Kulağınıza Su Mu Kaçtı?

Kulağa kaçan su nasıl çıkarılır?

Kulağınıza Su Mu Kaçtı?

Kulak yolu bilindiği gibi ucu kapalı bir tüp şeklindedir. Bu tüpün en iç kısmında kulak zarı ve ona bağlı olarak bulunan kulak kemikçikleri vardır. Bir başka deyişle kulak yolu sonunda kulak zarıyla kapalı çıkmaz bir yoldur. Dolayısıyla kulak zarı sağlam olan kişinin kulağına su kaçması söz konusu değildir.

Kulak yoluna giren su bir şekilde dışarı kendiliğinden çıkar. Fazla veya az su kaçması şeklindeki bilgiler tamamen yanlış bilgilerdir. Kulağa kaçan suyun teh oluşturduğu kişiler kulak zarı delik olan kronik orta kulak iltihabı olanlardır. Bu gibi durumlarda kulak yolunun kapalı tüp olma özelliği kaybolur.

Bu yolu kapatan kulak zarı delik olduğu için kulak yoluna giren su delik olan zardan orta kulağa geçer.

Kulağa su kaçmasını önleyici kulak tıkaçları herkes tarafından kullanılabilir mi?

Kulak tıkaçlarının kulak yolları ve kulak zarları normal olan kişilerde kullanılmasının bir anlamı yoktur. Aksine kulak tıkaçları kulak derisini zedeleyerek dış kulak yolu iltihabı gibi istenmeyen durumlara da yol açabilir.

Kulak zarı delik olanlar, kulak derisinde klora tuza karşı alerjisi olanlar tıkaç kullanmalıdırlar. Bunun dışında kulak yolunda kir biriken kişilerin kulak yoluna su girince bu kirler şişerek kulakta tıkanıklık ve işitme kaybı yapabilirler.

Bu nedenle yüzmeye başlayan çocuk ve erişkinlerin mutlaka kulak muayenesi olması gerekir. Kulak yolunda kir varsa yüzme öncesi temizlenmelidir.

Kulak zarı delik olan kişilerde kulak yoluna giren su delik olan zardan geçerek doğrudan orta kulağa geçer ve orta kulaktaki zarlar yoluyla da iç kulağı etkiler.

Orta kulağa geçen su içerdiği klor, tuz veya mikroplar yoluyla orta kulak mukozasını irrite ederek iltihaba ve bunu sonucu olarak da iltihaplı kulak akıntısına yol açar ve de işitme azalabilir. Kulak iltihabı kronikleşerek iç kulağı ve denge organını etkileyebilir.

İltihap tedavi edilmeyip kronikleşirse ileri vakalarda menenjit ve yüz felci gibi komplikasyonlara da yol açabilir.

Havuza girdikten sonra meydana gelen boğaz ağrısının hafifletilmesinde pastillerin desteği nedir?

Boğaz ağrısı boğaz denen yapıyı oluşturan yumuşak damak dil kökü, bademcikler, farenks dediğimiz yutak ve ses oluşumunu sağlayan larenks dediğimiz gırtlağı etkileyen herhangi bir hastalık sonucu ortaya çıkabilir. Pastiller içerdikleri antiseptikler, ağrı kesiciler nedeniyle bu organları saran mukoza denen örtüyü etkileyerek ağrıyı geçici olarak giderirler.

Yine içerdikleri mentol, ksilol gibi maddelerle geçici bir rahatlık verirler. Ağız hijyenine katkı sağlarlar. Ancak tonsilit dediğimiz bademciklerin iltihabı, farenjit dediğimiz yutak iltihabı, larenjit dediğimiz ses teli iltihabı gibi durumlarda boğaz ağrısı dışında ateş, halsizlik, öksürük, yutma güçlüğüne ses kısıklığı eşlik eder.

Bu gibi durumlarda tek başına pastiller yeterli olmazlar.

Bunların dışında reflü hastalığı boğazda yanma ve ağrı ile karşımıza gelebilir.

Reflü hastalığında özellikle ağır akşam yemeklerinden ve geç vakit portakal, greyfurt, mandalina gibi narenciye meyvelerin tüketilmesinden sonra veya aşırı kahve tüketimini takiben boğazda yanma ağrı öksürük gibi şikayetler ortaya çıkar. Bu gibi durumda pastiller hastalığı arttırabilir.

Horlama bir diğer boğaz ağrısı sebebidir. Horlama gece boyunca küçük dil, bademcikler, dil kökü ve farenks (yutak) mukozasının hareketi sonucu ortaya çıkan sestir. Bu organların biri veya birkaçının hareketi bu sesi oluşturabilir.

Bunun sonucu olarak bu kişilerde sabahları boğaz ağrısı olabilir. Birkaç saat içinde kendiliğinden düzelir. Boğazdaki mukoza ve kasların yorgunluğuna bağlıdır. Boğazda oluşan aft denilen geçici küçük yaralar da boğaz ağrısına yol açarlar. Bazen ağrı kulağa vurabilir.

Boğaz ağrısı yukarda bahsettiğimiz boğazdaki organları etkileyen her hastalığın belirtisi olabilir.

Bunlar arasında farenjit (yutak iltihabı), tonsillit (bademcik iltihabı), geniz akıntısına yol açan kronik sinüzit ve larenjit (ses teli iltihabı) gibi enfeksiyon hastalıkları öncelikle gelir. Kronik boğaz ağrılarında alerji de bir neden olabilir.

Hiçbir şekilde geçmeyen, yutma güçlüğü ses kısıklığı gibi şikayetlerin eşlik ettiği boğaz ağrıları bu bölge kanserlerinin belirtisi olabilir.

“Sıcak iç boğazına iyi gelir” söylemi her tür boğaz ağrısı için geçerli midir?

“Sıcak iç boğazına iyi gelir” söyleminin yukarda zikredilenleri okuyunca her zaman doğru olmadığı anlaşılır. Sıcak uygulama dokularda ve çevreleyen kaslarda kanlanmayı arttır ve gevşeme sağlayarak rahatlık verir.

Soğuk algınlığına, farenjite ve horlamaya bağlı ağrılarda sıcak içecekler boğazda rahatlama sağlar. Ancak reflü, aft gibi durumlarda sıcak içme hastalığı arttırabilir.

Bu gibi durumlarda tüketilen gıdaların ılık olması uygundur.

Havuzların kullanımının arttığı bu dönemde özellikle kulağa su kaçması ve de suda uzun süreli kalıma bağlı soğuk algınlığı ile beraberinde seyreden boğaz ağrısı gündeme gelebilir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kulaga-su-kactiginda-ne-yapilir-agri/

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? Kulağa Su Kaçtığında Ne Yapılmalıdır?

Kulağınıza Su Mu Kaçtı?

Kulaklara su kaçması gerek banyoda gerek yüzerken sık sık yaşanan bir durumdur. Su bulunduğu yüzeye sıkıca tutunma özelliğine sahip bir maddedir. Bu yüzden kulağa kaçan su, kulak yüzeyine tutunarak yer çekimine direnir ve kulak içinde kalır. Ancak bu su normalde bir süre sonra akar.

Eğer ki kulağın içi de çok kirliyse o zaman kuru haldeki kulak kiri suyun etkisiyle şişer ve suyun dönüş yolu kapanır. Uzun süre kulakta kalan suyun bir türlü çıkmamasının nedeni budur, yani şişen kulak kirinin arkasında suyu hapsetmesidir.

Kulağında yapısal sorun olan kişiler için kulağa su kaçmasının ciddi riskleri vardır. Eğer sağlıklı bir kulağınız varsa saf ve ılık suyun kulağınıza kaçması çok da önemli bir hadise değildir. Yine de kulağa kaçan su her halükarda rahatsız edicidir ve işitmeye engel olur. Baştan kulağa su kaçmasını önlemek en iyisidir.

Fakat arkadaşlarınızla denize gittiğiniz bir günde kulağınızı tıkayarak gezemeyeceğiniz de bir gerçektir.

Kulağa Su Kaçmasının Zararları

 • Kulağa kaçan suyun sıcaklığı çok önemlidir. Soğuk suyun kulağa kaçması baş dönmesine ve düşmelere neden olur.
 • Sıcak su ise çok tahrip edicidir.
 • Deterjanlı ya da kimyasal içeren suların kulağa kaçması kulağı mikroplardan koruyan salgı tabakasını bozar.
 • Havuz suları ve duş alırken kulağa kaçan şampuanlı su kimyasal içerir. Kimyasal içeren suyun kaçtığı kulak ılık çeşme suyuyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.
 • Kulağından cerrahi operasyon geçirmiş kişiler, kulağı delik olanlar, kulağında enfeksiyon olanlar ve benzer problemlere sahip kişiler kulağına kimyasal içeren su kaçtığında doğrudan doktora başvurmalıdır.
 • Kulağa kaçan suyu kulak çöpüyle çıkarmaya çalışmak iltihap oluşma ihtimalini artırır. Çünkü bakterilerin ve mantarların kolay ürediği nemli ortamda tahriş oluşur. Zaten kulak çöplerinin kutularında “Kulak yolunda kullanıma uygun değildir” uyarısı vardır, tabi okuyanlar için 🙂

Havuz Suyu Kulak İltihabına Neden Olur Mu?

Havuz suyu klorla dezenfekte edilmektedir. Havuz suyunda deniz suyuna nispeten çok az bakteri bulunur. Ancak havuz suyundaki klor kulağı bakterilerden koruyan salgı tabakasını da yok etmektedir. Bu yüzden havuz suyunun uzun süre kulağın içinde kalması kulak iltihabı riskini artırır.

Deniz Suyu Kulakta Problem Oluşturur Mu?

Normal ve sağlıklı bir insanda deniz suyu genellikle sorun oluşturmaz. Ancak profesyonel dalgıçların kulakları sürekli soğuk suya temas ettiği için kulak yollarında kemik büyümeleri gözlenebilir. Kulağıyla ilgili bir sağlık problemi olan kişilerin kulaklarını tıkayarak denize girmesi şarttır.

Duşta Kulakları Tıkamak Gerekir Mi?

Kulağıyla ilgili bir rahatsızlık geçirmeyen insanların kulağını tıkaması gerekmez. Ancak sık sık orta kulak iltihabı geçiriyorsanız vazelinli pamukla ya da hazır satılan kulak tıkaçlarıyla kulağınızı tıkayarak duş almanız faydalı olacaktır.

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

>>>İlk uygulanacak hareket tabi ki kafayı sallamak ve elin bileğe yakın kısmıyla da sarsacak hızda kafaya vurmaktır. Su kaçan kulağa doğru kafa sallamak yetmezse bu hareketi yeni bir şeyle kombine etmelisiniz. Örneğin sağ kulağınıza su kaçtıysa başınızı sağa eğin ve sol ayağınızı kaldırın. Bu şekilde zıplayın. Ara ara kafa sallamayı da unutmayın.

>>> Su kaçan kulağınızı yastığa koyup bir süre yatın. Yer çekiminin etkisi suyu akıtabilir.

>>> Avuç içinizle kulağınızı olduğu gibi kapatın. Bastırıp çekerek içerideki suyun vakum etkisiyle hareket etmesini ve akmasını sağlayabilirsiniz.

>>> Kulağınızı şekildeki gibi çekerek  suyun önündeki engelin kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareketi yüz üstü yatarken kafanızı yatağınızdan aşağı sarkıtarak da yapabilirsiniz.

>>> Hiçbir şey çare olmazsa eczanelerde satılan gliserin kulak damlalarını kullanarak suyu çıkarabilirsiniz. Bu damlalar kulağın içindeki kirle karışan suyun akışkanlığını artırarak akmasını sağlar. Eczaneye ulaşma şansınız yoksa eşit miktarda alkol ve beyaz sirkeyle kendi kulak damlanızı hazırlayabilirsiniz.

>>> Son olarak da düşük ayara getirdiğiniz saç kurutma makinesini uzaktan kulağınıza tutabilirsiniz.

Kulak Çöpünün Kullanımı

Kulak çöpü düşünülenin aksine kulağın içine sokularak kullanılmak üzere üretilmemiştir. Üstelik üzerinde de kulak yolunda kullanımının uygun olmadığı yazar. Yani kulağın içindeki suyu kurutmak için kullanılması doğru değildir. Kulak Çöpü Kullanmak Zararlı Mı? yazımızdan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Denizdeki tuz ve havuzlara katılan kimyasallar saçları yıpratır. Suya girmeden önce ve sudan çıktıktan sonra saç bakımı yapılmalıdır. Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı yazımızda saçları korumak ve saç bakımını doğru yapmak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

25 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,80 / 5
Loading…

Источник: https://www.uzmantedavi.net/kulaga-kacan-su-nasil-cikarilir-kulaga-su-kactiginda-ne-yapilmalidir/

Kulağa Su Kaçması Durumunda Ne Yapılır?

Kulağınıza Su Mu Kaçtı?

Kulağa su kaçması, çoğu zaman ciddi bir probleme yol açmasa da anında keyif kaçıran bir durumdur. Üstelik gayet akışkan bir madde olan su, kulağa kaçtıktan sonra sanki katı hale geçmiş gibi orada kalır.

Bu durumun suyun kulağa kaçtığı andaki sebebi suyu oluşturan H2O moleküllerinin temas ettikleri yüzeye ve birbirlerine yapışma gücüdür. Bu güç suyun kulaktan dışarı akmasını önler. Ancak sonrasında 5 dk içinde su kulaktan bir şekilde çıkmadıysa bu durum kulakta daha evvelden kir olduğu anlamına gelir.

Kulağa giren su kulak kirini şişirir ve kendi dönüş yolunu tıkar. Böylece günlerce sürebilen kulak tıkanmaları ortaya çıkar. Peki kulağa su kaçınca ne yapılır?

Kulağa Kaçan Suyu Çıkarma Yöntemleri

Unutulmamalıdır ki kulak zarı delik olanlar, kulağından daha evvel ameliyat olmuş olanlar veya kulağıyla ilgili başka problemleri olanlar için kulağa su kaçması ciddi bir problem olabilir. Bu yöntemler sağlıklı bir kulak için uygundur ancak başka problemleri olan kişilerin doktora başvurması daha doğru olacaktır.

1) Tek Ayak Üzerinde Zıplama

En pratik ve en etkili yöntem kafayı yana yatırıp tek ayak üzerinde zıplamaktır. Örneğin sağ kulağınıza su kaçtığını düşünelim: Başınızı kulağınız aşağı bakacak şekilde sağ omzunuza doğru yatırın ve sağ ayağınızın üzerinde tek ayakla zıplayın. Boynunuzu incitmemek kaydıyla mümkün olduğunca şiddetli zıplayın.

2) Kafanızı Sarsın

Su kaçan kulağınız aşağı gelecek şekilde başınızı aşağı eğdikten sonra avucunuzun bileğe yakın kısmıyla diğer taraftan kafanıza vurarak sarsın.

3) Kulağınızın Üzerine Yatın

Su kaçan kulağınız yere bakacak bir süre Uzanın. Yer çekimi su kendiliğinden de çıkabilir.

4) Avucunuzla Vakumlayın

Bir süre üzerine yattığınız kulağınızı avucunuzla tam kapatarak vakumlayın.

5) Başınızı Yataktan Aşağı Sarkıtın

Başınızı yüzüstü yatarken aşağı sarkıtın ve kulak memesinin hemen üzerindeki kıkırdaktan tutarak dışarı doğru çekin. Bu kulak yolunuzun şeklinin değişmesini sağlayacaktır ve ters yöndeki yer çekimi suyu bu yola itecektir.

6) Nefesinizi Kullanın

Ağzınızı kapatıp burnunuzu elinizle sıkarak burnunuzdan nefes verin. Burun ile kulak bağlantılı olduğu için bu basınç değişini kulaktaki suyu bir miktar oynatabilir. Ancak bu hareket kulağa zararlı olabilir. Fazla basınç yapılmamalıdır. Aksi takdirde kulak ciddi zarar görebilir.

7) Gliserin Kulak Damlası

Eczaneden temin edebileceğiniz bu kulak damlası kulak kirini yumuşatır. Yumuşayan kirin dışarı çıkması kolaylaşır.

8) Alkol ve Sirke Karışımı

Gliserin damla yerine yarı yarıya alkol ve sirke karışımı kullanılabilir. Eczaneden yarısına kadar saf alkolle dolu bir damlalık alın ve kalanını da sirke ile doldurun. Böylece kendi kulak damlanızı yapabilirsiniz. Üstelik bu karışım iltihap ve mantara karşı da koruyucu olacaktır.

Yukarıdaki yöntemler işe yaramıyorsa ve birkaç gün boyunca damla kullanılsa dahi tıkanıklık geçmiyorsa artık doktora başvurulması şarttır. Kulak burun boğaz doktorları kulaktaki kiri vakumla temizlerler.

Havuza Girince Kulak İltihabı ya da Mantarı Olur Mu?

Havuz suları klor ile dezenfekte edildiği için bakteri ya da mantar olma ihtimali diğer sulara göre düşüktür. Ama bütün havuzlarda mikrop kapma ihtimali vardır. Havuz sularının dezavantajı ise bakterileri öldürürken diğer yandan da kulaktaki koruyucu salgı tabakasını tamamen çözmesidir. Böylece havuzdan enfeksiyon bulaşmasa da kulak enfeksiyonlara karşı korumasız hale gelebilir.

1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
Loading…

Источник: https://sabahsaglik.com/kulaga-su-kacmasi-durumunda-ne-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть