Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler

Nevralji Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi (Sinir Ağrısı) – Sağlık Ocağım .NET

Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler

Nevralji, kelime anlamı olarak sinirin ağrısı, özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ve kadınlarda erkelere oranla daha fazla görülen ağrılardır.

Sinirler, beyinden emirleri alıp bedene götürürler, bedenden hisleri alıp beyine götürürler.

Sinirler herhangi bir nedenden dolayı zedelendiğinde veya zarar gördüğünde götürdükleri bilgiler bozulur ve nevralji ortaya çıkar.

Nevralji ağrısının özelliği nahoş bir ağrıdır ve tanımlaması zor olur. Hasta bu ağrıyı nasıl tarif edeceğini bilemez. Bu ağrı elektriklenme, karıncalanma, uyuşma, batma, yanma, donma gibi garip hisler oluşturan bir ağrı tipidir.

Ağrının diğer bir özelliği de sürekli girip çıkan, değişen ağrılardır. Çünkü bilgi beyine giderken bozulur ve bozulan bilgi de vücutta var olmayan hisleri, bilgileri beyne götürür ve sinirlerde ağrı meydana gelir.

Nevralji (sinir ağrısı) neden olur?

Nevralji, sinirin ağrısı olarak tanımlanırve sinirin ağrısı, sinirin zedelenmesi ve hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Sinirler kasların arasında bulundukları için çok kolay zarar görmezler.

En sık görülen nevralji ağrısı trigeminal nevralji genellikle diş problemleri için diş operasyonları sırasında sinirin zarar görmesinden dolayı oluşur.

Oksipital nevraljinin nedeni ise sinirin kasların arasında sıkışması sonucu ortaya çıkar.

Kafanın arkasından geçen bu sinir çok gerilme, boyunda çok fazla kas spazmı oluşur ise oksipital sinir sıkışır ve nevralji ağrısı meydana gelir.

Vücutta meydana gelen sinir tuzaklanması – sıkışması el bileği çok fazla kullanıldığı, dirsek çok fazla dayalı kaldığı zaman sinir sıkışması oluşur ve nevralji ağrısı ortaya çıkar.

Trafik kazaları, darbeler, ağır travmalar, çarpmalar, düşmeler, ameliyat sırasında sinirlerin zedelenmesi, bel fıtığı, boyun fıtığı, zona virüsü gibi faktörler nevralji ağrısına neden olur.

Nevralji türleri veya çeşitleri

Vücudun her yerinde sinir vardır ve vücudun her yerinde nevralji görülebilir. Fakat en sık karşılaşılan nevralji trigeminal nevraljidir. Yüzün duyusunu veren sinirin arızalanması sonucu oluşan ağrılardır.

Diğer bir tip nevralji baş bölgesinde oksipital nevralji kafanın arkasından giren elektriklenme çarpma tarzında, bazende migren ağrısı ile karışan ağrılardır. Diğer tip nevralji ise bedende zona denilen virüslerin meydana getirdiği, yüzde, bacakta da olabildiği gibi daha çok bedende hissedilen zona ağrılarıdır.

Kol ve bacaklarda özellikle el bileği ve dirsekte sinirlerin tuzaklanması (sıkışması) sonucu oluşan nevralji tipleri de vardır.

Nevralji (sinir ağrısı) belirtileri

Nevralji belirtileri kısaca, yüzde elektrik çarpması ve karıncalanma, ensede kafanın arakasında beyne bir şey saplanır gibi ağrı, bu ağrı ilk başlarda ataklar halinde seyreder ve sonra künt, devamlı olan ağrı şeklindedir. Vücutta dirseklerde, bileklerde, bacaklarda, ayak bileklerinde ve bel bölgesinde batma, yanma, karıncalanma, uyuşma ve ağrı şeklinde kendini gösterir.

Nevralji belirtileri sinirler ile ilgili problemlerde ortaya çıkar.

Sinirlerin özelliği, vücuttaki bilgileri sıcak, soğuk, yanma, donma, sert, yumuşak, acı, ağrı gibi hisleri beyne sinirler götürür ve sinirler hasarlandığı zaman götürdüğü bilgiler beyne bozulmuş şekilde ulaşır.

Bu durumda belirtiler meydana çıkmaya başlar. Yüzde görülen trigeminal nevralji belirtileri, karıncalanma, elektrik çarpmaları gibi belirtiler görülür.

Ensede ortaya çıkan oksipital nevralji belirtileri, kafanın arkasından beyne bir şey saplanır gibi belirtiler görülür.

Gövdede (bedende) ortaya çıkan zona tipi nevralji, daha çok bağışıklık sistemi bozulduğunda görülen belirtiler, omurilikten çıkan sinirler gövdeyi yarım kuşak tarzında sarar ve sinirin gittiği yol boyunca batmalar, yanmalar, elbisenin vücuda değmesini bile tahammül edememek ve ağrılar görülür. Yine kollarda, bacaklarda, ayaklarda ve bileklerde de sinir sıkışması sonucu ağrılar ortaya çıkar.

Nevralji (sinir ağrısı) tedavisi

Nevralji tedavisi

Nevralji, sinirin ağrısı olduğundan ağrıyı geçirmek için ağrı kesici kullanımı fayda sağlamaz. Nevralji tedavisinde en temel yöntem ilaç tedavisidir. Fakat bu ilaç tedavisi bilinen ağrı kesiciler değil sinir sistemini tedavi edebilecek ilaç tedavisi uygulanır.

Önceleri nevralji tedavisinde beyindeki elektrik kaçakları için kullanılan sara (epilepsi) ilaçları kullanılır iken, günümüzde sadece nevralji tedavisi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Bu ilaçlar ile hasta da iyileşme sağlanmaz ise ağrı kliniklerinde enjeksiyon, kortizon tedavileri yapılır.

Bu tedavi yöntemlerinin de işe yaramadığı nevralji ağrılarında ağrıyan sinire cerrahi tedavi uygulanabilir.

Nevralji tedavisinde cerrahi girişimler, perkütan ve açık cerrahi olarak ikiye ayrılır.

Trigeminal nevralji tedavisinde kullanılan perkütan girişimler, radyofrekans termokoagülasyon, retrogasseriyen gliserol enjeksiyonu ve perkütan balon kompresyonu yöntemleridir.

Açık cerrahi yöntemler arasında en sık uygulanan mikrovasküler dekompresyon ameliyatıdır. Bu ameliyat, sinir üzerine baskı yapan damar dalının serbestleştirilmesi işlemini içerir.

Ağrılar ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/nevralji-nedenleri-belirtileri-tedavisi-sinir-agrisi/

Kronik ağrılara yeni yöntem: Radyofrekans

Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler

Bel ve boyun fıtığı hastaları, dayanılmaz ağrı şikayetleri ile hekimlerin kapısını çalıyor. Çünkü bu ağrılar çoğu zaman hastaların hayat kalitesini düşürüyor.

Hastalar ise ameliyat korkusuyla çoğunlukla tedaviye tereddütle yaklaşıyor. Central Hospital'dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr.

Can Yapıcı, en çok karşılaşılan vücut ağrılarının sebeplerini ve radyofrekans yöntemini anlatıyor.

Günlük hayatında birçok kişi çeşitli ağrı şikayetleri ile karşı karşıya kalıyor. Bu ağrılar hastaları çoğu zaman günlük işlerini yapamaz hale getiriyor.

Böyle şikayetlerle başvuran hastalara öncelikle muayene süreçleri ve MR tetkikleri uygulanıyor. Tüm bu tetkikler sonucunda ameliyat gerekmiyorsa hastanın ağrıları radyofrekans tekniği ile sona erdirilebiliyor.

Radyofrekans tekniği, faset eklemler üzerinde ve omurilikte bulunan duyu sinirinin bloke edilmesi ile uygulanıyor.

Faset eklemlerde oluşan dejenerasyon ağrılara sebep oluyor

Bel ve boyunda yer alan disklerde fıtıklaşmanın oluşması, disklerde ve faset eklemlerde dejenerasyon yaşanması, omurilik darlığı ve tümörler, bel ve boyunda yaşanan ağrıların sebepleri arasında sayılıyor.

Omurganın hareketliliğini ve dayanıklılığını sağlayan alt ve üst omurgaları birbirine kenetleyen eklemler ise faset eklemler olarak adlandırılıyor. Zaman içerisinde bu eklemlerde dejenerasyonlar oluşuyor ve kişiler hareket sırasında ağrılar yaşıyor. Bunlar da faset eklem ağrıları olarak tanımlanıyor.

İşte bu gibi rahatsızlıkları yaşayan kişilerin birçoğu tıbbi ve fiziki tedavilerden bir sonuç alamadığında yaşam kalitesini oldukça düşüren kronik ağrılarla yaşamaya çalışıyor. Üstelik bu hastaların ciddi bir kısmını MR tetkikleri muayeneleri sonucunda ameliyata dahi gerek duyulmayan kişiler oluşturuyor.

Radyofrekans yöntemi ise tam da bu noktada devreye giriyor ve bu tip hastaların ağrılarına büyük oranda çözüm sağlayabiliyor.

Radyofrekans yöntemi ile ağrı duyusu bloke ediliyor

Radyofrekans, ağrı tedavilerinde kullanılan birçok yöntemden biridir. Bu yöntem, faset eklemler üzerinde bulunan ve omurilikte ağrı duyusu taşıyan sinirlerin bloke edilmesi sistemine dayanıyor. Yani ağrının ilgili bölgelerden kaldırılması sağlanıyor.

Yöntemin uygulama sürecine ise hastanın problem yaşanan faset eklemlerinin C kollu röntgen ile kaydedilmesiyle başlanıyor. Daha sonra uygulamanın yapılacağı noktalara lokal anestezi yapılıyor ve röntgen kontrolüyle kanüller (vücuda açılan veya var olan bir kanaldan içeri sokulan tüpler) konumlandırılıyor.

Kanüller içerisine ise bir bilgisayar ile ilişkilendirilen kateterler (bir vücut boşluğuna, damarına veya kanalına sokulabilen tüpler) yerleştiriliyor ve faset eklemlere radyofrekans ile yüksek ısı uygulanıyor. Bu ısı ile duyu sinirinin fonksiyonu etkisiz hale getiriliyor.

Son olarak, işlemin ardından aynı kanül içinden hastaya streoid ve ağrı kesici ilaçlar uygulanıyor.

Radyofrekans herhangi bir risk taşımıyor

Radyofrekans, genel anestezi gerektirmediği gibi yalnızca lokal anestezi ile yapılıyor. Halk arasında bilinen adıyla “sinir yakma tedavisi” iki şekilde uygulanır. Klasik (sürekli) uygulamada ilgili bölgeye sürekli akım verilir.

Son yıllarda geliştirilen kesikli (pulsed) radyofrekans tekniğiyle akım artık kesikli olarak veriliyor. Çok daha az yan etkiye neden olan kesikli radyofrekans uygulamasında, geleneksel uygulamadaki sinir, damar ve doku yanıkları hemen hemen hiç görülmüyor.

Nasıl uygulanıyor

Sürekli radyofrekans, hedeflenen bölgede 60 – 80 derecelik yüksek frekanslı alternatif bir akımla bir tür doku hasarı oluşturur. Kesikli radyofrekans tedavisi ise 42 derece gibi daha düşük ısı içeren aralıklı akım ile uygulanır.

Sürekli olanın aksine kesikli uygulamada sinir dokusunda ısı lezyonu gelişmez. Kesikli radyofrekansın etkisi uygulandığı bölgedeki sinirler üzerinde düzenleyici özelliğinden kaynaklanır. Bu da genellikle uzun süreli ya da kalıcı ağrı tedavisi sağlar.

Bu nedenle günümüzde ağrı tedavisinde büyük oranda kesikli radyofrekans kullanılıyor.

Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor

Kesikli (pulsed) radyofrekans;

– Bel ve boyun eklemlerinin kireçlenmesi, faset eklem ağrısı, – Bel ve boyun fıtıkları,

– Sakroiliak eklem patolojileri (Romatizmal sakroiliak eklem problemlerinde ya da romatizma dışı sakroiliak eklem ağrılarında),

– Kronik Koksiks (Kuyruk sokumu ağrısı),

– Omuz ağrısı, donuk omuz hastalığı (omuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissi),

– Diz ağrıları, şiddetli diz kireçlenmesi (Ameliyat için erken evrede olan diz kireçlenmeleri ya da ameliyat olamayacak hastalarda),

– Kalça eklem ağrıları (Ameliyat olamayacak hastalarda),

– Topuk dikeni olguları,

– Diğer küçük eklemlerdeki kronik ağrılı kireçlenmeler (Ameliyat olamayacak hastalarda) ve

– Kemik tümörlerinde (bir hastalığın başka bir yere sıçraması olan metastaz dahil) kullanılabiliyor.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/kronik-agrilara-yeni-yontem-radyofrekans.html

Kronik Bel Ağrısı Tedavisinde Yeni Yöntem

Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler

Kronik Bel Ağrısı Tedavisinde Yeni Yöntem – https://www.sagliklimiyim.com/kronik-bel-agrisi-tedavisinde-yeni-yontem/https://www.sagliklimiyim.com/wp-content/uploads/2018/02/bel-agrC4B1sC4B1-.png

Bel ağrısı birçok insanın muzdarip olduğu bir durum.

Aslında, Annals of Rheumatic Diseases dergisinde yayınlanan araştırmalarda da bahsedildiği gibi, bel ağrısı bugüne kadarki sakat bırakma riski en yüksek olan hastalıklardan birisi.

“Sakat bırakmak”tan kastımız, son zamanlarda iş yapamaz hale gelmenin en yaygın sebebi bu durum. Aslında, bel ağrısı kronik bir hal aldığında işler daha da kötüleşiyor.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen dergideki bir makaleye göre, 10 kişiden 1’i aynı tipteki bel ağrısından şikayetçi.

Bu durum hem tıbbi kuruluşlar, hem şirketler hem de hastalar için yüksek maliyetlere sebep olmaktadır.

Yaşlandıkça şiddetini artıran bu sağlık problemiyle yaşamak hiç de kolay değil.

Hareketsiz sayılabilecek yaşam tarzımız, kilolu olmamız ya da genetik mirasımız kuşkusuz ki bir hastalıktan hangi ölçüde etkileneceğimizi belirler.

Bu yazıda, kronik bel ağrısı çekenler için güzel haberlerimiz var. Kaliforniya temelli bir tıp merkezi olan Relievant Medsystems bu sorunu çözmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Aşağıda gereken bütün bilgileri bulabilirsiniz.

INTRACEPT: bel ağrısı tedavisinde yeni yöntem

Bel ağrısı azaltmak için uygulanan tedaviler, hastalığı her zaman yeterli bir biçimde tedavi edemiyor.

Örneğin, fizik tedavi, korseler ya da ağrı kesiciler bel ağrısını tedavi etmek için yeterli değildir. Bu yüzden, aşağıdaki yöntemlere başvuruyoruz;

  • Sırt ağrısını hafifletmek için bir omurilik stimülatörü.
  • Sadece birkaç durumda gerçekleştirilen ve her zaman başarıyla sonuçlanmayan küçük bir omurga ameliyatı.

Bazen etkilenen bel bölgesinin alt ve üst kısmındaki disklerde fazla baskı olabilir.

Kronik bel ağrısı tedavisinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, Relievant Medsystems INTRACEPT olarak adlandırılan yeni bir tedavi yöntemi ortaya koydu.

Müdahalesiz ve güvenli bir operasyon

INTRACEPT cerrahi bir operasyondur ancak geleneksel omurga ameliyatlarıyla ilgisi yoktur.

Aslında, bu operasyonda, cerrah bel ağrısı ile ilişkili ağrıdan sorumlu siniri öldüren küçük bir alet kullanıyor.

İlk olarak, L3 ve S1 omurları arasındaki bölgeye lokal anestezi uygulanması için hasta yüzüstü olarak yatırılır.

Ardından, spesifik bir amaçla çok ince bir iğne bu bölgeye yerleştirilir. Amacı bazı omurga sinirlerinin faaliyetini durdurmaktır. Bunun nedeni ise bu sinirlerin, omurga aracılığıyla ağrı sinyallerini beyine göndermesidir.

Bu hızlı operasyon ve lokal anesteziyle birlikte, bel ağrısı azaltılıyor.

Bu tedavi yöntemi radyofrekans enerjisini kullanıyor, yani cerrah operasyon sırasında neşter kullanmaz ve ameliyatta sonradan fizik tedaviye ihtiyaç duyulacak travmatik bir hasar gerçekleşmez.

Kullanılan alet radyofrekans enerjisini iletir ve hasta operasyon boyunca sadece hafif miktarda bir ısı hisseder. Bundan sonra, cerrah aleti herhangi bir komplikasyon oluşturmadan dikkatli bir biçimde çıkarır.

Aslında, bütün operasyon süreci sadece 1 saatten biraz daha fazla sürer ve hasta yürüyerek evine dönebilir.

Ağrı tekrarlamaz

Bu yeni yöntem, çoktan ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylandı ve gerekli tıbbi kurumlar onay verdiğinde birkaç ay içinde Avrupa’da da kullanılmaya başlanacak.

Tüm klinik çalışmalar ve baziler- sinir ablasyonu uygulanan herkesin daha kaliteli bir yaşamı olacak. Üstelik, bel ağrıları tekrarlamayacak.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus ise, sadece kronik bel ağrısından muzdarip insanlar bu operasyonu yaptırabilir. Bu tedavi yöntemi ara sıra sırt ağrısı çekenler için uygun değildir.

Dahası, kronik ağrıya sebep olan sinirleri yok eden bu yöntem yeni bir şey değildir. Alışılagelmiş tıbbın yeterli olmadığı diğer hastalıklarda da bu yönteme başvurulmuştur. Sinir ablasyonu farklı biçimlerde gerçekleştirilmiştir.

Örneğin, kriyoablasyon bunlardan bir tanesi. Bununla birlikte, günümüzde radyofrekans tekniği bel ağrısı gibi kronik ağrı tedavilerinde bir çığır açtı.

Gördüğümüz gibi, bilim daha iyi yaşam şartlarına kavuşabilmemiz için ilerlemeye devam ediyor.

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://lh4.googleusercontent.com/proxy/aeSe46WvgWo3XnB50nqmpkPkK8pAXaPRLjwdGxQbhTqnFtloytYtEwlt3bLDk4vx2B0SH0GIiqHiSxEy9_5uuTyDiREn4tMSpEjthnx-JKmAA7QrH7NKPXbuhnQ0Sx_73fc=w1200-h630-p-k-no-nu”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/02/kronik-bel-agrs-tedavisinde-yeni-yontem.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:499,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/02/kronik-bel-agrs-tedavisinde-yeni-yontem.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть