Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Krup Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Krup hastalığı, tıptaki adıyla laringotrakeal bronşit olarak bilinen çocuklarda (özellikle 3 ay ile 3 yaş arası çocuklarda) sık görülen ses tellerinin bulunduğu larenksin etrafındaki üst solunum yollarının bir enfeksiyonudur.

Krup, kuru ve havlama şeklinde bir öksürük, ses kısılması ve düşük ateş ile karakterize bir hastalıktır. Genellikle soğuk algınlığı ve grip virüsleri krup hastalığına neden olmakta ve sonbahar kış aylarında oldukça sık görülmektedir.

Krup hastalığı en fazla 3 ay-3 -5 yaş arsındaki çocukları etkilemektedir.

Krup hastalığı türleri

Krup hastalığının farklı tipleri de vardır. En sık görülen krup hastalığı akut krup (enfeksiyon nedeni ile gelişen krup) hastalığıdır; ama aynı zamanda spazmodik krup denilen bir başka krup hastalığı tipi de vardır.

Akut krup nedir? : Akut krup hastalığı genellikle virüslere bağlı gelişen ve parainfluenza virüs nedeni ile meydana gelir ve genellikle sonbahar ve kış aylarında yaygın olarak görülür.

Akut Krup hastalığı influenza virüsünün dışında Respiratory Synctial virus (RSV) de krup hastalığına neden olabilir. Akut krup hastalığı virüs nedeni ile geliştiği için bulaşıcılık özelliği taşımaktadır.

Akut enfeksiyonel krup hastalığının tekrarlama olasılığı da vardır.  

Spazmodik krup nedir? : Spazmodik krup daha çok alerjilere eğilimi olan çocuklarda görülür ve spazmodik krup hastalığının tekrarlama yatkınlığı daha fazladır. Krup hastalığının kendine özgü bir aşısı bulunmamaktadır.

Çocuklarda krup hastalığı belirtileri

Krup hastalığı belirtileri arasında boğaz ve burunda enfeksiyon başladıktan 2-3 gün sonra çocuğun sesi kabalaşır. Larenks şiştikçe boğazda ağrı ortaya çıkar.

Daha sonra küçük bir köpeğin havlamasına benzer bir biçimde bir öksürük gelişir. Genellikle öksürük geceleri daha belirgin hale gelmektedir. Çocuğun ateşi ve bulantısı olabilir. Solunum zorlaşmıştır.

Çocuk her nefes alışta stridor adı verilen tiz ve belirgin bir sesli solunum şekli sergiler.

Kruplu çocuklar huzursuz, yorgun ve iştahsızdırlar. Krup genellikle hafif seyreder ve belirtiler 3-5 gün içinde düzelir. Kuru öksürük 1-2 hafta daha devam edebilir. Bir başka enfeksiyon daha ortaya çıkar ise belirtiler tekrarlar.

3 yaş altındaki çocukların krup belirtileri ağır seyreder. Hafif krup olgularında trakea adı verilen soluk borusu şişmiş ve etrafındaki (yuvarlak içindeki bölgeler) alanlar daralmıştır. Şişme nedeni ile çocuğun sesi kısılır ve solunum güçlüğü ortaya çıkar.

Bu gibi bir durumda belirgin havlamaya benzer bir öksürük gelişir.

Çocuklarda krup hastalığı teşhisi

Krup hastalığı teşhisi için, doktor muayenesinde çocuğun solunum şekli değerlendirilir ve çocuğun belirgin öksürüğü var ise doktor, öksürüğün sesini dinleyerek hastalığın ön teşhisini koyabilir. Solunum yolarının daralmasının gözlenmesi için istenen boyun röntgenleri ile daha ciddi bir durum olan epiglottit ayrımı mümkün olabilir.

Solunum yollarında yabancı cisim bulunmadığının ya da trakeada bir iltihaplanmanın söz konusu olmadığının anlaşılması için çocuğun muayenesi önemlidir.

Eğer çocuğun ateşi 38 dereceden yüksek ve aşırı huzursuzluğu var ise, ağızdan salya akıyor ise, derisi mavimtırak renk almış ve solunum sırasında boyun, göğüs ve karın kaslarını kullanıyor gibi görünüyor ise acilen hastaneye baş vurulmalıdır.

Çocuklarda krup hastalığı tedavisi

Krup olgularının çoğu hafif seyrettiğinden evde tedavi edilebilir. Fakat bu durumda dahi öksürük sesi korkutucu bulunabilir.

Solunum yollarının açık tutulması için çocuğun odasında hava nemlendirici cihazlarının bulunması sağlanmalıdır.

Bazı anne babalar banyoda sıcak suyu açarak buhar odası oluşturmayı ve çocuğun burada oturtulmasını yararlı bulmuşlardır. Bu durumda 20-30 dakika içinde çocuk kendini daha iyi hissedebilir.

Dehidratasyonun engellenmesi için çocuğa bol bol sıvı verilmelidir. Çocuk kendini iyi hissedene kadar okula gönderilmemelidir.

Eğer çocuk evdeki tedavi ile 3-5 gün içinde kendini daha iyi hissetmiyor ya da durumu daha da kötüleşiyor ise acil olarak doktora başvurulmalıdır. Bu durumda epineffin ya da kortikosteroidlerden oluşan bir tedavi verilebilir.

Çocuğun hastaneye yatırılması gerektiğinde nemlendirilmiş oksijen çadırı ya da maske uygulaması gibi tedavi yöntemlerine gerek duyulabilir. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/krup-hastaligi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Bebeklerde Krup Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mevsim değişiklikleri bebeğinizi etkileyebilecek enfeksiyonlarla birlikte gelir. Bu enfeksiyonlardan biri de gruptur.

Krup hastalığında bebeğin çıkardığı normal öksürükten farklı ses anne babaları endişeye se etmektedir.

Bu yazımızda “Krup nedir?”, “Bebeklerde krup neden olur?” “Bebeklerde Krup Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi”, “Bebeklerde krup nasıl geçer?” konularında detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Bebeklerde krup nedir?

Krup gırtlak (ses kutusu) ve soluk borusunda gelişen akut enflamasyondur. Krup hastalığının tıbbi adı larenjiyotracebronşit olarak bilinmektedir.

Gırtlakta ses telleri bulunur. Solunan hava bu tellerden geçer. Larinks olarak da bilinen gırtlağın iltihaplanması halinde ses telleri büzülür ve havanın geçiş yolu daralır. Ses tellerinin büzüşmesi bebeğin nefes alış verişini güçlendirerek krup hastalığının temel özelliklerinden biri olan “hırıltı” sesine neden olur.

Bebeklerde krup hastalığı 3 türlü olabilir:

1 Viral Krup

Bebeklerde krup virüsler nedeniyle oluşabilir. Virüsler genellikle burun, üst hava yolu gibi üst solunum yolu sistemini etkileyer ve yavaşça solunum sisteminden aşağı doğru inerek larinks ve soluk borusunu etkiler. Bebeklerde krup görülmesine neden olan çeşitli virüsler bulunmaktadır:

 • Parainfluenza Virüsü çocuklarda ve bebeklerde krup nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. İnsan parainfluenza virüsü (HPIV) dört türlü olabilir ve krup bu virüslerin neden olduğu birçok hastalıktan yalnızca birdir.
 • Respiratuvar Sinsisyal Virüsü yetişkinlerde hafif nezle benzeri belirtiler ortaya çıkabilir. Diğer yandan bu virüs küçük bebeklerde ve prematüre doğan bebeklerde bronşit, zatürre ve hatta krup hastalığına yol açabilir.
 • Influenza virüsü temel olarak grip virüsüdür ancak bebeklerde krup meydana getirebilir.
 • Adenovirüs krup hastalığına yol açabilecek bir grup virüse verilen isimdir.
 • Enterovirüs de çocukları ve bebekleri etkileyerek bebeklerde krup hastalığına yol açabilir.

2 Bakteriyel Krup

Bebeklerde krup aşağıdaki bakteriler nedeniyle ortaya çıkabilir:

 • Staphylococcus aureus
 • Haemophilus influenzae
 • Corynebacterium diphtheriae
 • Streptococcus pneumoniae

3 Spazmodik Krup (Aralıklı Krup)

Spazmodik krup yalnızca bir tetikleyicinin tetiklemesi sonucu ortaya çıkar. Spazmodik krup alerji, astım veya asit reflüye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bebeklerde spazmodik krup yalnızca geceleri ortaya çıkabilir. Özellikle polen ve toz partiküllerine maruz kalan bebeklerde spazmodik krup görülebilir.

1 Bakterilere veya Virüslere Maruz Kalmak

Viral ve bakteriyel krup türleri son derece bulaşıcı olabilir. Bu hastalığı taşıyan bir kişi ile temas kuran veya bu virüs ya da bakterilerin bulunduğu bir nesneye dokunan bebeklerde krup ortaya çıkabilir. Ayrıca krup hastası birinin bebeğin kişisel eşyalarıyla temas kurması da bebeklerde krup nedenleri arasındadır.

2 Alerjiler

Bebekte alerji veya astım gibi bir solunum hastalığı bulunuyorsa spazmodik krup riski daha yüksek olmaktadır.

3 Diğer Problemler

Reflü gibi hastalıklar bebeklerde krup riskini yükseltmektedir. Genellikle özofagustan yukarı çıkan mide asidi larinkse ulaşarak enflamasyona neden olur. Bu durumda ses telleri ve soluk borusu büzüşerek krup hastalığına neden olur.

Bebeklerde krup yaygın mıdır?

Her yıl çocukların ve bebeklerin yaklaşık %3’üne krup teşhisi konulmaktadır. 3 ay ile 5 yaş arası bebeklerde krup daha yaygın görülmektedir. Bebeklerde krup görülme oranının en yüksek olduğu dönem 2 yaş dönemidir. Bebeklerde krup genellikle soğuk kış aylarında ortaya çıkar.

Spazmodik krup alerji ile ilgili olduğundan herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir. Spazmodik krup kalıtsal olabilir. Anne babada veya kardeşlerde spazmodik öksürük mevcut ise bebekte görülme riski de yükselmektedir.

Yeni doğmuş bebekler ile yürümeye başlama dönemindeki bebeklerde larinks daha dar olduğu için krup riski daha yüksektir. Larinksteki en küçük bir enflamasyon bile bebeklerde krup görülme riskini yükseltir.

Bebeklerde Krup Belirtileri

 • Hırıltılı öksürükbebeklerde krup belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bebeğin öksürüğü derin, yüksek sesli, daha uzun süreli ve normal öksürükten farklı bir sese sahiptir. Bebeklerde krup döneminde öksürük özellikle geceleri artar.
 • Hırıltılı nefes bebeklerde krup belirtileri arasında bir diğeridir. Bebek nefes aldıkça pürüzlü, hırıltılı bir ses duyulur. Bu durum larinks daralması nedeniyle bebeğin solunum sıkıntısı yaşamasından kaynaklanır.
 • Burun akıntısı bebeğin eş zamanlı olarak nezle olması halinde ortaya çıkar.
 • Ateş bebeklerde krup belirtileri arasında bir diğeridir. Bebeğin ateşi 38 dereceye kadar çıkabilir.
 • Larinks iltihabı. Bir diğer adı larenjittir. Bebeğin ses tellerinde şişme gibi şiddetli iltihap belirtileri ortaya çıkabilir.
 • Ses kalınlaşması özellikle konuşma çağındaki bebeklerde görülür. Ses tellerindeki iltihaplanmaya bağlı olarak sesin hırıltılı çıktığı gözlenebilir.

Bebeklerde krup belirtileri özellikle geceleri şiddetlenir, sabahları daha hafif seyreder. Bebeklerde krup belirtileri çok ciddi görünüyorsa vakit kaybetmeden hemen doktora gidilmelidir.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Bebeklerde krup hastalığında:

 • Hırıltı ve nefes alma güçlüğü gündüz de devam ediyorsa,
 • Kandaki oksijenin azalması nedeniyle bebeğin cilt renginde morarma ya da mavileşme varsa,
 • Bebekte yutma güçlüğü gizleniyorsa, aşırı iştah kaybına bağlı olarak yetersiz beslenme söz konusuysa,
 • Ateşi 38 dereceye ulaştıysa,
 • Bebekte zihin bulanıklığı, kayıtsızlık ve dikkat eksikliği görülüyorsa doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde krup hafif seyretmesi halinde yaklaşık 1 hafta içerisinde iyileşir. Bebeklerde krup belirtileri 1 haftadan uzun sürüyorsa doktora görünülmelidir.

Bebeklerde krup nasıl teşhis edilir?

Bebeklerde krup şüphesiyle doktora gidildiğinde muhtemelen doktorunuz aşağıdaki muayene ve tahlilleri gerçekleştirecektir:

 • Belirtilerin incelenmesi: Doktorunuz hırıltılı öksürük, nefes alırken hırıltı duyulması gibi bebeklerde krup belirtileri ile ilgili bir muayene gerçekleştirir.
 • Göğüs ve boyun röntgeni: Boyun röntgeni yardımıyla larinksteki daralma izlenir. Göğüs röntgeni yardımıyla alt solunum yolunun daralması ve akciğerlerdeki iltihap kontrol edilir.
 • Kan Tahlili: Kanda patojen bulunup bulunmadığı ve enfeksiyona neden olan antikorlar kan tahlili yoluyla kontrol edilir.
 • Pulse Oksimetre: Pulse oksimetre işaret parmağına takılan küçük mandal şeklinde bir cihazdır. Kandaki oksijen miktarını ölçer. Şiddetli hırıltı duyulan bir bebekte kandaki oksijen miktarının ortalamanın altına düşmesi krup göstergesidir.

Bebeklerde Krup Tedavisi

Bebeklerde krup tedavisi krupa neyin neden olduğuna bağlı olarak değişir. Bebeklerde krup tedavisi temel olarak bebekteki semptomları azaltmaya ve bebeğin nefes alış verişini kolaylaştırmaya odaklanır. Bebeklerde krup tedavisinde kullanılan ilaçlar ve tedavi seçenekleri şunlardır:

1 Kortikosteroidler

Kortikosteroidler solunabilir buhar veya enjeksiyon şeklinde bulunmaktadır. Kortikosteroidler larinksteki iltihabı azaltarak bebeğin nefes alış verişini kolaylaştırır. Kortikosteroitler genellikle bebeğin normal soluma, beslenme ve uyku düzeninin bozulduğu şiddetli krup vakalarında verilmektedir.

2 Epinefrin

Adrenalin hava yollarındaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Epinefrin genellikle fısfıs şeklinde kullanılır. Bebeğin soluyabileceği şekilde sıvı bir ilaç püskürtür. Epinefrin bebeklerde krup hastalığının alerji veya astıma bağlı olarak ortaya çıkması (spazmodik krup) durumunda şiddetli hava yolu tıkanması halinde verilir.

3 Oksijen Desteği

Bebeklerde krup vakalarında vücuttaki oksijenin çok fazla düşmesi halinde oksijen maskesi veya burun etrafındaki küçük bir tüp yardımıyla bebeğe oksijen verilebilir.

4 Asetaminofen veya İbuprofen

Bu ilaçlar doktor kontrolünde reçeteli olarak alınmalıdır. Bebekte ateşi düşürmeye yardımcı olur.

5 Antibiyotikler

Bebeklerde bakteriyel krup vakalarında antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Bebeklerde krup nasıl geçer?

Bebeklerde krup hafif seyrediyorsa doktorunuz evde iyileşmesini önerebilir. Ayrıca krup tedavisi uygulanıyorsa aşağıdaki doğal yöntemlerle bebeğinizin iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

1 Nem Cihazı Kullanımı

Nem cihazı kullanımı bebeklerde krup vakalarında nefes alış verişi kolaylaştırmaktadır. Bebeğinizin uyuduğu odada bir nem cihazı bulundurabilirsiniz. Nem cihazının sıcak hava üflememesine dikkat ediniz.

2 Evi Tozdan Arındırmak

Bebeğinizin yaşadığı ortamlarda toz bulunmamasına dikkat ediniz. Tozlu ortamlar bebeklerde hırıltı sesinin daha da kötüleşmesine yol açabilir.

3 Sigara Dumanından Koruyun

Sigara dumanı bebeklerde krup nedeniyle ortaya çıkan hırıltı ve nefes alma güçlüklerini kötüleştirebilir. Bebeğinizi pasif içicilikten koruyunuz.

4 Sıvı Tüketimi

Boğaz kuruluğu hırıltı sesini kötüleştirebilir. Hava yollarının nemini koruması için bebeğin sıvı tüketiminin sağlanması gerekmektedir. Bebeğinizin hangi dönemde bulunduğuna bağlı olarak anne sütü, mama ve suyu daha fazla verebilirsiniz.

5 1 Yaş Üstü Bebekler İçin Bal

Bal boğaz hastalıklarında yüzlerce yıldır başvurulan bir doğal tedavi yöntemidir. Bebeklerde krup belirtileri ortaya çıktığında boğaz salgılarını gevşetmek ve bebeği rahatlatmak için bal verebilirsiniz.

Dikkat: 1 Yaşından küçük bebeklere bal verilmemelidir.

Bebeklerde krup döneminde hiçbir reçetesiz ilaç kullanılmamalıdır. 2 yaşından küçük bebeklerin ve çocukların reçetesiz ilaç kullanması uygun değildir.

1 Hijyen Kuralları

Bebeğinizin odasını ve yaşam alanlarını virüs ve bakterilerden arındırın. Bebeğinizin nevresim takımı ve örtülerini düzenli olarak yıkayın. Bebeğinizin oyuncak ve emziğini temizleyin ve mikroplardan arındırın. Bebeğinizin etrafında öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağzınızı kapatın.

2 Bebeği Hasta Kişilerden Koruyun

Aile bireylerinden biri hasta ise bebeğinizin bu kişi ile yakın temasta bulunmasını engelleyin. Bebekler bakterilere ve virüslere karşı yetişkinlere göre daha savunmasızdır.

3 El Yıkamanın Önemi

Elleri düzenli olarak yıkamak birçok hastalığı engellemektedir. Bebeğiniz adım atmaya başladıkça dış ortamlarda ve toprakta daha fazla vakit geçirmektedir. Bu dönemde bebeğinizin ellerini sıklıkla yıkayınız.

4 Mutfak Eşyalarını Bebekle Paylaşmayın

Çatal, kaşık, bıçak, tabak gibi yemek nesnelerini bebeğinizle paylaşmayın. Bebeğinizin bu tür eşyaları her zaman kendisine özel olmalıdır.

5 Alerjiden Korunmak

Astım gibi solunum yolu alerjileri bebeklerde krup riskini yükseltir. Bebeğinizi polen gibi alerjen maddelerden uzak tutun. Alerjik bebekler için epinefrin cihazını her zaman yanınızda bulundurun.

Yeni doğan bebeklerde krup olur mu?

Evet. Ancak 3 aydan küçük bebeklerde krup riski daha düşürtür. 3 aydan küçük bebeklerde krup genellikle anne sütündeki antikorlardan kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde krup ölümcül müdür?

Şiddetli krup vakalarında ve eş zamanlı başka hastalıklar da bulunduğunda doğru tedavi zamanında uygulanmaz ise bebeklerde krup ölümcül olabilir. Bebeklerde krup bebeğin nefes alış verişini ve beslenmesini etkilemektedir. Semptomlar çok şiddetlendiğinde bebekte hayati teh ortaya çıkabilir.

Krup bulaşıcı bir hastalıktır. Bebeklerde krup belirtileri ortaya çıktığında vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Siz de bebeklerde krup konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/bebeklerde-krup-nedir-belirtileri-tedavisi/

Krup Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 15:35

Krup Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Virüsler nedeniyle ses tellerinin ve soluk borusunun iltihaplanmasına neden olan krup hastalığı, genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır.

Bir diğer deyişle halk arasında yalancı kuşpalazı veya çocuk anjini olarak adlandırılan krup hastalığı, genellikle soğuk algınlığına neden olan virüsler nedeniyle meydana gelir.

 Üst solunum yollarında başlayan enfeksiyon burun akıntısı, baş ağrısı ve ateşe neden olur. Virüsün yayılması ve hastalığın ilerlemesi durumunda nefes borusu ile bronşları direk olarak etkileyebilir.

Eğer virüs bronşları ve nefes borusunu etkiliyorsa “laringotrekeobronşit” olarak adlandırılır. Alerjik bir hastalık olan krup, çocuklarda sık sık tekrarlayabilir ve özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklarda daha çok görülür.

Genellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan krup hastalığı, 6 ay – 3 yaş aralığında görülmekle birlikte kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında daha sık görülmektedir.

Krup hastalığı bebeklerde aniden meydana gelir ve oldukça hızlı bir şekilde ilerleme gösterir. Bir solunum yolu hastalığı olan krup, solunum yolunda şişlikler ve nefes darlığı şeklinde belirti verir. Krup hastalığı genellikle geceleri nöbetlerle kendini gösterir.

Hastalık, belirtilerine ve şiddetine göre iki çeşitte ayrılmaktadır. Pseudokrup olarak adlandırılan türünde hastalık hafif seyretmektedir.

Ancak epiplottis olarak adlandırılan türünde ise hastalık oldukça şiddetli bir şekilde ilerler ve şiddetli nefes darlığı nedeniyle ölümle sonuçlanabilir.

Krup Neden Olur?

Krup hastalığının başlıca nedeni virüslerdir. Virüslerin neden olduğu bu hastalığın daha çok çocuklarda görülmesinin nedeni ise hava yollarının daha dar olmasıdır. Krup, hava yollarının iltihaplanması ve mukus üretiminin artması sonucunda ödem oluşmasına neden olur.

 Genellikle soğuk algınlığına neden olan virüsler sonucunda meydana gelen krup hastalığında ses tellerinde şişme söz konusu olabilir. Çocuklarda meydana gelen ses kısıklığı ve şiddetli öksürük en belirgin belirtilerindendir.

 Virüs kökenli bir hastalık olmasından da anlaşılabileceği gibi bulaşıcı bir hastalıktır. Soğuk algınlığına neden olan virüsün yanı sıra “parainfluanza” virüsü nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bulaşıcı özelliğinin yanı sıra alerjik bir hastalık olan krup 5 yaşından küçük çocuklarda sıkça tekrar edebilir. 5 yaşından büyük çocuklarda görülme sıklığı daha azdır.

Krup Belirtileri Nelerdir?

 • Ses kısıklığı
 • Nefes alıp vermede güçlük
 • Havlar şekilde öksürük
 • Öksürürken hissedilen ağrı
 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Solunum yollarında şişme
 • İlerleyen ve şiddetli seyreden krupta görülen boyunda şişlik
 • Yutkunma güçlüğü
 • Geceleri meydana gelen nöbetler

Bir solunum yolu hastalığı olan krup, genellikle üst solunum yollarını doğrudan etkiler. Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyon, burun akıntısı, baş ağrısı ve ateş şeklindeki belirtilerle kendini gösterir. Sonrasında ise gırtlak, nefes borusu ve bronşlara ilerleyen enfeksiyon, hırıltılı nefes alıp vermeye neden olur. Krupun en çok karşılaşılan belirtisi ses kısıklığı ile birlikte meydana gelen şiddetli ve havlar şekildeki öksürüktür. Bu öksürük krizleri genellikle geceleri yoğunlaşmakla birlikte çocuğun yatar pozisyonda nefes alıp vermesini zorlaştırır. Genellikle 5-6 gün içinde kendiliğinden geçebilen bu hastalık kimi durumlarda hastanede tedavi görmeyi gerektirecek kadar ciddi olabilir. Eğer çocuğunuz veya yakınınızda bu belirtilerin yanı sıra nefes almakta güçlük çekme, hızlı nefes alma, ağız çevresinde ve tırnaklarda morarma söz konusu ise bir an önce doktora başvurmalısınız.

Krup Tanısı ve Tedavisi

Genel evde tedavi yöntemleriyle iyileşme sağlanan krup hastalığının şiddetlenmesi ve ağır seyretmesi durumunda hastanede uygulanan bir tedavi söz konusu olabilir.

  Ancak evde tedavi edilebilen ve hafif seyreden vakalarda soğuk  buhar uygulaması, nemli hava ve bol sıvı tüketimi ile iyileşme sağlanabilir. Özellikle ağırlaşan vakalarda hastanede tedavi edilmesi söz konusu olabilir.

Çocuğa oksijen ve soğuk buhar verilerek solunumunun rahatlaması sağlanır. Çocuğunuz geceleri nöbet şeklinde öksürük krizleri geçiriyor ve nefes almakta zorlanıyorsa bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

 Hastanede uygulanan oksijen tedavisinin yanı sıra enfeksiyonu azaltmak ve önlemek adına doktorunuzun uygun gördüğü antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Kurp, genellikle evde tedavi edilebilen ve özel bir tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Kruptan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Çocuğun nefes alıp vermesinin kolaylaşması için soğuk buhar uygulamasının yanı sıra açık havaya çıkarılarak bol oksijen alması çocuğun rahatlamasını sağlayabilir.

Geceleri artan öksürük krizlerini önlemek için ise başı yüksekte kalacak bir yastık tercih edilebilir. Çocuğun nefes alıp verişini kısıtlayacak uygulama, pozisyon ve ortamlardan kaçınılmalıdır.

Çocuğun ağlama esnasında nefes alıp verişinin zorlaşmasını önlemek için sakin kalmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzu soğuyan havalarla birlikte grip ve nezle belirtisi taşıyan kişilerden uzak tutmalısınız.

Çocuğunuzu kirli ve özellikle sigara dumanı bulunan ortamlarda bulunmasını engellemelisiniz. Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkayarak virüsün bulaşma ihtimalini en aza indirmelisiniz.

Eğer çocuğunuzda krup söz konusu ise onun sakin kalmasını ve ağlamasını önlemek kolay nefes alıp vermesi için oldukça önemlidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise çocuğunuzun odasının sürekli olarak nemli kalmasıdır.

Odanın kuru olması hastalığın belirtilerinin artmasına neden olabilir. Buhar makinasının yanı sıra banyoda sıcak suyu açıp kapatarak oluşturduğunuz buharlı ortamda çocuğunuzu 5-10 dakika tutabilirsiniz.

Aynı zamanda odanın penceresini açık tutarak sürekli olarak temiz hava akışının olmasını sağlayabilirsiniz. Ebeveynlerin özellikle dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur ise çocuklarının bol sıvı tüketmelerini sağlamaktır. Özellikle sıvıların sıcak veya ılık olması daha fazla fayda sağlayacaktır.

Ev yapımı çorba tüketimine ağırlık vermeli ve çocuğunuzun vitamin bakımından zengin meyve veya sebze tüketmesini sağlamalısınız.

Önerilen İçerik;

► Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar ve Dinlenme

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/krup-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8116h.htm

Krup nedir ve nasıl tedavi edilir?

Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Krup, çoğunlukla küçük çocuklarda görülen larinks ve trakea iltihabıdır. Havlayan bir öksürük, değişen derecelerde hava yolu tıkanıklığı ve ses kısıklığı belirleyici semptomlardır.

Bir dizi bulaşıcı durum krupiye yol açabilir. Larengotrakeobronşit olarak da bilinir.

Krup karakteristiği olan havlayan öksürük, vokal akorlar ve nefes borusu etrafındaki şişlik ve iltihaptan kaynaklanır. Semptomlar normalde birkaç gün içinde iyileşir, ancak ağır vakalarda hastaneye yatış gerekebilir.

Krup, Amerika’da 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocukların yüzde 3’ünü etkilemektedir.

Krup hakkında hızlı bilgiler

 • Krup, çoğunlukla çocuklarda görülen larinks ve trakea enfeksiyonudur.
 • Bir havlayan öksürük ile karakterizedir ve hem virüslerden hem de bakterilerden kaynaklanabilir.
 • Krupin ciddiyetini derecelendirmek için 17 aşama vardır.
 • Semptomlar normal olarak kendi kendine çözülür. Deksametazon olarak adlandırılan bir kortikosteroid ilacının bir dozu semptomların geri dönüşünü önlemeye yardımcı olabilir.

Krup nedir?

Krup, ya da öksürüğe eşlik eden spesifik semptomlarla kategorize edilir.

Viral Krup

Viral krup en yaygın tiptir.

Akut krupiye en sık tekrarlanan bir virüs veya spazmodik, krupdan kaynaklanır. Benzer bir sunumları var, bu ikisi teşhis için ayırt etmeyi zorlaştırıyor.

Bazı araştırmacılar, spazmodik krupanın polen veya arı sokması gibi alerjenlerle veya viral bir enfeksiyonun doğrudan bir sonucu yerine viral antijenlere karşı alerjik bir reaksiyona bağlı olabileceğini iddia etmektedir.

Bakteriyel krup

Bakteriyel krupiye bakteriyel bir enfeksiyon neden olur. Bu tip viral gruptan çok daha nadirdir ve bakteriyel trakeitis, laringotrakeobronşit (LTB), laringotrakeobronkopnömonit (LTBP) ve laringeal difteri olarak ayrılabilir.

belirtiler

Krupanın ana belirtisi, gece boyunca aniden başlayabilen “havlayan öksürük” dür.

Bir çocuk öksürük semptomlarının başlamasından birkaç gün önce burun akıntısı, boğaz ağrısı, tıkanıklık ve hafif ateş görülebilir. Krup genellikle hafif ve bir haftadan az sürer. Soluk borusunun üst kısmının şişmesinden kaynaklanan solunum güçlükleri nedeniyle şiddetli vakalar ortaya çıkar.

Semptomlar krup belirtileri için acil serviste muayene edilen çocukların yüzde 85’inde hafiftir. Şiddetli krup nadirdir ve vakaların yüzde 1’inden daha azını oluşturur.

Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • gürültülü solunum, ya da nefes alırken rasgele ses, stridor olarak bilinir
 • boğuk boğaz
 • nefes alma ile ilgili diğer problemler
 • göğüs nefes alıp verme sırasında normalden fazla yukarı ve aşağı hareket eder
 • isilik
 • göz kızarıklığı
 • şişmiş lenf düğümleri
 • kurutma
 • Düşük oksijen seviyesi
 • parmaklar, ayak tırnakları, kulak memeleri, burun ucu, dudaklar, dil ve yanağın iç kısmı üzerinde mavi tenli bir cilt
 • nadiren, yüksek ateş oluşacaktır

Krupun nadir komplikasyonları arasında pnömoni, pulmoner ödem ve bakteriyel traktitis bulunur.

Teşhis

Tanı durumun tipini ve şiddetini doğrulayabilir.

Bebeklerde, küçük çocuklarda ve 3 aylık ve 6 yaş arasındaki küçük çocuklarda ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Solunum pasajları, daha büyük çocuklarda ve ergenlerde daha büyük olduğundan, üst solunum yolu şişmesi ve iltihaplanma genellikle kubbe belirtileri ile sonuçlanmaz. Nadir olsa da, 6 yaşın üzerindeki çocuklar krupya alabilirler.

Krupin ciddiyetini değerlendirmek için çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Aşağıda, Westly ve Alberta Klinik Uygulama Kılavuzu Çalışma Grubu kurallarını kullanarak her bir şiddet derecesini gösteren bir tablo bulunmaktadır.

Şiddet derecesiÖzellikleri
MildLevel 0 ila 2
 • ara sıra havlayan öksürük
 • aralıklı veya hiç hava yolu tıkanıklığı
 • göğüs duvarı retraksiyonu veya siyanoz yok
 • normal fiziksel görünüm
ılımlı Seviye 3’ten 5’e
 • derin öksürük
 • dinlenmede kalıcı sesli alarm
 • bazı göğüs duvarı retraksiyonu
 • sakinleştirilebilir ajitasyon
 • Çocuk hala bakıcılara ve çevreye yanıt verir
SevereLevel 6’dan 11’e
 • sık havlayan öksürük
 • dinlenme sırasında belirgin hava yolu tıkanıklığı
 • işaretli göğüs duvarı retraksiyonu
 • önemli ajitasyon, sıkıntı ve uyuşukluk
 • Şiddetli obstrüktif semptomları olan hızlı kalp atışı
Solunum yetmezliğini etkiliyorLevel 12 – 17
 • havlayan öksürük, ama genellikle belirgin değil
 • Dinlenme sırasında duyulması zor olabilecek duyulabilir obstrüksiyon
 • göğüs duvarının geri çekilmesi
 • uyuşukluk ya da bilinç seviyesinin azalması
 • Oksijen yokluğunda koyulaştırılmış cilt.

Bulaşıcı mı?

Krupa, mukus ve damlacıklardan öksürme veya hapşırma yoluyla yayılabilen virüslerden kaynaklanır. Krupalı ​​çocuklar, hastalık başladıktan 3 gün sonra veya herhangi bir ateş geçene kadar bulaşıcı olarak düşünülmelidir.

Küçük bir çocukta krupiye neden olan bir virüsün neden olduğu enfeksiyon, daha büyük bir çocukta veya yetişkinte öksürüğe veya boğaz ağrısına neden olabilir. Krupın solunum zorluklarına neden olması pek olası değildir. Ancak, nadir durumlarda, krup belirtileri gençlerde veya yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

tedavi

Tıbbi müdahaleyi gerektirecek kadar şiddetli vakalarda, doktor tedavi seçeneklerini önerecek ve hastaneye başvurmanın gerekli olup olmadığına karar verecektir.

Krup genellikle hafiftir ve evde yönetilebilir. Tek bir doz oral deksametazon reçete edilebilir. Doktor, bir ebeveyn veya bakıcıya semptomların nasıl yönetileceği ve ne zaman daha fazla tıbbi yardım alınacağı konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Kortikosteroidler

Deksametazon kortikosteroid ilaçtır.

Randomize kontrollü çalışmalar (RCTler) hafif kruplı çocuklarda tek doz oral deksametazonun, 7 ila 10 gün içinde tıbbi müdahale için dönen çocuk sayısını azalttığını bulmuşlardır.

Eğer bir çocuk çok gençse, bazı altta yatan tıbbi rahatsızlıkları varsa veya çok hasta görünüyorsa, doktor herhangi bir ilacı reçete etmeden önce bir değerlendirme önerebilir.

Steroid ilaçları, hastalığın uzunluğunu kısaltmaz, ancak anti-enflamatuar etkilere sahiptir ve solunum problemlerinin şiddetini azaltabilir.

Ev yönetimi

Ebeveynlerin ve bakıcıların evde krup belirtilerini yönetmelerine yardımcı olacak çeşitli stratejiler vardır.

Kalan sakin ve güven verici, krupalı ​​bir çocuğa bakan herhangi bir bakıcı için önemlidir. Çünkü krupalı ​​küçük çocuklar kolaylıkla sıkıntılı hale gelebilir ve ağlamak semptomları daha da kötüleştirebilir.

Gürültülü nefes alan çocuklar dik konuma getirilmelidir.

Tıbbi yardım ne zaman

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark eden herhangi bir bakıcı daha fazla tıbbi yardım almalıdır:

 • nefes almak çocuk için zorlaşır
 • çocuk çok solgun veya mavi
 • çocuk heyecanlı, çılgın veya huzursuz olur
 • Göğüs kemiği nefes alırken geri çekilir
 • çocuk yüksek bir sıcaklığa sahiptir ve sallar
 • çocuk solunum sıkıntısı yanında şiddetli bir şekilde ajitasyon

Krup genellikle 48 saat içinde düzelir. Üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları (URTI) ile takip edilebilir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri fark edilirse doktora bir çocuk alın:

 • Solunum semptomları daha hızlı nefes almak, nefes almak için daha fazla çaba sarfetmek ve her nefeste göğüs veya boyun kaslarını çekmek de dahil olmak üzere daha da kötüleşir.
 • Çocuk huzursuzlaşır veya çalkalanır.
 • Çocuk alışılmadık solgun görünüyor.
 • Asetaminofen veya ibuprofen vermesine rağmen yüksek ateş devam eder.

Çocuk ise acil ambulans çağırılmalıdır:

 • mavi
 • uyuşuk
 • nefes almak için mücadele
 • drooling ve yutmak için

Krupı yönetme hakkında daha fazla bilgi

Aşağıdakilerin, hastanedeki orta-şiddetli krup semptomlarının giderilmesinde etkili olduğu bulunmuştur:

 • Oksijen: Bu, düşük oksijen ve önemli solunum sıkıntısı olan çocuklar için ayrılmalıdır.
 • Nebulize adrenalin veya epinefrin: Bu sadece şiddetli krup için gereklidir. Akut klub için uygulamadan sonra 30 dakikaya kadar iyileştirmeler sunar. Nebulize adrenalin, orta ila şiddetli krupalı ​​çocuklara fayda sağlamak için yapılan çalışmalarla tutarlı bir şekilde gösterilmiştir.
 • Glukokortikoidler: Deksametazon, budesonid ve prednizonun tedaviden 12 saat sonraya kadar etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Entübasyon: Bu, bir tüpün hava yoluna sokulmasını içeren bir prosedürdür. Entübasyon, hava yolu tıkanıklığının konservatif tedavi ile dindirilmediği durumlarda krup vakalarının yaklaşık yüzde 1’inde gereklidir ve çocuğun durumu bozulmaya devam eder.

Ateş ve ağrıyı kontrol etmek için asetaminofen ve ibuprofen de kullanılabilir. Ateşi kontrol etmek için nemli bir süngerin uygulanması önerilmez.

Yeterli sıvı alımını sağlamak da önemlidir. Nemlendirici veya serin buharlı buharlaştırıcılar krupı rahatlatmak için sıklıkla kullanılırlar, ancak önceden düşünüldüğü kadar etkili olmayabilirler.

Öksürük ilaçları ve dekonjestanlar krup semptomlarının giderilmesinde etkili değildir.

Ebeveynler ve bakıcılar ayrıca, semptomlar gece birden ortaya çıkarsa, krup genellikle kendiliğinden düzelir. Çocuğun serin gece havaya maruz kalması hafif solunum sıkıntısını azaltabilir.

Antibiyotikler genellikle ikincil bir bakteriyel enfeksiyon bulunmadıkça etkili olmadıkları için viral krup için reçete edilmez.

Görünüm

Krup bir çocuk için üzücü görünebilir, ancak genellikle hafif ve kısa ömürlüdür.

Çocuğunuzun rahat ve nemli kalmasını sağlamak, genellikle, bazı durumlarda tek doz deksametazon hariç, başka bir tedavi olmaksızın hastalığın seyrini sürdürmesini sağlar.

Krup şiddetli solunum problemlerine yol açabilir, ancak bu nadirdir.

Источник: https://trmedbook.com/krup-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir/

Krup Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Krup Nedir Belirtileri Nelerdir?

Özellikle kış ve serin bahar aylarında görülen krup, bir çeşit üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Çocuklarda görülen bu hastalık hızla gelişerek boğaz ve etrafındaki dokulara yerleşerek rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Daha çok erkek çocuklarını etkileyen bu hastalığın karakteristik özelliği sert öksürüktür. Genel olarak 6 aylık bebekler ila 5 yaş arası çocuklarda sıkça karşılaşılmaktadır.

Birçok vakada 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçse de nadiren epiglot iltihabına ve diğer ciddi iltihaplanmalara da sebebiyet verebilmektedir.

Krupa Nasıl Yakalanılır?

Krup bulaşıcı bir hastalık olarak genellikle havadaki tanecikler veya kişilerin hasta ile teması şeklinde yayılır. Öksürük veya hapşırık ile havadaki taneciklere yapışan virüs bu yolla hızlı bir yayılım göstermektedir. Ya da temas halinde eller aracılığıyla göz ve burundan girerek bulaşabilir.

Genel olarak parainfluenza virüsü nedeniyle meydana gelen krup hastalığına bazı viral virüsler de sebep olabilmektedir. Viral virüslerden krupa neden olan belli başlı virüslere RS, influenza A tipi, rino, adenovirus ve coxsackie virüsü gibi virüsler örnek gösterilebilir.

Viral virüslerinden kaynaklı almayıp farklı bir sebepten ortaya çıkabilen Spazmodik krup ise enfeksiyon olmadan daha kısa sürede kendiliğinden geçebilmektedir. Eğer bir çocuk boğmaca hastalığına daha önceden yakalandıysa, nezle olduğu zamanlarda krupun tekrarlanma ihtimali yüksektir.

4 -5 yaş civarında ise bu ihtimal giderek zayıflar ve bulguların ciddiyet oranı azalır. Böyle durumlarda Parainfluenza virüsüne bağlı olarak alerjik durumlar ortaya çıkabilir.

Krupun Belirtileri Nelerdir?

Krupun en önemli belirtisi çocuklarda ses kısıklığı ve havlama sesi gibi öksürük görülmesidir. Çocuk nefes alırken belirgin bir şekilde zorlanır ve metalik ve ses çıkarır. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanması beraberinde yüksek ateş görülür.

Bu sıkıntılardan ötürü çocuk aşırı huzursuz ve mızmız olabilir. Bazı krup türünde ateş olmaz ve geceleri aniden nefes almakta zorluklar şeklinde görülür. Tekrarlanma özelliğine sahiptir.

Gittikçe ağırlaşan krup vakalarında derhal doktor yardımı alınması önerilir.

Krup Durumunda Evde Neler Yapılabilir?

Eğer çocuğunuz krupa yakalandıysa ilk olarak onu sakinleştirerek güçlü tutmaya çalışmalısınız. Yüksek ateşten, iltihaptan ve halsizlikten bitap düşen çocuk için öncelikle güç ve moral ön planda tutulmalıdır.

Aynı şekilde bir ebeveyn olarak anne ve babalar da sakinliğini koruyarak çocuğa olumsuz bir şey yansıtmamalıdır. Çocuk nefes almakta zorluk çekeceği için mümkün olduğu kadar dik pozisyonda oturtmaya çalışın. Ortamın buharını arttırarak belirtilerin azalmasına yol açın. Bunun için en ideal ortam banyolar olmaktadır.

Çocuğu dik bir şekilde oturtun ve sıcak suyu açarak yanında bir süre bekleyin. Çocuğun karnı acıkmışsa ve bir şeyler yemek istiyorsa mümkün mertebe pişirilmeden yenilebilecek gıdalar yedirmeye çalışın. Çünkü öksürük kusmaya yol açacağı için pişirilmiş ve ağır yemeklerden uzak durmak gerekmektedir.

Yüksek ateşli krup vakalarında çocuğa mümkün olduğu kadar ince giysiler giydirilmeli, çok sıvı tüketmesi sağlanmalıdır.
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Çocuğun krup olup olmadığının anlaşılması için en önemli adım belirtilerini izlemek olmaktadır. Doktorlar bu belirtilere bakarak krup teşhisi koyabilir. Hangi tür krup olduğunu teşhis edebilmek için çocuğun boğazından swap (sıyırarak örnek) alınabilir. Böyle durumlarda boğazda epiglot iltihabının da bulunma riski olduğu için bulaşmaması adına doktor dışında kimse boğaza bakmamalıdır.

Krup Hastalığının Tedavisi

Krup, viral bir enfeksiyon olduğundan ötürü antibiyotik ile tedavi edilmesi beklenemez. Ciddi boyutlardaki krupun iyileşmesi için mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekir.

Oksijen başta olmak üzere çocuğa kortikosteroid ve adrenalin verilerek rahatlatılmaya çalışılır.

Geceleri yatar pozisyonda nefes almakta zorlanılacağı için genelde gece saatlerinde hastalığın belirtileri ağırlaşabilir.

Ortalama 3-5 gün içerisinde kendiliğinden geçmesine rağmen öksürük bir süre daha devam etme eğilimi gösterebilir. Hastalığın başlangıcında ilk 2 gün en ağır süreçtir. Bu süre sonunda belirtiler azalır ve yavaş yavaş kendiliğinden geçmeye başlar.

Ağır krup vakalarının mutlaka tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Çocuğun bulunduğu ortamın % 45 – 60 oranları arasında nemli ve ferah olması çok önemlidir. Aynı şekilde 20 dereceden az bir sıcaklıkta istirahat edilmesi önemlidir.

Daha yüksek sıcaklıklarda solunum yollarındaki ödem artar ve zaten zor olan nefes alıp verme iyice zorlaşır.

Krup hastalığının tedavisinde ilk olarak soğuk buhar uygulanarak hasta rahatlatılmaya çalışılır. Durumun ciddiyetine göre çeşitli ilaç takviyeleri yapılabilir.

Источник: https://www.necibe.com/krup-nedir-belirtileri-nelerdir-6998/

Krup sendromu nedir? Bulaşıcı mıdır? Nasıl tedavi edilir?

Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özellikle kış aylarında salgın olarak görülen krup sendromu, çocukları bir hayli sarsabiliyor. Toplum içerisinde “yalancı kuşpalazı” olarak adlandırılan krup sendromu, çocuklarda öksürük nöbetleri ve havlamayı andıran seslerle kendini belli ediyor.

Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Öznur Yılmaz Gondal, çocukların sıklıkla yaşayabildiği krup hastalığı hakkında bilinmeyenleri anlatıyor.

Erkek çocukları kız çocuklarından daha fazla risk altında

En fazla parainfluenza isimli virüsün sebep olduğu krup sendromu, gırtlak ve çevresini tutarak akciğere hava girişini önleyen viral bir hastalık olarak tanımlanır.

Krup sendromu, büyük çoğunlukla bebeklerde görülür. Bu sendrom ilk olarak soğuk algınlığı belirtileri ile kendini gösterirken, ilerleyen günlerde köpek havlaması şeklinde kaba bir öksürüğe dönüşür.

Son aşamada öksürük, nöbetler halinde gelmeye başlar. Bu duruma bir de bebeğin ağlaması eklendiğinde sendrom daha da şiddetlenir. Çünkü gırtlakta ve ses tellerinde oluşan ödem çocuğun nefes alma güçlüğü yaşamasına neden olur. Kış mevsiminde salgın olarak ilerleyen krup sendromu, genellikle 1 ile 6 yaş arasındaki çocukları etkisi altına alır.

Fakat bu sendromun en fazla rastlandığı dönem 1,5 ile 2 yaş aralığıdır. Çocukların %3-5 ‘i en az 1 kez krup atağı geçirir. Bu çocukların % 5’inde rekürren (tekrarlayıcı) krup görülür. Ayrıca erkek çocuklar, kız çocuklarına oranla krup sendromundan daha fazla etkilenir.

Öksürük veya hapşırmayla bulaşıyor

Üst solunum yolu enfeksiyonu gibi belirtilerle başlayan, zamanla da nefes borusu ve bronşları sarabilen bu hastalık, toplum arasında “yalancı kuşpalazı” olarak adlandırılır.

Krup sendromunun altında aslında en sık parainfluenza adı verilen viral bir enfeksiyon yatar. Bu virüs, enfeksiyon taşıyan kişinin öksürmesi veyahut hapşırması sonucu etrafa saçtığı tükürük damlacıklarıyla ya da kişiyle yakın temas ile geçebilir.

Bunların yanı sıra nezleye ve soğuk algınlığına yol açan İnfluenza, RSV, Adenovirüs gibi birçok virüs de krup sendromuna zemin hazırlayabilir.

Nefes sıkıntısı, havlamayı andıran sesler, öksürme ve ses kısıklığına dikkat!

Krup sendromunun, hafif, orta ve ağır olmak üzere çeşitli belirtileri olabiliyor. Hastalığın semptomları çoğunlukla gece vakitlerinde daha kötü bir hal alabiliyor. Yani gayet huzurlu bir şekilde uykuya dalan bir çocuk, hasta olarak uykusundan kalkabiliyor.

Çocukta hastalık belirtisi olarak nefes almada zorlanma, havlamayı andıran tiz ve hırıltılı sesler çıkarma, öksürme ve ses kısıklığı gözlemlenir. Ayrıca çocukta rahat nefes alabilmek için uygun bir pozisyon seçme ve bu pozisyonu değiştirmeden uyuma isteği de görülebilir. Bu durumlara hafif ateş, boğazda ağrı, tükürüğü yutamama ve salya akıtma da eşlik edebilir.

Krup sendromu acil tedavi gerektirir

Krup sendromu yaşayan vakalarda gündüz vakitlerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmazken, gece saatlerinde solunum problemleri ortaya çıkabilir. Bu durum ise 5-6 gece sürebilir.

Ancak şikayetler giderek azalma gösterir. Yapı olarak çocukların hava yolları yetişkinlere oranla daha dar bir yapıya sahip olduğundan hastalık 3 yaştan önce daha ağır seyredebilir. Çocukta solunum yetmezliğine yol açabilen bu sendrom, acilen tedavi gerektirir.

Eğer çocukta nefes almada ve yutkunmada güçlük başladıysa, ağzı açık ve salyası akıyor veya halsizlik-bitkinlik olup, normalden hızlı nefes alıp veriyorsa, ağız çevresi ve tırnak gibi bölgelerde morarma başladıysa çocuk hemen hastaneye yatırılmalı ve acilen tedavisine başlanmalıdır. Ayrıca bu hastalığı taklit edebilecek yabancı cisim aspirasyonu da mutlaka sorgulanmalıdır.

İlk önce çocuğun solunumu düzenlenmeli

Krup sendromunda teşhis konulabilmesi için herhangi bir özel teste ihtiyaç duyulmaz. Tanı, muayene ve klinik tabloya göre konulur. Bazı durumlarda ön ve yan boyun grafileri ayırıcı tanıda yardımcı olur. Tedaviye ise ilk olarak çocuğun solunumunun rahatlatılmasıyla başlanır. Daha sonra çocuğun hava yolları açık tutularak oksijen desteği sağlanması gerekir.

Yükselen ateşin normale çekilebilmesi için de çocuğa ateş düşürücü ilaçlar verilir. Bu tedavi uygulamalarının yanı sıra soğuk veya ödem çözücü ilaçlar içeren buharlarla da çocuğun rahatlamasına yardımcı olunabilir. Bakteriyel enfeksiyon düşünülmedikçe antibiyotik verilmez.

Tekrarlayabilen bir hastalık olduğu unutulmamalı

Ev ortamında aileler, serin havaların hakim olduğu mevsim gecelerinde kısa bir süre pencereyi açarak çocuğun dış havayı solumasına destek olabilir. Sıcak havaların yaşandığı yaz aylarında ise anne babalar, buzdolabının buzluk kısmını açarak çocuğun soğuk havayla temas etmesini sağlayabilir.

Böylece çocuğun solunum sıkıntısını rahatlatılabilir. Ayrıca çocuk, beslenirken sıkıntı yaşıyorsa serum desteği verilebilir. Eğer çocuğun solunum problemi belirgin seviyedeyse kas içinden ya da ağızdan kortikosteroid içerikli ilaçlar kullanılabilir veya adrenalin(epinefrin) uygulaması yapılabilir.

Krup sendromunun tekrar edebilen bir hastalık olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Her an müdahalede bulunabilmek için evde bir buhar cihazının olması faydalı olacaktır. Tekrar eden krup sendromunun bazı durumlarda reflüye bağlı veya alerjik kaynaklı olduğu da görülebiliyor. Alerjik sebepli sendroma spazmodik krup adı verilir.

Bu sendrom genellikle geceleri görüldüğü gibi aniden de ortaya çıkabiliyor. Böyle durumlarda krup sendromunu tetikleyici sebebi bulabilmek için iyi bir gözlem, bazen de alerji testlerine ihtiyaç duyulabilir.

Çocuğun odasının ısı ve nem oranına dikkat edilmelidir

Krup sendromu bulunan çocuğun uykusunda rahat ve düzgün nefes alabilmesi için başının yükseltilmesi gerekir. Birden bire solunum sıkıntısı yaşadığını fark eden çocuk korkabilir ya da panikle ağlamaya başlayabilir.

Böyle durumlarda aile sakin olmaya özen göstermelidir. Çocuğun bulunduğu ortamda huzurlu olması sağlanmalı, çocukla konuşarak sakinleşmesine yardımcı olunmalıdır. Ayrıca çocuğun gün içerisindeki aldığı sıvı miktarı da arttırılmalıdır. Bulunduğu oda ısısının 20 derecenin üzerinde, nem oranının ise yüzde 50’nin altında olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocuğun boğazında oluşabilecek ödem yalnız bu şekilde önlenebilir ve solunum sıkıntısı azaltılabilir. Fakat tüm bu önlemlere rağmen çocuğun solunum sıkıntısında hala bir rahatlama gözlemlenmiyorsa hava yolunda oluşan ödemi çözecek ilaçlar verilebilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Çocuğun beslenme düzeni ve hijyen kuralları önemli

Krup sendromuna zemin hazırlayan virüs, çocuğun hava yoluyla enfekte olmuş damlacıkları solumasıyla bulaşır. Bulaşıcı bu virüs partikülleri oyuncaklar üzerinde dahi canlı kalabilir. Eğer çocuk, bu oyuncaklara temas ettikten sonra göz, burun veya ağzına dokunursa hastalığı almış olur.

Çocukları bu sendromdan koruyabilmek için mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunulmamalı, hasta kişilerden de uzak durulmalıdır. Ayrıca gereken hijyen kurallarına uyulmalı, beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Çocuğun bol sıvı almasına da özen gösterilmelidir.

Hırıltı neden olur? Çocuklarda hırıltının sebepleri neler?

Источник: https://indigodergisi.com/2017/01/krup-sendromu-nedir-nasil-tedavi-edilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.