Koyulaşan Diş Eti Rengine Lazer Tedavisi

içerik

Diş Beyazlatma (Bleaching) – Ağız, Çene ve Diş Sağlığı

Koyulaşan Diş Eti Rengine Lazer Tedavisi

Diş Beyazlatma (Bleaching) çeşitli nedenlerle dişlerin yapısına (mine ve dentin tabakasında) nüfus eden renklenmelerin giderilerek dişlerin önceki tonuna göre ağartılması işlemidir. Dişlerin doğal renkleri zamanla koyulaşır.

Diş taşı temizliği ve polisaj yapılarak dişte oluşan renkleşmeler giderilebilir. Ancak bu yolla giderilemeyen renklenmelerin giderilmesi veya dişin kendi renginin bir kaç ton daha açılması mümkündür. Bu dişlere porselen vs.

yaptırmak yerine daha koruyucu bir yöntem olan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılabilir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan yöntem)

Bu yöntem direkt diş hekimi gözetiminde klinikte kontrollü bir şekilde uygulanır. Tüm yumuşak dokular ışıkla sertleşen bir bariyerle izole edildikten sonra, beyazlatma jeli dişlere uygulanır ve ışıkla aktive edilir. İstenilen beyazlığa gelinceye kadar işlem tekrarlanabilir. Bu şekilde bir hafta arayla iki seans yapılır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma(Hastanın diş hekimi kontrolünde evde kendi uygulayacağı sistem)

Hekim dişlerden ölçü alarak laboratuvara verir. Alınan bu ölçüden, kişiye özel, dişlerin üzerine tam oturan, ince şeffaf bir plak hazırlanır.
Bu plağın içine geceleri yatmadan evvel diş beyazlatma ajanı uygulanarak plak dişlere takılır. Beyazlatma işlemi gece uykuda gerçekleşir. Tedavi süresi bir-iki hafta sürer.

Lazer ile Diş Beyazlatma

Lazer ile diş beyazlatmanın en büyük avantajı çok kısa sürede beyazlatma işleminin gerçekleştirilebilmesidir. Tüm yumuşak dokular bariyerle izole edildikten sonra yaklaşık 4 dk. gibi kısa bir sürede beyazlatma işlemi tamamlanmaktadır.

Dişlerde İstenmeyen Lekeler Neden Oluşur?

Lekelenmenin birçok sebebi olabilir. En yaygın olanları yaşlılık, dişleri boyayan maddelerin (kahve, çay, kola, sigara vb.) tüketimi, dişe gelen travmalar, eski protezler, kaplamalar, dolgulardır. Dişlerin oluşumu sırasında kullanılan antibiyotik veya aşırı florid tüketimi de dişlerde renklenmelere yol açabilir.

Dış Kaynaklı Renkleşmeler

Lekeler sadece diş minesi yüzeyindedir. Beslenmeye bağlı olarak oluşur. Çay, kahve, kola, koyu renkli meyve suları, kırmızı şarap gibi içecekler ve domates salçası, şeftali gibi yiyecekler dişte yüzeysel renkleşmeye neden olur. Bu tür lekelerde beyazlatma işlemi başarılı sonuçlar verir.

İç Kaynaklı Renkleşmeler

Dişin mine tabakasının altındaki dentinde oluşan renkleşmelerdir. Çocuklukta kullanılan tetrasiklin türevi ilaçlar ve aşırı florid kullanımı ya da annenin gebelik döneminde kullandığı bazı antibiyotikler nedeniyle oluşabilir. Rengin açılması çok yavaş olur ya da hiç olmaz.

Yaşlılık Nedeniyle Oluşan Renkleşmeler

İlerleyen yaşlarda dişteki mine tabakası aşınarak alttaki dentin tabakasının koyu rengini yansıtır. Aynı zamanda yıllar içinde iç ve dış kaynaklı renkleşmeler de görülebilir. Böyle durumlarda beyazlatma işleminden başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Kanal Tedavisi Görmüş Dişlerde Renkleşme

Kanal tedavisi yapılan diş canlılığını yitirir, zamanla parlak, canlı rengini de kaybederek sararabilir veya dişin içine konan materyale bağlı renkleşme meydana gelebilir.

Bu tür renkleşmelerde pulpa odasına yerleştirilen beyazlatma ajanı  dişte birkaç gün bekletilir. İstenilen sonuç elde edilene kadar işlem tekrarlanır.

Bu şekilde özellikle ön bölgede tek başına kalmış koyu renkli dişler beyazlatılır. Genellikle olumlu sonuç alınır.

Uygulanan bütün beyazlatma yöntemleriyle geçici bir beyazlık elde edilmektedir. Dişlerin yapısı, kişinin beslenme alışkanlıkları ve işlem sonrası önerilere ne kadar dikkat edildiğine  bağlı olarak 2-3  sene sonra tekrarlanması gerekebilir.

Gebelik ya da emzirme döneminde olan hastalara uygulanmaz. 18 yaş altına önerilmez. Dişeti çekilmesi sonucunda açığa çıkan diş kök yüzeylerine, dişeti rahatsızlığı, diş çürükleri, kole hassasiyeti olanlara bu sorunlar tedavi edilmeden önerilmez.

Eğer Dişlerimi Beyazlatmak İstersem Hangi Yöntemleri Kullanabilirim? En Etkili Yöntem Hangisidir?

Dişleri beyazlatmak için farklı yöntemler vardır. Birincisi diş hekimi yardımıyla profesyonel beyazlatma, diğeri ise evde diş hekiminin önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma sistemidir.

Son yapılan çalışmalarda iki yöntemin aynı anda kullanılmasının etkin bir beyazlatma için gerekli olduğu belirtilmiştir.

Hastanın beyazlatma işlemi ofis tipi ile yapılsa bile rengin kalıcılığı için ev tipi ile desteklenmesi önerilmektedir.

Beyazlatma Güvenli midir? Yoksa Dişlere Zarar Verir mi?

Yapılan çalışmalar diş hekimi kontrolünde yapılan diş beyazlatma sistemlerinin kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir. Diş hekiminizin beyazlatma sonrası florür uygulamaları ile beyazlatma işlemi daha da güvenli bir işlem olmaktadır. Dişlere zarar veren, eczanelerde satılan denetimsiz beyazlatıcı ürünlerdir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün beyazlatma jelleri az veya çok hassasiyete sebep olabilir. Bu, kişiden kişiye değişebilir, soğuk veya sıcak içeceklerle birlikte gelişebilir. Hassasiyet durumunda diş hekiminin uygulayacağı topikal florür bu diş hassasiyetini azaltacaktır. Ayrıca hassasiyeti azaltmak için içerisinde potasyum nitrat ve yüksek oranda florür bulunduran diş macunları da kullanılabilir.

Dişlerimin Maksimum Beyazlaması Ne Kadar Sürecek?

Sonuçlar farklıdır. Bazı dişler daha kısa sürede beyazlarken, bazıları için bir iki seans beyazlatma yapmak gerekebilir. Dişlerinizde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa beyazlatma o kadar iyi olacaktır. Antibiyotik kullanımından kaynaklanan grileşmenin beyazlatılması daha zordur ve sonuca ulaşmak daha uzun bir süreç gerektirebilir.

Beyazlatma Ne Kadar Süre Etkisini Korur?

Beyazlatma sonrasında dişlerin rengi asla başlangıçtaki rengine dönmez ama bir miktar renkleşme 6 ayla iki yıl arasında oluşur. Beslenme alışkanlıklarına göre bu renklenme farklılık gösterir. Beyazlatmadan 6 ay sonra kontrol edilmeli, gerekirse diş taşı temizliği, polisaj ve bir kez ev tipi beyazlatma tavsiye edilir.

Beyazlatma Jeli Kaplama, Porselen Kuronlarımı da Beyazlatır mı?

Porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamaz. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bunların değişmesi gerekebilir.

Beyazlatma Sonrası Çay, Kahve Gibi İçeceklerden Ne Kadar Uzak Kalmalıyım?

Beyazlatma sonrası yaklaşık 2 gün yani 48 saat boyunca (ideali 7-10 gün) çay, kahve, sigara, kola, kırmızı şarap, asitli içecekler ve renkli yiyeceklerden uzak kalmak gereklidir, çünkü yapılan beyazlatmanın etkisi dentin tübüllerinde devam eder. Bu süre zarfında da renkli yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Источник: http://centralhospital.com/TibbiBolumler/agiz-cene-ve-dis-sagligi/yontem/dis-beyazlatma--bleaching--/

Diş Eti Morarması Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri | Cilt Bakımı

Koyulaşan Diş Eti Rengine Lazer Tedavisi

Diş eti morarması, adından dolayı ilk bakışta ağız sağlığında bir bozukluk olarak algılanabilir. Sağlıkla ilgili olmayan bu durum tamamen diş etinin yapısında ve genellikle dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Estetik açıdan sorun yaratır.

Tıp ki cilt de olduğu gibi, diş etinin rengini veren pigmentlerin koyulaşmasından dolayı ortaya çıkar. Yani bir bakıma aşırı renklenmedir. Diş etine renk veren hücrelerin etkileşim durumunun farklılaşmasıdır. Dış etkenlere maruz kalmaya devam ettikçe de iyice rengi koyulaşır. Mordan daha çok grileşen, siyahlaşan diş etleriyle karşı karşıya kalınır.

Ayrıca boğum boğum, büzüşüp şişmiş bir görünüm oluşturur. Her yaş döneminde ve kadın – erkek fark etmesizin herkeste görülebilir.%90 ihtimalle bir hastalık habercisi olmayan bu durum bazen de bazı sağlık sorunun habercisi olabilir. Özellikle kadınlarda aşırı ve ani östrojen hormonu yükselmesi diş eti morarmasına neden olur.

Bu dönemler ergenlik ve hamilelik dönemine denk gelebilir. Esmer kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

Diş eti morarması bazı nedenlere bağlı olarak gelişir. Sizlere diş eti morarması nedenleri ve kimlerde görüleceği hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

 • Diş eti kararması genetik yatkınlık önemlidir. Ailesinde diş eti morarması görülen kişilerde görülme olasılığı yüksektir.
 • Diş eti morarması‘nın bir diğer nedeni ise ağza yeni yapılmış dolgu, implant ya da köprü denilen eski dişleri kullanarak, kaybedilmiş dişler arasında bir protezin, diş etleriyle uyum sağlayamamasından dolayı diş etlerinde morarmaya rastlanabilir. Ayrıca sadece uyum problemi değil, hatalı olarak da yapılan bu tip tedavilerin en önemli belirtisi diş eti morarmasıdır. Bu gibi durumlarda ağızda tepkiye açan sorun yaratan olgu, ortamdan uzaklaştırılmalıdır ve yeniden yapılmalıdır.
 • Sağlıksız beslenmenin bir göstergesi; diş etlerine renk veren melanin tabakasının farklılaşması olarak kendini gösterebilir.
 • Düzgün yapılmayan ağız temizliğinden dolayı ortaya çıkabilen diş eti morarması sonucu ise diş eti çekilmeleri ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda ise diş kaybı olabilir.
 • Diş eti morarması normalde ağrı ya da acı vermez. Eğer böyle bir durum hissediyorsanız, diş eti iltihaplanması yaşıyor olabilirsiniz. Diş eti iltihaplarının da genel sebebi ağız sağlığına yeterince önem verilmemesidir. Diş eti iltihaplanmalarında, diş etleri kanar ve zamanla dişler diş etine tutunamaz hale gelir. Çeşitli antibiyotik kullanımı, dişçi tarafından yapılacak profesyonel ve derin diş temizliği sayesinde, iltihaptan kurtulunur. Ancak yine ağız hijyenine dikkat edilmezse tekrarlayabilir. Bu tip bakteri üremeleri sağlık açısından da teh yaratabilir. Diş arayüz fırçası kullanımı en az diş fırçalamak için önem taşır. Dişlerin arasında hiçbir kalıntı bırakmaz ki; ağız çalkalama sularının bile çıkaramadığı artıkları arındırır. Diş eti için özel çıkarılan diş macunları ve diş yapınıza uygun diş fırçası kullanmak ise diğer önemli bir etkendir.
 • Fazla alkol kullanılması, sık sigara tüketilmesi, çay, kahve, asitli içecekler ve kafein içeren ürünler içilmesi diş eti morarmasının ortaya çıkaran nedenler arasında sayılabilir.
 • Bebeklerde görülen diş eti morarması ise; diş etinin altından yeni diş geleceğinin habercisidir. Her diş çıkarımında görülmeyebilir. Altta çıkmak için girişimde bulunan dişin bebeğin hassas diş etindeki damarları azda olsa zedelenmesinden dolayı meydana gelir. Diş yüzeye çıkınca kaybolur. Böyle durumlarda çıkacak dişin olduğu yere soğuk uygulamak ve masaj yapmak bebeği rahatlatır.

Diş etinde morarma

Diş Eti Peelingi

Adından da anlaşılacağı gibi peeling yönteminde deriyi soyma işlemi, diş etlerine uygulanacaktır. Diş etleri de aynı derimiz gibi kat kattır. Klasik yöntemde anestezi altında çeşitli kesiler yapılarak, koyu ve mor renge sebep olan katman sıyrılır.

Bu şekilde yapılan işlemden sonra bir süre çok soğuk ya da sıcak yiyecek ve içecekler tüketilemez. Bazen soyulan katmanlardan dolayı çok kanama olduğundan, dikiş gerektirebilir. Hastanın çok şikâyeti olmaması için bu işlem birkaç seans tekrarlanabilir.

Yani katmanları, normal olan pembe diş etine kadar soymak çok kolay değildir. Anestezi etkisi geçince sızlama ve yanma görülür.

Lazer ile dişeti peelingi yapıldığında ise anestezi işlemi bile uygulanmamaktadır. Uygulama süresi ise klasik yönteme göre daha kısa sürede bitmektedir. Ayrıca bu mini operasyon sonrası hiçbir rahatsızlık hissedilmeden, hiçbir kısıtlama olmadan günlük yaşantıya dönebilir.

Lazer yönteminde de bazı durumlarda diş eti peelingi birkaç seansa bölünebilir. Bu durum; soyulan katmanlarda, pembe görünümlü olana ulaşmada çok fazla katman soyulması gerektiğinde ortaya çıkar. Tek seansta bu gibi durumlarda lazer bile uygulansa, çok kalın katman kaldırıldığından rahatsızlık verebilir.

Hamile ve yaşlı kişilerde bile güvenle kullanılabilir.

Diş eti morarması

Diş eti morarması bitkisel tedavi

Diş eti şişmesi ve morarması için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Tamamen doğal ve etkili olan bu yöntemler diş etinde morlukları kısa sürede yok etmenize yardımcı olacaktır. Diş eti morluğuna ne iyi gelir, diş eti morluğu nasıl geçer sorularına etkili yöntemlerden bahsederek yardımcı olmaya çalışacağım.

Diş eti morarmasına iyi gelen su ve tuz karışımı

Bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyin ve bununla her gün ağzınızı çalkalayın.

Diş etine zeytin yağı

Her gün akşam yatmadan önce diş etlerini az miktarda zeytin sürün ve diş etlerine masaj yapın.

Diş eti siyahlaşmasına iyi gelen ada çayı

Diş etlerini içerdiği antioksidanlar sayesinde koruyan siyahlaşmasını önleyen yeşil çay tüketin.

Diş etlerine aloe vera jeli

Direk aloe vera jelini diş etlerine sürebileceğiniz gibi aloe vera özlü diş macunlarıda diş eti kararmasını yok eden etkiye sahiptir.

Diş eti kararmasına kekik suyu

Diş eti morarmasına karşı kekik suyu kullanabilirsiniz.

Diş Eti Morarması Evde Tedavi

Diş eti morarması genelde ailesel faktörler en önemli kriter olsada çok sigara içmek, dişleri fırçalamamak en önemli kriterdir.

Diş eti morarmasına neden olan başka bir etken ise çürüyen dişler eğer çürük dişleriniz varsa ilerleyen dönemlerde çürük dişe müdahale edilmez ise diş etinde morlukl daha belirgin hale gelecektir.

Ağzın sağlıklı yapıda olmaması ağız bakımının ihmal edilmesi morarmayı daha belirgin hale getirecektir. Diş eti morarması evde tedavi yöntemlerine başlamadan önce kesinlikle çürük dişler çekilmeli, çok sigara tüketilmemelidir.

Bir diğer neden ise çok fazla kola tüketimi dikkat edin çok kola yada asitli içecek içenlerin neredeyse hepsinde diş eti morarması sorunu vardır. Sadece diş eti morarması sorunu değil ayrıca diş eti morarması ve şişmesi, diş eti morarması ve sızlama kesinlikle olacaktır.

Şimdi diş eti morarmasından kurtulmak istiyorsanız sizlere vereceğim bu kuralları uygulayarak etkili sonuç almanız garanti diyebilirim.

 • Çürük dişleri çekin, özellikle 20’lik dişler çürükse diş etine zarar verir ve morluk oluşur.
 • Sigara içmeyin
 • Asitli içecekleri hayatınızdan çıkarın
 • Son olarak düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın.

Tüm bu işlemlerin yanında yeni başlayan morarmalar için sodyum bikarbonat tozunu, dişçide bulunan aletler yardımıyla püskürterek, hassas tabakayı ortadan kaldırılabilinir..

Diş Eti Morarması Tedavi hakkında ayrıntılı bilgiyi bu videoda bulabilirsiniz.

Sizlere diş eti morarması hakkında bilgi vermeye çalıştım sizlerde konu hakkındaki sorularını yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Источник: https://www.ciltguzellik.com/dis-eti-morarmasi/

Diş Eti Rengi Nasıl Açılır?

Koyulaşan Diş Eti Rengine Lazer Tedavisi

Diş eti renklenmesi epitel doku içerisinde fazla melanin birikimi sonucu oluşur. Diş etindeki bu melanin pigmentasyonu iyi huylu olmasına rağmen, estetik kaygıları, olan hastalarda yaygındır.

Böyle vakalar cerrahi, gingivektomi, serbest diş eti otogreftleme, kriyoterapi, elektro cerrahi ve  bazen frezlerle depigmentasyon işlemlerinden birisi uygulanarak giderilebilir. Elektro cerrahi kullanarak basit ve etkili bir depigmentasyon sağlanabilir.

Hasta memnuniyeti ve iyi sonuçlar vermesi nedeni ile elektrocerrahi yöntemi en çok uygulanan yöntemdir. Günümüzde en sık kullanılan dişeti rengi açma yöntemini kliniğimizde kullanmaktayız. Diş eti rengi açma işlemi hakkında ayrıntılı bilgi için benimle iletişim kurunuz.

Size diş eti rengin ile ilgili analiz yapıp bu renklenmenin giderilmesi ile ilgili bilgi vermekten memnuniyet duyarım.

Bilinmesi gereken önemli bir konu diş protez ve kaplaması uygulandıktan sonra diş etinde oluşan renklenmelerin depigmentasyon olmadığıdır. Metal renginin diş etini etkilemesi sonucu porselen diş kaplamaları etrafında renk koyulaşması görülebilir. Bu durumun giderilmesi için zirkonyum diş kaplama uygulama sayfasındaki bilgilere göz atmanızı öneriyorum.

Diş Rengi nasıl açılır

DİŞ ETİ NEDEN RENKLENİR?

Bu renklenmeler en sık genetik daha sonra aşırı sigara kullanımı ve bazı ilaçların yan etkisi olarak görülür. Aşırı melanin, diş etlerinde  kahverengi veya siyah görüntüye neden olur.

Açık pembe görünmesi gereken diş etleri maalesef hoş olmayan bir görüntü sergiler. Bu durum aslında Afrikalı veya Orta doğu kökenli olan insanlar gibi belirli etnik gruplarda daha sık görülür. Ekstra pigment herhangi bir hastalığı göstermez.

Kişiler için bu durum sadece estetik sorun yaratır. Bazı hekimlere göre koyu renk diş etlerinden metal dolgular da sorumludur. Elektro cerrahi ile yapılan işlemden sonra herhangi bir komplikasyon görülmez.

Çok hassas diş etleri olan hastalar bir süre için, bazı rahatsızlık yaşayabilir. Hastalar konuşmak ve tedavi tamamlandıktan 3-5 gün sonra normal yemek yiyebilirler.

Yapılan bir röportajı  aşağıda okuyacaksınız.

DİŞ ETİ RENGİ AÇMA

Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamalarından biri olan diş eti rengi açma işlemi “depigmentasyon tedavisi” diş etleri tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

 Güzel bir gülümsemenin ilk kuralının sağlıklı dişler ve diş etleri olduğunu belirten Diş hekimi Sertaç Kızılkaya, diş eti rengi açma tedavisinin, estetik diş hekimliğinde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

“Teknolojinin gelişimi, estetikte varılacak noktayı her gün bir basamak daha yükseltiyor.‘Bundan daha fazlası yapılamaz’ denilen noktada ortaya çıkan yeni bir gelişme, aranılan doğallığa biraz daha yaklaştırıyor.

Estetik diş hekimliğinde de geliştirilen materyaller, beyazlatma ajanları beyaz estetiğine uyumu sağlarken, diş eti için gerçekleştirilen cerrahi yöntemlerde de bazı değişim ve gelişimler sağladı.

Diş eti rengi açılması örneği

Sadece dişler değil diş etleri de estetik gülüş için önemli.  Güzel bir gülümseme, sadece beyaz ve düzgün dişlerle değil, bu dişler ile uyumlu sağlıklı diş etleri ile mümkündür. Diş eti problemi olan insanlarda estetik dişlerden veya güzel gülümsemeden bahsetmek imkânsızdır.

Beyaz ve pembenin uyumu, sınırları ve dudakla ilişkileri hep anlatılan bilinen bir bilimsel gerçek olarak hayatımıza girdi.

Estetik diş hekimliği de bu sınırları kişiye özel tasarımlar olarak uygulamaya koydu ve gülüşler değişti.

Gülüşler değişti ama diş etlerinin her zaman istenen renkte olmaması, koyu renk lekelenmelerin olması, estetik diş hekimliğinde düzeltilmesi gereken sorunlardandır.”

DİŞ ETİ RENGİ NASIL OLMALI?

Gül pembesinin sağlıklı, doğal ve estetik diş etlerinin rengi olduğunu söyleyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya, diş etlerindeki problemlerde modern diş hekimliğinin çok başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

“Diş etlerindeki kahverengi siyah renkteki pigmentasyon odakları hem sağlıklı bir görüntü oluşturmaz hem de göze estetik gelmez. Diş etlerindeki bu renklenmelerin çeşitli sebepleri olabilir.

Genetik faktörler kadar sigara kullanımı da etkenler arasındadır.

Bu renklenmelerin ortadan kaldırılması için cerrahi yöntemler geliştirilmiştir. Diş eti renklenmelerin ortadan kaldırılmasında elektro cerrahinin önemli avantajları vardır.

Uygulama sırasında daha az anestezi uygulandığı gibi işlem sonrasında da ağrı ve şişlik şikâyetlerinin daha az olması ve kısa sürede (yaklaşık 1 hafta) iyileşmenin sağlanması en önemli avantajlarından bazılarıdır.

Aynı zamanda elektro cerrahi ile enfeksiyon kontrolünde de avantaj sağlar.

İşlem uygulandıktan sonra diş etlerinde koyu kırmızı bir renk oluşur, daha sonra da bu kırmızı alanların üstü beyaz bir tabaka ile örtülür, bu beyaz tabaka iyileşme bandıdır.

Bundan bir hafta sonra diş eti sağlıklı ve normal rengi olan gül pembesi rengine ulaşır.

Üç yıl ve üzeri sürede sigara gibi etkenler sebebiyle tekrarlamalar görülse de diş eti renginden ve lekelenmelerden rahatsız olanlar için bu yöntem, estetik diş hekimliğinde yüz güldüren bir çözümdür.”

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/dis-eti-rengi/

Diş Eti Kabarması, Kanaması ve Çekilmesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Koyulaşan Diş Eti Rengine Lazer Tedavisi
diş eti problemleri ve tedavi yöntemleri

Diş eti sorunları çeşitli şekillerde karşımıza çıkan ve çok sık rastlanan sorunlardır. Diş eti sorunlarının nedenleri yalnızca ağız ve diş bakımı ile ilgili değildir. New York’lu protez uzmanı Dt. Jonathan B.

Levine, vücudumuz için faydalı olan şeylerin ağız sağlığımız için de faydalı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Diş eti sorunları; kalp-damar hastalıkları, diyabet ve prematüre doğumlarla yakından ilgilidir.” En çok karşılaşılan diş eti sorunları arasında diş eti kabarması, diş eti kanaması ve diş eti çekilmesi yer almaktadır.

Bu genel sorunların neden kaynaklandığını ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

1- Şişkin ve Kabarık Diş Etleri

Neden Olur?

Diş etleriniz kırmızı, kabarık ve hassas mı? Eğer öyleyse yaşadığınız sorun diş eti iltihabı olabilir. New York’lu kozmetik diş hekimi Dt.

Timothy Chase, “Sağlıklı dişetleri pembe ve sıkı olur; fırçaladığınızda ya da diş ipi kullandığınızda kanama yapmaz” diyor ve ekliyor; “Eğer diş etlerinin son bulduğu yerlerde kırmızılık varsa bu diş eti ile dişin kesiştiği yerde ciddi bir iltihaplanma olduğuna işaret eder.

” Kabarmış dişetleri, ağız temizliğinin iyi yapılmadığının ve plak oluşumunun göstergesidir. Ancak genetik ve beslenme alışkanlıklarının da payı var. Çok fazla karbonhidrat ve şekerli içecek tüketmek de diş etlerini zayıflatan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam hazırlar.

Minnesota Bloomington’dan kozmetik diş hekimi Dt. Walter Palmer şöyle diyor: “Tam oturmayan veya değiştirilmesi gereken diş restorasyonları diş etlerinde şişkinliğe ve tahrişe yol açabilir.”

Nasıl Önlenir?

Önlemenin yolu sağlıklı seçimler ve günde iki kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak. Diş etleriyle dişler arasındaki kısmı 45 derecelik bir açıyla fırçalamanın önemini vurgulayan Dr. Smigel şöyle diyor: “Diş eti problemlerini önlemenin en temel ve en kolay yolu ağızda biriken bakteri ve plağı her gün diş fırçası ve diş ipiyle temizlemektir.”

Nasıl Tedavi Edilir?

Plak oluşumuna müsait bir yapınız varsa veya plak oluşumu çok hızlı gerçekleşiyorsa yılda iki kere temizletme tavsiyesinin aksine daha sık diş hekimine müracaat etmeniz gerekir. Dr.

Lewis, geleneksel temizleme yöntemlerinin yanında temizlenmesi zor bakterilerden kurtulmak için lazer uygulaması da yapılabileceğini belirtiyor.

Yeterli miktarda C vitamini, kalsiyum, ve folik asit almayı ihmal etmemelisiniz çünkü diş eti sağlığı için bunlar son derece önemli. Üstelik iltihap ve bakteri oluşumunu da azaltıyorlar.

2- Koyu ve Deforme Olmuş Diş Etleri

Neden Olur?

Sigara, ilaçlar, iltihap, hiperpigmentasyon ve diş eti hastalıkları diş etlerinde koyulaşmaya neden olabilir. Atlanta’dan kozmetik diş hekimi Dt. Ronald E. Goldstein, koyu reni diş etlerinin en yaygın sebebinin doku altındaki siyah diş taşı olduğunu söylüyor. Dr.

Palmer ise şu eklemeyi yapıyor: “Koyu dişetleri, eski gümüş veya amalgam dolgular nedeniyle de oluşabilir çünkü bu parçacıklar dolgudan koparak doku altına yerleşebilir. Ayrıca kanal tedavisi gören dişler de koyulaşabilir ve diş eti dokusunun altından fark edilebilir hale gelebilir.” Dr.

Lehman, doğal hali koyu olan diş etlerinin daha yüksek oranda melanosit hücresi içerdiğini ve bu nedenle daha fazla pigment bulunduğunu belirtiyor. Georgia Brunswick’ten kozmetik diş hekimi Dt.

Angela Britt, dişlerde ve diş etlerinde tartar oluşumunun yanı sıra dişler arasındaki diş eti hattında doku eksikliğinin de koyu renge yol açabileceğini ekliyor.

Nasıl Önlenir?

İyi bakım önemlidir. Metal dolgunuz varsa dişetlerinde meydana gelen koyulaşmalara karşı dikkatli olmanız gerekir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eskiden soyma, beyazlatma ve yüzey yenileme işlemleri uygulanmaktaydı ancak bu işlemler iyi sonuçlar vermiyordu ve üstelik çok acılıydı. Bugün diş etlerinin rengini açmanın en etkili yolu lazer renksizleştirme denilen bir yöntem.

Dokulardaki pigment lazerle alınıyor ve renk değişimi ortadan kaldırılıyor. Diş etleri daha pembe ve lekesiz hale geliyor. Dr.

Goldstein şöyle diyor: “Koyu renk diş etlerinin nedeni çürük kök ise koyulaşmış dokuyu, sağlıklı pembe dokuyla kamufle ediyoruz veya koyu renk kökü çıkararak yerine implant yerleştiriyoruz.”

3- Diş Eti Çekilmesi

Neden Olur?

Diş eti çekilmesi son dönemde bir salgın hastalık gibi yayılıyor ve git gide daha fazla insan diş eti çekilmesi sorunuyla baş başa kalıyor.

Dişleri sıkma, gıcırdatma, sert fırçalama, hormon değişimi, ince dişetleri veya genetik gibi farklı sebepleri bulunan hastalıkta diş etlerinde yaşanan bozulma (düzeltilmediği takdirde) benzer şekilde ilerliyor. Dr.

Lehrman dişeti çekilmesi sorunuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Diş eti çekilmesi acılı bir durum olmasa da estetik açısından çok kötü bir görünüm. Diş eti altındaki bakteriler enfeksiyona yol açtığından dişi yerinde tutacak destek azalır.

” Diş ve diş eti arasındaki kuvvetsiz bağ nedeniyle plak, bakteri ve çürük gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Diş etleri çekilince diş kökü dış etkilere daha açık bir hale geliyor ve doku hasarı, kemik yapısında bozulma ve diş kaybı meydana gelebiliyor.

Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmesini önlemenin en kolay yolu dişleri çok sert ve sağdan sola fırçalamamaktır. İnce kıllı fırça kullanarak daha çok dairesel hareketlerle fırçalamak gerekir. Dişlerinizi sıkma ve gıcırdatma gibi bir huyunuz varsa doktorunuz gece ağızlığı da önerebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti dokusundaki eksiklikler derhal giderilmelidir. Ağız içinde doku alarak açıkta kalan kökleri kapatmak şeklindeki acılı yöntem bugün artık geride kaldı. (Kimi doktorlar halen bu yöntemi kullanıyor ancak bu, kendinden alınan dokuların kullanılması konusunda ısrarcı olan hastalar için geçerli).

Genellikle vericiden (doku bankası olarak kullanılan kadavralardan) alınan bağ doku kullanılıyor; böylece tek bir yarayla işlem tamamlanıyor. Birkaç hafta içinde nakledilen doku sizinkiyle kaynaşarak yeni doku meydana getiriyor. Dr. Lewis şöyle diyor: “Eğer diş kaybı yaşanmışsa implant koyabiliyoruz.

Ancak çok fazla kemik kaybı söz konusu ise dişi yeniden temellendirip diş etlerini kurtarmak için kemik nakli gerekli olabiliyor.

4- Diş Eti Kanaması

Neden olur?

Dişeti kanamasının tek nedeni, diş etlerinin altında meydana gelen ve diş etlerinin de iltihaplanmasına neden olan enfeksiyondur. Dr.

Goldstein diyor ki: “Fırçalama esnasında oldukça sık yaşanan bir durum olan diş eti kanaması, diş etrafında iltihaplanma yaşandığının bir işaretidir ve iltihaplanma destek kemiklere de yayılmış olabilir.” Diş etleri hassaslaşıp şiştiğinde dişi olması gerektiği gibi kavrayamazlar.

Bu nedenle dişlerde sallanma ve boşluklar meydana gelebilir; hatta bazı durumlarda diş kaybı yaşanabilir. Kanamanın yanı sıra diş etlerinde görülen irin, diş eti enfeksiyonunun çok derin olduğunu gösterir.

Nasıl Önlenir?

Bütün diş eti problemleri gibi diş eti kanaması problemi de doğru ağız hijyeni ile azaltılabilir. Dr. Goldstein “Amaç, plağı sertleşmeden ve temizlemesi zor tartara dönüşmeden her gün temizlemek olmalı” diyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Evde uygulanacak doğru bakım dışında yapılacak işlem; ultrasonik cihazlarla diş etlerindeki bakteri ve enfeksiyona ulaşmaktır. Sadece enfeksiyonlu ve hasar görmüş diş etlerine odaklanan lazer ameliyatlar da bir diğer seçenek. Dr.

Lehrman şöyle diyor: “Lazer ameliyatlar lokal anestezi altında yapılıyor ve kesme, dikiş gibi işlemler olmadığından hastalar aynı gün normal hayalarına dönebiliyor. Diş etlerinin tamamıyla iyileşmesi bir yıl kadar sürebiliyor çünkü işlem gören bölge diş etlerinin altında oluyor.

” Dişin kökten kopmaya başladığı ve kemik kaybının yaşandığı durumlarda hasar gören dişin alınması ve implant konulması gerekebilir.

5- Fazla Diş Eti Dokusu

Neden Olur?

Dişleriniz düzgün ve beyaz olabilir ancak güldüğünüzde iki milimetreden daha fazla diş eti görünüyorsa bu fazla doku gülüşünüzün güzelliğini gölgeleyebiliyor. Yapısal bir problem olan diş eti fazlalığı, Dr.

Chase’e göre “pek çok sebepten kaynaklanabilse de temelde gelişim sürecine bağlı bir durumdur.

” Ergenli döneminde dişler ve dişetleri oluşurken ya dişler diş etlerini tümüyle aşacak kadar uzamaz ya dişetleri olması gerektiği ölçüde çekilmez ya da üst çene kemiği gelişme sürecinde çok fazla aşağıya doğru uzar.

Nasıl Önlenir?

Diş etleri, dişler ve ağız yapısının oluşum sürecinin bir sonucu olan diş eti fazlalığını önleyebilmek ihtimali düşüktür.

Nasıl Tedavi Edilir?

Güldüğünüzde 1-2 milimetre arası uzunlukta bir diş eti görünümü oluşuyorsa diş eti kaldırma işlemi yoluyla fazlalıklar alınabilir. Lazer kullanılarak yapılan bu işlemde fazla diş eti dokusu kesilerek alınır ve dişler yeniden şekilledirilir.

Dr Britt bu işlemi şu şekilde tarif ediyor: “Lazerle doku fazlası alınır ve diş eti dokularının boyları eşitlenerek kavisli bir görünüm oluşturulur.” Bazı hastalarda çok fazla doku alınması gerekir.

Bu gibi durumlarda kavis uzatma işlemi yapılabilir ve her bir dişi çevreleyen diş eti dokusu kaldırılarak ve kemik üzerinde daha yüksek bir noktaya yerleştirilerek yeniden biçimlendirilir.

Источник: https://www.sosyolife.net/dis-eti-kabarmasi-kanamasi-cekilmesi

Periodontoloji Tedavisi (Diş Eti Hastalıkları)

Koyulaşan Diş Eti Rengine Lazer Tedavisi

Dt. Mehmet Sadık Altınayar
Ağız ve Diş Sağlığı
Birinci Diş Hastanesi

Periodontoloji Nedir?

Periodontoloji, dişleri çevreleyen iltihabi hastalıkların tedavisine bakan anabilim dalı olarak tanımlanır. Dişler yeteri kadar temizlenmediğinde hem üzerlerinde hem de aralarında yiyecek artıkları birikir ve bu artıklar bakteri üretimine neden olur. Oluşan bakteriler dişlerde çürük ve iltihaplanma meydana getirir.

Periodontoloji alanına giren diş eti iltihaplanmalarının ilk belirtisi diş etinde kanamaların görülmesidir. Ayrıca diş etlerinde renk değişimi, şekil bozuklukları ve ağız kokusunun artış göstermesi yine belirtiler arasında yer alır. Diş eti iltihabı nedeniyle diş kaybına uğramak mümkündür.

Ayrıca dişetlerinde renk değişimlerinin meydana gelmesi ciddi sorunların olduğunu gösterir. Çünkü sağlıklı diş etlerinde olması gereken renk pembedir. Bunu yanında dişe ve tam olarak kemiğe yapışmış bir görüntüsü bulunur.

Bunun dışında görüntü sergileyen diş etlerinde problem olduğunun bilincinde olmak gerekir.

Periodontoloji Diş Eti Nedir?

Periodontoloji diş eti, zayıflamış ve damaktan sıyrılmış bir görüntü sergilemesi yanında kanama belirtileri gösteren ve rengi doğal görünümünden uzaklaşan bir diş eti hastalığıdır. Diğer adıyla periodontal hastalık olarak da bilinir.

Dişlerde biriken yiyecek ve içecek kalıntıları sonrasında oluşan bakteriler, dişlerde iltihaplanma meydana getirir. Bunun ardından diş etlerinde renk değişimleri ve şekil bozuklukları görülür.

Ortaya çıkan bu durum diş eti hastalığı olarak tanımlanır.

Diş eti Hastalığının Belirtileri;

 • Diş eti hastalıklarında ilk belirti diş eti kanamasıdır. Çünkü sağlıklı diş etleri kanamaz.
 • Diş etlerinde şişme ve kızarıklıklar oluşması belirtilerden biridir.
 • Diş etlerinde yaşanan çekilmeler ve kök yüzeylerin açığa çıkması ile meydana gelen hassasiyet de belirtiler arasında yer alır.
 • Diş etlerinin kenarında ya da dişler arasında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar diş eti hastalıklarının belirtisidir.
 • Diş ve diş eti arasında kalan bölümden iltihap geliyorsa bu da bir belirti olarak karşımıza çıkar.
 • Ağızda sürekli ağır bir koku ve kötü bir tat hissi varsa bu durum diş eti hastalığın belirtisidir.
 • Diğer yandan dişlerde oluşan sallanma, zamanla oluşan diş aralarındaki açılmalar da diş eti hastalıkları belirtisi olarak gösterilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları, diş eti ve dişleri destekleme görevini üstlenen kemik dokularında görülen iltihabi hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalıklar erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir. Şimdi diş eti hastalıklarının neler olduğunu inceleyelim.

Gingivitis

Gingivitisin oluşma nedeni bakteri plağıdır. Ağız bakımının düzenli olarak yapılmadığı durumlarda dişlerin hemen üzerinde bakteri plağı meydana gelir. Ayrıca bu hastalıkta dişler kızarır ve fırçalama sırasında kanayarak şişer.

Bakteri plağı oluşumunu önlemek için dişlerin düzenli olarak fırçalanması ve bunun yanında diş ipi kullanılması gerekir. Gingivitis tedavi edilmediğinde ileriki aşamaya geçer. Bunun adı ise periodontitis olarak adlandırılır.

Bu hastalık dişleri ve diş etini destekleyen kemiklerde hasara neden olur.

Periodontitis

Tedavi edilmeyen gingivitisin ilerlemesi sonucu ortaya çıkar. Dişlerin kök yüzeyleri, kökü sağlam kemik ve bu ikisinin arasındaki bağ dokusunda hasar meydana getiren iltihabi bir hastalıktır. Ayrıca hastalığın ilerlemesi dişlerde sallanma ve diş etlerinde iltihabi akıntıların ortaya çıkmasına neden olur.

Diş Eti Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Diş etinde ortaya çıkan hastalıklarda genetik faktör ilk neden olmamakla beraber, bazı kişilerin bu hastalığa genetik olarak yatkın oldukları gözlenmiştir.

O yüzden aile bireylerinde diş eti hastalığı olan kişilerin belirli aralıklar ile diş etlerini muayene ettirmeleri önemli bir husustur.

Ayrıca uzmanlar, ailesinde diş eti hastalığı olan kişilerin kemik kaybı yaşayıp yaşamadığı konusunda yeterli bilgi edinme açısından panoromik röntgen çektirmelerini tavsiye etmektedir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalığının tedavisi sırasında öncelikle hastaların hangi aşamada olduğu gözlenir. Eğer hastalık henüz ilerlememiş ve erken aşamalarda ise hekim, dişlerin düzenli olarak fırçalanmasını ve diş ipi kullanılmasını önerir. Ağız bakımı yeterli düzeyde yapıldığında plakların birikmesi önlenebilir ve bu şekilde hastalığın önüne geçilebilir.

Diğer yandan diş hekimleri tarafından profesyonel bir ağız bakımı ve temizliği yapılır. Hem biriken hem de sertleşen tartar şeklindeki plakları çıkarmanın en etkili yolu detaylı bir ağız temizliğidir.

Diş hekimleri diş eti üzerinde ve altında oluşan tartarları yok etmek için temizleme işlemi gerçekleştirir. Ancak durum daha ciddi boyutlarda ise kök düzeltme işlemi devreye alınır.

Kök düzeltme ile diş köklerinde meydana gelen düzensizlikler giderilir ve aynı zamanda plak birikimleri azaltılmaya çalışılır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Var Mıdır?

Diş eti çekilmesi, diş eti sınırının mine yapısı altına düşmesi ve bunun ardından kök yüzeyinin ortaya çıkması şeklinde tanımlanabilir. Tedavisi olan bu hastalık farklı aşamaları ile karşımıza çıkar.

Hastalığa erken safhada müdahale edilmesi halinde kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak hastalığın ilerlediği safhalarda kök düzeltme gibi operasyonlar gerçekleştirilir. Diş eti hastalığının tedavi yöntemleri arasında küretaj, flap operasyonu ve lazer uygulaması yer alır.

Bu tedavilerden her biri kişiye bağlı olarak diş eti hastalığı sorunlarında uygulanır.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığını önlemek için öncelikle düzenli ve doğru bir fırçalama yapılması gerekir. Bunun yanında diş ipi kullanımı yine diş eti hastalığına karşı korunmanın etkili yollarından biridir.

Ayrıca bakteri yok edici diş macunu ve ağız bakım sularından faydalanmak da ağızda oluşan plak miktarını en düşük seviyeye indirger.

Kısacası hastalığı önlemek için bakteri plağını tamamen temizleyerek ortadan kaldırmak ilk olarak yapılması gerekendir.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş eti hastalığı tedavisi erken teşhis ve geç kalınmış olan safalar olmak üzere ikiye ayrılabilir. Erken teşhis edildiğinde düzenli ve kapsamlı bir ağız bakımı ile hastalığı sona erdirmek mümkündür.

Ancak ilerlemiş bir dişeti hastalığında devreye diş hekimleri girer ve birtakım operasyonlar gerekebilir. Örneğin diş etlerinin yüksek oranda mine seviyesi altına indiği durumlarda diş kökleri daha belirgin olacak şekilde ortaya çıkar. Böyle bir durumda düzeltme operasyonu gerçekleştirilir.

Kök düzeltme operasyonu ile köklerde var olan düzensizlikler ortadan kaldırılır ve biriken plaklar tamamen temizlenir.

Peki Diş Eti Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığa, diş ile diş eti arasında oluşan derinliğin periodontal sond yardımı ile ölçülmesi ve radyoaktif bulgular eşliğinde değerlendirilmesi ile teşhis konur.

Diş Eti Neden Kanar?

Diş eti kanamasının nedeni bakteri ve plak oluşumu nedeniyle meydana gelen diş eti rahatsızlığı olabilir. Bakteri plağı ve tartar birikimleri sonucunda hem diş etlerinde hem de dişlere destek veren kemikte iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda ise diş etlerinde kanama görülür.

Diş Eti Kanadığında Ne Yapılmalıdır?

Diş etlerinde kanama meydana geldiğinde ilk olarak kanamanın görüldüğü bölge dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Bunun yanında diş ipi de kullanılarak ağız içerisindeki hijyen en yüksek seviye getirilmelidir.

Bunun nedeni dokuların kendini yenileyebilme kapasitesi göstermesi içindir.

Ancak kanamanın oluştuğu bölgeler gerekli ağız temizliği uygulamaları karşısında iyileşme göstermiyorsa vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekir.

Источник: https://birincisaglikgrubu.com/periodontoloji-dis-eti-hastaliklari-tedavisi/

Lazerle Diş Tedavisi – Dentapolitan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Koyulaşan Diş Eti Rengine Lazer Tedavisi

Lazer teknolojisi ile tedavi uygulamalarında, gerekli olan cerrahi uygulama basitleşmekte ve kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

Lazer ışını cerrahi operasyonların çeşitli aşamalarında kullanılır. Lazer desteği alınan cerrahi işlemlerde kemik operasyonları 20 yas çekimi için gereken kemik kaldırma işlemleri ve çeşitli kemik şekillendirmeleri çevre dokulara hasar vermeden yapılabilir.

Hasta, cerrahi müdahalelerin ardından günlük hayatını kolaylıkla sürdürebilir, konuşma ve yemek yemede zorlanma gibi olumsuzlukları yaşamaz.

Lazer ile diş tedavisi, özellikle çocuk hastaların ve diş hekimi korkusu olan her yaş grubu hastanın tedavisinde önemli kolaylıklar sağlar.

Hamilelerde ve kalp rahatsızlığı gibi ciddi sistemik hastalığı olan bireylerde lazer ile diş tedavisi tercih edilebilir. Böylece hastalar kendilerini daha rahat hissederler.

Yumuşak Ağız Dokusu Lezyonlarının Lazer İle Tedavisi

Ağız içinde normalin dışında oluşan tüm yumuşak doku lezyonları lokal anestezi kullanılmadan ve dikiş atmaya gerek kalmadan cerrahi tedavileri yapılmaktadır.

Lazer Uygulaması İle Estetik Amaçlı Gülme Hattının Düzenlenmesi

Diş protezlerinde diş eti estetiğini sağlamak için ya da ortodontik tedavi sonrası diş eti estetiğinin sağlanmasında ve güldüğü zaman diş etleri çok görünen hastalarda lazer ile yapılan diş eti boyu ayarlamaları hastaların estetiğini mükemmele yaklaştırmaktadır.

Lazer ile diş eti şekillendirilmesinin ardından doku iyileşmesinin kısa sürede gerçekleşmesi hastaya ve hekime zaman kazandırmaktadır. Böylelikle uzun zaman beklemeye gerek kalmadan, tedavideki diğer işlemlere geçilebilir.

Lazer Uygulaması İle Derin Diş Eti Temizleme (küretaj)

Lazer ile yapılan derin diş eti temizliğinin ardından diş eti cepleri hızlı iyileşmektedir.

Lazer Uygulaması İle Diş Eti Lekelerinin Tedavisi (de-pigmentasyon işlemi)

Diş etlerinde pigment artmasına bağlı olarak oluşan hiper-pigmentasyonlar klasik yöntemlerde anestezi altında peeling yapılarak tedavi edilir. Lazer tedavilerinde 3 – 4 seansta lazer ile peeling yapılarak, bu sorun giderilebilir. Hasta işlem sonrası yaşantısına devam edebilir.

Lazer İle Diş Hassasiyeti Tedavisi

Diş eti çekilmelerine bağlı olarak meydana gelen diş hassasiyetlerinde, lazer ile dentin kanalları kapatılarak hassasiyet giderilir.

Lazer İle Kalıcı Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemlerinde, lazer ile kısa sürede iyi sonuç almak mümkündür. Klinik ortamında üç seans süren beyazlatma işlemi lazer uygulaması ile tek seansta ve 5-6 ton beyazlatılabilmektedir.

Lazer İle Aft ve Uçuk Tedavileri

Aft ve uçukların tedavisi palyatiftir. Başka herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Ancak lazer ile aft ve uçukların iyileşme süresinin hızlandığı ve sonrasında aynı bölgede tekrar aft ve uçuk çıkmadığı gözlemlenmiştir.

Lazer İle Bio-Stimulasyon

Düşük dozlarda verilen (low level) lazer enerjisi ortodontik tedavi başlangıcında veya cerrahi operasyonlar sırasında kullanılır ve doku iyileşmesini hızlandırır.

Lazer İle Frenektomi

Dil, yanak ve dudak bağlarının konuşmayı engelleyecek şekilde fazla bağlı olduğu durumda, bağların normal durumunu alması lazer ile kesilerek sağlanır.

Lazer İle Diş Çürüklerinin Temizlemesi

Lazer ile diş dokularında bulunan diş çürükleri temizlenebilir. Ayrıca lazer kullanılan bölgelerde dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlandığı için, o bölgede tekrar enfeksiyon oluşması ve çürük başlaması riski azalmaktadır.

Lazer İle Diş Dolgusu

Dişlere dolgu yapılacağı durumlarda da lazer uygulaması ile dolgunun dişe daha iyi tutunması için bölge girintili şekilde hazırlanır.

Bu nedenle dişe iyi tutunan dolgu sağlam olur, uzun süre kullanılır ve sonrasında hassasiyet daha az oluşur.

 Aynı yöntem ile estetik diş hekimliği uygulamalarından porselen lamineler ve kuronlar yapıştırılmadan önce diş yüzeyine aşındırma yapılır. Böylelikle kuronların düşme riski azaltılmış olur.

Lazer İle Kanal Tedavisi

Lazer uygulaması ile diş kök kanallarında şekillendirme yapılabilir ve sterilizasyon sağlanabilir. Dolgu ve kanal tedavisi sırasında oluşabilecek ağrılar lazer ile azaltılabilir ve lokal anesteziye çoğu zaman gerek kalmadan işlem bitirilmektedir.

Kanal tedavisi yapılırken özellikle enfeksiyonlu kanallarda iyi bir sterilizasyon sağlanması ile iyileşme daha hızlı olur. Diş eti iltihapları ve kanal tedavilerinde de lazer enerjisinin ortamda yarattığı sterilizasyon sayesinde tedavinin başarı oranı artar.

Источник: https://www.dentapolitan.com/Hizmetler/lazerle-dis-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.