Kulak Ağrısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

Kulak arkasında ağrı neden olur? Kulak arkası ağrısı tedavisi

Kulak Ağrısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak arkasında ağrı günlük yaşamınızı etkileyebilir. Kulak arkası ağrısı ile birlikte baş ağrısı, kulak enfeksiyonu veya çene problemleri belirtileri ortaya çıkabilir.

Kulağın arkasındaki ağrı sürekli olarak devam edebileceği gibi aralıklı şekilde veya bıçak saplanıyormuş gibi hissettirebilir. Kulak arkasında ağrı ile birlikte şişlik, dokununca hassasiyet ve sertlik ortaya çıkabilir.

Sol veya sağ kulak arkasında ağrı tedavisi sürecinde önce ağrıya neyin neden olduğunun belirlenmesi gerekir.

Kulağın arkasında hissedilen ağrıyı hafifletmek için ılık zeytinyağı kullanılabilir. Sıcak kompres de kulağın arkasındaki bölgedeki gerilimi ve sıkışmaı azaltır. Çeşitli masaj teknikleri de yardımcı olacaktır. Yazımızın sonunda kulak arkasında ağrı problemine iyi gelen doğal tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kulak Arkasında Ağrı Belirtileri

Kulak arkasında ağrı tek başına bir hastalık değildir. Kulak arkasında ağrı genellikle bazı diğer hastalıkların belirtisidir ve başka belirtilerle birlikte ortaya çıkar. Örneğin kulak enfeksiyonu başın tek tarafında kulak arkasında ağrı yapabilir ve eş zamanlı olarak kulaktan akıntı veya şişme ortaya çıkabilir.

Kulak arkasında ağrı belirtileri şunlardır:

 • Başın tek tarafında kulak arkasında ağrı,
 • Kulağın arkasında, boynun üst tarafında ani ve keskin ağrılar,
 • Kafatasının alt kısmında saç derisinde hassasiyet,
 • Kulağın arkasında dokununca ağrı yapan kızarıklık,
 • Başı çevirince ağrı
 • Sol veya sağ kulak altında karıncalanma hissi,
 • Bir kulağın arkasından çeneye vuran ağrı,
 • Kulağa vuran diş ağrısı,

Kulak arkasında ağrı neden olur?

Kulak arkasında ağrı ortaya çıktığında bunun nedenini bilmek tedavi için önem taşımaktadır. Aşağıda kulak arkası ağrısı nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kulak Enfeksiyonu

Kulak enfeksiyonu kulakta sıvı birikmesine bağlı olarak enflamasyon ve keskin ağrıya neden olabilir. Bu tür kulak enfeksiyonları kulaktan akıntı gelmesine ve sürekli ağrıya yol açar.

Kulak enfeksiyonu tek bir kulağın arkasında uğultu yapabilir. Bu uğultu iki kulağın arkasında da ortaya çıkabilir. kulak enfeksiyonu boyundaki bezlerin şişmesine ve ağrımasına yol açabilir. Kulak enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Kulağın tıkanması,
 • Kulak kanalının girişinde kaşıntı,
 • Kulaktan akıntı gelmesi,
 • Konsantrasyonu bozan şiddetli kulak ağrısı.

Kulak enfeksiyonunu engellemek için bazı önlemler alınabilir. Öncelikle kulak kirini temizlemek için kesinlikle kulak pamuğu kullanılmamalıdır. Kulak pamukları kulak kirini orta kulağa doğru iter ve kulak enfeksiyonuna yol açar.

Servikojenik Baş Ağrısı

Kulağın arkasında yanma hissi servikojenik baş ağrısı belirtisi olabilir. Bu tür baş ağrıları kafatasının alt kısmındaki sinirlerle ilgili problemlerden kaynaklanır.

Pain Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre servikojenik baş ağrısı kulak arkasında şiddetli ağrı yapabilir. Bazı kişilerde bu ağrı kulağın arkasında yoğun bir baskı olarak ortaya çıkarken, bazı kişilerde yüzün ilgili tarafında hassasiyet oluşturabilir.

Servikojenik baş ağrısıbelirtileri şunlardır:

 • Başın tek bir tarafında migren benzeri baş ağrısı,
 • Başı hareket ettirirken boyun ağrısı,
 • Omurganın üst kısmında hassasiyet.

Oksipital Nevralji

Boyundan geçerek saç derisine giden sinirlerin tahriş olması kulak arkasında ağrı yapabilir. Buna oksipital nevralji denir.

Oksipital nevralji ağrısı genellikle kafatasının alt kısmında hissedilir. Ağrı çoğunlukla tek bir kulak arkasında ve boynun üstünde hissedilir. Bu baş ağrısı sol veya sağ şakak ağrısı şeklinde de hissedilebilir.

Oksipital nevralji belirtileri şunlardır:

 • Saç derisinde dokunmaya karşı hassasiyet,
 • Parlak ışığa karşı hassasiyet hissetme,
 • Tek bir gözün arkasında baş ağrısı.

Oksipital nevralji hastalığında bol istirahat etmek ve karanlık odada dinlenmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı dış kulak bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlardır. Bu ağrı ile birlikte kulak arkasında ağrı ortaya çıkabilir.

Hafif dış kulak iltihabı belirtileri genellikle kulak enfeksiyonu belirtilerine benzemektedir. Ancak, enfeksiyon şiddetli hale gelirse ağrı enfeksiyonlu kulaktan boyuna, başın yan tarafına veya yüze vurabilir. Ayrıca dış kulak yakınında şişlik ve kızarıklık ortaya çıkabilir.

Dış kulak iltihabı birçok komplikasyona yol açabileceğinden dış kulak iltihabı belirtileri görülen kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır.

Temporomandibular Eklem Bozukluğu

Temporomandibular eklem çene ile kafatasının birleştiği noktada bulunur. Bu nokta kulağa çok yakın olduğundan temporomandibular eklem kulak arkasında ağrı yapabilir ve bu ağrı boyuna vurabilir.

Boyun fonksiyonu çene ile yakından ilişkilidir. Örneğin boyunda postür bozuklukları çeneye fazladan baskı yapabilir. Böylece temporomandibular eklem her iki kulakta veya tek bir kulak arkasında ağrı yapabilir.

Temporomandibular eklem bozukluğu belirtileri şunlardır:

 • Ağzı açınca çıtırtı sesi gelmesi,
 • Kulaklarda patlama sesi olması,
 • Boyun kaslarının ağrıması,
 • Yüz kaslarının ağrıması,
 • Başın tek bir tarafında karıncalanma hissi,
 • Omuz ağrısı.

Sinüzit

Alın, burun ve yanak bölgesinde sinüsler yer alır. Sinüslerin iltihaplanması halinde başta zonklama ve kulak arkasında ağrı ortaya çıkabilir.

Sinüzit kaynaklı olarak başta baskı olduğunda özellikle alında ağrı hissedilir. Bu ağrı başın arkasında hissedilebilir, boynun üst kısmında ve kulakların arkasında ağrı yapabilir.

Sinüzit belirtileri şunlardır:

 • Burundan akıntı,
 • Hava yollarının tıkanması,
 • Gözlerin altında ağrı,
 • Koyu renk balgamlı öksürük

Sinüzit ağrısını gidermek ve sinüsleri boşaltmak için Sinüsleri boşaltmak için doğal ve bitkisel yöntemler. Sinüsler nasıl açılır?başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonuna neden olan virüsler kulak, boyun gibi bölgelerde ağrı yapabilir. Genellikle hafif boğaz ağrısı vakalarında boğazın arka kısmında batma görülebilir.

Boğaz enfeksiyonu vakalarında kulak ağrısı, boyundaki lenf bezlerinde hassasiyet ve bademciklerde beyaz şişlikler ortaya çıkabilir. boğaz enfeksiyonu belirtilerini azaltmak için tuzlu su ile gargara yapmak faydalı olacaktır.

Diş Enfeksiyonu

Enfeksiyona yol açan diş çürükleri kulak arkasında ağrı yapabilir. Şiddetli diş ağrıları genellikle boyun, kulak ve çene kemiğinde hissedilir. Enfeksiyonun boyutuna bağlı olarak boyun bölgesinde şişme, lenf bezlerinde hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Diş çürükleri evde tedavi edilemese de doğal yollarla diş çürüklerini önleyebilirsiniz. Dişlerinizi düzenli fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağzınızdaki zararlı bakterileri temizlemek için tuzlu su ile gargara yapmak diş çürüklerini önlemeye yardımcı olabilir.

Artirit (Kireçlenme)

Servik omurda kireçlenme kulak arkasında ağrı ve sertleşme yapabilir.

romatoloji uzmanllarına göre servik omurda kireçlenme (spondiloz) boyun ağrısı, enseden gelen baş ağrısı ve kulak arkasında ağrı yapabilir.

Headache dergisinde yayınlanan bir araştırmada servik omurda kireçlenme tedavi edildiği takdirde hastalığa bağlı boyun ağrısı ve kulak arkasında ağrı ortadan kalkmaktadır.

Beslenmenizde Omega-3 ve zerdeçal kullanmak eklem enflamasyonu ve ağrısını hafifletmeye yadımcı olabilir. Kireçlenme ağrısını doğal yollarla gidermek için enflamatuvar problemlere neden olan yiyeceklerden de uzak durulması gerekmektedir.

Mastoidit (Tümük İltihabı)

Mastoid çıkıntı kulağın hemen arkasında yer alan bir kemik yapısıdır. Mastoid kemik ağrısı sol veya sağ kulak arkasında ağrı gibi bazı belirtiler ortaya çıkarabilir.

Mastoidit orta kulak iltihabı sonucunda oluşabilir. Mastoid çıkıntı iltihaplandığında hemen kulak arkasında ağrı, hassasiyet ve kızarıklık görülebilir. Ayrıca kulağın arkasında bir çıkıntı gözlemlenebilir.

Mastoidit kaynaklı olarak ortaya çıkan kulak arkasında ağrı tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara yol açabileceğinden belirtiler ortaya çıktığında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Kulakta Yabancı Madde

Kulağa yabancı madde kaçması çeşitli düzeylerde kulak arkasında ağrı yapabilir. Söz konusu yabancı madde kulağın içinde enfeksiyona yol açmaktadır.

Kulak içine genellikle yiyecek parçaları, küçük boncuk gibi nesneler, böcekler vb. girebilir. Bazı durumlarda gerekli önlemlerin alınmaması halinde kulak kiri birikmesi gerçekleşebilir. Bu durumlarda ortaya çıkan ilk belirti kulak içinde ve kulak arkasında ağrı belirtisidir. Eş zamanlı olarak öksürük, kanama veya mide bulantısı görülebilir.

Kulak Arkası Ağrısının Daha Az Görülen Sebepleri

Bazı durumlarda kulak arkasında ağrı daha nadir görülen bazı başka sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Respiratuvar Sinsisyal Virüsü

Auris, Nasus, Larynx dergisinde respiratuvar sinsisyal virüsün hava yollarını etkileyerek akut kulak enfeksiyonuna yol açabileceğini belirtmiştir. Kulak enfeksiyonları boyun ağrısı, baş ağrısı, kulak içinde ağrı ve kulak arkasında ağrı yapabilir.

Tiroit Bozukluğu

Tiroit fonksiyonu ile ilgili problemler boyun bölgesinde ve kulak arkasında ağrı yapabilir. Tiroit bozuklukları yaygın görülen sağlık sorunları olsa da bu hastalıklara bağlı kulak arkası ağrısı daha az görülmektedir. Tiroit bezinin fazla çalışması durumunda ateş, kulak ağrısı, boyun ağrısı ve başka ağrı türleri ortaya çıkabilir.

Kulak enfeksiyonu boyun ağrısı yapar mı?

Evet. Kulak enfeksiyonu boyun ağrısı yapabilir. Kulak enfeksiyonu boyundaki lenf bezlerini etkilemektedir. Tek bir kulakta görülen kulak enfeksiyonu boyundaki bezlerin aniden hassasiyet kazanmasına ve ağrımasına yol açabilir.

Kulak Arkasında Ağrı Tedavisi

Kulak arkasında ağrı tedavisi genellikle ağrının nedenine bağlı olarak şekillenmektedir. Bu nedenle öncelikle ağrının nedenini belirlemek gerekir. Diğer yandan evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemlerle kulak arkasında ağrı problemini hafifletebilirsiniz.

Kulak Arkasındaki Ağrı İçin Masaj

Boynun arka kısmına masaj yapmak özellikle servik omurda kireçlenme, oksipital nevralji veya baş ağrısından kaynaklanan kulak arkası ağrısı hissini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

International Journal of Therapeutic Massage & bodywork dergisinde yayınlanan bir araştırmada servik omura düzenli masaj yapılarak kronik boyun ağrısının da azaltılabileceği belirtilmiştir. Masaj teknikleri ile spinal dejeneratif hastalık belirtileri azaltılabilmektedir.

Kulak arkasında ağrı problemini hafifletmek için şu şekilde masaj yapınız:

 1. 5 damla lavanta yağı, 5 damla nane yağı ve 2 damla okaliptüs yağını 1 yemek kaşığı badem yağı veya başka bir taşıyıcı yağ içerisine ekleyin.
 2. Karıştırın ve bu karışımı kafatasının alt kısmı, boynun üst bölgesi ve kulak arkasına masaj yaparken kullanın.
 3. Boynun üst kısmına 2-3 dakika masaj yaparak kulak arkasında ağrı hissini azaltabilirsiniz.

Boyun ve Kulak Ağrısını Azaltmak İçin Tenis Topu Tekniği

Birkaç adet tenis topu kullanarak boyun ağrısı ve kulak arkası ağrısı hissini hafifletebilirsiniz. Tenis toplarını kullanarak servik omura masaj yapmak boynun arka kısmındaki zonklamayı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 1. Temiz bir çorabın içerisine 2 adet tenis topu koyun. Ağzını düğümleyin.
 2. Yere sırt üstü uzanın. İçinde tenis topları olan çorabı boynunuzun altına koyun.
 3. Nazikçe başınızı sağa ve sola doğru kaydırın. Bu hareketi 3 kere tekrarlayın.
 4. Daha sonra başınızı aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin.
 5. Boyun kaslarını rahatlatmak ve kulak arkası ağrısı problemini hafifletmek için bu adımları 3-4 kere tekrarlayın.

Soğuk ve Sıcak Kompres

Boyun ve kulak arkasında ağrı problemini hafifletmek için sıcak veya soğuk kompres kullanabilirsiniz. Sıcak veya soğuk kompres kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca mastoid kemik ağrısından kurtulmak için de her iki yöntemi kullanabilirsiniz.

Sıcak kompres hazırlamak için:

 1. Temiz bir bezi sıcak suyun içine batırın ve fazla suyunu sıkın.
 2. Bezi 15-20 dakika boyunca kulak arkasında ağrı hissettiğiniz bölgede bekletin.
 3. Bez soğudukça bezi yenileyebilirsiniz.
 4. Boyun veya kulak arkasında ağrı problemini hafifletmek için bu işlemi günde 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz.

Soğuk kompres hazırlamak için (şişlik var ise):

 1. Bir miktar buzu buz torbasına koyun ve havluyla kaplayın.
 2. Soğuk kompresi kulak arkasında ağrı hissettiğiniz yere koyun.
 3. Her seferinde 15 dakika bekletin.
 4. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayın.
 5. Şişlik indikten sonraki günlerde sıcak kompres ile devam edebilirsiniz.

Kulak Arkasında Ağrı Tedavisi İçin Zeytinyağı

Zeytinyağı kulak kirin yumuşatmak ve dış kulak iltihabını tedavi etmek için kullanılabilir. Ilık zeytinyağı kulak kirini yumuşatarak kulakların doğal yollarla açılmasını sağlar.

 1. Zeytinyağını bir miktar ısıtın.
 2. Bir damlalık alın ve içerisine zeytinyağını ekleyin.
 3. Yan tarafınıza doğru uzanın ve kulağınıza birkaç damla zeytinyağı damlatın.
 4. Birkaç dakika bekleyin.
 5. Elinize bir küçük pamuk alın. Ayağa kalkın ve kulağınızdaki fazla kiri silin.
 6. Kulak arkasında ağrı hafifleyene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Kulak arkasında ağrı probleminde ne zaman doktora gidilmeli?

 • Kulak arkasında ağrı probleminin bir veya iki gün sürmesi halinde,
 • Sol veya sağ kulak arkasında ağrı hissinin şiddetlenmesi halinde,
 • Kulaktan akıntı gelmesi durumunda,
 • Şiddetli baş ağrısı veya boyunda sertleşme var ise,
 • Kafatasının alt kısmındaki ağrının kol veya bacağa vurması.
 • Ağrının gün geçtikçe şiddetlenmesi halinde doktora gidiniz.

Siz de kulak arkasında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/kulak-arkasinda-agri-neden-olur-kulak-arkasi-agrisi-tedavisi/

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kulak Ağrısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Orta kulak bir kanal (östaki kanalı) ile geniz boşluğuna bağlanır. Esneme ve yutkunma ile kulakta duyulan çıtırtı orta kulağa havanın östaki kanalı aracılığıyla girişiyle oluşur. Bu kanal aracılığıyla dış kulak ve orta kulak yani kulak zarının iki tarafındaki basınçlar eşitlenir.

Otitis media nedir?

Otitis media, orta kulak iltihabının diğer adıdır.  Kulak zarı arkasındaki orta kulak bölgesinde sıvı birikmesi nedeniyle oluşan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır.

Orta kulak iltihabının nedenleri ve tedavisi

Orta kulak iltihabı nasıl oluşur?

Orta kulak iltihabı genellikle burun, boğaz ve östaki borusunun tıkanmasına ve şişmesine neden olan soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi başka bir hastalıktan kaynaklanır.

Östaki borusunun rolü

Östaki borusu, her bir orta kulaktan burun pasajlarının arkasındaki boğaz bölümüne kadar uzanan bir çift dar tüptür. Tüplerin boğazdaki ucu açılıp kapanarak:

 • Orta kulaktaki hava basıncını düzenler.
 • Kulaktaki havayı yeniler.
 • Orta kulakta bulunan normal salgıları boşaltır.

Östaki borusunun üst solunum yolu enfeksiyonundan veya alerjiden dolayı tıkanması orta kulakta şişlik, iltihap, mukus oluşumu ve sıvı birikmesine neden olabilir.

  Biriken sıvının bakteriyel veya viral bir ajanla enfekte olması sonucu belirtiler ortaya çıkar. Kulak enfeksiyonları çocuklarda daha sık görülür, çünkü çocuklarda östaki tüpleri daha dar ve daha yataydır.

Bu faktörler nedeniyle orta kulaktaki sıvıların tahliye edilmesi zorlaşır ve östaki borusunun tıkanması daha olası hale gelir.

Geniz eti (adenoid), bağışıklık sistemi aktivitesinde rol alan, burun arkasında bulunan iki küçük lenfoid doku parçasıdır. Adenoidler, bağışıklıkta rol alması nedeniyle özellikle enfeksiyon, iltihaplanma ve şişmeye karşı hassastır.

Östaki tüplerine ait açıklığın yakınında olduğu için geniz etinin iltihaplanması veya genişlemesi tüpleri tıkayarak orta kulak iltihabına katkıda bulunabilir.

Geniz eti iltihaplanmasının, çocuklarda kulak enfeksiyonlarında rol oynama olasılığı daha yüksektir, çünkü çocuklar nispeten daha büyük adenoidlere sahiptir.

Bebeklerde ve çocuklarda kulak ağrısı!

Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri

Çocuklarda orta kulak enfeksiyonları virüslerden veya bakterilerden kaynaklanabilir. Çocuklarda sıklıkla boğaz enfeksiyonu, grip, nezle veya başka bir üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra başlar.

Üst solunum yolu enfeksiyonu bakteriyel kaynaklı ise, aynı bakteriler orta kulağa yayılabilir. Enfeksiyon virüs nedeniyle ortaya çıkmışsa bakterilerin üremesine elverişli bir ortam oluşur.

Virüsler ya da ikincil bakteriyel enfeksiyon daha sonra orta kulağa geçebilir.

Otitis media, kendisi ya da kardeşi kreş ya da anaokuluna devam eden çocuklarda daha yaygındır, çünkü bu çocuklar mikroorganizmalara daha çok maruz kalır. Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu riski çocuklarda, aşağıdaki durumlarda artar:

 • Kreş, anaokulu gibi toplu yerlerde bulunmak
 • Evde sigara veya odun ateşi dumanına maruz kalmak
 • Kötü hava kalitesi bulunan evlerde yaşamak ve kirli havaya maruz kalmak
 • Geniz etlerinde büyüme orta kulağın havalanmasını sağlayan ve orta kulağı genize bağlayan östaki borusunu tıkayabilir. Bu da orta kulakta enfeksiyona açık bir ortama zemin hazırlar.
 • 6 ay ila 2 yaş arasındaki çocuklar, östaki tüplerinin boyutu, şekli ve bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olması nedeniyle kulak enfeksiyonlarına karşı daha hassastır.
 • Biberonla beslenen bebeklerde, özellikle de yatarak besleniyorsa emzirilen bebeklerden daha fazla oranda kulak enfeksiyonu görülür.
 • Kulak enfeksiyonlarının sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığı ve grip hastalığının yaygın olduğu durumlarda sıklığı artar.
 • Mevsimsel alerjisi olan çocuklarda, polen sayısında yükselme olduğunda kulak enfeksiyonu riski daha fazla olabilir.

Akut otitis media

Bu tip orta kulak enfeksiyonu aniden ve hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Enfeksiyona bağlı olarak kulak zarının arkasında ve çevresinde şişlik ve kızarıklık görülür. Sonraki dönemde orta kulakta sıvı ve mukus birikimi ortaya çıkar ve ateş, kulak ağrısı ve işitme bozukluğu oluşur.

Efüzyonlu otitis media

Akut enfeksiyona bağlı herhangi bir belirti görülmeden kulak zarı arkasında sıvı birikimi ile karakterizedir.

Efüzyonlu otitis mediada, enfeksiyon iyileştikten sonra veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi yokken orta kulakta sürekli sıvı birikmesi söz konusudur.

Çocuklarda görülen işitme kaybının en sık nedenidir. Kulakta dolgunluk hissine neden olur ve net bir şekilde duymayı engeller.

Çocuklarda orta kulak iltihabı belirtileri

 • Kulak ağrısı
 • Ateş
 • Yemek yerken, bir şeyler içerken sıkıntı
 • Uyumakta zorluk. Uzanmak orta kulaktaki basıncı artırarak rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.
 • Çiğnemek, emmek ve uzanmak orta kulakta ağrılı basınç değişikliklerine neden olabilir.
 • Küçük çocuklarda huzursuzluk
 • Ağlama
 • Kulağı çekiştirme
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Kusma
 • Öksürük
 • Burun akıntısı
 • Baş dönmesi
 • Denge kaybı

Yiyecekleri çiğnemek, su içerken yutkunmak ve uzanmak orta kulakta ağrılı basınç değişikliklerine neden olabilir.

Küçük çocuklar kulak ağrısına ağlayarak ya da kulaklarını çekerek tepki verirken daha büyük çocuklar kulağının ağrıdığını söyleyebilir.

Orta kulak iltihabında tanı nasıl konulur?

Çocuklarda orta kulak iltihabı tanısı koymak için öncelikle belirti ve şikâyetler sorgulanır. Bu amaçla sorulan sorular şunları içerebilir:

 • Son dönemlerde grip ya da soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi mi?
 • Belirtiler ne zaman başladı?
 • Uyumakta zorlanıyor mu?
 • Kulaklarını çekiyor mu?
 • Ateşi yükseldi mi?
 • Kulaktan akıntı oldu mu?
 • Akıntı olduysa berrak, bulanık ya da kanlı mı?
 • Çocuğunuzda mevsimsel alerji var mı?

Geniz eti (adenoid) nedir? Çocuklarda neden büyür? Belirtileri ve tedavisi

Doktorunuz orta kulak enfeksiyonundan şüphelenirse otoskop adı verilen ışıklı bir aletle kulak zarına bakar. Kırmızı, şişkin bir kulak zarı enfeksiyonu gösterir.  Tanıda kullanılan diğer testler şunları içerir:

 • Pnömatik otostop: Orta kulakta sıvı varlığının kontrolü için dış kulak kanalına hava üfleyen ve pnömatik otoskop adı verilen alet kullanılabilir. Yapılan muayene ile kulak zarı hareketi ölçülür. Orta kulakta sıvı yoksa kulak zarı, arkasında sıvı olan kulak zarına göre daha hareketlidir ve hava üflendiğinde ileri geri daha fazla dalgalanır.
 • Timpanometre: Otoskopla tanı konulamaması durumunda timpanometri adı verilen bir alet kullanılabilir. Timpanometri, kulak yolunu tıkayarak kulaktaki hava basıncının ayarlanmasını sağlayan, minik bir mikrofon ve hoparlör içeren bir aygıttır. Kulak zarının farklı basınçlarda ne kadar esnek olduğunu ölçmek için kullanılır.
 • Akustik reflektometri: Bu test, bir cihazdan yayılan sesin kulak zarından ne kadar geri yansıdığını ölçer. Orta kulaktaki sıvı miktarının dolaylı olarak tespit edilmesini sağlar. Orta kulaktaki sıvı ne kadar fazla ise kulak zarı da o kadar fazla ses yansıtır.
 • Timpanosentez: Nadiren, orta kulaktaki sıvıyı boşaltmak için kulak zarını delen küçük bir tüp kullanabilir. Timpanosentez adı verilen bu prosedürle kulaktan alınan sıvıda enfeksiyon etkeni mikroorganizma tespit edilebilir. Etken patojenin belirlenmesi tekrarlayan enfeksiyonlarda önceki tedavilere iyi cevap alınamadıysa tedaviyi planlamada faydalı olabilir.
 • Diğer testler: Orta kulakta sürekli enfeksiyon veya sıvı birikmesi görülüyorsa işitme ve konuşma problemleri ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun varlığını araştırmak için doktorunuz çocuğunuzu işitme uzmanı (odyolog) ve konuşma terapistine yönlendirebilir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisi

Çocuklarda orta kulak iltihabında tedavi yöntemi, çocuğun yaşı, enfeksiyonun ve belirtilerin ciddiyeti, otitis media türü gibi çeşitli faktöre bağlıdır.

Hastalık bazen kendi kendine de iyileşebilir. Orta kulak enfeksiyonlarını tedavi etmenin birkaç yolu vardır.

Tedaviye karar verilirken ayrıca çocuğunuzun antibiyotiğe karşı toleransı da değerlendirilir. Tedavi seçenekleri:

Bekle ve gör yaklaşımı

Kulak enfeksiyonlarının belirtileri genellikle ilk birkaç gün içinde iyileşir ve çoğu enfeksiyon, herhangi bir tedavi olmadan bir ila iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer.

Bu yüzden hafif olgularda sadece ağrı ve ateşe yönelik ilaç başlanarak belirtilerin geçip geçmediğini görmek için bekle gör yaklaşımı önerilebilir.

Ağrı ve ateş için ibuprofen veya başka bir ateş düşürücü kullanılabilir.

İbuprofen nedir? Nasıl ve ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Üç gün kadar bekledikten sonra şikâyetler geçmemişse genellikle antibiyotik tedavisi başlanır. Bununla birlikte, antibiyotikleri viral kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmediği unutulmamalıdır.

Kulak tüpleri

Çocuğunuzda tekrarlayan otitis media veya efüzyonlu otitis media varsa, doktorunuz sıvıyı orta kulaktan boşaltmak için kulak zarına tüp takılmasını önerebilir.

Orta kulak iltihabından korunmak için neler yapılmalıdır?

Çocuklarda orta kulak enfeksiyonu riskini azaltmak için şunlara dikkat edilebilir:

 • Ellerinizi ve çocuğunuzun ellerini sık sık yıkayın.
 • Mümkünse bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirin; çünkü anne sütü orta kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz biberonla besleniyorsa biberonunu daima kendiniz tutun ve otururken veya yarı dik konumda iken onları besleyin. 1 yaşına geldiklerinde biberon kullanmayı bırakın.
 • Çocuğunuzu dumanlı ortamlardan uzak tutun.
 • Aşılarını eksiksiz ve güncel olarak yaptırın.
 • Çocuğunuz 1 yaşındayken emzik kullanımını sonlandırın.

Çocuklarda orta kulak iltihabı sık tekrarlıyorsa ne yapmalı?

Sık veya inatçı enfeksiyon veya orta kulakta sürekli sıvı birikimi sorunu yaşayan çocukların yakından takip edilmesi gerekir. Takip randevularını ne sıklıkta planlamanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz olası bir sorunu erkenden saptayabilmek için düzenli işitme ve dil testleri önerebilir.

Kulak enfeksiyonlarının neden olduğu sorun ve komplikasyonlar nadirdir. Oluşabilen orta kulak enfeksiyonları ile ilişkili bazı komplikasyonlar şunlardır:

 • Kulak kemiklerine yayılan enfeksiyon
 • Beyin ve omurilik etrafındaki sıvıya yayılan enfeksiyon
 • Kalıcı işitme kaybı
 • Kulak zarında yırtılma

Çocuğunuzda aşağıdakilerin görülmesi durumunda bir doktora başvurun:

 • Belirtiler bir günden fazla sürerse
 • Belirtiler 6 aydan küçük bebeklerde görülürse
 • Kulak ağrısı şiddetli ise
 • Bebeğiniz veya küçük çocuğunuz soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra uykusuzluk çekiyorsa veya huzursuzsa
 • Kulaktan sıvı, irin veya kanlı akıntı geliyorsa
 • Komplikasyonları daha muhtemel hale getirebilecek kistik fibroz veya konjenital kalp hastalığı gibi altta yatan bir sağlık sorunu varsa

Referanslar: 1- Ear Infections in Children, 2- What is acute otitis media?, 3- What is an ear infection?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-orta-kulak-iltihabi-nedenleri-belirtileri-tedavisi-ve-korunma-yollari/

Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısına ne iyi gelir?

Kulak Ağrısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Her yaş grubunda görülebilen kulak ağrısı, günlük hayatta rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkar.

Daha çok çınlama, kaşıntı, akıntı ve işitme kaybı gibi belirtileri olan kulak ağrısı, önemsenmediği zaman, ileride daha ciddi problemlere yol açabilir. Kulak ağrısı için evde uygulanabilir doğal yöntemler ile ağrı hafifletebilir.

Peki kulak ağrısı nasıl geçer, kulak ağrısına ne iyi gelir? İşte nedenleriyle birlikte kulak ağrısı hakkında merak edilenler sorular ve cevapları…

KULAK AĞRISI NEDEN OLUR?

Kulak ağrısı, östaki borusunun tıkanması ile ortaya çıkar ve birçok nedeni vardır. Kulak ağrısı nedenleri arasında enfeksiyonlar, Zona hastalığı, travmatik durumlar, kulak kiri, orta kulakta sıvı birikmesi gibi sebepler sayılabilir.

1-Orta kulak enfeksiyonu: Bu enfeksiyon, en çok çocuklara görülen kulak ağrısına neden oluşturur. Çoğunlukla üst solun yollarında oluşan nezle, grip gibi hastalıklar sonrasında ortaya çıkan kulak ağrısına ateş, akıntı ve işitme kaybı da eklenebilir. Bu tip durumda hekim kontrolünde antibiyotik tedavisi gerekir.

2-Orta kulakta sıvı birikmesi: Bu durum da yine çocuklarda daha sık görülür. Bir nevi kulak iltihaplanması olan bu durumda kulak ağrısı şiddetli değildir fakat sık tekrarlanmaktadır. Orta kulakta sıvı birikmesi ile başlayan bu durum, ileride işitme kaybına sebep olabileceği için hekime başvurmak gerekir.

3-Dış kulak enfeksiyonu: Bu durum, dış kulak yolunu kaplayan derinin sık ıslanması ve nemlilik oluşması ile meydana gelir. Yaz dönemlerinde yüzme sezonu ile birlikte bu enfeksiyon daha çok artar. Şiddetli ağrı veren bu durum için antibiyotik ve lokal pansuman yaptırmak gerekebilir.

4-Kulak kiri: Kulak ağrısı nedenlerinden biri de kulak salgısının bazı durumlarda kulak yolunda birikip sertleşmesidir. Doktor kontrolünde kulağın gliserinle yumuşatılarak temizlenmesi gerekir. Kulak çubukları kullanmak, bu kiri ileri itilmesine ve işitme kaybına sebep olabilir.

5-Travmatik durumlar: Kulak kepçesinin delinmesi veya kesilmesi gibi yaralanmalar kulak ağrısına sebep olabilir. Aynı zamanda basınç değişikliği yaşanan uçak seyahatleri ve dalış gibi durumlarda da aynı durum görülür.

6-Zona hastalığı: Çocuklukta geçirilen su çiçeği virüsünün ileride belirli sebeplerle ortaya çıkması zona hastalığıdır. Bu virüsün, kulak kepçesi ve dış kulağa yerleşmesi ağrıya neden olur. Belirtileri ise kaşıntı, çınlama ve baş dönmesi olabilir. Bu durumda antiviral ilaçların kullanımı gerekebilir.

7-Nörolojik: Nöralji adı verilen sinirsel kökenli kulak ağrıları, boyun bölgesinin duyu sinirlerinden kaynaklanır. Kısa sürede geçen bu durum aniden başlıyor. Tekrarlayıcı özelliği olan bu kulak ağrısı, şiddetli ağrı, ani batma hissi şeklinde görülebiliyor. Bu durumda nörolojik muayene ve kontroller gerekir.

8-Diş ağrısı: Kulak ağrısına neden olarak diş veya dişetlerinde meydana gelen enfeksiyonlar da sayılabilir. Bazı diş ağrıları, kulağımıza vurabilir ve ağrıya sebep olabilir. Bu durumda diş hekimine görünmek gerekir.

KULAK AĞRISI NASIL GEÇER?

Kulak ağrısı için ilk olarak hekime gitmek gerekir. Ve kesinlikle kulak damlasını doktor önerisi olmadan kullanmayınız. Fakat ani olarak ortaya çıkan kulak ağrıları için uygulayabileceğiz bazı yöntemler vardır. Mesela, esnemeye çalışmak, ortamı havalandırmak, kulak kepçesini oynatmak, sakız çiğnemek, ısıtılmış havlu ile kulağı ısıtmak, bol sıvı tüketmek bunlardan bazılarıdır.

Kulak ağrısına iyi gelebilecek doğal çözüm yolları da mevcuttur. Doktora gidemeyeceğimiz, ani olarak başlayan ve geceleyin ortaya çıkan durumlarda kulak ağrısı nasıl geçer sorusu aklımıza gelir. Kulak ağrısını geçmesini sağlayacak ve evde uygulabileceğiniz birçok doğal yöntem vardır. İşte bunlardan bazıları…

1-Zeytinyağı: Kulak ağrısını dindirmede faydalı olan zeytinyağı, doğal bir yağlandırıcıdır. Aynı zamanda kulaktaki enfeksiyonları da gideren zeytinyağı, kulaktaki uğultu ve çınlanmayı yok eder. Bunun için yapmanız gereken tek şey, dört damla zeytinyağını kulak için damlatmanız ve bir parça pamukla kulak kanalını nazikçe kapatmanız.

2-Sarımsak: Kulak ağrısı için ağrıkesici ve antibiyotik özelliği olan sarımsak doğal bir çözümdür. Bunun için, iki yemek kaşığı susam yağında sotelenen sarımsak, yağından süzülüp ayrılır. Bu süzülen yağ soğuduktan sonra kulağın içine iki-üç damla damlatılır.

3-Soğan: Antiseptik ve antibakteriyel özelliği olan soğan, kulak ağrısını etkili bir şekilde geçirir. Küp küp doğranan soğan, temiz bir bez üzerinde kulağın üzerine konularak en az beş dakika bekletilir. Bu işlemi birkaç gün uygulamak gerekir.

4-Turp: Kulak ağrısı için ince ince doğranmış bir adet turp, hardal yağı içinde 5 dakika ısıtılır. Soğumaya alınan bu yağ süzülür. Daha sonra ağrıyan kulağınıza bu yağdan birkaç damla damlatın.

5-Zencefil: Birçok faydası bulunan zencefil, ağrı kesici özelliği ile kulak ağrısı için doğal çözümdür. Kulağın içine damlatılan üç damla zencefil ile ağrının hafiflediğini farkedeceksiniz.

6-Meyan kökü: Kulak ağrısı için hazırlayacağımız doğal çözüm ise meyan kökü iledir. Bunun için biraz meyan kökünü iki yemek kaşığı tereyağı ile ısıtıp macun kıvamına getirmek gerekir. Bu macunu, kulağın dış kısmına sürün.

7-Nane: Antienflamatuar, antibakteriyel, anestetik özellikleri olan nanenin rahatlatıcı özelliği, kulak ağrısını geçirmenize yardımcı olur.

Taze nane yapraklarından çıkarılan suyundan birkaç damla kulağımıza damlatarak ağrımızı dindirebiliriz.

Bir başka yol ise nane yağı ile zeytinyağı bire beş ölçüsünde karıştırıp ısıtılır ve ortam sıcaklığına gelince birkaç kulağınıza damlatın.
Gören telefonuna sarıldı! Temmuz ayında şaşırtan manzara Mide ağrısına ne iyi gelir?Diş ağrısına ne iyi gelir?

Источник: https://www.mynet.com/kulak-agrisi-neden-olur-kulak-agrisina-ne-iyi-gelir-1222559-mykadin

Kulak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kulak Ağrısı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
81 / 100SEO Score

Kulak ağrısı kulağın kendisinden veya çevresindeki yapılardan kaynaklanan rahatsız edici bir belirtidir.

Ağrı genellikle kulaktaki bir probleme (iltihap gibi) bağlı gelişir. Ancak her zaman kulakta bir sorun tespit edilemez.

Kulağın normal olduğu durumlarda ağrının kaynağı genellikle çevre yapılardaki problemlerdir. Yani farklı bir organın ağrısı kulağa yansıyabilir.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

En sık neden kulak enfeksiyonlarıdır.

En sık görülen hızlı başlangıçlı (akut) kulak ağrısı nedenleri:

 • Orta kulak iltihabı (enfeksiyonu)
 • Dış kulak iltihabı

En sık görülen kroniknedenler:

 • Kronik dış kulak iltihabı
 • Kronik östaki tüpü fonksiyon bozukluğu
 • Çene eklemi(temporomandibuler eklem) fonksiyon bozukluğu.

Primer (kulağa bağlı) Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulağın kendisinden kaynaklı ağrılar bu sınıfta yer alır. Genellikle muayene ile teşhis konulur.

Kulak iltihabı

Hem orta kulak (otitis media) hem de dış kulak iltihabı (otitis externa) ağrıya neden olabilir. Toplumda kulak ağrısının en sık nedeni bu iki durumdur. Genellikle doktor muayenesi teşhis koymak için yeterlidir. Çocuklarda ağrıyla birlikte ateş de görülebilir.

 • Orta kulak iltihabı: Kulakta ciddi ağrı ve üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri görülebilir. Çocuklarda daha sık görülen bu durum ateşe neden olabilir. Normal şartlarda kulak akıntısı görülmez. Kulak zarının delik olduğu durumlarda akıntı da eşlik eder .
 • Dış kulak iltihabı: Erişkinlerde sık karşılaşılan bir durumdur. Ağrının yanında akıntı ve kaşıntının görülmesi tipiktir. Bazen bu akıntı kötü kokulu olabilir. Yüzme veya kulağa su kaçması sonrası gelişen kulak ağrılarının en sık nedenidir.

Östaki tüpü tıkanıklığı

Genellikle çok şiddetli olmayan bir ağrı ve rahatsızlık hissi görülür. Kulak ağrısının yanında kulakta çıtırtı, patlama sesleri ya da gurultu duyulabilir. Ayrıca şikayetlerin olduğu tarafta işitme azlığı görülebilir.

 Östaki Tüpü Ne İşe Yarar?

Östaki tüpü orta kulak ile geniz arasında bir kanaldır. Görevleri:

 1. Orta kulaktaki hava basıncını dengeler
 2. Orta kulaktaki havayı yeniler
 3. Orta kulağın normal salgılarının boşaltılmasını sağlar. Bir bakıma orta kulağı temizler.

Östaki tüpü tıkanıklığı, orta kulakta sıvı birikmesine ve sonrasında enfeksiyona neden olabilir.

Barotravma

Hava yolu ulaşımının artması sonucunda, barotravmaya bağlı kulak ağrısının sıklığı da artmıştır.

Uçak seyahati sonrasında veya dalgıçlarda görülen kulak ağrısının en sık nedenidir. Ağrının yanında kulakta tıkanıklık hissi ve işitme kaybı görülebilir. Kulak zarı çevresinde veya arkasında kanamaya sebebiyet verebilir.

Barotravmaların ilk dönemlerde özel bir tedavisi yoktur. Sakız çiğneme ve bazı çene hareketlerinin yapılması önerilir.

Mastoidit

Mastoid kemiğin enfeksiyonu sonucu gelişen bir hastalıktır. En sık orta kulak enfeksiyonunun yetersiz tedavi edilmesi sonucunda gelişir. Kulakta akıntı, kızarıklık ve mastoid çıkıntı (kulağın hemen arkasında bulunan kemik çıkıntısı) üzerinde hassasiyet olabilir.

Mastoidit ciddi bir durum olup yatırılarak tedavi gerektirebilir. Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen durumlarda ameliyat gerekebilir.

Kulak kiri (Buşon)

Ağrının yanında etkilenen kulakta işitme kaybı görülür. Doktor tarafından kulak muayenesi ile kolayca teşhis konup tedavi edilebilir. Kulak damlaları ile yumuşatılan kulak kiri kulak yıkaması(aspirasyonu) ile alınarak tedavi edilir.

Kulağı sürekli yabancı cisim ile temizlemeye çalışanlarda kulak kiri birikimi daha sık görülür.

Sekonder (kulak dışı) Kulak Ağrısı Nedenleri

Bu tip ağrılarda sorun kulakta değildir. Kulak dışı yapılardan yansıyan bir ağrı söz konusudur. Bazen kanser gibi ciddi hastalıkların erken belirtisi olabilir.

Kulak ağrısının şiddeti hastalık ciddiyetini gösteren bir etken değildir. Mesela diş absesinden kaynaklı kulak ağrısı gırtlak kanserinden kaynaklı ağrıdan çok daha şiddetli olabilir.

Tümörler

Kulak kaynaklı tümörler kadar kulak dışı tümörler de kulak ağrısına neden olabilir.

Yutak, bademcik, dil tabanı ve gırtlak kanserlerinde kulak ağrısı görülebilir. Ağrı çok şiddetli olmamakla birlikte genellikle uzun süre sigara ve alkol kullananlarda görülmektedir.

Genellikle ağrıya eşlik eden başka şikayetler de bulunur. Şikayetler aniden başlamayıp yavaş yavaş ilerler. Bundan dolayı uzun süren kulak ağrılarında, özellikle ileri yaştaki kişilerde tümörden şüphelenmek gerekir.

Kulak dışı enfeksiyonlar

Bademcik iltihabı, faranjit, bademcik absesi gibi boğazdan kaynaklı iltihabi durumlar, kulağa yansıyan ağrıya neden olabilirler.

Nevralji (sinir ağrısı)

Genellikle iki dakikadan kısa süren (genellikle birkaç saniye) çok şiddetli, keskin nitelikte bir ağrı görülür.

Çene eklemi hastalıkları

Çene eklemini (temporomandibuler eklemi) tutan hastalıklarda kulağa yansıyan ağrılar görülebilir. Tipik olarak çene hareketleri ile artan ağrı söz konusudur. Çiğneme yada konuşma ile şiddetlenen kulak ağrısı çene eklemi hastalıklarını düşündürür.

Romatoid artrit (iltihaplı romatizma), osteoartroz, gut ve ankilozan spondilit bu eklemi tutabilen hastalıklardır.

Diğer Nedenler

 • Kulak kepçesi enfeksiyonları,
 • Kulakta yabancı cisim olması,
 • Kulağa alınan darbeler, kesiler,
 • Aşırı soğuk maruziyeti,
 • Kulak zonası(herpes zoster otikus), oldukça şiddetli kulak ağrısına neden olur.

 • Bazı sinüzit tipleri
 • Gece diş gıcırdatma
 • Tiroid hastalıklarının bazıları kulak ağrısına neden olabilir.
 • Çok nadir olsa da bazı akciğer enfeksiyonları, kalp hastalıkları kulakta ağrısıya neden olabilirler.

Kulak Ağrısı Tedavisi

Tedavi nedene yönelik yapılır. Toplumda en sık neden enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlarda verilecek doğru antibiyotik ve ağrı kesici şikayetlerin zamanla gerilemesini sağlayacaktır.

Kulak kiri birikiminde ise yumuşatıcı kulak damlaları ve kulak yıkaması kişiyi rahatlatmaya yetecektir.

Verilen damlalar genellikle ağrı kesici olmayıp antibiyotik veya ödem azaltıcılardır.

Ağrı, kulak dışı nedenlerden kaynaklanıyorsa öncelikle ağrıya neden olan durumu ortadan kaldırmak gerekir.

Bunlara Dikkat!

 • Şeker hastası veya kemoterapi almış kişiler.
 • Dış kulak yolunda ciddi şişlik ve ödemi olanlar.
 • Kulak arkasındaki mastoid çıkıntıda kızarıklık ve sıvı birikimi olanlar.
 • Kulak ağrısı dışında, uzun süren yutma güçlüğü veya ses kısıklığı olanlar.

Yukarıdaki kişiler mutlaka bir KBB doktoruna başvurmalı ve muayene olmalıdırlar.

Kulak Ağrısında Anne Sütü Damlatmak İyi Gelir mi?

Anne sütü mucizevi bir besin kaynağı olsa da kulağa damlatılması önerilmez. Tedavi için öncelikle nedenin tespit edilmesi gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/kulak-agrisi-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.