Kordon Kanı Saklama

Kordon Kanı Nedir? Kordon Kanı Kök Hücre Saklama Ücreti ve Faydaları – Hayatın İçinden Haberler…Hayatın İçinden Haberler…

Kordon Kanı Saklama

Günümüzde neredeyse her doğumdan önce araştırılan ilk konulardan biride “kordon kanı” olmaktadır. Kordon Plasenta ile bebek arasında besin ve oksijen sağlayan organdır. Doğum sonrasında bu organın işlevi biter ve rahim tarafından dışarı atılır.

Bu durumlarda bebeğin kordonu ile plasenta arasında kalan bir kan bulunmaktadır. Bu kana Kordon Kanı denilmektedir. Bu kanın en büyük özelliği bebeğin kanından farklı bir kandır. İçerisinde kök hücrelerini tutar.

Günümüzde kök hücre nakli ile bir çok hastalığa tedavi bulunmasıyla önemi giderek artmıştır.

Aslında kordon kanı kök hücresinin en büyük avantajı uygun ortamlarda kök hücreleri doku yada organ halini alabilme yeteneğidir.

Kordon Kanı Kök Hücre Bankası

Kordon Kanı Saklanmasının Amacı

Kordon kanı saklanmasında ki en büyük amaç çocukların ileri yaşlarda yaşayacağı ağır hastalıklarda organ yetmezliklerinde ilik kanseri gibi bir çok tür hastalıkta çözüm bulunabilmekte. Organ yetmezliklerinde kök hücre ile organın hasarlı bölümü onarılmaktadır.

Rahim içindeki yaşamda bebek göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır. Plasenta bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alış verişini sağlayan organdır. Bu organ doğumdan hemen sonra görevini tamamlayarak rahim dışına atılır.

Normal şartlarda kordon kanı bulunmazsa bir hastanın organ bulma ihtimali %5 ilik yada doku bulma ihtimali %25 oranındadır. Fakat kordon kanı saklanması ile bu oran %100 olmaktadır. En çok lösemi ve ilik ile ilgili hastalıklarda kordon kanı kök hücre çok önemlidir.

Kordon Kanı Kaç Sene Saklanabilir?

Kordon kanı ortalama 15 sene saklanabilmektedir. Zaten kordon kanındaki kök hücre ihtiyacı çocukluk döneminden sonra vücudun ihtiyacını karşılamaz. Ortalama 30 kiloya kadar olan çocuklar için geçerlidir. 30 kilodan sonra kordon kanı kök hücresi etkisini yitirir.

Genellikle çocukların ergenlik dönemine kadar yaşadıkları hastalıklarda önemli rol oynar.Fakat Amerika’da yapılan bazı çalışmalar ile Kordon Kanı çoğaltma ve kopyalama denemeleri başarılı olmuştur.

İleri ki yıllarda kordon kanı çoğaltılarak yetişkin insanlarında hastalıklarında kullanılması planlanmaktadır.

Kordon Kanı Nasıl Alınır?

Kordon kanı alınması kararı doğumdan ortalama 15 gün önce alınmalıdır. bu karadan sonra hastane yetkililerine bili verilmelidir. Yapılan işlemin Anne ile alakası çok yoktur.

Doğum bittikten sonra göbek kordonu bağlanır ve ilk 5 dk içerisinde kordon içindeki kan özel bir mekanizma ile bir tüpe alınır. Ortalama 50ml ile 120 ml arasında bir kan alınabilmektedir.

bu kan laboratuar ortamında kök hücrelere ayrıştırılarak azot tanklarında -200 derece civarında dondurularak saklanır. İhtiyaç halinde kök hücreler çözülmesi sağlanarak kullanılır.

Kordon Kanı Saklama Ücretleri :

Kordon kanı saklama ücretleri kordon kanı bankasına göre değişmektedir. Fakat fiyat olarak ortalama bir fiyat dengesi vardır. Kordon kanı yıllık saklama ücreti 100 Euro ile 180 Euro arasında değişmektedir.

Fakat saklama işleminden önce yapışması gereken Kordon kanı içindeki Kök Hücre Ayrıştırması içinde bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu işlem ücreti 1 defaya mahsus 2.750 TL civarındadır. Ayrıca son dönemlerde Mezenkinal ayrışma ile birlikte de işlem yapılmaktadır. Bu işlemle birlikte fiyat 4.

500 TL ile 5.500 TL arasında değişebilmektedir.

Kordon Kanı Kimler İçin Saklanması Önem Taşır?

Aslında kordon kanı ilkemizde zengin ailelerin sakladığı bir gerçektir. Fakat Aile geçmişinde ilik kanseri olan çiftlerin kesinlikle saklaması gerektiği belirtilmektedir. Bazı araştırmalarda ise tüm ailelerin doğum sırasında kordon kanını saklamasından yana.

Kordon Kanı İle Tedavi Edilebilen Hastalıklar

Kordon kanı aşağıdaki hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca doku nakli ihtiyaçlarında da hayati önemi vardır.

* Ergenlik dönemine kadar ortaya çıkan Lösemi ve lenfomaları* Akdeniz Anemisi* Orak Hücre Anemisi* Nöroblastom

* Trombosit ile ilgili Hastalıklar

Türkiye’deki Kordon Kanı Bankaları

Kordon kanı bankaları ülkemizde 2010 yılından sonra açılmaya başlanmıştır. Çok büyük özen gerektiren bir işlemdir. Bir çok teknik düzenek kurulmalı ve saklama şarları dünya standartlarında olması gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili resmi gazetede 2005 yılında bir yönerge yayınlanmıştır. Kordon kanı ve kök hücrelerin ülke dışına çıkarılması yasaktır. Türkiye’de genellikle kan bankaları üniversitelerin bünyesinde saklanmaktadır.

Ülkemizdeki Önemli ve Güvenilir Kan Bankları Listesi

Acıbadem Kordon Kanı Bankası (İstanbul)Tel: (216) 544 38 38

Mail : [email protected]

Adres: Kerem Aydınlar Kampüsü Kayışdağı Caddesi No:32 Ataşehir/İSTANBUL

Genkord (İstanbul)Tel :(0212) 231 53 50 – (0533) 665 89 71

Mail : [email protected]

Adres: Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. Erdinç Binaları. No:22 A3 Blok Kat:1 Güneşli Bağcılar/İSTANBUL

Yaşam Bankası (Ankara)Tel: 0312 442 42 15

Mail: [email protected]

Adres: Hilal Mahallesi Hollanda Caddesi 686.Sok Arman Plaza No:6 Ofis:12 Yıldız 06550 Çankaya / ANKARA

AtibankTel: 0216 469 93 00

E-posta: [email protected]

Yukarıdaki Kordon Kanı Bankaları, Türkiye’nin en iyi ve kaliteli kordon kanı kök hücre saklama kurumlarıdır.

24.10.1987 İstanbul Doğumlu.Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı Mezunu

Evli ve 3 Çocuk Babası / Uzmanlık Alanı : Gündem ve Siyaset

Источник: http://korkmazhaber.com/kordon-kani-nedir-kordon-kani-kok-hucre-saklama-ucreti-onemi-faydalari-9207.htm

Kordon Kanı Saklama İle İlgili Merak Edilen 9 Soru | Anneysen.com

Kordon Kanı Saklama

Kordon kanı, doğum sırasında bebekten alınıyor ve birçok hastalığın tedavisi için uzun yıllarca saklanabiliyor. İş bu kadarla bitmiyor tabii, elbette ailelerin bu konuyla ilgili kafasını kurcalayan birçok soru var.

Kordon kanı saklama işini layığıyla yapan Yaşam Bankası, ailelerin bu konuyla ilgili merak ettiği ama oldukça da garip olan 9 soruyu cevapladı. Hadi oku, sen de merak ediyorsan hemen bilgilen!

Önce ayrıntılı bilgi al: Doğum Sırasında Bebeğinin Kordon Kanını Saklatman İçin 8 Mükemmel Neden!

Kök hücrelerin canlılıklarının devam edebilmesi için -196 derecelik azot tanklarında saklanması gerekir. Bu sebeple buzdolabı ısısı maalesef kök hücrelerin canlı kalması için yeterli değildir.

2. Saklama kiti doğuma yetişmezse biz kordonu buzdolabına muhafaza etsek olur mu?

Yaşam Bankası özel kitleri ısı koruma özelliğine sahip olup, 48 saat içerisinde laboratuvara ulaştırılmaktadır. Buzdolabında saklanan bir materyalin laboratuvarda işlenmesi maalesef mümkün değildir.

Kordon kanı saklamanın doğrusu ne, nasıl yapılıyor bu videodan öğrenebilirsin.

Kordon kanı kök hücrelerinin aile arası bireylerde uyum şansı yüksektir. Kardeşler arasında %75, ailenin diğer fertleri arasında da %35 uyum ile kordon kanı nakillerde kullanılmaktadır. Nakil öncesi HLA (doku uyumu) kontrol edilmelidir.

4. Kordon kanı kök hücresi satılabilir mi? Kök hücrem varlıklı bir aileye uyumlu olursa onlara kanımızı verir misiniz?

Aile tipi bankalamada kordon kanlarının HLA haritası çıkarılmadığı için zengin ya da fakir kim olursa olsun, talep eden kişilere uyumlu olup olmadığı tespit edilemez. Bu sebeple aile bankalarındaki kök hücreler satılabilir ya da pazarlanabilir materyaller değillerdir. Aile tipi bankalardaki kök hücrelere erişim fiziksel olarak mümkün değildir. Erişilemeyen bu materyaller satılamazlar.

5. Sadece 1 çocuğumuzun kordon kanını saklatmamız yeterli mi? Diğer çocuklarımız bundan yararlanabilir mi?

Her doğan çocuğun kordon kanının aile adına saklanması tavsiye ettiğimiz bir durumdur.

Herhangi bir hastalıkta kordon kanı saklanan çocuk ile uyum olmama ihtimaline karşı her çocuğun kök hücresinin saklanması uygunluk olasılığını arttırır.

Ayrıca kordon kanı kök hücreleri, 40 kiloluk bir hastada kullanılabildiği için aileye ait birden fazla kordon kanı kök hücresinin bulunması daha yüksek kilolarda bir kişide kullanılmasına olanak verecektir.

Bunun yanı sıra tedavi edilen hastalığın tekrarlaması durumunda aileye ait birden fazla kök hücre sayesinde tedavi için yine hazır olunacaktır. Öte yandan 1 çocuğun kordon kanı tüm kardeşlerinin tedavisinde kullanılabilmektedir.

6. Bebek doğar doğmaz kordon kanı alınırsa bebeğin canı acımaz mı?

Bebek doğduğunda göbek kordonu klemplenerek bebekten ayrılır. Kordon kanı alım işlemi sırasında bebek, yeni doğan hekimi tarafından başka bir yerde incelenmektedir. Yani bebeğe hiçbir şekilde bağlı olmayan ve çöpe atılacak olan kısımdan kan alım işlemi yapılır. Kordon kanı alım işleminin anne ya da bebeğe bir zararı yoktur.

7. Ya doktorumuz kordon kanı almayı bilmiyorsa?

Yaşam Bankası olarak doğum öncesinde doğumu yapacak olan doktor ile daha önce kordon kanı alıp almadığını görüşüyoruz. Eğer doktor bu konuda deneyimli değilse kendisine gerekli videoları izletip adım adım kordon kanı alımını öğretiyoruz.

Hatta doğum sırasında doktoru asiste etmek üzere bölge sorumlularımız doktorlarımızın yanlarında bulunuyor.

Kordon kanı alım işlemi doğumu yapan hekim tarafından yapılıyor, biz de bu işlemin en doğru şekilde yapılabilmesi için her türlü çalışmayı yapıyoruz.

Bu işlemin nasıl olduğunu merak ediyorsan videoyu izleyebilirsin.

8. İlk kordon kanı bankası olmanıza rağmen neden yalnızca 16 nakil yapıldı?

Çünkü nakil sayısı aslında bankada biriken örneklem sayısı ile doğru orantılıdır. 2018 öncesi bankamızda saklanan kordon kanı kök hücreleri şu andaki sayının yarısı kadardı. Yani 2 sene içerisinde saklanan ünite sayısı 2 katına çıktığı için 2018 yılı nakil sayımız da diğer yıllara oranla oldukça yüksek. Bankamızda saklanan ünite sayısı arttıkça nakil sayıları da artacaktır.

9. Şirket batarsa kordon kanlarına ne olacak?

Şirket batar, tasfiye olur ya da Türkiye’deki faaliyetlerini durdurursa ailelerin haklarının korunması gerekmektedir. Bu hak, hem Kordon Kanı Yönetmeliği’nde hem de ailelerle yaptığımız sözleşmelerdeki maddelerle korunmaktadır.

Bir banka herhangi bir şekilde çalışmalarını durdurma kararı verirse o bankadaki tüm kök hücreleri bedelsiz bir şekilde başka bir kordon kanı bankasına sağlıklı, saklanabilir olarak transferini yapmakla yükümlüdür.

Bu koruma sayesinde ailelerimize kordon kanılarını diledikleri süre içerisinde saklanmasını taahhüt ediyoruz.

Yaşam Bankası Genel Müdürü Serdar Burku'nun, bu soruları yanıtladığı videoyu da izleyebilirsin.

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/saglik-kordon-kani-saklama-ile-ilgili-merak-edilen-9-soru_11341

Kordon Kanı Saklama Gerekli mi?

Kordon Kanı Saklama

 • Kordon kanı doğumdan sonra bebeğin sonu (plasenta) ve kordonunda kalan bebek kanıdır.
 • Kordon kanı kök hücreler içerir.
 • Kök hücreler, çocuklar ve genç erişkinlerde nakil için kullanılabilir. Bu kordon kanı veya kök hücre nakli olarak bilinir.
 • Kordon kanı nakli bir çok kan, bağışıklık ve metabolik hastalıkları tedavi edebilir.
 • Kordon kanındaki kök hücrelerin, diğer hastalıkların tedavisinde kullanılabilip kullanılamayacağı bilinmemektedir.
 • Kordon kanındaki kök hücreler gelecekte kullanılmak üzere toplanıp saklanabilir.
 • Kordon kanı genellikle rutin olarak toplanmaz.
 • Kordon kanı güvenli olarak ve bulaşma ve enfeksiyonu en aza indirecek şekilde toplanmalıdır.
 • Kadının veya bebeğinin bakımında yer almayan eğitilmiş bir teknisyenin kordon kanını toplaması en iyisidir.
 • İki tür kordon kanı bankası vardır:
  1. özel (ticari) bankalar

  2. kamu bankaları.

 • Özel bankalar kordon kanını bireyin kendi ailesinin gelecekteki muhtemel kullanımı için ücret karşılığı saklayan organizasyonlardır.
 • Kamu bankaları dünyanın herhangi bir yerinde nakle ihtiyacı olan bir hasta tarafından kullanılmak üzere bağışlanmış kordon kanlarını saklarlar.
 • Kamu bankaları bilinen bir genetik veya başka hastalığı olan aileler için de kordon kanı saklayabilirler.
 • Kamu bankacılığı ve kordon kanı bağışı genel olarak desteklenmektedir.
 • Özel bankalarda hiçbir tıbbi nedeni olmayan aileler için kordon kanı saklanmasının yararları konusunda ikna edici veriler yoktur.

Kordon kanı doğumdan sonra bebeğin sonu (plasenta) ve kordonunda kalan bebek kanıdır. Bebek doğduktan sonra bebeğin sonu ve kordonundaki kana artık ihtiyaç yoktur ve genellikle atılır.

Kordon kanı, kök hücre olarak bilinen az sayıda özel bir tip hücre de dahil olmak üzere birçok farklı türde hücre içerir. Bu hücreler, vücuttaki tüm diğer hücrelerin yapı taşlarıdır.

Vücudun farklı kısımları, farklı tür hücrelerden yapılmıştır: kalp kalp hücrelerinden, karaciğer karaciğer hücrelerinden, kan kan hücrelerinden ve bşk.

Kök hücreler, vücuttaki bu değişik türdeki hücrelere dönüşebilir.

Kordon Kanı Neden Yararlıdır?

Kordon kanı şu anda aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır:

 • lösemi, orak hücreli anemi ve talasemi (Akdeniz anemisi) gibi kan hastalıkları
 • bazı bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Hurler sendromu (bir enzim eksikliği nedeniyle oluşan genetik bir hastalık) gibi metabolik depo hastalıkları.

Bazı bilim adamları kordon kanının Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı gibi hastalıklar ve diyabet gibi durumları iyileştirmek için potansiyel olarak kullanılabileceğini iddia etmişlerdir. Kordon kanının beyin, kalp ve omuriliği etkileyen hastalıkları iyileştirmek için kullanılabileceğini de iddia etmişlerdir.

Diğer bilim adamları, bu iddiaların arkasında yeterli delil olmadığını savunmaktadırlar. Gelecekte daha fazla hastalığın kordon kanı ile tedavi edileceği mümkün olabilir. Bununla birlikte günümüzde daha çok araştırma gereklidir.

Kordon Kanı Nasıl Kullanılır?

Kandaki kök hücreler yeni kana dönüşen kök hücrelerdir.

Kordon kanı naklinde, hastalıklı hücreleri sağlıklı yeni hücrelerle değiştirmek ve bireyin kan ve bağışıklık sistemini yeniden inşa etmek için kök hücreleri kullanılır.

Kordon kanı naklinin başarılı olması için yeni hücrelerin kişinin kendi hücreleriyle mümkün olduğunca uyuşması gerekir.

Dünya çapında (akrabalar ve akraba olmayanlar arasında) binlerce başarılı kordon kanı nakli gerçekleştirilmiştir.

Kordon kanı nakilleri bazı hastalıkları tedavi etmek için kemik iliği nakillerine alternatif olarak kullanılabilir. Bu, başlıca genç hastaların lösemi tedavilerinde özellikle başarılı olmaktadır.

Kordon kanı naklinin, kemik iliği nakline göre avantajları şunlardır:

 • Kordon kanı naklinde daha az komplikasyon çıkar.
 • Uyumlu kök hücre bulmak kemik iliğine göre daha kolaydır. Bu da dolayısıyla nakle ulaşılabilirliği artırır.
 • Kordon kanı dondurulup yıllarca saklanabilir, böylece daha kolayca elde edilebilir.
 • Kordon kanı naklinde daha az sayıda gecikmeler vardır. Kemik iliği nakillerinde kayıtların araştırılması ihtiyacı, verici adaylarıyla bağlantı kurulması ve kemik iliği alma işleminin kendisi nedenleriyle gecikmeler kaçınılmazdır.

Kordon kanı naklinin dezavantajları şunlardır:

 • Kordon kanı nakli mümkün olmayabilir. Özellikle bir erişkine yapılacak olan nakil için tek bir kordonda yeterli hücre bulunmayabilir.
 • Belirli lösemiler gibi bazı kan hastalıklarında çocuğun kendi kanının kullanıldığı bir nakil zararlı alabilir. Saklanan kök hücreler, ilk aşamada bebeğin hastalanmasına yol açan aynı anormalliği veya riskleri içeriyor olabilir. Bu durumda, başka bir kaynaktan yapılan bağış daha iyi olur.

Kordon Kanı Bankacılığı Nedir?

Kordon kanı bankacılığı bir hastalığı tedavi etmek için kordon kanının alınıp saklanmasıdır.

Kamu bankaları

Bir kamu bankasının bulunduğu hastanede doğum yaparsanız kordon kanını bağışlayabilirsiniz. Gönüllü bağış yapılır, toplama ve saklama ücretsizdir. Bir kamu bankası, kök hücre nakli gereken tüm hastaların adil olarak ulaşabilmelerini teminen dünyanın her yerinde herkes tarafından kullanılmak üzere kordon kanı saklar. Gönüllü kemik iliği verici kayıt birimine bir alternatiftir.

Ailenizde bilinen genetik bir hastalık varsa veya zaten lösemili veya kan hastalığı olan bir çocuğunuz varsa doğacak bebeğinizin kordon kanını saklatmayı düşünmenizi doktorunuz önerebilir. Bunu hasta olan çocuğunuzun doktoru ile de tartışmalısınız.

Özel (ticari) bankalar

İnsanlar, ailelerinin bir üyesi kök hücre tedavisi ile iyileştirilebilecek bir hastalık geliştirdiği taktirde gelecekte kordon kanının yararlı olabileceği ümidi ile kordon kanını özel bankalara saklatabilirler.

Çocuğunuzun kendi kordon kanının kullanılmaya gerek duyulması ihtimali son derece düşüktür, dolayısıyla kordon kanına ihtiyaç duyulacağının hiçbir garantisi yoktur. Bütün bunlara rağmen, tıpkı bir sigorta poliçesi gibi buna değdiğini düşünebilirsiniz.

Toplama ve uzun vadeli saklama için yaklaşık birkaç bin TL’yi bulabilen bir ücret vardır.

Özel bir bankada kordon kanını saklatmamış ve gelecekte çocuğunuz bir kan hastalığı, bağışıklık sistemi hastalığı veya metabolik depo hastalığı geliştirirse hala başka seçenekleriniz vardır. Bunlar:

 • ulusal veya uluslar arası bir kamu bankasından kordon kanı.
 • kemik iliği nakilleri gibi başka tedavi kaynaklarının kullanılması. Kemik iliği nakli gereken hastalar için uygun eşleşmeleri bulmak amacıyla uluslararası kemik iliği kayıt birimleri arasında dünya çapında bir işbirliği vardır.
 • uyan bir kardeşten kemik iliği alınması.

Hiçbir tıbbi nedeni olmayan ailelerin özel bir bankada kordon kanı saklatmasının yararları konusunda ikna olmuş değiliz.

Kordon Kanı Nasıl Alınır?

Kordon kanı güvenli olarak alınmalıdır. Aşağıdaki hususlar önemlidir:

 • sizin veya bebeğinizin bakımıyla doğrudan ilgilenmeyen eğitimli bir teknisyen kordon kanını alır. Doktorunuzun, doğumda ve hemen sonrasında siz ve bebeğinizin bakımından başka bir işle meşgul olmaması önemlidir.
 • bebeğin eşinin doğması ve kordonun kesilmesi gibi doğumunuzun “olağan yönetiminde” hiçbir değişiklik olmamalıdır. Bazı bulgular kordonun hemen kesilmesinin bebeğe zararlı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, kordon kesilmesinin geciktirilmesi başarılı bir kordon kanı alınmasını önleyebilir.
 • kordon kanı plasenta (bebeğin sonu) doğduktan sonra temiz bir ortamda, gerekli düzenlemelere uygun yöntem ve şartlarda alınmalıdır.

Kordon kanı alınması aşağıdaki durumlarda önerilmez veya mümkün olmaz:

 • bebek prematür ise
 • çoğul gebeliğiniz varsa
 • boyna dolanmış kordonun bebeğin doğurtulması için erken kesilmesi gerekli ise
 • acil sezaryenle doğum yaparsanız
 • belirli ilaçları kullanıyorsanız
 • sizin veya bebeğinizin babasının bulaşıcı hastalık testleri pozitif ise.

Kordon Kanı Saklama Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Özel kordon kanı bankacılığı düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Aşağıdaki noktaları gözden geçirmenizi öneririz.

 • Kordon kanının saklanması hakkında bazı belirsizlikler vardır. Örneğin, kanuni olarak kordon kanının sahibi kimdir? Kordon kanını saklayan tesis bozulur ve kordon kanı kullanılamaz hale gelirse sizin haklarınız nelerdir?
 • Özel bankalar özel şirketler tarafından işletilirler. Özel bir şirket ile saklamaya karar verirseniz siz ve şirket arasındaki bir anlaşmaya dahil olacaksınız. Anlaşmanın tüm şartlarından memnun olup olmadığınız sizin sorumluluğunuzdur.
 • Özel bir bankayı kullanmayı seçerseniz bankanın ruhsatlı olduğunu ve doğru işlemleri takip ettiğini kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdur.

Kordon kanı bankasına sorulacak bazı sorular şunlardır:

 • Bankanın kordon kanı saklama ruhsatı var mı?
 • Banka uygun toplama işlemlerine uyuyor mu?
 • Hiç kök hücre elde edilemezse ne yapılır?
 • Kordon kanı nerede saklanır?
 • Kanın uygun olarak tutulduğundan emin olmak için saklama tesisine ulaştırma kontrol edildi mi?
 • Saklanan kan ne zaman artık kullanılamaz hale gelir?
 • Artık ihtiyaç kalmadığında kana ne yapılır?
 • HIV/hepatit pozitif kordon kanının ayrı olarak saklandığından kim sorumludur?
 • Ben hayatta olmazsam çocuğum veya çocuklarımdan herhangi birisi kordon kanını kullanabilir mi?
 • Gelecekte banka artık faaliyette olmazsa kordon kanıma ne yapılır?

İlgili Yazı Yok.

Источник: https://canersonmez.com/index/2011/12/kordon-kani-saklama-gereklimi/

Kordon Kanı Saklama

Kordon Kanı Saklama

Kordon Kanı Saklama:

Sağlık deyince akan sular durur hepimiz için. Hele ki söz konusu canımızdan kıymetli bebeğimizse…

Bizim minik Yol Aşkı dünyaya gelmeden evvel, her bebek bekleyen aile gibi biz de her şeyin en iyisi olsun istedik. Mobilyasından bebek arabasına, bebek bakım ürünlerinden kıyafetlerine kadar her şeyi titizlikle seçmeye çalıştık.

Bu arada hangi markalardan hangi ürünleri tercih ettiğimizi öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu araştırma bizim yaklaşık 2 ayımızı aldı çünkü

Источник: https://yolaski.com/kordon-kani-saklama/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть