Kramp Ve Merak Edilenler

Kramp Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Kramp Ve Merak Edilenler

Kaslarımız hareketimizi sağlamak için kasılıp gevşerler. Bu esnada kasılan kas gevşemeden tekrar kasılır ya da beyin kaslarınıza gevşeme sinyalini ulaştıramaz ise kramp meydana gelir.

( Vücudunuzda istemsiz olarak meydana gelen kas kasılmaları , kas krampları ile aynı değildir.

) Bu durumda orta dereceli ağrılılardan kılcal damar yırtılmalarına kadar kasılmanın derecesine bağlı olarak değişik sonuçlar ortaya çıkar.

Daha çok kramp meydana gelen kaslar ; arka ayak kasları ( calf – gastrocnemius ) arka ve ön bacak kasları ( hamstrings , quadriceps )  el , kol ve karın kasları olarak sıralayabiliriz.

Kramp sebepleri

Kramp sebeplerini kabaca

 • Elektrolit ve hidrasyon bozuklukları
 • Kas ve sinir ile ilgili bozukluklar

olarak ikiye ayırabiliriz.

Elektrolit, hidrasyon bozuklukları ve sıvı kaybı

Kaslarımızın kasılması ve gevşemesi için sinirlerin ileti göndermesi ve kasların bunu uygulaması gerekmektedir. İleti gönderilirken kullanılan mineraller ise kan içeriğinde belli yoğunlukta bulunur. Yoğun sıvı kaybı sırasında bu mineralleri kaybeder ya da eksik sıvı alımı ile bu minerallerin miktarının azalmasına sebep oluruz. Eksik sıvı alımı bu yüzden kramp oluşturur.

Yaz aylarında sık meydana gelen kramplardan sorumlu olan sıvı kaybı sorumludur. Terleme ile sıvı ile vücuttan atılan sodyum tuzu kramplara sebep olmakla beraber sıcak çarpmasının ilk belirtisi de olabilir. Bununla beraber karaciğer ve kalp hastalıklarında meydana gelen batın ( karın boşluğu ) içinde sıvı toplanması kramplara sebep olabilir.

Okumanızda fayda var

Sıvı kaybı ile nasıl başa çıkacağınızı , kramp sıklığını azaltmak için nasıl ve ne kadar sıvı almanız gerektiğini açıklayan ” dehidratasyon nedir ? ” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Alkolizm

Alkol bağımlılığı anlamına gelen alkolizmde sık sık görülen magnezyum eksiklikleri sinirlere kalsiyumun girişini engelleyerek sinirlerin daha kolay uyarılmasını sağlar. Daha kolay uyarılan sinirler gereğinden fazla kasılarak kasların enerjisini tüketir ve bir süre sonra haddinden fazla sıklıkta kasılan kaslar gevşeyemez duruma gelerek krampları ortaya çıkartır.

Hipotroidizm

Tiroid bezi az çalışır ya da hiç çalışmazsa kanda bulunan tiroid hormonu miktarı azalır. Bu duruma hipotiroidizm denir. Miktarı azalan tiroid hormonuna bağlı olarak kan kalsiyum seviyesi düşerek alkolizmde olduğu gibi kasların daha kolay uyarılmasına sebep olur.

Böbrek yetmezliği

Böbrek kan ve içeriğinde bulunan birçok maddeyi süzer. Bunlara elektrolitler de dahil.

Birçok elektrolit bozukluğunun bir anda görüldüğü böbrek yetmezliğinde en sık karşımıza çıkan yüksek potasyum seviyeleridir.

Direkt olarak sinirlerde meydana gelen uyarı gücünü ve sayısını arttırarak ısrarcı kramplara sebep olur. Ayrıca sık sık oluşan ve geçmeyen kramplar  böbrek yetmezliğinin habercisi olabilir.

İlaçlar

Diüretiklerin ( su atıcı ) böbrek , kalp yetmezliği ve birçok hastalıkta kullanılmasının yanında müsabaka öncesi tartı kilosunu yakalamak için de kullanıldığını biliyoruz. Atılan sıvı ile beraber süzülen sodyum ve diğer elektrolitlerin kas kramplarını kolaylaştırdığını artık biliyorsunuz. Ayrıca

 • Donazepil ( Alzeimer hastalığında kullanılır. )
 • Nifedipin ( Kalp hastalıklarında kullanılır. )
 • Terbutalin ( Astım tedavisinde kullanılır. )
 • Raloxifene ( Osteoporoz tedavisinde kullanılır. )

ve daha birçok ilaç dolaylı ve ya direkt olarak kramplara sebep olabilir.

Gebelik ve menstrüasyon

Gebelikte kan miktarını arttırmak için ve menstrüasyon ( regl ) sırasında kaybedilen kanın yerine koyulması için tutulan sıvı kan kalsiyum ve magnezyum seviyelerinin düşmesine sebep olur. Yukarıda açıkladığımız gibi düşen kalsiyum ve magnezyum seviyesi kasılmayı kolaylaştırarak krampların oluşumuna zemin hazırlar.

Uzuv yaralanmaları

Vücudumuzun her zaman bir “B” planı var. Genellikle kırılan kemiklerde gördüğümüz bu tip kramplar kemiğin hareketini önleyerek etrafındaki doku ve tendonlara zarar vermesinin önüne geçmeye çalışıyor.

Yüksek aktivite

Yaşlılar , sedanter yaşam sürenler ve egzersiz temposunu değiştirenlerde meydana gelen krampların sebebi  kasların esneme ve kasılma  kapasitesinin üstünde zorlamaktır. Egzersiz esnasında ve ya sonrasında meydana gelebilir.

Cape town üniversitesinde yapılan araştırmada değişmiş nöromuskuler kontrol mekanizmasının egzersiz ilişkili kas kramplarını açıklamak için dehidratasyon ya da elektrolit kaybı teorisinden daha başarılı olduğu ortaya çıktı.

Çoğu kramp kasılan kasların gerilmesi ile sona erecektir.

Kramp egzersiz sırasında meydana geldi ise egzersize son verin hemen kasılan kaslarınızı esnetmeye başlayın , eğer esnetemeyecek kadar çok ağrıyor ise kramp giren kası masaj yaparak rahatlatın.

Sıcak uygulanması da kaslarınızı gevşetecektir. Krampın geçtiğinden emin olduktan sonra ağrıyı gidermek için soğuk uygulayabilir doktorunuza danışarak NSAİİ ( non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar ) alabilirsiniz.

Kısa süreli kas kramplarını hızlı bir şekilde tedavi etmek amacı ile kas içine yapılan gevşetici ilaçların ( cyclobenzaprin , baclofen ) ve  Botulinum toksininin (  birkaç distonik tip kas hastasında denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmış ) faydası kanıtlanmış durumda ; kötü yanı ise belirli süreler ile tekrarlanmaları gerekiyor.

Krampları önlemek için

 • Egzersiz öncesinde mutlaka ısının ve egzersiz sonrası kaslarınızı gerin ve uzatın.
 • Yeni egzersiz sistemlerini bir anda denemeyin geçiş dönemi için kendinize zaman tanıyın.
 • Tiroid hastalığınız konusunda doktorunuza danışın ve kalsiyum değerlerinizi takip edin.
 • Gebelikte sıvı ve elektrolit dengenize dikkat edin.
 • Özellikle yaz aylarında dehidrate ( susuz kalma ) olmayaya dikkat edin.
 • Potasyumdan zengin portakal , şeftali ve muz gibi meyveleri tüketmeye özen gösterin.
 • Gece krampları için uykudan önce vücudunuzu esnetin. Yaşadığınız kramplar aktivite dışında meydana geliyorsa gün içinde işinize ara verin kaslarınızı ısıtın ve gerin.
 • Kan Magnezyum ve sodyum seviyelerinizi takip edin.

Источник: https://www.fitekran.com/kramp-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Kramp Nedenleri, Kramp Girince Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Kramp Ve Merak Edilenler

Kas krampı, kaslardan herhangi birinde ya da birkaçında ani ve istemsiz gelişen bir kasılmadır.

Kasılma ile birlikte şiddetli ağrı da yaşanabilir. Genellikle zararsız bir durum olsa da kası kullanmayı geçici olarak imkansız kılar.

Uzun süren egzersiz ya da fiziksel işlerden sonra, özellikle sıcak havalarda kas krampları çok sık görülür. Bazı ilaçlar ya da hastalıklar da kramplara sebep olabilir. Genellikle evde tedavi yöntemleri ile düzelmektedir.

En sık bacaklarda, ayakta, baldırda görülür. Karın kaslarında, kollarda ve ellerde de görülebilir. Ani ve şiddetli ağrının yanında, kasta sert bir şişlik de görülebilir. Genellikle 1-15 dakika kadar sürerler.

Kas krampları çok yaygındır. İnsanların yaklaşık yüzde 95’i hayatında en az bir kez kramp yaşamıştır. Yetişkinlerde daha sık görülür ve yaşlanma ile birlikte sıklığı artar. Ancak çocuklarda da kramplar görülebilir.

Kramp nedenleri nelerdir?

Bir kasın fazla kullanılması, susuz kalmak, kas sıkışması ya da kası uzun süre yanlış pozisyonda tutmak gibi durumlar kas kramplarının en yaygın sebebidir, ancak birçok vakada altta yatan neden bilinmemektedir.

Aşağıdaki durumlar kas kramplarına neden olabilir:

1) Yetersiz kan akışı

Atar damarların daralması, bacaklara giden kan akışının azalmasına ve bacaklarda ve ayaklarda egzersiz esnasında kramplar oluşmasına yol açabilir. Bu tür kramplar genellikle dinlenildiğinde kendiliğinden geçer.

2) Sinirin basınca maruz kalması

Omurganızdaki sinirlerin basınca maruz kalması da bacaklarda kramp ağrılarına neden olabilmektedir. Yürümeye devam ettikçe ağrı daha da artar. Daha rahat bir pozisyonda yürümek, hafif kambur durmak ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

3) Mineral eksikliği

Vücutta kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin eksilmesi kas kasılmalarına sebep vermektedir zira bu mineraller kasların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir.

4) Susuz kalmak

Vücudun susuz kalması, ani su kaybı gibi durumlar kas kramplarına yol açabilir.

5) Tıbbi durumlara bağlı sebepler

Alkolizm, hamilelik, böbrek yetmezliği, hipotiroidi gibi durumlar da kramplara yol açar.

6) Diğer sebepler

Egzersiz esnasında kası çok yormak, yeterince esnemeden, ısınmadan spor yapmak, sıcak havalarda çok hareket etmek en sık görülen sebeplerdir. Ayrıca, ilaç yan etkileri de kas kramplarına yol açabilir.

Ayağa kramp girince yapılması gerekenler nelerdir?

Kas krampları genellikle kendiliğinden ya da evde tedavi ile geçmektedir. Dilerseniz doktorunuza danışarak kas esnetme egzersizlerini öğrenebilirsiniz, bu egzersizler krampları önleyecektir. Ayrıca susuz kalmamaya özen göstermek gerekir. Uyku esnasında giren ve uykudan uyandıran kramplarda ise doktorunuz kas gevşetici ilaçlar reçete edebilir.

Evde uygulayacağınız bu yöntemler de işe yarayabilir:

 • Esnetin ve masaj yapın. Kramp giren kası esnetmeye çalışın ve bu kasa nazikçe ovalayarak masaj yapın, rahatlamasını sağlayın. Baldırda gelişen kramplar için ağırlığınızı kramp giren bacağa verin ve dizinizi hafifçe kırın. Eğer ayakta durmakta zorlanıyorsanız yere ya da bir sandalyeye oturun ve kramp giren bacağınızı uzatın. Ayağınızın ucunu kendinize doğru çekmeye çalışın, bu esnada bacağınız sabit ve dümdüz kalsın. Bu egzersiz bacak arkasındaki kasların kramplarına da iyi gelir. Bacağınızın üst ön kısmında kramp varsa ayağınızı kalçanıza doğru geriye çekmeye çalışın.
 • Sıcak ya da soğuk kompres yapın. Gerilmiş ya da sıkışmış kasınıza sıcak havlu ya da ısı bandı uygulayın. Aynı şekilde sıcak bir banyo yapmak ya da kramp giren kasa sıcak su uygulamak da rahatlama sağlayacaktır. Dilerseniz kramp giren kası buz ile de ovabilirsiniz.

Kramp nasıl önlenir?

Kramp girmesini önlemek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız:

 • Susuz kalmamaya çalışın. Her gün bol bol sıvı tüketin. Tüketmeniz gereken sıvı miktarı yediklerinize, cinsiyetinize, ne kadar hareket ettiğinize, hava durumuna, sağlık durumunuza, yaşınıza ve kullandığınız ilaçlara göre değişmektedir. Ancak bol su içmek kaslarınızın rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olur, kas hücrelerinin de nemli kalmasını ve daha az rahatsızlanmasını sağlar. Fiziksel egzersiz sırasında özellikle bol su tüketmeye çalışın. Egzersizden sonra da sıvı almaya devam edin.
 • Kaslarınızı esnetin. Uzun bir süre kaslarınızı kullanacaksanız, yani fiziksel aktivite içeren bir eylemde bulunacaksanız, bu eylemden önce ve sonra kaslarınızı esnetin, ısınma egzersizleri yapın. Eğer gece uykunuzda kramp girme şikayeti yaşıyorsanız uyumadan önce esneme egzersizi yapın. Uyumadan önce beş dakika kadar bisiklet sürmek gibi hafif egzersizler bacak kaslarınızın esnemesine yardımcı olacaktır.
 • Kafein içeren kahve, çay ve çikolata gibi gıdaları daha az tüketin. Bu gıdalar vücuttaki suyun atılmasına ve vücudun, dolayısıyla da kaslarınızın susuz kalmasına yol açabilir.
 • Daha çok mineral tüketin. Özellikle potasyum ve kalsiyum içeren gıdaları her gün tüketmeye çalışın, süt, portakal suyu ve muz bunun için iyi bir tercih olabilir. Dilerseniz doktorunuzla konuşarak gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/symptom/muscle-cramp#modal-close

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820

https://www.webmd.com/pain-management/muscle-spasms-cramps-charley-horse

Источник: https://www.mailce.com/kramp-nedenleri.html

KRAMP NEDEN OLUR?

Kramp Ve Merak Edilenler

Kramp, genellikle kol ve bacaklarda görülmektedir ancak kimi zaman iç organlarda da görülmektedir ve çeşitli sinirsel, ruhsal etkenlere bağlı gelişen şiddetli bir ağrı ile, kişilerde istem dışı gerçekleşen, spazmlı kas kasılmalarıdır.

Bu yazımızda sizlere günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşmak olduğumuz, hemen hemen herkesin başına gelen kramplar hakkında bilgiler vereceğiz.

Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde krampların nedenleri üzerinden tedavilerinizi olabilirsiniz.

Kramplar, kasları aniden sıkı olması durumudur ve genellikle ağrılı olmaktadır. Sık görülen ve genellikle zararsız bir durumdur. Genellikle zararsız olsa da, kas krampları geçici etkilenen kasları kullanımı olumsuz olarak etkileyebilir.

 Özellikle sıcak havalarda uzun süreli egzersiz veya fiziksel emek kas krampları yol açabilir. Bazı ilaçlar ve bazı tıbbi durumlar da kas krampları neden olabilir. Genellikle öz-bakım önlemleri ile evde kas krampları tedavi edilebilir.

 Çoğu kas krampları özellikle bacak kasları ve baldır kasları geliştirmektedir.

Bir kas kramp belirtileri şunlardır;

 • Kasta kontrol edilemeyen ağrılar ve ani spazmlar hissi
 • Kas seğirmesi

Kas krampları genellikle kendi kendine kaybolmaktadır ve nadiren tıbbi bakım gerektirecek kadar ciddi olmaktadır. Ancak aşağıdaki durumlara sahipseniz, doktora giderek muayene olmanız gerekmektedir.

 • Şiddetli rahatsızlık
 • Bacak şişmesi, kızarıklık veya deri değişiklikleri ile ilişkili durumlarda
 • Kas güçsüzlüğü
 • Sık sık oluşması
 • Yapmış olduğunuz özbakım durumlarına rağmen herhangi bir iyileşme durumu yoksa,
 • Böyle ağır egzersiz gibi bariz bir neden ile ilişkili olması durumda doktora gitmeniz gerekmektedir.

Kramp Neden Olur?

Kramp oluşumunda belli başlı nedenler bulunmaktadır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır. Bir kas, su kaybı, kas gerilmesi ya da sadece uzun bir süre için aynı pozisyonda olması kramplara neden olabilmektedir. Bununla beraber, pek çok durumda bir kas krampın kesin nedeni bilinmemektedir.

Genellikle kas krampları zararsız olmasına rağmen, kimi zamanlarda altta yatan başka bir sağlık sorununun da nedeni olabilmektedir. Bu durumlarda krampa neden olan etkenler şöyle sıralanmaktadır;

Egzersiz yaparken bacaklarınızda ve ayaklarınızda kramp tarzında ağrı üretebilmektedir. Buna ise ekstremite damar sertliği denmektedir. Genellikle yetersiz kan dolaşımı ile oluşan bu kramplar, egzersizi bıraktıktan sonra kısa sürede yok olmaktadır.

2.Sinir Sıkışması

Omurga (bel stenoz) sinirlerin sıkışma sonucunda da bacaklarda kramp benzeri ağrı oluşabilmektedir. Ağrı genellikle uzun süre yürümekle kötüleşmektedir.

Hafif bükülü bir pozisyonda yürüyüş ile birlikte, (önünüzde bir alışveriş sepeti itmek gibi) bu da semptomların başlangıcı geciktirmenize yardımcı olabilmektedir.

3.Mineral Tükenmesi

Vücutta az potasyum, kalsiyum veya diyet magnezyum bulunması bacak kramplarına neden olabilmektedir. Diüretik ilaçlar genellikle yüksek kan basıncı için verilmektedir ancak bunlar mineralleri tükenebilir. Bunların sonucunda da kramplar meydana gelmektedir.

Kramp Risk faktörleri Nelerdir?

Kas krampları riskini artırabilen faktörler şunlardır:

 • Yaş: Yaşlılarda kas yüklenme durumları daha kolay olabilir yani kas kütlesi kaybedersiniz. Bu da kas krampları konusunda riski artırmaktadır.
 • Dehidratasyon: Sıcak havalarda yorgun ve susuz olan sporcular, spor yaparken sık sık kas krampları yaşamaktadırlar.
 • Gebelik: Kas krampları aynı zamanda gebelik sırasında daha sık görülür.
 • Tıbbi koşullar: Eğer diyabet, sinir, karaciğer veya tiroit bozuklukları gibi sağlık sorunlarınız varsa kas krampları daha yüksek risk altında olabilmektedir.
 • Sıkı, esnek olmayan kaslar
 • Kötü fiziksel durumu
 • Kötü kas tonu
 • Yetersiz beslenme
 • Kas yaralanmaları
 • Kas yorgunluğu
 • Azaltılmış kan akımı (iskemi)
 • Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymek

Tıbbi Durumlarla İlişkili Kas Kramplerı Nelerdir?

Bazı hastalıklar veya durumlar da dahil olmak üzere kas krampının riskini artırabilir:

 • Ateroskleroz: Yağlı plakların oluşumu nedeniyle daralmış arterlerin karakterize edilmesi durumudur. Kaslara kan temini yetersiz ise kramp daha olasıdır.
 • Siyatik: alt sırt sinirler üzerinde basınç nedeniyle kalça ve bacak ağrısı meydana gelmektedir. Bazı durumlarda, tahriş olmuş sinir ile ilişkili olarak kramplara neden olabilmektedir.
 • İlaçlar: Bazı tıbbi durumlar sıvı hap (diüretikler) düzenli kullanılmasını gerektirir. Bu ilaçlar, vücudun mineral dengesi bozarak, kramp oluşmasına katkıda bulunabilir.

Tedaviler ve İlaçlar Nelerdir?

Çoğu kas krampları birkaç saniye veya dakika sonra kendiliğinden geçmektedir. Birçok tedavi yöntemi olmasına rağmen, tıbben çok bir seçenek bulunmamaktadır. Ancak bu kapsamda yapılacak olan tedaviler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Gerin ve masaj: Kramp geçene kadar hafifçe bölgeyi masaj ile nazik, sürekli esneme kullanarak kasların gevşemesini sağlayabilirsiniz. Eğer bacak kaslarını germek için ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, tavsiye almak için fizyoterapistlere danışabilirsiniz.
 • Buz torbası: Şiddetli kramp durumlarında, bir buz torbasının birkaç dakika uygulanması, kasın dinlenmesi için sizlere yardımcı olacaktır.
 • İlaç: Bazı ilaçlar kas krampları kontrol etmenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi almak için doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.
 • İleri tedavi: Düzenli olarak kas kramplarını yaşarsanız veya kramplar birkaç dakikadan daha uzun süre devam ederse doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Bu konuda altında yatan nedenin tedavisinin olması gerekmektedir. Böylelikle kramplar da son bulacaktır.

Kramp Önleme Stratejileri Nelerdir?

Kas kramp olasılığını azaltmak için öneriler şunlardır:

 • Fiziksel uygunluk düzeyini artırın.
 • Düzenli olarak spor yapmaya çalışın.
 • Isınma ve egzersiz ya da spor yaparken vücudunuzun iyice soğumasını bekleyin.
 • Egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında bol su içmeye özen gösterin.
 • Diyet ve beslenmenizin yeterli olduğundan emin olun ve meyve, sebzeyi bol miktarda tüketin.
 • Düzenli masaj kas gerilimini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Düzgün giyilmiş ayakkabılar ve ayağınıza tam olan ayakkabılar giyin. Olabildiğince yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.

Alternatif Tıp

B vitamini kompleksi takviyeleri alarak bacak kramplarını giderebilirsiniz. Ancak, bunun için yapılacak olan araştırmalarının daha çok etkileri incelenmelidir.

Unutulmaması Gerekenler

 • Bir kas krampı, kasın kontrol edilemeyen ve ağrılı spazmı olmaktadır.
 • Kesin nedeni bilinmemektedir ancak risk faktörlerinin bazı kötü fiziksel durumu, dehidratasyon ve kas yorgunluğu içerebilmektedir.
 • Nazikçe kas germe işlemleri ve bölgeyi masaj yaparak kramp süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.
 • Düzenli kas krampları yaşarsanız veya kramplar birkaç dakikadan daha uzun süre devam ederse, vakit kaybetmeden doktorunuza giderek muayene olmanız gerekmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/kramp-neden-olur/

Kramp Neden Olur? & Kramp Hakkında Bilinmeyenler

Kramp Ve Merak Edilenler

Haber güncelleme tarihi 19.12.2018 14:57

Günümüzde pek çok kişide görülen bir rahatsızlık olan kramp kişiye son derece sancılı anlar yaşatabilmektedir. Sıkça rastlanan bir hastalık olan kramp beraberinde akıllara şu soruları da getirdi.

Kramp Nedir? Kramp neden oluşur? Kramp nedenleri nelerdir? Kramp nasıl önlenir? Kramp kimlerde görülür? Kramp tedavisi nasıldır? Kramp neden olur? Kramp nasıl olur? Kramp hastalığı nedir? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimide bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kramp Nedir ve Nasıl Oluşur?

Kramp, vücudun kol, bacak ve iç organlarda görülen istem dışı spazmlı kas kasılmasıdır. Kramp bir doku spazmı olarak adlandırılmaktadır. İnsan vücudunun kas sayısı yüksek miktardadır.

Kramp, gün içinde birçok kez kasılıp ve gevşeyen kasların birdenbire kasın istem dışı ağrılı bir şekilde kasılarak sertleşmesiyle oluşmaktadır. Kramp genellikle ayak ve baldırlarda görülmektedir.

Kramp oluşan kaslar genellikle arka ayak kasları, arka ve ön bacak kasları, el kol kasları ve karın kaslarıdır.

Kramp nedenleri çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Kramp birçok nedenden dolayı oluşmaktadır. Bazı kişiler de yataktan kalkacağı zaman oluşan kramplar oluşmaktadır. Bu durum genellikle yorgunluktan dolayı kaynaklanmaktadır.

Aynı zamanda çok ciddi bir kramp olarak algılanmamalıdır fakat sık sık yaşanan kramplar, aynı zaman da şiddetli ise doktora danışılması gerekmektedir. Genellikle her insan kas kasılması yaşamıştır. Kramp yaşandığından elle dokunulduğunda ve gözle görülebilen bir sertlik oluşur.

Bu sertlik kaslarda oluşmaktadır. Çok ağrılıdır ve kişinin hareket etmesini engellemektedir. Hareket etmesi halinde ise daha da şiddetlenmekte ve acı vermektedir. Çok şiddetli ağrılı kasılmalar da ise farklı sorunlar meydana gelebilir.

Bazı durumlar da ise kılcal damar yırtılmaları da yaşanabilir. Bu yüzden tedbirli olunması gerekmektedir.

Kramp Nedenleri Nelerdir?

Kramp, birçok nedenden dolayı oluşmaktadır fakat kesin olarak kramp oluşma sebebi bilinmemektedir. Kramp bazen ani durumlardan dolayı oluşmaktadır. Ani durumlardandolayı oluşan kramp çok ciddi değildir.

 Fakat kramp birçok hastalıktan dolayı da yaşanmaktadır. Bu yüzden kramp yaşayan kişiler bu durum karşısında duyarsız kalmamalıdır.

Hastalıktan dolayı oluşan kas kasılmaları için kişiler doktora başvurmalı ve doktor tavsiyesine uymalıdır.

 • Aşırı egzersizler
 • Aşırı yüklenme
 • Adale zorlanması
 • Aynı pozisyonda uzun süre kalmak
 • Aşırı yorgunluk ve su kaybı kramp oluşmasının başlıca nedenleridir
 • Magnezyum, potasyum ve mineral eksikliği
 • Alkolizm
 • Sinir sıkışması
 • Bel fıtığı
 • Kan dolaşım bozukluğu
 • Siroz
 • Parkinson
 • Diyabet hastalığı
 • Böbrek hastalıkları
 • Kalp damar hastalıkları
 • Varis
 • Hamilelik

Kramp Kimlerde Görülür?

Kramp, genellikle herkeste görülmektedir. Her insan bir kez de olsa vücudunda kas kasılması yaşanmıştır fakat bazı kişiler de daha sık görülmektedir. Genellikle risk altında olan kişiler vardır. Bu kişilerin kramp yani kas kasılmasını durumunu yaşaması daha sık meydana gelmektedir.

 • Yoğun ve ağır egzersizler sonucu hücrelerindeki depo glikojeni ani bir şekilde tüketenler
 • Potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından fakir beslenenlerde daha sıklıkla görülür.
 • Herhangi bir şekilde potasyum ve tuz kaybedenler
 • Isınmadan ani hareketler yapanlar
 • Hipertansiyon hastaları
 • Hamileler

Kramp Nasıl Önlenir?

Kramp, aniden istem dışı oluşmaktadır. Ani kas kasılması olarak adlandırılmaktadır. Kramp bazı durumlarda yaşanmaktadır. Ani kas kasılmasını önlemek için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

 • Laktik asidin ve diğer atıkların kaslardan atılmasına yardımcı olmak için su içilmelidir.
 • Kalsiyumun kas çekilmelerini düzenlemesi için az yağlı süt ürünleri tüketilmelidir.
 • Muz, narenciye, kurutulmuş meyve, domates suyu, kavun, kabak, patates, süt ve avokado gibi potasyum açısından zengin yiyecekler tüketilmelidir.
 • Enerji için pirinç, kuru baklagil ve hamur işleri gibi karbonhidratlar tercih edilmemelidir.
 • Enerji dönüşümü için gerekli olan demir için güçlendirilmiş tam tahıllı gevrekler ve kompleks tüketilmelidir.
 • B vitaminleri için tam tahıllı ekmek tüketimi arttırılmalıdır.
 • Kaslara olan dolaşımı azaltacak olan kahve, çay ve koladaki kafein kullanılmamalıdır.
 • Sıvı toplanmasına neden olabilecek çok tuzlu yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Kaslarda kan kısmını engelleyen sigara, alkol gibi etkenler azaltılmalıdır.

Kramp Acil Müdahale Nasıl Yapılır?

Kramp girdiğinde sabit kalınmalıdır. Ani hareketten kaçınılmalıdır. Gerekirse bir kişiden yardım istenmelidir. Kramp bölgesine hafif dokunuşlarla ovuşturularak müdahale edilmelidir.

Baldır bölgesin germe hareketi yapılmalı ve sonrasında buz tedavisi uygulanarak ovma hareketi yapılmalıdır. Daha sonra sıcak su torbası ile kasların gevşemesi için uygulama yapılmalıdır. Bu yöntem ani kasılmanın ilk müdahalesi için önemlidir.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra dilerseniz, doktor muayenesine de gidebilirsiniz.

 • Kramp bölgesi ovuşturulmalıdır.
 • Baldır bölgesindeki kramplar için germe hareketi yapılmalıdır.
 • Buz tedavisi veya kızarana kadar ovma hareketi yapılmalıdır.
 • Sıcak su torbası da kasları gevşetmek gerekmektedir.

Kramp Tedavisi

Kramp, kasların kasılması ve daha sonra gevşemesi ile sona ermektedir. Genellikle yataktan kalkarken ve ani hareketler den dolayı oluşan kramplar da bekleyerek zarar verici hareket etmeye dikkat edilmelidir.

Aynı şekilde egzersiz ve spor yapıldığı zaman oluşan kramplarda da ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Kas kasılmasında acil müdahale yöntemleri uygulanarak bu durum hafifletilmelidir. Kasılmadan dolayı oluşan şiddeti arttırmadan ve zarar vermeden hafif dokunuşlarla ovularak masaj yapılmalıdır.

Aynı zaman germe hareketi yapılacak derecede ise germe hareketi de yapılmalıdır. Daha sonra soğuk su müdahalesi yapılmalıdır. Son olarak sıcak su ile kas gevşetilmelidir.

Bu durum sonucunda kaslar gevşeyecek ve kramp geçecektir fakat germe hareketinde eğer kramp oluşan yer de ağrı şiddeti artıyorsa, kas gevşetici kremler kullanarak daha hızlı şekilde kasların gevşemesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu durum sık sık yaşanıyorsa, doktora başvurulmalıdır.

Önerilen İçerik;

► Ünlülerin Başından Geçmiş 10 İlginç Olay!

NeOldu.com

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/kramp-hakkinda-bilinmeyenler-9058h.htm

Kramp Nedir, Nedenleri Nelerdir, Kramp Nasıl Geçer?

Kramp Ve Merak Edilenler

Şayet bir kas krampı yaşadıysanız, bunun ne kadar acı ve ağrı verici bir tecrübe olduğunu biliyorsunuzdur. Özellikle spor yaparken sık sık yaşanan kramp konusunu, hangi nedenlerden dolayı yaşandığını ve nasıl tedavi edilebileceğini bu konumuzda ele alacağız.

Kaslar, hareketin sağlanması için kasılıp gevşerler, ancak kasılan kas gevşeme yapmadan tekrar kasılırsa ya da beyin kaslarına gevşeme sinyali ulaşmaz ise, işte bu durumda kramp oluşur. Vücutta istemsiz şekilde oluşan kas kasılmaları ise kramplar ile aynı şey değildir.

Kramp sırasında kasılmanın şiddetine bağlı olarak, orta derece ağrılardan kılcal damarların yırtılmasına kadar farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Krampın en fazla meydana geldiği kaslar; el, kol, karın, arka ayak, arka ve ön bacak kaslarıdır.

Krampın Nedenleri, Kramp Neden Olur?

Krampa yol açan unsurlar ikiye ayrılmaktadır; sinir ve kaslarla ilgili bozukluklar, hidrasyon ve elektrolit bozuklukları. Sinir ve kas bozukluklarını iki ana başlıkta incelemek mümkündür;

Uzuv Yaralanmaları: Genel olarak kırık kemiklerde görülen bu tür kramplar, kemiğin hareket etmesine engel olarak çevresinde bulunan tendon ve dokulara zarar verilmesini önlemeye çalışmaktadır.

Yüksek Aktivite: Egzersiz temposunu aniden değiştirenler ya da yaşlılarda ortaya çıkan krampların nedeni, kasların olması gerekenden daha fazla zorlanmasıdır. Egzersiz yaparken veya egzersizden sonra ortaya çıkabilir.

Vücuttaki kasların gevşemesi ve tekrar kasılması için, sinirlerin mesaj göndermesi ve kasların da bu mesajı alarak uygulaması gerekir. Mesajın gönderilmesi sırasında kullanılan mineraller, kan içerisinde belli yoğunluklarda bulunmaktadır. Aşırı sıvı kaybı olduğunda, bu mineraller kaybedilir veya az sıvı tüketimi ile mineral miktarı azalır.

Bu nedenle sıvı kaybı ya da yeteri kadar sıvı alınmaması krampa yol açar. Özellikle yaz mevsiminde oluşan krampların esas nedeni sıvı kaybıdır. Terleme sırasında vücuttan dışarıya atılan sodyum tuzu kramplara neden olmakla birlikte, güneş çarpmasının belirtisi de olabilir.

Ayrıca kalp ve karaciğer rahatsızlıklarında, karın boşluğu içerisinde toplanan sıvı miktarı da krampa neden olabilir.

Aşırı Alkol Tüketimi: Magnezyum eksikliğine yol açan aşırı alkol tüketimi, kalsiyumun sinirlere ulaşmasını engeller ve sinirlerin kolayca uyarılmasına neden olur. Uyarılan sinirler normalin üzerinde kasılarak, kaslardaki enerjiyi tüketir ve bir müddet sonra aşırı kasılan kaslar gevşeyemez.

Hipotiroidizm: Tiroid bezinin hiç çalışmaması ya da az çalışması durumlarında, kanda bulunan tiroid hormonunun seviyesi düşer. Hipotiroidizm adı verilen bu durumda, kandaki kalsiyum seviyesi de düşer ve kasların daha kolay uyarılmasına yol açarak krampa neden olur.

Böbrek Yetmezliği: Böbrek yetmezliği sonucu meydana gelen elektrolit bozukluğu ve yüksek potasyum seviyeleri, sinirlerde oluşan uyarı gücünü arttırmaktadır. Bu nedenlerle ortaya çıkabilen kramplar, ayrıca böbrek yetmezliğinin belirtisi de olabilir.

İlaçlar: Su atıcı olarak bilinen diüretiklerin kalp yetmezliği, böbrek ve diğer bazı hastalıklarda kullanılabiliyor. Atılan sıvı sonucu süzülen sodyum ve elektrolitlerin kramplara neden olduğunu daha önce belirtmiştik. Krampa neden olabilecek diğer ilaçlar şunlardır;

 • Terbutalin (Astım hastalığında kullanılır)
 • Donazepil (Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılır)
 • Raloxifene (Osteoporoz ilacıdır)
 • Nifedipin (Kalp ilacı)

Menstrüasyon ve gebelik: Regl yani menstrüasyon sırasında yitirilen kanın tekrar kazanılması için tutulan sıvı miktarı, magnezyum ve kalsiyum düzeylerinin düşmesine neden olmaktadır. Bu durumun sebep olduğu kasılmalar da krampların oluşmasına yol açar.

Aşağıdaki durumlarda da krampların oluşması muhtemeldir;

 • Yan etki yapan ilaçlar krampa neden olabilir veya var olan krampın sıklaşmasına yol açabilir.
 • Kasların aşırı yorulması veya efor harcaması.
 • Kandaki tuz seviyesinin değişikliklere neden olduğu bazı durumlar.
 • Renal yani böbrek diyalizi olan bazı hastalarda bacak krampları oluşur.
 • Gebelikten sonraki aşamalarda kramplar oluşabilir.
 • Tedavi edilmeyen tiroid bezi.
 • Kan dolaşımının zayıflamasıyla birlikte bacak arterlerinin daralması (periferik arter)
 • Sinir sisteminde bulunan bazı rahatsızlıklar.
 • Kurşun zehirlenmesi, karaciğer sirozu ve sarkoidoz gibi haller, nadiren de olsa krampa yol açabilir.

Yukarıda saydığımız durumlar, krampın sadece bazı belirtilerinden biri olabilir. Bunlardan herhangi birini yaşamıyorsanız veya açıklanamayan bir belirti mevcut olmadığı halde kramp devam ediyorsa, idiyopatik yani bilinmeyen bir durumdan dolayı ortaya çıkması yüksek ihtimaldir.

Kramp Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Krampların birçoğu, aşırı kasılan kasların gerilmesi durumunda sona erebilmektedir. Egzersiz yaparken oluşan bir kramp için, hemen egzersize son verilmeli ve kasılan kaslar esnetilmelidir. Şayet esnetilmeyecek kadar aşırı bir ağrı varsa, kramplı bölgenin masaj yoluyla rahatlatılması gerekir. Ayrıca sıcak uygulaması da kasların gevşemesine yardımcı olabilir.

Özellikle bacak bölgelerinde, etkilenen kasın gerilmesi ve masaj uygulaması kramplarda genellikle rahatlama yaratmaktadır. Ağrı kesici olarak kullanılan ilaçlar hızlı etki göstermedikleri için genellikle faydalı olmazlar.

Şayet kramp sıklıkla meydana gelmiyorsa, genellikle özel bir tedaviye gerek yoktur, fakat sık sık yaşanan kramplar için mutlaka tedavi yollarının aranması gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, kesinlikle bunu doktorunuza söyleyin. İlgili ilaçlar özellikle bacak kramplarına sebep olabildiği gibi, mevcut krampların daha sık yaşanmasına da neden olabilir. Ayrıca kullandığınız bu tür ilaçların farklı alternatifleri de mutlaka vardır.

Yaşadığınız kramplarla birlikte farklı belirtiler de mevcutsa, doktora başvurmanız gerekir. Çeşitli muayene ve testler sonucu krampa yol açan ikincil nedenler gözden geçirilir.

Krampların önüne geçebilmek için esneme ve germe egzersizleri de sıklıkla tavsiye edilmektedir, fakat bu tür hareketlerin yüzde yüz işe yaradığını gösteren çok sayıda araştırma mevcut değildir. Yapılan bir araştırmada germe egzersizlerinin kramp şiddetini hafiflettiği sonucu, başka bir araştırmada teyit edilememiştir.

Bu tür farklı sonuçlar mevcuttur, ancak uzmanların birçoğu düzenli olarak uygulanan kasma germe çalışmalarının faydalı olduğuna inanıyor ve tavsiye ediyorlar. Bundan dolayı bir süre denemenizi öneririz.

Krampı önlemek için yapılan egzersizlerin faydalı olduğu görülürse, herhangi bir ilaç almak yerine bu egzersizlere devam edilmesi daha doğru olur. Öncelikle günde üç defa ve yaklaşık 5 dakika boyunca kaslarınıza germe egzersizi yapabilirsiniz.

Şayet ağrılarınızda azalma hissederseniz, bir veya iki günde bir egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Baldır kaslarının gerilmesi için, duvarın yaklaşık olarak 60 ile 90 cm uzağında durun. Ardından ayak tabanlarınızı uzatın ve duvara dayanın. Bu sayede baldır kaslarınızın gerildiğini fark edeceksiniz.

Aynı işlemi birkaç kez, ayaklarınızı tutabildiğiniz sürece devam ettirin. İyileşme hissetmeniz yaklaşık bir hafta gibi bir süreye bağlı olabilir. Krampların iyileştiğini görebilmek için, genel olarak 2 ile 4 haftalık süre boyunca baldır germe egzersizlerine devam edilmesi tavsiye edilir.

Yaşadığınız kramplar tamamen iyileşmese bile şiddeti ve sıklığında azalma olması muhtemeldir.

Krampları Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Egzersiz yapmadan önce kesinlikle ısınma hareketleri yapın ve egzersizden sonra kaslarınızı gerin, uzatın.
 • Yeni egzersiz uygulamalarını hemen denemeyin, geçiş döneminiz için kendinize biraz zaman tanıyın.
 • Şayet tiroid hastalığınız varsa, bu konuda mutlaka doktora danışın ve kalsiyum seviyelerinizi takip edin.
 • Gebelik sırasında elektrolit ve sıvı dengenize önem verin.
 • Bilhassa yaz mevsiminde susuz kalmayın yani dehidrate olmamaya özen gösterin.
 • Şeftali, portakal ve muz gibi potasyum bakımından zengin olan meyveler tüketin.
 • Kandaki sodyum ve magnezyum değerlerinizi takip edin.
 • Uyumadan önce vücudunuzu esnetin. Aktivite dışında meydana gelen krampları önlemek için, gün içerisinde işinize bir müddet ara verin ve kaslarınızı ısıtarak gerin.

Источник: http://www.bilgibaba.org/yazi/kramp-nedir-nedenleri-nelerdir-kramp-nasil-gecer

Sürekli Kramp Girmesi Hangi Hastalığın Belirtisi Sık Sık Kramp Neden Girer

Kramp Ve Merak Edilenler

Kramp girmesi, vücudumuzda bulunan kasların istemsiz bir şekilde kasılması ile meydana gelir. Kramp girmesi genellikle bacaklarda, baldırda, ayaklarda ve kollarda görülür. Sürekli kramp girmesi durumu magnezyum eksikliğinden, MS (Multiple Skleroz) hastalığına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Sürekli Kramp Girmesi Neden Olur, Sürekli Kramp Girmesi Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Kramplar genellikle sodyum, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineral eksikliğinden dolayı meydana gelir. Bu minerallerin hepsi sinirler arası iletimin sağlanmasında etkili rol oynar, bu minerallerin eksikliği kramp ile sonuçlanır. Sürekli kramp girmesi şu nedenlerden kaynaklı ortaya çıkar;

 • Vücutta potasyum eksikliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Çölyak hastalığı
 • Çeşitli sinir hastalıkları, stres
 • Hipoparatiroidizm .Hipoparatiroidizm, boyundaki paratiroid bezleri yeterli paratiroid hormonu (PTH) üretmediğinde ortaya çıkan nadir bir durumdur.
 • Karaciğer hastalıkları
 • Damar sertliği
 • Glomerülonefrit hastalığı
 • ALS hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Çikolata kisti
 • Yumurtalık kisti
 • Böbrek hastalıkları
 • Periferik nöropati
 • Raşitizm hastalığı
 • Magnezyum eksikliği
 • Dolaşım bozukluğu
 • MS hastalığı
 • Kalsiyum eksikliği
 • D vitamini eksikliği
 • Alkol kullanımı
 • B1, B5 ve B6 vitamin eksikliği
 • Aşırı yorgunluk
 • Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması)
 • Troid hastalıkları
 • Motor nöron hastalığı
 • Diabetik nöropati
 • Böbrek hastalığına bağlı nöropati
 • Uzun süre hareketsiz kalmak (oturmak, uzanmak , uyumak)
 • Sinir sıkışması
 • Aşırı spor yapma

Sürekli Kramp Girmesi Durumunda Hangi Doktora/Bölüme Gidilir, Kramplar Nasıl Geçer?

Sürekli kramp girmesi durumunda Dahiliye (İç Hastalıklar) bölümüne gidilir. Doktor size kan testi uygulayacak bu durum hangi vitamin eksikliğinden kaynaklıysa o vitamini size reçete edecektir. Şayet herhangi bir hastalık bu duruma yol açtıysa o hastalık tedavisi yoluna gidilecektir.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres uygulama kramp girmesine doğal ve pratik ve bir çözümdür.

 • Buz küplerini ince bir havluya sarın ve etkilenen bölgeye 15 dakika kadar uygulayın. Bunu 1-2 güne kadar her 2 saatte bir tekrarlayın.
 • Ağrıyan kasları rahatlamaya ihtiyaç duyulduğunda diğer bir seçenek soğuk duş almaktır.

Egzersiz

Kramp giren kasa yönelik yapılacak germe egzersizleri önemlidir. Örneğin kramp bacakta meydana geldiyse bacağımızı uzatıp gerdikten sonra, sağa sola sallayarak kası gevşetmeye çalışmalıyız. Kramp geçtikten sonra kas üzerine 5 dakika boyunca sıcak su torbası tutulabilir, bazen de buz uygulaması yararlı olur.

 • Kramp giren kasları esnetmek ve masaj yapmak rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda etkilenen bölgeye kan akışını hızlandırır.

İğne Yöntemi

İnatçı ve çok ağrılı kramplarda şifa için en etkili yöntem kramp giren bölgenin ucuna doğru hafifçe iğne batırıp oradaki sinirleri uyarmak ve krampın geçmesini sağlamaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi potasyum bakımından zengin olarak kan kramplarını rahatlamaya yardımcı olur. Potasyum düşüklüğü kas kramplarının yaygın sebeplerinden biridir. Ayrıca elma sirkesinde vücuttaki sıvı dengesini kontrol etmeye yardımcı birçok besin maddesi bulunur, böylelikle dehidrasyonu önler.

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suda karıştırın. Kas kramplarını önlemek için bu toniği günde 1 kez için.

İngiliz Tuzu

İngiliz tuzu da kas kramplarını tedavi etmek için kullanılabilir. İngiliz tuzundaki magnezyum kasların gevşemesini ve iyileşmesini sağlar.

 • Küvetinizi ılık suyla doldurun.
 • 2 bardak İngiliz tuzu ekleyin ve tamamen karıştırın.
 • Küvette 20 dakika bekleyin.
 • Genellikle bunu 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır ancak gerekirse ertesi gün tekrarlayabilirsiniz.

Not: Kalp, yüksek kan basıncı veya diyabet problemleri olanlar İngiliz tuzu kullanmamalıdır.

Pekmez

Pekmez kramp hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın krampın geçmesi ve önlenmesi için doğal şifadır. Eğer kas kramplarınız özellikle kalsiyum ve potasyum eksikliğiyle bağlantılıysa pekmez sizin için harika bir şifadır. İyi bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır ve böylelikle kas gücünü sürdürür, krampları önler

 • 1 yemek kaşığı pekmezi 1 bardak ılık su veya sütte karıştırın.
 • Bu karışımı için, dakikalar içinde ağrınızdan kurtulacaksınız.
 • Gerekirse bu karışımı birden fazla kez içebilirsiniz.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Sıcak su torbası krampları rahatlatmayı sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır.

Lavanta Yağı

Lavanta aroması sizi sakinleştirir ve sinirlerinizi yatıştırır. Bu da kaslarınızın rahatlatmasında yardımcı olur. Aynı zamanda iltihap önleyici ve analjezik özellikleriyle iltihaplanma, şişlik ve ağrıyı rahatlatmaya katkı sağlar. 6 damla lavanta yağını 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı veya zeytinyağıyla karıştırın. Kramp giren kaslara uygulayın ve nazikçe masaj yapın.

Источник: https://selmasultan.com/kramp-hangi-vitamin-eksikliginden-olur-krampa-ne-iyi-gelir-bitkisel-cozum

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть