Kozmetik Alerjisinin Nedeni

Alerji Nedir? Alerji Nasıl Oluşur? Alerji Tipleri ve Alerji Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Kozmetik Alerjisinin Nedeni

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjen, ona duyarlı hale gelmiş kişilerde alerjik reaksiyona yol açan normalde zararsız olan bir maddedir.

Alerjenler arasında besinler (örneğin kabuklu yemişler, yumurta ve kabuklu deniz hayvanları), soluma ile alınan maddeler (polen, ev tozu, kürk, ağır kokular, bazı kimyasallar) ve bazı ilaçlar vardır.

Alerji geliştikten sonra çok küçük miktardaki alerjen bile alerjik şikayetleri ortaya çıkarabilir.

Alerji nasıl oluşur?

Immün sisteminin fonksiyonu, mikroorganizmaların yüzeyinde bulunan antijenleri (yabancı proteinleri) tanımak için antikorlar ve duyarlı lenfositler (beyaz kan hücreleri) oluşturmaktır.

Immün sistemi bu antijenler ile karşılaştığında antikorlar ve duyarlı lenfositler bunlarla etkileşime girer ve sonuçta mikroorganizmalar yok edilir.

Alerjilerde de benzer bir immün yanıt gelişir; ancak immün sistemi zararsız maddelere karşı antikorlar veya duyarlı lenfositler oluşturur, çünkü bu alerjenler yanlışlıkla zararlı olabilecek antijenler olarak tanınmıştır.

Alerji nedir?

Alerji, immün sisteminin alerjen olarak bilinen çok çeşitli maddelere verdiği uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar nedeni ile oluşan çeşitli sorunları içerir.

Alerji kelimesi, Yunanca’da diğer anlamına gelen allos sözcüğünden köken alır.

Astım ve saman nezlesi (alerjik rinit) gibi sık rastlanan birçok hastalık insanların büyük kısmında hiçbir semptoma yol açmayan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar nedeni ile olmaktadır.

Alerjik reaksiyon, sadece vücut ilk karşılaşmadan sonra duyarlı hale geldiğinde, alerjene ikinci ya da sonraki maruziyet halinde ortaya çıkar. Alerjinin neden sadece bazı kişilerde geliştiği tam olarak bilinmemektedir, ancak sekiz kişiden yaklaşık birinde alerjenlere kalıtımsal (genetik) bir yatkınlığın yol açtığına dair görüşler vardır.

Alerji tipleri

Alerjilerde görülen uygun olmayan ya da aşırı reaksiyonlar, hipersensitivite reaksiyonları olarak bilinir ve dört farklı mekanizmadan herhangi birini gösterebilir (tip I ile tip IV hipersensitivite reaksiyonları olarak adlandırılırlar.)

Tip I hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonu nedir? Çoğu iyi bilinen alerji, alerjenlerin immün sistemini, immünglobulin E (IgE) olarak adlandırılan bir tipe ait olan ve deride ve mide iç duvarı, akciğerler ve üst solunum yollarında varolan hücreleri (mast hücreleri veya bazofiller) saran spesifik antijenler oluşturmak üzere uyararak ani semptomlar yaptığı Tip I (anaflaktik şok) hipersensitivite nedeni ile olmaktadır. Alerjenle ikinci kez karşılaşıldığında, IgE antikorlarına bağlanır ve mast hücreleri içindeki grandilerin alerji semptomlarından sorumlu olan çeşitli kimyasal maddeler salgılamasına yol açar. Salgılanan kimyasal maddeler arasında kan damarlarında genişleme, sıvının dokulara sızması ve özellikle akciğer hava yollarında kas kasılmaları yapan histamin bulunmaktadır.

Tip 1 hipersensitivite reaksiyonu ile ilişkili alerjik hastalıklar arasında alerjik astım, saman nezlesi, ürtiker (kurdeşen), anjiyoödem, anaflaktik şok (alerjik şok), muhtemelen atopik egzama ve bazı besin alerjileri vardır. Bu reaksiyonun neden olduğu şikayetler arasında kaşıntı, şişme (ödem), aksırma, hapşırma, mukozal enflamasyon, egzama ve hırıltılı solunum gibi şikayetler olabilir.

Tip II ve tip IV hipersensitivite (aşırı duyarlılık) reaksiyonları nedir? Tip II ve tip IV hipersensitivite reaksiyonları Tip I reaksiyonlardan farklı mekanizmalara sahip olduğu için alerjilerde daha az adları geçmektedir. Ancak, derinin nikel gibi maddelerle uzun süre temasa yanıt verdiği kontakt alerjik dermatit, tuberkülin ve granulamatöz gibi durumlar tip IV hipersensitivite reaksiyonunun bir sonucudur.

Alerjik hastalıklar nasıl gelişir?

Alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık ve çevresel etkenlerin bir arada bulunması ile gelişen kronik rahatsızlıklardır, bu nedenle alerjik hastalıklar bulaşıcı değildir.

Genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile önce vücutta bebeklik çağından itibaren bir duyarlılık oluşur.

Bu duyarlılık nedeni ile bağışıklık sistemi normalde bu maddeye karşı salgılaması gereken lgE adında bir antikor salgılar.

Bu antikor kan dolaşımı sayesinde vücudun her yerine dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır ve alerjen vücuda tekrar ulaştığında hemen onu tanır ve çok şiddetli bir reaksiyon gösterir.

Bu reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde alerjenin etki yarattığı organda anormal derecede alerjik yangıya yol açar ve hastalığın belirtilerinin meydana çıkmasına neden olur.

Alerjiye neden olan alerjenler

Alerji tipleri arasında alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım, alerjik dermatid, alerjik konjonktivit, besin alerjisi, hayvan tüyü alerjisi, böcek sokmasına bağlı alerji gibi alerji çeşitleri vardır.

 • Saman nezlesine neden olan alerjenler: Bitkiler ve polenleri (çavdar, yulaf, çayır otu, çim, kolza, mantar sporları, huş ağaçları gibi), ev tozları, hayvan kepeği, hava kirliliği gibi alerjenler saman nezlesine neden olurlar.
 • Alerjiye neden olan besinler: Fındık, susam, çikolata, deniz ürünleri, yumurta, fasulyeler, fıstıklar, soya fasulyesi, arpa, yulaf, çavdar, havuç, patates, pirinç, kabakgiller, kuzu eti, hindi eti, üzüm, elma, şeftali, armut, erik, süt, buğday, mısır, çilek, kiraz, badem, kayısı, böğürtlen, ahududu, kola, kakao, turunçgiller, mango gibi besinler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan böcek sokmaları: Arı sokması (bal arısı ya da yaban arısı), akrep, sivrisinek, örümcek yürümesi, kirpinin dikenlerinin batması ve benzeri hayvanların cilt üzerinde yürümesi veya ısırması alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan hayvan tüyleri ve salyaları: Kedi ve köpek gibi hayvanların kılları veya salyaları alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan kimyasallar: Lateks içeren malzemeler, sigara dumanı, parfümler, kolonyalar, kozmetik ürünler, deterjanlar, mesleki kimyasallar gibi maddeler alerjiye neden olabilir.
 • Alerjiye neden olan ilaçlar: Penisilinler, sülfonamidler, salisilatlar, lokal anestezikler, aspirin ve novalgin gibi ağrı kesiciler, kortikosteroidler, epilepsi ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları gibi ilaçlara karşı ve kişinin kullandığı herhangi bir ilacın içeriğinde bulunan etken maddeye karşı alerji gelişebilir.
 • Alerjiye neden olan tozlar: Ev tozları ve mesleki tozlar alerjiye neden olabilir.

Alerji yapan etkenler

Alerjik hastalıkların belirtileri

 • Alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri: Hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerin sulanması, baş ağrısı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Hasta bazı maddelere karşı alerji oluyor ise o maddenin uzaklaştırılması yeterli olabilir.
 • Alerjik astım belirtileri: Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, göğüs sıkışması gibi belirtiler alerjik olan veya olmayan astım belirtileridir.
 • Alerjik dermatid (alerjik egzama) belirtileri: Ellerde, ayaklarda ve yüzde yaygın şekilde kaşıntı, deri dökülmesi, kızarıklık, göz altında koyu renkleşme, saçlarda kepeklenme, deride kalınlaşma gibi belirtilerdir.
 • Alerjik konjonktivit belirtileri: Gözlerde kaşıntı, gözlerde yanma ve göz yaşarması, batma hissi, kızarıklık ve gözlerin arkasında basınç hissi gibi belirtiler görülür.
 • Polen alerjisi belirtileri: Burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler. yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozuklukları gibi belirtiler gösterir.
 • Besin (gıda) alerjisi belirtileri: Alerji yapan besinleri yedikten sonra, kusma, bulantı, kramp şeklinde karın ağrıları, ürtiker, egzama, baş ağrıları, ishal, astım, öksürük, hırıltı, tekrarlayan orta kulak problemleri, nezle ve burun akıntıları benzeri belirtilere rastlanır.
 • Böcek ısırığı alerjisi belirtileri: Gözlerde kaşınma, ürtiker, boğazda ve göğüste sıkışma hissi, gözlerde, dudaklarda ve dilde şişme, konuşma bozukluğu, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve tansiyon düşüklüğü gibi şikayetlere yol açar.
 • Hayvan alerjisi belirtileri: Burunda akıntı, kaşıntı ve tıkanma, gözlerde kaşıntı ve sulanma, astım en sık karşılaşılan belirtilerdir. Bazı kişilerde egzama ve kurdeşen gibi belirtiler görülür.
 • Kimyasal madde alerjisi belirtileri : Tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve kanda oksijenin azalması, kurdeşen, ürtiker, yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma ve dudaklarda şişme gibi belirtiler lateks ve diğer maddelere karşı alerjilerde görülebilen belirtilerdir.
 • Toz alerjisi belirtileri: Toz alerjisi solunum yoluyla vücuda girdiği için solunum yollarında daha fazla soruna sebep olur. Toz alerjisi alerjik astım, alerjik bronşit, alerjik nezle, alerjik sinüzit, alerjik farenjit, alerjik geniz akıntısı gibi durumlar ile de kendini gösterebilir ve bu durumlara bağlı belirtiler görülür. Belirtiler arasında öksürük, hırıltılı solunum, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, burun akıntısı, burunda sızlama, hapşırma, baş ağrısı, orta kulak iltihabı, sinüzit, burunda kaşıntı gibi belirtiler olabilir.
 • İlaç alerjisi belirtileri: İlaç alerjisinde en korkulan şikayet alerjik şok gelişmesidir. Alerjik şok’da ürtiker, anjiyoödem, larinks ödemi, nefes darlığı, şuur kaybı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Alerjinin etkeni nasıl teşhis edilir?

Alerjik bir reaksiyon söz konusu ise ve nedenin ne olduğu bilinmiyorsa alerji testlerinden bir ya da birkaçını yaptırmak gerekir. Alerjinin nedeni bilinse de, şiddetli bir reaksiyonunuz bulunuyorsa, çoklu alerji söz konusu ise ya da doktor uzun sürecek ve maliyeti yüksek olan bir tedavi planı uygulayacak ise alerji testleri ile etkenin tam teşhisinin konulması gerekir.

Gerçek bir alerji tanısı konulduğunda sadece tedavi amaçlı ilaçlar kullanımı yeterli olmayacağı için koruyucu ilaçlar da kullanılır ve alerjenden uzak durulması da gerekir. Alerji için yapılan bazı testler bulunmaktadır. 

 • Cilt testi
 • İntradermal test
 • Yama testi
 • Radyoalergosorbant testi
 • Kan testleri
 • Uyandırma testleri
 • Akciğer fonksiyon testleri
 • Belirti günlüğü
 • Bağırsak biyopsisi
 • Çevresel testler
 • Uygulamalı kinesiyoloji
 • Kalp refleksi yöntemi
 • Saç analizi
 • Lökositotoksik test
 • Miller tekniği
 • Vega testi gibi birçok test ve yöntem alerjinin nedeni ve derecesi bulmak için uygulanan yöntemlerdir.

Alerji teşhisi

Alerji nasıl tedavi edilir?

Mümkün olduğunda, herhangi bir tipteki alerjinin en etkili tedavisi ilgili alerjenden kaçınmaktır.

Alerjik reaksiyonlarda ilaç tedavisi semptomları hafifleten antihistamin ilaçların kullanılmasını içerir.

Bazı antihistaminler, örneğin gece egzamaya bağlı kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan sedatif etkiye sahiptir; çoğu sersemlik yapmaz ve böylece gün boyu kullanım için de daha uygundur.

Sodyum kromoglikat etkin maddesini, montelukast etkin maddesini ve kortikosteroid içeren ilaçlar semptomların gelişmesini önlemek için düzenli şekilde kullanılabilirler.

Hiposensitizasyon (aşı tedavisi), arı sokması gibi özel alerjenlere karşı alerjisi olan az sayıda kişide işe yarayabilir. Tedavi, gelecekteki reaksiyonları durduracak olan antikorların oluşmasını sağlamak için giderek artan dozlarda alerjen verilmesinden oluşur. Hiposensitizasyon, ciddi alerjik reaksiyona yol açabileceği için yakın gözlem altında yapılır.

Alerji tedavisi

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/alerjik-hastalklar/

Kozmetik alerjisi

Kozmetik Alerjisinin Nedeni

Günümüzde herhangi bir kadının cephaneliğinde günlük bakımına yardımcı olan her çeşit yardımcı kozmetik ürün var. Araştırmaya göre Amerikan Dermatoloji Akademisi, bugün her yetişkin ortalama kişi her gün en az yedi kozmetik ürünü kullanmaktadır.

Kozmetik alerjisinin artmış cilt hassasiyeti olan insanlarda gelişebileceğine dair yaygın inançların aksine, sayısız çalışmayla, kozmetiklere karşı alerjik bir reaksiyonun, vatandaşlığa, cinsiyete ve yaşa bakılmaksızın kesinlikle herhangi bir kişi tarafından gerçekleştirilebileceği doğrulanmaktadır.

Bununla birlikte, bu, kozmetik ürünlerinin kullanımdan kaldırılacağı anlamına gelmiyor; sadece belirli bir bilgi seti tarafından yönlendirilmesi gerektiğini seçerek, bu sayede alerjene karşı güvenli kozmetik ürünlerin seçilmesi mümkün olacak.

Her şeyden önce kontakt dermatit belirtileri hakkında konuşmak istiyorum, çünkü kozmetik için en yaygın allerjik reaksiyon türüdür.

Kontakt dermatit semptomatikleri, bizim kozmetik yollarla herhangi bir nedene bağlı allerjene doğrudan temastan hemen sonra ortaya çıkmaktadır. Kırmızı cilt kızarması, hafif şişkinlik ve döküntü reaksiyonlarında kendini gösterir. Kozmetik ürününü tekrar kullandığınızda böyle belirtiler ortaya çıkarsa, alerjik kontakt dermatitten bahsedebilirsiniz

Kozmetik alerjisinin nedenleri

Çoğu zaman, kozmetik alerjisi, ilk bakışta tamamen güvenli olduğu, aslında kozmetik ürünlerin bir parçası olan ve aslında alerjik olmayan doğal bileşenlerden kaynaklanıyor. Vücudun bu tepkisinin nedeni, bazı durumlarda, başkaları için kesinlikle zararsız bir maddeye hoşgörüsüzlüğe neden olan bireysel özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Çoğu zaman, alerjik reaksiyonun gelişimi, vücudun yanı sıra maskeler ve / veya yüz kremi oluşturan maddeler tarafından tahrik edilir. Bu nedenle, belli bir markanın herhangi bir kozmetik ve parfümü bir alerjinin gelişimine neden olursa, bu kozmetik hattın kesinlikle tüm ürünlerinin kullanımından vazgeçmelisiniz.

genellikle aromatik maddeler aynıdır.

Allerjik gelişimin diğer bir yaygın nedeni aşırı duyarlı deridir, bu nedenle bu tür hassas cilt kozmetiklerine sahip insanlar çok titiz ve dikkatle seçilmelidir. Onların çoğu kozmetik ürün üreticisinin özel hipoalerjenik ilaçlar geliştirdiğini düşünüyoruz.

Buna ek olarak, saygın üreticilerin markalarına saygı gösterdikleri için kozmetikte daha nitelikli olarak kullanılan kozmetiklerin alerjik reaksiyon riski önemli ölçüde azaldığını ve kozmetik ürünlerinin genellikle daha önce özel bir temizliğe tabi tutulan doğal hammaddelerden üretildiğini ayrıca belirtmek isterim.

Allerjistler, genel olarak herkese ön test yapılmadan kozmetik ürünleri almama ve mutlaka seçilen markanın markalı mağazalarında olmamalarını önerir. Beğendiğiniz ürünü seçtikten sonra, küçük bir miktar dirseğin iç sahtekârına uygulayıp eve gitmelisiniz. Ertesi gün alerjik reaksiyon ortaya çıkmazsa, seçilen kozmetik ürün uygundur ve güvenle satın alabilir.

Aşağıda, en sık kozmetik için bir alerjiye neden olan maddelerin bir listesi sunulacaktır:

• Tatlar. Bu bileşenler tüm kozmetiklere hoş bir aroma verir ancak çoğu zaman kozmetik alerjilerinin gelişmesine neden olur ve sadece sentetik değil aynı zamanda doğal lezzetlere karşı alerjik bir reaksiyon da mümkündür

• Koruyucu maddeler. Bu katkı maddelerinin etkisi, kozmetik ürünlerin raf ömrünü uzatmayı amaçlarken, yüksek kimyasal içeriği nedeniyle cildi çok agresif bir şekilde etkilemektedir.

Kusursuz bir raf ömrüne sahip kozmetik ürünlerin önüne geçilmesi ve esansiyel yağlar, kızılcık veya kızılcık gibi doğal koruyucular içeren kozmetik ürünlere tercih edilmesi arzu edilir.

Aşırı duyarlılığa sahip kişilerin uçucu yağlarının alerjik reaksiyona neden olabileceği unutulmamalıdır

• Boyalar. Ağır metal tuzları ve anilin mürekkeplerinin kendileri güçlü allerjen olmasına rağmen, çoğu zaman çeşitli kozmetik ürünlerinin imalatında kullanılırlar. Seçilen kozmetikteki boya miktarı kalıcılığı ve renk doygunluğunu ifade eder

• Kozmetik ürünlerin yanlış depolanması

Kozmetik alerjisinin belirtileri

Kozmetiklere karşı iki tip allerjik reaksiyon vardır: alerjik kontakt dermatit ve basit kontakt dermatit, ki bunlar kozmetik alerjilerinde en yaygın olanıdır.

Basit kontakt dermatit, alerjen ile doğrudan temas noktasında cilt bölgesinin enflamasyonlu lezyonuyla kendini gösterir.

Kontakt dermatitin ilk belirtileri kızarıklık, kaşınma, ciltte kızarma ve kızarıklık, küçük sulu kabarcıkların ortaya çıkmasıdır.

Çoğu zaman alerjik reaksiyon, kulak, boyun, dudak, göz ve yüz cildi üzerinde kendini gösterir, ancak vücudun herhangi bir yerinde kesinlikle oluşabilir.

Belirli bir kozmetik çare kullandıktan sonra herhangi bir rahatsızlık verici duyumun olması durumunda derhal atılması gerektiğini unutmamalısınız. Buna yönelik bir sinyal aşağıdaki belirtilerle sonuçlanacaktır:

• Dudakların artmış kuruluğu veya şişmesi

• Genellikle arpa gözünde gelişme

• Spazmların ortaya çıkması ve gözlerin altında göz kapaklarının veya koyu halkaların şişmesi

• Cilde tahammül edilemeyen yanma ve kaşınma görünümü

• Gazın köşelerinde kalın müköz deşarj var

• Akne görünümünü

• Deride iltihaplanma ve kızarıklık

Kozmetiklere karşı akut alerjik reaksiyon çok seyrek vakalarda gelişir, daha sıklıkla kışkırtıcı bir kozmetik ajan reddettiğinde çok hızlı bir şekilde cilt tahrişine neden olur

Alerjilerin kozmetiklere tedavisi

Her şeyden önce, kozmetik için alerjiniz olduğunda, bir allerjistten tavsiye almalısınız, çünkü allerjik reaksiyonlar kalıcı bir fenomen haline gelirse, uygun tedaviden geçmelisiniz. Ödem, tahriş ve kızarıklık sadece çeşitli iç hastalıklarda ve bağışıklık sisteminde kaymalara neden olabilen dışsal dışavurumlar olabileceği için de yapılmalıdır.

Alerjilerin kozmetiklere tezahür edilmesinde öncelikler şunlardır:

• Uygulanan kozmetikler yüzden tamamen çıkarılmalı, gözler güçlü bir St. John's wort veya papatya infüzyonu ile yıkanmalıdır.

• Gözü anti-alerjik damlalarla enjekte edin

• Bir antihistaminayı, tercihen üçüncü kuşağı alın

• Burun tıkanıklığını ve şişmesini azaltmak için vazokonstriktif damlalar kullanın

• Kızarıklık ve kaşıntıyı gidermek için kortizon bazlı merhemler uygulayın. Cildin etkilenen alanları enfekte olursa, antibiyotikler

Kozmetik alerjisi nasıl önlenir

• Minimum sayıda bileşen içeren en iyi kozmetik ürününü almalısınız. Bu, yalnızca alerji riskini önemli ölçüde azaltmaz aynı anda birden fazla bileşene kombine bir yanıt geliştirme olasılığını da azaltır

• Kişisel hijyen her zaman ilk sırada olmalıdır. Kozmetik ürünlerinin yüzüne başvurmadan önce daima önce temizleyin ve ellerinizi iyice yıkayın

• Tüm dekoratif kozmetikler yalnızca bireysel kullanımda kullanılmalıdır.

• Seçilen ürünü depoda ambalaj açılışını alkolle sildikten sonra yalnızca temiz bir aplikatör ile test edin

• Kullanılan tüm kozmetikler temiz, karanlık bir yerde kapalı tutulmalıdır.

• Devam eden bir bulaşıcı hastalık durumunda, makyaj kullanmamalıdır.

• Raf ömrü dolmuş kozmetik ürünleri kullanmayın

• Hipoalfajenik kozmetik, tüm üreticilerin tam testlerini gerçekleştirmediği için henüz tam bir güvenlik garantisi değildir

• Aplikatörler ve makyaj fırçaları çoğunlukla kozmetik kalıntılarından iyice temizlenmelidir

• Parfümleri denerken cilde değil giysilere uygulanmalıdır.

• Bakteri alma ihtimalini ortadan kaldırmak için, krema kavanozdan özel bir spatula ile uygulanmalıdır.

• Profesyonel kozmetik kullanmamak daha iyidir çünkü genellikle daha agresif ve tehli maddeler içerir

• Testten önce her zaman yeni kozmetik kullanın.

• Bir çizginin kozmetiklerini en iyi kullanın, zira bu, bir alerjik reaksiyon olasılığını en aza indirecektir

• Satın alınan tüm kozmetik ürünlerinde, hemen tehli bileşenler hakkında fikir sahibi olmak için etiketinde veya ambalajında ​​belirtilen kompozisyonunu okumalısınız

Allerjik reaksiyonun hemen hemen tüm kozmetik araçlarda ortaya çıkması durumunda bunun nedeni kozmetikte değil vücutta gizlenebileceğinden, bir dermatolog ve bir allerjiste danışmak gerekir.

Источник: https://tr.med-directory.com/allergiya-na-kosmetiku_default.htm

Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kozmetik Alerjisinin Nedeni

Alerji birçok insanın yaşamında sorunlara yol açan, sosyal yaşamını olumsuz düzeyde etkileyen bir hastalık türüdür.

Gündelik yaşamı etkilemenin yanında alerji bazı kişilerde belli başlı hastalıklarında meydana gelmesine sebebiyet verir.

Bağışıklık sistemi, insanları, nefes, solunum, vücut derisi ve kulak aracılığıyla oluşan zararlı maddelerden korur. Koruma esnasında da farklı reaksiyonlar göstererek kendini belli eder.

Meydana gelen farklı reaksiyonlar ile vücuda girecek olan zararlı maddelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur ve vücuda girmesini tamamen engeller.

Alerjisi olan kişilerde ise bağışlılık sistemleri vücutları için zararı olmayan maddelere karşı ve vücutları için zararlı olan maddelere karşı da aşırı düzeyde reaksiyon vermeye başlar. Bu şekilde hastalıklar ve farklı sorunlar meydana gelir.

Özellikle alerjiye yatkın bünyesi olan kişilerde ve aile geçmişinde bu soruna sahip olan kişilerde meydana gelmektedir. Alerji özellikle insan vücudunun bağışıklık sistemi hastalıktan dolayı düştüğünde daha sık ortaya çıkar.

Meydana gelen alerjik reaksiyonlar kendini öksürük, geniz akıntısı, burunda akıntı, kaşıntı, hapşırma, kabarma gibi belirtiler ile belli eder.

Alerji Çeşitleri Ve Belirtileri

Alerjik Astım

Alerjiye yatkın olan vücutlarda sık şekilde meydana gelen bir sorundur. Alerjen maddelere yapılacak olan temasın sonrasında hırıltı, öksürük, nefes darlığı belirtileri ile kendini gösterir.

Sorunu yaşayan kişiler özellikle geceleri ve sabah erken saatlerde daha sık şekilde karşılaşır. Alerjik astımdan korunma isteyen kişilerin tedavi görmesi şarttır.

Özellikle küçük çocuklarda sık şekilde meydana gelir.

Deri Alerjisi

Deri yüzeyinde kendini gösteren bu sorun kimyasal ve metal bir maddeye temas edilmenin ardından ortaya çıkacaktır. Özellikle kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık şeklinde kendini gösterir. Ayrıca belli başlı ilaçların kullanılmasından sonra da deri alerjisi sorunu meydana gelebilir.

Ürtiker- Kurdeşen;  hayvan tüyleri, domates, çilek, ev tozları, süt, yumurta, böcek sokması, bazı ilaçlar vb. ürünler kurdeşene yani ürtikere yol açan sorunlar arasında yer alır. Özellikle deri yüzeyinde pullanma ve kızarıklık olarak kendini gösterir.

Alerjik Rinit

Özellikle bahar ve yaz aylarında meydana gelen bu alerji türüne bahar nezlesi adı da verilir. Kişilerin alerjenlere temas etmesinden sonra ortaya çıkan rinite polenler, toz, gıdalar, köpek ve kedi tüyü ve küf mantarı sebep olabilir. Rinit alerjisi yaşayan kişilerde kuru öksürük, burunda akıntı, burunda kaşıntı ve hapşırma meydana gelir.

Anafilaksi

Bu alerji türü insan için ciddi düzeyde tehlerin oluşmasına sebep olur. Özellikle nefes alma sorunu ve bilinç kaybı ortaya çıkan tehli belirtileridir. Beslenme düzeni, kullanılan ilaçlar ve hormon takviyeleri buna sebep olabilir.

Arı Sokması

Arı sokması sonucunda bölge yüzeyinde kızarıklık ve şişme meydana gelir. Kendiliğinden ortadan kalkan şişlik ve kızarıklıklar oluşabileceği gibi ölüm ile sonuçlanabilen sorunlarda meydana gelebilmektedir.

Atopik Dermatit Alerji ( Egzama )

Çevreden ve genetik olarak çocuklara geçen bir sorundur. Egzamanın gerekli olan tedavisi yapılmadığında daha büyük sorunların ve hastalıkların yaşanmasına sebep olur. Genelde 2 yaşında olan çocuklarda sık şekilde meydana gelir. Kaşıntı, yara görüntüsü, döküntü, lezyon ve deri yüzeyinde kuruluk şeklinde kendini belli eder.

Besin Alerjisi

Besinlerin içeriklerinden kaynaklı olarak oluşur. Bu tarz besinler tüketildiği zaman bağışıklık sistemi reaksiyon göstermeye başlar. Bu tarz besinler tüketildiği sürece vücut bağışıklık sistemi reaksiyon gösterir.

Bunun sonucunda da nefes darlığı, aşırı düzeyde ishal, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, kızarıklık ve döküntü tarzında şikâyetler ortaya çıkmaya başlar.

Kısa süre içinde tedavisinin yapılması ve gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Bebeklerde Alerji

Alerji Tedavisi

Besin ve Gıda Alerjisi

Hayvan ve Haşere Alerjisi

Yüz Alerjisi

Mevsimsel Alerji

Güneş Alerjisi

Cilt Alerjisi

Meyve ve Sebze Alerjisi

İlaç Alerjisi

Kozmetik Alerjisi

Alerjik Hastalıkları

Alerji Belirtileri

Lateks Alerjisi Nedir, Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Genel olarak alerji vücudun bazı maddelere, hastalık oluşturabilecek derece tepki vermesi olarak adlandırılmaktadır. Bağışıklık sisteminde bulunmayan bu maddelere karşı gösterilen tepki de, bu tepkilerin belirtileri de, madde çeşitleri de kişiden kişiye değişmektedir. Lateks alerjisi de, içinde lateks maddesi bulunan maddelere karşı gelişen alerji çeşididir.

Vücut Alerjisi

Diğer Alerji Çeşitleri

Küf Mantarı Alerjisi Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Küf mantarı adından anlaşıldığı gibi küf yapan binlerce mantarın bir araya gelmesiyle oluşan mantarlar topluluğudur. İnsanlar üzerindeki en önemli olumsuz etkisi küf mantarı alerjisidir. Sizde bu sorunlarla karşı karşı kalırsanız alanında uzman doktor ve hekimden destek alabilirsiniz.

Источник: https://alerjisebebi.com/

Kozmetiklere alerjiler, gözler, göz kapaklarında tedavi

Kozmetik Alerjisinin Nedeni

Kozmetiklere karşı alerjik reaksiyonların en hassas tenli insanlarda göründüğü bir görüş vardır, ancak öyle değildir, çünkü bir alerji mağduru herhangi bir kişi olabilir. Elbette, kozmetik ürünlerini kadınlardan reddetmek zordur, bu nedenle yüksek kaliteli ve güvenli kozmetik ürünlerini seçmek için belirli bilgilere uymak gereklidir.

Örneğin, kontak dermatitinin belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir, çünkü kozmetik için en yaygın alerjik reaksiyon türüdür. Aynı zamanda döküntü reaksiyonu şeklinde kendini gösterir, bu nedenle cilt soyulur ve kızarıklık başlar ve bazen şişme meydana gelebilir.

Temas dermatitinin ana semptomları allerjenlerle temastan sonra çok hızlı ortaya çıkar. Ve eğer bu belirtiler kozmetik kullanımıyla ortaya çıkarsa, bu durumda bir kişi kontakt ve alerjik dermatite maruz kalabilir.

Buna ek olarak, alerjinin başka bir türü de fotosensitasyondur; diğer bir deyişle, güneş ışığına maruz kaldıktan sonra alerjik bir reaksiyon etkimektedir ve cildin giysilerle kaplı olmayan kısımlarında belirtileri görülmektedir.

Kozmetik alerjilerinin ana nedenleri

Oldukça sık alerjik kozmetik ürünlerden doğal güvenli maddeler, neden olur, ancak kendilerini alerjik olarak kabul edilmez. Bu reaksiyonun sebepleri her bir organizmanın bireysel özelliklerinde yatar ve bazı durumlarda bir kişi diğer insanlar için zararsız belirli bir maddeye hoşgörüsüzleşir.

Çoğu zaman, böyle bir reaksiyon, maske veya kremlerin tamamlayıcısı olan yüzün, vücudun bakımını yapan maddeler tarafından tahrik edilir. Bu gibi durumlar parfümerin aromatik bileşenleri açısından kendini gösterebilir.

Ve bu nedenle alerjinin ilk belirtileri kozmetik hattının ürünlerinden vazgeçmeniz gerektiği için aromatik maddeler her an bulunur.

Hassas bir cilde sahip bir kişi varsa, alerjik reaksiyonlara karşı daha yatkındır. Böyle bir cildin sahipleri dikkatle ve iyice kozmetik seçmeniz gerekir. Bu tür insanlardan hassas ciltler için özel hipoalerjenik ilaçlar almaları önerilir.

Kozmetik ne kadar niteliksel olursa, alerjik reaksiyonların gelişme riski o kadar düşük olur ki, tanınmış üreticiler bu kozmetik ürünleri yaparlar, nihai bileşimi, özel saflaştırma yapılan bileşenleri içerir. Kozmetikçilerden örnek almadan kozmetik almamaları önerilir, elbette bu araçlar elit mağazalarda satın alınır.

Ürünü kullanmadan önce, dirseğinize az miktarda krem ​​veya maske uygulamanız ve ertesi gün ciltte neler olacağını görmeniz gerekir.

Örneğin, koruyucular kozmetiklerin raf ömrünü uzatır, ancak koruyucu maddeler cildi agresif bir şekilde etkileyen yüksek miktarda kimyasal madde içerirler. Bu nedenle, raf ömrü uzun olan kozmetik ürünlerden kaçınmalısınız. Kızılcık , kızılcık veya uçucu yağlar gibi doğal koruyucular içeren kozmetik ürünlerin tercih edilmesi tercih edilir.

Ancak doğal kozmetik bile esansiyel yağa duyarlılığı arttıran insanlarda alerjiye neden olabileceğini unutmamak gerekir. Buna ek olarak, alerji kozmetiklerin yanlış bir şekilde depolanmasına neden olabilir. Işık, hava, nem, hepsi alerjiye neden olabilir.

Bu nedenle, süresi dolan raf ömrüne sahip olan makyajı kullanmanız gerekmez, çünkü alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tüm kokular kozmetik ürünler hoş kokular verir, ancak aynı zamanda alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Ve bu gibi reaksiyonlar çeşitli doğal ve sentetik tatlar, yani uçucu yağlar için mümkündür.

Arzu edilen yüksek kaliteli kozmetikleri tercih etmek ve ayrıca kanıtlanmış kozmetik ürünlerini kullanmak.

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/allergiya-na-kosmetiku-na-glazax-na-vekax-lechenie_default.htm

Kozmetik alerjiler: ne

Kozmetik Alerjisinin Nedeni

Hatta çok iyi kozmetik alerjiye neden olabilir.

Şampuanlar, deodorantlar, kozmetik, uzun süre kremler ve gündelik modern yaşamın bir parçası haline gelir. Ancak, kozmetik bizi iyi olanak olmasına rağmen, genellikle deri tahrişi veya alerjik reaksiyona neden olur. alerjilere yol maddeler – Bunun nedeni, kozmetik bileşenler (özellikle tatlar ve koruyucular), bazı allerjenleri şunlardır gerçeğine bağlıdır.

kozmetiklere alerji belirtileri

irritativnyy ve alerjik kontakt dermatit: kozmetik temastan sonra genellikle iki ana alerjik reaksiyon gelişebilir. Kontakt dermatit – Herhangi bir maddenin cilde maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan bir durumdur; deri iltihabı (kızarıklık, kaşıntı ve şişme) belirtileri ile karakterize edilir.

 • En yaygın tepkidir

  irritativnyy kontak dermatit

  . Bu cilt tahriş edici veya pürüzlü malzemelere maruz kaldıktan sonra gelişir. Birincisi, orada kabuğu kaşıntılı lekeler veya kırmızı döküntü sıvıyla dolu kabarcıklara geçebiliriz. Cilt değişiklikler genellikle neden önemli madde ile temas halinde doğrudan meydana gelir. Bu tür fazla kuru ya da çatlaklar göz kapakları veya alanlar gibi ince deri ile tahriş bölgelerine özellikle yatkın.

 • Bir kozmetik ürünün herhangi bileşenlerine alerjisi olan kişiler geliştirilebilir

  alerjik kontakt dermatiti

  . Onun belirtileri kızarıklık, şişlik, kaşıntı, deri lezyonları ve ürtiker görünümünü içerir. Şiddetli kaşıntı insanlar yoğun bütünlüğünü kırık sonuçlanan cilt tarama yapar. kozmetik yapılan çoğu tepki verir, dudaklar, göz kapaklarını, kulaklar ve boyun karşıyadır. Ve yine, alerjik reaksiyon, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir.

önemli ölçüde farklı dermatit belirtilerinin gelişmesi için gerekli süre. Parfümler gibi güçlü tahriş edici maddelerin, maruz kaldıktan sonra birkaç dakika veya saat içinde oldukça hızlı tepki neden olur.

Ancak, semptomların gelişmesi için sabun gibi zayıf tahriş ediciler, uzun süre vücudu etkileyen olmalıdır: birkaç gün ya da hafta.

Bazı durumlarda, alerjik reaksiyon kozmetik kullanımından sonra yıl içinde gelişir.

Nasıl ortak kozmetik alerjisi var?

kozmetik Şiddetli alerjik nadirdir. Bununla birlikte, hafif-orta şiddette reaksiyonlar ya da cilt tahrişi yaygındır. Uzmanlar şiddeti değişen derecelerde yaşam boyu reaksiyonlar insanların yaklaşık% 10'unu geliştirmek inanıyoruz. Çoğu olanlar kadındır. Belki de bu adil seks erkeklerden daha fazla makyaj kullanmak gerçeğine kaynaklanmaktadır.

kozmetik alerjisi olan ne yapmalı?

Ne zaman alerji kozmetik kullanmayı bırakın. semptomlar geçtikten sonra, yavaş yavaş başlayın, kullanıma birbiri ardına donanımları tanıtmak. Bu reaksiyonun kaynağını belirlemek yardımcı olacaktır. alerji belirtileri kozmetik hariç sonra devam ederse size Tepkilerin nedeni ne olduğunu anlamak olamazsa veya tıbbi bakım için ödemeniz gerekiyor.

kozmetik alerjileri Teşhis

Doktor hasta (çeşitli kozmetik temas) ve belirtilerin özellikleri bir anketin temelinde bir alerjik reaksiyon teşhis koyar. birçok yetişkin kozmetik kullandığından, alerji nedeni bazen zordur bulabilirsiniz.

Allerjik kontakt dermatit cilt doktorunun Şüphe Uygulamaları örneğini yürütür. Bu düşük konsantrasyonlarda deriye farklı alerjen bir miktar tatbik edilir, ve doktor onlara yanıt olarak izler.

Bu önemli maddeyi neden ortaya koymaktadır.

kozmetik karşı alerjik reaksiyonların tedavisi

Tedavinin en iyi yolu – semptomları tetikleyen maddelerle temas durdurma. şişme ve kortizon ve hidrokortizon gibi hormonlar steroid göre kızarıklık kullanılan ilaçlar, kaşıntı hafifletmek için. Onlar krem ​​ve merhemler olarak mevcuttur. Yüzünde bu ilaçlar bir doktora danışın kullanmadan önce, topikal kortikosteroidler bazen deride renk değişikliği neden olur.

makyaj

 • Dikkatle etiketlerinde fonların kompozisyon çalışmak. bunu böyle kozmetik kullanmayın önce alerji neden bir madde bulursanız. Daha da iyisi, alerjik reaksiyonlar sorumlu tamamlayacak malzemelerin bir listesini yapın.

 • Eğer yeni bir aracı denemek isterseniz daha önce vücut üzerindeki etkilerini izlemek için küçük bir deri testi geçirirler. bilek veya dirseğin iç kısmında küçük bir ürün uygulayın ve yakından gecede tepkisini izleyin.
 • basit yapılara sahip ürünler seçin.

  Özellikle, sırasıyla, kozmetik içerdiği daha maddeler ve potansiyel alerjenler. Basit formül daha kolay alerji suçlu tespit etmek kolaylaştırır.

 • Parfüm cilde ve giysilere uygulanamaz. Giyinmene önce, su, kuru tuvalet edelim.

 • Uzun bir süre deri ile temas halinde olduğu için özel bakım elleçleme makyaj gerektirir. fonlar kokusuz (yani akne neden olmazlar) hipoalerjenik ve nekomedohennye arayın. Ama onlar bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Nasıl şişe ve teneke üzerindeki etiketleri okumak öğrenmek?

kozmetik ürünlerin tüm yararlanmak ve sorun önlemek için, onların bileşiminde ne malzemeyi bilmek önemlidir. Gerektiği gibi, kozmetik üreticileri etiketlerinde maddeler listesine var. Tipik olarak, içerik azalan listelenmiştir. Ancak, şirketler için gerekli değildir “firmasının sırrı” ortaya, ama etiketlere (bazı aromatik katkı dahil) bazı bileşenler gözlenmiştir çünkü unutmayın.

Yazıt “hayır koku” veya “kokusuz” lezzet tam bir eksikliği anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. araçta, her zaman bir koku bazı kimyasal maddeler uçlu sağlar lezzet belirli bir miktarda içerir.

“Doğal” kelimesi ürün hayvansal ve bitkisel kaynaklı maddeler elde edilen ekstrelerin esas oluşur gösterir.

Dolayısıyla gözenekleri tıkayabilir ve bileşen içermez “Nekomedohennyy” olarak adlandırılan ilaçlar akne (sivilce) neden olmaz.

Bazı etiketlerin ne düşündüğünüzü ifade etmeyebilir bilmemiz gerekir. Örneğin, birçok kozmetik ürünlerinde bulunan tanımı “Hipoalerjenik”.

Sadece bu analog üründen daha alerjik reaksiyonlara neden daha az olasıdır anlamına gelir. Ancak, üreticilerin iddiayı kanıtlamak için gerekli değildir.

alerjiye neden olmaz garanti hiçbir anlamı yoktur, unutmayın. Ve başka bir ek. “Organik” kelimesi makyaj güvenli hale getirir.

Kozmetik “hileler”

 • Daima kurallar lichnoyhihieny izleyin. makyaj veya diğer kozmetik uygulamadan önce her zaman ellerinizi ve yüzünüzü yıkayın.
 • kız ve arkadaşlarınızla makyajını asla paylaşmayın
 • Eğer mağaza giderilmesi için denemek isterseniz, size temiz bir aplikatör vermek ve alkol test cihazı boyun silmek için satıcı sormak.
 • Sıkıca kapalı kozmetik kapları tutun toz ve kirin içeri girmesine kaçının.
 • , Yüksek sıcaklıklara kozmetik koruyunuz güneşte bırakmayın
 • Böyle konjunktivit gibi enfeksiyon belirtileri, gözlerde makyaj uygulamayın.
 • Bu miktarın kurtulun kendi rengini değiştirmiş ya da garip bir koku satın almış. Genellikle bu koruyucu artık bakterilerle mücadele anlamına gelir.
 • Eğer ürünün içeriğinin değiştirilmesi durumunda asla buna su ekleyin. Atma ajan.
 • Temiz fırçalar ve mümkün olduğunca sık makyaj uygulamak için aplikatörler.

Источник: https://tur.doctorsask.com/cosmetic-allergy-what-to-do

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.