Kolon ve Rektum Kanserleri

içerik

Rektum Kanseri Nedir? Rektum Kanseri Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kolon ve Rektum Kanserleri

Kalın bağırsağın makata yakın olan kısmına ”rektum” adı verilir. Bu kısımda oluşan kötü huylu tümörler rektum kanseri olarak adlandırılır. Rektum veya kolorektal kanserler hem erkeklerde hemde kadınlarda oldukça sık görülen bir kanser türüdür. Rektum kanserleri tüm kolorektal kanserlerin üçte birini oluşturur.

Rektum kanseri 35-70 yaşları arasında daha sık görülür. Batı toplumunda en sık rastlanan üçüncü kanser tipi ve ölüme neden olan kanserler arasında ikinci sıradadır. Rektum kanseri uzak bölgelere sıçrama yapma ihtimali ve bölgesel tekrar etme riskine sahiptir.

Kanserin tekrar etmesinin en önemli nedeni ameliyat sırasında hastalığın yayılımının dikkat edilmemesidir.

Rektum kanseri oluşumuna neden olan etkenler, ailesinde kalın bağırsak kanseri vakası olan kişilerde, kalın bağırsak polipleri, ağırlıklı olarak kırmızı et ile beslenme tarzı ve iltihabi bağırsak hastalığıdır. Gardner sendromu ve ailesel polipozis hastalığı gibi genetik etkenlerde kolon ve rektum kanserine neden olabilen etkenlerdir. Ayrıca bazı kimyasal maddelerde kolon ve rektum kanserine yol açabilir.

Rektum kanseri belirtileri

Rektum kanseri vakalarında genellikle belirti görülmez. Kolonun diğer bölümlerinde oluşan kanser belirtileri ise makatta kanama, dışkı çapında incelme, karın ağrısı, dışkılama ile rahatlayamama, demir eksikliği, kalın bağırsak tıkanıklığı gibi belirtiler görülür.

Rektum kanseri teşhisi

Rektum kanseri teşhisinde doktor muayenesinde parmak ile fizik muayene yapılır ve hastanın anlatacakları ayrıntılı bir şekilde dikkate alınır. Rektum kanseri teşhisi genel cerrahi, onkoloji ve gastroentroloji cerrahisi uzmanları tarafından konulur ve tedavi edilir.

Fizik muayeneden sonra yapılacak bazı tetkikler ve biyopsi ile rektum kanseri teşhisi konulabilir. Dışkı tahlillerinde dışkıda gizli kan olup olmadığına bakılır.

Anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi kolonoskopi, kolonoskopi, sanal kolonoskopi, endorektal ulrasonografi ve endorektal manyetik rezonans görüntüleme gibi görüntüleme yöntemleri rektum kanseri tanısı için yapılan diğer tetkiklerdir. .

Rektum kanseri tedavisi

Rektum kanseri tedavisi

Rektum kanserinin temel tedavisi cerrahidir ve hastaların sadece yarısı cerrahi tedavi ile şifa bulabilir. Hastaların diğer yarısı ise yüksek lokal ve sistemik tekrar etme riskinden dolayı adjuvan kemoterapi ve radyoterapiye ihtiyaç duyarlar. Low anterior rezeksiyon, ultra – low anterior rezeksiyon, Abdomino – perinal rezeksiyon veya Milles ameliyatı, kolo-anal anastomoz, lokal eksizyon ve transanal endoskopik mikrocerrahi (TEM) gibi cerrahi tedavi yöntemleri rektum kanseri ameliyatında uygulanan yöntemlerdir.

Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri, rektum kanseri tedavisinde farklı kemoterapi yöntemleri şeklinde uygulanır. Kemoterapi ve radyoterapi tedavileri ameliyat öncesi ve sonrası destekleyici tedavi olarak uygulanır.

Erken dönem teşhis konulan rektum kanserlerinde tedavi başarısı yaklaşık % 70-80 arasındadır.

Kötü huylu bağırsak polipleri ileri dönemlerde kanserleşmeye neden olabileceği için, poliplerin kansere dönüşmeden tanısının konulması ve cerrahi olarak çıkarılması gereklidir. Hastalık tedavi edilmez ise başka organlara sıçrama yapması yaklaşık yüzde yüzdür.

Toplumda kişilerin makatta oluşan sıkıntılar ile ilgili doktora baş vurması gecikmekte ve hastalık genellikle mayasıl (hemoreid) sanılarak geçiştirilmektedir.

Rektum kanseri ameliyatı sonrası

Ameliyat tekniklerinin gelişmesi sayesinde kanser ameliyatı sonrası hastalar ilk hafta içinde taburcu olabilirler. Günümüzde kapalı ameliyat denilen laparoskopik cerrahi rektum kanseri ameliyatında da uygulanmaktadır. Bu nedenle doktorlar, hastalar ve ameliyatlar açısından cerrahi tedaviler günümüz şartlarında daha konforlu geçmektedir.

Rektum kanserinden korunma

Rektum kanseri genellikle kalın bağırsaklarda oluşan adenom poliplerden meydana gelir. Yaşam ve beslenme şeklinde yapılacak değişiklikler ile rektum kanserinden korunmak önemlidir.

Kolon kanserinden korunmak için yoğun lifli gıdalar ile beslenmeye özen göstermek, az yağlı besinler tüketmek, zeytin yağlı Akdeniz mutfağı usulü beslenme ve her gün düzenli yürüyüş ve egzersiz yaparak, kolon tanı yöntemlerinden faydalanarak kanseri erken evrede yakalamak gibi önlemler alınması oldukça önemlidir.

Bağırsak kanseri neden olur?Bağırsak polipleri nedenleri

Источник: https://www.saglikocagim.net/rektum-kanseri-nedir-rektum-kanseri/

Kolon ve rektum kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Kolon ve Rektum Kanserleri

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

02.03.2019

Kolon ve rektum (kalın bağırsak) kanseriyle ilgili Türkiye verileri nedir? Sıklığında bir artış söz konusu mu?

Kolon ve rektum kanserleri ülkemizde hem erkekler hem kadınlarda en sık görülen 3. kanser türüdür. 2014 yılı resmi kanser istatistiklerimize göre, her 100 bin kişi başına yıllık erkeklerde 21 yeni kolon ve rektum kanseri görülürken; kadınlarda bu sayı 13’tür. Ülkemiz için sıklığında artış olduğunu gösteren bir istatistik mevcut değildir.

Kolon ve rektum kanserleri genel olarak yaşlılıkta daha sık görülen kanserlerden biridir, öyle ki ortanca tanı konulma yaşı 67’dir, fakat gelişmiş ülkelerde gençlerde kolon kanseri görülme oranlarında artış mevcuttur. Bu durum batı tarzı beslenme alışkanlığı ve obezite oranlarındaki artışa bağlanmaktadır.

Kolon ve rektum kanseri belirtileri nelerdir?

Makattan kan gelmesi: en sık karşılaşılan ve kişiyi doktora getiren bulgudur.

Dışkılama alışkanlıklarında değişiklikler: hem kabızlık hem ishale neden olabilir. Örneğin kabızlık ve ardından bir süre ishal olunması, tuvalet yapılmasına rağmen rahatlayamama (makatta dolgunluk) hissi.

Karın ağrısı: sık rastlanan ve kansere özel olmayan bir bulgudur. Sıklıkla gaz sıkışması şeklinde tarif edilir. Ancak şikayetin uzaması halinde akla gelmelidir.

Kilo kaybı: özellikle kısa süre içinde %10’un üzerinde kilo kaybı önemlidir.

Kansızlık – solukluk: özellikle 45 yaşın üzerinde bir kişide yeni başlangıçlı anemi (kansızlık) tespit edilmesi halinde akla kalın barsak kanseri getirilmeli ve mutlaka gerekli tetkiklerin yapılmalıdır.

Şişkinlik: kolon ve rektum kanserleri büyük boyutlara ulaştıklarında bağırsakta kısmi veya tam tıkanıklığa neden olabilir.

Mide kanseri azalırken, kolon artıyor mu?

Aslında her iki kanserin de sıklığında bir azalmadan söz edilebilir. Fakat mide kanserinin sıklığındaki azalma daha belirgindir, çünkü artık genel olarak daha temiz beslendiğimizi söyleyebiliriz. Buzdolaplarının hayatımıza girmesi gıdaların uygusuz koşullarda (örneğin tuzlama, salamura gibi) saklanıp tüketilmesi ihtiyacını azaltmıştır.

Ayrıca mide kanserinin en önemli nedeni olan Helikobakter bakterisinin tespit edilip tedavi edilmesi de mide kanseri sıklığının kolon kanserine göre daha fazla azalmasının nedenlerinden biridir. Kolon kanseri oranlarını kontrol atında tutan ana faktör ise kolonoskopi gibi kolon kanseri erken tanı araçlarının yaygınlaşmasıdır.

Bununla birlikte her iki kanserin halen en sık görülen ilk 5 kanser olduğu unutulmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Himalaya tuzu nedir? Etkileri, yanlış bilinenler ve sağlık riskleri

Kolon kanseri ile beslenme arasındaki ilişkiyi nedir?

Mide-bağırsak sistemi kanserleri, gıdalarla direk temas etmelerinin de etkisi ile, beslenme ile en yakın ilişkili kanserlerdir. Posalı gıdaların azlığı, işlenmiş gıdalar ve kızartmalarla karakterize batı tarzı beslenmenin ve aşırı tüketimin bir sonucu olan obezitenin kolon kanseri riskini belirgin bir şekilde artırdığı artık net bir şekilde bilinmektedir.

İlgili konu: Kolon kanseri riskini azaltan ve nüks (tekrar) riskini artıran gıdalar nelerdir? (detaylı)

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kolon kanserine yol açtığı bilinen karsinojenler hangileri?

Son yılların kanser alanında en çok konuşulan konularından biri, salam, sosis, jambon, sucuk gibi işlenmiş etlerin yoğun tüketiminin kolon kanseri riskini artırdığının gösterilmesi oldu.

İşlenmiş etler günde 50 gr ve üstü tüketildiğinde kolon kanseri riskini % 18 artırmakta. Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü işlenmiş et tüketimini, kategori 1 karsinojen grubuna aldı. Ayrıca alkol tüketiminin azı bile kolon kanseri için karsinojendir.

Ilımlı alkol tüketimi kolon kanseri riskini % 17, yoğun alkol tüketimi % 44 artırmaktadır.

Son yıllarda kırmızı et tüketimi motive eden hekimler, süper star gibi kasaplar vs. var… Bu çabalar kırmızı et tüketimi artırıyor mu?

Kırmızı et tüketimin arttığı ve bu artışta popüler yaklaşımların rolü olduğu doğrudur.

“Kırmızı et zararsızdır, kanser yapmaz” diyen profesörler var. Bu doğru bir bilgi midir?

Kırmızı etin kanserle ilişkisi işlenmiş etten farklıdır.

İşlenmiş et, Dünya Sağlık Örgütü tarafından grup 1 karsinojen olarak sınıflandırılırken; kırmızı et, grup 2A yani “insanlarda yüksek olasılıkla karsinojen” olarak sınıflandırılmıştır.

Bu haliyle direk kırmızı et kanser yapar diyemeyiz. Bununla birlikte sağlıklı diyetlerin hiçbirinde kırmızı et yoğun bir şekilde tüketilmez; tüketim sıklığı balık ve kanatlılardan daha az olmalıdır.

– Artıları ve Eksileri ile Kırmızı Et

Türkiye’deki yaygın beslenme alışkanlıkları ile kolon kanseri arasında bir ilişki var mı?

Ülkemizde hem erkekler hem kadınlarda en sık görülen 3. kanser türü olarak beslenme alışkanlıklarımızla kolon kanseri sıklığının fazla olması arasında bir ilişki olduğundan söz edebiliriz.

Ayrıca ülkemiz hem yetişkinler hem çocuklar bazında obezite oranlarının hızla arttığı ülkelerdendir. Batılı tarzı beslenmeyi her geçen gün biraz daha benimsememizle posalı gıdalardan uzaklaşmamız da bir başka faktördür.

Ayrıca kolon kanserinin bir diğer önemli nedeni hareketsiz/sedanter yaşamdır.

Kolon kanserinde kolonoskopinin önemini nedir? İlk kolonoskopi için hangi yaşlar uygun? Sonra hangi sıklıkla devam etmeli?

Kolonoskopi, kalın bağırsak kanserleri için hem erken tanı hem polipleri tespit etmek hem de biyopsi almak ve/veya polipi tamamen çıkarmak için en iyi yöntemdir. Kolorektal kanser ve bu hastalığa bağlı yaşam kaybı oranlarını azalttığı kanıtlanan bir kanser tarama yöntemidir.

Bununla birlikte işlem ilişkili kaygı, ağrı ve rahatsızlıkla ilgili bazı soru işaretleri nedeniyle halen birçok ülkede istenilen yaygınlıkta kullanılmamaktadır. Kolon kanseri erken tanısı amacıyla kolonoskopi hem erkeklere hem kadınlara 45 yaşından başlamak üzere 10 yılda bir önermekteyiz.

Kolonoskopi yaptırmak istemeyenler yine 45 yaşından itibaren başlamak üzere yılda bir gaitada gizli kan testi yaptırabilir. 45 yaş sınırı, normal bir kanser riskine sahip olan kişiler içindir.

Ailesinde kolon kanseri öyküsü olan veya kalıtsal kolon kanseri riski taşıyanlar taramaya daha erken yaşta başlamalıdır.

KOLONOSKOPİ hakkında daha fazla bilgiye şu haberlerimizden ulaşabilirsiniz:

– Kolon ve rektum kanseri tarama yaşı neden 45'e çekilmeli?

– Kolon ve rektum kanseri erken tanısı için kolonoskopiye alternatif 7 test

– Kolonoskopi öncesi bilinmesi gerekenler – Hazırlık aşaması

Kolon kanseri tedavisinde hangi aşamadayız?

Kolon kanseri erken evrede tamamen tedavi edilebilir kanserlerden biridir ve hem kanser tarama programlarının yaygınlaşması hem farkındalığın artması ile kolon kanserinde erken dönemde tanı koyulma oranları artmaktadır. Erken evre kolon kanserinin tedavisi ameliyattır. 2. evre kolon kanserlerinin çok az bir kısmı ve 3.

evre kolon kanserinde ameliyat sonrası, kanserin tekrar etme riskini azaltmak için adjuvan (koruyucu) kemoterapi gereklidir. 2. evre kolon kanserlerinde hangi hastaların kemoterapiden fayda göreceğini belirlemek için genetik testler kullanılmaya başlandı. 4.

evre, yani diğer organlara metastaz yapmış kolon kanserinin temel tedavisi ise kemoterapi ve damardan uygulanan hedefe yönelik akıllı ilaçlardır. 4. evre kolon kanseri öncelikli olarak karaciğere metastaz yapma eğilimindedir.

Karaciğerdeki metastaz odakları lokal ablatif işlemler olarak adlandırılan ve girişimsel radyoloji uzmanları tarafından uygulanan ileri teknolojik yöntemlerle, örneğin radyofrekans ablasyon (FRA) ile yakılabilmekte ya da kriyoablasyon ile dondurulabilmektedir.

Çok daha yeni bir gelişme olarak, kolon kanserli hastaların yaklaşık % 5 kadarında yeni nesil immünoterapiler oldukça etkili olmaktadır. Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı körlüğünü ortadan kaldırarak etki eden immünoterapi ilaçlarının hangi hastalara fayda edeceğini, yeni genetik testlerle öngörebilmekteyiz.

– Kolon ve rektum (kalın bağırsak) kanseri tedavisinde yenilikler – 2017 ve 2018

Korunma için önerileriniz nedir?

Kolon ve rektum kanserlerinin önemli bir kısmı kontrol edilebilecek risk faktörleri nedeniyle oluşmaktadır, bunun yanında kolorektal kanserlerde tarama yöntemleri ile erken tanı da mümkündür.

Kolorektal kanserlerden korunmak için;

• Sağlıklı bir kiloda kalmayı,

• Sebze ağırlıklı beslenmeyi,

• Alkol almamayı veya mümkün olduğunca azaltmayı,

• Sigara kullanmamayı,

• İşlenmiş etlerden uzak durmayı, kırmızı et tüketimini azaltmayı ve

• Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam tarzını benimsemeyi öneriyoruz.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/kolon-ve-rektum-kanseri-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/

Kolon kanseri Nedir? Kolon kanseri Ne demek? – Nedir.com

Kolon ve Rektum Kanserleri

Vücutta bağırsakların çeşitli görevleri bulunmaktadır. Kalın bağırsak oldukça hacimli, birçok parçaya bölünmüş bir borudur. Ortalama 130 – 160 cm. uzunluğunda ve 6 – 8 cm. çapındadır.

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin “kalın bağırsak” olarak adlandırılan kısmını oluşturur.

İşte kalın bağırsak olarak adlandırılına bu kısımda gelişen poliplerin neden olduğu kansere “Kolon kanseri” denilmektedir. Kolo – Rektal kanserler A.B.D. de her iki cinsde en sık görülen 2. kanser türüdür.

Yılda ortalama 140.000 kişi hastalığa yakalanmakta ve yılda ortalama 60.000 kişide bu hastalıktan kaybedilmektedir.

Kolon nedir?

Kalın bağırsağın yaklaşık 150-180 cm’lik üst kısmına “kolon” denilmektedir.

Rektum nedir?

Kalın bağırsağın yaklaşık 15-17 cm’lik alt kısmına ise “rektum” denilmektedir.

Kalın bağırsağın görevi nedir?

İnce bağırsaklarda emilenemeyen maddelerden ibaret kimusu konsantre edip dışarıya atmaktır. Kalın bağırsak, daha çok suyun geri emiliminde rol oynar. Kalın bağırsakta inorganik tuzlar, bir miktar glikoz, kısa zincirli yağ asitleri emilir.

Kolon kanseri'nin belirtileri nelerdir?

1- Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik.

2- İshal veya kabızlık olması.

3- Gaitada bulaşmış kan görülmesi veya gaitanın katran gibi siyah bir renk alması.

4- Dışkı çapının incelmesi.

5- Genel mide yakınmaları (gaz, şişkinlik, ağrı veya kramplar).

6- Sıklaşmış Gaz ağrıları.

7- Bağırsakların dışkılama sonunda tamamen boşalamamış gibi olma hali.

8- Nedeni bilinmeyen kilo kaybı.

9- Uzun süren halsizlik.

Kolon kanserinin evreleri nelerdir?

1- Evre 0: kanser hücreleri sadece kolonun en iç kısmında bulunur. “Karsinoma in sitü” evre 0 kanseri anlatmak için kullanılır.

2- Evre 1: Kanser hücreleri kolonun iç duvarı içine ilerlemiştir. Tümör kolon duvarı boyunca henüz ilerlememiştir.

3- Evre 2: Kanser kolon duvarı içine doğru, daha derinlere yayılmıştır. Kanser komşu dokuları işgal etmiş olabilir fakat lenf nodlarına henüz yayılım olmamıştır.

4- Evre 3: Kanser komşu lenf nodlarına yayılmıştır fakat vucudun diğer bölümlerine yayılım olmamıştır.

5- Evre 4: Bu evrede kolon kanseri vucutta karaciğer, akciğer gibi diğer organlara yayılmıştır.

Kolon kanseri'nin nedenleri nelerdir?

Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kolon kanserinde kişinin beslenmesi hastalık ile ilgili önemli bir etki yapar. Özellikle hayvansal yağ içerikli beslenen kişilerde, kolon kanserine yakalanma oranı artar. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir.

Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir.

Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazladır.

Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve sıklıkla kolon kanserine neden olmaktadır. Bunların dışında ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri ihtimalini arttırır.

Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini arttırır.

Kolon kanserinin oluşmasında hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmıştır. Ayrıca bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasındadır.

Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışanlarda kolon kanseri görülmesi kimyasal maddelerin etkisini ortaya koymaktadır.

Yaşınıza bağlı olarak Kolon kanserinde taşıdığınız risk ne kadardır?

Teşhisteki ortalama yaş 70’dir. Fakat genç insanlarda da rastlanmaktadır. Herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 yaş ve üstündeki kişiler için risk artar.

50 yaşın üzerindekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve şişmansa onlar açısından tehdit daha da büyür.

Genetik olarak bağırsak kanserine eğilimli olanların yüzde 75'i riskli grubuna girer.

Kolon kanserinin oluşum şekilleri nelerdir?

1- Rastlantısal Kolon Kanseri

2- Ailesel Kolon Kanseri

3- Kalıtsal Kolon Kanseri

Kolon kanserine yakalanma riskini en aza indirmek için neler yapmalıyız?

1- Fiziksel egzersiz yapmak.

2- Aşırı kilolardan kurtulmak.

3- Sigara kullanmamak.

4- Aşırı alkolden sakınmak.

5- Sağlıklı gıda tüketimi.

Kolon kanseri tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Öncelikle hastalığın belirtileri görülen kişinin doktora başvurması ve hastalığa neden olan sebeplerin araştırılması ve belirlenmesi yer alır. Kalın bağırsak tedavisi hastalığın nedenine, evresine, büyüklüğüne göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

Doktor her hasta için gerekli bir tedavi planı yapacaktır. Kolorektal tümörlerin tedavisi hastalığın boyutuna, yerleşim yerine, evresine, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlıdır.

Kolon kanserinin tedavisi cerrahidir. Tümörlü olan kısım cerrahi yöntemlerle çıkarılır. Daha sonra bağırsağın çıkarılan yerinin alt ve üst tarafı birbirine bağlanır. Eğer kanser anüse yakın bir yere yerleşmişse bu bölgenin kısa olması ameliyatın şeklini değiştirir. Bu ameliyatta anüs tümüyle çıkarılır ve kolon, karın duvarına bağlanır.

Источник: https://www.nedir.com/kolon-kanseri

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть