Kreatinin, Üre ve BUN Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

içerik

Keratinin Yüksekliği Ne Anlama Gelir ve Doğal Yollar İle Nasıl Düşürülür?

Kreatinin, Üre ve BUN Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

Keratin yükselmesi böbreklerde sorun olduğu anlamına gelir. Zaten ilk olarak da böbrekler ile alakalı testler yapılır. Böbreklerde sorun yoksa diğer hastalıklar ve altında yatan sorunlar araştırılmalıdır.

Keratin Yüksekliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda kaslar tarafından üretilen atık maddelere kreatin adı verilmektedir. kreatin insan böbrekleri tarafından vücuttaki diğer atıklar ile birlikte süzülür. Ardından idrar yolu ile insan vücudundan atılır. Kan içinde kreatin değeri yüksekliğinin yaşanması ve idrar içinde düşük ya da normal düzeylerde çıkıyorsa böbreklerin genel fonksiyonlarında sorun mevcuttur.

kreatinin yükselmesi sonucunda insanların kaslarında olumsuz etkiler meydana gelir. Böbreklerin fonksiyonları dışında bazı durumlarından kaynaklı olarak da kreatinin yüksekliği değeri meydana gelebilir. romatiod artrit, hormonel sorunlar, kemik kırıklıkları, enfeksiyonlar ve daha birçok sebepten kaynaklı olarak kanda kreatin yüksekliği oluşabilir.

Kanda normal kreatin değeri;

Genelde normal durumlarda insan vücudunda kreatin değerleri günden güne farklılık gösterir. Kanda bulunan değeri kadın ve erkekte de farklılıklar göstermektedir. Kreatinin kanda bulunan normal değerleri;

 • Kadınlarda: 0,6-1,1 mg/dL
 • Erkeklerde: 0,7-1,3 mg/dL

Bu değerlerin düşmesi ve yükselmesi sorunların yaşanmasını sağlar. Kreatin yükselmesi sonucunda belli başlı belirtiler çıkar. Bu belirtiler ve yapılan testler sonrasında yüksek kreatinin tedavisi aşamasına geçilir. Bu aşamada uzman hekimin söyledikleri dışına çıkılmamalıdır. Kereatinin yükselmesinin belli başlı nedenleri bulunur. Bunlar;

Kanda kreatin yükselmesi aşırı düzeyde et tüketmek ve ağırlıklı şekilde antreman yapmak yükselmesine sebep olurken herhangi bir soruna işaret etmeyebilir. Yalnız aşağıda bulunan durumlar dikkate ve ciddiye alınmalıdır.

 • Kas hastalıkları
 • İnsan vücudunun susuz kalması
 • İdrar yollarında tıkanmalar
 • Böbrek yetmezliği
 • Böbrek hasarı
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Böbreklere giden kan akışının azalması
 • Gebelik esnasında yaşanan problemler

Keratinin yükselmesi genelde sık şekilde yüksek tansiyon meydana gelmesi ve şekerden kaynaklı olarak da meydana gelebildiği için uzman hekimler bununla alakalı ek testler ister.

Kreatinin Yükselmesi Tedavisi

Yapılacak olan idrar ve kan testlerinin sonucunda kreatinin değeri tespiti yapılır. Kanda var olan keratinin değeri başlı başına kesinlikle bilgi vermemektedir. Bu sorunun altında yatmakta olan nedenler kesinlikle araştırılmalıdır.

Testlerin yapılmasının dışında röntgen desteği ve farklı görüntüleme uygulamaları da yapılır. Nadir de olsa böbreklerden biyopsi yapılabilir. Yüksekliğin yaşanması sonucunda genelde böbrek fonksiyonlarında araştırma yapılır ve bundan kaynaklandığı bilinir.

Böbreklerden yapılan araştırmaların sonucunda bir sorun çıkmazsa diğer nedenler araştırılır. Sorun ile alakalı tanılar koyulduktan sonra tedavi planlaması yapılır. Tedavi planlaması kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Evde de kreatinin yükselmesinin önüne geçmek için doğal malzemelerden yardım alınabilir.

Papatya Çayı

Papatya çayını düzenli olarak kullanan kişilerin kanda bulunan keratin değerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Papatya ayrıca kişilerin ruhsal açıdan gevşemelerine de olanak sağlamaktadır.

Bu çayın hazırlanması için 1 su bardağı suyun içine 2 veya 3 çay kaşığı papatya katılır. Bu şekilde 5 dakika boyunca demlenmesi için bekletilir. Ardından süzülür ve içilir.

Gün içinde 1 su bardağı tüketilmesi gerekir.

Isırgan Otu

Isırgan otu idrar söktürücü bir özelliği sahiptir. Özellikle metobalik atıkların vücuttan atılmasında ve böbreklerden atılımlarının hızlanmasında oldukça önemli şekilde destek sağlar. Ayrıca ısırgan otunun kullanımı kanı temizler ve insan vücudunun bağışıklık sistemi kuvvetlendirir.

1 su bardağı suyun içine 3 çay kaşığı ısırgan otu katılır ve 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından süzülür ve içilir. Çayın gün içinde 2 kez tüketilmesi gerekmektedir. Isırgan otlarının kullanımları diyabetik ilaçlar ile kullanıldığında yan etkiler meydana getirebilir.

Diyabet hastası olan kişilerin uzman hekim kontrolünde kullanması gerekir.

Karahindiba Kökü

Karahindiba insan vücudundaki toksinleri temizler ve idrar söktürür. 1 su bardağı sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı karahindiba tozu eklenir. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından süzülür ve içilir. Çayın gün içinde 2 kez tüketilmesi gerekmektedir. Diyabet ve yüksek tansiyon sorunu olan kişiler uzman hekim kontrolünde kullanması gerekir.

Tarçın

Tarçın özellikle böbrek sorunu olan kişiler için ideal çözüler sunar. Böbreklerin süze yeteneklerini geliştirir. Şekerin dengelenmesini sağladığı için böbrek sorunlarının da önüne geçer. Yemeklerde ve tatlılarda kullanılmalıdır.

Sibirya Ginsengi

Bu ürün enerjinin artmasına olanak sağlayan bir üründür. Böbreklerin canlanmasına olanak sağlar ve böbreklerdeki dolaşımı arttırır. Bu sayede insan vücudunda bulunan kreatinin seviyesini dengeler.

Ayrıca insanın stresini ve yorgunluğunu da azaltır. Bu bitki günlük olarak 300 ile 600 gram arasında tüketilmelidir. Bitkinin kullanımında uzman hekimin bilgisi olmalıdır ve uzman bunun belirlemesini yapabilir.

Ayrıca tarçın ile birlikte de kullanılabilir.

Источник: https://tahliltesti.com/kreatinin-yuksekligi

Kanda Kreatinin Yüksekliği Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kreatinin, Üre ve BUN Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

Kreatinin, kasların günlük hareketi ile oluşturulan, vücuttaki doğal bir atık üründür. Kreatinin kanda ve idrarda bulunur. Daha sonra vücuttan böbrekler yardımıyla dışarıya atılır.

Vücudun en iyi şekilde çalışması için kanın mümkün olduğunca temiz olması gerekmektedir. Kanda kreatinin seviyesi yüksekliği olması bir kişiyi, üremi gibi potansiyel olarak hayatı tehdit eden böbrek rahatsızlıkları için risk altına sokar.

Doktorlar, böbreklerin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için genellikle kişiye bir kreatinin testi yaparlar, çünkü kanda kreatinin veya idrarda kreatinin seviyeleri yüksekliği, böbrek ile ilgili bir sorunu işaret edebilmektedir.(1)

Kreatinin seviyelerini düşürmenin en iyi yolu, altta yatan nedeni tedavi etmektir. Kanda kreatinin yüksekliği seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilecek birçok diyet ve yaşam tarzı değişikliği de mevcuttur.

Kanda Bulunması Gereken Kreatinin Seviyeleri

Vücudunuzdaki kreatinin düzeyleri genellikle kas kütlesine, cinsiyete, yaşa ve diğer sağlık faktörlerine bağlıdır. Bunlar genellikle desilitre başına miligram cinsinden ölçülür.

 • Yetişkin Erkekler: 0,6 ila 1,2 mg/dl
 • Yetişkin Kadınlar: 0,5 ila 1,1 mg/dl
 • Bebekler: 0,2 mg/dl
 • Sadece bir böbreği olan bireyler: 1,8 ila 1,9 mg/dl

Yaşlı insanlar normal yetişkinlerden daha düşük kreatinin seviyelerine sahiptir ve vücut geliştiriciler çoğu erişkinden daha yüksek kreatinin seviyelerine sahip olabilirler.

Bunun nedeni yaşlı bireylerin kas miktarlarının az olması ve vücut geliştiricilerin ise, çoğu normal kişiyle karşılaştırıldığında kas miktarlarının daha fazla olmasıdır.

Ayrıca, kasla ilgili herhangi bir sorunu olan bireyler, yaş ve cinsiyetlerine göre anlamlı olarak daha düşük kreatinin seviyelerine sahip olabilirler.(2)

Kreatinin Yüksekliği Nedenleri

Rutin kan testleri kreatinin seviyelerini ölçebilir. Bir doktor genellikle yüksekkreatinin seviyesini teşhis etmek için birden fazla test yapacaktır, çünkü bazı ilaçlar, takviyeler ve yiyecekler vücuttaki kreatinin düzeylerini geçici olarak yükseltebilmektedir. Kreatinin yüksekliği ayrıca, çok fazla protein tüketme veya ağır egzersiz yapma sonucunda meydana gelebilir.

Eğer birden fazla test bir kişinin vücudunda anormal derecede yüksek seviyede kreatinin olduğunu gösterirse bu, böbreklerinin düzgün çalışmadığının bir işareti olabilir.

Ciddi bir enfeksiyon böbreklere zarar verebilir veya kişi enfeksiyona bağlı zayıf dolaşım problemi ile karşılaşabilir. Ayrıca, atardamar hastalığı ya da ciddi dehidrasyonun neden olduğu azalmış kan akışı veya düşük kan basıncı da böbreklere zarar verebilir.

Kronik böbrek hastalığı olan kişiler de yüksek kreatinin seviyeleri belirtileri gösterebilir.

“Glomerulus” denilen böbrek içindeki filtrenin hasar görmesi de mümkündür. Eğer bir kişinin kan kreatinin düzeyi yüksek, ama idrar kreatinin düzeyi düşük ise bu, glomerulusun verimli çalışmadığının bir işareti olabilir.(3)

Bazı hastalıklar da böbrek ve glomerulusu etkileyebilir ya da yüksek kreatinin seviyelerine yol açabilir. Bunlar arasında:

 • Şeker hastalığı
 • Lupus gibi otoimmün bozukluklar
 • Goodpasture sendromu
 • Gut
 • Rabdomiyoliz
 • Kas distrofisi
 • Darbeden kaynaklanan kan kaybı

yer almaktadır.

Kreatinin düzeyi yüksek olan herkesin, problemin nedeni olan durumun tedavisine yönelik adımlar atmak için direkt olarak doktorlarıyla birlikte çalışması elzemdir. Ayrıca kreatinin düzeylerini doğal olarak azaltmak için çalışmaya başlamak da iyi bir fikir olacaktır.

Kanda kreatinin düşüklüğü hakkında bilgi sahibi olmak için “Kanda Kreatinin Düşüklüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?” yazısını mutlaka okuyun!

Kreatinin Seviyelerini Düşürmek İçin Diyet İpuçları

Bir kişinin kreatinin seviyelerini düşürmek için yapabileceği çeşitli diyet değişiklikleri vardır:

Protein Tüketimini Azaltma

Çok fazla protein tüketmek sağlıklı olan bir kişide bile, kreatinin seviyelerinde geçici bir artışa neden olabilir. Zaten yüksek kreatinin seviyelerine sahip olan kişilerde ise, zaten muzdarip olunan yüksek kreatinin seviyelerini daha da artırabilir.

Pişmiş kırmızı et özellikle, sıkıntılı bir gıda olarak görünmektedir. Kırmızı et, doğal olarak kreatin içeren hayvanın kas dokusudur. Bu etin pişirilmesi kreatinin, kreatinin haline gelmesini sağlamaktadır. Bu yüzden bir kişi kırmızı et yediği zaman, kreatinin seviyeleri yükselebilir.

Düzenli olarak büyük miktarlarda protein tüketen kişiler, vücutlarında daha yüksek kreatinin seviyelerine sahip olabilirler. Bir kişi; tükettiği kırmızı et ve süt ürünlerinin miktarını azaltarak ya da bunları, fasulye gibi sebze proteinler ile değiştirerek kreatinin yüksekliği ile başa çıkabilir.

Diyet Lifi Tüketimini Artırma

Çoğu insan lif yemenin, sindirim sistemini dengelemeye yardımcı olduğunu bilir ancak lif, kreatinin düzeylerini düşürmek isteyen insanlar için de yararlı olabilmektedir.

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi'nde yapılan sistematik bir derleme; diyet liflerinin, kronik böbrek hastalığı olan kişilerde kreatinin düzeylerini düşürdüğüne dikkat çekti. Araştırmacılar; konuyla ilgili daha uzun süreli araştırmalar yapılmasını istedi ancak bu ilk araştırma, diyete lif dahil edilmesi için güçlü bir nedensellik oluşturmuştur.(4)

Meyveler, sebzeler, tohumlar ve tüm tahıllar dahil olmak üzere birçok bitki besinleri lif içermektedir.

Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

Çok fazla sıvı tüketimi böbrek hastalığı olan kişiler için bir sorun olabilirken, dehidrasyon ve sıvı eksikliği vücutta kreatinin düzeylerini artırabilmektedir. Bir kişinin içmesi gereken sıvı miktarını belirlemek için, sağlık uzmanları ile direkt olarak çalışması en iyi seçenek olmaktadır.

Su içmek size keyifli gelmiyorsa, onu daha lezzetli hale getirmek için suya bir dilim limon veya salatalık eklemeyi deneyebilirsiniz. Birçok insan, bitkisel çaylar ve yeşil çay içerek sıvı alımını artırmaktadır.

Kitosan Takviyelerini Göz Önünde Bulundurun

Kitosan, kolesterol için tasarlanmış bir dizi kilo kaybı karışımları veya takviyelerde yer alan bir bileşendir.

Bir çalışmada; kitosan, böbrek yetmezliği olan farelerde kreatinin yüksekliğini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Kitosan takviyeleri, kreatinin düzeylerini doğal olarak azaltmak isteyen insanlar için iyi bir seçim olabilir ancak, herhangi bir gıda takvitesi almadan önce doktorla doğru seçenekleri görüşmek her zaman en iyi seçenek olacaktır.(5)

Kreatin Bazlı Takviyelerden Kaçının

Bazı takviyeler kreatinin düzeylerinin düşmesine yardımcı olabilirken, diğerleri bunu daha da kötüleştirebilir. Örneğin; birçok atlet ve vücut geliştirme sporcusu, kaslarına daha fazla dayanıklılık sağlamak için kreatin içeren takviyeler kullanmaktadır.

Kaslar enerji için kreatini kullanmaktadır ancak, enerji için kullanılmayan kreatinin vücut tarafından kreatinin haline dönüştürülmektedir. Bu nedenle kreatinin düzeyleri halihazırda yüksek olan kişiler, kreatin ve kreatin takviyelerinden kaçınmalıdır.

Bitkileri Kullanın

Piyasada çeşitli sağlık iddialarıyla birçok bitki ve bitkisel ilaç bulunmaktadır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için bu bitkilerin birçoğunun kullanımını onaylamadığını unutmamak önemlidir.

Salvia, yüksek kreatinin düzeylerini tedavi etmek için kullanılan en önemli bitkilerden biridir. Genellikle geleneksel Çin tıbbında, böbrek rahatsızlıkları olan insanlara yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma; salvia'nın insanları belirli türdeki böbrek yetmezliğinden koruyabildiğini ve böbreği güçlendirerek, böbreğin kreatininini işleyebilmesine yardımcı olduğunu bulmuştur

Salvia'nın psikoaktif özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle salvia, dikkatli ve bir doktorun rehberliğinde kullanılmalıdır.

Diğer doğal diüretikler, vücuttaki kreatininin atılmasını desteklemeye yardımcı olabilir ancak bunları denemek isteyen kişiler (özellikle de ilaç kullananlar), her zaman böyle bir şeye kalkışmadan önce bir doktorla görüşmelidir.

Yararlı olabilecek yaygın doğal bitkilerden bazıları:

 • Karahindiba
 • Tarçın
 • Isırgan yaprağı
 • Geven
 • Jinseng
 • Güneğik
 • Sarı papatya

Vücuda aldıklarınıza dikkat etmenin yanı sıra, davranışlarınızı düzeltmek de kreatinin düzeylerini daha da azaltmaya yardımcı olmak için önemli bir faktör olacaktır.

Yorucu Egzersiz Yapmayı Bırakın

Kas aktivitesi kreatinin üretir; kaslar ne kadar çok çalışırsa, kandaki kreatinin seviyesi de paralel olarak artış göstermektedir. Düzenli egzersiz, sağlıklı yaşam için gerekli olsa da aşırı efor, kandaki kreatinin düzeylerinin artmasına neden olabilir.

2012'de yapılan bir çalışmada; yoğun egzersizin, kan dolaşımında geçici olarak kreatinin düzeylerini artırdığı belirtildi. İnsanların sahip oldukları yüksek kreatinin düzeylerinin nedeni bulunduktan sonra, uygulanan tedavi tamamlanana kadar yorucu aktiviteden kaçınmaları en iyi tercih olacaktır.(6)

Ancak insanlar, bazı olağanüstü durumlar dışında egzersiz yapmaktan tamamen kaçınmamalıdır.

Egzersiz diyetini sürdürmek için; ağırlık antrenmanı veya direnç egzersizlerini sevenler, bunların yerine kreatinin yüksekliği tedavisi boyunca yoga ve vücut ağırlığı egzersizlerine geçiş yapabilirler. Koşma veya bisiklete binme gibi kardiyo egzersizleri tercih eden kişiler ise bunları, yürüme ya da yüzme ile değiştirmeyi düşünebilirler.

Источник: https://www.supplementler.com/bilgi-bankasi/kanda-kreatinin-yuksekligi-nedir-nasil-tedavi-edilir

Kreatinin Nedir? Yüksekliği veya Düşüklüğü Neden Olur?

Kreatinin, Üre ve BUN Yüksekliği Neden Kaynaklanır?
82 / 100SEO Score

Kreatinin, böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede kullanılan güvenilir bir testtir. Genellikle üre ve BUN (kan üre azotu) gibi diğer testlerle birlikte değerlendirilir. Yüksekliği böbrek fonksiyonlarının bozulduğunu gösterir.

Kreatinin Nedir?

Kreatin ve kreatinin farklı iki maddedir.

 • Kreatin : Enerji sağlaması amacıyla kaslarda depolanan bir maddedir. Parçalandığında kreatinine dönüşür.
 • Kreatinin :  Yukarıda bahsettiğimiz kreatin molekülünün parçalanması sonucu açığa çıkan bir atık üründür. Yani kaslara enerji sağlamak amacıyla kreatin parçalanır ve bunun sonucunda kreatinin adı verilen atık ürün açığa çıkar. Tıpkı diğer atık ürünler gibi kan yoluyla böbreklere gider, böbreklerde süzülür ve idrar ile vücuttan atılır.

Testin Önemi: Peki bu atık ürünün kan seviyesi neden önemli?

Kreatinini vücuttan temizleyen organ böbrektir. Eğer bu atık ürün kanda yükseliyorsa, böbrekler yeterince çalışmıyor ve bu ürünü temizleyemiyordur. Yani bizlere böbreklerin çalışması (fonksiyonları) hakkında bilgi verir.

Kreatinin testi neden yapılır?

 • Böbrek yetmezliğinin (akut veya kronik) teşhisinde ve takibinde kullanılır. Böbrek fonksiyonlarını göstermede BUN ve üre testine göre daha duyarlıdır.
 • Böbrek nakilli kişilerin takibinde,
 • Böbrek yoluyla atılan ilaçların dozlarının ayarlanmasında kullanılır.

Kreatinin normal değerleri (referans aralığı):

 • Erkekte : 0.6 – 1.3 mg/dL arasında
 • Kadında : 0.5 – 1.2 mg/dL arasında
 • Gebelerde : 0.4 – 0.8 mg/dL arasında
 • 0-1 ay arası bebekte : 0 ile 1 mg/dL arasında
 • 1 ay – 1 yaş arası : 0.1 – 0.8 mg/dL arasında
 • 1 – 16 yaş arası : 0.2 – 1 mg/dL arasında olmalıdır.

Referans aralıkları laboratuvara göre farklılık gösterebilir.

Kreatinin Yüksekliği

Hem akut hem de kronik böbrek yetmezliklerinde yükselir. Bu testin seviyesi ne kadar yüksekse böbrek fonksiyonları o kadar bozulmuştur. Bu testin 4 mg/dL seviyesinin üzerinde olması böbrek fonksiyonlarında ciddi bozukluk olduğunu gösterir. Bu testin 10 – 12 mg/dL üzerinde olması diyaliz gerektirir.

Yükseklik Nedenleri

 1. İdrar yolları tıkanıklıkları: İdrar yolları tıkanıklıkları uzun sürdüğünde idrar torbası tamamen dolar ve daha fazla idrar alamaz.  Böbrekler idrarı atamadığı için şişerler.  Sonuç olarak böbrekler kanı süzemez, atık ürünler birikir ve kreatinin yüksekliği gelişir.

  Prostat büyümesi sonucu idrar kanalının kapanması, böbrekten düşen taşın idrar yolunu tıkaması ve idrar kanalını tıkayan tümörler nedeniyle gelişebilir. Ayrıca idrar çıkışını bozan farklı hastalıklar da bu duruma neden olabilir.

 2. Glomerülonefritler: Böbreklerde kanı süzmekle görevli milyonlarca yapı vardır.

  Nefron adı verilen bu yapıların iltihaplanmasına glomerülonefrit adı verilir. Bu iltihaplanma sonrası geçici veya kalıcı böbrek yetmezliği gelişebilir.

 3. Pyelonefrit: Bakterilerin neden olduğu böbrek enfeksiyonudur. Bazen tedavi ile tamamen düzelen bu durum bazen kalıcı hasarlara neden olabilir.

  Eğer böbreklerde ciddi kalıcı hasara neden olursa böbrek yetmezliği gelişebilir.

 4. Akut tubüler nekroz : Böbrekte tübül adı verilen boru benzeri yapılar vardır. Bu yapılar böbrekten süzülen ürünün içindeki gerekli maddeleri geri emer. Aynı zamanda bir boru gibi görev yaparak oluşan idrarın iletilmesini sağlar.

  İlaçlar, zehirli maddeler, enfeksiyonlar, böbreğe kan akımının azalması gibi çeşitli nedenlerle bu tübül yapıları ölür ve böbrek yetmezliği gelişir.

 5. Hızlı ve aşırı kas yıkımı (rabdomyoliz): Kas dokusunun ani ve hızlık yıkılması sonucu çeşitli atık ürünler açığa çıkar.

  Bu ürünler böbreklere zarar vererek böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ciddi kas travmaları, elektrik çarpmaları, ilaçlar, sıcak çarpması ve bazı enfeksiyonlar ani kas yıkımı yapabilen nedenlerdir.

 6. Böbrek kan akımının azalması: Böbrekler atıkların atıldığı süzgeçlerdir.

  Eğer böbreklere uzun süre yeterli kan gitmezse böbrekler atık maddeleri yeterince uzaklaştıramaz. Sonuçta atık ürünler birikir ve kreatininin kan seviyeleri yükselir. Konjestif kalp yetmezliği, uzun süren aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), böbrek damarlarındaki daralmalar ve şok bu duruma neden olabilir.

 7. Şeker hastalığına bağlı böbrek hasarı (diyabetik nefropati).
 8. Yüksek tansiyona bağlı böbrek hasarı.
 9. Akromegali (bkz: Akromegali nedir?), gigandizm.

 10. Bazı ilaçlar: aminoglikozidler (örn: gentamisin), bazı kemoterapi ilaçları (sisplatin), bazı antibiyotikler (bazı sefalosporinler) gibi…
 11. Kreatininin günlük atılımı et tüketimine göre % 30’a kadar artabilir. Aşırı et tüketimi geçici bir yüksekliğe neden olabilir.

Böbrek fonksiyonlarının kaybı %50 seviyesine gelinceye kadar kreatinin seviyesi normal kalır. Yani bu testin yükselmesi için böbrek fonksiyonlarının %50’den fazla bozuk olması gerekir. Bundan dolayı böbrek yetmezliklerinin erken dönemlerinde yükselmez.

Erken dönemde böbrek yetmezliğinin seviyesini belirlemek için böbreğin kanı süzme hızına bakılır. Böbreğin süzme hızı Glomerül Filtrasyon Hızı (GFR) hesaplanarak belirlenir.

Glomerül Filtrasyon Hızı; kreatinin seviyesi, yaş, cinsiyet ve kilo kullanılarak çeşitli formüllerle hesaplanabilir.

Ayrıca kreatinin klirensi hesaplanarak da böbreğin ortalama süzme hızı belirlenebilir.

Kreatinin testinin normal olması böbrek fonksiyonlarının tamamen normal olduğu anlamına gelmez.

Yükseklik Belirtileri

Aynı zamanda böbrek yetmezliği belirtileridir.

 • Bulantı, kusma
 • İştahsızlık
 • Ellerde, ayaklarda şişlik, vücudun su toplaması, ödem
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Bilinç değişikliği
 • Cilt kuruluğu
 • İdrar miktarında azalma veya artma
 • Tansiyonda yükselme
 • Kansızlık

Bazı kişilerde ileri döneme kadar hiçbir belirti görülmeyebilir.

Kreatinin Düşüklüğü

 • Gebelik : Hamilelikte bu test 0.4 ile 0.8 mg/dL arasında olmalıdır. Gebelerin böbrek fonksiyonları değerlendirilirken normal sınırların farklı olduğu unutulmamalıdır.
 • Kas kitlesinin azalmış olması: Özellikle yaşlılarda kas dokusu azaldığı için düşüklük görülebilir. Ciddi kilo kaybı yaşayanlarda ve uzun süren hastalık hali olanlarda kas kaybına bağlı düşüklük görülebilir.
 • Karaciğer hastalıklarında düşüklük görülebilir.
 • Kan bilirubin seviyesinin aşırı  yükselmesi bu testin yanlışlıkla yüksek çıkmasına neden olabilir. (bkz: Bilirubin nedir?)

Источник: https://www.saglikbilgi.net/kreatinin-nedir/

Kreatinin Yüksekliği Nasıl Düşürülür, Kreatinin Yüksekliğinde Neler Yenmeli?

Kreatinin, Üre ve BUN Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

Kreatinin, vücutta enerji üretilmesi sırasında oluşan bir atık üründür. Kreatinin kan testi, böbreklerin fonksiyonunu ölçer. Kreatinin seviyeleri böbrek fonksiyonlarını anlamanın önemli bir yoludur.

 Çok nadir de olsa, yüksek kreatinin seviyelerinin böbrekler üzerinde çok kötü bir etkisi vardır ve böbrek yetmezliğine bile sebep olabilir. Bunun nedeni böbreklerden yeterince kreatinin atılamamasıdır.

Bu nedenle kan ve idrar testleri ile bu maddenin miktarını düzenli olarak ölçmek, böbrek hastalıklarını anlamak için çok önemlidir.

Kreatinin Yüksekliği Neden Olur?

Böbreklerin fonksiyonu herhangi bir sebepten dolayı bozulduysa, bu durum kreatinin seviyelerinin yükselmesine neden olur. Yetişkinlerde görülen kronik böbrek hastalıklarının ya da yüksek kreatinin seviyelerinin nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Böbrek enfeksiyonları
 • Rabdomiyoliz sonucu anormal kas parçalanması
 • Simetidin gibi ilaçlar
 • Bazen kreatinin seviyeleri, bazı ilaç türlerinin alımının bir yan etkisi olarak artabilir.
 • Büyük miktarlarda et tüketimi
 • Vücuttaki yüksek protein seviyeleri aynı zamanda kreatinin düzeylerindeki artışa katkıda bulunur.
 • Aşağıda, yüksek kan kreatinin düzeyleri nedeniyle ortaya çıkabilecek rahatsız edici belirtileri açıklayacağız.

Kreatinin Yüksekliği Belirtileri

Yüksek kreatinin seviyeleri ve böbrek sorunları genellikle birlikte görülürler. Bazı insanlarda ciddi böbrek hastalıkları görülürken bazılarında ise aşağıdaki belirtiler görülebilir.

 • Baş ağrısı
 • Düşük idrar çıkışı
 • Şişkin eller ve bacaklar
 • Bel ağrısı
 • Şişme ya da ödem
 • Nefes darlığı
 • Susuzluk
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Zihinsel bozukluklar
 • İştah kaybı
 • Ateş

Kreatinin Seviyeleri Nasıl Düşürülür?

 • Yüksek protein seviyeleri yüksek kreatinin seviyelerinin bir nedeni olduğundan dolayı, yüksek protein içeren diyetlerden ve özellikle de etten uzak durmanız önem taşımaktadır.
 • Yeterince su içmek ve diğer sağlıklı sıvıları tüketmek, idrar çıkışını arttırır ve böylece kandaki ve idrardaki kreatinin seviyelerini düşürür.
 • Yüksek kreatinin seviyeleri ve şeker hastalığı ilişkisi nedeniyle, şeker seviyelerini kontrol etmek ve yakından gözlemlemek önem taşımaktadır.
 • Çay, kahve, çikolata ve kola gibi kafein içeren içeceklerden kaçınarak da kreatinin seviyelerini düşük tutabilirsiniz.
 • Düzenli egzersiz yapmak ve yoga yapmak, fazla kreatinin seviyelerini kontrol etmekle kalmaz ayrıca, bir bağışıklık oluşturup, diğer sağlık problemlerinden korur.
 • Ginseng, papatya ve tarçın gibi bitkileri tüketmek de vücuttaki kreatinin seviyelerini kontrol etmeyi sağlar.
 • Düzenli olarak kreatinin seviyelerinizi idrar ve kan testleri ile kontrol ediniz.

Karbonat

Karbonatın basit yapısı, böbreklerin fonksiyonunu arttıracak ve kandaki kreatinin seviyelerini düşürecektir. Karbonat, vücuttaki pH seviyesini düzenler ve böbrek sorunlarını ortadan kaldırır.

Yarım tatlı kaşığı karbonatı bir bardak ılık suyu içerisine karıştırın. Bunu tüketin. Bu karışımı günde 1 defa içmelisiniz. Karbonat, yüksek miktarda sodyum içerir ve bu nedenle az miktarda tüketilmelidir. Bunun nedeni, yüksek kreatinin seviyeleri gözlemlenen kişiler için düşük sodyumlu diyetler önerilmesidir.

Papatya Çayı

Yapılan bir araştırma sonucunda, papatya çayı tüketmenin, kreatinin seviyesini düşürebileceği bulunmuştur. Bunun nedeni, antioksidan ve idrar söktürücü özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

1-2 tatlı kaşığı papatya bitkisini, bir bardak sıcak suya koyun. En az 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzün ve içerisine biraz bal ekledikten sonra için. Günde 3-4 defa bu çayı içebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi asetik asit içerir ve bu da böbrek taşlarını çözer. Mikrop önleyici özellikleri sayesinde bakteriyel enfeksiyonlar önlenir ve kandaki kreatinin seviyelerinin yükselmesi önlenir.

1 yemek kaşığı elma sirkesini, bir bardak ılık suya ekleyip, karıştırın. İçerisine bir miktar bal ekleyip, her gün tüketin. Bu karışımı her gün için ve yüksek karbonhidratlı bir diyet uygulayın.

Sarımsak

Sarımsak da kan kreatinin seviyelerini düşürmeye yardımcı olan bir başka bitkidir. Doğal bir antioksidandır ve idrar söktürücü olarak da görev yapar. Bu sayede vücuttaki zararlı atıkları atmaya yardımcı olur.

4-5 diş sarımsağı çiğneyin. Alternatif olarak, doğranmış sarımsağı, salatalarınıza veya diğer yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Bunu günde 1-2 defa yapmalısınız.

Zencefil

Zencefil, flavanoidler ve ethanol barındırır, bunlar da iltihap önleyici özelliklere sahiptirler ve böbreklere zarar gelmesini önleyerek, kandaki kreatinin seviyelerini düşürürler. Ek olarak, zencefil idrar söktürücüdür ve böbreklerin filtreleme kabiliyetini arttırır.

2,5 cm’lik bir zencefili bir bardak sıcak suya koyun ve 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Biraz bal ekleyip, hemen tüketin. Zencefilli çayı, en iyi sonuçları elde etmek için günde 3 defa için.

Yeşil Çay

Yeşil çay, doğal bir antioksidandır ve idrar söktürücü özellikleri vardır. Bu da yeşil çayı, kreatinin seviyelerini düşürmenin en iyi yollarından biri yapmaktadır. Yeşil çayın idrar söktürücü özellikleri böbreklerin filtreleme kabiliyetini arttırıp, idrar çıkışını yükseltir.

1 tatlı kaşığı yeşil çayı ya da yeşil çay poşedini, bir bardak sıcak suya koyup, 10 dakika demleyin. Biraz soğumasını bekleyin ve bir miktar bal ekleyin. Bu çayı günde 2-3 defa içmelisiniz.

Kreatinin Nedir? Kreatinin Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Kreatinin, Üre ve BUN Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

Kreatinin, kas metabolizmasında üretilen bir kimyasal atık moleküldür. Kreatinin, kaslardaki enerji üretimi için büyük önem taşıyan bir molekül olan kreatinden üretilir.

Vücudun kreatininin yaklaşık % 2’si her gün kreatinin haline dönüştürülür. Kreatinin, kan dolaşımı yoluyla böbreklere taşınır. Böbrekler kreatinin çoğunluğunu idrara filtreler.

Kreatin üretimi günlük olarak değişmeden kalır, çünkü vücuttaki kas kütlesi zaman içinde nispeten sabittir.

Kreatinin Nedir

Kreatinin Oranları Neden Kontrol Edilmektedir?

Böbrekler normal aralıklarla kan kreatinin tutar. Kreatinin böbrek fonksiyonunun güvenilir bir göstergesidir. Yüksek kreatinin düzeyi bozuk böbrek fonksiyonu veya böbrek hastalığına işaret etmektedir.

Böbreklerden rahatsız olan birisi, kreatinin seviyesi böbrekler tarafından zayıf temizlenmesinden dolayı halsiz oluyor. Yüksek seviyede olan kreatinin, seviyeleri böbreklerin muhtemel başarısızlığı konusunda uyarmaktadır. Bu kan testi standardı rutin olarak kan dolaşımındaki kreatinin miktarını kontrol etmektedir.

Böbrek fonksiyonunun daha kesin bir ölçümü böbrekler tarafından ne kadar kreatininin vücuttan temizlendiğini hesaplamaktır. Buna kreatinin klirensi denmektedir ve böbrekler tarafından filtrasyon oranını ölçmektedir. Kreatinin klirensi iki yönlü olarak ölçülebilir.

Serum kreatinin seviyesini, hastanın ağırlığını ve yaşını kullanarak hesaplanabilir. Formül, kilogram başına hastanın kilosu ( kadınlar için 0.85 ) ile mg cinsinden serum kreatinin düzeyinin 72 katına bölünür. Kreatinin klirensi, 24 saatlik bir idrar örneği ve daha sonra bir kan örneği ile ölçülebilir.

İdrar ve kan kreatinin düzeyleri belirlenir ve karşılaştırılır.

Yüksek Kreatinin Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Kreatinin

Böbrek fonksiyon bozukluğu yani böbrek yetmezliği çok değişkenliği olan bir semptomdur. Genellikle, kreatin seviyesi ile bağdaşıklık göstermezler. Bazı insanlar rasgele bir şekilde böbrek hastalığına yakalanırlar ve herhangi bir belirti olmaksızın rasgele kan testi ile ilişkili artmış kreatinin gösterebilirler.

Yüksek kreatinin belirtileri arasında; ansızın meydana gelen susuzluk hisleri, olay veya durumlara göre yorgunluğun oluşması, ayak veya kollarda ödemlerin meydana gelmesi ve nefes darlıklarının yaşanması gibi örnekleri verebiliriz.

Kandaki Yüksek Kreatinin Seviyesinin Oluşması

Kandaki Yüksek Kreatinin

Böbreklerin işlevini bozan herhangi bir durum böbrekte kreatinin düzeyini artırabilir. Böbrek yetmezliğine yol açan sürecin uzun süren veya yeni olup olmadığını anlamak son derece önemlidir.

Bazı ilaçlar bazen anormal bir oranda artmış kreatinin düzeylerine neden olabilir. Serum kreatinin, aynı zamanda geçici olarak alınabilir; böylelikle beslenme kreatinin ölçümünde rol oynayabilir.

Yüksek veya Düşük Kreatinin Düzeyleri

Kas genç veya orta yaşlı yetişkinler kanlarında genel popülasyondan daha fazla kreatinin gösterebilir. Yaşlıların kanında normalden daha az kreatinin bulunmaktadır. Bebeğin kas gelişimine bağlı olarak yaklaşık 0.

2 veya daha fazla normal seviye vardır. Kas kitlesi zamanla yanlış beslenme, ağır kilo kaybı ve uzun süreli hastalıklarla birlikte azalma eğilimi gösterir ve yaştan dolayı kreatinin düzeyleri beklenenden daha düşük olabilir.

Kreatinin Testinin Amacı

İnsan vücudundaki metabolizma tüm aktiviteleri belirli bir sistematik düzende gerçekleştirir. Vücuttaki organları, metabolizmayı etkiler ve hastalığın meydana gelmesine neden olur.

Uzmanlar, metabolizmanın başarısızlığının metabolizmanın üretilen bileşenlerin seviyesine ve vücuttan alınan idrarın bir sonucu olduğunu söylemektedir. Sağlıklı metabolizma için bu atıklar belirli değerlere sahiptirlerdir.

Burada, kreatinin adı böbreklerin bu atıklardan idrarla işlerliğinin göstergesidir.

Böbrekler emilime ihtiyacı olmaksızın kreatininle idrar yaparlar. Bu işlemin sonucu böbrek fonksiyonundaki idrar ve kreatinin değerleri de gösterge niteliği taşımaktadır.

 Yaşın Önemi

Serum kreatinin değerlerinde düşüşlerin olmasının ana nedeni ileri yaşlılık durumlarından kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni bazal metabolizma ve genellikle yaşla gelişen kütle kütlesinin azalmasıdır.

Yaş ilerledikçe metabolizma hızında düşüşler görülmektedir. Araştırmaya göre, kasların vücut ağırlığı kilogramda 10 yıllık düşüşü yaşamaktadır. Sonuç olarak, serum kreatinin seviyesi de azalmaktadır.

Hamilelik Durumu

Gebeliğin 3 ile 6 ayı arasında serum kreatinin düzeyleri azalmaktadır. Buna ek olarak, kan seyreltme böbrekleri daha fazla kan dolaştırır ve vücuda daha fazla kreatinin enjekte etmesini sağlar.

Karaciğer Hastalığının Olması

Yüksek serum kreatinin seviyesi böbreklerde veya boşaltım sistemindeki yetersizliği gösterir. Serum kreatinin salınımında belirgin bir azalma, serum kreatinin salınımında bir kusurun göstergesidir.

Karaciğer, vücudun toksinlerinin temizlendiği temel organların başlarında gelmektedir. Diğer atık salgıları gibi azotlu bileşenlerdeki kas metabolizmasının etkinleştirilmesi için önemli bir rol oynamaktadır.

Diyetten Kaynaklı Protein Eksiklik Durumu

Düşük kreatinin değerleri, protein alımı ile ilgili eksiklikleri gösterir. Bunun nedeni protein diyetleridir. Bu olay, metabolizmanın daha az azotlu atık ve düşük kreatinin seviyeleri üretmesine neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Magnezyum Eksikliği Neden olur? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/kreatinin-nedir-kreatinin-yuksekligi-dusuklugu-ne-anlama-gelir/

Kreatinin Nedir? Kanda Kreatinin Düşüklüğü ve Yüksekliği, Normal Değeri

Kreatinin, Üre ve BUN Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

Kreatinin günlük aktiviteler sonucunda kaslar tarafından üretilen bir kimyasal atık molekülüdür, herhangi bir işlevi yoktur. Vücuttaki kreatin maddesi dönüştürülerek kreatinin haline gelir.

 Böbreklerden süzüldükten sonra kandan arınır ve idrar yoluyla vücuttan atılır. Ancak böbreklerde meydana gelen herhangi bir rahatsızlık kreatinin maddesinin süzülmesine engel olur.

Bu durumda idrardaki kreatinin azalırken kanda artar.

Normal kreatinin değerleri;

 • Erkek yetişkinlerde 0.6-1.2 miligram/desilitre
 • Kadın yetişkinlerde 0.5-1.1 miligram/desilitre
 • Bebeklerde 0.2-1.2 miligram/desilitre
 • Ergenlerde,0.5-1.0 miligram/desilitre
 • Tek böbreğini aldırmış insanlarda 1.8-1.9 miligram/desilitre olmalıdır.

Erkeklerde kreatinin seviyesi daha yüksektir. Bunun nedeni ise erkeklerin kas kütlesinin daha yoğun olmasıdır. Kreatinin kaç olursa tehlidir sorusunun ise net bir cevabı yoktur. Kreatinin değerlerinin belirtilen aralıkların dışında gözlenmesi halinde çeşitli hastalıkların varlığından söz edilebilir. Vakit kaybetmeden uygun tedaviye başlanmalıdır.

Kreatinin Testi Neden Yapılır?

 • Vücudun susuz kalıp kalmadığına bakmak
 • Böbreklerin kontrol edilmesi gereken durumlarda iyi çalışıp çalışmadığına bakmak
 • Varolan bir böbrek hastalığının durumunun izlenmesi
 • Böbrek nakli olan hastaların genel kontrolleri
 • Böbrek hastalıklarına uygulanan ilaçların işe yarayıp yaramadığı kontrolüne bakmak
 • Böbrek yoluyla atılan ilaçların dozunun ayarlanabilmesi için kreatinin testi istenebilir.

Kreatinin testi yaptırılmadan iki gün önce çok ağır spor yapılmamalıdır. Bir gün öncesinden de et ve protein tüketimi sınırlandırılmalıdır. Bununla birlikte, eğer kullanılan bir ilaç varsa test öncesinde mutlaka doktora bildirilmelidir.

Kreatinin Düşüklüğü

Kreatinin eksikliği, kreatinin yüksekliğine göre sağlık açısından daha az risk teşkil eden bir durumdur. Ancak yine de uzun süreli kreatinin seviyesindeki oynamalar kontrol edilmelidir.

Kreatinin düşüklüğü vücutta herhangi bir belirti vermez. Bu durum ancak bir kreatinin testiyle tespit edilebilir. Bununla birlikte böbreklerin sağlığına dikkat edildiği takdirde kreatinin eksikliği veya yüksekliği sorunu ortaya çıkmaz.

Özellikle spor yapan insanlar arasında kreatinin düşüklüğü saç dökülmesi meydana getirir gibi bir algı vardır. Oysa ki kreatinin düşüklüğünün doğrudan saç dökülmesine yol açtığını gösteren hiçbir bilimsel veri yoktur.

1. Yaş

Yaşlandıkça vücuttaki kreatinin seviyesinde düşmeler yaşanabilir. Bunun sebebi de yaşlandıkça azalan kas kütlesidir.

2. Hamilelik

Gebelikte kanda kreatinin düşüklüğü tespit edilebilir. Bu durum çok önemli bir problem olarak görülmez. Hamileliğin üçüncü ve altıncı aylarında meydana gelen kreatinin düşüklüğü normal kabul edilir. Doğumdan sonra kreatinin seviyesi olması gereken aralığa döner.

3. Kas kütlesinde azalma

Kreatinin neden düşer sorusunun en spesifik cevabı kas kütlesindeki azalmadır. Kreatinin kaslarda üretilen bir atık ürünü olması sebebiyle kas kütlesinde herhangi bir sebepten dolayı azalma meydana gelirse kreatinin seviyesi de düşer. Kas kütlesindeki azalma bazı kas hastalıklarına bağlı bir şekilde gelişebilir. Böyle bir durumda derhal tedaviye başlanması gerekir.

4. Karaciğer hastalıkları

Bazı virüsler karaciğere zarar verebilir, buna bağlı olarak kas kütlesinde düşüş gözlenebilir. Uzun süreli kreatinin düşüklüğü durumu bazı karaciğer hastalıklarına işaret edebilir.

5. Protein eksiklikleri

Protein alımının düşmesi durumunda vücutta daha az azotlu atık çıkar ve bu da kreatinin seviyesinin düşmesine neden olur. Bu sorun genellikle bilinçsiz yapılan diyetler sonucu ortaya çıkar.

Kreatinin Düşüklüğü Tedavisi

Öncelikle kreatinin seviyesinin neden düşük olduğunun teşhis edilmesi gerekir. Eğer kreatinin düşüklüğü herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyor ise herhangi bir tedavi uygulamasına ihtiyaç duyulmayabilir.

 Kreatinin düşüklüğü nedenleri arasında yer alan kas kütlesinin azalması ve karaciğer rahatsızlıkları gibi sağlık açısından önem arz eden hastalıklar söz konusu ise bu hastalıkların giderilmesine yönelik bir tedavi programı planlanmalıdır. Kas kütlesinin artırılması için fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Eğer karaciğer rahatsızlıklarının kreatinin eksikliğine neden olduğu düşünülüyorsa alkolden uzak durulmalı ve hastalığa yönelik tedaviye başlanmalıdır. Bununla birlikte, düzenli spor yaparak kas kütlesinin artırılması da kreatinin yükselmesini sağlar.

Kreatinin eksikliği tedavisinde doktora danışmadan herhangi bir ek tedavi uygulanması önerilmez. Bilinçsiz uygulanan tedaviler istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Kreatinin Yüksekliği Nedenleri

Belirtildiği gibi, kreatinin yüksekliği genellikle böbreklerdeki hasara işaret eder.

1. Böbrek hastalıkları

Böbrek yetmezliği, böbrek enfeksiyonu, böbreklere kan akışının azalması gibi böbrek rahatsızlıkları sonucu bu problem ortaya çıkabilir.

3. Beslenme düzeni

Protein ağırlıklı beslenme düzeni kreatinin miktarını artırır. Bu durum genelde sporcularda görülür.

4. Kas hastalıkları

Rebdomiyoliz gibi kas hastalıklarının bir sonucu da kreatinin seviyesinde görülen yüksekliktir.

Kreatinin Yüksekliği Tedavisi

Kreatinin yüksekliği belli hastalıklara işaret etse de tek başına bir anlam ifade etmez.

Kreatinin yüksekliğine neden olan hastalıkların varlığının kesin olarak teşhisi için ek idrar veya kan testine ihtiyaç duyulabilir. Çıkan testi sonuçlarına göre doktor tarafından uygun bir tedavi yöntemi belirlenir.

Bununla birlikte hastaların kreatinin nasıl düşürülür noktasında mevcut alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekebilir.

Kreatinin yüksekliği sorununu aşmak için ilk yapılması gereken şey bol bol su içmektir. Bununla birlikte, papatya çayı, ısırgan çayı, karahindiba kökü, tarçın, mısır püskülü çayı gibi doğal yöntemlerle de kreatinin seviyesi düşürülebilir. Tuz tüketimini azaltarak, protein alımını sınırlayarak kreatinin miktarının azalması sağlanabilir.

Ancak eğer başka bir ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız, kronik bir rahatsızlığınız varsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Eğer yoğun bir spor hayatınız varsa bir süre ara verip dinlenin.

Doktorunuz tedavi yöntemini uygularken, evde yapabileceğiniz destekleyici yöntemleri öğrenip uygularsanız herhangi bir komplikasyonun da önüne geçmiş olursunuz.

Источник: https://sebboy.com/kreatinin-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.