Kortizon kullanan hasta ameliyat olabilir mi?

Kortizon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Kortizon kullanan hasta ameliyat olabilir mi?

Haber güncelleme tarihi 11.02.2019 16:29

Kortizon Nedir?

Birçok insan “kortizon nedir?” sorusunun cevabı merak etmektedir. Kortizon tedavisi uygulanması gereken hastalar ya da yakınları bu terimin anlamını tam olarak bilmek istemektedir.

 Kortizon; insan vücudunda salgılanan en önemli hormonlardan biridir. Kortizon böbrek üstü bezlerde üretilir. Vücutta yağ metabolizması ve karbonhidratın düzene girmesi amacı taşımaktadır.

Günlük olarak vücutta üretilen kortizon oranı insandan insana değişim göstermektedir. Bu durum zayıf insanlara oranla kilosu fazla olan insanlarda daha fazladır. Bu kişiler daha fazla kortizon üretimi yaparlar.

Aynı zamanda kortizon üretimi vücut sıcaklığı ve kan basıncı durumuna göre değişim göstermektedir. Genellikle sabah saatlerinde bu üretim daha fazladır.

Aşırı stres ve aşırı sinir anında bu durum 10 kat daha fazla artmaktadır. Bu üretim yaşamın 3. haftasında başlamaktadır. Hayat boyu sürmektedir. Vücut bazı nedenlerden dolayı kortizon üretemez ya da vücutta kortizon azalımı var ise dışardan destek alınması gerekmektedir.

 Kortizon birçok hastalığın tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Genellikle hastalıklarda ve kişinin vücudunda kortizon üretemez ya da vücudunda kortizon azalımı var ise dışarıdan kortizon yüklenmesi durumunda kullanılır.

Damar yolu, cilt yolu, ağız yolu ve eklemlere enjekte edilerek kullanılmaktadır.

Kortizon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır? 

Kortizon vücudun kortizon üretmediği ya da vücutta yeterli kortizon bulunmadığı zamanlarda dışardan yüklenmesi yapılmaktadır. Aynı zamanda kortizon birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu hastalıklar birbirinden farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır.  Kortizon tedavisinin her bir aşamaları farklılık göstermektedir fakat kortizon bu hastalıklarda yardımcı ve destek olmaktadır.

Kortizon hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır fakat tedavi etmesinin yanı sıra bazı etkileri de bulunmaktadır. Bu etkiler her hastada farklı bulgularla meydana gelmektedir.

 Birçok hastalıkla bazen tek tedavi seçeneği olsa da fazla alımı sonucunda farklı hastalıklara ve sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle dikkat edilmeli ve doktorun tedavi önerisinden dışarı çıkılmamalıdır.

Kortizon tedavisi aniden kesilirse, addison krizine neden olmaktadır. Aynı zamanda dışardan vücuda kortizon alımı sürecinde böbrek üstü bezleri kortizon salgılamayı bırakmaktadır. Bu nedenle kortizonun aniden bırakılması vücutta kortizon eksikliğine neden olur.

 • Romatizmal hastalıklar
 • Kan hastalıkları
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Bağ dokusu hastalıkları
 • Alerjik hastalıklar
 • Tümör tedavileri
 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek ve idrar yolu hastalıkları
 • Hormonal hastalıklar
 • Zehirlenmeler ve sıcak çarpmaları
 • Göz hastalıkları
 • Şoklar

Kortizonun Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizonun yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler birbirinden farklı olarak görülür. Kortizon her kişide farklı yan etkiler vermektedir. Kortizonun genel olarak yan etkileri çeşitli hastalıklara yol açabilir. Kortizon vücudun her bölgesinde ve her organda kendini gösterebilir ve zarar verebilir.

 Vücudun bazı bölgelerinde normalin dışında şişlikler ve gövdede yağlanmalar görülür. Çocukluk ve ergenlik döneminde kullanılan kortizon gelişme bozukluklarına neden olmaktadır. Kemik erimesi gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Kan basıncı yükselme durumu yaşanır.

Şeker ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Kortizon gözleri de etkilemektedir. Gözlerde katarakt oluşumuna yol açar. Kortizon kullanan kadınlarda adet düzensizlikleri sıklıkla görülür. Cilt üzerinde de yan etkileri bulunmaktadır.

Bunlar ciltte tüylenme ve ciltte çizgilenme olarak görülmektedir. Erkeklerde kullanılan kortizon ise testislerde sorunlar görülmesine neden olabilir. Adale zayıflığı gibi durumlara da sebep olmaktadır. En sık rastlanan yan etkileri arasında mide şikayetleri bulunur.

Kortizon sadece beden ve organları değil, kişilerin ruh sağlığını da tehdit eder. Psikolojik bozukluklara ve sorunlara neden olmaktadır.

Kortizon tedavisinin bir anda bırakılmaması gerekmektedir. Aniden bırakılan kortizon, vücutta bazı komplikasyonların oluşmasına neden olabilir.

Kullanılan kortizon oranı yavaş yavaş arttırıldığı gibi, aynı şekilde yavaş yavaş azaltılmalıdır. Aynı zamanda kortizon, böbrek üstü bezinde bağımlılık yapabilir.

Uzun dönem kullanılan kortizonun birden kesilmesi ile hasta şoka girebilir.

 • Gelişme bozuklukları
 • Vücudun bazı bölgelerinde normal dışı şişlikler ve gövdede yağlanma
 • Adale zayıflığı
 • Kan basıncında yükselme
 • Kemik erimesi
 • Psikolojik bozukluklar
 • Ciltte tüylenme, çizgilenme
 • Adet düzensizliği
 • Şeker ve tansiyon yükselmesi
 • Gözlerde katarak oluşumu
 • Mide şikayetleri​

Kortizon Kullanımında Yapılan Yanlışlar

 • Daha düşük miktarda kortizonun yeteceği hastalıklarda yüksek dozda kortizon kullanımının önerilmesi
 • Kortizon kullanımı sırasında hasta doktor tarafından takipte olmalı, yerinde ve belirli miktarda kullanımı sağlanmalıdır.

Önerilen İçerik;
► Kortizon İğnesi Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/kortizon-hangi-hastaliklarin-tedavisinde-kullanilir-10731h.htm

Hormon ismi Yunancadan gelmekte bir nevi hareketlendirici anlamına gelmektedir. Hormonlar Vücudun mesaj servisleridir. Hormonlar ihtiyaç duyulduğu an özel bezlerden salgılanarak, hedef bölgeye kan içerisinde taşınır.

Yazımızda böbrek üstü bezinin kabuk kısmından salgılanan Kortizon hormonu hakkında geniş bilgiler vermeye çalışacağız.

Kortizon Nedir? kortizon neden kullanılır? Kortizonun yan etkileri nelerdir? Kortizon fazlalığı ve yanlış kortizon kullanımı ile ilgili soruların cevabını vermeye çalışacağız.

İltihaplanmayı önlemeye yarayan Kortizon Hormonunun bilinçsizce kullanılması, ya da kontrolsüz kullanılması vücuda zarar vermektedir. Bu sebeple uzman hekimin hastayı çok iyi yönlendirmesi gerekmektedir.

Bu kadar önemli bir hormonun bir çok tedavi de ismini duyarsınız. Kortizon Hormonu, vücudun enerji fabrikaları olan, protein, yağ ve karbonhidratdan enerji üretimini kontrol eder.

Eğer kortizon hormonu salgılanamaz görevini yapmazsa, obezite ve kemik erimesi kaçınılmaz bir kaç hastalıktan biri olmaktadır.

Tarihte ilk defa Kortizol olarak 1937 yılında E. Kendall ve Wintersteiner tarafından bulunmasına rağmen ve yapay olarak sentezleyen 1938 yılında ilk defa  T. Reichstein tarafından yapılmıştır.

Kortizolun yapay olarak ilk defa tıbbi kullanan 1948’de Ph. S. Hench, romatizmal eklem inflamasyonu hastasında kullanmıştır. T. Reichstein, E.

Kendall ve Wintersteiner 1950 yılında Nobel Ödülünü de kazanmıştır.

Kortizol, kortikosteroidler olarak bilinen hepimizin yakından bildiği Kortizon hormon sınıfına dahil edilmiştir.

Kortizon Nedir? Kortizon Neden Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? | Kimyasal yapısı

Kortizon Nedir?

Böbrek üstü bezinin kabuk kısmından salgılanan, steroit yapısında olan, çok önemli bir hormon. Bu hormon, vücutta çok çeşitli ve çok önemli tesirler icra etmektedir. Kandaki şeker miktarını artırır, dışarıdan ilaç olarak verildiğinde, şeker hastalarının durumunu ağırlaştırır.

Vücutta protein yıkımını uyarır ve yapımını azaltır. Açıkçası vücuttaki, yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesini sağlamaktadır. Kortizonun yağ metabolizması üzerine olan tesirinin esası hakkında pek az şey bilinmektedir.

Kortizon tedavisi gören hastalarda aşırı bir yağ birikmesi meydana gelmektedir.

Kortizonun tıpta kullanılmasının en mühim sebebi, antienflematuar etkisine (iltihabi reaksiyonu giderici, doku şişmesini önleyici) bağlıdır. Kortizonun önemli bir tesiri de, alerjiyi önleyici olmasıdır. Suyun vücuttaki dengesi üzerinde de büyük rol oynamaktadır. Farklı bir tesiri de bağışıklık sistemi baskılamasıdır.

Kortizonun İnsan Vücudundaki Önemi

Normal bir günde insan vücudunun salgıladığı kortizon miktarı farklıdır. İstirahat halindeki normal bir insanın salgılamış olduğu kortizon miktarı günlük 15-40 mg arasında değişmektedir. Bunun aksine şişman insanlarda kortizon üretimi yüzde 50 oranında daha fazladır.

Vücudun gün içerisinde salgılamış olduğu kortizon miktarı gece, gündüz ve kan basıncına göre değişiklik göstermektedir. İnsan vücudunda kortizonun en fazla salgılandığı zaman sabah saatleridir.

Aşırı bir sinir anında ise kortizon miktarı 10 kata kadar çıkmaktadır. Vücuttaki kortizonun üretimi henüz 3 haftalık iken başlar ve ömrünüzün sonuna kadar devam eder. Üretilmediği durumlarda ise dışarıdan alınmaktadır.

 Birçok hastalığın tek tedavi çözümü olan kortizon miktarı doktor tarafından doğru bir şekilde belirlenmelidir.

Kortizon Nedir? Kortizon Neden Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir? | Böbrek üstü kabuk yapısından salgılanır

Kortizon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek dozda uzun süre kullanıldığında, ay dede yüzü, kıllanma, sivilce, adetlerin kesilmesi, kemiklerin, kasların zayıflaması, tansiyon yükselmesi, mevcut şeker hastalığının veya tüberkülozun ağırlaşması, mide ülserinin azgınlaşması, psikolojik bozukluklar ve enfeksiyonlara karşı mukavemetin kırılması durumu ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu durumların hepsine birden de Cushing Sendromu denilmiştir.

Daha düşük miktarda kortizonun yeteceği hastalıklarda yüksek dozda kortizon kullanımının önerilmesi de sıkıntılı hallerden biridir. En önemli kısım ise kortizon kullanımı sırasında hasta doktor tarafından takipte olmalı, yerinde ve belirli miktarda kullanımı sağlanmalıdır.

Kortizon tedavisine başlanan hastaların dikkat etmesi gereken besinler de mevcuttur.

Tuzlu gıdalar, konserve, turşu ve salamura, tahin pekmez, çikolata, tatlı meşrubatlara, kuruyemiş, kabartma tozu, et suyu bulyonları, ve kızarmış ağır hamur tatlılarından da kaçınmaları gerekmektedir.

Kortizon Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar

Vücutta çok önemli tesirlere sahip olan bu hormonun, sentetik olarak, çeşitli türevleri yapılmış ve piyasaya ilaç olarak sürülmüştür. Bu grup ilaçlar Aşağıdaki hastalıklarda faydalı olabilmektedir.

Addison hastalığı, hipofiz bezi yetersizliği, şiddetli bronşiyal astıma allerjik durumlar, had göz iltihapları, romatoitartrit, ateşli romatizma, had nikris (gut hastalığı) krizi, hemolitik anemi, had kan kanseri, multipl, myelom, müzmin, lenfatik kan kanseri, pemfigus vulgaris (öldürücü bir deri hastalığı), septik şok. Egzama ve benzeri hallerde de faydalı olduğu görülmektedir. Kortizon bazı hastalıklarda tek çözüm tedavi yöntemi olsa da fazla alındığında geri dönüşü olmayacak hastalıklara da sebep olabilmektedir.

Şunu belirtmek gerekir ki; içlerinde kortizon bulunan ve tedavi amacı ile kullanılan bu ilaçlar, herhangi bir hastalığı tamamen tedavi etmemektedir. Uzun süreli bir tedaviye geçmeden önce iyice düşünüp taşınmalı ve mevcut diğer grup ilaçları mutlaka denenmiş olmalıdır.

Sebebi ise, kortizon grubu ilaçların, çok dikkat ve devamlı kontrolü gerektiren ilaçlar olmasıdır. Şuursuz, bilgisiz ve gereksiz uygulamalar ölüme kadar varabilen bir çok yan etkiye sebep olabilmektedir. Bu tehlere rağmen, bu grup ilaçlar, günümüzde en çok kullanılan ilaçlar arasına girmiştir.

İlaçlar kullanılmadan önce mutlaka hastanın sıkı bir kontrolden geçirilmesi gerekmektedir.

Kortizon Kullanımından Sonraki Yan Etkileri

Özellikle çocukluk dönemi ve genç yaşlarda uygulanmış olan kortizon tedavisi gelişme bozukluklarına neden olabilmektedir. Kullanılan kortizon, vücudun bazı bölgelerinde şişlik ve gövdede yağlanma oluşturabilmektedir. Adele zayıflığı, kemik erimesi, kan basıncında yükselme, seksüel ve psikolojik sorunları da beraberinde getirebilir.

Ayrıca cilt üzerinde kıllanma ve çizgilenmelere de yol açmaktadır. Troid hormonu işlevlerine de olumsuz durumlar olabilmektedir. Kadınlar üzerinde kullanımında regl bozukluklarına da yol açmaktadır. Erkekler üzerinde ise, testisler üzerinde olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Kortizonun çocuklar üzerinde uzun süre kullanımı büyüme ve gelişmenin gecikmesine sebep olmaktadır.

Kortizonun kontrolsüz kullanımı da bazı sorunlara neden olabilmektedir. Diyabet, hipertansiyon ve yukarıda bahsettiğimiz Cushing sendromuna yol açabilmektedir. Cushing hastalığında bağışıklık sistemi gerilemektedir. Tuz tutulması artacağından hipertansiyon oluşmaktadır.

Kortizonun kullanımı ile beraber aşırı kilo alımı ve kaslarda gerilme görülmektedir. Dolayısıyla hasta şişman ve kırmızı yüzlü bir hal almaktadır.

Aynı zamanda potasyum eksikliği, kaslarının ince oluşu, kemiklerinin kırılgan oluşu ve mikroplu hastalıklara eğilimli olması muhtemel olacaktır.

Kortizon Kullanımının Diğer Organlara Etkileri

Diğer önemli noktalardan birisi de kortizon tedavisinin aniden kesilmemesidir. Tedavinin ani bir şekilde bırakılması, organizma üzerinde ani reaksiyonlara sebep olmaktadır.

Kortizon tedavisi uygulanırken dozu yavaş yavaş arttırılarak başlanmalı ve aynı şekilde de kesilmelidir. Kortizon tedavisinin böbrek üstü bezi yetersizliğinden ötürü fiziksel bağımlılık yaptığı unutulmamalıdır.

Bu sebeple kortizon tedavisini uzun süre uygulayanların, aniden bırakmaması önemlidir. Çünkü hastanın böbrek üstü bezleri gerileyebilir ve hasta şoka girebilmektedir.

Başka bir yan etkisi de uzun süreli kortizon tedavisinde kaslarda erimeye yol açmaktadır. Özellikle de kol ve bacakların gövdeye yakın kısımlarında güçsüzlük görülmektedir. Kortizon tedavisi mantar ve virüs kaynaklı enfeksiyon gelişimine yatkınlık oluşturmaktadır. Tüberküloz mikrobunu da yeniden alevlendirir. Ve hastalığın yeniden oluşmasını sağlamaktadır.

Kortizon tedavisinin, mideye de birçok yan etkisi vardır. Kortizon, midedeki asit salgısını arttırmaktadır. Böyle olunca koruyucu mukus tabakasını bozmaktadır.

Yara etrafında iyileşmeyi sağlayan hücrelerin aktivitelerini azaltarak, ülsere yol açmaktadır. Kortizon, vücuttaki tuz ve su tutulumuna sebep olmaktadır.

Bu da böbrek hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği olan hastalar üzerinde sorunlara yol açmaktadır.

Kortizon tedavisi yapılan hastaların böbreklerindeki tuzun geri emilimi artmaktadır. Kortizon tedavisi sırasında da tuz tüketimi azalmaktadır. Bu şekilde tuz, kanda ve vücut sıvılarında birikerek basıncı arttırmaktadır.

Çünkü kandaki tuz oranı ne kadar fazla ise, kılcal damarlar basınç sebebi ile dokulardan o kadar fazla su çekecektir. Böylece kan basıncı da yükselmektedir. İşte yüksek tansiyon yapmasının sebebi de budur. Ayrıca vücuttaki potasyum atılımı da kasların güçsüzlüğüne yol açacaktır.

Kalbin kasılma fonksiyonlarında da olumsuz sonuçlara doğurabilmektedir.

Kortizon tedavisinin uzun süre uygulanmak zorunda kalınan hastalarda, katarakta da yol açtığı görülmektedir. Hatta bazı burun spreyleri içerisinde de kortizon kullanılmaktadır. Bu tür burun spreyleri, bazı kişilerde burunda kanamalara, kabuklanma ve kurumalara sebep olmaktadır.

Son olarak kortizon, tedavi için mecburen kullanılacaktır. Ancak bu yazılanların tümüne dikkat edilerek ve uzman hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Kortizonun aniden bırakılması durumunda, böbrek üstü bezleri kortizon üretmediğinden dolayı vücutta ani bir kortizon eksikliği oluşacaktır ve addison krizi de meydana gelecektir.

Источник: https://www.gelgez.net/kortizon-nedir-neden-kullanilir-yan-etkileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.