Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler

Kronik Ağrı Tedavisi Seçenekleri

Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler
Kronik Ağrı için Tedavi Seçenekleri

Kronik ağrının bir sorun olduğunu kabul ederek, ilk adım olan < Kronik Ağrı için Tedavi Seçenekleri Kronik ağrı semptomları hakkında doktorunuzla konuşarak başlayın Ağrının kaynağını tespit edin ve genel sağlık ve yaşam tarzınızı dikkate alan kapsamlı bir tedavi planı oluşturun.

Tezgah üstü (OTC) ve reçeteli ilaçlar sıklıkla ağrıyı yönetmek için kullanılır, ancak birçok kişi için bir kombinasyon tedavisi en etkilidir.

İlaçlar aşağıdakilerle kombine edilebilir:

 • fiziksel terapi
 • egzersiz
 • akupunktur
 • rahatlama teknikleri
 • psikolojik danışma

Micke Brown, BSN, RN, Amerikan Ağrı Vakfı (APF). Brown, “çok modaliteli” bir tedavinin kronik ağrının yönetiminde en iyi yaklaşım olduğuna inanmaktadır. Brown, “Ağrı ve tedavisi karmaşıktır ve biri için en iyi olanı başka biri için çalışmayabilir” diyor. “Etkili bir ağrı tedavisi planı hazırlamanın sırrı, birey için geçerli olan reçeteyi bulmak için doğru maddeleri eklemektir. “

OTC ağrı kesicilerinin en yaygın türleri asetaminofen (Tylenol) ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlardır (NSAID'ler). NSAİİ türleri şunlardır:

 • aspirin
 • ibuprofen
 • naproksen

Hem asetaminofen hem de NSAID hafif ağrıdan kurtulmak için başarılı bir şekilde kullanılabilir. NSAİİ inflamasyonu ve şişmeyi de azaltır.

Her iki ilacın da uzun süreli kullanımı potansiyel olarak ciddi yan etkilere neden olabilir. Kronik ağrı için herhangi bir OTC tıbbı kullanmadan önce doktorunuzla konuşın.

Topik ağrı kesici

Ağız yoluyla verilen ilaçlar OTC ağrı kesici aracın tek türü değildir. Topikal kremler de mevcuttur. Bunlar genellikle artrit ve kas ağrılarıyla ilişkili ağrıların hafifletilmesinde kullanılır.

Reçeteli ağrı giderici Kronik ağrı için ilaçlar

Bazı kronik ağrı OTC ilaçlarıyla kontrol edilemez. Bu durumlarda, doktorunuz daha güçlü bir şeyler reçete etmek isteyebilir. Amerikan Kronik Ağrı Derneği (ACPA), kronik ağrı tedavisinde kullanılan birkaç önemli ilaç sınıfını tanımlamaktadır. Bunlar arasında şunlar sayılabilir: aspirin, NSAID'ler ve asetilaminofen gibi

 • nonopioidler
 • morfin, kodein, hidrokodon ve bazı antidepresanlar ve antikonvülzanlar gibi oksikodon
 • adjuvan analjezikleri gibi opioidler

Antidepressanlar yolları etkiler Beyin acıyı işler. Bazı ağrı türlerini tedavi etmede çok etkili olabilirler. Ayrıca, baş etme becerilerinizde yardımcı olarak, kronik ağrı semptomlarını dolaylı olarak iyileştirebilecek depresyon ve kaygıyı geliştirebilirler.

Olası yan etkiler

İlaçlar, hafif ila şiddetli olmak üzere hoş olmayan çeşitli yan etkilere neden olabilir.Alışılmadık bir belirtiniz varsa doktorunuzla konuşun. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • ödem veya şişme
 • bulantı ve kusma
 • ishal veya kabızlık
 • nefes darlığı
 • anormal kalp atışı

Cerrahi implant

Kronik ağrı oral yoldan hafifletilmezse ilaçlar, başka seçenekler var. Doktorunuz cerrahi bir implant denemek isteyebilir.

Ağrıyı hafifletmek için kullanılan birkaç implant türü vardır. İnfüzyon ağrı pompaları, spinal kord gibi, gerektiğinde doğrudan ilaç verebilir. Omurilik stimülasyonu, beyne gönderilen ağrı sinyallerini değiştirmek için elektriği kullanabilir.

Tetik noktası enjeksiyonları

Tetikleme noktaları kas içindeki hassas bir ihale alanı türüdür. Bu alanlardaki ağrıyı hafifletmek için ayrıca bir steroid içerebilen bir lokal anestezik enjeksiyonu kullanılabilir. Tüm yetişkinlerin tetikleme noktaları yoktur.

Bunlar, en çok aşağıdaki gibi spesifik koşulları olan insanlarda bulunur:

 • fibromiyalji
 • kronik pelvik ağrı
 • miyofasyal ağrı sendromu

Alternatif terapiler Kronik ağrı için alternatif ve yaşam tarzı terapileri

ACPA, alternatif terapiler genellikle ilaçlara olan ihtiyacı ve daha invaziv prosedürleri azaltır. Alternatif terapiler şunları içerir:

 • bilişsel terapiler
 • davranış terapileri
 • fizyoterapi

Bu tedavi biçimleri aynı zamanda insanların ağrı yönetiminde daha aktif bir rol oynamasına izin verir.

“Ağrı, vücudunuzun ön panelindeki yağ ışığı gibi, bir şeylerin umutsuzca dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor” diyor Jacob Teitelbaum, M. D., Fibromiyalji ve Yorgunluk Merkezleri'nin tıbbi direktörü. “Tıpkı aracınıza yağ koyduğunuzda yağ ışığı söndüğünde, vücudunuza ihtiyaç duyduğunuzda ağrı sıklıkla gitmektedir. “

Egzersiz

Düzenli egzersiz ve fizik tedavi genellikle herhangi bir ağrı yönetim planının bir parçasıdır.

Dr. Teitelbaum, acının hafifletilmesi için egzersizin kritik olduğuna inanıyor. Ağrıların büyük bir yüzdesi sıkı kaslardan gelir. Bunlar aşırı kullanım, iltihaplanma veya diğer koşullarla tetiklenebilir.

Düzenli egzersiz, yardımcı olduğu için kronik ağrı tedavisinde önemlidir:

 • kasları güçlendirmek
 • eklem hareketliliğini artırmak
 • uyku geliştirmek
 • salınım endorfini
 • genel ağrı azaltmak

Gevşeme

Gevşeme Tedavi planının bir parçası olarak teknikler sıklıkla önerilir. Stresin azalmasına yardımcı olur ve kas gerginliğini azaltırlar. Gevşeme teknikleri şunları içerir:

Yoga ayrıca kronik ağrı için diğer yararlar da içerir. Kasları güçlendirmeye ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olabilir.

Akupunktur ve akupresür

Akupunktur ve akupresür geleneksel Çin tıbbı türleridir. Vücudun kilit noktalarını manipüle ederek ağrıyı hafifletirler. Bu vücuda ağrı mesajlarını beyne aktarmayı engelleyebilecek endorfin salınmasını ister.

Biofeedback

Biofeedback, ağrı yönetimi için bir başka tekniktir. Fiziksel özelliklerle ilgili bilgileri ölçerek çalışır:

 • kas gerginliği
 • kalp atış hızı
 • beyin aktivitesi
 • cilt sıcaklığı

Geri besleme, bireyin stresle ilişkili fiziksel değişiklikler konusunda bilinçlenmesini arttırmak için kullanılır Ağrı.Bilinç, bir kişinin fiziksel ve duygusal acıyı yönetmesi için kendilerini eğitmesine yardımcı olabilir.

TENS

Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) spesifik sinirlere küçük bir elektrik akımı uygular. Akım, ağrı sinyallerine müdahale eder ve endorfinlerin salınmasını tetikler.

Esrar

Çeşitli eyaletlerde ağrı kesici olarak esrar timi olarak da bilinen kenevir kullanılmasına izin veren yasalar vardır. Aynı zamanda kanser ve multipl skleroz gibi diğer ciddi hastalıkların belirtilerini yönetmek için de kullanılır.

Mayo Clinic'e göre, esrar yüzyıllardır ağrı kesici bir yöntem olarak kullanılmıştır. Esrar kullanımı konusunda çok sayıda tartışma ve yanlış bilgi var. Bununla birlikte, son araştırmalar daha fazla insanı bitkinin tıbbi özelliklerinden haberdar etti. Birkaç ABD eyaletinde tıbbi kullanım için yasaldır.

Esrar kullanmadan önce doktorunuzla konuşın. Tüm eyaletlerde tüm hastalar için güvenli değildir, tıbbi kullanım için de yasal değildir.

TakeawayTake takeaway

Kronik ağrı için birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Kronik ağrı belirtileri hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz belirtilerinizi yönetmek için alternatif ve tıbbi tedavilerin bir kombinasyonunda karar vermenize yardımcı olabilir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/chronic-pain-treatment-options-4827

Kronik Bel Ağrısı Tedavisinde Yeni Yöntem

Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler

Kronik Bel Ağrısı Tedavisinde Yeni Yöntem – https://www.sagliklimiyim.com/kronik-bel-agrisi-tedavisinde-yeni-yontem/https://www.sagliklimiyim.com/wp-content/uploads/2018/02/bel-agrC4B1sC4B1-.png

Bel ağrısı birçok insanın muzdarip olduğu bir durum.

Aslında, Annals of Rheumatic Diseases dergisinde yayınlanan araştırmalarda da bahsedildiği gibi, bel ağrısı bugüne kadarki sakat bırakma riski en yüksek olan hastalıklardan birisi.

“Sakat bırakmak”tan kastımız, son zamanlarda iş yapamaz hale gelmenin en yaygın sebebi bu durum. Aslında, bel ağrısı kronik bir hal aldığında işler daha da kötüleşiyor.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen dergideki bir makaleye göre, 10 kişiden 1’i aynı tipteki bel ağrısından şikayetçi.

Bu durum hem tıbbi kuruluşlar, hem şirketler hem de hastalar için yüksek maliyetlere sebep olmaktadır.

Yaşlandıkça şiddetini artıran bu sağlık problemiyle yaşamak hiç de kolay değil.

Hareketsiz sayılabilecek yaşam tarzımız, kilolu olmamız ya da genetik mirasımız kuşkusuz ki bir hastalıktan hangi ölçüde etkileneceğimizi belirler.

Bu yazıda, kronik bel ağrısı çekenler için güzel haberlerimiz var. Kaliforniya temelli bir tıp merkezi olan Relievant Medsystems bu sorunu çözmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Aşağıda gereken bütün bilgileri bulabilirsiniz.

INTRACEPT: bel ağrısı tedavisinde yeni yöntem

Bel ağrısı azaltmak için uygulanan tedaviler, hastalığı her zaman yeterli bir biçimde tedavi edemiyor.

Örneğin, fizik tedavi, korseler ya da ağrı kesiciler bel ağrısını tedavi etmek için yeterli değildir. Bu yüzden, aşağıdaki yöntemlere başvuruyoruz;

 • Sırt ağrısını hafifletmek için bir omurilik stimülatörü.
 • Sadece birkaç durumda gerçekleştirilen ve her zaman başarıyla sonuçlanmayan küçük bir omurga ameliyatı.

Bazen etkilenen bel bölgesinin alt ve üst kısmındaki disklerde fazla baskı olabilir.

Kronik bel ağrısı tedavisinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, Relievant Medsystems INTRACEPT olarak adlandırılan yeni bir tedavi yöntemi ortaya koydu.

Müdahalesiz ve güvenli bir operasyon

INTRACEPT cerrahi bir operasyondur ancak geleneksel omurga ameliyatlarıyla ilgisi yoktur.

Aslında, bu operasyonda, cerrah bel ağrısı ile ilişkili ağrıdan sorumlu siniri öldüren küçük bir alet kullanıyor.

İlk olarak, L3 ve S1 omurları arasındaki bölgeye lokal anestezi uygulanması için hasta yüzüstü olarak yatırılır.

Ardından, spesifik bir amaçla çok ince bir iğne bu bölgeye yerleştirilir. Amacı bazı omurga sinirlerinin faaliyetini durdurmaktır. Bunun nedeni ise bu sinirlerin, omurga aracılığıyla ağrı sinyallerini beyine göndermesidir.

Bu hızlı operasyon ve lokal anesteziyle birlikte, bel ağrısı azaltılıyor.

Bu tedavi yöntemi radyofrekans enerjisini kullanıyor, yani cerrah operasyon sırasında neşter kullanmaz ve ameliyatta sonradan fizik tedaviye ihtiyaç duyulacak travmatik bir hasar gerçekleşmez.

Kullanılan alet radyofrekans enerjisini iletir ve hasta operasyon boyunca sadece hafif miktarda bir ısı hisseder. Bundan sonra, cerrah aleti herhangi bir komplikasyon oluşturmadan dikkatli bir biçimde çıkarır.

Aslında, bütün operasyon süreci sadece 1 saatten biraz daha fazla sürer ve hasta yürüyerek evine dönebilir.

Ağrı tekrarlamaz

Bu yeni yöntem, çoktan ABD Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylandı ve gerekli tıbbi kurumlar onay verdiğinde birkaç ay içinde Avrupa’da da kullanılmaya başlanacak.

Tüm klinik çalışmalar ve baziler- sinir ablasyonu uygulanan herkesin daha kaliteli bir yaşamı olacak. Üstelik, bel ağrıları tekrarlamayacak.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus ise, sadece kronik bel ağrısından muzdarip insanlar bu operasyonu yaptırabilir. Bu tedavi yöntemi ara sıra sırt ağrısı çekenler için uygun değildir.

Dahası, kronik ağrıya sebep olan sinirleri yok eden bu yöntem yeni bir şey değildir. Alışılagelmiş tıbbın yeterli olmadığı diğer hastalıklarda da bu yönteme başvurulmuştur. Sinir ablasyonu farklı biçimlerde gerçekleştirilmiştir.

Örneğin, kriyoablasyon bunlardan bir tanesi. Bununla birlikte, günümüzde radyofrekans tekniği bel ağrısı gibi kronik ağrı tedavilerinde bir çığır açtı.

Gördüğümüz gibi, bilim daha iyi yaşam şartlarına kavuşabilmemiz için ilerlemeye devam ediyor.

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://lh4.googleusercontent.com/proxy/aeSe46WvgWo3XnB50nqmpkPkK8pAXaPRLjwdGxQbhTqnFtloytYtEwlt3bLDk4vx2B0SH0GIiqHiSxEy9_5uuTyDiREn4tMSpEjthnx-JKmAA7QrH7NKPXbuhnQ0Sx_73fc=w1200-h630-p-k-no-nu”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/02/kronik-bel-agrs-tedavisinde-yeni-yontem.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:499,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: http://sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/02/kronik-bel-agrs-tedavisinde-yeni-yontem.html

Kronik ağrılara yeni yöntem: Radyofrekans

Kronik Ağrıların Tedavisinde Yeni Yöntemler

Bel ve boyun fıtığı hastaları, dayanılmaz ağrı şikayetleri ile hekimlerin kapısını çalıyor. Çünkü bu ağrılar çoğu zaman hastaların hayat kalitesini düşürüyor.

Hastalar ise ameliyat korkusuyla çoğunlukla tedaviye tereddütle yaklaşıyor. Central Hospital'dan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr.

Can Yapıcı, en çok karşılaşılan vücut ağrılarının sebeplerini ve radyofrekans yöntemini anlatıyor.

Günlük hayatında birçok kişi çeşitli ağrı şikayetleri ile karşı karşıya kalıyor. Bu ağrılar hastaları çoğu zaman günlük işlerini yapamaz hale getiriyor.

Böyle şikayetlerle başvuran hastalara öncelikle muayene süreçleri ve MR tetkikleri uygulanıyor. Tüm bu tetkikler sonucunda ameliyat gerekmiyorsa hastanın ağrıları radyofrekans tekniği ile sona erdirilebiliyor.

Radyofrekans tekniği, faset eklemler üzerinde ve omurilikte bulunan duyu sinirinin bloke edilmesi ile uygulanıyor.

Faset eklemlerde oluşan dejenerasyon ağrılara sebep oluyor

Bel ve boyunda yer alan disklerde fıtıklaşmanın oluşması, disklerde ve faset eklemlerde dejenerasyon yaşanması, omurilik darlığı ve tümörler, bel ve boyunda yaşanan ağrıların sebepleri arasında sayılıyor.

Omurganın hareketliliğini ve dayanıklılığını sağlayan alt ve üst omurgaları birbirine kenetleyen eklemler ise faset eklemler olarak adlandırılıyor. Zaman içerisinde bu eklemlerde dejenerasyonlar oluşuyor ve kişiler hareket sırasında ağrılar yaşıyor. Bunlar da faset eklem ağrıları olarak tanımlanıyor.

İşte bu gibi rahatsızlıkları yaşayan kişilerin birçoğu tıbbi ve fiziki tedavilerden bir sonuç alamadığında yaşam kalitesini oldukça düşüren kronik ağrılarla yaşamaya çalışıyor. Üstelik bu hastaların ciddi bir kısmını MR tetkikleri muayeneleri sonucunda ameliyata dahi gerek duyulmayan kişiler oluşturuyor.

Radyofrekans yöntemi ise tam da bu noktada devreye giriyor ve bu tip hastaların ağrılarına büyük oranda çözüm sağlayabiliyor.

Radyofrekans yöntemi ile ağrı duyusu bloke ediliyor

Radyofrekans, ağrı tedavilerinde kullanılan birçok yöntemden biridir. Bu yöntem, faset eklemler üzerinde bulunan ve omurilikte ağrı duyusu taşıyan sinirlerin bloke edilmesi sistemine dayanıyor. Yani ağrının ilgili bölgelerden kaldırılması sağlanıyor.

Yöntemin uygulama sürecine ise hastanın problem yaşanan faset eklemlerinin C kollu röntgen ile kaydedilmesiyle başlanıyor. Daha sonra uygulamanın yapılacağı noktalara lokal anestezi yapılıyor ve röntgen kontrolüyle kanüller (vücuda açılan veya var olan bir kanaldan içeri sokulan tüpler) konumlandırılıyor.

Kanüller içerisine ise bir bilgisayar ile ilişkilendirilen kateterler (bir vücut boşluğuna, damarına veya kanalına sokulabilen tüpler) yerleştiriliyor ve faset eklemlere radyofrekans ile yüksek ısı uygulanıyor. Bu ısı ile duyu sinirinin fonksiyonu etkisiz hale getiriliyor.

Son olarak, işlemin ardından aynı kanül içinden hastaya streoid ve ağrı kesici ilaçlar uygulanıyor.

Radyofrekans herhangi bir risk taşımıyor

Radyofrekans, genel anestezi gerektirmediği gibi yalnızca lokal anestezi ile yapılıyor. Halk arasında bilinen adıyla “sinir yakma tedavisi” iki şekilde uygulanır. Klasik (sürekli) uygulamada ilgili bölgeye sürekli akım verilir.

Son yıllarda geliştirilen kesikli (pulsed) radyofrekans tekniğiyle akım artık kesikli olarak veriliyor. Çok daha az yan etkiye neden olan kesikli radyofrekans uygulamasında, geleneksel uygulamadaki sinir, damar ve doku yanıkları hemen hemen hiç görülmüyor.

Nasıl uygulanıyor

Sürekli radyofrekans, hedeflenen bölgede 60 – 80 derecelik yüksek frekanslı alternatif bir akımla bir tür doku hasarı oluşturur. Kesikli radyofrekans tedavisi ise 42 derece gibi daha düşük ısı içeren aralıklı akım ile uygulanır.

Sürekli olanın aksine kesikli uygulamada sinir dokusunda ısı lezyonu gelişmez. Kesikli radyofrekansın etkisi uygulandığı bölgedeki sinirler üzerinde düzenleyici özelliğinden kaynaklanır. Bu da genellikle uzun süreli ya da kalıcı ağrı tedavisi sağlar.

Bu nedenle günümüzde ağrı tedavisinde büyük oranda kesikli radyofrekans kullanılıyor.

Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabiliyor

Kesikli (pulsed) radyofrekans;

– Bel ve boyun eklemlerinin kireçlenmesi, faset eklem ağrısı, – Bel ve boyun fıtıkları,

– Sakroiliak eklem patolojileri (Romatizmal sakroiliak eklem problemlerinde ya da romatizma dışı sakroiliak eklem ağrılarında),

– Kronik Koksiks (Kuyruk sokumu ağrısı),

– Omuz ağrısı, donuk omuz hastalığı (omuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissi),

– Diz ağrıları, şiddetli diz kireçlenmesi (Ameliyat için erken evrede olan diz kireçlenmeleri ya da ameliyat olamayacak hastalarda),

– Kalça eklem ağrıları (Ameliyat olamayacak hastalarda),

– Topuk dikeni olguları,

– Diğer küçük eklemlerdeki kronik ağrılı kireçlenmeler (Ameliyat olamayacak hastalarda) ve

– Kemik tümörlerinde (bir hastalığın başka bir yere sıçraması olan metastaz dahil) kullanılabiliyor.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/kronik-agrilara-yeni-yontem-radyofrekans.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть