında görülmektedir.

Kötü beslenme burada da karşımıza çıkıyor. Hayvansal yağ içeren gıdaları çok fazla tüketmek, yeterince meyve-sebze yememek ve tabi ki aşırı sigara içmek kolon kanserinin sebeplerindendir. Bir diğer sebep ise ileri yaş. Yapılan araştırmalar kolon kanserine yakalanan kişilerin çoğunun 50 yaş ve üzerinde olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bağırsaklardaki polipler de kansere neden olabilmektedir. Aşırı yağlı ve sağlıksız beslenmek, kilolu olmak, sigara ve alkol tüketimi poliplerin oluşmasına sebep olur.

Rutin olarak yapılan tarama testlerinde polipler fark edilir ve hemen alınırsa kansere dönüşmez. Ancak varlığı fark edilmeyen polipler, kolon kanseri riskini doğurmaktadır.

Boyları 1 – 2  cm arasında olabilen bu polipler kendiliğinden geçmez, genetik yatkınlık taşır, aşırı stresli ve hareketsiz yaşam sürenlerde daha fazla görülmektedir.

Kolon Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

İştah kaybı, çabuk yorulma, zayıflama, hemen doyma hissi, kabızlık gibi belirtiler kolon kanserinin ilk habercilerindendir. Bunlar arasında en belirgin ve sık rastlanan belirti kabızlık yani hemoroiddir. Başlı başına bir hastalık olan hemoroidinnedenlerini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Eğer bağırsakta bir tümör meydana geldiyse bu ilk olarak karında bir ağrı yapar. Sonrasında dışkılamada zorluk hissi çekersiniz. Çünkü oluşan tümör bağırsaklarda tıkanıklık yapacak ve dışkılama anında şiddetli ağrılara sebep olacaktır.

Hatta gaz çıkarmak bile hasta için işkence haline gelmektedir. Kendini çok net bir şekilde gösteren diğer bir belirti de; kanlı dışkı ve dışkının çapında daralma olmasıdır.

Kendinizde böyle bir durum gözlemlediğiniz an bir hekime muayene olmalısınız.

Ancak kolon kanserinin tanısı oldukça kolaydır. Kolonoskopi sayesinde kalın bağırsak tüm ayrıntılarıyla incelenebilmektedir. Bu esnada eğer polip tarzı küçük tümörler varsa hemen müdahale edilip, kansere yol açmasının önüne geçilebilmektedir.

Erken teşhis için kullanılan diğer bir yöntem ise sigmoidoskopidir. Bunda da yine kolonun görüntülenme şansı vardır. Her hastalığın tanısında kullanılan kan testi, gaitada (dışkı) gizli kan testleri de kolon kanserinin tanısında yardımcı olmaktadır.

Kolon Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kolon kanserini önlemek istiyorsanız öncelikle buna neden olan şeyleri tespit edip, uzak durmakla işe başlayabilirsiniz. Çok fazla yağlı gıdaları, özellikle hayvansal yağ oranı yüksek olanları diyet listenizden çıkarın. Bol bol meyve sebze tüketmek kolon kanserine karşı koruyucudur. Özellikle lif oranı yüksek olanları seçerseniz daha faydalı olacaktır.

Mide Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırmak, sporu yaşam stiliniz haline getirmek, tuvalette uzun süre oturmamak kolon kanserine yakalanma ihtimalinizi azaltacaktır. Uzmanların önerdiği diğer bir yöntem ise yeşil çay tüketmek. Günde 1-2 fincan yeşil çay içmek, sadece kolon kanserinden değil, diğer birçok kanser türünden de sizi koruyacaktır.

Kolon Kanserinin Tedavisi Nedir?

Kolon kanserinde en çok tercih edilen tedavi yöntemi cerrahidir. Bunun yanında kemoterapi de erken evrelerden veya ameliyat sonrasında, yeni kanser hücrelerinin oluşmaması adına kullanılan diğer bir tedavi şeklidir.

 • Cerrahi Tedavi: Cerrahi yöntem daha çok hastalık erken evrede ise yapılabilmektedir. Henüz çok büyümemiş ve diğer organlara yayılmamış olan tümör, etrafındaki bir kısım sağlıklı doku ile birlikte kesilerek alınır. Bu işlemden sonra geri kalan sağlam kısımlar birbirine bağlanır. Cerrahi müdahalenin anlattığımız bu işlemlerine anastomoz adı verilmektedir. Eğer tümörün çıkarılmasından sonra, sağlam kısım birbirine bağlanamıyorsa, doktor karının duvarında kalın bağırsağın içeriğinin dışarı atılmasını sağlayacak bir delik açar ve bağırsakları buraya bağlar. Bu işleme ise kolostomi denmektedir. Kolostomi yönteminde açılan deliğe bir torba takılır ve gaitanın burada birikmesi sağlanır.
 • Kemoterapi: Kanser hücrelerinin yok olmasını veya çoğalmasını önlemek için, ilgili ilaçların toplar damar yoluyla vücuda verilme işlemine kemoterapi denir. Hemen her kanser türünde alternatif tedavi yöntemi olan kemoterapi hastayı bir hayli yormakta ve halsiz düşürmektedir. Kolon kanseri tedavisinde genellikle iki veya daha fazla ilacın karışımıyla yapılan kemoterapi, iki haftada bir, 6 ay sürecek şekilde uygulanmaktadır.

Источник: //bilgihanem.com/kolon-kanseri-nedir/

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri, sindirim sisteminin alt kısmında bulunan, bir çeşit kalın bağırsak kanseridir. Çoğu kolon kanseri çeşitleri küçük olarak, polip isimli iyi huylu kanser hücresi olmayan hücrelerin kümelenmesi ile ortaya çıkar.

İlerleyen zamanla birlikte bu kümelenmiş olan polipler, değişime uğrayarak kolon kanserine sebep olurlar. Polipler ufak boyuttadır ancak çok sayıda üretilirler.

Sırf bu yüzden kolon kanserinin ne zaman ortaya çıkabileceği belli olmadığı için sık sık rutin kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Bu tip bir kanser çeşidi erkeklerde en sık rastlanan üçüncü ve kadınlarda en sık rastlanan 4. kanser çeşididir. Risk faktörleri aile geçmişinde bulunan kolon kanserini kapsamaktadır.

Hastalığın oluşumu poliplerden olduğu için, bu poliplerin ortadan kaldırılması, hastalığın oluşmasını engelleyecek niteliktedir. Hastalığın teşhisi için sizlere yardımcı olabilecek bir belirtiler listesi yazımızın devamında verilecektir.

Bu belirtiler doğrultusunda bir doktora giderek size yapılacak olan biyopsi ve benzeri teşhis işlemleri ile hastalığın teşhisini yaptırabilirsiniz.

Kolon kanserinin sebepleri çoğu zaman açık değildir. Yani hastalığın oluşmasına direkt olarak etki eden bir etmen bulunmamaktadır.

Ancak uzman doktorlara göre bu hastalığın sebebi, sağlıklı olan hücrelerin bir değişim ile tehli ve ölümcül bir hale gelmesidir. Sağlıklı olan hücreler bölünmeye ve büyümeye devam ederler.

Ancak bu hücreler kanserojen hale geldiklerinde kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve bölünmeye başlarlar. Etraflarında bulunan dokuları ve yapıları işgal edip, vücudun diğer kısımlarına yayılırlar.

Mantar şeklinde bulunan polipler, ilk olarak kümelenmeye başlarlar. Bu kısım kanser öncesi kısım olarak isimlendirilir. Devam eden süreçte kolona yapışırlar. Polipler kanserojen hale gelmeden önce, onları ortadan kaldırmak kolon kanserini engelleyecektir.

Ayrıca kalıtsal gen mutasyonu da kolon kanseri riskini arttırır. Aile arasında genetik olarak geçiş yapabilen bir hastalıktır ancak oldukça düşük bir ihtimaldir. Aile fertlerinin herhangi birinde bulunan kolon kanseri, sizdeki kolon kanseri oluşma riskini arttıracağı için rutin kontrollerinizi yaptırmayı aksatmayınız.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insanda erken safhalarda herhangi bir kolon kanseri belirtisine rastlanmaz. Ancak belirtiler ortaya çıktığında kanserin yerine ve büyüklüğüne göre çok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları;

Kolon kanseri kalın bağırsağa bağlı olan bir kanser türü olduğu için bu organda belirtilerin oluşması oldukça muhtemeldir. Bu belirtiler arasında bağırsak hareket değişiklikleri ve sorunları, kabızlık, ishal ve dışkıda meydana gelen değişimlerdir. Ayrıca dışkıda rektal kanamalarda görülmesi olasıdır.

2.Mide Rahatsızlıkları

Kolon kanserinin bir diğer belirtisi de mide ağrılarıdır. Oluşan mide sorunları rahatsız edici seviyededir, mide krampları, gaz oluşumu ve çeşitli ağrılar meydana gelir. Ayrıca kusma durumu da mide rahatsızlıkları arasında sayılabilmektedir. Bu yüzden kolon kanseri belirtilerinden olan kusmayı da bu konu altında belirtmek gerekir.

3.Halsizlik

Poliplerden kanser oluşması sırasında kanser hastalığı büyümeye ve yayılmaya başlar. Bunun sonucu olarak oluşan kanser hücreleri vücudu yıpratmaya başlar. Bunun sonucu olarak halsizlik ve yorgunluk halleri ortaya çıkar. Gün içerisinde erken vakitlerde de olsa, yeterince uyumuş dahi olsanız enerjinizde azalma ve tükenme görülmesi muhtemeldir.

4.Diğer Sorunlar

Kolon kanseri sırasında meydana gelebilecek pek çok belirtiden bir kısmına daha değineceğiz. Bunlar açıklanamayan bir şekilde gerçekleşen kilo kaybı, dışkıda renk ve şekil değişiklikleri olması, rektumda meydana gelen ağrılar, bağırsaklarda iltihap ve enfeksiyon oluşması gibi belirtiler kolon kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda incelenen şartlar doğrultusunda herhangi bir belirti ortaya çıktığında derhal bir kontrol ettirmek gerekmektedir. Bir doktora giderek hastalık teşhisi için muayene olmalısınız. Ayrıca hastalığın erken teşhisi adına rutin bir şekilde, gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Kolon Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kolon kanseri şüphesi ile gittiğiniz bir sağlık kuruluşunda hastalığın teşhisini yapabilmek için bir takım testlere tabi tutulursunuz. Rektal kanama veya bağırsak hareketlerinde oluşan değişimler gibi belirtiler ile hastalığı algılayabilmek için yapılan araştırmalardan bahsedeceğiz.

 • Sağlık uzmanı tarafından bir eldiven giyilerek rektumdan içeriye anüse doğru bir elle müdahale yapılır.
 • Bir diğer test ise dijital rectum testi olarak isimlendirilir. Meydana gelen kanamanın gerçekten rektumdan gelip gelmediğini kontrol etmek için yapılır. Acı verici bir test olmamasına rağmen bazı insanlar için rahatsız edici olabilir. Sadece bir kaç saniye almaktadır.

Kolonoskopi: Genel kontrol amaçlı testlerin dışında hastalığı daha net bir şekilde tespit edebilmek için kolonoskopi işlemi yapılır. Sindirim sisteminizin incelendiği bir testtir. Poliplerin, tümörlerin veya diğer anormalliklerin görülebilmesini sağlar. Endoskopik bir testtir.

Yani ince ve esnek bir tüp üzerine yerleştirilen bir tüp, anüs aracılığı ile içeriye sokulur. Kolona doğru ilerletilen bu tüp ile, bir ekran üzerinden görüntü alınır. Rahatsız edici bir testtir.

Yapılacak testten birkaç gün önce, eğer yapıyorsanız diyetinizi bırakmanız ve test sabahı herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir.

Esnek Sigmiodoskopi: Kolonoskopiye benzer bir işlemdir. Çok daha küçük bir tüp ile yapılır. Rektum incelemesi için özellikle sol kolondan bir görüntü alınır.

CT Kolonografi: Kolonu incelemenin bir diğer yoludur. Bu testten önce dışkı atımının yapılmış olması gerekmektedir. Herhangi bir anormalliğin görülmesini sağlar. Ayrıca X-ray cihazı ile de çeşitli görüntüleme işlemleri yapılmakta ve hastalığın teşhisi için kullanılan yöntemlerden biridir.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde en çok yapılması istenen yöntem ameliyattır. Cerrahi bir operasyon ile kanser hücrelerinin oluşturduğu tümör veya kümelenme, toptan alınarak hastalıktan sorunsuz bir şekilde kurtulmak amaçlanır.

Ancak hastalığın ilerleyen safhalarında, kanser hücreleri çok daha fazla yayılma imkanı bulacağından ameliyat ile ilgili herhangi bir çözüme ulaşılamamaktadır. Tümörün tümü alınamaz ayrıca hastalığın nüksetmesi yani tekrarlaması olasıdır.

Bu yüzden daha farklı ve alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar;

 • Kemoterapi: Çoğu kişinin ismini duyduğunda çekindiği bir tedavi yöntemidir. Bunun sebebi ise bu tedavinin bir ilaç tedavisi olması ve ağır yan etkiler oluşturması olarak gözükebilir. Ağır ilaçlar verilerek kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır. Ancak bu durumun sonucu olarak kuvvetli ilaçlar, insan vücuduna da hasar verir. Bağışıklık sistemini azaltır ve saç dökülmesi gibi yan etkiler oluşturur. Hastalıktan kurtulunabilir ancak toparlanma süreci de bir o kadar zor hale gelir.
 • Radyoterapi: Ameliyattan sonra yapılan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi operasyondan önce verilen radyasyon, tümörün boyutunu küçültür. Bu da ameliyat ile tümörlerin tamamen alınmasını kolaylaştırır. Ayrıca ameliyattan önce uygulanan radyasyon, ameliyat başarılı geçse dahi hastalığın tekrarlanma ihtimalini de doğurur.

Bu sebeplerden ötürü en çok tavsiye edilen yöntem sadece ameliyattır. Uygulanacak başarılı bir müdahale ile hastalık tamamen alınır ve tekrarlama ihtimali de ortadan kalkar.

Bu yüzden size düşen görev sık sık rutin kontrollerden geçmeniz ve şüpheli bir kolon kanseri belirtisi oluşması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna gitmenizdir.

Herhangi bir gecikme hastalığın tedavisini oldukça zor bir hale getireceği için erken teşhis, kolon kanserinde büyük bir öneme sahiptir.

Источник: //evdesifa.com/kolon-kanseri-belirtileri-nelerdir/

Kolon kanseri Nedir? Kolon kanseri Ne demek? – Nedir.com

Kolon Kanseri Nedir?

Vücutta bağırsakların çeşitli görevleri bulunmaktadır. Kalın bağırsak oldukça hacimli, birçok parçaya bölünmüş bir borudur. Ortalama 130 – 160 cm. uzunluğunda ve 6 – 8 cm. çapındadır.

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin “kalın bağırsak” olarak adlandırılan kısmını oluşturur.

İşte kalın bağırsak olarak adlandırılına bu kısımda gelişen poliplerin neden olduğu kansere “Kolon kanseri” denilmektedir. Kolo – Rektal kanserler A.B.D. de her iki cinsde en sık görülen 2. kanser türüdür.

Yılda ortalama 140.000 kişi hastalığa yakalanmakta ve yılda ortalama 60.000 kişide bu hastalıktan kaybedilmektedir.

Kolon nedir?

Kalın bağırsağın yaklaşık 150-180 cm’lik üst kısmına “kolon” denilmektedir.

Rektum nedir?

Kalın bağırsağın yaklaşık 15-17 cm’lik alt kısmına ise “rektum” denilmektedir.

Kalın bağırsağın görevi nedir?

İnce bağırsaklarda emilenemeyen maddelerden ibaret kimusu konsantre edip dışarıya atmaktır. Kalın bağırsak, daha çok suyun geri emiliminde rol oynar. Kalın bağırsakta inorganik tuzlar, bir miktar glikoz, kısa zincirli yağ asitleri emilir.

Kolon kanseri'nin belirtileri nelerdir?

1- Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik.

2- İshal veya kabızlık olması.

3- Gaitada bulaşmış kan görülmesi veya gaitanın katran gibi siyah bir renk alması.

4- Dışkı çapının incelmesi.

5- Genel mide yakınmaları (gaz, şişkinlik, ağrı veya kramplar).

6- Sıklaşmış Gaz ağrıları.

7- Bağırsakların dışkılama sonunda tamamen boşalamamış gibi olma hali.

8- Nedeni bilinmeyen kilo kaybı.

9- Uzun süren halsizlik.

Kolon kanserinin evreleri nelerdir?

1- Evre 0: kanser hücreleri sadece kolonun en iç kısmında bulunur. “Karsinoma in sitü” evre 0 kanseri anlatmak için kullanılır.

2- Evre 1: Kanser hücreleri kolonun iç duvarı içine ilerlemiştir. Tümör kolon duvarı boyunca henüz ilerlememiştir.

3- Evre 2: Kanser kolon duvarı içine doğru, daha derinlere yayılmıştır. Kanser komşu dokuları işgal etmiş olabilir fakat lenf nodlarına henüz yayılım olmamıştır.

4- Evre 3: Kanser komşu lenf nodlarına yayılmıştır fakat vucudun diğer bölümlerine yayılım olmamıştır.

5- Evre 4: Bu evrede kolon kanseri vucutta karaciğer, akciğer gibi diğer organlara yayılmıştır.

Kolon kanseri'nin nedenleri nelerdir?

Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kolon kanserinde kişinin beslenmesi hastalık ile ilgili önemli bir etki yapar. Özellikle hayvansal yağ içerikli beslenen kişilerde, kolon kanserine yakalanma oranı artar. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir.

Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir.

Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazladır.

Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve sıklıkla kolon kanserine neden olmaktadır. Bunların dışında ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri ihtimalini arttırır.

Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini arttırır.

Kolon kanserinin oluşmasında hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmıştır. Ayrıca bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasındadır.

Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışanlarda kolon kanseri görülmesi kimyasal maddelerin etkisini ortaya koymaktadır.

Yaşınıza bağlı olarak Kolon kanserinde taşıdığınız risk ne kadardır?

Teşhisteki ortalama yaş 70’dir. Fakat genç insanlarda da rastlanmaktadır. Herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 yaş ve üstündeki kişiler için risk artar.

50 yaşın üzerindekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve şişmansa onlar açısından tehdit daha da büyür.

Genetik olarak bağırsak kanserine eğilimli olanların yüzde 75'i riskli grubuna girer.

Kolon kanserinin oluşum şekilleri nelerdir?

1- Rastlantısal Kolon Kanseri

2- Ailesel Kolon Kanseri

3- Kalıtsal Kolon Kanseri

Kolon kanserine yakalanma riskini en aza indirmek için neler yapmalıyız?

1- Fiziksel egzersiz yapmak.

2- Aşırı kilolardan kurtulmak.

3- Sigara kullanmamak.

4- Aşırı alkolden sakınmak.

5- Sağlıklı gıda tüketimi.

Kolon kanseri tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Öncelikle hastalığın belirtileri görülen kişinin doktora başvurması ve hastalığa neden olan sebeplerin araştırılması ve belirlenmesi yer alır. Kalın bağırsak tedavisi hastalığın nedenine, evresine, büyüklüğüne göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

Doktor her hasta için gerekli bir tedavi planı yapacaktır. Kolorektal tümörlerin tedavisi hastalığın boyutuna, yerleşim yerine, evresine, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlıdır.

Kolon kanserinin tedavisi cerrahidir. Tümörlü olan kısım cerrahi yöntemlerle çıkarılır. Daha sonra bağırsağın çıkarılan yerinin alt ve üst tarafı birbirine bağlanır. Eğer kanser anüse yakın bir yere yerleşmişse bu bölgenin kısa olması ameliyatın şeklini değiştirir. Bu ameliyatta anüs tümüyle çıkarılır ve kolon, karın duvarına bağlanır.

Источник: //www.nedir.com/kolon-kanseri

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi