Kolon Kanseri

içerik

Kolon kanseri Nedir? Kolon kanseri Ne demek? – Nedir.com

Kolon Kanseri

Vücutta bağırsakların çeşitli görevleri bulunmaktadır. Kalın bağırsak oldukça hacimli, birçok parçaya bölünmüş bir borudur. Ortalama 130 – 160 cm. uzunluğunda ve 6 – 8 cm. çapındadır.

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin “kalın bağırsak” olarak adlandırılan kısmını oluşturur.

İşte kalın bağırsak olarak adlandırılına bu kısımda gelişen poliplerin neden olduğu kansere “Kolon kanseri” denilmektedir. Kolo – Rektal kanserler A.B.D. de her iki cinsde en sık görülen 2. kanser türüdür.

Yılda ortalama 140.000 kişi hastalığa yakalanmakta ve yılda ortalama 60.000 kişide bu hastalıktan kaybedilmektedir.

Kolon nedir?

Kalın bağırsağın yaklaşık 150-180 cm’lik üst kısmına “kolon” denilmektedir.

Rektum nedir?

Kalın bağırsağın yaklaşık 15-17 cm’lik alt kısmına ise “rektum” denilmektedir.

Kalın bağırsağın görevi nedir?

İnce bağırsaklarda emilenemeyen maddelerden ibaret kimusu konsantre edip dışarıya atmaktır. Kalın bağırsak, daha çok suyun geri emiliminde rol oynar. Kalın bağırsakta inorganik tuzlar, bir miktar glikoz, kısa zincirli yağ asitleri emilir.

Kolon kanseri'nin belirtileri nelerdir?

1- Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik.

2- İshal veya kabızlık olması.

3- Gaitada bulaşmış kan görülmesi veya gaitanın katran gibi siyah bir renk alması.

4- Dışkı çapının incelmesi.

5- Genel mide yakınmaları (gaz, şişkinlik, ağrı veya kramplar).

6- Sıklaşmış Gaz ağrıları.

7- Bağırsakların dışkılama sonunda tamamen boşalamamış gibi olma hali.

8- Nedeni bilinmeyen kilo kaybı.

9- Uzun süren halsizlik.

Kolon kanserinin evreleri nelerdir?

1- Evre 0: kanser hücreleri sadece kolonun en iç kısmında bulunur. “Karsinoma in sitü” evre 0 kanseri anlatmak için kullanılır.

2- Evre 1: Kanser hücreleri kolonun iç duvarı içine ilerlemiştir. Tümör kolon duvarı boyunca henüz ilerlememiştir.

3- Evre 2: Kanser kolon duvarı içine doğru, daha derinlere yayılmıştır. Kanser komşu dokuları işgal etmiş olabilir fakat lenf nodlarına henüz yayılım olmamıştır.

4- Evre 3: Kanser komşu lenf nodlarına yayılmıştır fakat vucudun diğer bölümlerine yayılım olmamıştır.

5- Evre 4: Bu evrede kolon kanseri vucutta karaciğer, akciğer gibi diğer organlara yayılmıştır.

Kolon kanseri'nin nedenleri nelerdir?

Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kolon kanserinde kişinin beslenmesi hastalık ile ilgili önemli bir etki yapar. Özellikle hayvansal yağ içerikli beslenen kişilerde, kolon kanserine yakalanma oranı artar. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir.

Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir.

Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazladır.

Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve sıklıkla kolon kanserine neden olmaktadır. Bunların dışında ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri ihtimalini arttırır.

Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini arttırır.

Kolon kanserinin oluşmasında hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmıştır. Ayrıca bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasındadır.

Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışanlarda kolon kanseri görülmesi kimyasal maddelerin etkisini ortaya koymaktadır.

Yaşınıza bağlı olarak Kolon kanserinde taşıdığınız risk ne kadardır?

Teşhisteki ortalama yaş 70’dir. Fakat genç insanlarda da rastlanmaktadır. Herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 yaş ve üstündeki kişiler için risk artar.

50 yaşın üzerindekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve şişmansa onlar açısından tehdit daha da büyür.

Genetik olarak bağırsak kanserine eğilimli olanların yüzde 75'i riskli grubuna girer.

Kolon kanserinin oluşum şekilleri nelerdir?

1- Rastlantısal Kolon Kanseri

2- Ailesel Kolon Kanseri

3- Kalıtsal Kolon Kanseri

Kolon kanserine yakalanma riskini en aza indirmek için neler yapmalıyız?

1- Fiziksel egzersiz yapmak.

2- Aşırı kilolardan kurtulmak.

3- Sigara kullanmamak.

4- Aşırı alkolden sakınmak.

5- Sağlıklı gıda tüketimi.

Kolon kanseri tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Öncelikle hastalığın belirtileri görülen kişinin doktora başvurması ve hastalığa neden olan sebeplerin araştırılması ve belirlenmesi yer alır. Kalın bağırsak tedavisi hastalığın nedenine, evresine, büyüklüğüne göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

Doktor her hasta için gerekli bir tedavi planı yapacaktır. Kolorektal tümörlerin tedavisi hastalığın boyutuna, yerleşim yerine, evresine, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlıdır.

Kolon kanserinin tedavisi cerrahidir. Tümörlü olan kısım cerrahi yöntemlerle çıkarılır. Daha sonra bağırsağın çıkarılan yerinin alt ve üst tarafı birbirine bağlanır. Eğer kanser anüse yakın bir yere yerleşmişse bu bölgenin kısa olması ameliyatın şeklini değiştirir. Bu ameliyatta anüs tümüyle çıkarılır ve kolon, karın duvarına bağlanır.

Источник: https://www.nedir.com/kolon-kanseri

Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon Kanseri

Kolon kanseri söz konusu olduğunda, ne kadar erken teşhis edilirse, kanserin tedavi edilmesi o kadar mümkün olmaktadır. Bu nedenle, erken evre belirtilerini dikkate almak hayati bir önem taşımaktadır. Sık karşılaşılan ortak belirtileri arasında karın ağrısı, doku dışkı veya parlak kırmızı kan bulunan dışkı, kalıcı ishal veya kabızlık gibi bağırsak hareketliği değişikleri bulunmaktadır.

Kolon kanseri nasıl anlaşılır? Araştırmalar gösteriyor ki, kolon kanseri başlangıcında pek çok hasta bunu fark edememektedir. Bunun nedeni ya herhangi dikkate belirtilerin yaşanmaması ya da belirtilerin diğer sağlık sorunlarıyla karıştırılmasıdır.

Bir ortalama vermek gerekirse, kolon kanseri başlangıcından sonraki 5 ay içinde teşhis edilmediği takdirde, daha fazla yayılabilmektedir, bu da kanserin tedavi edilme şansını düşürebilmektedir. (1)

Sık Görülen Kolon Kanseri Belirtileri

Aşağıda sıralanmış olan belirtiler sadece kolon kanserine özel olan belirtiler değildir, çoğu zamanda, diğer sağlık sorunlarıyla ilişkili olarak ortaya çıkmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, bağırsak enfeksiyonu, hemoroid, Crohn hastalığı gibi pek çok problem de bu tip belirtilere neden olabilmektedir.

Bu nedenle, belirtilerin bir uzman tarafından çok dikkatlice değerlendirilmesinde fayda vardır.

Kolon kanserinin belirtilerini tümörün kolonun tam olarak neresinde ortaya çıktığına bağlı olarak (lokal) ve sistemik veya tüm vücutta ortaya çıkan belirtiler şeklinde ayırmak mümkün olabilmektedir. (2)

Lokal belirtiler genellikle tuvalet alışkanlıklarını ve kolonun kendisini etkilemektedir. Kolon kanseri sırasında sık görülen lokal belirtiler ise şunlardır:

Bağırsak hareketlerinin değişmesi: Kolon kanseri nedeniyle bağırsak hareketlerinde değişiklikler meydana gelebilmektedir. Dışkının renginde, boyutunda ve yapısında değişiklikler fark edilebilmektedir. (3)

 • Dışkı sıklığının değişmesi: Dışkı sıklığında birkaç günden fazla süren değişiklikler bir kolon kanseri belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir. Sık tuvalete çıkma, ishal ya da kabızlık bunlardan bazıları olabilmektedir.
 • Dışkı şeklinin değişmesi: Kolon kanseri geliştiğinde, dışkılar genellikle uzun bir şerit halindedir. Diğer bir deyişle, bir kalem gibi ince ve uzundur. Bunun nedeni, kolon içinde büyüyen tümörün kolon yolunu tıkamaya başlamasıdır.
 • Dışkı renginin değişmesi: Kolon kanseri neticesiyle, dışkı çok koyu renkli, parlak kırmızı renkli ya da kanlı olabilmektedir. Bunun nedeni kolonda meydana gelen kanamadır.
 • Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissetme: Kişi sürekli olarak bağırsaklarında bir doluluk hissi hissedebilmektedir. Bu bir kolon kanseri belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir.

Kolon kanseri nedeniyle ishal ve kabızlık yaşanması çok olasıdır. Bunun nedeni, bağırsaktaki tümörün geçişi kapatmasıdır. Bağırsaklarda meydana gelen tıkanıklık sonucu da kabızlık gelişmektedir. İçerde birikenlerin çıkması sonucu da ishal ortaya çıkabilmektedir. (4)

Karın ağrısı ve kramp: Karın ağrısı veya kramp, kolon kanseri nedeniyle ortaya çıkabilir. En sık, karın ağrıları veya krampları, kolonunuzun sol tarafında bulunan kanserler ile ilişkili olmaktadır. Kramplar ayrıca tümör karın zarını tahriş ettiği için gelişebileceğinden, ileri seviye kolon kanseri belirtisi olabilmektedir.

Gaz ve Şişkinlik: Gün boyunca gaz çıkarmak sağlıklı bağırsak hareketliliğinin bir parçasıdır. Ancak, normalden aşırı olan gaz ve beraberinde şişkinlik yaşanması bir kolon kanseri belirtisi olabilmektedir. Bununla birlikte, aşırı gaz ve şişkinlik çoğu zaman, yeme alışkanlıkları ya da gıda intoleransları ile ilgilidir.

Mide bulantısı ve kusma: Tümör eğer proksimal kolonda (ince bağırsaklara daha yakın olan anlamında) geliştiyse bir tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler meydana gelebilmektedir. (5)

Sistemik kolon kanseri belirtileri tüm vücudu etkileyebilmektedir. Genel olarak ise şunları içermektedir:

Kilo kaybı: İstenmeyen ya da çaba sarf edilmeyen kilo kayıpları, kolon kanseri belirtileri arasında yer alan ciddi bir durumdur. Bunun nedeni, vücuttaki kanın ve besin değerlerinin kanserli hücreler tarafından büyümek için kullanılmasıdır. Diğer yandan, bazı tümörler vücudun metabolizmasını artırarak kilo vermesine yol açabilmektedir.

İştah kaybı: Aşılmadık iştah kaybı bir kolon kanseri belirtisi olabilmektedir. Bu belirti genellikle ilerlemiş olan kanser durumunda görülmektedir, ancak bazı hastalarda kolon kanserinin erken evrelerinde gelişebilmektedir. (6)

Sürekli yorgunluk: Aşırı yorgunluk genellikle spesifik bir kolon kanseri belirtisi değildir, ancak kanseri ilerlemiş kişilerde çok sık görülmektedir. Bu durum, dinlenmeye fırsat bulamayan kişinin kendisini yorgun hissetmesi gibi değildir. Daha çok sürekli olarak devam eden bir durumdur.

Hasta hissetmek: Kişinin kendisini hasta hissetmesi her zaman kayda değer bir belirti değildir, ancak bazen bu durumu ciddiye almak gerekmektedir. Kişi belirtiler nedeniyle vücudunda bir şeylerin yanlış gittiğini hissedebilmektedir. (7)

Az Sıklıkla Görülen Kolon Kanseri Belirtileri

Gelişen kolon kanseri bir evreye kadar teşhis edilmediği takdirde, aşağıda sıralanmış olan belirtilerin birinin ya da daha fazlasının yaşanması mümkün olabilmektedir:

Ateş: Bağırsaklarda gelişen tümör kırıldığı takdirde, ateşe yol açan bir apse gelişebilmektedir.

İdrarda hava kabarcıkları: Kolondaki tümörler mesaneye yerleştiği zaman, idrarda hava kabarcıkları görülebilmektedir.

Solunum problemleri: Kolon kanseri akciğerlere yayıldığı takdirde, nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı gibi belirtiler gelişebilmektedir.

Baş ağrısı ve nörolojik sorunlar: Kolon kanserinin beyne ve omuriliğe yayılmış olması durumunda, baş ağrısı, görme değişiklikleri, konfüzyon veya nöbet gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Kemik ağrısı: Kolon kanseri kemiklere yayıldığı takdirde, vücuttaki kalsiyum seviyeleri artabilmekte ve kemik ağrıları gelişebilmektedir. (8)

Kolon Kanseri Komplikasyonları

Kolon kanserinin yol açabileceği bazı komplikasyonlar şunlardır:

Anemi (Kansızlık): Tümör nedeniyle kolonda meydana gelen kanamalar, demir eksikliği anemisine yol açabilmektedir. Demir eksikliği anemisi nedeniyle de aşırı yorgunluk, baş dönmesi, çarpıntı ve nefes darlığı gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Sarılık: Kolon kanserinin komplikasyonlarından diğeri de sarılıktır. Kanserin karaciğere yayılması durumunda, karaciğer üzerinde bir baskı oluşmaktadır. Bu durumda ciltte ve gözlerde sarılık meydana gelebilmektedir.

Bağırsak Tıkanıklığı: Kolon kanseri bağırsak tıkanıklığına yol açabilmektedir. Bu durum tümörün bağırsakları fiziksel olarak bloke ettiği anlamına gelmektedir. Tıkanıklığın şiddetine bağlı olarak, katılar, sıvılar ve hatta gazın kolondan geçmesi engellenebilmektedir. Bu da ağrılı mide kramplarına, şişkinliğe, kabızlığa ve bazen bulantı veya kusmaya yol açabilmektedir. (9)

Kolon Kanseri Nedir?

Kolorektal kanser olarak da bilinen kolon kanseri, kolonu ve rektumu da içeren kalın bağırsak kanseridir. Son yıllarda, tüm dünyada en sık görülen kanser türleri arasında bulunmakta olan kolon kanseri, tedavi edilmediği takdirde, ölümlere neden olabilmektedir. (10)

Kolon kanseri nedir? Geniş bilgi için tıklayın

Kolon Kanseri Nedenleri

Kolon kanseri neden olur? Kolon kanserinin tam nedeni bilmek mümkün değildir. Kolon hücrelerinde meydana gelen kontrolsüz ve aşırı hücre büyümesinden kaynaklanan bu duruma neyin neden olduğu bilinmemektedir. Diğer yandan, artan yaş, sigara, alkol, alkol, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, aile öyküsü ya da obezite gibi risk faktörleri nedeniyle tetiklenebilmektedir. (11)

Kolon kanseri nedenleri ayrıntılı inceleyebilirsiniz

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri nasıl geçer? Kolon kanserinin tedavisi, kanserin tipine ve evresine, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Uygulanabilecek olan tedavi yöntemleri arasında ise kolon kanseri ameliyatı, kemoterapi ve radyasyon tedavisi ya da bunların bir kombinasyonu bulunmaktadır. (12)

Kolon kanseri tedavisi makalemize göz atabilirsiniz

Kolon Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kolon kanseri tanısı ve tedavisi için tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu ve cerrahi onkolog gibi uzmanlara başvurulmaktadır. (13)

Источник: https://www.acil.net/kolon-kanseri-belirtileri/

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kolon Kanseri

Kolon kanseri hakkında bilgi vermeye başlamadan önce bu organın ne olduğunu, vücudumuzdaki işlevi ve yeri gibi bazı detayları paylaşarak bir giriş yapalım. Kolon dediğimiz kısım kalın bağırsağın üst kısmını oluşturan, dar bölümdür.

Halk arasında kolon için kullanılan kalın bağırsak ifadesi bu sebeple yanlış olmaz. Bir sindirim sistemi olan kolon anüs ile ince bağırsak arasında yer almaktadır.

Ortalama uzunluğu 1,5-2 metre olan kalın bağırsak sindirim sisteminin beşte biri gibi büyük bir kısmını kaplamaktadır.

Kalın bağırsağın baş kısmındaki geniş yere çekum adı verilir. Buradan sonra daralarak devam eden kısım asıl kolon dediğimiz bölümdür. Sonrasında ise rektum denilen bölüm bulunmaktadır.

Kalın bağırsak ince bağırsağı çepeçevre sarmış vaziyettedir. Toparlayacak olursak kalın bağırsak; çekum, kolon, rektum ve anal kanal olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.

Kolonun görevi su ve mineralleri alınan besinden ayırıp, geri kalanı dışkı yoluyla atılmak üzere anüste depolamaktır.

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İnce bağırsak kanserine göre görülme sıklığı daha fazladır. Hatta dünya üzerinde en sık görülen kanser türlerinden biri olduğu bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı'na göre ülkemizde en sık görülen ilk beş kanser arasında yer almaktadır.

  Her yaşta görülebilen kolon kanseri daha çok 50 yaş üstü insanlarda meydana gelir.

Sebebi tam olarak netleştirilmese de, genetik yatkınlık, inflamatuar hastalıklar, sağlıksız beslenme, kötü yaşam koşulları, bağırsaklarda meydana gelen polipler en önemli nedenler arasında gçsterilmektedir.

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Nedir?

Yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz gibi kolon aslında kalın bağırsağın bir bölümüdür. Bu sebeple kolon kanseri ifadesini duyduğumuz an aklımıza kalın bağırsak kanseri gelmelidir. Kalın bağırsak ağız yoluyla alınan besinlerdeki suyun, inorganik tuzların ve yağ asitlerinin emilimini yapmaktadır. Emilim sonrası geriye kalan besin dışkılama yoluyla atılmak üzere anüste bekletilir.

Anüs ise kalın bağırsağın çıkış noktasıdır. Buradaki hücrelerin DNA'sında meydana gelen hasar sonucu, kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla kanser meydana gelmektedir. Kolonda meydana gelen kansere ise kolon kanseri veya kalın bağırsak kanseri adı verilir. Cinsiyet olarak değerlendirdiğimizde erkek ve kadınlarda görülme oranı hemen hemen aynıdır.

Tüm kanserler arasında ise en sık görülen 3. kanser türüdür. Her yaşta görülen vakalar olsa da, genel olarak bakıldığında 50 yaş ve üzeri kişilerin daha çok kolon kanserine yakalandığı bilinmektedir.

Kanser oluşumu ilk etapta kolonda yer alan hücrelerde başlar, daha sonra dalga dalga yayılım gösterir. Eğer erken tanı konulmazsa en yakındaki organlara, lenf bezlerine ve kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer kısımlarına da yayılır.

Kolon Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Kolon kanseri hastalığın seyrine göre 4 evre halinde meydana gelmektedir. Hastalığın derecesini, hangi organlara geçtiğini ve tedavide doğru adımlar atılması adına evreleme yapılmaktadır.

 • Evre I: Hastalığın erken evresidir. Kanser hücreleri veya tümör henüz bağırsağın iç ve orta tabakalarındadır.
 • Evre II: Tümör kolonun daha derin duvarlarına yayılmaya başlamıştır. Fakat kanser lenf nodlarına sıçramamıştır. Patolojik inceleme sonrasında kanserin yüksek dereceli olduğunun görülmesi ve komşu organlara yayılmış olmasıyla cerrahi operasyon gerçekleştirilir ve radyoterapi uygulanır.
 • Evre III: Kanser artık lenf nodlarına yayılmış haldedir ancak diğer organlara veya vücudun diğer bölgelerine sıçramamıştır.
 • Evre IV: Hastalığın son ve en ileri safhası olan bu evrede kanser akciğer, karaciğer gibi hayati önemi olan organlara sıçramıştır.

Kolon Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi kolon kanseri için de asıl sebep budur, şu hatalar yapıldığı için meydana gelmektedir gibi kesin cümleler kurmak imkansızdır.

Ancak şimdiye kadar meydana gelen vakalardan derlenen bilgilere ve istatistiklere bakıldığında genetik faktörlerin büyük etken olduğu göze çarpmaktadır.

Yani ailede daha önce kolon kanseri olan biri varsa, siz de risk altındasınız demektir.

Sadece kolon kanseri değil, birinci derece akrabanızdan herhangi biri daha önce meme veya yumurtalık kanseri geçirdiyse de yine riskli grup içerisindesiniz demektir. Bunun yanında gardner sendromu, ailesel polipozis, ülseratif kolit ve crohn gibi hastalıklar da kolon kanserinin nedenleri arasında görülmektedir.

Kötü beslenme burada da karşımıza çıkıyor. Hayvansal yağ içeren gıdaları çok fazla tüketmek, yeterince meyve-sebze yememek ve tabi ki aşırı sigara içmek kolon kanserinin sebeplerindendir. Bir diğer sebep ise ileri yaş. Yapılan araştırmalar kolon kanserine yakalanan kişilerin çoğunun 50 yaş ve üzerinde olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bağırsaklardaki polipler de kansere neden olabilmektedir. Aşırı yağlı ve sağlıksız beslenmek, kilolu olmak, sigara ve alkol tüketimi poliplerin oluşmasına sebep olur.

Rutin olarak yapılan tarama testlerinde polipler fark edilir ve hemen alınırsa kansere dönüşmez. Ancak varlığı fark edilmeyen polipler, kolon kanseri riskini doğurmaktadır.

Boyları 1 – 2  cm arasında olabilen bu polipler kendiliğinden geçmez, genetik yatkınlık taşır, aşırı stresli ve hareketsiz yaşam sürenlerde daha fazla görülmektedir.

Kolon Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

İştah kaybı, çabuk yorulma, zayıflama, hemen doyma hissi, kabızlık gibi belirtiler kolon kanserinin ilk habercilerindendir. Bunlar arasında en belirgin ve sık rastlanan belirti kabızlık yani hemoroiddir. Başlı başına bir hastalık olan hemoroidinnedenlerini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Eğer bağırsakta bir tümör meydana geldiyse bu ilk olarak karında bir ağrı yapar. Sonrasında dışkılamada zorluk hissi çekersiniz. Çünkü oluşan tümör bağırsaklarda tıkanıklık yapacak ve dışkılama anında şiddetli ağrılara sebep olacaktır.

Hatta gaz çıkarmak bile hasta için işkence haline gelmektedir. Kendini çok net bir şekilde gösteren diğer bir belirti de; kanlı dışkı ve dışkının çapında daralma olmasıdır.

Kendinizde böyle bir durum gözlemlediğiniz an bir hekime muayene olmalısınız.

Ancak kolon kanserinin tanısı oldukça kolaydır. Kolonoskopi sayesinde kalın bağırsak tüm ayrıntılarıyla incelenebilmektedir. Bu esnada eğer polip tarzı küçük tümörler varsa hemen müdahale edilip, kansere yol açmasının önüne geçilebilmektedir.

Erken teşhis için kullanılan diğer bir yöntem ise sigmoidoskopidir. Bunda da yine kolonun görüntülenme şansı vardır. Her hastalığın tanısında kullanılan kan testi, gaitada (dışkı) gizli kan testleri de kolon kanserinin tanısında yardımcı olmaktadır.

Kolon Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Kolon kanserini önlemek istiyorsanız öncelikle buna neden olan şeyleri tespit edip, uzak durmakla işe başlayabilirsiniz. Çok fazla yağlı gıdaları, özellikle hayvansal yağ oranı yüksek olanları diyet listenizden çıkarın. Bol bol meyve sebze tüketmek kolon kanserine karşı koruyucudur. Özellikle lif oranı yüksek olanları seçerseniz daha faydalı olacaktır.

Mide Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırmak, sporu yaşam stiliniz haline getirmek, tuvalette uzun süre oturmamak kolon kanserine yakalanma ihtimalinizi azaltacaktır. Uzmanların önerdiği diğer bir yöntem ise yeşil çay tüketmek. Günde 1-2 fincan yeşil çay içmek, sadece kolon kanserinden değil, diğer birçok kanser türünden de sizi koruyacaktır.

Kolon Kanserinin Tedavisi Nedir?

Kolon kanserinde en çok tercih edilen tedavi yöntemi cerrahidir. Bunun yanında kemoterapi de erken evrelerden veya ameliyat sonrasında, yeni kanser hücrelerinin oluşmaması adına kullanılan diğer bir tedavi şeklidir.

 • Cerrahi Tedavi: Cerrahi yöntem daha çok hastalık erken evrede ise yapılabilmektedir. Henüz çok büyümemiş ve diğer organlara yayılmamış olan tümör, etrafındaki bir kısım sağlıklı doku ile birlikte kesilerek alınır. Bu işlemden sonra geri kalan sağlam kısımlar birbirine bağlanır. Cerrahi müdahalenin anlattığımız bu işlemlerine anastomoz adı verilmektedir. Eğer tümörün çıkarılmasından sonra, sağlam kısım birbirine bağlanamıyorsa, doktor karının duvarında kalın bağırsağın içeriğinin dışarı atılmasını sağlayacak bir delik açar ve bağırsakları buraya bağlar. Bu işleme ise kolostomi denmektedir. Kolostomi yönteminde açılan deliğe bir torba takılır ve gaitanın burada birikmesi sağlanır.
 • Kemoterapi: Kanser hücrelerinin yok olmasını veya çoğalmasını önlemek için, ilgili ilaçların toplar damar yoluyla vücuda verilme işlemine kemoterapi denir. Hemen her kanser türünde alternatif tedavi yöntemi olan kemoterapi hastayı bir hayli yormakta ve halsiz düşürmektedir. Kolon kanseri tedavisinde genellikle iki veya daha fazla ilacın karışımıyla yapılan kemoterapi, iki haftada bir, 6 ay sürecek şekilde uygulanmaktadır.

Источник: https://bilgihanem.com/kolon-kanseri-nedir/

Kolon Kanseri ; Belirtileri, Nedenleri ve Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon Kanseri

Kolon kanseri hakkında sizlere bilgi vermek amacı ile bir yazı derledik ve yazımızda kanserin nedenlerinden belirtilerine, teşhisinden tedavisine bir çok bilgi vereceğiz. Eğer kolon kanseri riski taşıdığınızı düşünüyor veya belirtileri yaşıyorsanız acilen doktora görünmelisiniz.

Kolon Kanseri 

Kolon kanseri, sindirim sisteminizin son kısmı olan kalın bağırsak kanseridir. Kanser vakalarının çoğu, adenomatöz polipler olarak adlandırılan hücrelerin küçük, kansersiz (benign) kümeleri halinde başlar. Zaman içinde bu poliplerin bazıları kolon kanserlerine dönüşmektedir.

Polipler küçük olabilir ve varsa semptomları az olabilir. Bu nedenle doktorlar, kansere dönüşmeden önce polipleri tanımlayıp çıkararak kolon kanserini önlemeye yardımcı olmak için düzenli tarama testleri önermektedir. Sizde aşağıdaki belirtileri yaşarsanız erken teşhis için mutlaka doktorunuza görünün.

Kolon Kanseri Belirtileri 

Kolon kanserinin belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Diyare veya kabızlık dışında dışkınızın kıvamında bir değişiklik olmak üzere, bağırsak alışkanlıklarınızdaki bir değişiklik, dört haftadan uzun süren bu durumlar
 • Dışkıda rektal kanama veya kan görünmesi
 • Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlığı
 • Bağırsaklarınızın tamamen boş olmadığını hissetmek
 • Zayıflık veya yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kaybı

Kolon kanseri olan birçok insan, hastalığın erken evrelerinde hiçbir belirti yaşamaz. Semptomlar göründüğünde, kalın  bağırsağınızda kanser belli bir dereceye kadar yayılmıştır.  Dışkıda kan gibi bağırsak kanseri belirtileri veya bağırsak alışkanlıklarında devam eden bir değişiklik fark ederseniz, doktorunuzla randevu almaktan çekinmeyin.

Kolon Kanseri Nedenleri  

Kolon kanseri tek bir nedeni yoktur. Neredeyse tüm kolon kanserleri yavaşça kansere dönüşen kanserli olmayan (benign) polipler olarak başlar. Kolon kanseri olmak istemiyorsanız tuvalete girdiğinizde sigara içmeyin.  Kolon kanseri için daha yüksek riski olan kişiler arasında;

 • 60 yaşından büyükler
 • Afrikalı Amerikalı veya Doğu Avrupa kökenli olanlar
 • Çok fazla kırmızı veya işlenmiş et yiyin
 • Kolorektal polip sahibi olanlar
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı -Crohn hastalığı veya ülseratif kolit  gibi- olanlar
 • Ailede kolon kanseri öyküsü  olanlar

Bazı kalıtsal hastalıklar da kolon kanseri gelişme riskini artırır. En yaygın olanlardan biri ailesel adenomatöz polipoz (FAP) olarak adlandırılır.

Ne yediğinizde kolon kanserine yakalanmada rol oynayabilir. Kolon kanseri, yüksek yağlı, düşük lifli bir diyete ve yüksek miktarda kırmızı ete bağlanabilir. Bazı çalışmalar, yüksek lifli bir diyete geçtiğinizde riskin düşmediğini, bu yüzden bu bağlantının henüz belli olmadığını göstermektedir. Sigara içmek ve alkol almak kolorektal kanser için diğer risk faktörleridir.

Kolon Kanseri Teşhisi 

Kolon kanseri olduğundan şüphelenildiğinde, tanıyı doğrulamak ve tümörü belirlemek için kolonoskopi yapılır.

 • Kolonoskopi, bir sağlık çalışanının tüm kolonun iç kısmını incelemek amacıyla rektuma uzun ve esnek bir görüntüleme tüpü yerleştirdiği bir prosedürdür.
 • Sigmoidoskopi, sadece sol kolon ve rektumu incelemek için daha kısa bir esnek kapsam kullanılarak gerçekleştirilen bir prosedürdür. Tam bir kolonoskopiye göre daha kolay  ve hızlı gerçekleştirilir, ancak hem sağ hem de transvers kolonları değerlendirmek için yeterince uzun olmama açısından bariz sınırlamalar vardır.
 • Bazen, sağlık uzmanı , kanser şüphesi varsa, bir karsinoembriyonik antijen (CEA) adı verilen bir tümör belirteçleri gösteren kan testi alabilir .

Kolon Kanseri Aşamaları 

Kanser evrelemenin farklı yolları vardır. Aşamalar kanserin ne kadar yayıldığına bağlı olarak değişmektedir. Başlangıç aşamasında kanser çok erken bir aşamadadır. In situ karsinoma olarak bilinir . Kolonun iç tabakasından daha fazla gelişmemiştir.

Aşama  birde kanser bir sonraki doku katmanına dönüşmüştür, ancak lenf düğümlerine veya diğer organlara ulaşmamıştır. İkinci aşamada, kanser kolonun dış katmanlarına ulaşmıştır fakat kolonun ötesine yayılmamıştır. Üçüncü aşama ise kanser, kolonun dış katmanları boyunca büyümüştür ve bir ile üç lenf düğümüne ulaşmıştır.

  Son aşamada ise çok kritik olan bir durumdur ve kanser, kolon duvarının ötesindeki diğer dokulara ulaşmıştır. Evre 4 ilerledikçe, kanser vücudun uzak kısımlarına ulaşır. Kanser ilerleyici olarak gelişir. Her aşama sabit değildir ancak belirli gelişmelerin gerçekleştiği bir fazı tanımlar.

Tedavi, kanserin tipi ve evresi ile hastanın yaşı, sağlık durumu ve diğer özelliklerine bağlı olacaktır.

Kolon Kanseri Tedavisi 

Kanser için tek bir tedavi yoktur, ancak kolon kanseri için en yaygın seçenekler ameliyat, kemoterapi ve radyasyon tedavisidir.  Tedaviler kanseri ortadan kaldırmaya ve ağrılı semptomları gidermeye çalışır.

Kolorektal kanser için ameliyat genellikle bir kişinin bir kolostomiye ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bir torba, kalın bağırsağın alt kısmına olan ihtiyacı karşılamak adına yerleştirilmektedir. Kolonun bir kısmını veya tamamını çıkarmak için ameliyat kolektomi denir. Doktor kanseri ve çevreyi içeren kolonun bir kısmını çıkarır.

Kemoterapi, kanser hücrelerine zarar vermek ve öldürmek amacıyla proteinlere veya DNA’ya zarar vererek hücre bölünmesi sürecine müdahale eden kimyasallar ile yapılmaktadır. Bu tedaviler, sağlıklı olanlar dahil, hızla bölünen hücreleri hedefler.

  Kemoterapi genellikle yayılan kanseri tedavi etmek için kullanılır çünkü ilaçlar tüm vücut boyunca geçer. Tedavi döngüler halinde gerçekleşir, böylece vücudun dozlar arasında iyileşme zamanı vardır.

 Saç kaybı, mide bulantısı, yorgunluk ve kusma yan etkiler arasındadır.

Radyasyon tedavisi, yüksek enerjili gama ışınlarına odaklanarak kanser hücrelerine zarar verir ve onları öldürür.Radyoaktif gama ışınları, radyum gibi metallerden veya yüksek enerjili x ışınlarından yayılır.

Radyoterapi, bir tümörün küçültülmesi veya kanser hücrelerini yok etmek için veya diğer kanser tedavileriyle tek başına bir tedavi olarak kullanılabilir .

 Güneş yanığı   benzeyen hafif cilt değişiklikleri, mide bulantısı, kusma, ishal,  yorgunluk, iştah ve kilo kaybı tedavinin yan etkileri arasındadır.

Kanser vakaları ölümcül vakalardır fakat kanseri yenme şansınızda hatırı sayılır kadar yüksektir. Bundan kaynaklı erken teşhis ve mücadele önem arz eder. Ayrıca aile desteği bu vakalarda çok önemlidir. Yazımız umarım yararlı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/kolon-kanseri-belirtileri/

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kolon Kanseri

Kolon kanseri, sindirim sisteminin alt kısmında bulunan, bir çeşit kalın bağırsak kanseridir. Çoğu kolon kanseri çeşitleri küçük olarak, polip isimli iyi huylu kanser hücresi olmayan hücrelerin kümelenmesi ile ortaya çıkar.

İlerleyen zamanla birlikte bu kümelenmiş olan polipler, değişime uğrayarak kolon kanserine sebep olurlar. Polipler ufak boyuttadır ancak çok sayıda üretilirler.

Sırf bu yüzden kolon kanserinin ne zaman ortaya çıkabileceği belli olmadığı için sık sık rutin kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Bu tip bir kanser çeşidi erkeklerde en sık rastlanan üçüncü ve kadınlarda en sık rastlanan 4. kanser çeşididir. Risk faktörleri aile geçmişinde bulunan kolon kanserini kapsamaktadır.

Hastalığın oluşumu poliplerden olduğu için, bu poliplerin ortadan kaldırılması, hastalığın oluşmasını engelleyecek niteliktedir. Hastalığın teşhisi için sizlere yardımcı olabilecek bir belirtiler listesi yazımızın devamında verilecektir.

Bu belirtiler doğrultusunda bir doktora giderek size yapılacak olan biyopsi ve benzeri teşhis işlemleri ile hastalığın teşhisini yaptırabilirsiniz.

Kolon kanserinin sebepleri çoğu zaman açık değildir. Yani hastalığın oluşmasına direkt olarak etki eden bir etmen bulunmamaktadır.

Ancak uzman doktorlara göre bu hastalığın sebebi, sağlıklı olan hücrelerin bir değişim ile tehli ve ölümcül bir hale gelmesidir. Sağlıklı olan hücreler bölünmeye ve büyümeye devam ederler.

Ancak bu hücreler kanserojen hale geldiklerinde kontrolsüz bir şekilde büyümeye ve bölünmeye başlarlar. Etraflarında bulunan dokuları ve yapıları işgal edip, vücudun diğer kısımlarına yayılırlar.

Mantar şeklinde bulunan polipler, ilk olarak kümelenmeye başlarlar. Bu kısım kanser öncesi kısım olarak isimlendirilir. Devam eden süreçte kolona yapışırlar. Polipler kanserojen hale gelmeden önce, onları ortadan kaldırmak kolon kanserini engelleyecektir.

Ayrıca kalıtsal gen mutasyonu da kolon kanseri riskini arttırır. Aile arasında genetik olarak geçiş yapabilen bir hastalıktır ancak oldukça düşük bir ihtimaldir. Aile fertlerinin herhangi birinde bulunan kolon kanseri, sizdeki kolon kanseri oluşma riskini arttıracağı için rutin kontrollerinizi yaptırmayı aksatmayınız.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insanda erken safhalarda herhangi bir kolon kanseri belirtisine rastlanmaz. Ancak belirtiler ortaya çıktığında kanserin yerine ve büyüklüğüne göre çok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları;

Kolon kanseri kalın bağırsağa bağlı olan bir kanser türü olduğu için bu organda belirtilerin oluşması oldukça muhtemeldir. Bu belirtiler arasında bağırsak hareket değişiklikleri ve sorunları, kabızlık, ishal ve dışkıda meydana gelen değişimlerdir. Ayrıca dışkıda rektal kanamalarda görülmesi olasıdır.

2.Mide Rahatsızlıkları

Kolon kanserinin bir diğer belirtisi de mide ağrılarıdır. Oluşan mide sorunları rahatsız edici seviyededir, mide krampları, gaz oluşumu ve çeşitli ağrılar meydana gelir. Ayrıca kusma durumu da mide rahatsızlıkları arasında sayılabilmektedir. Bu yüzden kolon kanseri belirtilerinden olan kusmayı da bu konu altında belirtmek gerekir.

3.Halsizlik

Poliplerden kanser oluşması sırasında kanser hastalığı büyümeye ve yayılmaya başlar. Bunun sonucu olarak oluşan kanser hücreleri vücudu yıpratmaya başlar. Bunun sonucu olarak halsizlik ve yorgunluk halleri ortaya çıkar. Gün içerisinde erken vakitlerde de olsa, yeterince uyumuş dahi olsanız enerjinizde azalma ve tükenme görülmesi muhtemeldir.

4.Diğer Sorunlar

Kolon kanseri sırasında meydana gelebilecek pek çok belirtiden bir kısmına daha değineceğiz. Bunlar açıklanamayan bir şekilde gerçekleşen kilo kaybı, dışkıda renk ve şekil değişiklikleri olması, rektumda meydana gelen ağrılar, bağırsaklarda iltihap ve enfeksiyon oluşması gibi belirtiler kolon kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Yukarıda incelenen şartlar doğrultusunda herhangi bir belirti ortaya çıktığında derhal bir kontrol ettirmek gerekmektedir. Bir doktora giderek hastalık teşhisi için muayene olmalısınız. Ayrıca hastalığın erken teşhisi adına rutin bir şekilde, gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Kolon Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kolon kanseri şüphesi ile gittiğiniz bir sağlık kuruluşunda hastalığın teşhisini yapabilmek için bir takım testlere tabi tutulursunuz. Rektal kanama veya bağırsak hareketlerinde oluşan değişimler gibi belirtiler ile hastalığı algılayabilmek için yapılan araştırmalardan bahsedeceğiz.

 • Sağlık uzmanı tarafından bir eldiven giyilerek rektumdan içeriye anüse doğru bir elle müdahale yapılır.
 • Bir diğer test ise dijital rectum testi olarak isimlendirilir. Meydana gelen kanamanın gerçekten rektumdan gelip gelmediğini kontrol etmek için yapılır. Acı verici bir test olmamasına rağmen bazı insanlar için rahatsız edici olabilir. Sadece bir kaç saniye almaktadır.

Kolonoskopi: Genel kontrol amaçlı testlerin dışında hastalığı daha net bir şekilde tespit edebilmek için kolonoskopi işlemi yapılır. Sindirim sisteminizin incelendiği bir testtir. Poliplerin, tümörlerin veya diğer anormalliklerin görülebilmesini sağlar. Endoskopik bir testtir.

Yani ince ve esnek bir tüp üzerine yerleştirilen bir tüp, anüs aracılığı ile içeriye sokulur. Kolona doğru ilerletilen bu tüp ile, bir ekran üzerinden görüntü alınır. Rahatsız edici bir testtir.

Yapılacak testten birkaç gün önce, eğer yapıyorsanız diyetinizi bırakmanız ve test sabahı herhangi bir şey yememeniz gerekmektedir.

Esnek Sigmiodoskopi: Kolonoskopiye benzer bir işlemdir. Çok daha küçük bir tüp ile yapılır. Rektum incelemesi için özellikle sol kolondan bir görüntü alınır.

CT Kolonografi: Kolonu incelemenin bir diğer yoludur. Bu testten önce dışkı atımının yapılmış olması gerekmektedir. Herhangi bir anormalliğin görülmesini sağlar. Ayrıca X-ray cihazı ile de çeşitli görüntüleme işlemleri yapılmakta ve hastalığın teşhisi için kullanılan yöntemlerden biridir.

Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde en çok yapılması istenen yöntem ameliyattır. Cerrahi bir operasyon ile kanser hücrelerinin oluşturduğu tümör veya kümelenme, toptan alınarak hastalıktan sorunsuz bir şekilde kurtulmak amaçlanır.

Ancak hastalığın ilerleyen safhalarında, kanser hücreleri çok daha fazla yayılma imkanı bulacağından ameliyat ile ilgili herhangi bir çözüme ulaşılamamaktadır. Tümörün tümü alınamaz ayrıca hastalığın nüksetmesi yani tekrarlaması olasıdır.

Bu yüzden daha farklı ve alternatif tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlar;

 • Kemoterapi: Çoğu kişinin ismini duyduğunda çekindiği bir tedavi yöntemidir. Bunun sebebi ise bu tedavinin bir ilaç tedavisi olması ve ağır yan etkiler oluşturması olarak gözükebilir. Ağır ilaçlar verilerek kanser hücreleri yok edilmeye çalışılır. Ancak bu durumun sonucu olarak kuvvetli ilaçlar, insan vücuduna da hasar verir. Bağışıklık sistemini azaltır ve saç dökülmesi gibi yan etkiler oluşturur. Hastalıktan kurtulunabilir ancak toparlanma süreci de bir o kadar zor hale gelir.
 • Radyoterapi: Ameliyattan sonra yapılan bir tedavi yöntemidir. Cerrahi operasyondan önce verilen radyasyon, tümörün boyutunu küçültür. Bu da ameliyat ile tümörlerin tamamen alınmasını kolaylaştırır. Ayrıca ameliyattan önce uygulanan radyasyon, ameliyat başarılı geçse dahi hastalığın tekrarlanma ihtimalini de doğurur.

Bu sebeplerden ötürü en çok tavsiye edilen yöntem sadece ameliyattır. Uygulanacak başarılı bir müdahale ile hastalık tamamen alınır ve tekrarlama ihtimali de ortadan kalkar.

Bu yüzden size düşen görev sık sık rutin kontrollerden geçmeniz ve şüpheli bir kolon kanseri belirtisi oluşması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna gitmenizdir.

Herhangi bir gecikme hastalığın tedavisini oldukça zor bir hale getireceği için erken teşhis, kolon kanserinde büyük bir öneme sahiptir.

Источник: https://evdesifa.com/kolon-kanseri-belirtileri-nelerdir/

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon Kanseri

Günümüzde kalın bağırsak (kolon) kanseri kadınlarda 2., erkeklerde ise 3. sıklıkla karşılaşılan kanser tipidir. Çoğu kanser tiplerinde olduğu gibi erken tanı hayat kurtarır, üstelik tarama yöntemleri ile hastalığın henüz oluşmadan bile önlenebilmesi mümkündür.

Tüm kolorektal kanserlerin %90'ının barsakta bulunan bir polipten geliştiği gerçeğinden yola çıkarsak, kolonoskopi ve endoskopik polip çıkarılması gibi işlemler ile kolon kanseri daha gelişmeden önlenilebilinir. Kolon kanserinin tedavisinde tek şifa yöntemi cerrahidir.

Erken evre hastalıkta başarılı bir cerrahi ile bu hastalıktan kurtulma şansı %90'lara çıkar. Kolon kanserinde yapılan cerrahi tedavide prensip, kanserli barsak segmentini ve o segmente ait lenf bezlerini çıkartmaktır.

Bununla birlikte, eğer kanser çevre organlara yayıldı ise, başarılı bir cerrahi için tüm kanserli dokuları çıkartmak ve sonrasında barsak devamlılığını sağlamak gerekir.

Bağırsak kanserinde uygulanan değişik cerrahiler vardır. Hangi ameliyatın sizin için en uygun olduğuna;

 • kanserinizin nerede olduğuna,
 • kanserin türü ve büyüklüğüne,
 • kanserin başka bir yere yayılıp yayılmadığına göre karar verilir.

CERRAHİ TİPLERİ

1) POLİPEKTOMİ

Bazı kanserler daha az saldırgan yapıdadır ve sadece bir polipin baş kısmında bulunabilirler. Lenfatik sisteme, kan damarları veya sinir sistemi içine yayılma özelliği bulunmayan bu tip kanserler sadece lokal eksizyon ile de çıkarılabilirler. Hastayı gereksiz ve büyük bir cerrahiden korumak amaçlı bu kanserlerin kolonoskopi ile çıkarılması mümkün olabilir.

Kolonoskopi, ucunda ışık kaynağı ve video kamera olan uzun ve esnek bir tüpün anüsten rektum içine sokulması ve sonra ilerletilerek tüm kalın bağırsak iç yüzeyinin göz ile görülmesi işlemidir ve bu sırada saptanan küçük kanserler çıkarılabilir (lokal eksizyon). Çıkarılan doku incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir.

Burada uzman patoloji doktorları mikroskop altında hücreleri incelerler. Hücrelerde saptanan bozukluk yüksek dereceli olarak değerlendirilirse veya geride kanser hücreleri devam ediyorsa, cerrahınız ikinci bir ameliyat ile kanser hücresi içerme potansiyeli olan daha geniş bir bağırsak bölümünü çıkarır.

Uygun bir yöntem ile yapıldığında, lokal eksizyon güvenli ve etkili bir işlemdir.

2) KOLEKTOMİ

Kalın bağırsak kanseri varlığında kolonun tümör içeren bölümü kolektomi adı verilen bir cerrahi işlem ile çıkarılabilir. Çıkarılacak kolon kısmının uzunluğuna, tümörün yerleşimi ve büyüklüğü göz önüne alınarak karar verilir. Bağırsağınızın kanserli olan kısmı çıkarıldıktan sonra her 2 uç dikişler veya stapler adı verilen zımbalama yöntemi ile tekrar birleştirilir.

Bu birleştirme işlemine anastomoz adı verilir. Bu işlem sırasında, kanserli bölgede hastalığın sıçrama ihtimali bulunan tüm lenf bezleri de çıkarılan dokunun içine alınır. Kolektomi ameliyatı, açık ya da kapalı (laparoskopik) cerrahi yöntemler ile yapılabilir.

Kolektomi ameliyat süresi 2-5 saat arasında değişebilir ve iyileşme süreci için hastanede bir süre (genellikle 5-7 gün) yatmanız gerekir.

Kolonun sol tarafının çıkarılma işlemi sol hemikolektomi olarak isimlendirilir.

Kolonun sağ tarafının çıkarılma işlemi sağ hemikolektomi olarak isimlendirilir.

Sigmoid adı verilen kolonun son kısmının çıkarılma işlemi ise sigmoid kolektomidir.

Tümörün yerleşim yerine ve yaygınlığına bağlı olarak kolonun büyük bir kısmının (subtotal kolektomi) veya tümünün çıkartılması (total kolektomi) gerekebilir. Bu durumlarda, ince bağırsağın ucu ile sigmoid kolon veya rektum arasında bir anastomoz yapılarak bağırsak devamlılığı sağlanabilir.

KOLON KANSERİNDE AÇIK VE LAPAROSKOPİK YÖNTEM

Açık Cerrahi; Bunun anlamı ameliyatınızın karın bölgesinde yapılacak büyükce bir kesi ile yapılacak olmasıdır.

İşlem sırasında cerrah, bu kesi ile karın boşluğunu açtıktan sonra kanserli bölgeyi içeren bağırsak kısmını ve beraberinde çevre doku içindeki lenf bezlerini çıkarır.

Sonrasında bağırsağın kesilmiş olan her 2 uç kısmı tekrar birbirlerine dikilerek, devamlılık sağlanır.

Laparoskopik Cerrahi; Bu yöntemde ise, karın bölgesinde yapılan birkaç adet küçük kesiden karın içine sokulan özel cerrahi aletler ve ucunda ışık kaynağı olan bir video kamera yardımı ile ameliyat gerçekleştirilir.

İşlem tamamlandıktan sonra kanserli doku yapılan küçük bir kesiden karın dışına çıkarılır.Kolon kanserinde laparoskopik cerrahi ile alınan sonuçlar standart açık cerrahi ile hemen hemen aynıdır.

Bu yöntemde, ameliyat sonrası daha az ağrı olması, hastanede kalma süresinin kısalması ve iyileşme sürecinin daha hızlı olması gibi avantajları vardır.

Günümüzde kolon kanserinin cerrahi tedavisinde laparoskopik teknik altın standart olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte birden çok organın çıkarılması gereken ileri evre kanserli hastalarda açık cerrahi yöntem tercih edilebilir.

Laparoskopik Rektum Kanseri Ameliyatı Tekniği

Kolon rezeksiyonu sırasında o bölgedeki lenf bezlerinin de çıkarılması gerekir ve bu işleme lenf nodu diseksiyonu ya da lenfadenektomi adı verilir. İşlemin yeterli sayılabilmesi için cerrahi sırasında o bölgedeki lenf nodlarının, normal görünüşlü olsalar dahi, en az 12 tanesinin çıkarılması ve patolojide incelenmesi gerekir.

Lenf bezlerinin çıkarılmasının başlıca iki amacı vardır. İlki, patolojik inceleme ile hastalığın lenf bezlerine yayılıp yayılmadığına bakılarak kanserin evresi belirlenir ve bu evreye yönelik uygun ilaç tedavisi planlanır. İkincil amaç ise kanserin yayıldığı lenf bezlerini çıkartarak, hastalığın nüks etme riskini azaltmaktır.

KOLON KANSERİNDE METASTAZLARIN TEDAVİSİ YAPILABİLİR Mİ ?

İlk tanı anında kolorektal kanserli hastaların yaklaşık %10-20'sinde vücudun başka bölgelerine de tümör yayılımı mevcuttur. Kolon kanseri en sık karaciğere metastaz yapmakla beraber, akciğerler, böbrekler, on iki parmak bağırsağı, pankreas ve idrar kesesini de içeren pelvis bölgesi diğer metastaz yerleridir.

Tanı konulduğunda,tümörün metastaz yapmış olması, hastanın tedavi şansını kaybettiği anlamına gelmez. Kanserin uzak doku ve organlara yayılımı olarak ifade edilen metastazların cerrahi olarak çıkarılması işlemine metastazektomi adı verilir. Ancak tüm metastazlar bu işlem için uygun olmayabilir.

Organ metastazlarının sayısı ve nerede olduğuna göre hastalar değerlendirilir ve karar verilir. Birden fazla bölgeye metastaz yapmış tümörlerde (ör; Karaciğer ve akciğer metastazları), genellikle tedaviye sistemik kemoterapi ile başlanır.

Sadece bir organa metastaz varlığında ya da kanserin ilk ortaya çıktığı bölgede kanser tekrarladığında ise çoğunlukla hastalar cerrahi tedavi adayı olarak değerlendirilir.

KOLON KANSERİNDE KARACİĞER METASTAZLARIN TEDAVİSİ

Kolon kanserinin karaciğer metastazları varlığında tedavi karaciğer içi bu tümörlerin sayısına yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre değişir.

 1. Karaciğerin her iki lobuna yaygın metastaz varlığında sıklıkla uygulanan öncelikli tedavi kemoterapidir. Burada amaç kanserli dokuyu küçültmek ve mümkün olduğunca uzun süre kontrol altında tutabilmektir.
 2. Bazı durumlarda hastalığın karaciğere sıçramış olan kısmı metastazektomi veya karaciğer rezeksiyonu adı verilen yöntemler ile cerrahi olarak çıkartmaya uygundur. Bu işlem bazen hasta için tamamen tedavi edici de olabilir. Bu ameliyat, kolondaki kansere yönelik olan cerrahi ile eş zamanlı ya da ayrı zamanlarda da yapılabilir.
 3. Uygulanan sistemik kemoterapiye rağmen metastazların cerrahi olarak çıkarılabilecek boyutlara gerilemediği veya yerleşimlerinin cerrahi olarak çıkarılmaya uygun olmadığı durumlarda diğer alternatif lokal tedavi yöntemleri değerlendirilmelidir. Bu tedaviler arasında kanserli hücreleri yüksek ısı ile öldüren radyofrekans ablasyon, aşırı soğuk ile öldüren kriyoterapi, doğrudan karaciğere giden damarların içine verilen kemoterapi ve radyasyon tedavisi sayılabilir.

Sağlıklı bir birey karaciğerinin %75'inin çıkartılması ile de sağlıklı bir yaşam sürebilir. Bu nedenle geride bırakılan karaciğerde tümör olmaması şartı ile kolon kanserinin karaciğer metastazlarında geniş karaciğer rezeksiyonları ile hastalık tedavi edilebilir, sağkalım uzatılabilir.

Akciğere sıçramış kolon kanserinde de belli şartlar varlığında, karaciğerde olduğu gibi buradaki metastazın çıkarılması ile hastaya önemli faydalar sağlanabilmektedir.

KOLON KANSERİNDE PALYATİF CERRAHİ NEDİR ?

Palyatif tedavi, hastalığı iyileştirmeyi değil, örneğin ağrı gibi hastalığın sebep olduğu sıkıntıları gidermeyi ya da hafifletmeyi amaçlayan tedavi anlamını taşır. Burada amaç hastanın yaşam konforunu artırmaktır.

İleri evre bir kolon kanserinde, kanama, tıkanıklık veya kansere bağlı diğer şikayetlerin ortadan kaldırılması amacı ile palyatif cerrahi yapılmasına karar verilebilir.

Tümör içeren barsak segmentinin çıkarılması yada dışkı çıkışını sağlamak amaçlı torba oluşturulması palyatif tedaviye örnektir.

KOLON KANSERİNDE BAĞIRSAK TIKANIKLIĞI

Bazen kanser, bağırsakta tıkanmaya veya geçişi zorlaştıracak ciddi bir daralmaya neden olur. Hastada ciddi karın ağrısı ile birlikte bulantı, kusma şikayetleri ortaya çıkar. Böyle bir durum geliştiğinde acil bir ameliyat ihtiyacı ortaya çıkar.

Tıkanıklığı açmak amacı ile bağırsak içinde tümörlü bölgeye stent adı verilen bir tüp yerleştirilmesi de tercih edilebilir. Bu şekilde hasta geçici rahatlatılır sonrasında uygun şartlarda ameliyata alınır.

Diğer bir seçenek ise hastanın acil olarak ameliyata alınmasıdır.

Источник: http://www.fezayarbugkarakayali.com.tr/kolon-kanseri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть