Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

içerik

Kolonoskopi Nedir? Kolonoskopi Ne demek? – Nedir.com

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi'yi öğrenmeden önce onunla yakından ilgili olan kalın bağırsağın nereden olduğuna bir bakalım; Kalın bağırsak, anüsten başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden yaklaşık 1.

5-2 metre olan bağırsak kısmıdır.

Kolonoskopi olayı ise şudur; İçi boşluklu bir organ olan kalın bağırsağın içinin videoendoskop denilen uzun ve bükülebilir tübüler bir aletle endoskopik olarak incelenmesidir.

Kolonoskopi bağırsak dışı basılar, bağırsak duvarına ait anormallikler ve bağırsak boşluğundaki patolojiler hakkında bilgi edinmemizi sağlar.

Cihazın kalınlığı parmağımızdan daha küçüktür. Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında, biopsi almada ve poliplerin çıkarılmasında kullanılır. Birçok defa hastaneye yatmaya gerek olmaksızın ve hastaya çok az rahatsızlık hissi verilerek yapılabilir.

Kolonoskopi neden yapılmaktadır?

Kolonoskopi, çeşitli nedenlerle yapılabilir. En sık dışkıda kanama, karın ağrısı, sürekli ishal ve bağırsak alışkanlığında bir değişiklik olması ya da röntgen veya bilgisayarlı tomografi (BT)’ de bulunan bir anormallik nedeniyle şikayeti araştırmak için yapılır.

Bağırsak Polipleri veya kolon kanseri , kanser olmayan kalın bağırsak hastalıklarında bu tetkik istenebilir. Bununla birlikte kolon kanseri veya kolon sorunlarının bazı türleri (örneğin, ülseratif kolit ve polipleri gibi) aile öyküsü olan kişilerde periyodik kolonoskopi tavsiye edilebilir çünkü bu hastalarda polip veya kolon kanseri riskleri daha fazladır.

Ne kadar sıklıkla bir kolonoskopi yapılacağı veya önerileceği önceki kolonoskopide bulunan riskler ve anormal bulgulara bağlıdır. Son yıllardaki yayınlarda, kolon kanseri riski, normal sağlıklı insanlar da bile poliplerin kanser haline gelmeden önce tanı konması amacıyla, 50 yaşından sonra ve her 10 yılda bir kolonoskopi yapılması gerektiği tavsiye edilmiştir.

Kolonoskopi nasıl yapılır?

İnceleme kolonoskopi cihazının makattan kolona girmesini takiben, kalın barsağın kıvrımlı ve büküntülü kesimlerinden geçilmesi ve kalın barsağın çekum denilen bölümüne erişilmesi yoluyla yapılır.

Fiberoptik esnek kolonoskop rektumdan yukarı, tüm kolon bo­yunca dikkatlice ilerletilir ve sonra da yavaşça geri çekilir. Video ka­meradan alınan görüntüler büyütülerek bir monitöre yansıtılır.

Tara­ma sırasında dokulara veya poliplere biyopsi yapılabilir, polipler alı­nabilir. İşlem hasta açısından genellikle 30-60 dakika sürer, ama bi­yopsi yapılması veya polip alınması gerekirse uzayabilir.

Aslında iş­lem sırasında görüntülerin incelenmesi ancak 12-15 dakika sürer.

Kolonoskopi'nin riskleri ve dezavantajları nelerdir?

Kolonoskopi girişimsel (invazıf) bir iş­lemdir. Dolayısıyla ufak bir risk taşır. Fiberoptik kolonoskopiden kaynaklanan delinme veya enfeksiyon riski her 1000 kolonoskopide bir ya da üç kişide görülür.

Kolonoskopiler her zaman hatasız olmaz. Kalın barsak içinde kat­lanıp kıvrıldığından tümörler, özellikle de yassı olanlar ve barsak du­varında gelişmekte olanlar gözden kaçabilir. Yılda bir yapılan dışkı­da kan testleri bu tümörleri saptamaya yardım edebilir.

Vücudun susuz kalması da sıkıntı yaratabilir. sodyum fosfat içeren bir lavman ya da oral laksatif kullandıysanız, su kaybetme riskiniz olabilir. Bol sıvı almalısınız, elektrolit içeren solüsyonları da düşüne­bilirsiniz. Piyasada çok çeşitli çözümler bulunmaktadır. Hekiminize ne önerdiğini sorun. Sodyum fosfat içeren formüller bazılarında böb­rek hasarı riskini de artırabilir.

Kolonoskopi yaptırmadan önce hekiminizle genel sağlık durumu­nuz, kronik hastalıklarınız ve reçetesiz ilaçlar ve besin destekleri da­hil, aldığınız tüm ilaç ve destekler konusunda konuşmalısınız.

Kolonoskopi'yi ne zaman kimler yaptırmalıdır?

1- Kalın bağırsak kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için; eğer yaşınız 40-50’nin üzerindeyse her 5 senede bir kolonoskopi yaptırmalısınız.

2- Kolonoskopiyle poliplerin bulunup çıkarılması ile kalın bağırsak kanser gelişimi önlenebilmektedir.

3- Son zamanlarda çıkan kabızlık sorunu

4- Büyük abdestte, dışkıda kan görülmesi

5- Uzun süreli kanlı veya kansız ishal

6- Gaitada gizli kan pozitifiliği ve gastroskopide bu durumu açıklayan bir durum olmaması.

7- Menapoz sonrası kadınlarda veya erkeklerde her yaşta demir eksikliği kansızlığı tesbit edilmesi.

8- Diğer hastalıkların tanısı için; doktorunuzun izah etmekte zorluk çektiği hastalık bulguları veya laboratuar anormallikleri varsa (izah edilemeyen karın ağrısı veya anormal kan testleri varsa) kolonoskopi istenilmektedir.

Kolonoskopi yaptırdıktan sonra neler olur?

Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeyi planlamalısınız. İşlemden sonra, o gün sizde gaz şikayeti olabilir, bu nedenle gaz yapan besinlerin alınmaması gereklidir. İstirahattan sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarını takip ediniz.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/kolonoskopi

Kolonoskopi Nedir? Neden Yapılır? Uyutmadan Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Son yıllarda modern tanı, teşhis ve tedavi yöntemleri arasında en önemlilerinden birisi olarak da nitelendirilebilen kolonoskopi, doğru şekillerde uygulanması halinde pek çok hastalığın tespiti ve tedavisinde büyük rol üstlenebilmektedir. Bugün pek çok özel ve devlet sağlık kuruluşunda gerek duyulduğunda uzman doktorlar tarafından hastalara uygulanan kolonoskopi, sanıldığının aksine oldukça acısız, ağrısız ve hızlı bir işlemdir.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi nedir sorusuna yanıt olarak bu işlemin Latince ‘’Kolon’’ adı verilen kalın bağırsağın incelenmesi amacıyla yapılan bir tür görüntüleme tekniği olduğu söylenebilmektedir.

Kolonoskopi işlemi, uç kısmında yüksek çözünürlüklü bir kamera olan ve ışık kaynağı barındıran parmak kalınlığındaki bir hortum ile kalın bağırsağın bütününün monitörler eşliğinde inceleme süreci üzerinden gerçekleşmektedir.

Kolonoskopi yapılırken endoskop ismindeki cihaz ile makattan gidilmekte ve bu şekilde kalın bağırsağın tamamı incelenmektedir.

Kıvrılabilme özelliği de bulunan kolonoskopi aleti sayesinde kalın bağırsağın en kıvrımlı ve en bükümlü yerlerinden dahi kolaylıkla görüntü alınabilmekte ve bunun yanı sıra kalın bağırsağın çekum ismi verilen bölümüne erişim sağlanabilmektedir.

Kalın bağırsağın ince bağırsak ile birleştiği kısım olan çekum adlı bu bölümde de bağırsaklarda meydana gelen pek çok hastalığın tanısı, teşhisi ya da tedavisi yapılabilmektedir.

Kolonoskopi nedir sorusunu yanıtlamaya devam ederken bu işlemin pek çok Avrupa ülkesinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 yaşın üzerindeki bireylerde check-up programlarının standart uygulamaları arasında yer aldığı da söylenebilmektedir.

Yapılan birçok bilimsel araştırma düzenli olarak 3 ila 5 yıl ara ile yapılan kolonoskopi işlemlerinin kolon kanserinden ölüm risklerini yüzde 75’e kadar düşürdüğünü göstermektedir.

Bu nedenle uzmanlar özellikle 50 yaşını geçen bireylerin kolon kanserine karşı düzenli aralıklarla kolonoskopi incelemesi yaptırmalarını tavsiye etmektedir.

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Kalın bağırsakta meydana gelebilecek çeşitli rahatsızlıkların tanı ve tedavisi için uygulanabilen bir görüntüleme yöntemi olan kolonoskopi pek çok nedenle uzman doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Buna göre kolonoskopi neden yapılır diye merak eden kişilere ilk olarak bu tekniğin bağırsak kanserinde, bağırsak divertikülünde ya da iltihaplı bağırsak hastalıklarında kullanılabileceği söylenebilmektedir.

Parça alma yöntemi ile patolojik tetkik yapmayı hedefleyen uzman doktorlar da yine en güvenilir yöntemlerden birisi olan kolonoskopi yöntemini tercih edebilmektedir. Kolonoskopi yöntemi ayrıca gerek duyulması halinde vücutta yer alan iç organların fotoğraflarının çekilebilmesi için de kullanılabilmektedir.

Kolonoskopi Niçin İstenir?

Tüm bunların yanı sıra kolonoskopi niçin istenir sorusuna yanıt olarak kalın bağırsağın içinde bulunan tümörlerden şüphelenilmesi halinde ya da makat kanamalarının sebebini tespit edebilmek amacıyla da kolonoskopi yapılabileceği söylenebilir.

Kolonoskopi ayrıca açıklanamayan karın ağrısı ve kilo kaybı, kanlı ve mukuslu dışkı, bağırsak poliplerinin takibi ve tedavisi, ailede kolon kanseri öyküsü, demir eksikliği anemisi, bağırsak kanseri operasyonu geçirilmesi, hemoroid, keçi pisliği şeklinde dışkılama ve dışkı çapında incelme gibi durumlarda da tercih edilebilmektedir.

Kolonoskopi Ne Kadar Sürer?

Kolonoskopi ne kadar sürer diye merak edenlere bu işlemin özel bir durum olmaması halinde yaklaşık olarak 10-15 dakika süreceği söylenebilmektedir. Nadiren de olsa 30-45 dakikaya çıkabilen kolonoskopi yöntemi bu özelliği ile hızlı ve basit bir işlem olarak nitelendirilebilmektedir.

Kolonoskopi Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde kolonoskopi fiyatları özel hastanelere ve devlet hastanelerine göre büyük değişkenlikler gösterebilmektedir.

Sigortalı ya da sigortasız olunması halinde de fiyat farklılıkları arasında uçurumlar yaratan kolonoskopi yönteminde ortalama fiyatların 200 TL’den başlayıp 1000 TL’ye kadar çıkabildiği söylenebilmektedir.

Bu nedenle kolonoskopi fiyatları ne kadar diyenlere bu konuda net bir ücret öğrenebilmeleri için özel ya da devlete bağlı sağlık kuruluşları ile iletişime geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Uyutmadan Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Uyutmadan kolonoskopi nasıl yapılır diyen kişilere uyutmadan yapılan kolonoskopi işleminde ilk olarak makat bölgesinde bulunan etlerin iki yana doğru açıldığı söylenebilmektedir.

Daha sonra sağ işaret parmağına sürülen kayganlaştırıcı bir jel aracılığı ile parmak makata sokulmakta ve bu şekilde makat muayene edilmektedir.

Muayene işlemi bittikten sonra kolonoskopi aleti oldukça dikkatli bir şekilde makatın içerisine doğru elle itilmektedir.

Aletin tam anlamı ile makata girmesinin ardından makattan başlanarak sırası ile rektuma, rektosigmoid bölgeye, sigmoid kolona, inen kolona, transvers kolona ve son aşamada da çıkan kolona geçilerek çektum adı verilen bölgeye ulaşılmaktadır.

Uyutmadan kolonoskopi yaparken tüm bu işlem sürecinde gerek duyulması halinde patolojik inceleme yapabilmek amacıyla uzman doktorlar tarafından bazı doku örnekleri alınabilmektedir.

Doku örneği alınma aşaması da sanıldığının aksine oldukça kolay ve acısız bir işlem olarak tanımlanabilmektedir.

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Источник: https://saglikhaberleri.com/kolonoskopi-nedir-neden-yapilir-uyutmadan-kolonoskopi-nasil-yapilir/

Kolonoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 15:32

Kalın bağırsağın incelenmesi için yapılan bir tür işlem olan kolonoskopi Türkiye de de oldukça yaygınlaşmakta. Bu durumun beraberinde çeşitli soruları da getirdi işte o sorular şu şekilde.

Kolonoskopi nedir? Kolonokopi Neden Yapılır? Kolonoskpi'nin zararları nelerdir? Kolonoskopi Nasıl Yapılır? Kolonoskopi'nin yapılma nedenleri nelerdir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kolonoskopi Nedir?

Latince “kolon” olarak adlandırılan kalın bağırsağınincelenmesi için yapılan görüntüleme tekniğine “kolonoskopi” denir.

Kolonoskopi işlemi, kıvrılabilen, ucunda yüksek çözünürlüklü kamera ve ışık kayanağı bulunan, yaklaşık olarak parmak kalınlığındaki hortum vasıtasıyla kalın bağırsağın tamamının monitörden izlenerek incelenmesidir.

 Kolonoskopi işleminde endoskop adı verilen hormon şeklindeki cihaz ile makattan gidilerek kalın bağırsağın tamamı incelenir.

Kıvrılabilme özelliğine sahip olan kolonoskopi aleti, kalın bağırsağın kıvrımlı ve büküntülü kesimlerinden kolayca geçerek kalın bağırsağın çekum adı verilen bölüme erişmesi sağlanır. Çekum adı verilen bölüm ise kalın bağırsağın ince bağırsağa bağlandığı bölümdür.

Birçok Avrupa ülkesi ve Amerika Birleşik Devletlerinde, kolonoskopi 50 yaş üzeri bireylerde check-up programının standartları arasında yer almaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucuna göre 3-5 yıl aralıklarla yapılan kolonoskopi takiplerinin kolon kanserinden ölüm riskini %75 oranında düşürdüğü belirtilmektedir. Uzmanlar, 50 yaşını aşmış her sağlıklı bireyin düzenli aralıklarla kolonoskopi incelemesi yaptırması gerektiğini ifade etmektedir.

 Kolonoskopi işlemi tecrübeli kişiler tarafından uygun koşullarda gerçekleştirilirse tanı koyma ihtimali %95-98 gibi yüksek seviyelere ulaşabilir. Ancak kolonoskopi işlemi yalnızca tanı koymak amacıyla uygulanmamaktadır.

Kolonoskopi işlemi ile kolon iç duvarında meydana gelen kanamaları durdurma ve kolondaki darlık nedeniyle stent yerleştirme gibi tedavisel amaçlı da uygulanabilir.

Kolonoskopi Neden Yapılır?

Kolonoskopi işlemi tanı ve tedavi amacıyla uygulanan görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bağırsak kanseri, iltihabi bağırsak hastalıkları ve bağırsak divertikülü gibi hastalıkların teşhisinin konulması sağlanabilir.

Ayrıca parça alınarak patolojik tetkik yapılması da amaçlanabilir. Gerekli durumlarda iç organların fotoğraflarının alınması da mümkündür.

 Kalın bağırsağın içinde tümörel bir kitleden şüphenildiğinde veya makattan gelen kanamanın nedenini tespit etmek için kolonoskopi yönteminden faydalanılır. Ayrıca kalın bağırsak kanserinin başlıca nedenlerinden biri polip adı verilen küçük ve iyi huylu urlardır.

Ancak bu urlar zaman için büyüyerek kötü özellikler kazanabilir ve kanserleşebilir. Kolonoskopi yönteminde polip adı verilen bu urlar çıkarılarak hasta tedavi edilebilir.

Kolonoskopi Yönteminin Kullanıldığı Başlıca Durumlar

 • Açıklanamayan karın ağrısı,
 • Açıklanamayan kilo kaybı,
 • Kanlı ve mukuslu dışkılama,
 • Rektal kanama,
 • Barsak poliplerinin takip ve tedavi edilmesi,
 • Ailede kolon kanserisi öyküsü,
 • Demir eksikliği anemisi,
 • Dışkıda gizli kan pozitifliği,
 • Barsak kanseri operasyonu geçirilmesi,
 • Hemoroid,
 • 40 yaş sonrasında barsak hareketlerinde değişiklik görülmesi, (ishal atakları ve kabızlık gibi)
 • Keçi pisliği gibi dışkılama,
 • Dışkılama hissi olup tuvalete gidildiğinde dışkılayamama,
 • Crohn ve C. Ülseroza gibi hastalıkların takip ve tedavisi,
 • Dışkı çapında incelme,
 • Bağırsak grafisinde darlık ve doluş defekti tespit edilmesi,
 • Hastalıkların yanı sıra 50 yaş üzeri her sağlıklı birey mutlaka kolonoskopi yaptırmalıdır.

Kolonoskopi İşlemi Öncesinde Neler Yapılır?

 • Kolonoskopi işleminden bir gün önce sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Kesinlikle taneli ve katı gıdalar tüketilmemelidir. Bol miktarda su içilmeli ve çorba tüketilmelidir.
 • Vişne ve nar suyu gibi meyve sularının içilmemesi önerilir. Aksi halde kolonoskopi sırasında kan görümü verebilir.
 • Kolonoskopi işleminden 6 saat önce yeme içme kesilmelidir.
 • Kolonoskopi öncesinde bağırsak boşaltıcı ilaçlar verilebilir. Uygulama öncesinde verilen ilaçların yarısının saat 16:00’da, diğer yarısının ise 19:00’da içilmesi önerilmektedir. Ayrıca ilacın bir meyve suyuna katılıp içilmesi kolaylık sağlayabilir.
 • Kolonoskopi öncesinde verilen ilaçların müshil etkisine sahip olduğunu unutmayınız. İlacın alımı sırasında bol miktarda su tüketilmelidir. Aksi halde vücutta su ve tuz kaybı meydana gelebilir.

Kolonoskopi Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi için verilen ilgili gün ve saatte öncelikle hastanın tansiyonu ölçülür. Daha sonra hastaya işlemin yapılmasına olanak sağlayacak şort giydirilir. Hastaya damar yolu açıldıktan sonra sol yanı üzerine yatırılır.

Damar yolundan verilen ilaçlar hastanın olabildiğince az ağrı hissetmesini sağlar. Çok zorunlu olmadıkça hastaya genel anestezi uygulanmaz. İşlem sırasında hastanın nabzı ve oksijen seviyesi ilgili cihazlar tarafından takip edilir.

Kolonoskopi işleminde öncelikle makat bölgesindeki kaba etler yana doğru açılır. Sağ işaret parmağına alınan kayganlaştırıcı jel ile parmak makatın içine sokularak makat muayene edilir. Yapılan muayenenin ardından kolonoskopi aleti dikkatli bir şekilde makatın içine doğru itilir.

Kolonoskopi aleti ile makattan başlanılarak sırasıyla rektum, rektosigmoid bölge, sigmoid kolon, inen kolon, transvers kolon, çıkan kolon geçilerek son olarak çektuma kadar ulaşılır.

Çektum adı verilen bölge; kalın bağırsağın ince bağırsakla birleştiği bölgedir. Kolonoskopi işlemi sırasnda gerek duyulursa patolojik inceleme için örnekler alınabilir. Ayrıca sizin için sonradan büyük sorunlara neden olabilecek polip, lezyon ve küçük boyutlu tümörler gözlemlenirse bunlar kolonoskopik inceleme sırasında alınabilir.

Ancak bu tip işlemler oldukça kolay ve ağrısızdır.

Kolonoskopi İşlemi Sonrasında Neler Yapılır?

Kolonoskopi işlemi 15 dakika sürebileceği gibi 60 dakika da sürebilir. İşlem sırasında sakinleştirici ilaç verildiğinden o gün araba kullanılmaması önerilir.

İlacın etkisiyle hastanın refleksleri uzar, kendini yorgun hisseder ve sağlıklı karar verme güdüsü baskılanır. Bu nedenle işlem günü hasta yalnız bırakılmamalıdır.

Ayrıca işlem günü hasta işe gitmemeli, önemli kararlar almamalı, küçük çocukların sorumluluğunu almamalı ve alkol kullanmamalıdır.

 İşlem sonrasında kısa süren bir gaz şikayeti söz konusu olabilir. Ancak bu durum bağırsağın daha iyi gözlemlenmesi adına verilen havadan kaynaklanır. Bu nedenle hasta gün boyunca gaz yapan gıdalardan kaçınmalıdır.

Önerilen İçerik;

► Koltuk Altı Kararması Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: https://www.neoldu.com/kolonoskopi-nedir-ve-nasil-yapilir-16378h.htm

Kolonoskopi nasıl yapılır? Sanal kolonoskopi nedir? Kimlere yapılır?

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi ucunda kamera bulunan ince bir tüp (kolonoskop) yardımıyla bağırsağın görüntülenmesidir. Bu yazımızda “Kolonoskopi nedir? Kimlere yapılır?”, “Kolonoskopi nasıl yapılır?”, “Sanal kolonoskopi nedir?” gibi soruları cevaplandıracağız. Aşağıda kolonoskopi, sanal kolonoskopi, kolonoskopi hazırlığı gibi konularda detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Kolonoskopi nedir?

Kolonoskopi sağlık görevlisinin (genellikle gastroenterolog) kalın bağırsağın iç kısmını görmesini sağlayan prosedürdür.

Kolonoskop adı verilen dört ayaklı, uzun, esnek ve parmak kalınlığında olan, ucunda bir kamera ve ışık kaynağı bulunan bir cihaz yardımıyla kolonoskopi gerçekleştirilir.

Kolonoskop cihazının ucu anüsten içeri sokulur ve kamera yardımıyla kontrol edilerek yavaşça bağırsağın ilk bölümüne ilerletilir.

Kolonoskopi neden yapılır? Kolonoskopi kimlere yapılır?

Kolonoskopi çok çeşitli nedenlerle yapılabilir. Kolonoskopi uygulamaları büyük çoğunlukla kolon kanseri (kalın bağırsak kanseri) taramaların

da uygulanmaktadır. Diğer yandan dışkıda kan görülmesi, karın ağrısı, ishal, bağırsak düzeninde ciddi değişmeler ve kalın bağırsak röntgeninde ya da CT taramasında tespit edilen anormalliklerin nedenini belirlemek için de kolonoskopi uygulanabilir.

Polip veya kolon kanseri geçmişi olan bireyler ile ailesinde kalın bağırsak dışı kanser türleri ya da kolon kanseri ile ilgili hastalıklar bulunan kişilerin periyodik olarak kolonoskopi yaptırması önerilmektedir. Çünkü bu kişilerde polip ve kolon kanseri riski daha yüksektir.

Kolonoskopi uygulamasının ne sıklıkta yapılacağı daha önceki kolonoskopi taramalarında tespit edilen risklere ve anormalliklere bağlıdır. Yaygın öneriye göre kolon kanseri riski taşımayan sağlıklı kişilerde bile 50 yaşından itibaren her 10 yılda bir kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Bu şekilde kalın bağırsak polipleri kansere dönüşmeden önce tespit edilebilecektir.

Kolonoskopiye Hazırlık

Kolonoskopi uygulamasının yapılabilmesi ve doğru sonuç alınabilmesi için bağırsağın tamamen temizlenmiş olması gerekmektedir. Hastalara temizlik hazırlığı ile ilgili bilgiler verilir. Genel olarak hastalara bol miktarda özel temizleyici sıvı içirilir.

Birkaç gün boyunca sıvı beslenme veya laksatif kullanımı önerilebilir. Kolonoskopi öncesi hazırlık tavsiyelerine tam olarak uyulmaması takdirde uygulama sonuçsuz kalabilir.

Kalın bağırsaktaki dışkı atıkları nedeniyle kameranın görüşü kısıtlanabilir ve kolonoskopi uygulamasının tekrarlanması gerekebilir.

Ayrıca kolonoskopi öncesinde birkaç gün boyunca lifli yiyecekler, çekirdekli yiyecekler gibi bazı besinlerin tüketilmemesi istenebilir.

Kolonoskopiden önce ilaç alınabilir mi? Kolonoskopi diyeti var mıdır?

Genel olarak ilaçların büyük bir kısmı kolonoskopi öncesinde kullanılabilir, ancak bu ilaçlardan bazıları kolonoskopi muayenesini etkileyebilir. Bu nedenle kullanmakta olduğunuz reçeteli ve reçetesiz ilaçların tamamı hakkında sağlık görevlisine bilgi verilmelidir.

Aspirin ilaçları, warfarin (Coumadin) gibi kan incelticiler, artrit ilaçları, insülin ve demir ilaçları kolonoskopi öncesinde doktorunuzun bilmesi gereken ilaçlardır. Ayrıca hastanın sahip olduğu alerji ve diğer önemli hastalıklar hakkında da görevliye bilgi verilmelidir.

Geçmişte enfeksiyonları engellemek amacıyla herhangi bir ameliyat veya diş tedavisi öncesinde antibiyotik kullanımı söz konusu oldu ise bu konuda da görevliye bilgi verilmelidir.

Kolonoskopi ne kadar sürer?

Kolonoskopi yaklaşık 15-60 dakika arasında sürmektedir. Eğer bir sebeple kalın bağırsağın tamamı görüntülenemez ise hekiminiz başka bir tarihte kolonoskopi uygulamasını tekrar etmek isteyebilir ya da röntgen veya CT taraması gibi başka bir görüntüleme yöntemine başvurabilir.

Kolonoskopide anormal bir durum tespit edilirse ne olur?

Kolonoskopi sırasında tespit edilen anormal bir bölgenin daha iyi incelenmesi gerekirse kolonoskop cihazındaki bir kanalın ucunda yer alan kıskaç ile biyopsi numunesi (doku örneği) alınabilir. Alınan biyopsi numunesi patolog tarafından mikroskop altında incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir.

Kolonoskopi kanama nedeniyle yapılıyorsa kanama bölgesi alınan dokular sayesinde tespit edilebilir ve kanama çeşitli şekillerde kontrol altına alınır. Polipler varsa (kansere dönüşebilecek iyi huylu oluşumlar) bunlar neredeyse her zaman kolonoskop yardımıyla alınabilmektedir. Bu poliplerin büyük çoğunlukla iyi huylu olmakla beraber kalın bağırsak kanserini önlemek için alınması istenebilir.

Normal koşullar altında bu anlatılan uygulamaların hiçbiri ağrıya neden olmaz. Biyopsi alınması kanser şüphesi olduğu anlamına gelmez. Başka birçok sebepten dolayı biyopsi numunesi alınabilir.

Kolonoskopi Sonrası

Kolonoskopi sonrasında, verilen ilaçların etkisinin tamamen geçmesi için hasta 1-2 saat süreyle gözlem alanında tutulur. Kolonoskopi öncesine veya esnasında hastaya yatıştırıcı verildiyse hasta kendini iyi hissetse dahi bir süre araç kullanmamalıdır. Hastayı eve bir başkası götürmelidir.

Günün geri kalanı boyunca hastanın reflekslerinde ve düşünme becerisinde bir bozulma görülebilir. Bu nedenle araba, iş makinesi kullanma gibi faaliyetlerden kaçınılmalı, ayrıca gün boyunca önemli kararlar alınmamalıdır. Hastada karın ağrısı ve şişkinlik şikayetleri var ise gaz çıkarmak iyi gelecektir.

Kolonoskopi sırasında poliplerin alınması veya başka müdahalelerin gerçekleşmesi halinde hastanın kolonoskopi sonrası beslenmesi veya faaliyetleri bir süre için sınırlanabilir (Detaylı bilgi için tıklayınız: Kolonoskopi Sonrası Beslenme)

Hasta kolonoskopi biriminden ayrıldıktan sonra bulgular hastayla müzakere edilebilir. Ancak bazı durumlarda kesin bir teşhisin konulabilmesi için biyopsi numunelerinin patoloji sonuçları beklenmelidir. Bu birkaç gün sürebilir.

Kolonoskopi Komplikasyonları ve Alternatif Uygulamalar

Kolonoskopi komplikasyonları nadir görülen durumlardır. Kolonoskopi bu konuda eğitilmiş ve deneyim kazanmış hekimler tarafından uygulanmaktadır. Bu nedenle komplikasyonlar ortaya çıksa bile çok hafiftir.

Biyopsi veya poliplerin alındığı bölgede kanama görülebilir. Ancak bu kanama çoğunlukla hafiftir ve kolonoskop yardımıyla kontrol edilebilir. Kolonoskopi esnasında şiddetli kanama son derece nadir bir durumdur.

Kolonoskopi bağlantılı diğer komplikasyonlar kullanılan yatıştırıcılarla, ilaçların enjekte edildiği damar girişi bölgesindeki tahriş vb. ilgili olabilir. Ayrıca kalp ve akciğer hastalarında bazı hafif komplikasyonlar görülebilir. Ancak tüm bunlar hastaların yüzde 1’inden azında görülmektedir.

Bu komplikasyonlar nadir olmakla birlikte hastaların bu komplikasyonlar hakkında bilgi edinmesi, gerektiğinde hızlı şekilde müdahale edilebilmesi için önemlidir. Kolonoskopi sonrası karın ağrısı, rektal kanama, ateş ve titreme gibi belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurulmalıdır.

Kalın bağırsak problemlerini teşhis etmenin en iyi yollarından biri kolonoskopi muayenesidir. Kolonoskopi uygulamasının alternatiflerinin uygulaması son derece sınırlıdır.

Baryum lavmanı X-ray ışınlarıyla gerçekleştirilen, ancak doğruluğu daha az olan bir uygulamadır. Kolonoskopiye göre problemleri gözden kaçırma ihtimali daha yüksektir.

Diğer yandan baryum lavmanı ile herhangi bir problem tespit edilse bile biyopsi alınması için yine kolonoskopi gerekli olacaktır.

Sanal kolonoskopi nedir?

Sanal Kolonoskopi

Kolonoskopi alternatiflerinden biri de sanal kolonoskopi uygulamasıdır. Sanal kolonoskopi CT taraması yoluyla kalın bağırsağının görüntülerinin elde edilmesini sağlayan bir tarama yöntemidir. Kalın bağırsağın görüntüleri CT görüntüleri ile oluşturulur, dolayısıyla bunlar gerçek görüntüler değildir. Sadece sanal görüntülerdir.

Sanal kolonoskopi öncesinde laksatif yardımıyla bağırsak temizlenir. Muayene süresince anüs bölgesinden bir tüp sokulur ve kalın bağırsağa hava verilir. Kalın bağırsak şiştikten sonra CT taraması gerçekleştirilir.

Tarama sonuçları analiz edilerek kalın bağırsağın sanal bir görüntüsü oluşturulur. Doğru bir şekilde uygulandığında sanal kolonoskopi etkili bir yöntemdir.

Kolonoskopi ile tespit edilemeyen katlanmış dokuların ardında kalmış anormallikleri bile tespit edebilir.

Sanal Kolonoskopi Bağırsak Görüntüsü

Bununla birlikte sanal kolonoskopi bazı sınırlılıklara sahiptir:

 • Kolonoskopi ile kolaylıkla görülebilen 5 mm’den küçük poliplerin sanal kolonoskopi ile tespit edilmesi zordur.
 • Polip şeklinde olmayan ve çıkıntı yapmayan düz yapılı kanser türlerinin sanal kolonoskopi ile tespit edilmesi zordur.
 • Sanal kolonoskopi tespit edilen poliplerin alınmasına yardımcı olmaz. Halbuki kolonoskopi uygulanan hastaların yaklaşık %30 ila %40’ında polip tespit edilmektedir. Bu poliplerin alınması için yine kolonoskopi uygulaması gerekecektir. Bu nedenle kuvvetli polip şüphesi oluşan kişilerde işlemin iki kez tekrarlanmaması için sadece kolonoskopi tercih edilmektedir.
 • Sanal kolonoskopi uygulamasında hasta bir miktar radyasyona maruz kalır.
 • Sanal kolonoskopi biyopsi ile alınması gereken ve gerekmeyen anormal lezyonlar arasında ayrım yapan yeni tekniklerin kullanımına izin vermemektedir.

Bu sınırlılıkları nedeniyle sanal kolonoskopi polip veya kolon kanseri riski altında bulunan bireyler için birincil tarama yöntemi olarak tercih edilmez. Şu anda sadece normal polip ve kolon kanseri riski altında bulunan kişiler için kontrol amaçlı muayenelerde kullanılmaktadır.

Siz de kolonoskopi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/sanal-kolonoskopi-nedir-neden-kimlere-yapilir/

Kolonoskopi nedir? Nasıl yapılır, ne işe yarar? Kolonoskopinin riskleri

Kolonoskopi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi, hastalıkların erken teşhisinde önem arz etse de birtakım riskler de taşır; kalın bağırsak delinmesi, bağırsakta kanama gibi. Bu yüzden de işlem sonrası hasta herhangi bir sorun ile karşılaştığında acilen doktora görünmelidir.

Kolonoskopi neden yapılır?

Doktorunuzun sizden kolonoskopi talep etmesinin birden fazla nedeni olabilir. En yaygın kolonoskopi istenme sebepleri şunlardır:

Bağırsak bulgularını ve semptomlarını araştırma

Karın ağrısı, rektal kanama, kronik kabızlık ve ishal şikayetleriyle doktora gittiğinizde; bu semptomların asıl nedenini tespit etmek amacıyla kolonoskopi yaptırmanıza karar verebilir. Ülseratif kolit ya da Crohn hastalığının teşhisi ve tedavisinde kolonoskopi önemlidir. Bu hastalıklar, bağırsakta kanama, delinme, apse oluşumuna zemin hazırlar.

Bu yüzden düzenli olarak yapılan kolonoskopi ile hastalık seyri doktor tarafından takip edilmelidir. Alt sindirim sistemi kanamalarının durdurulmasında kolonoskopi yapılabilir. Kanamalar, kolonoskopiyle iğne, ilaç verilmesi, elektrik akımı verilmesi ya da lazerle yakma vb. müdahaleler ile durdurulabilir.

Kolon kanserini teşhis etme

Kolon kanserinin teşhisinde doktorunuz, kolonoskopiden yararlanabilir. Özellikle 50 yaş üzerindeyseniz, her 10 yılda bir olacak şekilde kolonoskopi yaptırmanız, erken teşhis aşamasında son derece önemlidir.

Kolon kanseri neden olur? Belirtileri, tedavi ve ameliyatı

Daha önce kalın bağırsağında polip tespit edilen hastalarda yeni polip oluşumunu görüntülemek amacıyla kolonoskopiye başvurulabilir. Poliplerin tespiti durumunda hasta, kolon kanserine yakalanmadan bu polipler uygun bir tedavi ile yok edilebilir.

Ailenizin kolon kanseri geçmişi bulunuyorsa, ülseratif kolit ya da Chron hastalığınız mevcutsa, son zamanlarda fazla kilo aldıysanız, sigara kullanıyorsanız, sizde kanser riskini arttıran genetik bir durum söz konusuysa kolon kanserine yakalanma riskinizin oldukça yüksek olduğunu unutmayın ve kontrollerinizi mutlaka düzenli olarak yaptırın.

Karın ağrısı, kronik ishal ve kabızlık, rektal kanama vb. kolon kanseri belirtilerinden biri sizde varsa ya da 50 yaşın üzerindeyseniz doktorunuza kolonoskopi yaptırmak istediğinizi dile getirebilir; erken müdahale sayesinde ölümcül sonuçlardan kurtulabilirsiniz!

Kolonoskopi hangi hastalıkların teşhisinde kullanılır?

 • Kolon kanseri
 • Bağırsak polipleri
 • FAB (çoklu bağırsak polibi)
 • İltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı vb.

  )

 • Nedeni bilinmeyen kansızlığa yol açan hastalıklar,

Bunların dışında bağırsak düğümlenmesinin tedavisinde, nedeni bilinmeyen karın ağrısı, ishal ve kabızlığın sebeplerinin teşhisinde, bağırsak darlığının balon ile genişletilmesinde, BT, MRG gibi görüntülemelerde bağırsaklarda bir sorun belirlendiğinde, bağırsaktaki yabancı cisimleri almak amacıyla da kolonoskopi kullanılabilir.

Kolonoskopi işleminin genellikle yarattığı önemli bir risk yoktur

Kolonoskopiden önce yapılması gerekenler

İşlemin başarıyla tamamlanabilmesi için hasta, kolonoskopiye hazırlanmalıdır. Hazırlık sürecinde yapılması gerekenleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Kolonda bulunan bazı kalıntılar, kolon ve rektumun görüntülenmesine engel teşkil edebilir. Bu yüzden de kolonunuzu işlem öncesinde boşaltmanız gerekir. Bu amaçla işlemden bir gün öncesinde özel bir diyet uygulayarak, kolonunuzu temizleyebilirsiniz.

 • Katı yiyecek tüketiminden kaçınarak, bol bol su içerek, kolonunuzun daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.
 • İşlemden en az 2-3 gün önce kırmızı ya da mor renkli içecekler ve jelatin tüketimini bırakmalısınız.
 • 2-3 gün öncesinden yağsız bulyon ya da et suyu, sade kahve ve çay, elma suyu gibi bağırsakları temizleyen yiyecek ve içecekler tüketmeye başlamalısınız.
 • Aynı zamanda işlemden en az 6 saat öncesinde katı ve sıvı yiyecek ve içecek tüketimini bırakmalısınız!

İlaç kullanımının kesilmesi ya da dozun azaltılması

Özellikle diyabet, yüksek tansiyon ya da kalp hastalığınız varsa veya demir içeren ilaçlar kullanıyorsanız, kullandığınız ilaçlardan doktorunuza bahsetmelisiniz.


Ecoprin, Heparin, Aspirin gibi kan inceltici ilaçların, romatizma ve ağrı kesici ilaçların işlemden 7 gün önce kesilmesi gerekebilir. Doktorunuz, İbuprofen vb. içerikli NSAİ ilaç kullanımını da bırakmanızı önerebilir.

İşlemden en az bir hafta öncesinde kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Müshil ya da lavman kullanımı

Kalın bağırsağın temizlenmesi adına doktorunuz, birtakım müshil ilaçların dışında lavman kullanmanızı da önerebilir.

Lavman nedir, nasıl yapılır? Kabızlığa etkisi ve riskleri

Kolonoskopi, makattan yapılır. Kolonoskop isimli tüp, anüsten içeri salınır.

Kolonoskopi nerede yapılır?

Hastanelerde, kliniklerde, doktor ofisinde kolonoskopi yapılabilir. Genel cerrah uzmanı ya da gastroenteroloji uzmanı tarafından yapılabilir.

Hangi durumlarda kolonoskopi yapılamaz?

 • Hastanın rızası olmadığında
 • Bağırsak hazırlığının yetersiz olması durumunda
 • Bağırsakta delinme şüphesi olduğunda
 • Hasta yakın bir zaman öncesinde kalp krizi geçirmişse
 • Karın zarı iltihabının varlığında
 • Şiddetli bağırsak iltihaplarının varlığında (fulminan kolit vb.)
 • Hastada uyum güçlüğü varsa
 • Bağırsak apsesi ve bağırsak divertükülü varlığında
 • Gebelikte kolonoskopi yapılamaz. Bu yüzden kolonoskopi öncesinde mevcut ya da geçmişteki hastalıklarınızla ilgili olarak doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Kolonoskopi zararları ve sakıncaları

Kanama ve kolonun tahriş olması, işlemin en ciddi zararlarıdır. Özellikle işlem esnasında kalın bağırsaktaki poliplerin çıkarılması, kanamaya yol açabilir. Kullanılan sedasyon ilaçlarına karşı alerji gelişimi de kanamaya neden olabilir. Ancak doktorunuz, kanamaya anında müdahale ederek, kanamayı durdurabilir.

Kolon ve rektum kanserleri önlenebilir mi? Erken tanısı ve belirtileri

İşlem, kalın bağırsakta geçici de olsa bakteri artışını tetikleyebilir. Komplikasyonlar daha çok bağırsak poliplerinin alınmasına bağlı olarak gelişir. İşlem sonrası 7-10 gün içerisinde makatta kanama görülebilir. İşlem sonrası 2 hafta boyunca siz fark etmeseniz de kanamanız olabilir. Bu durumda tekrarlayan kolonoskopi ile kanama tedavi edilebilir.

Kolonoskopi sonrası şikayetler

 • İşlem sonrasında sizi evinize götürecek birine ihtiyacınız olabilir. Çünkü kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.
 • İşlem esnasında size verilen uyuşturucu ilaçların etkisi birkaç gün devam edebilir.

  Bu yüzden en azından ertesi güne kadar hiçbir şekilde araç kullanmamalısınız. Ertesi gün normal yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

 • Kolonoskopide poliplerin çıkarılması durumunda doktorunuz size özel bir diyet önerebilir. Bu diyete uymanız gerekir.

 • İşlem sonrası ilk bağırsak hareketinizde az bir miktar kan ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu normal bir durumdur.

Kolonoskopi sonrasında karnınızda şiddetli ağrı, yüksek ateş, kanlı bağırsak hareketleri, baş dönmesi ve anüs kanamasının durmaması gibi komplikasyonlar ile karşılaşmanız durumunda acilen bir hastaneye gitmelisiniz!

Kolonoskopi yaptırmak tehli mi?

Kolonoskopi, sık yapılan ve alanında uzman bir doktor tarafından yapıldığında teh oranı oldukça düşük bir işlemdir.

Ancak nadir de olsa kanama, kolonun delinmesi, karında şiddetli ağrı, solunum ve kalp problemleri gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Özellikle kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak işlem öncesi doktorunuzu doğru bilgilendirmeniz, işlemin daha güvenli gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Kolonoskopi ağrılı bir işlem mi?

İşlem, hastaya sedasyon (sakinleştirici birtakım ilaçlar) verilmesi ya da anestezi ile başlar. Sedasyon ilaçları ya da genel anestezi, hastanın işlem esnasında ağrı ve acı hissetmesini engeller. Ancak bu hastanın hafif baskı ve kramp hissetmesine yol açabilir.

Kolonoskopi ölüm riski

Kolonoskopi ile ilişkili ölüm riski çok düşüktür. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, kolonoskopi geçiren 371 bin’den fazla insan arasından herhangi bir nedenden ötürü 128 ölüm gerçekleştiği bulunmuştur. Kolonoskopilerin çoğunlukla yaşlı kişilerde ve diğer tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde yapıldığı düşünüldüğünde, bu sayı çok düşüktür.

Kolonoskopi ve sanal kolonoskopi

Sanal kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans, görüntüleme cihazlarıyla kalın bağırsağın üç boyutlu olarak görüntülenmesidir. Ancak bu işlem, kolonoskopi ile aynı sonuçları vermez.

Sanal kolonoskopi ile bağırsakta polip tespit edilse de polipler çıkarılamaz. Poliplerin çıkarılması için ekstra kolonoskopi yapılması gerekir. Aynı zamanda 2-10 mm çap aralığındaki polipler sanal kolonoskopide gözden kaçırılabilir.Kolonoskopi ile kalın bağırsak röntgeni arasındaki fark

Kalın bağırsak hastalıklarının tanısında kullanılan kalın bağırsak röntgeni, makat yoluyla kalın bağırsağın içinin bir ilaçla doldurulmasıdır. Çekilen filmler ile bağırsak hastalıkları araştırılır.

Lakin röntgen ilacının basınçlı verilmesi bağırsak delinmesine neden olabilir. İşlem esnasında hastaya X ışını verilir. Röntgen, hastalarda kalp ritim bozukluğu gelişmesine yol açabilir.

Bağırsakta polip ya da kanser teşhisi durumunda tekrar kolonoskopiye ihtiyaç duyulur.

Referanslar: 1- Colonoscopy complications, 2- Colonoscopy, 3- What Happens During a Colonoscopy?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kolonoskopi-nedir-nasil-yapilir-ne-ise-yarar-kolonoskopinin-riskleri-var-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть