Krup Nedir

Krup Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Krup Nedir

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 15:35

Krup Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Virüsler nedeniyle ses tellerinin ve soluk borusunun iltihaplanmasına neden olan krup hastalığı, genellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır.

Bir diğer deyişle halk arasında yalancı kuşpalazı veya çocuk anjini olarak adlandırılan krup hastalığı, genellikle soğuk algınlığına neden olan virüsler nedeniyle meydana gelir.

 Üst solunum yollarında başlayan enfeksiyon burun akıntısı, baş ağrısı ve ateşe neden olur. Virüsün yayılması ve hastalığın ilerlemesi durumunda nefes borusu ile bronşları direk olarak etkileyebilir.

Eğer virüs bronşları ve nefes borusunu etkiliyorsa “laringotrekeobronşit” olarak adlandırılır. Alerjik bir hastalık olan krup, çocuklarda sık sık tekrarlayabilir ve özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklarda daha çok görülür.

Genellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olan krup hastalığı, 6 ay – 3 yaş aralığında görülmekle birlikte kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında daha sık görülmektedir.

Krup hastalığı bebeklerde aniden meydana gelir ve oldukça hızlı bir şekilde ilerleme gösterir. Bir solunum yolu hastalığı olan krup, solunum yolunda şişlikler ve nefes darlığı şeklinde belirti verir. Krup hastalığı genellikle geceleri nöbetlerle kendini gösterir.

Hastalık, belirtilerine ve şiddetine göre iki çeşitte ayrılmaktadır. Pseudokrup olarak adlandırılan türünde hastalık hafif seyretmektedir.

Ancak epiplottis olarak adlandırılan türünde ise hastalık oldukça şiddetli bir şekilde ilerler ve şiddetli nefes darlığı nedeniyle ölümle sonuçlanabilir.

Krup Neden Olur?

Krup hastalığının başlıca nedeni virüslerdir. Virüslerin neden olduğu bu hastalığın daha çok çocuklarda görülmesinin nedeni ise hava yollarının daha dar olmasıdır. Krup, hava yollarının iltihaplanması ve mukus üretiminin artması sonucunda ödem oluşmasına neden olur.

 Genellikle soğuk algınlığına neden olan virüsler sonucunda meydana gelen krup hastalığında ses tellerinde şişme söz konusu olabilir. Çocuklarda meydana gelen ses kısıklığı ve şiddetli öksürük en belirgin belirtilerindendir.

 Virüs kökenli bir hastalık olmasından da anlaşılabileceği gibi bulaşıcı bir hastalıktır. Soğuk algınlığına neden olan virüsün yanı sıra “parainfluanza” virüsü nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bulaşıcı özelliğinin yanı sıra alerjik bir hastalık olan krup 5 yaşından küçük çocuklarda sıkça tekrar edebilir. 5 yaşından büyük çocuklarda görülme sıklığı daha azdır.

Krup Belirtileri Nelerdir?

 • Ses kısıklığı
 • Nefes alıp vermede güçlük
 • Havlar şekilde öksürük
 • Öksürürken hissedilen ağrı
 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Solunum yollarında şişme
 • İlerleyen ve şiddetli seyreden krupta görülen boyunda şişlik
 • Yutkunma güçlüğü
 • Geceleri meydana gelen nöbetler

Bir solunum yolu hastalığı olan krup, genellikle üst solunum yollarını doğrudan etkiler. Üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyon, burun akıntısı, baş ağrısı ve ateş şeklindeki belirtilerle kendini gösterir. Sonrasında ise gırtlak, nefes borusu ve bronşlara ilerleyen enfeksiyon, hırıltılı nefes alıp vermeye neden olur. Krupun en çok karşılaşılan belirtisi ses kısıklığı ile birlikte meydana gelen şiddetli ve havlar şekildeki öksürüktür. Bu öksürük krizleri genellikle geceleri yoğunlaşmakla birlikte çocuğun yatar pozisyonda nefes alıp vermesini zorlaştırır. Genellikle 5-6 gün içinde kendiliğinden geçebilen bu hastalık kimi durumlarda hastanede tedavi görmeyi gerektirecek kadar ciddi olabilir. Eğer çocuğunuz veya yakınınızda bu belirtilerin yanı sıra nefes almakta güçlük çekme, hızlı nefes alma, ağız çevresinde ve tırnaklarda morarma söz konusu ise bir an önce doktora başvurmalısınız.

Krup Tanısı ve Tedavisi

Genel evde tedavi yöntemleriyle iyileşme sağlanan krup hastalığının şiddetlenmesi ve ağır seyretmesi durumunda hastanede uygulanan bir tedavi söz konusu olabilir.

  Ancak evde tedavi edilebilen ve hafif seyreden vakalarda soğuk  buhar uygulaması, nemli hava ve bol sıvı tüketimi ile iyileşme sağlanabilir. Özellikle ağırlaşan vakalarda hastanede tedavi edilmesi söz konusu olabilir.

Çocuğa oksijen ve soğuk buhar verilerek solunumunun rahatlaması sağlanır. Çocuğunuz geceleri nöbet şeklinde öksürük krizleri geçiriyor ve nefes almakta zorlanıyorsa bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

 Hastanede uygulanan oksijen tedavisinin yanı sıra enfeksiyonu azaltmak ve önlemek adına doktorunuzun uygun gördüğü antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Kurp, genellikle evde tedavi edilebilen ve özel bir tedavisi olmayan bir hastalıktır.

Kruptan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Çocuğun nefes alıp vermesinin kolaylaşması için soğuk buhar uygulamasının yanı sıra açık havaya çıkarılarak bol oksijen alması çocuğun rahatlamasını sağlayabilir.

Geceleri artan öksürük krizlerini önlemek için ise başı yüksekte kalacak bir yastık tercih edilebilir. Çocuğun nefes alıp verişini kısıtlayacak uygulama, pozisyon ve ortamlardan kaçınılmalıdır.

Çocuğun ağlama esnasında nefes alıp verişinin zorlaşmasını önlemek için sakin kalmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzu soğuyan havalarla birlikte grip ve nezle belirtisi taşıyan kişilerden uzak tutmalısınız.

Çocuğunuzu kirli ve özellikle sigara dumanı bulunan ortamlarda bulunmasını engellemelisiniz. Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkayarak virüsün bulaşma ihtimalini en aza indirmelisiniz.

Eğer çocuğunuzda krup söz konusu ise onun sakin kalmasını ve ağlamasını önlemek kolay nefes alıp vermesi için oldukça önemlidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise çocuğunuzun odasının sürekli olarak nemli kalmasıdır.

Odanın kuru olması hastalığın belirtilerinin artmasına neden olabilir. Buhar makinasının yanı sıra banyoda sıcak suyu açıp kapatarak oluşturduğunuz buharlı ortamda çocuğunuzu 5-10 dakika tutabilirsiniz.

Aynı zamanda odanın penceresini açık tutarak sürekli olarak temiz hava akışının olmasını sağlayabilirsiniz. Ebeveynlerin özellikle dikkat etmeleri gereken bir diğer unsur ise çocuklarının bol sıvı tüketmelerini sağlamaktır. Özellikle sıvıların sıcak veya ılık olması daha fazla fayda sağlayacaktır.

Ev yapımı çorba tüketimine ağırlık vermeli ve çocuğunuzun vitamin bakımından zengin meyve veya sebze tüketmesini sağlamalısınız.

Önerilen İçerik;

► Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar ve Dinlenme

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/krup-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-8116h.htm

Krup Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Krup Nedir

Krup hastalığı, çocuklarda larenks ve trakeanın iltihaplanmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Ayrıca “laringotrakeal bronşit” olarak da bilinir. Çeşitli inflamatuvar hastalıklar, çeşitli derecelerde inspiratuar stridor (hava yolu obstrüksiyonu), öksürük ve ses kısıklığı gırtlak bölgesindeki tıkanıklığa bağlı olarak krup hastalığına neden olabilir.

Üst solunum yolu aşağıdaki organları, yapıları ve dokuları içerir:

 • Larenks (gırtlak)
 • Yutak (ağız ve burnun açıklıklarının buluştuğu boğazın üstü)
 • Epiglottis (boğazdaki yiyeceklerin ve sıvıların nefes borusuna girmesini önleyen doku kanadı)
 • Trakea (bronşlara yol açan nefes borusu)
 • Bronş (trakeadan çıkan ve akciğere geçen tüpler)

Krupun öksürük özelliği, ses telleri ve nefes borusu etrafındaki şişme ve iltihaplanmanın (örn, gırtlak ve trakea) bir sonucudur. Çoğu krup hastası çocuk birkaç gün içinde düzelse de, ciddi vakalarda hastaneye kaldırma gerekli olabilir.

Krup Hakkında Hızlı Bilgiler:

 • Krup, çocuklarda solunum yolu rahatsızlığının %15’ini oluşturur. Ancak, gençler veya yetişkinlerde neredeyse asla görülmez.
 • Krup, 6 yaşına kadar olan çocukların %3’ünde ortaya çıkabilir ve bunlardan %1.5-31’i hastaneye yatırılır.
 • Viral krup için ortalama yaş 1-6 yaştır. En yüksek insidansı 6 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir.
 • Olguların %80’ine parainfluenza virüsleri 1, 2 ve 3’ten dolayı; tip 1 ve 2 vakaların yaklaşık %66’sını oluşturmaktadır.
 • En şiddetli krup olguları influenza A’ya bağlıdır.
 • En sık görülen krup türü üst solunum yollarını (laringotrakeit) etkileyen bir viral tiptir.
 • Bakteriyel ve viral ajanlar, alt solunum yolu enfeksiyonu neden olabilir (örneğin, laringotrakheobronşit ve laringotrakheobronkopneumonitis).
 • Bakteriyel krup hastalığına (bakteriyel trakeit olarak da bilinir) neden olan yaygın bakteriyel ajanlar arasında Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes ve Streptococcus pneumonia yer alır.
 • Krupun ana semptomu, belirgin bir havlama gibi bir öksürüktür.
 • Krup vakalarının çoğunluğu hafiftir ve evde tedavi edilebilir.
 • 1970 öncesinde difteri, krup hastalığının ortak bir nedeniydi.

Krup Nedir?

Krup ne demek?” Bu hastalık örneğin virüs, bakteri gibi nedenler veya öksürüğe eşlik eden spesifik semptomlarla kategorize edilir. Aşağıda viral ve bakteriyel krup rahatsızlığına genel bir bakış sunulmuştur.

Viral krup en yaygın türüdür ve adenovirüsler (soğuk algınlığı virüsleri) ve influenza (grip) virüsü gibi virüslerden kaynaklanmaktadır.

Larenjotrakeit, çoğunlukla tekrarlayan (spazmodik) krup gibi bir virüsten kaynaklanır ve benzer bir özellik gösterirler ve bu ikisinin ayırt edilmesini zorlaştırır. Bazı araştırmacılar spazmodik krupun, viral enfeksiyonun direk bir sonucu olarak değil; polen, arı sokması veya viral antijenlere alerjik reaksiyon gibi alerjenler İle bağlantılı olabileceğini savunuyorlar.

Bakteriyel krup hastalığına bakteriyel bir enfeksiyon neden olur. Bu tip, viral kruptan çok daha az yaygındır ve bakteriyel trakeit, laringotraköobronşit (LTB), laringeal trakeo-bronchoponomit (LTBP) ve laringeal difteri olarak alt gruplara ayrılabilir.

Viral Krup Nedenleri

İnsan parainfluenza virüsleri tip 1, 2 ve 3 tüm krup vakalarının %80’ini oluşturur. İnsan parainfluenza virüsü 1 (HPIV-1), krupun en sık nedenidir ve parainfluenza tip 1 ve 2 tüm krup vakalarının yaklaşık %66’sını oluşturmaktadır. Tip 4, alt tip 4A ve 4B ile birlikte, hafif hastalıkla ilişkili olup, iyi anlaşılamamıştır.

Araştırmalar solunum sinsityal virüsü, metapnömürü, influenza A ve B, adenovirüs, koronavirüs ve mikoplazmanın kalan krup olgularına neden olduğunu ileri sürmüştür.

Krupa neden olan viral enfeksiyon, tipik olarak aşağıdaki içerir:

 • Virüs burun ve boğazı enfekte eder.
 • Virüs, solunum yolları boyunca (boğazın arkasında) larenks ve trakeaya yayılır.
 • Enfeksiyon ilerledikçe trakeanın üst kısmı şişmeye başlar.
 • Havanın akciğerlere girmesi için uygun alan daralır.
 • Çocuklar, bu daralmayı, daha hızlı ve derinden nefes alıp, krup semptomlarına yol açarak telafi eder.
 • Solunum zorlaştıkça çocuğunuz huzursuz ya da endişeli olabilir. Ayrıca boğazın daralmasına neden olabilir; bu da nefes alma güçlüğünü arttırır ve ajitasyonu şiddetlendirir. Daha hızlı ve daha zor nefes almak için gereken çabalar yorucudur ve çocuğun şiddetli vakalarda kendi başına nefes alamaması olasıdır.

Bakteriyel Krup Nedenleri

Bakteriyel enfeksiyon genellikle viral enfeksiyon ile aynı alanları etkiler. Ancak, genellikle daha şiddetlidir ve farklı tedavi gerektirir. Hastalık vakalarının çoğunun nedeni sekonder bakteriyel enfeksiyonlardır: Staphylococcus aureus, diğer bakteriler Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumonia, Haemophilus influenza ve Moraxella catarrhalis’tir.

Krup Belirtileri Nelerdir?

Krup hastalığının ana semptomları, genellikle havlama gibi sert bir öksürük türünden olup, gece boyunca aniden başlayabilir.

Çocukta ayrıca öksürük başlamadan günler önce burun akıntısı, boğaz ağrısı, tıkanıklık ve hafif ateş olabilir. Krup genellikle hafiftir ve bir haftadan az sürer.

Daha şiddetli vakalar, nefes borusunun üst kısmındaki şişmeden kaynaklanan solunum güçlüğünden kaynaklanmaktadır.

Acil serviste muayene edilen çocukların %85’inde hafif krup bulunur. Şiddetli krup nadirdir ve %1’den daha az rastlanır.

Krupun diğer semptomları şunları içerebilir:

 • Hırıltılı, sesli nefes alma
 • Boğazda boğukluk
 • Solunum ile ilgili diğer sorunlar
 • Solunum sırasında göğüs normalden daha fazla yukarı aşağı hareket eder
 • Yüksek ateş (40°C veya daha fazla)
 • İsilik
 • Göz kızarıklığı (konjonktivit)
 • Lenf nodlarının şişmesi
 • Vücudun susuz kalması (dehidrasyon)
 • Akciğerlere hava akışı kısıtlandığı için düşük oksijen seviyeleri (hipoksi) ve mavi tonlu cilt (siyanoz) gelişebilir. Siyanoz, parmak ve ayak tırnakları, kulak lobları, burun ucu, dudaklar, dil ve yanakta fark edilebilir.

Krup hastalığında nadir görülen komplikasyonlar arasında pnömoni ve pulmoner ödem ve bakteriyel trakeit bulunur.

Krup Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Her yıl, küçük çocukların yaklaşık %5’inde krup oluşur. Krup, erkeklerde kızlardan daha sık görülür ve bazı çocuklar birden fazla kez krup görülme eğilimli olabilirler.

Krup hastalığı tipik olarak 3 ay ila 6 yaş arasındaki çocuklar, bebekler ve küçük çocuklarda görülür. Solunum yolları çocuklar ve ergenlerde daha büyük olduğu için üst solunum yolu şişmesi ve inflamasyonu genellikle krup semptomlarına neden olmaz. Nadiren de olsa, 6 yaşın üzerindeki çocuklarda krup hastalığı görülebilir.

Krup Bulaşıcı Mıdır?

Krup hastalığı öksürük, hapşırma ve solunum salgıları (öksürük veya hapşırıklardaki mukus ve damlacıklar) yoluyla yayılabilen virüslerden kaynaklanır. Kruplu çocuklar hastalık başladıktan sonra veya ateşlenme ortaya çıkana kadar 3 gün boyunca bulaşıcı sayılır.

Küçük bir çocukta krup hastalığına neden olan bir virüsün sebep olduğu enfeksiyon, büyük bir çocukta veya yetişkinlikte öksürüğe veya boğaz ağrısına neden olabilir. Ancak, krupun solunum semptomlarına neden olma ihtimali düşüktür. Bununla birlikte, nadiren, krup semptomları gençlerde veya yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

Farklı Teşhis

Krup vakalarının şiddeti ve nedeni farklıdır, uygun tedaviyi sağlamak için dikkatli tanı gereklidir. Krupta, larenks bölgesinde sıklıkla aşağıdaki akut obstrüktif rahatsızlıklardan biriyle ortaya çıkan çeşitli ayırıcı tanılar vardır:

 • Akut laringeal kırık
 • Anjioödem
 • Arnold-Chiari deformitesi
 • Yanıklar veya termal yaralanma
 • Dandy-Walker sendromu
 • Epiglottitis
 • Vasküler halkanın ekstrensek tıkanıklığı
 • Yabancı cisim
 • Laringeal papillomatoz
 • Laringomalazya
 • Neoplazma veya hemanjiyom
 • Peritonsiller apse
 • Retrofaringeal apse
 • Duman inhalasyonu
 • Subglottik stenoz
 • Vokal kord paralizi

Krup Tedavisi

Krup nasıl tedavi edilir?” Tıbbi müdahale gerektirecek derecede ağır vakalarda, bir doktor krup için tedavi seçenekleri önerir ve hastaneye kabulün gerekli olup olmadığına karar verir.

Krup vakalarının çoğunluğu hafiftir ve evde idare edilebilir. Ebeveyn, semptomları nasıl yöneteceğini ve daha fazla tıbbi müdahale için ne zaman başvurması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Ne Zaman Tıbbi Yardım İstemeli?

Çocuğun durumu hakkında endişeleriniz varsa, bir doktora danışılmalıdır. Çoğu kruplu çocukta hafif semptomlar görülür ve 7 gün içinde iyileşirler. Nadiren hastaneye yatırılması gerekir.

Özellikle, aşağıdaki durumlarda bir doktora gidilmesi gerekir:

 • Solunum semptomları daha da kötüleşirse (işaretler hızlı nefes alma, nefes almak için daha fazla çaba harcamayı içerir)
 • Çocuk huzursuz olur veya ajite olursa
 • Çocuk alışılmadık derecede soluk görünürse
 • İlaçlara rağmen yüksek ateş devam ederse

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: https://www.hastalopedi.com/krup/

Krup Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Krup Nedir

Krup hastalığı, tıptaki adıyla laringotrakeal bronşit olarak bilinen çocuklarda (özellikle 3 ay ile 3 yaş arası çocuklarda) sık görülen ses tellerinin bulunduğu larenksin etrafındaki üst solunum yollarının bir enfeksiyonudur.

Krup, kuru ve havlama şeklinde bir öksürük, ses kısılması ve düşük ateş ile karakterize bir hastalıktır. Genellikle soğuk algınlığı ve grip virüsleri krup hastalığına neden olmakta ve sonbahar kış aylarında oldukça sık görülmektedir.

Krup hastalığı en fazla 3 ay-3 -5 yaş arsındaki çocukları etkilemektedir.

Krup hastalığı türleri

Krup hastalığının farklı tipleri de vardır. En sık görülen krup hastalığı akut krup (enfeksiyon nedeni ile gelişen krup) hastalığıdır; ama aynı zamanda spazmodik krup denilen bir başka krup hastalığı tipi de vardır.

Akut krup nedir? : Akut krup hastalığı genellikle virüslere bağlı gelişen ve parainfluenza virüs nedeni ile meydana gelir ve genellikle sonbahar ve kış aylarında yaygın olarak görülür.

Akut Krup hastalığı influenza virüsünün dışında Respiratory Synctial virus (RSV) de krup hastalığına neden olabilir. Akut krup hastalığı virüs nedeni ile geliştiği için bulaşıcılık özelliği taşımaktadır.

Akut enfeksiyonel krup hastalığının tekrarlama olasılığı da vardır.  

Spazmodik krup nedir? : Spazmodik krup daha çok alerjilere eğilimi olan çocuklarda görülür ve spazmodik krup hastalığının tekrarlama yatkınlığı daha fazladır. Krup hastalığının kendine özgü bir aşısı bulunmamaktadır.

Çocuklarda krup hastalığı belirtileri

Krup hastalığı belirtileri arasında boğaz ve burunda enfeksiyon başladıktan 2-3 gün sonra çocuğun sesi kabalaşır. Larenks şiştikçe boğazda ağrı ortaya çıkar.

Daha sonra küçük bir köpeğin havlamasına benzer bir biçimde bir öksürük gelişir. Genellikle öksürük geceleri daha belirgin hale gelmektedir. Çocuğun ateşi ve bulantısı olabilir. Solunum zorlaşmıştır.

Çocuk her nefes alışta stridor adı verilen tiz ve belirgin bir sesli solunum şekli sergiler.

Kruplu çocuklar huzursuz, yorgun ve iştahsızdırlar. Krup genellikle hafif seyreder ve belirtiler 3-5 gün içinde düzelir. Kuru öksürük 1-2 hafta daha devam edebilir. Bir başka enfeksiyon daha ortaya çıkar ise belirtiler tekrarlar.

3 yaş altındaki çocukların krup belirtileri ağır seyreder. Hafif krup olgularında trakea adı verilen soluk borusu şişmiş ve etrafındaki (yuvarlak içindeki bölgeler) alanlar daralmıştır. Şişme nedeni ile çocuğun sesi kısılır ve solunum güçlüğü ortaya çıkar.

Bu gibi bir durumda belirgin havlamaya benzer bir öksürük gelişir.

Çocuklarda krup hastalığı teşhisi

Krup hastalığı teşhisi için, doktor muayenesinde çocuğun solunum şekli değerlendirilir ve çocuğun belirgin öksürüğü var ise doktor, öksürüğün sesini dinleyerek hastalığın ön teşhisini koyabilir. Solunum yolarının daralmasının gözlenmesi için istenen boyun röntgenleri ile daha ciddi bir durum olan epiglottit ayrımı mümkün olabilir.

Solunum yollarında yabancı cisim bulunmadığının ya da trakeada bir iltihaplanmanın söz konusu olmadığının anlaşılması için çocuğun muayenesi önemlidir.

Eğer çocuğun ateşi 38 dereceden yüksek ve aşırı huzursuzluğu var ise, ağızdan salya akıyor ise, derisi mavimtırak renk almış ve solunum sırasında boyun, göğüs ve karın kaslarını kullanıyor gibi görünüyor ise acilen hastaneye baş vurulmalıdır.

Çocuklarda krup hastalığı tedavisi

Krup olgularının çoğu hafif seyrettiğinden evde tedavi edilebilir. Fakat bu durumda dahi öksürük sesi korkutucu bulunabilir.

Solunum yollarının açık tutulması için çocuğun odasında hava nemlendirici cihazlarının bulunması sağlanmalıdır.

Bazı anne babalar banyoda sıcak suyu açarak buhar odası oluşturmayı ve çocuğun burada oturtulmasını yararlı bulmuşlardır. Bu durumda 20-30 dakika içinde çocuk kendini daha iyi hissedebilir.

Dehidratasyonun engellenmesi için çocuğa bol bol sıvı verilmelidir. Çocuk kendini iyi hissedene kadar okula gönderilmemelidir.

Eğer çocuk evdeki tedavi ile 3-5 gün içinde kendini daha iyi hissetmiyor ya da durumu daha da kötüleşiyor ise acil olarak doktora başvurulmalıdır. Bu durumda epineffin ya da kortikosteroidlerden oluşan bir tedavi verilebilir.

Çocuğun hastaneye yatırılması gerektiğinde nemlendirilmiş oksijen çadırı ya da maske uygulaması gibi tedavi yöntemlerine gerek duyulabilir. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/krup-hastaligi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Krup Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Krup Nedir

Krup Nedir Belirtileri Nelerdir?

Özellikle kış ve serin bahar aylarında görülen krup, bir çeşit üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Çocuklarda görülen bu hastalık hızla gelişerek boğaz ve etrafındaki dokulara yerleşerek rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Daha çok erkek çocuklarını etkileyen bu hastalığın karakteristik özelliği sert öksürüktür. Genel olarak 6 aylık bebekler ila 5 yaş arası çocuklarda sıkça karşılaşılmaktadır.

Birçok vakada 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçse de nadiren epiglot iltihabına ve diğer ciddi iltihaplanmalara da sebebiyet verebilmektedir.

Krupa Nasıl Yakalanılır?

Krup bulaşıcı bir hastalık olarak genellikle havadaki tanecikler veya kişilerin hasta ile teması şeklinde yayılır. Öksürük veya hapşırık ile havadaki taneciklere yapışan virüs bu yolla hızlı bir yayılım göstermektedir. Ya da temas halinde eller aracılığıyla göz ve burundan girerek bulaşabilir.

Genel olarak parainfluenza virüsü nedeniyle meydana gelen krup hastalığına bazı viral virüsler de sebep olabilmektedir. Viral virüslerden krupa neden olan belli başlı virüslere RS, influenza A tipi, rino, adenovirus ve coxsackie virüsü gibi virüsler örnek gösterilebilir.

Viral virüslerinden kaynaklı almayıp farklı bir sebepten ortaya çıkabilen Spazmodik krup ise enfeksiyon olmadan daha kısa sürede kendiliğinden geçebilmektedir. Eğer bir çocuk boğmaca hastalığına daha önceden yakalandıysa, nezle olduğu zamanlarda krupun tekrarlanma ihtimali yüksektir.

4 -5 yaş civarında ise bu ihtimal giderek zayıflar ve bulguların ciddiyet oranı azalır. Böyle durumlarda Parainfluenza virüsüne bağlı olarak alerjik durumlar ortaya çıkabilir.

Krupun Belirtileri Nelerdir?

Krupun en önemli belirtisi çocuklarda ses kısıklığı ve havlama sesi gibi öksürük görülmesidir. Çocuk nefes alırken belirgin bir şekilde zorlanır ve metalik ve ses çıkarır. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanması beraberinde yüksek ateş görülür.

Bu sıkıntılardan ötürü çocuk aşırı huzursuz ve mızmız olabilir. Bazı krup türünde ateş olmaz ve geceleri aniden nefes almakta zorluklar şeklinde görülür. Tekrarlanma özelliğine sahiptir.

Gittikçe ağırlaşan krup vakalarında derhal doktor yardımı alınması önerilir.

Krup Durumunda Evde Neler Yapılabilir?

Eğer çocuğunuz krupa yakalandıysa ilk olarak onu sakinleştirerek güçlü tutmaya çalışmalısınız. Yüksek ateşten, iltihaptan ve halsizlikten bitap düşen çocuk için öncelikle güç ve moral ön planda tutulmalıdır.

Aynı şekilde bir ebeveyn olarak anne ve babalar da sakinliğini koruyarak çocuğa olumsuz bir şey yansıtmamalıdır. Çocuk nefes almakta zorluk çekeceği için mümkün olduğu kadar dik pozisyonda oturtmaya çalışın. Ortamın buharını arttırarak belirtilerin azalmasına yol açın. Bunun için en ideal ortam banyolar olmaktadır.

Çocuğu dik bir şekilde oturtun ve sıcak suyu açarak yanında bir süre bekleyin. Çocuğun karnı acıkmışsa ve bir şeyler yemek istiyorsa mümkün mertebe pişirilmeden yenilebilecek gıdalar yedirmeye çalışın. Çünkü öksürük kusmaya yol açacağı için pişirilmiş ve ağır yemeklerden uzak durmak gerekmektedir.

Yüksek ateşli krup vakalarında çocuğa mümkün olduğu kadar ince giysiler giydirilmeli, çok sıvı tüketmesi sağlanmalıdır.
Uyku Sonrası Neden Yorgun Hissediyoruz?

Çocuğun krup olup olmadığının anlaşılması için en önemli adım belirtilerini izlemek olmaktadır. Doktorlar bu belirtilere bakarak krup teşhisi koyabilir. Hangi tür krup olduğunu teşhis edebilmek için çocuğun boğazından swap (sıyırarak örnek) alınabilir. Böyle durumlarda boğazda epiglot iltihabının da bulunma riski olduğu için bulaşmaması adına doktor dışında kimse boğaza bakmamalıdır.

Krup Hastalığının Tedavisi

Krup, viral bir enfeksiyon olduğundan ötürü antibiyotik ile tedavi edilmesi beklenemez. Ciddi boyutlardaki krupun iyileşmesi için mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekir.

Oksijen başta olmak üzere çocuğa kortikosteroid ve adrenalin verilerek rahatlatılmaya çalışılır.

Geceleri yatar pozisyonda nefes almakta zorlanılacağı için genelde gece saatlerinde hastalığın belirtileri ağırlaşabilir.

Ortalama 3-5 gün içerisinde kendiliğinden geçmesine rağmen öksürük bir süre daha devam etme eğilimi gösterebilir. Hastalığın başlangıcında ilk 2 gün en ağır süreçtir. Bu süre sonunda belirtiler azalır ve yavaş yavaş kendiliğinden geçmeye başlar.

Ağır krup vakalarının mutlaka tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Çocuğun bulunduğu ortamın % 45 – 60 oranları arasında nemli ve ferah olması çok önemlidir. Aynı şekilde 20 dereceden az bir sıcaklıkta istirahat edilmesi önemlidir.

Daha yüksek sıcaklıklarda solunum yollarındaki ödem artar ve zaten zor olan nefes alıp verme iyice zorlaşır.

Krup hastalığının tedavisinde ilk olarak soğuk buhar uygulanarak hasta rahatlatılmaya çalışılır. Durumun ciddiyetine göre çeşitli ilaç takviyeleri yapılabilir.

Источник: https://www.necibe.com/krup-nedir-belirtileri-nelerdir-6998/

Krup nedir ve nasıl tedavi edilir?

Krup Nedir

Krup, çoğunlukla küçük çocuklarda görülen larinks ve trakea iltihabıdır. Havlayan bir öksürük, değişen derecelerde hava yolu tıkanıklığı ve ses kısıklığı belirleyici semptomlardır.

Bir dizi bulaşıcı durum krupiye yol açabilir. Larengotrakeobronşit olarak da bilinir.

Krup karakteristiği olan havlayan öksürük, vokal akorlar ve nefes borusu etrafındaki şişlik ve iltihaptan kaynaklanır. Semptomlar normalde birkaç gün içinde iyileşir, ancak ağır vakalarda hastaneye yatış gerekebilir.

Krup, Amerika’da 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocukların yüzde 3’ünü etkilemektedir.

Krup hakkında hızlı bilgiler

 • Krup, çoğunlukla çocuklarda görülen larinks ve trakea enfeksiyonudur.
 • Bir havlayan öksürük ile karakterizedir ve hem virüslerden hem de bakterilerden kaynaklanabilir.
 • Krupin ciddiyetini derecelendirmek için 17 aşama vardır.
 • Semptomlar normal olarak kendi kendine çözülür. Deksametazon olarak adlandırılan bir kortikosteroid ilacının bir dozu semptomların geri dönüşünü önlemeye yardımcı olabilir.

Krup nedir?

Krup, ya da öksürüğe eşlik eden spesifik semptomlarla kategorize edilir.

Viral Krup

Viral krup en yaygın tiptir.

Akut krupiye en sık tekrarlanan bir virüs veya spazmodik, krupdan kaynaklanır. Benzer bir sunumları var, bu ikisi teşhis için ayırt etmeyi zorlaştırıyor.

Bazı araştırmacılar, spazmodik krupanın polen veya arı sokması gibi alerjenlerle veya viral bir enfeksiyonun doğrudan bir sonucu yerine viral antijenlere karşı alerjik bir reaksiyona bağlı olabileceğini iddia etmektedir.

Bakteriyel krup

Bakteriyel krupiye bakteriyel bir enfeksiyon neden olur. Bu tip viral gruptan çok daha nadirdir ve bakteriyel trakeitis, laringotrakeobronşit (LTB), laringotrakeobronkopnömonit (LTBP) ve laringeal difteri olarak ayrılabilir.

belirtiler

Krupanın ana belirtisi, gece boyunca aniden başlayabilen “havlayan öksürük” dür.

Bir çocuk öksürük semptomlarının başlamasından birkaç gün önce burun akıntısı, boğaz ağrısı, tıkanıklık ve hafif ateş görülebilir. Krup genellikle hafif ve bir haftadan az sürer. Soluk borusunun üst kısmının şişmesinden kaynaklanan solunum güçlükleri nedeniyle şiddetli vakalar ortaya çıkar.

Semptomlar krup belirtileri için acil serviste muayene edilen çocukların yüzde 85’inde hafiftir. Şiddetli krup nadirdir ve vakaların yüzde 1’inden daha azını oluşturur.

Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • gürültülü solunum, ya da nefes alırken rasgele ses, stridor olarak bilinir
 • boğuk boğaz
 • nefes alma ile ilgili diğer problemler
 • göğüs nefes alıp verme sırasında normalden fazla yukarı ve aşağı hareket eder
 • isilik
 • göz kızarıklığı
 • şişmiş lenf düğümleri
 • kurutma
 • Düşük oksijen seviyesi
 • parmaklar, ayak tırnakları, kulak memeleri, burun ucu, dudaklar, dil ve yanağın iç kısmı üzerinde mavi tenli bir cilt
 • nadiren, yüksek ateş oluşacaktır

Krupun nadir komplikasyonları arasında pnömoni, pulmoner ödem ve bakteriyel traktitis bulunur.

Teşhis

Tanı durumun tipini ve şiddetini doğrulayabilir.

Bebeklerde, küçük çocuklarda ve 3 aylık ve 6 yaş arasındaki küçük çocuklarda ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Solunum pasajları, daha büyük çocuklarda ve ergenlerde daha büyük olduğundan, üst solunum yolu şişmesi ve iltihaplanma genellikle kubbe belirtileri ile sonuçlanmaz. Nadir olsa da, 6 yaşın üzerindeki çocuklar krupya alabilirler.

Krupin ciddiyetini değerlendirmek için çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Aşağıda, Westly ve Alberta Klinik Uygulama Kılavuzu Çalışma Grubu kurallarını kullanarak her bir şiddet derecesini gösteren bir tablo bulunmaktadır.

Şiddet derecesiÖzellikleri
MildLevel 0 ila 2
 • ara sıra havlayan öksürük
 • aralıklı veya hiç hava yolu tıkanıklığı
 • göğüs duvarı retraksiyonu veya siyanoz yok
 • normal fiziksel görünüm
ılımlı Seviye 3’ten 5’e
 • derin öksürük
 • dinlenmede kalıcı sesli alarm
 • bazı göğüs duvarı retraksiyonu
 • sakinleştirilebilir ajitasyon
 • Çocuk hala bakıcılara ve çevreye yanıt verir
SevereLevel 6’dan 11’e
 • sık havlayan öksürük
 • dinlenme sırasında belirgin hava yolu tıkanıklığı
 • işaretli göğüs duvarı retraksiyonu
 • önemli ajitasyon, sıkıntı ve uyuşukluk
 • Şiddetli obstrüktif semptomları olan hızlı kalp atışı
Solunum yetmezliğini etkiliyorLevel 12 – 17
 • havlayan öksürük, ama genellikle belirgin değil
 • Dinlenme sırasında duyulması zor olabilecek duyulabilir obstrüksiyon
 • göğüs duvarının geri çekilmesi
 • uyuşukluk ya da bilinç seviyesinin azalması
 • Oksijen yokluğunda koyulaştırılmış cilt.

Bulaşıcı mı?

Krupa, mukus ve damlacıklardan öksürme veya hapşırma yoluyla yayılabilen virüslerden kaynaklanır. Krupalı ​​çocuklar, hastalık başladıktan 3 gün sonra veya herhangi bir ateş geçene kadar bulaşıcı olarak düşünülmelidir.

Küçük bir çocukta krupiye neden olan bir virüsün neden olduğu enfeksiyon, daha büyük bir çocukta veya yetişkinte öksürüğe veya boğaz ağrısına neden olabilir. Krupın solunum zorluklarına neden olması pek olası değildir. Ancak, nadir durumlarda, krup belirtileri gençlerde veya yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

tedavi

Tıbbi müdahaleyi gerektirecek kadar şiddetli vakalarda, doktor tedavi seçeneklerini önerecek ve hastaneye başvurmanın gerekli olup olmadığına karar verecektir.

Krup genellikle hafiftir ve evde yönetilebilir. Tek bir doz oral deksametazon reçete edilebilir. Doktor, bir ebeveyn veya bakıcıya semptomların nasıl yönetileceği ve ne zaman daha fazla tıbbi yardım alınacağı konusunda tavsiyede bulunacaktır.

Kortikosteroidler

Deksametazon kortikosteroid ilaçtır.

Randomize kontrollü çalışmalar (RCTler) hafif kruplı çocuklarda tek doz oral deksametazonun, 7 ila 10 gün içinde tıbbi müdahale için dönen çocuk sayısını azalttığını bulmuşlardır.

Eğer bir çocuk çok gençse, bazı altta yatan tıbbi rahatsızlıkları varsa veya çok hasta görünüyorsa, doktor herhangi bir ilacı reçete etmeden önce bir değerlendirme önerebilir.

Steroid ilaçları, hastalığın uzunluğunu kısaltmaz, ancak anti-enflamatuar etkilere sahiptir ve solunum problemlerinin şiddetini azaltabilir.

Ev yönetimi

Ebeveynlerin ve bakıcıların evde krup belirtilerini yönetmelerine yardımcı olacak çeşitli stratejiler vardır.

Kalan sakin ve güven verici, krupalı ​​bir çocuğa bakan herhangi bir bakıcı için önemlidir. Çünkü krupalı ​​küçük çocuklar kolaylıkla sıkıntılı hale gelebilir ve ağlamak semptomları daha da kötüleştirebilir.

Gürültülü nefes alan çocuklar dik konuma getirilmelidir.

Tıbbi yardım ne zaman

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark eden herhangi bir bakıcı daha fazla tıbbi yardım almalıdır:

 • nefes almak çocuk için zorlaşır
 • çocuk çok solgun veya mavi
 • çocuk heyecanlı, çılgın veya huzursuz olur
 • Göğüs kemiği nefes alırken geri çekilir
 • çocuk yüksek bir sıcaklığa sahiptir ve sallar
 • çocuk solunum sıkıntısı yanında şiddetli bir şekilde ajitasyon

Krup genellikle 48 saat içinde düzelir. Üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları (URTI) ile takip edilebilir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri fark edilirse doktora bir çocuk alın:

 • Solunum semptomları daha hızlı nefes almak, nefes almak için daha fazla çaba sarfetmek ve her nefeste göğüs veya boyun kaslarını çekmek de dahil olmak üzere daha da kötüleşir.
 • Çocuk huzursuzlaşır veya çalkalanır.
 • Çocuk alışılmadık solgun görünüyor.
 • Asetaminofen veya ibuprofen vermesine rağmen yüksek ateş devam eder.

Çocuk ise acil ambulans çağırılmalıdır:

 • mavi
 • uyuşuk
 • nefes almak için mücadele
 • drooling ve yutmak için

Krupı yönetme hakkında daha fazla bilgi

Aşağıdakilerin, hastanedeki orta-şiddetli krup semptomlarının giderilmesinde etkili olduğu bulunmuştur:

 • Oksijen: Bu, düşük oksijen ve önemli solunum sıkıntısı olan çocuklar için ayrılmalıdır.
 • Nebulize adrenalin veya epinefrin: Bu sadece şiddetli krup için gereklidir. Akut klub için uygulamadan sonra 30 dakikaya kadar iyileştirmeler sunar. Nebulize adrenalin, orta ila şiddetli krupalı ​​çocuklara fayda sağlamak için yapılan çalışmalarla tutarlı bir şekilde gösterilmiştir.
 • Glukokortikoidler: Deksametazon, budesonid ve prednizonun tedaviden 12 saat sonraya kadar etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Entübasyon: Bu, bir tüpün hava yoluna sokulmasını içeren bir prosedürdür. Entübasyon, hava yolu tıkanıklığının konservatif tedavi ile dindirilmediği durumlarda krup vakalarının yaklaşık yüzde 1’inde gereklidir ve çocuğun durumu bozulmaya devam eder.

Ateş ve ağrıyı kontrol etmek için asetaminofen ve ibuprofen de kullanılabilir. Ateşi kontrol etmek için nemli bir süngerin uygulanması önerilmez.

Yeterli sıvı alımını sağlamak da önemlidir. Nemlendirici veya serin buharlı buharlaştırıcılar krupı rahatlatmak için sıklıkla kullanılırlar, ancak önceden düşünüldüğü kadar etkili olmayabilirler.

Öksürük ilaçları ve dekonjestanlar krup semptomlarının giderilmesinde etkili değildir.

Ebeveynler ve bakıcılar ayrıca, semptomlar gece birden ortaya çıkarsa, krup genellikle kendiliğinden düzelir. Çocuğun serin gece havaya maruz kalması hafif solunum sıkıntısını azaltabilir.

Antibiyotikler genellikle ikincil bir bakteriyel enfeksiyon bulunmadıkça etkili olmadıkları için viral krup için reçete edilmez.

Görünüm

Krup bir çocuk için üzücü görünebilir, ancak genellikle hafif ve kısa ömürlüdür.

Çocuğunuzun rahat ve nemli kalmasını sağlamak, genellikle, bazı durumlarda tek doz deksametazon hariç, başka bir tedavi olmaksızın hastalığın seyrini sürdürmesini sağlar.

Krup şiddetli solunum problemlerine yol açabilir, ancak bu nadirdir.

Источник: https://trmedbook.com/krup-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir/

Krup Hastalığı Nedenleri

Krup Nedir

Krup hastalığı neden olur? Krup hastalığı genellikle viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle olur. Viral enfeksiyonların semptomları daha hafiftir, bakteriyel enfeksiyonlar ise daha şiddetli rahatsızlığa yol açarlar.

Viral enfeksiyonlar

Viral krup hastalığına en çok parafluenza virüsü sebep olur. Vakaların %75’ine parafluenza virüsü yol açar. Diğer viral nedenler arasında influenza A ve B, kızamık, adenovirüs ve respiratuar sinsityal virüs yer alır. Viral enfeksiyonlarda ateş, boğaz ağrısı ya da beyaz kan hücre sayısının artması nadir olarak görülür. Viral krup genellikle öksürük ve hırıltılı nefes şeklindedir.

Bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel krup Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Hemophilus influenzae ve Moraxella catarrhalis isimli bakterilerin yol açtığı bir rahatsızlıktır.

Patofizyoloji

Krupiye neden olan viral enfeksiyon, özellikle histiyositler, lenfositler, plazma hücreleri ve nötrofiller gibi beyaz kan hücrelerinin infiltrasyonu nedeniyle soluk borusunun ve büyük bronşların şişmesine yol açar. Bu şişlikler soluk borusunun tıkanmasına neden olur. Bu da nefes alış verişlerin zorlaşmasına, gürültülü ve hırıltılı bir öksürük çıkmasına sebep olur. (1)

Krup Hastalığı Nedir?

Krup, daha çok çocuklarda ve bebeklerde görülen bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bebeğin solunum yolunu tahriş eden, nefes borusu ve gırtlak gibi bölgelerin şişmesine neden olan bir durumdur.

Ses tellerinin altındaki hava yolu daraldıkça, bebekler daha zor nefes alırlar. Nefesler gürültülü ve daha çok hırıltı şeklinde çıkar.

  Bebeklerin sesi özelliklerinde ağladıklarında boğuk bir şekilde çıkar.

Krup hastalığı, sonbaharda ve kış başında daha yaygın görülür. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. 3 ay ile 5 yaş arasındaki bebekler en fazla risk altında olan gruptur. Bu hastalık özellikle ilk birkaç gün içinde veya çocuğun ateşi düşene kadar bulaşıcıdır. (2)
Krup hastalığı nedir daha fazlası için

Krup Hastalığı Belirtileri

Krup hastalığı nasıl anlaşılır? Krup hastalığı başlangıcı genellikle soğuk algınlığı şeklinde kendini gösterir. Hastanın boğazında iltihap varsa hasta kesik kesik öksürebilir. Krup hastalığının en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Geceleri artan öksürük
 • Ateş
 • Sesin boğuklaşmsı
 • Hırıltılı nefes

Çocukların nefes borusu daha küçük olduğu için özellikle 3 yaşından küçük çocuklarda semptomlar daha belirgindir. Krup belirtileri genellikle üç ila beş gün sürer. (3)
Krup hastalığı belirtileri hakkında daha fazla bilgi için

Krup Hastalığı Tedavisi

Krup hastalığı nasıl geçer? Yüksek ateş için asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ilaçlar kullanılabilir. Antibiyotikler, krup hastalığına yol açan virüsleri tedavi etmek için önerilmez.

Doktorlar soluk borusundaki şişliği azaltmak için deksametazon, prednizon veya prednizolon gibi steroidler reçete edebilir. Ağır krup hastalığı vakaları için, çocuklara bazen epinefrin adı verilen bir ilaç verilebilir.

Bu ilaç semptomları hızlı bir şekilde azaltabilir. (4)

Krup hastalığı için hangi doktora gidilir? Krup hastaları hastanelerin Kulak, Burun, Boğaz bölümlerine gidebilirler.
Krup hastalığı tedavisi hakkında daha fazla detay için

Krup Hastalığına Ne İyi Gelir?

Krup hastalığı bitkisel tedavisi: Krup hastalarının yeterli sıvı almaları ve bağışıklık sistemlerinin güçlü olması çok önemlidir. Bunun için çocuklara limon, bal ve ıhlamur gibi bitki çayı karışımları verilebilir.

Bu çay çocuğun daha kolay nefes almasını sağladığı gibi hastalıkla daha iyi mücadele etmesini sağlar. Bitki çaylarının yanı sıra kekik yağı, karanfil yağı ve tarçın yağı gibi esansiyel yağların buharları da burundaki tıkanıklığı açar.

Yemek yemekte zorlanan çocuğun kuvvetlenmesi için kemik suyu çorbası verilebilir. (5)

Krup hastalığı evde tedavi yöntemleri:

– Evde sigara içilmemelidir. Sigara dumanı nedeniyle çocuğun öksürüğü kötüleşebilir.

– Hijyene çok dikkat edilmelidir. Çocuğun elleri sık sık yıkanmalıdır. Antimikrobiyal sabunla çocuğun elleri ıslatılmalı, parmaklarından bileklerine kadar dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Ellerini iyice duruladıktan sonra tek kullanımlık bir havlu ile iyice kurutulmalıdır.

– Mümkün olduğunca üst solunum hastalığı olan kişilerle aynı ortamda durulmamalıdır. Hasta insanlarla doğrudan temas etmemeli, kişisel eşyaları paylaşılmamalıdır.

– Çocuğun kolayca nefes almasını sağlamak amacıyla onu 10 dakika boyuna ılık duşun yanında tutun. Çocuğu banyoda sakın yalnız bırakmayın. Duşa girmesin ama buharı solusun. Böylece burun delikleri açılacak ve daha iyi nefes alacaktır.

– Çocuğun mümkün olduğunca dinlenmesini sağlayın. Hastayken nefes almak zorlaştığı için çocuk doğal olarak kendini yorgun hissedecektir. Krup hastalığından iyileşmek için dinlenmek şarttır. Çocuk dinlenirken düz bir pozisyonda durmamalıdır. Onu bir yastık ile dengeleyin, böylece daha az öksürecektir. (6)

Источник: https://www.acil.net/krup-hastaligi-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.