Kolonoskopi İle Kalın Bağırsak İncelemesi

içerik

Kolonoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi İle Kalın Bağırsak İncelemesi

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 15:32

Kalın bağırsağın incelenmesi için yapılan bir tür işlem olan kolonoskopi Türkiye de de oldukça yaygınlaşmakta. Bu durumun beraberinde çeşitli soruları da getirdi işte o sorular şu şekilde.

Kolonoskopi nedir? Kolonokopi Neden Yapılır? Kolonoskpi'nin zararları nelerdir? Kolonoskopi Nasıl Yapılır? Kolonoskopi'nin yapılma nedenleri nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolonoskopi Nedir?

Latince “kolon” olarak adlandırılan kalın bağırsağınincelenmesi için yapılan görüntüleme tekniğine “kolonoskopi” denir.

Kolonoskopi işlemi, kıvrılabilen, ucunda yüksek çözünürlüklü kamera ve ışık kayanağı bulunan, yaklaşık olarak parmak kalınlığındaki hortum vasıtasıyla kalın bağırsağın tamamının monitörden izlenerek incelenmesidir.

 Kolonoskopi işleminde endoskop adı verilen hormon şeklindeki cihaz ile makattan gidilerek kalın bağırsağın tamamı incelenir.

Kıvrılabilme özelliğine sahip olan kolonoskopi aleti, kalın bağırsağın kıvrımlı ve büküntülü kesimlerinden kolayca geçerek kalın bağırsağın çekum adı verilen bölüme erişmesi sağlanır. Çekum adı verilen bölüm ise kalın bağırsağın ince bağırsağa bağlandığı bölümdür.

Birçok Avrupa ülkesi ve Amerika Birleşik Devletlerinde, kolonoskopi 50 yaş üzeri bireylerde check-up programının standartları arasında yer almaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucuna göre 3-5 yıl aralıklarla yapılan kolonoskopi takiplerinin kolon kanserinden ölüm riskini %75 oranında düşürdüğü belirtilmektedir. Uzmanlar, 50 yaşını aşmış her sağlıklı bireyin düzenli aralıklarla kolonoskopi incelemesi yaptırması gerektiğini ifade etmektedir.

 Kolonoskopi işlemi tecrübeli kişiler tarafından uygun koşullarda gerçekleştirilirse tanı koyma ihtimali %95-98 gibi yüksek seviyelere ulaşabilir. Ancak kolonoskopi işlemi yalnızca tanı koymak amacıyla uygulanmamaktadır.

Kolonoskopi işlemi ile kolon iç duvarında meydana gelen kanamaları durdurma ve kolondaki darlık nedeniyle stent yerleştirme gibi tedavisel amaçlı da uygulanabilir.

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Kolonoskopi işlemi tanı ve tedavi amacıyla uygulanan görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bağırsak kanseri, iltihabi bağırsak hastalıkları ve bağırsak divertikülü gibi hastalıkların teşhisinin konulması sağlanabilir.

Ayrıca parça alınarak patolojik tetkik yapılması da amaçlanabilir. Gerekli durumlarda iç organların fotoğraflarının alınması da mümkündür.

 Kalın bağırsağın içinde tümörel bir kitleden şüphenildiğinde veya makattan gelen kanamanın nedenini tespit etmek için kolonoskopi yönteminden faydalanılır. Ayrıca kalın bağırsak kanserinin başlıca nedenlerinden biri polip adı verilen küçük ve iyi huylu urlardır.

Ancak bu urlar zaman için büyüyerek kötü özellikler kazanabilir ve kanserleşebilir. Kolonoskopi yönteminde polip adı verilen bu urlar çıkarılarak hasta tedavi edilebilir.

Kolonoskopi Yönteminin Kullanıldığı Başlıca Durumlar

 • Açıklanamayan karın ağrısı,
 • Açıklanamayan kilo kaybı,
 • Kanlı ve mukuslu dışkılama,
 • Rektal kanama,
 • Barsak poliplerinin takip ve tedavi edilmesi,
 • Ailede kolon kanserisi öyküsü,
 • Demir eksikliği anemisi,
 • Dışkıda gizli kan pozitifliği,
 • Barsak kanseri operasyonu geçirilmesi,
 • Hemoroid,
 • 40 yaş sonrasında barsak hareketlerinde değişiklik görülmesi, (ishal atakları ve kabızlık gibi)
 • Keçi pisliği gibi dışkılama,
 • Dışkılama hissi olup tuvalete gidildiğinde dışkılayamama,
 • Crohn ve C. Ülseroza gibi hastalıkların takip ve tedavisi,
 • Dışkı çapında incelme,
 • Bağırsak grafisinde darlık ve doluş defekti tespit edilmesi,
 • Hastalıkların yanı sıra 50 yaş üzeri her sağlıklı birey mutlaka kolonoskopi yaptırmalıdır.

Kolonoskopi İşlemi Öncesinde Neler Yapılır?

 • Kolonoskopi işleminden bir gün önce sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Kesinlikle taneli ve katı gıdalar tüketilmemelidir. Bol miktarda su içilmeli ve çorba tüketilmelidir.
 • Vişne ve nar suyu gibi meyve sularının içilmemesi önerilir. Aksi halde kolonoskopi sırasında kan görümü verebilir.
 • Kolonoskopi işleminden 6 saat önce yeme içme kesilmelidir.
 • Kolonoskopi öncesinde bağırsak boşaltıcı ilaçlar verilebilir. Uygulama öncesinde verilen ilaçların yarısının saat 16:00’da, diğer yarısının ise 19:00’da içilmesi önerilmektedir. Ayrıca ilacın bir meyve suyuna katılıp içilmesi kolaylık sağlayabilir.
 • Kolonoskopi öncesinde verilen ilaçların müshil etkisine sahip olduğunu unutmayınız. İlacın alımı sırasında bol miktarda su tüketilmelidir. Aksi halde vücutta su ve tuz kaybı meydana gelebilir.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi için verilen ilgili gün ve saatte öncelikle hastanın tansiyonu ölçülür. Daha sonra hastaya işlemin yapılmasına olanak sağlayacak şort giydirilir. Hastaya damar yolu açıldıktan sonra sol yanı üzerine yatırılır.

Damar yolundan verilen ilaçlar hastanın olabildiğince az ağrı hissetmesini sağlar. Çok zorunlu olmadıkça hastaya genel anestezi uygulanmaz. İşlem sırasında hastanın nabzı ve oksijen seviyesi ilgili cihazlar tarafından takip edilir.

Kolonoskopi işleminde öncelikle makat bölgesindeki kaba etler yana doğru açılır. Sağ işaret parmağına alınan kayganlaştırıcı jel ile parmak makatın içine sokularak makat muayene edilir. Yapılan muayenenin ardından kolonoskopi aleti dikkatli bir şekilde makatın içine doğru itilir.

Kolonoskopi aleti ile makattan başlanılarak sırasıyla rektum, rektosigmoid bölge, sigmoid kolon, inen kolon, transvers kolon, çıkan kolon geçilerek son olarak çektuma kadar ulaşılır.

Çektum adı verilen bölge; kalın bağırsağın ince bağırsakla birleştiği bölgedir. Kolonoskopi işlemi sırasnda gerek duyulursa patolojik inceleme için örnekler alınabilir. Ayrıca sizin için sonradan büyük sorunlara neden olabilecek polip, lezyon ve küçük boyutlu tümörler gözlemlenirse bunlar kolonoskopik inceleme sırasında alınabilir.

Ancak bu tip işlemler oldukça kolay ve ağrısızdır.

Kolonoskopi İşlemi Sonrasında Neler Yapılır?

Kolonoskopi işlemi 15 dakika sürebileceği gibi 60 dakika da sürebilir. İşlem sırasında sakinleştirici ilaç verildiğinden o gün araba kullanılmaması önerilir.

İlacın etkisiyle hastanın refleksleri uzar, kendini yorgun hisseder ve sağlıklı karar verme güdüsü baskılanır. Bu nedenle işlem günü hasta yalnız bırakılmamalıdır.

Ayrıca işlem günü hasta işe gitmemeli, önemli kararlar almamalı, küçük çocukların sorumluluğunu almamalı ve alkol kullanmamalıdır.

 İşlem sonrasında kısa süren bir gaz şikayeti söz konusu olabilir. Ancak bu durum bağırsağın daha iyi gözlemlenmesi adına verilen havadan kaynaklanır. Bu nedenle hasta gün boyunca gaz yapan gıdalardan kaçınmalıdır.

Önerilen İçerik;

► Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/kolonoskopi-nedir-ve-nasil-yapilir-16378h.htm

Kolonoskopi Nedir? Neden Yapılır? Uyutmadan Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi İle Kalın Bağırsak İncelemesi

Son yıllarda modern tanı, teşhis ve tedavi yöntemleri arasında en önemlilerinden birisi olarak da nitelendirilebilen kolonoskopi, doğru şekillerde uygulanması halinde pek çok hastalığın tespiti ve tedavisinde büyük rol üstlenebilmektedir. Bugün pek çok özel ve devlet sağlık kuruluşunda gerek duyulduğunda uzman doktorlar tarafından hastalara uygulanan kolonoskopi, sanıldığının aksine oldukça acısız, ağrısız ve hızlı bir işlemdir.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi nedir sorusuna yanıt olarak bu işlemin Latince ‘’Kolon’’ adı verilen kalın bağırsağın incelenmesi amacıyla yapılan bir tür görüntüleme tekniği olduğu söylenebilmektedir.

Kolonoskopi işlemi, uç kısmında yüksek çözünürlüklü bir kamera olan ve ışık kaynağı barındıran parmak kalınlığındaki bir hortum ile kalın bağırsağın bütününün monitörler eşliğinde inceleme süreci üzerinden gerçekleşmektedir.

Kolonoskopi yapılırken endoskop ismindeki cihaz ile makattan gidilmekte ve bu şekilde kalın bağırsağın tamamı incelenmektedir.

Kıvrılabilme özelliği de bulunan kolonoskopi aleti sayesinde kalın bağırsağın en kıvrımlı ve en bükümlü yerlerinden dahi kolaylıkla görüntü alınabilmekte ve bunun yanı sıra kalın bağırsağın çekum ismi verilen bölümüne erişim sağlanabilmektedir.

Kalın bağırsağın ince bağırsak ile birleştiği kısım olan çekum adlı bu bölümde de bağırsaklarda meydana gelen pek çok hastalığın tanısı, teşhisi ya da tedavisi yapılabilmektedir.

Kolonoskopi nedir sorusunu yanıtlamaya devam ederken bu işlemin pek çok Avrupa ülkesinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 yaşın üzerindeki bireylerde check-up programlarının standart uygulamaları arasında yer aldığı da söylenebilmektedir.

Yapılan birçok bilimsel araştırma düzenli olarak 3 ila 5 yıl ara ile yapılan kolonoskopi işlemlerinin kolon kanserinden ölüm risklerini yüzde 75’e kadar düşürdüğünü göstermektedir.

Bu nedenle uzmanlar özellikle 50 yaşını geçen bireylerin kolon kanserine karşı düzenli aralıklarla kolonoskopi incelemesi yaptırmalarını tavsiye etmektedir.

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Kalın bağırsakta meydana gelebilecek çeşitli rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için uygulanabilen bir görüntüleme yöntemi olan kolonoskopi pek çok nedenle uzman doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Buna göre kolonoskopi neden yapılır diye merak eden kişilere ilk olarak bu tekniğin bağırsak kanserinde, bağırsak divertikülünde ya da iltihaplı bağırsak hastalıklarında kullanılabileceği söylenebilmektedir.

Parça alma yöntemi ile patolojik tetkik yapmayı hedefleyen uzman doktorlar da yine en güvenilir yöntemlerden birisi olan kolonoskopi yöntemini tercih edebilmektedir. Kolonoskopi yöntemi ayrıca gerek duyulması halinde vücutta yer alan iç organların fotoğraflarının çekilebilmesi için de kullanılabilmektedir.

Kolonoskopi Niçin İstenir?

Tüm bunların yanı sıra kolonoskopi niçin istenir sorusuna yanıt olarak kalın bağırsağın içinde bulunan tümörlerden şüphelenilmesi halinde ya da makat kanamalarının sebebini tespit edebilmek amacıyla da kolonoskopi yapılabileceği söylenebilir.

Kolonoskopi ayrıca açıklanamayan karın ağrısı ve kilo kaybı, kanlı ve mukuslu dışkı, bağırsak poliplerinin takibi ve tedavisi, ailede kolon kanseri öyküsü, demir eksikliği anemisi, bağırsak kanseri operasyonu geçirilmesi, hemoroid, keçi pisliği şeklinde dışkılama ve dışkı çapında incelme gibi durumlarda da tercih edilebilmektedir.

Kolonoskopi Ne Kadar Sürer?

Kolonoskopi ne kadar sürer diye merak edenlere bu işlemin özel bir durum olmaması halinde yaklaşık olarak 10-15 dakika süreceği söylenebilmektedir. Nadiren de olsa 30-45 dakikaya çıkabilen kolonoskopi yöntemi bu özelliği ile hızlı ve basit bir işlem olarak nitelendirilebilmektedir.

Kolonoskopi Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde kolonoskopi fiyatları özel hastanelere ve devlet hastanelerine göre büyük değişkenlikler gösterebilmektedir.

Sigortalı ya da sigortasız olunması halinde de fiyat farklılıkları arasında uçurumlar yaratan kolonoskopi yönteminde ortalama fiyatların 200 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıkabildiği söylenebilmektedir.

Bu nedenle kolonoskopi fiyatları ne kadar diyenlere bu konuda net bir ücret öğrenebilmeleri için özel ya da devlete bağlı sağlık kuruluşları ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Uyutmadan Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Uyutmadan kolonoskopi nasıl yapılır diyen kişilere uyutmadan yapılan kolonoskopi işleminde ilk olarak makat bölgesinde bulunan etlerin iki yana doğru açıldığı söylenebilmektedir.

Daha sonra sağ işaret parmağına sürülen kayganlaştırıcı bir jel aracılığı ile parmak makata sokulmakta ve bu şekilde makat muayene edilmektedir.

Muayene işlemi bittikten sonra kolonoskopi aleti oldukça dikkatli bir şekilde makatın içerisine doğru elle itilmektedir.

Aletin tam anlamı ile makata girmesinin ardından makattan başlanarak sırası ile rektuma, rektosigmoid bölgeye, sigmoid kolona, inen kolona, transvers kolona ve son aşamada da çıkan kolona geçilerek çektum adı verilen bölgeye ulaşılmaktadır.

Uyutmadan kolonoskopi yaparken tüm bu işlem sürecinde gerek duyulması halinde patolojik inceleme yapabilmek amacıyla uzman doktorlar tarafından bazı doku örnekleri alınabilmektedir.

Doku örneği alınma aşaması da sanıldığının aksine oldukça kolay ve acısız bir işlem olarak tanımlanabilmektedir.

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Источник: https://saglikhaberleri.com/kolonoskopi-nedir-neden-yapilir-uyutmadan-kolonoskopi-nasil-yapilir/

Kolonoskopi nedir? Nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolonoskopinin riskleri

Kolonoskopi İle Kalın Bağırsak İncelemesi

Kolonoskopi, hastalıkların erken teşhisinde önem arz etse de birtakım riskler de taşır; kalın bağırsak delinmesi, bağırsakta kanama gibi. Bu yüzden de işlem sonrası hasta herhangi bir sorun ile karşılaştığında acilen doktora görünmelidir.

Kolonoskopi nedir?

Kolonoskop, uç kısmında bir adet ışık kaynağı bulunan bir tüptür. Bu tüpteki kamera sayesinde kalın bağırsak ve rektumda elde edilen görüntüler, bir TV ekranına yansıtılır. Bu sayede anormallikler, kanserli hücreler ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilir.

Kolonoskopi sırasında ilk olarak kolonoskopun uç kısmı anüse sokulur. Ardından bu tüp, yavaş bir şekilde görsel kontrol eşliğinde rektuma sokulur.

Kolon boyunca ilerletilen tüp, en son aşamada kolonun ilk kısmı olan çekuma yerleştirilir. Kolonoskopi ile kalın bağırsakta görüntülenen polipler ve diğer anormal dokular çıkarılabilir.

Doku örnekleri de kolonoskopi ile alınabilir.

Kolonoskopi işlemi uzmanlar tarafından uygun ortamda yapılır

İşlem ile kalın bağırsağın başlangıç kısmı olan çekum % 80-90 olguda tam anlamıyla incelenir. Hatta ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim noktası bile görüntülenebilir. Ancak, obezite, kalın bağırsağın aşırı kıvrımlı yapısı kalın bağırsağın tamamının görüntülenmesine engel olabilir.

Kolonoskopi neden yapılır?

Doktorunuzun sizden kolonoskopi talep etmesinin birden fazla nedeni olabilir. En yaygın kolonoskopi istenme sebepleri şunlardır:

Bağırsak bulgularını ve semptomlarını araştırma

Karın ağrısı, rektal kanama, kronik kabızlık ve ishal şikayetleriyle doktora gittiğinizde; bu semptomların asıl nedenini tespit etmek amacıyla kolonoskopi yaptırmanıza karar verebilir. Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığının teşhisi ve tedavisinde kolonoskopi önemlidir. Bu hastalıklar, bağırsakta kanama, delinme, apse oluşumuna zemin hazırlar.

Bu yüzden düzenli olarak yapılan kolonoskopi ile hastalık seyri doktor tarafından takip edilmelidir. Alt sindirim sistemi kanamalarının durdurulmasında kolonoskopi yapılabilir. Kanamalar, kolonoskopiyle iğne, ilaç verilmesi, elektrik akımı verilmesi ya da lazerle yakma vb. müdahaleler ile durdurulabilir.

Kolon kanserini teşhis etme

Kolon kanserinin teşhisinde doktorunuz, kolonoskopiden yararlanabilir. Özellikle 50 yaş üzerindeyseniz, her 10 yılda bir olacak şekilde kolonoskopi yaptırmanız, erken teşhis aşamasında son derece önemlidir.

Kolon kanseri neden olur? Belirtileri, tedavi ve ameliyatı

Daha önce kalın bağırsağında polip tespit edilen hastalarda yeni polip oluşumunu görüntülemek amacıyla kolonoskopiye başvurulabilir. Poliplerin tespiti durumunda hasta, kolon kanserine yakalanmadan bu polipler uygun bir tedavi ile yok edilebilir.

Ailenizin kolon kanseri geçmişi bulunuyorsa, ülseratif kolit ya da Chron hastalığınız mevcutsa, son zamanlarda fazla kilo aldıysanız, sigara kullanıyorsanız, sizde kanser riskini arttıran genetik bir durum söz konusuysa kolon kanserine yakalanma riskinizin oldukça yüksek olduğunu unutmayın ve kontrollerinizi mutlaka düzenli olarak yaptırın.

Karın ağrısı, kronik ishal ve kabızlık, rektal kanama vb. kolon kanseri belirtilerinden biri sizde varsa ya da 50 yaşın üzerindeyseniz doktorunuza kolonoskopi yaptırmak istediğinizi dile getirebilir; erken müdahale sayesinde ölümcül sonuçlardan kurtulabilirsiniz!

Kolonoskopi hangi hastalıkların teşhisinde kullanılır?

 • Kolon kanseri
 • Bağırsak polipleri
 • FAB (çoklu bağırsak polibi)
 • İltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı vb.)
 • Nedeni bilinmeyen kansızlığa yol açan hastalıklar,

Bunların dışında bağırsak düğümlenmesinin tedavisinde, nedeni bilinmeyen karın ağrısı, ishal ve kabızlığın sebeplerinin teşhisinde, bağırsak darlığının balon ile genişletilmesinde, BT, MRG gibi görüntülemelerde bağırsaklarda bir sorun belirlendiğinde, bağırsaktaki yabancı cisimleri almak amacıyla da kolonoskopi kullanılabilir.

Kolonoskopi işleminin genellikle yarattığı önemli bir risk yoktur

Kolonoskopiden önce yapılması gerekenler

İşlemin başarıyla tamamlanabilmesi için hasta, kolonoskopiye hazırlanmalıdır. Hazırlık sürecinde yapılması gerekenleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Kolonda bulunan bazı kalıntılar, kolon ve rektumun görüntülenmesine engel teşkil edebilir. Bu yüzden de kolonunuzu işlem öncesinde boşaltmanız gerekir. Bu amaçla işlemden bir gün öncesinde özel bir diyet uygulayarak, kolonunuzu temizleyebilirsiniz.

 • Katı yiyecek tüketiminden kaçınarak, bol bol su içerek, kolonunuzun daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.
 • İşlemden en az 2-3 gün önce kırmızı ya da mor renkli içecekler ve jelatin tüketimini bırakmalısınız.
 • 2-3 gün öncesinden yağsız bulyon ya da et suyu, sade kahve ve çay, elma suyu gibi bağırsakları temizleyen yiyecek ve içecekler tüketmeye başlamalısınız.
 • Aynı zamanda işlemden en az 6 saat öncesinde katı ve sıvı yiyecek ve içecek tüketimini bırakmalısınız!

İlaç kullanımının kesilmesi ya da dozun azaltılması

Özellikle diyabet, yüksek tansiyon ya da kalp hastalığınız varsa veya demir içeren ilaçlar kullanıyorsanız, kullandığınız ilaçlardan doktorunuza bahsetmelisiniz.


Ecoprin, Heparin, Aspirin gibi kan inceltici ilaçların, romatizma ve ağrı kesici ilaçların işlemden 7 gün önce kesilmesi gerekebilir. Doktorunuz, İbuprofen vb. içerikli NSAİ ilaç kullanımını da bırakmanızı önerebilir.

İşlemden en az bir hafta öncesinde kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Müshil ya da lavman kullanımı

Kalın bağırsağın temizlenmesi adına doktorunuz, birtakım müshil ilaçların dışında lavman kullanmanızı da önerebilir.

Lavman nedir, nasıl yapılır? Kabızlığa etkisi ve riskleri

Kolonoskopi, makattan yapılır. Kolonoskop isimli tüp, anüsten içeri salınır.

Kolonoskopi nerede yapılır?

Hastanelerde, kliniklerde, doktor ofisinde kolonoskopi yapılabilir. Genel cerrah uzmanı ya da gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılabilir.

Hangi durumlarda kolonoskopi yapılamaz?

 • Hastanın rızası olmadığında
 • Bağırsak hazırlığının yetersiz olması durumunda
 • Bağırsakta delinme şüphesi olduğunda
 • Hasta yakın bir zaman öncesinde kalp krizi geçirmişse
 • Karın zarı iltihabının varlığında
 • Şiddetli bağırsak iltihaplarının varlığında (fulminan kolit vb.)
 • Hastada uyum güçlüğü varsa
 • Bağırsak apsesi ve bağırsak divertükülü varlığında
 • Gebelikte kolonoskopi yapılamaz. Bu yüzden kolonoskopi öncesinde mevcut ya da geçmişteki hastalıklarınızla ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Kolonoskopi zararları ve sakıncaları

Kanama ve kolonun tahriş olması, işlemin en ciddi zararlarıdır. Özellikle işlem esnasında kalın bağırsaktaki poliplerin çıkarılması, kanamaya yol açabilir. Kullanılan sedasyon ilaçlarına karşı alerji gelişimi de kanamaya neden olabilir. Ancak doktorunuz, kanamaya anında müdahale ederek, kanamayı durdurabilir.

Kolon ve rektum kanserleri önlenebilir mi? Erken tanısı ve belirtileri

İşlem, kalın bağırsakta geçici de olsa bakteri artışını tetikleyebilir. Komplikasyonlar daha çok bağırsak poliplerinin alınmasına bağlı olarak gelişir. İşlem sonrası 7-10 gün içerisinde makatta kanama görülebilir. İşlem sonrası 2 hafta boyunca siz fark etmeseniz de kanamanız olabilir. Bu durumda tekrarlayan kolonoskopi ile kanama tedavi edilebilir.

Kolonoskopi sonrası şikayetler

 • İşlem sonrasında sizi evinize götürecek birine ihtiyacınız olabilir. Çünkü kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.
 • İşlem esnasında size verilen uyuşturucu ilaçların etkisi birkaç gün devam edebilir. Bu yüzden en azından ertesi güne kadar hiçbir şekilde araç kullanmamalısınız. Ertesi gün normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz.
 • Kolonoskopide poliplerin çıkarılması durumunda doktorunuz size özel bir diyet önerebilir. Bu diyete uymanız gerekir.
 • İşlem sonrası ilk bağırsak hareketinizde az bir miktar kan ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu normal bir durumdur.

Kolonoskopi sonrasında karnınızda şiddetli ağrı, yüksek ateş, kanlı bağırsak hareketleri, baş dönmesi ve anüs kanamasının durmaması gibi komplikasyonlar ile karşılaşmanız durumunda acilen bir hastaneye gitmelisiniz!

Kolonoskopi yaptırmak tehli mi?

Kolonoskopi, sık yapılan ve alanında uzman bir doktor tarafından yapıldığında teh oranı oldukça düşük bir işlemdir.

Ancak nadir de olsa kanama, kolonun delinmesi, karında şiddetli ağrı, solunum ve kalp problemleri gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Özellikle kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak işlem öncesi doktorunuzu doğru bilgilendirmeniz, işlemin daha güvenli gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Kolonoskopi ağrılı bir işlem mi?

İşlem, hastaya sedasyon (sakinleştirici birtakım ilaçlar) verilmesi ya da anestezi ile başlar. Sedasyon ilaçları ya da genel anestezi, hastanın işlem esnasında ağrı ve acı hissetmesini engeller. Ancak bu hastanın hafif baskı ve kramp hissetmesine yol açabilir.

Kolonoskopi ölüm riski

Kolonoskopi ile ilişkili ölüm riski çok düşüktür. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, kolonoskopi geçiren 371 bin’den fazla insan arasından herhangi bir nedenden ötürü 128 ölüm gerçekleştiği bulunmuştur. Kolonoskopilerin çoğunlukla yaşlı kişilerde ve diğer tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde yapıldığı düşünüldüğünde, bu sayı çok düşüktür.

Kolonoskopi ve sanal kolonoskopi

Sanal kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans, görüntüleme cihazlarıyla kalın bağırsağın üç boyutlu olarak görüntülenmesidir. Ancak bu işlem, kolonoskopi ile aynı sonuçları vermez.

Sanal kolonoskopi ile bağırsakta polip tespit edilse de polipler çıkarılamaz. Poliplerin çıkarılması için ekstra kolonoskopi yapılması gerekir. Aynı zamanda 2-10 mm çap aralığındaki polipler sanal kolonoskopide gözden kaçırılabilir.Kolonoskopi ile kalın bağırsak röntgeni arasındaki fark

Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında kullanılan kalın bağırsak röntgeni, makat yoluyla kalın bağırsağın içinin bir ilaçla doldurulmasıdır. Çekilen filmler ile bağırsak hastalıkları araştırılır.

Lakin röntgen ilacının basınçlı verilmesi bağırsak delinmesine neden olabilir. İşlem esnasında hastaya X ışını verilir. Röntgen, hastalarda kalp ritim bozukluğu gelişmesine yol açabilir.

Bağırsakta polip ya da kanser teşhisi durumunda tekrar kolonoskopiye ihtiyaç duyulur.

Referanslar: 1- Colonoscopy complications, 2- Colonoscopy, 3- What Happens During a Colonoscopy?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kolonoskopi-nedir-nasil-yapilir-ne-ise-yarar-kolonoskopinin-riskleri-var-mi/

Kolonoskopi

Kolonoskopi İle Kalın Bağırsak İncelemesi

Kalın bağırsağın iç yüzeyini örten tabakanın bir alet yardımı ile direkt göz ile incelenmesine kolorektal endoskopi denir. 3 tip kolorektal endoskopi işlemi vardır:

 1. Rektoskopi (Rijid Rektosigmoidoskopi): 20-30 cm uzunluğunda değişen metal bir alet yardımı ile kalın bağırsağın son bölümü olan rektum ve sigmoid kolonun son kısmı incelenebilir.
 2. Fleksibıl Sigmoidoskopi: Kalın bağırsağın son 60 cmlik bölümü incelenebilir.
 3. Kolonoskopi: Kalın bağırsağın tüm yüzey alanı ince bağırsak ile birleştiği yere kadar incelenebilir.

Kimlere Kolonoskopi Yapılmalıdır?

Dışkılama alışkanlığında değişiklik, kanama gibi problemler kalın bağırsakta muhtemel sorunlara işaret eder ve doktor kolonoskopi yapılmasını önerebilir. Aynı zamanda;

Kolonoskopi Öncesi Hastanın Doktora Vermesi Gereken Bilgiler;

 • Kanı sulandıran ilaç kullanımı / aspirin ve türlerinin kullanmakta mı?
 • Antibiyotik kullanımın gerektiren bir sağlık sorunu var mı?
 • Kanama eğilimi var mı? (Burun kanaması, kazalar sonrası oluşan kanamalar uzun sürer mi?
 • Şeker hastalığı / Kalp hastalığı / Nörolojik hastalığı var mı? Hamile mi?

Yeme / İçme:

İşlemin yapılacağı günden en az 3-4 gün önce lifli gıdaların kısıtlanması ve posasız gıdaların tüketilmesi bağırsak temizliği için yararlı olur. İnceleme yapılacak gün yemek yenilmemesi gerekir. Eğer kullanıyorsa kalp, tansiyon ve tiroid ilaçları su ile alınmalıdır.

Özel Durumlar / İlaç Kullanımı:

Herhangi bir ilaca karşı alerjisi olanlar, kalp ve akçiğer hastalığı olanlar ve hamileler durumlarından doktoru haberdar etmesi gerekir.

İnsülinini kullanan hastalar işlem günü bunun dozunu ayarlamak için metabolizma doktorlarına danışabilirler.

İlaçlarını kolonoskopi yapılacak üniteye getirerek işlem sonrası kullanabilirler.

Kanı sulandıran ilaç kullanan hastalar işlem öncesi kendi doktorları ile görüşerek kolonoskopi için bu ilaçların ayarlanmasını istemelidirler.

Kolonoskopiden en az 1 hafta öncesinden asipirin ve diğer anti-inflamatuvar ilaçların kesilmesi gereklidir.

İşlemden en az 1 hafta öncesinden lifli gıda tüketimi ve hazır lif ürünlerinin ve demir preparatlarının kullanılmaması gerekir.

Yukarıdakilere ek olarak eğer hastanın düzenli olarak kullandığı başka ilaçlar varsa özellikle antibiyotik kullanma zorunluluğu varsa randevu alırken bunları doktora bildirmek gerekir.

Kolonoskopi nedeni ile kesmeniz gereken tüm ilaçları o hastalıkla ilgili kendi doktorunuzla konuşmadan kesmemelisiniz.

Bağırsak Hazırlığı:

Kolonoskopi öncesi bağırsak temizliği yapılmalıdır. Kalın bağırsağın iç yüzünü örten tabakanın incelenebilmesi için iyi bir bağırsak temizliği şarttır. Bu nedenle doktor, işlemden bir iki gün önce lifli gıda kısıtlaması önerebilir.

Buna ek olarak bağırsak temizliği için ağızdan alınan ve kısa zamanda temizlik sağlayan özel solüsyonlar verilir. Bu dönmede aşırı derecede su kaybı olacağı için bol miktarda su içilmesi gerekmektedir.

(Bağırsak temizliğini doktor ayrıntılı olarak anlatır.)

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

İşlemin yapılacağı ünitede kan basıncı, nabız hızı hemşire tarafından kaydedilir. İşlem sırasında sakinleştirici ve ağrı kesici ilaç vermek için hemşire bir damar yolu açar ve serum takar.

Kolonoskopi işlemini yapabilmesi için sedye üzerine sol yan pozisyonda yatılır ve ayaklar karına doğru çekilir. Doktor önce anal (makat) bölgesini muayene eder. Eldiven kullanarak parmağı ile kalın bağırsağın son kısmını ve anüsü (makat) değerlendirir.

Parmakla Muayene

Bunu takiben kolonoskopi cihazını anüsten ilerleterek kalın bağırsağı incelemeye başlar. Bu incelemeyi yapabilmesi için bağırsak içine hava vererek şişirmesi gerekir. Bu işlem sırasında bazı hastalarda gerginlik ve kramp tarzında ağrı oluşabilir. Bu şikayetlerin hepsi işlem bittiğinde geçer.

İnceleme, kalın bağırsağın ince bağırsak ile birleştiği yere kadar devam eder. Böylece tüm kalın bağırsak (kolon ve rektum) incelenir. İşlem sırasında gerekli yerlerden biyopsiler alınabilir (doku parçaları) ve varsa polipler (kalın bağırsak içindeki kabarık iyi huylu oluşumlar) çıkarılabilir.

İşlem hafif sedasyon altında, çok az ağrılı olarak, genellikle bir saatten daha az bir süre içinde yapılabilir ve hasta aynı gün normal besinini yiyebilir. Kolonoskopi sonrası gerginlik, şişkinlik hissi, gaz çıkarılması ile azalır.

Kolonoskopi İşlemi

Kolonoskopi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kolonoskopi sırasında bazı sakinleştirici ilaçlar verilir. Buna bağlı olarak o gün araba kullanmamak veya işlem sonrası yalnız olmamak gerekir. İşlem sonrası yorgunluk hissedilir, refleksler uzar, sağlıklı karar verme güdüsü baskılanır. Bu nedenle birisinin eşlik etmesi en doğru olanıdır. İşlem sonrası iyice uyanana kadar, ünitede gözlem altında bir süre daha kalmak gerekir.

Günün geri kalan kısmında işe gitmemek, önemli kararlar almamak, küçük çocukların sorumluluğunu almamak, alkol kullanmamak, dinlenmek gerekir.

Sadece kolonoskopi yapıldıysa; (herhangi bir biyopsi (parça) alınmadıysa)

 • Aynı gün normal diyete geri dönülebilir.
 • İşlem sonrası 12 saat dikkat gerektiren iş, araba kullanımı ve egzersiz yapılmamalıdır.
 • Kanı sulandıran ilaç veya aspirin kullanmak gerekiyorsa ilaçlara aynı gün başlanabilir.

Kolonoskopi ve biyopsi veya polipektomi yapıldıysa; (parça alındıysa)

 • Doktor aksini söylemedikçe aynı gün normal diyete dönülebilir. Kuruyemiş, mısır vb gıdaları 72 (yetmiş iki) saatten önce yememek gerekir.
 • İşlem sonrası 12 (on iki) saat dikkat gerektiren iş, araba kullanımı ve egzersiz yapılmaması gerekir.
 • Aspirin ve benzeri ilaçları 7 (yedi) gün boyunca kullanılmaz. Çok gerekli ise asetaminofen türevleri kullanılabilir.
 • Kanı sulandıran ilaçlar için doktor ile görüşmek gerekir.

Ne Zaman Biyopsi (Parça/Örnek) Alınır?

İşlem sırasında doktor bağırsak içinde şüpheli alanlar görürse daha fazla inceleme yapabilmek için örnek almak isteyebilir. Bunun için kolonoskobun biyopsi kanalından bir özel alet yardımı ile parça alır. Bu alınan doku parçaları (biyopsi) patoloji laboratuarında tahlil edilir. Bu sonuca göre başka tetkikler yaptırmak gerekebilir.

Kolon Polipleri

Polipektomi Nedir?

Polipler kalın bağırsağın (kolon ve rektum) yüzeyini örten tabakanın (mukoza) anormal büyümesi sonucu gelişen ve bağırsak kanalı (lümen) içine doğru büyüyen oluşumlardır. Başka bir deyişle bağırsağın iç yüzünü döşeyen örtü üzerinde olan kabarıklıklara polip denir.

Bu kabartıların çıkarılmasına da polipektomi denir. Poliplerin çapları birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Eğer doktor inceleme sırasında polip görürse kolonoskop ile onun çıkarılması ve tahlile gönderilmesi gerekir.

Bu işlem sırasında hasta ağrı duymaz.

Küçük polipler çoğu zaman herhangi bir bulgu vermese de zamanla büyür kanama, karın ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir. Poliplerin büyük bir kısmı iyi huylu oluşumlardır. Polipler, kanser gelişiminde, öncü lezyonlar oldukları için erken dönemde çıkarılması gerekir.

Polipektomi

Kolonoskopinin Faydaları Nelerdir?

Kolonoskopi ile karın cerrahisine ihtiyaç duymaksızın polipler çıkarılabilir, ayrıca poliplerin ve erken evre kanserlerin incelemesinde radyolojik yöntemlere göre daha duyarlıdır. Poliplerin çıkarılması, bunların, ilerdeki evrelerde sebep olabileceği kanama ve kanser gelişimi gibi komplikasyonları önler.

Kolonoskopi yapılacak kişi düzenli olarak aspirin ya da pıhtılaşmayı bozan diğer ilaçlar alıyorsa, kanamaya eğilimi fazla ise ya da şeker hastası ise işlem öncesinde doktoru uyarmak gerekir.

İşlem sonrasında aynı gün normal yemek yenilebilir, 12 saat boyunca aşırı egzersizlerden kaçınmak gerekir.

İşlem sırasında polip çıkarılması yapılan hastalar 7 gün boyunca aspirin almamalıdır, diğer kanı sulandırıcı ilaç kullananlar ilaca tekrar başlama konusunda doktoruna danışmalıdırlar, ayrıca üç gün boyunca dışkılamayı kolaylaştıran herhangi bir ilaç almamalıdır.

Kolonoskopinin Yan Etkileri Var mıdır?

Uzman deneyimli doktor tarafında güvenirlilikle yapılan bir incelemedir. Çok ender de olsa bazı komplikasyonları vardır. İşlem sırasında kalın bağırsak duvarında bir yırtık oluşabilir ve bağırsak içerikleri karın zarına geçebilir. Bu durum karın iç zarında iltihaba neden olabilir.

Diğer bir yan etki parça alınan veya polipektomi yapılan yerden kanama olmasıdır. Bunlar genelde kendiliğinden durur. Ender olarak bu gelişen yan etkileri düzeltmek için acil ameliyat gerekebilir.

Başka bir problemde serum takılan yerde ağrı ve kızarıklık olmasıdır.

Eğer işlem sonrası şiddetli ağrı, üşüme, titreme, kusma, ateş yükselmesi, anüsten bolca taze kırmızı kan gelmesi olursa mutlaka doktoru aramak gerekir.

Источник: https://www.kolonrektum.com/kolonoskopi/polip

Kalın bağırsak kanserinden korunmanın 7 yolu

Kolonoskopi İle Kalın Bağırsak İncelemesi

En önemli özelliği sinsi ve sessiz olması! Bu nedenle de hastaların en az dörtte birine ilk tanı ileri aşamada konuluyor.

Oysa kalın bağırsak kanseri önlenebilir bir kanser türü olduğunu vurgulayan Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr.

Nurdan Tözün, 1-31 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Ayı ve 3 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Günü kapsamında yaptığı açıklamada; kolon kanserinden korunmanın 7 yolunu ve kritik önem taşıyan kolonoskopiyi anlattı, çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Beslenmenize dikkat edin

Kalın bağırsak kanseri sağlıksız beslenme ile doğrudan ilişkili. Özellikle aşırı yağlı yiyecekler, hayvansal yağ tüketimi ve kırmızı et ağırlıklı beslenme kalın bağırsak kanseri için davetiye çıkarıyor.

Salam-sucuk-sosis-pastırma gibi işlenmiş ve katkılı etten de kaçınmak gerekiyor. Sebze ve meyvenin yetersiz tüketimi sindirim sistemi sağlığını olumsuz etkilediğinden her gün yeterli ölçüde sebze ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bol lifli gıda tüketmeye özen gösterin.

Sigara ve alkolden kaçının

Alkol kullanımının kolon ve rektum kanserinde artışa yol açtığı 57 çalışmada gösterilmiş. Günde 50 gram ya da daha fazla alkol içenlerde kolon kanseri riski içmeyenlere göre 1.5 misli artıyor. Alkolün yıkılması sonrası ortaya çıkan, toksik bir kimyasal olan asetaldehid hem DNA’ya hem proteinlere zarar veriyor.

Alkol ayrıca toksik oksijen türevlerinin oluşması yoluyla da DNA’ya hasar vererek kanseri tetikliyor. Alkolün bileşiminde bulunabilecek nitrozamin, fenoller, hidrokarbonlar gibi kanserojen maddelerin etkisini de yabana atmamak gerekiyor. Sigara ve alkol birlikte kullanıldığında kolon kanseri riski daha da artıyor.

İçerdiği nikotin ve diğer toksik artıklar ile sigara kolon tümörünün büyümesine ve kanlanmasının artarak hücre çoğalmasına yol açıyor. Özellikle karaciğer ve yemek borusu kanseri sigaranın alanına girmekle birlikte sigara metabolik artıkları aracılığıyla kolon kanserine hem zemin hazırlıyor hem de kanserli kişilerde tümörün büyümesini ve metastaz yapmasını kolaylaştırıyor.

Fazla kilolardan kurtulun

Fazla kiloların sağlık düşmanı olduğu yapılan pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmış durumda. Diyabetten kalp ve damar hastalıklarına bir çok soruna yol açan aşırı kilo, kolon kanserine de zemin hazırlıyor. Örneğin 5 kiloluk bir artış kolon kanseri riskini yüzde 5 artırıyor.

Düzenli egzersiz yapın

Modern çağın insan sağlığına verdiği en büyük zararlardan biri olan hareketsizlik hızla yaygınlaşıyor. Oysa her gün en az 45 dakika tempolu egzersiz ya da haftanın en az üç günü en az 30 dakikalık düzenli yürüyüş sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz kurallardan. Düzenli egzersiz kolon kanserinden de korunmada büyük fayda sağlıyor.

Tarama testlerini yaptırın

Kolonoskopi ve dışkıda gizli kan testini 50 yaşın üzerindeki herkes yaptırmalı. Ailenizde kanser öyküsü varsa daha erken yaşta yaptırın. 1. derecede akrabanızda kanser olanlar var ise hastanın mevcut yaşından 10 yıl önce yaptırmaya özen gösterin. Çünkü ailede 1. derecede yakınınızda kolon kanseri olması kanser riskini 2-4 kat artırıyor.

Kalsiyum ve D vitaminine dikkat edin

Kalsiyum ve D vitamininin kolon kanserini önlemede etkinliği konusundaki çalışmalar çelişkili olmakla birlikte kalsiyumun bağırsağa toksik olan ikincil safra asitlerine bağlanarak onları ortamdan uzaklaştırdığı ve onların zararlı etkisini önlediği ileri sürülmekte.

D vitamininin ise kanseri nasıl önlediği tam olarak bilinmiyor. Buna karşın kansere yol açan inflamasyonu (yangı) baskılayarak ve hücre çoğalmasını önleyerek anti-karsinojenik etki gösterdiği kabul ediliyor. Bu nedenle kalsiyum ve D vitamininizin yeterli olmasına dikkat edin.

Stresten uzak durun

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr.

Nurdan Tözün “Günümüz koşullarında stresten kaçmak kolay mı? Her ne kadar stresin kanseri tetiklemedeki rolü gösterilememişse de yoğun ve sürekli stres bağışıklık sistemini çökerterek hem enfeksiyonlara hem de kansere karşı direncimizi azaltabilir. Ancak bunu ispat edecek geniş çalışmalara ihtiyaç var. Diğer taraftan düzenli uyku da kanserden korunmada önemli rol oynuyor” diyor.

Kolonoskopi sayesinde erken yakalanıyor!

Kolonoskopi yaptırmanın erken teşhis için çok önemli olduğunu söyleyen Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün “Ülkemizde ulusal kolorektal kanser taramaları Aile Sağlığı Merkezleri ile Toplum Sağlığı Merkezleri bünyesindeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) tarafından yürütülüyor.

50 yaş üzeri ya da risk grubundaki kişilerin Aile Sağlığı Merkezleri’ne gidip dışkı örneği vermeleri yeterli. Dışkıda gizli kanı pozitif olanlar kolonoskopi yapılmak üzere ilgili merkeze se ediliyor. Bu program başarılı bir şekilde yürütülüyor. Ancak toplumdaki farkındalığın yaygınlaşması gerekiyor” diyor.

Kalın bağırsak kanseri (kolon kanseri) ‘polip’ denilen iyi huylu tümörlerin zemininde gelişiyor

Bu poliplerin kolonoskopi sırasında çıkarılarak kanser gelişiminin önlendiğini söyleyen Prof. Dr. Nurdan Tözün “Son yıllarda tarama programlarının da yaygınlaşmasıyla kolon ve rektum kanseri tespit edilen hasta sayısı artıyor. Kolon kanserinin sıklığının genç yaşlarda artış göstermesi üzerine tarama yaşının 40-45 yaşa çekilmesi de gündemde.

Kolonoskopi kolon kanseri sıklığını yüzde 80 azaltıyor. Ancak yapan kişinin deneyimli ve ehliyetli olması, tüm poliplerin çıkarılması, bağırsak temizliğinin çok iyi olması şart.

Ayrıca yeni aletlerle ve hastanın konforu sağlanarak yani sedasyon (uyutma) ile yapılan işlem hiç de zor bir işlem değil ve hayat kurtarıcı kabul ediliyor” diyor. Prof. Dr.

Nurdan Tözün sanıldığının aksine ehil ellerde yapılan kolonoskopi işleminin ve bir gün önceden gereken hazırlığın hiç zor olmadığını vurguluyor.

Kolon kanseri taraması yapılması gereken kişiler

50 yaşın üzerindeki kişiler

Ailesinde 1. derece yakınlarında (anne, baba, kardeş) kalın bağırsak kanseri olanlar,

Daha önce kalın bağırsak, meme, yumurtalık veya rahim kanseri tanısı almış olanlar

Ailesinde kolon polibi, ailevi polipozis ya da ailevi non polipozis kanser hastalıklarından biri bulunan kişiler

Daha önce kendisinden polip çıkarılmış olanlar

8 yıllık kronik iltihabi bağırsak hastalığı bulunan kişiler öncelikle kansere yatkın olup düzenli taranması gereken gruplar arasında.

Bu belirtilere dikkat!

Karın ağrısı

Makattan kan gelmesi. (Makattan gelen kan çoğunlukla hemoroide bağlandığından yanıltıcı olabiliyor. Bu nedenle mutlaka uzmana görünün.)

Dışkıda taze kan olması

Bağırsak alışkanlığında değişme (Normalken kabız ya da ishal olma)

Açıklanamayan kilo kaybı

Kansızlık (Baş dönmesi, halsizlik)

D vitamini eksikliği neden bu kadar önemli?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/03/kalin-bagirsak-kanseri-kolon-kolonoskopi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.