Konjonktivit Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Konjonktivitden göz damlaları

Konjonktivit Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Etkilenen gözde 1-2 damla damla konjunktivit ile göz damlaları reçete edilir. Patlama her 2-4 saatte bir, fark edilebilir gelişmelerden sonra olmalıdır, damlatma arasındaki aralık artırılmalıdır.

[13], [14], [15], [16]

Bebek gözü konjonktivitden düşer

Çocuğun gözleri kırmızı ise, en kısa zamanda bir uzmana gösterilmesi gerekir. Konjonktivit çeşitli nedenlerle gelişebilir, bir durumda hastalık kendiliğinden geçer, özel tedavi olmaksızın, başkalarında ilaç tedavisi gereklidir.

Bir çocukta enfeksiyöz konjunktivitin nedeni, bakteri veya virüs olabilir. Provoke hastalık soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, otit, vb neden mikroorganizmalar olabilir. Ayrıca, konjunktivit neden olabilir ve seks enfeksiyonları olabilir: gonore, klamidya.

Ayrıca, gözdeki cildi tahriş eden, havada bulunan küçük parçacıkların neden olabileceği, alerjik bir konjunktivit tipi de bulunmaktadır. Alerjik reaksiyonun suçluları, bitki poleni, çimen, hayvan kılı, ev kimyasalları, egzoz dumanı, sigara dumanı olabilir.

Genellikle, doğumdan önce hasta olan bir anne çocuğunu enfekte eder. Bu durumda, yenidoğan zamanında tedavi edilmezse, görme kaybına kadar ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Enfeksiyöz konjunktivitin, alerjinin aksine, başkalarına karşı bir teh olduğu bilinmelidir. Öksürük, bir havlu veya kişisel eşyaların kullanılması, sağlıklı çocukların kontaminasyonuna neden olabilir.

Çocuğun sadece bir gözü olması durumunda, çocuğun enfeksiyonu başka birine transfer etmemesini sağlamak önemlidir.

Konjonktivit ile göz damlaları, hastalığın doğasına bağlı olarak bir uzman tarafından reçete edilir. Yeterli neden varsa, doktor sadece göz durulama, kompres vb. Genellikle, hastalık birkaç gün içinde tamamen geçer. Tedavi sırasında, yatak istirahatine uymak, düzenli olarak dezenfektan, antibakteriyel veya antiviral ilaçları dezenfekte etmek önemlidir.

Kural olarak, konjunktiviti tedavi etmek için, çocuk hasta tarafından iyi tolere edilen Levomycytin (4 aydan itibaren) reçete edilir.

[17], [18], [19]

Göz isimleri konjonktivitden düşer

Göz konjunktiviti ile göz damlaları, etkilerinde farklılık gösterir, bu nedenle ilaçlar, hastalığın türüne bağlı olarak seçilir.

Tıpta, çeşitli türleri ayırt edilir: antibakteriyel, antiviral, alerjik.

Viral konjunktivit durumunda, antiviral ilaçlar kullanılmalıdır:

 • tebrofen
 • floksal
 • gludantan
 • florenal
 • alfabede
 • tobreks

Alerjik konjonktivit reçete edildiğinde aşağıdaki göz damlaları:

 • lakrisifin
 • Klaritin
 • kortizon
 • oftadek

Hastalığın bakteriyel formunda antibakteriyel göz damlaları kullanılır:

 • alfabede
 • levomitsitin
 • norsulfazola
 • gentamisin
 • tobreks
 • floksal

Bu ilaçlar konjunktivit tedavisi için temeldir, ancak hastalığın ve bireysel özelliklerin ciddiyetini dikkate alarak seçim uzman tarafından yapılmalıdır.

Konjonktivitden levomisetin göz damlaları

Levomisetin antibakteriyel ilaçlara aittir. Levomisetin çoğu bakteriye (Gram-negatif ve Gram-pozitif), spiroketlere vs. Karşı aktiftir. Ayrıca, Levomycetin bazı büyük virüsleri yok eder.

İlacın etkisi sadece lokal değildir, dolaşım sistemine kısmen nüfuz eder, bu nedenle levomisitin (üç haftadan fazla) ile uzun süreli tedavi önerilmemektedir.

Levomisetin etkilenen göze günde birkaç kez (3-5 kez) 1-2 damla sindirilir. İyileşmeden sonra, damlalar her dört saatte bir sindirilmelidir.

[20], [21], [22]

Göz konjunktivit tobrex düşer

Tobrex, çok sayıda bakteriye karşı aktif olan bir antibakteriyel ilaçtır. Ana madde, stafilokok, bağırsak, Pseudomonas aeruginosa ve diğer bakterilere karşı savaşan tobramisin'dir.

İlaç önemli miktarda Streptococcus direnç grubu D'ye sahiptir.

Bu hastalığın şiddeti göz önüne alındığında, Tobrex reçete edilir, her 3-4 saatte bir 1-2 damla. Hastalık şiddetli olduğunda, inkübasyon sıklığını artırmak için tavsiye edilir. Akut konjonktivit şeklinde her 30-60 dakikada bir aşılanmalıdır.

[23], [24], [25], [26]

Konjonktivit albucidden göz damlaları

Albucid modern tıbbi uygulamalarda sadece göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Çocuklar için ayrı ayrı (% 20) ve yetişkinler için (% 30) damlalar vardır.

Albucid topikal kullanım için antibakteriyel bir maddedir. Maddeler dokulara, mukoza zarlarına vb. Iyi nüfuz eder. Şiddetli iltihaplanma durumunda, ilacın bir kısmı kan dolaşımına girebilir. İlaç yutulursa ilacın yan etkilerinden bazıları kanda görünebilir.

Etkilenen gözde 1-2 damla ilaca verildiğinde, damlatma arasındaki aralıklar hastalığın şiddetine ve hastanın durumuna göre (günde 6 defaya kadar) doktoru belirler. İnflamasyonun azalmasıyla, damlatma arasındaki süre artar.

[27]

Konjonktivit ciprolet göz damlası

Ciprolet, florokinolon grubunun antibakteriyel ilaçlarına aittir. Bu ilacın belirgin bir antibakteriyel etkisi vardır. Ana aktif bileşen olan siprofloksasin, patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını bloke eder ve aynı zamanda dinlenirken bakterileri yok eder.

Hastalığın hafif veya ılımlı seyrinde, Albucidum her dört saatte etkilenen gözde 1-2 damla reçete edilir. Ağır konjunktivit formlarında, damlatmaya her saat verilir. Akut semptomları azalttıktan sonra damlatma arasındaki süre artar. Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır.

[28]

Göz konjunktivit oftalmikorondan göz damlaları

Oftalmolojik olarak oftalmologlar tarafından yaygın olarak kullanılan antibakteriyel ve antiviral bir ajandır. İlaç interferon alfa 2 içerir ve güçlü bir immünomodülatör, antibakteriyel ve antiviral etkiye sahiptir. Ayrıca Oftalmorferon iltihabı giderir, zayıf analjezik etkiye sahiptir.

İltihaplı göz hastalıkları ile Ophthalmoferon, hoş olmayan hisleri, yanmayı, kaşıntıyı ortadan kaldırır ve etkilenen dokuların restorasyonunu uyarır.

Akut konjonktivit formunda, etkilenen göze günde 6-8 kez 1-2 damla reçete edilir. Semptomlar düzeldikten sonra, ilaç günde 2-3 kez sindirilir.

Tedavi süreci semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar sürer.

[29]

Göz damlası konjonktivit tsipromed

Cipromed, geniş bir spektrumda bulunan florokinolon antibakteriyel ilaçları ifade eder.

Aktif madde – siprofloksasin – patojenik mikroflorada çoğalma ve ölümüne yol açar.

İlaç, hem aktif hem de sakin bir durumda gram-negatif bakterilere karşı aktiftir. Gram pozitif bakteriler için Tsipromed sadece aktif durumda tehlidir.

Sipromed, aminoglikozidlere, penisililere, tetrasiklinlere, sefalosporinlere ve diğerlerine dirençli mikroorganizmalara karşı etkilidir.

Etkilenen göze 1-2 damla damlatılır, damlatma sıklığı hastalığın şiddetine bağlıdır ve her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından belirlenir.

Konjonktivit phloxal göz damlası

Floxal topikal kullanım için antibakteriyel ilaçlar olarak sınıflandırılır. Floxal'ın temel maddesi, çoğu gram-negatif mikroorganizmaların yanı sıra streptokok ve stafilokoklara karşı aktif olan geniş spektrumlu bir antibiyotik olan ofloksasindir.

İlaç, etkilenen gözde 1 damla günde dört kez reçete edilir. Tedavi süreci semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar sürer, ancak 14 günden fazla olmamalıdır.

[30], [31], [32]

Alerjik konjonktivitden göz damlaları

Alerjik konjonktivit bağımsız bir hastalık değildir. Gözdeki alerjik iltihaplanma, rahatsız edici bir etmene neden olur; bununla birlikte, hastalığın yavaş yavaş yok olması akut hastalık belirtilerini ortadan kaldırır. Alerjen tanımlamak ve ortadan kaldırmak mümkün değilse, iltihabı ve rahatsızlığı gidermek için konjonktivit ile göz damlaları kullanılmalıdır.

Kortizon damlaları iyi bir antialerjik ilaçtır, etkilenen gözde 1-2 damla reçete edilir, instilasyonlar arasındaki aralık hastanın durumuna bağlı olarak ayrı ayrı belirlenir. İlaç gebelikte kontrendikedir.

Klaritin, gözlerin alerjik iltihaplanması için kullanılan yeterince güçlü bir maddedir ve ilacı günde üç kez, etkilenen gözde bir damla reçete edilir.

Lakrisifin, günde 3 kez etkilenen göze 1 damla da sindirilen daha güçlü bir antialerjik ilaçtır.

Gözler için oldukça etkili antialerjik ilaçlar Opatonol, Allergodil, Kromogeksal, Lecrolin'dir.

[33], [34], [35]

Viral konjonktivit göz damlası

Viral konjunktivitin tedavisine başlamadan önce, hastalığın şiddeti ve bağışıklık sisteminin durumu belirlenmelidir. Genellikle, bu hastalığın gelişimi ile, ilaç tedavisi gereklidir (antiviral merhemler, damlalar, vb.).

Bağışıklık simüle etmek için vitamin kompleksleri de reçete edilir.

Konjonktivit ile göz damlaları, belirgin iltihap belirtileri ile reçete edilir.

Gözlerin viral iltihabının tedavisi için oftalmik uygulamada yaygın kullanım Oftalmomeron, Asiklovir ve suni gözyaşları gibi ilaçlar da şiddetli semptomların giderilmesi için reçete edilir.

Viral konjunktivit genellikle üç haftadan fazla sürmez, ancak tedavinin seyri, hastalığın tüm semptomlarının kaybolmasından sonra bile yaklaşık bir ay sürer.

[36], [37], [38]

Bakteriyel konjonktivit göz damlası

Bakteriyel konjonktivit genellikle göz kapaklarına, burun hastalıklarına, donmalara travmadan sonra gelişir. Daha sıklıkla, hastalığın nedensel ajanları streptokok ve stafilokoklardır. Bazı durumlarda, hastalık tozlu bir odada uzun bir süre kaldıktan sonra gelişir.

Bakteriyel konjuktivit, daha önce sözü edildiği gibi, çeşitli bakterilerin hastalıklara neden olan maddelerdir, mukoza ve göz üreme rahatsızlık (kaşıntı, enflamasyon, kızarıklık, şişme, yakma) yol açar. Bir kural olarak, bakteriyel konjonktivit ile, iki göz aynı anda etkilenir.

Bakteriyel kökenli konjonktivit ile göz damlaları antibakteriyel etkiye sahip olmalıdır: Albucide tobrex, oktadix, norsulfazole, floxal.

Genellikle konjunktivit ile antibakteriyel damlalar yıkanmış gözlere günde üç kez verilir. Doz, hastanın yaşına, hastalığın şiddetine bağlı olarak ayrı ayrı belirlenir.
[39], [40]

Pürülan konjonktivit ile göz damlaları

Pürülan konjonktivit sıklıkla çocukları etkiler. Hastalığa, mukozaya kirli eller, mote, tozla vb. Düşen piyojenik enfeksiyon neden olur. Hastalık kendini hemen ortaya çıkarır ve her iki gözü de kural olarak etkiler. Enflamatuar süreç sırasında, yırtılma, kızarıklık, şişme, yanma, irin, göz kapaklarının yapıştırılması (özellikle gece istirahatı sonrası) ortaya çıkar.

Pürülan akıntı ile konjunktivit ile göz damlaları antibiyotiklerle reçete edilir, çünkü pürülan inflamasyonun nedeni genellikle bakteridir.

Yüzyıldan itibaren pürülan akıntı ile birlikte, levomisitin, albucid, oktadec, toniks, gentamisin reçete edilir.

Standart tedavi rejimi: 1-2 günde 5 defaya kadar düşer.

[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Источник: https://tr-m.iliveok.com/health/konjonktivitden-goz-damlalari_106767i15828.html

Konjonktivit Nedir? Konjonktivit – Konjonktiva İltihabı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Konjonktivit Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Sklerayı (göz akı) örten ve göz kapaklarının içini döşeyen şeffaf mebrana konjonktiva denir. Konjonktivadaki hücreler göz kapaklarını ve korneayı kayganlaştıran bir sıvı üretirler.

Konjonktivit nedir?

Konjonktivit, etkilenen gözde kızarıklık, rahatsızlık ve akıntıya neden olan konjonktiva enflamasyonudur. Konjonktivit iki ana grupta değerlendirilir. Bunlar; enfeksiyöz konjonktivitler ve kozmetiklere, polenlere karşı alerjik yanıtın neden olduğu alerjik konjontivitlerdir.

Konjonktivit tipleri ve nedenleri

Bakteriyel konjonktivit neden olur? Bakteriyel konjonktivit en sık karşılaşılan ve çocuklarda da sık ortaya çıkan göz enfeksiyonudur. Bakteriyel konjonktivit etkenleri arasında sıklıkla S.aureus, S. epidermidis, Streptokok, E. coli, H. influenza gibi organizmalar sayılabilir. Hiperakut bakteriyel konjonktivit etkeni ise Neisseria Gonore’dir.

Klamidyal konjonktivit neden olur? Klamidyal konjonktivitlerin etkeni Klamidia Trachomatis’dir. Gözde iki türlü enfeksiyona neden olur. Bunlardan birincisi Adult inkluzyonlu konjonktivit, diğeri ise Trahom’dur.

Viral konjonktivit neden olur? Viral konjonktivitlet sık görülürler.Viral konjonktivit etkenleri arasında Adenovirüsler, Herpes simpleks ve Herpes zoster,  Vaccinia virüs, Molluskum, Enterovirüsler gibi etkenler sayılabilir. Viral konjonktivitler salgına sebep olabilir. Viral konjonktivitler genellikle tek taraflı başlar ve 1-2 hafta sonra diğer göze bulaşır.

Toksik veya dev papiller konjonktivit neden olur? Toksik konjontivitler uzun süre kullanılan bazı ilaçların yan etkileri sonucu foliküler veya dev papiller konjonktivit şeklinde meydana gelir. Göz kuruluğu olan kişilerde daha sık toksik reaksiyonlar ortaya çıkar.

Alerjik konjonktivit neden olur? Alerjik konjonktivit dört klinik formda kendini gösterir; mevsimsel ya da yıl boyu süren alerjik konjonktivit, vernal konjonktivit, atopik keratokonjonktivit ve dev papiller konjonktivit. Mevsimsel konjonktivit (saman nezlesi) oküler alerjinin en sık nedenidir. Mevsimsel konjonktivite sıklıkla ot ve çimen polenleri yol açar.

Ev tozu akarları ve hayvan alerjenleri tüm yıl boyunca alerjik konjonktivite neden olurlar. Vernal keratokonjonktivit nadir görülen bir konjonktivit tipidir ve dünyanın daha sıcak ve kuru bölgelerinde daha sık görülür. Dev papiller konjonktivit lensler, temizleme ürünleri ve koruyucuları, göz damlası solüsyonları gibi etkenlere karşı intolerans nedeni ile oluşur.

Yenidoğan konjonktiviti neden olur? Yenidoğan konjonktiviti doğumdan sonra ilk aylarda görülür ve tek taraflı ya da iki taraflı olabilir. Yenidoğan konjonktivitleri; kimyasal yenidoğan konjonktiviti, bakteriyel yenidoğan konjonktiviti, klamidyal yenidoğan konjonktiviti ve viral yenidoğan konjoktiviti şeklinde ortaya çıkar.

Konjonktivit belirtileri

Konjonktivitler genellikle birbirlerine benzer belirtiler gösterirler.

Bakteriyel konjonktivit belirtileri: Bakteriyel konjonktivit genellikle kalın, sarımsı ve yeşil renkte akıntı, göz kapağında kolaylıkla fark edilebilen şişlik, hassasiyet, gözde belirgin kızarıklık, çapaklanma, bazen göz yaşarması, ışığa karşı hassasiyet, kulak çevresinde lenfadenopati ve ağrı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ve bazen hastalık kornea tabakasına da zarar verebilir ve görmeyi bozabilir.

Klamidyal konjonktivit belirtileri: Gözlerde sulanma, ışığa karşı hassasiyet, ağrı, kapak ödemi, kuru göz sendromu, mukopürülan akıntı, konjonktivada kızarıklık, enfekte gözün kapağında düşme gibi belirtiler görülebilir.

Viral konjonktivit belirtileri: Virüslerin neden olduğu konjonktivitler genellikle tek gözde gelişirler, iki taraflı olanlarda bir taraf daha fazla tutulmuştur.

Sıklıkla geçirilmiş bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası ortaya çıkarlar.

Gözlerde kızarıklık, yanma hissi, gözde batma hissi, çapaklanma (özellikle sabah saatlerinde), akıntı, göz kapaklarında şişlik, bulanık görme, göz ağrısı ve kulak çevresinde lenfadenopati gibi şikayetlere neden olur.

Dev Papiller konjonktivit belirtileri: Belirtiler arasında göz yaşarması, ışığa karşı hassasiyet, gözlerde yanma, gözde yabancı cisim hissi, görme bulanıklığı, müköz akıntı, palpebral eritem, ödem, kontakt lense dayanıksızlık gibi belirtiler sayılabilir.

Alerjik konjonktivit belirtileri: Alerjik konjonktivit alerjiye neden olan etken ile temas sonucu şikayetlere sebep olur.

Şikayetler genellikle gözlerde kaşınma, gözlerde yanma hissi, batma hissi, çapaklanma, kanlanma, sulanma, ışığa ve güneşe karşı aşırı hassasiyet ve görme bozukluğu, gözlerde ağrı gibi şikayetlerdir. Alerjik konjonktivitte akıntı berraktır.

Alerjik konjontivit ile birlikte burun akıntısı, burunda kaşıntı, burunda tıkanıklık ve alerjik rinit görülebilir.

Yenidoğan konjonktiviti belirtileri: Göz zarında şişlik, pürülan akıntı, ihmal edildiğinde ya da tedavisi geç kaldığında N. Gonorrhoeae’nin kornea epiteline penetre olabilmesinden dolayı korna ulkusu ve perforasyonu gibi ikincil korneal tutulum gelişebilir. Bebeğin göz kapakları, iltihaplı sıvı biriktiği için sert ve ödemli olur.

Konjonktivit tedavisi

Konjonktivit gözün beyaz tabakasının kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma, yanma, batma ile seyreden hastalığıdır. Bu durumun temelinde alerji, kuru göz hastalığı ve mikrobik etkenler vardır. Konjonktivitlerin tedavisi mutlaka uzman bir göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Çünkü konjonktivitin tipinin ayırt edilmesi ve buna göre tedavisinin düzenlenmesi önemlidir.

Bakteriyel konjonktivit tedavisi: Bakteriyel olan konjonktivit tedavisinde iltihaba neden olan etkenin tespit edilmesi ve bu etkene yönelik tedavi uygulanması gerekir. Bakteriyel konjonktivit tedavisi uzman göz doktorunun reçete edeceği antibiyotikli damlalar ve sistemik oral antibiyotikler ile yapılır.

Klamidyal konjonktivit tedavisi: Klamidyal konjonktivit tedavisinde sistemik oral antibiyotik ve topikal antibiyotik damlalar kullanılır.

Viral konjonktivit tedavisi: Viral konjonktivitlerin önemli bir kısmı birkaç haftada kendiliğinden gerilerler.

Fakat bazı virüsler ile meydana gelen konjonktivitler tedavi edilmez ise tekrarlayan iltihaplanmalar ile gözün üzerinde bir leke oluşturur ve görme seviyesini bozabilir.

Özellikle uçuk virüsü göze yerleşmiş ve buna bağlı konjonktivit oluşmuş ve görme merkezine yerleşmiş ise kalıcı görme kusurlarına sebep olabilir. Tedavide; soğuk kompres, vazokonstriktörler ve yapay göz yaşı kullanılır.

Viral konjonktivitler bulaşıcı özellik taşıdığı için başkalarına bulaştırmamak önemlidir. Bu nedenle eller temiz tutulmalı, başkaları ile kişisel eşyalar paylaşılmamalı, hastalık geçene kadar çocuklar okula, yetişkinler işe gitmemeli, evdeki bireyler ile aynı havlu kullanılmamalı eller göze her değdiğinde yıkanmalı gibi önlemler alınmalıdır.

Dev papiller konjonktivit tedavisi: Konjonktivit lens kullanımına bağlı gelişmiş ise lens kullanımına ara verilmesi, lens bakım solüsyonunun değiştirilmesi, tek kullanımlık lenslere geçilmesi önerilir. Tedavide ilaç olarak genellikle topikal steroid kullanılır, ancak yan etkilerinden dolayı uzun süre kullanımı önerilmez. Belirtiler varken göz kapaklarına soğuk kompres de yapılabilir.

Alerjik konjonktivit tedavisi: Kaşıntı ile birlikte seyreden kızarıklık alerjik konjonktivit olabileceğini düşündürür. Alerjik konjonktivitin tedavisinde göz damlaları ile alerjinin yapmış olduğu kaşıntı ve kızarıklığın giderilmesine yönelik tedavi uygulanır.

 Eğer kuru göze bağlı tahriş nedeni ile konjonktivit gelişmiş ise bunun tedavisi suni gözyaşı damlaları ile yapılır. Alerjik konjonktivitlerde bazen ağız yolu ile alınan antihistaminikler verilebilir.

Alerjik konjonktivitlerde durumun iyi değerlendirilmesi ve diğer konjonktivitlerden ayırt edilmesi önemlidir.

Yenidoğan konjonktiviti tedavisi: Yenidoğan konjonktivit tedavisinde topikal penisilin, intravenöz penisilin tedavisi, penisiline dirençli olan şuşların artış göstermesi durumunda sefotaksim veya seftriakson tedavileri de uygulanabilir. Yenidoğanın Klamidyal konjonktivitinde de bu duruma uygun tedavi uygulanır.

Konjonktivitten korunma yöntemleri

Göz iltihabı olarak da tanımlanan konjonktivit hastalığından korunmak için temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir.

 • Eller sık sık yıkanmalı
 • Başkalarının kullandığı özel eşyalar kullanılmamalı
 • Havuzların temizliğine dikkat edilmeli
 • Uçuk virüsü ve gözünde konjonktivit olan çocuklar ya da yetişkinler havuza girmemeli
 • Ortak kullanılan toplu taşıma araçlarına binenler ellerini yıkamadan mümkün olduğunca gözlerine dokunmamalı
 • Lens kullananlar lenslerinin hijyenine dikkat etmeli ve lens solüsyonları sık sık değiştirilmeli
 • Bilgisayar ekranlarına gereksiz yere bakılmamalı ve bilgisayar başında çalışanlar göz kuruluğu olmaması için sık sık göz kırpma egzersizleri yapmalı
 • Tozlu ortamlarda çalışanlar önlemlerini almalı
 • Alerjik göz hastalığı olan kişiler doktor kontrollerini ihmal etmemeli gibi önlemler konjonktivitten korunmak için alınabilecek önlemlerdir.

Konjonktivitten korunma yöntemler

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/konjonktivit-nedir-konjonktivit/

Konjonktivit Göz İltihabı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Konjonktivit Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Konjonktivit yani göz iltihabı çoğu kişi tarafından dikkate alınmasa da nedenleri ve belirtilerine göre tedavisinin dikkate alınması gerekmektedir.

Konjonktivit, gözün dış katmanını kapsayan zarın iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Alerjenler, bakteriler, enfeksiyonlar ve viral yayılan virüsler buna sebebiyet verebilir. Tedavisi olan bir göz iltihabı türüdür.

Konjonktivit Nedir?

Gözümüzün dış katmanında gözle göremediğimiz kadar ince bir zar yapısı bulunur. Bu hem dış etkenlerden korunması hem de bazı özelliklerin sağlanabilmesi için olması şart olan bir bölgedir.

Göz kapaklarının iç kısmı zarla sarılmış ve gözle temas halinde olan bir yapıya sahiptir.

Doğal olarak Konjonktivit ile Blerafit neden aynı anda görülür sorusunun cevabını bu şekilde açıklamak mümkün olur.

Bu tabakaya Konjonktiva ismi verilir ve zarın iltihaplanması durumunda da Konjonktivit oluşumu saptanmış olur. Göz kızarıklıkları, kanlanmalar, damarların gözükmesi tamamıyla bu tabakayla alakalıdır. Hatta ovuşturma sonucu belirginleşen damarların tamamı Konjonktiva tabakasında bulunur.

Göz yaşı salgısı, gözümüzün kayganlık seviyesi ve ıslak dokunun kaynağı olan bu tabaka iltihap kaptığı anda farklı göz problemleri doğmaya başlar. Tedavi edilmemesi durumunda ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Hatta geçici görme kayıpları ve ciddi göz rahatsızlıkları bunlar arasında beklenen etkilerdir.

Konjonktivit Belirtileri ve Türleri

Konjonktivit – iltihaplanmanın çeşitlerinin daha fazla merak edildiğini söyleyebiliriz. Çünkü değişken belirtiler ve farklı sebepler her gözde yaşanan iltihaplanmanın farklı temellere dayandığını kanıtlamaktadır.

Tıbbi açıdan dört farklı türü bulunan göz iltihaplanması genel anlamda benzer belirtiler gösterir. Gözün dışındaki zarı iltihap olduğunda bu göz kapağına sıçrayarak yeni bir reaksiyona yol açabilir.

Tüm bunlar farklı belirtiler ve komplikasyonlar olarak göz doktorunuz tarafından detaylı olarak incelenir.

Bulaşıcı iltihapların varlığından ötürü tedavinin doğru teşhis ile doğru antibiyotik kullanımı şeklinde sonuçlanması gerekir.

Sarı ve yeşil tonlarında yapışkan bir akıntı başlar. Işığa karşı duyarlılık ve gözde kızarıklık son derece yoğundur. Göz kapağı iltihabı oluşumuna elverişlidir ve bu durumda şişkinlikler görülebilir. Ağrılı bir süreç geçirmek ise sık görülen durumlardan birisidir.

Gözde sulanma ile başlayan belirtiler aynı zamanda iki gözde birden göründüğünden daha da şiddetlidir. Çapaklanma, kızarıklık, sulanma, kaşınma, kanlanma, batma, kornea yıpranmaları net gözlemlenen belirtiler arasındadır.

 1. Herpes Simpleks Konjonktivit

Bulanık görme, kızarıklık, sulanma, göz çevresinde oluşan ufak kesecikler, çapaklanma, ateşlenme, sinir gerginliği, vücut dirençsizliği gibi belirtiler sıkça gözlemlenir. Müdahale edilmezse yıllarca sürebilen bir iltihaplanma türüdür.

Geçici olarak oluşan viral bir alerjenden kaynaklanan iltihaplanmadır. Kısa süreli veya aşırı uzun bir zamana yayılan tedavi süreci olabilir. Sulanma, kızarıklık ve kaşınma dışında burun akıntısı, hapşırık ve burun hassasiyeti gibi etkiler görülür.

Konjonktivit Neden Olur?

Çocuklarda göz iltihabı nedenleri arasında alerjenler büyük bir pay sahibidir. Çevresel faktörler devreye girer. Yetişkinlerde ise hastalıklarının genel olarak virüslere dayalı geliştiğini söyleyebiliriz.

Göz içinde başlayan ve zarı haricinde göz kapağına da sıçrayan iltihaplanmalar yaygın görülür. Hem estetik olmayan bir görüntü hem de göz sağlığımızı tehdit eden bir unsura dönüşür. Konjonktivit reçete veya ilaç adı bu aşamada çok fazla araştırılır.

Fakat doktorunuzun muayenesi ve teşhisi sonrasında ilaç ya da antibiyotik kullanmanız en doğrusu olacaktır.

Göz konjonktivit teşhisi için geçirilmiş rahatsızlıklar, genetik yatkınlıklar ve kullanılan ilaçlar dahi göz önünde bulundurulur. Çünkü hem iltihaplanmanın türü hem de reçete edilecek ilaç bu şekilde daha verilmi sonuçlar doğurur.

 • Toz, kıl, polen, tüy, saç, kum gibi cisimler
 • Yeterli Gözyaşının üretilmemesi
 • Gözle temas eden kimyasal maddeler
 • Sigara kullanımı veya dumana maruz kalma
 • Çeşitli alerjenler
 • Çeşitli bakteriler
 • Oluşan enfeksiyonlar
 • Viral virüsler
 • Rüzgar veya güneş ışığı gibi çevresel faktörler
 • Işık hassasiyeti
 • Ortak kullanılan eşyalar
 • Göze temas eden kirli nesneler

Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Konjonktivit tedavisi ilaç adı sormaktan öteye gidemediğinden birçok kişide viral olarak yayılmaya devam etmektedir. Maalesef rutin göz kontrollerini aksattığımız gibi bu tip göz iltihaplanmalarında doktora danışmak yerine kulaktan doğma bilgilerle hareket ediyoruz.

Konjonktivit reçete edilen antibiyotikler, damlalar ve sistemik ilaçlarla kısa sürede iyileşebilecek bir rahatsızlıktır. İltihabın daha da ciddi göz sorunlarına yol açmaması için ilaç adı sormaktan ziyade vakit kaybetmeden bir göz doktoruna danışılması gerektiğini vurgulayalım.

Gözü kaplayan zarı ve kapağın içinde oluşan iltihabı kurutmak ve tamamıyla boşaltmak için verilen damla ve ilaçların aksatılmadan kullanılması gerekmektedir. Aksi halde net bir sonuç alınamayabilir. En sık gözlemlenen Alerjik Konjonktivit ve diğer çeşitleri iltihaplı gözün durumuna göre alt teşhislere yol açabilir. Bilhassa çocuklarda konjonktivit çoğu zaman enfektif olarak görülür.

Bakteriyel Konjonktivit%78
Adenoviral Konjonktivit%20
Alerjik Konjonktivit%2

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/konjonktivit-nedir.html

Konjonktivit Tedavisi

Konjonktivit Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Konjonktivit nasıl geçer? Konjonktivit olduğunuzu düşünüyorsanız, gözünüzde ağrı, görüşünüzde ani bir değişiklik varsa veya ışık gözlerinize zarar veriyorsa doktorunuzu görmelisiniz.

Konjonktivit belirtileri olan bebekler derhal doktora götürülmelidir, çünkü bakteriyel konjunktivit ciddi olabilir ve bu, bebekle temasta olan diğer insanlar için oldukça bulaşıcı bir durumdur.

Eğer lens kullanıyorsanız ve konjonktivit belirtileri gelişirse, lenslerinizi takmayı bırakmalısınız ve en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız. Kontakt lens kullanıyorsanız, konjonktivit durumunda keratit (kornea iltihabı) riski taşıdığından, derhal göz doktorunuz tarafından tedavi edilmelisiniz.

Konjonktivit tedavisinin seçimi büyük oranda durumun sebebine bağlıdır. (1)

Enfeksiyöz (Bulaşıcı) Konjonktivit Tedavisi

Viral konjonktivit yani viral Konjonktivit genellikle antiviral ilaç kullanmadan kendi başına kaybolur (2-4 hafta içinde).

Soğuk kompreslerin uygulanması ve suni gözyaşları gibi göz damlası yağlarının uygulanması ile belirtiler hafifletilebilir.

Bununla birlikte, viral konjunktivit, belirtileri ilk ortaya çıktıktan sonra iki hafta boyunca oldukça bulaşıcı olduğu için, gözler kırmızı olduğu sürece, başkalarına yayılmasını önlemek için önlemler almak önemlidir.

Bakteriyel konjonktivit yani bakteriyel konjonktivit vakalarında ise, gözlerdeki akıntıyı gidermek için sıkça temiz ve sıcak bir havlu kullanılması gerekebilir.

Enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olması için bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik göz damlaları veya merheminin kullanılması gerekir. Bazı enfeksiyonların tedavisinde oral antibiyotikler de gerekli olabilir.

Tedavi ile bakteriyel konjonktivit genellikle bir ile iki hafta içinde iyileşir. (2)

Enfeksiyöz (Bulaşıcı) Olmayan Konjonktivit Tedavisi

Allerjik konjunktivit yani alerjik Konjonktivit tedavisinde konjonktivit hastalığına neden olan allerjenden kaçınılmalıdır. Göz makyajının kullanımı da önlenmelidir.

Allerjik konjunktivit, gözlere soğuk kompresler, nemli keseler ve yağlayıcı göz damlası kullanılması ile tedavi edilebilir. Bir eczaneden alınan dekonjestan göz damlası ve topikal antihistaminikler de belirtileri gidermeye yardımcı olacaktır. Topikal steroidler gibi daha güçlü ilaçların doktorunuz tarafından reçete edilmesi gerekir.

Çevresel veya kimyasal nedenlerle oluşan konjonktivitin tedavisi, gözlerin bol miktarda su ile hızlı ve kapsamlı bir şekilde yıkanmasını gerektirir. Herhangi bir kimyasalın gözlere sıçraması durumunda bir sağlık uzmanıyla temasa geçilmelidir. Pek çok ev temizleme ürünü hassas göz dokularına zarar vermektedir. (3)

Konjonktivit için hangi doktora gidilir: Konjonktivit belirtilerinden herhangi birine sahipseniz göz doktorunuza veya aile hekiminize başvurabilirsiniz. (4)

Konjonktivit Hastalığının Önlenmesi

Enfeksiyöz Konjonktivit formları bulaşıcıdır ve insanlarla doğrudan temas yoluyla yayılır. Bulaşıcı Konjonktivit belirtileri ilk ortaya çıkmaya başladıktan sonra, gözler kırmızı olduğu sürece iki hafta süreyle bulaşıcı olabilir. Enfeksiyöz konjonktivit hastalığının yayılmasını önlemek için kişisel ve ev temizliğinin çok iyi sağlanması son derece önem taşımaktadır:

 • Konjonktivit olan insanlarla temastan kaçının
 • Evdeki yüzeyleri dezenfekte edin (kapı tokmağı ve tezgah üstü gibi)
 • Parmaklarınızı gözlerinizden uzak tutun
 • Gözlerinizi ovmaktan kaçının
 • Yastık kılıflarınızı sık sık yıkayın
 • Ellerinizi sık sık yıkayın ve ellerinizi kurutmak için tek kullanımlık kâğıt havlu kullanın
 • Göz damlaları, merhemler, yüz maskeleri, havlular ve yastık kılıflarının paylaşılmadığından emin olun
 • Kontakt lenslerinizi doğru kullanıp bakımını yapın (5)

Konjonktivit Hastalığı Nedir?

Konjonktivit, çocuklarda ve yetişkinlerde oluşan göz enfeksiyonlarından biridir. Genellikle gözlerde oluşan kızarıklık ile kendini belli etmeye başlayan konjonktivit, konjuktivanın iltihaplanması durumudur. Bu doku, göz kapağı ve göz kümesinin nemli kalmasına yardımcı olmaktadır.

Konjonktivit, bir virüs, bakteri, tahriş edici madde (şampuanlar, kir, duman ve özellikle havuz kloru), allerjenler (alerjiye neden olan maddeler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bakteri, virüs ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanan konjonktivit, kişiden kişiye kolayca yayılabilir, ancak derhal teşhis edildiyse ciddi bir sağlık riski taşımaz. (6)

Konjonktivit hastalığı nedir detaylı bilgi için bakınız

Konjonktivit Belirtileri

Konjonktivit nasıl anlaşılır? Konjonktivit başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Göz beyazında veya göz kapağının iç kısmında kızarıklık
 • Artan gözyaşı
 • Özellikle uykudan sonra (bakterilerin neden olduğu konjonktivit durumunda) kirpik üzerinde biriken sarı renkli irininin kabuk yapması
 • Gözde oluşan yeşil ya da beyaz renkteki irin
 • Gözlerde kaşıntı (özellikle alerjilerin neden olduğu konjonktivit durumunda)
 • Gözlerde yanma (özellikle kimyasal ve tahriş edicilerin neden olduğu konjonktivit durumunda)
 • Bulanık görüş
 • Işığa duyarlılık artışı (7)

Daha fazla konjonktivit belirtileri için

Konjonktivit Nedenleri

Konjonktivit neden olur? Konjonktivit nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bakteriyel veya viral bir enfeksiyon
 • Ateş ve boğaz ağrısına neden olabilecek virüs nedenli bir enfeksiyon
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya ve gonore dâhil)
 • Yüzme havuzlarındaki klor, şampuan, duman, sis gibi tahriş edici maddeler
 • Mevsimsel alerjik konjonktivit ve polen, toz akarları veya hayvan tüyünden kaynaklanan uzun ömürlü (tüm yıl boyunca) alerjik konjonktivit
 • Göz damlaları, kimyasallar veya makyaj ile temasa nedeniyle oluşan dermatokonjonktivit
 • Lensler, göz ameliyatı dikişleri veya göz ameliyatları sırasında takılmış tüpler veya aparatlar nedeniyle oluşan iltihaplanma (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Konjonktivit nedenleri

Источник: https://www.acil.net/konjonktivit-tedavisi/

Konjonktivit

Konjonktivit Göz Sağlığını Tehdit Ediyor

Konjonktivit yani gözde meydana gelen iltihap, gözün içindeki kızarıkların ortaya çıkmasına neden olan en yaygın nedendir. Konjonktiva tabakasında meydana gelen iltihap nedeniyle bireylerde göz iltihabı adı verilen konjonktivit oluşur. Gözün büyük kısmını oluşturan sklera yani beyaz bölüm, soğan zarı gibi bir tabaka tarafından çevrelenir.

Bu tabakaya konjonktiva adı verilir. Bu konjonktiva adlı tabaka gözün nemlenmesini sağlayan salgılar salgılar. Bu tabaka içerisinde ince damarlar barındırır ve eğer dikkatlice bakılırsa gözünüzün üzerinde bu ince damarları görebilirsiniz.

Konjonktivada iltihap meydana gelirse, bu ince beyaz damarlar daha da belirgin bir hal alır ve bireyin gözü kızarır.

Konjonktivit türlerini 3 farklı türde ele alabiliriz. Bu türler;

Bu tür konjonktivitlerde gözden bir tür akıntı meydana gelir. Bu kalın, yeşil rengimsi olan akıntı bakteriyel konjonktivitin en belirgin özelliğidir.

Bakteriyel konjontivitin diğer belirtileri ise, göz kapağının belirgin şekilde şişmesi, dışarıdan gelen şeylere duyarlılık, gözde belirgin bir kızarıklığın meydana gelmesi ve gözde ağrının oluşmasıdır.

Hatta bazı durumlarda bu sorun korneayı etkiler ve görme üzerinde sorun yaratabilir.

Bakteriyel konjonktivitin bulaşma ihtimali olduğundan dolayı toplum içinde diğer bireylerden uzak tutulması önemlidir. Bakteriyel konjontivite sahip bireylerden uzak durmak önerilir.

Bakteriyel konjonktivitin tedavisi ise, uzman tarafından yapılan muayene neticesinde, bakteriyel konjonktivitin altında yatan temel faktörün belirlenmesinin ardından verilir.

Bu durum, sorunun kaynağı, bireyin yaş grubu, sorunun süre ve ağrı şiddetine bağlı olarak değişir.

2.Adenoviral Konjonktivitler

Viral konjonktivitler, ilk olarak bahsettiğimiz bakteri nedenli olan konjonktivitlere oranla daha tehlidir. Antibiyotiklerin etki edemediği bu tür, bakteriyel konjonktivitlere göre daha da bulaşıcıdır.

Bazı durumlar adenoviral konjonktivitlerin solunum enfeksiyonları sonrasında geliştiğini ortaya çıkarmıştır. Ancak bu tür konjonktivitlerin ortaya çıkması için bu durum şart değildir.

Hastanın gözlerinde birden gelişen kızarıklık, göz kapaklarında şişkinlik ve sulanma belirtilerindendir. Çapaklanma az görülür ancak sulanma ve batma hissi etkilidir. Kızarıklık kanama gibi bir hal gibi de görünebilir.

Kulak çevresinde ve çenenizin altında eğer bir tür lenf bezi hissediyorsanız bu durumun adenoviral konjonktivit olma ihtimali vardır. Bu durum oldukça ciddi bir durum olup, belirtilerin görülmesinin ardından hemen bir uzmana görünülmesi şarttır.

Herpes uçuk demektir. Herpes simpleks de dudaklarda uçuk meydana getiren virüstür. Bu virüs sadece zarlarla alakalı konjoktivit değil bunun yanı sıra keratit durumunu da ortaya çıkarabilir. Herpes virüsler, sinirler boyunca uykuda olan ve bazen uyanarak tekrarlayıcı stres, ateşli hastalıklar, beslenme sorunları gibi bağışıklık sorunları ortaya çıkarır.

Bu enfeksiyonları oluşturan bu virüs, korneada sorun yaratarak görüşte problem meydana getirir. Gözlerde kızarıklık, bulanık görme, göz çevresindeki deride içi sıvı dolu berrak şişlikler varsa ve bu durumlar daha öncede olduysa, çapaklanma sorunları meydana geliyorsa doktora görünmeniz önerilir.

Senelik bazda bir iki kez bu sorun tekrarlıyorsa ve oluştuğunda 10 gün boyunca sürüyorsa bu tür konjonktivitten şüphelenilebilir.

4. Alerjik Konjonktivit

Bu tür konjonktivitlerin en belirgin belirteçleri gözde meydana gelen sulanma, kızarıklık, kaşıntı gibi durumlardır.

Özellikle de yaz dönemlerinde meydana gelen polen oluşumu ve çiçek tozları ve bunların yanı sıra her dönem var olan evcil hayvan tüyleri sonucu bu tür alerjik durumlar oluşabilir.

Burun akıntısı, burun bölgesinde kaşıntı ve bundan dolayı da hapşırık gibi durumlar da meydana gelir.

Konjonktivit Nedenleri Nelerdir?

Konjonktivit yani halk arasında bilinen adıyla gözde meydana gelen iltihaplanma ya da daha da yaygın ismiyle göz nezlesinin nedenleri farklı etkenlere bağımlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenler, alerjik, bulaşıcı olma ve kimyasal olarak görülen nedenler olmak üzere 3 başlık altındadır.

Alerjik konjonktivit nedenleri, genelde dönemlik olarak meydana gelen alerjilerden kaynaklıdır. Bazen de gözle temas halinde olan bazı diğer maddelerle alerjik durum harekete geçirilebilir.

Bunun dışında kornik bir hal almış şekilde bir dış maddeden dolayı meydana gelen alerjik durumlarda söz konusu olabilir. Bu durum genelde sert kontakt lens veya da sık değişimi yapılmayan yumuşak kontakt lens kullanan bireylerde görülür.

Bulaşıcı konjonktivit nedenleri ise, cilt üzerinde ve sindirim sistemi üzerinde bulunan bazı türlerdeki bakterilerden kaynaklandığı söylenebilir. Ayrıca bu durum, enfeksiyon yoluyla böcekler, fiziki temas, kirli ellerle yıkanmamış ellerle göze temas ya da pis makyaj malzemelerinin kullanımı ve kötü losyonlar nedeniyle yayılabilir.

Viral olarak meydana gelen konjonktivite de bu durum genellikle soğuk nedeniyle ortaya çıkar. Özelikle öksürme ve hapşırma nedeniyle bireyden bireye bulaşır. Bunun yanı sıra, virüs, vücutta akciğer, boğaz ve burun gibi bölgelere de yayılabilir.

Bakteriyel konjonktivitenin yeni doğan bebeklerde ortaya çıkan ve şiddetli bir formu olan Oftalmia Neonatorum,  acil tedavisi oldukça önemli olan bir sorundur ve acilen tedavi edilmediği takdirde büyük sonuçlar ortaya çıkarabilir niteliktedir. Bu virüs bebeğe rahimdeyken geçer.

Bunlardan farklı olarak bir de kimyasal konjonktivite neden olan durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar da, bireyin gündelik hayatta yaşamını sürdürürken bir şekilde maruz kaldığı dış etkiler olarak gösterilebilir. Örneğin dışarıda dolaşırken soluduğu hava, havuzlarda temizlik için kullanılan klor ya da daha net etkisi olan zehirli kimyasallar nedeniyle kimyasal konjonktivit meydana gelir.

1. Bakteriyel Konjonktivit Belirtileri

Konjonktivit türleri her ne nedenden dolayı meydana geliyorsa gelsin birbirlerine benzer belirtiler ortaya koyarlar. Bakteriyel konjonktivitlerde genelde gözlerden kalın ve sarı-yeşilimsi bir akıntı meydana gelir.

Göz kapaklarında meydana gelen şişlik ve duyarlılık, belirgin şekilde oluşan kızarıklık ve ağrı bu belirtilerden bazılarıdır.

Bazen de bu durum daha da sorunlu bir hal alarak bireyin korneasına zarar verebilir bu da görmeyi sorunlu hale getirir.

2. Viral Konjonktivit Belirtileri

Bir virüs nedeniyle meydana gelen viral konjonktivit, gözlerde kızarıklıkların oluşması, yanma hissi, batma hissi, çapak oluşması, göz kapaklarında şişliğin meydana gelmesi, bulanık görme gibi belirtiler ortaya koyar.

3. Alerji Nedenli Konjonktivit Belirtileri

Alerjik nedenli olarak meydana gelen konjonktivit, alerjiye neden olan durum ile bir temas sonucu ortaya çıkar.

Durumlar genel de gözlerde kaşınma, gözlerin içinde bir yanma durumu, batma durumu, çapaklanma, kanlanma ve sulanma, aşırı duyarlılık, güneşe karşı hassasiyet ve görme bozuklukları gibi şikayetlerdir.

Bunların yanı sıra, burunda akıntı, kaşıntı, burunda tıkanıklık gibi sorunlar meydana gelebilir.

1. Alerjik Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer bireyde kaşıntı ve buna eşlik eden bir kızarıklık meydana geldiyse bu alerjik bir durumu işaret eder. Bu yüzden bu tür konjonktivitin tedavisinde alerjiye neden olan sorunun giderilmesine uğraşılır.

Eğer bu durum kuru göze bağlı olarak tahriş nedenli olarak bir konjonktivit oluşmuşsa bunun tedavisi suni gözyaşı sağlayan damlaların kullanılması ile yaratılır.

Bazen de oral yolla alınan ilaç tedavileri ile de alerjik konjonktivitler tedavi edilir.

2. Bakteriyel Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tür de bakteriyel olarak sorunlara neden olan etmenlerin tespiti sağlanır. Ardından da bu etkenin tedavisi uygulanmaya çalışılır. Bu türün tedavisinde antibiyotik kullanılır. Uzman bir doktorun reçeteli olarak kullanmanızı istediği antibiyotikler ile tedavi gerçekleştirilir. Eğer bakteriyel konjonktivit tedavi edilmezse kronik bir hal alır ve sürekli olarak nüks eder.

3. Viral Nedenli Konjonktivit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Virüslerin neden olduğu konjonktivit tedavi edilmez ve öyle bırakılır ise, virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar sebebiyle göz çevresinde lekeler meydana gelir bu da görmeyi engeller. Özellikle de uçuk virüsü gözde bulunuyorsa bu kalıcı olarak görme kusurları ortaya çıkarabilir.

Viral konjonktivitler kendi kendine 2 haftalık süreçte iyileşebilirler. Ancak bu tür konjonktivitler bulaşıcı olduğu için diğerlerine göre daha tehlidir. Bu da başkalarının sağlığını tehdit eder.

Bunun engellenmesi için kişisel eşyalar paylaşılması sorun yaratabilir, hastalıklı olan çocukların okula veya yetişkin bireylerin dışardaki hayatlarına gitmemeleri önerilir.

Bu tür konjonktivitlerde steroidli merhem ve damlaların kullanılması sakıncalıdır.

Источник: https://evdesifa.com/konjonktivit/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.